مطالب مرتبط:
مجتبی مسکار در گفت وگو با فارس: روایت خواندنی از مُهر امام رضا در قلب عراق تا تیر خلاص و سربازان هیتلر!
روایت خواندنی از مُهر امام رضا در قلب عراق تا تیر خلاص و سربازان هیتلر!
ازدواج حضرت زهرا(س) به روایت امام رضا(ع)
امام رضا(ع) به روایت اهل سنت
روایت خبرنگار صداوسیما از حال و هوای مشهد مقدس در سالروز میلاد امام رضا ع
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 18:552018-08-14سياسي

روایت خواندنی از مُهر امام رضا در قلب عراق


افسر عراقی مهر را از دستم گرفت، نگاه به کلمه مشهد که روی مهر نوشته شده بود انداخت و چند بار گفت: امام رضا، مشهد .

با اشاره به من گفت: به من می دهی؟ - شنیده بودیم جبهه، دانشگاه بود ولی وقتی پای صحبت های برادر آزاده، مجتبی مسکار نشستیم، دیدیم بر و بچه های رزمنده ای که به اسارت دشمن درآمده اند، فضای دانشگاهی جبهه را به اردوگاه های دشمن نیز انتقال داده اند تا کمپ های اسارت را همانند جبهه، دانشگاه کنند، آنچه در پی می آید قسمتی از صحبت ها و خاطرات آزاده سرفراز مجتبی مسکار است که خواندن آن ما را به گوشه ای از رگه های فکری فرزندان خمینی(ره) در دهه 60 رهنمون می سازد.

**: آقای مسکار! در کدام عملیات به اسارت دشمن درآمدید و نحوه اسارت تان چگونه بود؟ در عملیات قدس یک بود که در منطقه هورالعظیم این اتفاق افتاد، من از نظر نظامی نمی دانم اهمیت آن عملیات چه بود ولی آن طور که خودم متوجه شدم انگار می بایست سنگری از عراقی ها را در ادامه عملیات فتح می کردیم، تا عراقی ها نتوانند از آن منطقه نیروهای ما را مورد حمله قرار دهند.

از نحوه حرکت دیگر نیروها خبر ندارم ولی گروه ما متشکل از سه تا بلم بود که دو تا بلم اول، کل نیروهایش شهید شدند، بعد از شهادت بچه ها، ما که سه نفر بودیم گم شدیم، خسته و سرگردان از این طرف به آن طرف می رفتیم، نای پارو زدن نداشتیم، به پیشنهاد یکی از بچه ها رفتیم داخل نیزار تا کمی استراحت کنیم، دوست مان کاظم تبار مجروح بود، وقتی از خواب پا شدیم نزدیک صبح بود، نماز را با همان وضعیت و شرایط خواندیم، بعد از نماز حرکت کردیم، هنوز هوا تاریک بود و ما نمی دانستیم داریم به کجا می رویم، به نظرم ساعت 5 صبح بود که صدای قایق موتوری ای ما را به خود آورد، منتظر ماندیم تا به ما نزدیک شوند، وقتی به ما رسیدند، معطل نکردند، سریع به سمت ما آتش گشودند، ما بدون اسلحه بودیم، مجبور شدیم دست های مان را بالا ببریم، ما را سوار قایق شان کردند، خودشان هم 8 نفر بودند.

**: برخوردشان چگونه بود؟ چرا دروغ بگویم، برخوردشان خوب بود، به طوری که ما ابتدا خیال کردیم مجاهدین عراقی هستند، جالب اینکه وقتی به خط آنها رسیدیم، از فرط خستگی خواب مان برد، موقع ظهر بود که از خواب پا شدیم، نمی دانستیم چه کار کنیم، به یک عراقی گفتم می خواهم به دستشویی بروم، یک سرباز را دستور دادند از من محافظت کند، من رفتم لب آب آستینم را بالا زدم، عراقی وقتی فهمید می خواهم نماز بخوانم، برخوردش با من بهتر شد.

بعد از وضو دست گذاشتم داخل جیبم و مهری را که شب عملیات به ما دادند را درآوردم، خیس بود، عراقی چشم هایش را درآورده بود و مرا نگاه می کرد، وقتی متوجه شد مهرم خیس است، به خورشید اشاره کرد و گفت: شمس، شمس، متوجه شدم که می گوید بگذار جلوی خورشید، مهر را از دستم گرفت، نگاه به کلمه مشهد که روی مهر نوشته شده بود انداخت و چند بار گفت: امام رضا، مشهد .

با اشاره به من گفت: به من می دهی؟ گفتم: مشکلی نیست، بگیر .

ذوق کرد، سریع رفت و یک مهر برایم آورد، مهر کربلا بود، منم خوشحال شدم.

**: نمی دانید چرا با شما خوش رفتاری می کردند؟ دقیق نه! ولی حدس می زنم به خاطر شیعه بودن شان بوده باشد، به طور کلی نیروهای خط مقدم آنها را شیعیان تشکیل می دادند، چون وقتی از خط مقدم ما را به عقب آوردند، برخوردهای شان تغییر کرد، به خصوص بعثی ها، برخورد بدی با ما داشتند، البته احتمال این را هم می دهم که شاید می خواستند این گونه دل مان را به دست بیاورند، چون غروب همان روز به تعداد آنها اضافه شد، 100 نفری شدند، چند قایق هم آوردند، یکی از قایق ها اتاقک داشت، ما را سوار آن قایق اتاقک دار کردند، دو بالگرد هم به جمع آنها اضافه شد، تازه فهمیدم قصد پاتک را دارند.

دست هر سه نفر ما را بسته بودند، بالگردها جلوتر از قایق ها حرکت می کردند، از بالا به سمت مواضع نیروهای ما شلیک می کردند، انگار داشتند برای قایق ها راه باز می کردند، همه عراقی ها داخل قایق سرشان را پایین آورده بودند، من سرم را بالا آوردم تا ببینم جلو چه خبر است، یک عراقی مرا پایین کشید و گفت: سرت را بیاور پایین! من گفتم: من از مرگ نمی ترسم .

**: به فارسی گفتید یا عربی؟ به عربی، البته اشتباه گفتم، من وقتی اسیر شدم دانشجوی تربیت معلم بودم، برای همین تا حدودی می توانستم خواسته ها و منظورم را دست و پا شکسته به آنها بفهمانم، البته زبان عربی آنها محلی است ولی آنها هم آن طور نبود عربی فصیح را ندانند، تو قایق یک افسر بعثی بود که همه از او حساب می بردند، یکی هم بود که هر وقت چشمش به من می افتاد انگشت اشاره اش را به گردنش نزدیک می کرد و به علامت این که گردن مرا خواهد بُرید مرا تهدید می کرد، وقتی بالگردشان را بچه های ما زدند، عراقی ها دست به عقب نشینی زدند، اینجا بود که برخوردشان تغییر کرد، وقتی به خط شان رسیدم اولین ضربه به سرم وارد شد، یکی از عراقی ها با کلاه خودش محکم زد تو سرم، برای همین احتمال می دهم که شاید آنها می خواستند ما آنها را در عملیات کمک کنیم، که با ما برخوردشان خوب بوده است.

**: کی شما را به اردوگاه بردند؟ وقتی به خشکی رسیدیم چشم هایم را بستند، مرا بردند در محوطه ای و اسلحه را گذاشتند بالای سرم، به یاد فیلمی افتادم که قبلاً دیده بودم، در آن فیلم سربازان هیتلر، اُسرا را وقتی می خواستند بکشند تیر را به سرشان می زدند که زودتر خلاص شوند، من پیش خودم گفتم دیگر کار من در این دنیا به پایان رسیده، شهادتین را گفتم ولی خبری نشد.

الان بعضی وقت ها که در یادواره شهدا شرکت می کنم به یاد آن لحظه می افتم، چقدر سبک بودم، آماده برای پرواز، این روزها حسرت آن لحظه را می خورم.

**: چرا حسرت آن لحظه را می خورید؟ اینکه در یک قدمی بهترین نوع مُردن بودم، اینکه الان اگر شهید می شدم با شهدا همنشین بودم، حسرت ندارد؟ حتی الان ترس دارم در یکی از دسته هایی که شهید باکری گفتند قرار بگیرم، آن دسته هایی که شهدا در آن دنیا یقه شان را می گیرند.

**: بالاخره کی شما را به جمع اسرا بردند؟ مدت 9 روز ما را در استخبارات بغداد نگه داشتند، طی این چند روز خیلی کتک خوردیم، اوایل من با آنها بحث می کردم، برای شان استدلال می آوردم ولی دیدم اصلاً اهل منطق و استدلال نیستند، دستم در بازجویی شکست، چون از دستم برای محافظت از سر و صورتم استفاده می کردم، خیلی بی رحمانه ما را می زدند، آن طور که اُسرای قدیمی که آنجا بودند می گفتند یک روز قبل از این که ما را به آنجا ببرند، حاج آقا ابوترابی آنجا بود، همان طور که گفتم ما را بعد 9 روز به کمپ 9 رمادی بردند.

**: موضوعی که در کمپ با آن مواجه شدید، چه بود؟ اولین موضوعی که من به آن پی بردم این بود که نباید به کسی اعتماد کنم، چون واقعاً دوست و دشمن مشخص نبودند، اولین کسی که به او اعتماد کردم مرحوم سیدمحمود ربیعی بود، اهل شهرستان سیمرغ که متأسفانه 9 ماه بعد از اسارت بر اثر سانحه اتومبیل درگذشت، من هر وقت می خواهم نام او را ببرم ناخودآگاه اسم شهید بر سر زبانم جاری می شود، پنج سال و نیم اسارت او سرشار از سلحشوری و مبارزه بود، طول این مدت اخم به ابرو نیاورد، وقتی فهمید ما مازندرانی هستیم و از لشکر 25 کربلا، مثل یک پروانه به دور من می چرخید، اگر به من بگویند یکی از الگوهای شخصیتی از زندگی تان چه کسی است، می گویم سیدمحمود.

**: فضای اسارت را چگونه تلطیف کردید؟ اوایل چون آشنا با فضای اسارت نبودیم خیلی برای مان سخت گذشت، عراقی ها کاملاً آشنا با جنگ روانی بودند، مثلاً می دانستند بر و بچه های بسیج و سپاه از رقص بدشان می آید، آنها بچه ها را در محوطه جمع می کردند، یکی دو نفر افراد واداده را می آوردند وسط، بعد به همه مان با زور می گفتند کف بزنید تا آنها برقصند، البته از این قبیل کارها در دستور کار آنها قرار داشت، هر روز برای مان سناریوی جدیدی را می نوشتند، کم کم بچه ها با ترفندهای شان آشنا شدند و راه چگونه مقابله کردن با آنها را آموختند.

**: عمده کارهای فرهنگی که در آنجا انجام می دادید، چه بود؟ اولین آسیبی که به بچه ها می رسید، آسیب روحی بود، برای همین سعی شد طبق آیه قرآن عمل شود، آنچه که دل ها را آرام می کند، ذکر خداست، دعا، نماز و روزه در دستور کار بچه ها قرار گرفت، عزاداری ها هم به راه بود، تئاتر یکی از پرطرفدارترین برنامه های اسارت بود، تئاترهای ما بیشتر به مسائل مذهبی می پرداخت، البته طنز و کمدی هم داشتیم که در اعیاد و مناسبت هایی بیشتر انجام می شد، کلاس های درسی هم داشتیم، مثلاً من هشت کلاس درسی می رفتم، این کلاس ها بیشتر مخفیانه بود، تخته سیاه مان پتویی بود که با صابون روی آن می نوشتیم، من مسؤول ورزش قاطع شدم و کارهای تئاتر آسایشگاه را پیگیری می کردم، شب ها نمایش نامه را می نوشتم، به طور کلی سعی کردیم اردوگاه را دانشگاه کنیم، که کردیم، خیل عظیمی از اُسرا در همان جا به مدارج علمی دست یافتند و چند زبان آموختند.

**: اگر کارهای تان لو می رفت چه اتفاقی می افتاد؟ کارها همان طور که گفتم مخفیانه انجام می شد، ولی گاهی اتفاق می افتاد لو می رفت، ولی سخت گیری عراقی ها (شلاق، سلول انفرادی) نتوانست جلوی فعالیت ما را بگیرد.

**: آیا بعد از اسارت همان کارها را پیگیر شدید؟ بله، مدتی تئاتر را پیگیری کردم ولی دیدم حمایت نمی شوم، ول کردم، ولی گروه سرودی در همان سال ها راه اندازی کردم که هنوز آنها را دارم اداره می کنم، البته زیر پوشش آموزش و پرورش، تعداد نفرات گروه من از 60 نفر تا 600 نفر بودند، یک مرتبه هم یک گروه 800 نفره که همه دانش آموزان مدرسه را در برگرفت تشکیل دادم.

**: آیا از کارهایت لذت می بری؟ چرا نبرم؟! من با پاک ترین افراد سروکار دارم، وقتی می بینم نوجوانان چه عاشقانه در اموراتی که به آنها می سپارم کار می کنند، لذت می برم، اگر روزی مرا از این ارتباط محروم کنند آن وقت است که لذت نمی برم.

منبع: فارس
کلید واژه ها: عراق - دانشگاه - امام رضا - فضای دانشگاهی - خواب - جبهه - نماز - انتقال داده - منطقه - قایق - امام - مشهد - پیشنهاد - فرزندان - استراحت - مجاهدین - دستشویی - انتقال - سرفراز - اسلحه - نظامی - خستگی - مجروح - اهمیت - سرباز - شرایط - شهادت - جالب - فکری - حمله

آخرین اخبار سرویس:
از برابری حقوق زن و مرد در ایران شگفت زده شدم

لاریجانی: مدیران کشور باید با جرأت تصمیم‎گیری کنند

سیاست راهبردی ایران حفظ صلح و جریان آزاد انرژی و تجارت در خلیج فارس است

از دیدار با علما تا غبار روبی امامزادگان هندیجان در هفته اوقاف

اذعان دستیار ویژه وزیر علوم به وجود دانشجوی ستاره دار | مشکل ستاره دارها در آینده نزدیک حل می شود

روند رسیدگی به شکایت از آزار جنسی در فیس بوک تغییر کرد

تجلیل از ایکنا در همایش یاوران وقف

خرازی: رهبری از روحانی حمایت می کنند

قطع ارتباط بانک مرکزی ایران با سوییفت

نخست وزیر کانادا: مامورین ما فایل صوتی خاشقجی را شنیده اند

دانلود سوالات ضمن خدمت پدافند غیر عامل فرهنگیان

سوالات ضمن خدمت حماسه اربعین حسینی

استخدام کارشناس حسابداری آقا در محدوده پاسدارانِ تهران

استخدام سرپرست بخش آب، بهداشت و امور سرپناه در کرمان

آثار باستانی از سرقلعه لواسان کشف شد

امسال 211 هزار تن در مسجد جمکران اسکان یافته اند

دولت دانمارک اطلاعات خود را از موساد گرفته است/ رهبری از دولت روحانی حمایت می کند

رییس جمهور منتخب برزیل یک ژنرال بازنشسته را به عنوان وزیر دفاع برگزید

سفیر ژاپن : دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران هستیم

لاریجانی افتخارآفرینی دانش آموزان در المپیاد نجوم را تبریک گفت

وزیر کشور: بودجه ویژه به مناطق مرزی اختصاص یافته است

مطالبات مردم در تصمیم های اجرایی در نظر گرفته شود

کشتی های ایران برای تردد مشکلی ندارند

پیام تبریک لاریجانی برای کسب مقام قهرمانی جهان توسط دانش آموزان ایران در المپیاد نجوم

عراقچی: از بین رفتن برجام به پیچیدگی های سیاسی در خاورمیانه خواهد افزود

نشست خبری احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی

بحث بومی گزینی در مناطق محروم جدی گرفته شود

وزیر کشور: بودجه ویژه به مناطق مرزی اختصاص یافته است

لاریجانی افتخارآفرینی دانش آموزان در المپیاد نجوم را تبریک گفت

دانلود آهنگ جدید محسن حکمتی بنام عشق من

زیارت پیاده به مشهد می تواند به احیای هویت زیارتی این شهر کمک کند

توصیه شهید صیاد شیرازی درباره حسن طهرانی مقدم؛

برگزاری بزرگترین گردهمایی نخبگان جهان اسلام در تهران

خرازی: رهبری از روحانی حمایت می کنند

رحمانی فضلی: مناطق مرزی اولویت ما است

خرازی: رهبری از روحانی حمایت می کنند

احضار و بازداشت1670 نفر در پرونده های فساداقتصادی اخیر

دولت پاکستان قول مساعد در خصوص مرزبانان ربوده شده داده است

ناسپاسی استقامت در زندگی را کم می کند

هیات مشهد محدودیت کوهنوردی بانوان را تایید کرد

مواضع مقامات آمریکاموجب افزایش نفرت مردم ایران ازکاخ سفید شده است

اعتماد بین ایران و اروپا در حال خدشه دار شدن است

معاونت نظارت یکی از خلأهای مجلس را جبران کرد

اجرایی شدن مصوبات جلسه قبلی شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشور

به انحرافاتی در برنامه ریزی آموزشی مبتلا شدیم

انتقاد آشنا از سهم 3 دقیقه ای جلسه مهم شورای اجتماعی کشور در خبر ساعت 14

شعارمان این است که جامعه ای امیدوار ایجاد کنیم

احضار 1500 نفر در پرونده های اخیر اقتصادی/ تشکیل 17 پرونده با 500 میلیارد تومان بدهی شرکت های خودرویی

برگزاری پودمان مبارزه باقاچاق کالا و ارز ویژه قضات محاکم تجدید نظر

استخدام طراح قالب با مدرک مهندسی مکانیک

مهناز افشار باز هم جنجال آفرید

خبر فارس تایید شد اختیارات مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به معاونش تفویض شد

تبریک لاریجانی در پی کسب مقام قهرمانی جهان در المپیاد دانش آموزی نجوم و اختر فیزیک

3700 شرکت دانش بنیان در کشور شکل گرفته است

خرازی: برخی خواهان استعفای روحانی شدند اما رهبری مخالفت کردند| مدارک علیه زاغری، باقر و سیامک نمازی و محکومان محیط زیست علنی می شود| دشمنانی برای تخریب روابط ایران و اروپا فعالیت دارند|عربستان همیشه از تروریسم حمایت کرده

رییس پژوهشگاه مواد و انرژی منصوب شد

رایزنی نمایندگان بخش خصوصی و حاکمیت برای حل مشکلات بنیادین اقتصادی

اجرایی شدن مصوبات جلسه قبلی شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب

واکنش انجمن اسلامی دانشجویان به اتفاقات ده ونک

بحث بومی گزینی در مناطق محروم جدی گرفته شود

نشست کمیته حقوق و دستمزد 2 هفته دیگر برگزار می شود

خرازی: برخی خواهان استعفای روحانی شدند اما رهبری مخالف کردند| مدارک علیه زاغری، باقر و سیامک نمازی و محکومان محیط زیست علنی می شود| دشمنانی برای تخریب روابط ایران و اروپا فعالیت دارند|عربستان همیشه از تروریسم حمایت کرده

نشست کمیته حقوق و دستمزد 2 هفته دیگر برگزار می شود

نقش عنصر سوم در شکل گیری پیوندهای همبستگی در راهپیمایی اربعین

برگزاری یادواره شهدای روحانی غرب گیلان در فومن

رحمانی فضلی: مناطق مرزی اولویت ما است

رحمانی فضلی: مناطق مرزی اولویت ما است

شبکه سی ان ان از ترامپ شکایت کرد

بانوان مسلمان در بریتانیا، گروه داوطلبان «عیادت از بیماران» تشکیل دادند

چشم گربه ای ها چه جرمی مرتکب شده اند؟

وزارت اطلاعات هنوز پاسخ استعلام حناچی را نداده است

​نقوی حسینی: اختلافات به تریبون ها کشیده نشود/ رضایتمندی مردم را حفظ کنیم

​فیلم/ سفر بحث برانگیز مفتی اهل سنت به ایران!

نوبخت: مدیریت طرح های عمرانی در بودجه 98 اولویت بندی می شود

از بین رفتن برجام به معنی شکست دیپلماسی و غلبه زورگویی در عرصه بین المللی است

تصویری زیرخاکی از شهردار جدید تهران

مناظری زیبا و دوست داشتنی از طلوع خورشید در جزیره لارک + فیلم

مدرسه 12 کلاسه در مرادآباد چابهار افتتاح شد

خرازی: برخی خواهان استعفای روحانی شدند اما رهبری مخالف کردند

خرازی: رهبری همیشه حامی دولت بوده اند/ علاقه مند به نشستن بر سر میز مذاکره با عربستان هستیم

دانلود آهنگ جدید علیرضا چابکرو بنام نگاه

معاونت نظارت یکی از خلأ های مجلس را جبران کرد

سازمان اوقاف ساخت امامزاده جدید را ممنوع کرد

معاونت نظارت یکی از خلأهای مجلس را جبران کرد

پیام تبریک لاریجانی برای کسب مقام علمی قهرمانی جهان در المپیاد دانش آموزی

اجرایی شدن مصوبات جلسه قبلی شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشور

برگزاری مجدد جلسه کمیته دستمزد در هفته آینده/ توقع جمع بندی موضوع را نداشتیم

برگزاری دومین سالگرد شهادت راوی مقاومت در مشهد مقدس

برگزاری دومین همایش سالانه منطقه ای علمی، ادبی فردا درمهاباد

کارشناس مسائل سیاسی: انقلاب اسلامی بعد از 40 سال نه پیر شده نه عقیم

نگاه به حوزه علم و فناوری کشور باید متحول شود

اهدا ماشین آلات توسط شهرداری تهران به مناطق زلزله زده کرمانشاه

ناگفته های جنگ، از زبان امدادگران بی ادعا

نیاز تهران به اورژانس هوایی

موافقت شورا با تغییر نام برخی اماکن و معابر پایتخت

واعظی: پایان فعالیت معاونت اجرایی روحانی در دولت دوازدهم

​حسینی کیا: گزارش وزرا به مردم موجب احیای اعتماد به نظام می شود

اجرایی شدن مصوبات جلسه قبلی شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشور

«رییس پژوهشگاه مواد و انرژی» منصوب شد

تنها راه توسعه روستاها توجه به درآمد پایدار است

روایت خواندنی از مُهر امام رضا در قلب عراق

روایت خواندنی از مُهر امام رضا در قلب عراق