مطالب مرتبط:
جاسوس هایی که به شکل ماهی زندگی می کنند (+فیلم)
اولین تصاویر بعد از انفجار کابل، بیش از 50 دانش آموز کشته و زخمی شدند + فیلم
فیلم مستند «محمد امین» درباره زندگی دکتر قانعی راد رونمایی می شود
گزارش خبرنگار اعزامی فارس از اندونزی تمرین شاگردان کرانچار در آستانه بازی با عربستان در زمین خاکی!+تصاویر و فیلم
روایت دختر سفیر وقت ایران از زندگی یک آقازاده +تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 04:002018-08-16اجتماعي

زندگی مدفون شده + فیلم + تصاویر


مثل بوران می سوزاند و مثل رگبار سیلی می زند اما آن نتیجه اش می شود جاری شدن آب و آبادانی و این می شود نهایت اش در آتش سوختن، ویرانی و نابودی یک سرزمین؛ - بوران رخ را سرخ می کند و این مثل زغال، سیاه.

بدنها را سوراخ می کند، شن و ریزگرد با شدت به صورت ها شلاق می زند و باد گرمش آنان را به ناکجا آباد می برد؛ همزمان خورشید 90 درجه می تابد و دمای زمین را به بالای 50 درجه می رساند.

زور خورشید هم چربیده و خشکیدن تلاب هامون، جازموریان و دو سوم چاه ها هم شده بلای جان تا بادهای 120 روزه که روزگاری سبب ملایم شدن هوای پهناورترین سرزمین ایران با دربرگیری 12 درصد مساحت ایران می شد حالا بشود عامل مدفون شدن زندگیشان زیر خاک.

اینجاست که طاقت ها طاق می شود و فریادها بلند.

" 20 سال است که طوفان، حالمان، روزگارمان و زندگی مان را تیره کرده و شده است سبب گرفتاری مردم سیستان؛ با این شرایط هیچ ارفاقی به مردم استان نشده است" این ها را پیرمردی می گوید که خشکسالی و تندبادهای 100 کیلومتر در ساعت همراه با طوفان های شن کلافه اش کرده.

" وقتی طوفان می آید سینه ام درد می گیرد" این را هم کودک خردسالی گفته که مانند همشهری هایش در معرض ناراحتی های ریوی و چشمی است و در اطراف کانون سل ایران یعنی زابل زندگی می کند و ممکن است مثل 242 نفر دیگر با طوفان خاکی که از شنبه آغاز شد، مصدوم شود و در بیمارستان بستری.

" روزی نیست که در روستایمان گرد و خاک نباشد" این را پسر جوانی گفته که رنگ خاک گرفته و هر چند روز یک بار باید بیل به دست بگیرد و خانه اش را از کوه شن بیرون بکشد؛ وسایل شن گرفته زندگی اش را با جارو تمیز کند و خودش را با 20 لیتر آب سهمیه روزانه اش بشورد.

" حاضرم قسم بخورم مردم استانهای دیگر یک روز هم نمی توانند اینجا دوام بیاورند؛ خود من بعد از 16 سال تحمن چنین هوایی آلرژی گرفتم و دیگر حتی تحمل بوی غذا در خانه را هم ندارم" این را بنده خدایی می گوید که روستایش او و روستا در همسایگی اش در منطقه سیستان شده ورودی گرد و غبار و معتقد است این طوفان همراه با شن های روان اش قابل قیاس با گرد و غبار خوزستان نیست چرا که آن ریزگرد در خوزستان نفس ها را تنگ می کند و این شن بدن را می سوزاند و سوراخ می کند.

علاوه بر درد بی درمان خشکسالی 20 ساله، بادهای 120 روزه این روزهای سیستان همراه با طوفان های شن و گرد و غبار، شده غور بالا غوز و آلودگی هوا را در برخی روزهای این هفته به 20 تا 60 برابر حد مجاز رسانده و نفس شهرها را گرفته است.

گروه پیش بینی هواشناسی استان هم گفته این شرایط تا اوایل هفته آینده ادامه خواهد داشت.

بادهای 120 روزهای که حالا به دلیل خشکی هامون، افزایش 1.

5 درجه ای دمای هوا، کمی بارشها و در نتیجه خشکیدگی بیشتر زمین به 196 روز رسیده و سرعت اش نیز زیادتر شده است؛ به عبارتی بادهایی که تا پیش از این تنها در فصل تابستان رخ می داد و با عبور از تالاب و رودخانه نسیم را هدیه می آورد حالا به نیمی از سال رسیده و طوفان شن و گرد و غبار را برای مردم این منطقه به ارمغان آورده است.

هواشناسی گفته، امسال سیستان و بلوچستان کمترین بارش را با 100 میلیمتر در مقایسه با میانگین 250 میلیمتری کشور در میان استانها داشته و 100 درصد مساحت این استان را خشکی گرفته در نتیجه از 50 درصد مردم این استان که در روستاها زندگی می کنند نصف شان با تنش آبی دست به گریبانند و در این میان 343 منبع آب روستایی کامل خشک شده و حدود 500 روستا تقربیا منابع آبی یشان را از دست داده اند.

آنچه که مشخص است خشکسالی و تغییر اقلیم یک روزه بوجود نیامده و از 20 سال پیش تاکنون، سال به سال وضع بدتر شده و خشکی تالاب هامون در شمال سیستان و بلوچستان و جازموریان در جنوب غرب استان، قطع آب رودخانه هیرمند، کاهش سفره های آب زیر زمینی در نتیجه استفاده بی رویه از آن، کمبود نزولات آسمانی، گرمای زیاد و تبخیر بیش از حد نرمال، این استان را با گرفتاری زیاد در تامین آب آشامیدنی و کشاورزی رو به رو کرده است.

تصاویری که این روزها در روستاهای سیستان و بلوچستان دیده می شود بسیار دردآور است چرا که باور کردنی نیست استانی که روزی کشاورزی، دامپروری و صیادی اش رونق داشت حالا غرق در خاک است و متروکه شده اند؛ آنها که توانسته اند به استانهای همجوار همچون خراسان و یزد مهاجرت کردهاند و آنها که پولی در بساط ندارند و یا پیر هستند چشم به آسمان دوخته اند و کمک هلال احمر و مردم استانهای دیگر تا به آنها آب برسانند و غذا.

درست است که جمعیت هلال احمر و کمیته امداد در قالب طرح نذر آب و با کمک گرفتن از استانهای دیگر دست به کار شده و تانکر آب و نیز سبدهای غذایی را بین 500 روستا توزیع کرده اما باید فکری اساسی کرد به حال مردمی که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند و زندگی شان را باخته اند.

اجرای طرح 46 هزار هکتار آبرسانی با لوله به دشت سیستان، پیگیری حق آبه تالاب هامون، حفر چاه برای دسترسی به آب های ژرف و انتقال آب از دریای عمان از مهمترین برنامه هایی بوده که دولت برای کمک به بهبود وضعیت خشکسالی در سیستان و بلوچستان به ویژه سیستان در نظر گرفته که برخی از آنها عملیاتی شده و برخی تنها در حد طرح است.

از آن سوی دیگر رییس اداره پایش هواشناسی استان گفته تاکنون اعتبار خاصی برای معضل خشکسالی پرداخت نشده و دهمرده، نماینده این استان هم از دولت خواسته هیاتی به منطقه سیستان بفرستد تا تصویری واقعی از آنچه در حال اتفاق افتادن است ببیند و خسارت خشکسالی به مردم این منطقه برای زنده ماندنشان پرداخت شود.

علاوه بر آن افغانستان بر معاهده سال 1351 پایبند نیست و همواره بر سر دادن حقابه ایران ( 26 مترکعب بر ثانیه) از هیرمند عهدشکنی کرده؛ مذاکرات دولت نیز با این کشور هنوز به نتیجه نرسیده است.

(رودخانه هیرمند بزرگترین و مهمترین رودخانه افغانستان است که از شرق، وارد خاک ایران شده و به رود پریان و تالاب هامون می ریزد.

) و این شرایط در حالی است که امید یک میلیون و 300 هزار نفر از مردم سیستان و زاهدان به حق آبه هیرمند از افغانستان و "چاه نیمه"(چاله ها و گودالهای طبیعی که آب مازاد رودخانه هیرمند توسط کانالی به آن هدایت می شود)، است.

آنچه که مسلم است حتی اگر افغانستان حقابه سیستان راه به طور کامل بدهد و حدود 820 میلیون مترمکعب آب برای این منطقه تامین شود باز هم کفاف نیاز 2 میلیارد مترمکعبی برای همه بخشهای مورد نیاز از جمله صنعت، کشاورزی و شرب را نمی دهد و باید فکری برای مدیریت عرضه آب موجود شود.

مثلا دیگر هندوانه ای آب بر و یا برنج و درخت پرتقال در استان خشک سیستان و بلوچستان کاشته نشود و این استان قطب تولید موز باشد و برای استان سیستان و بلوچستان اشتغال ایجاد کند، چرا این استان با اقلیم اقیانوسی اش و متاثر از آب و هوای پاکستان و هند، مکانی مناسب برای تولید میوه های گرمسیری است.

از آن طرف به ظرفیتهای قابل توسعه این استان همچون گردشگری با سواحل شگفت انگیز مکران، معادن با ارزشش همچون کوه طلا و منابع اقیانوسی اش با صیادی به پهنای اقیانوس هند بپردازند و یا قطب تولید فولاد و پتروشیمی و صادرات آن با توجه به دسترسی این استان به آب نامحدود اقیانوسی شود؛ دستیابی به همه اینها نیز تنها با یک جهت گیری درست توسعه ای، استفاده از سرمایه گذاری های خارجی، بکارگیری مدیرهای قوی و تلاش برای ایجاد زیرساخت های مورد نیاز امکان پذیر است؛ اگر همه این اتفاقات بیفتد سیستان و بلوچستان می شود بهشت ایران و آرزوی هر ایرانی برای دیدنش.

گزارش از شیما عباس زاده، خبرنگار ایسنا انتهای پیام
کلید واژه ها: طوفان - گرد و غبار - زندگی - سیستان - استان - روستا - ایران - همراه - خوزستان - خشکسالی - زمین - خورشید - مردم - ریزگرد - شرایط - آلودگی هوا - بیمارستان - خانه - گرد و خاک - هواشناسی - پیش بینی - آبادانی - نابودی - تصاویر - همشهری - آلودگی - ویرانی - وسایل - آلرژی - درمان

آخرین اخبار سرویس:
کوچکترین تفنگ دنیا به اندازه یک کلید+عکس

جا خوش کردن غیرقانونی پمپ بنزین در یک قدمی کلاس درس

عملیات احداث 11 باب مدرسه در اندیمشک آغاز شد

عکس/ مهربانی سرباز وظیفه

10 شهر خوزستان شنبه تعطیل اعلام شد

تصاویر/ پیاده روی زائران اربعین در مسیر بهشت

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل است

تعطیلی مدارس آبادان و خرمشهر

مدارس نوبت صبح 10 شهرستان خوزستان در روز شنبه تعطیل شد

آیا ادارات و دانشگاه های اهواز و سایر شهرهای خوزستان شنبه 28 مهرماه تعطیل خواهد بود؟

این هفته منتظر هفته پر باران باشید + جزییات

کدام مناطق خوزستان فردا درگیر گرد و غبارند؟

تعطیلی مدارس در 10 شهرستان خوزستان

اعزام نخستین کاروان اربعین حسینی (ع) از راه آهن تهران

راه اندازی قطارهای اربعین حسینی از مشهد به تهران تا کرمانشاه

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه قزوین- کرج- تهران سنگین است

گزارش تصویری از حضور زائران جمهوری آذربایجان در مرز آستارا

نیروی انسانی، چالش جدی آموزش و پرورش طی 4 سال آینده/ 10 هزار کمبود معلم داریم

هواشناسی ایلام به زائران اربعین هشدار داد

هشدار نسبت به وقوع باران ، تگرگ و گرد و غبار در خوزستان

حضور زائران جمهوری آذربایجان در موکب اربعین مرز آستارا

مدارس این 10 شهر خوزستان فردا (28 مهر) تعطیل است

تعطیلی مدارس در 10 شهرستان خوزستان

سریعترین وسیله نقلیه تاریخ +عکس

اجرای طرح ترافیکی ویژه اربعین از فردا

تصاویر/ عجایب معماری جهان

ترافیک نیمه سنگین به سمت مرز مهران

محدودیت های ترافیکی اربعین در استان ایلام اعلام شد

پرداخت روزی یک میلیارد تومان از سوی یک موسسه کنکور به صداوسیما برای تبلیغات

هشدار هواشناسی ایلام به زائران اربعین

کنکور در شرایط فعلی به نفع کشور نیست

جزییات طرح «معلم تمام وقت»

خدا قوت رییس بازرسی معاونت اجتماعی ناجا به خبرنگاران مستقر در شلمچه

آیا سربازی 24 ماه می شود ؟

تصویر/لحظه در آغوش کشیدن حسینی توسط شفر

مدارس 10 شهر خوزستان تعطیل شد

همایش های پیاده روی خراسان شمالی به مناسبت هفته تربیت بدنی

خروج 4799 زائر خارجی از مرز مهران

پیش بینی باران در استان های غربی با ورود سامانه بارشی از فردا

تعطیلی مدارس نوبت صبح آبادان و خرمشهر

خدا قوت رییس بازرسی معاونت اجتماعی ناجا به خبرنگاران مستقر در شلمچه

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل است

حضور گسترده زائران ایرانی اربعین در خاک عراق

شور و دلدادگی در مرز مهران

ثبت نام 110 هزار زائر اربعین از خراسان رضوی در سامانه سماح

ماجرای زن عراقی که به خاطر زائران چاقو بر روی گلوی فرزند خود گذاشته بود

استخدام پرسکار هیدرولیک،تکنسین فنی،کارشناس کنترل کیفیت

تردد خودروهای شخصی از پل زائر به طرف مرز مهران ممنوع شد

اعزام خادمان موکب علی ابن موسی الرضا(ع)

دفاتر حج و زیارت تا اربعین حق تعطیلی ندارند

اینها نقاشی نیست؛ واقعیت دارد! + تصاویر

تردد خودروهای شخصی به طرف مرزمهران ممنوع شد

ترافیک در آزادراه قزوین- کرج- تهران سنگین است

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل است

تعطیلی مدارس 10 شهر خوزستان در شنبه 28 مهرماه

آیین رزق زائر

تعطیلی مدارس پیش دبستانی و ابتدایی 10 شهر خوزستان

50 هزار زائر اربعین از مرز شلمچه گذر کردند

پل کابلی شوشتربعد از مرمت زیر بار ترافیک رفت

معرفی هوش مصنوعی با تاریخچه ای باستانی+کاربرد ها و پیش بینی هایی درباره آینده آن

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل است

تردد خودروهای شخصی به طرف مرزمهران ممنوع شد

پل کابلی شوشتربعد از مرمت زیر بار ترافیک رفت

50 هزار زائر اربعین از مرز شلمچه گذر کردند

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل است

پل کابلی شوشتربعد از مرمت زیر بار ترافیک رفت

آیا سربازی 24 ماه می شود؟

سیل در کازرون خسارت به همراه داشت

10 شهر خوزستان شنبه تعطیل اعلام شد

پل کابلی شوشتربعد از مرمت زیر بار ترافیک رفت

عکس/ مهربانی سرباز وظیفه

152 هزار زن خانه دار تحت پوشش تامین اجتماعی قرار گرفتند

تردد در مرزهای شلمچه و چذابه آرام و روان است

بیش از یک هزار شهروندکرجی رصد خورشیدی انجام دادند

مدارس ابتدایی 10 شهرستان خوزستان روز شنبه تعطی شد

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل است

بیش از یک هزار شهروندکرجی رصد خورشیدی انجام دادند

فردا؛ مدارس خوزستان تعطیل است

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل است

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل هستند

موج جدید بارش ها از فردا در البرز آغاز می شود

هواشناسی ایلام به زائران اربعین هشدار داد

افق روشن پیش روی دانشگاه های ایران

جشنواره ورزش با خانواده در ارومیه برگزار شد

موج جدید بارش ها از فردا در البرز آغاز می شود

امکان صدور روادید همزمان با گذرنامه فراهم شد

مدارس ابتدایی 10 شهرستان خوزستان روز شنبه تعطیل شد

هواشناسی ایلام به زائران اربعین هشدار داد

ورود بیش از 500 زائر خارجی به ایران

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل است

موج جدید بارش ها از فردا در البرز آغاز می شود

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل است

موج جدید بارش ها از فردا در البرز آغاز می شود

جشنواره ورزش با خانواده در ارومیه برگزار شد

کودکی مداد رنگی می خواهد تا سقف خانه اش را رنگین کمان کند

افزایش دما در خراسان رضوی

کوچکترین قورباغه 7 میلی متری+عکس

عکسی که نشنال جئوگرافیک از دختر ایرانی منتشر کرد

رگبار باران و رعد و برق از فردا تا دوشنبه

دفاتر حج و زیارت تا اربعین حق تعطیلی ندارند

زندگی مدفون شده + فیلم + تصاویر

زندگی مدفون شده + فیلم + تصاویر