مطالب مرتبط:
بر اساس تفاهم نامه بانک سپه با کمیته امداد صورت می گیرد 800 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه برای اشتغال خانواده های محروم
امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان میراث فرهنگی، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی با هدف ایجاد اشتغال
امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان میراث فرهنگی، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی با هدف ایجاد اشتغال
تفاهم نامه سازمان برنامه و میراث فرهنگی برای اشتغال زایی امضا شد
امضای تفاهم نامه ایجاد اشتغال گسترده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 00:152018-08-14اقتصادي

چشم انتظار ثمره تفاهم نامه های ایجاد اشتغال


امضای تفاهم نامه ایجاد 156 هزار شغل در فاز نخست و 190 هزار فرصت شغلی در فاز دوم با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس صندوق توسعه ملی و رییس سازمان میراث فرهنگی، - صنایع دستی و گردشگری صورت گرفت.

هدف از این تفاهم نامه توسعه متوازن و کمک به توزیع عادلانه ثروت، ایجاد کسب و کار و اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد خواهدبود.

شعار سال:" امضای تفاهم نامه ایجاد 156 هزار شغل در فاز نخست و 190 هزار فرصت شغلی در فاز دوم با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس صندوق توسعه ملی و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صورت گرفت؛ گفته می شود هدف از این تفاهم نامه توسعه متوازن و کمک به توزیع عادلانه ثروت، ایجاد کسب و کار و اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد خواهدبود.

این تفاهم نامه با تاکید بر اشتغال جوانان، دانش آموختگان دانشگاهی، زنان و اشتغال حمایتی و تحرک اقتصادی در بخش های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از محل بند الف تبصره 18 قانون بودجه 1397 کل کشور منعقد شد.

بر اساس این گزارش، پایان تیرماه آیین نامه اجرایی تبصره 18 بودجه 97 (آیین نامه برنامه ملی اشتغال فراگیر) با هدف توسعه اشتغال و نوسازی صنایع بالای 60 درصد پیشرفت ابلاغ شد و 65 هزار و 400 میلیارد از محل قانون بودجه، صندوق توسعه و بانک مرکزی اختصاص یافت.

اجرای هشت هزار و 63 پروژه اشتغال زایی در حوزه های مختلف میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که پنج هزار و 339 پروژه در مناطق شهری و 20 هزار و 724 پروژه در مناطق روستایی کشور را شامل خواهد شد، از جمله اهداف این تفاهم نامه عنوان شده است.

همچنین اجرای 190 هزار و 929 فرصت شغلی مستقیم جدید در سه حوزه سازمان که به تفکیک 122 هزار و 405 فرصت شغلی در مناطق شهری و 68 هزار و 524 فرصت شغلی در مناطق روستایی کشور را در بر می گیرد، از دیگر اهداف این تفاهم نامه است.

در همین حال، منابع تامین مالی مفاد این تفاهم نامه از طریق یارانه سود تسهیلات، کمک های فنی و اعتباری و کمک های بلاعوض از محل منابع بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 97 کشور متناسب با پیشرفت پروژه ها توسط سازمان سازمان برنامه و بودجه کشور به سازمان میراث فرهنگی تخصیص داده خواهد شد.

همچنین تسهیلات موردنیاز برای پروژه های واقع در مناطق روستایی کشور از محل اعتبارات پیش بینی شده در قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری در نظر گرفته می شود.

علاوه بر این، تامین منابع مالی از طریق پروژه های واقع در مناطق شهری کشور از محل ترکیب تسهیلات صندوق توسعه ملی با تسهیلات نظام بانکی لحاظ شده است.

تعهدات سه جانبه براساس این تفاهم نامه، هر سه سازمان تعهداتی خواهند داشت.

در این میان، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف به تامین منابع مالی و تخصیص اعتبار مورد نیاز یارانه سود تسهیلات، کمک های فنی و اعتباری و کمک های بلاعوض پیش بینی شده به میزان 657 میلیارد ریال برای اجرای پروژه های برنامه تولید و اشتغال در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری براساس آیین نامه اجرایی بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 97 کل کشور متناسب با تعداد شغل ایجادشده، شده است.

علاوه بر این نظارت مالی بر حسن اجرای پروژه های برنامه تولید و اشتغال در حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر عهده این سازمان خواهدبود.

از سوی دیگر، تعهدات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز شامل تدوین و ارائه اولویت های سرمایه گذاری و فرصت های شغلی به تفکیک هر استان، استفاده از نیروی کار بومی برای ایجاد فرصت شغلی پایدار، شناسایی، جلب و جذب مشارکت بخش خصوصی و تعاونی ها برای اجرای طرح ها و پروژه های مرتبط با اشتغال، حفظ و ایجاد فرصت های شغلی با لحاظ کردن مزیت های صنعت گردشگری و تولیدات هنری تجاری و بومی صنایع دستی، نظارت بر اجرای پروژه های برنامه تولید و اشتغال در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ارائه گزارش پیشرفت برنامه به صورت ماهانه به سازمان برنامه و بودجه کشور می شود.

صندوق توسعه مالی نیز متعهد به سپرده گذاری منابع لازم برای تامین اعتبارات مورد نیاز این برنامه موضوع بندهای الف و ب ماده 52 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در چارچوب مصوبات هیات امنا، ضوابط، مقررات و اساسنامه صندوق نزد بانک عامل شده است.

آنطور که مشخص شده است ساز و کار اجرایی و نظارت تفاهم نامه براساس دستورالعملی است که با همکاری و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تنظیم می شود.

اما ماه گذشته بود که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت کار تفاهم نامه ای را برای آموزش 50 هزار نفر تور اپراتور برای رونق گردشگری امضا کردند.

این در حالی است که بسیاری از فعالان گردشگری نسبت به این موضوع انتقاد دارند که چگونه و با چه ساز و کاری می شود در شرایط کنونی گردشگری ایجاد اشتغال کرد؟ آن هم در شرایطی که بسیاری از آژانس های مسافرتی در حال تعدیل نیرو هستند.

تعریف هشت هزار پروژه اشتغال اما در مراسم امضای تفاهم نامه مذکور، محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه موظف بود برنامه خود را در بودجه سال 97 تعیین کند، گفت: با توجه به وظیفه سازمان برنامه و بودجه، تبصره 18 را در قانون بودجه امسال لحاظ کرد که برای منابع سرمایه گذاری آن قرار شد مقداری از دولت، بخشی از نظام بانکی و مقدار دیگری از صندوق توسعه ملی تامین شود.

وی درباره میزان بودجه اختصاص یافته گفت: قرار شد در این تبصره سه هزار میلیارد تومان ردیف ویژه بودجه از دولت، نظام بانکی و صندوق توسعه ملی اختصاص یابد.

همچنین مقرر شد 20 درصد یعنی معادل 14 هزار و 300 میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی به اشتغال اختصاص یابد که مجموعا 17 هزار و 300 میلیارد تومان خواهد بود.

به گفته نوبخت، قرار است از تبصره 14 نیز پنج هزار میلیارد تومان از محل منابع سازمان هدفمندسازی یارانه ها به اشتغال اختصاص یابد.

وی خاطرنشان کرد: درخواست کردیم به این رقم 15 هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی به اشتغال کمک شود و نظام بانکی نیز 30هزار میلیارد تومان اختصاص دهد.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه در این سال سعی شده با توجه به انتقاد مبنی بر پول پاشی به بهانه ایجاد شغل به درستی عمل شود، گفت: تلاش شده به جای آنکه به بیکارها پول بدهیم، برای آنها ایجاد شغل و این بودجه را برای آنها صرف کنیم.

به همین جهت از سازمان میراث فرهنگی استفاده کردیم و چیزی حدود 157 هزار شغل قرار است ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه 3 میلیون و 300 هزار نفر بیکار در کشور داریم، گفت: در تبصره 18 قانون بودجه امسال، یک میلیون شغل پیش بینی شده است و با ایجاد سالانه یک میلیون فرصت شغلی تا پایان برنامه ششم توسعه، نرخ بیکاری تک رقمی می شود.

تلاش برای مهاجرت معکوس رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این نشست گفت: این تفاهم نامه در حوزه اشتغال، در بین طرح های 12گانه نخستین است و نشان از ماموریت سخت ما دارد که در آینده با کمک های صندوق توسعه ملی و سازمان برنامه و بودجه می توانیم این ماموریت مهم را به سرانجام برسانیم.

هرچند ما پیش تر نیز با ایجاد بوم گردی این مسیر را آغاز کرده ایم و با اشتغال زایی از طریق صنایع دستی و 600 واحد کنونی بوم گردی که قرار است به دو هزار واحد برسد به مهاجرت معکوس دست پیدا خواهیم کرد.

علی اصغر مونسان، ارزآوری مستقیم و غیرمستقیم گردشگری، ایجاد اشتغال با سرمایه گذاری اندک و سرعت 5/ 2 برابری اشتغال زایی نسبت به بخش های صنعتی را از مزایای این صنعت دانست و افزود: اکثر ایجاد اشتغال ها در این سه حوزه، در قالب کسب وکارهای کوچک است که ماندگاری و پایداری زیادی دارد و ورشکستی در اینها به دلیل هزینه تمام شده اندکی که دارد، بی معنا است.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه پنج ماه از سال 97 گذشته و مهلت کمی برای ایجاد 156 هزار شغل تا پایان سال باقی مانده گفت: تلاش خود را می کنیم تا در مرحله نخست به این تعداد شغل دست یابیم، سپس برای 190 هزار شغل در فاز بعدی اقدام کنیم.

در همین حال، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی نیز در ادامه این مراسم گفت: موظفیم ظرفیت اعلام شده را پشتیبانی مالی کنیم.

چنانچه این ظرفیت توسعه یابد با اجازه سازمان برنامه و بودجه منابع بیشتری را برای آن اختصاص می دهیم.

مرتضی شهیدزاده خاطرنشان کرد: بوم گردی تنها بخش در گردشگری نیست که از طریق این صندوق تامین مالی می شود.

خرید هواپیما، ریل سازی، توسعه هتل و نوسازی ناوگان شهری و بین شهری از جمله پروژه هایی بوده که تاکنون تامین اعتبار شده است.

بر همین اساس با وجود تحریم های آمریکا در خودروسازی موفق شدیم برای خرید 22 هزار کامیون و اتوبوس تامین اعتبار کنیم.

نه به علاوه پنج برنامه شهری و روستایی براساس برنامه تولید و اشتغال فراگیر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نه برنامه در حوزه شهری در نظر گرفته شده که این نه برنامه شامل توسعه زیر ساخت های اقامتی، فعالیت و کسب و کارهای گردشگری، سرمایه گذاری، تبدیل اماکن مسکونی به کاربری هتل آپارتمان، توسعه زیرساخت ها برای تولید سفر و گردشگری الکترونیک، توسعه تولید صنایع دستی، توسعه بازرگانی صنایع دستی، مشارکت در مرمت و احیای بناهای تاریخی و راه اندازی موزه ها با مشارکت بخش خصوصی می شود.

همچنین در زمینه اشتغال زایی در بخش روستایی نیز پنج برنامه در نظر گرفته شده که به تفکیک شامل توسعه زیرساخت های اقامتی، سرمایه گذاری، مشارکت در مرمت و احیای بناهای تاریخی، ایجاد اشتغال در تولید صنایع دستی و روستایی کشور و راه اندازی موزه ها با مشارکت بخش خصوصی می شود.

با وجود چنین برنامه ریزی هایی کارشناسان با این شبهه روبه رو هستند که آیا چنین برنامه هایی با توجه به وضعیت اقتصادی کشور قابل اجرایی شدن هست یا خیر.

به نظر می رسد بیش از هر چیزی نیاز است درباره ضمانت اجرایی دو تفاهم نامه اخیر درخصوص اشتغال زایی گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی توضیح داده شود.

تقلیل تعطیلات زمستانی برای تسهیل در اجرا در حاشیه این مراسم، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره سرانجام طرح تعطیلات زمستانی گفت: وزیر آموزش و پرورش موافقت اولیه را با این طرح اعلام کرده.

قرار است طرح خیلی بزرگ نباشد، چون اجرای آن سخت می شود.

بنابراین، فقط بخش دانش آموزی را در برمی گیرد.

مونسان با اشاره به اینکه درخواست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری 14روز تعطیلی در نیمه دوم دی ماه است، افزود: اگر برای آموزش و پرورش مقدور نباشد، یک هفته تعطیلی هم می تواند کمک بزرگی باشد.

به همین میزان نیز به ابتدا و انتهای دوره آموزشی اضافه خواهد شد و چیزی از دوره آموزشی کم نمی شود و به آموزش دانش آموزان لطمه ای نمی خورد.

وی درحالی این اظهارات را داشته که بسیاری از کارشناسان، اجرای تعطیلات زمستانی را طرحی ناقص عنوان می کنند؛ نقصی که حالا مونسان نیز در میان گفته هایش تلویحا به آن اشاره کرده است.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 22 مرداد 97، کد مطلب: 3426304، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: نامه - میراث فرهنگی - سازمان میراث فرهنگی - اشتغال - صندوق توسعه ملی - توسعه - صنایع دستی - سازمان برنامه - برنامه - بودجه - مناطق - قانون بودجه - پروژه - فرهنگی - تسهیلات - روستایی - کشور - گردشگری - میراث - صندوق - قانون - پیشرفت - توزیع - حمایت - تامین - نظام بانکی - بانک مرکزی - مالی - صورت - بانک

آخرین اخبار سرویس:
فال روزانه چهارشنبه 28 شهریور 1397

زلزله در نوار مرزی آذربایجان و ایران| استان اردبیل لرزید

آمریکا اپل واچ و ایرپاد اپل را از پرداخت تعرفه معاف می کند

سرانه فضای سبز اسفراین 50 درصد افزایش یافت

قیمت خط کش در آستانه سال تحصیلی

بهسازی آب بندان های سه استان شمالی کشور

FATF یک بهانه است

نماینده مردم سنندج: هر سه بار اسباب کشی معادل یک بار آتش سوزی اثاثیه است

واردات طلای خام از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی معاف شد

قیمت لوازم خانگی با رعایت شروطی آزاد شد

وزیر صنعت، دلایل گرانی خودرو را اعلام کرد

رونمایی هفتمین عرضه اولیه امسال بورس در آخرین روز تابستان

پاسخ به 3 سوال مهم درباره زیرساخت های مالی بورس برای عرضه نفت خام

افزایش نرخ دلار باعث خروج 6 هزار تن گندم از کشور شد

گزارش / بهره برداری و کلنگ زنی چند طرح صنعتی در لرستان

تخصیص 17 میلیارد تومان به سرویس مدارس استثنایی

پروژه های شهری بر اساس نیازهای مردم برنامه ریزی می شوند

حضور دکتر مونسان در مراسم عزاداری تیمچه حاجب الدوله در بازار تهران

45 جایگاه سی ان جی در جنوب آذربایجان غربی فعال است

موتور سیکلت Moto Guzzi V85 معرفی شد

آمادگی کامل زیرساخت ها برای اجرای فاز دوم طرح کاهش و طرح ترافیک جدید در نیمه دوم سال

خمین و بلغارستان خواهرخوانده می شوند

دستگیری یک فرمانده ارشد داعش در ترکیه

محکومیت مدیرکل گمرک اسبق بوشهر به 5 سال حبس، 74 ضربه شلاق و یک میلیارد تومان جزای نقدی

«اعلام ورشکستگی» موسسه سکه ثامن / نگرانی مردم در مورد سرنوشت پول هایشان

رییس کمیسیون گردشگری اراک: خمین و بلغارستان خواهرخوانده می شوند

چرایی از دست رفتن اعتماد اجتماعی

اجرای متوازن برجام خواست تهران است

راهنمای نصب مایکرویو بالا اجاقی

طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در رینگ صادراتی بورس انرژی تصویب شد

محصولاتی که به کاهش فشار کمک می کنند

طرح هند برای خرید ناوچه های روسی

بریتانیا 24 جنگنده به قطر می فروشد

سهم چینی ها از بازار خودروی ایران چقدر است؟

نگرانی اوپک از کاهش عرضه نفت ایران و تاثیر آن در بازارهای جهانی

610 میلیاردریال اعتیار امسال آب و فاضلاب شهری لرستان

قیمت لوازم خانگی آزاد شد

قیمت لوازم خانگی با رعایت شروطی آزاد شد

کوپن الکترونیکی به چه کسانی داده می شود؟

سایت خرید و فروش آنلاین سکه و طلا 3000 نفر را تلکه کرد

قیمت مرغ امروز 1397/06/27

تکذیب خبر هزینه 2 میلیون دلاری سفر روحانی به نیویورک

کشف احتکار لوازم بهداشتی به ارزش 150 میلیارد ریال

معافیت واردات طلای خام از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی

بریتانیا 24 جنگنده به قطر می فروشد

یارانه 3برابری برخی مددجویان کمیته امداد و بهزیستی دیشب واریز نشد

قیمت خودرو امروز27/ 1397/06| استپ وی یک میلیون تومان ارزان شد

محاکمه مدیران خودروسازی، خواست به حق مردم

خودروی 300 میلیونی در تهران!/ عکس

مشارکت سودآورانه شرکت های ایرانی در بازسازی سوریه

142 میلیون سهم در تالار وبورس کیش معامله شد

هیات دولت: هزینه 2 میلیون دلاری رییس جمهور به نیویورک کذب و غیرواقعی است

142 میلیون سهم در تالار وبورس کیش معامله شد

610 میلیاردریال اعتیار امسال آب و فاضلاب شهری لرستان

تولید انبوه ریل ملی

610 میلیاردریال اعتیار امسال آب و فاضلاب شهری لرستان

142 میلیون سهم در تالار وبورس کیش معامله شد

برنج را با این روش بپزید تا چاقتان نکند

45 جایگاه سی ان جی در جنوب آذربایجان غربی فعال است

واردات طلای خام از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی معاف شد

45 جایگاه سی ان جی در جنوب آذربایجان غربی فعال است

کیوسک های اطلاع رسانی دائمی گردشگری در ورودی ایلام ایجاد شود

تست فنی خودروی جدید چری در ایران+عکس

​آغاز پرداخت حق تقدم سهام بیمه سرمد در بانک صادرات

میزان ارز حاصل از صادرات و ارز وارداتی در سامانه نیما

ورود بدون محدودیت ارز، طلا و طلای خام به کشور

خودروی فضایی شگفت انگیز در سال 2020 + عکس ها

واردات طلای خام از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی معاف شد

سایت های فروش طلا و سکه مجوز ندارند

مدیرکل جدید دیوان محاسبات آذربایجان غربی معرفی شد

سیمان سفید نی ریز پیشنهاد افزایش سرمایه داد

مزایای افزایش سرمایه شرکت ها از تجدید ارزیابی دارایی ها

رییس اتحادیه طلا و جواهر: دستور پلمب سکه ثامن صادر شد

قیمت ها چه خواهد شد؟

کشف احتکار لوازم بهداشتی به ارزش 150میلیارد ریال

الزام هیئت رییسه اتحادیه های گیلان به قوانین نظام صنفی

صدور دستور پلمپ سکه ثامن از سوی اتحادیه طلا و جواهر

هر کیلو ورق سیاه 2 با چه قیمتی در بازار به فروش می رسد؟

قیمت کنجاله آفتابگردان در بازار

آخرین قیمت محصولات کرمان موتور + جدول

میزان ارز حاصل از صادرات و ارز وارداتی در سامانه نیما اعلام شد

اوپک از تهدید صنعت نفت ایران نگران است

مدیرکل جدید دیوان محاسبات آذربایجان غربی معرفی شد

مدیرکل جدید دیوان محاسبات آذربایجان غربی معرفی شد

تولید ون نزدیک به 3 برابر شد

سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

جزییات دستور شریعتمداری در مورد سامانه جامع تجارت

قیمت لوازم خانگی با رعایت شروطی آزاد شد

سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

معاون وزیر جهاد کشاورزی: آب بندان های سه استان شمالی کشور بهسازی می شود

نگرانی اوپک از کاهش عرضه نفت ایران

ورود ارز، طلا و طلای خام به کشور مجاز اعلام شد

اقتصاد دوبی در حال فروپاشی است

2 هزار و 656 تن برنج در خداآفرین برداشت می شود

2 هزار و 656 تن برنج در خداآفرین برداشت می شود

16 هزار میلیارد تومان هزینه بیمه سلامت

آیین سنتی تعزیه سیار - بازار اراک

روزیاتو: سفرنامه گرجستان ؛ از باتومی تا تفلیس با روزیاتو

سایت های فروش طلا و سکه مجوز ندارند؛ اینترنتی نخرید!

مشخصات فنی و قیمت نسخه های مختلف مرسدس بنز AMG GT سدان، اعلام شد

چشم انتظار ثمره تفاهم نامه های ایجاد اشتغال

چشم انتظار ثمره تفاهم نامه های ایجاد اشتغال