مطالب مرتبط:
کاهش 212 تومانی نرخ دلار دولتی؛ قیمت 4200 تومان شد
افزایش قیمت اقلام اساسی در بازار با شیب ملایم/ قیمت دلار بهانه گرانی!
افت 450 واحدی شاخص بورس/افت قیمت 24 ارز در بازار بین بانکی/با 400 میلیون تومان در کدام مناطق می توان خانه خرید؟
فیلم/ توقف عرضه خودرو از سوی خودروسازها دلیل افزایش قیمت خودرو در بازار
ال جی V35 Signature با قیمت 1790 دلار به بازار عرضه می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 00:552018-08-15اقتصادي

کلیه تولیدکنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار 4200 تومان افزایش دهند/ قیمت ها در بازار بورس به صورت دستوری مشخص می شود


برنامه گفت وگوی ویژه خبری امشب با موضوع پیدا و پنهان عرضه فولاد برگزار شد.

- شعارسال": پیدا و پنهان عرضه فولاد موضوع گفت وگوی ویژه خبری امشب 23 مردادماه بود که با حضور حمیدرضا طاهری زاده نائب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و امیرحسین کاوه دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی برگزار شد.

امیرحسین کاوه دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی در ابتدای برنامه با بیان اینکه افزایش قیمت فولاد از دوسال پیش آغاز شده است،گفت: سال 1386 تورم رسمی کشور حدود 12 درصد و افزایش نرخ دلار زیر 20 درصد بود، اما افزایش قیمت فولاد بیش از 88 درصد بوده است.

متاسفانه در سال 1397 و شش ماهه اخیر هشدارهای ما به وزارت صنایع، معادن و تجارت با بی توجهی روبه رو شد و ما شاهد به وجود آمدن شرایط فعلی هستیم.

وی ادامه داد: تفاوت قیمت موجود میان بازار و بورس حدود دو تا سه هزار تومان است.

مثلا برای ورق های فولاد مصرفی، صدها مدل صنایع پایین دستی وجود دارد و در بورس کالا به صورت نمادین و نقطه ایی به صورت ناخالص 3 هزار تومان است، اما در بازار آزاد حدود 5 هزار و پونصد تومان، بنابراین آنچه در بورس کالا عرضه می شود قطره چکانی و ذره چکانی شده است.

کاوه تصریح کرد: این یعنی تولید کننده بالا دستی با روش مهندسی عرضه، عرضه کم التهابی در بازار ایجاد می کرده و بعد با توجه به تفاوت بین بازار بورس و آزاد قیمت ها را افزایش می داده است.

تولید کنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار 4200 هزار تومان افزایش دهند در ادامه برنامه طاهرنژاد نایب رییس انجمن تولیدکننده فولاد اظهار کرد: پیرو مصوبه 1 مرداد 1397 وزارت صنعت، معدن و تجارت کلیه تولید کنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار 4200 هزار تومان افزایش دهند.

وی گفت: برنامه فولاد کشور در سال 1397 ، تولید 24 میلیون تن و در سال 1396 تولید فولاد در کشور 21 و نیم میلیون تن بوده است.

ما دو مسیر توزیع داریم، یک صادرات، که طبق برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای عرضه آوری کشور باید صادرات را افزایش داد؛ که با تامین نیاز داخلی توانستیم صنایع متفاوت فولاد را به کشور های اروپایی و حتی افعانستان و عراق صادر کنیم.

طاهر نژاد با اشاره به رکود صنایع پایین دستی کشور ادامه داد: اگر قرار بود صنایع پایین دستی را بیش از چیزی که بود تامین می کردیم با رکود بسیار بیشتری در این صنایع روبه رو می شدیم.

طاهر نژاد با بیان اینکه باید به تحریم های کشور توجه کرد گفت: ما باید قبل از ایجاد رکود در کشور تمهیداتی را در نظر بگیریم.

بنابراین باید صادرات را روزبه روز افزایش داد.

امروز به علت عدم تامین مواد اولیه در جنگ هستیم کاوه با اشاره به ضعف برنامه ریزی کشور گفت: ما امروز در صنایع پایین دستی و بالا دستی به علت عدم تامین مواد اولیه در جنگ هستیم .

وی در رابطه با قیمت بورس اظهار کرد: قیمت بورس را به صورت تصنعی نگه داشته اند و قیمت واقعی بورس چیزی که گفته می شود نیست و قیمت ها در بازار بورس به صورت دستوری مشخص می شود.

در ادامه برنامه حامد سلطان نژاد مدیر عامل بورس، گفت: برای قضاوت درمورد بازار یک کالا نیاز است به سه سوال پاسخ داده شود .

خریداران و فروشندگان کالا در این بازار چه کسانی هستند و قیمتی که در آن استخراج می شود ماحصل چه معاملاتی است و چگونه استخراج می شود.

وی تصریح کرد: عرضه های اقتصادی در بورس کالا سال ها است که ثابت می باشد و هیچ وقت نوسان آنچنانی در آنها وجود نداشته، بنابراین عرضه کاهش نداشته است؛ اما ما شاهد برخی تفاوت قیمت ها در بازار بورس بوده ایم که متاسفانه پول این تفاوت قیمت ها در بیشتر مواقع در جیب مصرف کنندگان نرفته است.

بورس کالای کشور تنها کاریکاتوری از یک بازار است کاوه با اشاره به اینکه بورس کالای کشور تنها کاریکاتوری از یک بازار است تصریح کرد: طبق گفته مدیر عامل بورس کالا، کالایی که در بازار بورس قیمت گذاری شده، ملاک نیست چون عرضه کم بوده است.

درحالی که جالب است بدانید اولین پایه بورس کالا آن بوده که عرضه و تقاضا کننده کالا متعدد باشد.

وقتی که فقط یک عرضه کننده کالا وجود داشته باشد قیمت به دلخواه آن مشخص می شود.

سلطان نژاد در ادامه برنامه گفت: فولاد مبارکه محصول خود را به طور کامل در بازار بورس به فروش می رساند و سهامداران آن مردم و دارندگان سهام عدالت هستند و روا نیست فولاد مبارکه محصول خود را به قیمتی بفروشد که منافع سهامداران بورس کالا در اختیار کسانی قرار بگیرد که تنها نام صنعت پایین دستی را یدک می کشند .

جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت طی گفت وگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید پروفیل در ایران بسیار بالا است گفت: از ناحیه دلالان بازار به جای مصرف آهن آلات در صنعت از آن به عنوان وسیله کسب درآمد غیر واقعی استفاده شده است.

وی با بیان اینکه فولادسازان بهترین وقت را پیدا کرده اند تا به درآمد غیر قابل قبول برسند خاطرنشان کرد: سیستم دستورالعمل جدید بسیار جامع و کامل است و باید چند ماه از اجرای آن بگذرد تا نتایج خوب آن را ببینیم.

اگر عرضه و تقاضا به موقع باشد، قطعاً قیمت ها پایین خواهد آمد سرقینی با اشاره به اینکه اکنون بازار تشنه است اگر عرضه و تقاضا به موقع باشد قطعاً قیمت ها پایین خواهد آمد ادامه داد: صادرات فولاد منوط به ارائه سهم داخل است و پس از آن فولادسازان می توانند صادرات انجام دهند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه نمی توان انتظار داشت که در این مملکت قیمت فولاد کنترل نشود افزود: امروز وقت اضافه خواهی نیست، باید به دولت کمک کرد تا مردم در این شرایط اذیت نشود.

سرقینی تصریح کرد: دستورالعمل ما از 5/1 سال جاری ابلاغ شده و از 7 مردادماه به اجرا در آمده و لذا از اجرای بخشنامه دو هفته بیشتر نمی گذرد، به طوری که برای ارزیابی این دستورالعمل خیلی زود است، لذا اگر دستورالعمل کامل اجرا شود مطمئن باشید بازار سرمایه، بازار را تنظیم خواهد کرد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: دستورالعمل ما از دو ناحیه مورد هجوم واقع شده که یکی از ناحیه دلالان بازار است، لذا دلیلی ندارد فولاد با قیمت 8000 تومان عرضه شود، زیرا سنگ آهن، گاز و برق آن داخلی است.

اگر یک موقعی دولت تصمیم بگیرد که قیمت فولاد را هشت تومان عرضه کند حتما باید آب، گاز و برق آن هم با 8 هزار تومان باشد.

سرقینی با اشاره به اینکه آهن اسفنجی تا میلگرد و پروفیل نیز در بورس عرضه شده و دلیلی نیست که کسی بخواهد از این بازار سوء استفاده کند گفت: صادرات فولاد منوط به ارائه سهم داخل است.

وی با اشاره به اینکه تفاوت قیمت در بازار از دو ناحیه هجوم دلالان و مردم عادی است عنوان کرد: آن ها احساس می کنند برای حفظ ارزش پول خود می توانند فولاد خریداری کنند در حالی که اشتباه می کنند، به دو دلیل قیمت فولاد از نیمه دوم سال بسیار پایین خواهد آمد، یک روزی یکی از شرکت های بزرگ فولادی 50 هزار تن عرضه داشت که در آن موقع قیمت میلگرد هزار تومان کاهش یافت.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در مصرف واقعی آهن آلات رشد نداشته ایم و تمام مصالح ساختمانی را کنترل می کنیم لذا، تقاضا کاذب است، از فولادسازان تقاضای همراهی داریم تا عطش بازار کاهش پیدا کند.

حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالا در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اینکه عدم شفافیت اتفاقی است که در بیرون بورس رخ می دهد افزود: آمار صادرات قراضه در سه ماه اول سال افزایش یافته است، مشکل ما صنایع پایین دستی است لذا باید شفافیت را در صنایع پایین دستی جستجو کنیم، ما قبول داریم که قیمت ها در بورس پایین است.

به صورت دستوری نمی توان قیمت ها را تعیین کرد وی با اشاره به فرآیند کشف قیمت در بورس افزود: در بورس کالا قیمت های پایه بر مبنای مضربی از قیمت های جهانی تعیین می شوند، نرخ دلار قطعاً در قیمت های پایه اثرگذار است، از یک زمان دولت اعلام کرد که نرخ دلار بر مبنای 4200 است.

حمید رضا طاهری زاده نایب رییس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه برنامه با اشاره به اینکه به صورت دستوری نمی توان قیمت ها را تعیین کرد لذا قیمت ها باید در راستای عرضه و تقاضا مشخص شود گفت: امسال 108 هزار تن عرضه در بورس داشتیم که 124 درصد رشد داشتیم.

وی با اشاره به انتقاد از عملکرد بورس افزود: متاسفانه کالا به دست مصرف کننده نمی رسد، سوداگران و دلالان یک شرکت بازرگانی زده اند و در بورس کالا می خرند که سود آن به جیب فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، سندیکای پروفیل و انجمن تولیدکنندگان فولاد نمی رود، بلکه واسطه های موجود در این ماجرا بهره لازم را می برند، قیمت های دستوری باید از بورس برداشته شود تا تولید کننده تشویق به عرضه بیشتر در بورس شود.

محمود اکبری معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه در بخش دیگری از این برنامه طی گفت وگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه قیمت های بازار به مراتب بالاتر از قیمت فروشندگان است ادامه داد: کالا های فولاد مبارکه را به تولیدکنندگان تحویل می دهیم، اگر شاهدیم که قیمت در بازار رقم می خورد به دلیل رد و بدل هایی است که توسط برخی از دوستان انجام می شود.

اکبری با بیان اینکه قیمت های ما به هیچ وجه بالا نیست خاطرنشان کرد: در تحویل لوله پروفیل 42 درصد رشد داشته ایم.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان ، تاریخ انتشار: 23 مرداد 1397 ، کد خبر: 6632666 ، www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: فولاد - افزایش - وزارت صنعت، معدن و تجارت - تولید - کشور - بورس - برنامه - تولید کنندگان - بازار - افزایش قیمت - قیمت - بازار بورس - بورس کالا - دلار - طاهر - وزارت - تفاوت - افزایش نرخ دلار - رکود - درصد - صادرات - برگزار - صورت - برنامه ریزی - تامین - کلیه - آزاد - معدن - نرخ دلار - اروپایی

آخرین اخبار سرویس:
نیاز 35 درصد از کلاس های درس گلستان به مقاوم سازی

تحریک تقاضای بازار مسکن با ارائه تسهیلات یک اقدام بسیار اشتباه است

وقتی تولیدکنندگان چوب گرانفروشی دلالان را می خورند

200 میلیارد دلاری که نابود شد

نیاز 35 درصد از کلاس های درس گلستان به مقاوم سازی

انتقال آب دریای خزر توجیه اقتصادی دارد؟

بازار طلا دوباره داغ شد

استخدام بازاریاب و مدیرفروش جهت شرکت کامپیوتری معتبر در اهواز

وام مسکن افزایش پیدا نمی کند

ته مانده سفره سهم مردم از مدیریت اشرافی/ مراحل سه گانه بازنگری در قانون اساسی/منطق پادشاهی ترامپ در ایالات متحده!

گفت و شنود/ امتحان کن!

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی فارس خبر داد بهره برداری جاده ورودی شهرک صنعتی جهرم تا پایان سال

بلیت اتوبوس و کرایه سواری بین شهری چقدر افزایش می یابد؟

اقتصاد آمریکا 2018 را با رشد ضعیف به پایان رساند

جدول| قیمت آپارتمان در مناطق 2 ،4 و 5 تهران

بانک مرکزی از کجا می داند عسکراولادی چقدر صادرات کرده؟

اندر حکایت مشکلات مهندسان/ مطالبه از مهندسان در عرصه های جدید/ دانشجویان نگران از بیکاری!

آغاز فعالیت نمایشگاه های بهاره در نیمه اول اسفند

دست شورای رقابت را برای مهار خودروسازان انحصارگر باز کنید

سازوکار مالی جدید برای تامین منابع بیمه کشاورزی باید تدارک شود

واردات نفت آمریکا از ونزوئلا 5 برابر شد

معطلی 65 بند قانونی برای عملیاتی کردن سامانه های مبارزه با قاچاق

10 هزار کانتینر لوازم یدکی در گمرک مانده است/ ترخیص تا پایان سال

اطمینان دهی وزیر کشور برای کنترل قیمت ها و مبارزه با قاچاق

اوپک و متحدانش به کاهش تولید نفت پایبند هستند

مقابله با تحریم ها با استفاده از روحیه جهادی مهندسان

ساماندهی حاشیه نشینی خوزستان و سیستان به بنیاد مسکن واگذار شد

یک بام و دو هوای روزگار کتاب؟!

نیاز 35 درصد از کلاس های درس گلستان به مقاوم سازی

ردپای دولتی ها در گرانی گوشت

کشوری کوچک که با کشاورزی 2 برابر درآمد نفتی ایران صادرات دارد

بازار قطعات تقلبی رونق گرفته است

اعتراف بانک مرکزی آمریکا به کاهش رشد اقتصادی این کشور

تکذیب کاهش 31 درصدی کشتار دام سبک

اشتباه گوگل، بازار ارز نیجریه را به هم ریخت!

آستان قدس ملزم به پرداخت مالیات شد

دیهیم: در روزهای آینده بازار ارز متعادل تر می شود

گره کور ترخیص خودروهای وارداتی به دست چه نهادی باز می شود؟

گوشه ای دیگر از توانمندی های جوانان ایران زمین

اشتباه ارزی دهه 80 در دهه 90| چهار سناریوی تورم

آغاز فعالیت نمایشگاه های بهاره در نیمه اول اسفند

یک بام و دو هوای روزگار کتاب؟!

سال 98 بدون جهش قیمت مسکن

رکود در بازار کامپیوتر

وعده جهانگیری برای افزایش یارانه فرهنگی در اختتامیه پایتخت کتاب ایران

آقای وزیر چرا به قیمت خودرو نظارت نمی کنید؟

مخالفت مجلس با اعطای سهمیه یک لیتر بنزین در روز به هر ایرانی

27 درصد زنان ایران دارای تحصیلات دانشگاهی هستند

نحوه پرداخت کارمزد جایگاه داران سوخت مشخص شد

دولت موظف به حذف یارانه ثروتمندان شد

مگر شیعیان ربا را حرام نمی دانند؟!

مخالفت مجلس با سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین

افزایش کارت های یکبار مصرف بازرگانی

اشتباه گوگل، بازار ارز نیجریه را به هم ریخت!

کشوری کوچک که با کشاورزی 2 برابر درآمد نفتی ایران صادرات دارد

ونزوئلا به دنبال مشتری جدید برای فروش نفت

ناظر گمرکات مازندران: صادرات گمرکات مازندران به 18 هزار میلیارد ریال رسید

انتقال آب دریای خزر توجیه اقتصادی دارد؟

سایپا تحویل خودرو به مشتریان را 100 درصد افزایش داد

307 میلیون دلار کالای غیرنفتی از گمرک آستارا صادر شد

شرط دریافت وام 30 میلیون تومانی ازدواج

روند چشمگیر همگام سازی با سیستم های به روز بانکداری توسعه ای در بانک صنعت و معدن

کالاهای ایرانی را با کارت اعتباری «همیاران سپهر» بانک صادرات ایران اقساطی بخرید

یک هنرمند موسیقی: تفکر کهنه برخی افراد در موسیقی سد راه حرکت های نو می شد

نسرین عابدیان پور بی تدبیری و بی خیالی مسؤولان در مسکن مهر بلوکوی یاسوج

پیشخوان خبر صفحه اول روزنامه های امروز خراسان جنوبی

دستگیری 9 نفر به جرم قاچاق ارز از مرز بازرگان

شورای رقابت وظیفه دارد جلوی سوء استفاده انحصارگران را بگیرد

انتقال آب دریای خزر توجیه اقتصادی دارد؟

دلار کاهشی شد

پیش بینی سه سناریو برای آینده ی نفت ایران

فعالیت در زمینه ارز دیجیتال گرام اخلال در نظام اقتصادی است

افزایش باورنکردنی سطح کربن کره زمین در 140 سال آینده

پراید تصادفی با سه چرخ 20 میلیون تومان!

بازار تحت تأثیر اقتصاد سیاسی

ضرورت تبدیل زباله ها به انرژی همچون برق

دولت مکلف به نصب کنتورهای برق هوشمند شد

گردشگری گلستان می میرد

ضد و نقیض های «بهنوش بختیاری» درباره خوردن گوشت!+عکس

فوت وفن خانه تکانی در 7 گام

استارت آپ ها از سد تحریم می گذرند

96 درصد جمعیت استان قم شهرنشین هستند

فارس گزارش می دهد افزایش توزیع اقلام اساسی در زنجان و بازار همچنان دارای کمبود

جنجال بر سر دلارهای یک تاجر| بانک مرکزی از کجا می داند عسگراولادی چقدر صادرات کرده؟

یورو در بازار آزاد 350 تومان ارزان شد

افزایش 2 میلیون یورویی قیمت سردار آزمون و میلاد محمدی

وام مسکن هست ولی کم است

«ساختار ناقص حکمرانی» عامل شکاف طبقاتی میان مردم و مسئولین

اوضاع معیشت مردم ناشی از ناکارآمدی دولت است

جنسیس G90 لیموزین معرفی شد؛ لوکس تر از همیشه!

گزارش ویدئویی فارس چه کسی پراید 50 میلیونی را پیش بینی کرده بود!؟

پیش بینی افزایش پایه پولی در سال98 /چه کسانی باید بار مالی منافع ملی را به دوش بکشند؟

آخرین قیمت ها از بازار سکه، طلا و ارز

تحویل خودرو به مشتریان سایپا 2 برابر شد

رونق دست دوم فروشی در سایه گرانی لوازم خانگی

نسخه پیچیده مالیات پزشکان

علت گرانی کاهو در هفته های اخیر چیست؟ + فیلم

آغاز فعالیت نمایشگاه های بهاره در نیمه اول اسفند

بطحایی: امسال هم پیک نوروزی نداریم

بخشدار ریز عنوان کرد تامین خوراک نیروگاه گازی تشان با افتتاح ایستگاه تقلیل فشار گاز در بخش ریز

کلیه تولیدکنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار 4200 تومان افزایش دهند/ قیمت ها در بازار بورس به صورت دستوری مشخص می شود

کلیه تولیدکنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار 4200 تومان افزایش دهند/ قیمت ها در بازار بورس به صورت دستوری مشخص می شود