مطالب مرتبط:
از تخلف روسای برخی دانشگاه ها در جذب هیات علمی تا نحوه پاسخگویی به نگرانی های متقاضیان جذب
جزییات تخلف روسای برخی دانشگاه ها در جذب هیات علمی
اعلام زمان ثبت نام متقاضیان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد
زمان ثبت نام متقاضیان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد اعلام شد
فرآیند زمانی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها اعلام شد/ثبت درخواست متقاضیان از21 شهریور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 11:352018-08-15دانش

از تخلف روسای برخی دانشگاه ها در جذب هیات علمی تا نحوه پاسخگویی به نگرانی های متقاضیان جذب


در آستانه اعلام نتایج نهایی فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه ها، رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم در گفت وگویی با ایسنا، دغدغه های وزارت متبوع خود در انتخاب هرچه شایسته تر اعضای هیات علمی به عنوان یکی از ارکان آموزش عالی را مطرح کرد و ضمن تشریح روند بررسی پرونده های متقاضیان، - از "تخلف روسای برخی دانشگاه ها در جذب هیات علمی" تا "نحوه پاسخگویی به نگرانی های متقاضیان جذب" " در آستانه اعلام نتایج نهایی فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه ها، رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم در گفت وگویی با ایسنا، دغدغه های وزارت متبوع خود در انتخاب هرچه شایسته تر اعضای هیات علمی به عنوان یکی از ارکان آموزش عالی را مطرح کرد و ضمن تشریح روند بررسی پرونده های متقاضیان، از مشکلات و چالش های موجود و همچنین دغدغه های داوطلبان عضویت در هیات علمی دانشگاه ها و راهکار وزارت علوم برای کاهش این دغدغه ها سخن گفت.

: دکترمحمدرضا رضوان طلب به میزان استقلال دانشگاه ها در جذب هیات علمی اشاره کرد و افزود: از سال 1384 تا پایان اردیبهشت ماه سال 97 برحسب آمار موجود در مرکز جذب24 هزار و 546 پرونده متقاضیان جذب پیمانی از دانشگاه‏ ها برای تأیید نهایی به وزارت علوم ارجاع شده است که صرفاً 496 مورد از آن در وزارت متبوع تایید نشد یعنی طبق این آمار 98 درصد موارد تأیید شده است.

بنابراین این آمار سهم دخالت وزارت علوم در گزینه های دانشگاه ‏ها را روشن می کند.

وی در ادامه تصریح کرد: کنشگر اصلی و قطعی جذب، دانشگاه ها هستند که اعلام نیاز می کنند و صلاحیت ها را به صورت ورود ماهوی تعیین می کنند، بنابراین وزارت علوم صلاحیت ها را بررسی نمی کند بلکه صحت کار دانشگاه ها و انطباق آن را بر موازین و بر آیین وحدت رویه بررسی می نماید، به عبارت دیگر ورود وزارت علوم به بررسی پرونده ها به صورت شکلی است نه ماهوی.

دکتر رضوان طلب با بیان اینکه ایده استقلال دانشگاه ها در امر جذب کاملاً محقق شده و اکثر دانشگاه های کشور از روند فعلی جذب راضی هستند و آن را منطقی تلقی می کنند، افزود: بعضی از دانشگاه ها که خواستار استقلال در مورد انتخاب عضو هیأت علمی هستند، دنبال تک صدایی رییس دانشگاه می باشند.

این مدیران می کوشند در هیأت جذب و هیأت ممیزه، معاونت ها، مسئولیت دانشکده ها و در تمامی سمت ها کسی که آنان می پسندند مسئولیت بگیرد و اگر کسی در بین اعضاء موجود در یک مورد با رأی آنان در شورا و هیأتی مخالفت کند، می کوشند او را حذف کنند.

آیا شما نام این را استقلال دانشگاه ها می گذارید و آیا در کشورهای اروپایی چنین مدلی در مدیریت وجود دارد.

تخلف روسای برخی دانشگاه ها در جذب هیات علمی به گفته رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم، برخی از دانشگاه ها گـزارش مـی دهند که رییس دانشگاهی پرونده های جذب را که تمام مراحل آن سپری شده نزد خود نگهداری می کند تا شخصا با داوطلب مصاحبه انجام بدهد تا اگر او پسندید همه چیز مورد تأیید باشد .

بنابراین چه رأی هیأت اجرایی مثبت باشد یا منفی، ما این نوع منطق مدیریتی را ناصواب می دانیم، اگرچه از اهتمام رییس دانشگاه به مسئله جذب قدردانی می کنیم.

بنابراین ما معتقدیم دانشگاه ها یعنی کارگروه های تخصصی به این موضوع ورود کنند و انتخاب اعضای هیأت علمی باید صرفاً بر اساس شاخص های علمی و صلاحیت های حرفه ای و شایستگی برای منصب استادی صورت گیرد.

بیشتر شاخص های جذب هیات علمی جهانی است دکتر رضوان طلب با بیان اینکه بیشتر شاخص های جذب هیات علمی در بخش صلاحیت های عمومی تعاریف بین المللی دارد و مورد وفاق همه دانشگاه های جهان است، افزود: کسی نباید در این زمینه تشخیص شخصی خود را جایگزین سیستم و سازمان کند.

وزارت علوم نیز درکار تشخیص صلاحیت ‏ها دخالت نمی کند ولی حق نظارت در مدل مدیریتی جهانی برای رده ستادی همه جا محفوظ است چرا که نظارت و اجرا نمی تواند در یک لایه متمرکز شود.

سلب حق نظارت بر اجرای موازین عدالت از رده مافوق به معنی رضایت به خودمحوری و ساختارشکنی در نظام سازمانی است.

رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم گفت: هر سازمان نیاز به نظام قانون گذاری دارد که یک رده مستقل باشد تا بر حسن اجرای قانون نظارت کند و این نظام در جایگاه و لایه مستقل از رده اجرایی فعالیت می کند و باید در حین حفظ استقلال در رده اجرایی مستقر باشد، اما نباید قانون گذار، ناظر و مجری در یک لایه قرار گیرد.

بعضاً می گویند مگر دانشگاه ها خودشان عقل ندارند که نظامی نظارتی در این مکان ها مستقر شوند که به نظر من این ایده کم لطفی و به معنی انکار نظام مدیریتی چندلایه ای جهانی است.

برداشت ناصحیح از استقلال دانشگاه ها در روند جذب به گفته وی، اگر واقعاً استقلال دانشگاه به معانی فوق تسری یافته باشد باید اصولاً وزارت علوم حذف شود و همه دانشگاه ها بدون انضمام با یکدیگر، مستقلاً هریک همه امور خود را تعیین کنند.

این در حالیست که تنها مسئله انتخاب اعضای هیأت علمی نیست که دانشگاه ها باید در آن استقلال داشته باشند بلکه در همه چیز باید استقلال دانشگاه ها تضمین شود.

چرا در مورد سایر مسائل آموزش عالی به اندازه انتخاب عضو هیأت علمی دعوای ضرورت استقلال دانشگاه ها مطرح نمی شود؟ وقتی مسئله به انتخاب عضو هیأت علمی می رسد، آنقدر این مسئله را تکرار می کنند که گویی که چه اتفاق بدی افتاده است.

دکتر رضوان طلب ادامه داد: جذب اعضای هیأت علمی و واگذاری کرسی تدریس در هرجا انجام شود احتمال ظلم و تبعیض که مردم از آن بیش از هرچیزدیگر رنجیده می شوند، در آن وجود دارد.

چه مرجعی باید به دادخواهی داوطلبان رسیدگی کند؟ هم اکنون در قانون، حق نظارتی که برای وزارت علوم پیش بینی شده است برای دادخواهی و رسیدگی به شکایت و اعمال وحدت رویه و تقسیم عادلانه فرصت ها است.

اعضای هیأت مرکزی جذب هم شخصیت های علمی و برخواسته از همین دانشگاه ها هستند که معمولاً سابقه وزارت، معاونت رییس جمهور و ریاست دانشگاه را دارند و یا در حال حاضر در سمت معاون وزیر فعالیت می کنند، این افراد از سیستم های خدماتی و کارگری غیر مرتبط نیستند که شگفتی پدید آورد.

علت طولانی بودن روند جذب اعضای هیات علمی وی در خصوص طولانی بودن دوره رسیدگی به درخواست متقاضیان عضویت هیأت علمی نیز اظهار کرد: همواره این مسئولیت طولانی شدن دوره رسیدگی به پرونده ها به وزارت علوم و مرکز جذب اعضای هیأت علمی نسبت داده می شد و هرچه ما مظلومانه از خود دفاع می کردیم و می گفتیم که این توقف ها در رده های جذب است نه در وزارت؛ کمتر مقبول می افتاد.

در واقع ما از شهریور سال 94 همه فرایندها را سامانه ای کردیم و برای همه ایستگاه ها کنتور نصب کردیم که توقف های منطبق با جدول زمانی مجاز در آن به صورت سبز و توقف های مازاد بر جدول زمانی با رنگ قرمز در آن نمایش داده می شود، با این مستند سازی مظلومیت سیستم جذب مبرهن شد.

به گفته این مقام مسئول در وزارت علوم، رسیدگی به پرونده های جذب بطور کلی باید طی 4 تا 5 ماه صورت بگیرد که 3ماه دوره رسیدگی در دانشگاه ها و مابقی در وزارت علوم اتفاق می افتد.

بطور کلی میانگین دوره رسیدگی در دانشگاه ها در مورد 4259 پرونده که در سال 96 به دانشگاه ها ارجاع شده است؛ برحسب آمار دقیق سامانه 265 روز و میانگین توقف همین پرونده ها در وزارت علوم 35 روز بوده است.

وقتی ما همین آمار را به اطلاع دانشگاه ها رساندیم و برابر دستور مقام عالی وزارت از دانشگاه ها دلیل انباشت غیرمتعارف را سؤال کردیم؛ برخی از دانشگاه ها که مدعی برتری هستند با فرافکنی، پاسخ های کاملا نامقبولی دادند و در فاصله کوتاهی نسبت به انبوهی از پرونده ها که بیش از یک سال انباشت شده بودند و پاسخی در مورد آن ها در سامانه ثبت نشده بود نیز توضیحاتی دادند که عدم احراز شرایط اولیه دانشگاه اولین پاسخی است که از سوی این مراکز ارسال شد که جای تأمل دارد که چگونه یک باره و بدون توضیح که با کدام شرایط اولیه دانشگاه، تقاضای این داوطلبان تطبیق ندارد این پرونده ها را غربال کردند ولی به هرحال پرونده این افراد مختومه شد.

رضوان طلب در پاسخ به این سئوال که آیا شما مواردی دارید که احکام هیأت مرکزی در رده هایی متوقف شده باشد و ترتیب اثری بر آن داده نشده باشد، گفت: تاکنون 5 مورد استنکاف در سوابق آراء هیأت مرکزی از رده های اجرایی ثبت شده است که زمینه اقدامات قانونی آن فراهم شده است و نسبت به حدود 15 پرونده فرایند رسیدگی در میان راه از سوی دانشگاه ها متوقف شده است که وقتی از دانشگاه ها می پرسیم دلیل توقف فرایند چیست؟ در جواب پاسخی نمی دهند.

ضرورت برخورد با دانشگاه های متخلف در برابر تخلف جذب هیات علمی وی ادامه داد: در برابر نظر مقام عالی وزارت علوم باید موارد فوق از استنکاف دانشگاه ها به هیأت مرکزی جذب گزارش شود و سپس از مسئولینی که احکام را اجرا نکرده اند توضیح خواسته شود و اگر عذر قابل قبول و موجهی که موردپذیرش هیأت مرکزی جذب باشد ارائه نشد؛ برخورد قانونی صورت گیرد.

نقش بازرسی کل کشور در فرایند جذب هیات علمی رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم در خصوص نقش بازرسی کل کشور نیز، روی فرایند جذب هیات علمی نیز افزود: تعامل مناسبی بین مرکز جذب و نماینده سازمان بازرسی کل کشور در وزارت علوم وجود دارد و نظارت نسبتاً دقیقی از سوی بازرسی در مورد فرایندهای جذب اعمال می شود.

معمولاً این نظارت ها بر اساس شکایت ذینفعان است؛ اخیراً اطلاع پیدا کردیم در مورد قضاوت یکی از هیأت های اجرایی جذب و داوری آنان در مورد اولویت یک متقاضی که از نظر سازمان بازرسی اولویت وی احراز نشده است پرونده ای در بازرسی تشکیل شده است و نتایج برای بررسی اتهام 9 نفر اعضای هیأت اجرایی جذب در این مورد به هیأت انتظامی مرکزی وزارت علوم ارجاع شده و پرونده آنان در هیأت انتظامی در دست رسیدگی است.

پرونده های جذبی که در دیوان عدالت اداری بررسی می شوند وی در پاسخ به این سئوال که چه پرونده هایی در مورد استخدام اعضای هیأت علمی در دیوان عدالت اداری رسیدگی می شود نیز افزود: معمولاً هرکس به دیوان عدالت اداری مراجعه و ثبت شکایت کند، دیوان به شکایت او رسیدگی می کند ولی نوع رسیدگی و صدور رأی یا قرار متفاوت است زیرا اولاً ما مصوبه ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم که دیوان عدالت اداری را از ورود به تشخیص صلاحیت های علمی و عمومی داوطلبان منع می کند و این مسئله را در حوزه وظایف هیأت های مربوطه می داند.

مصوبه 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مورد صراحت دارد و برابر نظرحکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی)این مصوبات حکم قانون دارد؛ مضافاً بر اینکه در ماده 64 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری نیز آمده است.

متقاضیان هیات علمی نظام قضایی را وارد پرونده جذب نکنند وی با تاکید بر اینکه شایسته است متقاضیان عضویت هیأت علمی قبل از پایان یافتن مراحل رسیدگی و تجدیدنظر پرونده ها در شبکه هیأت های اجرایی، مرکزی و عالی جذب که در آن حداقل 5 مرحله تجدیدنظر دیده شده مسئله را به نظام قضایی نکشانند، خاطر نشان کرد: در واقع انتخاب عضوهیأت علمی و حضور در این خانواده اگر از ابتدا با رأی دادگاه شکل بگیرد، آینده خوش یمنی ندارد و صحیح نیست که یک عده براساس صلاحیت های علمی و بررسی های درون سازمانی عضو هیأت علمی شوند ویک عده به استناد حکم قضایی برپیکره اعضای هیأت علمی تحمیل گردند و منتخب دادگاه برای عضویت هیأت علمی باشند.

این برند و برچسب برای همیشه به حیثیت آنان لطمه وارد می کند .

اساتید و دانشجویان به دیده حقارت و تحمیل به آنان می نگرند و این کار موجب انشقاق و دو دستگی در پیکره آموزش عالی می شود لذا قانون گذار و شورای عالی انقلاب فرهنگی، نظام قضایی را از ورود به این عرصه ها منع کرده است.

معترضان روند جذب هیات علمی چه روندی را طی کنند؟ ​به گفته این مقام مسئول، براساس مقررات جذب و آیین نامه رسیدگی به شکایات مصوب هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی اگر پرونده داوطلبی در هیأت اجرایی جذب در دانشگاه مواجه با رأی عدم اولویت شد، داوطلب می تواند از همان هیأت اجرایی در فاصله دو ماه از ابلاغ رأی به وی درخواست تجدیدنظر و اعمال ماده 20 نماید و برحسب این ماده هیأت اجرایی مجدداً با ترکیبی که دو نفر از اعضا را هیأت مرکزی تغییر می دهد تشکیل جلسه می دهد و اگر رأی قبلی تأیید شد، متقاضی می تواند درخواست اعمال ماده 21 نماید و پرونده برای رسیدگی مجدد به هیأت مرکزی در وزارت علوم ارجاع می شود و اگر این رأی هم به نفع داوطلب نبود، می تواند از هیأت عالی جذب درخواست تجدیدنظر نماید و پس از پایان مراحل اگر رأیی برحسب فرایند جذب به نفع متقاضی صادر شد اما دانشگاه از انجام آن رأی هیأت مرکزی یا هیأت عالی جذب خودداری کرد، از نظر ما داوطلب در این مرحله می تواند به دیوان عدالت اداری مراجعه نماید.

دکتر رضوان طلب گفت: غربالگری متقاضیان جذ در دانشگاه ها و دبیرخانه هیأت های اجرایی جذب انجام می شود و صورت قانونی آن فقط در مواردی است که دانشگاه شرایط اختصاصی را در سامانه قبل از انجام فراخوان اعلام کرده باشد و شرایط داوطلب با این شرایط یا با شرایط عمومی متقاضیان تطبیق نکند.

در این صورت از سوی دبیرخانه هیأت اجرایی جذب روی سامانه پیامی به داوطلب داده می شود که با شرطی(که باید حتماً مشخص شود آن شرط چیست)، شرایط داوطلب تطابق ندارد.

ولی متأسفانه در بسیاری از موارد دانشگاه ها یک جمله کلیشه ای انتخاب می کنند" عدم احراز شرایط دانشگاه" و بسیاری از پرونده ها را با همین جمله کلیشه ای و بدون توضیح اینکه کدام شرط را داوطلب احراز نکرده است؛ پرونده او را رد می کنند که این نوعی تضییع حقوق شهروندی و حق مکتسبه داوطلبان است.

دانشگاه ها در خصوص دلیل عدم احراز صلاحیت متقاضیان جذب کلی گویی نکنند به گفته وی، حقوق مکتسبه هیچ مبنای حقوقی و ماده قانونی و ترجمان و ترمینولوژی معتبری ندارد ولی مصطلح شده است؛ ما از همکاران در دانشگاه ها می خواهیم با دارندگان تحصیلات عالیه و خردمندان و دانایان جامعه با کلی گویی و سلیقه ای برخورد نکنند، بلکه شفاف، دقیق و قانونمند به آنان دلایل عدم احراز اولویت آنان را در مرحله غربالگری مطرح و کرامت آنان را لحاظ فرمایند؛ ما با کلی گویی مخالفیم.

البته پس از طرح پرونده در هیأت اجرایی یا هیأت مرکزی، ملاک، رأی اعضا هیأت اجرایی و هیأت مرکزی است و در آنجا دلایل موافقت و مخالفت از اعضا پرسیده نمی شود.

این وظیفه هیأت تشخیصی است که با توجه به کل محتوای پرونده ارائه می شود.

مثل نمایندگان مجلس شورای اسلامی که پس از صحبت های موافق و مخالف و گزارش مخبر کمیسیون مربوطه و نظرات کارشناسی محققان مرکز پژوهش های مجلس، آنچه معتبر است تعداد آرا است و از نمایندگان، کسی نمی پرسد چرا رأی مثبت دادید و یا چرا رأی منفی دادید.

صلاحیت های علمی متقاضیان جذب باید بی طرفانه باشد رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم ادامه داد:بعد از غربالگری هیات علمی، متقاضیان جذب در یک رقابت علمی بررسی می شوند که همه متقاضیان باید در رقابت علمی شرکت داده شوند و اختبار علمی صد در صد بی طرفانه صورت گیرد و نتایج آن به هیأت اجرایی جذب داده شود و رأی هیأت اجرایی نیز رسماً توسط دبیر از طریق سامانه به اطلاع داوطلب برسد و اعتراض وی برابر مقررات و در فرصت مقرر در آیین نامه رسیدگی به شکایات با ترتیب مشخص شده در قانون بررسی و رسیدگی شود.

اگر به کسی از طریق تلفن گفته شود شما در اولویت قرار نگرفتید این روش، ناصحیح و مسئولیت آفرین است.

حق الناس مسئله ای است که هم در دنیا و هم در آخرت گریبان گیر افراد می شود و دست اندرکاران باید از عواقب آن بیمناک باشند.

نحوه پاسخگویی به نگرانی های متقاضیان جذب دانشگاه ها دکتر رضوان طلب در خصوص نحوه پاسخ گویی به متقاضیان جذب دانشگاه ها در خصوص اشکالات و نگرانی های آنها از روند جذب نیز گفت: بهترین و مهم ترین راه پیگیری سئوالات در این زمینه از طریق سامانه جذب وزارت علوم است که سؤال و جواب ها و اعتراضات از این طریق پاسخ گفته می شود، در واقع مسئول تنظیم جواب ها و پاسخگویی همه موارد دبیرهیأت اجرایی جذب در دانشگاه است و باید از روی سامانه به دقت هیچ سؤال و اعتراضی را بی پاسخ نگذارند.

وزارت علوم فقط باید به رابطین دبیرخانه های جذب پاسخ دهد.

اما ما یک بخش پاسخگویی در وزارت متبوع داریم که تمام مراجعات آن چه به صورت تلفنی یا حضوری ضبط و تصویربرداری می شود و کارشناسان موظف به پاسخگویی صحیح و کامل متقاضیان هستند و روزانه غیر از پاسخ های تلفنی و حضوری صدها نامه نوشتاری را نیز پاسخ می دهند؛ اما پاسخگویی کارشناسان معاونت های مرکز جذب که باید کار کارشناسی پرونده ‏ها را انجام دهند به ارباب رجوع حضوری ممنوع و خلاف مقررات است و متقاضیان نباید توقع داشته باشند در غیر از قسمت پاسخگویی، در بخش های مختلف مرکز جذب پذیرش شوند چرا که اصولاً ستاد، کار اجرایی و ارباب رجوع ندارد؛ لذا دانشگاه ها باید انتظام در مسئله پاسخگویی را به عهده بگیرند و از ارجاع داوطلبان به مرکز جذب جداً خودداری نمایند و خودشان به مسائل متقاضیان رسیدگی کنند و اگر کاری نیاز به پیگیری حضوری دارد؛ (که چنین نیست و همه کارهای مرکز سامانه ای و مکاتباتی است.

)پیگیری حضوری صرفا از طریق رابطین میسر می شود و پذیرش داوطلبان در قسمت های کارشناسی مرکزجذب، شبهاتی را پیش می آورد که به صلاح داوطلب و به صلاح کارشناسان مرکز جذب نیست که این مواجهه و ارتباط مستقیم بین داوطلب و کارشناس پرونده به صورت حضوری صورت گیرد.

وضعیت فارغ التحصیلان بورسیه در دانشگاه ها بعد از اتمام دوره وی در پاسخ به این سئوال که به استناد چه مقرراتی فارغ التحصیلان بورسیه پس از اتمام دوره بورسیه برای عضویت هیأت علمی باید فرایند جذب را طی کنند، گفت: در وظایف هیأت مرکزی جذب اعضای هیأت علمی مصوب هیأت عالی جذب در بند 7 آمده است بررسی و تایید صلاحیت علمی و عمومی راتبه های متقاضی عضویت در هیأت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی واضح است که عضویت هیأت علمی و اخذ بورسیه تحصیلی دومقوله کاملا جدا ازهم هستند.

راتبه ها کمک هزینه تحصیلی می گیرند تا قدرت پیدا کنند دوره تحصیلی خود را به پایان ببرند وقتی فراغت از تحصیل یافتند و مدرک تحصیلی دکتری برای آنان صادر شد در این زمان به بلوغی رسیده اند که بتوانند متقاضی عضویت هیأت علمی شوند و قبل از آن اصلا صلاحیت درخواست عضویت هیأت علمی ندارند.

این مقام مسئول ادامه داد: در سند محضری که تمام بورسیه ها با اداره کل بورس ها با اداره کل بورس ها امضا می کنند این جمله آمده است: تحصیل در مقطع مندرج در این سند و کلیه مزایای ناشی از آن را برای صرفا امتیازی اعطایی از سوی وزارت به نمایندگی از جمهوری اسلامی دانسته و آن را حقی برای خود تلقی نمی نمایند.

بر همین اساس حق سلب این امتیاز و فسخ یک جانبه این قرارداد و مزایای ناشی از آن برای وزارت و سازمان در هر زمانی وجود داشته و متقابلا حق هرگونه اعتراض نسبت به تصمیمات مأخوذه دراین حوزه را از خود سلب می نمایم.

به استناد همین سند محضری احکام زیادی تا قبل از سال 95 از دادگاه ها در مورد بورسیه ها صادر شده که در آن آمده است: بورس، قراردادی است یک طرفه که فرد بورسیه تعهد خدمت به دستگاه دهنده بورس دارد و متعهد له الزامی به استفاده خدمتی از تعهد(فرد بورسیه) ندارد، من نمی دانم چگونه یکباره این قرارداد بورس که از گذشته متن واحد داشته در ارزیابی قضات محترم از یک طرفه به دو طرفه تبدیل شد و این تفاوت شگفت آور را در آراء پیش آورد.

وی تاکید کرد: باید دید که کدام یک از دانشجویان ما که از کشورها و دانشگاه های خارج بورسیه دریافت می کنند توقع استخدام دارند.

در حالی که در موضوع مشابه بالغ بر 20 پرونده وجود دارد که دادگاه برای خود قرار عدم صلاحیت رسیدگی صادر کرده و در متن حکم آورده اند که به موجب مصوبه 630 جلسه مورخ 12 شهریور سال 87 شورای عالی انقلاب فرهنگی، تصمیماتی که از سوی هیأت و کمیته های تخصصی فعال در وزارتخانه های علوم و بهداشت در رابطه با امور و شئون شغلی صادرشده باشد قابل رسیدگی در دیوان نیست.

تفاوت راتبه ها با مامورین به تحصیل دکتر رضوان طلب گفت: راتبه ها با مأمورین به تحصیل این تفاوت را دارند که مأمورین به تحصیل ابتدا بین آنان و تشکیلات رابطه استخدامی برقرار می شود بعد مأمور به تحصیل می گردند و پس از پایان دوره تحصیلی بر می گردند و روی صندلی استخدامی قبلی خود قرار می گیرند.

مثل کسانی که در نیروهای مسلح یا در آموزش و پرورش عضو می شوند و سپس به تحصیل مأمور می شوند.

اما برای راتبه ها نه تنها این رابطه برقرار نمی گردد بلکه از آن ها تعهد ستانده می شود چنین توقعی در آینده نداشته باشند، آن ها تسهیلات تحصیلی دریافت می کنند و در برابر آن تعهد می کنند پس از فراغت از تحصیل اگروزارت علوم صلاحیت علمی و عمومی آنان و نیاز خود به آن ها را احراز کرد در هرکجا صلاح دید آنان مشغول به کار شوند آنان حق نکول و ردّ نداشته باشند و اگر صلاحیت علمی یا عمومی آن را پس از تحصیل احراز نکرد یا مجموعه به وجود آنان نیازنداشت تعهد آن را فک می کند و آنان دانشنامه علمی خود را دریافت می کنند و در جای دیگر جویای کار می شوند.

وی یادآور شد: تذکر این نکته ضروری است که امور بورسیه ها در یک سازمان مستقل به نام سازمان اموردانشجویان و اداره کل بورس ها انجام می شود و امورهیأت علمی در یک مرکز یا معاونت دیگر وابسته به وزارت عتف به نام مرکز جذب انجام می گیرد که هردو، مسئولیت، وظایف و شأن مستقل دارند.

رویکرد وزارت علوم در خصوص پرونده بورسیه ها رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم به رویکرد وزارت علوم در خصوص پرونده بورسیه ها اشاره کرد و افزود: ما طی بخشنامه ای در نیمه دوم سال 96 به تمامی دانشگاه ها و مؤسسات اعلام کردیم اراده وزیر و تمامی ارکان وزارت علوم برآن است که مسئله بورسیه ها بامتانت و تدبیر پایان یابد.

دریافت کنندگان بورس برابر آیین نامه های معتبر از شرکت در فراخوان معاف هستند ولی در رقابت علمی با سایر داوطلبان شرکت داده می شوند و بدون سختگیری و با اندکی تسامح اگر صلاحیت و تراز علمی دانشگاه مقصد را در مقایسه با سایرین احراز کردند اولویت با آنان است .

اراده مسئولین بر این نیست که کشمکش های مربوط به این پروندها ادامه یابد و هیچ کس حق ندارد با صبغه ذهنی خاص و با بدبینی به پرونده افراد بورس نگاه کند.

استخدام 1746از دریافت کنندگان بورسیه در دانشگاه ها وی تاکید کرد: از ابتدای سال 93 تاکنون تعداد 1746 نفر از دریافت کنندگان بورس در هیأت مرکزی تبدیل وضعیت شده و تأییدیه آنان برای عضویت هیأت علمی صادرشده است و هنوز هم به طور مداوم در هر جلسه تعدادی از این پرونده ها مطرح می شود و به تصویب و تایید نهایی هیأت مرکزی جذب می رسد.

از رؤسای دانشگاه ها و اعضای هیأت های اجرایی می خواهم به این روند کمک کنند و اجازه ندهند این مسئله به صورت بغرنج درآید.

به سلامت آرا و سهولت نگاه نسبت به بورس ها توجه نمایند.

دکتر رضون طلب در پایان اظهار کرد: اگر دانشگاهی اصولاً به استاد در رشته ای که دریافت کننده بورس در آن رشته تحصیل کرده نیاز ندارد یا آن رشته ای که بورس برای آن پیش بینی شده در دانشگاه و موسسه تأسیس نشده کسی نمی تواند به دانشگاه بگوید تو باید نیاز داشته باشی و حتی اگر این رشته را نداری باید به این فرد بورسیه حکم و حقوق هیأت علمی بدهی و او بیکار در گوشه ای بنشیند.

این حرف ازنظر ما ناروا و ناصحیح است.

اما اگر برای رد کردن یک بورس بخواهند رشته و گروه را منتفی یا بر اساس اهوا بگویند به او نیازی وجود ندارد، اولین برخورد ما برای راستی آزمایی این است که تا شش سال نمی توانند در این رشته کس دیگری را عضو هیأت علمی کنند و ثانیاً اگر تشخیص داده شود برخلاف واقع حرفی زده شده است که موجب محرومیت فردی گردیده از طریق ارگان های نظارتی و هیأت انتظامی اعضای هیأت علمی برخورد لازم صورت می گیرد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایسنا ، تاریخ انتشار: 24 مرداد 1397 ، کدخبر: 97052312559 ، www.

isna.

ir از "تخلف روسای برخی دانشگاه ها در جذب هیات علمی" تا "نحوه پاسخگویی به نگرانی های متقاضیان جذب" در آستانه اعلام نتایج نهایی فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه ها، رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم در گفت وگویی با ایسنا، دغدغه های وزارت متبوع خود در انتخاب هرچه شایسته تر اعضای هیات علمی به عنوان یکی از ارکان آموزش عالی را مطرح کرد و ضمن تشریح روند بررسی پرونده های متقاضیان، از مشکلات و چالش های موجود و همچنین دغدغه های داوطلبان عضویت در هیات علمی دانشگاه ها و راهکار وزارت علوم برای کاهش این دغدغه ها سخن گفت.

دکترمحمدرضا رضوان طلب به میزان استقلال دانشگاه ها در جذب هیات علمی اشاره کرد و افزود: از سال 1384 تا پایان اردیبهشت ماه سال 97 برحسب آمار موجود در مرکز جذب24 هزار و 546 پرونده متقاضیان جذب پیمانی از دانشگاه‏ ها برای تأیید نهایی به وزارت علوم ارجاع شده است که صرفاً 496 مورد از آن در وزارت متبوع تایید نشد یعنی طبق این آمار 98 درصد موارد تأیید شده است.

بنابراین این آمار سهم دخالت وزارت علوم در گزینه های دانشگاه ‏ها را روشن می کند.

وی در ادامه تصریح کرد: کنشگر اصلی و قطعی جذب، دانشگاه ها هستند که اعلام نیاز می کنند و صلاحیت ها را به صورت ورود ماهوی تعیین می کنند، بنابراین وزارت علوم صلاحیت ها را بررسی نمی کند بلکه صحت کار دانشگاه ها و انطباق آن را بر موازین و بر آیین وحدت رویه بررسی می نماید، به عبارت دیگر ورود وزارت علوم به بررسی پرونده ها به صورت شکلی است نه ماهوی.

دکتر رضوان طلب با بیان اینکه ایده استقلال دانشگاه ها در امر جذب کاملاً محقق شده و اکثر دانشگاه های کشور از روند فعلی جذب راضی هستند و آن را منطقی تلقی می کنند، افزود: بعضی از دانشگاه ها که خواستار استقلال در مورد انتخاب عضو هیأت علمی هستند، دنبال تک صدایی رییس دانشگاه می باشند.

این مدیران می کوشند در هیأت جذب و هیأت ممیزه، معاونت ها، مسئولیت دانشکده ها و در تمامی سمت ها کسی که آنان می پسندند مسئولیت بگیرد و اگر کسی در بین اعضاء موجود در یک مورد با رأی آنان در شورا و هیأتی مخالفت کند، می کوشند او را حذف کنند.

آیا شما نام این را استقلال دانشگاه ها می گذارید و آیا در کشورهای اروپایی چنین مدلی در مدیریت وجود دارد.

تخلف روسای برخی دانشگاه ها در جذب هیات علمی به گفته رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم، برخی از دانشگاه ها گـزارش مـی دهند که رییس دانشگاهی پرونده های جذب را که تمام مراحل آن سپری شده نزد خود نگهداری می کند تا شخصا با داوطلب مصاحبه انجام بدهد تا اگر او پسندید همه چیز مورد تأیید باشد .

بنابراین چه رأی هیأت اجرایی مثبت باشد یا منفی، ما این نوع منطق مدیریتی را ناصواب می دانیم، اگرچه از اهتمام رییس دانشگاه به مسئله جذب قدردانی می کنیم.

بنابراین ما معتقدیم دانشگاه ها یعنی کارگروه های تخصصی به این موضوع ورود کنند و انتخاب اعضای هیأت علمی باید صرفاً بر اساس شاخص های علمی و صلاحیت های حرفه ای و شایستگی برای منصب استادی صورت گیرد.

بیشتر شاخص های جذب هیات علمی جهانی است دکتر رضوان طلب با بیان اینکه بیشتر شاخص های جذب هیات علمی در بخش صلاحیت های عمومی تعاریف بین المللی دارد و مورد وفاق همه دانشگاه های جهان است، افزود: کسی نباید در این زمینه تشخیص شخصی خود را جایگزین سیستم و سازمان کند.

وزارت علوم نیز درکار تشخیص صلاحیت ‏ها دخالت نمی کند ولی حق نظارت در مدل مدیریتی جهانی برای رده ستادی همه جا محفوظ است چرا که نظارت و اجرا نمی تواند در یک لایه متمرکز شود.

سلب حق نظارت بر اجرای موازین عدالت از رده مافوق به معنی رضایت به خودمحوری و ساختارشکنی در نظام سازمانی است.

رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم گفت: هر سازمان نیاز به نظام قانون گذاری دارد که یک رده مستقل باشد تا بر حسن اجرای قانون نظارت کند و این نظام در جایگاه و لایه مستقل از رده اجرایی فعالیت می کند و باید در حین حفظ استقلال در رده اجرایی مستقر باشد، اما نباید قانون گذار، ناظر و مجری در یک لایه قرار گیرد.

بعضاً می گویند مگر دانشگاه ها خودشان عقل ندارند که نظامی نظارتی در این مکان ها مستقر شوند که به نظر من این ایده کم لطفی و به معنی انکار نظام مدیریتی چندلایه ای جهانی است.

برداشت ناصحیح از استقلال دانشگاه ها در روند جذب به گفته وی، اگر واقعاً استقلال دانشگاه به معانی فوق تسری یافته باشد باید اصولاً وزارت علوم حذف شود و همه دانشگاه ها بدون انضمام با یکدیگر، مستقلاً هریک همه امور خود را تعیین کنند.

این در حالیست که تنها مسئله انتخاب اعضای هیأت علمی نیست که دانشگاه ها باید در آن استقلال داشته باشند بلکه در همه چیز باید استقلال دانشگاه ها تضمین شود.

چرا در مورد سایر مسائل آموزش عالی به اندازه انتخاب عضو هیأت علمی دعوای ضرورت استقلال دانشگاه ها مطرح نمی شود؟ وقتی مسئله به انتخاب عضو هیأت علمی می رسد، آنقدر این مسئله را تکرار می کنند که گویی که چه اتفاق بدی افتاده است.

دکتر رضوان طلب ادامه داد: جذب اعضای هیأت علمی و واگذاری کرسی تدریس در هرجا انجام شود احتمال ظلم و تبعیض که مردم از آن بیش از هرچیزدیگر رنجیده می شوند، در آن وجود دارد.

چه مرجعی باید به دادخواهی داوطلبان رسیدگی کند؟ هم اکنون در قانون، حق نظارتی که برای وزارت علوم پیش بینی شده است برای دادخواهی و رسیدگی به شکایت و اعمال وحدت رویه و تقسیم عادلانه فرصت ها است.

اعضای هیأت مرکزی جذب هم شخصیت های علمی و برخواسته از همین دانشگاه ها هستند که معمولاً سابقه وزارت، معاونت رییس جمهور و ریاست دانشگاه را دارند و یا در حال حاضر در سمت معاون وزیر فعالیت می کنند، این افراد از سیستم های خدماتی و کارگری غیر مرتبط نیستند که شگفتی پدید آورد.

علت طولانی بودن روند جذب اعضای هیات علمی وی در خصوص طولانی بودن دوره رسیدگی به درخواست متقاضیان عضویت هیأت علمی نیز اظهار کرد: همواره این مسئولیت طولانی شدن دوره رسیدگی به پرونده ها به وزارت علوم و مرکز جذب اعضای هیأت علمی نسبت داده می شد و هرچه ما مظلومانه از خود دفاع می کردیم و می گفتیم که این توقف ها در رده های جذب است نه در وزارت؛ کمتر مقبول می افتاد.

در واقع ما از شهریور سال 94 همه فرایندها را سامانه ای کردیم و برای همه ایستگاه ها کنتور نصب کردیم که توقف های منطبق با جدول زمانی مجاز در آن به صورت سبز و توقف های مازاد بر جدول زمانی با رنگ قرمز در آن نمایش داده می شود، با این مستند سازی مظلومیت سیستم جذب مبرهن شد.

به گفته این مقام مسئول در وزارت علوم، رسیدگی به پرونده های جذب بطور کلی باید طی 4 تا 5 ماه صورت بگیرد که 3ماه دوره رسیدگی در دانشگاه ها و مابقی در وزارت علوم اتفاق می افتد.

بطور کلی میانگین دوره رسیدگی در دانشگاه ها در مورد 4259 پرونده که در سال 96 به دانشگاه ها ارجاع شده است؛ برحسب آمار دقیق سامانه 265 روز و میانگین توقف همین پرونده ها در وزارت علوم 35 روز بوده است.

وقتی ما همین آمار را به اطلاع دانشگاه ها رساندیم و برابر دستور مقام عالی وزارت از دانشگاه ها دلیل انباشت غیرمتعارف را سؤال کردیم؛ برخی از دانشگاه ها که مدعی برتری هستند با فرافکنی، پاسخ های کاملا نامقبولی دادند و در فاصله کوتاهی نسبت به انبوهی از پرونده ها که بیش از یک سال انباشت شده بودند و پاسخی در مورد آن ها در سامانه ثبت نشده بود نیز توضیحاتی دادند که عدم احراز شرایط اولیه دانشگاه اولین پاسخی است که از سوی این مراکز ارسال شد که جای تأمل دارد که چگونه یک باره و بدون توضیح که با کدام شرایط اولیه دانشگاه، تقاضای این داوطلبان تطبیق ندارد این پرونده ها را غربال کردند ولی به هرحال پرونده این افراد مختومه شد.

رضوان طلب در پاسخ به این سئوال که آیا شما مواردی دارید که احکام هیأت مرکزی در رده هایی متوقف شده باشد و ترتیب اثری بر آن داده نشده باشد، گفت: تاکنون 5 مورد استنکاف در سوابق آراء هیأت مرکزی از رده های اجرایی ثبت شده است که زمینه اقدامات قانونی آن فراهم شده است و نسبت به حدود 15 پرونده فرایند رسیدگی در میان راه از سوی دانشگاه ها متوقف شده است که وقتی از دانشگاه ها می پرسیم دلیل توقف فرایند چیست؟ در جواب پاسخی نمی دهند.

ضرورت برخورد با دانشگاه های متخلف در برابر تخلف جذب هیات علمی وی ادامه داد: در برابر نظر مقام عالی وزارت علوم باید موارد فوق از استنکاف دانشگاه ها به هیأت مرکزی جذب گزارش شود و سپس از مسئولینی که احکام را اجرا نکرده اند توضیح خواسته شود و اگر عذر قابل قبول و موجهی که موردپذیرش هیأت مرکزی جذب باشد ارائه نشد؛ برخورد قانونی صورت گیرد.

نقش بازرسی کل کشور در فرایند جذب هیات علمی رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم در خصوص نقش بازرسی کل کشور نیز، روی فرایند جذب هیات علمی نیز افزود: تعامل مناسبی بین مرکز جذب و نماینده سازمان بازرسی کل کشور در وزارت علوم وجود دارد و نظارت نسبتاً دقیقی از سوی بازرسی در مورد فرایندهای جذب اعمال می شود.

معمولاً این نظارت ها بر اساس شکایت ذینفعان است؛ اخیراً اطلاع پیدا کردیم در مورد قضاوت یکی از هیأت های اجرایی جذب و داوری آنان در مورد اولویت یک متقاضی که از نظر سازمان بازرسی اولویت وی احراز نشده است پرونده ای در بازرسی تشکیل شده است و نتایج برای بررسی اتهام 9 نفر اعضای هیأت اجرایی جذب در این مورد به هیأت انتظامی مرکزی وزارت علوم ارجاع شده و پرونده آنان در هیأت انتظامی در دست رسیدگی است.

پرونده های جذبی که در دیوان عدالت اداری بررسی می شوند وی در پاسخ به این سئوال که چه پرونده هایی در مورد استخدام اعضای هیأت علمی در دیوان عدالت اداری رسیدگی می شود نیز افزود: معمولاً هرکس به دیوان عدالت اداری مراجعه و ثبت شکایت کند، دیوان به شکایت او رسیدگی می کند ولی نوع رسیدگی و صدور رأی یا قرار متفاوت است زیرا اولاً ما مصوبه ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم که دیوان عدالت اداری را از ورود به تشخیص صلاحیت های علمی و عمومی داوطلبان منع می کند و این مسئله را در حوزه وظایف هیأت های مربوطه می داند.

مصوبه 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مورد صراحت دارد و برابر نظرحکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی)این مصوبات حکم قانون دارد؛ مضافاً بر اینکه در ماده 64 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری نیز آمده است.

متقاضیان هیات علمی نظام قضایی را وارد پرونده جذب نکنند وی با تاکید بر اینکه شایسته است متقاضیان عضویت هیأت علمی قبل از پایان یافتن مراحل رسیدگی و تجدیدنظر پرونده ها در شبکه هیأت های اجرایی، مرکزی و عالی جذب که در آن حداقل 5 مرحله تجدیدنظر دیده شده مسئله را به نظام قضایی نکشانند، خاطر نشان کرد: در واقع انتخاب عضوهیأت علمی و حضور در این خانواده اگر از ابتدا با رأی دادگاه شکل بگیرد، آینده خوش یمنی ندارد و صحیح نیست که یک عده براساس صلاحیت های علمی و بررسی های درون سازمانی عضو هیأت علمی شوند ویک عده به استناد حکم قضایی برپیکره اعضای هیأت علمی تحمیل گردند و منتخب دادگاه برای عضویت هیأت علمی باشند.

این برند و برچسب برای همیشه به حیثیت آنان لطمه وارد می کند .

اساتید و دانشجویان به دیده حقارت و تحمیل به آنان می نگرند و این کار موجب انشقاق و دو دستگی در پیکره آموزش عالی می شود لذا قانون گذار و شورای عالی انقلاب فرهنگی، نظام قضایی را از ورود به این عرصه ها منع کرده است.

معترضان روند جذب هیات علمی چه روندی را طی کنند؟ ​به گفته این مقام مسئول، براساس مقررات جذب و آیین نامه رسیدگی به شکایات مصوب هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی اگر پرونده داوطلبی در هیأت اجرایی جذب در دانشگاه مواجه با رأی عدم اولویت شد، داوطلب می تواند از همان هیأت اجرایی در فاصله دو ماه از ابلاغ رأی به وی درخواست تجدیدنظر و اعمال ماده 20 نماید و برحسب این ماده هیأت اجرایی مجدداً با ترکیبی که دو نفر از اعضا را هیأت مرکزی تغییر می دهد تشکیل جلسه می دهد و اگر رأی قبلی تأیید شد، متقاضی می تواند درخواست اعمال ماده 21 نماید و پرونده برای رسیدگی مجدد به هیأت مرکزی در وزارت علوم ارجاع می شود و اگر این رأی هم به نفع داوطلب نبود، می تواند از هیأت عالی جذب درخواست تجدیدنظر نماید و پس از پایان مراحل اگر رأیی برحسب فرایند جذب به نفع متقاضی صادر شد اما دانشگاه از انجام آن رأی هیأت مرکزی یا هیأت عالی جذب خودداری کرد، از نظر ما داوطلب در این مرحله می تواند به دیوان عدالت اداری مراجعه نماید.

دکتر رضوان طلب گفت: غربالگری متقاضیان جذ در دانشگاه ها و دبیرخانه هیأت های اجرایی جذب انجام می شود و صورت قانونی آن فقط در مواردی است که دانشگاه شرایط اختصاصی را در سامانه قبل از انجام فراخوان اعلام کرده باشد و شرایط داوطلب با این شرایط یا با شرایط عمومی متقاضیان تطبیق نکند.

در این صورت از سوی دبیرخانه هیأت اجرایی جذب روی سامانه پیامی به داوطلب داده می شود که با شرطی(که باید حتماً مشخص شود آن شرط چیست)، شرایط داوطلب تطابق ندارد.

ولی متأسفانه در بسیاری از موارد دانشگاه ها یک جمله کلیشه ای انتخاب می کنند" عدم احراز شرایط دانشگاه" و بسیاری از پرونده ها را با همین جمله کلیشه ای و بدون توضیح اینکه کدام شرط را داوطلب احراز نکرده است؛ پرونده او را رد می کنند که این نوعی تضییع حقوق شهروندی و حق مکتسبه داوطلبان است.

دانشگاه ها در خصوص دلیل عدم احراز صلاحیت متقاضیان جذب کلی گویی نکنند به گفته وی، حقوق مکتسبه هیچ مبنای حقوقی و ماده قانونی و ترجمان و ترمینولوژی معتبری ندارد ولی مصطلح شده است؛ ما از همکاران در دانشگاه ها می خواهیم با دارندگان تحصیلات عالیه و خردمندان و دانایان جامعه با کلی گویی و سلیقه ای برخورد نکنند، بلکه شفاف، دقیق و قانونمند به آنان دلایل عدم احراز اولویت آنان را در مرحله غربالگری مطرح و کرامت آنان را لحاظ فرمایند؛ ما با کلی گویی مخالفیم.

البته پس از طرح پرونده در هیأت اجرایی یا هیأت مرکزی، ملاک، رأی اعضا هیأت اجرایی و هیأت مرکزی است و در آنجا دلایل موافقت و مخالفت از اعضا پرسیده نمی شود.

این وظیفه هیأت تشخیصی است که با توجه به کل محتوای پرونده ارائه می شود.

مثل نمایندگان مجلس شورای اسلامی که پس از صحبت های موافق و مخالف و گزارش مخبر کمیسیون مربوطه و نظرات کارشناسی محققان مرکز پژوهش های مجلس، آنچه معتبر است تعداد آرا است و از نمایندگان، کسی نمی پرسد چرا رأی مثبت دادید و یا چرا رأی منفی دادید.

صلاحیت های علمی متقاضیان جذب باید بی طرفانه باشد رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم ادامه داد:بعد از غربالگری هیات علمی، متقاضیان جذب در یک رقابت علمی بررسی می شوند که همه متقاضیان باید در رقابت علمی شرکت داده شوند و اختبار علمی صد در صد بی طرفانه صورت گیرد و نتایج آن به هیأت اجرایی جذب داده شود و رأی هیأت اجرایی نیز رسماً توسط دبیر از طریق سامانه به اطلاع داوطلب برسد و اعتراض وی برابر مقررات و در فرصت مقرر در آیین نامه رسیدگی به شکایات با ترتیب مشخص شده در قانون بررسی و رسیدگی شود.

اگر به کسی از طریق تلفن گفته شود شما در اولویت قرار نگرفتید این روش، ناصحیح و مسئولیت آفرین است.

حق الناس مسئله ای است که هم در دنیا و هم در آخرت گریبان گیر افراد می شود و دست اندرکاران باید از عواقب آن بیمناک باشند.

نحوه پاسخگویی به نگرانی های متقاضیان جذب دانشگاه ها دکتر رضوان طلب در خصوص نحوه پاسخ گویی به متقاضیان جذب دانشگاه ها در خصوص اشکالات و نگرانی های آنها از روند جذب نیز گفت: بهترین و مهم ترین راه پیگیری سئوالات در این زمینه از طریق سامانه جذب وزارت علوم است که سؤال و جواب ها و اعتراضات از این طریق پاسخ گفته می شود، در واقع مسئول تنظیم جواب ها و پاسخگویی همه موارد دبیرهیأت اجرایی جذب در دانشگاه است و باید از روی سامانه به دقت هیچ سؤال و اعتراضی را بی پاسخ نگذارند.

وزارت علوم فقط باید به رابطین دبیرخانه های جذب پاسخ دهد.

اما ما یک بخش پاسخگویی در وزارت متبوع داریم که تمام مراجعات آن چه به صورت تلفنی یا حضوری ضبط و تصویربرداری می شود و کارشناسان موظف به پاسخگویی صحیح و کامل متقاضیان هستند و روزانه غیر از پاسخ های تلفنی و حضوری صدها نامه نوشتاری را نیز پاسخ می دهند؛ اما پاسخگویی کارشناسان معاونت های مرکز جذب که باید کار کارشناسی پرونده ‏ها را انجام دهند به ارباب رجوع حضوری ممنوع و خلاف مقررات است و متقاضیان نباید توقع داشته باشند در غیر از قسمت پاسخگویی، در بخش های مختلف مرکز جذب پذیرش شوند چرا که اصولاً ستاد، کار اجرایی و ارباب رجوع ندارد؛ لذا دانشگاه ها باید انتظام در مسئله پاسخگویی را به عهده بگیرند و از ارجاع داوطلبان به مرکز جذب جداً خودداری نمایند و خودشان به مسائل متقاضیان رسیدگی کنند و اگر کاری نیاز به پیگیری حضوری دارد؛ (که چنین نیست و همه کارهای مرکز سامانه ای و مکاتباتی است.

)پیگیری حضوری صرفا از طریق رابطین میسر می شود و پذیرش داوطلبان در قسمت های کارشناسی مرکزجذب، شبهاتی را پیش می آورد که به صلاح داوطلب و به صلاح کارشناسان مرکز جذب نیست که این مواجهه و ارتباط مستقیم بین داوطلب و کارشناس پرونده به صورت حضوری صورت گیرد.

وضعیت فارغ التحصیلان بورسیه در دانشگاه ها بعد از اتمام دوره وی در پاسخ به این سئوال که به استناد چه مقرراتی فارغ التحصیلان بورسیه پس از اتمام دوره بورسیه برای عضویت هیأت علمی باید فرایند جذب را طی کنند، گفت: در وظایف هیأت مرکزی جذب اعضای هیأت علمی مصوب هیأت عالی جذب در بند 7 آمده است بررسی و تایید صلاحیت علمی و عمومی راتبه های متقاضی عضویت در هیأت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی واضح است که عضویت هیأت علمی و اخذ بورسیه تحصیلی دومقوله کاملا جدا ازهم هستند.

راتبه ها کمک هزینه تحصیلی می گیرند تا قدرت پیدا کنند دوره تحصیلی خود را به پایان ببرند وقتی فراغت از تحصیل یافتند و مدرک تحصیلی دکتری برای آنان صادر شد در این زمان به بلوغی رسیده اند که بتوانند متقاضی عضویت هیأت علمی شوند و قبل از آن اصلا صلاحیت درخواست عضویت هیأت علمی ندارند.

این مقام مسئول ادامه داد: در سند محضری که تمام بورسیه ها با اداره کل بورس ها با اداره کل بورس ها امضا می کنند این جمله آمده است: تحصیل در مقطع مندرج در این سند و کلیه مزایای ناشی از آن را برای صرفا امتیازی اعطایی از سوی وزارت به نمایندگی از جمهوری اسلامی دانسته و آن را حقی برای خود تلقی نمی نمایند.

بر همین اساس حق سلب این امتیاز و فسخ یک جانبه این قرارداد و مزایای ناشی از آن برای وزارت و سازمان در هر زمانی وجود داشته و متقابلا حق هرگونه اعتراض نسبت به تصمیمات مأخوذه دراین حوزه را از خود سلب می نمایم.

به استناد همین سند محضری احکام زیادی تا قبل از سال 95 از دادگاه ها در مورد بورسیه ها صادر شده که در آن آمده است: بورس، قراردادی است یک طرفه که فرد بورسیه تعهد خدمت به دستگاه دهنده بورس دارد و متعهد له الزامی به استفاده خدمتی از تعهد(فرد بورسیه) ندارد، من نمی دانم چگونه یکباره این قرارداد بورس که از گذشته متن واحد داشته در ارزیابی قضات محترم از یک طرفه به دو طرفه تبدیل شد و این تفاوت شگفت آور را در آراء پیش آورد.

وی تاکید کرد: باید دید که کدام یک از دانشجویان ما که از کشورها و دانشگاه های خارج بورسیه دریافت می کنند توقع استخدام دارند.

در حالی که در موضوع مشابه بالغ بر 20 پرونده وجود دارد که دادگاه برای خود قرار عدم صلاحیت رسیدگی صادر کرده و در متن حکم آورده اند که به موجب مصوبه 630 جلسه مورخ 12 شهریور سال 87 شورای عالی انقلاب فرهنگی، تصمیماتی که از سوی هیأت و کمیته های تخصصی فعال در وزارتخانه های علوم و بهداشت در رابطه با امور و شئون شغلی صادرشده باشد قابل رسیدگی در دیوان نیست.

تفاوت راتبه ها با مامورین به تحصیل دکتر رضوان طلب گفت: راتبه ها با مأمورین به تحصیل این تفاوت را دارند که مأمورین به تحصیل ابتدا بین آنان و تشکیلات رابطه استخدامی برقرار می شود بعد مأمور به تحصیل می گردند و پس از پایان دوره تحصیلی بر می گردند و روی صندلی استخدامی قبلی خود قرار می گیرند.

مثل کسانی که
کلید واژه ها: دانشگاه - هیات علمی - وزارت علوم - وزارت - علمی - استقلال - علوم - اعلام نتایج - انتخاب - فراخوان - آمار - صلاحیت - آموزش - دکتر - عالی - تخلف - صورت - مشکلات - مدیران - راهکار - اعضاء - گزینه - میزان - درصد - شورا - کاهش - کشور - وحدت - آیین

آخرین اخبار سرویس:
ثبت نام بیش از ظرفیت دانشگاه آزاد

وزارت علوم فهرست ممنوع السخنرانی ندارد

کشف اسلام از درون کلیسا

ثبت نام بیش از ظرفیت دانشگاه آزاد

آیین نامه بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت ابلاغ شد

وزارت علوم فهرست ممنوع السخنرانی ندارد

وزیر علوم احکام ریاست 9 دانشگاه کشور را صادر کرد

پرونده پذیرفته شدگان رشته های پزشکی و پیراپزشکی بسته شد

کشف اسلام از درون کلیسا

کشف اسلام از درون کلیسا

طهرانچی: پرونده پذیرفته شدگان رشته های پزشکی و پیراپزشکی بسته شد/559دانشجو پشت در ماندند/ طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد منتفی شد

19هزار دانشجوی افغانستانی در ایران مشغول تحصیل هستند

ناسا مکان فرود «مریخ نورد 2020» را مشخص کرد

19هزار دانشجوی افغانستانی در ایران مشغول تحصیل هستند

غلامحسین دینانی: فلسفه فهم معقول دین و جهان است/ هیچ انسانی بدون معنا زندگی نمی کند

کتاب هایی با چاپ سنگی و دیجیتالی که در دانشگاه تبریز می بینیم/ تجلیل از اهالی قلم به مناسبت هفته کتاب

اعتراض دانشجویان به قانون سنوات به بابل رسید

توصیه مجلس به دانشگاه آزاد درباره پرونده جنجالی دانشجویان پزشکی

​آیا آثار فیرحی توانسته بر فضای فقهی حوزه تأثیر بگذارد؟

امشب، آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر

ازدواج 24زوج دانشجو در ارومیه

خواسته های دانشجویان خارج از اختیارات دانشگاه است

تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد منتفی شد

محققان دانشگاه آزاد بوشهر از امواج دریا، برق تولید کردند

برگزاری مسابقات مناظره دانشجویی با محوریت مهارت در البرز

دانشجویان در اعتراض به وضعیت صنفی دانشگاه تجمع کردند

توزیع غذای دانشجویان بر روی نان به جای ظرف غذا

​سد مافیایی در برابر حذف غول آموزش عالی

سیستان و بلوچستان؛ از تصویر رسانه ای تا واقعیت

رویداد DEMO DAY ارائه محصولات استارتاپ های شتاب دهنده شریف

استفاده بهینه از سرمایه های ملی در حوزه زیرساخت آزمایشگاه در اولویت قرار دارد

احکام رؤسای 9 دانشگاه کشور صادر شد

حضور شناگران اصفهانی در المپیاد استعدادهای برتر ایران

دومین همایش ملی موتورهای درونسوزدر بابل

آمار ثبت نامی در فراخوان جذب هیئت علمی دانشگاه آزاد

دلیل کمبود خوابگاه ها چیست؟

کنفرانس بین المللی دین و مبارزه با خشونت در روسیه برگزار می شود

مدیران بنیادهای علمی 7 کشور به ایران می آیند

کاهش شهریه برای دانشجویان درس خوان

تفحص از دانشگاه آزاد از دستورکار مجلس خارج شد

پذیرش دانشجوی پسادکتری «فناوری ارگانویید» در علوم پزشکی تهران

محققان یک ویروس را برای مبارزه با سرطان تربیت کردند

میلیو ها یمنی میلاد پیامبر اکرم (ص) را جشن گرفتند +عکس

اولین دوره مسابقات استانی چالش جاذبه در دانشگاه دامغان برگزار شد

امضای تفاهم نامه میان پیام نور با 3 دانشگاه پاکستان

فردا، آخرین مهلت ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

استخدام مشاور تحصیلی اروپا در یک موسسه معتبر اعزام دانشجو

آیین نامه بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت ابلاغ شد

سعید کریمی دهکردی به ریاست دانشگاه شهرکرد منصوب شد

اساسنامه خاص شرط صدور مجوز دانشگاه های غیرانتفاعی است

جشنواره اشتغال و توسعه کارآفرینی استان بوشهر

معاونت علمی از صدور محصولات دانش بنیان حمایت می کند

تسهیل راه اندازی انجمن های علمی دانشجویی

بزرگداشت علامه طباطبایی

سفر های فضایی تجاری سازی می شوند

انتصاب دو عضو جدید هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان

فردا، آخرین مهلت ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

چگونه به «استقلال صنعتی» برسیم؟

کنفرانس بین المللی دین و مبارزه با خشونت نیمه دوم اسفندماه در مسکو برگزار می شود

160 دانشجوی علوم پزشکی به جشنواره دانشجوی نمونه راه یافتند

استاد و دانشجوی دانشگاه یزد برنده جایزه تکنولوژی 2018 ایتالیا+تصاویر

آخرین خبرها از ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

موفقیت گروه تواشیح دانشگاه آزاد بروجرد در جشنواره قرآن و عترت

دانشجوی سما اردبیل موفق به کسب رتبه سوم در جشنواره ملی قرآن و عترت شد

ناسا محل فرود کاوشگر مریخ 2020 را نیز تعیین کرد

اولین رویداد استارت آپی صنایع هایتک قزوین آغاز شد

عظمت هر شخص به اندازه آرزوهای اوست/ هیچ انسانی بدون معنا زندگی نمی کند

اولین رویداد استارت آپی صنایع هایتک قزوین آغاز شد

تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه پیام نور و دانشگاه های کالج دولتی پاکستان منعقد شد

تفاهم نامه همکاری مشترک میان دانشگاه پیام نور و دانشگاه های کالج دولتی پاکستان منعقد شد

تریبون آزاد دانشجویی در دانشگاه آزاد آبادان برگزار شد + تصاویر

رونمایی از تصاویر اولین دستگاه اسکنر سه بعدی کلی بدن

15 کارگر بازداشتی نیشکر هفت تپه آزاد شدند

جشنواره ملی حرکت با حضور انجمن های فعال برگزار می شود

تشکیل انجمن های علمی ـ دانشجویی بین رشته ای/ تشریح جزییات جشنواره ملی حرکت

تور مجازی به بزرگترین سیاهچاله کهکشان راه شیری+فیلم

عظمت هر شخص به اندازه آرزوهای اوست

پروتز هوشمند پا طراحی شد / هم وزن پای طبیعی

فردا آخرین مهلت شرکت در فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد/ ثبت نام بیش از 3000 نفر تاکنون

منابع آزمون دکتری تخصصی داروسازی سال 98 اعلام شد

15 عامل اصلی تجمعات شوش آزاد شدند

دوره آموزشی حرکت در زمین بدمینتون فردا در دانشگاه بیرجند برگزار می شود

انتصاب دو عضو جدید هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان

اعتبار 50 میلیونی برای تیم رباتیک شاهد دانشگاه آزاد اصفهان به تصویب رسید

امشب آخرین فرصت تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

ارتباط دانشگاه و صنعت، حلقه مفقوده توسعه کشور است

آخرین خبرها از ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

تحصیلاتِ کسب وکار محور داشته باشید

حضور 71 کشور در جشنواره ملی حرکت/آیین نامه جدید انجمن های علمی ابلاغ شد

ارتباط دانشگاه و صنعت، حلقه مفقوده توسعه کشور است

گرامیداشت شهدای مدافع حرم در تنکابن

عصرانه فضایی برگزار می شود

منابع آزمون دکتری تخصصی داروسازی سال 98 اعلام شد

برگزاری عصرانه فضایی دانشگاه امیرکبیر با حضور دانش آموزان مدارس تهران

جشنواره ملی حرکت با حضور دانشجویان خارجی برگزار می شود

یازدهمین جشنواره حرکت آذرماه به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار می شود/ شرکت 71 کشور در بخش بین الملل

فردا آخرین مهلت شرکت در فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد است/ ثبت نام بیش از 3000 نفر تاکنون

آخرین خبرها از ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

کنفرانس «حفاظت و اتوماسیون در سیستم های قدرت» دی ماه برگزار می شود

مشکلات کشور به دلیل فاصله گرفتن از آرمان های انقلاب اسلامی است

از تخلف روسای برخی دانشگاه ها در جذب هیات علمی تا نحوه پاسخگویی به نگرانی های متقاضیان جذب

از تخلف روسای برخی دانشگاه ها در جذب هیات علمی تا نحوه پاسخگویی به نگرانی های متقاضیان جذب