مطالب مرتبط:
بر اساس تفاهم نامه بانک سپه با کمیته امداد صورت می گیرد 800 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه برای اشتغال خانواده های محروم
امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان میراث فرهنگی، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی با هدف ایجاد اشتغال
امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان میراث فرهنگی، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی با هدف ایجاد اشتغال
تفاهم نامه سازمان برنامه و میراث فرهنگی برای اشتغال زایی امضا شد
امضای تفاهم نامه ایجاد اشتغال گسترده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 23:152018-08-14اقتصادي

چشم انتظار ثمره تفاهم نامه های ایجاد اشتغال


امضای تفاهم نامه ایجاد 156 هزار شغل در فاز نخست و 190 هزار فرصت شغلی در فاز دوم با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس صندوق توسعه ملی و رییس سازمان میراث فرهنگی، - صنایع دستی و گردشگری صورت گرفت.

هدف از این تفاهم نامه توسعه متوازن و کمک به توزیع عادلانه ثروت، ایجاد کسب و کار و اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد خواهدبود.

شعار سال:" امضای تفاهم نامه ایجاد 156 هزار شغل در فاز نخست و 190 هزار فرصت شغلی در فاز دوم با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس صندوق توسعه ملی و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صورت گرفت؛ گفته می شود هدف از این تفاهم نامه توسعه متوازن و کمک به توزیع عادلانه ثروت، ایجاد کسب و کار و اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد خواهدبود.

این تفاهم نامه با تاکید بر اشتغال جوانان، دانش آموختگان دانشگاهی، زنان و اشتغال حمایتی و تحرک اقتصادی در بخش های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از محل بند الف تبصره 18 قانون بودجه 1397 کل کشور منعقد شد.

بر اساس این گزارش، پایان تیرماه آیین نامه اجرایی تبصره 18 بودجه 97 (آیین نامه برنامه ملی اشتغال فراگیر) با هدف توسعه اشتغال و نوسازی صنایع بالای 60 درصد پیشرفت ابلاغ شد و 65 هزار و 400 میلیارد از محل قانون بودجه، صندوق توسعه و بانک مرکزی اختصاص یافت.

اجرای هشت هزار و 63 پروژه اشتغال زایی در حوزه های مختلف میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که پنج هزار و 339 پروژه در مناطق شهری و 20 هزار و 724 پروژه در مناطق روستایی کشور را شامل خواهد شد، از جمله اهداف این تفاهم نامه عنوان شده است.

همچنین اجرای 190 هزار و 929 فرصت شغلی مستقیم جدید در سه حوزه سازمان که به تفکیک 122 هزار و 405 فرصت شغلی در مناطق شهری و 68 هزار و 524 فرصت شغلی در مناطق روستایی کشور را در بر می گیرد، از دیگر اهداف این تفاهم نامه است.

در همین حال، منابع تامین مالی مفاد این تفاهم نامه از طریق یارانه سود تسهیلات، کمک های فنی و اعتباری و کمک های بلاعوض از محل منابع بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 97 کشور متناسب با پیشرفت پروژه ها توسط سازمان سازمان برنامه و بودجه کشور به سازمان میراث فرهنگی تخصیص داده خواهد شد.

همچنین تسهیلات موردنیاز برای پروژه های واقع در مناطق روستایی کشور از محل اعتبارات پیش بینی شده در قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری در نظر گرفته می شود.

علاوه بر این، تامین منابع مالی از طریق پروژه های واقع در مناطق شهری کشور از محل ترکیب تسهیلات صندوق توسعه ملی با تسهیلات نظام بانکی لحاظ شده است.

تعهدات سه جانبه براساس این تفاهم نامه، هر سه سازمان تعهداتی خواهند داشت.

در این میان، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف به تامین منابع مالی و تخصیص اعتبار مورد نیاز یارانه سود تسهیلات، کمک های فنی و اعتباری و کمک های بلاعوض پیش بینی شده به میزان 657 میلیارد ریال برای اجرای پروژه های برنامه تولید و اشتغال در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری براساس آیین نامه اجرایی بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 97 کل کشور متناسب با تعداد شغل ایجادشده، شده است.

علاوه بر این نظارت مالی بر حسن اجرای پروژه های برنامه تولید و اشتغال در حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر عهده این سازمان خواهدبود.

از سوی دیگر، تعهدات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز شامل تدوین و ارائه اولویت های سرمایه گذاری و فرصت های شغلی به تفکیک هر استان، استفاده از نیروی کار بومی برای ایجاد فرصت شغلی پایدار، شناسایی، جلب و جذب مشارکت بخش خصوصی و تعاونی ها برای اجرای طرح ها و پروژه های مرتبط با اشتغال، حفظ و ایجاد فرصت های شغلی با لحاظ کردن مزیت های صنعت گردشگری و تولیدات هنری تجاری و بومی صنایع دستی، نظارت بر اجرای پروژه های برنامه تولید و اشتغال در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ارائه گزارش پیشرفت برنامه به صورت ماهانه به سازمان برنامه و بودجه کشور می شود.

صندوق توسعه مالی نیز متعهد به سپرده گذاری منابع لازم برای تامین اعتبارات مورد نیاز این برنامه موضوع بندهای الف و ب ماده 52 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در چارچوب مصوبات هیات امنا، ضوابط، مقررات و اساسنامه صندوق نزد بانک عامل شده است.

آنطور که مشخص شده است ساز و کار اجرایی و نظارت تفاهم نامه براساس دستورالعملی است که با همکاری و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تنظیم می شود.

اما ماه گذشته بود که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت کار تفاهم نامه ای را برای آموزش 50 هزار نفر تور اپراتور برای رونق گردشگری امضا کردند.

این در حالی است که بسیاری از فعالان گردشگری نسبت به این موضوع انتقاد دارند که چگونه و با چه ساز و کاری می شود در شرایط کنونی گردشگری ایجاد اشتغال کرد؟ آن هم در شرایطی که بسیاری از آژانس های مسافرتی در حال تعدیل نیرو هستند.

تعریف هشت هزار پروژه اشتغال اما در مراسم امضای تفاهم نامه مذکور، محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه موظف بود برنامه خود را در بودجه سال 97 تعیین کند، گفت: با توجه به وظیفه سازمان برنامه و بودجه، تبصره 18 را در قانون بودجه امسال لحاظ کرد که برای منابع سرمایه گذاری آن قرار شد مقداری از دولت، بخشی از نظام بانکی و مقدار دیگری از صندوق توسعه ملی تامین شود.

وی درباره میزان بودجه اختصاص یافته گفت: قرار شد در این تبصره سه هزار میلیارد تومان ردیف ویژه بودجه از دولت، نظام بانکی و صندوق توسعه ملی اختصاص یابد.

همچنین مقرر شد 20 درصد یعنی معادل 14 هزار و 300 میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی به اشتغال اختصاص یابد که مجموعا 17 هزار و 300 میلیارد تومان خواهد بود.

به گفته نوبخت، قرار است از تبصره 14 نیز پنج هزار میلیارد تومان از محل منابع سازمان هدفمندسازی یارانه ها به اشتغال اختصاص یابد.

وی خاطرنشان کرد: درخواست کردیم به این رقم 15 هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی به اشتغال کمک شود و نظام بانکی نیز 30هزار میلیارد تومان اختصاص دهد.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه در این سال سعی شده با توجه به انتقاد مبنی بر پول پاشی به بهانه ایجاد شغل به درستی عمل شود، گفت: تلاش شده به جای آنکه به بیکارها پول بدهیم، برای آنها ایجاد شغل و این بودجه را برای آنها صرف کنیم.

به همین جهت از سازمان میراث فرهنگی استفاده کردیم و چیزی حدود 157 هزار شغل قرار است ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه 3 میلیون و 300 هزار نفر بیکار در کشور داریم، گفت: در تبصره 18 قانون بودجه امسال، یک میلیون شغل پیش بینی شده است و با ایجاد سالانه یک میلیون فرصت شغلی تا پایان برنامه ششم توسعه، نرخ بیکاری تک رقمی می شود.

تلاش برای مهاجرت معکوس رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این نشست گفت: این تفاهم نامه در حوزه اشتغال، در بین طرح های 12گانه نخستین است و نشان از ماموریت سخت ما دارد که در آینده با کمک های صندوق توسعه ملی و سازمان برنامه و بودجه می توانیم این ماموریت مهم را به سرانجام برسانیم.

هرچند ما پیش تر نیز با ایجاد بوم گردی این مسیر را آغاز کرده ایم و با اشتغال زایی از طریق صنایع دستی و 600 واحد کنونی بوم گردی که قرار است به دو هزار واحد برسد به مهاجرت معکوس دست پیدا خواهیم کرد.

علی اصغر مونسان، ارزآوری مستقیم و غیرمستقیم گردشگری، ایجاد اشتغال با سرمایه گذاری اندک و سرعت 5/ 2 برابری اشتغال زایی نسبت به بخش های صنعتی را از مزایای این صنعت دانست و افزود: اکثر ایجاد اشتغال ها در این سه حوزه، در قالب کسب وکارهای کوچک است که ماندگاری و پایداری زیادی دارد و ورشکستی در اینها به دلیل هزینه تمام شده اندکی که دارد، بی معنا است.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه پنج ماه از سال 97 گذشته و مهلت کمی برای ایجاد 156 هزار شغل تا پایان سال باقی مانده گفت: تلاش خود را می کنیم تا در مرحله نخست به این تعداد شغل دست یابیم، سپس برای 190 هزار شغل در فاز بعدی اقدام کنیم.

در همین حال، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی نیز در ادامه این مراسم گفت: موظفیم ظرفیت اعلام شده را پشتیبانی مالی کنیم.

چنانچه این ظرفیت توسعه یابد با اجازه سازمان برنامه و بودجه منابع بیشتری را برای آن اختصاص می دهیم.

مرتضی شهیدزاده خاطرنشان کرد: بوم گردی تنها بخش در گردشگری نیست که از طریق این صندوق تامین مالی می شود.

خرید هواپیما، ریل سازی، توسعه هتل و نوسازی ناوگان شهری و بین شهری از جمله پروژه هایی بوده که تاکنون تامین اعتبار شده است.

بر همین اساس با وجود تحریم های آمریکا در خودروسازی موفق شدیم برای خرید 22 هزار کامیون و اتوبوس تامین اعتبار کنیم.

نه به علاوه پنج برنامه شهری و روستایی براساس برنامه تولید و اشتغال فراگیر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نه برنامه در حوزه شهری در نظر گرفته شده که این نه برنامه شامل توسعه زیر ساخت های اقامتی، فعالیت و کسب و کارهای گردشگری، سرمایه گذاری، تبدیل اماکن مسکونی به کاربری هتل آپارتمان، توسعه زیرساخت ها برای تولید سفر و گردشگری الکترونیک، توسعه تولید صنایع دستی، توسعه بازرگانی صنایع دستی، مشارکت در مرمت و احیای بناهای تاریخی و راه اندازی موزه ها با مشارکت بخش خصوصی می شود.

همچنین در زمینه اشتغال زایی در بخش روستایی نیز پنج برنامه در نظر گرفته شده که به تفکیک شامل توسعه زیرساخت های اقامتی، سرمایه گذاری، مشارکت در مرمت و احیای بناهای تاریخی، ایجاد اشتغال در تولید صنایع دستی و روستایی کشور و راه اندازی موزه ها با مشارکت بخش خصوصی می شود.

با وجود چنین برنامه ریزی هایی کارشناسان با این شبهه روبه رو هستند که آیا چنین برنامه هایی با توجه به وضعیت اقتصادی کشور قابل اجرایی شدن هست یا خیر.

به نظر می رسد بیش از هر چیزی نیاز است درباره ضمانت اجرایی دو تفاهم نامه اخیر درخصوص اشتغال زایی گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی توضیح داده شود.

تقلیل تعطیلات زمستانی برای تسهیل در اجرا در حاشیه این مراسم، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره سرانجام طرح تعطیلات زمستانی گفت: وزیر آموزش و پرورش موافقت اولیه را با این طرح اعلام کرده.

قرار است طرح خیلی بزرگ نباشد، چون اجرای آن سخت می شود.

بنابراین، فقط بخش دانش آموزی را در برمی گیرد.

مونسان با اشاره به اینکه درخواست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری 14روز تعطیلی در نیمه دوم دی ماه است، افزود: اگر برای آموزش و پرورش مقدور نباشد، یک هفته تعطیلی هم می تواند کمک بزرگی باشد.

به همین میزان نیز به ابتدا و انتهای دوره آموزشی اضافه خواهد شد و چیزی از دوره آموزشی کم نمی شود و به آموزش دانش آموزان لطمه ای نمی خورد.

وی درحالی این اظهارات را داشته که بسیاری از کارشناسان، اجرای تعطیلات زمستانی را طرحی ناقص عنوان می کنند؛ نقصی که حالا مونسان نیز در میان گفته هایش تلویحا به آن اشاره کرده است.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 22 مرداد 97، کد مطلب: 3426304، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: نامه - میراث فرهنگی - سازمان میراث فرهنگی - اشتغال - صندوق توسعه ملی - توسعه - صنایع دستی - سازمان برنامه - برنامه - بودجه - مناطق - قانون بودجه - پروژه - فرهنگی - تسهیلات - روستایی - کشور - گردشگری - میراث - صندوق - قانون - پیشرفت - توزیع - حمایت - تامین - نظام بانکی - بانک مرکزی - مالی - صورت - بانک

آخرین اخبار سرویس:
دسته جدید پلی استیشن 4 کنترلر الیت ایکس باکس وان را به چالش می کشد [تماشا کنید]

​افتتاح دو نمایشگاه استانی در چهارمین روز هفته کتاب

قوانین حامی کارآفرینان ضعیف است

نشر؛ صنعت بی دفاع

از استراحتگاه تا کارگاه؛ معرفی کاروان منحصر به فرد کمپانی Unicat

ضربه سخت به تسلط دلار آمریکا بر مبادلات جهان با تحریم سوییفتی ایران

بیمه شده بیکار چه مراحلی را برای گرفتن بیمه بیکاری باید طی کند ؟

خسارت به 7 هزار کنتور پارسال بر اثر سرما

در واکنش به ظاهر نامناسب ورزشگاه آزادی / کریمی: برای ترمیم عمرانی و سازه های آزادی 200 میلیارد اعتبار نیاز داریم

رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

عجیب ترین سپرده گذاری جهان !

پرداخت یارانه 200هزار تومانی به کارگران و کارمندان با حقوق زیر 3میلیون

توافق بغداد و اربیل بر سر آغاز صادرات نفت کرکوک

دعوت مسجد جامعی از مردم برای حضور در پنجمین دوره پویش کتابگردی 97

پشت پرده فشارها برای افزایش قیمت خودرو چیست؟

پیشنهاد افزایش 20درصدی حقوق کارگران در سال 98

تورم نقطه ای کالاهای غیرخوراکی به 27.2 درصد رسید

رکوردزنی گران ترین اثر هنری که خالق آن هنوز زنده است

رکود بازار مسکن ­تا پایان پاییز ادامه دارد

واریز یارانه متولدین 97 همچنان در هاله ای ابهام

افزایش قیمت طلا در بازار جهانی

پیش بینی آینده ی بازار مسکن سخت شد

بحران نفتی سال 2014 تکرار می شود؟

ایرانی ها در نیمه اول سال چقدر مالیات دادند؟

صرفه جویی در زمان گران بهای شما با گوشی HUAWEI Mate 20 Pro

پیام تسلیت وزرا در پی درگذشت رییس سازمان تامین اجتماعی و معاون وی

زعفران گیاه شگفت انگیز فلات سربلند ایران-فرزین مدرسی*

اعتراض اقتصاددان مشهور به اعدام سلطان سکه

افزایش جایزه در چین برای معرفی سایت های مستهجن و غیرقانونی

سی ان بی سی: ترامپ سعودی ها را برای افزایش تولید نفت فریب داد

دلایل معنادار اختلاف نرخ بیکاری در استان های همجوار

تولید آیفون ارزان قیمت 30 درصد کاهش یافت

معجون عجیب روسی کره ای؛ نگاهی به مشخصات کامیون آفرودی با موتور هیوندای

قیمت نفت افزایش یافت

وزارت نفت عراق از سرگیری صادرات نفتی از کرکوک را تایید کرد

آغاز کاشت غلات در شهرستان چرداول

بورس در هفته گذشته

پیام تسلیت مدیرعامل بانک رفاه برای درگذشت مدیرعامل تامین اجتماعی

اولین اطلاعات رسمی از نسخه جدید چری تیگو 4؛ X55 پرچمدار محصولات MVM در ایران

آغاز ریزش 30 درصدی قیمت مسکن از بهمن ماه

انتصابات جدید در وزارت صنعت، معدن و تجارت

گزارش IMF از 13 شاخص اقتصاد ایران در سایه تحریم

ایران موضع خود درباره کاهش تولید نفت اعضای اوپک را اعلام کرد

تا پایان امسال هزار مگاوات برق خورشیدی تولید می شود

ساخت 53 خانه امید برای بازنشستگان کشوری

جایگاه نخست جهانی ایران در تولید انار

راه اندازی سایت سامانه نوین فروش گروه قطعات 

گرانی سرسام‎آور، آجیل فروشان را بیکار کرد

هفته ششم کورس سوارکاری پاییزه

کاهش 450 هزار تومانی نرخ سکه در 4 روز

محدودیت در تراکنش کارت خوان ها قاچاق ارز را کنترل کرد

تورم نقطه ای کالاهای غیرخوراکی و خدمات به 27.2 درصد رسید

چرایی کاهش قیمت جهانی نفت

پشت پرده فشارها برای افزایش قیمت خودرو چیست؟

پیشنهاد افزایش 20درصدی حقوق کارگران در سال 98

سرنوشت قیمت بنزین در بودجه 98 چه می شود؟

رفع تبعیض میان معلمان و سایر کارمندان محقق می شود؟

افزایش بهای نفت در بورس کالای لندن و بورس کالای نیویورک

کشف 450 کیلو گرم ماهی منجمد غیر قابل مصرف در شاهرود

کریمی: برای ترمیم عمرانی و سازه های آزادی 200 میلیارد اعتبار نیاز داریم/ آماده سازی و باز سازی ادامه دارد

پیشنهاد افزایش 20درصدی حقوق کارگران

همه احتمالات افزایش یا کاهش قیمت دلار

تسهیلات مسکن کافی نیست

تغییرها در وزارت صمت شروع شد

اعتراض اقتصاددان مشهور به اعدام سلطان سکه:بِأَیِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ؟!

لیفان ایکس 50 سری دو؛ رقیب جدی پژو 207

وحدت رویه مسئولان و مردم راه برون رفت از مشکلات اقتصادی

واگذاری زمین به جوانان روستای شمع جو سیریک

خودروهای فاقد معاینه فنی از فردا مبلغ 50 هزار تومان جریمه می شوند

گشایش نمایشگاه یکروزه توانمندی های کارآفرینان میناب

بازار گرم خریدهای پاییزی در مهاباد

باز هم کاهش قیمت طلا وسکه

بازارگرم خریدهای پاییزی درمهاباد

ربیعی: نوربخش و تاج الدین برای کارگران برادر بودند

آیت الله امامی کاشانی:: اخلال در نظام اقتصادی مصداق «محاربه» است

کارت گرافیک جدید AMD Radeon RX 590 به همراه سه بازی رایگان عرضه می شود

درخواست از قوه قضاییه برای محاکمه «آخوندی»

توضیحات ستاد معاینه فنی درباره اختلال در روند صدور معاینه فنی خودروها

راهپیمایی کارگران مجتمع هفت تپه در شهر شوش

شروع تغییرات در وزارت صمت/احکام جدید رحمانی برای معاونت ها

قیمت طلا به بالاترین رقم یک هفته گذشته رسید

9 دستگاه آمبولانس جدید به ناوگان اورژانس کردستان اضافه شد

پیش بینی سخت آینده در بازار مسکن

عکس های برگزیده هفته

معادن سود ده، گزینشی واگذار می شوند

ادبیات سخیف مقام های آمریکایی نشانگر هراس آنها از مردم ایران است

قیمت طلا به بالاترین رقم یک هفته گذشته رسید/ هر اونس طلا 1217 دلار

سرانه پایین مصرف گل و گیاه زینتی در کشور

جایگاه نخست تولید انار ایران در بین سایر کشور ها

بازسازی ورزشگاه آزادی 200 میلیارد تومان لازم دارد

جایگاه نخست تولید انارایران در بین سایر کشورها

​مشارکت بانک صادرات ایران برای تولید سالانه یک میلیون و 600 هزار تن متانول

بسیاری از مشکلات توزیع ارز اربعین، خارج از حدود اختیارات ما بود

بزرگترین کارخانه تولید روغن خوراکی کشور

رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

توسعه رم DDR5 با فناوری 10 نانومتری توسط SK Hynix

وکتور، نشانگر شهامت پلنگ سیاه

مبارزه جانانه سالمندان ایرانی با چینی های بازار

رییسی: ورود مردم به عرصه های اقتصادی و اجتماعی گره گشاه است

آخرین قیمت سکه و طلا و ارز 25 آبانماه / کاهش 450 هزار تومانی نرخ سکه در 4 روز

چشم انتظار ثمره تفاهم نامه های ایجاد اشتغال

چشم انتظار ثمره تفاهم نامه های ایجاد اشتغال