مطالب مرتبط:
غول نامیرا کنکور
مخالفت با مسکوت ماندن اصلاح قانون کنکور ایثارگران
عکس ؛ نخستین تصویر خرید جدید آبی ها در پیراهن باشگاه
سخنگوی وزارت امور خارجه: به زودی موافقت نامه راهبردی بین ایران و افغانستان برای حل مساله آب هیرمند امضا می شود
طرح امگا؛ گامی مهم برای آماده سازی در کنکور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 11:052018-08-15اجتماعي

تصویر همزاد غول کنکور در افغانستان


ایرنا - غول کنکور که همواره با چهره ای آرام به عنوان راهکاری برای گزینش برترین ها در رقابت های علمی وارد عرصه می شود، خیلی زود آن رویش را به عنوان هیولای خورنده استعداد و امکانات نشان می دهد و این روند که درایران تجریه شده است در افغانستان نیز روالی مشابه را طی می کند.

- کشور افغانستان که بیش از چهار دهه جنگ و ناامنی را پشت سر گذاشته وهنوز درگیرهای خونینی را در گسترده خودش تحمل می کند، جدا از ویرانی که در حوزه اقتصادی و زیرساخت ها به مردم تحمیل شده در بخش آموزش و پرورش و آموزش عالی نیز چالش هایی جدی وجود دارد که در این میان کنکور هم به عنوان راه کاری برای ساماندهی میزان تقاضای ورود به دانشگاه و ظرفیت موجود نقش ذاتش را ایفا می کند.

در حالی که امروز در شماری از کشورهای همسایه افغانستان و بسیاری از کشورهای جهان کنکور از پیش راه دانشجویان برداشته شده است و افراد می توانند در هر رشته ای که علاقه دارند ثبت نام و در مقطع عالی ادامه تحصیل بدهند اما هستند کشورهایی مانند ایران و افغانستان که هنوز سد کنکور قدرتمند در مقابل جوانان ایستاده است.

کنکور در افغانستان تفاوت هایی شکلی با کنکور در ایران دارد و می توان گفت که زیرساخت آمده تری برای حذف آن وجود دارد و دور از انتظار نیست که درآینده ای نزدیک در افغانستان این غول به داخل چراغ خودش بازگردانده شود.

با آن که وزارت آموزش عالی افغانستان ، کنکور را به عنوان چالشی در برابر دانش آموزان کشورش می پذیرد اما معتقد است که در وضعیت کنونی این سیستم پاسخگوی شرایط موجود است و در آینده طرح هایی برای تغییر آن تدوین شده است.

فیصل امین سخنگوی وزارت آموزش عالی افغانستان به خبرنگار ایرنا در این ارتباط گفت که در طرح راهبردی این وزارتخانه فرآیندهایی در دست تدوین است که برای به روز رسانی نظام آموزش و پرورش و درادامه آن همسان سازی آموزش عالی ، تغییراتی در جهت دهی تدریس در مدارس و وارد کردن رشته های درسی از کلاس نهم به بعد ، جز این فرآیند است.

اکنون در افغانستان همه دانش آموزان مدارس تا سال دوازدهم سرفصل های یکسانی را می خوانند و دپیلم ها فاقد عنوان رشته است یعنی در مدارس چیزی به عنوان رشته ریاضی ؛ تجربی یا علوم انسانی و فنی نیست و همه محصلین دیپلم مشابه گرفته و برای انتخاب رشته مورد علاقه خود در دانشگاه پشت در کنکور می نشینند.

امین می گوید برای اصلاح نظام آموزشی با روندی که اشاره شد حداقل 10 سال وقت نیاز است اما کارهای مقدماتی برای طرح راهبردی تحت بررسی است.

در کشور همسایه جنوبی افغانستان یعنی پاکستان آزمونی مانند کنکور وجود ندارد و از کلاس نهم دانش آموزان به رشته های تحصیلی تعیین شده هدایت می شوند و با پایان کلاس چهاردهم که دو سال آخر آن مشابه پیش دانشگاهی در ایران است، دانش آموزان با یک مصاحبه به دانشگاه مورد علاقه خود و در رشته مرتبط با رشته مدرسه اش وارد می شوند.

در پاکستان یک متقاضی ورود به دانشگاه آزمونی برای سنجش سطح دانش خود می دهد و تا سه نوبت فرصت دارد در این آزمون شرکت کند تا نمره حد نصاب را به دست آورد.

در سیستم آموزشی مدارس افغانستان دانش آموزان بعد از اخذ دیپلم می توانند به عنوان داوطلب برای ادامه تحصیلات عالی در کنکور شرکت کنند که این آزمون سراسری نیست.

هر چند کنکور در افغانستان رقابتی عمومی محسوب می شود اما این رقابت سراسری نیست و در یک روز همه داوطلبان به رقابت نمی پردازند و به دلیل سخت گذر بودن برخی از استان های افغانستان در فصول سرد یا گرمای زیاد برخی مناطق در فصول میانی سال اغلب آزمون کنکور در استان های مختلف در زمان های متفاوتی البته با سوالات مختلف برگزار می شود.

نتایج آزمون های کنکور ولی همه یک کاسه شده و از سوی وزارت آموزش عالی به عنوان متولی برگزاری کنکور به صورت سراسری منتشر می شود .

پس از انتخاب سوال از بانک ذخیره سوالات کنکور، در مجموع هر داوطلب باید به 160 سوال پاسخ دهد و سوالات به دو زبان دری و پشتو که هر دو زبان رسمی افغانستان شمرده می شوند، چاپ و در اختیار داوطلب گذاشته می شود.

دانش آموزان برای پاسخ به سوالات تستی حدود دو ساعت و 15 دقیقه وقت دارند و در همان جلسه و بعد از تحویل فرم پاسخ به هر داوطلب ورقه انتخاب رشته داده می شود و او می تواند به ترتیب اولویت و علاقه شخصی خود حداکثر 10 رشته دانشگاهی را برای ادامه تحصیل انتخاب کند.

در افغانستان انتخاب رشته دانشگاهی برای داوطلب کنکور هیچ ارتباطی به دیپلم و نمرات آن ندارد و فرد می تواند از میان همه زیر شاخه ها تحصیلی دانشگاه در رشته های تجربی ، انسانی و ریاضی و فنی یا هنر به شکل مخلوط انتخاب واحد کند.

موفقیت دانش آموزان برای ورود به دانشگاهها بستگی به انتخاب رشته دانشگاهی و ترتیب اولویت های دهگانه داوطلب دارد ، زیرا گزینش دانشجو بر اساس نمره فرد در کنکور در تناسب اولویت انتخابش به نسبت اولویت و رتبه کنکور دیگر رقبا است.

به دلیل این که اولویت بندی رشته ها بستگی به علاقه خود متقاضی دارد و هر رشته که متقاضی بیشتری داشته باشد ، نمره بالاتری برای ورود نیاز دارند ، پیش می آید که فردی با نمره ای بالاتر در یک رشته از ورود به دانشگاه در آن رشته در مقابل فردی دیگر با نمره ای کمتر بازمی ماند که دلیل آن تنها ترتیب انتخاب اولویت است و آن فرد با نمره بهتر رشته مودر نظر را در اولویت پایین تری به نسبت نفر دوم انتخاب کرده است.

روش قبول شدن طوریست که اولویت در هر رشته به افرادی داده می شود که انتخاب اول دانش آموز باشد و در قدم بعد اگر رشته مربوطه گنجایش افراد بعدی را داشته باشد، به افراد حق داده می شود که انتخاب دومشان باشد و همین طور به ترتیب تا انتخاب دهم.

وزارت آموزش عالی افغانستان افرادی را که در دانشگاه های دولتی به هر دلیل راه نمی یابند و البته نمرات مناسب در کنکور بدست آورده باشند به سمت دانشگاه های خصوصی که البته پولی است هدایت می کند.

در افغانستان سربازی اجباری نیست و محدویت سنی برای کنکور وجود ندارد ، همانطور که محدودیت برای دفغات شرکت در کنکور نیست.

نتایج کنکور سال 1397 در افغانستان که جمع بندی سراسری آن 10 مرداد ماه جاری اعلام شد با ثبت نام حدود 200 هزار داوطلب برگزار شد که البته این تعداد با حجم داوطلبان در ایران قابل مقایسه نیست.

وزیر آموزش عالی افغانستان در مراسم اعلام نتایج کنکور امسال کشورش گفت که از مجموع 200 هزار دانش آموز ثبت نام کننده برای شرکت در آزمون کنکور امسال تنها تعداد 158 هزار متقاضی در جلسات آزمون حضور یافتند.

نجیب الله خواجه عمری گفت که از میان آنها 60 هزارو 51 تن به دانشگاه ها راه یافتند و حدود 58 هزار داوطلب دیگر در موسسات نیمه عالی موفق شدند تا به ادامه تحصیل بپردازند.

وزیر آموزش عالی افغانستان گفت که 12 هزار داوطلب دیگر نیز به دانشگاه های خصوصی معرفی می شوند و 19 هزار تن هم ناکام مانده و از ورود به مراکز آموزش عالی دولتی و خصوصی بازماندند.

خواجه عمری افزود که از مجموع دانش آموزان حاضر در کنکور امسال 91 هزار تن مرد و 47 هزار تن نیز بانوان بودند که بر این اساس می توان گفت 68 درصد پسران و 31 درصد دختران در کنکور 97 افغانستان شرکت کردند.

فاصله درصد مشارکت زنان و مردان در کنکور افغانستان را به وجود نگاه غالب سنتی به زنان و عدم امنیت اجتماعی که برای فعالیت زنان حتی در حوزه های دانشگاهی وجود دارد، می توان مرتبط دانست.

با وجود آن که در افغانستان به دلیل به روز نشدن نظام آموزشی در دانشگاه ها و کمبود منابع تدریس، انتقادهای زیادی به جامعه دانشگاهی وجود دارد اما باید دانست که با توجه به وضعیت امنیتی کشور و تداوم درگیری دولت با گروه های مسلح حرکت کند چرخ آموزش عالی که عامل موثر در بهبود وضعیت اجتماعی است ، خود یک عملکرد برجسته است که باید تقویت شود و در این میان ایران برای تامین منابع درسی بهترین گزینه در دسترس است.


کلید واژه ها: افغانستان - کنکور - آموزش - کشور - آموزش و پرورش - دانش آموزان - هایی - عالی - رشته - مدارس - ایران - آینده - وزارت - دانشگاه - کشورهای همسایه - کشورهای جهان - علوم انسانی - نظام آموزشی - ادامه تحصیل - انتخاب رشته - ایرنا - همسان سازی - دانشجویان - نظام - خبرنگار - پاکستان - اقتصادی - قدرتمند - ثبت نام - انتظار

آخرین اخبار سرویس:
چند مدیر بازنشسته باید با آموزش وپرورش خداحافظی کنند؟

لزوم به روزرسانی روش های تدریس بر اساس محتوای جدید کتب درسی

دور جدید کلاس های مؤسسه ندای ملکوت آغاز شد

لاستیک یخ شکن یا زنجیر چرخ؟

خراب بودن دندان های شیری ممکن است به سوء تغذیه منجر شود

سامان قدوس هیچ مشکلی برای تردد ندارد/ اگر مشکلی پیش آمد به بنده منعکس کنید

جشنواره ای برای اسباب بازی های ایرانی+ تصاویر

هوای تهران آلوده شد

مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران : طرح کاهش از امروز لازم الاجراست

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران منصوب شد

هرس زمستانه درختان پایتخت و آمادگی 42 سایت برف روبی

تصاویر/ آزمون کنکور در کره جنوبی

عکس/ استراحت خانواده شیرها وسط جاده گردشگری در آفریقای جنوبی

100 مدرسه توسط بنیاد قلم چی در کشور در دست احداث است

روستای سنتی صربستان که برای فیلم برداری طراحی شد

12 مدرسه اهدایی قلم چی در کهگیلویه وبویراحمد بهره برداری شد

خبری خوش از کردستان/ پیش بینی تولید 7000 تن مرکبات از باغات کرمانشاه/ شهرکرد، سردترین مرکز استان در کشور

اسامی کسانی که از آموزش پرورش باید خداحافظی کنند

جدیدترین ایده ها برای تزیین آجیل شب یلدا

استخدام سرپرست تعمیر و نگهداری،تحصیلدار در یک فروشگاه معتبر

وضعیت ترافیکی معابر بزرگراهی تهران در اولین روز هفته

تالاب کانی برازان مهاباد میزبان 10 هزار قطعه پرنده مهاجر است

400 کیلومتر از راههای عشایری کهگیلویه وبویراحمد مسدود است

آموزش مکاتبه ای 20 هزار دهیار در کشور

ورود بیش از 1500 غاز خاکستری به تالاب کانی برازان مهاباد

گروه های حساس کرج از خانه خارج نشوند

273 دانش آموز چرداولی از یادمان هفته دفاع مقدس دیدن می کنند

هزینه در ترویج فرهنگ کتابخوانی، سرمایه گذاری است

صوت/ سند تحول بنیادین، از تدوین تا اجرا

سفر 10 هزار دانش آموز مازندرانی به اردوهای راهیان نور

مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور شاهرود گشایش یافت

نام نویسی 17 هزار کرمانشاهی در طرح تربیت حفاظ

پایش مستمر زیستگاه های پرندگان مهاجردر گلستان

دارندگان گیلانی قبوض ودیعه گذاری حج تمتع به سامانه رزرو مراجعه کنند

جریمه شدن خودروهای بدون معاینه فنی در اختیار پلیس

طرح کاهش از امروز لازم الاجراست

فاز دوم طرح کاهش، لازم اما ناکافی برای مقابله با آلودگی هوا

معلمان مدارس غیردولتی در آزمون های استخدامی شرکت کنند

راهکار برای کاهش آلایندگی موتورسیکلت ها در تهران

غیر عادی ترین عجایب موجود در جهان+ تصاویر

هوای تهران دوباره آلوده شد

جشن سالروز آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) در خاش برگزار شد

آغاز اجرای طرح ملی سلامت دهان و دندان دانش آموزان در خراسان رضوی

بروز بارندگی های پراکنده در گیلان تا فردا

ترلان پروانه در جزیره زیبای قشم در حالیکه کلاهشو سفت گرفته تا باد نبره

کلاس اسباب بازی در 10 استان راه اندازی می شود

موج تغییرات به آموزش و پرورش تهران رسید + بیوگرافی مدیر کل جدید

شگفت انگیزترین دریاچه های دنیا در همسایگی ایران

تا 2 ماه دیگر بازسازی دانشگاه پیام نور سرپل ذهاب آغاز می شود

فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران شد

پلاک خودروهای شهرستانی فاقد معاینه فنی ثبت می شود/ نصب دوربین در مبادی ورودی شهر

راه اندازی کلاس اسباب بازی در دبستان ها/ ورود اسباب بازی به فرایند نظام آموزشی

وجود 3 هزار اتوبوس دیزلی در تهران

مسدود شدن راه ارتباطی 80 روستای کهگیلویه و بویراحمد

رونق جراحی های زیبایی با اسامی حیوانات

افتتاح 2 هزار و 200 نمایشگاه کتاب در مدارس آذربایجان شرقی

مسلمانان؛ مردمانی صلح طلب/ ساخت مساجد تنها برای اقامه نماز نیست

اسباب کشی مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان های تهران به پایتخت

تولید کنندگان کاتالیست فاقد الزامات آلایندگی زیر ذره بین محیط زیست

احداث راهدارخانه در مسیر آلوارس برای گردشگران زمستانی

دهدز با هشت درجه کمترین میزان دما را در خوزستان داشت

بلندترین مجسمه های جهان

ویدئو/ سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

زندگینامه پروفسور رحیم رحمان زاده + عکس

تا 2 ماه دیگر بازسازی دانشگاه پیام نور سرپلذهاب آغاز می شود

دهدز با هشت درجه کمترین میزان دما را در خوزستان داشت

کاهش محسوس دما در استان بوشهر

فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران شد

آغاز شمارش حیات وحش مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع گرمسیری کهگیلویه وبویراحمد

معاون متوسطه آموزش وپرورش: حفظ تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو، رقابت کنکور را کاهش می دهد

جمعی از مربیان پیش دبستانی ایذه خواستارتبدیل وضعیت خود شدند

راه اندازی کلاس اسباب بازی آموزشی در مناطق محروم

آموزش مهارت های کار دانش با ظرفیت برون سپاری

مسلمانان مردمی صلح طلب هستند/ ساخت مساجد تنها برای اقامه نماز نیست

جلسه قرآن مؤسسه «سدید» در قاب دوربین

آغاز المپیاد ورزشی دانش آموزان در گیلان

اتاق اسباب بازی در مدارس رویکرد آموزشی دارد

پایش مستمر زیستگاه های پرندگان مهاجردر گلستان

ورود سامانه بارشی جدید از روز سه شنبه

وزیر آموزش و پرورش: راه اندازی کلاس اسباب بازی در دبستان ها

تصویری شگفت انگیز از ماسوله

هواشناسی: بارش ها از ابتدای سال تا دیروز 80 درصد بیشتر از نرمال است

خودروهای فرسوده دیزلی بدون معاینه فنی در آلودگی هوا نقش زیادی دارند/وجود 3 هزار اتوبوس دیزلی در تهران

مدرسه در سند تحول بنیادین، تسهیل کننده یادگیری منطبق با فرهنگ اسلامی است

اجرای طرح حفاظت و نجات بخشی درختان و سامان دهی فضای سبز باغ فین

مدیران بازنشسته آموزش و پرورش + جدول

30 عنوان برنامه طی هفته کتاب در آذربایجان غربی اجرا می شود

آموزش مهارتهای کار دانش با ظرفیت برون سپاری

هرس زمستانه درختان و آمادگی 42 سایت برف روبی فضا های سبز

قرار نیست کودکی کودکان ما مایه کسب درآمد شود

پایداری نسبی هوا در استان

فردا آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه فرهنگیان

پلاک خودروهای شهرستانی فاقد معاینه فنی ثبت می شود

600اثر تاریخی کهگیلویه وبویراحمد نیازمند تعیین حریم است

پایش مستمردر زیستگاه های پرندگان مهاجردر گلستان

کسب رتبه سوم مسابقات همخوانی قرآن توسط دختران قزوینی

 نواخته شدن زنگ مهدویت در مدارس خراسان شمالی

افزایش ضریب تأثیر نمره آزمون عملی تربیت بدنی در آزمون سراسری

فیلم | راه اندازی کلاس اسباب بازی های آموزشی در مدارس

18 کشته در محل تصادف رییس تامین اجتماعی از سال گذشته

تصویر همزاد غول کنکور در افغانستان

تصویر همزاد غول کنکور در افغانستان