مطالب مرتبط:
برخی جوانان چرا دیر ازدواج می کنند؟/ شناخت «خود» مهم ترین راز موفقیت در ازدواج
پاسخ های تامل برانگیز جوانان یزدی به سوال چرا ازدواج نکردی؟
برخی جوانان چرا دیر ازدواج می کنند؟
چرا جوانان در ایران به ازدواج سفید روی آوردند؟
فارس گزارش می دهد جوانان چرا ازدواج نمی کنند؟/ شناخت «خود» مهم ترین راز موفقیت در ازدواج
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 09:062018-08-15دانش

چرا جوانان ازدواج نمی کنند/دوران دانشجویی زمان مناسبی برای ازدواج نیست


عضو هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان استان کردستان گفت: موافق ازدواج در دوران دانشجویی نیستم چرا که یک دانشجو در دوران دانشجویی از لحاظ روانی در شرایط طوفانی قرار دارد و به دلیل داشتن احساسات و هیجانات عاطفی زودگذر زمان مناسبی برای بزرگترین انتخاب زندگیش نیست.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از سنندج، چرا جوانان ازدواج نمی کنند؟ پاسخ به این سوال ذهن بسیاری از جامعه شناسان و روانشناسان را طی دو دهه اخیر به خود درگیر کرده است.

برخی دلایل اقتصادی را در عدم تمایل جوانان به ازدواج موثر می خوانند و برخی دیگر دلایل اجتماعی و تاثیرات فرهنگی تغییر سبک زندگی را.

هرچه است آمار ها به روشنی نشان می دهند، تعداد ازدواج ها در جامعه ایرانی کاهش یافته است و همزمان با این کاهش، سن ازدواج بالا رفته و نسبت طلاق به ازدواج نزدیک تر شده است.

همچنین نرخ دوام زندگی در ایران کاهش یافته است و همه اینها نشان می دهد جامعه ایرانی در مساله ازدواج دچار چالش های خاصی شده است، این روزها همه مشکلات با نام ازدواج گره خورده و سبب شده جوانان خود را از ازدواج دور ببینند؛ آن قدر دور که دیگر ازدواج جایی در رویای بسیاری از جوانان ندارد.

برای بررسی موضوع با دکتر هادی نقدی عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان استان کردستان گفت و گویی داشتیم که در ادامه می خوانید.

کاهش نرخ ازدواج جوانان محصول مشکلات ساختاری است فارس: دلایلی که جوانان را در بستن پیمان مشترک ازدواج منصرف می کند چیست؟ اگر به کاهش نرخ ازدواج در دهه های اخیر در کشور و به صورت ویژه در استان کردستان توجه کنیم می توانیم به دلایل متعددی اشاره کنیم اما اگر بر تصمیمات شخصی افراد تمرکز کنیم تقلیل موضوع است.

کاهش نرخ ازدواج جوانان محصول مشکلات ساختاری است مانند مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی که در کنار هم روی تصمیم فرد تاثیر می گذارد.

طبق اعلام آمار موجود از اول امسال تا پایان تیرماه، چهار هزار و 520 واقعه ازدواج و یک هزار و 181 واقعه طلاق در استان کردستان ثبت شد که آمار ازدواج در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 11 درصد کمتر است باید بدانیم دلایل کاهش نرخ ازدواج چیست؟ اگر به شرایط کشور در چند ماهه اخیر توجه کنیم متوجه می شویم که کاهش آمار ازدواج بی ارتباط با اوضاع و اتفاقاتی که در کشور رخ داده است نیست همانطور که می دانیم امروز وضعیت اقتصادی کشور حالت بحرانی پیدا کرده است و ایمنی و امنیت اقتصادی روی مسئله ازدواج تاثیر دارد.

از طرفی بحران اقتصادی توان مالی جوانان را پایین آورده است و از طرفی بالا رفتن سطع توقعات، انتظارات و چشم و هم چشمی مانع پاسخگویی توان مالی به نیازهای متورم فرهنگی و چشم و هم چشمی ها می شود.

امروز در کشور افراد زیادی را داریم که به دلیل ناتوانی مالی رغبتی به ازدواج ندارند البته با وجود شرایط بد اقتصادی که امروز بر کشور سایه انداخته است تعداد این افراد روز به روز بیشتر می شود.

مطمئنا ناتوانی مالی ناامنی روانی می آورد و بر تصمیمات فرد تاثیر می گذارد، امروز ارزش های اخلاقی و فرهنگی به خاطر وضعیت مالی تحت تاثیر قرار گرفته است و همانطور که مشهود است به تدریج از فرهنگ اخلاق مدار به سمت فرهنگ منفعت طلبی و رقابتی فاقد اخلاق، حرکت کرده ایم.

امروز اکثر جوانان به دنبال موقعیت بالای فرهنگی هستند و همین روی انتظاراتی که فرد از ازدواج دارد تاثیر می گذارد.

با پررنگ شدن تفکر مادی گرایانه و ارزش های مادی بر زندگی، امروز پول و ارزش های مادی بر روابط افراد سیطره انداخته، جوانان در انتخاب همسر مورد نظر خود کمتر به شخصیت و فضیلت های اخلاقی توجه می کنند.

امروز فرهنگ حالت رقابتی پیدا کرده است و همین باعث شده است که انتظارات و توقعات مالی جوانان برای اینکه سطح زندگی خود را بالاتر نشان دهند بالا برود، به تبع هزینه های ازدواج نیز افزایش پیدا می کند و بە دلیل مشکلات اقتصادی و ناتوانی در پاسخگوی بە این نیازها، آمار ازدواج کاهش پیدا می کند.

یکی دیگر از دلایل کاهش نرخ ازدواج در کردستان این است که امروز جوانان در تمام دنیا و ایران ترجیح می دهند به جای اینکه در سن پایین ازدواج کنند در سن بالا ازدواج کنند.

افرادی که از نظر مالی تامین هستند ازدواج را یک انتخاب می دانند فارس: امروز چرا برخی از جوانان ازدواج نمی کنند؟ جوانانی که ازدواج نمی کنند عمدتا دو دسته هستند، دسته ای که توانایی مالی ندارد و امروز به دلیل شرایط بحرانی اقتصادی تعداد آنها تشدید شده است کە بە آن اشارە شد و دسته دوم افرادی هستند که توانایی مالی داشتە و در سطح بالایی از رفاه قرار دارند اما از ازدواج کردن امتناع می کنند، دسته اول با فراهم کردن شرایط کاری و داشتن درآمد ازدواج می کنند اما دسته دوم نیازمند کار علمی و فرهنگی است.

ازدواج فرایندی است که بە رشد و تحول انسانی منجر می شود، ازدواج هسته اولیه ایجاد خانواده و سنگ بنای جامعه انسانی است.

اگر ازدواج را میل به شکوفایی تعریف کنیم ازدواج به عنوان یک ضرورت جلوگر می شود اما امروز تحت تاثیر زندگی های غربی ازدواج نه به عنوان تکلیف رشدی بلکه به عنوان انتخابی کە می توان انتخاب کرد یا نکرد بە شکل امری غیرضروری در آمدە است.

بیشتر افرادی که از نظر مالی تامین هستند ازدواج را یک انتخاب می دانند و آن را یک ضرورت رشدی در جهت تکامل شخصی خود نمی بینند.

 افراد متاهل از سلامت روان بیشتری برخوردار هستند فارس: چکار باید کرد که این جوانان به سمت ازدواج و تشکیل خانواده روی آورند؟ برای ترغیب افرادی که از لحاظ مالی تامین هستند اما ازدواج نمی کنند باید بصورت علمی به آنها یاداوری کنیم که اولا افراد متاهل از اعتبار اجتماعی بالاتری برخوردار هستند و بیشتر مورد اعتمادند، دوما افراد متاهل از سلامت روان بیشتری برخوردار هستند، سوما افراد متاهل از نظر رشد مالی موفقیت های بیشتری کسب می کنند،چهارم افراد متاهل آسیب پذیری کمتری در مقابل استرس ها و تنش های محیطی دارند، پنجم باید این افراد بدانند که افراد مجرد احتمال اینکه در سن بزرگسالی دارای بحران های روانی ناشی از تنهایی باشند بیشتر است.

افراد مرفهی که رغبتی به ازدواج کردن ندارند باید بدانند هر چه در سن بالا ازدواج کنند میزان تطابق پذیری آنها کمتر می شود، در واقع با افزایش سن شخصیت فرد قوام یافته و انعطاف پذیری که لازمه سازش زن و شوهر است کاهش می یابد البته لذت بردن و صمیمت در زندگی مشترک به اندازه زمانی که در سن پایین ازدواج کنند عمق پیدا نمی کند.

موافق ازدواج در دوران دانشجویی نیستم  فارس: نظر شما در ارتباط با ازدواج در دوران دانشجویی چیست؟ من شخصا موافق ازدواج در دوران دانشجویی نیستم چرا که یک دانشجو در دوران دانشجویی از لحاظ روانی در شرایط طوفانی قرار دارد و به دلیل داشتن احساسات و هیجانات عاطفی زودگذر زمان مناسبی برای بزرگترین انتخاب زندگیش نیست البته آشنایی در دوران دانشجویی و ازدواج بعد از دانشگاه قابل قبول تر است.

موافق ازدواج در دوران دانشجویی نیستم چرا که نیاز افراد در این دوران تثبیت نشده است، شناخت افراد از خودشان تثبیت نشده است و احتمال تغییر سلیقه، علاقه، ارزش ها و هدف ها بیشتر است، جوانان ما هر چه بعد از سن 25 سالگی ازدواج کنند تثبیت اهداف، نیازها و خواسته هایشان بیشتر است بنابراین ازدواج بادوام تری خواهند داشت.

در دنیای سنتی گذشته که افراد در سن پایین ازدواج می کردند چون تنوع، گوناگونی و رنگانگی ارزش ها، اهداف و خواسته ها کم بود انتظارات و توقعات زوجین از هم کمتر بود اما در دنیای امروز که عرصه انتخاب های مختلف و رنگارنگ است هر چه افراد در سن پایین ازدواج کنند احتمال اینکه علایق و سلایقشان تثبیت نشده باشد بیشتر است.

انتهای پیام/ح http://fna.

ir/bnvqs9
کلید واژه ها: ازدواج - جوانان - استان کردستان - اقتصادی - کاهش - دانشگاه فرهنگیان - کردستان - فرهنگی - مشکلات - دانشجو - دانشجویی - آمار ازدواج - استان - فرهنگیان - آمار - کشور - جامعه - زندگی - ایران - اجتماعی - دانشگاه - وضعیت اقتصادی - دلایل اقتصادی - بحران اقتصادی - خبرگزاری فارس - ایرانی - بحران - تصمیم - شرایط - هیئت علمی

آخرین اخبار سرویس:
وقتی سرویس های دانشگاه صنعتی قوچان با متروی تهران مقایسه می شود/ 3 اتوبوس برای جابجایی 3000 دانشجو!

آب مریخ بنظر می رسد برای زندگی مناسب بود

21 طرح پژوهشی در دانشگاه پیام نور قزوین اجرا شد

فرصت انتخاب رشته مجدد برای داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد

دانشگاه هنرهای اسلامی ـ ایرانی فرشچیان

پذیرش در مقاطع کارشناسی وکارشناسی ارشد در دانشگاه پیام نور+فیلم

تندیس ابن سینا در دانشگاه های معتبر جهان نصب می شود

پذیرش در مقاطع کارشناسی وکارشناسی ارشد در دانشگاه پیام نور

کوتاه از دانشگاه آزاد

بهترین دمنوش ها برای گروه های خونی متفاوت

فرصت مجدد انتخاب رشته برای داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد

اعتراض دانشجویان دانشگاه رازی به کیفیت غذا و وضعیت خوابگاه ها+ پاسخ مسئولان

فرصت مجدد انتخاب رشته برای داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد

کاروان دانشجویی شهید باکری آذربایجان غربی در قالب سه اتوبوس به کربلا اعزام شدند

مسابقات تیراندازی با تفنگ بادی در دانشگاه زنجان برگزار می شود

دانشگاه علامه مسابقه موت کورت دیوان عدالت اداری را برگزار می کند

غلامی: وزارت علوم از حرکت های نو آموزش استقبال می کند

کنوانسیون تأیید و به رسمیت شناختن صلاحیت های آموزش عالی در کره جنوبی برگزار شد

مراسم بدرقه کاروان دانشجویی پیاده روی اربعین دانشگاه تبریز برگزار می شود

محوری بودن نقش دانشگاه ها در حل مشکلات جامعه/ اساتید دانشگاهی نباید خود را از دولت جدا بدانند

نباید اجازه داد برخی ها آینده را برای مردم سیاه ترسیم کنند

ناسا از کشف یک کوه یخی کاملا مستطیل شکل خبر داد

کاروان دانشجویی آذربایجان غربی در قالب سه اتوبوس به کربلا اعزام شدند

فرصت انتخاب رشته مجدد برای داوطلبان رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

قتل خاشقچی بی آبرویی امثال زیباکلام و سریع القلم و علم سکولار آنهاست/ 15 کشور، یمن را زیر ظلم گرفته اند اما صدایی از لیبرال ها در نمی آید

طرح بزرگ آبرسانی به دشت سیستان

فیلم سقوط بالگرد سکوی فاز 12

اطلاعیه دانشگاه شهید رجایی درباره حقوق دانشجو معلمان

تندیس ابن سینا در دانشگاه های معتبر جهان نصب می شود

روحانی: انتقاد نباید دستوری باشد

فرصت مجدد انتخاب رشته برای داوطلبان پزشکی آزاد

ظرفیت لیوان تحریم ایران پر شده و تاثیری در اقتصاد ایران نخواهد داشت/ لیبرالیسم عمامه به سر و کراواتی نمی شناسد

فرصت مجدد انتخاب رشته برای داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد

ظرفیت لیوان تحریم ایران پر شده و تاثیری در اقتصاد ایران نخواهد داشت/ لیبرالیسم عمامه بسر و کراواتی نمی شناسد

فرصت انتخاب رشته مجدد برای داوطلبان رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد

همانطور که علم دستوری نمی شود، انتقاد هم نمی تواند دستوری باشد

فرصت انتخاب رشته مجدد برای داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد فراهم شد

استخدام نیروی خدماتی

طراحی 4 مدل سازه برای جلوگیری از آثار زیان بار سیلاب

فرصت انتخاب رشته مجدد برای داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد فراهم شد

مجوز 107 موسسه اعزام دانشجو به خارج لغو شد

تجمع دانشجویان بلاتکلیف علوم پزشکی مقابل دانشگاه آزاد

فاز جدید تحقیقات علمی شهاب سنگ در کشور آغاز شده است

جزییات وام شهریه دانشجویی

درخشش گروه تواشیح شمیم وصال یزد در جشنواره قرآنی دانشگاه آزاد

اگر یک ارتباط خوب می خواهید عصبانیت را کنار بگذارید

فاز جدید تحقیقات علمی شهاب سنگ در کشور آغاز شده است

جزییات وام شهریه دانشجویی اعلام شد

سرنوشت قربانیان تخلف بزرگ آموزش عالی برای مسئولان چقدر اهمیت دارد؟

دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه در اعتراض به مشکلات صنفی و رفاهی تجمع کردند

​فراخوان مشارکت در طرح های پژوهشی نهاد در سال 1397 منتشر شد

استقبال وزارت علوم روش های اصلاح کننده آموزش

تبلیغات برای پذیرش در دانشگاه پیام نور غیرقانونی است

150 هزار مترمربع پروژه در دانشگاه ها توسط خیّرین در حال ساخت است

حسگری که بزودی جایگزین ام. آر. آی می شود

زیباترین زن جهان که از زیبایی اش تعجب می کند+عکس

تعلیق و لغو مجوز 107 موسسه اعزام دانشجو به خارج

نمونه های مرجع استاندارد و کالیبراسیون برای مراکز عضو شبکه تامین می شود

استقبال وزارت علوم از حرکت های نو و روش های اصلاح کننده آموزش

نصب تندیس «ابن سینا» در دانشگاه های معتبر جهان

نقد و بررسی «حضور و نقش زنان در جامعه» در دانشگاه کردستان/ بانوان فعال در حوزه نویسندگی تقدیر شدند

صنایع خلاق و نوآور به عنوان یکی از مؤلفه های اقتصاد دانش بنیان محسوب می شوند

تولیدکننده نانوپوشش ضدخوردگی در میان شرکت های هوشمند سال 2018 قرار گرفت

ذهن خود را ورق بزنید نه صفحات دفترچه استخدام را

دانشکده خبر از نیمسال دوم سال تحصیلی دانشجو می پذیرد/ تعطیلی برخی از مراکز به دلیل نداشتن کیفیت آموزش

تبلیغات برای پذیرش در دانشگاه پیام نور غیرقانونی است

تبلیغات برای پذیرش در دانشگاه پیام نور غیرقانونی است

مجوز مرکز تحقیقات محصولات سالم در دانشگاه آزاد دزفول اخذ شد

مرد شهاب سنگی ایران

تندیس ابن سینا در دانشگاه های معتبر جهان نصب می شود

نشست بررسی FATF در دانشگاه آزاد دشتستان لغو شد

چگونگی آمادگی در آزمون ارشد فراگیرپیام نور

ذهن خود را ورق بزنید نه صفحات دفترچه استخدام را

ثبت نام وام شهریه آغاز شد

امضای قرارداد تولید 65 داروی جدید

ثبت نام وام شهریه دانشجویی آغاز شد

فراخوان مشارکت در طرح های پژوهشی نهاد در سال 1397 منتشر شد

توان علمی دانشگاه آزاد اسلامی در راستای توسعه منطقه آزاد ماکو به کار گرفته شود

سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف نیروی امریه جذب می کند

کروات نزنید؛ حتی شما مجسمه دکتر شریعتی!

استاد فرشچیان احیاگر هنر اصیل ایرانی است

فراخوان جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد تمدید شد

رشته های دانشگاه رازی کرمانشاه بازار محور می شود

فضاپیمای هابل بازیابی می شود

اعزام کاروان هیئت المهدی دانشگاه بجنورد به پیاده روی اربعین/ اتحاد ایران و عراق را به رخ دنیا می کشیم+ فیلم و عکس

اعزام کاروان هیئت المهدی دانشگاه بجنورد به پیاده روی اربعین/ اتحاد ایران و عراق را به رخ دنیا می کشیم+ فلیم و عکس

پایان نامه و برخی وسایل استیون هاوکینگ به فروش می رسد

جزییات وام شهریه دانشجویی اعلام شد

اولین نگاه تاسواره های مریخ گرد به سیاره سرخ+عکس

گفتگوی ویژه خبری 1397/07/30

برگزاری کنفرانس ملی مهندسی ژئوتکنیک

جزییات وام شهریه دانشجویی اعلام شد/ آغاز ثبت نام از امروز

ثبت نام وام شهریه دانشجویی از امروز آغاز شد

چه سرنوشتی در انتظار قربانیان تخلف بزرگ آموزش عالی است؟

زندگینامه: ناصر فکوهی(1335)

مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی آغاز شد

اپلیکشین قرارگاه اربعین به همت بسیج دانشجویی آزاد ورامین رونمایی شد

نداشتن فضای آموزشی مجزا از معضلات انجمن علمی است

هدف انجمن علمی مدیریت ، ارتقای علمی دانشکده  در دانشگاه /نداشتن فضای آموزشی مجزا برای انجمن از معضلات انجمن است

ضعف نهادها شرایط را برای بحرانی کردن وضعیت خانواده ایجاد کرده است

چرا جوانان ازدواج نمی کنند/دوران دانشجویی زمان مناسبی برای ازدواج نیست

چرا جوانان ازدواج نمی کنند/دوران دانشجویی زمان مناسبی برای ازدواج نیست