مطالب مرتبط:
گزارشی از حواشی استیضاح ربیعی
گزارشی از فعالیت دوباره صرافی ها
افشای راز درگیری در اهواز؛ نه جنگ قومیتی نه لیدرها
راز هایی که لب ها درباره سلامت می گویند
از مهر جا می مانند؟ (گزارشی از تحصیل کودکان افغانستانی)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 02:102018-08-14سياسي

گزارشی از یک راز مگو!


اعلام تیراژ «واقعی» روزنامه ها سال هاست که به ابهامی بزرگ تبدیل شده است.

رسانه ها که خود باید پیشرو شفاف سازی و اطلاع رسانی صادقانه باشند، اغلب به دلایل مختلفی از اعلام تیراژ «واقعی» روزنامه شان سر باز می زنند.

- اعلام تیراژ واقعی روزنامه ها سال هاست که به ابهامی بزرگ تبدیل شده است.

رسانه ها که خود باید پیشرو شفاف سازی و اطلاع رسانی صادقانه باشند، اغلب به دلایل مختلفی از اعلام تیراژ واقعی روزنامه شان سر باز می زنند.

سال هاست که مساله کاهش تیراژ مطبوعات که اخیرا به دنبال مشکلات کاغذ در سراشیبی تندی قرار گرفته، به صورت علنی و غیرعلنی از سوی بسیاری از کارشناسان رسانه و فعالان این حوزه مطرح می شود؛ اما مدیران مسوول روزنامه ها اغلب از اعلام تیراژ واقعی روزنامه شان به دلایل مختلفی پرهیز می کنند یا اغلب ترجیح می دهند ارقامی را اعلام کنند که به میزان یارانه شان لطمه ای وارد نکند، از سوی افکار عمومی قضاوت نشوند و به دنبال آن از تعداد آگهی هایشان کم نشود.

حسین انتظامی، معاون سابق امور مطبوعاتی و قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که اخیرا به مناسب روز خبرنگار در برنامه خندوانه حضور یافت، در پاسخ به پرسشی درباره تیراژ روزنامه ها اظهار کرد که مدیران مسوول معمولا تیراژ روزنامه شان را اعلام نمی کنند.

او همچنین در نخستین ماه های استقرارش در این معاونت گفته بود که بنده به عنوان معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد اعلام می کنم تیراژ روزنامه های کشور کمتر از یک میلیون و دویست هزار نسخه است.

متاسفانه ما با این مساله روبه رو شده ایم که برخی روزنامه ها به صورت تک برگی منتشر می شوند که در مقیاس حرفه ای نمی توان اسم آنها را روزنامه گذاشت.

چند روز گذشته نیز گزارشی در یکی از سایت های خبری منتشر شد که در آن تیراژ برخی از مطبوعات کشور اعلام شده بود؛ البته این ارقام از سوی بسیاری از مدیران مسوول غیرواقعی خوانده شد.

به همین منظور خبرنگار ایسنا در تماس با مدیران مسوول برخی از روزنامه ها همچون شرق ، آرمان امروز ، دنیای اقتصاد ، آفتاب یزد ، جوان ، گل ، سیاست روز و بانی فیلم از آنها درباره تیراژ واقعی روزنامه شان و درصد روزنامه های برگشتی پرسیده است؛ که از این میان برخی پاسخگو بوده اند و برخی ترجیح دادند که این رقم را اعلام نکنند.

مهدی رحمانیان، مدیر مسوول روزنامه شرق اعلام کرد که تیراژ این روزنامه برای تهران و شهرستان ها 18 هزار نسخه است و بین 15 تا 25 درصد نیز برگشتی دارند.

او اظهار کرد که ما تعداد محدودی برای جایی رایگان می فرستیم؛ به عنوان مثال 100 نسخه برای زندان ها ارسال می کنیم.

حسین عبداللهی، مدیر مسوول روزنامه آرمان امروز نیز در پاسخ به این پرسش که تیراژ این روزنامه چقدر است؟ گفت: با این شرایط اقتصادی برای روزنامه های مستقل اگر تیراژ روزنامه ای کمتر از 9 هزار باشد، هیچ توجیه اقتصادی وجود ندارد.

از طرف دیگر بازار جذب آگهی هم آنقدر نیست که بتوان روی آن حساب باز کرد.

برای روزنامه ما مهترین موضوع مخاطبان، دربرگیری و تاثیرگذاری است؛ بنابراین وقتی گفته می شود تیراژ روزنامه ای 10 هزار نسخه است و بیش از 70 درصد برگشتی دارد، مشخص است که درست نیست.

او چنین ادعا کرد که در حال حاضر تیراژ روزنامه های اصلاح طلب بالاتر از روزنامه های اصول گراست؛ حتی با وجود اینکه برخی روزنامه ها خط فکری مشترکی با برخی از سازمان ها دارند و طبیعتا آن سازمان ها مشترک روزنامه ها هستند، اما باز هم به اندازه روزنامه های اصلاح طلب تیراژ ندارند.

این مدیر مسوول روزنامه با اشاره به مشکلات کاغذ و تاثیراتی که بر تیراژ مطبوعات دارد، گفت: به نظر می رسد اطلاع رسانی برای دولت اهمیت چندانی ندارد و در اولویت نیست؛ که اگر بود به وضعیت کاغذ بیشتر اهمیت می داد.

از طرفی خود دولت هم دچار مشکلات اطلاع رسانی است و به رسانه هایی هم که در روی کار آمدن دولت موثر بودند و امروز می خواهند رابط میان دولت و مردم باشند کمک نمی کند تا از موانع موجود عبور کنند.

او ادامه داد: به هر حال ابزار اصلی مطبوعات کاغذ است و این دغدغه از سال گذشته تاکنون حل نشده است.

دولت باید در این مدت اقدامی می کرد که نتیجه بخش باشد و نه اینکه صرفا نشست هایی برگزار کند که نتیجه ای در پی ندارند.

متاسفانه الان هیچ سوژه ای داغ تر از مطبوعات نیست که همیشه دیوارشان کوتاه بوده است؛ به عنوان مثال اگر در یک خبرگزاری خبری نادرست منتشر شود و دارای تبعات حقوقی باشد، با یک دکمه می توان آن خبر را پاک یا تصحیح کرد؛ اما خبر در مطبوعات قابل پاک کردن نیست.

این تفاوت اساسی بین خبرگزاری ها و روزنامه ها وجود دارد و نشان می دهد که مطبوعات تا چه اندازه در اطلاع رسانی از اهمیت بالایی برخوردارند و مطالب آنها سندیات جامع تری دارد.

این در حالی است که برخی تصور می کنند اگر امروز و در شرایط فعلی درباره مطبوعات سخن بگویند و به آنها حمله کنند معروف می شوند که البته سخت در اشتباهند.

مطبوعات به رغم همه مسائلی که دارند، از دیدگاه مردم قابل اعتمادترین رسانه و پل ارتباطی میان مسوولان و مردم هستند و چه بسا اعتمادی که به مطبوعات می شود، به صداوسیما نمی شود.

او در پایان تاکید کرد: در شرایط اقتصادی امروز قطع شدن همین نیم بند اطلاع رسانی به نفع هیچکس نیست.

بحران کاغذ یکی از مهمترین مسائلی است که بر تیراژ روزنامه ها تأثیرگذار است؛ البته فقط یکی از مسائلِ تأثیرگذار است؛ چراکه ممکن است روزنامه ای همانند کیهان تیراژ پایینی داشته باشد، ولی از تأثیرگذاری بالایی برخوردار باشد.

منصور مظفری، مدیر مسوول روزنامه آفتاب یزد تیراژ این روزنامه را اعلام نکرد و در این باره توضیح داد: وقتی رسانه ای این قدر تأثیرگذار است و بازتاب دارد، طبیعتا تیراژ بالایی هم دارد.

من تیراژ روزنامه را فقط به وزارت ارشاد، یعنی مرجع قانونی اعلام می کنم.

مسعود داوودی، مدیر مسوول روزنامه بانی فیلم نیز درباره تیراژ این روزنامه سینمایی اظهار کرد: تیراژ روزنامه بانی فیلم تا دو هفته پیش حدود 4500 نسخه بود، اما به دلیل مشکلات کاغذ تا 2500 نسخه پایین آمده است.

در واقع ما در سال های اخیر از 10هزار به 2000 نسخه رسیده ایم و یک روز در میان منتشر می شویم؛ چراکه نمی توانیم هزینه های کاغذ را جوابگو باشیم.

او ادامه داد: در ماه های اخیر قرار بود طبق قول های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور مطبوعاتی مشکل کاغذ حل شود، اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه نوسانات ارزی باعث شد عکس این موضوع اتفاق بیفتد.

ما هم با توجه به شرایط اقتصادی جامعه ما نمی توانیم قیمت روزنامه را بالا ببریم و از سوی دیگر با افزایش قیمت کاغذ شرایط کاری برای ما بسیار دشوار شده است.

خیلی از روزنامه های خصوصی مجبور شدند تعطیل شوند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد و بعد ادامه بدهند.

داوودی درباره میزان برگشتی های روزنامه بانی فیلم گفت: ما خوشبختانه مشکلی از بابت برگشتی نداریم؛ چون مخاطبان روزنامه ما قشر خاص هستند و حتی گاهی شماره های قبلی روزنامه را نیز سفارش می دهند.

باید به این نکته توجه کرد که امروز مشکل ما تنها تیراژ نیست، بلکه مشکلات اقتصادی و آگهی نیز از جمله مهمترین مسائلی است که با آنها درگیر هستیم.

امروز برخی از رسانه ها با وجود اینکه دولتی هم نیستند از رانت استفاده می کنند و حتی برای دریافت کاغذ و آگهی از بخش دولتی هم در این عرصه ها پررنگ تر فعالیت می کنند.

او گفت: بدیهی است که این رقابت، ناعادلانه و بسیار سخت است.

ما تلاش می کنیم که در فضای مجازی حضور پررنگ تری داشته باشیم، اما اگر دولت برای شرایط فعلی کاری نکند با بیکاری عظیم خبرنگاران مواجه می شویم.

ما در روزنامه بانی فیلم تعداد نیروهایمان را از 40 به 12 نفر رسانده ایم و این یک فاجعه است؛ چراکه هر چه با این شرایط جلوتر برویم شرایط بدتر می شود.

عبدالله گنجی، مدیر مسوول روزنامه جوان نیز در پاسخ این پرسش که تیراژ روزنامه چقدر است، گفت: نمی توانم تیراژ روزنامه را توضیح بدهم، اما پنج برابر رقمی است که اخیرا یکی از رسانه ها اعلام کرد و بهتر است بدانید که هیچ روزنامه ای کمتر از 50 درصد برگشتی ندارد.

همچنین نعمت االله شهبازی، مدیر مسوول روزنامه گُل ، اعلام کرد تیراژ این روزنامه ورزشی به طور میانگین 7 تا 9 هزار نسخه است.

او اظهار کرد: اگر انصاف داشته باشیم، با حسابی سرانگشتی تعداد کیوسک های تهران و استان را ضرب در سه نسخه ارسالی روزنامه گل کنیم، آنگاه بالغ بر 4 هزار نسخه می شود؛ این در حالی است که علاوه بر کیوسک های روزنامه فروشی ما در کلیه خطوط هواپیمایی نیز روزنامه توزیع می کنیم و مشترکان زیادی داریم.

شهبازی ادامه داد: به طور کلی در سال های اخیر تیراژ مطبوعات کشور کاهش پیدا کرده است؛ البته تیراژ روزنامه گل با توجه به شرایط هر روز کشور و وضعیت مسابقات و اخبار ورزشی تغییر می کند؛ به عنوان مثال در ایام مسابقات جام جهانی یا مسابقات تیم های پرسپولیس، استقلال و تراکتور تیراژ روزنامه بالا می رود.

اما به هر حال طبیعی است که به دلیل مسئله کاغذ، تیراژ کلی روزنامه ها کاهش پیدا کرده است.

محمدعلی پیرعلی، مدیر مسوول روزنامه سیاست روز نیز با بیان اینکه قطعا کاهش جدی تیراژ برای همه روزنامه ها بوده است ، درباره تیراژ روزنامه سیاست روز اظهار کرد: در تهران 1200 تا 1400 کیوسک وجود دارد و ما به هر کدام دو نسخه می دهیم که می شود 3000 نسخه و به طور کلی روزنامه سیاست روز حدود 4000 نسخه تیراژ دارد که پیش تر این رقم 8000 نسخه بود.

همچنین میزان برگشتی ما بالغ بر 60 درصد است.

علیرضا بختیاری ، مدیر مسوول روزنامه دنیای اقتصاد نیز تیراژ این روزنامه را حدود 50 تا 55 هزار نسخه اعلام کرد و گفت که کمتر از 10 درصد برگشتی دارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: روزنامه - مطبوعات - مدیر - مدیران - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - اطلاع رسانی - وزیر فرهنگ و ارشاد - معاون - رسانه - روزنامه های کشور - خبرنگار - سایت های خبری - دنیای اقتصاد - روزنامه شرق - روز خبرنگار - منتشر - ارشاد - اطلاع - رسانی - وزیر ارشاد - بانی فیلم - درصد - شفاف - کشور - وزیر - صورت - بزرگ - خندوانه - رایگان - نخستین

آخرین اخبار سرویس:
وزیر اطلاعات درگذشت حجت الاسلام جان نثاری را تسلیت گفت

انتصاب اعضای هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی

حمله تند سخنگوی پایداری به ظریف: باید بازخواست شود!/ دیگران چه فکری می کنند؟

نمایشگاه موترهای کم یاب در خانه مرکزی هنرمندان شهر مسکو

فرامرزیان در گفت وگو با فارس: کارگروه اصلاح آیین نامه شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان تشکیل شد

شمارش معکوس برای خداحافظی آقای مدیرکل آغاز شد افشاگری فارس از پشت پرده یک انتصاب پرحاشیه

عارف رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان باقی ماند/ آیین نامه و ساختار شورا تغییر می کند

از هر 10 نفری که از کشور خارج می شوند تنها 2 نفر خواهان بازگشت هستند

عارف رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان شد

وکلا فعالانه در امر قانون گذاری مشارکت کنند/ باید از استقلال نهاد وکالت دفاع کنیم

تشکیل مرکز گردشگری جهانی در همدان

اعلام جزییات بسته پیشنهادی مجلس برای مقابله با تحریم ها

پیام رییس جدید جامعه المصطفی به سمینار بین المللی روانشناسی اسلامی

برگزاری پنجمین دور گفت وگوی دینی اسلام و مسیحیت

عارف رییس، موسوی لاری نائب رییس شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان باقی ماند

دانلود آهنگ جدید مهدی یراحی بنام سرسام

دانلود آهنگ جدید مهدی جانان بنام حواست نیست

علیجانی به فارس خبر داد عارف رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان شد

رییس جمهور با استعفای «نیلی» موافقت کرد

تصاویر منتشر شده لحظات قبل از اعدام سلطان سکه

هیل: مدارک تقلب انتخاباتی در فلوریدا بدون سر و صدا برای بازرسان ارسال شد

انتظار داشتیم کانون وکلا پیش از همه نسبت به تحریم های آمریکاهمه موضع گیری کند

بزرگترین رویداد استارت آپی علوم زمین در مشهد آغاز شد

سردار نقدی: آمریکا را باید با فعل ماضی صرف کنیم

دیدار دریادار خانزادی با فرماندهان نیروهای دریایی چین و روسیه

روحانی:جوان ها باید مدیریت ها را برعهده بگیرند

سردار نقدی: مشکلات جامعه ربطی به انقلاب ندارد/ هیچ کشوری اقتصادش با مذاکره و روابط خارجی شکوفا نشده

طلاب چارچوب های وحدت شیعه و سنی را تبیین کنند

رونمایی از مدل موی جدید مروانه فلینی+ عکس

انتقاد تاجزاده از هزینه بودجه دفاعی سپاه برای تخریب ظریف

120 ساعت برنامه رادیویی در هفته کتاب

بزرگترین رویداد استارت آپی علوم زمین در مشهد آغاز شد

آنچه در اولین جلسه رسمی دور جدید شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان گذشت

این نبرد، باشکوه است

دانلود آهنگ جدید مهدی یراحی بنام هولم نکن

دانلود موزیک ویدیو جدید مهدی یراحی بنام سرسام

راهپیمایی جشن میلاد پیامبر (ص) در پاکستان آغاز شد+تصاویر

مساجد از روحانیون خالی است/ مبلغین درقم نمانند

عمل به فرمایشات معصومین(ع) ضامن سعادت انسان است

میلیون ها لایک برای فیلمی از رانندگی ایرانی ها که سوژه توریست ها شده بود

عربستان مسئله فلسطین را از اولویت خارج کرده است

همایش ملی المیزان و علوم انسانی اسلامی در قم برگزار شد

باید بخش خصوصی در برنامه های سالگرد انقلاب مشارکت داده شود

یگان حفاظت آستان قدس رضوی چه اختیارات نظامی به رییسی می دهد؟

آغاز پاییزه کتاب 24 آبان در استان ها و 26 آبان در تهران

روحانی:جوان ها باید مدیریت ها را برعهده بگیرند

ادامه دومینوی حذف از کاخ سفید

عارف به عنوان رییس شورای عالی انتخاب شد

شجاع پوریان خبر داد: راه اندازی «باشگاه کتابخوانی» در سرای محلات

167 نفر نامزد انتخابات نماینده مدیران مسئول شدند/نام حسین انتظامی هم در میان نامزدها دیده می شود

در خواست محمد سرشار از طرفدارانش به نفع دهه شصتی ها/نامه نگاری اکبری دیزگاه و مدیرعامل بنیاد

قرائت پیام رییس جمهور به مناسبت بزرگداشت علامه محمدتقی جعفری

مرگ بالینی رییس جمهور مستعفی یمن

تصاویر/ سامرا مملو از عاشقان امام حسن عسکری (ع)

جزییات قردادهای پیمانکاران شهرداری تهران تشریح شد

دیداری که باعث فروریختن گناهانتان می شود

دعوت سلطانی فر برای حضور در انتخابات هیات نظارت بر مطبوعات

علامه طباطبایی آبروی حوزه علمیه و شیعه است

گزارش دبیر هیات دولت از جلسه 23 آبان 97 هیات وزیران

پُست های پَست

بهرام پارسایی: باید به جای اتهام زنی به سراغ آن ها که ظریف گفته رفت

تا کی باید ببازیم؟

گازگرفتگی 13 نفر در خراسان شمالی

انتخاب رییس و نائب رییس شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان

رهبر انقلاب: شکر الهی بعداز پیروزی باعث افزایش موفقیت ها میشود +سخن نگاشت

مدافع حرم ایرانی که برای خودش اسم مستعار گذاشت و سردار سلیمانی او را مثل پسر خود می دانست

عارف در ریاست شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان ابقا شد

کمیته امداد به تنهایی قادر به حل همه مشکلات فقرا نیست/کمیته امداد جلوه ای از اندیشه ناب امام خمینی (ره)

طرفدار جذب گردشگر و توسعه گردشگری گیلان هستم/کاغذبازی اداری از موانع تولید محسوب می شود

بزرگداشت نام و یاد علامه محمدتقی جعفری نکوداشت مقام دانش، فضیلت و اخلاق است

تصویری از رشادت های شهید «سیدعلی منصوری» در «از آسمان»

«سیلی سخت» ملت ایران به اروپایی ها

فرانسه خطاب به ترامپ: نجابت، مناسب بود

سردار نقدی: ریشه مشکلات به سبک زندگی برخی مسئولان و عدم اسلامی بودن علوم انسانی در دانشگاه ها برمی گردد/ آمریکا را باید با فعل ماضی صرف کنیم/انقلاب، ملت ایران را از 2500 سال زندگی نکبت بار پهلوی آزاد کرد

یگان حفاظت آستان قدس رضوی چه اختیارات نظامی به رییسی می دهد؟

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح پنجشنبه 24 آبان 97

رییس کمیسون اقتصادی مجلس: راه اندازی بورس نفتی تحریم ها را دور زد

یادمان شهید چاغروند باید ثبت ملی شود

نمایندگان مطالبه گر برطرف کردن دردهای مردم از مسؤولان باشند/ نباید از نقدها هراس داشته باشیم

عارف رییس، موسوی لاری نائب رییس شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان باقی ماند

علامه جعفری مروج دین با کردار پسندیده و فروتنانه و مبلغ دانش با وارستگی و شکیبایی بود

کدهایی درباره پولشویی در ایران

با حکم رییس جمهور؛ شش عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی منصوب شدند

پیام رییس جمهور در نکوداشت مقام علمی و اخلاقی علامه محمد تقی جعفری

عضو کنست: با استعفای لیبرمن، مقاومت پیروز شد

همایش ماموستا هه ژار

نماینده مجلس: زیان سدها بیشتر از منافعشان است

اخذ آخرین دفاع از دو صراف متهم به اخلال در نظام ارزی

​برگزاری مراسم نخستین سالگرد شهید مدافع حرم محمد عبداللهی

گرامیداشت سالگرد شهادت راوی مقاومت شهید محسن خزایی در زاهدان

تجاوز درمهدکودکی در ولنجک تکذیب شد

زمان ظهور مخفی مانده تا عبد از غیر عبد مشخص شود

استقبال بی نظیر از کنسرت سالار عقیلی در بین مردم زلزله زده سرپل ذهاب

حضور دو و نیم میلیون نفر در راهپیمایی اربعین حسینی در تهران

عارف به عنوان رییس شورای عالی انتخاب شد

امسال 10 وقف جدید در سلماس به ثبت رسید

23 ربیع الاول به نام روز قم نامگذاری شد

انسان ها اسامی را بهتر از چهره ها به یاد می آورند

آمریکا را باید با فعل ماضی صرف کنیم/انقلاب، ملت ایران را از 2500 سال زندگی نکبت بار پهلوی آزاد کرد

سردار نقدی: مشکلات جامعه ربطی به انقلاب ندارد/ هیچ کشوری اقتصادش با مذاکره و روابط خارجی شکوفا نشده

گزارشی از یک راز مگو!

گزارشی از یک راز مگو!