مطالب مرتبط:
دستور وزیر بهداشت برای تامین دارو های بیماران خاص
دستور وزیر بهداشت برای دارو و درمان بیماران خاص/ اخذ تعهد از واردکنندگان دارو و کالاهای پزشکی
دستور وزیر بهداشت برای دارو و درمان بیماران خاص/ اخذ تعهد از واردکنندگان دارو و کالاهای پزشکی
دستور وزیر بهداشت برای دارو و درمان بیماران خاص/ اخذ تعهد از واردکنندگان دارو و کالاهای پزشکی
درخواست وزیر بهداشت از بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برای تامین نقدینگی دارو
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 15:352018-08-15پزشكي

دستور وزیر بهداشت برای تامین داروهای بیماران خاص و برخورد با احتکارکنندگان دارو


سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت با تاکید بر آنکه هر گونه احتکار دارو جرم است و با آن برخورد جدی خواهد شد، از راه اندازی نظام کسب اطلاع و واکنش سریع در حوزه دارو و ملزومات پزشکی خبر داد.

- دکتر سید حسن هاشمی در گردهمایی معاونان غذا و داروی سراسر کشورافزود: موضوع دارو و کسب و کار پزشکی، مسئولیتی ملی و اجتماعی است.

کسی که این لباس را بر تن کرده باید به بزرگان این رشته و سوابقی که آنها در ذهن مردم ایجاد کرده اند، تاسی کند بنابراین اگر امروز کسی احتکار کرد، زیرمیزی گرفت، دارو را تحویل نداد یا به قیمتی بالاتر از سقف تعیین شده فروخت، جرمش چندین برابر خواهد بود چرا که شرایط فعلی،عادی نیست.

وی در ادامه گفت: ما در این حوزه با مادران باردار، نوزادان، شیرخواران، بیماران و در مجموع با افرادی مواجه هستیم که به اندازه کافی مشکلات دارند بنابراین به هیچ وجه قابل قبول نیست که کسانی به قصد سودجویی لباس سپید پزشکی را بر تنشان کرده باشند.

بر همین اساس ملاحظات احتمالی صنفی، همشهری بودن و یا هم رشته بودن را باید کنار گذاشت البته این موضوع از قبل هم چندان مطرح نبوده است اما در شرایط فعلی باید متفاوت عمل کرد و از همان ابتدا نباید اجازه داد چنین افکاری در ذهن کسی شکل بگیرد.

خوشبختانه در گزارشی که اخیرا دادستان تهران به ما داده عنوان شده که داروخانه ها در کنار سایر صنوف از بهترین عملکرد برخوردار بوده اند که این موضوع جای تشکر دارد.

هاشمی در پخش دیگری از صحبت های خود اظهارکرد: با توجه به شرایطی که به تدریج با آن مواجه می شویم باید رودربایستی ها را کنار بگذاریم.

مسئولیت سختی بر عهده ماست.

تامین دارو، مواد اولیه، واکسن، تجهیزات پزشکی و ارائه خدمات کم نقص در این حوزه جزو مسئولیت های همه ماست.

بی تردید شرایط مان متفاوت خواهد شد چرا که با کمبودهای احتمالی ارز، مشکلات مربوط به تبدیل ارز مورد نیاز همچنین معضلاتی در حوزه انتقال ارز مواجه خواهیم شدوی ادامه داد: ممکن است هزینه تمام شده برای برخی شرکت های داخلی افزایش یابد و طبیعتا در این زمینه مقاومت هایی در شورای عالی بیمه و هیات وزیران وجود خواهد داشت که می تواند مشکلاتی را در تامین دارو واکسن و ملزومات پزشکی ایجاد کند اما باید بدانیم که تمام این مباحث، بحث های داخلی است و ما را مسوول کرده اند که اجازه ندهیم برای مردم نگرانی پیش آید.

وزیر بهداشت افزود: از منظر اهداف کلی که تداوم آرمان هاست نیز باید به نحوی نقش آفرین باشیم که بتوانیم نقشه دشمنان را نقش بر آب کنیم.

مسلم است که دشمن در تولید نارضایتی و تبلیغ آن تلاش می کند و در دو دسته کردن مردم به غنی و فقیر، فساد و غیر فساد و کارآمد و ناکارآمد تلاش می کند؛ موضوعی که شناخته شده است اما متاسفانه برخی دوستان قسم خورده ما بدون آنکه خود متوجه باشند آب به آسیاب دشمن می ریزند.

ما باید از تمام هوش و توان مان استفاده کنیم تا مردم در ماه های آینده با کمترین مشکل مواجه شوند.

عمیقا معتقدم که ما حتما می توانیم این کار را انجام دهیم البته این موضوع تا حد زیادی بستگی به دستگاه هایی دارد که باید به ما کمک کنند مانند وزارت اقتصاد، وزارت صنعت، سازمان برنامه و بودجه و مهمتر از همه بانک مرکزی.

هاشمی اضافه کرد: خوشبختانه هماهنگی خوبی میان دستگاه های مختلف وجود دارد و بسیار خوب هم پیش رفته ایم؛ به طوری که تا کنون بیش از یک سوم خریدهایمان انجام و تلاش شده که در چرخه تولید کمترین مشکل را داشته باشیم.

در زمینه واردات نیز در زمینه توزیع و نظارت باید با کمک معاونان غذا و دارو به سرانجام قابل قبولی از نگاه مردم برسیم.

در همین راستا لازم است اطلاعات کامل از منطقه خودتان را به ستاد اعلام کنید.

وزیر بهداشت با اشاره به فعالیت ستاد تدابیر ویژه در وزارت بهداشت به دبیری دکتر دیناروند و عضویت معاونان وزارت بهداشت و بازرسی کل این وزارتخانه،اظهارکرد: این ستاد تقریبا در هر هفته تشکیل جلسه می دهد و یکی از وظایف آن اطلاع از کمبودهای احتمالی است.

معاونان غذا و دارو می توانند کمک کنند تا اطلاعات کم نقصی به این ستاد داده شود و به این ترتیب بدانیم که چه کمبودهایی در پیش است.

بر همین اساس نظام کسب اطلاع و واکنش سریع را راه اندازی کرده ایم و تا 10 روز آینده به شما ابلاغ خواهد شد.

وزیر بهداشت در ادامه صحبت هایش در مقایسه افزایش قیمت خدمات و کالاها با قیمت دارو گفت: ای کاش میزان افزایش قیمت خدمات و کالاها حداقل به اندازه دارو بود.

در این حوزه بسیار خوب عمل کرده ایم و از همه شما معاونان غذا و دارو، جامعه داروسازان، تولید کنندگان و توزیع کنندگان تشکر می کنم اما باید مراقب افرادی باشیم که ممکن است بخواهند این خدمات ارزشمند را لکه دار کنند بنابراین ضمن اینکه با ارائه اطلاعات دقیق، ستاد را به روز رسانی می کنید.

باید بگویم که در حوزه دارو بر خلاف تجهیزات بسیار راحت تر می توان کنترل ها را انجام داد و به راحتی می توان بر داروها و کالاهای سلامت محور نظارت کرد البته اشکالی بین پخش و داروخانه وجود دارد که در این زمینه نیز شرکت ها موظف شدند موجودی خود را اعلام کنند چرا که این شرکت ها ارز دولتی می گیرند و متعهد شده اند که به موقع جنس وارد کنند بنابراین کنترل های لازم صورت می گیرد تا شرکت ها موجودی انباشته نداشته باشند و شما نیز همین مسیر را در داروخانه کنترل خواهید کرد.

وزیر بهداشت همچنین بر کنترل نسخ پزشکان نیز تاکید و اظهارکرد: در این زمینه نیز داروهای خاص، بیماران خاص و پزشکان خاص مهم هستند.

آن دسته از پزشکانی را که احساس می کنید می توانند به چرخه تامین دارو آسیب وارد کنند، شناسایی کنید و با استفاده از نظام پزشکی استان و تعزیرات کج رفتاری ها و بدرفتاری ها را از همان ابتدا اصلاح کنید.

وی ادامه داد: در عین حال یک سری از داروها هستند که جزو فارماکوپه نیستند و به استناد قانون مصوب مجلس، پزشک حق تجویز آن ها را ندارد.

موارد تخلف در این زمینه باید به سازمان نظام پزشکی ارجاع و برای آنها پرونده تشکیل شود اما موارد استثنایی در این حوزه نیز ساز و کارشان مشخص است و باید تایید شود که یک داروی خاص که جزو فارماکوپه نیست و واقعا برای یک ایرانی ضروری است و باید وارد شود.

هاشمی در ادامه صحبت هایش با تاکید بر تامین داروی مورد نیاز بیماران خاص گفت: باید از بیماران خاص مانند بیماران تالاسمی، هموفیلی، کلیوی، ام اس، سرطان، ای بی، اوتیسم، بیماران مزمن اعصاب و روان مراقبت کنیم.

تاکید می کنم در داروی این بیماران نباید نسبت به گذشته تغییری ایجاد شود.

مگر درآمد این بیماران چقدر است ؟ مشخص است که حتی هزینه یک قوطی شیر خشک در سبد هزینه های این بیماران چه رنگ و نقشی دارد.

باید خود را جای مردم و البته فقیرترین آنان بگذاریم.

چرا که یک سری بیماری های ارثی به آن ها تحمیل شده است.

باید تلاش کنیم که حداقل ما باری برای آن ها نباشیم و سعی کنیم گرفتاری برایشان ایجاد نشود.

هاشمی با اشاره به اهمیت اجرای راهنماهای بالینی ادامه داد: البته این مبحث بیشتر بر عهده بیمه هاست و باید به عنوان خریدار خدمت از راهنماهای بالینی استفاده کنند اما اگر بیمه ها کمکی از شما خواستند باید توجه لازم را داشته باشید.

وزیر بهداشت افزود: خودمان را جای مردم بگذاریم و اجازه ندهیم در ماه های پیش رو و در این بخش آزار و آسیبی به مردم وارد شود.

در این راستا باید مرکز و فرماندهی را از کمبودهای احتمالی مطلع کنیم.

ما وظیفه مان را در مرکز انجام خواهیم داد به طوری که ابلاغ کرده ام که از مجموع پولی که به وزارت بهداشت می آید حداقل 25 درصد باید در دارو و تجهیزات پزشکی صرف شود.

یکی از مشکلات در حوزه های تولید، توزیع و واردات، نقدینگی است و در همین راستا باید بتوانند مهمترین نقش خود را در این زمینه ایفا کنند.

شهادت می دهم که همکاران مان در ستاد شبانه روزی تلاش می کنند بنابراین همه کمک خواهند کرد تا کمترین مشکل را داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در دوران دولت یازدهم و دوازدهم مذاکراتی شروع شد و ادامه یافت که حاصل آن معاهده ای به نام برجام بود اما آمریکا به صورت یک جانبه از آن خارج شد و جدای از تحریم های خود، تحریم های ثانویه را نیز اعمال کرد.

پس از آن نیز تلاش کرد که بتواند کاری کند تا نفت ایران صادر نشود و به این ترتیب ایران را وارد مذاکره ای کند که حاصل آن مشخص است.

آمریکایی ها به غیر از رابطه ای که با شاه سعودی و برخی از کشورهای منطقه دارند، راضی نخواهند شد.

آنها جز نوکری، هیچ رابطه دیگری را حداقل در منطقه ما نمی پذیرند که قطعا این موضوع از سوی مردم ما پذیرفته شده نیست.

بنابراین شرایطی که پیش می آید، تحمیلی خواهد بود.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: مقام معظم رهبری نیز تکلیف را روشن کردند.

اینکه ما چه استفاده ای می توانیم از این شرایط داشته باشیم مهم است.

در اینکه باید شرایط را برای مردم هموار کرد تردیدی نیست اما نکته دیگر آن است که اکنون اقتصاد مقاومتی می تواند شکلی واقعی به خود بگیرد.

شاید ترامپ با تحریم هایی در حوزه هواپیمایی، نقل و انتقال و .

بخواهد فشار وارد کند اما کمک غیر مستقیمی که این تحریم ها می توانند برای ما داشته باشند جدای از وحدت ملی، تقویت اقتصاد مقاومتی در کشور خواهد بود.

باید از این فرصت برای تقویت تولید ملی استفاده شود.

بر همین اساس آحاد جامعه پزشکی اعم از پزشکان، دندانپزشکان، پرستاران، داروسازان و .

باید گام های موثرتری برداریم.

باید باور کنیم که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی می توانیم بسیاری از انواع وارداتی را در داخل کشور تولید کنیم و با حمایت از تولید ملی، داروهای خارجی که تولید مشابه داخلی دارند را مشمول ارزهای ویژه نکنیم.

هاشمی ادامه داد: ما باید بتوانیم در سفره بزرگ بهداشت، درمان و خدمات سلامت طوری رفتار کنیم که مردم کمترین آسیب را ببینند.

در عین حال با وجود حمایت از تولید ملی به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد که دارو یا ماده اولیه ای وارد بازار شود که کیفیت لازم را نداشته باشد یا کیفیتی پایین تر از مشابه خارجی داشته باشد.

سخت گیری ها در این حوزه بسیار زیاد است.

وی خطاب به رسانه ها نیز گفت: رسانه ها دائم سوال نکنند که دارو چه می شود چرا که همین سوال اضطراب در جامعه ایجاد می کند.

برگزاری چنین جلساتی شاهدی بر آن است که همگان تلاش می کنند که در این حوزه گرفتاری برای مردم ایجاد نشود.

وزیر بهداشت همچنین در حاشیه این همایش و در جمع خبرنگاران درباره نظارت ها در حوزه دارو گفت: نظارت ها در حوزه دارو شدید است اما کافی نیست.

در حوزه تجهیزات نیز نظارت ها مقداری ضعیف تر است که باید تشدید شود.

نظارت هایی که ما اعمال می کنیم نافی نظارت های مردمی نیست بنابراین مردم هر جا احساس کردند احتکاری صورت گرفته یا مشکلی وجود دارد، مراتب را به شماره 190 اعلام کنند.

وی افزود: رییس جمهور در زمینه تامین ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی دستور داده است و به آن عمل نیز می شود.

مشکلی در این زمینه وجود ندارد و همین نرخ ارز تا پایان فروردین 98 برای داروها و تجهیزات تامین خواهد شد.

هاشمی تاکید کرد: باید بدانیم که مکمل ها دارو نیستند و به ویژه در حوزه بدنسازی و .

از ارز دولتی استفاده نمی کنند و به همین دلیل مشمول تغییر قیمت می شوند اما 22 هزار قلم دارو واکسن و .

تحت پوشش ارز 4200 تومانی هستند.

وی در پایان به خبرنگاران گفت: شرکت هایی را تبلیغ و تقویت خواهیم کرد که در این روزهای سخت کنارمان خواهند بود.


کلید واژه ها: دارو - وزیر بهداشت - پزشکی - شرایط - داروهای بیماران خاص - بهداشت - مشکلات - وزیر - هاشمی - تامین - قاضی زاده هاشمی - بیماران - تجهیزات پزشکی - دادستان تهران - متفاوت - هیات وزیران - بیماران خاص - واکسن - داروخانه - مردم - رشته - لباس - زیرمیزی - دادستان - اجتماعی - بهترین - افزایش - انتقال - همشهری - مقاومت

آخرین اخبار سرویس:
افزایش قد با مصرف شیر/ ورزش هایی که آلزایمر را به تاخیر می اندازد

سفید کردن دندان با یک روش موثر و بدون ضرر!

آلزایمر بیخ گوش سالمندان

مصرف مسکن و مثبت شدن تست اعتیاد!

بهترین ساعت برای خواب شبانه چه زمانی است؟

چگونه از چشمانمان مراقبت کنیم؟+ روش

سنگدان مرغ چه خاصیتی دارد

فوایدی که بزاق دهان دارد و نمی دانیم

اینفوگرافیک/ 10 راه ساده برای درمان گلودرد

ترشح هورمون ملاتونین عامل اصلی افسردگی پاییزی است

خواص انار : هر شب انار را به خاطر این فواید شگفت انگیزش بخورید!

نسبت به لب هایتان حساس باشید

ترکیب این مواد با ماست 7 بیماری را درمان می کند

توصیه های وزارت بهداشت درباره شیوع شپش در میان دانش آموزان

ایجاد حفره در قرنیه؛ نتیجه وحشتناک تنبلی در خارج کردن لنز از چشم

فواید عجیب ویتامین D

8 روش برای پرهیز از گرفتگی عضلانی حین دویدن

ترشح هورمون ملاتونین عامل اصلی افسردگی پاییزی است

پرداخت مطالبات داروخانه ها به روز شد

بعد از خوردن آنتی بیوتیک ها این غذاها را مصرف کنید!

استخدام دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

سلول های «زامبی» مغز؛ کلید مقابله با آلزایمر

9 پیشنهاد برای تقویت سیستم ایمنی بدن در پاییز

چاق ترین خواهران دنیا با گرسنگی وحشتناک! +عکس

وضعیت شیوع و عوامل بروز شپش سر در دانش آموزان + توصیه های وزارت بهداشت

یک توصیه تغذیه ای برای پیشگیری از سکته مغزی

حال عمومی همه مجروحان بستری مساعد است

فیلم | پاسخ یک پروفسور و استاد دانشگاه به درمان کوتاهی قد

از دلایل زرد رنگ شدن مدفوع

غذاهای مضر برای کبد چرب

روایت فارس از زندگی بانوی چند شغله و کارآفرین از جدال با دردهای «اسکلرودرمی» تا تاکسیرانی و نانوایی+تصاویر

خطر بارش باران های نمکی در صورت خشک شدن دریاچه های نمک

اولین اختراع ترکیب دارویی جدید در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

خطر بارش باران های نمکی در صورت خشک شدن دریاچه های نمک

علت سیاه شدن رنگ مدفوع چیست؟

محققان می گویند؛ چاقی مهم ترین علت سرطان در زنان

مهمترین علایم اولیه ام اس را بشناسید

از کجا بفهمیم قد کودکمان مناسب است ؟

تولد نوزاد دو سر (+عکس)

باکتری هایی که احتمال ابتلای کودکان به چاقی را پیش بینی می کنند

چگونه می توان عوامل خطر ساز آلزایمر را کاهش داد؟ +عکس

رژیم لاغری که مثل کوره چربی هایتان را می سوزاند!

وضعیت شیوع و عوامل بروز شپش سر در دانش آموزان + توصیه های وزارت بهداشت

9 پیشنهاد برای تقویت سیستم ایمنی بدن در پاییز

شبکه های اجتماعی عامل اختلالات روان در دانش آموزان انگلیسی

شبکه های اجتماعی عامل اختلالات روان در دانش آموزان انگلیسی

معرفی انواع قرص باز شدن پریود

با مصرف این گیاه در درمان بیماری های گوارشی معجزه کنید

اینفوگرافی / 10 راه ساده برای درمان گلودرد

وضعیت شیوع و عوامل بروز شپش سر در دانش آموزان + توصیه های وزارت بهداشت

نخوردن صبحانه چه عواقبی برای دانش آموزان دارد؟

رشد دوباره استخوان های آسیب دیده با کمک سلول های بنیادی اسکلت

فواید عجیب ویتامین D از افزایش قدرت سالمندان تا پیشگیری از کوتاهی قد

فواید عجیب ویتامین D از افزایش قدرت سالمندان تا پیشگیری از کوتاهی قد

45 درصد نوزادان آذربایجان غربی تنها تا 4 ماهگی از شیر مادر تغذیه می کنند

اینفوگرافی / 10 راه ساده برای درمان گلودرد

دانستنی های جالب علمی

اینفوگرافی / 10 راه ساده برای درمان گلودرد

118 بیمار در فردوس از خدمات کاروان سلامت برخوردار شدند

118 بیمار در فردوس از خدمات کاروان سلامت برخوردار شدند

نگرانی شدید از نبود داروهای اساسی در نوار غزه

فروش کبابی اندام حرام گوسفند!

طرح « سواد سلامت » محقق ایرانی برنده جایزه بین المللی دانشگاه هاروارد شد

خواص اعجاب انگیز پوست انار برای سلامتی

تاثیر روغن حیوانی بر کلسترول خون

فواید خارق العاده تخم خربزه

45 درصد نوزادان آذربایجان غربی تنها تا 4 ماهگی از شیر مادر تغذیه می کنند

50 درصد افراد بالای 50 سال ایرانی فشار خون دارند

50 درصد افراد بالای 50 سال ایرانی فشار خون دارند

کاهش کلسترول با این روغن بی نظیر!

با این روش ها در کمتر از 30 ثانیه به خواب بروید

چرا شکم قار و قور می کند؟

معرفی برخی از انواع داروی تقویت ناخن

تاثیر روغن حیوانی بر کلسترول خون

قدرت فکر، شما را لاغر می کند

رژیم غذایی رویایی یا لاغر شدن با قدرت تفکر

تجمع بیماران مبتلا به SMA مقابل وزارت بهداشت +تصاویر

تصادف شدید موتورسواران حین نمایش بر روی دیوار مرگ! + عکس

کمبود تجهیزات، مشکل جدید بیمارستان ها

نامه 400 ساله گالیله پیدا شد

تولید سلول های تخمک انسان با استفاده از سلول های خون

خوابیدن با شکم گرسنه منجر به چاقی می شود!

نظارت بر خوابگاه های خودگردان با کیست؟

بیش از 1200 دام قربانی آذربایجان غربی ذبح بهداشتی شد

تاثیر شگفت انگیز حمام رفتن بر درمان سردرد

بلایی که تماشای فیلم های ترسناک بر سر کودکان می آورد + تصاویر

معما های جالب و سرگرم کننده برای کودکان

45 درصد از کودکان آذربایجان غربی تا 4 ماهگی از شیر مادر تغذیه می کنند

رژیم های عجیب چهار دانشمند مشهور و تاریخی + عکس

علائمی که می گوید شما مشکل گوارشی دارید

این کار در حمام باعث مرگ شما می شود!

سفید کردن دندان با یک روش موثر و بدون ضرر!

آیا با تخم مرغ می توان لاغر شد؟

آیا روماتیسم بر چشم تاثیر می گذارد؟

خوراکی های سرطان زا و سرطان زدا

5 دلیل که از چرایی ریزش مو در زنان و مردان خبر می دهد + اینفوگرافی

تنورهای سنتی

فوت فتیش چیست و چه نگاهی باید به آن داشت؟

فشار خون به صورت طبیعی باید چند باشد

آیا با تخم مرغ می توان لاغر شد؟

دستور وزیر بهداشت برای تامین داروهای بیماران خاص و برخورد با احتکارکنندگان دارو

دستور وزیر بهداشت برای تامین داروهای بیماران خاص و برخورد با احتکارکنندگان دارو