مطالب مرتبط:
کاهش 212 تومانی نرخ دلار دولتی؛ قیمت 4200 تومان شد
افزایش قیمت اقلام اساسی در بازار با شیب ملایم/ قیمت دلار بهانه گرانی!
افت 450 واحدی شاخص بورس/افت قیمت 24 ارز در بازار بین بانکی/با 400 میلیون تومان در کدام مناطق می توان خانه خرید؟
فیلم/ توقف عرضه خودرو از سوی خودروسازها دلیل افزایش قیمت خودرو در بازار
ال جی V35 Signature با قیمت 1790 دلار به بازار عرضه می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 00:552018-08-15اقتصادي

کلیه تولیدکنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار 4200 تومان افزایش دهند/ قیمت ها در بازار بورس به صورت دستوری مشخص می شود


برنامه گفت وگوی ویژه خبری امشب با موضوع پیدا و پنهان عرضه فولاد برگزار شد.

- شعارسال": پیدا و پنهان عرضه فولاد موضوع گفت وگوی ویژه خبری امشب 23 مردادماه بود که با حضور حمیدرضا طاهری زاده نائب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و امیرحسین کاوه دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی برگزار شد.

امیرحسین کاوه دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی در ابتدای برنامه با بیان اینکه افزایش قیمت فولاد از دوسال پیش آغاز شده است،گفت: سال 1386 تورم رسمی کشور حدود 12 درصد و افزایش نرخ دلار زیر 20 درصد بود، اما افزایش قیمت فولاد بیش از 88 درصد بوده است.

متاسفانه در سال 1397 و شش ماهه اخیر هشدارهای ما به وزارت صنایع، معادن و تجارت با بی توجهی روبه رو شد و ما شاهد به وجود آمدن شرایط فعلی هستیم.

وی ادامه داد: تفاوت قیمت موجود میان بازار و بورس حدود دو تا سه هزار تومان است.

مثلا برای ورق های فولاد مصرفی، صدها مدل صنایع پایین دستی وجود دارد و در بورس کالا به صورت نمادین و نقطه ایی به صورت ناخالص 3 هزار تومان است، اما در بازار آزاد حدود 5 هزار و پونصد تومان، بنابراین آنچه در بورس کالا عرضه می شود قطره چکانی و ذره چکانی شده است.

کاوه تصریح کرد: این یعنی تولید کننده بالا دستی با روش مهندسی عرضه، عرضه کم التهابی در بازار ایجاد می کرده و بعد با توجه به تفاوت بین بازار بورس و آزاد قیمت ها را افزایش می داده است.

تولید کنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار 4200 هزار تومان افزایش دهند در ادامه برنامه طاهرنژاد نایب رییس انجمن تولیدکننده فولاد اظهار کرد: پیرو مصوبه 1 مرداد 1397 وزارت صنعت، معدن و تجارت کلیه تولید کنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار 4200 هزار تومان افزایش دهند.

وی گفت: برنامه فولاد کشور در سال 1397 ، تولید 24 میلیون تن و در سال 1396 تولید فولاد در کشور 21 و نیم میلیون تن بوده است.

ما دو مسیر توزیع داریم، یک صادرات، که طبق برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای عرضه آوری کشور باید صادرات را افزایش داد؛ که با تامین نیاز داخلی توانستیم صنایع متفاوت فولاد را به کشور های اروپایی و حتی افعانستان و عراق صادر کنیم.

طاهر نژاد با اشاره به رکود صنایع پایین دستی کشور ادامه داد: اگر قرار بود صنایع پایین دستی را بیش از چیزی که بود تامین می کردیم با رکود بسیار بیشتری در این صنایع روبه رو می شدیم.

طاهر نژاد با بیان اینکه باید به تحریم های کشور توجه کرد گفت: ما باید قبل از ایجاد رکود در کشور تمهیداتی را در نظر بگیریم.

بنابراین باید صادرات را روزبه روز افزایش داد.

امروز به علت عدم تامین مواد اولیه در جنگ هستیم کاوه با اشاره به ضعف برنامه ریزی کشور گفت: ما امروز در صنایع پایین دستی و بالا دستی به علت عدم تامین مواد اولیه در جنگ هستیم .

وی در رابطه با قیمت بورس اظهار کرد: قیمت بورس را به صورت تصنعی نگه داشته اند و قیمت واقعی بورس چیزی که گفته می شود نیست و قیمت ها در بازار بورس به صورت دستوری مشخص می شود.

در ادامه برنامه حامد سلطان نژاد مدیر عامل بورس، گفت: برای قضاوت درمورد بازار یک کالا نیاز است به سه سوال پاسخ داده شود .

خریداران و فروشندگان کالا در این بازار چه کسانی هستند و قیمتی که در آن استخراج می شود ماحصل چه معاملاتی است و چگونه استخراج می شود.

وی تصریح کرد: عرضه های اقتصادی در بورس کالا سال ها است که ثابت می باشد و هیچ وقت نوسان آنچنانی در آنها وجود نداشته، بنابراین عرضه کاهش نداشته است؛ اما ما شاهد برخی تفاوت قیمت ها در بازار بورس بوده ایم که متاسفانه پول این تفاوت قیمت ها در بیشتر مواقع در جیب مصرف کنندگان نرفته است.

بورس کالای کشور تنها کاریکاتوری از یک بازار است کاوه با اشاره به اینکه بورس کالای کشور تنها کاریکاتوری از یک بازار است تصریح کرد: طبق گفته مدیر عامل بورس کالا، کالایی که در بازار بورس قیمت گذاری شده، ملاک نیست چون عرضه کم بوده است.

درحالی که جالب است بدانید اولین پایه بورس کالا آن بوده که عرضه و تقاضا کننده کالا متعدد باشد.

وقتی که فقط یک عرضه کننده کالا وجود داشته باشد قیمت به دلخواه آن مشخص می شود.

سلطان نژاد در ادامه برنامه گفت: فولاد مبارکه محصول خود را به طور کامل در بازار بورس به فروش می رساند و سهامداران آن مردم و دارندگان سهام عدالت هستند و روا نیست فولاد مبارکه محصول خود را به قیمتی بفروشد که منافع سهامداران بورس کالا در اختیار کسانی قرار بگیرد که تنها نام صنعت پایین دستی را یدک می کشند .

جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت طی گفت وگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید پروفیل در ایران بسیار بالا است گفت: از ناحیه دلالان بازار به جای مصرف آهن آلات در صنعت از آن به عنوان وسیله کسب درآمد غیر واقعی استفاده شده است.

وی با بیان اینکه فولادسازان بهترین وقت را پیدا کرده اند تا به درآمد غیر قابل قبول برسند خاطرنشان کرد: سیستم دستورالعمل جدید بسیار جامع و کامل است و باید چند ماه از اجرای آن بگذرد تا نتایج خوب آن را ببینیم.

اگر عرضه و تقاضا به موقع باشد، قطعاً قیمت ها پایین خواهد آمد سرقینی با اشاره به اینکه اکنون بازار تشنه است اگر عرضه و تقاضا به موقع باشد قطعاً قیمت ها پایین خواهد آمد ادامه داد: صادرات فولاد منوط به ارائه سهم داخل است و پس از آن فولادسازان می توانند صادرات انجام دهند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه نمی توان انتظار داشت که در این مملکت قیمت فولاد کنترل نشود افزود: امروز وقت اضافه خواهی نیست، باید به دولت کمک کرد تا مردم در این شرایط اذیت نشود.

سرقینی تصریح کرد: دستورالعمل ما از 5/1 سال جاری ابلاغ شده و از 7 مردادماه به اجرا در آمده و لذا از اجرای بخشنامه دو هفته بیشتر نمی گذرد، به طوری که برای ارزیابی این دستورالعمل خیلی زود است، لذا اگر دستورالعمل کامل اجرا شود مطمئن باشید بازار سرمایه، بازار را تنظیم خواهد کرد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: دستورالعمل ما از دو ناحیه مورد هجوم واقع شده که یکی از ناحیه دلالان بازار است، لذا دلیلی ندارد فولاد با قیمت 8000 تومان عرضه شود، زیرا سنگ آهن، گاز و برق آن داخلی است.

اگر یک موقعی دولت تصمیم بگیرد که قیمت فولاد را هشت تومان عرضه کند حتما باید آب، گاز و برق آن هم با 8 هزار تومان باشد.

سرقینی با اشاره به اینکه آهن اسفنجی تا میلگرد و پروفیل نیز در بورس عرضه شده و دلیلی نیست که کسی بخواهد از این بازار سوء استفاده کند گفت: صادرات فولاد منوط به ارائه سهم داخل است.

وی با اشاره به اینکه تفاوت قیمت در بازار از دو ناحیه هجوم دلالان و مردم عادی است عنوان کرد: آن ها احساس می کنند برای حفظ ارزش پول خود می توانند فولاد خریداری کنند در حالی که اشتباه می کنند، به دو دلیل قیمت فولاد از نیمه دوم سال بسیار پایین خواهد آمد، یک روزی یکی از شرکت های بزرگ فولادی 50 هزار تن عرضه داشت که در آن موقع قیمت میلگرد هزار تومان کاهش یافت.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در مصرف واقعی آهن آلات رشد نداشته ایم و تمام مصالح ساختمانی را کنترل می کنیم لذا، تقاضا کاذب است، از فولادسازان تقاضای همراهی داریم تا عطش بازار کاهش پیدا کند.

حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالا در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اینکه عدم شفافیت اتفاقی است که در بیرون بورس رخ می دهد افزود: آمار صادرات قراضه در سه ماه اول سال افزایش یافته است، مشکل ما صنایع پایین دستی است لذا باید شفافیت را در صنایع پایین دستی جستجو کنیم، ما قبول داریم که قیمت ها در بورس پایین است.

به صورت دستوری نمی توان قیمت ها را تعیین کرد وی با اشاره به فرآیند کشف قیمت در بورس افزود: در بورس کالا قیمت های پایه بر مبنای مضربی از قیمت های جهانی تعیین می شوند، نرخ دلار قطعاً در قیمت های پایه اثرگذار است، از یک زمان دولت اعلام کرد که نرخ دلار بر مبنای 4200 است.

حمید رضا طاهری زاده نایب رییس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه برنامه با اشاره به اینکه به صورت دستوری نمی توان قیمت ها را تعیین کرد لذا قیمت ها باید در راستای عرضه و تقاضا مشخص شود گفت: امسال 108 هزار تن عرضه در بورس داشتیم که 124 درصد رشد داشتیم.

وی با اشاره به انتقاد از عملکرد بورس افزود: متاسفانه کالا به دست مصرف کننده نمی رسد، سوداگران و دلالان یک شرکت بازرگانی زده اند و در بورس کالا می خرند که سود آن به جیب فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، سندیکای پروفیل و انجمن تولیدکنندگان فولاد نمی رود، بلکه واسطه های موجود در این ماجرا بهره لازم را می برند، قیمت های دستوری باید از بورس برداشته شود تا تولید کننده تشویق به عرضه بیشتر در بورس شود.

محمود اکبری معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه در بخش دیگری از این برنامه طی گفت وگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه قیمت های بازار به مراتب بالاتر از قیمت فروشندگان است ادامه داد: کالا های فولاد مبارکه را به تولیدکنندگان تحویل می دهیم، اگر شاهدیم که قیمت در بازار رقم می خورد به دلیل رد و بدل هایی است که توسط برخی از دوستان انجام می شود.

اکبری با بیان اینکه قیمت های ما به هیچ وجه بالا نیست خاطرنشان کرد: در تحویل لوله پروفیل 42 درصد رشد داشته ایم.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان ، تاریخ انتشار: 23 مرداد 1397 ، کد خبر: 6632666 ، www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: فولاد - افزایش - وزارت صنعت، معدن و تجارت - تولید - کشور - بورس - برنامه - تولید کنندگان - بازار - افزایش قیمت - قیمت - بازار بورس - بورس کالا - دلار - طاهر - وزارت - تفاوت - افزایش نرخ دلار - رکود - درصد - صادرات - برگزار - صورت - برنامه ریزی - تامین - کلیه - آزاد - معدن - نرخ دلار - اروپایی

آخرین اخبار سرویس:
کلیات لایحه بودجه سال 1398 کل کشور بررسی شد

ظاهرا روند کاهشی بازار سکه و ارز، نان عده ای را آجر کرده است

تامین مواد اولیه آرتاویل تایر اردبیل تا 10روز دیگر

چرا اتحادیه اروپا نمی تواند برجام را نجات دهد؟

دولت الکترونیک هنوز محقق نشده است/تدوین نقشه راه اقتصاد هوشمند

بررسی طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه ها در کمیسیون برنامه

ترکیبی از فولکس واگن توآرگ یا X4 ب ام و+تصاویر

استخدام برنامه نویس با سابقه NET و حرفه ای در Ui/Ux

استخدام کارشناس IT و کامپیوتر در یک شرکت مشاور مهندسی معتبر

دومین روز اعتراضات جلیقه زردها به افزایش قیمت سوخت

مردم شماره کارت و رمز دوم خود را به 5000499 ندهند

کشت گندم در 40 هکتار از اراضی سیستان و بلوچستان

توزیع علوفه بین عشایر شهرستان مسجدسلیمان آغاز شد

33 هزار فرصت شغلی در استان کرمانشاه ایجاد شد

عملیات احداث زیرساخت راه پل هیر آغاز شد

سامانه هوشمند جستجوی املاک

مدیرعامل جدید شرکت ملی گاز ایران تعیین شد

مدیرعامل شرکت ملی گاز هم منصوب شد

قیمت طلا و سکه در بازار امروز 27 آبان ماه 97 / قیمت طلا نسبت به روز گذشته با قدری افزایش مواجه شده

افزایش قیمت سکه و قیمت طلا

آخرین جزییات بسته حمایتی دولت

قیمت دلار دست دولت است/ دلال پشه هم نیست

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز یکشنبه 97/08/27

آیا شما مشمول بسته حمایتی دولت هستید؟

استخدام مشاور فروش با روابط عمومی بالا در شیراز

قیمت دلار باید حدود 4 تا 5هزار تومان باشد

استخدام منشی مسلط به امور دفتری در شیراز

پرداخت حقوق آبان بازنشستگان کشوری به همراه بسته حمایتی

استخدام بازاریاب در مرکز تبلیغات تجسم

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/26

دلایل تغییر قیمت سکه و قیمت طلا

آیا شما مشمول بسته حمایتی دولت هستید؟ کدملی خود را ارسال کنید

پروژه های نیمه کاره عمرانی به بخش خصوصی واگذار گردد

فواید و معایب عرضه ارزی نفت در بورس

اعطای 293 هزار فقره انواع تسهیلات مسکن در 7 ماهه امسال

توزیع علوفه بین عشایر شهرستان مسجدسلیمان آغاز شد

کشت گندم در 40 هکتار از اراضی سیستان و بلوچستان

آمادگی اندونزی و هند برای سرمایه گذاری در نساجی یزد+ فیلم

3 میلیارد ریالی وقف حوزه علمیه جغتای ثبت شد

تامین مواد اولیه آرتاویل تایر اردبیل تا 10 روز دیگر

جلوه گری پاییز در مشکان نی ریز

البرز ظرفیت بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری خارجی است

فروش میلیاردی صنایع دستی سمنان با کمک استارتاپ ها

​5 شرکت محصولات دریایی در تایوان گواهینامه حلال دریافت کردند

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در روز 27 آبان

ضربه وزارت اطلاعات به اخلالگران بازار پتروشیمی

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/27

رشد قیمت سکه و ارز + جدول

4 راه کار تقویت ارزش پول ملی

دور برگردان قیمت سکه و ارز؛ افزایش 1000 تومانی قیمت ارز مسافرتی و نرخ خرید ارز در بانک ها، هر گرم طلا 394 هزار تومان

اطلاعیه وزارت رفاه درباره سامانه پیامکی 5000499

وضعیت تورم در استان کرمانشاه نگران کننده است

33 هزار فرصت شغلی در استان کرمانشاه ایجاد شد

توزیع علوفه بین عشایر شهرستان مسجدسلیمان آغاز شد

وزیر اقتصاد: دولت الکترونیک هنوز محقق نشده است/تدوین نقشه راه اقتصاد هوشمند

تدوین نقشه راه اقتصاد هوشمند راه حل تحقق دولت الکترونیک

 برنامه اقدامی اروپا برای هزینه کرد بسته کمک18میلیون یورویی

33 هزار فرصت شغلی در استان کرمانشاه ایجاد شد

عملیات احداث زیرساخت راه پل شیشه ای هیر آغاز شد

برخورداری تمامی روستاهای خوانسار از خدمات آب، برق، گاز

بررسی طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه ها در کمیسیون برنامه

پیشنهادهای اتاق ایران برای کاهش تاثیر تحریم های جدید

در صورت ادامه روند مصرف بنزین تا 2 سال آینده نیازمند واردات بنزین هستیم

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

پیشنهادهای اتاق ایران برای کاهش تاثیر تحریم های جدید

در مورد بیت کوین چه میدانید؟

پرداخت «حقوق» آبان ماه بازنشستگان کشوری همراه با «بسته حمایتی دولت»

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در روز 27 آبان

دلخوش به وضعیت فعلی بازار ارز نباشیم/عدم برنامه ریزی قیمت را باز بالا می برد

بازاری اختصاصی برای بانوان کارآفرین

برگشت اعتبارات دولتی از هیچ مدیری پذیرفتنی نیست

مشکلات بازنشستگان معادن کرمان رفع می شود

برنامه ای مدون برای نگهداری از بناهای فنی داشته باشیم

ده چالش بخش تعاون و ضرورت چاره اندیشی آقای وزیر!

پورشه در صدر، جنسیس در قعر؛ گزارش تازه جی دی پاور از میزان رضایت مشتریان

نحوه اطلاع از مشمول بودن بسته حمایتی دولت

خرید خودرو تویوتا چقدر هزینه دارد؟

درآمد هواپیمایی امارات چقدر است؟

کاریکاتور/ ایجاد یک میلیون شغل تا پایان سال!

قاچاقچیان در تهران 122 میلیارد تومان جریمه شدند

قیمت طلا و سکه در بازار امروز (27 آبان ماه 97)

95 درصد بذر کلزای هیبریدی و شبدر کشور در دزفول تولید می شود

برگشت اعتبارات دولتی از هیچ مدیری پذیرفتنی نیست

201 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در ترکیه از سال 2002

افزایش 10 برابری اعتبارات گلستان برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی

برگشت اعتبارات دولتی از هیچ مدیری پذیرفتنی نیست

طرز تهیه سالسای انبه

شورای اقتصاد به تکالیف خود عمل نکرده است

دولت الکترونیک هنوز محقق نشده است/تدوین نقشه راه اقتصاد هوشمند

تصادف فوتی درون شهری سمنان 36 درصد کاهش یافت

درخواست قطعه سازان از روحانی: از بروز فاجعه در صنعت قطعه سازی جلوگیری کنید

«ایران مال» مقصد جدید گردشگران ایرانی می شود

توضیحات «علی ضیا» درباره حواشی حضور پدر زنجانی در «فرمول یک»

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی،کارآموز وکیل در تهران

برنامه ای مدون برای نگهداری از بناهای فنی داشته باشیم

تصادف فوتی درون شهری سمنان 36 درصد کاهش یافت

ماموریت طیب نیا برای مهار دوباره نرخ تورم

برنامه ای مدون برای نگهداری از بناهای فنی داشته باشیم

آخرین قیمت برخی گوشی های همراه در بازار+ جدول

طرح انتقال آب از سد طالقان پنج و نیم درصد پیشرفت داشته است

کلیه تولیدکنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار 4200 تومان افزایش دهند/ قیمت ها در بازار بورس به صورت دستوری مشخص می شود

کلیه تولیدکنندگان باید عرضه خود را در بورس و بر پایه دلار 4200 تومان افزایش دهند/ قیمت ها در بازار بورس به صورت دستوری مشخص می شود