مطالب مرتبط:
گزارشی از یک راز مگو!
گزارشی از حواشی استیضاح ربیعی
گزارشی از فعالیت دوباره صرافی ها
افشای راز درگیری در اهواز؛ نه جنگ قومیتی نه لیدرها
راز هایی که لب ها درباره سلامت می گویند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 02:252018-08-14سياسي

گزارشی از یک راز مگو!


اعلام تیراژ «واقعی» روزنامه ها سال هاست که به ابهامی بزرگ تبدیل شده است.

رسانه ها که خود باید پیشرو شفاف سازی و اطلاع رسانی صادقانه باشند، اغلب به دلایل مختلفی از اعلام تیراژ «واقعی» روزنامه شان سر باز می زنند.

- اعلام تیراژ واقعی روزنامه ها سال هاست که به ابهامی بزرگ تبدیل شده است.

رسانه ها که خود باید پیشرو شفاف سازی و اطلاع رسانی صادقانه باشند، اغلب به دلایل مختلفی از اعلام تیراژ واقعی روزنامه شان سر باز می زنند.

سال هاست که مساله کاهش تیراژ مطبوعات که اخیرا به دنبال مشکلات کاغذ در سراشیبی تندی قرار گرفته، به صورت علنی و غیرعلنی از سوی بسیاری از کارشناسان رسانه و فعالان این حوزه مطرح می شود؛ اما مدیران مسوول روزنامه ها اغلب از اعلام تیراژ واقعی روزنامه شان به دلایل مختلفی پرهیز می کنند یا اغلب ترجیح می دهند ارقامی را اعلام کنند که به میزان یارانه شان لطمه ای وارد نکند، از سوی افکار عمومی قضاوت نشوند و به دنبال آن از تعداد آگهی هایشان کم نشود.

حسین انتظامی، معاون سابق امور مطبوعاتی و قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که اخیرا به مناسب روز خبرنگار در برنامه خندوانه حضور یافت، در پاسخ به پرسشی درباره تیراژ روزنامه ها اظهار کرد که مدیران مسوول معمولا تیراژ روزنامه شان را اعلام نمی کنند.

او همچنین در نخستین ماه های استقرارش در این معاونت گفته بود که بنده به عنوان معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد اعلام می کنم تیراژ روزنامه های کشور کمتر از یک میلیون و دویست هزار نسخه است.

متاسفانه ما با این مساله روبه رو شده ایم که برخی روزنامه ها به صورت تک برگی منتشر می شوند که در مقیاس حرفه ای نمی توان اسم آنها را روزنامه گذاشت.

چند روز گذشته نیز گزارشی در یکی از سایت های خبری منتشر شد که در آن تیراژ برخی از مطبوعات کشور اعلام شده بود؛ البته این ارقام از سوی بسیاری از مدیران مسوول غیرواقعی خوانده شد.

به همین منظور خبرنگار ایسنا در تماس با مدیران مسوول برخی از روزنامه ها همچون شرق ، آرمان امروز ، دنیای اقتصاد ، آفتاب یزد ، جوان ، گل ، سیاست روز و بانی فیلم از آنها درباره تیراژ واقعی روزنامه شان و درصد روزنامه های برگشتی پرسیده است؛ که از این میان برخی پاسخگو بوده اند و برخی ترجیح دادند که این رقم را اعلام نکنند.

مهدی رحمانیان، مدیر مسوول روزنامه شرق اعلام کرد که تیراژ این روزنامه برای تهران و شهرستان ها 18 هزار نسخه است و بین 15 تا 25 درصد نیز برگشتی دارند.

او اظهار کرد که ما تعداد محدودی برای جایی رایگان می فرستیم؛ به عنوان مثال 100 نسخه برای زندان ها ارسال می کنیم.

حسین عبداللهی، مدیر مسوول روزنامه آرمان امروز نیز در پاسخ به این پرسش که تیراژ این روزنامه چقدر است؟ گفت: با این شرایط اقتصادی برای روزنامه های مستقل اگر تیراژ روزنامه ای کمتر از 9 هزار باشد، هیچ توجیه اقتصادی وجود ندارد.

از طرف دیگر بازار جذب آگهی هم آنقدر نیست که بتوان روی آن حساب باز کرد.

برای روزنامه ما مهترین موضوع مخاطبان، دربرگیری و تاثیرگذاری است؛ بنابراین وقتی گفته می شود تیراژ روزنامه ای 10 هزار نسخه است و بیش از 70 درصد برگشتی دارد، مشخص است که درست نیست.

او چنین ادعا کرد که در حال حاضر تیراژ روزنامه های اصلاح طلب بالاتر از روزنامه های اصول گراست؛ حتی با وجود اینکه برخی روزنامه ها خط فکری مشترکی با برخی از سازمان ها دارند و طبیعتا آن سازمان ها مشترک روزنامه ها هستند، اما باز هم به اندازه روزنامه های اصلاح طلب تیراژ ندارند.

این مدیر مسوول روزنامه با اشاره به مشکلات کاغذ و تاثیراتی که بر تیراژ مطبوعات دارد، گفت: به نظر می رسد اطلاع رسانی برای دولت اهمیت چندانی ندارد و در اولویت نیست؛ که اگر بود به وضعیت کاغذ بیشتر اهمیت می داد.

از طرفی خود دولت هم دچار مشکلات اطلاع رسانی است و به رسانه هایی هم که در روی کار آمدن دولت موثر بودند و امروز می خواهند رابط میان دولت و مردم باشند کمک نمی کند تا از موانع موجود عبور کنند.

او ادامه داد: به هر حال ابزار اصلی مطبوعات کاغذ است و این دغدغه از سال گذشته تاکنون حل نشده است.

دولت باید در این مدت اقدامی می کرد که نتیجه بخش باشد و نه اینکه صرفا نشست هایی برگزار کند که نتیجه ای در پی ندارند.

متاسفانه الان هیچ سوژه ای داغ تر از مطبوعات نیست که همیشه دیوارشان کوتاه بوده است؛ به عنوان مثال اگر در یک خبرگزاری خبری نادرست منتشر شود و دارای تبعات حقوقی باشد، با یک دکمه می توان آن خبر را پاک یا تصحیح کرد؛ اما خبر در مطبوعات قابل پاک کردن نیست.

این تفاوت اساسی بین خبرگزاری ها و روزنامه ها وجود دارد و نشان می دهد که مطبوعات تا چه اندازه در اطلاع رسانی از اهمیت بالایی برخوردارند و مطالب آنها سندیات جامع تری دارد.

این در حالی است که برخی تصور می کنند اگر امروز و در شرایط فعلی درباره مطبوعات سخن بگویند و به آنها حمله کنند معروف می شوند که البته سخت در اشتباهند.

مطبوعات به رغم همه مسائلی که دارند، از دیدگاه مردم قابل اعتمادترین رسانه و پل ارتباطی میان مسوولان و مردم هستند و چه بسا اعتمادی که به مطبوعات می شود، به صداوسیما نمی شود.

او در پایان تاکید کرد: در شرایط اقتصادی امروز قطع شدن همین نیم بند اطلاع رسانی به نفع هیچکس نیست.

بحران کاغذ یکی از مهمترین مسائلی است که بر تیراژ روزنامه ها تأثیرگذار است؛ البته فقط یکی از مسائلِ تأثیرگذار است؛ چراکه ممکن است روزنامه ای همانند کیهان تیراژ پایینی داشته باشد، ولی از تأثیرگذاری بالایی برخوردار باشد.

منصور مظفری، مدیر مسوول روزنامه آفتاب یزد تیراژ این روزنامه را اعلام نکرد و در این باره توضیح داد: وقتی رسانه ای این قدر تأثیرگذار است و بازتاب دارد، طبیعتا تیراژ بالایی هم دارد.

من تیراژ روزنامه را فقط به وزارت ارشاد، یعنی مرجع قانونی اعلام می کنم.

مسعود داوودی، مدیر مسوول روزنامه بانی فیلم نیز درباره تیراژ این روزنامه سینمایی اظهار کرد: تیراژ روزنامه بانی فیلم تا دو هفته پیش حدود 4500 نسخه بود، اما به دلیل مشکلات کاغذ تا 2500 نسخه پایین آمده است.

در واقع ما در سال های اخیر از 10هزار به 2000 نسخه رسیده ایم و یک روز در میان منتشر می شویم؛ چراکه نمی توانیم هزینه های کاغذ را جوابگو باشیم.

او ادامه داد: در ماه های اخیر قرار بود طبق قول های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور مطبوعاتی مشکل کاغذ حل شود، اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه نوسانات ارزی باعث شد عکس این موضوع اتفاق بیفتد.

ما هم با توجه به شرایط اقتصادی جامعه ما نمی توانیم قیمت روزنامه را بالا ببریم و از سوی دیگر با افزایش قیمت کاغذ شرایط کاری برای ما بسیار دشوار شده است.

خیلی از روزنامه های خصوصی مجبور شدند تعطیل شوند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد و بعد ادامه بدهند.

داوودی درباره میزان برگشتی های روزنامه بانی فیلم گفت: ما خوشبختانه مشکلی از بابت برگشتی نداریم؛ چون مخاطبان روزنامه ما قشر خاص هستند و حتی گاهی شماره های قبلی روزنامه را نیز سفارش می دهند.

باید به این نکته توجه کرد که امروز مشکل ما تنها تیراژ نیست، بلکه مشکلات اقتصادی و آگهی نیز از جمله مهمترین مسائلی است که با آنها درگیر هستیم.

امروز برخی از رسانه ها با وجود اینکه دولتی هم نیستند از رانت استفاده می کنند و حتی برای دریافت کاغذ و آگهی از بخش دولتی هم در این عرصه ها پررنگ تر فعالیت می کنند.

او گفت: بدیهی است که این رقابت، ناعادلانه و بسیار سخت است.

ما تلاش می کنیم که در فضای مجازی حضور پررنگ تری داشته باشیم، اما اگر دولت برای شرایط فعلی کاری نکند با بیکاری عظیم خبرنگاران مواجه می شویم.

ما در روزنامه بانی فیلم تعداد نیروهایمان را از 40 به 12 نفر رسانده ایم و این یک فاجعه است؛ چراکه هر چه با این شرایط جلوتر برویم شرایط بدتر می شود.

عبدالله گنجی، مدیر مسوول روزنامه جوان نیز در پاسخ این پرسش که تیراژ روزنامه چقدر است، گفت: نمی توانم تیراژ روزنامه را توضیح بدهم، اما پنج برابر رقمی است که اخیرا یکی از رسانه ها اعلام کرد و بهتر است بدانید که هیچ روزنامه ای کمتر از 50 درصد برگشتی ندارد.

همچنین نعمت االله شهبازی، مدیر مسوول روزنامه گُل ، اعلام کرد تیراژ این روزنامه ورزشی به طور میانگین 7 تا 9 هزار نسخه است.

او اظهار کرد: اگر انصاف داشته باشیم، با حسابی سرانگشتی تعداد کیوسک های تهران و استان را ضرب در سه نسخه ارسالی روزنامه گل کنیم، آنگاه بالغ بر 4 هزار نسخه می شود؛ این در حالی است که علاوه بر کیوسک های روزنامه فروشی ما در کلیه خطوط هواپیمایی نیز روزنامه توزیع می کنیم و مشترکان زیادی داریم.

شهبازی ادامه داد: به طور کلی در سال های اخیر تیراژ مطبوعات کشور کاهش پیدا کرده است؛ البته تیراژ روزنامه گل با توجه به شرایط هر روز کشور و وضعیت مسابقات و اخبار ورزشی تغییر می کند؛ به عنوان مثال در ایام مسابقات جام جهانی یا مسابقات تیم های پرسپولیس، استقلال و تراکتور تیراژ روزنامه بالا می رود.

اما به هر حال طبیعی است که به دلیل مسئله کاغذ، تیراژ کلی روزنامه ها کاهش پیدا کرده است.

محمدعلی پیرعلی، مدیر مسوول روزنامه سیاست روز نیز با بیان اینکه قطعا کاهش جدی تیراژ برای همه روزنامه ها بوده است ، درباره تیراژ روزنامه سیاست روز اظهار کرد: در تهران 1200 تا 1400 کیوسک وجود دارد و ما به هر کدام دو نسخه می دهیم که می شود 3000 نسخه و به طور کلی روزنامه سیاست روز حدود 4000 نسخه تیراژ دارد که پیش تر این رقم 8000 نسخه بود.

همچنین میزان برگشتی ما بالغ بر 60 درصد است.

علیرضا بختیاری ، مدیر مسوول روزنامه دنیای اقتصاد نیز تیراژ این روزنامه را حدود 50 تا 55 هزار نسخه اعلام کرد و گفت که کمتر از 10 درصد برگشتی دارد.


کلید واژه ها: روزنامه - مطبوعات - مدیر - مدیران - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - اطلاع رسانی - وزیر فرهنگ و ارشاد - معاون - رسانه - روزنامه های کشور - خبرنگار - سایت های خبری - دنیای اقتصاد - روزنامه شرق - روز خبرنگار - منتشر - ارشاد - اطلاع - رسانی - وزیر ارشاد - بانی فیلم - درصد - شفاف - کشور - وزیر - صورت - بزرگ - خندوانه - رایگان - نخستین

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری مسابقات قرآن در خانه های قرآن تویسرکان

شرکت 5000 نفر در مرحله نیمه نهایی مسابقات سپاه پاسداران

هدف دشمنان از محدود کردن ایران ترس از گسترش تفکر بسیجی است

دومین سالگرد شهید مدافع حرم «محمد حسین بشیری» در همدان برگزار می شود

علم و پژوهش خراسان رضوی مورد توجه جهانیان است

چرا برای مطرح کردن آخوندی از آبروی دانشگاه استفاده می کنند؟/ برخی استادان فردوسی مشهد طرفداری از تفکر لیبرالی را افتخار خود می دانند

باید در تمدن سازی نوین اسلامی تلاش کرد

با رسیدگی به وضعیت کارگران نیشکر هفت تپه جلوی سوءاستفاده معاندان گرفته شود

یار مهربان، گمشده ای در هیاهوی زمان

دبیر کمیته پدافند غیر عامل سازمان غذا و دارو منصوب شد

اولین آبگیری بندهای احداث شده در حوضه آبخیز شمال غرب پایتخت

کاهش چشمگیر موارد ابتلا به مالاریا در کشور

چرا نمایندگان از قوه قضاییه درباره تخلفات قالیباف سوال نکردند؟ / وقت ظریف نباید صرف مسائل داخلی شود

سارقان مسلح طلافروشی تفهیم اتهام شدند

تشریح وظایف دولت در برابر روستاها

اموال و دارایی وحید مظلومین چه شد؟

استخدام آرایشگر ماهر و وردست در محدوده فلاح تهران

بخش عمده سنت پیامبر(ص) اخلاق است/ با عمل به سنت پیامبر می توان به شفاعت ایشان امیدوار بود

استخدام کاردرمانگر و فیزیوتراپ در آسایشگاه سالمندان

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر جهت کارواش در گلشهرِ کرج

استخدام کارشناش علوم آزمایشگاه در محدوده مترو علی آباد تهران

استخدام مدرس IELTS و PTE در محدوده قیطریه تهران

استخدام فروشنده پوشاک آقایان در پوشاک امیران

استخدام رزرویشن شیفت روز جهت تاکسی سرویس در فردیس

استخدام چرخکار ماهر ترجیحا خانم در محدوده میر دامادِ تهران

استخدام کافی من حرفه ای جهت رستورانی در تهران

استخدام صندوقدار خانم آشنا به کامپیوتر در محدوده حصارکِ کرج

احتمال استیضاح وزیر کشور در صورت عدم صدور حکم حناچی

احتمال استیضاح وزیر کشور در صورت عدم صدور حکم حناچی

واکنش شریعتمداری به رفتن مدیران بازنشسته؛ هنوز آنها را نشمرده ام!

خالق معضل امروز هفت تپه کیست

امام جمعه زنجان: بسیج، تکیه گاه انقلاب است

آموزش و فرهنگ سازی محور اصلی برنامه های پدافند غیرعامل است

جریان دلواپس انتظار نداشت که واقعیت پولشویی از سوی وزیر امور خارجه بیان شود

مسئولان باید به امیرالمومنین (ع) اقتدا کنند

مخالفت روسیه با لغو حق وتو اعضای دائم شورای امنیت

سخنگوی وزارت خارجه باید تحت تعقیب قضایی قرار گیرد/ بهرام قاسمی با هزینه کردن وزارت خارجه اقدامات غلط را صحیح جلوه می دهد

مهم ترین راه وحدت؛ احترام به مقدسات و تکیه بر مشترکات

نطق نماینده شوش درباره کارگران نیشکر هفته تپه

وجود حدود 1500 نقطه میراثی در گلستان

ناظران مجلس در هیات واگذاری فعالیت ها و بنگاه های دولتی به بخش غیردولتی انتخاب شدند

جمعی از وکلای دادگستری: وکالت کارگران هفت تپه را با افتخار قبول می کنیم

داعش یک سال بعد از پایان؛ تفکر هنوز باقی است- محمد علی حیدری هایی*

عراقچی: برجام به یک عرصه تعارض و چالش بین اروپا و آمریکا تبدیل شده است

تقدیر رییس مجلس خبرگان رهبری از احساس مسئولیت ناجا برای حل مشکلات مردم

سلوک مراجع/ هاشم زاده هریسی: آیت الله مکارم شیرازی نهضت نویسندگی در حوزه را به راه انداخت/ هرگز در برابر اشکالات شاگردان تندی نمی کرد/ اگر مرجعیت را تضعیف کنیم، پشتوانه عظیمی را از دست دادیم

گزارش کمیسیون ویژه درباره وضعیت اشتغال در مجلس قرائت شد + متن

ثبت نام 5322 در مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع)

زباله؛ سرمایه ای که از بین می رود

وضعیت نرخ مطالعه در ایران مطلوب نیست

استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت- ساسان رحمتی *

ناظران مجلس در کمیسیون احزاب مشخص شدند

بخش خبری 20 و 45 دقیقه، مرکز فارس 29/ 08/ 97

رونمایی و افتتاح خودرو زرهی طوفان+عکس

استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت- ساسان رحمتی *

اختتامیه جشنواره عکس «ارتش و مردم یاری»

چگونه کودک آزاری را گزارش کنیم؟

مطهری عنوان کرد: استیضاح وزیر کشور در صورت عدم صدور حکم حناچی

ویدئو/ امید به آینده پادکست

ویدئو/ چگونه کودک آزاری را گزارش کنیم؟

بررسی مشکلات و موانع مبارزه با کودک آزاری

وقتی بدون آمار می خواهیم مشکلات را حل کنیم (گفت وگو با سلمان خدادی، رییس کمیسیون اجتماعی)

بی مهری مسئولان به مخترعان و نوآوران حوزه های نفت و حفاری/ استفاده از ظرفیت هوانیروز مسجدسلیمان برای ایده پردازان

بازی سه بازیگر مشهور سینما دراپرای «هفت شهر عشق»

چرا علیرضا بیرانوند از لیست برترین های سال آسیا حذف شد؟

عضو هیات مدیره بانک رفاه: تمام سامانه های نرم افزاری بانک رفاه تولید داخل است

استخدام فروشنده پوشاک مردانه در برند Sirdaanallo در تهران

استخدام منشی خانم با مزایا در شرکت آرین درمان آپادانا در تهران

حضور دکتر مولاوردی در نهاد ریاست جمهوری ضروری تر است

تشکیل اتاق ضد تحریم در وزارت اقتصاد

استعفا برای فرار از پاسخگویی

راه شهدا مبارزه با مفاسد و اختلاس است

نماینده کردستان در مجلس خبرگان: «مهدویت» فرهنگ ایستادگی و مقاومت در برابر ظلم است

تقدیر رییس مجلس خبرگان رهبری از احساس مسئولیت ناجا

غلامعلی حداد عادل؛ تذکر امام درباره یک کتاب

جامعه با کتاب به پویایی می رسد/ نبود اعتبارات دلیل به اتمام نرسیدن کتابخانه رشت

دیدار فرماندهان انتظامی و سپاه به همراه فرماندار با امام جمعه

آموزش بسیجیان جویای کار با کمک با همکاری رسته های ایجاد اشتغال

نسخه الکترونیکی کتاب «تکامل معنوی» منتشر شد

پژوهش دردی از جامعه را حل کند

نگاه رو به رشدی در حوزه وقف وجود دارد/ ثبت 1200 وقف جدید در سال جاری

تقدیر از 670 حافظ خردسال در بزرگترین جشنواره قرآنی همدان

استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت

دومین همایش زکات استان سمنان

12 انجمن میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کلات تشکیل شد

مجمع عالی جهادگران در دی ماه برگزار می شود/ اجرای طرح پایش گروه های جهادی در همه مناطق

تحصیل صادقانه و مخلصانه از الزامات یادگیری هر طلبه است

وحدت شیعه و سنی خنثی کننده توطئه های دشمنان است

ماجرای یک استعفا برای فرار از پاسخگویی

خریدارن دیگر مسکن نمی خرند!

دیدار فرمانده ناجا با رییس مجلس خبرگان رهبری

احتمال استیضاح وزیر کشور در صورت عدم صدور حکم حناچی

عباس مهدی زاده دبیر کمیته پدافند غیر عامل سازمان غذا و دارو شد

پیام تسلیت استاندار گیلان درپی درگذشت مدیرعامل ستاد دیه گیلان

پاسخ مصباحی مقدم به علی مطهری

شیخ: مبارزه با یأس و ایجاد امید در شرایط کنونی وظیفه همه مسئولین است

ناوشکن سهند و زیردریایی فاتح رونمایی می شود

دیدار جابری انصاری با دیمیستورا و معارضان سوری

شهادت محسن خیالمان را راحت کرد!

جایگاه «مداح» در کلام آقای مداح

گزارشی از یک راز مگو!

گزارشی از یک راز مگو!