مطالب مرتبط:
گزارش روزنامه شرق در باره ارتباط محتکران دارو با یک وزیر پیشین
گزارشی از ارتباط محتکران دارو با یک وزیر پیشین
ماجرای ارتباط مشکوک یک زن ایرانی با وزیر نروژی
جزییات احتکار دارو توسط دختر یک وزیر سابق
وزیر بهداشت: دشمن به دنبال این هدف است که درباره کمبود دارو، فضاسازی کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 01:052018-08-14اقتصادي

ارتباط محتکران دارو با یک وزیر پیشین


«کم رانت نداشت»؛ این گفته یکی از کارمندان شرکت دختر یکی از وزرای دولت یازدهم است؛ کسی که هفته گذشته اعلام شد یک انبار داروهای احتکارشده از او شناسایی و کشف شد.

- کم رانت نداشت ؛ این گفته یکی از کارمندان شرکت دختر یکی از وزرای دولت یازدهم است؛ کسی که هفته گذشته اعلام شد یک انبار داروهای احتکارشده از او شناسایی و کشف شد.

شعارسال:" انباری که به گفته سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی تعداد زیادی از داروهایش تاریخ مصرف گذشته بود و خانمی که این انبار متعلق به او بوده، اجازه فعالیت در این حوزه را نداشته؛ اما نکته تأمل برانگیز اینجاست که به گفته سازمان تعزیرات این داروهای تاریخ مصرف گذشته به این نیت نگهداری شده بودند تا دوباره به بازار عرضه شوند که این سازمان از توزیع آنها جلوگیری کرد.

شرق برای یافتن اطلاعات بیشتر در این زمینه به سراغ برخی منابع خبری رفته تا جزییاتی دیگر از این ماجرا، هم درباره این انبار و داروهای احتکار شده در آن و هم شرکتی که این انبار متعلق به آن بوده، پیدا کند.

بر اساس آمارهای غیررسمی که به شرق اعلام شده، ارزش داروهای کشف شده در این انبار بین پنج تا شش میلیارد تومان است.

بیشتر داروهایی کشف شده نیز شامل داروهای جنرال (عمومی) و همین طور مکمل های دارویی بوده است.

این گفته یکی از کارمندان سابق این شرکت است: قبلا بیشترین داروهایی که ما وارد می کردیم، داروهای مکمل و داروهای فوریتی بود؛ اما غالبا داروهای فوریتی طوری بود که اصلا به پخش نمی رسید و در همان گمرک پخش می شد.

این داروها بیشتر برای بیماران خاص و بیماران سرطانی بود که سریع از همان جا فروخته و توزیع می شد .

به گفته این منبع آگاه کسی از وضعیت دقیق انبار های شرکت خبر نداشت.

او دراین باره می گوید: معمولا کسی از انبار داروها خبر نداشت، فقط چند نفر از موجودی انبار ها اطلاع داشتند.

فقط خود مدیر شرکت، مسئول فنی و یک خانم دیگر به نام.

بودند که کاملا از داروهایی که در انبار وجود دارند، اطلاع داشتند .

آن گونه که یاسر رایگانی، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی، درباره این ماجرا توضیح داده: تعداد زیادی از این داروها تاریخ مصرف گذشته بوده است و این انبار متعلق به یک خانم بوده که اجازه فعالیت در این حوزه را نداشته و تداخل صنفی صورت گرفته است.

بخش زیادی از این داروها قابلیت استفاده ندارد و به همین نیت هم نگهداری شده بود تا دوباره به بازار عرضه شود که از توزیع آن جلوگیری کردیم.

پرونده مزبور هم در دست رسیدگی است و به زودی حکم آن صادر می شود.

ارتباط پرونده احتکار دارو با دختر یکی از وزرای سابق هم در روند رسیدگی تأثیری ندارد و انبار مکشوفه مربوط به هر کسی باشد، رسیدگی می شود .

این اولین بار نیست که عملکرد شرکت دارویی متعلق به این فرد خبری می شود.

پیش از اسفند سال گذشته نیز خبری با این تیتر در رسانه ها منتشر شد که درباره همین شرکت بود: بدهی میلیاردی شرکت دختر وزیر سابق به صنعت دارو .

بر اساس گزارشی که وب سایت تابناک منتشر کرده است، این شرکت دارویی که آگهی تأسیسش مربوط به 18 اسفند 1393 است، حدود 350 میلیارد تومان به صنعت داروی کشور بدهکاری دارد که بخشی از این بدهی ها متعلق به زیرمجموعه های آن است.

بررسی های این سایت نشان می دهد این شرکت متعلق به دختر وزیر دولت یازدهم است؛ شرکتی که فقط پس از سه سال از آغاز تأسیس و شروع به کارش در حدود 350 میلیارد تومان بدهی به بار آورده است، حالا در تابستان 97 برای دومین بار، این بار برای احتکار دارو؛ آن هم در شرایطی که کشور در آستانه تحریم سنگین خارجی قرار دارد، خبرساز شده است.

یکی از کارمندان سابق این شرکت دارویی بدهی این شرکت را تأیید می کند و می گوید: خانم دکتر.

350 میلیارد به سیستم پخش بدهکار است.

عمده طلب ها هم به گروه دارویی شفا که وابسته به بانک ملی است و گروه البرز، فارابی و چند شرکت دیگر تعلق دارد.

جالب اینجاست که با این میزان بدهی وقتی اموال شخصی او و شرکتش را بررسی کردند، متوجه شدند ارزش آنها به 50 میلیارد تومان نمی رسد؛ چون تمام سوله ها اجاره ای بود و ماشین ها هم لیزینگ بوده و او مالک صددرصد آنها نبوده .

به گفته یکی دیگر از کارمندان سابق این شرکت که با شرق صحبت کرده است، در شرکت همه اعضای خانواده به غیر از پدر ایشان (وزیر سابق) حق امضا داشتند.

شوهر خانم دکتر حق امضا داشت، دخترشان که 20 سال داشت.

حتی پسرشان که حدود 12 سال داشت، هم جزء مدیران بود.

البته همه را خود خانم دکتر امضا می کرد.

قبل از ریاست جمهوری آقای روحانی پدر خانم دکتر جزء هیئت مدیره شرکت بود؛ اما بعد از اینکه مجلس به ایشان کارت زرد داد، اسمشان از هیئت مدیره خارج شد و فرزندان خانم دکتر به فهرست اضافه شدند .

او همچنین می گوید: شرکت پخش.

طبقه پایین قرار داشت که 85 درصد سهام متعلق به خانم دکتر و 15 درصد مابقی متعلق به آقای.

بود که ما بعد ها متوجه شدیم خانم دکتر هزینه آن 15 درصد را هم پرداخت کرده و به نوعی صددرصد سهام متعلق به خودش بود؛ اما عمده بدهی که بالا آورد، از هزینه هایی بود که پخش می کرد .

او در ادامه افزود: با کارمندان شرکت که استعفا دادند یا تعدیل شدند، تسویه حساب نکرد و همه در وزارت کار از او شکایت کردند.

این در حالی است که آفر های خیلی سنگینی به داروخانه ها و خریداران می دادند که هیچ کدام از شرکت ها این طوری آفر نمی دادند .

کارمند دیگری که در ابتدای این گزارش به صحبت های او اشاره شد،درباره رانت هایی که پیش از این شامل حال این شرکت می شد نیز می گوید: کارنامه کاری رییس شرکت را که مطالعه کنید نکات جالبی را متوجه خواهید شد.

او نزدیک به 21 سال پیش فارغ التحصیل و تقریبا دو سال بعد مدیر فنی بیمارستان میلاد شد.

پس از آن سوپروایزر یک شرکت دارویی معتبر شد و بعد شرکت خودش را تأسیس کرد و با ارتباطی که با وزارت بهداشت داشت، خیلی از داروهای فوریتی را وارد می کرد.

وزارت بهداشت هر از چند گاهی فهرست کمبود داروهای خود را اعلام می کرد تا شرکت ها آن را وارد کنند، اما نکته اینجاست که این شرکت و چند شرکت خاص قبل از اینکه این فهرست به همه اعلام شود از اقلام مورد نیاز باخبر می شدند و پس از آن فهرست در اختیار بقیه شرکت ها قرار می گرفت، اما پیش از اینکه آنها بخواهند دست به کار شوند این افراد دارو را وارد می کردند.

در شرکت پخش نیز کارهای عجیبی انجام می دادند مثلا به بعضی از داروخانه ها تا 50 درصد هم تخفیف می داد.

این نشان می داد که قیمت گذاری داروهایی که وارد می کردند درست انجام نشده بود مثلا جنسی را که 10 یورو خریداری می کرد به قیمت گذاری 50 یورو اعلام می کرد.

او جزء هیئت مدیره اتحادیه واردکنندگان مکمل هم بود در نتیجه خودش در قیمت گذاری نظارت مستقیم داشته و قیمت رقبا را می دیده .

نگاهی به جزییات و اطلاعاتی که درباره سابقه و عملکرد این شرکت و مدیر آن وجود دارد، نشان می دهد در این سال ها نه تنها به لحاظ قانونی از ادامه کار آن جلوگیری نشده، بلکه منجر به آن شده است که در شرایط حساس این روزها که وضعیت دارویی کشور به دلیل مسائل ارزی و تحریم های خارجی دچار بحران و مشکلاتی عدیده است، با احتکار دارو برای کسب سود و منفعت بیشتر در راستای وخیم تر شدن وضعیت دارویی کشور نیز اقدام کرده اند.

داروهای بیمارستانی این بار اولی نیست که موضوع احتکار دارو در کشور خبرساز می شود.

چندی پیش شرق با انتشار گزارشی در این باره از اقدامات برخی شرکت ها در این زمینه خبر داده بود.

بر اساس گزارش شرق ، در حالی که واردات برخی داروها در ماه های ابتدایی سال جاری افزایش چشمگیر داشته، اما هم زمان آن داروها در داروخانه ها کمیاب شدند که دلیل آن احتکار 49 میلیون دلاری دارو از سوی چندین شرکت مشهور دارویی بود؛ موضوعی که شواهد و وضعیت کمبود دارو در داروخانه ها هم آن را تأیید می کند.

طبق اطلاعات منتشرشده در آن گزارش بر اساس آمار گمرک، واردات برخی از داروهایی که هم اکنون کمبود آنها در بازار محسوس است، در چهارماهه ابتدایی سال جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته حکایت از افزایش 2.

5برابری دارد.

بسیاری از این داروها مصرف بیمارستانی دارند و جزء داروهای استراتژیک اند مثل داروی آلبومین و آی وی آی جی که نزدیک یک ماه است تقاضا برای خریدشان بسیار بالا رفته و وزارت بهداشت آنها را در فهرست داروهای فوریتی قرار داده تا شرکت ها هرچه سریع تر این داروها را وارد کنند.

این در حالی است که احسان سلطانی، از کارشناسان اقتصادی، با بررسی واردات آی وی آی جی، آلبومین و فاکتور 8 که همگی از مشتقات خونی هستند، با بررسی آمار گمرگ به شرق گفته بود: آمارها نشان می دهد کل واردات این کالا در سال 96 نزدیک به 150 میلیون دلار بوده، چهار ماهه اول سال 96 حدود 19 میلیون دلار واردات داشتیم که در چهار ماهه اول سال 97 واردات این کالاها به 49 میلیون دلار رسیده است، یعنی 2.

5 برابر شده.

در شش ماه اخیر نیز 88 میلیون دلار از این کالا وارد شده یعنی نسبت به میانگین شش ماهه 17 درصد افزایش واردات داشتیم، به عبارتی چه در دوره چهارماهه آن را بسنجیم و چه در دوره شش ماهه، در این زمینه نباید دچار کمبود باشیم .

چندی پیش سازمان غذا و دارو به دو شرکت پخش دارویی به دلیل تعلل در توزیع دارو اخطار داد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی این سازمان، دراین باره گفت: بنا بر بررسی گزارش های ارسالی از منابع مختلف، به دو شرکت پخش دارویی به دلیل تعلل در توزیع برخی اقلام دارویی از سوی سازمان غذا و دارو، اخطار و تذکر جدی داده شد و در صورت تکرار یا اصرار این شرکت ها یا هر مجموعه دیگری در زنجیره تأمین و توزیع دارو، براساس مقررات و از طریق سازمان تعزیرات و مراجع ذی صلاح قانونی و نیز اختیارات مصرح سازمان غذا و دارو با عوامل تعلل در توزیع دارو برخورد جدی خواهد شد.

درباره برخورد با احتکار، اختفا، عدم ارائه یا هرگونه تعلل در تأمین و توزیع کالا به ویژه دارو و کالاهای اساسی اجماع وجود دارد و همه دستگاه های مسئول در این زمینه اعلام آمادگی کامل کرده اند و در شرایط فعلی و در راستای حفظ حقوق عمومی، هیچ گونه اغماضی دراین باره صورت نخواهد گرفت.

با این حال، به نظر می رسد برخی شرکت های دارویی چندان به این هشدارها اهمیتی نمی دهند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت فانا، تاریخ انتشار: 22مرداد1397 ، کدخبر: 15045: www.

phana.

ir
کلید واژه ها: دارو - سازمان تعزیرات - سازمان تعزیرات حکومتی - وزرای دولت یازدهم - تعزیرات حکومتی - کارمندان - دولت یازدهم - تعزیرات - توزیع - اطلاع - تاریخ - بیماران - مصرف - دختر - بیماران خاص - بازار - رانت - دولت - اطلاعات - میلیارد - مدیر - صورت - گمرک - وزیر - یاسر

آخرین اخبار سرویس:
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت وگو با فارس: احیای وزارت بازرگانی نوعی فرافکنی و اتلاف وقت است

رکورد شکنی قیمت نفت با ورود به کانال 65 دلار

پیش بینی قیمت نفت در بودجه 98 محقق می شود؟

بدهی های دولت به بیش از 10 هزار میلیون دلار رسید + جزییات

اینفوگرافی / میزان عیدی کارگران در 10 سال اخیر

با توافق اوپک جلوی نفت 25 دلاری را گرفتیم

رییس بسیج سازندگی: 20 هزار پروژه محرومیت زدایی در زمینه آب و اشتغال تعریف کرده ایم

پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

این پارک با بیشتر پارک های ایران فرق می کند

استقبال گسترده از نمایشگاه بین المللی مد و لباس چابهار/ حضور لورنزو موگانتی در جشنواره امسال

قطعه سازان نیز از سوء مدیریت خودروسازان متضرر شده اند/ دولت پاسخگوی سیاست گذاری در خودروسازی باشد

پیش بینی قیمت نفت در بودجه 98 محقق می شود؟

از 18 هزار فارغ التحصیل بیکار یزد 200 نفر کارورز شده اند

تازه ترین اقدامات وزارت نیرو برای تامین برق

استقبال گسترده از نمایشگاه بین المللی مد و لباس چابهار/ حضور لورنزو موگانتی در جشنواره امسال

گسترش مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق به استان ها

بورس بازی بلدید؟

بلایی که تحریم ها سر بازار نفت آورد

شکست ورشکستگان در ورشو /شیفت انتظارات در بازار نفت /سناریوهای افزایش مزد

تا حصول نتیجه لازم برای دفاع از حق مردم لحظه ای سکوت نخواهم کرد/ تخلف دولت محرز است

گفت و شنود/ قیمت خرید!

جزییات تسهیلات بانک مرکزی برای صادرکنندگان

ایران پانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان می شود

برای عبور از بحران اقتصادی نیاز به نقشه راه و برنامه داریم

واردات ابریشم خام به 188 تن رسید/آلمان بزرگترین صادرکننده به ایران+جدول

بورس بازی بلدید؟

چرا آمریکا دنبال تصویب لوایح مرتبط با FATF در ایران است؟

کره جنوبی در ماه ژانویه 228 تن نفت خام از ایران خرید

افزایش رشد اقتصادی فرانسه

تولید اسنک از ذرت حیوانی تکذیب شد!

سنگ آهن 18 دلار گران تر از قبل پیش بینی شد

کند شدن فعالیت های اقتصادی آمریکا ارزش دلار را کاهش داد

احتمال حذف دلار از مبادلات روسیه و آرژانتین

مگر می توان در مازندران برنج نکاشت...

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی استان زنجان: میزان توزیع میوه شب عید در زنجان افزایش می یابد/ افزایش قیمت کاذب میوه در آستانه عید

کره ای ها طلسم واردات از ایران را شکستند

قیمت نفت 65 دلار را رد کرد

چشم سرمایه گذاران به دنبال مذاکرات واشنگتن- پکن

جزییات تسهیلات بانک مرکزی برای صادرکنندگان

مگر می توان در مازندران برنج نکاشت...

کاری جز رفع نیاز صنایع نخواهیم داشت

رییس سازمان تعزیرات به فارس خبر داد اجرای طرح ویژه نوروزی تعزیرات برای مقابله با گران فروشی گوشت و مرغ

چه افرادی نباید کافیین مصرف کنند؟

دور باطل افزایش تورم و فقر طبقه متوسط

بلایی که تحریم ها سر بازار نفت آورد

هجوم بحران جدید به اوپک

گران فروشی نفت تحریمی توسط چینی ها

پیگیری سوژه مردم: سی سخت شهری که بیمارستان ندارد فارس من| دلیل رکود در روند ساخت بیمارستان سی سخت از زبان استاندار

بانک مرکزی ترکیه به دنبال اقدامات نقدینگی است

نشست «نقش زنان در حمایت از تولید ملی»/ یک چهارم درآمد خانوار صرف «ظاهر زنان» می شود/ زنان استراتژیست اقتصاد خانواده اند

فارس از وضعیت فامنین گزارش می دهد دست سرد «موازی کاری» بر سر «سایت اداری»/ ادارات عَلَم شدند

سومین تولیدکننده فروکتوز در جهان

فرار مالیاتی با ترخیص موبایل‎های مسافری

«دختران مجرد» بیمه می شوند

عکاسان موفق به شکار بی ام و M8 گرن کوپه شدند

گفت وگوی تصویری فارس با وزیر اسبق صنعت غضنفری: گوشت 40 هزار تومانی 100 هزار تومان می شود اما کسی با مردم حرف نمی زند

افتتاح چند طرح عمرانی در نی ریز

رونمایی از دستگاه ATM بیت کوین ایرانی

قیمت محصولات رنو در بازار

افزایش تولید روزانه 14.2میلیون مترمکعب گاز در کشور

گران فروشی نفت تحریمی توسط چینی ها

5 واگن جدید ناوگان خط 2 قطار شهری وارد مشهد شد

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز شنبه 27 بهمن 97 + تغییرات

اعتراض جمعی از روزنامه نگاران و چهره های ورزشی گیلانی؛ آقای کریمی، باید پاسخ گو باشید نه مدعی!

قیمت مسکن در 26 بهمن 97

درآمد دولت از مالیات بر حقوق ها چقدر است؟

معاون ترامپ ایران را به نازی ها تشبیه کرد

مشکل صادرات گندم روسیه و قزاقستان به ایران حل شد

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 27بهمن

رانت 50هزار میلیاردی ارز دولتی

جمهوری کالمیکیای روسیه دام زنده به ایران صادر می کند

چگونگی گسترش بازار صنایع دستی ایران در ژاپن بررسی شد

تامین گوشت قرمز از زمین، هوا و دریا

برق سودان قطع شد

جزییات تسهیلات بانک مرکزی برای صادرکنندگان

توزیع گوشت گرم گوساله 64 هزار تومانی در فروشگاه های مشهد

آب برخی مناطق اندیمشک شنبه قطع می شود

کره ای ها طلسم واردات از ایران را شکستند

قیمت نفت در سال جاری به 70 دلارمی رسد

بلیت چارتری 800 هزار تومانی برای پرواز قشم-تهران

ورود مجلس به پروازهای چارتری

قیمت روز مسکن 1397/11/26 + جدول

فعالیت های حفاری در بخش نفت شیل آمریکا کُند شد

گسترش مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق به استان ها

گوشت کیلویی 26میلیون تومان +عکس

چرا بهترین زمان برای خواب، از ساعت 23 تا 6 صبح است؟

صیادان چینی آب های ایران، عامل برکناری رییس سازمان شیلات

مردم را بیش از این نگران‎ نکنید

قاسمی: نگاه ایران به تاجیکستان خویشاوندی است

جزییات ثبت سفارش مجدد کالاهای گروه 4 در مناطق آزاد

توزیع گسترده برنج، روغن و تخم‏‏‎مرغ با قیمت مصوب

تاریخ واریز سود 175 هزار تومانی سهام عدالت

مدیرعامل آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد ایجاد 10 هزار فرصت شغلی با احداث سد آبریز کهگیلویه

توقف در حاشیه رودخانه کرج ممنوع

احتمال وضع عوارض برای صادرات تخم مرغ

جوی درست کرده اند که اگر کسی از FATF دفاع کند، فکر می کنند اجنبی است / اگر لوایح FATF تصویب نشود، تاجرهای عراقی یا افغانی هم حاضر نخواهند بود از ما چیزی بخرند / بهترین های علم اقتصاد را هم به ایران دعوت کنید، در یک اقتصاد بسته، هیچ کاری نمی توانند انجام دهند

خودروهای با ثبت سفارش جعلی تحویل سازمان اموال تملیکی می شود

قیمت مرغ در ایام پایانی سال نوسانی نخواهد داشت

بلایی که تحریم ها سر بازار نفت آورد

بازداشت سفیر سابق آفریقای جنوبی در ایران

ارتباط محتکران دارو با یک وزیر پیشین

ارتباط محتکران دارو با یک وزیر پیشین