مطالب مرتبط:
سود تحریم نفت ایران در جیب عربستان
والیبال قهرمانی جوانان آسیا - بحرین ایران فینالیست شد/ بلیت جهانی در جیب شاگردان عطایی
حمایت بحرین از توییت تهدیدآمیز ترامپ علیه ایران
وقتی بحرین هنوز جزو خاک ایران بود+عکس
دهان مدعیان حقوق بشر درباره بحرین بسته است اما از آشوبگران ایران حمایت می کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 12:552018-08-15سياسي

سود جدا شدن بحرین از ایران به جیب چه کسی رفت؟


- تا پیش از ظهور محمدرضای دیکتاتور از مرداد 32 به بعد، و حتی در دوران نخست وزیری محمد مصدق هم سخن خاصی از بحرین به میان نیامد.

در این دوران شاید تقاضای آیت الله کاشانی از دولت مصدق برای ملی کردن نفت جزیره بحرین، از معدود اشاره ها بر حق حاکمیت ایران بر این منطقه، ولو به صورت تلویحی بود.

از آن زمان به بعد، نخستین اتفاق مهمی که در قضیه بحرین رخ داد، مصوبه مجلس شورای ملی در سال 1336 بود که بحرین را به عنوان چهاردهمین استان ایران به رسمیت شناخت.

همان موقع، نخست وزیر منوچهر اقبال هشدار داد که ما روابط سیاسی خود را با هر دولتی که سعی می کند پیمانی با بحرین ببندد تا ابد قطع خواهیم کرد.

(گزیده اسناد خلیج فارس، به کوشش مینا ظهیرنژاد ارشادی، دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه، 1375، ج 3، ص 182، سند شماره 47) با این حال، این ادعاها و تشرها، پشتوانه چندانی نداشت.

هنگامی که انگلستان قصد خروج از خلیج فارس کرد، طرح تشکیل اتحادیه ای متشکل از قطر، بحرین و هفت امیرنشین سواحل خلیج فارس (امارات متحده عربی) را ارائه کرد.

(بحرین چرا و چگونه از ایران جدا شد، عباس پرتوی مقدم، مطالعات تاریخی، زمستان 1385، شماره 15) این اتفاق، بیش از هر چیز در تیره شدن روابط این و عربستان اثر گذاشت.

شاه در آوریل 1968 سفر خود به حجاز را منتفی کرد.

با این همه، این تیرگی چندان دوامی نداشت و خیلی زود به روشنی گرایید.

شاه در اکتبر 68 به عربستان رفت.

همین موقع بود که محمدرضا، با اینکه پیشتر از قرار گرفتن بحرین در طرح بریتانیا مخالفت کرده بود، در دهلی نو، سخنرانی معروفی کرد و گفت حاضر است به رای مردم بحرین احترام بگذارد.

" اردشیر زاهدی، وزیر خارجه وقت ایران به این ترتیب روند نزولی مواضع ایران در قضیه بحرین آغاز شد.

ایران، به زودی نمایندگانی را به عنوان سخنگویان مردم بحرین پذیرفت و با آن ها وارد مذاکره شد.

روزنامه ها که در زمان رضاشاه سعی می کردند حق تاریخی ایران در بحرین را اثبات کنند، مقاله نویسی درباره کم اهمیت جلوه دادن بحرین را شروع کردند.

مذاکرات نشان می داد که قرار است یک همه پرسی سرنوشت همه چیز را مشخص کند.

اردشیر زاهدی، از تصمیم جدید ایران خبر داد: پس از مطالعات لازم، دولت تصمیم گرفت که در این مورد به سازمان ملل متحد که تنها مرجع حل اختلافات بین المللی است متول گردیده مسئولیت کسب تمایل باطنی و آمال واقعی مردم بحرین را به این سازمان جهانی، که مورد قبول قاطبه ملل است واگذار نماید.

(ذاکر، ص110) ویتوریا سی یاردی نماینده سازمان ملل، از 29 مارس 1970 به مدت 20 روز به بحرین رفت و نظرخواهی خود از مردم بحرین را آغاز کرد.

نتیجه این نظرخواهی و نه همه پرسی، در گزارشی به دبیرکل اعلام شد.

در این گزارش آمده بود که جمعیت ایرانی بسیار ناچیزی که از سطح فرهنگ بالاتری برخوردارند خواهان پیوستن به ایران هستند، اما قاطبهِ قریب به اتفاق سکنه بحرین جویای تشکیل دولتی کاملا مستقل و عربی در آن جزیره می باشند.

(عباس پرتوی مقدم، همان) تایید این گزارش در شورای امینت به تاریخ 11 اردی بهشت 1349، نشان می داد که همه چیز دارد برای ایران تمام می شود.

در این میان شوروی بیش از سردمداران ایرانِ شاهنشاهی به این اقدام اعتراض کرد.

شوروی اعتقاد داشت که موضوع بحرین پیش از آغاز اقدامات اوتانت می بایست که در شورای امنیت مطرح و به شور گذاشته می شد.

" اوتانت، محمدرضا پهلوی و فرح دیبا، در کنفرانس بین المللی حقوق بشر تهران، 1968 اردشیر زاهدی چندی بعد به مجلس رفت تا جدایی بحرین را نهایی کند.

اعتراض ها شروع شده بود.

جدای از اعتراض احزاب و گروه های مستقل و توزیع شب نامه های اعتراضی، آشکارترین این اعتراض ها، سروصدای پزشکپور، نماینده پان ایرانیست مجلس شورای ملی بود.

عَلَم درباره او می نویسد: در مجلس، وقتی وزیر خارجه جریان کار بحرین را داده است، پزشکپور، لیدر حزب پان ایرانیست، برخلاف انتظار بیش از حد آن چه لازم بود، حمله به دولت کرده و حتی دولت را استیضاح کرده است.

(یادداشت های علم، ویرایش علینقی عالیخانی، انتشارات کتابسرا، ج2، ص13) پزشکپور در بخشی از سخنان اعتراضی اش نکات جالبی را مطرح کرد و گفت: .

ابتدایی ترین اصول دموکراسی ایجاب می کند که ابتدا غل و زنجیر از دست و پای مردم بحرین برداشته شود.

به مردم بحرین اجازه استنشاق هوای آزاد و تفکر آزاد و سالم داده شود و آن گاه، اگر اصرار داشته باشیم، تمایل آنها خواسته شود.

پرشکپور ادامه داد که دولت بدون کسب مجوز قانونی و برخلاف قانون اساسی و برای تغییر حدود و ثغور کشور به مراجع غیرملی مراجعه نموده است.

(روند انفصال بحرین از ایران، علیرضا ذاکر اصفهانی، انتشارات علمی و فرهنگی، چاپ اول،1391، ص 107) * در سر شاه چه می گذشت؟ اما جدایی بحرین از ایران با چه مقصودی انجام شد؟ آیا واقعا شاه و اطرافیانش هیچ احساس خطری از این فاجعه تاریخی نداشتند؟ و حالا که داشتند این قمار بزرگ را بر سر داشته های سرزمینشان می کردند، چه توجیهاتی را در سر می پروراندند؟ از لابه لای روایات تاریخ، سه هدف و تمایل درونی، برای توجیه از دست دادن بحرین قابل شناسایی است: " شاه فکر می کرد با احترام به رای مردم بحرین (!) وجهه بین المللی مثبتی در جهان به دست خواهد آورد 1) ژست بین المللی: کنفرانس مطبوعاتی دهلی نو، در 14 دی 47، اتفاقی بود که همه را غافلگیر کرد.

شاه ایران که تا چند روز قبل از آن بر حق حاکمیت کشورش بر جزیره بحرین پافشاری می کرد، از حق رای مردم بحرین گفت: چنانچه مردم بحرین علاقه مند به الحاق به کشور من نباشند، ایران ادعای ارضی خود را نسبت به این جزیره پس خواهد گرفت.

ایران به اراده و خواست مردم بحرین، در صورتی که مورد شناسایی بین المللی نیز واقع شود، احترام خواهد گذاشت.

(روابط خارجی ایران (1320-1357)، علیرضا ازغندی، نشر قومس، 1391، ص394) شاهی که برای رای و نظر مردم خود ذره ای ارزش قائل نبود و اعتقاد داشت این بی تمدن ها را باید هر چه زودتر و با هرچه زورتر- از دروازه های تمدن عبور داد، حالا برای رای و خواست قلبی مردم بحرین این جزیره نشینان استعمار بریتانیا- احترام قائل می شود.

جدای از اینکه این ژست بین المللی چه نسبتی با اوضاع داخلی ایران داشت و چه نسبتی با تهدیدات حامیان و پاسبانان سلطنت داشت، شاه هنوز هم در اندرونی ها می ترسید که تاریخ چه قضاوتی درباره او خواهد کرد.

قضاوتی که زیاد هم به تاریخ نیاز نداشت و از همان روزهای نخست جدایی بحرین از ایران، شاه و دوستدارانش می دانستند که مردم اندوهگین اند.

دیگر برای مردمی که دوباره داشت خاطره ترکمانچای ها و آخال ها برایشان زنده می شد و دوباره می دیدند که بخش دیگری از سرزمینشان را از دست می دهند، چه غروری باقی می ماند و چه ایمانی ؟ " اسدالله علم حتی علم هم نمی توانست احساس سرافکندگی نکند: شورای امنیت به اتفاق، میل مردم بحرین را در داشتن استقلال کامل تصویب کرد.

نماینده ایران هم فوری آن را پذیرفت.

خنده ام گرفته بود؛ گوینده رادیوی تهران طوری با غرور این خبر را می خواند، که گویی بحرین را فتح کرده ایم.

ولی این خنده، به آن معنی نیست که من با این کار مخالفت دارم.

شاید طرز اجرای آن، یا در اصل مطلب که همه اقلیت های ایرانی در همه شیخ نشین ها به رسمیت شناخته بشوند،.

حرف داشته باشم.

ولی حال که آن نشد با این راه حل موافق هستم.

غیر از این نمی شد.

(اسدالله علم، همان، ج2، ص48و49) اما هرچه بود، شاه از این ژست بین المللی خوشحال بود.

اسدالله علم نقل می کند که شاه، با کمال آقایی و بزرگواری فرمودند، حالا که من و تو هستیم آیا فکر می کنی در آینده ما را خائن خواهند گفت، یا چنان که معتقدم و اغلب سیاستمداران دنیا هم معتقدند، من که حاضر به حل مطلب بحرین شدم، خواهند گفت کار بزرگی انجام دادیم و این منطقه از دنیا را از شر کشمکش های پوچ و بالنتیجه نفوذ کمونیسم نجات دادیم؟ (همان، ج1، ص376و 377) آیا نفوذ کمونیسم در جزیره چند هزار نفری بحرین مهم تر و حساس تر بود یا از دست دادن جزیره ای که احاطه کشور بر خلیج فارس را عمیق تر و گسترده تر می کرد؟ البته معلوم است برای شاهی که تنها راه حفاظت کشورش را در چشم دوختن به حمایت های دولت ینگه دنیا می داند، چنین چیزهایی اهمیت نداشته باشد.

شاه که به خود و نیروی مردم کشورش هیچ اعتقادی نداشت، و همه امیدش به حمایت های آمریکا بود، چرا باید به فکر خلیج فارس و قدرت استراتژیک مملکت خود باشد؟ باید هم اغلب سیاستمداران دنیا که یا از طواغیت دنیای امروز و یا وابستگان به آن هایند از این حاتم بخشی بزرگ برای تامین منافعشان سپاسگذار و ثناگو باشند.

حالا اگر این بخشش از کیسه خلیفه، اگر به بهانه جلوگیری از نفوذ کمونیسم بوده باشد که چه بهتر.

" یکی از دلایل شاه برای رهاکردن بحرین، بهبود روابط با اعراب بود.

2) بهبود روابط با اعراب: یکی از مشکلاتی که قرار بود با بخشش بحرین حل شود، روابط تیره احتمالی ای بود که شاه و اطرافیانش گمان می کردند با تصرف بحرین به وقوع خواهد پیوست.

گمانی شبیه آنچه که رضاخان در دوران پادشاهی خود داشت و براساس آن ظنِ سوء، بخش هایی از خاک کشور را در قالب پیمان سعدآباد به ترکیه و افغانستان و عراق داد.

اسدالله علم در یادداشت هایش می نویسد که برای رفع دل نگرانی شاه از قضاوت تاریخ و مردم ایران، به او می گوید که با این کار اتفاقا خدمت برزگی هم به ایران کرده و آن خدمت، حفظ روابط دوستانه با اعراب است.

مشرق" علم به شاه می گوید: بر فرض که آن [بحرین] را به تصرف [در] می آوردیم، یک دردسر دائمی و کشمکش با جمعیت عرب آن جا، مضافا به یک خرج دائمی و همیشگی [می بود]، زیرا که دیگر نفت آن جا که ته می کشد.

برای هر نوع نگهداری آن باید خرج کرد، اعم از مخارج نظامی و اداری.

بعد هم کشمکش دائم با دنیای عرب که برای حفظ ظاهر عربیت هم که شده باید با ما به مخالفت برمی خاستند.

فقط یک راه برای تصرف بحرین می توانستیم انتخاب کنیم: قطع کلی با دنیای عرب و اتحاد نظامی با اسراییل.

(همان، ج1، ص376و 377) براین اساس، شاه تن به از دست دادن یک جزیره مهم و راهبردی در خلیج فارس داد، تا با عرب ها دچار درگیری و نزاع نشود.

اما این آرزو، حقیقتا در اندازه یک آرزو باقی ماند.

شاه که فکر می کرد لااقل با اهدای بحرین، عرب ها به او عطوفت خواهند کرد و درنتیجه می تواند لااقل جزایر سه گانه خلیج فارس را تصاحب کند، ناگهان غافلگیر شد.

اعراب و در راس آن ها صدام بعثی به مخالفت با تصرف جزایر برخاستند.

برای آن ها شاهی که نتوانسته یک جزیره تاریخی را حفظ کند، احتمالا از پس محافظت چند جزیره دیگر هم بر نخواهد آمد.

از این رو، محمدرضا برای آنکه لااقل این سه جزیره را هم از دست ندهد، وارد فاز نظامی شد.

شاه دریافته بود که با حاتم بخشی از خاک مملکت نمی تواند رضایت همسایگان را جلب کند.

پس از آزادی جزایر خلیج فارس به وسیله ارتش ایران در پاییز 1350، دولت عراق و روابط سیاسی خود را با ایران و انگلستان قطع کرد و این امر به تیرگی روابط کشورهای عرب و ایران انجامید.

(تاریخ سیاسی بیست و پنج ساله ایران، سرهنگ غلامرضا نجاتی، موسسه خدمات فرهنگی رسا، ج1، ص 355) بعثی های عراق با شوروی پیمان همکاری امضا کردند و شاه هم بلافاصله به پیشنهاد آمریکا کُردهای تجزیه طلب را تجهیز کرد.

" 3) حفظ جزایر سه گانه: شاید تنها دستاورد جدایی بحرین، بقای جزایر سه گانه بود.

اما همین دستاورد هم محل اما و اگرهای بسیار است.

اینکه چگونه انگلیس توانست میان این دو موضوع ارتباط ایجاد کند و شاه را فریب دهد جالب است.

انگلیسی ها پیش از حل و فصل مساله بحرین، این موضوع را به مساله جزایر سه گانه گره زدند.

آن ها معتقد بودند که اگر شاه با استقلال بحرین موافقت کند، در عوض از حمایت انگلیس برای نگهداری جزایر سه گانه برخوردار خواهد بود.

عَلَم در یاداداشت هایش می نویسد: سفیر انگلیس امروز راغب تر از ملاقات قبلی بود که حل مساله بحرین را به پیشنهادهای مربوط به جزایر مرتبط سازد.

خاطرنشان کرد که اگر ایران به تاسیس فدراسیون امارات عربی کمک کند، در این صورت ما (ایران) خواهیم توانست به دعوت و از جانب فدراسیون جزایر را تصرف کنیم، بی آنکه ترس از واکنش عرب ها داشته باشیم.

(گفتگوهای من با شاه، خاطرات اسدالله علم، زیرنظر عبدالرضا هوشنگ مهدوی، انتشارات طرح نو، بهار 73، ج1، ص62) اما همین انگلیسی ها، پس از حتمی شدن استقلال بحرین، درباره حل وفصل مساله جزایر سه گانه، سیاست تعلل و تأنی را آغاز کردند.

بر این اساس، مورخان نوشته اند که انگلستان پس از شناسایی استقلال بحرین توسط ایران علاقه زیادی به حل مساله جزایر سه گانه نداشت و از سیاست چانه زنی و ابن الوقتی پیروی می کرد.

(ازغندی، همان، ص 396) مشرق" *نتایج جدایی بحرین چه بود؟ 1) افزایش نفوذ انگلیس در منطقه: سازمان ملل سه سوال طرح کرده بود، رای به باقی ماندن جزء سرزمین ایران رای به باقی ماندن در تحت الحمایگی انگلیس رای به استقلال بحرین، از پیش نتیجه رفراندوم معلوم بود.

مردی گیچیاردی نام از طرف سازمان ملل به بحرین رفت و علی الظاهر همه پرسی به عمل آمد و نتیجه اعلام شد که مردم جزائر بحرین خواستار استقلال و جدایی بحرین از ایران و انگلستان می باشند.

کیست که نداند که انگلستان از آنجا نخواهد رفت و نرفته است و بحرین و حکومت عرب بحرین همواره دست نشانده انگلستان بوده و خواهد بود.

( گناه نابخشودنی، جدایی بحرین از ایران احمد اقتداری ،مجله بخارا، مهر و آبان 1387، شماره 67، ص81) انگلستان بلافاصله پس از استقلال بحرین، پایگاه نظامی اش را در این جزیره افتتاح کرد.

شاهد دیگری که استقلال بحرین را، عاملی برای افزایش نفوذ انگلستان در منطقه معرفی می کند، اعتراض های گسترده روس ها برای جلوگیری از وقوع این امر است.

روس ها با علم به این موضوع بود که حتی بیشتر از شاه ایران، حرص بحرین را می خوردند.

2) خدشه بر غرور ملی: طبیعی بود که مردم و گروه ها ناراضی باشند.

لااقل چند سالی بود که مردم سعی می کردند خاطرات تلخ عصر قاجار را فراموش کنند.

اما حالا و در قرن بیستم و در حالی که همه تصاویر بزرگ از ایران شاهنشاهی ترسیم می کردند، یک جزیره از ایران جدا شد.

بحرین نه پس از چند سال جنگ ناموفق با یک ابرقدرت دنیا چنانچه که در نبردهای ایران و روس اتفاق افتاد، بلکه بر اساس مشتی توهمات و خودباختگی ها برای همیشه از ایران جدا شد.

صحبت از نارضایتی مردم حتی تا اندرونی های دربار هم رفته بود.

علم در یادداشت 21فروردین 49 در این باره می نویسد: مطلب مهم داخلی که امروز اتفاق افتاد، این بود که در مسابقات آسیایی که در تهران برگزار می شد، ایران و اسراییل به طور نهایی در قبال یکدیگر قرار گرفتند و خوشبختانه، ایران، اسراییل را دو بر یک شکست داد.

واقعا احساسات عجیبی در تهران برانگیخته شد.

سی هزار نفر در استادیوم امجدیه دست جمعی سرود شاهنشاهی می خواندند و تا صبح مردم تهران به پایکوبی مشغول بودند، بخت شاهنشاه بلند است.

در این موقع ممکن بود تبلیغات مضر برای مساله بحرین گرفتاری درست کند.

(اسدلله علم، انتشارات کتابسرا، ص23) با این حال، شاه که از نارضایی مردمش خبر داشت، رویه بی خیالی را در پیش گرفته بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازعلم، سر شام ملکه پهلوی رفتم،.

شاهنشاه فرمودند، بعضی مردم به من می گویند، چرا مساله بحرین در مجلس به این صورت مطرح شد، که تمام مسئولیت قضیه را بر گردن شما گذاشت؟ ممکن بود دولت مسئولیت را بر عهده بگیرد.

بعد فرمودند که، من دیگر از این حرف هایم گذشته است.

اگر ملت ایران نداند که من حاضرم جانم را در راه منافع او فدا کنم، دیگر فایده ای ندارد که من مطلبی را بخواهم از خود دور نگاه دارم، و اگر مطلب اول را فهمیده باشد، دیگر نگرانی معنی ندارد.

(همان، ص18) 3) از دست دادن مزایای اقتصادی، راهبردی بحرین: یکی از سیاست های دست اندرکاران رژیم پهلوی، تبلیغ بی ارزش بودن بحرین بود.

براساس این سیاست، مدام گفته می شد که نگهداری بحرین هزینه های زیادی خواهد داشت و هم هیچ توانی را به کشور نمی افزاید.

برای نمونه عباس مسعودی، سناتور شاهنشاهی و گرداننده روزنامه اطلاعات می ‎گوید: بحرین از نظر منابع طبیعی وضعیت چشمگیری ندارد.

در این سرزمین، مثل دیگر شیخ نشین ها، کشاورزی وجود خارجی ندارد.

از سیر تا پیاز و به قول معروف از سفیدی گچ تا سیاهی زغال خود را از خارج وارد می کنند.

(روزنامه اطلاعات، 13/02/1349) شاه هم گفته بود که اکثریت ساکنان آن جزیره عرب هستند و به زبان عربی سخن می گویند.

به لحاظ اقتصادی مجمع الجزایر بحرین دیگر اهمیت ندارند؛ زیرا نفت آنجا تمام شده و صید مروارید نیز صرفه اقتصادی ندراد.

از نظر اهمیت استراتژیکی و سوق الجیشی با وجود تسلط ایراتن بر تنگه هرمز آن جزایر ارزشی ندارند.

(عباس پرتوی مقدم، همان) " عباس مسعودی، گرداننده روزنامه اطلاعات و جمعی دیگر از مطوعات وظیفه داشتند درباره بی اهمیت بودن منابع و مزایای بحرین تبلیغ و خبرپراکنی کنند.

جدای از اینکه آیا با این جنس استدلال ها می توان از بخشی از خاک کشور صرف نظر کرد، این پرسش مطرح می شود که آیا واقعا جزیره بحرین هیچ ازرش و مزیتی نداشت؟ در پاسخ به این پرسش، حتی اگر نخواهیم بر دانسته های کنونی که این روزها درباره مزیت های بحرین مطرح است تکیه کنیم و براساس آنچه در همان موقع از مزایای بحرین آشکار شده بود پاسخ دهیم، در همان زمانم، بهره برداری از چاه های نفتی بحرین، در 1969م/ 1347ش، بالغ بر سه میلیون و هشتصد هزار تن بود.

در ضمن در بحرین، به جز منابع نفت، منابع دیگری مانند آلومینیوم نیز وجود داشت که با استخراج آن و احداث کارخانه آلومینیوم سازی سود بسیاری به دست می آمد.

علاوه بر این صنعت صید ماهی آن کشور نیز وضعیت خوبی داشت.

(ذاکر اصفهانی، همان، ص 135)
کلید واژه ها: بحرین - ایران - خلیج فارس - بین المللی - سازمان ملل - عربستان - سازمان ملل متحد - مردم - فارس - تاریخی - خلیج - محمد - دولت - وزیر - روابط - تصمیم - خارجه - سیاسی - وزیر خارجه - مصوبه مجلس - بریتانیا - انگلستان - آیت الله - مذاکرات - سخنرانی - روزنامه - مذاکره - کاشانی - زمستان - نخستین

آخرین اخبار سرویس:
فیلم/ کوروش زارعی از مداحی محبوبش می گوید

غذای نذری روز تاسوعای حسینی در شهر سریش آباد

تاکید مسئولان و نیروهای انتظامی هندیجان بر حفظ امنیت عزاداران حسینی+ تصاویر

تاسوعا، یوم العباس ...

مراسم عزاداری روز عاشورا در لرستان در امنیت کامل برگزار می شود

آمادگی کربلا برای میزبانی از زائران میلیونی عاشورا

عملی که با انجام آن گناه دزد را برای انسان می نویسند

فیسبوک متهم به «تبعیض تبلیغاتی» شد

امام حسین علیه السلام با یک دنیا مواجه بود

آیین «چهل منبر» در خرم آباد برگزار شد

برگزاری مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی (علیه السلام) در حسینیه امام خمینی

نماهنگ/امام حسین(ع) با یک دنیا مواجه بود

تعزیه شهادت حضرت عباس در روستای ده زیار کرمان

امام حسین وسیله خوبی برای غفلت ذهن از غیرخدا است

حزن و ماتم سراسر قم را در شب عاشورا فرا گرفت

توییت معنی دار وزیر ارتباطات در شب عاشورا

حزن و ماتم سراسر قم را در شب عاشورا فرا گرفت

تأکید بر اهمیت اجرایی شدن برجام و حفظ و صلح در منطقه

اقامه نماز ظهر عاشورا در حرم شاهچراغ (ع)

حضرت عباس(ع)، پدر فضل و بخشش بود

تأکید بر اهمیت اجرایی شدن برجام و حفظ و صلح در منطقه

مراسم عزاداری روز تاسوعای حسینی در مشهد و قم +عکس

تصاویر | عزاداری محرم در خانه پدری براداران لاریجانی

درخواست از دادستان کل کشور برای ورود به پرونده طلبه مشهدی که به ضرب کارد کشته شد

دانلود آهنگ جدید حمید خدری بنام علمدار وفا

نماهنگ/امام حسین علیه السلام با یک دنیا مواجه بود

آمادگی اورژانس برای ارائه خدمات در تاسوعا و عاشورا

تاسوعای حسینی در شهر خوانسار

هوک مدعی شد: ما برای مذاکره با ایران آماده هستیم/ از ایران می خواهیم که همچون یک کشور عادی عمل کند

مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی در حضور رهبر انقلاب برگزار شد

بازداشت یک شهردار در خوزستان به دلیل اتهامات مالی

نماینده آمریکا در امور ایران: برای مذاکره با ایران آماده هستیم/ استراتژی ما تغییر رفتار تهران است

یک سلبریتی دیگر مورد تجاوز قرار گرفت؟ +عکس

توییت ظریف به مناسبت محرم

مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی (ع)

نماهنگ امام حسین علیه السلام با یک دنیا مواجه بود

عزاداری روز تاسوعا در مسجد حظیره یزد

اعلام عزای عمومی در کرمان

کدام مقامات و نهادها مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شوند؟

اجتماع بزرگ یوم العباس در اندیمشک برگزار شد

جمعه در کرمان عزای عمومی اعلام شد

قزوین همزمان با شب عاشورای حسینی (ع) غرق در عزا و ماتم است

مراسم شب عاشورای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در خانه کارگر

به یاد سقای عشق

تأکید بر اهمیت اجرایی شدن برجام و حفظ و صلح در منطقه

نقدی بر نوحه خوانی به شیوه موسیقی رپ

مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی (علیه السلام) در حسینیه امام خمینی

5 ویژگی رفتاری زنان که برای مردان بیشترین جذابیت را دارد

سه طلاقه کردن زنان هندی ممنوع اعلام شد

آغاز آیین خطبه خوانی شب شهادت سیدالشهدا (ع) در بارگاه رضوی

سید حسن نصرالله خواهان تجدید بیعت با امام حسین (ع) شد

گرامیداشت یاد و خاطره هفت شهید گرانقدر عملیات سارات سومار + گزارش

شهید گمنام میهمان ویژه عزاداران در شهر شریف آباد

عزاداری روزتاسوعا حسینی در مشهد مقدس

آمادگی اردبیل برای برگزاری همایش بین المللی گردشگری سلامت کشورهای اکو

فلسفه عزای حسینی و عده ای که از آگاهی مردم واهمه دارند

مراسم دسته روی و عزاداری تاسوعای حسینی در شهرستان نور

اجتماع بزرگ عزاداران حسینی بابل در روز تاسوعا

اجتماع بزرگ یوم العباس در اندیمشک برگزار شد

گزارش تصویری / سیدامیرهاشم دهقانی حسینیه فارس/ موکب پذیرایی میدان حسن‎آباد

جمعه در کرمان عزای عمومی اعلام شد

اجتماع بزرگ عاشوراییان ایلام

هوک: ما برای مذاکره با ایران آماده هستیم

یک پژوهشگر: حذف مهریه باعث بالا رفتن آمار ازدواج نخواهد شد

رییس مجلس و رییس قوه قضاییه در مراسم عزاداری تاسوعای حسینی

آیین سنتی حسن و حسین، دور علم

برگزاری مراسم عاشورای حسینی در استان

هوک : ما برای مذاکره با ایران آماده هستیم

تصاویر و والپیپر های ویژه روز تاسوعا

انتقاد محمود شهریاری از عملکرد مسئولان در حوادث (فیلم)

درخواست روحانی سرشناس از دادستان کل کشور برای قتل جنجالی

توییت معانادار ظریف به مناسبت عاشورای حسینی

ساعت کار متروی تهران تا ساعت 24 تمدید شد

هوک : ما برای مذاکره با ایران آماده هستیم

عاشورا و امروز ما-9

قزوین همزمان با شب عاشورای حسینی (ع) غرق در عزا و ماتم است

استخدام شرکت هواپیمایی ایران ایرتور سال 97

کربلا آماده میزبانی میلیون ها زائر و برگزاری مراسم عاشوراست + عکس

یک مدرس دانشگاه: رشادت اباالفضل(ع) در تصمیم گیری موقعیت های حساس نمایان است

بسیجیان نقش ارزشمندی در زدودن محرومیت های خاش دارند

نماهنگ | امام حسین علیه السلام با یک دنیا مواجه بود

با وجود بارش شدید باران؛ اجتماع عظیم حسینیان اردبیل برگزار شد/حضور عزادارانی از جمهوری آذربایجان در اردبیل

فرو نشاندن آتش خشم در جلسه شورای شهر قوچان

حضور رییس مجلس در جمع عزاداران حسینی حرم مطهر حضرت معصومه (س)

مردم ولایتمدار ایرانشهر در تاسوعای به سوگ نشستند

عزاداری هیئت امامزاده قاسم(ع) دربند در حسینیه جماران

آغاز آیین سنتی خطبه خوانی شب عاشورا در حرم مطهر رضوی

لاریجانی در جمع عزاداران حسینی حرم مطهر حضرت معصومه(س) حاضر شد

امکان های تاریخی کمونیسم

عزاداران حسینی، شب عاشورا را در کنار شهدای کربلای هویزه به صبح می رسانند

احیای قرآنی شب عاشورا در قم

حضور عزاداران در مراسم سوگواری محرم مرکز اسلامی هامبورگ+ تصاویر

مراسم عزاداری شهادت امام حسین (ع) در زنجان و یاسوج

مردم ولایتمدار ایرانشهر در تاسوعای حسینی به سوگ نشستند

گزارش تصویری: مراسم ظهر تاسوعا در حرم مطهر امام رضا(ع) 

هیچ کشوری در منطقه توان مقابله با ایران را ندارد

فرو نشاندن آتش در جلسه شورای شهر قوچان

اجتماع عظیم احمدیه

عزاداری ظهر تاسوعا در تبریز / 1

تعزیه خوانی دوطفلان مسلم در شهرستان نور + گزارش تصویری

سود جدا شدن بحرین از ایران به جیب چه کسی رفت؟

سود جدا شدن بحرین از ایران به جیب چه کسی رفت؟