مطالب مرتبط:
«چگونگی تعامل هنر و سیاست» در گفت وگو با دکتر بهمن نامورمطلق/ شوق همدلی
ترامپ با تصور اینکه باحضور در کاخ سفید جهان دوباره متولد شده است اظهارنظر می کند / با سیاست های فعلی امریکا امکان گفتگو و تعامل با این کشور وجود ندارد
فرهنگ و هنر امروز، نمایانگر پیشینه فرهنگی بومی در تعامل با تحولات و جریان­های فرهنگی معاصر
حوزه فرهنگ و هنر نباید در سایه سیاست قرار گیرد
سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: ترامپ سیاست اصلی آمریکا را به جهان نشان داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 00:152018-08-14سياسي

چگونگی تعامل هنر و سیاست


آیا برگزاری کنسرت های خیابانی هنرمندان مطرح می تواند راه گریزی برای التهابات سیاسی-اقتصادی جامعه باشد؟ - شعار سال:" چند روز پیش در این روزهای پر التهاب اقتصادی همایون شجریان پیشنهاد کرد برای خوب کردن حال دل مردم می خواهد بدون هیچ انتفاعی کنسرت بزرگ خیابانی برگزار کند تا شاید دلمان در کنار هم آرام بگیرد .

این پیشنهاد او با استقبال مردم، اهالی هنر و مسؤلان روبه رو شد و در پی او، موج همدلی شکل گرفت که دیگر هنرمندان را هم همراه کرد.

اما اینکه بین هنر و سیاست چه تعاملی برقرار است؟ آیا از دالان هنر می توان از التهابات جامعه کم کرد؟ آیا هنر این توانایی و ظرفیت را دارد که حتی در شرایط بحرانی، نشاط و امیدواری را به جامعه تزریق کند؟ و پرسش هایی از این دست، باعث شد با دکتر بهمن نامورمطلق به گفت وگو بنشینیم.

نامورمطلق عضو حلقه نشانه شناسی و دانشیار دانشگاه شهیدبهشتی است که در کارنامه اجرایی خود معاونت پیشین سازمان میراث فرهنگی در حوزه صنایع دستی و گردشگری را نیز داشته است.

دکتر نامورمطلق، این روزها که مردم با چالش های سیاسی- اقتصادی دست به گریبان هستند، در خبرها شنیدیم که برخی هنرمندان برای ایجاد امید و نشاط در جامعه پیشنهاد برگزاری کنسرت های خیابانی را مطرح کردند که مورد اقبال هم قرار گرفت.

حال پرسش ما از شما این است که چه نسبتی بین سیاست و هنر برقرار است و آیا هنر و هنرمند از چنین ظرفیت و قدرتی برخوردار هست که بتواند در مواقع بحرانی به کمک سیاست و کارگزاران سیاسی بیاید؟ سیاست در برخی جوامع انحصارطلب و اقتدارگرا است و هنگام مذاکره با فلسفه، هنر و رشته های دیگر بیشتر قصد مدیریت دارد، نه گفت وگو ؛ نشانه هایی از اینگونه برخورد در جامعه ما هم دیده می شود.

مشکل برخی از سیاستمداران این است که نمی خواهند با اقشار دیگر گفت وگو کنند و این معضلی است که این روزها فضای سیاسی ما را هم مبتلا کرده است.

نخستین خطای یک سیاستگذار این است که به جای تعامل و گفت وگو بخواهد اقشار دیگر را مدیریت کند در حالی که نقش سیاستمدار هماهنگ کنندگی است، نه اقتدارگرایی.

نباید انتظار داشت هنرمندان، فیلسوفان یا ورزشکاران برجسته ما دنباله رو تام و تمام عالم سیاست باشند.

اخیراً، یکی از سیاستمداران در قدردانی از آقای علیرضا فغانی لوحی تقدیم او کرد و او بسیار درست گفت که انتظار داشتم این لوح را از دست یک ورزشکار پیشکسوت دریافت کنم.

نفوذ گسترده سیاست در همه عرصه های جامعه موجب می شود حوزه های مختلف دچار ناهماهنگی شوند.

سیاستمداران در کشور ما انتظار دارند همه اقشار، در حوزه مدیریتی آنان قرار گیرند.

از آنجا که برخی سیاستمداران ما استقلال حوزه های مختلف را به رسمیت نمی شناسند، بنابراین به گفت وگویی میان حوزه ها هم قائل نیستند.

اگر سیاست بتواند استقلال دیگر حوزه ها را به رسمیت بشناسد، می تواند در بسیاری از صحنه های بین المللی از ظرفیت های هنر و ورزش برای ایجاد گفت وگو در عرصه های جهانی بهره ببرد.

بنابراین سیاستگذاران ما باید به هنرمندان و ورزشکاران و نخبگان و دیگر اقشار جامعه اعتماد کنند تا در مواقع بحرانی هم بتوانند از ظرفیت های آنان بهره گیرند.

امیدوارم روزی به این بلوغ سیاسی- اجتماعی برسیم.

افق روشن جامعه یا بی افق بودن جامعه در خلاقیت هنری هنرمند چه تأثیری دارند؟ در این میان، آیا درست است بگوییم رسالت هنرمند رهایی از پیله انفعال گرایی و خلق فضای نو است؟ هنرمندان بزرگ منعکس کننده روح جمعی و ضمیر ناخودآگاه جامعه هستند.

چرا که می توانند به گوشه های پنهان و نهان خانه های جامعه نقب بزنند و ابزار بیان جامعه خود باشند و منش و نگرش جامعه را در هنر خود منعکس کنند.

اما همانقدر که هنرمندان بر جامعه تأثیر می گذارند به همان میزان هم می توانند بیش از دیگر افراد جامعه از شرایط و تحولات جامعه متأثر شوند؛ زیرا هنرمندان در همه جوامع حساس ترین اقشار محسوب می شوند.

حساسیت ، حسیت و خیالپردازی از عناصر نخستین هنر به شمار می روند.

هنرمند واقعی آینده را حس می کند همانطوری که عالم واقعی می تواند آینده را پیش بینی کند.

بنابراین امیدواری جامعه یا ناامیدی آن، روی کار هنرمندان هم تأثیر عمیقی می گذارد.

از همین رو است که اگر هنر جامعه را در یک دوره زمانی مشخص مطالعه کنیم از روی آثار هنری می توان به تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی دغدغه های اقتصادی آن جامعه در آن دوره خاص پی برد.

اما در هر دوره ، هنرمندان بزرگ و برجسته ای هم هستند که سعی می کنند نسبت به شرایط جامعه منفعل نباشند و از شرایط موجود فراتر روند و به اصطلاح مؤلف و اثرگذار باشند؛ به طوری که اگر جامعه ای نا امید و افسرده است و نیاز به نشاط اجتماعی دارد پا به عرصه بگذارند و آرامش را به جامعه منتقل کنند.

هنرمندان بزرگ اینچنین در ذهن مردم شان ماندگار می شوند.

دقیقاً مثل همین مثالی که شما زدید؛ در شرایطی که به دلیل مشکلات اقتصادی- اجتماعی، جامعه در خطر افسردگی جمعی است اخبار خوبی منتشر شد که برخی هنرمندان حاضر شده اند کنسرت هایی را در مراکز عمومی و خیابان ها به صورت رایگان برگزار کنند.

این هنرمندی واقعی است که رسالت خود را می شناسد.

او حاضر است بر خواسته های خود پا بگذارد و به جامعه امید تزریق کند.

زیرا نا امیدی بزرگ ترین تهدید برای هر جامعه ای است.

به همین دلیل است که معتقدم، هنرمند می تواند بیش از هر سیاستمدار و اقتصاددانی جامعه را تحریک یا اصلاح کند.

البته همین انتظار نسبت به سیاستمداران و اقتصاددانان نیز وجود دارد که از منافع شخصی خود بگذرند تا در وضعیت روحی جامعه بهبودی حاصل شود.

حال باید دید مدیران و سیاستمداران تا چه حد از این فرصت می توانند استفاده کنند.

آیا امکان برگزاری چنین کنسرت هایی را می دهند؟ آیا در تلطیف روحیه جامعه تصمیم درست و بموقع می گیرند؟ هنرمندان بزرگ این مرز و بوم اتمام حجت کرده اند و گفته اند برای اینکه حال جامعه خوب باشد حاضرند بدون هزینه هر جایی برنامه بگذارند.

حال نوبت مسئولان است که فرصت داری کنند و نگذارند این فرصت از بین برود.

قدرت هنر و هنرمند به چه مؤلفه هایی وابسته است و از کجا نشأت می گیرد؟ هنر فراتر از یک ابزار بیانی و نوعی نگرش به هستی است که با خود رفتار و منش خاصی به ارمغان می آورد و نوع نگاه به جهان را تغییر می دهد.

اگر علم برای خود جهان بینی، نگرش و رفتار ویژه ای دارد، هنر نیز روش و منش خود را دارد.

اگر شیوه مطالعاتی در علم تجربه و در فلسفه خرد است در هنر شیوه مطالعاتی تخیل است.

هنر بیش از هر چیزی از احساسات انسانی و ماجراهای درونی تغذیه می کند.

هنرِ متعهد از زندگی مردم و حال و روزشان الهام می گیرد و می کوشد تا همه این رخدادها را در قالب و سبکی زیبا ارائه کند.

بنابراین قدرت هنر هم در محتوای انسانی و هم در تعهد اجتماعی آن است.

هنرمندان نیز با شدت و ضعف از این منابع بهره مند هستند.

همین شدت و ضعف در زیبایی شناسی و همچنین درونگرایی و برونگرایی، فردمحوری یا جامعه محوری آثار آنان است که موجب تفاوتشان از هم می شود.

وضعیت هنر را در جامعه امروز ما چگونه ارزیابی می کنید؟ امروزه، ما در حوزه زیبایی شناسی دچار تشتت، یا حتی اغتشاش، شده ایم.

ما با سه پارادایم هنری مواجه هستیم که سه نوع زیبایی شناسی متفاوت را به همراه داشته اند؛ پارادایم ایرانی ، پارادایم اسلامی و پارادایم غربی .

در عین حال، برخی هنرمندان هم به شکل تلفیقی (hyid) کار می کنند.

از این رو، بر این باورم که نسل جدید ما دچار نوعی اغتشاش زیبایی شناسی شده است.

نهادهای نظریه پرداز، مانند فرهنگستان هنر یا وزارت ارشاد باید کارهایی را عملی می کرد تا از این اغتشاش در زیبایی شناسی رهایی پیدا کنیم.

در دو دهه اخیر اتاق فکر هنر ما تعطیل بود.

فرهنگستان ها وظیفه دارند با توجه به ویژگی های فرهنگی جامعه مان نظریه پردازی کنند.

اغتشاش در زیبایی شناسی چه پیامدهایی می تواند برای جامعه داشته باشد؟ اغتشاش در زیبایی شناسی موجب می شود جامعه از نظر فرهنگی و هنری فرسوده شود.

ما می توانیم این تشتت را در سطح شهر نیز ببینیم.

برای مثال، معماری و عناصر بصری در شهر تهران دچار به هم ریختگی و آشوب زیبایی شناسی است و هیچگونه هارمونی وجود ندارد.

بسیاری از مشکلات روحی شهروندان ناشی از همین اغتشاش بلکه خشونت دیداری و شنیداری شهرها است.

البته این حرف به این معنا نیست که کل شهر تابع یک نوع پارادایم باشد؛ بلکه باید در تعدد، نوعی هارمونی و شمولیت وجود داشته باشد؛ چرا که آشوب و آشفتگی ظاهری شهر می تواند آزار روحی و روانی شهروندان را درپی داشته باشد.

باید یادآوری کرد که تنوع خود بخشی از زیبایی شناسی است.

اما ما نتوانستیم تنوع را با ارتباط و هارمونی زیبایی شناسی ادغام کنیم.

به عبارتی، وحدت و کثرت را توأمان نداریم و جامعه مان دچار کثرت شدید و در نتیجه نوعی گسست شدید شده است.

آیا هنر نقادانه نتیجه یک جامعه فروبسته است؟ در واقع می خواهیم بدانیم اگر قدرت سیاسی در یک جامعه زبان هنر را چندان موجه نبیند و محدودیت هایی بر آن اعمال کند در این شرایط زبان هنر نقادانه خواهد شد؟ اتفاقاً کاملاً برعکس است.

نقد و انتقاد محصول جامعه دموکراتیک و مردمسالار است.

به گفته یکی از اسطوره شناسان بزرگ، جامعه ای که در آن نقد وجود نداشته باشد برای آیندگان عبرت آموز خواهد بود.

هنر نقادانه در جامعه ما چه جایگاه و پایگاهی دارد؟ جامعه ما چندان نقد به معنای انتقاد، سنجش و ارزیابی با معیار را در خود ندارد.

جامعه ما نه تنها نقدی که سنجشی واقعی در خود داشته باشد، را ندارد؛ بلکه آمادگی اش را هم در خود نمی بیند.

ما بشدت نقدگریز شده ایم و حوزه هنر هم از این قاعده مستثنی نیست.

باید بدانیم که در غیاب نقد، هنر، بلوغ پیدا نخواهد کرد.

هنر انتقادی به خاطر ایدئولوژی، گرایش ها، اعتقادات و باورهای خود به نقد می پردازد.

اما ما در جامعه مان هنرمند نقاد هم چندان نداریم.

حتی اگر هنرمند نقاد به معنی واقعی کلمه را هم داشتیم؛ جامعه ما آمادگی نقد را ندارد.

ما در دانشگاه ها نقاد واقعی تربیت نکردیم.

ما از موهبت نقد غافلیم؛ که یکی از شاخصه های رشد انسانی و جامعه پیشرفته مدنی است.

این نکته ای است که بزرگان دینی و ملی، ما را به آن تشویق کرده اند.

اما متأسفانه فرهنگ آن را فعلاً در خود نداریم؛ هرچند گاهی به ظاهر ژست هایی گرفته می شود.

چرا در هر جامعه یک نوع از هنر، به شکل قوی تری بروز پیدا می کند؛ مثلاً در ایران معماری ، در هند و امریکا سینما ، در فرانسه تئاتر ، در ایتالیا مجسمه سازی و.

آیا بروز برجسته یک قالب هنری، می تواند به فرهنگ و نوع تفکر آن جامعه ربط داشته باشد؟ در واقع، آیا هنر غالب هر جامعه ای، بازتاب نوع جهان بینی و ارزش های آن جامعه است؟ هر جامعه یکسری ویژگی های ذاتی دارد که می تواند بر نوع بروز هنری آن جامعه تأثیرگذار باشد؛ البته این ویژگی ها می تواند در طول زمان تغییر کند.

ایران از آنجا که کشور هنرخیزی است موفقیت های زیادی در حوزه های مختلف هنری داشته است.

ما از صنایع دستی و معماری تا نگارگری و خوشنویسی مؤلف بوده ایم.

در عرصه هنر نقاط امید بخش ما کجا است؟ تنوع قومی و جغرافیایی و تاریخ غنی کشور ما، باعث رشد هنرهای مختلف شده است.

حتی، سینمای ایرانی در عرصه جهانی نیز سرآمد است.

ما جزو کشورهایی هستیم که اسکار دریافت کرده ایم.

در نقاشی هم درجات بالایی داریم.

ما در ایران مستعد رشد انواع هنرها هستیم.

بنابراین، فرصت های بسیار خوبی از نظر فرهنگی و اقتصادی پیش روی ما است.

اما متأسفانه از جنبه اقتصادی هنر غافل بوده ایم.

این بضاعت و استعداد ایرانی اگر در کشورهای دیگر وجود داشت، هنر به تنهایی می توانست بیشتر از نفت ما فروش داشته باشد.

خوشبختانه، شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کرده است که دانشگاه هنر ایرانی -اسلامی با عنوان دانشگاه استاد فرشچیان راه اندازی شود که این می تواند یکی از نقاط امیدبخش ما در عرصه هنر باشد.

چرا که در حال حاضر در دانشگاه هایمان به جای هنرمند بیشتر هنرشناس تربیت می کنیم.

یکی از امیدهای آینده ما برای توسعه این مرز و بوم همین دانشگاه خواهد بود، که با آغاز کارش می توانیم با استفاده از هنرمندان بسیار خوب، مانند خود استاد فرشچیان، هنرمندان درجه یک تربیت کنیم و هنر خود را استمرار و گسترش دهیم، به طوری که بتواند هویت زیبایی شناسی و فرهنگی ما را حفظ کند و به اقتصادمان کمک رساند.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه ایران، تاریخ انتشار 22 مرداد 97، کد مطلب: 478018، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: سیاستمدار - سیاستمداران - هنرمندان - جامعه - هنرمند - پیشنهاد - خیابانی - اقتصادی - سیاسی - مدیریت - برگزار - سازمان میراث فرهنگی - انتظار - کنسرت - ورزشکار - بهمن نامورمطلق - همایون شجریان - مردم - علیرضا فغانی - میراث فرهنگی - صنایع دستی - ورزشکاران - کارگزاران - دکتر - امید - هایی - پیشکسوت - کارنامه - گردشگری - دانشگاه

آخرین اخبار سرویس:
قدمت نذری میرزامحمد به بیش از نیم قرن رسید/ وقف، راز ماندگاری نذر 57 ساله

قیام عاشورا دعوت مردم به نجات آنها از حاکمیت ظلم بود

نظر رهبر انقلاب در مورد قمه زدن چیست؟

بخش خبری 20 و 45 دقیقه مرکز فارس 27/ 06/ 97

اجتماع عاشوراییان حسینی در مصلای امام خمینی شهرکرد + فیلم

اقامه نماز ظهر تاسوعای حسینی

تمهیدات اورژانس تهران برای تاسوعا و عاشورا

پیگیری سیاست های جبرانی ترمیم حقوق بازنشستگان در بودجه 98

پیگیری سیاست های جبرانی ترمیم حقوق بازنشستگان در بودجه 98

یعنی چه که هرسال انتخابات برگزار می شود؟/ هر4-5سال یکبار کافی است؛مردم را به زحمت نیندازید

اگر قیام امام حسین (ع) نبود انحراف بنی امیه مشروعیت پیدا می کرد/ قیام کربلا میراث اسلامی را حفظ کرد

فارس گزارش می دهد قدمت نذری میرزامحمد به بیش از نیم قرن رسید/ وقف، راز ماندگاری نذر 57 ساله

رییس جمهور سابق آرژانتین به اتهام پولشویی به دادگاه احضار شد

چند مدیربازنشسته باید ازشهرداری خداحافظی کنند؟

با اهانت کنندگان به مقدسات برخورد قاطع شود/ دستگاه قضا باید با این جرم مشهود برخورد کند

معرفت و وفای عباس (ع) ، نیاز امروز جامعه

تاسوعای حسینی در سریش آباد

شهروندان یزدی از ذبح دام در معابر عمومی خودداری کنند

تمرین مشق وفاداری در روز علمدار کربلا

مردم با تاسی از شهدای عاشورا مشکلات کنونی را پشت سر می گذارند

شمارش آرای انتخابات شوراها در سوریه پایان یافت

تجلی مرثیه شهدای کربلا در آیین مشعل گردانی

پایگاه انتقال خون تا ظهر عاشورا از عزاداران خون گیری می کنند

آیین عزاداری روز تاسوعای حسینی در بوشهر

تمرین مشق وفاداری در روز علمدار کربلا

مردم با تاسی از شهدای عاشورا مشکلات کنونی را پشت سر می گذارند

پایگاه انتقال خون تا ظهر عاشورا از عزاداران خون گیری می کنند

رزمایش عاشورایی چابهار با شرکت 11 گروه جهادی آغاز شد

نماز ظهر تاسوعا با حضور عزاداران حسینی در قم اقامه شد

«جانان حسین» منتشر شد+صوت

برپایی مراسم عزا در تاسوعای حسینی

آیین گرامیداشت یاد وخاطره امام جمعه فقید میبد

عزاداری تاسوعای حسینی

پایان مرحله نخست رزمایش سراسری بسیج همزمان با عاشورای حسینی

ماجرای روحانی قصه گوی مشهور و زوج معلم مناطق دورافتاده از زبان خودشان

شائبه ای در خصوص عملکرد دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حوزه سلامت وجود ندارد

وزیر کشور فرانسه از سمت خود کناره گیری می کند

حکایت نسخه ای که قالیباف برای اصولگرایان پیچید

وقتی برای عباس(ع) امان نامه آوردند/ رفع الله رایه العباس

پست تامل برانگیز پرویز پرستویی در روز تاسوعا + عکس

دستیار ویژه رییس جمهور: ناخواسته پست علینژاد را لایک کردم ! + عکس

پایان مرحله نخست رزمایش سراسری بسیج همزمان با عاشورای حسینی

استان آستراخان روسیه در انتظار گردشگران ایرانی

اسامی و مشخصات روحانیون تبعیدی

3 کشته و مصدوم در دسته سینه زنی در لار

اجتماع عظیم عزاداران تاسوعای حسینی (ع) در قزوین

مجید انصاری: امروز احتکار، مانند بستن آب بر یاران امام حسین(ع) در روز عاشوراست/امروز برای هیچ مسئولی روز استراحت نیست/ امروز در جنگ اقتصادی و تبلیغی به طور تمام عیار درگیر هستیم

معرفی کتاب همرزمان حسین (علیه السّلام) و تفاوتش با انسان 250 ساله

آماده سازی بزرگترین تعزیه میدانی کشور در عاشورا +عکس

برگزاری رژه مشترک ارتش و سپاه

همایش تاسوعاییان در بوشهر برگزار شد

نماز ظهر تاسوعا در قزوین اقامه شد

تغییر سازوکار حوزه زنان با رویکرد جدید

عزاداری تاسوعای حسینی در شهریار و شهرقدس

مراسم مذهبی عامل وحدت نه تفرقه

سهم ناچیز هنرهای تصویری از سرمایه ای بی پایان

توسعه گردشگری با نوسازی آرامستان های تاریخی امکان پذیر است

سه خط تراموا به تهران می آید

یادگار «امیرکبیر» و «مصطفی دیوانه» در بازار تهران

سفیر ایران در هلند: اجرای متوازن برجام خواست ایران است

مجید انصاری: محتکران به مثابه کسانی هستند که در روز عاشورا آب را بر یاران امام حسین(ع) بستند

انتظارهای ایران از انگلیس

نماز ظهر تاسوعا با حضور عزاداران حسینی در قم اقامه شد

رزمایش عاشورایی چابهار با شرکت 11 گروه جهادی آغاز شد

دبستان ها از 31 شهریور دایر است

هشدار / با هرگونه مراسم قمه زنی در ملاعام برخورد خواهد شد

آزادگی و ظلم ستیزی سرور و سالار شهیدان الگویی برای آزادی خواهان تاریخ

طنین صدای یاحسین وعزاداری درشب تاسوعادرمهاباد

میان داری شمخانی در شب تاسوعا

در روز نهم محرم چه اتفاقاتی به وقوع پیوست؟

نماز ظهر تاسوعا در قزوین اقامه شد

واکنش آیت الله خاتمی به اهانت عضو اصلاح طلب شورای شهر نیشابور به عزاداران/ حکم جلب او در مقابل جرم مشهودش صادر شود

همایش تاسوعاییان در بوشهر برگزار شد

کرمان غرق در عزای اباعبدالله الحسین (ع) است

آزمون علاقه همسران

رژه تمرینی هوایی جنگنده های ارتش و سپاه

برای حفظ انقلاب باید مثل حضرت عباس(ع) در کنار ولایت فقیه باشیم/هر حرکت بزرگ وماندگار در دنیا برگرفته از حماسه کربلاست

دسته روی هیات مذهبی در بجنورد

مراسم روز جهانی گردشگری برگزار نمی شود/5 مهر موزه ها رایگان است

تحریف قیام عاشورا، یکی از برنامه های راهبردی دشمن در جنگ فرهنگی است

فیلم/ عزاداری شب هفتم محرم در حسینیه ولیعصر تهران

پست تامل برانگیز پرویز پرستویی در روز تاسوعا/ عکس

آیین سنتی «یا عباس، یا عباس» در تکیه بازار شاهرود +فیلم

مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

توهم خوب بودن در فاسدان باعث شده خود را امین جامعه بدانند

یادگار «امیرکبیر» و «مصطفی دیوانه» در بازار تهران

سفیر ایران در هلند: اجرای متوازن برجام خواست ایران است

صالحی: انتظار ایران از انگلیس ایفای نقش موثر در نوسازی رآکتور اراک است

روحانی دستور واردات 850 دستگاه واگن باری را صادر کرد

گزارش تصویری / مجید مردانیان حسینیه فارس/ تاسوعای حسینی در تهران

تاسوعا و عاشورا ترویج شعار الله است

نانوایی های استان یزد روز عاشورا تعطیل است

نیازمند بازیابی پیام امام حسین برای رفع مشکلات هستیم

تجمع عاشوراییان مهریز برگزار شد

آیین سنتی زنجیر زنی ابرکوه قابلیت ثبت جهانی دارد

نمایشگاه اسناد محرم در یزد گشایش یافت

عناصر طاغوت به دلیل دشمنی با نظام اسلامی، جنگ را آغاز کردند

نباید باور انقلابی مردم نسبت به ارزش ها کمرنگ شود

2 طرح حوزه سلامت در شهرستان اردکان افتتاح شد

عزاداری مسجد روضه محمدیه جلوه عشق یزدی ها به اباعبدالله است

چگونگی تعامل هنر و سیاست

چگونگی تعامل هنر و سیاست