مطالب مرتبط:
«چگونگی تعامل هنر و سیاست» در گفت وگو با دکتر بهمن نامورمطلق/ شوق همدلی
ترامپ با تصور اینکه باحضور در کاخ سفید جهان دوباره متولد شده است اظهارنظر می کند / با سیاست های فعلی امریکا امکان گفتگو و تعامل با این کشور وجود ندارد
فرهنگ و هنر امروز، نمایانگر پیشینه فرهنگی بومی در تعامل با تحولات و جریان­های فرهنگی معاصر
حوزه فرهنگ و هنر نباید در سایه سیاست قرار گیرد
سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: ترامپ سیاست اصلی آمریکا را به جهان نشان داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 23:152018-08-14سياسي

چگونگی تعامل هنر و سیاست


آیا برگزاری کنسرت های خیابانی هنرمندان مطرح می تواند راه گریزی برای التهابات سیاسی-اقتصادی جامعه باشد؟ - شعار سال:" چند روز پیش در این روزهای پر التهاب اقتصادی همایون شجریان پیشنهاد کرد برای خوب کردن حال دل مردم می خواهد بدون هیچ انتفاعی کنسرت بزرگ خیابانی برگزار کند تا شاید دلمان در کنار هم آرام بگیرد .

این پیشنهاد او با استقبال مردم، اهالی هنر و مسؤلان روبه رو شد و در پی او، موج همدلی شکل گرفت که دیگر هنرمندان را هم همراه کرد.

اما اینکه بین هنر و سیاست چه تعاملی برقرار است؟ آیا از دالان هنر می توان از التهابات جامعه کم کرد؟ آیا هنر این توانایی و ظرفیت را دارد که حتی در شرایط بحرانی، نشاط و امیدواری را به جامعه تزریق کند؟ و پرسش هایی از این دست، باعث شد با دکتر بهمن نامورمطلق به گفت وگو بنشینیم.

نامورمطلق عضو حلقه نشانه شناسی و دانشیار دانشگاه شهیدبهشتی است که در کارنامه اجرایی خود معاونت پیشین سازمان میراث فرهنگی در حوزه صنایع دستی و گردشگری را نیز داشته است.

دکتر نامورمطلق، این روزها که مردم با چالش های سیاسی- اقتصادی دست به گریبان هستند، در خبرها شنیدیم که برخی هنرمندان برای ایجاد امید و نشاط در جامعه پیشنهاد برگزاری کنسرت های خیابانی را مطرح کردند که مورد اقبال هم قرار گرفت.

حال پرسش ما از شما این است که چه نسبتی بین سیاست و هنر برقرار است و آیا هنر و هنرمند از چنین ظرفیت و قدرتی برخوردار هست که بتواند در مواقع بحرانی به کمک سیاست و کارگزاران سیاسی بیاید؟ سیاست در برخی جوامع انحصارطلب و اقتدارگرا است و هنگام مذاکره با فلسفه، هنر و رشته های دیگر بیشتر قصد مدیریت دارد، نه گفت وگو ؛ نشانه هایی از اینگونه برخورد در جامعه ما هم دیده می شود.

مشکل برخی از سیاستمداران این است که نمی خواهند با اقشار دیگر گفت وگو کنند و این معضلی است که این روزها فضای سیاسی ما را هم مبتلا کرده است.

نخستین خطای یک سیاستگذار این است که به جای تعامل و گفت وگو بخواهد اقشار دیگر را مدیریت کند در حالی که نقش سیاستمدار هماهنگ کنندگی است، نه اقتدارگرایی.

نباید انتظار داشت هنرمندان، فیلسوفان یا ورزشکاران برجسته ما دنباله رو تام و تمام عالم سیاست باشند.

اخیراً، یکی از سیاستمداران در قدردانی از آقای علیرضا فغانی لوحی تقدیم او کرد و او بسیار درست گفت که انتظار داشتم این لوح را از دست یک ورزشکار پیشکسوت دریافت کنم.

نفوذ گسترده سیاست در همه عرصه های جامعه موجب می شود حوزه های مختلف دچار ناهماهنگی شوند.

سیاستمداران در کشور ما انتظار دارند همه اقشار، در حوزه مدیریتی آنان قرار گیرند.

از آنجا که برخی سیاستمداران ما استقلال حوزه های مختلف را به رسمیت نمی شناسند، بنابراین به گفت وگویی میان حوزه ها هم قائل نیستند.

اگر سیاست بتواند استقلال دیگر حوزه ها را به رسمیت بشناسد، می تواند در بسیاری از صحنه های بین المللی از ظرفیت های هنر و ورزش برای ایجاد گفت وگو در عرصه های جهانی بهره ببرد.

بنابراین سیاستگذاران ما باید به هنرمندان و ورزشکاران و نخبگان و دیگر اقشار جامعه اعتماد کنند تا در مواقع بحرانی هم بتوانند از ظرفیت های آنان بهره گیرند.

امیدوارم روزی به این بلوغ سیاسی- اجتماعی برسیم.

افق روشن جامعه یا بی افق بودن جامعه در خلاقیت هنری هنرمند چه تأثیری دارند؟ در این میان، آیا درست است بگوییم رسالت هنرمند رهایی از پیله انفعال گرایی و خلق فضای نو است؟ هنرمندان بزرگ منعکس کننده روح جمعی و ضمیر ناخودآگاه جامعه هستند.

چرا که می توانند به گوشه های پنهان و نهان خانه های جامعه نقب بزنند و ابزار بیان جامعه خود باشند و منش و نگرش جامعه را در هنر خود منعکس کنند.

اما همانقدر که هنرمندان بر جامعه تأثیر می گذارند به همان میزان هم می توانند بیش از دیگر افراد جامعه از شرایط و تحولات جامعه متأثر شوند؛ زیرا هنرمندان در همه جوامع حساس ترین اقشار محسوب می شوند.

حساسیت ، حسیت و خیالپردازی از عناصر نخستین هنر به شمار می روند.

هنرمند واقعی آینده را حس می کند همانطوری که عالم واقعی می تواند آینده را پیش بینی کند.

بنابراین امیدواری جامعه یا ناامیدی آن، روی کار هنرمندان هم تأثیر عمیقی می گذارد.

از همین رو است که اگر هنر جامعه را در یک دوره زمانی مشخص مطالعه کنیم از روی آثار هنری می توان به تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی دغدغه های اقتصادی آن جامعه در آن دوره خاص پی برد.

اما در هر دوره ، هنرمندان بزرگ و برجسته ای هم هستند که سعی می کنند نسبت به شرایط جامعه منفعل نباشند و از شرایط موجود فراتر روند و به اصطلاح مؤلف و اثرگذار باشند؛ به طوری که اگر جامعه ای نا امید و افسرده است و نیاز به نشاط اجتماعی دارد پا به عرصه بگذارند و آرامش را به جامعه منتقل کنند.

هنرمندان بزرگ اینچنین در ذهن مردم شان ماندگار می شوند.

دقیقاً مثل همین مثالی که شما زدید؛ در شرایطی که به دلیل مشکلات اقتصادی- اجتماعی، جامعه در خطر افسردگی جمعی است اخبار خوبی منتشر شد که برخی هنرمندان حاضر شده اند کنسرت هایی را در مراکز عمومی و خیابان ها به صورت رایگان برگزار کنند.

این هنرمندی واقعی است که رسالت خود را می شناسد.

او حاضر است بر خواسته های خود پا بگذارد و به جامعه امید تزریق کند.

زیرا نا امیدی بزرگ ترین تهدید برای هر جامعه ای است.

به همین دلیل است که معتقدم، هنرمند می تواند بیش از هر سیاستمدار و اقتصاددانی جامعه را تحریک یا اصلاح کند.

البته همین انتظار نسبت به سیاستمداران و اقتصاددانان نیز وجود دارد که از منافع شخصی خود بگذرند تا در وضعیت روحی جامعه بهبودی حاصل شود.

حال باید دید مدیران و سیاستمداران تا چه حد از این فرصت می توانند استفاده کنند.

آیا امکان برگزاری چنین کنسرت هایی را می دهند؟ آیا در تلطیف روحیه جامعه تصمیم درست و بموقع می گیرند؟ هنرمندان بزرگ این مرز و بوم اتمام حجت کرده اند و گفته اند برای اینکه حال جامعه خوب باشد حاضرند بدون هزینه هر جایی برنامه بگذارند.

حال نوبت مسئولان است که فرصت داری کنند و نگذارند این فرصت از بین برود.

قدرت هنر و هنرمند به چه مؤلفه هایی وابسته است و از کجا نشأت می گیرد؟ هنر فراتر از یک ابزار بیانی و نوعی نگرش به هستی است که با خود رفتار و منش خاصی به ارمغان می آورد و نوع نگاه به جهان را تغییر می دهد.

اگر علم برای خود جهان بینی، نگرش و رفتار ویژه ای دارد، هنر نیز روش و منش خود را دارد.

اگر شیوه مطالعاتی در علم تجربه و در فلسفه خرد است در هنر شیوه مطالعاتی تخیل است.

هنر بیش از هر چیزی از احساسات انسانی و ماجراهای درونی تغذیه می کند.

هنرِ متعهد از زندگی مردم و حال و روزشان الهام می گیرد و می کوشد تا همه این رخدادها را در قالب و سبکی زیبا ارائه کند.

بنابراین قدرت هنر هم در محتوای انسانی و هم در تعهد اجتماعی آن است.

هنرمندان نیز با شدت و ضعف از این منابع بهره مند هستند.

همین شدت و ضعف در زیبایی شناسی و همچنین درونگرایی و برونگرایی، فردمحوری یا جامعه محوری آثار آنان است که موجب تفاوتشان از هم می شود.

وضعیت هنر را در جامعه امروز ما چگونه ارزیابی می کنید؟ امروزه، ما در حوزه زیبایی شناسی دچار تشتت، یا حتی اغتشاش، شده ایم.

ما با سه پارادایم هنری مواجه هستیم که سه نوع زیبایی شناسی متفاوت را به همراه داشته اند؛ پارادایم ایرانی ، پارادایم اسلامی و پارادایم غربی .

در عین حال، برخی هنرمندان هم به شکل تلفیقی (hyid) کار می کنند.

از این رو، بر این باورم که نسل جدید ما دچار نوعی اغتشاش زیبایی شناسی شده است.

نهادهای نظریه پرداز، مانند فرهنگستان هنر یا وزارت ارشاد باید کارهایی را عملی می کرد تا از این اغتشاش در زیبایی شناسی رهایی پیدا کنیم.

در دو دهه اخیر اتاق فکر هنر ما تعطیل بود.

فرهنگستان ها وظیفه دارند با توجه به ویژگی های فرهنگی جامعه مان نظریه پردازی کنند.

اغتشاش در زیبایی شناسی چه پیامدهایی می تواند برای جامعه داشته باشد؟ اغتشاش در زیبایی شناسی موجب می شود جامعه از نظر فرهنگی و هنری فرسوده شود.

ما می توانیم این تشتت را در سطح شهر نیز ببینیم.

برای مثال، معماری و عناصر بصری در شهر تهران دچار به هم ریختگی و آشوب زیبایی شناسی است و هیچگونه هارمونی وجود ندارد.

بسیاری از مشکلات روحی شهروندان ناشی از همین اغتشاش بلکه خشونت دیداری و شنیداری شهرها است.

البته این حرف به این معنا نیست که کل شهر تابع یک نوع پارادایم باشد؛ بلکه باید در تعدد، نوعی هارمونی و شمولیت وجود داشته باشد؛ چرا که آشوب و آشفتگی ظاهری شهر می تواند آزار روحی و روانی شهروندان را درپی داشته باشد.

باید یادآوری کرد که تنوع خود بخشی از زیبایی شناسی است.

اما ما نتوانستیم تنوع را با ارتباط و هارمونی زیبایی شناسی ادغام کنیم.

به عبارتی، وحدت و کثرت را توأمان نداریم و جامعه مان دچار کثرت شدید و در نتیجه نوعی گسست شدید شده است.

آیا هنر نقادانه نتیجه یک جامعه فروبسته است؟ در واقع می خواهیم بدانیم اگر قدرت سیاسی در یک جامعه زبان هنر را چندان موجه نبیند و محدودیت هایی بر آن اعمال کند در این شرایط زبان هنر نقادانه خواهد شد؟ اتفاقاً کاملاً برعکس است.

نقد و انتقاد محصول جامعه دموکراتیک و مردمسالار است.

به گفته یکی از اسطوره شناسان بزرگ، جامعه ای که در آن نقد وجود نداشته باشد برای آیندگان عبرت آموز خواهد بود.

هنر نقادانه در جامعه ما چه جایگاه و پایگاهی دارد؟ جامعه ما چندان نقد به معنای انتقاد، سنجش و ارزیابی با معیار را در خود ندارد.

جامعه ما نه تنها نقدی که سنجشی واقعی در خود داشته باشد، را ندارد؛ بلکه آمادگی اش را هم در خود نمی بیند.

ما بشدت نقدگریز شده ایم و حوزه هنر هم از این قاعده مستثنی نیست.

باید بدانیم که در غیاب نقد، هنر، بلوغ پیدا نخواهد کرد.

هنر انتقادی به خاطر ایدئولوژی، گرایش ها، اعتقادات و باورهای خود به نقد می پردازد.

اما ما در جامعه مان هنرمند نقاد هم چندان نداریم.

حتی اگر هنرمند نقاد به معنی واقعی کلمه را هم داشتیم؛ جامعه ما آمادگی نقد را ندارد.

ما در دانشگاه ها نقاد واقعی تربیت نکردیم.

ما از موهبت نقد غافلیم؛ که یکی از شاخصه های رشد انسانی و جامعه پیشرفته مدنی است.

این نکته ای است که بزرگان دینی و ملی، ما را به آن تشویق کرده اند.

اما متأسفانه فرهنگ آن را فعلاً در خود نداریم؛ هرچند گاهی به ظاهر ژست هایی گرفته می شود.

چرا در هر جامعه یک نوع از هنر، به شکل قوی تری بروز پیدا می کند؛ مثلاً در ایران معماری ، در هند و امریکا سینما ، در فرانسه تئاتر ، در ایتالیا مجسمه سازی و.

آیا بروز برجسته یک قالب هنری، می تواند به فرهنگ و نوع تفکر آن جامعه ربط داشته باشد؟ در واقع، آیا هنر غالب هر جامعه ای، بازتاب نوع جهان بینی و ارزش های آن جامعه است؟ هر جامعه یکسری ویژگی های ذاتی دارد که می تواند بر نوع بروز هنری آن جامعه تأثیرگذار باشد؛ البته این ویژگی ها می تواند در طول زمان تغییر کند.

ایران از آنجا که کشور هنرخیزی است موفقیت های زیادی در حوزه های مختلف هنری داشته است.

ما از صنایع دستی و معماری تا نگارگری و خوشنویسی مؤلف بوده ایم.

در عرصه هنر نقاط امید بخش ما کجا است؟ تنوع قومی و جغرافیایی و تاریخ غنی کشور ما، باعث رشد هنرهای مختلف شده است.

حتی، سینمای ایرانی در عرصه جهانی نیز سرآمد است.

ما جزو کشورهایی هستیم که اسکار دریافت کرده ایم.

در نقاشی هم درجات بالایی داریم.

ما در ایران مستعد رشد انواع هنرها هستیم.

بنابراین، فرصت های بسیار خوبی از نظر فرهنگی و اقتصادی پیش روی ما است.

اما متأسفانه از جنبه اقتصادی هنر غافل بوده ایم.

این بضاعت و استعداد ایرانی اگر در کشورهای دیگر وجود داشت، هنر به تنهایی می توانست بیشتر از نفت ما فروش داشته باشد.

خوشبختانه، شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کرده است که دانشگاه هنر ایرانی -اسلامی با عنوان دانشگاه استاد فرشچیان راه اندازی شود که این می تواند یکی از نقاط امیدبخش ما در عرصه هنر باشد.

چرا که در حال حاضر در دانشگاه هایمان به جای هنرمند بیشتر هنرشناس تربیت می کنیم.

یکی از امیدهای آینده ما برای توسعه این مرز و بوم همین دانشگاه خواهد بود، که با آغاز کارش می توانیم با استفاده از هنرمندان بسیار خوب، مانند خود استاد فرشچیان، هنرمندان درجه یک تربیت کنیم و هنر خود را استمرار و گسترش دهیم، به طوری که بتواند هویت زیبایی شناسی و فرهنگی ما را حفظ کند و به اقتصادمان کمک رساند.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه ایران، تاریخ انتشار 22 مرداد 97، کد مطلب: 478018، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: سیاستمدار - سیاستمداران - هنرمندان - جامعه - هنرمند - پیشنهاد - خیابانی - اقتصادی - سیاسی - مدیریت - برگزار - سازمان میراث فرهنگی - انتظار - کنسرت - ورزشکار - بهمن نامورمطلق - همایون شجریان - مردم - علیرضا فغانی - میراث فرهنگی - صنایع دستی - ورزشکاران - کارگزاران - دکتر - امید - هایی - پیشکسوت - کارنامه - گردشگری - دانشگاه

آخرین اخبار سرویس:
بیانیه «گام دوم انقلاب» و ماموریت های امروز حوزه و روحانیت

احکام قطعی محکومان شورای شهر و شهردار مرودشت صادر شد

تلاش دولت پنهان برای نفوذ در تئاتر/بزرگترین مشکل تئاتر حضور اشباح و سانسور است

فواید شناسه 16 رقمی برای راستی آزمایی نهادهای گردشگری/جزییات تسهیلات پلیس پس از 12 سال

عمر البشیر دولت سودان را منحل کرد

آغاز ساخت 12 هزار واحد مسکونی برای مددجویان سیستان و بلوچستان

انتظار نماینده تهران برای آب شدن مناسبات یخ زده ایران و چین

نماینده نجومی بگیر، دلیل استیضاح روحانی را اعلام کرد

آژانس اتمی بار دیگر تعهد ایران به برجام را تأیید کرد

مهمترین اخبار 8 ساعت گذشته؛ از خبردار ایستادن اروپا به احترام سردار تا خبری که خیال پرسپولیسی ها را راحت کرد

ضایعه نخاعی پیچیده ترین نوع معلولیت

رفع نگرانی رهبر انقلاب درباره معیشت و سرمایه مردم با اجرای اقتصاد مقاومتی

شوخی علی انصاریان با ماجرای عقد خانم بازیگر استقلالی

مقاومت مردم مقابله دشمنان با ایران را خنثی می کند

حضور دشمن در آب های منطقه مخل امنیت است

90میلیارد تومان از محل درامد مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری کرمان اختصاص یافت

اختیارات شوراهای اسلامی شهرهای کرمان افزایش یابد

آخرین روز نهمین نمایشگاه مدیریت شهری و روستایی

افزایش چشمگیر اخراج پناهجویان از آلمان

کاهش آمار ازدواج با غربی شدن جوامع

عمو پورنگ از عشق هندی اش رونمایی کرد + عکس

کنسرت محمد معتمدی در تبریز

آرین غلامی: هدیه سردار سلیمانی بهترین مدال دوران زندگیم بود

دانلود آهنگ جدید علی آرام بنام بزن بارون

دانلود آهنگ جدید امید شعبانی بنام شطرنج

نویسنده و رمان نویس حوزوی: تقویت امید به آینده، رسالت هنرمندان و نویسندگان در دهه پنجم انقلاب است

اجرای کنسرت محمد معتمدی در تبریز

اضافه برداشت آب از دشت های ممنوعه خراسان شمالی

اختتامیه هشتمین دوره مسابقات سراسری حفظ قرآن کریم

لزوم تکمیل پروژه های نیمه کاره شهرستان های رباط کریم و بهارستان توسط دولت

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | شنبه 4 اسفند 97

دانلود آهنگ جدید امین عباس آبادی بنام سیاهچال چشات

چرا در حادثه تروریستی زاهدان نیروهای امنیتی حتی یک تیر هوایی شلیک نکردند؟

نجفی توانا: عدم مبارزه با فساد علاوه بر اقتصاد به کل جامعه آسیب می رساند

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 4 اسفند 97

مرتضی مزینانی چند قولِ معاونانه

محسن کرمعلی وداع با پیکر آیت الله مومن

پیشخوان خبر صفحه اول روزنامه های امروز خراسان جنوبی

پیام تسلیت آیت الله نعیم آبادی درپی ارتحال آیت الله مومن قمی

«بابانوئل» کجا، «ماه پیشونی» و «عمونوروز» کجا!

آغاز طرح بهسازی خیابان لاله زار در نوروز

رییس قوه قضاییه: آیت الله مومن یار امام (ره) بود

وداع شریعتی با استانداری خوزستان تکذیب شد

لیست تغییر ائمه جمعه| امام جمعه زاهدان هم استعفا کرد| آیت الله سلیمانی: بنده اولین شهید این تفکر زیبا هستم

دانلود آهنگ جدید داوود رهان بنام قفل چشات

دانلود آهنگ جدید حمید تولایی بنام مدهوش و بی قرار

اف.راجر دولین نقش هوش و ثروت در ظهور و افول تمدن غرب

عمر البشیر در سودان وضعیت اضطراری اعلام کرد

نخستین حضور زیردریایی فاتح و ناوشکن سهند در رزمایش ولایت 97

رییس سازمان خصوصی سازی منتخب وزرای اقتصاد نبوده است

تصاویر| مراسم ختم خواهر آیت الله هاشمی

دانلود آهنگ جدید مهدی یراحی بنام انگار

جزییات 6خبر ویژه امروز شنبه چهارم اسفندماه 1397

تحلیل عباس هُشی از بیانیه رهبری درباره آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی رفع نگرانی رهبر انقلاب درباره معیشت و سرمایه مردم با اجرای اقتصاد مقاومتی

تصاویر| رزمایش ولایت 97

برگزاری المپیاد سالیانه زبان های خارجی در قزاقستان

گفت وگوی تفصیلی فارس با یک استاد دانشگاه/2 از عملکرد سیاسی نهادهای بین المللی تا خروج برنامه ریزی شده آمریکا از توافقنامه پاریس

فیلم | اردشیر زاهدی: اپوزیسیون های خارج نشین خیلی خوش خیالند!/ کسی که از خارجی ها علیه مردم خود پول می گیرد، خائن است

پیکر یدالله ثمره دوشنبه تشییع می شود

آغاز ساخت 12 هزار واحد مسکونی برای مددجویان سیستان و بلوچستان

توصیه امام صادق(ع) درباره زیارت اهل قبور

زندگی ایده آل نمی خواهیم، معیشت کارگران را حفظ کنید

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

ترتیل صفحه 586 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

این عبارات غیبت است: بماند! از من نپرس!

تصاویر| همایش خودروهای کلاسیک و اسپورت

متن کامل گزارش آمانو درباره اجرای برجام در ایران

فیلم/ تذکر پژمان فر به ادعای نادرست رییس دفتر رییس جمهور

ائمه جمعه مراکز استانها چند سال دارند؟

3 پیشنهاد نمکی به رییس سازمان نظام پزشکی

پیام تسلیت مخبر به مناسبت درگذشت آیت الله مؤمن

البشیر در سودان حالت فوق العاده اعلام کرد

برای او که مومن به انقلاب بود!

تصاویر| نماز جمعه تهران

خوشحالی مهناز افشار از ازدواج مریم کاویانی با یک سیاستمدار +تصویر

گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مناطق سده و جمشیدآباد

کاهش آمار ازدواج با غربی شدن جوامع

البشیر با انحلال دولت یک سال حالت فوق العاده در سودان اعلام کرد

البشیر دولت سودان را منحل کرد

وظایف و اختیارات مجلس خبرگان رهبری در قانون اساسی چیست؟

نماینده ولی فقیه در کرمان: مساجد باید پررونق و جوان گرا باشند

البشیر یک سال حالت فوق العاده در سودان اعلام کرد

متن کامل چهاردهمین گزارش آژانس درباره راستی آزمایی اجرای برجام

خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام هستیم؛ این یعنی کودتا؟

«کیهان کلهر» خود را برای اجرای زنده در ایران آماده می کند

«بیژن کامکار» و «علی اکبر بهاری» گنجینه ی زنده ی بشری شدند

265 هنرجو به مرحله ی دومِ نخستین فراخوان آکادمی موسیقی پورناظری راه یافتند

محرومیت سنگین برای باشگاه چلسی توسط فیفا

سردار قاسمی: فتنه 98، اقتصادی و معیشتی است/همه اقشار را درگیر خود می کند/شهیدان مدافع وطن نتیجه دیپلماسی لبخند است/باید لیبرالیسم را دفن کنیم تا موفق شویم

ماجرای زوجی که 28 بار تقاضای طلاق دادند!

آمریکا در برابر اقتدار ایران اسلامی به زانو درآمده است

اردوی زیارتی سیاحتی طلاب بقعه متبرکه سبز قبا(س) فومن

بهترین روش برخورد با همسر خودشیفته

گزارش آژانس درباره پایبندی ایران به برجام

دانلود مستند روایت رهبری قسمت سوم/روایتی از انقلاب که تا کنون ندیده اید+فیلم

گزارش تصویری : مراسم وداع با پیکر آیت الله مومن

البشیر: سودان امروز در مرحله سخت و پیچیده ای در تاریخ خود قرار دارد

هزینه ای که کشورهای عربی برای ناوشکن های خارجی می پردازند

تصویر| آیت الله جنتی وارد 93 سالگی شد

شورای امنیت اجرای مرحله نخست توافق الحدیده را خواستار شد

چگونگی تعامل هنر و سیاست

چگونگی تعامل هنر و سیاست