مطالب مرتبط:
تولد دوباره دماوند بر ویرانه های آتشفشان قدیمی/ تامین اعتبار کلید گشایش قفل مجهولات دماوند
تنظیم بازار میوه شب عید بدون تامین اعتبار کلید خورد
تنظیم بازار میوه شب عید بدون تامین اعتبار کلید خورد
تنظیم بازار میوه شب عید بدون تامین اعتبار کلید خورد
تنظیم بازار میوه شب عید بدون تامین اعتبار کلید خورد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 23:152018-08-14اجتماعي

تولد دوباره دماوند بر ویرانه های آتشفشان قدیمی/ تامین اعتبار کلید گشایش قفل مجهولات دماوند


به اعتقاد محقق ایرانی موسسه فناوری کالیفرنیا مخروط دماوند قدیمی در حدود 450 هزار سال پیش در سمت شمال و شرق دستخوش یک فروریزش مهیب و ویرانی بزرگ شد و بخش های دماوند قدیم از جاده هراز تا پناهگاه تخت فریدون هویدا است و 100 هزار سال بعد از این فروپاشی، - دماوند جدید با فوران هایی، آغاز و از 450 هزار تا 7 هزار سال قبل مخروط فعلی دماوند بر ویرانه های قبلی آن بر پا شد و بر اساس شواهد دماوند یک آتشفشان فعال است که زمان فوران آن مشخص نیست.

دکتر جمشید حسن زاده، محقق بخش علوم زمین شناسی و سیاره ای موسسه فناوری کالیفرنیا در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، آتشفشان دماوند را باشکوه ترین کوه ایران و یکی از پدیده های طبیعی و یکی از شاخص های زمین شناسی سرزمین ما ایران توصیف کرد که نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه بلندترین کوه به شمار می رود و گفت: ارتفاع این آتشفشان از سطح دریا 5 هزار و 671 متر است و در میان آتشفشان های ایران مانند "سهند"، "سبلان"، "تفتان" و "بزمان" تنها آتشفشانی است که قله آن شکل مخروطی نزدیک به کامل دارد.

آتشفشان هایی با این شکل مخروطی در مناطقی چون آلاسکا و ژاپن وجود دارد.

حسن زاده با اشاره به تاریخچه این آتشفشان، خاطر نشان کرد: در سال های گذشته با همکاری محققان و اساتید خارجی مطالعاتی را در زمینه سن یابی آتشفشان دماوند، اجرایی و برای این منظور از جبهه های مختلف این کوه چندین بار به این قله صعود کردیم و در این مطالعات دریافتیم که این کوه دارای لایه های مختلفی از جریان های گدازه و مواد حاصل از انفجار که به آنها نهشته های"پامیس" (پوکه معدنی) می گویند، است.

این محقق پژوهشگاه فناوری کالیفرنیا با بیان اینکه ساختمان مخروطی آتشفشان دماوند تا 3 هزار متر از این مواد تشکیل شده است، اظهار کرد: بستر این آتشفشان نه از دریا بلکه از محیط کوهستانی ناهموار با ارتفاع 3 هزار متر آغاز شده است که بر روی آن حدود 2500 تا 3 هزار متر مواد بر روی هم انباشته و از این طریق آتشفشان دماوند تشکیل شده است؛ از این رو در این مطالعات ما ناچار بودیم از پایین تا بخش های بالایی کوه، این لایه ها را مطالعه کنیم.

ترکیبات شیمیایی سنگ های آتشفشان دماوند این محقق آتشفشان شناس مطالعات ترکیبات شیمیایی را از دیگر بخش های این مطالعات ذکر کرد و یادآور شد: نتایج این مطالعات نشان داد که فراون ترین نوع سنگ موجود در این منطقه "تراکی آندزیت " با 63 تا 67 درصد سیلیس (SiO2) و بعد از آن سنگ "بازالت" است که در ارتفاعات کم و در اطراف "پلور" پراکنده شده است.

حسن زاده با بیان اینکه مطالعات انجام شده نشان می دهد که سنگ های بازالتی یافت شده در این منطقه در برهه ای کوتاه ظاهر شدند، سن این سنگ ها را 1.

2 میلیون سال ذکر کرد و ادامه داد: منشا این سنگ ها مخزن ماگمایی که آتشفشان دماوند را خلق کرده است، نیست؛ بلکه از منبع مذاب دیگر و مستقل از آتشفشان دماوند ایجاد شده است، ولی مذاب های "تراکی آندزیتی" از مخزن اصلی ماگمایی این آتشفشان منشا گرفته است.

به گفته وی، سن "تراکی آندزیت ها"ی قدیم تا جدید از 1.

8 میلیون تا 7 هزار سال قبل است.

این محقق در خصوص منشا بازالت های موجود در آتشفشان دماوند، توضیح داد: ماگمای این گونه سنگ ها از ذوب بخشی در عمق های مختلف گوشته (جبه) زمین بوجود آمده و مذاب های حاصل بدون هیچ توقف قابل توجه از عمق زیاد به سطح این آتشفشان آمده اند.

وی سنگ های تشکیل دهنده مخروط این آتشفشان را نوع "تراکی آندزیت" معرفی کرد و ادامه داد: این سنگ ها که به شکل روانه گدازه و پوکه معدنی در این آتشقشان یافت می شوند، از مخزنی سرچشمه گرفته اند که حیات دراز مدتی در درون پوسته زمین داشته است.

به این معنی که ماگمای حاصل از ذوب گوشته زمین (جبه) درون پوسته انباشته شده و بر اثر تبلور تدریجی، مذاب های پر بلوری با ترکیب های این سنگ ها حد واسط تراکی آندزیتی حاصل شده و در مدت زمانی نزدیک به دو میلیون سال به سطح زمین فوران کرده است.

حسن زاده گفت: از آنجایی که مخروط آتشفشانی دماوند را سنگ های تراکی آندزیتی تشکیل می دهند، در این مطالعات از حدود 30 لایه سازنده توالی آتشفشانی نمونه برداری شد و مورد سن یابی قرار گرفتند.

قدیمی ترین نمونه های جمع آوی شده 1.

8 میلیون سال و جوان ترین آن 7 هزار سال سن داشتند.

تایید فعال بودن آتشفشان دماوند این محقق خاطرنشان کرد: بر اساس تعریف آتشفشان شناسان جهانی، آتشفشان های فعال آتشفشان هایی هستند که بعد از دوره "یخچالی" (10 هزار سال اخیر که دوران "هولوسن " نامیده می شود) فعال بوده اند.

وی اضافه کرد: بر این اساس آتشفشان دماوند با یک فوران تثبیت شده 7 هزار ساله، یک آتشفشان فعال محسوب می شود و این گفته به این معنی است که این آتشفشان در آینده هم می تواند فعال باشد، ولی زمان فوران و فعالیت آن برای ما مشخص نیست و این سوال که "زمان این فوران چه موقعی است" ما را وادار به انجام مطالعات بیشتر کرده است.

مراحل تحول 1.

8 میلیون ساله دماوند حسن زاده با تاکید بر اینکه بر اساس نتایج به دست آمده از مطالعات ما، حیات این آتشفشان دارای دو دوره منفک از همدیگر بوده است، ادامه داد: مخروط دماوند قدیمی که شکل گیری آن از 1.

8 میلیون سال قبل آغاز شده بود، در حدود 450 هزار سال پیش در سمت شمال و شرق دستخوش یک فروریزش مهیب و ویرانی بزرگ شد و بر اثر آن بخش های داخلی آتشفشان در سطح زمین هویدا شد.

lین محقق موسسه فناوری کالیفرنیا اظهار کرد: اکنون می توان بخش هایی از دل دماوند قدیمی که مملو از مواد گوگردی است، در جاهایی چون دره "گزانه" از "جاده هراز" تا پناهگاه "تخت فریدون" و زیر یخچال های طبیعی "یخار" در شرق قله دماوند در سطح زمین مشاهده کرد.

به گفته وی، مواد گوگرد دار داخل این آتشفشان اکنون به شکل سنگ هایی به رنگ های زرد، نارنجی و قرمز در نواحی چون روستای "وانا" در مسیر جاده "هراز" پراکنده است.

این سنگ ها و خاک حاصل از آنها مملو از سولفید است که بر اثر هوازدگی در محیط، بوی باروت متصاعد می کنند و در ضمن اسید سولفوریک طبیعی نیز از آن تولید می شود.

این محقق اضافه کرد: 100 هزار سال بعد از آن فروریزش و فرسایش بزرگ، سازندگی مجدد این آتشفشان با برقراری فوران های جدید آغاز شد و از 450 هزار تا 7 هزار سال قبل مخروط فعلی دماوند بر ویرانه های قبلی آن بر پا شد.

این محقق آتشفشان شناسی با استناد به نتایج مطالعاتش اعلام کرد که جریان گدازه های مربوط به 7 هزار سال پیش در دامنه غربی دماوند در نزدیکی پناهگاه "سیمرغ" که راه کوهنوردی است، دیده می شوند.

شکل اصلی این روانه های گدازه آن چنان به خوبی حفظ شده است که گویا همین اواخر جریان آتشفشانی رخ داده است.

محقق موسسه فناوری کالیفرنیا در پاسخ به این سوال که آیا برای این مطالعات حفاری های عمقی انجام شده است یا خیر، گفت: حفاری عمقی به دلیل پر هزینه بودن و فقدان اعتبارات پژوهشی انجام نشده، ولی روش هایی در زمین شناسی وجود دارد که بدون انجام حفاری می توان اطلاعات مورد نظر را به دست آورد.

وی افزود: بررسی دره هایی که از طریق فرسایش یا بریدگی رودخانه ها ایجاد شده و یا مناطقی که بر اثر فعالیت گسل ها موجب اختلاف سطح شده است، می تواند به ما برای دستیابی به لایه های زیرسطحی یاری کند.

این محقق ادامه داد: قدیمی ترین لایه های این آتشفشان در مسیر رود "هراز" از جایی که به سمت "پلور" و اولین تونل در راه "آبسک" و همچنین در دره "تلو" که در مسیر کوهنوردی به سمت پناهگاه "تخت فریدون" است، سنگ های قدیمی و پایه ای این آتشفشان یافت می شود.

مطالعات آزمایشگاهی بر چینه های هزاران ساله این محقق، با اشاره به اقدامات انجام شده از لایه های دماوند در آزمایشگاه، توضیح داد: سنگ های برداشت شده در آزمایشگاه برش خورده و تا به ضخامت 30 میکرون نازک می شوند تا بتوان آن ها را در زیر میکروسکوپ با نور "پلاریزه" مورد مطالعه قرار داد.

از این بررسی ها، مواد کانی همچون "فلدسپات"، "بیوتیت"، "آمفیبی بول"، "پیروکسن"، "اکسیدهای آهن-تیتانیوم" و اکسیدهای آهن در این سنگ ها شناسایی شد.

وی با بیان اینکه این سنگ ها همچنین حاوی کانی دیگری به نام "آپاتیت" است، گفت: ترکیب کانی این سنگ ها شامل "فسفات کلسیم" و اندکی "اورانیوم" و "توریم" است.

از این رو برای ما اجازه سن یابی دقیق به روش "واپاشی اورانیم-توریم به هلیم" را فراهم می کند.

حسن زاده تاکید کرد: اعدادی که برای سن لایه ها در این مصاحبه ارائه شد، از این طریق بوده است.

این محقق در پاسخ به این سوال که آیا آتشفشان دماوند بعد از فوران 7 هزار سال گذشته فعالیت دیگری داشته است یا خیر، توضیح داد: اسطورِه "دیوسپید" به این پرسش ربط پیدا می کند.

این ارتباط از جمله در قصیده "دماوندیه" ملک الشعرای بهار منعکس شده است که مطلع آن می گوید: "ای دیو سفید پای در بند" "ای گنبد گیتی ای دماوند" آغاز شده است و در این قصیده از دماوند با عنوان "دیو سفید" یاد شده است.

حسن زاده توضیح می دهد که "بهار" این ارتباط را از شاهنامه فردوسی گرفته است؛ چراکه فردوسی در داستان لشکرکشی کیکاوس به مازندران می گوید دیو سفید با ایجاد ابری سیاه بر سر سپاهیان کیکاوس و فروریختن بارانی از سنگ به پاسداری از سرزمین مازندران می پردازد.

شعر فردوسی حکایت از وقوع یک فعالیت آتشفشانی انفجاری دارد و می توان نتیجه گرفت این اسطوره ها سر نخ هایی برای رخداد یک آتشفشان احتمالا جوان تر از 7 هزار سال به ما می دهد.

رخدادی که مردم شاهد آن بودند و سینه به سینه نقل کرده اند تا به فردوسی رسیده و او از آن به زیبایی در شاهنامه سخن گفته است.

وی با بیان اینکه استدلال من این است که فعالیت آتشفشانی انفجاری منعکس شده در اسطوره دیو سفید 2 تا 3 هزار سال پیش باید باشد، یادآور شد: برای یافتن خاکستر مربوط به این فعالیت اخیر نمی توان تنها به مخروط دماوند بسنده کرد، بلکه باید در جاهای دیگری مانند دریاچه های اطراف جستجو کرد.

حسن زاده، "فیروزکوه"، "آمل" و "نکا" را از مناطق مناسب برای یافتن لایه های جوان تر دماوند دانست و افزود: در حفاری چاه های آب در ناحیه "نکا" قطعات "پامیس" داخل رسوبات جوان یافت شده است و به نظر می رسد این پاره سنگ ها با جریان آب و فرسایش خاک به اینجا رسیده باشند، اما آنها هنوز مورد سن یابی قرار نگرفته اند.

محقق موسسه فناوری کالیفرنیا دریاچه "تار" در 10 کیلومتری شرق دماوند را از مناسب ترین مناطقی دانست که خاکستر حاصل از فوران های انفجاری دماوند می تواند در آن نهشته شده و محفوظ مانده باشند و بر ضرورت انجام حفاری در این دریاچه تاکید کرد.

وی همچنین کرانه دریای خزر را از دیگر مناطق مساعد برای نهشته شدن سنگ های آتشفشانی دماوند دانست و گفت: شرکت نفت در این مناطق حفاری هایی داشته است و اگر مغزه های این حفاری ها را در اختیار دارند، بهتر است آتشفشان شناسان را مطلع کنند.

ما بسیار علاقه مند به سن یابی این مغزه ها هستیم.

حسن زاده ادامه داد: در صورتی که با حمایت های مالی و فنی بتوان از رسوبات دریاچه تار نمونه گیری انجام داد، از مطالعات مغزه ها علاوه بر اطلاعاتی در زمینه آتشفشان شناسی می توان اطلاعاتی در خصوص زلزله های قدیمی و تغییرات اقلیمی نیز به دست آورد.

حسن زاده با بیان اینکه دریاچه تار بر روی گسل فعال "مشا" واقع شده است، گفت: این دریاچه در دامنه شمالی "زرین کوه" بر اثر کوه ریزش ناشی از زلزله (یا زلزله هایی) بزرگ شکل گرفته است و اگر قدیمی ترین رسوب این دریاچه سن یابی شود، زمان وقوع زلزله، عوامل مسدود شدن مسیر رودخانه و ایجاد این دریاچه مشخص می شود.

وی ادامه داد: تاکنون درباره اثرات زیست محیطی آتشفشان دماوند مطالعه نشده است، در حالی که سوالات زیادی وجود دارد.

مثلا اینکه وضعیت شیمی آب رود "هراز" در اثر فعالیت آتشفشانی چگونه تغییر می کرده است؟ آیا آب آن اسیدی می شده است؟ آیا جنگل ها برای مدتی می مردند؟ آیا مراتع نابود می شدند یا خیر؟ این محقق با بیان اینکه این گونه پژوهش ها میان رشته ای است و همکاری محققان آتشفشان شناس، زلزله شناس و اقلیم شناسان را می طلبد، خاطر نشان کرد: انجام این مطالعات برای ما یک وظیفه ملی است؛ چون آتشفشان دماوند برای ما سمبل ملی است.

با این حال مطالعات زیادی بر روی آن انجام نشده و لازم است نهادهایی چون وزارت علوم، ریاست جمهوری و وزارت نیرو در این زمینه گام بردارند.

وی با اشاره به وجود سدهایی چون "لار"، "نمرود"، وجود راه های اصلی و شهرها و روستاهای پرجمعیت در اطراف آتشفشان دماوند، یادآور شد: این منطقه از جمله مناطقی پر رونق از لحاظ فعالیت اقتصادی است، از این رو باید به مطالعات این آتشفشان اهمیت داده شود.

حسن زاده با تاکید بر اهمیت این مطالعات، گفت: در حال حاضر اطلاعاتی در زمینه بازگشت فعالیت این آتشفشان در اختیار نداریم و این مطالعات ما را در یافتن پاسخ سوالاتمان یاری خواهد کرد.

ما باید تقویمی از فوران های 10 تا 20 هزار سال گذشته این آتشفشان در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم زمان فوران بعدی این آتشفشان را برآورد کنیم.

همانطور که بر اساس دوره بازگشت زلزله می توانیم فعالیت گسل ها را پیش بینی کنیم، درباره آتشفشان هم همین طور است.

وی اضافه کرد: آتشفشانی که در گذشته فورانی را داشته که مواد آتشفشانی آن تا "نکا" پرتاب شده است، در صورتی که در زمان ما رخ دهد، فاجعه انسانی را رقم خواهد زد؛ چون تاثیرات زیست محیطی آن گسترده و ویرانگری آن در دراز مدت باقی خواهد ماند؛ چراکه بر اثر فعال شدن این آتشفشان بخش های بزرگی از "البرز" در زیر قشری از خاکستر داغ مدفون می شود، چرخه طبیعی غذا مختل شده و حیات در معرض تهدید جدی قرار خواهد گرفت.

از این رو مطالعات آتشفشان دماوند مطالعاتی از روی تفنن و تفریح نیست، بلکه جنبه کاربردی در سطح ملی دارد.

ارائه پروپوزالی برای اجرای مطالعات دماوند این محقق از تهیه پروپوزالی برای انجام مطالعاتی بر روی آتشفشان دماوند خبر داد و گفت: با همکاری محققانی از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور طرحی برای مطالعه این آتشفشان تهیه شده و در آن همه این سوالات مطرح شده است.

وی با بیان اینکه در برخورد با این پروپوزال اولین سوالی که مطرح شد، مربوط به منبع اعتبارات این پروژه بوده است، اظهار کرد: ما به عنوان مدرس دانشگاه تولید ثروت نداریم و باید اعتبارات پژوهشی در اختیار قرار داده شود تا بتوان این تحقیقات ملی را به اجرا در آورد.

حسن زاده اجرای این طرح در قالب پروژه های بین المللی را منوط به توسعه همکاری های بین المللی دانست و یادآور شد: در گذشته مطالعات بر روی دماوند از جمله تعیین سن 30 نمونه در قالب پروژه مشترک بین المللی بود، ولی بعد از آن انجام این همکاری ها مشکل شد و در حال حاضر باید به اعتبارات داخلی تکیه داشته باشیم.


کلید واژه ها: آتشفشان - دماوند - کالیفرنیا - ایران - زمین شناسی - فناوری - زمین - حسن زاده - شیمیایی - قدیم - دریا - آتشفشان فعال - محقق ایرانی - موسسه - فوران - قدیمی - خاورمیانه - نشان - هایی - کوهستانی - زاده - بلندترین - پژوهشگاه - خبرنگار - ساختمان - انفجار - مطالعه - آلاسکا - محققان - باشکوه

آخرین اخبار سرویس:
اسامی کسانی که از آموزش پرورش باید خداحافظی کنند

جدیدترین ایده ها برای تزیین آجیل شب یلدا

استخدام سرپرست تعمیر و نگهداری،تحصیلدار در یک فروشگاه معتبر

وضعیت ترافیکی معابر بزرگراهی تهران در اولین روز هفته

تالاب کانی برازان مهاباد میزبان 10 هزار قطعه پرنده مهاجر است

400 کیلومتر از راههای عشایری کهگیلویه وبویراحمد مسدود است

آموزش مکاتبه ای 20 هزار دهیار در کشور

ورود بیش از 1500 غاز خاکستری به تالاب کانی برازان مهاباد

گروه های حساس کرج از خانه خارج نشوند

273 دانش آموز چرداولی از یادمان هفته دفاع مقدس دیدن می کنند

هزینه در ترویج فرهنگ کتابخوانی، سرمایه گذاری است

صوت/ سند تحول بنیادین، از تدوین تا اجرا

سفر 10 هزار دانش آموز مازندرانی به اردوهای راهیان نور

مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور شاهرود گشایش یافت

نام نویسی 17 هزار کرمانشاهی در طرح تربیت حفاظ

پایش مستمر زیستگاه های پرندگان مهاجردر گلستان

دارندگان گیلانی قبوض ودیعه گذاری حج تمتع به سامانه رزرو مراجعه کنند

جریمه شدن خودروهای بدون معاینه فنی در اختیار پلیس

طرح کاهش از امروز لازم الاجراست

فاز دوم طرح کاهش، لازم اما ناکافی برای مقابله با آلودگی هوا

معلمان مدارس غیردولتی در آزمون های استخدامی شرکت کنند

راهکار برای کاهش آلایندگی موتورسیکلت ها در تهران

غیر عادی ترین عجایب موجود در جهان+ تصاویر

هوای تهران دوباره آلوده شد

جشن سالروز آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) در خاش برگزار شد

آغاز اجرای طرح ملی سلامت دهان و دندان دانش آموزان در خراسان رضوی

بروز بارندگی های پراکنده در گیلان تا فردا

ترلان پروانه در جزیره زیبای قشم در حالیکه کلاهشو سفت گرفته تا باد نبره

کلاس اسباب بازی در 10 استان راه اندازی می شود

موج تغییرات به آموزش و پرورش تهران رسید + بیوگرافی مدیر کل جدید

شگفت انگیزترین دریاچه های دنیا در همسایگی ایران

تا 2 ماه دیگر بازسازی دانشگاه پیام نور سرپل ذهاب آغاز می شود

فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران شد

پلاک خودروهای شهرستانی فاقد معاینه فنی ثبت می شود/ نصب دوربین در مبادی ورودی شهر

راه اندازی کلاس اسباب بازی در دبستان ها/ ورود اسباب بازی به فرایند نظام آموزشی

وجود 3 هزار اتوبوس دیزلی در تهران

مسدود شدن راه ارتباطی 80 روستای کهگیلویه و بویراحمد

رونق جراحی های زیبایی با اسامی حیوانات

افتتاح 2 هزار و 200 نمایشگاه کتاب در مدارس آذربایجان شرقی

مسلمانان؛ مردمانی صلح طلب/ ساخت مساجد تنها برای اقامه نماز نیست

اسباب کشی مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان های تهران به پایتخت

تولید کنندگان کاتالیست فاقد الزامات آلایندگی زیر ذره بین محیط زیست

احداث راهدارخانه در مسیر آلوارس برای گردشگران زمستانی

دهدز با هشت درجه کمترین میزان دما را در خوزستان داشت

بلندترین مجسمه های جهان

ویدئو/ سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

زندگینامه پروفسور رحیم رحمان زاده + عکس

تا 2 ماه دیگر بازسازی دانشگاه پیام نور سرپلذهاب آغاز می شود

دهدز با هشت درجه کمترین میزان دما را در خوزستان داشت

کاهش محسوس دما در استان بوشهر

فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران شد

آغاز شمارش حیات وحش مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع گرمسیری کهگیلویه وبویراحمد

معاون متوسطه آموزش وپرورش: حفظ تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو، رقابت کنکور را کاهش می دهد

جمعی از مربیان پیش دبستانی ایذه خواستارتبدیل وضعیت خود شدند

راه اندازی کلاس اسباب بازی آموزشی در مناطق محروم

آموزش مهارت های کار دانش با ظرفیت برون سپاری

مسلمانان مردمی صلح طلب هستند/ ساخت مساجد تنها برای اقامه نماز نیست

جلسه قرآن مؤسسه «سدید» در قاب دوربین

آغاز المپیاد ورزشی دانش آموزان در گیلان

اتاق اسباب بازی در مدارس رویکرد آموزشی دارد

پایش مستمر زیستگاه های پرندگان مهاجردر گلستان

ورود سامانه بارشی جدید از روز سه شنبه

وزیر آموزش و پرورش: راه اندازی کلاس اسباب بازی در دبستان ها

تصویری شگفت انگیز از ماسوله

هواشناسی: بارش ها از ابتدای سال تا دیروز 80 درصد بیشتر از نرمال است

خودروهای فرسوده دیزلی بدون معاینه فنی در آلودگی هوا نقش زیادی دارند/وجود 3 هزار اتوبوس دیزلی در تهران

مدرسه در سند تحول بنیادین، تسهیل کننده یادگیری منطبق با فرهنگ اسلامی است

اجرای طرح حفاظت و نجات بخشی درختان و سامان دهی فضای سبز باغ فین

مدیران بازنشسته آموزش و پرورش + جدول

30 عنوان برنامه طی هفته کتاب در آذربایجان غربی اجرا می شود

آموزش مهارتهای کار دانش با ظرفیت برون سپاری

هرس زمستانه درختان و آمادگی 42 سایت برف روبی فضا های سبز

قرار نیست کودکی کودکان ما مایه کسب درآمد شود

پایداری نسبی هوا در استان

فردا آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه فرهنگیان

پلاک خودروهای شهرستانی فاقد معاینه فنی ثبت می شود

600اثر تاریخی کهگیلویه وبویراحمد نیازمند تعیین حریم است

پایش مستمردر زیستگاه های پرندگان مهاجردر گلستان

کسب رتبه سوم مسابقات همخوانی قرآن توسط دختران قزوینی

 نواخته شدن زنگ مهدویت در مدارس خراسان شمالی

افزایش ضریب تأثیر نمره آزمون عملی تربیت بدنی در آزمون سراسری

فیلم | راه اندازی کلاس اسباب بازی های آموزشی در مدارس

18 کشته در محل تصادف رییس تامین اجتماعی از سال گذشته

آغاز پرورش انسان در تراز انقلاب اسلامی از دوران ابتدایی

استخدام پشتیبان و مشاور تحصیلی در کانون فرهنگی آموزشی ابن سینا

توصیه جدی رییس مرکز کنترل ترافیک راهور تهران به شهروندان

ساماندهی ضایعات فروشان خلازیر

بیستمین مانور سراسری زلزله و ایمنی مدارس برگزار می شود

وزش باد شدید برای عصر شنبه البرز پیش بینی شد

طبیعت شهر یاسوج پس از باران

امداد رسانی به 60 خانوار عشایری سمیرم در بارندگی روز گذشته

آسمان کرج خاکستری شد

تعطیلی فرودگاه درپی بارش برف در آمریکا +عکس

چهارمین جشنواره ملی اسباب بازی

آسمان کرج باز خاکستری شد

سان فرانسیسکو به دلیل آتش سوزی کالیفرنیا، آلوده ترین شهر جهان شد!+ نقشه

ورود موج جدید بارش ها از سه شنبه

هوای کهگیلویه و بویراحمد صاف می شود

هوای کرج برای گروههای سنی حساس سالم نیست

اخبار کوتاه زیست محیطی استان اصفهان

تولد دوباره دماوند بر ویرانه های آتشفشان قدیمی/ تامین اعتبار کلید گشایش قفل مجهولات دماوند

تولد دوباره دماوند بر ویرانه های آتشفشان قدیمی/ تامین اعتبار کلید گشایش قفل مجهولات دماوند