مطالب مرتبط:
فلسفه تشکیل جهاد دانشگاهی ترویج فرهنگ غنی ایرانی ـ اسلامی است
ترویج فرهنگ قرانی نیاز جامعه اسلامی
بانک اطلاعاتی شورای فرهنگ عمومی استان همدان راه اندازی می شود
خیریه اسلامی کمپین «کوله پشتی» در اوکلاهاما راه اندازی کرد
احیای باغ ملی و راه اندازی مرکز هنر و فرهنگ در اردبیل
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 10:352018-08-15دانش

ضروت راه اندازی نهضت ترویج فرهنگ ایرانی - اسلامی


ایرنا- عضو هیات علمی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: برای ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی باید به داد خانواده ها رسید و آنها را آموزش داد، - ما در این رابطه نیازمند یک نهضت ترویج فرهنگ اسلامی و ایرانی در کشور هستیم.

حسن ملکی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در باره راهکارهای گسترش سبک زندگی ایرانی اسلامی، اظهار داشت:وقتی که از زندگی سخن می گوییم در حقیقت از مجموعه شرایطی صحبت می کنیم که محیط بر وجود انسان است، به گونه ای که در نگرش، طرز تلقی، افکار و در زوایای وجودی او اثر می گذارد،به انسان شکل می دهد و یک شاکله خاصی را در انسان بوجود می آورد.

وی گفت:موضوع به این مهمی باید بر اساس معیارهای دینی و بر پایه احکام عقل و بر مبنای اقتضائات زندگی ایرانی،ساماندهی شود تا آن محیطی که بر انسان حکمفرمایی می کند و به زندگی انسان جهت می دهد یک محیط معقول، منطقی و مناسب باشد.

**سبک زندگی اسلامی - ایرانی را باید از دوره کودکی به افراد بیاموزیم ملکی گفت: برای گسترش سبک زندگی ایرانی اسلامی نکاتی را باید در نظر بگیریم، نخستین نکته این است که یاد دادن سبک زندگی ایرانی اسلامی یک امر تربیتی بوده و آموختنی است، پس باید این را از دوره کودکی و نوجوانی به افراد بیاموزیم.

این استاد دانشگاه افزود: همانگونه که کودکان آداب مختلف زندگی را یاد می دهیم، سبک زندگی ایرانی اسلامی را هم باید به آنها بیاموزیم و کتاب های درسی ما، معلمان و به طور کل، نظام آموزشی باید این موضوع را به عنوان یک راهبرد اصلی تربیتی مد نظر داشته باشند و افراد را اینگونه بار بیاورند.

وی افزود: اگر راهکار تربیتی که یک امر زیربنایی و بنیادی در زندگی انسان است مد نظر نباشد، به طور طبیعی نیل به سیمای حقیقی سبک زندگی اسلامی ایرانی کار آسانی نخواهد بود و معتقدم دستگاه های تربیتی کشور باید این رسالت را به خوبی درک بکنند.

**آموزش های خانواده باید بر محور سبک زندگی اسلامی ایرانی باشد عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: در مرحله بعدی بحث خانواده ها مطرح است، حقیقت مساله این است که هر کودکی در یک محیط کوچک طبیعی مقدس بنام خانواده متولد می شود، در آنجا رشد می کند و پدر و مادر او هر نوع زندگی را در پیش بگیرند آن کودک و نوجوان هم مطابق همان شیوه زندگی بار خواهد آمد.

ملکی افزود:در اینجا باید با والدین که این نوع گفت وگوها را می بینند، می شنوند و مطالعه می کنند هزاران بار مطرح کرد که اگر می خواهید فرزندتان یک زندگی معقول، متعادل و متناسب با شئونات دینی و ایرانی داشته باشند باید زندگی خودتان را مطابق این ملاک ها وفق بدهید، برای اینکه در اینجا معجزه نمی توان کرد.

وی ادامه داد: بالاخره کودک در یک محیط خانوادگی مشخص رشد می کند و باید در کشور بحث آموزش های خانواده بر محوریت سبک زندگی ایرانی اسلامی رواج پیدا کند و نباید فقط به آموزش هایی که از طریق رسانه های عمومی مانند صدا و سیما و امثال اینها مطرح می شود اکتفا کنیم.

**برای ترویج سبک زندگی باید به داد خانواده ها رسید عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت:برای ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی باید به داد خانواده ها رسید و آنها را آموزش داد.

ملکی با اشاره به اینکه ما در این رابطه نیازمند یک نهضت ترویج فرهنگ اسلامی و ایرانی در کشور هستیم، تصریح کرد: صاحبنظران، مربیان، روانشناسان و جامعه شناسان باید بر اساس مدیریت کلانی که از سوی دولت به عمل می آید،به این سوال پاسخ دهند که ما چگونه خانواده های مختلف را برای ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی آماده کنیم.

وی افزود: راهکار سوم این است که آنچه که مربوط به سبک زندگی اسلامی ایرانی است و مولفه های این سبک زندگی را تشکیل می دهد را باید در جامعه خودمان به یک عوامل و مولفه های قابل دسترس تبدیل کنیم.

ملکی با ذکر مثالی گفت: به عنوان نمونه یکی از مولفه های سبک زندگی ایرانی اسلامی مساله ازدواج آسان است و ازدواج متناسب با این سبک زندگی است.

وی ادامه داد: ممکن است ازدواج به گونه ای انجام گیرد که همراه با ده ها غم و غصه و ریخت و پاش و گرفتاری و اسراف که بعد از ازدواج اثرات منفی فراوانی در زندگی زو مشترک بدنبال داشته باشد یا به شیوه ای که دین مبین اسلام مطرح می کند یک زندگی در واقع بر پایه ازدواج ساده، سالم و بی حاشیه باشد.

این استاد دانشگاه یادآور شد: ترویج ازدواج ساده و کم هزینه احتیاج به یک نوع فضا سازی و فرهنگسازی از سوی دولتمردان و مدیران جامعه دارد تا کمک کند به اینکه نوجوانان، جوانان و خانواده های گوناگونی که در کشور وجود دارند با بهره گیری از این شرایط و تسهیلاتی که فراهم می شود، خودشان را راحت با این سبک زندگی وفق بدهند.

ملکی افزود: آنچه کار را یک مقدار سخت کرده این است که امروزه سبک زندگی ایرانی اسلامی به وسیله سبک زندگی غربی که بوسیله رسانه های فرامرزی و ماهواره ای در واقع به عنوان یک عامل تهدید، تحت تاثیر قرار گرفته و اجازه نمی دهد خیلی از برنامه های داخلی موثر بر سبک زندگی اسلامی ایرانی به بار نشیند.

ملکی با طرح این پرسش که چاره کار چیست ؟ گفت: فرهنگ غربی سیل آسا وارد کشور ما شده، خانواده های گوناگون را تحت تاثیر قرار داده و سبک زندگی معینی را ساخته و در اختیار مردم قرار داده است.

وی افزود: یکی از کارهایی که می توان انجام داد، این است که فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را باید تا حدود زیادی مدیریت و کنترل کرده و مردم را متوجه کرد که برنامه های ماهواره ای اگر دو تا نکته مثبت داشته باشد، 10 نکته منفی هم دارد.

به گفته این استاد دانشگاه،با هجوم فرهنگ غربی، نکات منفی برنامه های ماهواره ای در داخل کادوی رنگی پیچده شده و طوری معرفی می شود که تعداد زیادی از خانواده ها، نوجوانان و جوانان شیفته آن شده و فرهنگ و سبک زندگی غربی را می پذیرند.

** نقش شورای عالی فضای مجازی در ترویج سبک زندگی اسلامی استاد پیشکسوت و با سابقه دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در جامعه امروز به نوعی مدیریت فضای مجازی نیاز داریم و شورای عالی فضای مجازی می تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند.

معاون سابق فرهنگی و پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: به نظر بنده شورای عالی فضای مجازی در مدیریت فضای مجازی و کنترل شبکه های اجتماعی به نفع ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی، فوق العاده می تواند موثر باشد.

ملکی در پایان تاکید کرد: برای ترویج سبک زندگی اسلامی - ایرانی باید کار فرهنگی تربیتی کرد و راهی جز این نداریم، البته همراه با کار فرهنگی تربیتی، یک سری امور مدیریتی که در کوتاه مدت بتواند اثر گذار باشد نیز مورد انتظار است که از سوی نهادهای تصمیم گیرنده در دولت انجام شود.


کلید واژه ها: زندگی - ایرانی - سبک زندگی - اسلامی - سبک زندگی اسلامی - دانشگاه علامه طباطبایی - انسان - خانواده - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - دانشگاه - کودک - هیات علمی - محیط - طباطبایی - آموزش - فرهنگ - عضو هیات - استاد دانشگاه - نوجوان - راهکار - کودک و نوجوان - کتاب های درسی - فرهنگ ایرانی - نظام آموزشی - طبیعی - ایرنا - علمی - کشور - چهارشنبه

آخرین اخبار سرویس:
به یاد استاد

انتقاد معاون دانشجویی دانشگاه تهران از عدم پرداخت بودجه دانشگاه ها

اولویت شرکت های دانش بنیان هنر و علوم انسانی برای استقرار

سیاست زدگی تشکل ها موجب جدایی جنبش دانشجویی از مردم می شود/ نادیده گرفتن توانمندی ها، آفت جریان دانشجویی

کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی در دانشگاه خواجه نصیر برگزار می شود

دوره آموزشی بازاریابی دیجیتال در دانشگاه امیرکبیر برگزار می شود

برنامه دستخط امروز میزبان مخبر دزفولی است

برنامه دستخط میزبان مخبر دزفولی است

آغاز فعالیت تشکل های دانشجویی به مناسبت روز دانشجو /دانشگاه محل حضور رییس جمهور، مشخص نیست

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه مازندران و معاونت فرهنگی وزارت علوم امضا شد

همایش ملی مسئولیت اجتماعی در قزوین برگزار شد

تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه خلیج فارس بوشهر و دانشگاه UTM مالزی امضا شد

سگ ها را نسوزانید/ عقیم سازی؛ پیشنهاد یک استاد دانشگاه برای کنترل زاد و ولد سگ های ولگرد در اهواز

خبر جدید پاکستان از مرزبانان آزاد شده

مراسم فارغ التحصیلی حافظان قرآن در استان «عفیف» عربستان

تصویری حیرت انگیز از یک خوشه کهکشانی

رضا صمیم: نظام دیجیتال، تولید دانش کلاس را بی معنا کرده است

همایش ملی مسئولیت اجتماعی در دانشگاه آزاد قزوین

پذیرش دانشجو در علمی کاربردی لرستان بر اساس ماموریت گرایی مراکز

طوفان ماده تاریک با سرعت سمت زمین می آید

تخصیص اعتبار فرهنگی به دانشجویان خارجی

طوفان ماده تاریک در راه زمین

خانه خود را با آفتاب خنک کنید !

همایش ملی پیشرفت های معماری سازمانی

زمان برگزاری آزمون زبان دکتری پیام نور اعلام شد

عجیب ترین رشته های دانشگاهی دنیا

اولین کارگروه واگذاری پروژه های ساختمانی علوم پزشکی لرستان برگزار شد

تجلیل از اساتید ، محققان و دانش پژوهان برتر زمین شناسی در قم

گزینه جدی مدیرعامیل منطقه آزاد کیش

اشتغال به تحصیل 179 دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه یزد

دلایل نظریه پرداز نبودن ایران در فلسفه علم جهان

برگزاری اولین مسابقات رباتیک شهری در دانشگاه سیستان و بلوچستان

امضای تفاهم نامه همکاری میان ورزش بسیج و دانشگاه شهید رجایی

برگزاری چالش بیور دانشگاه واترلو کانادا در ایران

دانشگاه شهید بهشتی 270 دانشجوی خارجی دارد

پنج مرزبان ربوده شده مرز میرجاوه ،در مسیر بازگشت به کشور

https://www.e-estekhdam.com/?p=1472259

https://www.isna.ir/news/97082311610/جاده-های-تندرستی-در-خوابگاه-های-دخترانه-گسترش-می-یابد

http://www.irna.ir/fa/News/83100209/

http://shoaresal.ir/fa/news/169080/تشکل های-دانشگاه-آزاد-اسلامی-هیأت های-اندیشه ورز-راه اندازی-کنند

http://khabaredagh.ir/fa/news/791459/مقصود-فراستخواه-استاد-دانشگاه-از-هر-ده-نفری-که-از-کشور-خارج-می شوند-تنها-2-نفر-خواهان-بازگشت-به-ایران-هستند

8

8

45128466

https://www.afkarnews.com/fa/tiny/news-810225

8

http://aftabnews.ir/fa/news/556768/وزیر-علوم-دانشگاه-تربیت-مدرس-به-سوریه-می رود

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277487/معرفی-تجربیات-دانشگاه-علوم-پزشکی-شیراز-به-دانشگاه های-علوم-پزشکی-کشور

news

45128225

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277827/اعلام-نتایج-داوطلبان-دکتری-بدون-آزمون-ویژه-استعدادهای-درخشان

http://shoaresal.ir/fa/news/169045/شرایط-حذف-کنکور-در-سال-98

https://www.etelanews.com/fa/news/67914/اینم-جایگاه-ویژه-زنان-در-ورزشگاه

1542218158

http://www.ecofars.com/view.php?newsid=232815

http://pana.ir/news/870505

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277817/خادمان-اماکن-مذهبی-گلستان-بیمه-تکمیلی-شدند-فیلم

https://www.rouydad24.ir/fa/news/154727/تکذیب-شایعه-تغییر-وزیر-علوم

https://fa.shafaqna.com/news/661091/

1542214558

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277758/رویداد-ملی-ایده-بازار-خوراک-و-نوشیدنی

http://www.irna.ir/fa/News/83100035/

https://fa.shafaqna.com/news/661076/

https://fa.shafaqna.com/news/661072/

http://www.irna.ir/fa/News/83100027/

ثبت نام 400 دانشجوی دانشگاه فرهنگیان در جشنواره نمونه

http://iqna.ir/fa/news/3764135/کارگاه-ریشه شناسی-مفردات-قرآن-در-زبان های-سامی-برگزار-شد

1542211857

http://qafqaz.ir/fa/?p=53868

http://www.irna.ir/fa/News/83100000/

http://snn.ir/fa/news/724082/نقشه-جامع-علمی-کشور-باید-تغییر-کند

http://iqna.ir/fa/news/3764138/اعلام-جزییات-دهمین-دوره-مسابقات-قرآن-دانشجویی-عربستان

https://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1397/8/23/959603_626.jpg

http://khabaredagh.ir/fa/news/791417/داوطلبان-مراقب-باشند-برخی-دانشگاه ها-به-صورت-غیرقانونی-دانشجوی-کارشناسی-ارشد-و-دکتری-جذب-کردند

http://www.irna.ir/fa/News/83099977/

1542209157

http://iqna.ir/fa/news/3764131/تقریر-نظر-علامه-طباطبایی-در-باب-تأویل-علامه-به-نیمی-از-مسائل-فلسفه-اجتماع-توجه-داشته-است

http://www.irna.ir/fa/News/83099949/

http://snn.ir/fa/news/724168/آیت-اللهی-حق-حضانت-والدین-را-به-هر-دلیلی-نمی شود-سلب-کرد-چرا-لایحه-برای-قاچاق-اطفال-تخفیف-قائل-شده-است

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277674/آزمایشگاههای-دانشگاه-یاسوج-در-خدمت-استاندارسازی-تولیدات-استان

http://www.irna.ir/fa/News/83099925/

http://www.irna.ir/fa/News/83099887/

http://www.hamshahrionline.ir/news/422685/نرخ-بیکاری-فارغ-التحصیلان-19-درصد-اعلام-شد-کبگانیان-بیکاری

http://snn.ir/fa/news/724167/دانشگاه-علمی کاربردی-محلی-برای-تمرین-کسب وکار-اولین-مرکز-نوآوری-کنجد-افتتاح-شد

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277696/تشکیل-کارگروه-تخصصی-دبیر-خانه-شورای-عالی-مناطق-آزاد-و-صنعتی-استان

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277648/برگزاری-کنگره-بین-المللی-روز-جهانی-دیابت-در-اردبیل

https://www.tabnak.ir/fa/news/851760/اقدام-غیرقانونی-برخی-از-مراکز-در-جذب-دانشجوی-دکتری

http://snn.ir/fa/news/724163/نتایج-رقابت-کشوری-رویای-کهکشانی-من-اعلام-شد

https://www.tabnak.ir/fa/news/851757/شرایط-ارزیابی-مدارک-تحصیلی-متقاضیان-دکتری-خارج-از-کشور

http://www.tehran24.news/news/138765/انتصاب-جدید-در-روزهای-پایانی-ریاست-افشانی-بر-شهرداری

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277659/برگزاری-رویداد-ملی-ایده-بازار-خوراک-و-نوشیدنی

http://www.irna.ir/fa/News/83099820/

http://snn.ir/fa/news/723928/جلسه-پرسش-و-پاسخ-دانشجویی-در-دانشگاه-علوم-پزشکی-بجنورد-برگزار-شد-از-بیان-مشکلات-تا-وعده های-زمان دار

http://snn.ir/fa/news/724166/اعضای-هیات-عامل-صندوق-نوآوری-و-شکوفایی-منصوب-شدند

http://www.irna.ir/fa/News/83099815/

http://snn.ir/fa/news/724077/تفاهم نامه-همکاری-بین-دانشگاه-مازندران-و-معاونت-فرهنگی-وزارت-علوم-امضا-شد

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277341/همایش-کارآفرینی-در-دانشگاه-سیستان-و-بلوچستان-برگزار-شد

http://www.irna.ir/fa/News/83099807/

http://snn.ir/fa/news/724161/توقف-برنامه-تکمیل-ظرفیت-دانشگاه ها-در-سال-آینده-تعدادی-از-رشته های-بدون-آزمون-حذف-می شوند

https://www.parsnews.com/fa/tiny/news-560424

ضروت راه اندازی نهضت ترویج فرهنگ ایرانی - اسلامی

ضروت راه اندازی نهضت ترویج فرهنگ ایرانی - اسلامی