مطالب مرتبط:
گزارشی از حواشی استیضاح ربیعی
گزارشی از فعالیت دوباره صرافی ها
افشای راز درگیری در اهواز؛ نه جنگ قومیتی نه لیدرها
راز هایی که لب ها درباره سلامت می گویند
از مهر جا می مانند؟ (گزارشی از تحصیل کودکان افغانستانی)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 02:102018-08-14سياسي

گزارشی از یک راز مگو!


اعلام تیراژ «واقعی» روزنامه ها سال هاست که به ابهامی بزرگ تبدیل شده است.

رسانه ها که خود باید پیشرو شفاف سازی و اطلاع رسانی صادقانه باشند، اغلب به دلایل مختلفی از اعلام تیراژ «واقعی» روزنامه شان سر باز می زنند.

- اعلام تیراژ واقعی روزنامه ها سال هاست که به ابهامی بزرگ تبدیل شده است.

رسانه ها که خود باید پیشرو شفاف سازی و اطلاع رسانی صادقانه باشند، اغلب به دلایل مختلفی از اعلام تیراژ واقعی روزنامه شان سر باز می زنند.

سال هاست که مساله کاهش تیراژ مطبوعات که اخیرا به دنبال مشکلات کاغذ در سراشیبی تندی قرار گرفته، به صورت علنی و غیرعلنی از سوی بسیاری از کارشناسان رسانه و فعالان این حوزه مطرح می شود؛ اما مدیران مسوول روزنامه ها اغلب از اعلام تیراژ واقعی روزنامه شان به دلایل مختلفی پرهیز می کنند یا اغلب ترجیح می دهند ارقامی را اعلام کنند که به میزان یارانه شان لطمه ای وارد نکند، از سوی افکار عمومی قضاوت نشوند و به دنبال آن از تعداد آگهی هایشان کم نشود.

حسین انتظامی، معاون سابق امور مطبوعاتی و قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که اخیرا به مناسب روز خبرنگار در برنامه خندوانه حضور یافت، در پاسخ به پرسشی درباره تیراژ روزنامه ها اظهار کرد که مدیران مسوول معمولا تیراژ روزنامه شان را اعلام نمی کنند.

او همچنین در نخستین ماه های استقرارش در این معاونت گفته بود که بنده به عنوان معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد اعلام می کنم تیراژ روزنامه های کشور کمتر از یک میلیون و دویست هزار نسخه است.

متاسفانه ما با این مساله روبه رو شده ایم که برخی روزنامه ها به صورت تک برگی منتشر می شوند که در مقیاس حرفه ای نمی توان اسم آنها را روزنامه گذاشت.

چند روز گذشته نیز گزارشی در یکی از سایت های خبری منتشر شد که در آن تیراژ برخی از مطبوعات کشور اعلام شده بود؛ البته این ارقام از سوی بسیاری از مدیران مسوول غیرواقعی خوانده شد.

به همین منظور خبرنگار ایسنا در تماس با مدیران مسوول برخی از روزنامه ها همچون شرق ، آرمان امروز ، دنیای اقتصاد ، آفتاب یزد ، جوان ، گل ، سیاست روز و بانی فیلم از آنها درباره تیراژ واقعی روزنامه شان و درصد روزنامه های برگشتی پرسیده است؛ که از این میان برخی پاسخگو بوده اند و برخی ترجیح دادند که این رقم را اعلام نکنند.

مهدی رحمانیان، مدیر مسوول روزنامه شرق اعلام کرد که تیراژ این روزنامه برای تهران و شهرستان ها 18 هزار نسخه است و بین 15 تا 25 درصد نیز برگشتی دارند.

او اظهار کرد که ما تعداد محدودی برای جایی رایگان می فرستیم؛ به عنوان مثال 100 نسخه برای زندان ها ارسال می کنیم.

حسین عبداللهی، مدیر مسوول روزنامه آرمان امروز نیز در پاسخ به این پرسش که تیراژ این روزنامه چقدر است؟ گفت: با این شرایط اقتصادی برای روزنامه های مستقل اگر تیراژ روزنامه ای کمتر از 9 هزار باشد، هیچ توجیه اقتصادی وجود ندارد.

از طرف دیگر بازار جذب آگهی هم آنقدر نیست که بتوان روی آن حساب باز کرد.

برای روزنامه ما مهترین موضوع مخاطبان، دربرگیری و تاثیرگذاری است؛ بنابراین وقتی گفته می شود تیراژ روزنامه ای 10 هزار نسخه است و بیش از 70 درصد برگشتی دارد، مشخص است که درست نیست.

او چنین ادعا کرد که در حال حاضر تیراژ روزنامه های اصلاح طلب بالاتر از روزنامه های اصول گراست؛ حتی با وجود اینکه برخی روزنامه ها خط فکری مشترکی با برخی از سازمان ها دارند و طبیعتا آن سازمان ها مشترک روزنامه ها هستند، اما باز هم به اندازه روزنامه های اصلاح طلب تیراژ ندارند.

این مدیر مسوول روزنامه با اشاره به مشکلات کاغذ و تاثیراتی که بر تیراژ مطبوعات دارد، گفت: به نظر می رسد اطلاع رسانی برای دولت اهمیت چندانی ندارد و در اولویت نیست؛ که اگر بود به وضعیت کاغذ بیشتر اهمیت می داد.

از طرفی خود دولت هم دچار مشکلات اطلاع رسانی است و به رسانه هایی هم که در روی کار آمدن دولت موثر بودند و امروز می خواهند رابط میان دولت و مردم باشند کمک نمی کند تا از موانع موجود عبور کنند.

او ادامه داد: به هر حال ابزار اصلی مطبوعات کاغذ است و این دغدغه از سال گذشته تاکنون حل نشده است.

دولت باید در این مدت اقدامی می کرد که نتیجه بخش باشد و نه اینکه صرفا نشست هایی برگزار کند که نتیجه ای در پی ندارند.

متاسفانه الان هیچ سوژه ای داغ تر از مطبوعات نیست که همیشه دیوارشان کوتاه بوده است؛ به عنوان مثال اگر در یک خبرگزاری خبری نادرست منتشر شود و دارای تبعات حقوقی باشد، با یک دکمه می توان آن خبر را پاک یا تصحیح کرد؛ اما خبر در مطبوعات قابل پاک کردن نیست.

این تفاوت اساسی بین خبرگزاری ها و روزنامه ها وجود دارد و نشان می دهد که مطبوعات تا چه اندازه در اطلاع رسانی از اهمیت بالایی برخوردارند و مطالب آنها سندیات جامع تری دارد.

این در حالی است که برخی تصور می کنند اگر امروز و در شرایط فعلی درباره مطبوعات سخن بگویند و به آنها حمله کنند معروف می شوند که البته سخت در اشتباهند.

مطبوعات به رغم همه مسائلی که دارند، از دیدگاه مردم قابل اعتمادترین رسانه و پل ارتباطی میان مسوولان و مردم هستند و چه بسا اعتمادی که به مطبوعات می شود، به صداوسیما نمی شود.

او در پایان تاکید کرد: در شرایط اقتصادی امروز قطع شدن همین نیم بند اطلاع رسانی به نفع هیچکس نیست.

بحران کاغذ یکی از مهمترین مسائلی است که بر تیراژ روزنامه ها تأثیرگذار است؛ البته فقط یکی از مسائلِ تأثیرگذار است؛ چراکه ممکن است روزنامه ای همانند کیهان تیراژ پایینی داشته باشد، ولی از تأثیرگذاری بالایی برخوردار باشد.

منصور مظفری، مدیر مسوول روزنامه آفتاب یزد تیراژ این روزنامه را اعلام نکرد و در این باره توضیح داد: وقتی رسانه ای این قدر تأثیرگذار است و بازتاب دارد، طبیعتا تیراژ بالایی هم دارد.

من تیراژ روزنامه را فقط به وزارت ارشاد، یعنی مرجع قانونی اعلام می کنم.

مسعود داوودی، مدیر مسوول روزنامه بانی فیلم نیز درباره تیراژ این روزنامه سینمایی اظهار کرد: تیراژ روزنامه بانی فیلم تا دو هفته پیش حدود 4500 نسخه بود، اما به دلیل مشکلات کاغذ تا 2500 نسخه پایین آمده است.

در واقع ما در سال های اخیر از 10هزار به 2000 نسخه رسیده ایم و یک روز در میان منتشر می شویم؛ چراکه نمی توانیم هزینه های کاغذ را جوابگو باشیم.

او ادامه داد: در ماه های اخیر قرار بود طبق قول های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور مطبوعاتی مشکل کاغذ حل شود، اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه نوسانات ارزی باعث شد عکس این موضوع اتفاق بیفتد.

ما هم با توجه به شرایط اقتصادی جامعه ما نمی توانیم قیمت روزنامه را بالا ببریم و از سوی دیگر با افزایش قیمت کاغذ شرایط کاری برای ما بسیار دشوار شده است.

خیلی از روزنامه های خصوصی مجبور شدند تعطیل شوند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد و بعد ادامه بدهند.

داوودی درباره میزان برگشتی های روزنامه بانی فیلم گفت: ما خوشبختانه مشکلی از بابت برگشتی نداریم؛ چون مخاطبان روزنامه ما قشر خاص هستند و حتی گاهی شماره های قبلی روزنامه را نیز سفارش می دهند.

باید به این نکته توجه کرد که امروز مشکل ما تنها تیراژ نیست، بلکه مشکلات اقتصادی و آگهی نیز از جمله مهمترین مسائلی است که با آنها درگیر هستیم.

امروز برخی از رسانه ها با وجود اینکه دولتی هم نیستند از رانت استفاده می کنند و حتی برای دریافت کاغذ و آگهی از بخش دولتی هم در این عرصه ها پررنگ تر فعالیت می کنند.

او گفت: بدیهی است که این رقابت، ناعادلانه و بسیار سخت است.

ما تلاش می کنیم که در فضای مجازی حضور پررنگ تری داشته باشیم، اما اگر دولت برای شرایط فعلی کاری نکند با بیکاری عظیم خبرنگاران مواجه می شویم.

ما در روزنامه بانی فیلم تعداد نیروهایمان را از 40 به 12 نفر رسانده ایم و این یک فاجعه است؛ چراکه هر چه با این شرایط جلوتر برویم شرایط بدتر می شود.

عبدالله گنجی، مدیر مسوول روزنامه جوان نیز در پاسخ این پرسش که تیراژ روزنامه چقدر است، گفت: نمی توانم تیراژ روزنامه را توضیح بدهم، اما پنج برابر رقمی است که اخیرا یکی از رسانه ها اعلام کرد و بهتر است بدانید که هیچ روزنامه ای کمتر از 50 درصد برگشتی ندارد.

همچنین نعمت االله شهبازی، مدیر مسوول روزنامه گُل ، اعلام کرد تیراژ این روزنامه ورزشی به طور میانگین 7 تا 9 هزار نسخه است.

او اظهار کرد: اگر انصاف داشته باشیم، با حسابی سرانگشتی تعداد کیوسک های تهران و استان را ضرب در سه نسخه ارسالی روزنامه گل کنیم، آنگاه بالغ بر 4 هزار نسخه می شود؛ این در حالی است که علاوه بر کیوسک های روزنامه فروشی ما در کلیه خطوط هواپیمایی نیز روزنامه توزیع می کنیم و مشترکان زیادی داریم.

شهبازی ادامه داد: به طور کلی در سال های اخیر تیراژ مطبوعات کشور کاهش پیدا کرده است؛ البته تیراژ روزنامه گل با توجه به شرایط هر روز کشور و وضعیت مسابقات و اخبار ورزشی تغییر می کند؛ به عنوان مثال در ایام مسابقات جام جهانی یا مسابقات تیم های پرسپولیس، استقلال و تراکتور تیراژ روزنامه بالا می رود.

اما به هر حال طبیعی است که به دلیل مسئله کاغذ، تیراژ کلی روزنامه ها کاهش پیدا کرده است.

محمدعلی پیرعلی، مدیر مسوول روزنامه سیاست روز نیز با بیان اینکه قطعا کاهش جدی تیراژ برای همه روزنامه ها بوده است ، درباره تیراژ روزنامه سیاست روز اظهار کرد: در تهران 1200 تا 1400 کیوسک وجود دارد و ما به هر کدام دو نسخه می دهیم که می شود 3000 نسخه و به طور کلی روزنامه سیاست روز حدود 4000 نسخه تیراژ دارد که پیش تر این رقم 8000 نسخه بود.

همچنین میزان برگشتی ما بالغ بر 60 درصد است.

علیرضا بختیاری ، مدیر مسوول روزنامه دنیای اقتصاد نیز تیراژ این روزنامه را حدود 50 تا 55 هزار نسخه اعلام کرد و گفت که کمتر از 10 درصد برگشتی دارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: روزنامه - مطبوعات - مدیر - مدیران - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - اطلاع رسانی - وزیر فرهنگ و ارشاد - معاون - رسانه - روزنامه های کشور - خبرنگار - سایت های خبری - دنیای اقتصاد - روزنامه شرق - روز خبرنگار - منتشر - ارشاد - اطلاع - رسانی - وزیر ارشاد - بانی فیلم - درصد - شفاف - کشور - وزیر - صورت - بزرگ - خندوانه - رایگان - نخستین

آخرین اخبار سرویس:
مدیر بنیاد تعاون ناجا:شایعه دستگیری مرا منافقین منتشرکردند

حقوق دی ماه بازنشستگان کشوری امشب واریز می شود

رد پیشنهاد سفیری ایران و نیابت تولیت آستان قدس رضوی از سوی نواب

تهران؛ امن ترین پایتخت جهان

تغییر مسیر سه پرواز داخلی به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)

500 امدادگر چهار استان کشور ارتقای درجه یافتند

پیش بینی تامین 25 قلم کالای اساسی در بودجه 98

خدمت به مردم مناطق محروم را افتخار می دانم

پرهیز از رفت و آمدها و سفرهای غیرضروری

جمعیت قابل توجهی زیرخط فقر مطلق هستند

جمالی نژاد: کودکان آینده کشورند پس باید حمایت شوند

سردار جلالی: می توانیم اینترنت ایرانی - اسلامی داشته باشیم

«عزای فاطمیّه» در هندوستان

سطح استفاده از کتاب در مشهد از تمام کشور پایین تر است

اقدام پژوهی چگونه توانستم مشکل خودخواهی و غرور مبینا را برطرف کنم و او را به ارتباط با دوستانش تشویق نمایم؟

حقوق دی ماه بازنشستگان کشوری امشب واریز می شود

4 هزار کودک و نوجوان پای قصه های کانون می نشینند

دانلود آهنگ جدید رستاک بنام تلفات

فصل دوم کاوش شهر زیرزمینی سفیدشهر آران و بیدگل پایان یافت

لزوم انتخاب بهترین ها و سالم ترین ها برای مسئولیت های مهم

تأکید نایی بر توجه ویژه استاندار خراسان رضوی به بخش خصوصی شهرستان ها

بررسی ظرفیت پذیرش مدارس در جلسه شورای آموزش حوزه کاشان

طلسم «قلعه» شکست

رونمایی از تمبر ویژه سی امین سالگرد ارسال نامه امام خمینی به گورباچف

سیلاب در خوزستان؛ آماده باش هفت شهرستان

پایین بودن سرانه مطالعه موجب می شود از تجربیات دنیا استفاده نکنیم

ایران در 1405 یکی از سه کشور جهان در شتاب پیری جمعیت است

فصل دوم کاوش شهر زیرزمینی سفیدشهر آران و بیدگل پایان یافت

تقدیر از مبارزان دوران انقلاب در فسا

خدمت به مردم مناطق محروم را افتخار می دانم

دانلود آهنگ جدید پدرام روشن بنام بارون اسیدی

همایش گفتمان بازرگان و چالشهای چهل سالگی انقلاب

حجت الاسلام والمسلمین نواب: به ما می گویند که شما حق دخالت در علوم انسانی را ندارید

ایران رتبه نخست صنایع دستی دنیا را دارد

خدمت به مردم مناطق محروم را افتخار می دانم

ضرب آهنگ انقلابی ها

اهمیت کتاب و کتابخوانی به صدر اسلام باز می گردد

امام جمعه قم: حوزه در بدترین شرایط اقتصادی قرار دارد/یارانه نقدی چه کسانی با اجازه مجلس حذف می شود؟/ایرانی ها در کدام کشور ها بیش تر خانه می خرند؟

نمایندگان از کتابخوانی غافل نشوند

گرجی:در تفکر بازرگان هیچ چیز جای نفع مردم را نمی گرفت

مجموعه سوالات استخدامی حرفه ای کاردان های فنی ساختمان-نقشه برداری 10 دوره

طعنه سنگین و جنجالیِ سردار آزمون به ستاره استقلال+ عکس

هدف «شیطان» دفتر ترامپ در 2019، جنگ با ایران است / همه ی مخالفان بولتون از دولت اخراج شدند، تنها اوست که می ماند!

ایران به آمریکا هشدار داد

کولایی: بازرگان متعلق به نوگرایی دینی بود

کولایی: بازرگان متعلق به نوگرایی دینی بود

دانلود آهنگ جدید محمد علیپور بنام شیشه بارون زده

پایین بودن سرانه مطالعه موجب می شود از تجربیات دنیا استفاده نکنیم

سیدحسن خمینی: امروز گفت وگو به درد جامعه ما می خورد

توسل عبدالله مومنی به ادعای کذب جای تعجب دارد/ لغو سفر مکه به دلیل حوادث تیر78

استاندار اصفهان: دستاوردهای نظام برای مردم تبیین شود

توسعه قرآن در جامعه از برکات انقلاب اسلامی است

برگزاری همایش دوچرخه سواری در فریمان

حاکمیت قانون؛ نخستین گام برای مبارزه با فساد

استاندار اصفهان: دستاوردهای نظام برای مردم تبیین شود

دانلود آهنگ جدید اشکان عبدی بنام پر پرواز

جای خالی کلینی شناسی در پژوهش ها/ ترجمه اصول کافی انصاریان یک موهبت الهی است

ذات افرادی که رهبر می شوند، بزرگ است

رونمایی از تمبر ویژه سی امین سالگرد ارسال نامه امام خمینی به گورباچف

نمایندگان از کتابخوانی غافل نشوند

سطح استفاده از کتاب در مشهد از تمام کشور پایین تر است

توسعه قابل توجه روابط نظامی تهران- باکو

حسن خمینی: امروز گفت وگو به درد جامعه ما می خورد

می توانیم اینترنت ایرانی - اسلامی داشته باشیم

دیدار معاون عمرانی وزیر کشور با شهردار اصفهان

بازدید معاون وزیر کشور از خط دو قطار شهری اصفهان

بررسی و تحلیل بودجه 98 شهرداری اصفهان

نوبخت: برخی مسئولان خود را از جنس مردم نمی دانند

تعداد سربازان در مقایسه با گذشته کاهش یافته است

تصاویر/ آیین معرفی و تجلیل از ترجمه «اصول کافی» به قلم استاد حسین انصاریان

درخواست سردار کمالی برای افزایش حقوق سربازان‎

واکنش یک مسئول به خبر فرارش به مالزی

سردار جلالی: می توانیم اینترنت ایرانی - اسلامی داشته باشیم

نوبخت: برخی مسئولان خود را از جنس مردم نمی دانند

تعداد سربازان در مقایسه با گذشته کاهش یافته است

وزیر اطلاعات: اقدامات ضدامنیتی اشرار همواره خنثی شده است/ لزوم ایجاد بازارچه های مرزی در آذربایجان غربی

استاندار اصفهان: دستاوردهای نظام برای مردم تبیین شود

توسعه قرآن در جامعه از برکات انقلاب اسلامی است

انقلاب اسلامی پاسخی به سیاست غرب گرایی بوده است/نوگرایان پاسخ به نیاز را نه با نفی دین بلکه از درون دین پیدا کنند

برگزاری همایش ملی پیشگیری و مبارزه با فساد

خبرنگار پرس تی وی فوراً آزاد نشود، پایان بازی با آمریکا نخواهد بود

گرجی:در تفکر بازرگان هیچ چیز جای نفع مردم را نمی گرفت

57 درصد از رأی دهندگان می گویند در انتخابات 2020 علیه ترامپ رأی می دهند

30 نفر در استان مرکزی در اردوی قرآنی نوجوانان شرکت کردند

صلح و سازش دو طایفه در زاهدان

آگاهی بخشی به مردم و تبیین دستاوردهای مهم انقلاب

پیگیری ساعت کاری داروخانه بیمارستان شفای سمنان + فیلم

سگ های رام نشدنی و بدون قلاده آقازاده لواسان نشین + نقد و تحلیل (+14)

ترجمه ‎های قبلی اصول کافی قابل ارائه به نسل جوان نبود

خط ارتباطی «ارومیه - مرسین» یکی از خطوط نجات اقتصاد کشور است

سکوت مشترک وزارت علوم و مجلس در خصوص مشکل نماینده جنجالی!

نماینده یونیسف: اصفهان در هفته های آینده شهر دوستدار کودک خواهد شد

حق شهید نواب صفوی ادا نشده است

واکنش یکی از نزدیکان ناطق نوری به ادعای زاکانی

جلب توجه رییس جمهور صربستان به موتر زرهدار نوین پوتین

آخرین وضعیت اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان/ حدود 1000 بازنشسته هنوز از مسئولیت خود کناره گیری نکرده اند

با فشارها نمی توان به استقلال افغانستان خدشه وارد کرد

ظریف: از ابراز احساسات مردم تحت تاثیر قرار گرفتم

شفاف سازی چین در مورد سین کیانگ با اعزام خبرنگاران خارجی

گزارش تصویری: آیین معرفی و تجلیل از ترجمه اصول کافی به قلم استاد حسین انصاریان

گزارشی از یک راز مگو!

گزارشی از یک راز مگو!