مطالب مرتبط:
کاهش 212 تومانی نرخ دلار دولتی؛ قیمت 4200 تومان شد
افزایش قیمت اقلام اساسی در بازار با شیب ملایم/ قیمت دلار بهانه گرانی!
افت 450 واحدی شاخص بورس/افت قیمت 24 ارز در بازار بین بانکی/با 400 میلیون تومان در کدام مناطق می توان خانه خرید؟
فیلم/ توقف عرضه خودرو از سوی خودروسازها دلیل افزایش قیمت خودرو در بازار
ال جی V35 Signature با قیمت 1790 دلار به بازار عرضه می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 01:552018-08-15اقتصادي

کلیه تولیدکنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار 4200 تومان افزایش دهند/ قیمت ها در بازار بورس به صورت دستوری مشخص می شود


برنامه گفت وگوی ویژه خبری امشب با موضوع پیدا و پنهان عرضه فولاد برگزار شد.

- شعارسال": پیدا و پنهان عرضه فولاد موضوع گفت وگوی ویژه خبری امشب 23 مردادماه بود که با حضور حمیدرضا طاهری زاده نائب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و امیرحسین کاوه دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی برگزار شد.

امیرحسین کاوه دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی در ابتدای برنامه با بیان اینکه افزایش قیمت فولاد از دوسال پیش آغاز شده است،گفت: سال 1386 تورم رسمی کشور حدود 12 درصد و افزایش نرخ دلار زیر 20 درصد بود، اما افزایش قیمت فولاد بیش از 88 درصد بوده است.

متاسفانه در سال 1397 و شش ماهه اخیر هشدارهای ما به وزارت صنایع، معادن و تجارت با بی توجهی روبه رو شد و ما شاهد به وجود آمدن شرایط فعلی هستیم.

وی ادامه داد: تفاوت قیمت موجود میان بازار و بورس حدود دو تا سه هزار تومان است.

مثلا برای ورق های فولاد مصرفی، صدها مدل صنایع پایین دستی وجود دارد و در بورس کالا به صورت نمادین و نقطه ایی به صورت ناخالص 3 هزار تومان است، اما در بازار آزاد حدود 5 هزار و پونصد تومان، بنابراین آنچه در بورس کالا عرضه می شود قطره چکانی و ذره چکانی شده است.

کاوه تصریح کرد: این یعنی تولید کننده بالا دستی با روش مهندسی عرضه، عرضه کم التهابی در بازار ایجاد می کرده و بعد با توجه به تفاوت بین بازار بورس و آزاد قیمت ها را افزایش می داده است.

تولید کنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار 4200 هزار تومان افزایش دهند در ادامه برنامه طاهرنژاد نایب رییس انجمن تولیدکننده فولاد اظهار کرد: پیرو مصوبه 1 مرداد 1397 وزارت صنعت، معدن و تجارت کلیه تولید کنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار 4200 هزار تومان افزایش دهند.

وی گفت: برنامه فولاد کشور در سال 1397 ، تولید 24 میلیون تن و در سال 1396 تولید فولاد در کشور 21 و نیم میلیون تن بوده است.

ما دو مسیر توزیع داریم، یک صادرات، که طبق برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای عرضه آوری کشور باید صادرات را افزایش داد؛ که با تامین نیاز داخلی توانستیم صنایع متفاوت فولاد را به کشور های اروپایی و حتی افعانستان و عراق صادر کنیم.

طاهر نژاد با اشاره به رکود صنایع پایین دستی کشور ادامه داد: اگر قرار بود صنایع پایین دستی را بیش از چیزی که بود تامین می کردیم با رکود بسیار بیشتری در این صنایع روبه رو می شدیم.

طاهر نژاد با بیان اینکه باید به تحریم های کشور توجه کرد گفت: ما باید قبل از ایجاد رکود در کشور تمهیداتی را در نظر بگیریم.

بنابراین باید صادرات را روزبه روز افزایش داد.

امروز به علت عدم تامین مواد اولیه در جنگ هستیم کاوه با اشاره به ضعف برنامه ریزی کشور گفت: ما امروز در صنایع پایین دستی و بالا دستی به علت عدم تامین مواد اولیه در جنگ هستیم .

وی در رابطه با قیمت بورس اظهار کرد: قیمت بورس را به صورت تصنعی نگه داشته اند و قیمت واقعی بورس چیزی که گفته می شود نیست و قیمت ها در بازار بورس به صورت دستوری مشخص می شود.

در ادامه برنامه حامد سلطان نژاد مدیر عامل بورس، گفت: برای قضاوت درمورد بازار یک کالا نیاز است به سه سوال پاسخ داده شود .

خریداران و فروشندگان کالا در این بازار چه کسانی هستند و قیمتی که در آن استخراج می شود ماحصل چه معاملاتی است و چگونه استخراج می شود.

وی تصریح کرد: عرضه های اقتصادی در بورس کالا سال ها است که ثابت می باشد و هیچ وقت نوسان آنچنانی در آنها وجود نداشته، بنابراین عرضه کاهش نداشته است؛ اما ما شاهد برخی تفاوت قیمت ها در بازار بورس بوده ایم که متاسفانه پول این تفاوت قیمت ها در بیشتر مواقع در جیب مصرف کنندگان نرفته است.

بورس کالای کشور تنها کاریکاتوری از یک بازار است کاوه با اشاره به اینکه بورس کالای کشور تنها کاریکاتوری از یک بازار است تصریح کرد: طبق گفته مدیر عامل بورس کالا، کالایی که در بازار بورس قیمت گذاری شده، ملاک نیست چون عرضه کم بوده است.

درحالی که جالب است بدانید اولین پایه بورس کالا آن بوده که عرضه و تقاضا کننده کالا متعدد باشد.

وقتی که فقط یک عرضه کننده کالا وجود داشته باشد قیمت به دلخواه آن مشخص می شود.

سلطان نژاد در ادامه برنامه گفت: فولاد مبارکه محصول خود را به طور کامل در بازار بورس به فروش می رساند و سهامداران آن مردم و دارندگان سهام عدالت هستند و روا نیست فولاد مبارکه محصول خود را به قیمتی بفروشد که منافع سهامداران بورس کالا در اختیار کسانی قرار بگیرد که تنها نام صنعت پایین دستی را یدک می کشند .

جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت طی گفت وگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید پروفیل در ایران بسیار بالا است گفت: از ناحیه دلالان بازار به جای مصرف آهن آلات در صنعت از آن به عنوان وسیله کسب درآمد غیر واقعی استفاده شده است.

وی با بیان اینکه فولادسازان بهترین وقت را پیدا کرده اند تا به درآمد غیر قابل قبول برسند خاطرنشان کرد: سیستم دستورالعمل جدید بسیار جامع و کامل است و باید چند ماه از اجرای آن بگذرد تا نتایج خوب آن را ببینیم.

اگر عرضه و تقاضا به موقع باشد، قطعاً قیمت ها پایین خواهد آمد سرقینی با اشاره به اینکه اکنون بازار تشنه است اگر عرضه و تقاضا به موقع باشد قطعاً قیمت ها پایین خواهد آمد ادامه داد: صادرات فولاد منوط به ارائه سهم داخل است و پس از آن فولادسازان می توانند صادرات انجام دهند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه نمی توان انتظار داشت که در این مملکت قیمت فولاد کنترل نشود افزود: امروز وقت اضافه خواهی نیست، باید به دولت کمک کرد تا مردم در این شرایط اذیت نشود.

سرقینی تصریح کرد: دستورالعمل ما از 5/1 سال جاری ابلاغ شده و از 7 مردادماه به اجرا در آمده و لذا از اجرای بخشنامه دو هفته بیشتر نمی گذرد، به طوری که برای ارزیابی این دستورالعمل خیلی زود است، لذا اگر دستورالعمل کامل اجرا شود مطمئن باشید بازار سرمایه، بازار را تنظیم خواهد کرد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: دستورالعمل ما از دو ناحیه مورد هجوم واقع شده که یکی از ناحیه دلالان بازار است، لذا دلیلی ندارد فولاد با قیمت 8000 تومان عرضه شود، زیرا سنگ آهن، گاز و برق آن داخلی است.

اگر یک موقعی دولت تصمیم بگیرد که قیمت فولاد را هشت تومان عرضه کند حتما باید آب، گاز و برق آن هم با 8 هزار تومان باشد.

سرقینی با اشاره به اینکه آهن اسفنجی تا میلگرد و پروفیل نیز در بورس عرضه شده و دلیلی نیست که کسی بخواهد از این بازار سوء استفاده کند گفت: صادرات فولاد منوط به ارائه سهم داخل است.

وی با اشاره به اینکه تفاوت قیمت در بازار از دو ناحیه هجوم دلالان و مردم عادی است عنوان کرد: آن ها احساس می کنند برای حفظ ارزش پول خود می توانند فولاد خریداری کنند در حالی که اشتباه می کنند، به دو دلیل قیمت فولاد از نیمه دوم سال بسیار پایین خواهد آمد، یک روزی یکی از شرکت های بزرگ فولادی 50 هزار تن عرضه داشت که در آن موقع قیمت میلگرد هزار تومان کاهش یافت.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در مصرف واقعی آهن آلات رشد نداشته ایم و تمام مصالح ساختمانی را کنترل می کنیم لذا، تقاضا کاذب است، از فولادسازان تقاضای همراهی داریم تا عطش بازار کاهش پیدا کند.

حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالا در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اینکه عدم شفافیت اتفاقی است که در بیرون بورس رخ می دهد افزود: آمار صادرات قراضه در سه ماه اول سال افزایش یافته است، مشکل ما صنایع پایین دستی است لذا باید شفافیت را در صنایع پایین دستی جستجو کنیم، ما قبول داریم که قیمت ها در بورس پایین است.

به صورت دستوری نمی توان قیمت ها را تعیین کرد وی با اشاره به فرآیند کشف قیمت در بورس افزود: در بورس کالا قیمت های پایه بر مبنای مضربی از قیمت های جهانی تعیین می شوند، نرخ دلار قطعاً در قیمت های پایه اثرگذار است، از یک زمان دولت اعلام کرد که نرخ دلار بر مبنای 4200 است.

حمید رضا طاهری زاده نایب رییس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه برنامه با اشاره به اینکه به صورت دستوری نمی توان قیمت ها را تعیین کرد لذا قیمت ها باید در راستای عرضه و تقاضا مشخص شود گفت: امسال 108 هزار تن عرضه در بورس داشتیم که 124 درصد رشد داشتیم.

وی با اشاره به انتقاد از عملکرد بورس افزود: متاسفانه کالا به دست مصرف کننده نمی رسد، سوداگران و دلالان یک شرکت بازرگانی زده اند و در بورس کالا می خرند که سود آن به جیب فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، سندیکای پروفیل و انجمن تولیدکنندگان فولاد نمی رود، بلکه واسطه های موجود در این ماجرا بهره لازم را می برند، قیمت های دستوری باید از بورس برداشته شود تا تولید کننده تشویق به عرضه بیشتر در بورس شود.

محمود اکبری معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه در بخش دیگری از این برنامه طی گفت وگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه قیمت های بازار به مراتب بالاتر از قیمت فروشندگان است ادامه داد: کالا های فولاد مبارکه را به تولیدکنندگان تحویل می دهیم، اگر شاهدیم که قیمت در بازار رقم می خورد به دلیل رد و بدل هایی است که توسط برخی از دوستان انجام می شود.

اکبری با بیان اینکه قیمت های ما به هیچ وجه بالا نیست خاطرنشان کرد: در تحویل لوله پروفیل 42 درصد رشد داشته ایم.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان ، تاریخ انتشار: 23 مرداد 1397 ، کد خبر: 6632666 ، www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: فولاد - افزایش - وزارت صنعت، معدن و تجارت - تولید - کشور - بورس - برنامه - تولید کنندگان - بازار - افزایش قیمت - قیمت - بازار بورس - بورس کالا - دلار - طاهر - وزارت - تفاوت - افزایش نرخ دلار - رکود - درصد - صادرات - برگزار - صورت - برنامه ریزی - تامین - کلیه - آزاد - معدن - نرخ دلار - اروپایی

آخرین اخبار سرویس:
درخواست افزایش وام مددجویان

مقصر نوسانات ارزی کیست؟/ حسین راغفر: شاهد تاثیرگذاری عوامل هیجانی نیستیم/حداقل 50 درصد جمعیت کشور به زیر خط فقر خواهند رفت

سفرهای گردشگری به فضا + عکس

افزایش سفر در راه های کشور

سرمایه گذاری گسترده چین در آفریقا

دولت پاکستان به دنبال نظام آموزشی یکسان و افزایش اختیارات بخش خصوصی

افرادی که کارمند زن صرافی را گروگان گرفته بودند،دستگیر شدند/گروگانگیران می خواستند یک میلیارد بگیرند

مجالی برای بازیافت طلای کثیف در جنوب کرمان

نرخ قطعی فروش واحد مسکونی در جردن

فروشنده پورشه پس از گرفتن میلیاردها پول از خریداران ناپدید شد

گردشگری موتور محرکه توسعه کنگاور

بیشترین یارانه سوخت جهان در ایران پرداخت می شود

جزییات نقشه ایران برای دور زدن تحریم ها

جدیدترین خودروی bmw + عکس

آموزش بستن توربان با روسری و شال

ابلاغ منع بازگشت بازنشستگان/ تاکید بر پیگیری ابعاد سانحه تصادف اتوبوس/ ارتقای شاخص های خدمات رسانی/ پذیرایی بیش از 2 و نیم میلیون زائر/ حمایت از ابتکارات وزارت نفت

آیین سنتی تعزیه سیار - بازار اراک

480 میلیارد ریال برای تحصیل اتباع خارجی در استان هزینه شد

مشکلات تمام تعاونی های نیمه فعال و غیرفعال برطرف شود

کوپن الکترونیکی برای چه افرادی شارژ می شود

قاسم افشار این روزها چه می کند؟

ورشکستگی شرکت تجارت الکترونیک ثامن پس از دو سال فعالیت

نگرانی های جهانی از آغاز تحریم های نفتی ایران: قیمت نفت در انتظار افزایش بی سابقه؟!

روسیه: بهای نفت تا بشکه ای 50 دلار کاهش می یابد!

مرسدس بنز از جدیدترین مدل خود رونمایی کرد + عکس

مشکلات تمام تعاونی های نیمه فعال و غیرفعال برطرف شود

آشنایی با نکاتی پیرامون قرارداد مشارکت مدنی در ساخت

مشکلات تمام تعاونی های نیمه فعال و غیرفعال برطرف شود

خودروهای 200 تا 300میلیونی بازار تهران

4 میلیون نوجوان آمریکایی هر روز ماری جوانا مصرف می کنند

حال بازار مسکن درنیمه دوم سال/تداوم رکود تورمی با رشد ملایم قیمت

استخدام کارشناس واحد بازرگانی خارجی،سرپرست واحد بازرگانی خارجی

استخدام بازاریاب حضوری حرفه ای با حقوق و پورسانت و بیمه chr(8211) اراک

ادامه جنگ تجاری به حل مسائل آمریکا کمک نخواهد کرد

استخدام منشی خانم در یک شرکت تولیدی و صنعتی در تهران

استخدام کارشناس فروش آشنا با بیمه،کارشناس بازاریابی،مدیر فروش

دور جدید عقب نشینی تقاضا

استخدام کارشناس فروش در شرکت پارس مکانیزه در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم جهت کار در شرکت بازرگانی مرکزآهن

استخدام مدیر فروش،فروشنده،کارشناس تشریفات در تهران

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان در کارگزاری بانک در البرز

استخدام مدیر تامین در شرکت الکتروپیک در تهران

استخدام کارشناس مالی وحسابداری در یک کارخانه صنعتی معتبر

استخدام کار آموز حقوق در صنایع بسته بندی ایمان در البرز

اعلام جزییات عرضه نفت خام در بورس انرژی

جزییات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه/مالباختگان ثامن منتظر باشند

استخدام مشاور صنایع غذایی در یک واحد تولیدی معتبر در مرکزی

استخدام کارشناس فروش،سرپرست مارکتینگ در یک شرکت معتبر در تهران

مظنه آپارتمان در منطقه هروی تهران

سکه ثامن پلمپ شد !

پشت پرده تحرکات اخیر برای تخریب روابط ایران و عراق/ چند درصد از بازار کالایی عراق توسط ایران تامین می شود؟

آمریکایی ها بیش از همیشه گوشت و لبنیات تقلبی مصرف می کنند!

برای خرید آپارتمان در منطقه ستارخان چقدر باید هزینه کرد؟

8 علت مهاجرت جمعیت در سال گذشته

فروش قشم ایر تکذیب شد

روند مثبت بارش در حوضه آبریز خزر و ارومیه/ کاهش 27 درصدی بارش نسبت به سال گذشته + جدول

شماره معکوس برای آغاز سال تحصیلی جدید

230میلیارد ریال برای توسعه کارخانه آرد گچساران هزینه شد

حذف دلار از مبادلات ایران و ترکیه چه پیامدهایی دارد؟

رونق کالای ایرانی با کاهش مالیات برارزش افزوده

سلفی‎هایی به قیمت از دست دادن جان در طوفان+عکس

شکایت مجدد چین از آمریکا به سازمان تجارت جهانی

سامسونگ در گوشی خمیده خود از محافظ گوریلا گلس استفاده نخواهد کرد

نبود لاستیک نفتکش های خوزستانی را از کار انداخته است

از «پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت» تا «تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه»

فروش ویژه پوشک و نواربهداشتی در بامیلو با پایین ترین قیمت

بهترین مکان برای سرمایه گذاری در بخش انرژی های تجدیدپذیر

کلاهبرداری بزرگ از خریداران آنلاین سکه

هشدار؛ کلاهبرداری بزرگ در پوشش خرید آنلاین سکه

یک شرکت بزرگ تجاری فعال در خرید و فروش سکه ورشکست شد

کارتهای بازرگانی یک بار مصرف در کمین صادرات

ورود طلای خام از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی معاف شد

قیمت واقعی دلار چقدر است؟

باران و تندباد در تهران

نقش بارندگی ها در کاهش سفیدبالک ها

بازیگر فیلمهای مستهجن،رابطه اش با ترامپ را در یک کتاب منتشر کرد

قیمت لوازم خانگی آزاد شد

7 گام مهم در ردیابی گوشی های مسروقه

لزوم به روزرسانی زنجیره تامین قطعات در صنعتی پیچیده و بزرگ

بیگاری از زنان کم سواد

مسیر توسعه پروژه های معدنی

واردات بیش از 2 میلیون دلار بلندگوی خودرو + جدول

حرکت هیات های عزاداری در بیرجند

ابلاغ قانون دائمی شدن قانون استخدام در ناجا

خلأ مسیریاب برای پول صنعتی

تکذیب هزینه 2 میلیون دلاری سفر روحانی به نیویورک

195 دیدار و سفر سرنوشت ساز برای تضمین آینده سیستان وبلوچستان

چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

نرخ پی وی سی 150 درصد افزایش یافت

اول مهر؛جلسه ارزی فراکسیون مستقلان با همتی

عربستان توان کنترل افزایش قیمت نفت را ندارد

کنسرو و کمپوت و غذاهای آماده چه نقشی در زندگی های امروزی دارند

برای مبارزه با پول شویی نیاز به FATF نیست

آمانو: ایران به اجرای برجام ادامه می دهد

سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

آقای زیباکلام شما هم بیا طلبه شو !

افزایش 50 درصدی ترکیبات ضد التهاب بابونه توسط محققان کشور

2 هزار و 656 تن برنج در خداآفرین برداشت می شود

تشکیل جلسه مجمع عمومی عادی صاحبان سهام شرکت ملی پست

قیمت لوازم خانگی آزاد شد

کلیه تولیدکنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار 4200 تومان افزایش دهند/ قیمت ها در بازار بورس به صورت دستوری مشخص می شود

کلیه تولیدکنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار 4200 تومان افزایش دهند/ قیمت ها در بازار بورس به صورت دستوری مشخص می شود