مطالب مرتبط:
شهرداری دشتی به صدر جدول لیگ فوتبال ساحلی بازگشت
تصادف جان پاکبان شهرداری بندرعباس را گرفت
میزبانی رایگان پردیس های سینمایی شهرداری از خبرنگاران تا پایان شهریور
رسمی؛ مدافع بارسلونا به تیم سابقش بازگشت
بازگشت 400 دانش آموز ترک تحصیل کرده گلستانی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 00:152018-08-14اقتصادي

بازگشت هولوگرام به شهرداری


چهار خط قرمز در احیای بازار «تسویه غیرنقد» بدهی های پایتخت معرفی شد.

- چهار خط قرمز در احیای بازار تسویه غیرنقد بدهی های پایتخت معرفی شد.

شعار سال:" استفاده از برگه های هولوگرام دار برای مبادلات مالی در شهرداری از سر گرفته شد.

این برگه ها طی سال های گذشته جایگزین پرداخت نقدی به پیمانکاران و سایر طلبکاران شهرداری شده بود؛ اما پارسال به دلیل آنچه استفاده انحرافی از هولوگرام ها در شهرداری تهران عنوان شد، فرآیند صدور آن تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

در حال حاضر تسویه بدهی شهرداری با املاک و مجوزهای تراکم به جریان افتاده اما کارشناسان شهری به رغم تایید استفاده از روش های غیرنقدی پرداخت ، برای احیای صحیح بازار هولوگرام ها چهار خط قرمز اعلام کرده اند.

مسیر تسویه غیرنقد بدهی شهرداری تهران از کانال برگه های هولوگرام اعتباری احیا شد.

اگرچه مدیریت شهری جدید پایتخت شهریورماه سال گذشته مسیر تسویه غیرنقدی بخشی از بدهی شهرداری به پیمانکاران و مالکان املاک معارض را به طور موقت تا زمان دستیابی به یک مکانیزم شفاف و فاقد زمینه فساد مسدود کرده بود اما نشانه های جدید حاکی از بازگشت مجدد شهرداری به استفاده از این مسیر است.

بازار صدور برگه های اعتباری موسوم به هولوگرام از اوایل دهه 90 جزء اصلی درآمدهای غیرنقد شهرداری قرار گرفت و جایگزین پول در بخشی از مراودات مالی شهرداری شد؛ به طوری که طلب پیمانکاران و مالکان املاک معارض، با تراکم ساختمانی سیار، ملک یا خدمات فنی و مهندسی تهاتر می شد و سپس با فروش نقدی برگه به بدهکاران شهرداری(دارندگان فیش واریزی به شهرداری)، درآمد غیرنقد عاید شهرداری می شد.

شهرداری مابه ازای بدهی خود به طلبکاران حقیقی و حقوقی، برگه هایی با عنوان هولوگرام اعتباری صادر می کند و در مقابل طلبکاران شهرداری برای آنکه این برگه را به پول نقد تبدیل کنند سراغ بدهکاران شهرداری می روند.

فلسفه طراحی امکان صدور برگه های هولوگرام دار در شهرداری تهران در ابتدا دو هدف را پیگیری می کرد.

هدف نخست آنکه صدور برگه های هولوگرامی ابتدا امکان تسویه با دو گروه طلبکار عمده شهرداری شامل پیمانکاران و مالکان املاک معارض را فراهم می کرد و دوم آنکه منابع غیرنقد آتی شهرداری به نوعی از این طریق تامین می شد.

در حال حاضر دست کم 30 درصد بودجه اداره شهر از محل منابع غیرنقد تامین می شود که حدود نیمی از آن از طریق صدور برگه های هولوگرام دار (دست کم دو هزار میلیارد تومان) حاصل می شود.

ظاهر این ابزار در اختیار شهرداری اگرچه یک مسیر تامین درآمد غیرنقد برای شهرداری و در عین حال یک مسیر تسویه حساب غیرنقد با طلبکاران شهرداری است اما نتیجه آن ورود به دلیل شکل اجرا عامل چند عارضه جدی به شهر شامل بروز فساد، کسری پول نقد در شهرداری، دامن زدن به دلالی شهری، محدود شدن دامنه عملکرد شهرداری، عدم شفافیت و فروش ظرفیت های آتی شهر برای ساخت و ساز شده است.

به طوری که طبق اعلام مدیریت شهری یکی از بخش های مهم بدهی های شهرداری را مربوط به هولوگرام های اعتباری یعنی بدهی ها و صورت وضعیت های ثبت نشده شهرداری معرفی کرده است.

انحراف از مسیر اصلی تسویه غیرنقد بدهی های شهرداری از طریق صدور برگه های هولوگرام دار طی سال های گذشته به میزانی شدت گرفت که شهردار شانزدهم 23 روز پس از آغاز رسمی دوره جدید مدیریت شهری، در قالب بخشنامه ای این مسیر را مسدود و امکان استفاده شهرداری های مناطق از مسیر تسویه غیرنقد مطالبات پیمانکاران را سلب کرد.

هرچند در بخشنامه به انسداد موقتی مسیر (تا اطلاع ثانوی) تاکید شده بود و این انتظار وجود داشت طی این مدت فرمول جایگزین آن مبتنی بر چهار فاکتور شفافیت، فاقد زمینه فساد، مبتنی بر تجربه جهانی و کارآمد طراحی شود و پس از آن مجدد فرآیند تسویه غیرنقد احیا شود اما بررسی های دنیای اقتصاد نشان می دهد: مدیریت شهری پایتخت به درخواست شهرداری های مناطق، مجددا به استفاده از این مسیر روی آورده است.

احیای استفاده از این روش تسویه غیرنقد که به نظر می رسد چند هفته پس از صدور بخشنامه شهردار سابق مجددا راه اندازی شده با یک تغییر عنوان یعنی استفاده از برگه های الکترونیکی به جای برگه های هولوگرام دار اتفاق افتاده است.

هرچند مشخص نیست بازگشت شهرداری به این بازار با اصلاح فرمول قبلی صورت گرفته یا آنکه همچنان در مسیر انحرافی حرکت می کند اما در عین حال هیچ نشانه ای هم از اصلاح مسیر وجود ندارد.

کارشناسان شهری با تاکید برآنکه فلسفه تسویه غیرنقد و طراحی برگه های هولوگرام دار با اهداف اولیه می تواند مفید باشد اما معتقدند یکی از اشکالات جدی این روش که به دغدغه مدیران شهری دوره جدید بدل شده بود به نحوه عملکرد کارگزاری ها در این فرآیند باز می گردد و از این رو شهرداری باید با تکیه بر چهار پیش شرط، فرمول را اصلاح و در مسیر صحیح استفاده از منابع غیرنقد قرار بگیرد.

از دیدگاه کارشناسان اساس مسیر صحیح بازار صدور برگه های هولوگرام دار این است که کارگزاری ها(واسطه های میان شهرداری و طلبکاران) به مکنده نقدینگی محدود شهرداری تبدیل نشوند و کارکرد آنها به ضد هدف اصلی طراحی این روش تسویه غیرنقد تغییر نکند.

مطابق با هدف اصلی تعریف شده برای صدور برگه های هولوگرام و فعالیت شرکت های کارگزاری، در بدترین حالت این شرکت ها اگر نمی توانند به منابع نقدی شهرداری اضافه کنند نباید منابع نقدی شهرداری را تغییر دهند.

بلکه با توجه به مقیاس پروژه ها و بودجه شهرداری یک شرکت کارگزاری باید دست کم 500 تا هزار میلیارد تومان سرمایه نقد برای تسویه بدهی شهرداری در اختیار داشته باشد.

این در حالی است که بازار خرید و فروش برگه های هولوگرام دار در عمل امکان پرداخت نقدی از جانب بدهکاران شهرداری به شهرداری راطی سال های گذشته تضعیف کرده بود؛ چراکه نفع بدهکاران شهرداری بیش از آنچه پرداخت پول نقد به شهرداری باشد در معامله با دارندگان برگه های هولوگرام اعتباری است.

این نفع معامله در پورسانت یا حق کمیسیون در نرخ ریزش ارزش اسمی هولوگرام ها مربوط می شود.

بازار خرید و فروش هولوگرام اعتباری به این صورت است که دلالان نرخی را تحت عنوان درصد ریزش ارزش اسمی برای تبدیل هولوگرام به پول نقد برای طلبکار شهرداری تعیین می کنند.

این نرخ ریزش بر حسب میزان طلب، از 30 تا 50 درصد متغیر است که بخشی از ریزش سهم دلال به عنوان حق کمیسیون است.

این ریزش باعث می شود اگرچه بدهی فرد بدهکار به شهرداری به اندازه ارزش اسمی هولوگرام تسویه حساب شود اما در ازای نرخ ریزش بعد از کسر پورسانت از نرخ ریزش، بخشی از پول نقدی که باید بدهکار شهرداری به فروشنده برگه هولوگرام دار بدهد عملا پرداخت نمی شود.

در واقع ریشه اصلی انحراف صدور برگه های هولوگرام دار از اتصال کارگزاری ها به بدهکاران شهرداری(بدهی بابت صدور انواع فیش واریزی به شهرداری) شکل می گیرد که بدهکاران به جای پرداخت پول نقد به شهرداری، به طلبکار شهرداری پرداخت می کردند.

به این ترتیب شرکت کارگزاری پول نقد از بدهکار شهرداری دریافت می کند و ملک به شهرداری ارائه می شود.

به همین دلیل کارشناسان معتقدند در فرمول صحیح کارگزاری ها نباید به یک مانع برای سرازیر شدن منابع نقد به شهرداری تبدیل شوند.

این فرمول صحیح چهار پیش شرط یا خط قرمز برای جلوگیری از تکرار انحرافات گذشته باید داشته باشد.

پیش شرط اول آنکه، بازار مبادله هولوگرام باید وارد اتاق شیشه ای شود.

به این معناکه همان طورکه بودجه مصوب شهرداری و قراردادهای بیش از یک میلیارد تومان مدیریت شهری در سامانه شفافیت به صورت آنلاین قرار می گیرد، جزییات بازار هولوگرام شامل مشخصات کامل کارگزاری ها، جزییات برگه های هولوگرام دار صادره، موضوع صدور هولوگرام ها و افرادی که طرف حساب کارگزاری قرار می گیرند(طلبکاران و بدهکاران شهرداری) و همین طور اجزای منابع غیرنقد در قالب برگه های هولوگرام دار بین سه ضلع شهرداری، کارگزاری و طرف حساب کارگزاری باید در این سامانه مشخص و درج شوند.

به گفته کارشناسان این اولین پیش شرط راه اندازی صحیح بازار هولوگرام است که می تواند ضامن جلوگیری از تکرار اشتباهات قبلی باشد.

چراکه طی چند سال گذشته از راه اندازی بازار هولوگرام به عنوان روش تسویه غیرنقد شهرداری با طلبکاران هیچ اطلاع دقیقی از میزان و حجم صدور مجوز پیش فروش تراکم وجود ندارد و از این رو آمار مشخصی از اینکه شهر تا چندسال آینده پیش فروش شده وجود ندارد.

پیش شرط دوم برای بازگشت شهرداری به بازار هولوگرام ایجاد ارتباط معنادار و کارآمد میان دو معاونت شهرسازی و مالی شهرداری تهران برای تعیین حریم منطقه ای صدور تراکم سیار است.

در قالب این ارتباط، معاونت مالی به عنوان متولی صدور هولوگرام باید این مجوز را براساس ظرفیت جمعیت پذیری مناطق مختلف شهر تهران صرفا برای مناطق دارای ظرفیت تراکم ساختمانی سیار صادر کند.

در وضعیت کنونی با پیش فروش تراکم ساختمانی به صورت سیار، عمدتا دریافت کنندگان این مجوزهای سیار به مناطق شمالی شهر تهران برای ساخت وساز ورود می کنند.

این در حالی است که علاوه بر پرشدن ظرفیت جمعیت پذیری این مناطق، عمده واحدهای ساختمانی ساخته شده در این مناطق به دلیل عدم هماهنگی تقاضا و عرضه، به صورت انباشت و خالی از سکنه نگهداری می شوند.

سومین پیش شرط در طراحی فرمول صحیح، ممنوعیت استفاده از منابع نقد شهرداری توسط کارگزاری ها است.

روند استفاده از منابع نقد شهرداری طی سال های اخیر، منابع نقد شهرداری را به شدت کاهش داده و کسری پول نقد را به وجود آورده است.

کسری پول نقد در مجموعه شهرداری سبب می شود دامنه عمل شهرداری برای اجرای فعالیت های ضروری در شهر کم شود.

در حالی که براساس چارچوب ابتدایی تعریف شده بنا بود کارگزاران طرف قرارداد با بهره گیری از امکانات مالی خود(نقدی و غیرنقدی) نسبت به پاسخگویی مطالبات طلبکاران شهرداری و همچنین تملک املاک واقع در طرح های عمرانی شهرداری با همکاری سازمان املاک اقدام کنند و پس از ارائه اسناد، نسبت به وصول طلب خود صرفا در قالب ملک یا تراکم اقدام کنند؛ عملا بخش عمده ای از اقدامات مذکور صرفا با بهره گیری از وجوه نقد شهرداری(وصول چک از مودی) و املاک ارائه شده شهرداری صورت می گرفته و پنج درصد حق کارگزاری نیز از شهرداری دریافت شده است که نشان دهنده انحراف از قرارداد اولیه و زمینه ساز بروز فساد، تخلف، تبانی و واسطه گری شده است.

در واقع طی سال های گذشته، به جای واریز پول نقد به خزانه شهرداری، کارگزاران ادعا کردند به جای ملک، پول می خواهند و در نتیجه عملکرد آن ها از فلسفه اصلی یعنی وصول نقدی منابع دور شد.

در عین حال، ته نشین شدن اعتبارات و منابع در دسترس شهرداری به یک بهانه برای بازگشت سریع اما در سکوت شهرداری به این مسیر بدل شده است.

اگرچه اصل استفاده از این مسیر با اهداف مشخص و صحیحی طراحی شده است اما چهارمین خط قرمز برای بازگشت شهرداری به این مسیر تعیین چارچوب مشخص برای جلوگیری از اشتباهات گذشته است.

به ویژه در مقطع زمانی کنونی که به گفته مدیران شهری نسبت میزان درآمد به بودجه جاری تقریبا برابر شده و همین موضوع زنگ خطری برای مدیریت جدید شهری قلمداد می شود که اگر منابع و درآمدها در سطح قابل قبولی نگه داشته نشوند اداره شهر با مشکل مواجه می شود.

بنابراین کارشناسان شهری هشدار می دهند باید بی تدبیری برای طراحی منابع و درآمدهای جایگزین عوارض ساخت پایان پیدا کند.

هرچند همزمان با پوست اندازی مدیریت شهری، ایده هایی برای استفاده از شکل های نوین تامین مالی همچون استفاده از ظرفیت بازار سهام ارائه شد، اما به مرحله اجرا نرسید.

محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران نیز با تاکید بر اینکه فلسفه طراحی و راه اندازی بازار صدور هولوگرام در شهرداری تهران صحیح است اما در اجرا از مسیر اصلی منحرف شده، عنوان کرد: روش های دیگر به جز پیش فروش ظرفیت آتی شهر برای تسویه با طلبکاران شهرداری نیز وجود دارد که می تواند عوارض کمتری را به شهر وارد کند.

به گفته وی، فلسفه حضور کارگزاری ها در سازمان ها و نهادهای خدمات رسان که ماموریت های مختلفی مثل مدیریت شهری دارند در حوزه های عمرانی، خدماتی و.

نه تنها تهدید نیست بلکه ضرورتی انکارناپذیر است.

در اصل کارگزاری ها اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند که وقتی یک سازمان خدمات رسان در فرآیند اجرای پروژه های تعریف شده در قالب ماموریت های سازمان، دچار کمبود نقدینگی می شود، این شرکت ها نقدینگی قابل توجهی براساس شاخص هایی که سازمان تعیین می کند به پروژه ها تزریق و در فرآیند اجرای آنها مشارکت می کنند.

در مقابل مابه ازای آن براساس نرخ موردتوافق از شهرداری به صورت ملک، مصالح، خدمات فنی و مهندسی از شهرداری یا تراکم سیار دریافت می کنند.

از این رو فلسفه ایجاد سازوکارهایی مثل صدور هولوگرام در فرآیند همکاری با کارگزاری ها یک تهدید نیست بلکه می تواند یک فرصت باشد.

او با بیان اینکه با وجود این در دوره گذشته از این روش تسویه غیرنقد شهرداری تهران به شکل خلاف هدف اصلی استفاده کرد، اظهار کرد: انحراف از عملکرد کارگزاری در دوره گذشته به چند شکل اتفاق افتاد.

اول آنکه این شرکت ها به جای اضافه کردن منابع نقد به شهرداری، از منابع نقد شهرداری استفاده کردند.

این در حالی است که کارگزاری هایی که با سازمانی همچون شهرداری تهران که بیش از 17 هزار میلیارد تومان بودجه سالانه دارد مشارکت می کنند باید دست کم 500 تا 1000 میلیارد تومان سرمایه نقدی داشته باشند و از این سرمایه در پروژه های شهرداری استفاده کنند.

اما کارگزاری هایی که در دوره گذشته به خصوص سال های آخر، به شهرداری کمک کردند نه تنها سرمایه ای برای همکاری با شهرداری نداشتند بلکه برعکس سرمایه نقدی و غیرنقدی شهرداری را هم در اختیار گرفتند و از محل سرمایه نقدی شهرداری به سودهای قابل توجهی رسیدند و اساسا فرآیندهای مالی شهرداری تهران را به شدت دچار مشکل کردند.

سالاری اشکال دیگر فرآیند استفاده از برگه های هولوگرام دار در دوره گذشته را عدم نظارت صحیح، شفاف و غیرقانونی دانست و افزود: فروش ظرفیت های آینده شهر بدون اطلاع دقیق از میزان و حجم آن نیز یکی دیگر از اشکالات این روش بود.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در عین حال نبود بانک اطلاعاتی دقیق و شفاف از حجم و میزان تراکم های ساختمانی سیار پیش فروش شده در قالب برگه های هولوگرام دار را یکی از موانع اصلی برای برنامه ریزی آینده شهر عنوان کرد.

او تاکید کرد: عدم شفافیت اطلاعات در این حوزه سبب شد تا اساسا بخش زیادی از هولوگرام های صادر شده در دوره گذشته منشا نداشته باشند در حالی که هولوگرامی که شهرداری به عنوان ضمانت نامه به فردی می دهد در اصل باید سازوکار آن قطعی شده باشد که شخص حقیقی یا حقوقی طلبی از شهرداری دارد، اما بعضا مشخص می شد که بدون هیچ گونه طلبی از شهرداری، هولوگرام صادر می شد.

به همین دلیل بود که در زمان مدیریت شهردار شانزدهم، کمیته ای برای راستی آزمایی هولوگرام های صادره تشکیل شد.

او ادامه داد: بخشنامه مدیریت شهری برای توقف موقت صدور برگه های هولوگرام دار نیز به دلیل همین اشکالات بود با این حال باید این نکته را در نظر گرفت که این مسیر به عنوان گزینه ای برای تسویه غیرنقد بدهی های شهرداری قابل حذف نیست، اما باید این روش با اصلاحاتی مورد استفاده قرار گیرد.

به ویژه در زمان کنونی که شهرداری با مشکلات عدیده مالی مواجه است.

او ضمانت قرارگرفتن این ابزار تسویه غیرنقدی بدهی های شهرداری را در مسیر اصلی تدوین سازوکارهای صحیح اعلام کرد و گفت: باید فضای درست و شفاف ایجاد کند، نظارت مستمر ایجاد شود و به صورت مداوم اطلاع رسانی شود و در اصل نحوه مشارکت کارگزاری ها با شهرداری تهران مشخص باشد.

سالاری معتقد است: شهرداری به جای فروش ظرفیت آتی شهر در قالب فروش تراکم ساختمانی سیار باید راه های جدید تامین مالی غیرنقد را تعریف کند.

به عنوان مثال کارگزاری ها در ازای تزریق سرمایه منابع به پروژه های حیاتی شهر همچون مترو، اصل سرمایه و سود موردانتظار خود را از محل فروش بلیت به جای دریافت ملک به دست آورند.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 22 مرداد 97، کد مطلب: 3426408، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: شهرداری - پیمانکاران - شهرداری تهران - بازار - پایتخت - نقدی - تهران - درآمد - تامین - تراکم - ساختمانی - مالی - جدید - میلیارد - مدیریت - فلسفه - حقیقی - بودجه - اطلاع - اداره - طراحی - فساد - درصد - شفاف - فروش - هایی

آخرین اخبار سرویس:
آقای پارسایی! مشاور خودرویی کمیسیون اصل 90 کجاست؟

چند نفر در کشور شغل دوم دارند؟

ترامپ متهم اصلی افزایش قیمت نفت است

صادرات گوجه فرنگی قیمت آن را دو برابر کرد

تورم امسال به چند درصد می رسد؟ +نمودار

محکومیت 129 میلیاردی قاچاقچی برنج در اصفهان

2 هزار کارگاه آبخیز داری در کشور فعال شد

ترامپ: اوپک درحال کلاهبرداری از دنیاست/ ما از آنها می خواهیم افزایش قیمت نفت را متوقف کنند

«سید استارز 2018» با حمایت ایرانسل برگزار می شود

سپرده ارزی باز کنید، سود ارزی بگیرید

بازار آزاد ارز قابلیت تعیین نرخ مرجع را ندارد

رشد قارچ گونه برندفروشان قاچاق

تورم در کالاهای اساسی تقریبا تخلیه شده است

بذر گندم مقاوم به شوری خاک در قزوین تولید شد

فردا رایگان از موزه ها بازدید کنید

آفریقای جنوبی از لغو ویزا با ایران خبر داد

3 عامل حمله تروریستی در اهواز هنگام تیراندازی /عکس

رشد جمعیت و نرخ مهاجرت البرز، نیازمند اهتمام ویژه اشتغالزایی است

تجهیز زیگورات چغازنبیل به سیستم پایش و مانیتورینگ دیجیتال

بهره مندی 45 هزار جوان اصفهانی از برنامه های هلال احمر

فعالیت مجدد بیمارستان حضرت فاطمه ساوه با حمایت بانک صادرات

کشت هیبریدی کلزا در مرند آغاز شد

استخدام مدیر بازرگانی در یک شرکت سرمایه گذار معتبر

بذر گندم مقاوم به شوری خاک در قزوین تولید شد

امید به زندگی در مریخ بیشتر شد

طرز تهیه خوراک بیف ویستاول

علت رکوردهای تاریخی در بازار طلا و ارز چیست؟

حضور شریعتمداری در جلسه هیئت دولت

گشت و گذار در بلوار ساحلی و اسکله بندر انزلی+ عکس

افزایش قیمت مرغ در بازار

آمریکا مانع نشود قیمت جهانی نفت بالا نمی رود

قیمت طلا، سکه و ارز امروز چهارشنبه 97/07/04

واکنش های بازار ارز به رایزنی های روحانی

تعامل هرچه بیشتر شهرداری با دانشگاه ها

تغییر اقلیم علت خشکی دریاچه ارومیه نیست

چرا قیمت سکه رکورد می زند؟

انتصاب جدید در بانک ملّی ایران

​قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/07/03

مزایده سراسری فروش املاک مازاد بانک ملّی

آغاز ثبت نام زائران اربعین با ارز بازار ثانویه

مدت رسیدگی به پرونده هادرمحاکم خانواده/افزایش درخواست طلاق توافقی

استخدام کارشناس فروش با مزایا در یک شرکت معتبر در اصفهان

کشت هیبریدی کلزا در مرند آغاز شد

گران قیمت ترین اثر هنری جهان معرفی شد

با 200 میلیون کجا می توان خانه خرید؟

زنگنه: ترامپ متهم اصلی افزایش قیمت نفت است

دلیل افزایش قیمت سیب زمینی و گوجه در بازار

افزایش نرخ سکه و طلا

کشت ذرت دانه ای در 9 هزار هکتار از اراضی اندیمشک

تامین اعتبار آبرسانی،نهاده های دامی و یارانه علوفه مناطق عشایری

برای خرید موتورسیکلت چقدر باید هزینه کرد؟+جدول

قیمت سمعک به حدود 8میلیون رسید

گوجه فرنگی کیلویی 1500 تومان ارزان شد

رمزگشایی از شیوه ناپایدار اشتغالزایی ترامپ

صرافی ها سرگردان در نرخ ارزها/ قیمت سکه از مرز 5 میلیون تومان گذشت

نهاوندیان:بازار آزاد ارز قابلیت تعیین نرخ مرجع را ندارد

از روز سفر رییس جمهور قیمت ارز اوج گرفت

مبارزه با قاچاق کالا و ارز

مشکلات اقتصادی قابل حل است

تعامل هرچه بیشتر شهرداری با دانشگاه ها

سهام پتروشیمی بیستون امروز روی میز مزایده می رود

زیرساخت ها برای عرضه نفت در بورس مهیا نیست

جزییات وضعیت دوشغله های کشور

ممنوعیت صادرات دام زنده و گوشت به گمرکات کشور ابلاغ شد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/07/04

قیمت جهانی طلا امروز 1397/07/04

بهسازی آستان امامزاده عبدالله (ع) سبب توسعه گردشگری مذهبی شهرری می شود

قیمت رب گوجه 2.5 برابر شد

تلاش غلط مردم برای خرید دلار 17 هزار تومانی

نرخ مصوب مرغ تازه در میادین میوه و تره بار+جدول

تشکیل پرونده 43میلیاردی برای شرکت متخلف

قیمت سکه از 5 میلیون تومان گذشت

اعتصاب نکردیم، لاستیک برای حرکت نداریم

کدام مطالبه کامیونداران به سرانجام رسید؟

سلطانی: قطعه سازان ایرانی از تحریم ضرر کردند

مرغ 2000 تومان گران شد

در بازار طلا و دلار چه خبر است؟

اجرای طرح خرید کتاب به انتخاب کتابداران

کارگروه مشترک پست بانک و سازمان و پژوهشگاه فضایی برای توانمندسازی صنعت و اقتصاد فضایی تشکیل می شود

بازی قیمت ها در بازار نفت

ساخت اسکله صادرات میعانات گازی بندر سیراف آغاز شد

ساختار نظارتی بانک مرکزی در حد ضرورت نیست

جوانان به سمت اشتغالزایی نوین هدایت شوند

استخدام کارگر ساده جهت سوپرمارکت در تهران

بسته حمایتی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

استخدام سرویس کار لوازم خانگی در تهران

صرافی ها سرگردان در نرخ ارزها/ قیمت سکه از مرز 5 میلیون تومان گذشت

استخدام فروشنده یا انباردار مسلط به نرم افزار هلو در تهران

شوک بزرگ دلار در ایران

تشکیل پرونده 43میلیاردی برای شرکت متخلف

به نام فقر؛ به کام غرب در مستندی از هیسپان تی وی تبیین می شود

ورود به «قله دماوند» ممنوع شد

تامین اعتبار آبرسانی ، نهاده های دامی و یارانه علوفه مناطق عشایری+ فیلم

مشکلات روستاییان نیازمند بررسی علمی و پژوهشی است

سبک سازی و ارزان سازی با حفظ کیفیت سیاست جدید ایران ترانسفو

سپرده ارزی باز کنید، سود ارزی بگیرید

کاریکاتور/ بدلیل گرانی گوجه، املت نداریم!

آفریقای جنوبی از لغو ویزا با ایران خبر داد

استقبال نهاوندیان از سازوکار ویژه اتحادیه اروپا برای تسهیل پرداخت ها

ساماندهی و ثبت انبارهای کالا گام نخست مبارزه با قاچاق است

بازگشت هولوگرام به شهرداری

بازگشت هولوگرام به شهرداری