مطالب مرتبط:
آیا می دانید بیشترین غذایی که بهشتیان می خورند چیست؟
شش مدیر بازنشسته فدراسیون باید بروند/ راه حل "فوتبال" چیست؟
ماجرای مشاهده نور در زلزله کرمانشاه چیست؟
"هومیوپاتی" چیست و چه بیماری هایی را درمان می کند؟
تلاطم جوی چیست و چرا نباید باعث نگرانی شود؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 01:122018-08-14سياسي

نشانه های دوزخیان و بهشتیان چیست؟


در آیات 179-181 سوره اعراف به برخی از ویژگی های اهالی بهشت و جهنم اشاره شده است.

- قرآن سراسر اعجاز در زندگی مادی و معنوی است.

اگر ما آن را با معرفت تلاوت کنیم، حتماً اثرات آن را خواهیم دید.

برای آگاهی و فهم بهتر و بیشتر آیات قرآن کریم هر شب تفسیر آیاتی از این معجزه الهی را برای شما آماده می کنیم.

اعراف، نام دیگرش المص هفتمین سوره قرآن است که مکی و دارای 206 آیه است.

در فضیلت این سوره مبارکه از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده است: هر کس سوره اعراف را قرائت کند خداوند بین او و ابلیس پرده ای بیفکند تا از شر ابلیس در امان بماند، او در زمره کسانی است که حضرت آدم علیه السلام در بهشت او را زیارت می کند و در بهشت به تعداد همه یهودیان و مسیحیان به او درجات داده خواهد شد.

امام صادق علیه السلام هم فرموده است: هر که این سوره را در هر ماه یک بار قرائت کند، در روز قیامت از جمله کسانی است که هیچ خوف و ترسی و هیچ حزن و اندوهی ندارد و هر کس در روز های جمعه این سوره را بخواند، در زمره کسانی است که خداوند از آن ها حسابرسی نمی کند، بدانید در آن آیات محکمی است؛ پس آن را فرو نگذارید، زیرا آن ها در روز قیامت به سود قاریان خود شهادت می دهند.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ وَلَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ کَثِیرًا مِنَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لَا یَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْیُنٌ لَا یُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لَا یَسْمَعُونَ بِهَا أُولَئِکَ کَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولَئِکَ هُمُ الْغَافِلُونَ ﴿179﴾ و در حقیقت بسیاری از جنیان و آدمیان را برای دوزخ آفریده‏ ایم [چرا که]دلهایی دارند که با آن [حقایق را]دریافت نمی کنند و چشمانی دارند که با آن ها نمی ‏بینند و گوشهایی دارند که با آن ها نمی ‏شنوند آنان همانند چهارپایان بلکه گمراه‏ ترند [آری]آن ها همان غافل‏ماندگانند (179) وَلِلَّهِ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَی فَادْعُوهُ بِهَا وَذَرُوا الَّذِینَ یُلْحِدُونَ فِی أَسْمَائِهِ سَیُجْزَوْنَ مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ ﴿180﴾ و نامهای نیکو به خدا اختصاص دارد پس او را با آن ها بخوانید و کسانی را که در مورد نامهای او به کژی می‏ گرایند رها کنید زودا که به [سزای]آنچه انجام می‏ دادند کیفر خواهند یافت (180) وَمِمَّنْ خَلَقْنَا أُمَّهٌ یَهْدُونَ بِالْحَقِّ وَبِهِ یَعْدِلُونَ ﴿181﴾ و از میان کسانی که آفریده‏ ایم گروهی هستند که به حق هدایت می کنند و به حق داوری می ‏نمایند (181) تفسیر این آیات بحثی را که در آیات گذشته در زمینه دانشمندان دنیاپرست و همچنین عوامل هدایت و ضلالت گذشت تکمیل می کند، در این آیات مردم به دو گروه تقسیم شده اند و صفات هر کدام توضیح داده شده: (گروه دوزخیان و گروه بهشتیان).

نخست درباره دوزخیان که گروه اولند با تکیه به سوگند و تاکید چنین می گوید: (ما بسیاری از جن و انس را برای دوزخ آفریدیم) (و لقد ذراءنا لجهنم کثیرا من الجن و الانس).

(ذراءنا) از ماده (ذرء) (بر وزن زرع) در اینجا به معنی خلقت و آفرینش است ولی در اصل به معنی پراکنده ساختن و منتشر نمودن آمده، چنانکه در قرآن می خوانیم تذروه الریاح: (باد ها آنرا پراکنده می کنند) (سوره کهف آیه 45) و از آنجا که آفرینش موجودات موجب انتشار و پراکندگی آن ها در روی زمین می گردد، این کلمه به معنی خلقت آفرینش نیز آمده است؛ و در هر حال اشکال مهمی که در اینجا پیش می آید این است که چگونه خداوند می فرماید: (ما بسیاری از جن و انس را برای دوزخ آفردیم)، مگر نه این است که در جای دیگر می خوانیم و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون: که مطابق آن همه جن و انس تنها برای پرستش خدا و ترقی و تکامل و سعادت آفریده شده اند، به علاوه این تعبیر بوی جبر در آفرینش و خلقت می دهد و به همین جهت بعضی از طرفداران مکتب جبر همچون (فخر رازی) برای اثبات مذهب خود با آن استدلال کرده اند.

ولی اگر آیات قرآن را کنار هم قرار داده مورد بررسی قرار دهیم و گرفتار استنباطهای سطحی و زودگذر نشویم، پاسخ این سؤال، هم در خود آیه نهفته شده و در آیات دیگر به وضوح دیده می شود به طوری که محلی برای سوء استفاده افراد باقی نمی گذارد.

زیرا اولا این تعبیر درست به آن می ماند که شخص نجار بگوید قسمت زیادی از این چوبهایی را که فراهم ساخته ام برای تهیه درهای زیبا است و قسمت زیاد دیگری برای سوزاندن و افروختن آتش، چوبهایی که صاف و محکم و سالمند در قسمت اول مصرف می کنم، و چوبهای ناصاف و بد قواره و سست و تکه پاره را در قسمت دوم، در حقیقت نجار دو گونه هدف دارد، یکی هدف اصلی و دیگری هدف تبعی، هدف اصلی او ساختن در و پیکر و ابزار خوب است و تمام کوشش و تلاش او در همین راه مصرف می شود، ولی هنگامی که ببیند چوبی به درد این کار نمی خورد، ناچار آنرا برای سوزاندن کنار می گذارد، این هدف تبعی است نه اصلی (دقت کنید).

تنها تفاوتی که این مثال با مورد بحث ما دارد این است که تفاوت چوب ها با یکدیگر اختیاری نیست، ولی تفاوت انسان ها بستگی به اعمال خودشان دارد و در اختیار خود آن ها است.

بهترین گواه برای این سخن صفاتی است که برای گروه جهنمیان و بهشتیان در آیات فوق می خوانیم که نشان می دهد اعمال خودشان سرچشمه این گروهبندی می باشد؛ و به تعبیر دیگر خداوند طبق صریح آیات مختلف قرآن همه را پاک آفریده و اسباب سعادت و تکامل را در اختیار همگی گذاشته است ولی گروهی با اعمال خویش خود را نامزد دوزخ می کنند و سرانجامشان شوم و تاریک است و گروهی با اعمال خود، خود را نامزد بهشت می سازند و عاقبت کارشان خوشبختی و سعادت است.

سپس صفات گروه دوزخی را در سه جمله خلاصه می کند: نخست اینکه آن ها قلبهایی دارند که با آن درک و اندیشه نمی کنند (لهم قلوب لایفقهون بها).

بار ها گفته ایم که قلب در اصطلاح قرآن به معنی روح و فکر و نیروی عقل است یعنی با اینکه استعداد تفکر دارند و همچون بهائم و چهارپایان فاقد شعور نیستند در عین حال از این وسیله سعادت بهره نمی گیرند و فکر نمی کنند، در عوامل و نتائج حوادث اندیشه نمی نمایند و این وسیله بزرگ رهایی از چنگال هر گونه بدبختی را بلا استفاده در گوشه ای از وجودشان رها می سازند.

دیگر اینکه (چشمهای روشن و حقیقت بین دارند، اما با آن ها چهره حقایق را نمی نگرند و همچون نابینایان از کنار آن ها می گذرند) (و لهم اعین لا یبصرون بها).

سوم اینکه (با داشتن گوش سالم، سخنان حق را نمی شنوند) و همچون کران خود را از شنیدن حرف حق محروم می سازند (و لهم آذان لا یسمعون بها).

(این ها در حقیقت همچون چهار پایانند چرا که امتیاز آدمی از چهارپایان در فکر بیدار و چشم بینا و گوش شنوا است که متاءسفانه آن ها همه را از دست داده اند (اولئک کالانعام).

(بلکه آن ها از چهار پایان گمراه تر و پستتر می باشند) (بل هم اضل).

چرا که چهارپایان دارای این استعداد ها و امکانات نیستند، ولی آن ها با داشتن عقل سالم و چشم بینا و گوش شنوا امکان همه گونه ترقی و تکامل را دارند، اما بر اثر هوا پرستی و گرایش به پستی ها این استعداد ها را بلا استفاده می گذارند، و بدبختی بزرگ آنان از همینجا آغاز می گردد.

(آن ها افراد غافل و بیخبری هستند) و به همین جهت در بیراهه های زندگی سرگردانند (اولئک هم الغافلون).

چشمه آب حیات کنار دستشان است، ولی از تشنگی فریاد می کشند، درهای سعادت در برابر رویشان باز است، اما حتی به آن نگاه نمی کنند.

از آنچه در بالا گفته شد روشن می شود که آن ها با دست خود وسائل بدبختی خویش را فراهم می سازند و نعمتهای گرانبهای (عقل) و چشم و (گوش) را به هدر می دهند، نه اینکه خداوند اجبارا آن ها را در صف دوزخیان قرار داده باشد.

چرا همچون چهار پایان؟! بار ها در قرآن مجید غافلان بی خبر به چهار پایان و حیوانات بی شعور دیگر تشبیه شده اند ولی نکته تشبیه آن ها به انعام (چهارپایان) شاید این باشد که آن ها تنها به خواب و خور و شهوت جنسی می پردازند، درست همانند ملتهایی که تحت شعارهای فریبنده انسانی آخرین هدف عدالت اجتماعی و قوانین بشری را رسیدن به آب و نان و یک زندگی مرفه مادی می پندارند.

آنچنانکه علی (علیه السلام) در نهج البلاغه می فرماید: کالبهیمه المربوطه هم ها علف ها او المرسله شغل ها تقممها: (همانند حیوانات پرواری که تنها به علف می اندیشند و یا حیوانات دیگری که در چراگاه ها رها شده اند و از این طرف و آن طرف خرده علفی بر می گیرند) به تعبیر دیگر گروهی مرفهند همچون گوسفندان پرواری، و گروهی نامرفه مانند گوسفندانی که در بیابان ها در بدر دنبال آب و علف می گردند و هر دو گروه هدفشان جز شکم چیزی نیست! آنچه در بالا گفته شد ممکن است درباره یک فرد صادق باشد و یا درباره یک ملت، ملتهایی که اندیشه های خود را از کار انداخته اند و به سرگرمیهای ناسالم روی آورده اند و در ریشه های بدبختی خود نمی اندیشند و در عوامل ترقی فکر نمی کنند.

نه گوش شنوا دارند و نه چشم بینا، آن ها نیز دوزخی هستند نه تنها در دوزخ قیامت، بلکه در دوزخ زندگی این دنیا نیز گرفتارند.

در آیه بعد اشاره به وضع گروه بهشتی کرده، صفات آنان را بیان می کند، نخست برای بیرون آمدن از صف دوزخیان مردم را به توجه عمیق به اسماء حسنای خدا دعوت نموده، می فرماید: (برای خدا نامهای نیکی است، خدا را به آن ها بخوانید) (و لله الا سماء الحسنی فادعوه بها).

منظور از (اسماء حسنی)، صفات مختلف پروردگار است که همگی نیک و همگی حسنی است می دانیم خدا عالم است، قادر است، رازق است، عادل است، جواد است، کریم است و رحیم است، و همچنین دارای صفات نیک فراوان دیگری از این قبیل می باشد.

منظور از خواندن خدا به این نام ها تنها این نیست که این الفاظ را بر زبان جاری کنیم و مثلا بگوییم یا عالم، یا قادر، یا ارحم الراحمین، بلکه در واقع این است که این صفات را در وجود خودمان بمقدار امکان پیاده کنیم، پرتوی از علم و دانش او، شعاعی از قدرت و توانایی او، و گوشه ای از رحمت واسعه اش در ما و جامعه ما پیاده شود، و به تعبیر دیگر متصف به اوصاف او و متخلق به اخلاقش کردیم.

تا در پرتو این علم و قدرت و این عدالت و رحمت بتوانیم خویش و اجتماعی را که در آن زندگی می کنیم از صف دوزخیان خارج سازیم.

سپس مردم را از این نکته برحذر می دارد که اسامی خدا را تحریف نکنند و می گوید: (آن ها که اسماء خدا را تحریف کرده اند رها سازید، آن ها به زودی به جزای اعمال خویش گرفتار خواهند شد) (و ذروا الذین یلحدون فی اسمائه سیجزون ما کانوا یعملون).

(الحاد) در اصل از ماده (لحد) (بر وزن مهد) به معنی حفره ای است که در یک طرف قرار گرفته و به همین جهت، به حفره ای که در یک جانب قبر قرار داده می شود، (لحد) گفته می شود، سپس به هر کاری که از حد وسط تمایل به افراط و تفریط پیدا کند (الحاد) گفته شده، و به شرک و بت پرستی نیز به همین جهت (الحاد) اطلاق می گردد.

منظور از الحاد در اسماء خدا این است که الفاظ و مفاهیم آن را تحریف کنیم، یا به اینگونه که او را به اوصافی توصیف نماییم که شایسته آن نیست، همانند مسیحیان که قائل به تثلیث و خدایان سه گانه شده اند، و یا اینکه صفات او را بر مخلوقاتش تطبیق نماییم، همچون بت پرستان که نام بتهای خود را از نام خدا مشتق می کردند، مثلا به یکی از بت ها اللات و به دیگری العزی و به دیگری منات می گفتند که به ترتیب از الله و العزیز و المنان مشتق شده است، و یا همچون مسیحیان که نام خدا را بر عیسی و روح القدس می گذاشتند؛ و یا اینکه صفات او را آنچنان تحریف کنند که به تشبیه به مخلوقات یا تعطیل صفات و مانند آن بیانجامد؛ و یا تنها به (اسم) قناعت کنند بدون اینکه این صفاترا در خود و جامعه خویش بارور سازند.

در آخرین آیه به دو قسمت که اساسی ترین صفات گروه بهشتیان است اشاره می کند و می فرماید: (از کسانی که آفریدیم، امت و گروهی هستند که مردم را به حق هدایت می کنند و به حق حکم می کنند) (و ممن خلقنا امه بالحق و به یعدلون).

در واقع آن ها دو برنامه ممتاز دارند، فکرشان و هدفشان و دعوتشان و فرهنگشان حق و به سوی حق است، و نیز عملشان و برنامه هایشان و حکومتشان بر اساس حق و حقیقت می باشد.

در اینجا به چند نکته باید توجه کرد: 1- اسماء حسنی چیست؟ در کتب حدیث و تفسیر اعم از منابع شیعه و اهل تسنن بحثهای مشروحی پیرامون اسماء حسنی دیده می شود که فشرده ای از آنرا به اضافه عقیده خود در اینجا می آوریم: شک نیست که (اسمای حسنی) به معنی (نامهای نیک) است و می دانیم که تمام نامهای پروردگار مفاهیم نیکی را در بر دارد و بنابراین همه اسماء او اسماء حسنی است، اعم از آن ها که صفات ثبوتیه ذات پاک او است، مانند عالم و قادر، و یا آن ها که صفات سلبیه ذات مقدس او است مانند (قدوس)، و آن ها که صفات فعل است و حکایت از یکی از افعال او می کند مانند خالق، غفور، رحمان و رحیم.

از سوی دیگر شک نیست که صفات خدا قابل احصاء و شماره نیست زیرا کمالات او نامتناهی است و برای هر کمالی از کمالات او اسم و صفتی می توان انتخاب کرد.

ولی چنانکه از احادیث استفاده می شود، از میان صفات او بعضی دارای اهمیت بیشتری می باشد، و شاید (اسماء حسنی) که در آیه بالا آمده است، اشاره به همین گروه ممتازتر است، زیرا در روایاتی که از پیامبر (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) و ائمه اهلبیت (علیهمالسلام) به ما رسیده کرارا این مطلب دیده می شود که خداوند دارای 99 اسم است که هر کس او را به این نام ها بخواند، دعایش مستجاب و هر که آن ها را شماره کند اهل بهشت است.

مانند روایتی که در کتاب توحید صدوق از امام صادق (علیه السلام) از پدرانش از علی (علیه السلام) نقل شده که پیغمبر (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) فرمود: ان الله تبارک و تعالی تسعه و تسعین اسما ماه الا واحده من احصا ها دخل الجنه .

و نیز در کتاب توحید از امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) از پدرانش از علی (علیه السلام) نقل شده که فرمود: ان لله عز و جل تسعه و تسعین اسما من دعا الله بها استجاب له و من احصا ها دخل الجنه در کتاب صحیح بخاری و مسلم و ترمذی و کتب دیگر از منابع حدیث اهل تسنن نیز همین مضمون پیرامون اسماء نود و نه گانه خدا و اینکه هر کس خدا را با آن بخواند، دعای او مستجاب است یا هر کس آن ها را احصا کند، اهل بهشت خواهد بود، نقل شده است.

از پاره ای از این احادیث استفاده می شود که این اسامی نود و نه گانه در قرآن است، مانند روایتی که از ابن عباس نقل شده که می گوید: پیامبر (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) فرمود: لله تسعه و تسعون اسما من احصا ها دخل الجنه و هی فی القرآن؛ و به همین جهت جمعی از دانشمندان کوشش کرده اند که این اسامی و صفات را از قرآن مجید استخراج کنند، ولی نامهایی که در قرآن مجید برای خدا آمده است بیش از 99 نام است، بنابراین ممکن است اسماء حسنی در لابلای آن ها باشد، نه اینکه در قرآن جز این 99 نام، نام دیگری برای خدا وجود نداشته باشد.

در بعضی از روایات این نامهای نود و نه گانه آمده است، که ما ذیلا یکی از این احادیث را می آوریم (ولی باید توجه داشت، بعضی از این نام ها به شکلی که در این روایت آمده در متن قرآن نیست، اما مضمون و مفهوم آن در قرآن وجود دارد)؛ و آن روایتی است که در توحید صدوق از امام صادق (علیه السلام) از پدر و اجدادش از علی (علیه السلام) از پیامبر (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) نقل شده که پس از اشاره به وجود نود و نه نام برای خدامی فرماید: و هی الله، الاله، الواحد، الاحد، الصمد، الاول، الاخر، السمیع، البصیر القدیر، القادر، العلی، الاعلی، الباقی، البدیع، الباری ء، الاکرم، الباطن، الحی، الحکیم، العلیم، الحلیم، الحفیظ، الحق، الحسیب، الحمید، الحفی، الرب، الرحمان، الرحیم، الذارء، الرزاق، الرقیب، الرؤ ف.

، الرایی، السلام، المؤ من، المهیمن، العزیز، الجبار، المتکبر، السید، السبوح، الشهید، الصادق، الصانع، الظاهر، العدل، العفو، الغفور، الغنی، الغیاث، الفاطر، الفرد، الفتاح الفالق، القدیم، الملک، القدوس، القوی، القریب، القیوم، القابض، الباسط، قاضی الحاجات، المجید، المولی، المنان، المحیط، المبین، المغیث، المصور، الکریم، الکبیر، الکافی، کاشف الضر، الوتر، النور، الوهاب، الناصر، الواسع، الودود، الهادی، الوفی، الوکیل، الوارث، البر، الباعث، التواب، الجلیل، الجواد، الخبیر، الخالق، خیر الناصرین، الدیان، الشکور، العظیم، اللطیف، الشافی.

ولی آنچه در اینجا بیشتر اهمیت دارد و باید مخصوصا به آن توجه داشته باشیم این است که منظور از خواندن خدا به این نام ها و یا احصاء و شمارش اسماء حسنای پروردگار، این نیست که هر کس این 99 اسم را بر زبان جاری کند و بدون توجه به محتوا و مفاهیم آن ها تنها الفاظی بگوید سعادتمند خواهد بود، و یا دعایش به اجابت می رسد، بلکه هدف این است که به این اسماء و صفات ایمان داشته باشد، و پس از آن بکوشد در وجود خود پرتوی از مفاهیم آن ها یعنی از مفهوم عالم و قادر و رحمان و رحیم و حلیم و غفور و قوی و قیوم و غنی و رازق و امثال آن را در وجود خود منعکس سازد، مسلما چنین کسی هم بهشتی خواهد بود و هم دعایش مستجاب و به هر خیر و نیکی نائل می گردد.

ضمنا از آنچه گفتیم روشن می شود که اگر در پاره ای از روایات و دعا ها اسامی دیگری برای خدا غیر از این اسماء ذکر شده و حتی شماره نامهای خدا در بعضی از دعا ها به یکهزار رسیده هیچگونه منافاتی با آنچه گفتیم ندارد، زیرا اسماء خدا حد و حصر و انتهایی ندارد، و مانند کمالات ذات و بی انتهایش نامحدود است.

هر چند پاره ای از این صفات و اسماء امتیازی دارد؛ و نیز اگر در بعضی از روایات مانند روایتی که در اصول کافی از امام صادق (علیه السلام) در تفسیر این آیه نقل شده می خوانیم فرمود: نحن و الله الاسماء الحسنی: (به خدا سوگند ما اسماء حسنای خدا هستیم) اشاره به آن است که پرتو نیرومندی از آن صفات الهی در وجود ما منعکس شده و شناخت ما به شناخت ذات پاکش کمک می کند؛ و یا اگر در بعضی دیگر از احادیث آمده است که همه اسماء حسنی در (توحید خالص) خلاصه می شود، نیز به خاطر آن است که همه صفات او به ذات پاک یکتایش بر می گردد.

فخر رازی در تفسیرش به مطلبی اشاره می کند که از جهتی قابل ملاحظه است و آن اینکه تمام صفات پروردگار به دو حقیقت بازگشت می کند، یا به (بی نیازی ذاتش از همه چیز) و یا (نیازمندی دیگران به ذات پاک او).

2 - گروه رستگاران در آیات فوق خواندیم که گروهی از بندگان خدا به سوی حق دعوت می کنند و به آن حکم می نمایند.

در اینکه منظور از این گروه چه اشخاصی هستند تعبیرات مختلفی در روایاتی که در منابع حدیث اسلامی آمده است دیده می شود، از جمله در حدیثی از امیر مؤ منان (علیه السلام) نقل شده که فرمود: منظور امت محمد (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) است.

یعنی پیروان راستین این پیامبر و آنهایی که از هر گونه تحریف و تغییر و بدعت و انحراف از اصول تعلیمات آن حضرت بر کنار ماندند.

به همین جهت در حدیث دیگری از آن حضرت نقل شده که فرمود: والذی نفسی بیده لتفرقن هذه الامه علی ثلاثه و سبعین فرقه کل ها فی النار الافرقه و ممن خلقنا امه یهدون بالحق و به یعدلون و هذه التی تنجو من هذه الامه: (سوگند به آنکس که جانم بدست او است این امت به هفتاد و سه فرقه تقسیم می شوند که همه در دوزخند جز یک گروه که خداوند در آیه و ممن خلقنا امه .

به آن ها اشاره کرده است، تنها آن ها اهل نجاتند).

ممکن است عدد 73 فرقه عدد تکثیر باشد و اشاره به گروههای مختلفی است که در طول تاریخ اسلام با عقائد عجیب و غریب روی کار آمدند و خوشبختانه غالب آن ها منقرض شده اند و امروز تنها نامی از آن ها در کتب تاریخ عقائد به چشم می خورد.

در حدیث دیگری که در منابع اهل تسنن از علی (علیه السلام) نقل شده می خوانیم که علی (علیه السلام) ضمن اشاره به گروههای مختلفی که در آینده در امت اسلامی پیدا می شوند، فرمود: (گروهی که اهل نجاتند من و شیعیان و پیروان مکتب من هستند).

در روایات دیگری نیز آمده است که منظور از آیه فوق ائمه اهلبیت (علیهمالسلام) است.

روشن است که روایات فوق همگی یک واقعیت را تعقیب می کنند و بیان مصداقهای مختلف از این واقعیت اند، و آن اینکه آیه اشاره به گروهی است که دعوتشان به سوی حق و عمل و حکومت و برنامه هایشان حق است و در مسیر اسلام راستین گام برمی دارند، منتها بعضی در راءس این گروه قرار دارند و بعضی در مراحل دیگرند، جالب توجه اینکه با تمام اختلافاتی که از نظر مراحل علمی و نژاد و زبان و مانند آن دارند، یک امت و یک گروه بیش نیستند، زیرا قرآن از آن ها به امت (نه امم) تعبیر کرده است.

3 - اسم اءعظم خدا در بعضی از روایات در داستان (بلعم باعورا) که قبلا گذشت، آمده است که او از اسم اعظم خداوند آگاه بود، به تناسب آیات فوق که سخن از اسماء حسنای خدا می گوید بد نیست اشاره ای هم به این موضوع کنیم.

پیرامون اسم اعظم روایات گوناگونی وارد شده و از آن ها چنین استفاده می شود که هر کس از این اسم با خبر باشد، نه فقط دعایش مستجاب است، بلکه با استفاده از آن می تواند به فرمان خدا در جهان طبیعت تصرف کند و کارهای مهمی انجام دهد.

در اینکه (اسم اعظم) کدامی ک.

از اسماء خدا است، بسیاری از دانشمندان اسلامی بحث کرده اند و غالبا بحث ها بر محور این دور می زند که از میان نامهای خدا نامی را بیابند که این خاصیت عجیب و بزرگ را داشته باشد.

ولی ما فکر می کنیم آنچه بیشتر باید از آن جستجو کرد، این است که نام و صفاتی را بیابیم که با پیاده کردن مفهوم آن در وجود خودمان آنچنان تکامل روحی بیابیم که آن آثار بر آن مترتب گردد.

به تعبیر دیگر مساءله مهم تخلق به این صفات و واجد شدن این مفاهیم و متصف شدن به این اوصاف است وگرنه یک شخص آلوده و پست با دانستن یک کلمه چگونه ممکن است، مستجاب الدعوه و مانند آن شود؛ و اگر می شنویم که (بلعم) دارای این اسم اعظم بود و آنرا از دست داد، مفهومش این است که بر اثر خودسازی و ایمان و آگاهی و پرهیزگاری به چنان مرحله ای از تکامل معنوی رسیده بود که دعایش نزد خدا رد نمی شد ولی بر اثر لغزش ها که در هر حال آدمی از آن ها مصون نیست و به خاطر هواپرستی و قرار گرفتن در خدمت فراعنه و طاغوتهای زمان آن روحیه را به کلی از دست داد و از آن مرحله سقوط کرد، و منظور از فراموش کردن اسم اعظم نیز ممکن است همین معنی باشد؛ و نیز اگر می خوانیم که پیامبران و پیشوایان بزرگ از اسم اعظم آگاه بودند، مفهومش این است که حقیقت این اسم بزرگ خدا را در وجود خودشان پیاده کرده بودند و در پرتو این حالت خداوند چنان مقام والایی به آن ها داده بود.


کلید واژه ها: سوره - قرآن - پیامبر اکرم - زندگی - شهادت - پرده - امام - امان - جمعه - صادق

آخرین اخبار سرویس:
مشارکت عموم؛ رمز توفیق در فریضه امربه معروف ونهی ازمنکر

پیروزی به انسجام و وحدت بستگی دارد

برپایی جشنهای هفته وحدت درخلیفان

بسیج عصاره ملت ایران

چهار دلیل بی اثر بودن طرح ها و لوایح دولت و مجلس در معیشت مردم

نجات جاسوس دوتابعیتی یا برجام؟

جمع آوری 100 امضا برای استیضاح وزیر علوم

با حضور وزیر دفاع خودرو زرهی ضدمین و ضدکمین «طوفان» رونمایی شد

الیاس حضرتی: جهانگیری و عارف در 1400 کاندیدا می شوند

بودجه ستاد انتخاباتی «جین بیک اف» بیش از 2.1 میلیارد صوم بود

ذوالقدر: توسعه جامعه در گرو افزایش سرانه مطالعه است

برگزاری آیین گرامی داشت شهید «مهدی موحدنیا» در سبزوار

آخرین وضعیت جاده چالوس در تعطیلات پیش رو

مراسم افتتاح دانشکده دندانپزشکی ارتش

مزایده اموال بابک زنجانی / از موتور سوزوکی 900 میلیونی تا پورشه + تصویر

پل معلق اردبیل از طرح های شاخص کشور

​مهلت 10 روزه قوه قضاییه به ظریف برای ارائه مستندات مربوط به پولشویی

نتوانستیم مفهوم مقاومت را در جامعه باورپذیر کنیم

استخدام سرپرست فروش،کارشناس فروش با مزایا در شرکت لورچ

حوزه های علمیه اهل سنت بعد از انقلاب 10 برابر شده اند/ وجود بیش از 17 هزار مسجد اهل سنت در ایران

چرا همسرتان به شما شک دارد؟

استخدام حسابدار در شرکت مهندسی آریانام در تهران

شهری زیبا در گیلان/ عکس

دفاع اینستاگرامی محسن رضایی از هیات نظارت مجمع تشخیص

نمایندگان مجلس فیش حقوقی ندارند؟!

تشرف گروه های اهل سنت به حرم مطهر رضوی آغاز شد

آیین نامه آموزش های جنسی تدوین شد

قوانین حوزه کودک دارای معلولیت اجرا نمی شود

قانون اساسی ضمیمه ای به نام سیاست های کلی ندارد / اجازه نداریم مبنای جدیدی برای انطباق مصوبات مجلس درست کنیم

احتمال رای منفی اس‍انیا به برگزیت

بازدید نماینده ولی فقیه در گیلان از 2 کتابخانه و نمایشگاه کتاب

بهره برداری از محور مواصلاتی ساوه- گرمسار در سال آینده

اتحاد تنها راه مقابله با استکبار است

رونمایی خودرو زرهی،ضدمین و ضدکمین طوفان

بسیج نماد قدرت ایران اسلامی است

اساس اسلام تشکیل امت واحده اسلامی است/ وحدت مثال زدنی شیعه و سنی در کردستان

آیت الله جوادی آملی؛ ذخیره ذی قیمت علوم اسلامی/ اسفار دائره المعارف عقلی اسلامی است

167 ساعت برنامه برای چهلمین سال انقلاب در شبکه سهند تولید شد

شهرداران کردستان به روز نیستند

اتحاد تنها راه مقابله با استکبار است

آشنا خطاب به ظریف: با کسانی که کوچکی خود را با تهمت به بزرگان پنهان می کنند، نجنگ

رییس و اعضای شورای راهبری پارک علم و فناوری تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب شدند

بادا که تا همیشه بمانیم با علی...

کاهش موارد مالاریا در کشور از 120 هزار مورد به 57 مورد طی 18 سال

صدور حکم متهمان پرونده اختلاط خاک و گندم

حلق آویز کردن یک قلاده سگ در کوچصفهان رشت/ 74ضربه شلاق حکم سگ آزار

خودرو زرهی ضدمین و ضدکمین «طوفان» رونمایی شد (عکس)

همایش فرماندهان پایگاه های مقاومت مدارس علمیه فارس برگزار می شود

آزادی اندیشه مردم ارمغان نبوت پیامبر(ص) است

رییس دانشگاه کردستان: انقلاب اسلامی امتداد رسالت نبوی است

ساخت آگهی تبلیغاتی با هوش مصنوعی

کنفرانس بین المللی دین و مبارزه با خشونت در مسکو برگزار می شود

معرفی کتاب سیمای نماز اثر ارزشمند استاد انصاریان

رویت شیء نورانی در آسمان برخی استان های کشور

حمله تند شاگرد محمد بنا به رسول خادم/ مافیای کثیف از کشتی رفتند؛ شاید برای المپیک برگردم

ضرورت اولویت بندی دقیق آموزش های مهارتی طلاب با رویکرد قرآن

رشد 642 واحدی شاخص بورس

پرندگان مهاجر میهمان تالاب های جنوب غرب ایران

با اولین انتصاب حناچی شهردار بازنشسته منطقه یک رفتنی شد

خدمت به ساحت مقدس اهل بیت(ع) نشان ایمان و تقوای بالا است

استفاده از ظرفیت روحانیون در مدارس مناطق محروم

هزینه های درمان ایثارگران پیگیری خواهد شد

رویداد رقابتی 48 ساعته، در نخستین همایش فعلان فضای مجازی بسیج

استخدام تعدادی مزدی دوز لباس زنانه شومیز، مانتو و شلوار در تهران

استخدام کارگر خانم در محدوده پنجراه مشهد

استخدام نیروی پیتزازن ماهر در تهران

استخدام کارگر ساده جهت پخش کارت و تراکت در تهران

استخدام املاک خانه سفید در بلوار رحمانیه مشهد

انتصاب رییس و اعضای شورای راهبری پارک علم و فناوری تخصصی ICT امام سجاد (ع)

دوازدهمین مجمع عمومی حزب موتلفه اسلامی برگزار خواهد شد

منظور از احیای تمدن اسلامی ایجاد تکامل است

استخدام طراح گرافیک

توضیح جامعه الزهرا پیرامون یک خبر

موسیقی ایران از حالت تک قطبی خارج شود

طرح افزایش سن ازدواج فاز دوم پروژه تحدید نسل ایرانیان است/کجای دنیا به نوجوان 18 ساله کودک اطلاق می گردد؟/نمایندگان مجلس چشم شان را روی 20 میلیون جوان مجرد بسته اند

سفیر دانمارک فردا به تهران باز می گردد

ارایه گزارش دلایل عدم همکاری دستگاه ها در اجرای مصوبات هیات به سران قوا

گوش شنوایی برای نطق نمایندگان وجود ندارد/ طرح غدیر بعد از افتتاح همچنان ناقص است

دوازدهمین مجمع عمومی حزب موتلفه اسلامی برگزار می شود

وحدت تشیع و تسنن کردستان در سطح جهان مثال زدنی است

معاون وزیر کشور: در امنیت مشکلی نداریم

معرفی کتاب «ریشه های غریبه» در نمایشگاه کتاب لرستان

بروجردی: برجام یکی از محورهای مذاکرت سفر وزیر خارجه انگلیس در ایران

اولین حکم حناچی ابلاغ شد+ سند

رونمایی از خط تولید خودرو زرهی طوفان

الگوی مقاومتهای مردمی در منطقه بسیج است

نماینده ولی فقیه: وحدت کلید حل مشکلات

تحویل مسکن های زلزله زده کرمانشاه ساخت سپاه استان مرکزی

بسیج با بصیرت و بینش حرکت می کند و همچنان مقاوم ایستاده است

نوبخت خطاب به منتقدان ظریف: میلیاردهادلار قاچاق را نفی می کنید؟ درآمد قاچاق پول کثیف نیست؟

ویژه برنامه های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در صداوسیمای مرکز خلیج فارس

آیین نامه آموزش های جنسی تدوین شد

همچنان در حال دفاع کردن هستیم و وقت می خریم/ فیفا عملا علیه ما رای می دهد

دوازدهمین مجمع عمومی حزب موتلفه اسلامی 15 آذرماه برگزار می شود

برگزاری «بر خوان سعدی» در گرجستان

سفیر دانمارک فردا به تهران باز می گردد

خودِ صنعت نشر باید به مقابله با تخلفات برود

لزوم تعامل بین سازمان اسناد و میراث فرهنگی

لایروبی 495 کیلومتر کانال در پایتخت برای آمادگی بارش برف

وزیر کشور: هفته آینده درباره بنزین تصمیمات جدیدی می گیریم

نشانه های دوزخیان و بهشتیان چیست؟

نشانه های دوزخیان و بهشتیان چیست؟