مطالب مرتبط:
«چگونگی تعامل هنر و سیاست» در گفت وگو با دکتر بهمن نامورمطلق/ شوق همدلی
ترامپ با تصور اینکه باحضور در کاخ سفید جهان دوباره متولد شده است اظهارنظر می کند / با سیاست های فعلی امریکا امکان گفتگو و تعامل با این کشور وجود ندارد
فرهنگ و هنر امروز، نمایانگر پیشینه فرهنگی بومی در تعامل با تحولات و جریان­های فرهنگی معاصر
حوزه فرهنگ و هنر نباید در سایه سیاست قرار گیرد
سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: ترامپ سیاست اصلی آمریکا را به جهان نشان داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 23:152018-08-14سياسي

چگونگی تعامل هنر و سیاست


آیا برگزاری کنسرت های خیابانی هنرمندان مطرح می تواند راه گریزی برای التهابات سیاسی-اقتصادی جامعه باشد؟ - شعار سال:" چند روز پیش در این روزهای پر التهاب اقتصادی همایون شجریان پیشنهاد کرد برای خوب کردن حال دل مردم می خواهد بدون هیچ انتفاعی کنسرت بزرگ خیابانی برگزار کند تا شاید دلمان در کنار هم آرام بگیرد .

این پیشنهاد او با استقبال مردم، اهالی هنر و مسؤلان روبه رو شد و در پی او، موج همدلی شکل گرفت که دیگر هنرمندان را هم همراه کرد.

اما اینکه بین هنر و سیاست چه تعاملی برقرار است؟ آیا از دالان هنر می توان از التهابات جامعه کم کرد؟ آیا هنر این توانایی و ظرفیت را دارد که حتی در شرایط بحرانی، نشاط و امیدواری را به جامعه تزریق کند؟ و پرسش هایی از این دست، باعث شد با دکتر بهمن نامورمطلق به گفت وگو بنشینیم.

نامورمطلق عضو حلقه نشانه شناسی و دانشیار دانشگاه شهیدبهشتی است که در کارنامه اجرایی خود معاونت پیشین سازمان میراث فرهنگی در حوزه صنایع دستی و گردشگری را نیز داشته است.

دکتر نامورمطلق، این روزها که مردم با چالش های سیاسی- اقتصادی دست به گریبان هستند، در خبرها شنیدیم که برخی هنرمندان برای ایجاد امید و نشاط در جامعه پیشنهاد برگزاری کنسرت های خیابانی را مطرح کردند که مورد اقبال هم قرار گرفت.

حال پرسش ما از شما این است که چه نسبتی بین سیاست و هنر برقرار است و آیا هنر و هنرمند از چنین ظرفیت و قدرتی برخوردار هست که بتواند در مواقع بحرانی به کمک سیاست و کارگزاران سیاسی بیاید؟ سیاست در برخی جوامع انحصارطلب و اقتدارگرا است و هنگام مذاکره با فلسفه، هنر و رشته های دیگر بیشتر قصد مدیریت دارد، نه گفت وگو ؛ نشانه هایی از اینگونه برخورد در جامعه ما هم دیده می شود.

مشکل برخی از سیاستمداران این است که نمی خواهند با اقشار دیگر گفت وگو کنند و این معضلی است که این روزها فضای سیاسی ما را هم مبتلا کرده است.

نخستین خطای یک سیاستگذار این است که به جای تعامل و گفت وگو بخواهد اقشار دیگر را مدیریت کند در حالی که نقش سیاستمدار هماهنگ کنندگی است، نه اقتدارگرایی.

نباید انتظار داشت هنرمندان، فیلسوفان یا ورزشکاران برجسته ما دنباله رو تام و تمام عالم سیاست باشند.

اخیراً، یکی از سیاستمداران در قدردانی از آقای علیرضا فغانی لوحی تقدیم او کرد و او بسیار درست گفت که انتظار داشتم این لوح را از دست یک ورزشکار پیشکسوت دریافت کنم.

نفوذ گسترده سیاست در همه عرصه های جامعه موجب می شود حوزه های مختلف دچار ناهماهنگی شوند.

سیاستمداران در کشور ما انتظار دارند همه اقشار، در حوزه مدیریتی آنان قرار گیرند.

از آنجا که برخی سیاستمداران ما استقلال حوزه های مختلف را به رسمیت نمی شناسند، بنابراین به گفت وگویی میان حوزه ها هم قائل نیستند.

اگر سیاست بتواند استقلال دیگر حوزه ها را به رسمیت بشناسد، می تواند در بسیاری از صحنه های بین المللی از ظرفیت های هنر و ورزش برای ایجاد گفت وگو در عرصه های جهانی بهره ببرد.

بنابراین سیاستگذاران ما باید به هنرمندان و ورزشکاران و نخبگان و دیگر اقشار جامعه اعتماد کنند تا در مواقع بحرانی هم بتوانند از ظرفیت های آنان بهره گیرند.

امیدوارم روزی به این بلوغ سیاسی- اجتماعی برسیم.

افق روشن جامعه یا بی افق بودن جامعه در خلاقیت هنری هنرمند چه تأثیری دارند؟ در این میان، آیا درست است بگوییم رسالت هنرمند رهایی از پیله انفعال گرایی و خلق فضای نو است؟ هنرمندان بزرگ منعکس کننده روح جمعی و ضمیر ناخودآگاه جامعه هستند.

چرا که می توانند به گوشه های پنهان و نهان خانه های جامعه نقب بزنند و ابزار بیان جامعه خود باشند و منش و نگرش جامعه را در هنر خود منعکس کنند.

اما همانقدر که هنرمندان بر جامعه تأثیر می گذارند به همان میزان هم می توانند بیش از دیگر افراد جامعه از شرایط و تحولات جامعه متأثر شوند؛ زیرا هنرمندان در همه جوامع حساس ترین اقشار محسوب می شوند.

حساسیت ، حسیت و خیالپردازی از عناصر نخستین هنر به شمار می روند.

هنرمند واقعی آینده را حس می کند همانطوری که عالم واقعی می تواند آینده را پیش بینی کند.

بنابراین امیدواری جامعه یا ناامیدی آن، روی کار هنرمندان هم تأثیر عمیقی می گذارد.

از همین رو است که اگر هنر جامعه را در یک دوره زمانی مشخص مطالعه کنیم از روی آثار هنری می توان به تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی دغدغه های اقتصادی آن جامعه در آن دوره خاص پی برد.

اما در هر دوره ، هنرمندان بزرگ و برجسته ای هم هستند که سعی می کنند نسبت به شرایط جامعه منفعل نباشند و از شرایط موجود فراتر روند و به اصطلاح مؤلف و اثرگذار باشند؛ به طوری که اگر جامعه ای نا امید و افسرده است و نیاز به نشاط اجتماعی دارد پا به عرصه بگذارند و آرامش را به جامعه منتقل کنند.

هنرمندان بزرگ اینچنین در ذهن مردم شان ماندگار می شوند.

دقیقاً مثل همین مثالی که شما زدید؛ در شرایطی که به دلیل مشکلات اقتصادی- اجتماعی، جامعه در خطر افسردگی جمعی است اخبار خوبی منتشر شد که برخی هنرمندان حاضر شده اند کنسرت هایی را در مراکز عمومی و خیابان ها به صورت رایگان برگزار کنند.

این هنرمندی واقعی است که رسالت خود را می شناسد.

او حاضر است بر خواسته های خود پا بگذارد و به جامعه امید تزریق کند.

زیرا نا امیدی بزرگ ترین تهدید برای هر جامعه ای است.

به همین دلیل است که معتقدم، هنرمند می تواند بیش از هر سیاستمدار و اقتصاددانی جامعه را تحریک یا اصلاح کند.

البته همین انتظار نسبت به سیاستمداران و اقتصاددانان نیز وجود دارد که از منافع شخصی خود بگذرند تا در وضعیت روحی جامعه بهبودی حاصل شود.

حال باید دید مدیران و سیاستمداران تا چه حد از این فرصت می توانند استفاده کنند.

آیا امکان برگزاری چنین کنسرت هایی را می دهند؟ آیا در تلطیف روحیه جامعه تصمیم درست و بموقع می گیرند؟ هنرمندان بزرگ این مرز و بوم اتمام حجت کرده اند و گفته اند برای اینکه حال جامعه خوب باشد حاضرند بدون هزینه هر جایی برنامه بگذارند.

حال نوبت مسئولان است که فرصت داری کنند و نگذارند این فرصت از بین برود.

قدرت هنر و هنرمند به چه مؤلفه هایی وابسته است و از کجا نشأت می گیرد؟ هنر فراتر از یک ابزار بیانی و نوعی نگرش به هستی است که با خود رفتار و منش خاصی به ارمغان می آورد و نوع نگاه به جهان را تغییر می دهد.

اگر علم برای خود جهان بینی، نگرش و رفتار ویژه ای دارد، هنر نیز روش و منش خود را دارد.

اگر شیوه مطالعاتی در علم تجربه و در فلسفه خرد است در هنر شیوه مطالعاتی تخیل است.

هنر بیش از هر چیزی از احساسات انسانی و ماجراهای درونی تغذیه می کند.

هنرِ متعهد از زندگی مردم و حال و روزشان الهام می گیرد و می کوشد تا همه این رخدادها را در قالب و سبکی زیبا ارائه کند.

بنابراین قدرت هنر هم در محتوای انسانی و هم در تعهد اجتماعی آن است.

هنرمندان نیز با شدت و ضعف از این منابع بهره مند هستند.

همین شدت و ضعف در زیبایی شناسی و همچنین درونگرایی و برونگرایی، فردمحوری یا جامعه محوری آثار آنان است که موجب تفاوتشان از هم می شود.

وضعیت هنر را در جامعه امروز ما چگونه ارزیابی می کنید؟ امروزه، ما در حوزه زیبایی شناسی دچار تشتت، یا حتی اغتشاش، شده ایم.

ما با سه پارادایم هنری مواجه هستیم که سه نوع زیبایی شناسی متفاوت را به همراه داشته اند؛ پارادایم ایرانی ، پارادایم اسلامی و پارادایم غربی .

در عین حال، برخی هنرمندان هم به شکل تلفیقی (hyid) کار می کنند.

از این رو، بر این باورم که نسل جدید ما دچار نوعی اغتشاش زیبایی شناسی شده است.

نهادهای نظریه پرداز، مانند فرهنگستان هنر یا وزارت ارشاد باید کارهایی را عملی می کرد تا از این اغتشاش در زیبایی شناسی رهایی پیدا کنیم.

در دو دهه اخیر اتاق فکر هنر ما تعطیل بود.

فرهنگستان ها وظیفه دارند با توجه به ویژگی های فرهنگی جامعه مان نظریه پردازی کنند.

اغتشاش در زیبایی شناسی چه پیامدهایی می تواند برای جامعه داشته باشد؟ اغتشاش در زیبایی شناسی موجب می شود جامعه از نظر فرهنگی و هنری فرسوده شود.

ما می توانیم این تشتت را در سطح شهر نیز ببینیم.

برای مثال، معماری و عناصر بصری در شهر تهران دچار به هم ریختگی و آشوب زیبایی شناسی است و هیچگونه هارمونی وجود ندارد.

بسیاری از مشکلات روحی شهروندان ناشی از همین اغتشاش بلکه خشونت دیداری و شنیداری شهرها است.

البته این حرف به این معنا نیست که کل شهر تابع یک نوع پارادایم باشد؛ بلکه باید در تعدد، نوعی هارمونی و شمولیت وجود داشته باشد؛ چرا که آشوب و آشفتگی ظاهری شهر می تواند آزار روحی و روانی شهروندان را درپی داشته باشد.

باید یادآوری کرد که تنوع خود بخشی از زیبایی شناسی است.

اما ما نتوانستیم تنوع را با ارتباط و هارمونی زیبایی شناسی ادغام کنیم.

به عبارتی، وحدت و کثرت را توأمان نداریم و جامعه مان دچار کثرت شدید و در نتیجه نوعی گسست شدید شده است.

آیا هنر نقادانه نتیجه یک جامعه فروبسته است؟ در واقع می خواهیم بدانیم اگر قدرت سیاسی در یک جامعه زبان هنر را چندان موجه نبیند و محدودیت هایی بر آن اعمال کند در این شرایط زبان هنر نقادانه خواهد شد؟ اتفاقاً کاملاً برعکس است.

نقد و انتقاد محصول جامعه دموکراتیک و مردمسالار است.

به گفته یکی از اسطوره شناسان بزرگ، جامعه ای که در آن نقد وجود نداشته باشد برای آیندگان عبرت آموز خواهد بود.

هنر نقادانه در جامعه ما چه جایگاه و پایگاهی دارد؟ جامعه ما چندان نقد به معنای انتقاد، سنجش و ارزیابی با معیار را در خود ندارد.

جامعه ما نه تنها نقدی که سنجشی واقعی در خود داشته باشد، را ندارد؛ بلکه آمادگی اش را هم در خود نمی بیند.

ما بشدت نقدگریز شده ایم و حوزه هنر هم از این قاعده مستثنی نیست.

باید بدانیم که در غیاب نقد، هنر، بلوغ پیدا نخواهد کرد.

هنر انتقادی به خاطر ایدئولوژی، گرایش ها، اعتقادات و باورهای خود به نقد می پردازد.

اما ما در جامعه مان هنرمند نقاد هم چندان نداریم.

حتی اگر هنرمند نقاد به معنی واقعی کلمه را هم داشتیم؛ جامعه ما آمادگی نقد را ندارد.

ما در دانشگاه ها نقاد واقعی تربیت نکردیم.

ما از موهبت نقد غافلیم؛ که یکی از شاخصه های رشد انسانی و جامعه پیشرفته مدنی است.

این نکته ای است که بزرگان دینی و ملی، ما را به آن تشویق کرده اند.

اما متأسفانه فرهنگ آن را فعلاً در خود نداریم؛ هرچند گاهی به ظاهر ژست هایی گرفته می شود.

چرا در هر جامعه یک نوع از هنر، به شکل قوی تری بروز پیدا می کند؛ مثلاً در ایران معماری ، در هند و امریکا سینما ، در فرانسه تئاتر ، در ایتالیا مجسمه سازی و.

آیا بروز برجسته یک قالب هنری، می تواند به فرهنگ و نوع تفکر آن جامعه ربط داشته باشد؟ در واقع، آیا هنر غالب هر جامعه ای، بازتاب نوع جهان بینی و ارزش های آن جامعه است؟ هر جامعه یکسری ویژگی های ذاتی دارد که می تواند بر نوع بروز هنری آن جامعه تأثیرگذار باشد؛ البته این ویژگی ها می تواند در طول زمان تغییر کند.

ایران از آنجا که کشور هنرخیزی است موفقیت های زیادی در حوزه های مختلف هنری داشته است.

ما از صنایع دستی و معماری تا نگارگری و خوشنویسی مؤلف بوده ایم.

در عرصه هنر نقاط امید بخش ما کجا است؟ تنوع قومی و جغرافیایی و تاریخ غنی کشور ما، باعث رشد هنرهای مختلف شده است.

حتی، سینمای ایرانی در عرصه جهانی نیز سرآمد است.

ما جزو کشورهایی هستیم که اسکار دریافت کرده ایم.

در نقاشی هم درجات بالایی داریم.

ما در ایران مستعد رشد انواع هنرها هستیم.

بنابراین، فرصت های بسیار خوبی از نظر فرهنگی و اقتصادی پیش روی ما است.

اما متأسفانه از جنبه اقتصادی هنر غافل بوده ایم.

این بضاعت و استعداد ایرانی اگر در کشورهای دیگر وجود داشت، هنر به تنهایی می توانست بیشتر از نفت ما فروش داشته باشد.

خوشبختانه، شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کرده است که دانشگاه هنر ایرانی -اسلامی با عنوان دانشگاه استاد فرشچیان راه اندازی شود که این می تواند یکی از نقاط امیدبخش ما در عرصه هنر باشد.

چرا که در حال حاضر در دانشگاه هایمان به جای هنرمند بیشتر هنرشناس تربیت می کنیم.

یکی از امیدهای آینده ما برای توسعه این مرز و بوم همین دانشگاه خواهد بود، که با آغاز کارش می توانیم با استفاده از هنرمندان بسیار خوب، مانند خود استاد فرشچیان، هنرمندان درجه یک تربیت کنیم و هنر خود را استمرار و گسترش دهیم، به طوری که بتواند هویت زیبایی شناسی و فرهنگی ما را حفظ کند و به اقتصادمان کمک رساند.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه ایران، تاریخ انتشار 22 مرداد 97، کد مطلب: 478018، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: سیاستمدار - سیاستمداران - هنرمندان - جامعه - هنرمند - پیشنهاد - خیابانی - اقتصادی - سیاسی - مدیریت - برگزار - سازمان میراث فرهنگی - انتظار - کنسرت - ورزشکار - بهمن نامورمطلق - همایون شجریان - مردم - علیرضا فغانی - میراث فرهنگی - صنایع دستی - ورزشکاران - کارگزاران - دکتر - امید - هایی - پیشکسوت - کارنامه - گردشگری - دانشگاه

آخرین اخبار سرویس:
حجاریان: احتمال می دادیم روحانی اوضاع را از وضعیت بلبشوی مابعد دولت «معجزه» نجات دهد / اگر می دانستیم این همه سنگ پیش پای روحانی خواهد افتاد، شاید بهتر بود عطای انتخابات را به لقایش می بخشیدیم

عضویت در کتابخانه های شهرستان پردیس رایگان است

رییس نهاد رهبری در دانشگاهها: جامعه دانشگاهی اهل انس با قرآن هستند

35 خانه هلال در روستاهای استان اردبیل فعال است

مروج الشریعه با مدیران و کارکنان استانداری خداحافظی کرد

نیاز 100 میلیون تومانی برای تکمیل نمایشگاه پارک موزه دفاع مقدس مازندران

کدخدایی: نظر شورای نگهبان درباره افزایش حداقل سن ازدواج پس از تصویب بیان می شود

مروج الشریعه با مدیران و کارکنان استانداری خداحافظی کرد

95 هزار و 500 پرستار در کشور کمبود داریم

اجرای 812 ویژه برنامه هفته بسیج در شهرستان سنندج

مشخصات یازده هزار بازنشسته صداوسیما در طول بیست سال / چرا اسامی برخی بازنشستگان مشهور در لیست نیست؟

دلیل شهید نشدن از زبان حاج حسین یکتا

واعظی: بخش خصوصی «واقعی» می تواند اقتصاد کشور را علاج کند

پرونده دانشجوهای ستاره دار بسته می شود

بازمانده از مرگ

لازمه اصلاح گفتمان دینی، کشف انحراف اندیشه افراطی است

یک تیر و دو نشان نهاد کتابخانه ها در کتابخانه های عمومی

​ نماز جمعه تهران از دوم آذر در مصلی اقامه می شود

آموزش از راه دور مربیان قرآن و عترت هرات

قصص قرآن برای مدیریت اسلامی حجت است

تشکیل کارگروه برای بررسی CFT در کمیسیون امنیت ملی

ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان و دانشجویان مقیم در «آیندهون» هلند

انتقاد حبیبی از رسانه ای کردن موضوع پولشویی توسط ظریف

قائم مقام وزیر کشور ترکیه فردا به تهران می آید

قطعه خاص کوماندو دختران در بلجیم

زمان طلایی مقابله با خروج آمریکا از برجام

تبریک روحانی به سلطان قابوس

95 هزار و 500 پرستار در کشور کمبود داریم

عضویت در کتابخانه های شهرستان پردیس رایگان است

دانلود آهنگ جدید احسان حیدری بنام آرامشم

رسانه ها از ماموریت اصلی خودشان دور شدند

مدیر جدید روابط عمومی انجمن های اسلامی دانش آموزان منصوب شد

فعالیت های قرآنی دانشجویان برای ارتقاء بیشتر بازتعریف شوند

حل مشکلات دانشجویان ایرانی دراولویت سفارتخانه های ایران است

صدور انقلاب علاوه برملت ها،الگو پذیری دولت ها را هم به دنبال داشت

روحانی روز ملی سلطنت عمان را تبریک گفت

هنوز اطمینان ندارم سفر وزیر خارجه انگلستان به ایران انجام شود

35 خانه هلال در روستاهای استان اردبیل فعال است

مروج الشریعه با مدیران و کارکنان استانداری خداحافظی کرد

رییس نهاد رهبری در دانشگاهها: جامعه دانشگاهی اهل انس با قرآن هستند

بالاتر از شهادت به روایت یک شهید

واعظی: بخش خصوصی «واقعی» می تواند اقتصاد کشور را علاج کند

حضور سید محمد خاتمی و علی ربیعی در منزل مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی

وزیر علوم: تعداد دانشگاه های دولتی به کمتر از 70 می رسد

رشد 2 درصدی سفر اروپایی ها به ایران

حناچی، سرپرست شهرداری تهران شد

سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی دارد؟/پرونده دانشجویان ستاره دار برای همیشه بسته می شود/اصولگرایان مجلس پیگیر پرونده برادر روحانی ، برادر جهانگیری و سیف شدند/بازداشت چهار نفر در جریان اعتراض کارگران هفت تپه

احتمال صدور حکم شهردار تهران تا اوایل آذر ماه

هری کین گل پیروزی انگلیس را به ثمر رساند

وزیر بهداشت: صدای مظلومیت بیماران به گوش جهان برسد

حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران شد

وزرا هر کدام به نوبه خود تلاش می کنند 30٪ سهم مدیریتی زنان در برنامه ششم را به آنها بازگردانند

بسیج 350 میلیارد ریال عملیات محرومیت زدایی انجام داده است

از رهنمودهای مراجع عظام و علمای قم در کارها بهره خواهم برد

وزیر بهداشت: صدای مظلومیت بیماران به گوش جهان برسد| مردم بهتر از دولت و حکومت می توانند برای آینده، سرنوشت و امور زندگی شان تصمیم بگیرند

2 پیام رسان بومی مورد حمایت بیشتر دولت قرار می گیرند

مشکلات بازنشستگان معادن کرمان رفع می شود

بسیج 350 میلیارد ریال عملیات محرومیت زدایی انجام داده است

تاکید بر لزوم اختصاص بودجه برای رفع کمبود 100 هزار کادر پرستاری

وزیر بهداشت: صدای مظلومیت بیماران به گوش جهان برسد

تاکید بر لزوم اختصاص بودجه برای رفع کمبود 100 هزار کادر پرستاری

بررسی مطالبات فرهنگیان با حضور وزیر آموزش و پرورش در کمیسیون آموزش

ماجرای مراسم جنجالی تودیع و معارفه در خراسان شمالی

واکنش ظریف به مخالفان اظهاراتش در خصوص پولشویی

کارگروه مشورتی بررسی CFT تشکیل می شود

آیا برخورد با نوازندگان خیابانی در رشت جرم نیست؟

احمدی نژاد: مشایی از خودش آزاد شد!

استخدام کارمند اداری ،ویزیتور تلفنی در شرکت شکلات پارمیدا

نهمین گردهمایی اساتید علوم عقلی برگزار می شود

قطعه سازان برای افزایش قیمت دست به دامان روحانی شدند

استخدام اپراتور مرکز تماس درشرکت بین المللی تاکسی ماکسیم-تهران

مدیرعامل جدید شرکت ملی گاز ایران تعیین شد

از رهنمودهای مراجع عظام و علمای قم در کارها بهره خواهم برد

بیش از 70 درصد فعالیت کانون های قرآنی به فعالیت های دینی اختصاص دارد/ سیاست وزارت علوم گفتمان سازی قرآن در دانشگاه هاست

بسیج 350 میلیارد ریال عملیات محرومیت زدایی انجام داده است

برخورد با فساد و انحرافات اجتماعی یکی از وظایف بسیج است

وعده آمدنش صادق است

پرونده های تعزیرات حکومتی به سرعت به نتیجه برسد

مراسم ترحیم معاون فقید سازمان تامین اجتماعی

برخورد با فساد و انحرافات اجتماعی یکی از وظایف بسیج است

واکنش ظریف به مخالفان اظهاراتش در خصوص پولشویی

پایان نامه ها؛ بخشی از منابع پرکاربرد کتابخانه دانشگاه مازندران/ فروش کتب مازاد اهدایی و نسخه های تکراری در هفته کتاب

در حل مشکلات فرهنگی کشور نباید صرفا بدنبال راهکارهای حقوقی و اجبار قانونی باشیم

برخورد با فساد و انحرافات اجتماعی یکی از وظایف بسیج است

تکمیل طرح های گردشگری در اولویت شهرداری آستارا باشد

پنج شرکت خارجی در نمایشگاه گردشگری پارس شیراز حضور دارند

مسئولان با روحیه بسیجی به وظیفه قانونی خویش عمل کنند

حضور سید محمد خاتمی و علی ربیعی در منزل مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی

بخش خصوصی «واقعی» می تواند اقتصاد کشور را علاج کند

صدای مظلومیت بیماران به گوش جهان برسد

روحانی روز ملی سلطنت عمان را تبریک گفت

هیچ نظام سلامتی در دنیا بدون همکاری مردم موفق نخواهد بود

بزرگ ترین نقطه ضعف جنگنده فوق پیشرفته F-35 که آن را آسیب پذیر می کند چیست؟

مدیرعامل شرکت ملی گاز هم منصوب شد

سفر وزیر خارجه انگلیس در تهران با ظریف ملاقات می کند

معنی و مفهوم رفتن مسعود نیلی و بازگشت طیب نیا به دولت

اژدری، ذوب در فرهنگ انقلاب اسلامی بود

​تئاتر ایران در برزخ است/ مخالفت با عبارت «تئاتر خصوصی»

تشکیل 3800 پرونده مشاوره طلاق از ابتدای سال تاکنون

پنج شرکت خارجی در نمایشگاه گردشگری پارس شیراز حضور دارند

چگونگی تعامل هنر و سیاست

چگونگی تعامل هنر و سیاست