مطالب مرتبط:
گفت وگوی مشروح فارس با عبدالله انوار: خاطره جالب عبد الله انوار از علامه طباطبایی/آیرونساید رضاخان را انتخاب کرد
تکرار/گزارش فارس از آیین رونمایی از کتاب «الف لام خمینی»: خاطره جالب ناطق نوری از امام/ امام در نظر به شیخ فضل الله نوری نزدیک بود و در عمل به آیت الله نایینی
استاد هوشنگ عباس زاده عضوهیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی: روابط عمومی ها بپذیرند شغل سختی انتخاب کرده اند
علامه غریفی: وضعیت آیت الله قاسم در حال بهتر شدن است
چرا جایگزین قائم مقام آیت الله جنتی امروز در مجلس انتخاب نشد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 23:522018-08-14سياسي

خاطره جالب عبد الله انوار از علامه طباطبایی/ چه کسی رضاخان را انتخاب کرد؟


عبد الله انوار نسخه شناس و پژوهشگر تاریخ تهران است که عمر طولانی خود را صرف تحقیق و پژوهش کرده است.

تنها زندگی می کند و خانه اش را در آجودانیه وقف کرده است.

- ، به نقل از فارس ؛ عبد الله انوار نسخه شناس و پژوهشگر تاریخ تهران است که عمر طولانی خود را صرف تحقیق و پژوهش کرده است تنها زندگی می کند و خانه اش را در آجودانیه وقف کرده است.

پدرش سید یعقوب انوار از روحانیونی بود که به سلک مشروطه طلبان پیوست.

از ویژگی سید عبد الله انوار ذهنی حاذق است که بعد از 94 سال هنوز تواناست.

در بدو ورود به خانه کتاب های گوناگون می بینی که همه خانه را تزیین کرده است.

تنها جای برای نشست چند نفر فراهم شده است.

انوار ازدواج نکرده است اما کتاب همه زندگی انوار شده است.

قصدم از گفت وگو با انوار شنیدن ناشنیده های از بسیاری از بزرگان این کشور بود که در تاریخ این کشور نقش داشته اند پیرمرد با آنان نشست و برخاست داشته است .

اما انوار فهرست نگار بسیار فهرست وار از زندگی این بزرگان می گوید و برداشت اش از تاریخ روایت خودش است و جا برای بحث دارد.

وی خاطره هایی بسیار از دگرگونی های ایران و زندگی مردمان آن در 8 دهه گذشته بدین سو دارد.

درک بسیاری از دگرگونی های سیاسی و اجتماعی ایران در هشتاد سال دهه گذشته، دو دهه حضور در بخش نسخه های خطی کتابخانه ملی، دارد.

دانسته ها و خاطره های سیدعبدالله انوار از رخدادهای این برهه زمانی، در جایگاه تاریخ شفاهی می تواند یافته هایی ارزشمند در دسترس پژوهشگران و علاقه مندان تاریخ معاصر جای دهد.

انوار با علاقه بسیار به تحصیل در ریاضی، فلسفه، حقوق و ادبیات، خود را دامن دانش رهانید.

انوار در سال 1303 خورشیدی در تهران متولد شد.

نسب خانواده انوار به فقیه نامدار عصر صفوی سید نعمت الله جزایری می رسید و نام خانوادگی انوار نیز از کتاب وی انوار نعمانیه گرفته شده است.

مادرش دختر عموی میرزا علی خان امین الدوله بود.

*جناب انوار شما در یک خانواده مذهبی ـ سیاسی متولد شدید و با افراد تاریخی بسیاری از شهید مرتضی مطهری گرفته تا آریان پور ، جلال آل احمد ،سید احمد فردید و به نوعی با جریانات متفاوت سیاسی مرتبط و طی این هشت دهه گذشته تحولات بسیاری را شاهد بودید.

در آغاز سخن مقدمه ای از خودتان بفرمایید ، چگونه پدر شما با این که یک مجتهد بود اما طرفدار مشروطه شد؟ من در شیراز متولد شدم، پدرم مدرس معقول و منقول و با یک واسطه در فقه شاگرد شیخ مرتضی انصاری معروف بود.

وی شش تا هفت ماه شاگرد میرزا حسن جلوه و در فلسفه نیز شاگرد ملاهادی سبزواری و سپس شاگرد میرزا حسن کرمانی شد.

وی فلسفه متعالیه را نزد آمیرزا هاشم اشکوری از بزرگان عرفان و فلسفه آموخت حتی او حسن زنجانی را در اصول نیز درک کرده بود.

آمیرزا حسن زنجانی زبان عربی را خوب می دانست مجلاتی که در مصر چاپ و منتشر می شد را می شناخت و سر درس برای شاگردان خودش آنها را توضیح می داد پدر بعد از این درس با مفاهیم مشروطه مثل آزادی آشنا شد و به جریان مشروطه خواه پیوست.

پدرم با ملک متکلمین آشنا و سپس زندانی شد و مجازات بسیار سنگینی را تحمل کرد پدرم را باغ شاه بردند و بر گردنش زنجیر آویختند.

مجازات های آن دوره با امروز قابل قیاس نیست.

پدر محاکمه و از تهران به نور تبعید شد و پس از فتح تهران توسط مشروطه خواهان به دعوت میرزا حسین خان سپهسالار به تهران آمد.

*چطور شد که سرانجام مشروطه منتهی به حکومت رضا شاه شد و پیش بینی که مشروعه خواهان از مشروطه کردند به وقوع پیوست؟ در دوران مشروطیت استبداد از بین رفت اما به دلیل مشکلات گوناگون ایران از هم پاشید چند قحطی بزرگ به وقوع پیوست به گونه ای که خود مستوفی الممالک دعا می کرد که تهران را ترک کند.

حکومتی ها در فکر این بودند مردی بیاید تا مشکلات ایران را حل کند.

*آیا این اتفاقات ناشی از جبر زمانه بود؟ بسیاری از جوانان با تاریخ معاصر خود آشنا نیستند در همان زمان اگر کسی تصمیم ، می گرفت از تهران به مشهد سفر کند در بسیاری مناطق راهزنان به کاروان ها حمله کرده و کاروان را لخت می کردند حتی یکی از گردشگران آلمانی که در آن دوره به ایران آمده بود، نقل می کرد که لباس گدایی پوشیده تا مورد حمله راهزنان قرار نگیرد.

در این شرایط مسائل این چنینی باعث شد که زمینه برای بر سر کار آمدن رضاشاه فراهم شود.

به محض انجام کودتا توسط رضاخان وسیدضیاء درایران ، همه رجال طرفدار کودتا از مصدق تا مشیرالدوله و موتمن الملک ، مستوفی الممالک تا پدر بنده تا زمانیکه حس می کردند رضاخان به درد می خورد، طرفدار او شدند.

بعدها حتی پدر من نیزمغضوب رضا شاه شد .

*علت مغضوب شدن پدر شما چه بود؟ پدرم به تیمورتاش نزدیک بود بعد از اختلاف تیمورتاش و رضاخان مورد غضب حکومت قرار گرفت.

*شما در خاطراتتان گفته بودید که مادرتان بعد از قضیه کشف حجاب دیگر از خانه بیرون نرفت و پدر نیز برای اینکه بیرون از منزل به حمام نرود، در منزل حمام ساخت.

این را گفتم تا سبک زندگی مردم آن دوره را به ویژه در نوع لباس پوشیدن، معاشرت وغذاخوردن که در تاریخ مغفول مانده برایمان توضیح دهید؟ از دوره ناصرالدین شاه به تدریج سبک زندگی مردم تغییر پیدا کرد حتی کسانی که فرنگ رفتند به مردم توضیح می دادند که روش غذا خوردن ما با غربی ها متفاوت است این طور شد که مادرم دیگر در زمان کشف حجاب از منزل بیرون نرفت.

*از این منظر این سوال را پرسیدم چون بیشتر سبک زندگی مردم، نوع آداب و رفتار آنها در تاریخ گم می شود و روایتی ازآنها کمتر وجود دارد.

پوشش بانوان قبل از کشف حجاب، چادر سیاه بود.

هر محله ای لباس مخصوص خودش را داشت که البته به نظر من جالب نبود.

حتی پس از اینکه رضاخان به قدرت رسید قانونی تحت عنوان قانون لباس متحد الشکل گذاشت این سیاست ادامه پیدا کرد تا خیلی از روحانیون مجبور شدند لباس خود را کنار بگذارند حتی سربرهنگی را در جامعه رواج داد.

*در آغاز مشروطه حد و حدود تهران چقدر بود، آیا مشروطه در حد و حدود تهران تأثیری داشت؟ بعد از مشروطیت رژیم استبدادی از بین رفت و رژیم جدید هنوز نیامده بود.

مملکت کاملا از هم گسیخته شده بود.

در نواحی مختلف ایلات حاکم بودند نواحی شمالی بیشتر به سمت کمونیست ها تمایل پیدا کرده بودند و دولت از ترس کمونیست شدن بعضی مناطق ایران رییس قزاق ها که روس بود را عوض کرد.

بعضی از نیروهای کمونیست از شوروی به ایران حمله ور شدند حتی ارتش قزاق در مقابله با آنها شکست خورد، فرماندهی قزاق را بهآیرون ساید انگلیسی سپردند پیش از این او فرمانده قشون انگلیسی در مصر بود، بعد از اینکه مأموریتش تمام شد به ایران آمد.

بعد از آنکه جنگ تمام شد قرار شد که آیرون ساید ایران را ترک کند و به او گفتند که یک نفر فرمانده برای ایران پیدا کن .

تمام قزاق هایی که شکست خورده بودند در آق بابای قزوین پایگاه داشتند و آیرون ساید نیز رضاخان را یافت.

زمانیکه آیرون ساید رضاخان را پیدا کرد، رضا خان تب شدید مالاریا داشت اما بسیار منظم بود بعدها من پیگیر بودم که چطور آیرونساید رضاخان را پیدا کرد.

آیرون ساید در گفت وگویی با مصطفی فاتح در لندن گفته بود برای انتخاب رضا خان سی پرونده افراد مختلف را مطالعه کردیم و متوجه شدیم که رضاخان از همه آنها بهتر است.

آیرون ساید با رضاخان قرار گذاشت اگر دولت را به دست بیاورد با احمدشاه قاجار کاری نداشته باشد اما بعد از اینکه به سلطنت رسید گفته بود که من قصد این را نداشتم که احمدشاه را از ایران خارج کنم خود او علاقه ای به سلطنت نداشت و برادر احمدشاه نیز مزاحمت ایجاد میکند.

*آیا رضاخان را برای نخست وزیری انتخاب کرده بودند ؟ بله اینگونه به نظر می رسید و تمام رجال از مصدق تا افراد دیگر با رییس الوزرایی یا سردار سپه رضاخان موافق بودند.

*آقای مدرس چطور؟ خیر، مدرس با رضاخان موافق نبود اما در مقابل رضاخان شیخ خزعل را انتخاب کرده بود.

من هفده ساله بودم که رضاشاه از ایران رفت.

*برخی معتقدند قرارداد دارسی که رضاخان با انگلیسی ها بست قرارداد خائنانه ای بود.

قرارداد دارسی را مفصل تقی زاده نوشت.

این قرارداد به کوشش تقی زاده، ذکاءالملک ،علی اکبر داور در حال تدوین بود که رضاخان از روی عصبانیت پرونده را در آتش انداخت.

پس از آن انگلیسی ها آمدند.

انگلیس ها در جنگ جهانی اول حاکم تمام دنیا بودند همانطور که امروز آمریکا چنین هژمونی دارد .

انگلیسی ها رییس شرکت نفت خود را به ایران فرستادند.

رییس شرکت نفت انگلیس با رضاخان دیدار کرد و تهدید کرد که در صورت عدم انعقاد قرارداد نیروهایشان را در خلیج فارس پیاده می کنند.

تقی زاده می گفت که ما مبهوت شدیم! .

*یعنی رضاخان در مقابل جنگ ، دارسی را پذیرفت؟ بله، البته من از رضاخان دفاع نمی کنم اما تاریخ را روایت می کنم.

تقی زاده می گفت که مسئله اقتصاد نبود اما امنیت انگلیسی برای نفت برقرار بود و انگلیس ها هم می گفتند که ما امنیت نفت را برقرار می کنیم چون آن زمان نه روس ها نه انگلیس ها و نه هیچ کشور دیگر دنیا قدرت مقابله با آمریکا را نداشتند.

* برخی معتقدند چون رضا خان انگلیسی بود نگذاشت کسی در ایران با آلمان ها قرارداد نفتی ببندد.

رضاشاه را به دلیل نزدیکی بیش از حد به آلمان ها از سلطنت خلع کردند.

همه راه آهن ها را آلمان ها در ایران کشیدند.

داور در قراردادی که با آلمان ها بست اشتباه کرد و از کار برکنار شد.

در ایران قانون وجود نداشت به همین دلیل نمی توانستیم قانون کاپیتولاسیون را لغو کنیم.

بعد از جاری شدن قانون کاپیتولاسیون لغو شد.

میرزاعلی اکبر داور بهترین قانون آیین و دادرسی را برای کشور نوشت.

* آقای انوار خلیل ملکی یک جمله تاریخی دارد که ما کمونیسم را انتخاب نکردیم و کمونیسم ما را انتخاب کرد و این سخن به این معنی است که بسیاری از تحصیلکرده ها ی ما در آن دوران جذب حزب توده می شدند.

آیا شما به حزب توده تمایل داشتید؟ آن روز حزب توده در ایران تاسیس شد.

به افتضاح روزهای آخرش نرسیده بود.

من دو تا استاد درجه یک به نام شهید نورایی و مرحوم محمود صناعی داشتم که مرا تشویق کردند عضو حزب توده شوم.

خلیل ملکی و انشعابیون حزب توده معتقد بودند.

استالین همان تزار بود که رنگ عوض کرد.

* اعضای حزب توده تا زمانی که حزب در کشورغیرقانونی شد هژمونی روسیه را پذیرفته بودند اما افرادی مانند خلیل ملکی نپذیرفت ناشی از چه بود؟ * شما در جریان کودتای 28 مرداد 1320 هجری شمسی کجا بودید.

بنده با سرلشکر فربد که آن موقع سروان بود به خانه مصدق رفتیم که اوباش در حال تخریب خانه مصدق بود.

صبح روز کودتا به کتابخانه مجلس رفتم و در حال مطالعه بودم که حدود ساعت 11 صبح معاون کتابخانه آمده بود و به کسانی که در کتابخانه مشغول مطالعه کتاب بودند گفته بود آقایان تشریف ببرید وضعیت غیر عادی است و من و سروان فربد بعد از ظهر به سمت خانه مصدق رفتیم و دیدیم که کودتای 28 مرداد آغاز شده بود و تانک آورده بودند و به کمک اوباش خانه مصدق را ویران کردند و روشنفکران نسبت به کودتا بی تفاوت نشدند و جلال بعد از کودتا چند مقاله نوشت و نسبت به کودتا اعتراض کرد.

آل احمد تا آخر عمر مبارز بود برخی از نسل جوان به خاطر کتاب غربزدگی او انتقاداتی به ایشان دارند که در حالی که کتاب غربزدگی اعتراض به آمریکایی ها بود.

*یکی از دوران تاریخی ایران شهریور1320 است.

شما با جلال آل احمد آن دوره دوستی نزدیکی داشتید .

ما در دانشسرا هم کلاس بودیم البته رشته های متفاوت را انتخاب کردیم اما تا انتها با هم دوست بودیم.

*از نظر سیاسی آل احمد و خلیل ملکی خیلی به هم نزدیک بودند؟ بله.

خلیل ملکی در بین کمونیست ها بسیار با سواد بود تنها کسی بود که کتاب مارکس را خواند و مارکسیسم را خوب می شناخت.

دو نفر در آن زمان به استالین حمله کردن یکی مارشال تیتو رییس جمهور اسبق یوگسلاوی و دیگری خلیل ملکی بود اما چون ملکی مقامی نداشت زیاد سخنانش مورد توجه قرار نگرفت.

او به استالین می گفت این راهی که شما می روید به ترکستان است و کمونیسم را به ورطه شکست می کشاند.

*با توجه به درک آن دوره چه ویژگی هایی از سال 1328 تا شهریور 1332 وجود داشت که این اندازه در تاریخ ایران برجسته شده بود؟ چون در آن دوره آزادی وجود داشت اما از زمان رضاخان قلم ها بسته شد.

*برگردیم به شرایط دوران خودتان.

چطور شد که شما حقوق را در دانشگاه انتخاب کردید اما تغییر رشته دادید و ریاضی خواندید.

پدر شما معتقد بود که چرا معقول نمی خوانی اما اعتباریات میخوانی؟ من هفتاد و اندی سال پیش می خواستم وارد دانشگاه شوم در سال 21 هجری شمسی اصلا کنکوری وجود نداشت.

چون افراد اندکی بودند که قصد داشتند دروس عالیه بخوانند تنها مدرسه حقوق بود که شرکت کننده زیاد داشت چون افرادی که علوم حوزوی تحصیل کرده بودند نیز قادر بودند در مدرسه حقوق تحصیل کنند.

هزار نفر آن دوره شرکت کردند که از این بین سی نفر پذیرش می شدند و من یکی از آنها بودم.

پدرم معتقد بود که تا زمانی علوم اصیل هست چرا علوم اعتباری مطالعه کنی؟ من هم رشته ریاضی را انتخاب کردم و البته در دانشکده حقوق هم می خواندم.

*شما علوم حوزوی هم خواندید و با شهید مطهری هم ارتباط داشتید؟ من جامع المقدمات و سیوطی را خوانده ام.

چهار جلد مقدمات و سیوطی که صرف و نحو قدیمی بود را با دقت مطالعه کرده ام.

سیوطیرا نزد را رضا برقعی خواندم آقای برقعی به من می گفت که آقای مطهری از طلبه های حوزه علمیه قم هست تازگی هم متأهل شده است و ماهی چهل تومان شهریه دریافت می کند و من حاضر شدم درسال 1330 ماهی صد تومان به آقای مطهری بدهم تا او شرح منظومه هادی سبزواری را به من یاد دهد .

من به آقای مطهری گفتم که من شرح منظومه را می خوانم هر جا اشکال داشتم شما برایم توضیح دهید شش ماه من درس را فرا گرفتم بعد از آن آقای مطهری گفت که دیگر به این روش به کسی درس نمی دهد.

*خاطره ای از شهید مطهری دارید؟ ایشان فرد بسیار شریفی بود یک روز خاطرم است که به من گفت روزی در خلوتش با خدا صحبت می کردم و از نظر عقلی به این رسیده که نمیتواند بدون در نظر گرفتن یاد و نام و ذکر خدا امکان زندگی نداشته باشد.

من باعلامه طباطبایی هم ارتباطات زیادی داشتم علامه به من علاقه داشت او مرد ریاضت کشیده ای بود همه کتاب های اسفار را خوانده بود و زمانی که به حوزه علمیه رفت کلاس فلسفه اش بسیار رونق داشت .

خاطره ای جالب از علامه دارم خاطرم است که روزی علامه در انجمن حکمت و فلسفه امروز که آن زمان نام دیگری داشت حضور یافت.

او پنج شنبه ها غروب بدانجا می رفت و من هم آن زمان بدانجا می رفتم.

خاطرم است که دو دختر آمریکایی به انجمن آمدند که از دانشگاه کلمبیا مافوق لیسانس گرفته بودند و چند بحث درباره معقولات داشتند آنها وقتی علامه را دیدند در زمینه معقولات خواستند چند سوال از علامه بپرسند اما لباس بدون آستین داشتند، من هم آنجا نقش مترجم را داشتم.

من به دخترها گفتم که علامه یک قدیس است و شما چرا با این پوشش اینجا آمدید که علامه به من گفت کاری با آنها نداشته باش.

اجازه بده سوالاتشان را بپرسند.

*شما با بزرگان زیادی ارتباط داشتید از پروفسور هشترودی تاجعفر شهیدی و مرتضی مطهری.

آقای شهیدی بیش از آنکه کار علمی انجام دهد کار اداری داشت .

*مثل اینکه با جلال آشتیانی هم رفاقت داشتید.

؟ آشتیانی هر زمان به تهران می آمد به منزل ما می آمد و با هم بحث های علمی میکردیم او بسیار آدم شوخ طبعی بود.

* آیا جلال آل احمد در سال های آخر عمرش گرایش به مذهب پیدا کرده بود؟ بله جلال در آخر عمر به این اعتقاد رسیده بود که اگر انسان دارای ویژگی پول پرستی و مقام پرستی باشد برای رسیدن به اهداف شخصی خود گرایش های مختلف پیدا می کند.

انسان باید عقاید مذهبی داشته باشد به معاد اعتقاد داشته باشد تا دچار دگردیسی نشود و جلال به کارکرد مذهب اعتقاد داشت.

* بیشتر تالیفات شما شرح و ترجمه بود؟ نه من 11 جلد لغتنامه نوشتم.

10 جلد نسخ خطی برای کتابخانه نوشتم.

هر چند اساتید دانشگاه الان با آن زمان متفاوت هستند.

من به یک دانشجوی خانم که دکترای حقوق گرفته بود گفتم شما باید در رشته حقوق یک واحد اقتصاد هم می خواندید یا حقوق مدنی می خواندید.

مرحوم دکتر عمید به ما درس می داد مثل یک فقیه به ما درس می داد.

متاسفانه یکسری بی پرنسی بی در جامعه می بینیم یکی از چیزهای که جامعه را به ابتذال می کشد پول پرستی بی حد است.

این خانه که می بینید را بخشیدم گفتم تا من زنده ام در آن زندگی می کنم.

معتقدم دین باید در جامعه ساری و جاری باشد آن زمان روحانیت برای ما سمبل بودند.

یکی از سرمشق های من در زندگی علامه طباطبایی بود.

من به اتفاق یکی از دوستانم برای دیدن ایشان به قم رفتیم.

خانمش گفته بود علامه رفته نان بخرد و منتظر ماندیم و دیدیم علامه با یک سنگک در حال برگشت به خانه است.

* شما بین دیکتاتوری و استبداد فرق گذاشتید و معتقدید رضا خان دیکتاتور بود اما دوران قبل از رضاخان استبدادی بود.

استبداد با دیکتاتوری فرق دارد.

دیکتاتور متناسب با یکسری قوانین اعمال قدرت انجام می دهد اما مستبد هر امری را دیکته می کند بدون اینکه شبیه هم باشند.

بخشی از مشکلاتی که در کشورمان است مشکلات فرهنگی است چون ما زمینه دیکتاتوری را در کشور فراهم می کنیم.

در کدام کشور مثل کشور ما تملق گویی وجود دارد.

مصدق زمانی که قدرت را گرفت علاقمند بود اختیار جدیدی را بگیرد برای اینکه نظام بروکراسی کشور کار نمی کرد.

*شما یکی از دوستان جلال بودید در تشکیل کانون نویسندگان که آل احمد وجود داشت بین هویدا و آل احمد چه گذشت.

جلال آل احمد در آن جلسه به هویدا انتقاد کرد و گفت شما نمی توانید جلوی آزادی را بگیرید و هویدا هم در آن جلسه نگفت من جلوی آزادی را می گیرم.

پهلوی دوم چون دیکتاتور بود می خواست ظاهر را حفظ کند و هویدا می خواست خود را به شاه نزدیک کند.

دو گروه در کانون نویسندگان آن روز وجود داشتند گروه چپگرا به رهبری به آذین و گروه دیگر غیرچپگرا به نام جلال آل احمد.

من تیمسار پاکروان که به کتابخانه ملی آمد دیدار داشتم که تیمسار پاکروان به من گفت به شاه گفتم ساواک باید وجود داشته باشد اما نباید سانسور دست ساواک باشد.

به نظرم یکی از عامل های انقلاب ظلمی بود که ساواک به مردم کرد.


کلید واژه ها: تاریخ - زندگی - خانه - کتاب - سیاسی - تهران - خانواده - طولانی - مشروطه - نام خانوادگی - جلال آل احمد - امین الدوله - مرتضی - ایران - فلسفه - کتابخانه - کشور - هایی - اجتماعی - خورشیدی - انصاری - متفاوت - پیرمرد - تاریخی - برداشت - انتخاب - ازدواج - آریان - تزیین - مطهری

آخرین اخبار سرویس:
محسن عطایی نشست کارگروه فرهنگی و زنان ستاد چهلمین سالگرد انقلاب

صالحی امیری: آقای دکتر روحانی پرچمدار گفتمان اعتدال بعد از آیت الله هاشمی است

جزییات طرح حذف یارانه بنزین

رییس سازمان بسیج مستضعفین: در کشور 8 میلیون جوان انقلابی تربیت شود دیگر نگران تداوم انقلاب نخواهیم بود

جلالی هم در نساجی قهر کرد

نمایندگان امضاء کننده طرح تحقیق و تفحص از توضیحات رییس سازمان حفاظت محیط زیست قانع نشدند و برابر آیین نامه داخلی مجلس ، کمیسیون کشاورزی مکلف به ارائه گزارش به هیات رییسه جهت طرح در صحن علنی مجلس خواهد بود

استخدام سرویس کار آقا در شرکت آسانسور و پله برقی سهند-تهران

منطقه ویژه اقتصادی بندرامام واحد خدماتی سبز کشور

آغاز دهه پنجم انقلاب، نقطه عطف فروپاشی آمریکا

سفر رییس سازمان میراث فرهنگی به اسپانیا

امیدواریم هرچه سریع تر ایرادات فنی ماهواره بر سیمرغ رفع شود

جهان بینی طب ایرانی و اسلامی بر اساس جهان بینی توحیدی بنا شده است

161 قانون به نفع زنان بعد از انقلاب تصویب شده است

22 بهمن امسال از اهمیت خاص و ویژه ای برخوردار است/ تحریم های آمریکا به هدف نرسید

خطری که زیر پای ایرانیان راه می رود!

درخواست عضو شورا برای حفظ تنها دریاچه شهر شیراز

احداث پلازا در 3 منطقه تهران/ برگزاری نوروزگاه از راه آهن تا تجریش

آزادی 18 محکوم زندان شهرری تا پایان سال

خدمت به ایثارگران افتخار است

دیدار با ایثارگران برای مسئولان بنیاد توفیق بزرگی است

آیین رهایی 4 محکوم به قصاص نفس در ندامتگاه شهر ری برگزار شد

توضیح واعظی درباره نامه 8 وزیر به مقام معظم رهبری

تمرکز پلیس بر شناسایی و دستگیری سرشبکه ها و باندهای اصلی مواد افیونی

امیدواریم هرچه سریع تر ایرادات فنی ماهواره بر سیمرغ رفع شود

استخدام دو نفر زیگزاک دوز ماهر در تهران

استخدام راسته دوز و زیگزاک دوز در محدوده میدان رازی تهران

استخدام چرخکار تریکو در محدوده خاوران تهران

خبر خوب نوبخت برای کارمندان و بازنشستگان دولتی

استانی شدن انتخابات، نمایندگان را از مراجعات فردی می رهاند

استخدام چرخکار ماهر زنانه دوز در محدوده قلهک تهران

حکم یاشار سلطانی: حبس و منع فعالیت سیاسی

کشف 588 تن مواد مخدر از ابتدای سال تاکنون

انتقاد تند و بی سابقه آیت الله مکارم شیرازی از روحانی

استخدام یک حسابدار خانم با تجربه در تهران

وزیر دفاع: دومین ماهواره ایرانی به زودی به فضا می رود

عکس / دیدار جمعی از مسئولان و محققان پژوهشکده علوم شناختی

روحانی: ایران با ذخایر عظیم انرژی، قابل حذف از بازار نیست

دیدار جمعی از مسئولان و محققان پژوهشکده علوم شناختی با رهبر انقلاب

نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت با حقوق بهمن ماه پرداخت می شود

68 درصد کودکان کار اتباع خارجی هستند/نیروی انتظامی به وضعیت اتباع رسیدگی کند

نسخه جدید به روزرسانی آیفون و آی پد منتشر شد

استخدام ظرفشوی و سالن کار جهت رستورانی در محدوده خیابان مطهریِ تهران

استخدام ظرفشوی ماهر آقا جهت رستورانی در محدوده قلهکِ تهران

استخدام کارگر ساده خانم و آقا و نیروی جلدساز جهت کار در صحافی

استخدام تعدادی تراکت پخش کن حرفه ای در تهران

صادرات کشور روند رو به رشدی در 6 ماه اخیر داشته است/ سیاست دولت حمایت از صادرات غیرنفتی است

استخدام فروشنده جهت یک مغازه در خراسان رضوی

جشن نودمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک تهران و توکیو نشانگر عمق روابط است

استخدام تخته کار ماهر در مطبخ بامبو

روحانی: با افتخار تحریم های آمریکا را دور می زنیم

توضیحات وزیر دفاع درخصوص عدم موفقیت پرتاب ماهواره امید

استخدام منشی جهت یک شرکت مهندسی در خراسان رضوی

توضیحات وزیر دفاع درباره عدم موفقیت ماهواره پیام

انتقاد آذری جهرمی از تعمیم قطع اینترنت یک شرکت به کل کشور

جنتی: گرانی ذهنم را مشغول کرده است

رحمانی فضلی: تعریف دقیقی از احراز صلاحیت ها ارائه شد

امیدواریم هرچه سریع تر ایرادات فنی ماهواره بر سیمرغ رفع شود

اقتصاد ایران چشم انداز و آینده روشنی دارد

جلسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 98

فارس من| در گفت وگو با فارس اعلام شد ارائه خدمات بیمه تکمیلی به بازنشستگان ایثارگر

تشکیل فراکسیون نمایندگان ولایی در شورای عالی استان ها

در نامه جمعی از انجمن های اسلامی دانشگاه های تهران صورت گرفت درخواست از وزیر کشور برای آغاز مجدد طرح مبارزه با پوشاک قاچاق در سطح عرضه

شهرداری بدون حکم قضایی موظف به برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز است

تصویب نهایی لوایح چهارگانه، توطئه آمریکایی ها را در موضوع مالی و بانکی خنثی می کند

واکنش اخوان المسلمین اردن به بازداشت یک فعال سیاسی

انقلاب اسلامی به برکت ارزش های قرآنی پایدار مانده است

آیا شنیده شدن صداهایی وحشتناک و ترک خوردگی در برج میلاد صحت دارد؟

کنفرانس علمی- بین المللی زن و مقاومت در اندیشه دانشمندان جهان برگزار می شود

واعظی: جرم مرضیه هاشمی رنگین پوست بودن و مسلمان بودن است

توضیحات واعظی درباره نامه هشت وزیر به رهبر معظم انقلاب

ستاد خدمات سفر شهرستان تفت آغاز بکار کرد

واعظی: همه تلاش خود را برای آزادسازی خانم مرضیه هاشمی بکار می بندیم

مانور «شکنجه» روی خط بی بی سی

راه اندازی «ناحیه صنعتی روستایی اسلام آبادغرب» تا دو سال آینده/ طرح، تصویب شد

واکنش اکبر عبدی به شایعه وخامت حالش

30 درصد واحدهای تولیدی کشور غیرفعال هستند/ دولت برنامه جدیدی برای حوزه تولید ندارد

هدف دشمن نفوذ فکری و جریانی است/ تأکید رهبر انقلاب بر عمق بخشی محتوایی به «حلقه های صالحین»

سرباز وقتی سالم به یگان می آید، باید سالم هم برود

زنگنه: برای اولین بار در جزیره مینو موفق به کشف نفت شدیم

عیدی کارمندان و بازنشستگان چه زمانی پرداخت می شود؟

ارائه خدمات مطلوب به زائران مشهدالرضا در نوروز 98 به صورت ویژه دنبال می شود

مداحی ایام فاطمیه / سید مهدی میرداماد

واعظی: افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می کنیم/ واکنش به اظهارات موسوی خویینی ها

استخدام سالنکار خانم و آقا جهت همکاری در شهر قم

استخدام نیروی پذیرش اقامتی آقا مسلط به زبان عربی در شهر قم

کلید استمرار انقلاب اسلامی، فعالیت شبکه ای است

تصویب لایحه جامع انتخابات در هیئت دولت

هدیه احسان خواجه امیری به مرحوم افشین یداللهی

ضرورت تغییر مسیر سیاست گذاری اقتصادی

«چهل سال اقتدار» با یادی از شهدای بویینگ 707

شما که عقل کل نیستید؛ احکام شرعی را برای حوزه بگذارید

نوبخت خبر داد: واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن

آیت الله جنتی: مدتی است گرانی کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

اصلح ترین افراد برای عضویت در شورای عالی آموزش و پرورش انتخاب می شوند

ترامپ خطاب به دموکرات ها: تسلیم نمی شوم

وزیر دفاع: امکان قراردادن ماهواره در مدار 260 کیلومتر را داریم

رییس دادگستری قرچک: ادعای شکنجه یک محکوم ماجرای خیابان پاسداران، در زندان زنان صحت ندارد / الهام احمدی حاضر به بررسی پرونده و حتی ملاقات با خویشاوندانش هم نیست / او با شکایت پزشک زندان به دلیل توهین و ضرب و جرح، به 74 ضربه شلاق تعزیری هم محکوم شده

همایش ملی فروغ صبح دانایی در شهرضا برگزار می شود

واعظی: «رنگین پوست» و «مسلمان» بودن 2 اتهام مرضیه هاشمی است

بسته حمایتی دولت در چه صورتی به دختران کارمند مجرد تعلق می گیرد؟

خاطره جالب عبد الله انوار از علامه طباطبایی/ چه کسی رضاخان را انتخاب کرد؟

خاطره جالب عبد الله انوار از علامه طباطبایی/ چه کسی رضاخان را انتخاب کرد؟