مطالب مرتبط:
تولد دوباره دماوند بر ویرانه های آتشفشان قدیمی/ تامین اعتبار کلید گشایش قفل مجهولات دماوند
تنظیم بازار میوه شب عید بدون تامین اعتبار کلید خورد
تنظیم بازار میوه شب عید بدون تامین اعتبار کلید خورد
تنظیم بازار میوه شب عید بدون تامین اعتبار کلید خورد
تنظیم بازار میوه شب عید بدون تامین اعتبار کلید خورد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 ساعت 00:152018-08-14اجتماعي

تولد دوباره دماوند بر ویرانه های آتشفشان قدیمی/ تامین اعتبار کلید گشایش قفل مجهولات دماوند


به اعتقاد محقق ایرانی موسسه فناوری کالیفرنیا مخروط دماوند قدیمی در حدود 450 هزار سال پیش در سمت شمال و شرق دستخوش یک فروریزش مهیب و ویرانی بزرگ شد و بخش های دماوند قدیم از جاده هراز تا پناهگاه تخت فریدون هویدا است و 100 هزار سال بعد از این فروپاشی، - دماوند جدید با فوران هایی، آغاز و از 450 هزار تا 7 هزار سال قبل مخروط فعلی دماوند بر ویرانه های قبلی آن بر پا شد و بر اساس شواهد دماوند یک آتشفشان فعال است که زمان فوران آن مشخص نیست.

دکتر جمشید حسن زاده، محقق بخش علوم زمین شناسی و سیاره ای موسسه فناوری کالیفرنیا در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، آتشفشان دماوند را باشکوه ترین کوه ایران و یکی از پدیده های طبیعی و یکی از شاخص های زمین شناسی سرزمین ما ایران توصیف کرد که نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه بلندترین کوه به شمار می رود و گفت: ارتفاع این آتشفشان از سطح دریا 5 هزار و 671 متر است و در میان آتشفشان های ایران مانند "سهند"، "سبلان"، "تفتان" و "بزمان" تنها آتشفشانی است که قله آن شکل مخروطی نزدیک به کامل دارد.

آتشفشان هایی با این شکل مخروطی در مناطقی چون آلاسکا و ژاپن وجود دارد.

حسن زاده با اشاره به تاریخچه این آتشفشان، خاطر نشان کرد: در سال های گذشته با همکاری محققان و اساتید خارجی مطالعاتی را در زمینه سن یابی آتشفشان دماوند، اجرایی و برای این منظور از جبهه های مختلف این کوه چندین بار به این قله صعود کردیم و در این مطالعات دریافتیم که این کوه دارای لایه های مختلفی از جریان های گدازه و مواد حاصل از انفجار که به آنها نهشته های"پامیس" (پوکه معدنی) می گویند، است.

این محقق پژوهشگاه فناوری کالیفرنیا با بیان اینکه ساختمان مخروطی آتشفشان دماوند تا 3 هزار متر از این مواد تشکیل شده است، اظهار کرد: بستر این آتشفشان نه از دریا بلکه از محیط کوهستانی ناهموار با ارتفاع 3 هزار متر آغاز شده است که بر روی آن حدود 2500 تا 3 هزار متر مواد بر روی هم انباشته و از این طریق آتشفشان دماوند تشکیل شده است؛ از این رو در این مطالعات ما ناچار بودیم از پایین تا بخش های بالایی کوه، این لایه ها را مطالعه کنیم.

ترکیبات شیمیایی سنگ های آتشفشان دماوند این محقق آتشفشان شناس مطالعات ترکیبات شیمیایی را از دیگر بخش های این مطالعات ذکر کرد و یادآور شد: نتایج این مطالعات نشان داد که فراون ترین نوع سنگ موجود در این منطقه "تراکی آندزیت " با 63 تا 67 درصد سیلیس (SiO2) و بعد از آن سنگ "بازالت" است که در ارتفاعات کم و در اطراف "پلور" پراکنده شده است.

حسن زاده با بیان اینکه مطالعات انجام شده نشان می دهد که سنگ های بازالتی یافت شده در این منطقه در برهه ای کوتاه ظاهر شدند، سن این سنگ ها را 1.

2 میلیون سال ذکر کرد و ادامه داد: منشا این سنگ ها مخزن ماگمایی که آتشفشان دماوند را خلق کرده است، نیست؛ بلکه از منبع مذاب دیگر و مستقل از آتشفشان دماوند ایجاد شده است، ولی مذاب های "تراکی آندزیتی" از مخزن اصلی ماگمایی این آتشفشان منشا گرفته است.

به گفته وی، سن "تراکی آندزیت ها"ی قدیم تا جدید از 1.

8 میلیون تا 7 هزار سال قبل است.

این محقق در خصوص منشا بازالت های موجود در آتشفشان دماوند، توضیح داد: ماگمای این گونه سنگ ها از ذوب بخشی در عمق های مختلف گوشته (جبه) زمین بوجود آمده و مذاب های حاصل بدون هیچ توقف قابل توجه از عمق زیاد به سطح این آتشفشان آمده اند.

وی سنگ های تشکیل دهنده مخروط این آتشفشان را نوع "تراکی آندزیت" معرفی کرد و ادامه داد: این سنگ ها که به شکل روانه گدازه و پوکه معدنی در این آتشقشان یافت می شوند، از مخزنی سرچشمه گرفته اند که حیات دراز مدتی در درون پوسته زمین داشته است.

به این معنی که ماگمای حاصل از ذوب گوشته زمین (جبه) درون پوسته انباشته شده و بر اثر تبلور تدریجی، مذاب های پر بلوری با ترکیب های این سنگ ها حد واسط تراکی آندزیتی حاصل شده و در مدت زمانی نزدیک به دو میلیون سال به سطح زمین فوران کرده است.

حسن زاده گفت: از آنجایی که مخروط آتشفشانی دماوند را سنگ های تراکی آندزیتی تشکیل می دهند، در این مطالعات از حدود 30 لایه سازنده توالی آتشفشانی نمونه برداری شد و مورد سن یابی قرار گرفتند.

قدیمی ترین نمونه های جمع آوی شده 1.

8 میلیون سال و جوان ترین آن 7 هزار سال سن داشتند.

تایید فعال بودن آتشفشان دماوند این محقق خاطرنشان کرد: بر اساس تعریف آتشفشان شناسان جهانی، آتشفشان های فعال آتشفشان هایی هستند که بعد از دوره "یخچالی" (10 هزار سال اخیر که دوران "هولوسن " نامیده می شود) فعال بوده اند.

وی اضافه کرد: بر این اساس آتشفشان دماوند با یک فوران تثبیت شده 7 هزار ساله، یک آتشفشان فعال محسوب می شود و این گفته به این معنی است که این آتشفشان در آینده هم می تواند فعال باشد، ولی زمان فوران و فعالیت آن برای ما مشخص نیست و این سوال که "زمان این فوران چه موقعی است" ما را وادار به انجام مطالعات بیشتر کرده است.

مراحل تحول 1.

8 میلیون ساله دماوند حسن زاده با تاکید بر اینکه بر اساس نتایج به دست آمده از مطالعات ما، حیات این آتشفشان دارای دو دوره منفک از همدیگر بوده است، ادامه داد: مخروط دماوند قدیمی که شکل گیری آن از 1.

8 میلیون سال قبل آغاز شده بود، در حدود 450 هزار سال پیش در سمت شمال و شرق دستخوش یک فروریزش مهیب و ویرانی بزرگ شد و بر اثر آن بخش های داخلی آتشفشان در سطح زمین هویدا شد.

lین محقق موسسه فناوری کالیفرنیا اظهار کرد: اکنون می توان بخش هایی از دل دماوند قدیمی که مملو از مواد گوگردی است، در جاهایی چون دره "گزانه" از "جاده هراز" تا پناهگاه "تخت فریدون" و زیر یخچال های طبیعی "یخار" در شرق قله دماوند در سطح زمین مشاهده کرد.

به گفته وی، مواد گوگرد دار داخل این آتشفشان اکنون به شکل سنگ هایی به رنگ های زرد، نارنجی و قرمز در نواحی چون روستای "وانا" در مسیر جاده "هراز" پراکنده است.

این سنگ ها و خاک حاصل از آنها مملو از سولفید است که بر اثر هوازدگی در محیط، بوی باروت متصاعد می کنند و در ضمن اسید سولفوریک طبیعی نیز از آن تولید می شود.

این محقق اضافه کرد: 100 هزار سال بعد از آن فروریزش و فرسایش بزرگ، سازندگی مجدد این آتشفشان با برقراری فوران های جدید آغاز شد و از 450 هزار تا 7 هزار سال قبل مخروط فعلی دماوند بر ویرانه های قبلی آن بر پا شد.

این محقق آتشفشان شناسی با استناد به نتایج مطالعاتش اعلام کرد که جریان گدازه های مربوط به 7 هزار سال پیش در دامنه غربی دماوند در نزدیکی پناهگاه "سیمرغ" که راه کوهنوردی است، دیده می شوند.

شکل اصلی این روانه های گدازه آن چنان به خوبی حفظ شده است که گویا همین اواخر جریان آتشفشانی رخ داده است.

محقق موسسه فناوری کالیفرنیا در پاسخ به این سوال که آیا برای این مطالعات حفاری های عمقی انجام شده است یا خیر، گفت: حفاری عمقی به دلیل پر هزینه بودن و فقدان اعتبارات پژوهشی انجام نشده، ولی روش هایی در زمین شناسی وجود دارد که بدون انجام حفاری می توان اطلاعات مورد نظر را به دست آورد.

وی افزود: بررسی دره هایی که از طریق فرسایش یا بریدگی رودخانه ها ایجاد شده و یا مناطقی که بر اثر فعالیت گسل ها موجب اختلاف سطح شده است، می تواند به ما برای دستیابی به لایه های زیرسطحی یاری کند.

این محقق ادامه داد: قدیمی ترین لایه های این آتشفشان در مسیر رود "هراز" از جایی که به سمت "پلور" و اولین تونل در راه "آبسک" و همچنین در دره "تلو" که در مسیر کوهنوردی به سمت پناهگاه "تخت فریدون" است، سنگ های قدیمی و پایه ای این آتشفشان یافت می شود.

مطالعات آزمایشگاهی بر چینه های هزاران ساله این محقق، با اشاره به اقدامات انجام شده از لایه های دماوند در آزمایشگاه، توضیح داد: سنگ های برداشت شده در آزمایشگاه برش خورده و تا به ضخامت 30 میکرون نازک می شوند تا بتوان آن ها را در زیر میکروسکوپ با نور "پلاریزه" مورد مطالعه قرار داد.

از این بررسی ها، مواد کانی همچون "فلدسپات"، "بیوتیت"، "آمفیبی بول"، "پیروکسن"، "اکسیدهای آهن-تیتانیوم" و اکسیدهای آهن در این سنگ ها شناسایی شد.

وی با بیان اینکه این سنگ ها همچنین حاوی کانی دیگری به نام "آپاتیت" است، گفت: ترکیب کانی این سنگ ها شامل "فسفات کلسیم" و اندکی "اورانیوم" و "توریم" است.

از این رو برای ما اجازه سن یابی دقیق به روش "واپاشی اورانیم-توریم به هلیم" را فراهم می کند.

حسن زاده تاکید کرد: اعدادی که برای سن لایه ها در این مصاحبه ارائه شد، از این طریق بوده است.

این محقق در پاسخ به این سوال که آیا آتشفشان دماوند بعد از فوران 7 هزار سال گذشته فعالیت دیگری داشته است یا خیر، توضیح داد: اسطورِه "دیوسپید" به این پرسش ربط پیدا می کند.

این ارتباط از جمله در قصیده "دماوندیه" ملک الشعرای بهار منعکس شده است که مطلع آن می گوید: "ای دیو سفید پای در بند" "ای گنبد گیتی ای دماوند" آغاز شده است و در این قصیده از دماوند با عنوان "دیو سفید" یاد شده است.

حسن زاده توضیح می دهد که "بهار" این ارتباط را از شاهنامه فردوسی گرفته است؛ چراکه فردوسی در داستان لشکرکشی کیکاوس به مازندران می گوید دیو سفید با ایجاد ابری سیاه بر سر سپاهیان کیکاوس و فروریختن بارانی از سنگ به پاسداری از سرزمین مازندران می پردازد.

شعر فردوسی حکایت از وقوع یک فعالیت آتشفشانی انفجاری دارد و می توان نتیجه گرفت این اسطوره ها سر نخ هایی برای رخداد یک آتشفشان احتمالا جوان تر از 7 هزار سال به ما می دهد.

رخدادی که مردم شاهد آن بودند و سینه به سینه نقل کرده اند تا به فردوسی رسیده و او از آن به زیبایی در شاهنامه سخن گفته است.

وی با بیان اینکه استدلال من این است که فعالیت آتشفشانی انفجاری منعکس شده در اسطوره دیو سفید 2 تا 3 هزار سال پیش باید باشد، یادآور شد: برای یافتن خاکستر مربوط به این فعالیت اخیر نمی توان تنها به مخروط دماوند بسنده کرد، بلکه باید در جاهای دیگری مانند دریاچه های اطراف جستجو کرد.

حسن زاده، "فیروزکوه"، "آمل" و "نکا" را از مناطق مناسب برای یافتن لایه های جوان تر دماوند دانست و افزود: در حفاری چاه های آب در ناحیه "نکا" قطعات "پامیس" داخل رسوبات جوان یافت شده است و به نظر می رسد این پاره سنگ ها با جریان آب و فرسایش خاک به اینجا رسیده باشند، اما آنها هنوز مورد سن یابی قرار نگرفته اند.

محقق موسسه فناوری کالیفرنیا دریاچه "تار" در 10 کیلومتری شرق دماوند را از مناسب ترین مناطقی دانست که خاکستر حاصل از فوران های انفجاری دماوند می تواند در آن نهشته شده و محفوظ مانده باشند و بر ضرورت انجام حفاری در این دریاچه تاکید کرد.

وی همچنین کرانه دریای خزر را از دیگر مناطق مساعد برای نهشته شدن سنگ های آتشفشانی دماوند دانست و گفت: شرکت نفت در این مناطق حفاری هایی داشته است و اگر مغزه های این حفاری ها را در اختیار دارند، بهتر است آتشفشان شناسان را مطلع کنند.

ما بسیار علاقه مند به سن یابی این مغزه ها هستیم.

حسن زاده ادامه داد: در صورتی که با حمایت های مالی و فنی بتوان از رسوبات دریاچه تار نمونه گیری انجام داد، از مطالعات مغزه ها علاوه بر اطلاعاتی در زمینه آتشفشان شناسی می توان اطلاعاتی در خصوص زلزله های قدیمی و تغییرات اقلیمی نیز به دست آورد.

حسن زاده با بیان اینکه دریاچه تار بر روی گسل فعال "مشا" واقع شده است، گفت: این دریاچه در دامنه شمالی "زرین کوه" بر اثر کوه ریزش ناشی از زلزله (یا زلزله هایی) بزرگ شکل گرفته است و اگر قدیمی ترین رسوب این دریاچه سن یابی شود، زمان وقوع زلزله، عوامل مسدود شدن مسیر رودخانه و ایجاد این دریاچه مشخص می شود.

وی ادامه داد: تاکنون درباره اثرات زیست محیطی آتشفشان دماوند مطالعه نشده است، در حالی که سوالات زیادی وجود دارد.

مثلا اینکه وضعیت شیمی آب رود "هراز" در اثر فعالیت آتشفشانی چگونه تغییر می کرده است؟ آیا آب آن اسیدی می شده است؟ آیا جنگل ها برای مدتی می مردند؟ آیا مراتع نابود می شدند یا خیر؟ این محقق با بیان اینکه این گونه پژوهش ها میان رشته ای است و همکاری محققان آتشفشان شناس، زلزله شناس و اقلیم شناسان را می طلبد، خاطر نشان کرد: انجام این مطالعات برای ما یک وظیفه ملی است؛ چون آتشفشان دماوند برای ما سمبل ملی است.

با این حال مطالعات زیادی بر روی آن انجام نشده و لازم است نهادهایی چون وزارت علوم، ریاست جمهوری و وزارت نیرو در این زمینه گام بردارند.

وی با اشاره به وجود سدهایی چون "لار"، "نمرود"، وجود راه های اصلی و شهرها و روستاهای پرجمعیت در اطراف آتشفشان دماوند، یادآور شد: این منطقه از جمله مناطقی پر رونق از لحاظ فعالیت اقتصادی است، از این رو باید به مطالعات این آتشفشان اهمیت داده شود.

حسن زاده با تاکید بر اهمیت این مطالعات، گفت: در حال حاضر اطلاعاتی در زمینه بازگشت فعالیت این آتشفشان در اختیار نداریم و این مطالعات ما را در یافتن پاسخ سوالاتمان یاری خواهد کرد.

ما باید تقویمی از فوران های 10 تا 20 هزار سال گذشته این آتشفشان در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم زمان فوران بعدی این آتشفشان را برآورد کنیم.

همانطور که بر اساس دوره بازگشت زلزله می توانیم فعالیت گسل ها را پیش بینی کنیم، درباره آتشفشان هم همین طور است.

وی اضافه کرد: آتشفشانی که در گذشته فورانی را داشته که مواد آتشفشانی آن تا "نکا" پرتاب شده است، در صورتی که در زمان ما رخ دهد، فاجعه انسانی را رقم خواهد زد؛ چون تاثیرات زیست محیطی آن گسترده و ویرانگری آن در دراز مدت باقی خواهد ماند؛ چراکه بر اثر فعال شدن این آتشفشان بخش های بزرگی از "البرز" در زیر قشری از خاکستر داغ مدفون می شود، چرخه طبیعی غذا مختل شده و حیات در معرض تهدید جدی قرار خواهد گرفت.

از این رو مطالعات آتشفشان دماوند مطالعاتی از روی تفنن و تفریح نیست، بلکه جنبه کاربردی در سطح ملی دارد.

ارائه پروپوزالی برای اجرای مطالعات دماوند این محقق از تهیه پروپوزالی برای انجام مطالعاتی بر روی آتشفشان دماوند خبر داد و گفت: با همکاری محققانی از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور طرحی برای مطالعه این آتشفشان تهیه شده و در آن همه این سوالات مطرح شده است.

وی با بیان اینکه در برخورد با این پروپوزال اولین سوالی که مطرح شد، مربوط به منبع اعتبارات این پروژه بوده است، اظهار کرد: ما به عنوان مدرس دانشگاه تولید ثروت نداریم و باید اعتبارات پژوهشی در اختیار قرار داده شود تا بتوان این تحقیقات ملی را به اجرا در آورد.

حسن زاده اجرای این طرح در قالب پروژه های بین المللی را منوط به توسعه همکاری های بین المللی دانست و یادآور شد: در گذشته مطالعات بر روی دماوند از جمله تعیین سن 30 نمونه در قالب پروژه مشترک بین المللی بود، ولی بعد از آن انجام این همکاری ها مشکل شد و در حال حاضر باید به اعتبارات داخلی تکیه داشته باشیم.


کلید واژه ها: آتشفشان - دماوند - کالیفرنیا - ایران - زمین شناسی - فناوری - زمین - حسن زاده - شیمیایی - قدیم - دریا - آتشفشان فعال - محقق ایرانی - موسسه - فوران - قدیمی - خاورمیانه - نشان - هایی - کوهستانی - زاده - بلندترین - پژوهشگاه - خبرنگار - ساختمان - انفجار - مطالعه - آلاسکا - محققان - باشکوه

آخرین اخبار سرویس:
15 هزار دانش آموز گلپایگانی به کلاس های درس رفتند

عدالت آموزشی زمینه عدالت اجتماعی را فرامه می کند

خیمه گاه هیئت حضرت ابوالفضل (ع) شهرری از نگاه دوربین

آیین آغاز سال تحصیلی جدید و هفته دفاع مقدس در تبریز

استقبال از مهر اعضای پیشتازان آذربایجان شرقی

لزوم جذب 50 معلم مقطع ابتدایی در شوش

ارائه آموزش های امدادی به یک میلیون دانش آموز در 6 سال گذشته

زنگ مهر و مقاومت سرآغاز فرهنگ حسینی است

20 هزار پلیس روان سازی ترافیک اول مهر پایتخت را برعهده دارند

بارندگی های پراکنده در گیلان تا فردا ادامه دارد

زنگ آغاز سال تحصیلی جدید در جیرفت نواخته شد

11 واحد آلاینده استان اردبیل شناسایی شد

آموزش و پرورش نباید به سال تحصیلی محدود شود

144 مدرسه جدید در سیستان و بلوچستان به بهره برداری رسید

زنگ بازگشایی مدارس در ایرانشهر نواخته شد

سه دبیرستان در قم به جمع مدارس ماندگار پیوست

هوای چهارمحال و بختیاری ناسالم شد

5900 نفر تحت پوشش مهدهای کودک استان زنجان قرار گرفتند

شناسایی 8700 بازمانده از تحصیل در آذربایجان غربی

50 درصد مدارس تهران فرسوده و نیازمند بازسازی است

آغاز بهار علم و دانش در مدارس ملایر

هدفمندی در تحصیل از اولویت های دانش آموزان باشد

ارائه آموزش های امدادی به یک میلیون دانش آموز در 6 سال گذشته

نواخته شدن زنگ مهر و مقاومت در خراسان شمالی

آغاز بهار تعلیم و تربیت در پاکدشت با نواخته شدن زنگ مهر

محرم در قاب تصویر

معراجی ها (گزارش از مردانی که در سال های دفاع مقدس مسئول انتقال پیکر شهدا بودند)

راه اندازی کمپین دانش آموزی مشارکت در ساختن شیراز

زنگ مهر در قلب پایتخت نواخته شد

افزایش ابر و رگبار باران در برخی مناطق کشور/ آسمان تهران نیمه ابری است+ جدول

دفاتر ازدواج و طلاق منطقه 4 تهران (آدرس و تلفن)

استخدام پشتیبان تحصیلی در یک مرکز مشاوره تحصیلی در تهران

اول مهر در سطح شهر/ گزارش تصویری

144 مدرسه جدید در سیستان و بلوچستان به بهره برداری رسید

50 درصد مدارس پایتخت فرسوده هستند

هوای چهارمحال و بختیاری ناسالم شد

5900 نفر تحت پوشش مهدهای کودک استان زنجان قرار گرفتند

سه دبیرستان در قم به جمع مدارس ماندگار پیوست

سامانه بارشی روز دوشنبه در سمنان شدت می گیرد

طرح سنجش سلامت جسمانی نوآموزان سیستان و بلوچستان تمدید شد

50 درصد مدارس تهران فرسوده و نیازمند بازسازی است

شهرداری از فرصت روز جهانی بدون خودرو برای گسترش پیاده روی و دوچرخه سواری استفاده کند

شروع سال تحصیلی بیش از یک میلیون دانش آموز خوزستانی

اهدای هزار و 720 واحد خون در استان اصفهان

ادامه بارش های پراکنده در گیلان

نواخته شدن زنگ مهر در خراسان رضوی

شهر به وجد آمد

گلایه از عدم نظافت پیاده روها تا لزوم نصب راهنمای ایستگاه بی آرتی

رانندگان ماهشهری بدنبال چراغ راهنمایی نبود برق باعث خاموشی چراغ های راهنمایی شهر شد

بارش کم سابقه باران مردم مشگین شهر را غافلگیر کرد

وجود بیش از 53هزار بازمانده از تحصیل در آذربایجان غربی

تخصیص یارانه برای ثبت نام فرزندان خانوارهای کم بضاعت در مهدهای کودک

زنگ دانش آموز شهید توسط وزیر آموزش و پرورش نواخته شد

ثبت نام کلاس های قرآنی و معارفی در حرم کریمه اهل بیت(ع)

نیاز آموزش و پرورش ناحیه 2 شهرری به 10 مدرسه / ساماندهی کمبود 110 معلم در مدارس شهرری

رفع کمبود مدرسه مسکن مهر فولادشهر

استخدام مسئول پروژه (مکانیک) در یک شرکت معتبر از تهران و تبریز

سال تحصیلی جدید در هرمزگان آغاز شد

حدود 200 مدرسه در مناطق زلزله زده کرمانشاه ساخته می شود/ کلاس کانکسی روستایی فقط محدود به کرمانشاه نیست

تغییرات در زمان حرکت قطارها در تهران و مسیر کرج به تهران

357 هزاردانش آموزهرمزگان سرکلاس حاضر شدند

سامانه بارشی روز دوشنبه در سمنان شدت می گیرد

ساماندهی مراکز آموزشی برای کاهش سفر های درون شهری مهم است

آزاد سازی حریم برج تاریخی کبوترخانه چهار برج

بیمه آموزش برای رفع دغدغه تحصیل

ستاد مهر در مرکز کنترل ترافیک شهر تهران

زنگ مهر و مقاومت در 3800 مدرسه کردستان طنین انداز شد

ناوگان آمبولانس های بهشت زهرا(س) نو شد

نامهربانی به زبان فارسی در مدارس/ آیا «ادبیات» مهارت های زبانی دانش آموزان را افزایش می دهد؟

نواخته شدن زنگ مهر و مقاومت

هواشناسی خراسان شمالی به سیلابی شدن مسیل ها هشدار داد

نواخته شدن زنگ مهر در مراکز آموزشی دانش آموزان با نیازهای ویژه خراسان رضوی

گذر از گردنه حافظه محوری مدارس نیازمند حمایت خانواده هاست

احتمال رگبار و رعد و برق در تهران و 8 استان دیگر

صحن و شبستان حرم حضرت عباس (ع) غبارروبی شد + عکس

37 هزار دانش آموز در تربت حیدریه به مدرسه رفتند

175 هزار دانش آموز جنوب شرق تهران سال تحصیلی را آغاز کردند

28 مدرسه جدید با زنگ اول مهر به مدارس مازندران اضافه شد

مهارت محوری باید جایگزین حفظ کردن درس شود

دوران تحصیل دانش آموزان شب های قدر ملت است

وظیفه آموزش و پرورش از نگاه وزیر

توانمندسازی منابع انسانی شاغل در مراکز مشکلات ویژه یادگیری در دستور کار است

رییس جمهور: آموزش و پرورش باید در عمل به جامعه نشان دهد بین مرد و زن تفاوتی وجود ندارد

نامهربانی به زبان فارسی در مدارس / آیا «ادبیات» مهارت های زبانی دانش آموزان را افزایش می دهد؟

هوای پایتخت سالم است

درخواست محیط زیست از شهرداری و پلیس برای برخورد با یک تخلف

حمایت از ثبت بین المللی 10 اختراع ایرانی

مهارت محوری باید جایگزین حفظ کردن درس شود

37 هزار دانش آموز در تربت حیدریه به مدرسه رفتند

رانندگان ماهشهری بدنبال چراغ راهنمایی/ نبود برق باعث خاموشی چراغ های راهنمایی شهر شد

کاشت گل های فصلی در بوستان های شهر کهریزک آغاز شد

ثبت نام کلاس های قرآنی و معارفی مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل بیت(ع)

بطحایی در پاسخ به سوال خبرنگار افغانستانی: به دنبال این هستیم هیچ تفاوتی بین دانش آموزان اتباع و دیگران نباشد

چیپس سیب؛ خوراکی مدرسه بچه ها

استخدام بهیار

استخدام کارشناس معماری

ترخیص بیش از 3 هزار موتورسیکلت توقیفی / هشدار به موتورسواران

علم آموزی باید همراه با پرورش باشد

سطحی نگری تا کی؟/ «آیینه قرآن شو»

175 هزار دانش آموز جنوب شرق تهران سال تحصیلی را آغاز کردند

تولد دوباره دماوند بر ویرانه های آتشفشان قدیمی/ تامین اعتبار کلید گشایش قفل مجهولات دماوند

تولد دوباره دماوند بر ویرانه های آتشفشان قدیمی/ تامین اعتبار کلید گشایش قفل مجهولات دماوند