مطالب مرتبط:
جاسوس هایی که به شکل ماهی زندگی می کنند (+فیلم)
اولین تصاویر بعد از انفجار کابل، بیش از 50 دانش آموز کشته و زخمی شدند + فیلم
فیلم مستند «محمد امین» درباره زندگی دکتر قانعی راد رونمایی می شود
گزارش خبرنگار اعزامی فارس از اندونزی تمرین شاگردان کرانچار در آستانه بازی با عربستان در زمین خاکی!+تصاویر و فیلم
روایت دختر سفیر وقت ایران از زندگی یک آقازاده +تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 04:002018-08-16اجتماعي

زندگی مدفون شده + فیلم + تصاویر


مثل بوران می سوزاند و مثل رگبار سیلی می زند اما آن نتیجه اش می شود جاری شدن آب و آبادانی و این می شود نهایت اش در آتش سوختن، ویرانی و نابودی یک سرزمین؛ - بوران رخ را سرخ می کند و این مثل زغال، سیاه.

بدنها را سوراخ می کند، شن و ریزگرد با شدت به صورت ها شلاق می زند و باد گرمش آنان را به ناکجا آباد می برد؛ همزمان خورشید 90 درجه می تابد و دمای زمین را به بالای 50 درجه می رساند.

زور خورشید هم چربیده و خشکیدن تلاب هامون، جازموریان و دو سوم چاه ها هم شده بلای جان تا بادهای 120 روزه که روزگاری سبب ملایم شدن هوای پهناورترین سرزمین ایران با دربرگیری 12 درصد مساحت ایران می شد حالا بشود عامل مدفون شدن زندگیشان زیر خاک.

اینجاست که طاقت ها طاق می شود و فریادها بلند.

" 20 سال است که طوفان، حالمان، روزگارمان و زندگی مان را تیره کرده و شده است سبب گرفتاری مردم سیستان؛ با این شرایط هیچ ارفاقی به مردم استان نشده است" این ها را پیرمردی می گوید که خشکسالی و تندبادهای 100 کیلومتر در ساعت همراه با طوفان های شن کلافه اش کرده.

" وقتی طوفان می آید سینه ام درد می گیرد" این را هم کودک خردسالی گفته که مانند همشهری هایش در معرض ناراحتی های ریوی و چشمی است و در اطراف کانون سل ایران یعنی زابل زندگی می کند و ممکن است مثل 242 نفر دیگر با طوفان خاکی که از شنبه آغاز شد، مصدوم شود و در بیمارستان بستری.

" روزی نیست که در روستایمان گرد و خاک نباشد" این را پسر جوانی گفته که رنگ خاک گرفته و هر چند روز یک بار باید بیل به دست بگیرد و خانه اش را از کوه شن بیرون بکشد؛ وسایل شن گرفته زندگی اش را با جارو تمیز کند و خودش را با 20 لیتر آب سهمیه روزانه اش بشورد.

" حاضرم قسم بخورم مردم استانهای دیگر یک روز هم نمی توانند اینجا دوام بیاورند؛ خود من بعد از 16 سال تحمن چنین هوایی آلرژی گرفتم و دیگر حتی تحمل بوی غذا در خانه را هم ندارم" این را بنده خدایی می گوید که روستایش او و روستا در همسایگی اش در منطقه سیستان شده ورودی گرد و غبار و معتقد است این طوفان همراه با شن های روان اش قابل قیاس با گرد و غبار خوزستان نیست چرا که آن ریزگرد در خوزستان نفس ها را تنگ می کند و این شن بدن را می سوزاند و سوراخ می کند.

علاوه بر درد بی درمان خشکسالی 20 ساله، بادهای 120 روزه این روزهای سیستان همراه با طوفان های شن و گرد و غبار، شده غور بالا غوز و آلودگی هوا را در برخی روزهای این هفته به 20 تا 60 برابر حد مجاز رسانده و نفس شهرها را گرفته است.

گروه پیش بینی هواشناسی استان هم گفته این شرایط تا اوایل هفته آینده ادامه خواهد داشت.

بادهای 120 روزهای که حالا به دلیل خشکی هامون، افزایش 1.

5 درجه ای دمای هوا، کمی بارشها و در نتیجه خشکیدگی بیشتر زمین به 196 روز رسیده و سرعت اش نیز زیادتر شده است؛ به عبارتی بادهایی که تا پیش از این تنها در فصل تابستان رخ می داد و با عبور از تالاب و رودخانه نسیم را هدیه می آورد حالا به نیمی از سال رسیده و طوفان شن و گرد و غبار را برای مردم این منطقه به ارمغان آورده است.

هواشناسی گفته، امسال سیستان و بلوچستان کمترین بارش را با 100 میلیمتر در مقایسه با میانگین 250 میلیمتری کشور در میان استانها داشته و 100 درصد مساحت این استان را خشکی گرفته در نتیجه از 50 درصد مردم این استان که در روستاها زندگی می کنند نصف شان با تنش آبی دست به گریبانند و در این میان 343 منبع آب روستایی کامل خشک شده و حدود 500 روستا تقربیا منابع آبی یشان را از دست داده اند.

آنچه که مشخص است خشکسالی و تغییر اقلیم یک روزه بوجود نیامده و از 20 سال پیش تاکنون، سال به سال وضع بدتر شده و خشکی تالاب هامون در شمال سیستان و بلوچستان و جازموریان در جنوب غرب استان، قطع آب رودخانه هیرمند، کاهش سفره های آب زیر زمینی در نتیجه استفاده بی رویه از آن، کمبود نزولات آسمانی، گرمای زیاد و تبخیر بیش از حد نرمال، این استان را با گرفتاری زیاد در تامین آب آشامیدنی و کشاورزی رو به رو کرده است.

تصاویری که این روزها در روستاهای سیستان و بلوچستان دیده می شود بسیار دردآور است چرا که باور کردنی نیست استانی که روزی کشاورزی، دامپروری و صیادی اش رونق داشت حالا غرق در خاک است و متروکه شده اند؛ آنها که توانسته اند به استانهای همجوار همچون خراسان و یزد مهاجرت کردهاند و آنها که پولی در بساط ندارند و یا پیر هستند چشم به آسمان دوخته اند و کمک هلال احمر و مردم استانهای دیگر تا به آنها آب برسانند و غذا.

درست است که جمعیت هلال احمر و کمیته امداد در قالب طرح نذر آب و با کمک گرفتن از استانهای دیگر دست به کار شده و تانکر آب و نیز سبدهای غذایی را بین 500 روستا توزیع کرده اما باید فکری اساسی کرد به حال مردمی که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند و زندگی شان را باخته اند.

اجرای طرح 46 هزار هکتار آبرسانی با لوله به دشت سیستان، پیگیری حق آبه تالاب هامون، حفر چاه برای دسترسی به آب های ژرف و انتقال آب از دریای عمان از مهمترین برنامه هایی بوده که دولت برای کمک به بهبود وضعیت خشکسالی در سیستان و بلوچستان به ویژه سیستان در نظر گرفته که برخی از آنها عملیاتی شده و برخی تنها در حد طرح است.

از آن سوی دیگر رییس اداره پایش هواشناسی استان گفته تاکنون اعتبار خاصی برای معضل خشکسالی پرداخت نشده و دهمرده، نماینده این استان هم از دولت خواسته هیاتی به منطقه سیستان بفرستد تا تصویری واقعی از آنچه در حال اتفاق افتادن است ببیند و خسارت خشکسالی به مردم این منطقه برای زنده ماندنشان پرداخت شود.

علاوه بر آن افغانستان بر معاهده سال 1351 پایبند نیست و همواره بر سر دادن حقابه ایران ( 26 مترکعب بر ثانیه) از هیرمند عهدشکنی کرده؛ مذاکرات دولت نیز با این کشور هنوز به نتیجه نرسیده است.

(رودخانه هیرمند بزرگترین و مهمترین رودخانه افغانستان است که از شرق، وارد خاک ایران شده و به رود پریان و تالاب هامون می ریزد.

) و این شرایط در حالی است که امید یک میلیون و 300 هزار نفر از مردم سیستان و زاهدان به حق آبه هیرمند از افغانستان و "چاه نیمه"(چاله ها و گودالهای طبیعی که آب مازاد رودخانه هیرمند توسط کانالی به آن هدایت می شود)، است.

آنچه که مسلم است حتی اگر افغانستان حقابه سیستان راه به طور کامل بدهد و حدود 820 میلیون مترمکعب آب برای این منطقه تامین شود باز هم کفاف نیاز 2 میلیارد مترمکعبی برای همه بخشهای مورد نیاز از جمله صنعت، کشاورزی و شرب را نمی دهد و باید فکری برای مدیریت عرضه آب موجود شود.

مثلا دیگر هندوانه ای آب بر و یا برنج و درخت پرتقال در استان خشک سیستان و بلوچستان کاشته نشود و این استان قطب تولید موز باشد و برای استان سیستان و بلوچستان اشتغال ایجاد کند، چرا این استان با اقلیم اقیانوسی اش و متاثر از آب و هوای پاکستان و هند، مکانی مناسب برای تولید میوه های گرمسیری است.

از آن طرف به ظرفیتهای قابل توسعه این استان همچون گردشگری با سواحل شگفت انگیز مکران، معادن با ارزشش همچون کوه طلا و منابع اقیانوسی اش با صیادی به پهنای اقیانوس هند بپردازند و یا قطب تولید فولاد و پتروشیمی و صادرات آن با توجه به دسترسی این استان به آب نامحدود اقیانوسی شود؛ دستیابی به همه اینها نیز تنها با یک جهت گیری درست توسعه ای، استفاده از سرمایه گذاری های خارجی، بکارگیری مدیرهای قوی و تلاش برای ایجاد زیرساخت های مورد نیاز امکان پذیر است؛ اگر همه این اتفاقات بیفتد سیستان و بلوچستان می شود بهشت ایران و آرزوی هر ایرانی برای دیدنش.

گزارش از شیما عباس زاده، خبرنگار ایسنا انتهای پیام
کلید واژه ها: طوفان - گرد و غبار - زندگی - سیستان - استان - روستا - ایران - همراه - خوزستان - خشکسالی - زمین - خورشید - مردم - ریزگرد - شرایط - آلودگی هوا - بیمارستان - خانه - گرد و خاک - هواشناسی - پیش بینی - آبادانی - نابودی - تصاویر - همشهری - آلودگی - ویرانی - وسایل - آلرژی - درمان

آخرین اخبار سرویس:
تصاویر/ حال و هوای تلاوت قرآن و دعا در حرم امام حسین (علیه السلام)

اوقات شرعی نوزدهم آذر در سمنان

مدارس عشایری در خوزستان (عکس)

تضویری پاییزی از طرقبه

یک شرط خاص برای ازدواج

معلمان فاروجی در پرسش مهر استان صاحب رتبه های برتر شدند

رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش اعلام کرد نگرانی بابت مسمومیت تربیتی دانش آموزان/ تبلیغ محصول آموزشی فقط با مجوز آموزش و پرورش

مدارس عشایری شهرستان ایذه - خوزستان

راه اندازی اتاق اسباب بازی در مدارس از اول بهمن

یک دانش آموز کتک خورد، سه نفر برکنار شدند

پیروزخان چه می خواهد به ما بگوید؟

لزوم حل ریشه ای مسأله تنبیه بدنی در مدارس

دهان بازکردن فروچاله هایی به عرض 40 و عمق 70 متر در کشور

راه اندازی اتاق اسباب بازی در مدارس از اول بهمن

روش نگهداری طولانی مدت پنیر فتا

کودکان را باید به کدام مهدکودک فرستاد؟

کلانتری: هدردهنده نخست آب در دنیا هستیم

پژوهشگر حوزه آب و محیط زیست تشریح کرد قرارگیری اکثر نیروگاه ها در دشت های ممنوعه/ ایران وارد تنش آبی شده است

معاون عمره و حج سازمان حج و زیارت به فارس خبر داد تکمیل اطلاعات بیش از 150 هزار ودیعه گذار حج تمتع تاکنون

مدیریت بحران: آبرسانی 8 هزار روستا با تانکر

حیوان وحشی کلاس های درس مدرسه را بهم ریخت + جزییات

شادپیمایی عروسک ها در دیار آناهیتا

تصادفات عجیب در جاده های جهان

آغاز ساخت واحد آموزشی روستایی در مُهر

بالاخره درناها به تالاب شادگان افتخار دادند

لغو محدودیت تردد در محور هراز از دوشنبه

هوای پایتخت با شاخص 38 پاک است

کسب مدال طلا توسط یک ایرانی در رقابتهای پرورش اندام (عکس)

پاورپوینت آموزش درس سوّم کتاب مطالعات اجتماعی پایه پنجم ابتدایی

امداد گران اعتماد اجتماعی را جلب کنند

تجلیل کلانتری از راهداران نجات دهنده یک قلاده گرگ+عکس

امداد گران اعتماد اجتماعی را جلب کنند

معلمان فاروجی در پرسش مهر استان صاحب رتبه های برتر شدند

ثبت تصویر پلنگ ایرانی در طارم سفلی

معلمان فاروجی در پرسش مهر استان صاحب رتبه های برتر شدند

مشکل افت فشار آب و گرفتگی فاضلاب اهواز روی میز مناظره

مشکل افت فشار آب و گرفتگی فاضلاب اهواز روی میز مناظره

مشکل افت فشار آب و گرفتگی فاضلاب اهواز روی میز مناظره

سیاست گذاری های کلان، خانواده محور نیست/ شناسایی 21 نوع خانواده در تهران

کاهش 22 درصدی آمار تصادفات فوتی درون شهری

کلانتری: هدردهنده نخست آب در دنیا هستیم

حدود 300 شهر کشور بدون نقشه است

لغو محدودیت تردد در محور هراز از دوشنبه

فضای خشک و بی روح در مدارس یک آسیب جدی است

لغو محدودیت تردد در محور هراز از دوشنبه

ساخت بزرگ ترین زیرگذر کربلا به دست ایرانی ها + عکس

تمرکزی جدی تر بر آموزش داوطلبان هلال احمر شود

تجهیزات آموزشی به 37 مدرسه روستایی گیلان ارسال شد

دانش آموزان صفاشهر در راه سرزمین نور

زخمه برساز زندگی

لغو محدودیت تردد در محور هراز از دوشنبه

تجهیزات آموزشی به 37 مدرسه روستایی گیلان ارسال شد

سد معبرهای ساختمان سازی

برداشت خرمالو از باغ های خفر

کوچه باغ های پیشوا از دریچه دوربین

ماهیت و تصادف قمرهای مصنوعی در فضا

ارتفاع برف در گردنه ی تته به یک و نیم متر رسید

همیشه پای کوروش در میان است

هدر دهنده نخست آب در دنیا هستیم

تقارن ابرماه و ماه گرفتگی کامل در رویداد نادر سماوی

شام شب عید فضایی ها رسید

معلم همه کاره

طرح کودکان امروز مدیران فردا در قزوین اجرا شد

احتمال کاهش ساعات آموزشی پایه دوازدهم

ادعای جدید رییس محیط زیست در یاسوج

مدارس شاهد نیازمند ارائه سبک منسجم مدیریتی است

احتمال کاهش ساعات آموزشی پایه دوازدهم

دلیل برخورد با تجمعات غیرقانونی

حدود 300 شهر کشور بدون نقشه است

ضرورت حفظ محیط زیست برای نسل های آینده

می توان علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کرد

آیین تجلیل از خیرین خوشنام در دامغان

مسمومیت تربیتی نظام آموزشی با تبلیغات کتب کمک درسی در صدا وسیما

سه شنبه ها دور خودرو را خط بکشیم

سمن ها برنامه های راهبردی خود را بر روی چالش ها متمرکز کنند

معاون شهردار تهران: با حمایت شورای شهر خطوط مترو تکمیل شود

مدرسه 9 کلاسه خیرساز در منطقه 4 تهران افتتاح شد

احتمال کاهش ساعات آموزشی پایه دوازدهم

خبر های کوتاه بخش خبری 20 هجدهم آذر 97+ فیلم

عکس روز خبری

مجتمع خیرساز دامغان برای نگهداری کودکان بی سرپرست اهدا شد

جاذبه های پیست سافاری جزیره قشم

ضرورت حفظ حس معنوی خدمت در موکب های اربعین

عکس روز: مارماهی در بینی فک

نکته ای که باید آنرا جدی گرفت/ تبلیغات صداوسیما دانش آموزان و خانواده ها را دچار مسمومیت تربیتی کرده است

سوالات ضمن خدمت سبک زندگی مبتنی بر آموزه های قرانی

گلخانه آموزشی کودکان در تربت حیدریه بهره برداری شد

مردم می توانند علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کنند

چگونه از میزان بدهی طرح ترافیک خود آگاه شویم؟

استخدام راننده با نیسان یخچالدار آقا در یک شرکت معتبر

فردا اعزام مشمولان فوق دیپلم ،دیپلم و زیر دیپلم

فضای خشک و بی روح در مدارس یک آسیب جدی است

جزیره ای که پوشیده از پاپ کورن است (+ تصاویر)

سمن ها برنامه های راهبردی خود را بر روی چالش ها متمرکز کنند

ثبت تصویر پلنگ ایرانی در طارم سفلی

ساخت بزرگ ترین زیرگذر کربلا به دست ایرانی ها + عکس

معاون شهردار تهران: با حمایت شورای شهر خطوط مترو تکمیل شود

ثبت نام اعزام های دی ماه عتبات آغاز شد

3 گروه راهداری در جاده های تربت حیدریه مستقر شدند

تصویر پلنگ ایرانی در طارم سفلی ثبت شد

زندگی مدفون شده + فیلم + تصاویر

زندگی مدفون شده + فیلم + تصاویر