مطالب مرتبط:
دستور وزیر بهداشت برای تامین دارو های بیماران خاص
دستور وزیر بهداشت برای دارو و درمان بیماران خاص/ اخذ تعهد از واردکنندگان دارو و کالاهای پزشکی
دستور وزیر بهداشت برای دارو و درمان بیماران خاص/ اخذ تعهد از واردکنندگان دارو و کالاهای پزشکی
دستور وزیر بهداشت برای دارو و درمان بیماران خاص/ اخذ تعهد از واردکنندگان دارو و کالاهای پزشکی
درخواست وزیر بهداشت از بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برای تامین نقدینگی دارو
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 14:352018-08-15پزشكي

دستور وزیر بهداشت برای تامین داروهای بیماران خاص و برخورد با احتکارکنندگان دارو


سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت با تاکید بر آنکه هر گونه احتکار دارو جرم است و با آن برخورد جدی خواهد شد، از راه اندازی نظام کسب اطلاع و واکنش سریع در حوزه دارو و ملزومات پزشکی خبر داد.

- دکتر سید حسن هاشمی در گردهمایی معاونان غذا و داروی سراسر کشورافزود: موضوع دارو و کسب و کار پزشکی، مسئولیتی ملی و اجتماعی است.

کسی که این لباس را بر تن کرده باید به بزرگان این رشته و سوابقی که آنها در ذهن مردم ایجاد کرده اند، تاسی کند بنابراین اگر امروز کسی احتکار کرد، زیرمیزی گرفت، دارو را تحویل نداد یا به قیمتی بالاتر از سقف تعیین شده فروخت، جرمش چندین برابر خواهد بود چرا که شرایط فعلی،عادی نیست.

وی در ادامه گفت: ما در این حوزه با مادران باردار، نوزادان، شیرخواران، بیماران و در مجموع با افرادی مواجه هستیم که به اندازه کافی مشکلات دارند بنابراین به هیچ وجه قابل قبول نیست که کسانی به قصد سودجویی لباس سپید پزشکی را بر تنشان کرده باشند.

بر همین اساس ملاحظات احتمالی صنفی، همشهری بودن و یا هم رشته بودن را باید کنار گذاشت البته این موضوع از قبل هم چندان مطرح نبوده است اما در شرایط فعلی باید متفاوت عمل کرد و از همان ابتدا نباید اجازه داد چنین افکاری در ذهن کسی شکل بگیرد.

خوشبختانه در گزارشی که اخیرا دادستان تهران به ما داده عنوان شده که داروخانه ها در کنار سایر صنوف از بهترین عملکرد برخوردار بوده اند که این موضوع جای تشکر دارد.

هاشمی در پخش دیگری از صحبت های خود اظهارکرد: با توجه به شرایطی که به تدریج با آن مواجه می شویم باید رودربایستی ها را کنار بگذاریم.

مسئولیت سختی بر عهده ماست.

تامین دارو، مواد اولیه، واکسن، تجهیزات پزشکی و ارائه خدمات کم نقص در این حوزه جزو مسئولیت های همه ماست.

بی تردید شرایط مان متفاوت خواهد شد چرا که با کمبودهای احتمالی ارز، مشکلات مربوط به تبدیل ارز مورد نیاز همچنین معضلاتی در حوزه انتقال ارز مواجه خواهیم شدوی ادامه داد: ممکن است هزینه تمام شده برای برخی شرکت های داخلی افزایش یابد و طبیعتا در این زمینه مقاومت هایی در شورای عالی بیمه و هیات وزیران وجود خواهد داشت که می تواند مشکلاتی را در تامین دارو واکسن و ملزومات پزشکی ایجاد کند اما باید بدانیم که تمام این مباحث، بحث های داخلی است و ما را مسوول کرده اند که اجازه ندهیم برای مردم نگرانی پیش آید.

وزیر بهداشت افزود: از منظر اهداف کلی که تداوم آرمان هاست نیز باید به نحوی نقش آفرین باشیم که بتوانیم نقشه دشمنان را نقش بر آب کنیم.

مسلم است که دشمن در تولید نارضایتی و تبلیغ آن تلاش می کند و در دو دسته کردن مردم به غنی و فقیر، فساد و غیر فساد و کارآمد و ناکارآمد تلاش می کند؛ موضوعی که شناخته شده است اما متاسفانه برخی دوستان قسم خورده ما بدون آنکه خود متوجه باشند آب به آسیاب دشمن می ریزند.

ما باید از تمام هوش و توان مان استفاده کنیم تا مردم در ماه های آینده با کمترین مشکل مواجه شوند.

عمیقا معتقدم که ما حتما می توانیم این کار را انجام دهیم البته این موضوع تا حد زیادی بستگی به دستگاه هایی دارد که باید به ما کمک کنند مانند وزارت اقتصاد، وزارت صنعت، سازمان برنامه و بودجه و مهمتر از همه بانک مرکزی.

هاشمی اضافه کرد: خوشبختانه هماهنگی خوبی میان دستگاه های مختلف وجود دارد و بسیار خوب هم پیش رفته ایم؛ به طوری که تا کنون بیش از یک سوم خریدهایمان انجام و تلاش شده که در چرخه تولید کمترین مشکل را داشته باشیم.

در زمینه واردات نیز در زمینه توزیع و نظارت باید با کمک معاونان غذا و دارو به سرانجام قابل قبولی از نگاه مردم برسیم.

در همین راستا لازم است اطلاعات کامل از منطقه خودتان را به ستاد اعلام کنید.

وزیر بهداشت با اشاره به فعالیت ستاد تدابیر ویژه در وزارت بهداشت به دبیری دکتر دیناروند و عضویت معاونان وزارت بهداشت و بازرسی کل این وزارتخانه،اظهارکرد: این ستاد تقریبا در هر هفته تشکیل جلسه می دهد و یکی از وظایف آن اطلاع از کمبودهای احتمالی است.

معاونان غذا و دارو می توانند کمک کنند تا اطلاعات کم نقصی به این ستاد داده شود و به این ترتیب بدانیم که چه کمبودهایی در پیش است.

بر همین اساس نظام کسب اطلاع و واکنش سریع را راه اندازی کرده ایم و تا 10 روز آینده به شما ابلاغ خواهد شد.

وزیر بهداشت در ادامه صحبت هایش در مقایسه افزایش قیمت خدمات و کالاها با قیمت دارو گفت: ای کاش میزان افزایش قیمت خدمات و کالاها حداقل به اندازه دارو بود.

در این حوزه بسیار خوب عمل کرده ایم و از همه شما معاونان غذا و دارو، جامعه داروسازان، تولید کنندگان و توزیع کنندگان تشکر می کنم اما باید مراقب افرادی باشیم که ممکن است بخواهند این خدمات ارزشمند را لکه دار کنند بنابراین ضمن اینکه با ارائه اطلاعات دقیق، ستاد را به روز رسانی می کنید.

باید بگویم که در حوزه دارو بر خلاف تجهیزات بسیار راحت تر می توان کنترل ها را انجام داد و به راحتی می توان بر داروها و کالاهای سلامت محور نظارت کرد البته اشکالی بین پخش و داروخانه وجود دارد که در این زمینه نیز شرکت ها موظف شدند موجودی خود را اعلام کنند چرا که این شرکت ها ارز دولتی می گیرند و متعهد شده اند که به موقع جنس وارد کنند بنابراین کنترل های لازم صورت می گیرد تا شرکت ها موجودی انباشته نداشته باشند و شما نیز همین مسیر را در داروخانه کنترل خواهید کرد.

وزیر بهداشت همچنین بر کنترل نسخ پزشکان نیز تاکید و اظهارکرد: در این زمینه نیز داروهای خاص، بیماران خاص و پزشکان خاص مهم هستند.

آن دسته از پزشکانی را که احساس می کنید می توانند به چرخه تامین دارو آسیب وارد کنند، شناسایی کنید و با استفاده از نظام پزشکی استان و تعزیرات کج رفتاری ها و بدرفتاری ها را از همان ابتدا اصلاح کنید.

وی ادامه داد: در عین حال یک سری از داروها هستند که جزو فارماکوپه نیستند و به استناد قانون مصوب مجلس، پزشک حق تجویز آن ها را ندارد.

موارد تخلف در این زمینه باید به سازمان نظام پزشکی ارجاع و برای آنها پرونده تشکیل شود اما موارد استثنایی در این حوزه نیز ساز و کارشان مشخص است و باید تایید شود که یک داروی خاص که جزو فارماکوپه نیست و واقعا برای یک ایرانی ضروری است و باید وارد شود.

هاشمی در ادامه صحبت هایش با تاکید بر تامین داروی مورد نیاز بیماران خاص گفت: باید از بیماران خاص مانند بیماران تالاسمی، هموفیلی، کلیوی، ام اس، سرطان، ای بی، اوتیسم، بیماران مزمن اعصاب و روان مراقبت کنیم.

تاکید می کنم در داروی این بیماران نباید نسبت به گذشته تغییری ایجاد شود.

مگر درآمد این بیماران چقدر است ؟ مشخص است که حتی هزینه یک قوطی شیر خشک در سبد هزینه های این بیماران چه رنگ و نقشی دارد.

باید خود را جای مردم و البته فقیرترین آنان بگذاریم.

چرا که یک سری بیماری های ارثی به آن ها تحمیل شده است.

باید تلاش کنیم که حداقل ما باری برای آن ها نباشیم و سعی کنیم گرفتاری برایشان ایجاد نشود.

هاشمی با اشاره به اهمیت اجرای راهنماهای بالینی ادامه داد: البته این مبحث بیشتر بر عهده بیمه هاست و باید به عنوان خریدار خدمت از راهنماهای بالینی استفاده کنند اما اگر بیمه ها کمکی از شما خواستند باید توجه لازم را داشته باشید.

وزیر بهداشت افزود: خودمان را جای مردم بگذاریم و اجازه ندهیم در ماه های پیش رو و در این بخش آزار و آسیبی به مردم وارد شود.

در این راستا باید مرکز و فرماندهی را از کمبودهای احتمالی مطلع کنیم.

ما وظیفه مان را در مرکز انجام خواهیم داد به طوری که ابلاغ کرده ام که از مجموع پولی که به وزارت بهداشت می آید حداقل 25 درصد باید در دارو و تجهیزات پزشکی صرف شود.

یکی از مشکلات در حوزه های تولید، توزیع و واردات، نقدینگی است و در همین راستا باید بتوانند مهمترین نقش خود را در این زمینه ایفا کنند.

شهادت می دهم که همکاران مان در ستاد شبانه روزی تلاش می کنند بنابراین همه کمک خواهند کرد تا کمترین مشکل را داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در دوران دولت یازدهم و دوازدهم مذاکراتی شروع شد و ادامه یافت که حاصل آن معاهده ای به نام برجام بود اما آمریکا به صورت یک جانبه از آن خارج شد و جدای از تحریم های خود، تحریم های ثانویه را نیز اعمال کرد.

پس از آن نیز تلاش کرد که بتواند کاری کند تا نفت ایران صادر نشود و به این ترتیب ایران را وارد مذاکره ای کند که حاصل آن مشخص است.

آمریکایی ها به غیر از رابطه ای که با شاه سعودی و برخی از کشورهای منطقه دارند، راضی نخواهند شد.

آنها جز نوکری، هیچ رابطه دیگری را حداقل در منطقه ما نمی پذیرند که قطعا این موضوع از سوی مردم ما پذیرفته شده نیست.

بنابراین شرایطی که پیش می آید، تحمیلی خواهد بود.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: مقام معظم رهبری نیز تکلیف را روشن کردند.

اینکه ما چه استفاده ای می توانیم از این شرایط داشته باشیم مهم است.

در اینکه باید شرایط را برای مردم هموار کرد تردیدی نیست اما نکته دیگر آن است که اکنون اقتصاد مقاومتی می تواند شکلی واقعی به خود بگیرد.

شاید ترامپ با تحریم هایی در حوزه هواپیمایی، نقل و انتقال و .

بخواهد فشار وارد کند اما کمک غیر مستقیمی که این تحریم ها می توانند برای ما داشته باشند جدای از وحدت ملی، تقویت اقتصاد مقاومتی در کشور خواهد بود.

باید از این فرصت برای تقویت تولید ملی استفاده شود.

بر همین اساس آحاد جامعه پزشکی اعم از پزشکان، دندانپزشکان، پرستاران، داروسازان و .

باید گام های موثرتری برداریم.

باید باور کنیم که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی می توانیم بسیاری از انواع وارداتی را در داخل کشور تولید کنیم و با حمایت از تولید ملی، داروهای خارجی که تولید مشابه داخلی دارند را مشمول ارزهای ویژه نکنیم.

هاشمی ادامه داد: ما باید بتوانیم در سفره بزرگ بهداشت، درمان و خدمات سلامت طوری رفتار کنیم که مردم کمترین آسیب را ببینند.

در عین حال با وجود حمایت از تولید ملی به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد که دارو یا ماده اولیه ای وارد بازار شود که کیفیت لازم را نداشته باشد یا کیفیتی پایین تر از مشابه خارجی داشته باشد.

سخت گیری ها در این حوزه بسیار زیاد است.

وی خطاب به رسانه ها نیز گفت: رسانه ها دائم سوال نکنند که دارو چه می شود چرا که همین سوال اضطراب در جامعه ایجاد می کند.

برگزاری چنین جلساتی شاهدی بر آن است که همگان تلاش می کنند که در این حوزه گرفتاری برای مردم ایجاد نشود.

وزیر بهداشت همچنین در حاشیه این همایش و در جمع خبرنگاران درباره نظارت ها در حوزه دارو گفت: نظارت ها در حوزه دارو شدید است اما کافی نیست.

در حوزه تجهیزات نیز نظارت ها مقداری ضعیف تر است که باید تشدید شود.

نظارت هایی که ما اعمال می کنیم نافی نظارت های مردمی نیست بنابراین مردم هر جا احساس کردند احتکاری صورت گرفته یا مشکلی وجود دارد، مراتب را به شماره 190 اعلام کنند.

وی افزود: رییس جمهور در زمینه تامین ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی دستور داده است و به آن عمل نیز می شود.

مشکلی در این زمینه وجود ندارد و همین نرخ ارز تا پایان فروردین 98 برای داروها و تجهیزات تامین خواهد شد.

هاشمی تاکید کرد: باید بدانیم که مکمل ها دارو نیستند و به ویژه در حوزه بدنسازی و .

از ارز دولتی استفاده نمی کنند و به همین دلیل مشمول تغییر قیمت می شوند اما 22 هزار قلم دارو واکسن و .

تحت پوشش ارز 4200 تومانی هستند.

وی در پایان به خبرنگاران گفت: شرکت هایی را تبلیغ و تقویت خواهیم کرد که در این روزهای سخت کنارمان خواهند بود.


کلید واژه ها: دارو - وزیر بهداشت - پزشکی - شرایط - داروهای بیماران خاص - بهداشت - مشکلات - وزیر - هاشمی - تامین - قاضی زاده هاشمی - بیماران - تجهیزات پزشکی - دادستان تهران - متفاوت - هیات وزیران - بیماران خاص - واکسن - داروخانه - مردم - رشته - لباس - زیرمیزی - دادستان - اجتماعی - بهترین - افزایش - انتقال - همشهری - مقاومت

آخرین اخبار سرویس:
اضطراب بارداری چه خطراتی دارد؟

اختلال شخصیت وابسته چیست؟

نامناسب بودن تغذیه 27 درصد دانش آموزان

روانشناسی شخصیت از ظاهر بدن

اعلام نظر پزشکی قانونی درباره مرگ مدیرعامل تامین اجتماعی

ترسناک ترین رولرکاسترهای جهان + تصاویر

آیا می دانستین دروغ گفتن دماغ را کوچک می کند؟

عکس: حیوانات آلبینو نیازی به رنگ ندارند

8 دلیل برای آب نوشیدن بیشتر در ماه های سرد سال

27 درصد دانش آموزان تغذیه مناسب ندارند

تشخیص پزشکی قانونی درباره مرگ دکتر نوربخش

علت فوت مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش مشخص شد

زمان طلایی در درمان سکته مغزی چه زمانی است؟

هر 8 ثانیه یک نفر در اثر دیابت جان خود را از دست می دهد

نرخ بالای مصرف الکل و امراض کبدی در کشورهای سردسیر

هشدار معضل جهانیِ بهداشت عمومی در روز جهانی توالت

اعلام نظر پزشکی قانونی درباره مرگ مدیرعامل تامین اجتماعی

خواص شاه بلوط آبی / خواص شاه بلوط آبی برای لاغری / خواص شاه بلوط آبی برای قلب

اعلام نظر پزشکی قانونی درباره مرگ مدیرعامل تامین اجتماعی

مشاهده نشدن موردی از آنفلوآنزای پرندگان در استان قزوین

تولید مکمل های دامی که غذای انسان را سالم تر می کند

8 نکته برای درمان سریع سوختگی درجه یک

طب سنتی |برای افزایش قد در سنین رشد از این ترکیب استفاده کنید

چرا زنان باید دمنوش پونه کوهی بنوشند؟

برگزاری همایش پیشگیری از سکته مغزی در یاسوج

اندازه گیری میزان گلوکز مبتلایان به دیابت از طریق حسگر چشمی

علت فوت مدیرعامل تامین اجتماعی از سوی پزشکی قانونی مشخص شد

نکاتی در مورد نظافت خانه و محل کار

علت خس خس سینه چیست؟

زردچوبه و معجزه آن برای دندان ها

رسیدگی ویژه به قربانیان آزارجنسی در شوشتر

آلودگی صوتی بیمارستان تهدیدی برای سلامت بیماران و کارمندان

گیاه خوش عطری که سنگ کلیه را از بین می برد

بی احتیاطی والدین کودک زاهدانی را به کام مرگ کشاند

دیدار وزیر بهداشت با یکی از جانبازان و پیشکسوتان دوران دفاع مقدس

عفونت علت پنجم مرگ و میر نوزادان در کشور است

بی احتیاطی والدین کودک زاهدانی را به کام مرگ کشاند

ورزش هایی که برای سلامت قلب مفید است

اهواز در محاصره دودهای نفتی+ عکس

شایع ترین نشانه های ام اس+ روش های کنترل

نرخ بالای مصرف الکل و امراض کبدی در کشورهای سردسیر

یک نسخه ساده گیاهی برای درمان زودانزالی

30 دقیقه طلایی برای سلامتی!

نگاهی به برنامه ها و طرح های پزشکی وبهداشتی

درمان زود انزالی مردان در طب سنتی

فرماندار: اقدامات دولت تدبیر و امید چهره شوط را دگرگون کرد

ارتباط مستقیم سرعت خواندن و خشکی چشم

دوره آموزشی حقوق سلامت و بهداشت جهانی برگزار می شود

خدمات سلامت در مراکز بهداشت، نتیجه گرا باشد

فرماندار: اقدامات دولت تدبیر و امید چهره شوط را دگرگون کرد

کودکان باید سوگواری کنند

خواص درمانی آجیل

طرز تهیه خورشت خیار گیلانی

30 دقیقه طلایی برای سلامتی!

فرماندار: اقدامات دولت تدبیر و امید چهره شوط را دگرگون کرد

حذف خدمات درمانی خاص در بیمارستان های انگلیس به علت کمبود نیرو

نرخ بالای مصرف الکل و امراض کبدی در کشورهای سردسیر

30 دقیقه طلایی برای سلامتی!

سحرخیزی؛ خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد

حساسیت به شیر در نوزادان و روش های مواجهه با آن

چه ورزشی بیشتر برای سلامت قلب مفید است؟

برای افزایش قد از این ترکیب استفاده کنید

درد مقاوم به دارو نشانه چیست

راهکارهای ساده تقویت حافظه را بشناسیم

احتمال فوران انفجاری دماوند در آینده

سواد سلامت ایرانیان چقدر است؟

تراژدی ایدز و نبود حمایت های اجتماعی

آلایندگی صنایع خوزستان در مشکلات تنفسی پس از باران نقش دارد

چه ورزشی بیشتر برای سلامت قلب مفید است ؟

نشستی برای حمایت از بیماران کلیوی

دیدار وزیر بهداشت با یکی از جانبازان و پیشکسوتان دوران دفاع مقدس

بازگشت فهرست اقلام کمبود دارویی به کمتر از 30 قلم رسید

اصلاح سبک زندگی عامل پیشگیری از دیابت است

صنایع نفتی خود را از تنگی نفس خوزستانی ها کنار نکشند

ارتباط بین سواد بهداشتی والدین و ساعات خواب فرزندان

نصب دوربین های هوشمند کنترل سرعت در جاده های کشور

بازگشت فهرست اقلام کمبود دارویی به کمتر از 30 قلمر داد

ابلاغ بسته خدمات بیماران صعب العلاج در هفته اول آذرماه/ راه اندازی 137 کلینیک غیر واگیر

استخدام خانم و آقا جهت کانتر و صندوق مجموعه غذایی یوشینا

این افراد نباید موز بخورند؟ +عوارض موز

استخدام بازاریاب

اصلاح سبک زندگی عامل پیشگیری از دیابت است

روند بهبود زخم در روز سریعتر از شب است

عفونت علت پنجم مرگ و میر نوزادان در کشور است

طرح پایش آنفلوآنزای پرندگان در کرمانشاه اجرا می شود

تامین اجتماعی زنجان 14 میلیارد ریال صرفه جویی کرد

تأثیر سحرخیزی بر کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه

عواملی که رنگ اتومبیلتان را نابود می کند ، بشناسید !

اتوبوس دیابت در همدان راه اندازی می شود

چه کسانی بیشتر قهوه می نوشند ؟

بسته های بهداشتی در مدارس همدان توزیع می شود

تراژدی ایدز و نبود حمایت های اجتماعی

متداول ترین عوامل ایجاد استرس

هشدار: نوشیدن بیش از حد آب خطر دارد

استخدام پیک موتوری

تامین اجتماعی زنجان 14 میلیارد ریال صرفه جویی کرد

اتوبوس دیابت در همدان راه اندازی می شود

هشدار سخنگوی وزارت بهداشت نسبت به کاهش مصرف شیر و لبنیات

نرخ بالای مصرف الکل و امراض کبدی در کشورهای سردسیر

حذف خدمات درمانی خاص در بیمارستان های انگلیس به علت کمبود نیرو

دستور وزیر بهداشت برای تامین داروهای بیماران خاص و برخورد با احتکارکنندگان دارو

دستور وزیر بهداشت برای تامین داروهای بیماران خاص و برخورد با احتکارکنندگان دارو