مطالب مرتبط:
گزارشی از حواشی استیضاح ربیعی
گزارشی از فعالیت دوباره صرافی ها
افشای راز درگیری در اهواز؛ نه جنگ قومیتی نه لیدرها
راز هایی که لب ها درباره سلامت می گویند
از مهر جا می مانند؟ (گزارشی از تحصیل کودکان افغانستانی)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 03:102018-08-14سياسي

گزارشی از یک راز مگو!


اعلام تیراژ «واقعی» روزنامه ها سال هاست که به ابهامی بزرگ تبدیل شده است.

رسانه ها که خود باید پیشرو شفاف سازی و اطلاع رسانی صادقانه باشند، اغلب به دلایل مختلفی از اعلام تیراژ «واقعی» روزنامه شان سر باز می زنند.

- اعلام تیراژ واقعی روزنامه ها سال هاست که به ابهامی بزرگ تبدیل شده است.

رسانه ها که خود باید پیشرو شفاف سازی و اطلاع رسانی صادقانه باشند، اغلب به دلایل مختلفی از اعلام تیراژ واقعی روزنامه شان سر باز می زنند.

سال هاست که مساله کاهش تیراژ مطبوعات که اخیرا به دنبال مشکلات کاغذ در سراشیبی تندی قرار گرفته، به صورت علنی و غیرعلنی از سوی بسیاری از کارشناسان رسانه و فعالان این حوزه مطرح می شود؛ اما مدیران مسوول روزنامه ها اغلب از اعلام تیراژ واقعی روزنامه شان به دلایل مختلفی پرهیز می کنند یا اغلب ترجیح می دهند ارقامی را اعلام کنند که به میزان یارانه شان لطمه ای وارد نکند، از سوی افکار عمومی قضاوت نشوند و به دنبال آن از تعداد آگهی هایشان کم نشود.

حسین انتظامی، معاون سابق امور مطبوعاتی و قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که اخیرا به مناسب روز خبرنگار در برنامه خندوانه حضور یافت، در پاسخ به پرسشی درباره تیراژ روزنامه ها اظهار کرد که مدیران مسوول معمولا تیراژ روزنامه شان را اعلام نمی کنند.

او همچنین در نخستین ماه های استقرارش در این معاونت گفته بود که بنده به عنوان معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد اعلام می کنم تیراژ روزنامه های کشور کمتر از یک میلیون و دویست هزار نسخه است.

متاسفانه ما با این مساله روبه رو شده ایم که برخی روزنامه ها به صورت تک برگی منتشر می شوند که در مقیاس حرفه ای نمی توان اسم آنها را روزنامه گذاشت.

چند روز گذشته نیز گزارشی در یکی از سایت های خبری منتشر شد که در آن تیراژ برخی از مطبوعات کشور اعلام شده بود؛ البته این ارقام از سوی بسیاری از مدیران مسوول غیرواقعی خوانده شد.

به همین منظور خبرنگار ایسنا در تماس با مدیران مسوول برخی از روزنامه ها همچون شرق ، آرمان امروز ، دنیای اقتصاد ، آفتاب یزد ، جوان ، گل ، سیاست روز و بانی فیلم از آنها درباره تیراژ واقعی روزنامه شان و درصد روزنامه های برگشتی پرسیده است؛ که از این میان برخی پاسخگو بوده اند و برخی ترجیح دادند که این رقم را اعلام نکنند.

مهدی رحمانیان، مدیر مسوول روزنامه شرق اعلام کرد که تیراژ این روزنامه برای تهران و شهرستان ها 18 هزار نسخه است و بین 15 تا 25 درصد نیز برگشتی دارند.

او اظهار کرد که ما تعداد محدودی برای جایی رایگان می فرستیم؛ به عنوان مثال 100 نسخه برای زندان ها ارسال می کنیم.

حسین عبداللهی، مدیر مسوول روزنامه آرمان امروز نیز در پاسخ به این پرسش که تیراژ این روزنامه چقدر است؟ گفت: با این شرایط اقتصادی برای روزنامه های مستقل اگر تیراژ روزنامه ای کمتر از 9 هزار باشد، هیچ توجیه اقتصادی وجود ندارد.

از طرف دیگر بازار جذب آگهی هم آنقدر نیست که بتوان روی آن حساب باز کرد.

برای روزنامه ما مهترین موضوع مخاطبان، دربرگیری و تاثیرگذاری است؛ بنابراین وقتی گفته می شود تیراژ روزنامه ای 10 هزار نسخه است و بیش از 70 درصد برگشتی دارد، مشخص است که درست نیست.

او چنین ادعا کرد که در حال حاضر تیراژ روزنامه های اصلاح طلب بالاتر از روزنامه های اصول گراست؛ حتی با وجود اینکه برخی روزنامه ها خط فکری مشترکی با برخی از سازمان ها دارند و طبیعتا آن سازمان ها مشترک روزنامه ها هستند، اما باز هم به اندازه روزنامه های اصلاح طلب تیراژ ندارند.

این مدیر مسوول روزنامه با اشاره به مشکلات کاغذ و تاثیراتی که بر تیراژ مطبوعات دارد، گفت: به نظر می رسد اطلاع رسانی برای دولت اهمیت چندانی ندارد و در اولویت نیست؛ که اگر بود به وضعیت کاغذ بیشتر اهمیت می داد.

از طرفی خود دولت هم دچار مشکلات اطلاع رسانی است و به رسانه هایی هم که در روی کار آمدن دولت موثر بودند و امروز می خواهند رابط میان دولت و مردم باشند کمک نمی کند تا از موانع موجود عبور کنند.

او ادامه داد: به هر حال ابزار اصلی مطبوعات کاغذ است و این دغدغه از سال گذشته تاکنون حل نشده است.

دولت باید در این مدت اقدامی می کرد که نتیجه بخش باشد و نه اینکه صرفا نشست هایی برگزار کند که نتیجه ای در پی ندارند.

متاسفانه الان هیچ سوژه ای داغ تر از مطبوعات نیست که همیشه دیوارشان کوتاه بوده است؛ به عنوان مثال اگر در یک خبرگزاری خبری نادرست منتشر شود و دارای تبعات حقوقی باشد، با یک دکمه می توان آن خبر را پاک یا تصحیح کرد؛ اما خبر در مطبوعات قابل پاک کردن نیست.

این تفاوت اساسی بین خبرگزاری ها و روزنامه ها وجود دارد و نشان می دهد که مطبوعات تا چه اندازه در اطلاع رسانی از اهمیت بالایی برخوردارند و مطالب آنها سندیات جامع تری دارد.

این در حالی است که برخی تصور می کنند اگر امروز و در شرایط فعلی درباره مطبوعات سخن بگویند و به آنها حمله کنند معروف می شوند که البته سخت در اشتباهند.

مطبوعات به رغم همه مسائلی که دارند، از دیدگاه مردم قابل اعتمادترین رسانه و پل ارتباطی میان مسوولان و مردم هستند و چه بسا اعتمادی که به مطبوعات می شود، به صداوسیما نمی شود.

او در پایان تاکید کرد: در شرایط اقتصادی امروز قطع شدن همین نیم بند اطلاع رسانی به نفع هیچکس نیست.

بحران کاغذ یکی از مهمترین مسائلی است که بر تیراژ روزنامه ها تأثیرگذار است؛ البته فقط یکی از مسائلِ تأثیرگذار است؛ چراکه ممکن است روزنامه ای همانند کیهان تیراژ پایینی داشته باشد، ولی از تأثیرگذاری بالایی برخوردار باشد.

منصور مظفری، مدیر مسوول روزنامه آفتاب یزد تیراژ این روزنامه را اعلام نکرد و در این باره توضیح داد: وقتی رسانه ای این قدر تأثیرگذار است و بازتاب دارد، طبیعتا تیراژ بالایی هم دارد.

من تیراژ روزنامه را فقط به وزارت ارشاد، یعنی مرجع قانونی اعلام می کنم.

مسعود داوودی، مدیر مسوول روزنامه بانی فیلم نیز درباره تیراژ این روزنامه سینمایی اظهار کرد: تیراژ روزنامه بانی فیلم تا دو هفته پیش حدود 4500 نسخه بود، اما به دلیل مشکلات کاغذ تا 2500 نسخه پایین آمده است.

در واقع ما در سال های اخیر از 10هزار به 2000 نسخه رسیده ایم و یک روز در میان منتشر می شویم؛ چراکه نمی توانیم هزینه های کاغذ را جوابگو باشیم.

او ادامه داد: در ماه های اخیر قرار بود طبق قول های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور مطبوعاتی مشکل کاغذ حل شود، اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه نوسانات ارزی باعث شد عکس این موضوع اتفاق بیفتد.

ما هم با توجه به شرایط اقتصادی جامعه ما نمی توانیم قیمت روزنامه را بالا ببریم و از سوی دیگر با افزایش قیمت کاغذ شرایط کاری برای ما بسیار دشوار شده است.

خیلی از روزنامه های خصوصی مجبور شدند تعطیل شوند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد و بعد ادامه بدهند.

داوودی درباره میزان برگشتی های روزنامه بانی فیلم گفت: ما خوشبختانه مشکلی از بابت برگشتی نداریم؛ چون مخاطبان روزنامه ما قشر خاص هستند و حتی گاهی شماره های قبلی روزنامه را نیز سفارش می دهند.

باید به این نکته توجه کرد که امروز مشکل ما تنها تیراژ نیست، بلکه مشکلات اقتصادی و آگهی نیز از جمله مهمترین مسائلی است که با آنها درگیر هستیم.

امروز برخی از رسانه ها با وجود اینکه دولتی هم نیستند از رانت استفاده می کنند و حتی برای دریافت کاغذ و آگهی از بخش دولتی هم در این عرصه ها پررنگ تر فعالیت می کنند.

او گفت: بدیهی است که این رقابت، ناعادلانه و بسیار سخت است.

ما تلاش می کنیم که در فضای مجازی حضور پررنگ تری داشته باشیم، اما اگر دولت برای شرایط فعلی کاری نکند با بیکاری عظیم خبرنگاران مواجه می شویم.

ما در روزنامه بانی فیلم تعداد نیروهایمان را از 40 به 12 نفر رسانده ایم و این یک فاجعه است؛ چراکه هر چه با این شرایط جلوتر برویم شرایط بدتر می شود.

عبدالله گنجی، مدیر مسوول روزنامه جوان نیز در پاسخ این پرسش که تیراژ روزنامه چقدر است، گفت: نمی توانم تیراژ روزنامه را توضیح بدهم، اما پنج برابر رقمی است که اخیرا یکی از رسانه ها اعلام کرد و بهتر است بدانید که هیچ روزنامه ای کمتر از 50 درصد برگشتی ندارد.

همچنین نعمت االله شهبازی، مدیر مسوول روزنامه گُل ، اعلام کرد تیراژ این روزنامه ورزشی به طور میانگین 7 تا 9 هزار نسخه است.

او اظهار کرد: اگر انصاف داشته باشیم، با حسابی سرانگشتی تعداد کیوسک های تهران و استان را ضرب در سه نسخه ارسالی روزنامه گل کنیم، آنگاه بالغ بر 4 هزار نسخه می شود؛ این در حالی است که علاوه بر کیوسک های روزنامه فروشی ما در کلیه خطوط هواپیمایی نیز روزنامه توزیع می کنیم و مشترکان زیادی داریم.

شهبازی ادامه داد: به طور کلی در سال های اخیر تیراژ مطبوعات کشور کاهش پیدا کرده است؛ البته تیراژ روزنامه گل با توجه به شرایط هر روز کشور و وضعیت مسابقات و اخبار ورزشی تغییر می کند؛ به عنوان مثال در ایام مسابقات جام جهانی یا مسابقات تیم های پرسپولیس، استقلال و تراکتور تیراژ روزنامه بالا می رود.

اما به هر حال طبیعی است که به دلیل مسئله کاغذ، تیراژ کلی روزنامه ها کاهش پیدا کرده است.

محمدعلی پیرعلی، مدیر مسوول روزنامه سیاست روز نیز با بیان اینکه قطعا کاهش جدی تیراژ برای همه روزنامه ها بوده است ، درباره تیراژ روزنامه سیاست روز اظهار کرد: در تهران 1200 تا 1400 کیوسک وجود دارد و ما به هر کدام دو نسخه می دهیم که می شود 3000 نسخه و به طور کلی روزنامه سیاست روز حدود 4000 نسخه تیراژ دارد که پیش تر این رقم 8000 نسخه بود.

همچنین میزان برگشتی ما بالغ بر 60 درصد است.

علیرضا بختیاری ، مدیر مسوول روزنامه دنیای اقتصاد نیز تیراژ این روزنامه را حدود 50 تا 55 هزار نسخه اعلام کرد و گفت که کمتر از 10 درصد برگشتی دارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: روزنامه - مطبوعات - مدیر - مدیران - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - اطلاع رسانی - وزیر فرهنگ و ارشاد - معاون - رسانه - روزنامه های کشور - خبرنگار - سایت های خبری - دنیای اقتصاد - روزنامه شرق - روز خبرنگار - منتشر - ارشاد - اطلاع - رسانی - وزیر ارشاد - بانی فیلم - درصد - شفاف - کشور - وزیر - صورت - بزرگ - خندوانه - رایگان - نخستین

آخرین اخبار سرویس:
در این کشور زنان زیر 40 سال موبایل ندارند

قاسمی: درخواستی برای ملاقات با ترامپ نداشته ایم

جسدش حدود یک سال زیر برف ماند

فیلم/ مداحی حاج سعید حدادیان در حضور رهبر انقلاب

ششمین شب عزاداری ایام محرم 1440 در حسینیه امام خمینی

سیدرضا کشتی گیری که از خاک به افلاک رسید/ توصیه های مادر شهید قریشی به مسئولان

زیاد برای من گریه نکنید چون دشمنان از گریه شما شاد می شوند

حکمی در خصوص طلبه ای که لعن ونفرین در زیارت عاشورا را نمی پسندد/فتوای حضرت آیت الله سید صادق روحانی

فیلم/ مداحی حاج مرتضی طاهری در حسینیه امام خمینی

عکس / ششمین شب عزاداری ایام محرم 1440 در حسینیه امام خمینی

آیین گل مالی لرستانی ها در روز عاشورا به روایت تصویر

یک شرط بدیهی برای کارآمد سازی قانون حداکثر استفاده از توان داخل

تصاویر/ روز قتل؛ عاشورایی دیگر در رودبنه لاهیجان

آخرین شب مراسم عزاداری با حضور رهبر انقلاب

کمیسیون مشترک برجام در نیویورک برگزار می شود

سقود پهباد بر فراز مواضع ارتش سوریه در لاذقیه

سفیر ایران با رییسان دو مجلس اسپانیا خداحافظی کرد

قتل مرموز کارشناس امور نظامی و منتقد رییس جمهور در خانه اش + عکس

شرط کویت برای بازگشت سفیرش به تهران

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 31 شهریور 97

فارس گزارش می دهد این مداحان، عزیزترین کسان شان را تقدیم انقلاب و دفاع مقدس کردند+عکس

تفاوت رفتار نیرو های حزب اللهی و ضد انقلاب درباره تتلو

احمدی نژاد در حال نذری دادن

تکذیب توافق ایران و عراق برای گشایش مرز خسروی

پژمانفر در گفت وگو با فارس: عملکرد غیرقابل دفاع دولت در عرصه اقتصادی باعث انتقاد بسیاری از موافقان روحانی شده است

پاسداشت سی و هفتمین سالگرد دفاع مقدس/6 روایتی از آنچه بر زندانیان «دولتو» گذشت

اعضای شورای امنیت: هیچ کشوری در دستور نشست 26 سپتامبر نیست

حضور سعید مرتضوی در مراسم نخل برداری

تصاویری از آیین عزاداری و سینه زنی سنتی بوشهری

تصاویر/ اردوی جهادی طلاب و دانشجویان در منطقه بوشکان بوشهر

تصاویر/ عزاداری یازدهم محرم در آستان مقدس محمد هلال بن علی (ع) آران و بیدگل

تصاویر/ اقامه نماز ظهر عاشورا در کراچی پاکستان

دفاتر ازدواج و طلاق منطقه 7 تهران (آدرس و تلفن)

رضا صادقی: من اینجام، کنار درد سرزمینم!

انسان ها در روز قیامت چگونه محشور میشوند؟

پاسخ نوبخت به نامه زیباکلام

فارس از وضعیت این روزهای دریاچه ارومیه گزارش می دهد تلخیِ کام حاشیه نشینان شورترین دریاچه ایران+ تصاویر

تله تازه حزب اشرافی/کرباسچی: روحانی استعفا بدهد!

واکنش مولاوردی به اتهاماتی که کریمی قدوسی علیه او مطرح کرد

تصاویر | آیین گل گیران بیجار

آیین سنتی شام غریبان در تهران

ساعت رسمی کشور امشب یک ساعت به عقب کشیده می شود

ترتیل صفحه 462 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

گزارش فارس ویدئو از یک پدیده ناگوار در زابل زن و شوهری که بچه هایشان را فروختند و در غار زندگی می کنند!

آخرین شب عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) در حسینیه امام خمینی

اولین گوینده زن اخبار در تلویزیون عربستان را ببینید

زدودن غم از چهره مومنان ویژگی محبوب ترین انسان ها نزد خداوند است

تعامل نیازمند اراده برای ثابت قدم ماندن در اجرای تعهدات است

ساعت رسمی کشور یک ساعت عقب کشیده شد

تعطیلات زمستانی مدارس جزء اختیارات شورای عالی آموزش و پرورش است

برگزاری شام غربیان امام حسین (ع) در تاجیکستان

صحنه سازی حمله کیمیاوی در ادلب سوریه + ویدیو

کلمات قصار/ فرخی یزدی: شاید آب رفته ی این خاک باز آید به جوی

کلمات قصار/ سعدی: آن راه دوزخست که ابلیس می رود

کلمات قصار/ سعدی: ظالم بمرد و قاعدهٔ زشت از او بماند

ساعت ها یک ساعت عقب کشیده شد

ترامپ رییس جلسه شورای امنیت درباره ایران

پیشنهاد نمایندگان برای تعطیلی روز زن

هواداران احمدی نژاد به دنبال او تا پشت در مبال!

اتهام زنی کریمی قدوسی علیه ابتکار و مولاوردی

زمان حرکت قطار ها بعد از تغییر ساعت رسمی کشور

تقدیر دختر امام موسی صدر از میثم مطیعی

ساعت رسمی کشور یک ساعت عقب کشیده شد

امام حسین(ع) با بدترین دشمنان سیاسی خود با ادب و کرامت مواجه می شوند/ راهی جز رجوع به پیام های روشن امام حسین(ع) نداریم

ساعت رسمی کشور یک ساعت عقب کشیده شد

چگونگی پیگیری اعتراض به آزمون استخدامی آموزش و پرورش

ظریف: اقدامات بی ثبات کننده دولت ترامپ تهدیدی علیه منطقه ما و صلح و امنیت بین المللی است

تعامل نیازمند اراده برای ثابت قدم ماندن در اجرای تعهدات است

برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در لاهه

قرعه مناسب روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل

آقای ترامپ موضوع نشست شورای امنیت سلاح های کشتار جمعی است

بزرگواری کردیم و به تتلو فرصت توبه دادیم

بیانیه ارتش به مناسبت هفته دفاع مقدس

آخرین شب مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در حسینیه ی امام خمینی(ره)

بدون تعارف با وزیر آموزش و پرورش + فیلم

پایتخت تعزیه ایران کجاست؟+تصاویر

برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در لاهه

روش هایی که زندگیتان را از این رو به آن رو می کنند

خاطره شنیدنی وزیر آموزش و پرورش درباره سیلی خوردن از معاون یک مدرسه!

آیین سنتی نخل گردانی و سوگواری ایام محرم در روستای نوا لاریجان

ظریف: اقدامات بی ثبات کننده دولت ترامپ تهدیدی علیه جهان است

مرگ سرخ بِه از زندگی ننگین؛ پیام نهضت حسینی

هیچ گاه از حضور در مجامع بین المللی ضرر نکردیم

تصاویر/ آخرین شب مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام در حسینیه امام خمینی

صوت/ سید مجید بنی فاطمه؛ شام غریبان

آیت الله سید اسماعیل موسوی زنجانی بهتر بشناسیم

تصاویر/ سلسله نشست های «عاشورا و امروز ما» در تهران

آخرین شب مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) برگزار شد

جزییات4خبر ویژه امروزشنبه 31شهریورماه 1397

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 30 شهریورماه

ظریف: اقدامات بی ثبات کننده دولت ترامپ تهدیدی علیه جهان است

مراسم تعزیه نوش آباد کاشان

رژه نیروهای مسلح فردا شنبه در سراسر کشور برگزار می شود

ارتش دست در دست سپاه، بسیج و نیروی انتظامی آماده دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی است

روس ها روح دریا را به آب انداختند

امام حسین (ع) را در مزارش غریب نبینیم

تعامل نیازمند اعتبار و پایبندی به تعهدات خود است

تجمع بزرگ رهروان زینبی در شیراز

گل مالی و نوای چمری اوج ماتم عاشورای لرستان

آخرین شب عزاداری امام حسین (ع) در حسینیه امام خمینی برگزار شد

گزارشی از یک راز مگو!

گزارشی از یک راز مگو!