مطالب مرتبط:
چالش های پیش روی ثبت نام کودکان بازمانده از تحصیل؛ پیچ و خم های طرح فرمان و ضعف اطلاع رسانی/ کمبود ظرفیت مدارس و شهریه های 700 هزارتومانی
چالش های پیش روی ثبت نام کودکان بازمانده از تحصیل
چالش های پیش روی ثبت نام کودکان بازمانده از تحصیل
اعلام آمارهای دقیق کودکان بازمانده از تحصیل تا سه هفته آینده
آمار دقیقی از کودکان بازمانده از تحصیل نداریم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 11:522018-08-15اجتماعي

چالش های پیش روی ثبت نام کودکان بازمانده از تحصیل


فعالان حقوق کودک می گویند، کمبود فضای آموزشی برای جذب دانش آموزان بازمانده از تحصیل، دریافت شهریه های سنگین از خانواده هایی که دارای کمترین تمکن مالی نیستند و موکول شدن ثبت نام به ارائه کارت هویت و کارت اقامت از جمله مشکلاتی است که کودکان .

- سلامت نیوز: فعالان حقوق کودک می گویند، کمبود فضای آموزشی برای جذب دانش آموزان بازمانده از تحصیل، دریافت شهریه های سنگین از خانواده هایی که دارای کمترین تمکن مالی نیستند و موکول شدن ثبت نام به ارائه کارت هویت و کارت اقامت از جمله مشکلاتی است که کودکان بازمانده از تحصیل در سال جدید آموزشی با آن مواجه اند.

مواردی که کاملا مغایر با دستورات مورد تاکید در طرح فرمان است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، از این جای تابستان به بعد دیگر فقط یک دغدغه باقی می ماند، تهیه کیف وکفش و لوازم التحریر.

مغازه ها و بوتیک ها پر می شود از حضور بچه هایی که فقط بین انتخاب مدل ها و رنگ ها گیر کرده اند.

قیمت ها بالا یا پایین، هرچه که باشد، بالاخره بساط رفتن به کلاس درس جور می شود.

اما برای برخی، تمام اینها شبیه رویاست.

همان ها که هر سال از مهر جا می مانند .

فرقی نمی کند مهاجر غیرایرانی باشند یا کودک بازمانده از تحصیل ایرانی.

آنچه مسلم است اصل 30 قانون اساسی حق تحصیل رایگان را برای تمام کودکان به رسمیت می شناسد و طرح فرمان که همین چندسال پیش صادر شد، بر اجرای بی قید و شرط آن صحه گذاشت.

با این حال آنچنان که گزارش ها نشان می دهد، انگار هنوز هستند کودکانی که قرار است به هر بهانه ای مهر امسال هم پشت درهای بسته مدارس جا بمانند.

فعالان حقوق کودک می گویند، کمبود فضای آموزشی برای جذب دانش آموزان بازمانده از تحصیل، دریافت شهریه های سنگین از خانواده هایی که دارای کمترین تمکن مالی نیستند و موکول شدن ثبت نام به ارائه کارت هویت و کارت اقامت از جمله مشکلاتی است که کودکان بازمانده از تحصیل در سال جدید آموزشی با آن مواجه اند.

مواردی که کاملا مغایر با دستورات مورد تاکید در طرح فرمان است.

کارنامه طرح فرمان و مشکلات ادامه داراردیبهشت ماه سال 1394 بود که طرحی موسوم به طرح فرمان از سوی رهبری، برای حمایت از حق تحصیل کودکان مهاجر و بازمانده از تحصیل صادر شد.

براساس این طرح باید، همه کودکان مهاجر افغانستانی، چه آنها که دارای شرایط قانونی حضور در ایران هستند و چه آنها که مدارک قانونی ندارند در مدارس دولتی ثبت نام شوند.

در متن این دستور آمده است: هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به صورت غیرقانونی و بی مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت نام شوند.

با این حال و با گذشت سه سال از اجرای این طرح همچنان خبر می رسد تعداد زیادی از کودکان مهاجر، به دلایلی چون نداشتن کارت اقامت یا کارت هویت امکان ثبت نام در مدارس را پیدا نکرده اند و یا چون باید بابت ثبت نام هزینه های سنگین پرداخت کنند ، عطای رفتن به مدرسه را به لقایش می بخشند.

دردسرهایی که به هیچ وجه با شرایط زندگی این کودکان که اغلب در زمره خانواده های کم درآمد و دارای شرایط دشوار هستند، جور درنمی آید.

کیهان ضیایی مهر فعال حقوق کودک و ریس هیات مدیره موسسه رویش نهال جوان که از جمله مراکز کاهش آسیب در حوزه کودکان کار و خیابان است و سالهاست در منطقه فرحزاد با خانواده های مهاجر در ارتباط است، با اعلام این نکته که مساله ثبت نام کودکان مهاجر، امسال با چالشی تازه تر مواجه شده به خبرآنلاین می گوید: خیلی از خانواده هایی که این روزها با مشکل ثبت نام فرزندانشان مواجه اند از جمله خانواده هایی هستند که از طرح آمارگیری(آمایش) مهاجرین به دلیل عدم اطلاع رسانی مناسب جا مانده اند .

دفاتر کفالت به این خانواده ها اعلام کرده اند که چون اسم شما در سایت نفوس و آمارگیری ثبت نشده ، بنابراین نمی توانیم برای کودکتان کارت آبی تحصیلی صادر کنیم.

اطلاع رسانی به مهاجرین، ضعیف استاو در پاسخ به این سوال که چرا این خانواده ها در موعد مقرر به دفاتر کفالت برای ثبت اطلاعاتشان مراجعه نکرده اند تا امروز فرزندانشان از کارت حمایت تحصیلی برخوردار شوند، می گوید: اغلب اینها اطلاعی از زمان ثبت نامشان در سایت یا شبکه نفوس نداشتند و باید اطلاع رسانی لازم در این موارد به خوبی انجام شود که معمولا این اتفاق نمی افتد.

ضیایی مهر ادامه می دهد: در همان زمانی که دفاتر کفالت اعلام کردند از طریق سایت اقدام به ثبت نفوس و آمارگیری از مهاجرین می کند، موسسه ما از خانواده ها دعوت کرد و به آنها اطلاع رسانی شد که در موعد مقرر به این دفاتر مراجعه کنند و به این شکل آگاه شدند.

اما اغلب این خانواده هایی که در ایران حضور دارند، در زمره دوستانی هستند که اصطلاحا به صورت غیرقانونی وارد کشور شده اند و گاهی دارای مدارک هویتی نیستند و می ترسند به این دفاتر مراجع کنند.

برخی از آنها افرادی هستند که پاسپورت دارند اما چون مبلغ لازم برای تمدید پاسپورت را نداشتند، احتمالا از ترس رد مرز شدن، به دفاتر کفالت مراجعه نکرده اند.

ضیایی مهر ادامه می دهد: اینکه بخواهیم خانواده را در جاماندن از تحصیل کودکشان، مقصر جلوه دهیم و بگوییم چرا در زمان ثبت نام نفوس مراجعه نکردید، خطاست.

به فرض که خانواده به هر دلیلی فراموش کرده یا نتوانسته به دفاتر کفالت مراجعه کند، دانش آموز چه گناهی کرده که باید از تحصیل باز بماند؟! این کودکان به هر دلیلی اکنون در زمره مهاجرین هستند و قانون باید از آنها که امروز ساکن این کشور هستند حمایت کند.

کمبود ظرفیت مدارس و شهریه های 700 هزارتومانی!ریس هیات مدیره موسسه رویش ضمن اشاره به رویکرد مثبت طرح فرمان ، در خصوص چالش های فراروری اجرای این طرح در حمایت از دانش آموزان بازمانده از تحصیل می گوید: عدم ظرفیت سازی مدارس برای جذب دانش آموزان یکی از مشکلات جدی این طرح است.

وقتی یک قانونی تصویب می¬شود، اول باید ببیند که چقدر ظرفیت اجرا دارد.

مدارس ما به اندازه یک لیوان جا داشتند اما ما می خواستیم یک پارچ را پر کنیم.

در منطقه فرحزاد که تعداد کودکان کار و بازمانده از تحصیل بالاست ما به شدت با کمبود ظرفیت مدارس در جذب دانش آموزان بازمانده از تحصیل مواجه بودیم.

از طرفی یکی از مشکلا عمده ما در بحث ثبت نام کودکان کار، شهریه ای است که از بچه ها مطالبه می کنند.

ضیایی مهر می گوید این شهریه ها در مقطع دبیرستان، گاهی به حدود 700 هزارتومان هم می رسد.

به گفته این فعال حقوق کودک، برخی مدارس حتی اگر در همان ابتدای ثبت نام پولی دریافت نکنند، در طول سال از کودک کار که از کار در خیابان زندگی اش را تامین می کند با عناوین مختلف تحت عنوان مشارکت در تامین منابع و غیره، مبالغی را دریافت می کنند.

ضیایی مهر می گوید؛ بخشی از این مبالغ به سختی توسط نهادهای مدنی و حمایتی مدافع حقوق کودک تامین می شود اما واقعیت این است که امکان تحصیل طبق قانون اساسی برای همه کودکان رایگان است و آن دسته از کودکانی که از هر گونه منبع حمایتی محرومند، باید این امکان را داشته باشند تا از حق تحصیل آسان و رایگان برخوردار شوند.

تعهدات ملی و بین المللی و حق کودکی در همین حال، اکبر یزدی فعال حقوق کودک و عضو شورای مرکزی جمعیت دفاع از کودکان کار وخیابان که از جمله نهادهای مدنی پیشرو در حوزه دفاع از کودکان بازمانده از تحصیل است، پیش از پرداختن به مشکلات ایجاد شده برای کودکان پناهنده بازمانده از تحصیل به تعهدات ملی و بین المللی ایران در ارتباط با حقوق کودک اشاره می کند و به خبرآنلاین می گوید: مجموعه ای از خواسته ها حق کودکان است و در نوامبر 1989 تحت عنوان کنوانسیون حقوق کودک تصویب شده و جمهوری اسلامی نیز آن را امضا کرده و طی آن اجبارا چهار جهت گیریِ همسو با حق کودکان به رسمیت شناخته شده است.

او با تشریح این چهار جهت گیری می گوید: تامین حقوق و نیازهای اصلی کودک، حمایت از کودکان در برابر استثمار، بازداشت خودسرانه و غیره، پیشگیری از ایراد آسیب به کودکان به مثابه وظیفه و تکلیف جامعه، مشارکت کودکان و برخورداری از حق اظهارنظر از جمله این خواسته هاست که دولتها متعهد به برآورده ساختن آنها هستند.

این فعال حقوق کودک در ادامه به تصویب کلیات لایحه حقوق کودک بعد از سالها مسکوت ماندن اشاره می کند و با طرح پرسشی می گوید: حالا که کلیات لایحه حمایت از کودکان بعد از ده سال وبه نظر من بعد از چهل سال! بالاخره این مطالبات در مجلس تصویب شده است، چه اتفاقی می افتد که کودک از کودکی (زندگی مناسب، تحصیل، بهداشت و غیره) محروم می شود؟ چرا پدیده ای با این سطح از اهمیت که همه راجع به آن صحبت می کنند و پیمان نامه در خصوص آن به تصویب رسیده باز هم به نتیجه نمی رسد.

یزدی اضافه می کند: به نظرمن نقطه ضعف اساسی اینجاست که کودک کارگر نیست، معلم نیست، مهندس نیست، پرستارنیست که وقتی خواسته ای دارد، خواسته اش رابتواند خودش صدا بزند.

اجبارا بزرگترها باید این کار را انجام دهند و این بزرگترها هستند که باید از حق کودکان دفاع کنند.

او معتقد است، نیروهای اجتماعی که مخالف شرایط بد زندگی کودکان هستند، باید از این زاویه به مسائل کودکان نگاه کنند.

یزدی معتقد است، با وجود تصویب لایحه حمایت از کودکان، ماده 30 قانون اساسی(تحصیل رایگان تا مقطع متوسطه) و پیمان نامه حقوق کودک سازمان ملل، تا جایگاه دخالت گریانه جامعه در دفاع از حقوق کودک مشخص نشود، شاهد ادامه دار شدن روند موجود خواهیم بود.

پیچ و خم های طرح فرمان و ضعف اطلاع رسانیعضوشورای مرکزی جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان ، با اشاره به لزوم عمل به مفاد طرح فرمان ، به برشمردن مشکلات فراروری اجرای این طرح در سال جدید تحصیلی می پردازد و می گوید: طرح فرمان از جانب ارجح ترین شخص کشور صادر شده و بعد از چهار سال هنوز جایگاه مناسبی برای ورود بازماندگان از تحصیل به مدارس پیدا نکرده است و کماکان مشکلات به قوت خود باقی است.

عدم تمکن مالی خانواده های این کودکان و دریافت هزینه در قالب شهریه، کمک های مردمی، هزینه لباس فرم مدرسه، لوازم التحریر، بیمه و .

، مهم ترین دلیل تداوم بازماندگی این کودکان از تحصیل است.

این فعال حقوق کودک، عدم اطلاع رسانی همگانی رسانه های جمعی نظیر رادیو و تلویزیون در خصوص "طرح فرمان" و تعیین بازه زمانی کوتاه پنج روزه جهت دریافت برگه کفالت؛ و ارجاع زمان بر و پرپیچ وخم خانواده ها به اداره اتباع و دفاتر اسناد رسمی وهزینه¬های رایج آن ها را از دیگر عوامل ماندن کودکان در پشت درهای بسته مدارس می داند.

او اضافه می کند: پر بودن ظرفیت کلاس ها، و ارجاع دانش آموزان به مدارسی دور از محل سکونتشان، بخش نامه های ضد و نقیض و دیرهنگام از طرف آموزش و پرورش مناطق، عدم توجه به هماهنگی سن دانش آموزان با پایه آموزشی مربوطه، و تعیین سطح ضرب الاجلی بدون در نظر گرفتن شرایط محرومیت از تحصیل این کودکان از دیگر مسائل و مشکلاتی است که وجود دارد.

وجود برخوردهای تبعیض آمیز و غیرمحترمانه با خانواده ها و کودکان در زمان ثبت نام و در حین سال تحصیلی در برخی از موارد نیز نکته دیگری است که این فعال حقوق کودک به آن اشاره می کند.

مدرکی ندارند که ارائه کنند!این فعال حقوق کودک ادامه می دهد: در سال جدید تحصیلی علاوه بر مواردی که برشمردیم، مشکلات جدیدی هم اضافه شده است.

افرادی که نتوانستند در سال گذشته به هر دلیلی ثبت نام کنند، باید مدرکی دال بر 2 سال سکونت در ایران را ارایه دهند که این امر علاوه بر زیرسوال بردن "طرح فرمان"، نشان می دهد که کودکان رسما تا 2 سال از تحصیل محروم خواهند بود.

در ضمن بازمانده از تحصیل فاقد اوراق هویت، مدرکی ندارد چه برسد به آنکه بخواهد آن را به جایی ارائه کند.

ارائه کارنامه ی مربوط به سال تحصیلی گذشته یکی دیگر از مواردی است که این فعال حقوق کودک به آن اشاره می کند.

به گفته او، الزام ارائه کارنامه توسط کودکان مهاجر در حالی صورت گرفته است که همچنان در سال گذشته مدارس به ویژه در شهرستان ها به دلیل کمبود ظرفیت، کبر سن کودکان وعدم توانایی درپرداخت شهریه از ثبت نام کودکان مهاجر سرباز زده اند و این کودکان به امید حل مشکلات ظرفیت و کبر سن در طول سال در برخی ان جی اوها(نهادهای غیردولتی) مشغول به تحصیل بوده اند.


کلید واژه ها: تحصیل - کودک - کودکان - ثبت نام - دانش آموزان - مشکلات - خانواده - مهاجر - قانون - ایران - سلامت نیوز - هایی - شهریه - حقوق - هویت - مالی - تحصیل رایگان - مدارس دولتی - قانون اساسی - گزارش - سلامت - مدارس - جدید - نیوز - تابستان - رایگان - انتخاب - حمایت - شرایط - قیمت

آخرین اخبار سرویس:
همنوایی مردم عزادار خراسان شمالی با کاروان اسرا

بخش خبری 20 جمعه سی ام شهریور 97 + فیلم

امدادرسانی هلال احمر به 500 نفر در سیلاب مناطق روستایی دهدزِ ایذه

امدادرسانی هلال احمر به 500 نفر در سیلاب مناطق روستایی دهدزِ ایذه

راهکارهایی برای تامین امنیت روانی دانش آموزان در دوران تحصیل

تک فرزندان در قبال آسیب های اجتماعی شکننده ترند

1757 تن از خدمات جمعیت هلال احمر قم بهره مند شدند

وجود 202 مدرسه تک دانش آموز در کشور

ترافیک در محورهای 9 گانه/ترافیک سنگین در جاده کرج و هراز

1757 تن از خدمات جمعیت هلال احمر قم بهره مند شدند

شرایط ثبت اعتراض به نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش

مهار حریق در تالاب هویزه

وزیر آموزش و پرورش مهمان بدون تعارف

ترافیک در محورهای مواصلاتی قم سنگین است

آتش سوزی هورالعظیم مهار شد

طرح جدید ترافیکی شهر بندرعباس از 15 مهرماه اجرایی می شود

قبرستان عجیب و عمودی در برزیل + عکس

اعمال محدویت های ترافیکی در اصفهان

کلاس اولی ها ، فردا در مدرسه .

اضطراب جدایی | مراقب کلاس اولی ها باشیم؛ توصیه های دکتر سیما فردوسی

آتش سوزی در هورالعظیم مهار شد

ترافیک در محورهای مواصلاتی قم سنگین و پرحجم است

ترافیک در محورهای مواصلاتی قم سنگین و پرحجم است

آتش سوزی در هورالعظیم مهار شد

ترافیک مبادی ورودی مشهد سنگین است

نخل گردانی، پایان 11 روز سوگواری در شاهرود

ترافیک مبادی ورودی مشهد سنگین است

ترافیک در محورهای 9 گانه/ترافیک سنگین در جاده کرج و هراز

تصاویر/ دسته عزاداری سقا ها در شام غریبان در قم

ترافیک در محورهای 9گانه/کرج و هراز ترافیک سنگین دارند

کیفیت فوق العاده هوای تهران در آستانه پاییز

ترافیک سنگین در همه محورهای منتهی به تهران

کاهش جرائم و افزایش کشفیات در شرق تهران

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش: یک میلیون و 436 هزار کلاس اولی فردا به مدرسه می روند/ وجود 202 مدرسه دارای یک دانش آموز در کشور

بارش «شهاب» بر سر سه میلیون دانش آموز!

نخل گردانی 11 محرم در شاهرود

چندگانگی در صدور مجوز موسسات کنکور

ترافیک سنگین در جاده های استان سمنان

طوفان در جنوب فارس

3 میلیون دانش آموز در سال تحصیلی جدید تحت پوشش «شهاب» قرار می گیرند

ساعات کاری کارمندان در دو هفته اول مهرماه شناور شد

بازگشت مسافران در آخرین روزهای تابستان

تشییع پیکر شهید تازه تفحص شده در فلاورجان

قفل ترافیک پایان تابستان بر جاده های خروجی مازندران

محدودیت های ترافیکی روز شنبه در بندرعباس

قفل ترافیک پایان تابستان بر جاده های خروجی مازندران

مراسم شام غریبان حسین

شهرآماده مهر

آیین سنتی عزاداری یازدهم محرم - دامغان

فردا؛ اعمال محدودیت های ترافیکی در کرمانشاه

تصاویر/ مراسم چغچغه زنی در روستای انجدان اراک

تعزیه غروب عاشورا در روستای تاریخی وفس

توزیع 2 هزار سبد تحصیلی بین دانش آموزان شهرستان بردسکن

مدرسه ای که تنها یک دانش آموز دارد! +تصاویر

آخرین وضعیت مدارس در نقاط زلزله زده

شرایط ثبت اعتراض به نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش

کلاس اولی ها فردا به مدرسه می روند

هشدار پلیس به خودروهای مزاحم در اطراف مدارس

تصمیم مهم برای ساعات کار کارمندان در مهرماه

هشدار هواشناسی به ساکنان غرب و جنوب غرب استان کرمان

گشایش مرز خسروی تکذیب شد

حیات و ممات آموزنده حضرت سیدالشهدا (ع)

تب داغ بازارنوشت افزار در آستانه بازگشایی مدارس

زکات گوسفند

راه اندازی 22 خط «اتوبوس مدرسه» برای اولین بار

مراسم شام غریبان در ایلام

زکات گاو

زکات حیوانات

20 درصد دانش آموزان اضافه وزن دارند | توزیع فلوراید در مدارس

گورستان 4 هزار ساله خوفناکی که اجسادش کاملا سالم مانده اند !

تردد خودرو ها در مسیرهای منتهی به تهران نیمه سنگین است

تصاویر ناب از ادای احترام سربازان روسی به ساحت مقدس حضرت زینب

توضیحات تکمیلی رییس پلیس راهور تهران بزرگ درباره شناور شدن ساعت کاری کارمندان

کلاس اولی ها آغاز سال تحصیلی را جشن می گیرند

حمل ونقل بزرگترین و بلندترین حیوانات (+عکس)

مصرف گل گاو زبان برای چه کسانی مضر است ؟

تردد خودرو ها در مسیرهای منتهی به تهران نیمه سنگین است

تردد خودرو ها در مسیرهای منتهی به تهران نیمه سنگین است

هشدار هواشناسی به ساکنان غرب و جنوب غرب استان

راه اندازی 22 خط اتوبوس مدرسه برای اولین بار

تردد خودرو ها در مسیرهای منتهی به تهران نیمه سنگین است

گشایش مرز خسروی تکذیب شد

دو عکس از ایران در میان برندگان مسابقه عکاسی محیط زیست Ciwem 2018+تصاویر

تمهیدات ترافیکی ویژه مهر

عزاداری های پرشور ماه محرم و دلدادگی مردم به اهل بیت

جشن شکوفه ها با حضور 85 هزار کلاس اولی فردا در فارس

مراسم شام غریبان در تهران /عکس

تمهیدات ترافیکی فردا 31 شهریور در زاهدان

بهره برداری از نخستین مدرسه ویژه اوتیسم در تهران

8 محور دارای ترافیک نیمه سنگین، پرحجم و روان

همکاری خانواده ها با اولیای مدرسه ضروری است

شناور شدن ساعت کار کارمندان

ترافیک سنگین مقطعی درمحورهای مازندران

ساعت حرکت قطارها و اتوبوس ها تغییر نمی کند

500 بسته لوازم تحریر بین دانش آموزان خانواده های نیازمند زندانی توزیع شد

16 هزار و 311 کلاس اولی، فردا در مدارس استان

ترافیک سنگین در همه محورهای منتهی به تهران

تصاویر/ تهیه و توزیع 25000 غذا در حسینیه اعظم کرشته شهریار

افزایش 4 برابری ترافیک محورهای کرمانشاه

فصل پاییز از چه ساعتی آغاز می شود / اعتدال پاییز از دیدگاه نجوم

چالش های پیش روی ثبت نام کودکان بازمانده از تحصیل

چالش های پیش روی ثبت نام کودکان بازمانده از تحصیل