مطالب مرتبط:
بسته ارزی جدید دولت به داد اقتصاد ایران می رسد؟/ قرار است دلار دولتی وارد کانال 5 هزار تومانی شود /قیمت پیشنهادی دلار در بازار ثانویه 8000 تا 8500 تومان خواهد بود/بانک مرکزی به دنبال بازگرداندن صرافی های مجاز به چرخه ارزی است/دولت به دنبال شناور کردن نرخ
اقتصاد ایران کشش دلار 8000 تومانی را ندارد/ یارانه 200 هزار تومان شود
با ادامه ی روند افزایش قیمت دلار، اقتصاد ایران از کار خواهد افتاد
با ادامه ی روند افزایش قیمت دلار، اقتصاد ایران از کار خواهد افتاد
کاهش 13 درصدی مسافران بوشهری با افزایش قیمت ها / بدهکاری 6 میلیارد تومانی ایران ایر به فرودگا ه های بوشهر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 09:412018-08-15اقتصادي

اقتصاد ایران کشش دلار 8000 تومانی را ندارد/ برخی کالاها افزایش قیمت 125درصدی داشتند/ راهی جز شفافیت نیست


با کاهش 150 درصدی ارزش پول ملی ما شاهد کاهش قدرت خرید هستیم؛ میانگین حقوق و دستمزد در ایران 2 میلیون تومان است و این یعنی اقتصاد ایران کشش دلار 10 هزار تومان و یا حتی دلار 8000 تومانی را ندارد.

- رویداد24"دکتر وحید شقاقی، اظهار کرد: نتیجه قفل شدن این سه بازار خود را در کمبود کالا، شکل گیری صف های طولانی برای خرید برخی کالاها، افزایش نارضایتی و گسترش بیکاری و تعطیلی بنگاه های تولیدی نشان می دهد.

وی ادامه داد: در آذر ماه 96 قیمت دلار حدود چهار هزار تومان بود اما الان بین 10 تا 11 هزار تومان است؛ اگرچه در بازار ثانویه محدودیت هایی برای قیمت دلار وجود دارد اما قیمت واقعی چیزی است که در بازار آزاد و کوچه پس کوچه ها مبادله می شود.

ما اگر این قیمت دلار را نپذیریم در واقع خود را گمراه کرده ایم؛ اگر کسی بخواهد امروز دلار بخرد با مراجعه به یک صرافی می تواند دلار مورد نیاز خود را به چه قیمتی تهیه کند؟ این قیمت بالای 10 هزار تومان است.

قیمت امروز دلار از کاهش 150 درصدی ارزش پول ملی طی 9 ماه اخیر حکایت دارد.

این استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی در ادامه به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال 92 اشاره و اظهار کرد: هدف از سیاست های اقتصاد مقاومتی درس گرفتن از اشتباهات سال های گذشته به خصوص سال های 90 و 91 و مقاوم کردن اقتصاد در برابر تکانه های داخلی و خارجی است اما این 150 درصد کاهش ارزش پول ملی طی 9 ماه اخیر نشان داد که این سیاست ها کارایی لازم را نداشته است.

وقتی هنوز اتفاقی در اقتصاد ما رخ نداده، با حرف رییس جمهور آمریکا 150 درصد ارزش پول ملی کاهش پیدا کند نشان می دهد که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کارآمد نبوده است.

شقاقی افزود: در کنار اینها، طی پنج ماه اخیر هم شاهد بی تدبیری از سوی مجریان بودیم؛ این بی تدبیری از دلار 4200 گرفته تا رانت عظیم ارزی و توزیع نامناسب آن، عدم شفافیت در توزیع آن و بده بستان با پتروشیمی ها و مسائل پشت پرده و پافشاری بر این سیاست های اشتباه و ابلاغیه ها و مقرارتی که مکرراً تغییر می کرد به هرج و مرج فعلی دامن زد.

وی افزود: عدم ثبات در سیاست گذاری و مقررات خود یک وضعیت نامطلوب است و به هرج و مرج و به هم ریختگی بیشتر دامن می زد؛ در چنین شرایطی جامعه اعتماد خود را از دست می دهد؛ این اتفاق در پنج ماه اخیر در اقتصاد ما هم رخ داد و نشان داد مدیران ما هیچ آمادگی برای مواجه شدن با این رخداد را نداشتند.

ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای تصمیم گیری درست در چنین شرایطی ایجاد شد اما در این مدت شاهد تصمیم درستی نبودیم.

اقتصاد ایران کشش دلار 8 هزار تومانی را ندارد/افزایش 125 درصدی قیمت برخی کالاها وی خاطرنشان کرد: حال در چنین شرایطی و کاهش 150 درصدی ارزش پول ملی ما شاهد کاهش قدرت خرید هستیم؛ میانگین حقوق و دستمزد در ایران 2 میلیون تومان است؛ این یعنی اقتصاد ایران کشش دلار 10 هزار تومان و یا حتی دلار 8000 تومانی را ندارد.

در این مدت قیمت کالا هم بین 30 تا 125 درصد افزایش یافته است؛ تبعات این اتفاق در ماه های آینده خود را نشان خواهد داد به طوری که بازار کار، کالا و پول ما قفل خواهد شد.

این استاد اقتصاد تصریح کرد: قفل شدن بازار کار، پول و کالا باعث قفل شدن کل اقتصاد ایران طی سه ماه آینده خواهد شد؛ منظور از قفل شدن یعنی توانی برای خرید کالا با توجه به کاهش قدرت خرید برای مردم باقی نمی ماند؛ از طرف دیگر فروشنده هم ریسک فروش را نمی کند و عرضه و تقاضا متوقف می شود حتی برخی تولیدکنندگان قادر به تهیه مواد اولیه نخواهند بود و تولید کالای نهایی هم مقدور نخواهد شد؛ مانند وضعیتی که در لوازم خانگی وجود دارد و به دلیل فقدان برخی قطعات تولیدکننده قادر به تولید محصول نهایی نیست.

وی در مورد قفل شدن بازار کار نیز گفت: قفل شدن در این بازار با توجه به هزینه استهلاک و خرید تجهیزات با دلار 10 هزار تومانی است که بسیار بالا رفته؛ یعنی ایجاد یک کسب و کار با این قیمت دلار هزینه بسیار گزافی خواهد داشت و عملاً کسی وارد آن کسب و کار نخواهد شد و شغلی ایجاد نمی شود.

خروج نیروهای کار افغان مشاغل ساختمانی را از کار می اندازد شقاقی به خروج نیروی کار افغان از کشور نیز اشاره کرد و افزود: خروج این نیروهای کار باعث ایجاد مشکل و از کار افتادن برخی مشاغل ساختمانی به ویژه در تهران و کلانشهرها خواهد شد.

این استاد اقتصاد در مورد قفل شدن بازار پول نیز توضیح داد: هم اکنون بین 50 تا 60 درصد از منابع بانکی ما در مطالبات معوق، مشکوک الوصول و بدهی های دولت به بانک ها بلوکه شده است و در چنین وضعیتی این منابع همچنان قفل خواهد ماند.

بنابراین ما با کمبود کالا در بازار، کمبود عرضه نیروی کار و احتمال ایجاد صف های طولانی برای خرید برخی کالاها مواجه خواهیم شد.

وی افزود: در چنین وضعیتی دولت مجبور است نظام یارانه ای را برای برخی از کالاها ایجاد و یا افزایش دهد؛ اگرچه تصمیم دولت بر واردات 25 کالا با ارز یارانه ای است اما در شرایط قفل شدن ممکن است دولت این 25 کالا را در مقاطعی افزایش دهد تا بازار کالا و کار را موقتی از قفل شدن خارج کند.

این استاد اقتصاد ادامه داد: شکلگیری صف های طولانی، افزایش نارضایتی و گسترش بیکاری و تعطیلی بنگاه های تولیدی بخشی از تبعات قفل شدن بازار کار، پول و کالا در اقتصاد است که طی سه ماه آینده احتمالاً شاهد آن خواهیم بود.

اقتصاد ایران بن بست ندارد اما این منوط به اجرای اصلاحات ساختاری با فوریت و جدیت است؛ اگر اصلاحات ساختاری با فوریت و جدیت انجام نشود حتما این اتفاقات رخ خواهد داد.

شقاقی ادامه داد: اولین اصلاح ساختاری که باید در اقتصاد ما انجام شود ایجاد شفافیت مالی و اطلاعاتی است؛ متأسفانه به دلیل اینکه چنین شفافیتی وجود نداشته فساد، رانت و بی اعتمادی رو به افزایش گذاشته است؛ برای ایجاد این شفافیت سامانه های اطلاعاتی و مبادلاتی باید آنلاین، دولت الکترونیک با سرعت اجرایی و شفافیت با یک عزم ملی سرلوحه سیاست های دولت قرار گیرد.

حاکمیت راهی جز شفافیت ندارد وی افزود: متأسفانه تاکنون فساد اجازه شفافیت در اقتصاد ایران را نداده است اما در ادامه حاکمیت هیچ راهی جز شفافیت ندارد و اگر نتواند شفافیت را اجرایی کند نمی تواند وارد سایر اصلاحات ساختاری شود.

شقاقی خاطرنشان کرد: اصلاح ساختاری بعدی که باید انجام شود اصلاح ساختاری در نظام مالیاتی است؛ دولت در آینده نزدیک با مشکلات درآمدی مواجه خواهد شد؛ یک میلیون بشکه فروش نفت کاهش و صادرات پتروشیمی هم با موانعی مواجه می شود بنابراین دولت باید به سمت منابع درآمدی پایدار برود.

وی افزود: ایران جزو کشورهایی است که به دلیل عدم شفافیت وضعیت نابسامانی در درآمدهای مالیاتی دارد به این صورت که نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی بین شش تا هشت درصد است؛ ما 430 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داریم که شش تا هشت درصد این تولید را مالیات می گیریم؛ این نسبت در میانگین جهانی 15 درصد، در کشورهای توسعه یافته بین 20 تا 40 درصد و در کشورهای او.

ای.

سی.

دی حدود 35 درصد، در دانمارک 45 درصد و در فرانسه 43 درصد است.

اصلاح نظام مالیاتی از نان شب واجب تر است شقاقی ادامه داد: این نشان می دهد که وضعیت ما در حوزه مالیات بسیار نابسامان است؛ با کاهش درآمدهای نفتی دولت ناچار است به سمت مالیات برود بنابراین اصلاح نظام مالیاتی از نان شب واجب تر است که برای این کار لازم است پایه های جدید مالیاتی مثل مالیات بر مجموع درآمد، مالیات بر ثروت، مالیات بر عایدی سرمایه؛ مالیات بر واردات کالاهای لوکس، مالیات بر اضافه واردات، مالیات بر خروج سرمایه از کشور، مالیات بر ثروت مهاجرین، مالیات تصاعدی بر مصرف سوخت و دیگر پایه های مالیاتی می تواند درآمدهای مالیاتی را در اقتصاد افزایش دهد.

وی افزود: در بودجه 97 حدود 110 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی پیش بینی شده است در حالی که ظرفیت بالقوه اقتصاد ما برای درآمد مالیاتی سه برابر این است؛ متأسفانه دهک های ثروتمند جامعه ما مالیات نمی دهند؛ مالیات از تولیدکنندگان و حقوق بگیران گرفته می شود در حالی که ثروتمندان و سوداگران از دادن مالیات فرار می کنند که علت آن عدم شفافیت مالی، تکمیل نشدن طرح جامع مالیاتی و تصویب نشدن پایه های مالیاتی جدید است.

شقاقی تصریح کرد: اگر حاکمیت عزمی جدی به خرج دهد و با مقاومت در برابر مفسدان و رانت خواران و تصویب پایه های مالیاتی جدید، درآمدهای مالیاتی سه برابر و چرخ های اقتصاد ایران به حرکت در خواهد آمد؛ بدون این امکان اداره اقتصاد وجود نخواهد داشت؛ اگرچه فساد مانعی برای این کار است اما با شفافیت خیلی ها باید از قطار انقلاب پیاده شوند.

وی اصلاح سوم را متوجه نظام یارانه ای دانست و گفت: با یارنه 45 هزار و 500 تومان نمی توان بازار کالا را از قفل خارج کرد بنابراین یارانه پنج دهک پایین جامعه حتماً باید بالای 150 هزار تا 200 هزار تومان افزایش پیدا کند؛ این نیازمند منابع درآمدی است که از محل مالیات می توان آن را تأمین کرد یعنی با سه برابر شدن درآمدهای مالیاتی می توان بازتوزیع ثروت را در اقتصاد ایران انجام داد.

با افزایش یارانه های پنج دهک پایین می توان قدرت خرید را موقتاً افزایش داد تا بازار کالا قفل نشود؛ بنابراین اصلاح نظام یارانه ای گام سومی است که دولت باید در کنار مدیریت نقدینگی و اصلاح نظام بانکی انجام دهد تا آنها هم بتواند تا حدودی وضعیت بازار پول ما را سامان دهد؛ دولت باید بدهی های خود را کاهش دهد تا بازار پول هم از قفل شدن خارج شود.

این استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی افزود: رانت خواران جلو این اصلاحات را می گیرند و فساد اجازه نمی دهد که شفافیت ایجاد شود اما حاکمیت هیچ راهی جز این ندارد.

وی در پایان در پاسخ به احتمال بازگشت کوپن به اقتصاد ایران نیز گفت: دولت تصمیم دارد واردات کالاهای اساسی و داروهای حیاتی را با ارز یارانه ای انجام دهد؛ این تا حدودی می تواند مشکل تأمین کالاهای اساسی را حل کند اما نیازمند مراقبت است تا از تأمین تا توزیع شاهد فساد نباشیم با هر روشی که دولت ترجیح می دهد.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصاد مقاومتی - ارزش پول ملی - دلار - قیمت - پول ملی - قیمت دلار - اقتصاد ایران - کاهش - درصد - رییس جمهور آمریکا - نشان - ایران - بازار - اشتباه - افزایش - کاهش ارزش پول - به هم ریختگی - افزایش قیمت - تصمیم - توزیع - امروز - تصمیم گیری - رییس جمهور - پتروشیمی - درست - خرید - نارضایتی - دانشگاه - نامناسب

آخرین اخبار سرویس:
تشکیل کارگروه تعیین تکلیف تسهیلات پرداختی از حساب ذخیره ارزی

چشم انداز بازار نفت

برآورد تولید 980 هزار کیلوگرم عسل در استان زنجان

اختصاص 700 میلیارد تومان اعتبار برای صیانت از واحدهای تولیدی زنجان

اختصاص 2.3 درصد از اعتبارات طرح رونق به استان زنجان

سعید مرتضوی به زندان برگشت

پرداخت تسهیلات با نرخ سود 6 درصدی دربانک صادرات آغاز شد

پاسخ وزارت نفت به ادعای کوتاهی در فروش نفت

بازار تاریخی تبریز بستر گردشگری مذهبی

بخشنامه جهانگیری به تمامی ارگان دولتی برای مرخصی یک ساعته

به موجودی حساب قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران دست نزنید!

پرداخت تسهیلات با نرخ سود 6 درصدی دربانک صادرات ایران آغاز شد

رونق بازار کالای داخلی با تسهیلات بانک ملّی ایران

آخرین اخبار از حادثه تروریستی اهواز

وبا در کمتر از سه ماه جان 62 نفر را در نیجر گرفت

بزرگترین تعزیه میدانی کشور در فسا

کارمندان درتهران با یک ساعت تاخیر در محل کارحضور می یابند

کاهش یک درصدی ارزش طلا با تقویت دلار در آخرین روز کاری بازارهای جهانی

کارمندان درتهران با یک ساعت تاخیر در محل کارحضور می یابند

تحصیل همزمان استعدادهای درخشان تصویب شد

پیش بینی تولید 38 هزار تن میگو در سال جاری/ ارزآوری 150 میلیون دلاری صادرات میگو

وزیر نیرو به کمیسیون کشاورزی می رود

اختصاص 700 میلیارد تومان اعتبار برای صیانت از واحدهای تولیدی زنجان

اختصاص 2.3 درصد از اعتبارات طرح رونق به استان زنجان

بخشنامه معاون اول رییس جمهور

زنان خانه دار با چه شرایطی می توانند بیمه تامین اجتماعی شوند؟

بخشنامه معاون اول رییس جمهور به کلیه وزارتخانه ها، سازمان ها و موسسات و شرکت های دولتی

نقطه امید گردشگری الکترونیک برای جاذبه های ناشناخته فارس

رشد نجومی قیمت خودرو از کارخانه تا بازار + جدول

لزوم ارائه مدارک هویتی برای انجام امور بانکی در بانک ملی

پروژه عمرانی بلاتکلیف در شهر وجود ندارد

سیاست های ترامپ عامل اصلی رشد قیمت نفت

پایبندی 129 درصدی به توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک

هنرمندی که در حادثه تروریستی اهواز شهید شد/عکس

جایگاه رژه پس از حمله تروریستی اهواز/عکس

افزایش اشتغال با تخفیف 20 درصدی دولت در حق بیمه کارفرما

عرضه سبد حمایت غذایی دولت

پر بودن انبارها معنای بدی ندارد/ بخش خصوصی انتظار رفع موانع را دارد

آغاز طرح کارمند سبز در دانشگاه فردوسی مشهد  

فراپیام؛ تسهیل گر مدیریت و کنترل اطلاعات مالی

سکه 4 میلیون و 521 هزار تومان شد/ پوند در استانه 19هزار تومان

صادرات داروهای انسانی به 79 میلیون دلار افزایش یافت

هسته مرکزی شهر قم به پیاده رو تبدیل می شود

اینفوگرافیک/ جدول قیمت های بازار سکه و ارز در امروز

بخشنامه معاون اول رییس جمهور به کلیه وزارتخانه ها، سازمان ها و موسسات و شرکت های دولتی

دولت هند کاهش واردات نفت از ایران را تایید کرد

پاسخ وزارت نفت به ادعای کوتاهی در فروش نفت

کودکان خود را با این روش ها آماده مدرسه رفتن کنید

استخدام های بی ضابطه؛ یادگار قالیباف، چالش افشانی

سرپرست وزارت اقتصاد: بانک سپه در اقتصاد کشور نقش اساسی دارد

ادامه همکاری شرکت های کره جنوبی با ایران

صف اهدای خون در اهواز/ عکس

استخدام راننده پایه دوم

کسانی که از این تروریست ها پشتیبانی تبلیغاتی و اطلاعاتی می کنند، باید پاسخگو باشند

جدیدترین تصویر از الکس فرگوسن پس بیماری

پاسخ به ادعای کوتاهی وزارت نفت در فروش نفت/ بابک زنجانی ها دوباره سر برآورده اند

ایمن سازی خطوط لوله به روش کامپوزیت با خواص مکانیکی بالا

اجرای 8 طرح ورزشی در کهگیلویه

بازرسی از بیش از یکهزار واحد صنفی ماه گذشته درمهاباد

رونق مشاغل خانگی در 14 روستای سرایان

وزارت نفت: بابک زنجانی ها دوباره وسوسه شده اند نفت را به یغما ببرند

افزایش مصرف برق در 30 شهریور ماه 97 نسبت به مدت مشابه

ثبات در قیمت خودرو!

موبایل ارزان نمی شود!

چطور با خیال راحت بصورت اینترنتی و یا تلفنی کتاب بخریم؟

تسهیل گری در خدمات به گردشگران مورد اهتمام قرار گیرد

بهره مندی 97 درصد روستاییان استان مرکزی از شبکه گاز

پیش بینی یک اقتصاددان از تضعیف دلار در آینده

تعداد ثروتمندان در کدام کشورها با سرعت بیشتری رو به افزایش است؟

خبر پلیس راهور از کاهش شماره گذاری خودرو های جدید

اکتبر، حمله ضد بارسایی الخلیفی به رابیو

استخدام سه ردیف شغلی در شرکت تامکار اصفهان

تقاضای دارو در داروخانه های هلال احمر 50 درصد افزایش یافت

تسهیل گری در خدمات به گردشگران مورد اهتمام قرار گیرد

ممنوعیت واردات کالای ایرانی به افغانستان شایعه است

ایذه با 16.4 درجه خنکترین نقطه خوزستان اعلام شد

پاکستان خواستار افزایش سرمایه گذاری ایران است

نسل جدید باتری ها با استفاده از پودر سدیم

عرضه سبد حمایت غذایی دولت در شعب فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش

آشنایی با مجازات کلاهبرداری از طریق انتقال مال غیر

وقتی آب معدنی رو احتکار کردی و بعد میشینی پای روضه

بابک زنجانی ها دوباره وسوسه شده اند نفت را به یغما ببرند

حجم معاملات بورس عدد 4 میلیارد را رد کرد

معرفی ظرفیت های جزیره کیش در نمایشگاه عمان

اوج مصرف برق در محدوده 42 هزار مگاوات

کارت به کارت از مبدا موسسه ملل در تاپ فعال شد

حجم معاملات بورس عدد 4 میلیارد را رد کرد

آزادی سعید مرتضوی حقیقت دارد؟

تاثیر مثبت انتقال رونالدو به یوونتوس در بازار سهام

اسپاتیفای آهنگ های موردعلاقه تان را در قالب پلی لیست های رسمی پیشنهاد خواهد کرد

فیتچ پیش بینی خود از رشد اقتصادی جهانی را کاهش داد

سازمان بنادر به دنبال ایجاد ظرفیت های جدید حمل و نقل کانتینری

پکن مالیات بر واردات را برای شرکای تجاری خود کاهش می دهد

سکه تمام 4 میلیون و پانصد هزار تومان شد / بازار بدون خریدار !

تاثیر مثبت انتقال رونالدو به یوونتوس در بازار سهام

معاملات انواع کالا در بورس 42 درصد افزایش داشت

1379میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در آذربایجان غربی پرداخت شد

کشف انبار نگهداری حدود 100 تن مواد پتروشیمی در شورآباد/ تشکیل پرونده در رابطه با کلاهبرداری در قالب فروش سکه/ مردم فقط در بانک های معتبر، موسسات دارای مجوز بانک مرکزی و موسسات مالی معتبر مجاز سرمایه گذاری کنند

روش رنگ کردن کابینت چوبی

وزارت نفت: عده ای دوباره وسوسه شده اند نفت کشور را به یغما ببرند

اقتصاد ایران کشش دلار 8000 تومانی را ندارد/ برخی کالاها افزایش قیمت 125درصدی داشتند/ راهی جز شفافیت نیست

اقتصاد ایران کشش دلار 8000 تومانی را ندارد/ برخی کالاها افزایش قیمت 125درصدی داشتند/ راهی جز شفافیت نیست