مطالب مرتبط:
کرمان .مسابقان دانش آموزی قرآن
در بانه 30 مؤسسه و خانه قرآن فعالیت دارند
قرآن آموزان و مربیان مؤسسه نورالثقلین عازم مشهد مقدس می شوند
قضاوت 34 نفر از اساتید قرآن کشور در مسابقات سراسری قرآن+اسامی
برگزاری مسابقات قرآن مدارس استعدادهای درخشان در کرمانشاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 02:122018-08-14سياسي

این افراد در قرآن به سگ هار تشبیه شده اند


آیات و ترجمه قرآن سراسر اعجاز در زندگی مادی و معنوی است و اگر ما آن را با معرفت تلاوت کنیم، حتماً اثرات آن را خواهیم دید.

- صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده است: هر کس سوره اعراف را قرائت کند خداوند بین او و ابلیس پرده ای بیفکند تا از شر ابلیس در امان بماند، او در زمره کسانی است که حضرت آدم علیه السلام در بهشت او را زیارت می کند و در بهشت به تعداد همه یهودیان و مسیحیان به او درجات داده خواهد شد.

امام صادق علیه السلام هم فرموده است: هر که این سوره را در هر ماه یک بار قرائت کند، در روز قیامت از جمله کسانی است که هیچ خوف و ترسی و هیچ حزن و اندوهی ندارد و هر کس در روز های جمعه این سوره را بخواند، در زمره کسانی است که خداوند از آن ها حسابرسی نمی کند، بدانید در آن آیات محکمی است؛ پس آن را فرو نگذارید، زیرا آن ها در روز قیامت به سود قاریان خود شهادت می دهند.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ وَاتْلُ عَلَیْهِمْ نَبَأَ الَّذِی آتَیْنَاهُ آیَاتِنَا فَانْسَلَخَ مِنْهَا فَأَتْبَعَهُ الشَّیْطَانُ فَکَانَ مِنَ الْغَاوِینَ ﴿175﴾ و خبر آن کس را که آیات خود را به او داده بودیم برای آنان بخوان که از آن عاری گشت آن گاه شیطان او را دنبال کرد و از گمراهان شد (175) وَلَوْ شِئْنَا لَرَفَعْنَاهُ بِهَا وَلَکِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَی الْأَرْضِ وَاتَّبَعَ هَوَاهُ فَمَثَلُهُ کَمَثَلِ الْکَلْبِ إِنْ تَحْمِلْ عَلَیْهِ یَلْهَثْ أَوْ تَتْرُکْهُ یَلْهَثْ ذَلِکَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِینَ کَذَّبُوا بِآیَاتِنَا فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ ﴿176﴾ و اگر می خواستیم قدر او را به وسیله آن [آیات] بالا می بردیم اما او به زمین [=دنیا] گرایید و از هوای نفس خود پیروی کرد از این رو داستانش چون داستان سگ است [که] اگر بر آن حمله ور شوی زبان از کام برآورد و اگر آن را رها کنی [باز هم] زبان از کام برآورد این مثل آن گروهی است که آیات ما را تکذیب کردند پس این داستان را [برای آنان] حکایت کن شاید که آنان بیندیشند (176) سَاءَ مَثَلًا الْقَوْمُ الَّذِینَ کَذَّبُوا بِآیَاتِنَا وَأَنْفُسَهُمْ کَانُوا یَظْلِمُونَ ﴿177﴾ چه زشت است داستان گروهی که آیات ما را تکذیب و به خود ستم می نمودند (177) مَنْ یَهْدِ اللَّهُ فَهُوَ الْمُهْتَدِی وَمَنْ یُضْلِلْ فَأُولَئِکَ هُمُ الْخَاسِرُونَ﴿178﴾ هر که را خدا هدایت کند او راه یافته است و کسانی را که گمراه نماید آنان خود زیانکارانند (178) تفسیر در این آیات اشاره به یکی دیگر از داستان های بنی اسراییل شده است که یک الگو و نمونه، برای همه کسانی که دارای چنین صفاتی هستند محسوب می شود.

همانطور که در لا به لای تفسیر آیات خواهیم خواند، مفسران احتمالات متعددی درباره کسی که این آیات پیرامون او سخن می گوید داده اند، ولی بدون شک مفهوم آیه همانند سایر آیاتی که در شرایط خاصی نازل می گردد، کلی و همگانی و عمومی است.

در آیه نخست روی سخن را به پیامبر کرده، می گوید: (داستان آن کس را که آیات خود را به او دادیم ولی سرانجام از آن ها خارج شد و گرفتار وسوسه های شیطان گشت و از گمراهان گردید، برای آن ها بخوان) (واتل علیهم نبا الذی آتیناه آیاتنا فانسلخ منها فاتبعه الشیطان فکان من الغاوین).

این آیه به روشنی اشاره به داستان کسی می کند که نخست در صف مؤمنان بوده و حامل آیات و علوم الهی گشته، سپس از این مسیر گام بیرون نهاده، به همین جهت شیطان به وسوسه او پرداخته و عاقبت کارش به گمراهی و بدبختی کشیده شده است.

تعبیر (انسلخ) که از ماده (انسلاخ) و در اصل به معنی از پوست بیرون آمدن است، نشان می دهد که آیات و علوم الهی در آغاز چنان به او احاطه داشت که همچون پوست تن او شده بود، اما ناگهان از این پوست" بیرون آمد و با یک چرخش تند، مسیر خود را به کلی تغییر داد! از تعبیر (فاتبعه الشیطان) چنین استفاده می شود که در آغاز شیطان تقریبا از او قطع امید کرده بود، چرا که او کاملا در مسیر حق قرار داشت، اما پس از انحراف مزبور، شیطان به سرعت او را تعقیب کرد و به او رسید و بر سر راهش نشست و به وسوسه گری پرداخت، و سرانجام او را در صف گمراهان و شقاوتمندان قرار داد.

آیه بعد این موضوع را چنین تکمیل می کند که (اگر می خواستیم، می توانستیم او را در همان مسیر حق به اجبار نگاه داریم و به وسیله آن آیات و علوم، مقام والا بدهیم) (و لو شئنا لرفعناه بها).

ولی مسلم است که نگاهداری اجباری افراد در مسیر حق با سنت پروردگار که سنت اختیار و آزادی اراده است، سازگار نیست و نشانه شخصیت و عظمت کسی نخواهد بود، لذا بلافاصله اضافه می کند: ما او را به اختیارش واگذاردیم و او به جای اینکه با استفاده از علوم و دانش خویش هر روز مقام بالاتری را بپیماید (به پستی گرایید و بر اثر پیروی از هوی و هوس مراحل سقوط را طی کرد) (و لکنه اخلد الی الارض و اتبع هواه).

(اخلد) از ماده (اخلاد) به معنی سکونت دائمی در یک جا اختیار کردن است، بنابراین (اخلد الی الارض) یعنی برای همیشه به و لذات نامشروع زندگی مادی است.

سپس این شخص را تشبیه به سگی می کند که همیشه زبان خود را همانند حیوانات تشنه بیرون آورده، می گوید: (او همانند سگ است که اگر به او حمله کنی دهانش باز و زبانش بیرون است و اگر او را به حال خود واگذاری باز چنین است) (فمثله کمثل الکلب ان تحمل علیه یلهث او تترکه یلهث).

او بر اثر شدت هواپرستی و چسبیدن به لذات جهان ماده، یک حال عطش نامحدود و پایان ناپذیر به خود گرفته که همواره دنبال دنیاپرستی می رود، نه به خاطر نیاز و احتیاج بلکه به شکل بیمار گونه ای همچون یک سگ هار که بر اثر بیماری هاری حالت عطش کاذب به او دست می دهد و در هیچ حال سیراب نمی شود این همان حالت دنیاپرستان و هواپرستان دون همت است که هر قدر بیاندوزند باز هم احساس سیری نمی کنند.

سپس اضافه می کند که این مثل مخصوص به این شخص معین نیست؛ بلکه مثالی است برای همه جمعیت هایی که آیات خدا را تکذیب کنند (ذلک مثل القوم الذین کذبوا بایاتنا).

(این داستان ها را برای آن ها بازگو کن، شاید درباره آن بیندیشند و مسیر صحیحی را پیدا کنند) (فاقصص القصص لعلهم یتفکرون).

همان گونه که ملاحظه کردید آیات فوق نامی از کسی نبرده بلکه سخن از یک عالم و دانشمند می گوید که نخست در مسیر حق بود، آنچنان که هیچکس فکر نمی کرد روزی منحرف شود، اما سرانجام دنیا پرستی و پیروی از هوای نفس چنان به سقوطش کشانید که در صف گمراهان و پیروان شیطان قرار گرفت.

ولی از بسیاری از روایات و کلمات مفسران استفاده می شود که منظور از این شخص مردی به نام (بلعم باعورا) بوده است که در عصر موسی (علیه السلام) زندگی می کرد و از دانشمندان و علمای مشهور بنی اسراییل محسوب می شد، و حتی موسی (علیه السلام) از وجود او به عنوان یک مبلغ نیرومند استفاده می کرد، و کارش در این راه آنقدر بالا گرفت که دعایش در پیشگاه خدا به اجابت می رسید، ولی بر اثر تمایل به فرعون و وعد و وعیدهای او از راه حق منحرف شد و همه مقامات خود را از دست داد، تا آنجا که در صف مخالفان موسی (علیه السلام) قرار گرفت.

اما بعضی احتمال داده اند این شخص (امیه بن ابی الصلت) همان شاعر معروف زمان جاهلیت است که نخست بر اثر آگاهی از کتب آسمانی پیشین در انتظار ظهور آخرین پیامبر بود، ولی کم کم به این فکر فرو رفت که ممکن است پیامبر خودش باشد و به همین دلیل پس از بعثت پیامبر اسلام (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) نسبت به او حسد ورزید و بنای مخالفت را گذاشت؛ و یا اینکه منظور (ابو عامر) راهب معروف است که در زمان جاهلیت، مردم را نوید به ظهور پیامبر اسلام (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) می داد، اما پس از ظهور پیامبر، راه مخالفت را پیش گرفت البته هر دو احتمال بسیار بعید به نظر می رسد.

زیرا جمله (واتل) و کلمه (نبا) و جمله (فاقصص القصص) نشان می دهد که این جریان مربوط به افراد معاصر پیامبر (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) نبوده بلکه از سرگذشت اقوام پیشین است، به علاوه سوره اعراف از سوره هایی است که در مکه نازل شده و داستان (ابو عامر)، (راهب) و (امیه بن صلت) مربوط به (مدینه) است.

ولی از آنجا که افرادی همانند (بلعم) در عصر و زمان پیامبر (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) همانند (ابو عامر) و (امیه بن ابی الصلت) وجود داشته اند، مفهوم آیات بر آن ها تطبیق شده است، همانگونه که بر افراد مشابه او در هر عصر و زمان نیز منطبق خواهد شد وگرنه اصل داستان مربوط به غیر (بلعم) نیست.

در تفسیر (المنار) از پیامبر اسلام (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) چنین نقل شده که مثل بلعم بن باعورا در بنی اسراییل همانند امیه بن ابی الصلت در این امت است.

همچنین از امام باقر (علیه السلام) روایت شده که فرمود: الاصل فی ذلک بلعم، ثم ضربه الله مثلا لکل مؤ ثر هواه علی هدی الله من اهل القبله: یعنی اصل آیه درباره بلعم است، سپس خداوند آن را به عنوان یک مثال درباره کسانی که هوا پرستی را بر خدا پرستی و هدایت الهی در این امت مقدم بشمرند، بیان کرده.

اصولا کمتر خطری در جوامع انسانی به اندازه خطر دانشمندانی است که های فکری خود را در اختیار طاغوت ها می گذارند، و آن ها نیز برای تحمیق مردم عوام از وجود اینگونه افراد حداکثر استفاده را می کنند.

این موضوع اختصاص به زمان موسی (علیه السلام) یا سایر پیامبران نداشته، بعد از عصر پیامبر اسلام (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) و تا به امروز نیز ادامه دارد که (بلعم باعوراها) و (بو راهب ها) و (امیه بن ابی الصلتها) علم و دانش و نفوذ اجتماعی خود را در برابر درهم و دینار یا مقام و یا به خاطر انگیزه حسد در اختیار گروههای منافق و دشمنان حق و فراعنه و بنی امیه ها و بنی عباس ها و طاغوت ها داده و می دهند.

این گروه از دانشمندان نشانه هایی دارند که در آیات فوق بیان شده و به وسیله آن می توان آن ها را شناخت، آن ها هواپرستانی هستند که خدای خود را فراموش کرده اند، آن ها همت هایی پست دارند که به جای توجه به شخصیت برتر و مقام والا در پیشگاه خدا و خلق خدا به پستی می گرایند، و به خاطر همین دون همتی همه چیز خود را از دست می دهند، آن ها تحت وسوسه های شدید شیطان قرار دارند و به آسانی قابل خرید و فروشند آن ها همانند سگهای بیماری هستند که هرگز سیراب نمی گردند و روی این جهات مسیر حق را رها کرده، در بیراهه ها سرگردان می شوند و پیشوای گمراهانند باید این گونه افراد را شناخت و به شدت از آن ها برحذر بود.

دو آیه بعد در واقع یک نتیجه کلی و عمومی از سرگذشت (بلعم) و علمای دنیا پرست گرفته، نخست می گوید: (چه بد مثلی دارند آن ها که آیات ما را انکار کردند و چه بد عاقبت و سرنوشتی در انتظار آن ها است) (ساء مثلا القوم الذین کذبوا بایاتنا).

ولی آن ها به ما ظلم و ستم نمی کردند، بلکه (بر خویشتن ستم روا می داشتند) (و انفسهم کانوا یظلمون).

چه ستمی از این بالاتر که سرمایه های معنوی علوم و دانشهای خویش را که می تواند باعث سربلندی خود آن ها و جامعه" هایشان گردد در اختیار صاحبان (زر) و (زور) می گذارند و به بهای ناچیز می فروشند و سرانجام خود و جامه ای را به سقوط می کشانند.

اما به هوش باشید که رهایی از اینگونه لغزش ها و دامهای شیطانی، بی توفیق و هدایت الهی ممکن نیست، و دام بسیار سخت است، مگر یار شود لطف خدا (آنکس را که خدا هدایت کند و توفیق را رفیق راهش سازد، هدایت یافته واقعی او است) (من یهد الله فهو المهتدی).

(آنکس را که خداوند بر اثر اعمالش به حال خود رها سازد یا وسائل پیروزی و موفقیت را در برابر وسوسه های شیطانی از او بگیرد، زیانکار واقعی او است) (و من یضلل فاولئک هم الخاسرون).

بار ها گفته ایم که (هدایت) و (اضلال) الهی نه جنبه اجباری دارد و نه بی دلیل و بی حساب است، منظور از این دو فراهم ساختن زمینه های هدایت، و یاباز گرفتن اینگونه زمینه ها است، آن هم به خاطر اعمال نیک و بدی که انسان قبلا انجام داده است، و در هر حال تصمیم نهایی با خود انسان است، بنابراین آیه فوق با آیات گذشته که اصل آزادی اراده را تایید می کرد کاملا انطباق دارد و منافاتی در میان آن ها نیست.


کلید واژه ها: داستان - سوره - بنی اسراییل - زبان - قرآن - اسراییل - زندگی - شهادت - شیطان - ترجمه - صادق - جمعه - امان - امام - پرده - حمله - زمین

آخرین اخبار سرویس:
ترامپ به ماتیس حسادت می کند

دستگیری باند هکرهای میلیاردی در شیراز

بزرگترین درس محرم «هیهات مناالذله» است/ آرزویم بوسیدن دست رهبریست

پایگاه های انتقال خون کردستان پذیرای عزاداران حسینی است

فعالیت 1400 هیئت مذهبی درچهارمحال وبختیاری/ قدمت 100 ساله هیئت ها

اینجا در و دیوار هم گریه می کنند/ روضه خوانی به سبک قدیم در قم

کسانی که باعث تفرقه مسلمانان می شوند خیرخواه پاکستان و اسلام نیستند

اجرای بیش از 2 هزار برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس در یزد

عباس (ع) الگوی کار تشکیلاتی

بیوگرافی حاج مهدی رسولی، مداح زنجانی اهل بیت

توان بسیج در نازل ترین سطوح در عرصه های مختلف کشور به کار گرفته شده است

حمایت همه جانبه ی وزارت ارتباطات از پیام رسان های داخلی بر اساس مصوبات مرکز ملی فضای مجازی صورت گرفته است

هنرمندان با برپایی خیمه هنر در بیرجند سوگواری کردند

صدور 1200 مجوز فعالیت برای عزاداران حسینی در مشهد

همایش دوچرخه سواری همگانی در مهاباد

تکیه های قدیمی تهران

دفاع مقدس بزرگترین افتخار تاریخی ملت ایران است

تاکید رییس دادگستری کهگیلویه بر امنیت هیات های عزاداری

برگزاری تجمع 20 هزار نفری بسیجیان بویراحمد در 12 مهر ماه

رییس جمهوری اول مهر ماه به نیویورک سفر می کند

پیچیدن بوی بهشتی یک «شهید گمنام» تازه تفحص شده در «کوی دانشگاه تهران»

پیکر مطهر دو شهید گمنام در شهر بهرمان تشییع شد

تصاویر/ مراسم عزاداری امام حسین (ع) در بیت آیت الله العظمی شبیری زنجانی

خط حزب الله 151 | حسینیه ای که دشمن از آن سیلی محکم خورد

ترافیک سنگین در آزادراه های البرز

کشف حلوای شادیِ اعتیادآور در اردبیل

مداحی های امروز، دارای اشکالات جدی است

امنیت و اقتدار امروز، نتبجه فداکاری شهدا و ایثارگران

یادواره شهدای روستای ملوند بخش روداب سبزوار برگزار شد

خدمات رسانی گروه جهادی شهید پوش در سرفاریاب

وقوع بیش از 25 هزار حادثه در دو سال اخیر

مراسم تودیع و معارفه مدیر شعب بانک ایران زمین در استان های غرب کشور برگزار شد

لزوم توجه هر چه بیشتر متولیان امر در ایمنی جاده های کشور/ دستور ویژه به رییس کل دادگستری استان اصفهان به منظور نظارت در رسیدگی سریع به پرونده

رییس جمهور قانون «اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» را برای اجرا ابلاغ کرد

آیین عزاداری سنتی در شبکه جوان

رییس جمهوری اول مهر ماه به نیویورک سفر می کند

سپاه با تمام توان برای رفع محرومیت منطقه سیستان در تلاش است

رییس جمهور اول مهر ماه به نیویورک سفر می کند

تعطیلات زمستانی مدارس در راه است

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه در پی حادثه محور کاشان- نطنز

افغانستان؛ محرم در سایه ناامنی

ارادت اهل سنت به امام حسین (ع)

آیین های حسینی در حرم مطهر رضوی

واکنش فرماندار قم به خبر وساطت رییسی برای آزادی طلاب تجمع فیضیه

صدور «کارت پایان خدمت» سربازان منوط به گذراندن دوره های پیشگیری از اعتیاد باشد

رییس جمهور اول مهر ماه به نیویورک می رود

آیین نامه مجلس برای نحوه معرفی وزرا از سوی رییس جمهور تغییر کرد +جزییات

گریه می کنیم، ولی در عین حال حسین (ع) را نیز می کشیمchr(8230)

دستور رییس قوه قضاییه به رییس دادگستری اصفهان در مورد حادثه کاشان - نطنز

مراسم سوگواری «نوباوگان حسینی» در حرم عبدالعظیم(ع) برگزار شد

تعطیلات زمستانی مدارس در راه است

قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان ابلاغ شد

نماینده مجلس: اقدامی در زمینه تامین امنیت زنان انجام نشده است

نگاهی به اسناد راوی حادثه کربلا

روایت عاشورا و ساحت سیاست در ایران امروز

اخراج تعدادی از خبرنگاران زن خبرگزاری آنا به دلیل گرایش اصلاح طلبی

رییس جمهور اول مهر ماه به نیویورک سفر می کند

تجلیل از همسران جانبازان بالای 55 درصد

نامگذاری بلوار شهرداری به نام قیصر امین پور

توزیع 10 هزارغذای تبرکی بین عزاداران حسینی در آستان محمد هلال بن علی(ع)

«قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» ابلاغ شد

1200مجوز فعالیت برای عزاداران حسینی در مشهد صادر شد

استقرار تیم انتقال خون در جزیره کیش

توضیحات قشم ایر در مورد خبر واگذاری این شرکت به همدان

شکایت کیفری بصورت شفاهی نیز قابل طرح است

واکنش ثبت احوال به تعویض نام خانوادگی آقازاده ها

پیکر مطهر دو شهید گمنام در شهر بهرمان تشییع شد

دستور رییس قضا در مورد حادثه کاشان - نطنز

اعلام جزییات نحوه برگزاری آزمون دکتری 98 

یک رنگی حسینی درعصر یوم العباس ، زنجان

سید احمد حسینی بعد از یک دوره ی بیماری، برای همیشه آرام گرفت

استخدام استاد قرآن و حدیث در دانشگاه «هومبولت» آلمان

رونمایی از اسناد نقش وزارت امور خارجه در دفاع مقدس

«قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» ابلاغ شد

دستور معاون اول رییس جمهور به وزارت راه و شهرسازی برای جلوگیری از تکرار حوادث جاده ای

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه در پی حادثه محور کاشان- نطنز

پیکر طلبه مضروب مشهدی روز تاسوعا تشییع می شود

هر کس برای حسین(ع) خرج کند قبل از مرگ هفتاد برابر به او بر می گردد

از سوی رییس جمهور؛ «قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» ابلاغ شد

رییس جمهور در نیویورک نماینده راستین مردم ایران باشد/ پیامد سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل

اجلاس سازمان ملل فرصتی برای بیان حقایق

جزییات برگزاری رژه 31 شهریور نیروهای مسلح در بندرعباس/ علی لاریجانی سخنران مراسم رژه

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه در پی حادثه محور کاشان- نطنز

مداحی انقلابی حاج مهدی رسولی؛ با حربه «سیدعلی» پیروز میدانیم

تعطیلات زمستانی مدارس در راه است

در سوگ شهادت اباعبدالله الحسین(ع)

برگزاری اجتماع عاشوراییان در کرج

نماینده بیروت در شورای حقوق بشر: حزب الله بخشی از جامعه لبنان است

محرم را باید از نو شناخت

دشمن زمانه ات را بشناس

احیای شب عاشورا در آستان امامزاده ابوالحسن(ع) شهرری/ تکریم از ذاکران سید الشهدا(ع)

دستور رییس قوه قضاییه به رییس دادگستری اصفهان در مورد حادثه کاشان - نطنز

الگوی موفق فولاد مبارکه، چراغ راه آینده صنعت

بازاریان اراک در سوگ شهادت اباعبدالله الحسین(ع)

افغانستان ، اقامه عزای حسینی برغم ناامنی

ایران زیردریایی کلاس سنگین می سازد

واکنش روابط عمومی وزارت ارتباطات به خبر فیلترشدن اینستاگرام و تلگرام

رژه 31 شهریور نیروهای مسلح در بندرعباس به میزبانی سپاه با سخنرانی رییس مجلس شورای اسلامی

کشور آمادگی دفاع در برابر هر نوع تهدید نظامی را دارد

دومین روز مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با حضور روحانی

این افراد در قرآن به سگ هار تشبیه شده اند

این افراد در قرآن به سگ هار تشبیه شده اند