مطالب مرتبط:
دستورالعمل های دولتی با بازار چه کرده است؟
دستورالعمل جدید تنظیم بازار پتروشیمی ابلاغ شد
تصویب بیش از نیمی از دستورالعمل شورای اطلاع رسانی قوه قضاییه/تاکید مجدد رییس دستگاه قضا بر رسیدگی سریع و بدون تسامح به پرونده های تخلفات اخیر بازار/دولت درباره نرخ ارز و تنظیم بازار مردم را از بلاتکلیفی خارج کند/پرونده شهرام جزایری به دادسرای تهران احاله شد
ابلاغ دستورالعمل جدید تنظیم بازار پتروشیمی
سقوط قیمت دلار و سکه در بازار آزاد/ سکه امامی 750 هزار تومان ارزان شد+نرخ ارز دولتی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 02:052018-08-14اقتصادي

دستورالعمل های دولتی با بازار چه کرده است؟


تفاوت قیمت ها بین بورس کالا و بازار آزاد هنوز ادامه دارد و این مطلب به معنی عمیق تر شدن رانت قیمتی بین این دو بازار است.

بررسی دلایل ایجاد این رانت نشان می دهد که الزام به مدیریت بازار با بخشنامه های دولتی شاه بیت ایجاد و تعمیق رانت قیمتی در بازارهای کالایی است.

- پافشاری بر دلار 4 هزار و 200 تومانی، نوسان محسوس حجم عرضه مواد اولیه در بورس کالا، بی توجهی به نیاز به اعمال عوارض صادراتی برای مواد اولیه ای که در داخل به شدت به آن نیاز داشته ایم و افزایش قیمت آنها در بازار داخلی، تلاش برای مدیریت بخشنامه ای و استفاده از سختگیری های نظارتی به جای استفاده از ابزارهای مرسوم در بازارهای کالایی همگی مواردی است که تاکنون به تعمیق رانت در بازارهای کالایی منجر شده است.

فاصله قیمتی بین بورس کالا و بازار آزاد خود مصداق مشخصی از این رانت است که رهگیری رخدادها را برای فعالان بازار آسان تر می کند.

هشدار مهم دیگر درخصوص شرایط فعلی سختگیری های موجود بر روال عادی بازارهای رسمی همچون بورس کالاست که فلسفه وجودی آنها را با ابهام همراه می سازد.

تعیین سقف قیمتی دستوری یکی از این موارد است که به صورت مشخص کارکرد بازارهای رسمی را مخدوش می کند.

این هشدار را باید جدی گرفت زیرا تهدید بازارهای رسمی خود یکی از ویژگی های ونزوئلایی شدن بازارهاست؛ اگرچه در همین شرایط نیز می توان با چند اقدام ساده بازارها را مدیریت کرد و از مابه التفاوت قیمت ارز در مسیر حمایت از صادرات بهره برد.

بازار تشنه حاکمیت اقتصاد آزاد پذیرش ذات اقتصاد آزاد و جایگاه بازارهای رسمی و همچنین مدیریت بازار از بستر بورس کالا مهم ترین گام در مسیر حمایت از بازارهاست ولی در کنار آن باید تغذیه صنایع داخلی از مواد اولیه داخلی را در اولویت قرار داد.

باید پذیرفت که در چارچوب اقتصاد مقاومتی و اصول اولیه در اقتصاد تولید داخل قلب تپنده و موتور محرک هر اقتصادی است بنابراین تمامی فعالیت ها باید در مسیر حمایت از تولید داخلی مورد توجه قرار گرفته و حتی در این مسیر از سختگیری های مرسوم در اقتصاد جهانی همچون عوارض صادراتی برای مواد اولیه مورد نیاز باکی نداشت.

ذات حمایت از زنجیره ارزش هم به رشد اقتصادی منجر شده و هم بیشترین تاثیر را در اشتغال بر جای می گذارد که یکی از اهداف غایی هر دولتی است.

در همین وضعیت اقتصادی نیز یکی از مسیرهای برون رفت از وضعیت سخت فعلی حمایت از زنجیره ارزش به خصوص در صنایع پتروشیمی خواهد بود.

رانت در ادبیات اقتصادی روز جامعه به معنی عایدی بیشتری است که یک فعال اقتصادی به دلایل مختلف و به نسبت دیگران به دست آورده ولی مستلزم فعالیت اقتصادی بیشتر نیست.

به صورت ساده تر وقتی یک فعال اقتصادی به دلایل مختلف می تواند از شرایط موجود کسب درآمد کند مصداق عینی رانت است.

در بازارهای کالایی همچون فولاد و محصولات پتروشیمی همین رانت وجود دارد؛ یعنی فاصله قیمتی بین بورس کالا و بازار آزاد مشخصا رانتی است که برخی از آن منتفع می شوند.

واقعیت آن است که قیمت های موجود در بورس کالا بعضا نصف یا یک سوم قیمت های معاملاتی در بازار آزاد است و همین اختلاف نرخ می تواند به صراحت شائبه رانت را برجسته سازد.

واقعیت های معاملاتی و اختلاف نرخ، جدی تر از قبل شده و به نظر می رسد این شرایط به عمیق تر شدن اختلاف قیمتی و توزیع گسترده تر رانت منتهی خواهد شد.

در گذشته در گزارش های بسیاری به این واقعیت ها اشاره کردیم ولی به نظر می رسد گوش شنوایی برای پذیرش واقعیت ها و تغییر مسیر مدیریت بازار وجود ندارد.

هنوز هم مدیریت بخشنامه ای بازار رویکرد غالب دولت است ولی نه نتیجه می دهد و نه منافع بخش واقعی مصرف کنندگان در اقتصاد و بنگاه های کوچک و متوسط و مردم را تامین می کند.

مردم شاهد رشد قیمت های محصولات هستند و البته شرکت های اصلی عرضه کننده نیز از اختلاف نرخ بین بورس و بازار رنج برده و شاید وارد فاز زیان هم شوند.

این وضعیت تنها به دلیل توزیع رانت است ولی واقعیت های موجود خطرناک تر از چیزی است که به نظر می رسد.

همه می دانند که نرخ هایی نجومی در بازار آزاد ثبت می شود ولی بازارهای رسمی که ذاتا وظیفه مدیریت و شفافیت قیمت ها را برعهده دارند با سختگیری های دستوری همراه بوده اند که در نهایت کارکرد این بازار را با مشکل روبه رو می سازد.

در این وضعیت نقش بازارهای رسمی برجسته تر شده و بهتر است به جای تقویت فعالیت های نظارتی در بازارها و رصد دقیق تر انبارها از بازارهای رسمی به عنوان اهرم مدیریت بازار استفاده کنیم.

منشأ رانت فعلی کجاست؟ تفاوت نرخ بین بورس و بازار خود یک رانت مشهود است ولی این رانت از کجا آغاز شد؟ زمانی که به صورت دستوری و جدا از مکانیزم بازار قیمت دلار برای محاسبه نرخ ها در بورس کالا یا حتی برای واردات 4 هزار و 200 تومان تعیین شود ایجاد بازارهای جانبی و انحراف فعالیت ها غیرقابل اجتناب بود، یعنی تعیین دستوری این نرخ نقطه آغاز انحراف در بازارهای کالایی بوده است.

در حوزه تجارت بین الملل نیز تعیین این نرخ خود به آغاز رانت های متفاوتی منجر شد که هنوز هم بحث بر سر شفافیت آنها ادامه داشته و دارد.

پس از ابلاغ این نرخ شاهد بودیم که بهای دلار در بازار آزاد افزایش یافت و همین داده به اهرمی قدرتمند برای صادرات محصولات فولادی و پتروشیمی بدل شد تا جایی که خریداران از بازار داخلی خریداری کرده و به بازارهای صادراتی ارسال کنند.

این شرایط موجب شد تا با استفاده از فاصله قیمتی بین دلار در بورس کالا و نرخ غیررسمی ارز در کشورهای همسایه یا بازارهای صادراتی حفره مهمی از تقاضا ایجاد شود.

از این نقطه بود که فاصله قیمتی بین بورس و بازار افزایش یافت و البته دقیق تر می توان گفت که قیمت ها در بازار آزاد با اهرم رشد قیمت دلار و افزایش التهاب روانی و معاملات هیجانی رشد قیمت های بزرگی را تجربه کرد.

نکته ای که در این مورد به تعمیق رانت در بازارهای کالایی انجامید، تداوم دستورالعمل نویسی وزارت صمت برای مدیریت بازارها بود.

به عنوان مثال برای جلوگیری از صادرات مواد اولیه مقرر شد که تنها تولیدکننده اصلی یا نماینده آن اجازه صادرات داشته باشد.

این در حالی بود که در دوره های التهاب؛ تقاضا در بازار داخلی به شدت افزایش می یابد ولی رشد تقاضا موقتی است و پس از تغذیه بازار و تداوم عرضه مستمر، شاهد خودنمایی آرامش و حتی فروش بیشتر در بازار آزاد هستیم.

وزارت صمت به همین نکته توجه نکرد یعنی به جای تلاش برای تغذیه بازار داخلی به عنوان اولویت اول، تنها صادرات را از مسیر تولیدکننده اصلی جایز شمرد که در نهایت تغییر چندانی در ساز و کار بازار آزاد نداشت.

از سوی دیگر صادرات ملزم به رعایت کف عرضه ها در بورس کالا شد ولی حتی با فرض این رویکرد، باز هم شاهد رفت و برگشت جدی عرضه ها و فراز و فرود جدی این حجم هستیم.

به عنوان یک نمونه مشخص حجم عرضه پلیمرها در هفته گذشته به کمترین رقم در هفته اخیر رسیده ولی حجم تقاضا در بالاترین سطوح در تاریخ بورس کالا در هفته های اخیر است.

این وضعیت دقیقا مصداق عینی نیاز بیشتر به عرضه مواد اولیه در بورس کالاست ولی توجه چندانی به آن نمی شود.

از سوی دیگر این شائبه نیز مطرح شده که شاید برخی شرکت های بزرگ چون از سازوکار قیمت گذاری و کشف نرخ در بورس کالا راضی نیستند از عرضه گسترده مواد اولیه حمایت نمی کنند.

اگرچه این ادعا قابل رهگیری است و در آینده قطعا به آن خواهیم پرداخت ولی مورد تایید یا رد رسمی قرار نگرفته است.

همان گونه که عنوان شد الزام به صادرات تنها از سوی شرکت های پتروشیمی نیز تاثیر چندانی بر بازار بر جای نگذاشت زیرا هیچ حمایتی را به صورت واقعی برای صنایع تکمیلی به همراه نیاورد.

چیزی که در این بین مورد نیاز بود، وضع عوارض صادرات بوده است که رویکردی مرسوم در جهان برای حمایت از صنایع داخلی است.

این در حالی است که در چارچوب ماده 37 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر اگر کالایی در بورس کالا برتری عرضه بر تقاضای آن محرز شود دیگر نیازی به پرداخت عوارض صادراتی نخواهد داشت و همچون روال طبیعی آن به بازارهای جهانی عرضه می شود.

از سوی دیگر پلیمرها و برخی از محصولات شیمیایی حجم چندان بزرگی از صادرات کشور را به خود اختصاص نمی دهند ولی در کنار آن تزریق کالا به صنایع پایین دستی، بازارهای صادراتی بیشتر و بزرگ تری را برای کشور ایجاد می کنند.

ممنوع اعلام کردن صادرات پریفرم نیز یکی دیگر از این اشتباهات است ولی شاید در برهه هایی از زمان راهی جز این برای دولت متصور نبوده اما این سوال هم مطرح می شود که چرا به جای اعمال عوارض صادرات، خود صادرات را ممنوع اعلام می کنند! مُسکن های موقتی در بازار آغاز به کار بازار ثانویه ارزی در گام اول بخشی از التهاب در بازارهای کالایی را آرام کرد ولی در نهایت تغییر چندانی حاصل نشد زیرا همین معاملات به رواج این شایعه دامن زد که قرار است ملاک قیمتی در بورس کالا از دلار رسمی به نرخ کشف شده در بازار ثانویه تغییر کند.

اشتباه دیگر هم در مسیر مدیریت بخشنامه ای بازار سخت گیری بر سقف و کف قیمتی در بورس کالا بود.

حتی اگر تمامی موارد فوق نیز در نظر گرفته نشود باز هم وجود سقف قیمتی که به معنی واقعی شدن نرخ است می توانست به عنوان یک سوپاپ اطمینان در بازار عمل کرده و حداقل واقعیت های قیمتی را نشان دهد.

به عنوان نمونه در بازار آتی سکه شاهد رخدادهای قیمتی و همچنین انتظارات بازار بودیم ولی این بار در بازارهای کالایی حتی اجازه رشد نرخ هم داده نشد و سقف 5 درصدی یعنی نرخ را هم دولت تعیین کرد.

البته بازار از این بخشنامه ها نه تنها تبعیت نکرده بلکه به خرید از بورس و فروش از بازار ترغیب می شود که خود مشخصا به معنی رانت است.

تمامی این موارد قدم هایی بود برای تعمیق رانت؛ اگرچه متهم اول آن بورس کالا به نظر می رسد ولی واقعیت آن است که دستورات و ذهنیت های غلط و بعضا بسیار قدیمی بوده که به شرایط فعلی منتهی شده است.

تعیین حجم رانت فعلی در بازار چندان دشوار نیست.

برای مثال؛ متوسط بهای هر کیلوگرم از انواع مختلف پلیمرها در بازار آزاد رقمی نزدیک به 11 هزار و 200 تومان بوده ولی این نرخ در قیمت های پایه در بورس کالا رقمی نزدیک به 5 هزار و 200 تومان است.

به صورت دقیق تر قیمت تمام شده هر کیلوگرم پلیمرها در بورس کالا با احتساب 5 درصد رشد نرخ در معاملات، 9درصد مالیات بر ارزش افزوده و نزدیک به 70 تومان هزینه حمل و بارگیری و انبارداری قابل محاسبه بوده و به حدود 6 هزار و 20 تومان می رسد.

همین نکته نشان می دهد که رقمی نزدیک به 45 درصد رانت قیمتی تنها در این بازار وجود دارد.

البته این محاسبات نیاز به دقت بالاتری دارد ولی با احتساب یک ضریب خطا می توان به این ارقام استناد کرد.

این در حالی است که نمی توان برآورد دقیقی از حجم معاملاتی که پس از خرید در بورس کالا به بازار آزاد منتقل می شود، داشت ولی در گفت وگو با اهل فن و تجمیع نظرات آنها شاید بتوان گفت که نیمی از معاملات بورس کالا مجددا در بازار آزاد مورد معامله قرار می گیرد.

به عنوان یک نمونه دیگر بهای هر کیلوگرم شمش فولاد در بورس کالا بیش از 2 هزار و 400 تومان بوده که این نرخ در بازار آزاد به حدود 4 هزار تومان می رسد.

همچنین بهای هر کیلوگرم میلگرد در بورس کالا 2 هزار و 568 تومان بوده که این رقم در بازار آزاد 4 هزار و 500 تومان است.

در مورد بازار فولاد به دلیل حجم بزرگ معاملات و شرایط تبدیل رهگیری محموله ها ساده تر است ولی نمی توان به صراحت عنوان کرد که آیا الزام به عرضه تولیداتی که محصول میانی آنها همچون شمش یا اسلب یا حتی ورق از بورس کالا تامین می شود قطعا در همین بازار مورد معامله قرار نگرفته و جذابیت فروش در بازار آزاد به هزینه های عدم اجرای آن برتری داشته باشد یا تا آن زمان قوانین عوض نشود.

البته شواهد کلی حکایت از سخت گیری های نظارتی و قانونی جدیدی دارد که شاید در سال های اخیر تجربه نشده باشد بنابراین هیچ بعید نیست که هزینه های عدم رعایت چارچوب های موجود بیش از حد انتظار باشد.

مدیریت با ابزارهای بازار به جای بخشنامه نویسی سال هاست که عادت کرده اند بازار را با بخشنامه نویسی و به صورت دستوری اداره کنند گویا بازار هم بخشی از صنعت است که بتوان آن را با چند ابزار ساده اداره کرد اگرچه صنعت هم مدت هاست که از این شیوه مدیریتی فاصله گرفته است.

گویا هنوز نه تنها مکانیزم بازار آزاد را به رسمیت نشناخته ایم بلکه این ساز و کار را اصلا نشناخته ایم.

تلاش برای مدیریت بازار چیزی جز یک خطای راهبردی ولی جذاب نیست یعنی با اعلام یک بخشنامه یا یک دستور، گروهی را راضی می کنیم که اظهار رضایت آنها بعضا گوش فلک را کر می کند ولی در کنار آن بدنه واقعی صنعت و مخصوصا صنایع کوچک و مصرف کننده نهایی که اغلب نه تریبونی دارد و نه صدایش به گوش کسی می رسد متضرر اول و آخر خواهند بود.

در چندین گزارش ونزوئلایی شدن بازارهای داخلی را هشدار دادیم ولی گویا باز هم گوش شنوایی وجود ندارد.

وقتی انبارها در گوشه ای از کشور پر است و صاحبان آنها در کنار ترس از نهادهای نظارتی و احتمال کاهش جدی کیفیت و حتی معیوب و مرجوع شدن آن تمایلی به عرضه در بازار ندارند یعنی بازار دیگر ساز و کار انتظاری خود را از دست داده و این به معنی خراب کردن بازار است.

سخت گیری های نظارتی نیز اگرچه در بسیاری از نقاط جهان هنوز وجود دارد ولی مدیریت بازار با ابزارهای نظارتی دقیقا به معنی آن است که اولا ذات بازار را نشناخته ایم و ثانیا مسیر مدیریت آن را غلط انتخاب کرده ایم.

یکی از واقعیت های جدی در ونزوئلایی شدن اقتصاد، هجمه به بازارهای رسمی است اگرچه بازارهای غیررسمی که بخش مهمی از تاریخ اقتصاد را تشکیل می دهد نیز کارآیی بزرگی داشته ولی هم اکنون همین کارآیی نیز با خدشه روبه رو شده است.

وضعیت فعلی تنها به معنی نشناختن ساز و کار بازار و تلاش برای مدیریت آن به وسیله یکی از بدترین شیوه های ممکن است.

شرایط فعلی یعنی تلاش برای حفظ قیمت های پایه در بورس کالا و در کنار آن فوران قیمت ها در بازار آزاد همچنان که اشاره شد تنها به معنی توزیع رانت است آن هم در وضعیتی که همه از این شرایط ناراضی هستند.

شاید بورس کالا اولین و در دسترس ترین گزینه برای اتهام زنی باشد ولی بورس تنها یک بازار است و نه چیز دیگر و متاسفانه تنها از دستورالعمل هایی تبعیت می کند که به آن دیکته شده است.

شاید بورس کالا باید مقاومت بیشتری از خود نشان دهد ولی رد دستورالعمل ها و بخشنامه های ابلاغی هجمه های بزرگ تری را به سمت بورس کالا هدایت خواهد کرد.

باید به این نکته با صراحت اشاره کرد که ذات حمایت از ساز و کار بورس کالا به معنی اندک کورسوی پذیرش مکانیسم بازار آزاد در حوزه بازارهای کالایی در کشور است و باید در اولویت قرار گیرد ولی شرایط فعلی هم دیگر پذیرفتنی نیست.

توزیع رانت واقعیتی است غیرقابل انکار و ریشه و دلیل اصلی آن در عدم شناخت بازار و سپس تلاش برای مدیریت دستوری بازارهای کالایی است.

زمانی که قیمت پایه نرخ گذاری در بورس کالا دلار 4 هزار و 200 تومانی است ولی نرخی که برای محاسبه و حتی صادرات برخی کالاها در بازار آزاد کشف می شود نزدیک به دو برابر این رقم است ناخودآگاه پتانسیل رانت خواری نیز ایجاد می شود.

اگرچه در بازار اخلاق مهم است ولی سود 100 درصدی بین بورس و بازار و البته توجیه های مختلف دیگر فضای چندانی برای اخلاق محور بودن افراد و بنگاه های اقتصادی باقی نمی گذارد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار: 22مرداد1397 ، کدخبر: 3426378: www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: بازار - اقتصاد - بورس کالا - اقتصادی - قیمت - حمایت - رانت - مدیریت - بورس - صادرات - آزاد - بخشنامه - اقتصاد مقاومتی - وضعیت اقتصادی - رشد اقتصادی - افزایش قیمت - تفاوت - عوارض - تولید - شرایط - هشدار - پتروشیمی - قیمت ارز - ادبیات - افزایش - اشتغال - همراه - تغذیه - جهانی - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
تاثیر تسویه ارزی خوراک پتروشیمی ها بر سبد خانوار

مدیر آسایشگاه کهریزک در گفت وگو با فارس خبر داد هزینه 5میلیاردی برای تهیه پوشک در کهریزک/صرفه جویی می کنیم

به مدت 10 روز هزینه های جدید پرواز زائران اربعین از 2 آبان اعمال می شود

میگوی گلستان فرصت درآمدزایی از بازار های جهانی

عمده گروه های بازار سهام سبزپوش شدند

روند واردات و صادرات کالا به کشور روند مطلوبی است

استخدام کارشناس فروش در شرکت کارخانجات آرین رویش در تهران

سازمان بنادر به دنبال ایجاد ظرفیت های جدید کانتینری در بنادر کشور است

نرخ سود در چند بانک 23 درصد شد!

به موجودی حساب قرض الحسنه پس انداز بانک ملی دست نزنید!

گردهمایی بزرگ فعالان قالب و ابزار کشور درشرکت ساپکو

رونق تجارت ملوانی درگرو اجرای مصوبه اصلاحی ته لنجی

عمق سنجی دقیق حوضچه ها و کانال بندر شهید رجایی

عرضه میلگرد و تیرآهن به مبلغ 42 هزار و 926 ریال

افزایش 14.7درصدی دخل وخرج خانوار ایرانی

رشد 50 درصدی قیمت مسکن ظرف 6 ماه

تحریم های آمریکا اعتماد جهانی را به دلار از بین برده است

بازار پرنوسان نفت در آستانه نشست اوپک

استخدام تکنسین برق ماهر جهت نگهداری تاسیسات در تهران

استخدام جوشکار گاز خانگی و تاسیساتی در تهران

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر جهت کار MDF در محمدشهر و مشکین دشت

استخدام پیتزا کیارش

استخدام حسابدار و کمک حسابدار در شرکت پخش مواد غذایی

استخدام سرآشپز ماهر غذای سنتی در خراسان رضوی

استخدام همکار مسلط به آفیس جهت کافی نت در کرج

استخدام شاگرد با شرایط سنی مناسب در یک سالن مردانه

35 کیلوگرم شمش طلای قاچاق توقیف شد/ ارزش طلای توقیف شده بیش 140 میلیارد ریال

مشترکین نگران پیامک های ارزش افزوده نباشند/اقدامات جدی برای پیگیری تخلفات

طلاق خنده دار عروس و داماد پولدار تهرانی

سال آبی به پایان رسید؛ تهران در بارش کم آورد

استفاده از صندلی کودک در خودرو اجباری می شود؟

هزینه صدور کارت ملی المثنی چقدر است؟

نرخ سود چند بانک 23 درصد شد

تغییر شرایط با تصمیم ویژه ارزی بانک مرکزی

قیمت امروز مرغ 31 شهریور

شاخص بورس بر قله تاریخی 160 هزار واحد ایستاد

قیمت مغز گردو چند هزار تومان است؟

صادرات پاک زیر سایه دکل های نفت و گاز

روند فزاینده افزایش شاخص ها در بورس تهران

عضو هیات مدیره سازمان بورس در گفتگو با فارس: صندوق های سرمایه گذاری خصوصی به کمک عرضه های اولیه می آیند

باشگاه پرسپولیس به دنبال اخذ مجوز از بانک مرکزی

توسعه قانونی ابزارهای مالی اسلامی در حوزه تجهیز و تخصیص منابع

رونق تجارت ملوانی درگرو اجرای مصوبه اصلاحی ته لنجی

مدیر عامل بانک صنعت و معدن : پرداخت 10هزار میلیارد تومان تسهیلات به 3000 واحد صنعتی در سال 96 توسط بانک صنعت و معدن

بانک اطلاعات فرش همدان راه اندازی شد

پرداخت تسهیلات با نرخ سود 6 درصدی دربانک صادرات ایران آغاز شد

سرپرست وزارت اقتصاد: بانک سپه در اقتصاد کشور نقش اساسی دارد

بازگشت 22میلیارد تومان وجوه کلاهبرداری شده به مشترکین

چرا قیمت نفت بالا رفت؟/ ترس برخی از اعضای اوپک از تهدیدهای ترامپ

سومین مدرسه تابستانه ی دانشگاه خاتم برگزار شد

ادامه افزایش قیمت طلا در هفته جاری

بورس تهران شاهد رشد شدید قیمت ها

قیمت سکه 4 میلیون و 521 هزار تومان شد/ پوند 18.801 تومان

سال آبی به پایان رسید؛ تهران در بارش کم آورد

نرخ سود چند بانک 23 درصد شد/ جولان بانک های خصوصی در رقابت سودی

شهرستان سلسله پایلوت اصلاح نژاد دام در کشور شد

استاندارد، نوش داروی گیاهان دارویی همدان

17 شرکت نوپای استان یزد تسهیلات می گیرند

1.95 میلیارد ریال به مرمت آثارتاریخی نی ریز اختصاص یافت

توزیع پاوربانک های رایگان هواوی در صف خریداران آیفون

نامه پلیس فتا به بانک مرکزی برای مسدود کردن حسابهای مدیران سکه ثامن

ساعت کاری بانک های خصوصی در مهرماه تغییر نمی کند

سیاست تشویقی برای بازپرداخت مطالبات معوق

اثر پیش فروش خودرو بر خودروسازان و قیمت ها / سود50 درصدی خریداران

وزارت صنعت برای صادرات محصولات فولادی شرط گذاشت

جدیدترین پیام ظریف به آمریکا درباره شروط تعامل

بازدید معاون اول رییس جمهور از گمرک تهران

تحقق 50 درصدی تعهد اشتغال شهرستان بردسکن

آغاز برداشت میگو

ابلاغ ممنوعیت صادرات کیوی به گمرک

پیش بینی تولید دو هزارو 500 تن گردو در خراسان شمالی   

افزایش اشتغال با رفع محدودیت در تخفیف 20 درصدی حق بیمه کارفرما

به موجودی حساب قرض الحسنه پس انداز بانک ملی دست نزنید!

بانک اطلاعات فرش همدان راه اندازی شد

رییس کل بانک مرکزی: 13میلیارددلاربرای کالاهای اساسی اختصاص یافت

بانک اطلاعات فرش همدان راه اندازی شد

«بازی» هایی برای دور زدن تحریم

فروش یک میلیون نسخه ای کتاب شعر اینستاگرامی

اینفوگرافیک/ هزینه لوازم التحریر یک دانش آموز چقدر می شود؟

تدبیر، «کنار کشیدن دولتی» هاست (گفت وگو با اسدالله عسگراولادی، رییس اتاق ایران و چین)

اقتصاد سنگی محلات نیازمند حمایت

سفارش تولید آیفون ارزان قیمت افزایش یافت

جزییات اعطای تسهیلات قرض الحسنه بانکی صندوق رفاه آزاد

سومین مدرسه تابستانه ی دانشگاه خاتم برگزار شد

زمینه های تقویت بانک های تخصصی- توسعه ای

ثبت رکورد جدید داوجونز در معاملات وال استریت

پرداخت 10هزار میلیارد تومان تسهیلات به واحد صنعتی توسط بانک صنعت و معدن

سیاست های حمایتی؛ راهکار جبران کاهش قدرت خرید

توسعه قانونی ابزارهای مالی اسلامی در حوزه تجهیز و تخصیص منابع

ورود گسترده اجناس تقلبی به بازار لوازم خانگی

رونق بازار کالای داخلی با تسهیلات بانک ملّی ایران

دبیر انجمن صنایع لبنی در گفت وگو با فارس درخواست تحویل گرفتن روزانه 19 هزار تن شیرخام به جای واردات شیرخشک را ارائه کردیم

منابع آگاه خبر دادند بررسی افزایش 500 هزار بشکه ای تولید نفت از سوی برخی کشورهای عضو اوپک

معتقد به پرداخت نقدی به کشاورز نیستم

ضعف مدیریت در کنترل بازار شیرخام/خریدتوافقی ادامه دارد

توزیع دومین دوره سبد کالا در ایلام آغاز شد

رونق فعالیت شناورهای سفاری درگرو اجرای مصوبه اصلاحی ته لنجی

ادامه افزایش قیمت طلا در هفته جاری

بورس تهران شاهد رشد شدید قیمت ها

اولین تصویر منتشر شده از دو عضو گروهک تروریستی الاحواز

دستورالعمل های دولتی با بازار چه کرده است؟

دستورالعمل های دولتی با بازار چه کرده است؟