مطالب مرتبط:
احتکارکنندگان و مفسدان ارزی را شدیدا تنبیه می کنم
کارمند سابق کاخ سفید: ملانیا با مدل لباس هایش ترامپ را تنبیه می کند
تنبیه پرمصرف ها با ابزار قیمت برق
آمریکا از طریق عربستان در حال تنبیه کانادا است
تنبیه صادق محرمی؛ او به ایران دیپورت می شود!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 07:052018-08-16پزشكي

دردِ تنبیه...


کودک آزاری و آزارهای جنسی از مسائلی است که در صورت وقوع، می تواند نظام خانوده را دچار تنش کند و به تبع آن، مشکلات دیگری به وجود بیاورد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا "از خراسان جنوبی، تصور غالب در جامعه این است که اغلب کودک آزاری ها از سوی افراد سابقه دار، تبهکار با ظاهر مجرمانه انجام می شود، اما باید دانست که اغلب کودک آزاران بین فامیل و آشنا و همسایه ها است که اتفاقا شاید ظاهری معصومانه نیز داشته باشند.

کودک آزاری به هرگونه فعل یا عملی گفته می شود که باعث آزار روحی و جسمی و ایجاد آثار منفی ماندگار در وجود و شخصیت یک طفل شود و بنوعی سلامت جسم و روان و یا سعادت و رفاه و بهزیستی کودک را مورد تهدید قراردهد.

همچنین در تعریف دیگر، کودک آزاری به رفتاری گفته می شود که در آن کودک توسط اطرافیان مورد سوء استفاده های مختلف جسمی، جنسی، عاطفی و یا غفلت قرار گیرد.

سازمان بهداشت جهانی، کودک آزاری را آسیب یا تهدید سلامت جسم و روان دانسته و والدین و جامعه را در سعادت و رفاه کودک مسئول می داند.

بسیاری آسیب ها به علت بی اطلاعی پدر و مادرها رخ می دهد پوران عباسپور یک مشاور تخصصی کودک و نوجوان در خراسان جنوبی در گفت و گو با ایکنا با بیان اینکه تنبیه برای تخلیه عصبانیت های والدین نیست، گفت: وقتی از دست روزگار و همسر دلخور هستیم، تلافی آن را سر فرزندمان درمی آوریم.

وی افزود: کودک آزاری با توجه به وضعیت جامعه که در حال گذار از سنتی به مدرنیته است، شکل می گیرد و با توجه به شرایط فرهنگی هر جامعه، کودک آزاری می تواند تعریف خاصی داشته باشد.

این مشاور تخصصی کودک و نوجوان اظهارکرد: بسیاری از والدین ابتدایی ترین مسائل را درباره نگهداری و تربیت کودک نمی دانند، در حالیکه بسیاری آسیب ها به علت بی اطلاعی پدر و مادرها رخ می دهد.

عباسپور تصریح کرد: والدین نباید نگاه مالکیتی به فرزندانشان داشته باشند، چراکه کودک علاوه بر اینکه فرزند خانواده است یک شهروند و هموطن نیز محسوب می شود و نمی توان او را به ویژه در ملاء عام تنبیه کرد.

وی ادامه داد: روانشناسان اجتماعی معتقدند برای پیشگیری از کودک آزاری می توانیم به راهکارهای از جمله؛ دقت در ازدواج و تشکیل خانواده، خودداری از ازدواج های تحمیلی، ناشناخته و شتاب زده، توجه به تنظیم خانواده و تعداد فرزندان، افزایش آگاهی اجتماعی در زمینه پرورش و تربیت فرزندان و شیوه های مناسب رفتار با آنان، آشنایی با حقوق و نیازهای اساسی کودکان و تقویت روحیه کمک کردن هنگام برخورد با مشکلات و آشنایی با مراکز حمایتی، مشاوره و امداد برای کودکان و خانواده ها توجه کرد.

نگهداری کودکان آزار دیده در مراکز شبه خانواده بهزیستی حسن شرفی رییس مدیریت بهزیستی بیرجند نیز در گفت و گو با ایکنا، با اشاره به فعالیت مرکز مداخله در بحران این شهرستان گفت: این مرکز از سال 86 فعالیت خود را آغاز کرده و از ساعت 7 تا 21 خدمات رایگان ارائه می دهد.

وی با بیان اینکه مشاوره های حقوقی و مددکاری در این مرکز ارائه می شود، تصریح کرد: سه مرکز اسکان موقت، خانه امن و خانه سلامت در استان وجود دارد.

حسن پور بیان کرد: اسکان موقت ویژه افرادی که دارای اعتیاد هستند و در این مرکز 21 روز نگهداری میشوند، خانه امن ویژه زنان و دختران در معرض خطر آسیب های اجتماعی است که به مدت 21 روز در آن نگهداری خواهند شد و خانه سلامت نیز برای دختران بالای 18 سال است و افرادی که به این مرکز آورده شوند به مدت 6 ماه نگهداری می شوند.

رییس مدیریت بهزیستی بیرجند با بیان اینکه توانمندی سازی این افراد از سیاست های سازمان بهزیستی است، گفت: کودک آزاری و همسرآزاری توسط تیم سیار اورژانس 123 و خط اورژانس اجتماعی به ما ارجاع داده می شوند.

شرفی عنوان کرد: باید کودکان در کانون گرم خانواده حضور داشته باشند و احساس آرامش کنند، اما اگر خانواده موثری وجود نداشته باشد کودکان در مراکز شبه خانواده اورژانس اجتماعی نگهداری می شوند.

کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی از وظایف اورژانس اجتماعی است وی ادامه داد: کودکان خیابانی امروز زیاد شدند که مزاحمت ایجاد می کنند اما کودکان کار با کودکان خیابانی متفاوت است، چرا که کودکان کار تنها در روزهای تعطیلی وارد عرصه کار می شوند.

رییس مدیریت بهزیستی بیرجند افزود: تلاش می کنیم افراد را توانمند کنیم و بیشتر روی سازش خانواده ها کار می کنیم.

شرفی با بیان اینکه کودک آزاری افزایش پیدا کرده است، گفت: برخی به اورژانس اجتماعی مراجعه نمی کنند و اعتقاد دارند این خشونت ها در تمام زندگی ها وجود دارند.

وی یکی از وظایف اورژانس اجتماعی را کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی دانست و بیان کرد: پیشگیری همواره بهتر از درمان است و ما در تمام شهرستان ها مهارت ها زندگی را آموزش می دهیم.

کودک آزاری صدر آسیب های اجتماعی خراسان جنوبی حسین اردنی رییس اورژانس اجتماعی خراسان جنوبی نیز با اشاره به تعریف کودک آزاری به ایکنا، گفت: هرگونه شرایطی که برای کودکان فراهم شود و آنها را از فضای زندگی عادی خارج کند کودک آزاری گفته می شود.

وی، کودک آزاری و همسرآزاری را در صدر آسیبهای اجتماعی دانست که بیشترین تماس با اورژانس اجتماعی استان دارد، تصریح کرد: اعتیاد والدین، فقر اقتصادی و عدم مهارت های اجتماعی یکی از عوامل اصلی کودک آزاری و همسرآزاری است.

وی با بیان اینکه بیکاری و مشکلات اقتصادی در افزایش آسیب های اجتماعی تاثیرگذار است، افزود: گسترش جمعیت و حاشیه نشینی در شهرهایی مانند بیرجند نیز سبب افزایش آسیب های اجتماعی می شود.

رییس اورژانس اجتماعی خراسان جنوبی یادآورشد: تاکنون کودک آزاری در مدارس را شاهد نبودیم و از مهرماه امسال هم تیم های اورژانس وارد مدارس می شوند و کلاس های آموزشی با حضور دانش آموزان و مدیران مدارس برگزار می شود.

سپیده قلندری اسفدن انتهای پیام
کلید واژه ها: کودک - کودک آزاری - خانواده - فرزند - کودک و نوجوان - والدین - خراسان جنوبی - پدر و مادرها - فرزندان - جامعه - کودکان - تنبیه - مشاور - اجتماعی - عباسپور - تربیت فرزندان - تنظیم خانواده - روان - خراسان - ازدواج - نوجوان - آشنا - مشکلات - تقویت روحیه - سوء استفاده - رفتار - تربیت - سلامت - تربیت کودک - جنسی

آخرین اخبار سرویس:

دردِ تنبیه...

دردِ تنبیه...