مطالب مرتبط:
دستورالعمل های دولتی با بازار چه کرده است؟
دستورالعمل جدید تنظیم بازار پتروشیمی ابلاغ شد
تصویب بیش از نیمی از دستورالعمل شورای اطلاع رسانی قوه قضاییه/تاکید مجدد رییس دستگاه قضا بر رسیدگی سریع و بدون تسامح به پرونده های تخلفات اخیر بازار/دولت درباره نرخ ارز و تنظیم بازار مردم را از بلاتکلیفی خارج کند/پرونده شهرام جزایری به دادسرای تهران احاله شد
ابلاغ دستورالعمل جدید تنظیم بازار پتروشیمی
سقوط قیمت دلار و سکه در بازار آزاد/ سکه امامی 750 هزار تومان ارزان شد+نرخ ارز دولتی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 01:052018-08-14اقتصادي

دستورالعمل های دولتی با بازار چه کرده است؟


تفاوت قیمت ها بین بورس کالا و بازار آزاد هنوز ادامه دارد و این مطلب به معنی عمیق تر شدن رانت قیمتی بین این دو بازار است.

بررسی دلایل ایجاد این رانت نشان می دهد که الزام به مدیریت بازار با بخشنامه های دولتی شاه بیت ایجاد و تعمیق رانت قیمتی در بازارهای کالایی است.

- پافشاری بر دلار 4 هزار و 200 تومانی، نوسان محسوس حجم عرضه مواد اولیه در بورس کالا، بی توجهی به نیاز به اعمال عوارض صادراتی برای مواد اولیه ای که در داخل به شدت به آن نیاز داشته ایم و افزایش قیمت آنها در بازار داخلی، تلاش برای مدیریت بخشنامه ای و استفاده از سختگیری های نظارتی به جای استفاده از ابزارهای مرسوم در بازارهای کالایی همگی مواردی است که تاکنون به تعمیق رانت در بازارهای کالایی منجر شده است.

فاصله قیمتی بین بورس کالا و بازار آزاد خود مصداق مشخصی از این رانت است که رهگیری رخدادها را برای فعالان بازار آسان تر می کند.

هشدار مهم دیگر درخصوص شرایط فعلی سختگیری های موجود بر روال عادی بازارهای رسمی همچون بورس کالاست که فلسفه وجودی آنها را با ابهام همراه می سازد.

تعیین سقف قیمتی دستوری یکی از این موارد است که به صورت مشخص کارکرد بازارهای رسمی را مخدوش می کند.

این هشدار را باید جدی گرفت زیرا تهدید بازارهای رسمی خود یکی از ویژگی های ونزوئلایی شدن بازارهاست؛ اگرچه در همین شرایط نیز می توان با چند اقدام ساده بازارها را مدیریت کرد و از مابه التفاوت قیمت ارز در مسیر حمایت از صادرات بهره برد.

بازار تشنه حاکمیت اقتصاد آزاد پذیرش ذات اقتصاد آزاد و جایگاه بازارهای رسمی و همچنین مدیریت بازار از بستر بورس کالا مهم ترین گام در مسیر حمایت از بازارهاست ولی در کنار آن باید تغذیه صنایع داخلی از مواد اولیه داخلی را در اولویت قرار داد.

باید پذیرفت که در چارچوب اقتصاد مقاومتی و اصول اولیه در اقتصاد تولید داخل قلب تپنده و موتور محرک هر اقتصادی است بنابراین تمامی فعالیت ها باید در مسیر حمایت از تولید داخلی مورد توجه قرار گرفته و حتی در این مسیر از سختگیری های مرسوم در اقتصاد جهانی همچون عوارض صادراتی برای مواد اولیه مورد نیاز باکی نداشت.

ذات حمایت از زنجیره ارزش هم به رشد اقتصادی منجر شده و هم بیشترین تاثیر را در اشتغال بر جای می گذارد که یکی از اهداف غایی هر دولتی است.

در همین وضعیت اقتصادی نیز یکی از مسیرهای برون رفت از وضعیت سخت فعلی حمایت از زنجیره ارزش به خصوص در صنایع پتروشیمی خواهد بود.

رانت در ادبیات اقتصادی روز جامعه به معنی عایدی بیشتری است که یک فعال اقتصادی به دلایل مختلف و به نسبت دیگران به دست آورده ولی مستلزم فعالیت اقتصادی بیشتر نیست.

به صورت ساده تر وقتی یک فعال اقتصادی به دلایل مختلف می تواند از شرایط موجود کسب درآمد کند مصداق عینی رانت است.

در بازارهای کالایی همچون فولاد و محصولات پتروشیمی همین رانت وجود دارد؛ یعنی فاصله قیمتی بین بورس کالا و بازار آزاد مشخصا رانتی است که برخی از آن منتفع می شوند.

واقعیت آن است که قیمت های موجود در بورس کالا بعضا نصف یا یک سوم قیمت های معاملاتی در بازار آزاد است و همین اختلاف نرخ می تواند به صراحت شائبه رانت را برجسته سازد.

واقعیت های معاملاتی و اختلاف نرخ، جدی تر از قبل شده و به نظر می رسد این شرایط به عمیق تر شدن اختلاف قیمتی و توزیع گسترده تر رانت منتهی خواهد شد.

در گذشته در گزارش های بسیاری به این واقعیت ها اشاره کردیم ولی به نظر می رسد گوش شنوایی برای پذیرش واقعیت ها و تغییر مسیر مدیریت بازار وجود ندارد.

هنوز هم مدیریت بخشنامه ای بازار رویکرد غالب دولت است ولی نه نتیجه می دهد و نه منافع بخش واقعی مصرف کنندگان در اقتصاد و بنگاه های کوچک و متوسط و مردم را تامین می کند.

مردم شاهد رشد قیمت های محصولات هستند و البته شرکت های اصلی عرضه کننده نیز از اختلاف نرخ بین بورس و بازار رنج برده و شاید وارد فاز زیان هم شوند.

این وضعیت تنها به دلیل توزیع رانت است ولی واقعیت های موجود خطرناک تر از چیزی است که به نظر می رسد.

همه می دانند که نرخ هایی نجومی در بازار آزاد ثبت می شود ولی بازارهای رسمی که ذاتا وظیفه مدیریت و شفافیت قیمت ها را برعهده دارند با سختگیری های دستوری همراه بوده اند که در نهایت کارکرد این بازار را با مشکل روبه رو می سازد.

در این وضعیت نقش بازارهای رسمی برجسته تر شده و بهتر است به جای تقویت فعالیت های نظارتی در بازارها و رصد دقیق تر انبارها از بازارهای رسمی به عنوان اهرم مدیریت بازار استفاده کنیم.

منشأ رانت فعلی کجاست؟ تفاوت نرخ بین بورس و بازار خود یک رانت مشهود است ولی این رانت از کجا آغاز شد؟ زمانی که به صورت دستوری و جدا از مکانیزم بازار قیمت دلار برای محاسبه نرخ ها در بورس کالا یا حتی برای واردات 4 هزار و 200 تومان تعیین شود ایجاد بازارهای جانبی و انحراف فعالیت ها غیرقابل اجتناب بود، یعنی تعیین دستوری این نرخ نقطه آغاز انحراف در بازارهای کالایی بوده است.

در حوزه تجارت بین الملل نیز تعیین این نرخ خود به آغاز رانت های متفاوتی منجر شد که هنوز هم بحث بر سر شفافیت آنها ادامه داشته و دارد.

پس از ابلاغ این نرخ شاهد بودیم که بهای دلار در بازار آزاد افزایش یافت و همین داده به اهرمی قدرتمند برای صادرات محصولات فولادی و پتروشیمی بدل شد تا جایی که خریداران از بازار داخلی خریداری کرده و به بازارهای صادراتی ارسال کنند.

این شرایط موجب شد تا با استفاده از فاصله قیمتی بین دلار در بورس کالا و نرخ غیررسمی ارز در کشورهای همسایه یا بازارهای صادراتی حفره مهمی از تقاضا ایجاد شود.

از این نقطه بود که فاصله قیمتی بین بورس و بازار افزایش یافت و البته دقیق تر می توان گفت که قیمت ها در بازار آزاد با اهرم رشد قیمت دلار و افزایش التهاب روانی و معاملات هیجانی رشد قیمت های بزرگی را تجربه کرد.

نکته ای که در این مورد به تعمیق رانت در بازارهای کالایی انجامید، تداوم دستورالعمل نویسی وزارت صمت برای مدیریت بازارها بود.

به عنوان مثال برای جلوگیری از صادرات مواد اولیه مقرر شد که تنها تولیدکننده اصلی یا نماینده آن اجازه صادرات داشته باشد.

این در حالی بود که در دوره های التهاب؛ تقاضا در بازار داخلی به شدت افزایش می یابد ولی رشد تقاضا موقتی است و پس از تغذیه بازار و تداوم عرضه مستمر، شاهد خودنمایی آرامش و حتی فروش بیشتر در بازار آزاد هستیم.

وزارت صمت به همین نکته توجه نکرد یعنی به جای تلاش برای تغذیه بازار داخلی به عنوان اولویت اول، تنها صادرات را از مسیر تولیدکننده اصلی جایز شمرد که در نهایت تغییر چندانی در ساز و کار بازار آزاد نداشت.

از سوی دیگر صادرات ملزم به رعایت کف عرضه ها در بورس کالا شد ولی حتی با فرض این رویکرد، باز هم شاهد رفت و برگشت جدی عرضه ها و فراز و فرود جدی این حجم هستیم.

به عنوان یک نمونه مشخص حجم عرضه پلیمرها در هفته گذشته به کمترین رقم در هفته اخیر رسیده ولی حجم تقاضا در بالاترین سطوح در تاریخ بورس کالا در هفته های اخیر است.

این وضعیت دقیقا مصداق عینی نیاز بیشتر به عرضه مواد اولیه در بورس کالاست ولی توجه چندانی به آن نمی شود.

از سوی دیگر این شائبه نیز مطرح شده که شاید برخی شرکت های بزرگ چون از سازوکار قیمت گذاری و کشف نرخ در بورس کالا راضی نیستند از عرضه گسترده مواد اولیه حمایت نمی کنند.

اگرچه این ادعا قابل رهگیری است و در آینده قطعا به آن خواهیم پرداخت ولی مورد تایید یا رد رسمی قرار نگرفته است.

همان گونه که عنوان شد الزام به صادرات تنها از سوی شرکت های پتروشیمی نیز تاثیر چندانی بر بازار بر جای نگذاشت زیرا هیچ حمایتی را به صورت واقعی برای صنایع تکمیلی به همراه نیاورد.

چیزی که در این بین مورد نیاز بود، وضع عوارض صادرات بوده است که رویکردی مرسوم در جهان برای حمایت از صنایع داخلی است.

این در حالی است که در چارچوب ماده 37 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر اگر کالایی در بورس کالا برتری عرضه بر تقاضای آن محرز شود دیگر نیازی به پرداخت عوارض صادراتی نخواهد داشت و همچون روال طبیعی آن به بازارهای جهانی عرضه می شود.

از سوی دیگر پلیمرها و برخی از محصولات شیمیایی حجم چندان بزرگی از صادرات کشور را به خود اختصاص نمی دهند ولی در کنار آن تزریق کالا به صنایع پایین دستی، بازارهای صادراتی بیشتر و بزرگ تری را برای کشور ایجاد می کنند.

ممنوع اعلام کردن صادرات پریفرم نیز یکی دیگر از این اشتباهات است ولی شاید در برهه هایی از زمان راهی جز این برای دولت متصور نبوده اما این سوال هم مطرح می شود که چرا به جای اعمال عوارض صادرات، خود صادرات را ممنوع اعلام می کنند! مُسکن های موقتی در بازار آغاز به کار بازار ثانویه ارزی در گام اول بخشی از التهاب در بازارهای کالایی را آرام کرد ولی در نهایت تغییر چندانی حاصل نشد زیرا همین معاملات به رواج این شایعه دامن زد که قرار است ملاک قیمتی در بورس کالا از دلار رسمی به نرخ کشف شده در بازار ثانویه تغییر کند.

اشتباه دیگر هم در مسیر مدیریت بخشنامه ای بازار سخت گیری بر سقف و کف قیمتی در بورس کالا بود.

حتی اگر تمامی موارد فوق نیز در نظر گرفته نشود باز هم وجود سقف قیمتی که به معنی واقعی شدن نرخ است می توانست به عنوان یک سوپاپ اطمینان در بازار عمل کرده و حداقل واقعیت های قیمتی را نشان دهد.

به عنوان نمونه در بازار آتی سکه شاهد رخدادهای قیمتی و همچنین انتظارات بازار بودیم ولی این بار در بازارهای کالایی حتی اجازه رشد نرخ هم داده نشد و سقف 5 درصدی یعنی نرخ را هم دولت تعیین کرد.

البته بازار از این بخشنامه ها نه تنها تبعیت نکرده بلکه به خرید از بورس و فروش از بازار ترغیب می شود که خود مشخصا به معنی رانت است.

تمامی این موارد قدم هایی بود برای تعمیق رانت؛ اگرچه متهم اول آن بورس کالا به نظر می رسد ولی واقعیت آن است که دستورات و ذهنیت های غلط و بعضا بسیار قدیمی بوده که به شرایط فعلی منتهی شده است.

تعیین حجم رانت فعلی در بازار چندان دشوار نیست.

برای مثال؛ متوسط بهای هر کیلوگرم از انواع مختلف پلیمرها در بازار آزاد رقمی نزدیک به 11 هزار و 200 تومان بوده ولی این نرخ در قیمت های پایه در بورس کالا رقمی نزدیک به 5 هزار و 200 تومان است.

به صورت دقیق تر قیمت تمام شده هر کیلوگرم پلیمرها در بورس کالا با احتساب 5 درصد رشد نرخ در معاملات، 9درصد مالیات بر ارزش افزوده و نزدیک به 70 تومان هزینه حمل و بارگیری و انبارداری قابل محاسبه بوده و به حدود 6 هزار و 20 تومان می رسد.

همین نکته نشان می دهد که رقمی نزدیک به 45 درصد رانت قیمتی تنها در این بازار وجود دارد.

البته این محاسبات نیاز به دقت بالاتری دارد ولی با احتساب یک ضریب خطا می توان به این ارقام استناد کرد.

این در حالی است که نمی توان برآورد دقیقی از حجم معاملاتی که پس از خرید در بورس کالا به بازار آزاد منتقل می شود، داشت ولی در گفت وگو با اهل فن و تجمیع نظرات آنها شاید بتوان گفت که نیمی از معاملات بورس کالا مجددا در بازار آزاد مورد معامله قرار می گیرد.

به عنوان یک نمونه دیگر بهای هر کیلوگرم شمش فولاد در بورس کالا بیش از 2 هزار و 400 تومان بوده که این نرخ در بازار آزاد به حدود 4 هزار تومان می رسد.

همچنین بهای هر کیلوگرم میلگرد در بورس کالا 2 هزار و 568 تومان بوده که این رقم در بازار آزاد 4 هزار و 500 تومان است.

در مورد بازار فولاد به دلیل حجم بزرگ معاملات و شرایط تبدیل رهگیری محموله ها ساده تر است ولی نمی توان به صراحت عنوان کرد که آیا الزام به عرضه تولیداتی که محصول میانی آنها همچون شمش یا اسلب یا حتی ورق از بورس کالا تامین می شود قطعا در همین بازار مورد معامله قرار نگرفته و جذابیت فروش در بازار آزاد به هزینه های عدم اجرای آن برتری داشته باشد یا تا آن زمان قوانین عوض نشود.

البته شواهد کلی حکایت از سخت گیری های نظارتی و قانونی جدیدی دارد که شاید در سال های اخیر تجربه نشده باشد بنابراین هیچ بعید نیست که هزینه های عدم رعایت چارچوب های موجود بیش از حد انتظار باشد.

مدیریت با ابزارهای بازار به جای بخشنامه نویسی سال هاست که عادت کرده اند بازار را با بخشنامه نویسی و به صورت دستوری اداره کنند گویا بازار هم بخشی از صنعت است که بتوان آن را با چند ابزار ساده اداره کرد اگرچه صنعت هم مدت هاست که از این شیوه مدیریتی فاصله گرفته است.

گویا هنوز نه تنها مکانیزم بازار آزاد را به رسمیت نشناخته ایم بلکه این ساز و کار را اصلا نشناخته ایم.

تلاش برای مدیریت بازار چیزی جز یک خطای راهبردی ولی جذاب نیست یعنی با اعلام یک بخشنامه یا یک دستور، گروهی را راضی می کنیم که اظهار رضایت آنها بعضا گوش فلک را کر می کند ولی در کنار آن بدنه واقعی صنعت و مخصوصا صنایع کوچک و مصرف کننده نهایی که اغلب نه تریبونی دارد و نه صدایش به گوش کسی می رسد متضرر اول و آخر خواهند بود.

در چندین گزارش ونزوئلایی شدن بازارهای داخلی را هشدار دادیم ولی گویا باز هم گوش شنوایی وجود ندارد.

وقتی انبارها در گوشه ای از کشور پر است و صاحبان آنها در کنار ترس از نهادهای نظارتی و احتمال کاهش جدی کیفیت و حتی معیوب و مرجوع شدن آن تمایلی به عرضه در بازار ندارند یعنی بازار دیگر ساز و کار انتظاری خود را از دست داده و این به معنی خراب کردن بازار است.

سخت گیری های نظارتی نیز اگرچه در بسیاری از نقاط جهان هنوز وجود دارد ولی مدیریت بازار با ابزارهای نظارتی دقیقا به معنی آن است که اولا ذات بازار را نشناخته ایم و ثانیا مسیر مدیریت آن را غلط انتخاب کرده ایم.

یکی از واقعیت های جدی در ونزوئلایی شدن اقتصاد، هجمه به بازارهای رسمی است اگرچه بازارهای غیررسمی که بخش مهمی از تاریخ اقتصاد را تشکیل می دهد نیز کارآیی بزرگی داشته ولی هم اکنون همین کارآیی نیز با خدشه روبه رو شده است.

وضعیت فعلی تنها به معنی نشناختن ساز و کار بازار و تلاش برای مدیریت آن به وسیله یکی از بدترین شیوه های ممکن است.

شرایط فعلی یعنی تلاش برای حفظ قیمت های پایه در بورس کالا و در کنار آن فوران قیمت ها در بازار آزاد همچنان که اشاره شد تنها به معنی توزیع رانت است آن هم در وضعیتی که همه از این شرایط ناراضی هستند.

شاید بورس کالا اولین و در دسترس ترین گزینه برای اتهام زنی باشد ولی بورس تنها یک بازار است و نه چیز دیگر و متاسفانه تنها از دستورالعمل هایی تبعیت می کند که به آن دیکته شده است.

شاید بورس کالا باید مقاومت بیشتری از خود نشان دهد ولی رد دستورالعمل ها و بخشنامه های ابلاغی هجمه های بزرگ تری را به سمت بورس کالا هدایت خواهد کرد.

باید به این نکته با صراحت اشاره کرد که ذات حمایت از ساز و کار بورس کالا به معنی اندک کورسوی پذیرش مکانیسم بازار آزاد در حوزه بازارهای کالایی در کشور است و باید در اولویت قرار گیرد ولی شرایط فعلی هم دیگر پذیرفتنی نیست.

توزیع رانت واقعیتی است غیرقابل انکار و ریشه و دلیل اصلی آن در عدم شناخت بازار و سپس تلاش برای مدیریت دستوری بازارهای کالایی است.

زمانی که قیمت پایه نرخ گذاری در بورس کالا دلار 4 هزار و 200 تومانی است ولی نرخی که برای محاسبه و حتی صادرات برخی کالاها در بازار آزاد کشف می شود نزدیک به دو برابر این رقم است ناخودآگاه پتانسیل رانت خواری نیز ایجاد می شود.

اگرچه در بازار اخلاق مهم است ولی سود 100 درصدی بین بورس و بازار و البته توجیه های مختلف دیگر فضای چندانی برای اخلاق محور بودن افراد و بنگاه های اقتصادی باقی نمی گذارد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار: 22مرداد1397 ، کدخبر: 3426378: www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: بازار - اقتصاد - بورس کالا - اقتصادی - قیمت - حمایت - رانت - مدیریت - بورس - صادرات - آزاد - بخشنامه - اقتصاد مقاومتی - وضعیت اقتصادی - رشد اقتصادی - افزایش قیمت - تفاوت - عوارض - تولید - شرایط - هشدار - پتروشیمی - قیمت ارز - ادبیات - افزایش - اشتغال - همراه - تغذیه - جهانی - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار: ارزش بازار سرمایه ظرف 5 ماه 96 درصد رشد کرد

استخدام مکانیک ماهر و یکنفر CNGکار در کرج

استخدام رنگ کار چوب جهت همکاری در کرج

استخدام تکنسین it، کارمند اداری در تهران

کارگروه نظارتی ویژه نمازخانه های استان مرکزی

واگذاری زمین به مددجویان کمیته امداد زاوه

قیمت دلار تک نرخی 2 بهمن 97/ نرخ 39 ارز عمده اعلام شد

جهش معنادار صادرات نفت عربستان در 2 سال گذشته

پزشکان سالانه 150 میلیارد تومان مالیات می پردازند

وضعیت نوسانات قیمت در بازار مسکن 98

نیمی از ثروت جهان در اختیار 26 نفر!

پردرآمدترین استارتاپ های هوش مصنوعی در سال 2018

انجام بیش از 13 میلیون نفر سفر دریایی در بندرهای هرمزگان

آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری

نرخ حبوبات بسته بندی در غرفه تره بار

بنز CLA45 فول 2016 را بشناسید

اعمال محدودیت در فوروارد کردن پیام ها؛ قدم بزرگ واتس اپ برای مبارزه با اخبار دروغ

حدود 500 روستای سیستان و بلوچستان؛ در صف متقاضیان آبرسانی سیار

دریافت نقدی عوارض خروج در فرودگاه امام متوقف شد

ریزش بورس های آسیایی

جریمه میلیاردی برای دلال گوشت

استفاده دولت از کدملی افراد در طرح کارت سوخت

صادرات نفت عربستان رکورد زد

بررسی قانون منع واردات کالاهای دارای مشابه داخلی

استخدام بازاریاب فروش در فروشگاه نکوهید

پیش بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

قابل توجه کارگرانی که سبد کالا نگرفتند

امکان پیشنهاد سبد خودرو به مشتریان به جای خودروهای ثبت نامی

چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

حق مسکن کارگران افزایش یافت

بازاریابی برای فروش واحد مسکونی کشورهای دیگر به ایرانیان

حق مسکن کارگران 60 هزار تومان بیشتر شد

خودکفایی 700 هزار خانوار نیازمند

کارگران ساعتی و پاره وقت چقدر عیدی می گیرند؟

استخدام دیپلم یا فوق دیپلم مکانیک آقا مسلط به جوشکاری برق در اصفهان

آیا میتوان جلوی کاهش قد ناشی از افزایش سن را گرفت ؟

کشت خیارشور هم کلید خورد!

بازار کار ایران،سال آینده چه کسانی را سر کار می گذارد؟

چراسودسهامداری دولت8سال ثابت مانده است؟/هرسال فقط 500میلیاردتومان

واردات کفش و پوشاک همچنان ممنوع است

حق مسکن کارگران 100هزار تومان شد/اعمال پس از تصویب در هیأت وزیران

جابه جایی مدیران صنایع خودروسازی وضعیت بازار خودرو را تغییر نمی دهد

جابجایی کالا در بنادر هرمزگان به مرز 70 میلیون تن رسید

ثبت 73 هزار میلیارد ریال معامله محصول در بورس کالا

با افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن، مشکل معیشت کارگران حل می شود؟

دوکاتی هم موتورسیکلت برقی می سازد

اختلافات تجاری و تغییرات اقلیمی چشم انداز رشد اقتصادی را تهدید می کند

پاسخگویی تلفنی حوزه طرح و برنامه بانک رفاه به مشتریان

پمپ بنزین های جدید تهران

فروش خودروهای بنزینی و دیزلی در سوئد ممنوع شد

انرژی خورشیدی بهترین انرژی برای کشور ایران

خودروهای داخلی از کیفیت و استاندارد لازم برخوردار نیستند/ باید به بیماری مزمن صنعت خودرو رسیدگی شود

بازاریابی جریان خاص برای فروش واحد مسکونی کشورهای دیگر به ایرانیان

بازدید مدیرعامل بانک کارآفرین از 3 شعبه در تهران

نظام فعلی کارمزد خدمات پرداخت، هم ناکارآمد هم ناعادلانه

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی برگزار شد

انتخاب برترین نوآوری های بانکی و شرکتی در عرصه بانکداری الکترونیک

امکان پیشنهاد سبد خودرو به مشتریان به جای خودروهای ثبت نامی

خودروسازان ضرر 11 هزار میلیارد تومانی را چگونه جبران می کنند؟

امکان پیشنهاد سبد خودرو به مشتریان به جای خودروهای ثبت نامی

کاهش نرخ 23 ارز در بازار بین بانکی +جدول

پیش بینی ها از جهش قیمت مسکن در سال آینده

استخدام رویه کوب و نجار جهت تولیدی مبلمان راحتی در اصفهان

استخدام مدیر سایت برای وب سایت کمک سفر در تهران

استخدام برنامه نویس و طراح سایت PHP و گرافیست وب در مشهد

استخدام کارمند اداری در وب سایت کمک سفر

قیمت جهانی نفت در 2 بهمن 97

چرا سود سهامداری دولت هشت سال ثابت مانده است؟

مدیرکل دفتر مقررات فرودگاهی شرکت فرودگاه ها: طرح جامع 15 فرودگاه در حال تدوین است

آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری

امکان پیشنهاد سبد خودرو به مشتریان به جای خودروهای ثبت نامی

قیمت آپارتمان های کلنگی در تهران +جدول قیمت

تولید بیش از 200 هزار تن علوفه در بابل

آغاز به کار بیست و هشتمین همایش سراسری مدیران بانک قوامین

2 برنامه ویژه وزارت بهداشت برای مبتلایانِ سرطان

موبایل ارزان می شود

استخدام لوله کش صنعتی ماهر جهت شرکت تجیهزات پزشکی

استخدام جوشکار برق و آرگون کار ماهر در محدوده شهریار

استخدام میزبان رستوران آقا جهت همکاری در هتل در مشهد

استخدام نیروی خدماتی آقا در هتل سلما در مشهد

استخدام کارشناسی فروش(مهندسی معماری یا عمران) در تهران

قیمت مسکن کاهش می یابد؟

امکان پیشنهاد سبد خودرو به مشتریان به جای خودروهای ثبت نامی

چاپ کاغذ دیواری و پوستر دیواری مدرن امروزی

استخدام آبدارچی آقا جهت دفتر املاک در کرج

کاهش بهای نفت و طلا در بازارهای جهانی

استخدام تراشکار منوئل جهت همکاری در کرج

قیمت خودروهای خارجی در بازار/لکسوسNX یک میلیارد

استخدام کارگر ساده جهت کار در گل فروشی - کرج

با 70 تا 100 میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟ + جدول

استخدام نیروی خانم جهت رزرواسیون هتل در مشهد

استخدام تراشکار جهت یک شرکت در زمینه ماشین سازی - کرج

استخدام CNC کار فرز و تراس در کرج

دستور دادستانی در خصوص بررسی نحوه توزیع گوشت/ جهاد کشاورزی مکلف شد تا نتایج را جهت بررسی به دادستانی اعلام کند

کاهش نرخ 23 ارز در بازار بین بانکی +جدول

گازرسانی به 78 روستا و شهرک صنعتی در جنوب کرمان/ امروز؛ افتتاح سه کارخانه در مرکز استان

افت سهام آسیایی و آمریکایی با بدبینی به رشد اقتصادی جهان

قیمت نفت در 2 بهمن 1397

ناراحتی روزنامه اصولگرا از بازدید روحانی از وزارت ارتباطات/سیب گران شده،از فیلترینگ حرف می زنید؟

کلیه استخدامی های قم - 2 بهمن 97

دستورالعمل های دولتی با بازار چه کرده است؟

دستورالعمل های دولتی با بازار چه کرده است؟