مطالب مرتبط:
مجتبی مسکار در گفت وگو با فارس: روایت خواندنی از مُهر امام رضا در قلب عراق تا تیر خلاص و سربازان هیتلر!
روایت خواندنی از مُهر امام رضا در قلب عراق تا تیر خلاص و سربازان هیتلر!
ازدواج حضرت زهرا(س) به روایت امام رضا(ع)
امام رضا(ع) به روایت اهل سنت
روایت خبرنگار صداوسیما از حال و هوای مشهد مقدس در سالروز میلاد امام رضا ع
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 18:552018-08-14سياسي

روایت خواندنی از مُهر امام رضا در قلب عراق


افسر عراقی مهر را از دستم گرفت، نگاه به کلمه مشهد که روی مهر نوشته شده بود انداخت و چند بار گفت: امام رضا، مشهد .

با اشاره به من گفت: به من می دهی؟ - شنیده بودیم جبهه، دانشگاه بود ولی وقتی پای صحبت های برادر آزاده، مجتبی مسکار نشستیم، دیدیم بر و بچه های رزمنده ای که به اسارت دشمن درآمده اند، فضای دانشگاهی جبهه را به اردوگاه های دشمن نیز انتقال داده اند تا کمپ های اسارت را همانند جبهه، دانشگاه کنند، آنچه در پی می آید قسمتی از صحبت ها و خاطرات آزاده سرفراز مجتبی مسکار است که خواندن آن ما را به گوشه ای از رگه های فکری فرزندان خمینی(ره) در دهه 60 رهنمون می سازد.

**: آقای مسکار! در کدام عملیات به اسارت دشمن درآمدید و نحوه اسارت تان چگونه بود؟ در عملیات قدس یک بود که در منطقه هورالعظیم این اتفاق افتاد، من از نظر نظامی نمی دانم اهمیت آن عملیات چه بود ولی آن طور که خودم متوجه شدم انگار می بایست سنگری از عراقی ها را در ادامه عملیات فتح می کردیم، تا عراقی ها نتوانند از آن منطقه نیروهای ما را مورد حمله قرار دهند.

از نحوه حرکت دیگر نیروها خبر ندارم ولی گروه ما متشکل از سه تا بلم بود که دو تا بلم اول، کل نیروهایش شهید شدند، بعد از شهادت بچه ها، ما که سه نفر بودیم گم شدیم، خسته و سرگردان از این طرف به آن طرف می رفتیم، نای پارو زدن نداشتیم، به پیشنهاد یکی از بچه ها رفتیم داخل نیزار تا کمی استراحت کنیم، دوست مان کاظم تبار مجروح بود، وقتی از خواب پا شدیم نزدیک صبح بود، نماز را با همان وضعیت و شرایط خواندیم، بعد از نماز حرکت کردیم، هنوز هوا تاریک بود و ما نمی دانستیم داریم به کجا می رویم، به نظرم ساعت 5 صبح بود که صدای قایق موتوری ای ما را به خود آورد، منتظر ماندیم تا به ما نزدیک شوند، وقتی به ما رسیدند، معطل نکردند، سریع به سمت ما آتش گشودند، ما بدون اسلحه بودیم، مجبور شدیم دست های مان را بالا ببریم، ما را سوار قایق شان کردند، خودشان هم 8 نفر بودند.

**: برخوردشان چگونه بود؟ چرا دروغ بگویم، برخوردشان خوب بود، به طوری که ما ابتدا خیال کردیم مجاهدین عراقی هستند، جالب اینکه وقتی به خط آنها رسیدیم، از فرط خستگی خواب مان برد، موقع ظهر بود که از خواب پا شدیم، نمی دانستیم چه کار کنیم، به یک عراقی گفتم می خواهم به دستشویی بروم، یک سرباز را دستور دادند از من محافظت کند، من رفتم لب آب آستینم را بالا زدم، عراقی وقتی فهمید می خواهم نماز بخوانم، برخوردش با من بهتر شد.

بعد از وضو دست گذاشتم داخل جیبم و مهری را که شب عملیات به ما دادند را درآوردم، خیس بود، عراقی چشم هایش را درآورده بود و مرا نگاه می کرد، وقتی متوجه شد مهرم خیس است، به خورشید اشاره کرد و گفت: شمس، شمس، متوجه شدم که می گوید بگذار جلوی خورشید، مهر را از دستم گرفت، نگاه به کلمه مشهد که روی مهر نوشته شده بود انداخت و چند بار گفت: امام رضا، مشهد .

با اشاره به من گفت: به من می دهی؟ گفتم: مشکلی نیست، بگیر .

ذوق کرد، سریع رفت و یک مهر برایم آورد، مهر کربلا بود، منم خوشحال شدم.

**: نمی دانید چرا با شما خوش رفتاری می کردند؟ دقیق نه! ولی حدس می زنم به خاطر شیعه بودن شان بوده باشد، به طور کلی نیروهای خط مقدم آنها را شیعیان تشکیل می دادند، چون وقتی از خط مقدم ما را به عقب آوردند، برخوردهای شان تغییر کرد، به خصوص بعثی ها، برخورد بدی با ما داشتند، البته احتمال این را هم می دهم که شاید می خواستند این گونه دل مان را به دست بیاورند، چون غروب همان روز به تعداد آنها اضافه شد، 100 نفری شدند، چند قایق هم آوردند، یکی از قایق ها اتاقک داشت، ما را سوار آن قایق اتاقک دار کردند، دو بالگرد هم به جمع آنها اضافه شد، تازه فهمیدم قصد پاتک را دارند.

دست هر سه نفر ما را بسته بودند، بالگردها جلوتر از قایق ها حرکت می کردند، از بالا به سمت مواضع نیروهای ما شلیک می کردند، انگار داشتند برای قایق ها راه باز می کردند، همه عراقی ها داخل قایق سرشان را پایین آورده بودند، من سرم را بالا آوردم تا ببینم جلو چه خبر است، یک عراقی مرا پایین کشید و گفت: سرت را بیاور پایین! من گفتم: من از مرگ نمی ترسم .

**: به فارسی گفتید یا عربی؟ به عربی، البته اشتباه گفتم، من وقتی اسیر شدم دانشجوی تربیت معلم بودم، برای همین تا حدودی می توانستم خواسته ها و منظورم را دست و پا شکسته به آنها بفهمانم، البته زبان عربی آنها محلی است ولی آنها هم آن طور نبود عربی فصیح را ندانند، تو قایق یک افسر بعثی بود که همه از او حساب می بردند، یکی هم بود که هر وقت چشمش به من می افتاد انگشت اشاره اش را به گردنش نزدیک می کرد و به علامت این که گردن مرا خواهد بُرید مرا تهدید می کرد، وقتی بالگردشان را بچه های ما زدند، عراقی ها دست به عقب نشینی زدند، اینجا بود که برخوردشان تغییر کرد، وقتی به خط شان رسیدم اولین ضربه به سرم وارد شد، یکی از عراقی ها با کلاه خودش محکم زد تو سرم، برای همین احتمال می دهم که شاید آنها می خواستند ما آنها را در عملیات کمک کنیم، که با ما برخوردشان خوب بوده است.

**: کی شما را به اردوگاه بردند؟ وقتی به خشکی رسیدیم چشم هایم را بستند، مرا بردند در محوطه ای و اسلحه را گذاشتند بالای سرم، به یاد فیلمی افتادم که قبلاً دیده بودم، در آن فیلم سربازان هیتلر، اُسرا را وقتی می خواستند بکشند تیر را به سرشان می زدند که زودتر خلاص شوند، من پیش خودم گفتم دیگر کار من در این دنیا به پایان رسیده، شهادتین را گفتم ولی خبری نشد.

الان بعضی وقت ها که در یادواره شهدا شرکت می کنم به یاد آن لحظه می افتم، چقدر سبک بودم، آماده برای پرواز، این روزها حسرت آن لحظه را می خورم.

**: چرا حسرت آن لحظه را می خورید؟ اینکه در یک قدمی بهترین نوع مُردن بودم، اینکه الان اگر شهید می شدم با شهدا همنشین بودم، حسرت ندارد؟ حتی الان ترس دارم در یکی از دسته هایی که شهید باکری گفتند قرار بگیرم، آن دسته هایی که شهدا در آن دنیا یقه شان را می گیرند.

**: بالاخره کی شما را به جمع اسرا بردند؟ مدت 9 روز ما را در استخبارات بغداد نگه داشتند، طی این چند روز خیلی کتک خوردیم، اوایل من با آنها بحث می کردم، برای شان استدلال می آوردم ولی دیدم اصلاً اهل منطق و استدلال نیستند، دستم در بازجویی شکست، چون از دستم برای محافظت از سر و صورتم استفاده می کردم، خیلی بی رحمانه ما را می زدند، آن طور که اُسرای قدیمی که آنجا بودند می گفتند یک روز قبل از این که ما را به آنجا ببرند، حاج آقا ابوترابی آنجا بود، همان طور که گفتم ما را بعد 9 روز به کمپ 9 رمادی بردند.

**: موضوعی که در کمپ با آن مواجه شدید، چه بود؟ اولین موضوعی که من به آن پی بردم این بود که نباید به کسی اعتماد کنم، چون واقعاً دوست و دشمن مشخص نبودند، اولین کسی که به او اعتماد کردم مرحوم سیدمحمود ربیعی بود، اهل شهرستان سیمرغ که متأسفانه 9 ماه بعد از اسارت بر اثر سانحه اتومبیل درگذشت، من هر وقت می خواهم نام او را ببرم ناخودآگاه اسم شهید بر سر زبانم جاری می شود، پنج سال و نیم اسارت او سرشار از سلحشوری و مبارزه بود، طول این مدت اخم به ابرو نیاورد، وقتی فهمید ما مازندرانی هستیم و از لشکر 25 کربلا، مثل یک پروانه به دور من می چرخید، اگر به من بگویند یکی از الگوهای شخصیتی از زندگی تان چه کسی است، می گویم سیدمحمود.

**: فضای اسارت را چگونه تلطیف کردید؟ اوایل چون آشنا با فضای اسارت نبودیم خیلی برای مان سخت گذشت، عراقی ها کاملاً آشنا با جنگ روانی بودند، مثلاً می دانستند بر و بچه های بسیج و سپاه از رقص بدشان می آید، آنها بچه ها را در محوطه جمع می کردند، یکی دو نفر افراد واداده را می آوردند وسط، بعد به همه مان با زور می گفتند کف بزنید تا آنها برقصند، البته از این قبیل کارها در دستور کار آنها قرار داشت، هر روز برای مان سناریوی جدیدی را می نوشتند، کم کم بچه ها با ترفندهای شان آشنا شدند و راه چگونه مقابله کردن با آنها را آموختند.

**: عمده کارهای فرهنگی که در آنجا انجام می دادید، چه بود؟ اولین آسیبی که به بچه ها می رسید، آسیب روحی بود، برای همین سعی شد طبق آیه قرآن عمل شود، آنچه که دل ها را آرام می کند، ذکر خداست، دعا، نماز و روزه در دستور کار بچه ها قرار گرفت، عزاداری ها هم به راه بود، تئاتر یکی از پرطرفدارترین برنامه های اسارت بود، تئاترهای ما بیشتر به مسائل مذهبی می پرداخت، البته طنز و کمدی هم داشتیم که در اعیاد و مناسبت هایی بیشتر انجام می شد، کلاس های درسی هم داشتیم، مثلاً من هشت کلاس درسی می رفتم، این کلاس ها بیشتر مخفیانه بود، تخته سیاه مان پتویی بود که با صابون روی آن می نوشتیم، من مسؤول ورزش قاطع شدم و کارهای تئاتر آسایشگاه را پیگیری می کردم، شب ها نمایش نامه را می نوشتم، به طور کلی سعی کردیم اردوگاه را دانشگاه کنیم، که کردیم، خیل عظیمی از اُسرا در همان جا به مدارج علمی دست یافتند و چند زبان آموختند.

**: اگر کارهای تان لو می رفت چه اتفاقی می افتاد؟ کارها همان طور که گفتم مخفیانه انجام می شد، ولی گاهی اتفاق می افتاد لو می رفت، ولی سخت گیری عراقی ها (شلاق، سلول انفرادی) نتوانست جلوی فعالیت ما را بگیرد.

**: آیا بعد از اسارت همان کارها را پیگیر شدید؟ بله، مدتی تئاتر را پیگیری کردم ولی دیدم حمایت نمی شوم، ول کردم، ولی گروه سرودی در همان سال ها راه اندازی کردم که هنوز آنها را دارم اداره می کنم، البته زیر پوشش آموزش و پرورش، تعداد نفرات گروه من از 60 نفر تا 600 نفر بودند، یک مرتبه هم یک گروه 800 نفره که همه دانش آموزان مدرسه را در برگرفت تشکیل دادم.

**: آیا از کارهایت لذت می بری؟ چرا نبرم؟! من با پاک ترین افراد سروکار دارم، وقتی می بینم نوجوانان چه عاشقانه در اموراتی که به آنها می سپارم کار می کنند، لذت می برم، اگر روزی مرا از این ارتباط محروم کنند آن وقت است که لذت نمی برم.

منبع: فارس
کلید واژه ها: عراق - دانشگاه - امام رضا - فضای دانشگاهی - خواب - جبهه - نماز - انتقال داده - منطقه - قایق - امام - مشهد - پیشنهاد - فرزندان - استراحت - مجاهدین - دستشویی - انتقال - سرفراز - اسلحه - نظامی - خستگی - مجروح - اهمیت - سرباز - شرایط - شهادت - جالب - فکری - حمله

آخرین اخبار سرویس:
دانشجویان و مردم انقلابی مشهد ظهر پنجشنبه در مقابل دفتر سازمان ملل تجمع می کنند/خواستار آزادی فوری «مرضیه هاشمی» هستیم

اتاق ایران هرگونه جعل در کارت های بازرگانی اهواز را رد کرد

دومین کنگره مجمع فرهنگیان ایران اسلامی برگزار می شود

تمدن اسلامی مبتنی بر ایمان توحیدی جایگزین تمدن غرب

کلید استمرار انقلاب اسلامی کار سازمان یافته و شبکه سازی است

کاروان راه انقلاب، مهمان مردم انقلابی قزوین + فیلم

تشرف شیخ عیسی قاسم به حرم مطهر امامین عسکریین(ع)

جشن های انقلاب را دولتی نکنید

مدیران کل زندان های همدان و خراسان شمالی منصوب شدند

لاریجانی در هفتمین نشست سراسری مدیران رسانه ملی: فربه شدن دولت 85 تا 90 درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می دهد

دادستان تهران: دادستانی به موضوع مزاحمت حیوانات خانگی ورود می کند

آخرین خبر از وضعیت استاد جمعیت شناسی بازداشت شده

حجت الاسلام والمسلمین شهیدی: مشکلات اجرایی بیمه تکمیلی ایثارگران با حمایت دولت و مجلس برطرف می شود

اسلام ناب امروز نقطه مقابل اسلام آمریکایی و سکولار است/تلاش استکبار جهانی برای مدیریت افکار عمومی ایران

متلک سنگین علی انصاریان به جواد خیابانی برای بغض کردن هایش

سرپرست روابط عمومی استانداری اصفهان منصوب شد

دعوت از نخبگان تویسرکانی

سومین جلسه هیئت اندیشه ورز جوان شهرستان بهار

امید کلید پیشرفت جوامع است

مشارکت ایران در بازسازی سوریه/به زودی به دمشق سفر می کنم

7 خبرخوب چهارشنبه که شاید ندیده باشید

حاج قاسم سلیمانی در حرم حضرت امام رضا(ع) + تصویر

واکنش دفتر رییس جمهور به انتقاد های آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی

رییس مجلس: لزوم افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن

ابتکار: شاخص های عدالت جنسیتی در بخش آموزشی تدوین شد

گلایه همسر شهید رضایی نژاد از بی مهری ها نسبت به شهدا

اطلاعیه دفتر رییس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

سردار نقدی: دشمن می خواهد مردم را از این نظام ناامید کند

نام سردار قاسم سلیمانی در بین 10 متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

انتصاب مدیرکل جدید تشریفات وزارت خارجه

سردار سلیمانی جزو 10 متفکر برتر حوزه دفاعی

استخدام مدیر اجرایی در انتشارات کاگو / تهران

استخدام کارمند آقا در یک شرکت تبلیغاتی معتبر/تهران

حکم متهم پرونده دختران خیابان انقلاب صادر شد

آغاز فعالیت بیمه سرمد با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش

بازدید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از پروژه های عمرانی، زیربنایی و فرهنگی

نشست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با فرماندهی وکارکنان انتظامی و راهور کیش

آخرین مهلت تکمیل پرونده برای شرکت در انتخابات هیات موسس خانه مطبوعات کیش اعلام شد

سردار نقدی: مراقب نفوذی ها باشیم

مراقب نفوذی ها باشیم

اطلاعیه دفتر رییس جمهوری درخصوص انتقادهای مراجع تقلید از روحانی| سخنان صریحی که تحریف شد+فیلم

انتخاب سردار سلیمانی بعنوان متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

پاسخ دفتر رییس جمهور به انتقاد های آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی

اطلاعیه دفتر رییس جمهور در خصوص سخنان اخیر وی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

شرایط برای جذب سرمایه گذاران در کهگیلویه و بویراحمد فراهم شود

اطلاعیه دفتر رییس جمهوری درخصوص انتقادهای مراجع تقلید از اظهارات روحانی| سخنان صریحی که تحریف شد+فیلم

دست فروشان خواستار بازگشت به محل کسب و کار خود

چهل سال با ادبیات انقلاب

فرهنگ صرف هزینه اندک در معرفی انقلاب، نهادینه شود/ مقاومت وزارت علوم در برابر اسلامی سازی

آمارهای تامل برانگیز یک پژوهش درباره ازدواج سفید

دومین کنگره سراسری مجمع فرهنگیان ایران اسلامی برگزار می شود

استخدام نماینده علمی در شرکت فروغ سلامت مهرگان در خراسان رضوی

استخدام منشی و مسول دفتر مدیرعامل در تهران

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری جهت شرکت ماکسیم در یزد

برکناری دو مقام ارشد دولتی پس از پیوستن به تیم اتمر

سردار سلیمانی در بین 10 متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

سفیر ایران با دستیار ویژه پوتین دیدار کرد

همایش چهل سال اقتدار ارتش

اطلاعیه دفتر رییس جمهوری درخصوص انتقادهای مراجع تقلید از سخنان روحانی| سخنان صریحی که تحریف شد+فیلم

هفت اثر ناملموس استان کرمانشاه به ثبت ملی رسید

میثم مه آبادی رویداد ملی سامیکس

ضرورت حفظ بافت اجتماعی و امنیت عراق

اجرای رزمایش قطع اینترنت لغو شد

واکنش دفتر رییس جمهور به انتقاد های آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی

مدیران کل زندان های همدان و خراسان شمالی منصوب شدند

زن بریتانیایی قصد ازدواج با لحاف را دارد+عکس

قاسم سلیمانی در بین 10 نخبه برتر دفاعی امنیتی جهان

تفاهم نامه همکاری سازمان جغرافیایی و دانشگاه کشاورزی ساری امضاء شد

حضور «مسعود فراستی» در هفت قطعی است؟

اطلاعیه دفتر رییس جمهوری درخصوص سخنان روحانی و واکنش به انتقادهای مراجع تقلید| سخنان صریحی که تحریف شد+فیلم

حاج قاسم سلیمانی، بدون تشریفات، در حرم رضوی + عکس

گزارش تصویری نشست خبری سرپرست دانشکده علوم پزشکی آبادان با اصحاب رسانه

موانع صنعت مبل و منبت باید رفع شود

نام سردار سلیمانی در بین 10 متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

گزارش تصویری نشست خبری سرپرست دانشکده علوم پزشکی آبادان با اصحاب رسانه

شهادتی که با دعای پدر رقم خورد

مخالفت با طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر 13 سال در مجلس

سردار غیب پرور: 10 میلیون جوان انقلابی تربیت شوند نگرانی از تداوم انقلاب نخواهیم داشت

آیت الله سیستانی: باید جنایت های داعش مستندسازی شود

افزایش حقوق فرهنگیان با توجه به مدرک تحصیلی

استخدام مهندسی مواد در یک گروه صنعتی معتبر در تهران

استخدام ورودی های 97 دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

رسول عسگری به عنوان سرپرست هسته گزینش سازمان زندان ها منصوب شد

تصادف شدید سردار سعید قاسمی با یک خرس! + فیلم

مناظره مصطفی تاج زاده و علیرضا زاکانی

2950 خانه باز سازی شده در مناطق زلزله زده افتتاح شد

آغاز اجلاس سالیانه مبارزه با فساد سازمان ملل

بنیاد برکت 500 طرح اشتغال زایی در گرمسار و آرادان راه اندازی می کند

واکنش دفتر رییس جمهور به انتقاد های آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی

واعظی درگذشت مادر سردار مومنی را تسلیت گفت

اطلاعیه دفتر رییس جمهور درباره سخنان اخیر روحانی در وزارت ارتباطات

اجلاس سالیانه مبارزه با فساد سازمان ملل با حضور ایران

مدیران کل زندان های همدان و خراسان شمالی منصوب شدند

توضیح سازمان برنامه و بودجه درباره تفکیک بودجه

پیکر شهید مدافع حرم «نصرالله راشدی» در گرمسار تشییع می شود

شهید تازه شناسایی شده زنجان کیست؟

ادعای رد شده زاکانی درباره ضارب حجاریان در سال 88

نام سردار سلیمانی در بین 10 متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

3 نکته که باید در مورد «هوش افزوده» بدانید / جهان به گام هایی فراتر از هوش مصنوعی نیاز دارد

وزیر آموزش و پرورش : مدرسه محوری را راه نجات آموزش و پرورش

روایت خواندنی از مُهر امام رضا در قلب عراق

روایت خواندنی از مُهر امام رضا در قلب عراق