مطالب مرتبط:
گزارشی از یک راز مگو!
گزارشی از حواشی استیضاح ربیعی
گزارشی از فعالیت دوباره صرافی ها
افشای راز درگیری در اهواز؛ نه جنگ قومیتی نه لیدرها
راز هایی که لب ها درباره سلامت می گویند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 03:252018-08-14سياسي

گزارشی از یک راز مگو!


اعلام تیراژ «واقعی» روزنامه ها سال هاست که به ابهامی بزرگ تبدیل شده است.

رسانه ها که خود باید پیشرو شفاف سازی و اطلاع رسانی صادقانه باشند، اغلب به دلایل مختلفی از اعلام تیراژ «واقعی» روزنامه شان سر باز می زنند.

- اعلام تیراژ واقعی روزنامه ها سال هاست که به ابهامی بزرگ تبدیل شده است.

رسانه ها که خود باید پیشرو شفاف سازی و اطلاع رسانی صادقانه باشند، اغلب به دلایل مختلفی از اعلام تیراژ واقعی روزنامه شان سر باز می زنند.

سال هاست که مساله کاهش تیراژ مطبوعات که اخیرا به دنبال مشکلات کاغذ در سراشیبی تندی قرار گرفته، به صورت علنی و غیرعلنی از سوی بسیاری از کارشناسان رسانه و فعالان این حوزه مطرح می شود؛ اما مدیران مسوول روزنامه ها اغلب از اعلام تیراژ واقعی روزنامه شان به دلایل مختلفی پرهیز می کنند یا اغلب ترجیح می دهند ارقامی را اعلام کنند که به میزان یارانه شان لطمه ای وارد نکند، از سوی افکار عمومی قضاوت نشوند و به دنبال آن از تعداد آگهی هایشان کم نشود.

حسین انتظامی، معاون سابق امور مطبوعاتی و قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که اخیرا به مناسب روز خبرنگار در برنامه خندوانه حضور یافت، در پاسخ به پرسشی درباره تیراژ روزنامه ها اظهار کرد که مدیران مسوول معمولا تیراژ روزنامه شان را اعلام نمی کنند.

او همچنین در نخستین ماه های استقرارش در این معاونت گفته بود که بنده به عنوان معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد اعلام می کنم تیراژ روزنامه های کشور کمتر از یک میلیون و دویست هزار نسخه است.

متاسفانه ما با این مساله روبه رو شده ایم که برخی روزنامه ها به صورت تک برگی منتشر می شوند که در مقیاس حرفه ای نمی توان اسم آنها را روزنامه گذاشت.

چند روز گذشته نیز گزارشی در یکی از سایت های خبری منتشر شد که در آن تیراژ برخی از مطبوعات کشور اعلام شده بود؛ البته این ارقام از سوی بسیاری از مدیران مسوول غیرواقعی خوانده شد.

به همین منظور خبرنگار ایسنا در تماس با مدیران مسوول برخی از روزنامه ها همچون شرق ، آرمان امروز ، دنیای اقتصاد ، آفتاب یزد ، جوان ، گل ، سیاست روز و بانی فیلم از آنها درباره تیراژ واقعی روزنامه شان و درصد روزنامه های برگشتی پرسیده است؛ که از این میان برخی پاسخگو بوده اند و برخی ترجیح دادند که این رقم را اعلام نکنند.

مهدی رحمانیان، مدیر مسوول روزنامه شرق اعلام کرد که تیراژ این روزنامه برای تهران و شهرستان ها 18 هزار نسخه است و بین 15 تا 25 درصد نیز برگشتی دارند.

او اظهار کرد که ما تعداد محدودی برای جایی رایگان می فرستیم؛ به عنوان مثال 100 نسخه برای زندان ها ارسال می کنیم.

حسین عبداللهی، مدیر مسوول روزنامه آرمان امروز نیز در پاسخ به این پرسش که تیراژ این روزنامه چقدر است؟ گفت: با این شرایط اقتصادی برای روزنامه های مستقل اگر تیراژ روزنامه ای کمتر از 9 هزار باشد، هیچ توجیه اقتصادی وجود ندارد.

از طرف دیگر بازار جذب آگهی هم آنقدر نیست که بتوان روی آن حساب باز کرد.

برای روزنامه ما مهترین موضوع مخاطبان، دربرگیری و تاثیرگذاری است؛ بنابراین وقتی گفته می شود تیراژ روزنامه ای 10 هزار نسخه است و بیش از 70 درصد برگشتی دارد، مشخص است که درست نیست.

او چنین ادعا کرد که در حال حاضر تیراژ روزنامه های اصلاح طلب بالاتر از روزنامه های اصول گراست؛ حتی با وجود اینکه برخی روزنامه ها خط فکری مشترکی با برخی از سازمان ها دارند و طبیعتا آن سازمان ها مشترک روزنامه ها هستند، اما باز هم به اندازه روزنامه های اصلاح طلب تیراژ ندارند.

این مدیر مسوول روزنامه با اشاره به مشکلات کاغذ و تاثیراتی که بر تیراژ مطبوعات دارد، گفت: به نظر می رسد اطلاع رسانی برای دولت اهمیت چندانی ندارد و در اولویت نیست؛ که اگر بود به وضعیت کاغذ بیشتر اهمیت می داد.

از طرفی خود دولت هم دچار مشکلات اطلاع رسانی است و به رسانه هایی هم که در روی کار آمدن دولت موثر بودند و امروز می خواهند رابط میان دولت و مردم باشند کمک نمی کند تا از موانع موجود عبور کنند.

او ادامه داد: به هر حال ابزار اصلی مطبوعات کاغذ است و این دغدغه از سال گذشته تاکنون حل نشده است.

دولت باید در این مدت اقدامی می کرد که نتیجه بخش باشد و نه اینکه صرفا نشست هایی برگزار کند که نتیجه ای در پی ندارند.

متاسفانه الان هیچ سوژه ای داغ تر از مطبوعات نیست که همیشه دیوارشان کوتاه بوده است؛ به عنوان مثال اگر در یک خبرگزاری خبری نادرست منتشر شود و دارای تبعات حقوقی باشد، با یک دکمه می توان آن خبر را پاک یا تصحیح کرد؛ اما خبر در مطبوعات قابل پاک کردن نیست.

این تفاوت اساسی بین خبرگزاری ها و روزنامه ها وجود دارد و نشان می دهد که مطبوعات تا چه اندازه در اطلاع رسانی از اهمیت بالایی برخوردارند و مطالب آنها سندیات جامع تری دارد.

این در حالی است که برخی تصور می کنند اگر امروز و در شرایط فعلی درباره مطبوعات سخن بگویند و به آنها حمله کنند معروف می شوند که البته سخت در اشتباهند.

مطبوعات به رغم همه مسائلی که دارند، از دیدگاه مردم قابل اعتمادترین رسانه و پل ارتباطی میان مسوولان و مردم هستند و چه بسا اعتمادی که به مطبوعات می شود، به صداوسیما نمی شود.

او در پایان تاکید کرد: در شرایط اقتصادی امروز قطع شدن همین نیم بند اطلاع رسانی به نفع هیچکس نیست.

بحران کاغذ یکی از مهمترین مسائلی است که بر تیراژ روزنامه ها تأثیرگذار است؛ البته فقط یکی از مسائلِ تأثیرگذار است؛ چراکه ممکن است روزنامه ای همانند کیهان تیراژ پایینی داشته باشد، ولی از تأثیرگذاری بالایی برخوردار باشد.

منصور مظفری، مدیر مسوول روزنامه آفتاب یزد تیراژ این روزنامه را اعلام نکرد و در این باره توضیح داد: وقتی رسانه ای این قدر تأثیرگذار است و بازتاب دارد، طبیعتا تیراژ بالایی هم دارد.

من تیراژ روزنامه را فقط به وزارت ارشاد، یعنی مرجع قانونی اعلام می کنم.

مسعود داوودی، مدیر مسوول روزنامه بانی فیلم نیز درباره تیراژ این روزنامه سینمایی اظهار کرد: تیراژ روزنامه بانی فیلم تا دو هفته پیش حدود 4500 نسخه بود، اما به دلیل مشکلات کاغذ تا 2500 نسخه پایین آمده است.

در واقع ما در سال های اخیر از 10هزار به 2000 نسخه رسیده ایم و یک روز در میان منتشر می شویم؛ چراکه نمی توانیم هزینه های کاغذ را جوابگو باشیم.

او ادامه داد: در ماه های اخیر قرار بود طبق قول های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور مطبوعاتی مشکل کاغذ حل شود، اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه نوسانات ارزی باعث شد عکس این موضوع اتفاق بیفتد.

ما هم با توجه به شرایط اقتصادی جامعه ما نمی توانیم قیمت روزنامه را بالا ببریم و از سوی دیگر با افزایش قیمت کاغذ شرایط کاری برای ما بسیار دشوار شده است.

خیلی از روزنامه های خصوصی مجبور شدند تعطیل شوند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد و بعد ادامه بدهند.

داوودی درباره میزان برگشتی های روزنامه بانی فیلم گفت: ما خوشبختانه مشکلی از بابت برگشتی نداریم؛ چون مخاطبان روزنامه ما قشر خاص هستند و حتی گاهی شماره های قبلی روزنامه را نیز سفارش می دهند.

باید به این نکته توجه کرد که امروز مشکل ما تنها تیراژ نیست، بلکه مشکلات اقتصادی و آگهی نیز از جمله مهمترین مسائلی است که با آنها درگیر هستیم.

امروز برخی از رسانه ها با وجود اینکه دولتی هم نیستند از رانت استفاده می کنند و حتی برای دریافت کاغذ و آگهی از بخش دولتی هم در این عرصه ها پررنگ تر فعالیت می کنند.

او گفت: بدیهی است که این رقابت، ناعادلانه و بسیار سخت است.

ما تلاش می کنیم که در فضای مجازی حضور پررنگ تری داشته باشیم، اما اگر دولت برای شرایط فعلی کاری نکند با بیکاری عظیم خبرنگاران مواجه می شویم.

ما در روزنامه بانی فیلم تعداد نیروهایمان را از 40 به 12 نفر رسانده ایم و این یک فاجعه است؛ چراکه هر چه با این شرایط جلوتر برویم شرایط بدتر می شود.

عبدالله گنجی، مدیر مسوول روزنامه جوان نیز در پاسخ این پرسش که تیراژ روزنامه چقدر است، گفت: نمی توانم تیراژ روزنامه را توضیح بدهم، اما پنج برابر رقمی است که اخیرا یکی از رسانه ها اعلام کرد و بهتر است بدانید که هیچ روزنامه ای کمتر از 50 درصد برگشتی ندارد.

همچنین نعمت االله شهبازی، مدیر مسوول روزنامه گُل ، اعلام کرد تیراژ این روزنامه ورزشی به طور میانگین 7 تا 9 هزار نسخه است.

او اظهار کرد: اگر انصاف داشته باشیم، با حسابی سرانگشتی تعداد کیوسک های تهران و استان را ضرب در سه نسخه ارسالی روزنامه گل کنیم، آنگاه بالغ بر 4 هزار نسخه می شود؛ این در حالی است که علاوه بر کیوسک های روزنامه فروشی ما در کلیه خطوط هواپیمایی نیز روزنامه توزیع می کنیم و مشترکان زیادی داریم.

شهبازی ادامه داد: به طور کلی در سال های اخیر تیراژ مطبوعات کشور کاهش پیدا کرده است؛ البته تیراژ روزنامه گل با توجه به شرایط هر روز کشور و وضعیت مسابقات و اخبار ورزشی تغییر می کند؛ به عنوان مثال در ایام مسابقات جام جهانی یا مسابقات تیم های پرسپولیس، استقلال و تراکتور تیراژ روزنامه بالا می رود.

اما به هر حال طبیعی است که به دلیل مسئله کاغذ، تیراژ کلی روزنامه ها کاهش پیدا کرده است.

محمدعلی پیرعلی، مدیر مسوول روزنامه سیاست روز نیز با بیان اینکه قطعا کاهش جدی تیراژ برای همه روزنامه ها بوده است ، درباره تیراژ روزنامه سیاست روز اظهار کرد: در تهران 1200 تا 1400 کیوسک وجود دارد و ما به هر کدام دو نسخه می دهیم که می شود 3000 نسخه و به طور کلی روزنامه سیاست روز حدود 4000 نسخه تیراژ دارد که پیش تر این رقم 8000 نسخه بود.

همچنین میزان برگشتی ما بالغ بر 60 درصد است.

علیرضا بختیاری ، مدیر مسوول روزنامه دنیای اقتصاد نیز تیراژ این روزنامه را حدود 50 تا 55 هزار نسخه اعلام کرد و گفت که کمتر از 10 درصد برگشتی دارد.


کلید واژه ها: روزنامه - مطبوعات - مدیر - مدیران - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - اطلاع رسانی - وزیر فرهنگ و ارشاد - معاون - رسانه - روزنامه های کشور - خبرنگار - سایت های خبری - دنیای اقتصاد - روزنامه شرق - روز خبرنگار - منتشر - ارشاد - اطلاع - رسانی - وزیر ارشاد - بانی فیلم - درصد - شفاف - کشور - وزیر - صورت - بزرگ - خندوانه - رایگان - نخستین

آخرین اخبار سرویس:
آیین « خیمه سوزان » عاشورای حسینی در ارومیه

حضور احمدی نژاد در مراسم شام غریبان دفتر خامنه ای + عکس

پنجمین شب عزاداری ایام محرم 1440 در حسینیه امام خمینی

گزارش تصویری آریا از آیین «گل مالی» مردم خرم آباد در روز عاشورا

مادرم؛ شما هم باید مثل حضرت زینب (س) پیام رسان خون فرزند خود باشید

شام غریبان - تهران

ترامپ اولین طرح راهبردی امنیت ملی الکترونیک را امضا کرد

تاثیر هیئت ها در ضعف شعر مذهبی

شور و شعور و حماسه، سه ضلع شعر اصیل عاشورایی است

نماز ظهر عاشورا در ارومیه

مراسم خیمه سوزان در روستای لیمون

عزاداری روز عاشورا در ساری

عاشورا گذشت اما عاشورایی ماندن هدف سیدالشهداء است/ تن و دل امریکایی ها از محرم و عاشوراییان می لرزد

رخت سیاه عاشورای حسینی بر تن بابل

مراسم عزاداری شام غریبان - استانها 2

مراسم ظهر عاشورا در تهران (عکس)

مراسم عزاداری شام غریبان - استانها 1

چه تعداد سایت خبری جعلی در جهان وجود دارد؟

واکنش دولت به ادعای یک نماینده مجلس درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

نخستین رییس دارالفنون که بود و چه کرد؟

درخواست روحانی برای دیدار با ترامپ

تاثیر هیئت ها در ضعف شعر مذهبی

ویدیو:صحنه درگذشت پیر غلام اهل بیت(ع) هنگام شبیه خوانی در عاشورای امسال

هیلی عقب نشینی از تغییر موضوع شورای امنیت را توجیه کرد

مراسم عزاداری سالار شهیدان در محفل ایرانیان بمبیی برگزار شد

گذر از تخلفات با چشم پوشی کریمانه/ نظارت ها جدی تر شود

من، تو و چهره شهر؛ هریک به شیوه ای سوگوار حسین(ع)

جریان اموی نه ربطی به تشیع دارد و نه به تسنن

عزاداری عاشورای حسینی در شهرستان «جاجرم» خراسان شمالی

مراسم شام غریبان دربندرعباس

مراسم عزاداری شام غریبان - امامزاده عینعلی و زینعلی‎ (ع)

کانال های دفاع مقدسی در شبکه های اجتماعی

دیدار اردوغان با اعضای ترکمن مجلس نمایندگان عراق

رژه مشترک جنگنده های نیروی هوایی ارتش و سپاه پاسداران

آنچه در شام غریبان بر اهل بیت (ع) گذشت

سختی کار معلمان بازگشت/اصلاح احکام حقوقی از هفته آینده

آیا روحانی پیشنهاد دیدار با ترامپ را داده است؟

آزادی های جدید زنان سعودی به روایت تصویر

بازدید ازتمام موزه ها در پنجم مهرماه رایگان است

شام غریبان امام حسین(ع) در بروجرد

آیین شام غریبان امام حسین(ع) در خرم آباد

پرچم دار قیام کربلا / زینب کبری(س)؛ سخنگوی اهل بیت(ع)

«تشییع فاحشه»؛ فاجعه ای که سیاستمداران و رسانه ها رقم می زنند/ فرهنگ را جولان فرومایگان نکنیم

مروری بر چهار تفسیر از واقعه عاشورا و موانع درس آموزی آن

چند متر مکعب عشق به نام «سقاخانه»

شهردار یزد معاون عمرانی وزیر کشور می شود

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 28 شهریورماه

جمعه در استان کرمان عزای عمومی اعلام شد

آیین شام غریبان حسینی در حرم مطهر رضوی

عزاداری عاشورا در امامزاده علی اکبر (ع) چیذر

عزاداری عاشورای حسینی در شهرستان «جاجرم» خراسان شمالی

کدام یک از یاران امام حسین(ع)، روزعاشورا به شهادت نرسیدند؟

به مناسبت سالروز «انقلاب 21 سپتامبر» یمن؛ مهدی المشاط: انقلاب سپتامبر یک نیاز اساسی بود

چند متر مکعب عشق به نام «سقاخانه»

آیین شام غریبان سالار شهیدان در استان مرکزی برگزار شد

گزارش تصویری عزاداری و ضیافت حسینی در حسینیه ام البنین(س) خرمشهر

خیمه سوزان عاشورا در محمدیه نایین برگزار شد

چرا یزید خود را از شهادت امام حسین تبرئه کرد؟

دردناک ترین لحظه های عاشورا را ببینید +تصاویر

یاران امام حسین (ع) چند نفر بودند؟

روضه خوانی علی ضیا در شب عاشورا

نماینده مخالف از زندان آزاد شد + عکس

بخش خبری 20:30 مورخ 29 شهریور ماه 97 + فیلم

سیدحسن نصرالله: مقاومت موشک نقطه زن دارد/حداقل 50 درصد جمعیت کشور به زیر خط فقر خواهند رفت؟ /حضور مرتضوی در مراسم عزاداری شهر تفت

مراسم عزاداری عاشورای حسینی - روستای آبکسر ساری

سیدحسن نصرالله: مقاومت موشک نقطه زن دارد/حداقل 50 درصد جمعیت کشور به زیر خط فقر خواهند رفت؟/حضور مرتضوی در مراسم عزاداری شهر تفت

غزل شماره 150 حافظ: ساقی ار باده از این دست به جام اندازد

غزل شماره 148 حافظ: یارم چو قدح به دست گیرد

غزل شماره 147 حافظ: نسیم باد صبا دوشم آگهی آورد

غزل شماره 146 حافظ: صبا وقت سحر بویی ز زلف یار می آورد

غزل شماره 145 حافظ: چه مستیست ندانم که رو به ما آورد

غزل شماره 152 حافظ: در ازل پرتو حسنت ز تجلی دم زد

توییت اردوغان برای عاشورا

عزاداری شام غریبان با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

گزارش تصویری / مریزاد / بلوریان حسینیه فارس/ شام غریبان حسینی در تهران

شام غریبان در مسجد حضرت امیر(ع) تهران

پیام رییس جمهور ترکیه به مناسبت عاشورا

مراسم عزاداری شام غریبان با حضور رهبر انقلاب+تصاویر

مراسم عزاداری شام غریبان با حضور رهبر معظم انقلاب

برغم ممنوعیت ،عزاداری خیابانی « جمعیت دینی جمعه» در خیابان شهدای باکو/تصاویر

پیام رییس جمهور ترکیه به مناسبت عاشورا

«مرغ سحر» شجریان در عزاداریِ حسینیه یزد

انتقاد خانم مجری: عزاداری یا عروسی؟

طمع، ثبات قدم و ایمان را نابود می کند

گلزنی رضا قوچان نژاد برای آپوئل نیکوزیا

مراسم شام غریبان در تهران

مراسم عزاداری شام غریبان حسینی با حضور رهبر انقلاب

پست معنی دار ظریف در شام غریبان اباعبدالله

روحانی اهل سنت: قیام امام حسین(ع) دین اسلام را بیمه کرد

قم درشام غریبان حسینی به سوگ نشست

نهضت حسینی مکتب درس آموز انسانیت و آزادگی است

مراسم عزاداری شام غریبان - استانها

عاشقان حسین(ع) در گل گیران بیجار

امام حسین(ع) به دنبال زدودن غبار جهل از امت بود

شهردار یزد، معاون وزیر کشور می شود

شکرگزاری بهاره رهنما برای حضور یار حسینی اش

انزوای بین المللی؛ علت مهم خالی شدن سفره مردم

تحریمات جدید امریکا علیه چین

مراسم عزاداری شام غریبان امام حسین (ع) با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

برگزاری مراسم عاشورای حسینی در هرمزگان

گزارشی از یک راز مگو!

گزارشی از یک راز مگو!