مطالب مرتبط:
غول نامیرا کنکور
مخالفت با مسکوت ماندن اصلاح قانون کنکور ایثارگران
عکس ؛ نخستین تصویر خرید جدید آبی ها در پیراهن باشگاه
سخنگوی وزارت امور خارجه: به زودی موافقت نامه راهبردی بین ایران و افغانستان برای حل مساله آب هیرمند امضا می شود
طرح امگا؛ گامی مهم برای آماده سازی در کنکور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 12:052018-08-15اجتماعي

تصویر همزاد غول کنکور در افغانستان


ایرنا - غول کنکور که همواره با چهره ای آرام به عنوان راهکاری برای گزینش برترین ها در رقابت های علمی وارد عرصه می شود، خیلی زود آن رویش را به عنوان هیولای خورنده استعداد و امکانات نشان می دهد و این روند که درایران تجریه شده است در افغانستان نیز روالی مشابه را طی می کند.

- کشور افغانستان که بیش از چهار دهه جنگ و ناامنی را پشت سر گذاشته وهنوز درگیرهای خونینی را در گسترده خودش تحمل می کند، جدا از ویرانی که در حوزه اقتصادی و زیرساخت ها به مردم تحمیل شده در بخش آموزش و پرورش و آموزش عالی نیز چالش هایی جدی وجود دارد که در این میان کنکور هم به عنوان راه کاری برای ساماندهی میزان تقاضای ورود به دانشگاه و ظرفیت موجود نقش ذاتش را ایفا می کند.

در حالی که امروز در شماری از کشورهای همسایه افغانستان و بسیاری از کشورهای جهان کنکور از پیش راه دانشجویان برداشته شده است و افراد می توانند در هر رشته ای که علاقه دارند ثبت نام و در مقطع عالی ادامه تحصیل بدهند اما هستند کشورهایی مانند ایران و افغانستان که هنوز سد کنکور قدرتمند در مقابل جوانان ایستاده است.

کنکور در افغانستان تفاوت هایی شکلی با کنکور در ایران دارد و می توان گفت که زیرساخت آمده تری برای حذف آن وجود دارد و دور از انتظار نیست که درآینده ای نزدیک در افغانستان این غول به داخل چراغ خودش بازگردانده شود.

با آن که وزارت آموزش عالی افغانستان ، کنکور را به عنوان چالشی در برابر دانش آموزان کشورش می پذیرد اما معتقد است که در وضعیت کنونی این سیستم پاسخگوی شرایط موجود است و در آینده طرح هایی برای تغییر آن تدوین شده است.

فیصل امین سخنگوی وزارت آموزش عالی افغانستان به خبرنگار ایرنا در این ارتباط گفت که در طرح راهبردی این وزارتخانه فرآیندهایی در دست تدوین است که برای به روز رسانی نظام آموزش و پرورش و درادامه آن همسان سازی آموزش عالی ، تغییراتی در جهت دهی تدریس در مدارس و وارد کردن رشته های درسی از کلاس نهم به بعد ، جز این فرآیند است.

اکنون در افغانستان همه دانش آموزان مدارس تا سال دوازدهم سرفصل های یکسانی را می خوانند و دپیلم ها فاقد عنوان رشته است یعنی در مدارس چیزی به عنوان رشته ریاضی ؛ تجربی یا علوم انسانی و فنی نیست و همه محصلین دیپلم مشابه گرفته و برای انتخاب رشته مورد علاقه خود در دانشگاه پشت در کنکور می نشینند.

امین می گوید برای اصلاح نظام آموزشی با روندی که اشاره شد حداقل 10 سال وقت نیاز است اما کارهای مقدماتی برای طرح راهبردی تحت بررسی است.

در کشور همسایه جنوبی افغانستان یعنی پاکستان آزمونی مانند کنکور وجود ندارد و از کلاس نهم دانش آموزان به رشته های تحصیلی تعیین شده هدایت می شوند و با پایان کلاس چهاردهم که دو سال آخر آن مشابه پیش دانشگاهی در ایران است، دانش آموزان با یک مصاحبه به دانشگاه مورد علاقه خود و در رشته مرتبط با رشته مدرسه اش وارد می شوند.

در پاکستان یک متقاضی ورود به دانشگاه آزمونی برای سنجش سطح دانش خود می دهد و تا سه نوبت فرصت دارد در این آزمون شرکت کند تا نمره حد نصاب را به دست آورد.

در سیستم آموزشی مدارس افغانستان دانش آموزان بعد از اخذ دیپلم می توانند به عنوان داوطلب برای ادامه تحصیلات عالی در کنکور شرکت کنند که این آزمون سراسری نیست.

هر چند کنکور در افغانستان رقابتی عمومی محسوب می شود اما این رقابت سراسری نیست و در یک روز همه داوطلبان به رقابت نمی پردازند و به دلیل سخت گذر بودن برخی از استان های افغانستان در فصول سرد یا گرمای زیاد برخی مناطق در فصول میانی سال اغلب آزمون کنکور در استان های مختلف در زمان های متفاوتی البته با سوالات مختلف برگزار می شود.

نتایج آزمون های کنکور ولی همه یک کاسه شده و از سوی وزارت آموزش عالی به عنوان متولی برگزاری کنکور به صورت سراسری منتشر می شود .

پس از انتخاب سوال از بانک ذخیره سوالات کنکور، در مجموع هر داوطلب باید به 160 سوال پاسخ دهد و سوالات به دو زبان دری و پشتو که هر دو زبان رسمی افغانستان شمرده می شوند، چاپ و در اختیار داوطلب گذاشته می شود.

دانش آموزان برای پاسخ به سوالات تستی حدود دو ساعت و 15 دقیقه وقت دارند و در همان جلسه و بعد از تحویل فرم پاسخ به هر داوطلب ورقه انتخاب رشته داده می شود و او می تواند به ترتیب اولویت و علاقه شخصی خود حداکثر 10 رشته دانشگاهی را برای ادامه تحصیل انتخاب کند.

در افغانستان انتخاب رشته دانشگاهی برای داوطلب کنکور هیچ ارتباطی به دیپلم و نمرات آن ندارد و فرد می تواند از میان همه زیر شاخه ها تحصیلی دانشگاه در رشته های تجربی ، انسانی و ریاضی و فنی یا هنر به شکل مخلوط انتخاب واحد کند.

موفقیت دانش آموزان برای ورود به دانشگاهها بستگی به انتخاب رشته دانشگاهی و ترتیب اولویت های دهگانه داوطلب دارد ، زیرا گزینش دانشجو بر اساس نمره فرد در کنکور در تناسب اولویت انتخابش به نسبت اولویت و رتبه کنکور دیگر رقبا است.

به دلیل این که اولویت بندی رشته ها بستگی به علاقه خود متقاضی دارد و هر رشته که متقاضی بیشتری داشته باشد ، نمره بالاتری برای ورود نیاز دارند ، پیش می آید که فردی با نمره ای بالاتر در یک رشته از ورود به دانشگاه در آن رشته در مقابل فردی دیگر با نمره ای کمتر بازمی ماند که دلیل آن تنها ترتیب انتخاب اولویت است و آن فرد با نمره بهتر رشته مودر نظر را در اولویت پایین تری به نسبت نفر دوم انتخاب کرده است.

روش قبول شدن طوریست که اولویت در هر رشته به افرادی داده می شود که انتخاب اول دانش آموز باشد و در قدم بعد اگر رشته مربوطه گنجایش افراد بعدی را داشته باشد، به افراد حق داده می شود که انتخاب دومشان باشد و همین طور به ترتیب تا انتخاب دهم.

وزارت آموزش عالی افغانستان افرادی را که در دانشگاه های دولتی به هر دلیل راه نمی یابند و البته نمرات مناسب در کنکور بدست آورده باشند به سمت دانشگاه های خصوصی که البته پولی است هدایت می کند.

در افغانستان سربازی اجباری نیست و محدویت سنی برای کنکور وجود ندارد ، همانطور که محدودیت برای دفغات شرکت در کنکور نیست.

نتایج کنکور سال 1397 در افغانستان که جمع بندی سراسری آن 10 مرداد ماه جاری اعلام شد با ثبت نام حدود 200 هزار داوطلب برگزار شد که البته این تعداد با حجم داوطلبان در ایران قابل مقایسه نیست.

وزیر آموزش عالی افغانستان در مراسم اعلام نتایج کنکور امسال کشورش گفت که از مجموع 200 هزار دانش آموز ثبت نام کننده برای شرکت در آزمون کنکور امسال تنها تعداد 158 هزار متقاضی در جلسات آزمون حضور یافتند.

نجیب الله خواجه عمری گفت که از میان آنها 60 هزارو 51 تن به دانشگاه ها راه یافتند و حدود 58 هزار داوطلب دیگر در موسسات نیمه عالی موفق شدند تا به ادامه تحصیل بپردازند.

وزیر آموزش عالی افغانستان گفت که 12 هزار داوطلب دیگر نیز به دانشگاه های خصوصی معرفی می شوند و 19 هزار تن هم ناکام مانده و از ورود به مراکز آموزش عالی دولتی و خصوصی بازماندند.

خواجه عمری افزود که از مجموع دانش آموزان حاضر در کنکور امسال 91 هزار تن مرد و 47 هزار تن نیز بانوان بودند که بر این اساس می توان گفت 68 درصد پسران و 31 درصد دختران در کنکور 97 افغانستان شرکت کردند.

فاصله درصد مشارکت زنان و مردان در کنکور افغانستان را به وجود نگاه غالب سنتی به زنان و عدم امنیت اجتماعی که برای فعالیت زنان حتی در حوزه های دانشگاهی وجود دارد، می توان مرتبط دانست.

با وجود آن که در افغانستان به دلیل به روز نشدن نظام آموزشی در دانشگاه ها و کمبود منابع تدریس، انتقادهای زیادی به جامعه دانشگاهی وجود دارد اما باید دانست که با توجه به وضعیت امنیتی کشور و تداوم درگیری دولت با گروه های مسلح حرکت کند چرخ آموزش عالی که عامل موثر در بهبود وضعیت اجتماعی است ، خود یک عملکرد برجسته است که باید تقویت شود و در این میان ایران برای تامین منابع درسی بهترین گزینه در دسترس است.


کلید واژه ها: افغانستان - کنکور - آموزش - کشور - آموزش و پرورش - دانش آموزان - هایی - عالی - رشته - مدارس - ایران - آینده - وزارت - دانشگاه - کشورهای همسایه - کشورهای جهان - علوم انسانی - نظام آموزشی - ادامه تحصیل - انتخاب رشته - ایرنا - همسان سازی - دانشجویان - نظام - خبرنگار - پاکستان - اقتصادی - قدرتمند - ثبت نام - انتظار

آخرین اخبار سرویس:
جهانگیری: حتی در دشواری ها باید به مدرسه و دانشگاه چشم امید داشت

150 هزار بسته تحصیلی میان دانش آموزان محروم سراسر کشور توزیع می شود

معاون آموزش و پرورش: تکالیف درسی در کلاس های با تراکم 16 تا 25 نفر باید سر کلاس انجام شود

استخدام نیروی خدماتی

توزیع نوشت افزار میان دانش آموزان کم برخوردار در خواف

آغاز سال تحصیلی جدید در مدارس کردستان

استخدام کارشناس فنی رشته تحصیلی مهندسی مکانیک در سعادت آباد

نظارت هفت گروه بر فعالیت سرویس مدارس شهر

مدارس و تحصیل علم در مناطق روستایی پاکستان

افزون بر24 هزار دانش آموز کلاله سال تحصیلی را آغاز کردند

طرح بررسی ساختار قامتی زنان روستایی کرمانشاه اجرا می شود

15 هزار دانش آموز گلپایگانی به کلاس های درس رفتند

5110 دانش آموز فیروزکوهی سال تحصیلی را آغاز کردند

دانش آموزان بازمانده از تحصیل حسین آباد ریگان صاحب مدرسه شدند

عدالت آموزشی زمینه عدالت اجتماعی را فرامه می کند

20 هزار پلیس روان سازی ترافیک اول مهر پایتخت را برعهده دارند

50 درصد مدارس پایتخت فرسوده است

آغاز سال تحصیلی برای 150 هزار و 670 دانش آموز استان

دما هوا در لرستان روندی کاهشی خواهد داشت.

بهره برداری از مدرسه شش کلاسه برکت در شهر فرخی

جایگاه معارف دفاع مقدس در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

نواخته شدن زنگ دانش آموز شهید

آغازثبت نام دوره های آموزشی فرهنگسرای تخصصی رسانه اصفهان

درخواست محیط زیست از شهرداری و پلیس برای برخورد با یک تخلف

گذر از گردنه حافظه محوری مدارس نیازمند حمایت خانواده هاست

درخواست محیط زیست از شهرداری و پلیس برای برخورد با یک تخلف

خروجی مدرسه دین و دانش باید نیروهای وفادار به اسلام باشد

عکس های دیدنی روز

مدرسه زرتشتی های تهران 57 سال قبل + عکس

آغاز کوچ پاییزه عشایر به دزفول

کیفیت هوای تهران در یک مهر سالم است

آغازی مهرگونه برای آینده بهتر

جاودانه شدن مکتب اهل بیت(ع) تلاش مؤثر معلمان را می طلبد

آموزش و پرورش در دهه چهارم انقلاب

برپایی اولین نماز جماعت سال جدید تحصیلی در بندرعباس

آیین بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید در هرمزگان

دشمنان برای رسیدن به اهداف پلیدشان حاضرند کودکانرا قتل عام کنند

طرح بررسی ساختار قامتی زنان روستایی اجرا می شود

فقط 15 درصد کودکان کشور به مهد می روند

طرح دادرس افزایش تاب آوری دانش آموزان را به ارمغان می آورد

زایران اربعین موظف به ثبت نام در سامانه سماح هستند

5110 دانش آموز فیروزکوهی سال تحصیلی را آغاز کردند

مهارت آموزی در کنار آموزش در مدارس ضروری است

دانش آموزان بازمانده از تحصیل حسین آباد ریگان صاحب مدرسه شدند

استخدام راننده پایه یک

15 هزار دانش آموز گلپایگانی به کلاس های درس رفتند

عدالت آموزشی زمینه عدالت اجتماعی را فرامه می کند

خیمه گاه هیئت حضرت ابوالفضل (ع) شهرری از نگاه دوربین

آیین آغاز سال تحصیلی جدید و هفته دفاع مقدس در تبریز

استقبال از مهر اعضای پیشتازان آذربایجان شرقی

لزوم جذب 50 معلم مقطع ابتدایی در شوش

ارائه آموزش های امدادی به یک میلیون دانش آموز در 6 سال گذشته

زنگ مهر و مقاومت سرآغاز فرهنگ حسینی است

20 هزار پلیس روان سازی ترافیک اول مهر پایتخت را برعهده دارند

بارندگی های پراکنده در گیلان تا فردا ادامه دارد

زنگ آغاز سال تحصیلی جدید در جیرفت نواخته شد

11 واحد آلاینده استان اردبیل شناسایی شد

آموزش و پرورش نباید به سال تحصیلی محدود شود

144 مدرسه جدید در سیستان و بلوچستان به بهره برداری رسید

زنگ بازگشایی مدارس در ایرانشهر نواخته شد

سه دبیرستان در قم به جمع مدارس ماندگار پیوست

هوای چهارمحال و بختیاری ناسالم شد

5900 نفر تحت پوشش مهدهای کودک استان زنجان قرار گرفتند

شناسایی 8700 بازمانده از تحصیل در آذربایجان غربی

50 درصد مدارس تهران فرسوده و نیازمند بازسازی است

آغاز بهار علم و دانش در مدارس ملایر

هدفمندی در تحصیل از اولویت های دانش آموزان باشد

ارائه آموزش های امدادی به یک میلیون دانش آموز در 6 سال گذشته

نواخته شدن زنگ مهر و مقاومت در خراسان شمالی

آغاز بهار تعلیم و تربیت در پاکدشت با نواخته شدن زنگ مهر

محرم در قاب تصویر

معراجی ها (گزارش از مردانی که در سال های دفاع مقدس مسئول انتقال پیکر شهدا بودند)

راه اندازی کمپین دانش آموزی مشارکت در ساختن شیراز

زنگ مهر در قلب پایتخت نواخته شد

افزایش ابر و رگبار باران در برخی مناطق کشور/ آسمان تهران نیمه ابری است+ جدول

دفاتر ازدواج و طلاق منطقه 4 تهران (آدرس و تلفن)

استخدام پشتیبان تحصیلی در یک مرکز مشاوره تحصیلی در تهران

اول مهر در سطح شهر/ گزارش تصویری

144 مدرسه جدید در سیستان و بلوچستان به بهره برداری رسید

50 درصد مدارس پایتخت فرسوده هستند

هوای چهارمحال و بختیاری ناسالم شد

5900 نفر تحت پوشش مهدهای کودک استان زنجان قرار گرفتند

سه دبیرستان در قم به جمع مدارس ماندگار پیوست

سامانه بارشی روز دوشنبه در سمنان شدت می گیرد

طرح سنجش سلامت جسمانی نوآموزان سیستان و بلوچستان تمدید شد

50 درصد مدارس تهران فرسوده و نیازمند بازسازی است

شهرداری از فرصت روز جهانی بدون خودرو برای گسترش پیاده روی و دوچرخه سواری استفاده کند

شروع سال تحصیلی بیش از یک میلیون دانش آموز خوزستانی

اهدای هزار و 720 واحد خون در استان اصفهان

ادامه بارش های پراکنده در گیلان

نواخته شدن زنگ مهر در خراسان رضوی

شهر به وجد آمد

گلایه از عدم نظافت پیاده روها تا لزوم نصب راهنمای ایستگاه بی آرتی

رانندگان ماهشهری بدنبال چراغ راهنمایی نبود برق باعث خاموشی چراغ های راهنمایی شهر شد

بارش کم سابقه باران مردم مشگین شهر را غافلگیر کرد

وجود بیش از 53هزار بازمانده از تحصیل در آذربایجان غربی

تخصیص یارانه برای ثبت نام فرزندان خانوارهای کم بضاعت در مهدهای کودک

زنگ دانش آموز شهید توسط وزیر آموزش و پرورش نواخته شد

ثبت نام کلاس های قرآنی و معارفی در حرم کریمه اهل بیت(ع)

نیاز آموزش و پرورش ناحیه 2 شهرری به 10 مدرسه / ساماندهی کمبود 110 معلم در مدارس شهرری

تصویر همزاد غول کنکور در افغانستان

تصویر همزاد غول کنکور در افغانستان