مطالب مرتبط:
نامزدهای ایرانی جایزه «آسترید لیندگرن» معرفی شدند
نامزدهای جایزه «آسترید لیندگرن» معرفی شدند
معرفی نمایندگان ایران برای جایزه «آسترید لیندگرن»
نامزدهای جایزه «آسترید لیندگرن» معرفی شدند
نامزدهای جایزه «آسترید لیندگرن» معرفی شدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 14:402018-08-14فرهنگي

سید آبادی و خانیان به جایزه آسترید لیندگرن معرفی می شوند


نامزدهای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برای جایزه جهانی آسترید لیندگرن معرفی شدند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج، در ابتدای این نشست خبری فریدون عموزاده خلیلی رییس هیات مدیره انجمن گفت: این نشست مهمی است چرا که در مورد یک اتفاق مهم است.

این جایزه از سال 2002 در سوئد بعد از مرگ و به یاد ، می شدند که بعد از مذاکرات ما هم به این جمع اضافه شدیم.

بخش های جایزه استرید لیندگرن چیست؟ عموزاده خلیلی ادامه داد: جایزه استرید لیندگرن در دو بخش اهدا می شود که یکی در واقع به یک عمر فعالیت یک نویسنده تعلق می گیرد که آثارش دارای همان دو ویژگی کیفیت هنری و توجه به ارزش های انسانی باشد و دیگری هم به یک مروج کتابخوانی اهدا می شود.

ما در طی این سه سال گذشته نویسندگان یا مروجانی را معرفی کردیم اما تاکنون هیچ کاندیدایی از ایران موفق به دریافت این جایزه نشده است.

امسال براساس تجربه به دست آمده و بررسی بیشتر سعی کردیم که با انتخابی دقیق تر شانس کاندیداهایمان را بیشتر کنیم.

در نهایت به یک اسم در بخش نویسندگی و یک اسم در بخش ترویج کتابخوانی رسیدیم.

وی افزود: تا کنون برندگانی که این جایزه داشته افراد کوچکی نبودند و در میان آن ها اسم هایی چون موریس سندارک و کاترین پاترسون به چشم می خورد و حتی در بخش ترویج کتابخوانی موسسه ترویجی زکریا تامر که یک موسسه فلسطینی است و یا در سال 2017 یک موسسه از آفریقای جنوبی انتخاب شده که اهمیت موضوع را نشان می دهد.

رییس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ادامه داد: وقتی پای منافع ملی پیش می آید صرف نظر از رویکرد سیاسی و جایگاهی که داریم همه سعی در تقویت آن افتخار داریم همانطور که در مورد تیم های ورزشی همین اتفاق میفتد.

هانس کریستین اندرسون یک المپیک جهانی است جایزه آسترید لیندگرن یک جام جهانی ادبیات کودک است و الان همه سازمان ها و ارگان ها مانند حوزه هنری، کانون پرورشی و وزارت ارشاد باید تلاش و حمایت کنند تا این حرکت و افتخار ملی به سرانجام برسد.

وی با مرور یک تجربه گفت: فرهاد حسن زاده هم برای جایزه هانس کریستین آندرسون و هم جایزه استرید لینگرن معرفی شد و به جمع پنج نفر نهایی راه پیدا کرد تنها به این دلیل که یک همت ملی پشت سر ایشان شکل نگرفت و آثارش به تعداد مناسب ترجمه و توزیع نشده بود و در دنیا به اندازه کافی دیده نشد.

این در حالی است که ما در ادبیات کودک ما از سطح بسیار خوبی برخورداریم و توانایی رقابت با سایر نویسندگان جهان را داریم اما تعداد بسیار کمی از آثار نویسندگان مان ترجمه می شوند در حالی که ترجمه آثار از پارامتدهای امتیاز آور برای یک نویسنده در جوایز جهانی است.

عموزاده خلیلی در ادامه به روند انتخاب افراد اشاره کرد و گفت: رویکردی نو گرایانه داشتیم و فردی را برای بخش ترویج معرفی کردیم که اولا نهادی و نه فردی فعالیت کرده باشد، در ثانی نوآوری داشته باشد، سوم اینکه تاثیرگذار عمل کرده باشد و از همه مهمتر به طور گسترده کار کرده باشد که حتی دورافتاده ترین نقاط تحت تاثیر این کار ترویجی قرار گرفته باشد.

نکته دیگری که مد نظر ما بود قابلیت تداوم آن و قائم به شخص نبودنش باشد.

در مورد کاندیدای نویسندگی هم کسی را انتخاب کردیم که تمام کتابهایش به درد و رنج کودکان پرداخته باشد.

بومی نگاه کرده باشد.

زبان قوی و جهانی داشته باشد.

کارهایش ترجمه شده باشد و تقلیدی نباشد تا برای دیگران هم تازگی و حذابیت داشته باشد.

بر این اساس علی اصغر سیدآبادی و جمشید خانیان به عنوان نمایندگانمان در بخش مروج و نویسنده انتخاب کردیم.

دلایل انتخاب جمشید خانیان توزنده جانی ضمن ابراز خوشحالی از فعالیت انجمن در سطح بین الملل گفت: ما دو دوره در نمایشگاه بین اللملی کتاب فرانکفورت شرکت کردیم و ارتباط با جایزه آسترید لینگرن هم نتیجه همین حضور است اما سوال من این است که چرا نباید یک نویسنده مطرح همچون فرهاد حسن زاده را عموم مردم بشناسند و خبر حضورش در جوایز جهانی را شنیده باشند؟ وی در ادامه به نحوه انتخاب کاندیدای بخش نویسنده جایزه آسترید لینگرن اشاره کرد و گفت: همه اعضای هیات مدیره انجمن که خود نیز از فعالان این عرصه هستند با بررسی آثار نویسندگان مختلف جمشید خانیان را به دلایل متعدد به عنوان کاندیدا انتخاب و معرفی کردند.

خلاصه این دلایل این بود که تا کنون بیش از صد مقاله و پایان نامه دانشگاهی پژوهشی و تحقیقی در مورد آثار این نویسنده منتشر شده و این به این معنی است که آثار این نوسنده مورد توجه محافل علمی قرار گرفته است.

دلیل دیگر این بود که کمتر اثری از ایشان بویژه در عرصه نمایشی بوده که جایزه نگرفته باشد و حتی می توان گفت ورود ایشان از عرصه نمایشی به ادبیات کودک آگاهانه و زمینه ساز سبک خاص ایشان بوده است.

توزنده جانی افزود: خانیان در آثارش توجه خاصی به روایت و فرم داستان دارد و کاملا با یک معماری خاصی در آثارش روبرو می شویم که کار ایشان را ویژه می کند.

در کنار همه اینها توجه ویژه ایشان به جنگ بوده و در عین حال نگاه خاصی هم به ادبیات و افسانه های بومی داشته اند در حالی که این نگاه سنتی و قدیمی نیست.

نکته دیگر اینکه در هیچ یک از آثارشان نگاه آموزشی و تعلیمی ندارد چرا که معتقد است نوجوان ما یک مخاطب آگاه و باهوش است و خود دست به کششف آنچه در داستان وجود دارد می زند.

توجه به زندگی شهری جنبه دیگری از آثار ایشان است.

در حالی که در گذشته ترکیب جمعیت روستایی ما بیشتر بوده و غالب داستانها در فضای روستایی روایت می شدند نگاه ایشان به زندگی شهری قابل توجه است.

دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان افزود: توجه به سالمندان و رابطه بین نسلها در آثار ایشان هم قابل توجه است و در اکثر کارها آن را می توان دید.

خانیان چه در متونی که برای بزرگسالان نوشته و چه در کتاب های کودکش هر داستانی را مثل معما می بینند و مخاطب را به حل این معما دعوت می کنند.

توجه خاص به زبان و تکنیک و استفاده از زبانی شسته رفته از دیگر ویژگی های آثارش هستند.

دلایل انتخاب علی اصغر سید آبادی در بخش دیگر این نشست عموزاده خلیلی به دلایل انتخاب علی اصغر سید آبادی به عنوان کاندیدای ایران در بخش مروجین کتابخوانی جایزه آسترید لینگرن تشریح کرد: مهمترین نکته ای که در مورد فعالیت سید آبادی توجه ما را جلب کرده فعالیت های معطوف به مخاطب ایشان و نهاد سازی برای ترویج کتابخوانی بوده است.

وی تاکید کرد: فهم و آموزه های عملی در مشارکت اجتماعی محور کارش بوده و سه مولفه کتابخوانی، آزاد اندیشی و تفکر انتقادی اجزا کارش را تشکیل می داده و حتی در یک روستایی که نان شب به سختی تامین می شود کودکانی را می بینیم که کتابی را می خوانند و با هم و یا با نویسنده اثر که در قالب این طرح به آنجا سفر کرده در موردش به بحث می نشینند.

عموزاده ادامه داد: بین ترویج کتابخوانی و کنشگری احتماعی یک پیوند خلاقانه ایجاد کرد و باشگاه های کتابخوانی را از موانع مختلف نادی و معنوی عبور داد و برای اینکه بتوانند از پتانسیل نقاط مختلف کشور به نفع کتابخوانی کودکان بهرمند شود سفرهای زیادی انجام داد.

در نهایت تا سال گذشته در صد شهر و روستا، پنج هزار باشگاه و هفتاد هزار عضو داشتند که امسال این تعداد به هشتصد شهر و روستا و نزدیک به پانصد هزار عضو رسیده پس نتیجه فعالیتش بسیار فراگیر بوده است.

وی افزود: در عین حال در حال حاضر این حرکت دیگر به یک مطالبه عمومی تبدیل شده و حتی اگر سید آبادی سمتی نداشته باشد همین کودکان از مسئولین ادامه این حرکت راخواهند خواست.

از سوی دیگر سید آبادی کنش فرهنگی را یک کنش فردی نمی بیند و آنرا تبدیل به یک کنش اجتماعی تبدیل کرده و باعث شده تا کودکان والدینشان را به خرید و خواندن کتاب تشویق کنند.

رییس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ادامه داد: فعالیت سید آبادی پایلوتی و محدود نبوده و برای آن سیستم و نهاد ایجاد شده به نحوی که از جمله نهادهایی که در این ارتباط ایجاد شده باشگاه های کتابخوانی، کتابخانه های خانگی و کتابخانه های روستایی، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، جایزه لاک پشت پرنده و گوزن زرد است.

تمرکز وی بر روی مخاطب از پژوهش و تالیف مقاله و کتاب تا حذف واسطه های بین کتاب و مخاطب دیده می شود.

وی افزود: قابل توجه است که 16 دوره این جایزه برگزار شده اما تنها در 2 دوره آن یک موسسه انتخاب شده و ما هم در دو دوره گذشته موسسه ای را معرفی کردیم که مورد توجه قرار نگرفته است.

از طرفی دیگر کاری که دیگران در کشور انجام می دهند شباهتی به کار سیدآبادی ندارد چرا که کار او پایلوتی و محدود نیست و حتی در عرصه بین المللی معنی دار است به عنوان مثال مسئول کتابخانه مونیخ که فهرست کلاغ سفید را هم می نویسد پس از شنیدن توضیحات من درباره باشگاه کتابخوانی باورش نمی شد که چنین اتفاقی در ایران می افتد.

عموزاده در پایان تاکید کرد: به هیچ وجه در انتخابمان به فعالیت دولتی صرف توجه نکرده ایم بلکه به کلیت فعالیت چندین ساله سیدآبادی در عرصه های مختلف توجه داشته ایم و معتقدیم که در شرایط امروز جامعه آنقدر فعالیت این دو کاندیدا تاثیر گذار بوده که امیدواریم از طرف داوران هم مد نظر قرار بگیرد.


کلید واژه ها: جایزه - نویسندگان - کودک و نوجوان - کودک - جهان - جهانی - ترجمه - موسسه - فرهاد حسن زاده - آفریقای جنوبی - نوجوان - انتخاب - ادبیات - زاده - وزارت ارشاد - خلیلی - جام جهانی - نشست خبری - هایی - خبرگزاری - اهدا - هنری - حسن زاده - مذاکرات - انتخابی - فلسطینی - خبرنگار - نویسنده - المپیک - فرهنگی

آخرین اخبار سرویس:
سکانس هایی از فیلم پرنده کوچک خوشبختی

چگونه رابطه النازشاکر دوست و علیرضا حقیقی جنجالی شد ؟

ماهواره رقیبی برای رونق تنهای سینمای فسا

محمدرضا گلزار از یک پروژه کنار کشید + عکس

حضور بیش از 50 گروه نمایشی در جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان

آثار هنرمندان در نگارخانه الهی رشت به نمایش گذاشته می شود

هدیه تهرانی بهترین بازیگر زن جشنواره تورنتو شد

رونمایی از کتاب ائل ناغیلاری در اردبیل

حرف هایی از دل یک هنر…

دانلود زیرنویس فارسی فیلم Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald 2018

«جاسوسان علیه آخرالزمان» نقد می شود

با اعلام منوچهر هادی؛ محمد رضا گلزار در سریال «دل» حضور نخواهد داشت

دانلود زیرنویس فارسی فیلم The Farm 2018

دانلود زیرنویس فارسی فیلم Welcome Home 2018

نمایش آثار35هنرمند در نگارخانه الهی رشت

نمایش منتخبی از اسناد نفیس خارجی در کاخ گلستان

آغاز دوره مربیگری ژیمناستیک هنری در شاهرود

تجلیل معاون مطبوعاتی از برگزیدگان چهارمین جشنواره «خزر بدون مرز»

اینستاگرام :: زمان اکران قانون مورفی مشخص شد

المان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در همدان رونمایی شد/حضور کودکان زلزله زده کرمانشاه در مراسم

دانلود زیرنویس فارسی فیلم The Marine 6: Close Quarters 2018

برپایی کارگاه «تأثیر طنز بر عالم و آدم» در جهاد دانشگاهی

تغییرات در مدیریت گروه فیلم و سریال سیما فیلم

هدیه تهرانی بهترین بازیگر زن جشنواره تورنتو را گرفت

اندوه بی پایان شرق در گالری نقش خانه اصفهان

اعطاء جوایز اسکار افتخاری 2018

واکنش تهیه کننده حوالی پاییز به فیلم های منتشر شده از بازیگر لبنانی: سلامه رقاص نیست

رونمایی از تندیس جشنواره بین المللی تئاتر کودک درهمدان

ترافیک سنگین اکران با اضافه شدن 2 فیلم دیگر

دانلود زیرنویس فارسی فیلم Europe Raiders 2018

دانلود زیرنویس فارسی فیلم Puzzle 2018

هدیه تهرانی بهترین بازیگر زن جشنواره تورنتو شد

سلطان تیتراژ سینما درگذشت

واکنش رضا رشیدپور به اعتصاب کارگران در هفت تپه +فیلم

مزرعه ای در عمق دریا+فیلم

/ خبرهای دریافتی سینما و تئاتر /

رضا داوری اردکانی به عنوان خادم کتاب تقدیر شد

فیلم های دفاع مقدسی در جشنواره فجر جریان ساز نیستند

جشنواره قصه گویی منطقه 5 کشور در مازندران

«و کیارستمی ادامه دارد…» روی پرده هنر و تجربه

«نگاه» برنده ی جایزه بهترین فیلم جشنواره ی زاگرب شد

تغییرات در مدیریت گروه فیلم و سریال سیما فیلم

رونمایی تندیس جشنواره بین المللی تئاتر کودک

معرفی داوران فیلم های سینمایی مسابقه ملی جشنواره مقاومت

هدیه تهرانی بهترین بازیگر زن جشنواره تورنتو را گرفت

/ خبرهایی از جشنواره ی تئاتر کودک همدان /

وجود 116 میلیون جلد کتاب در کتابخانه های مدارس

جایزه تورنتو برای هدیه تهرانی و حامد بهداد

بزرگترین چالش آهنگ سنی دییلر در استقبال از روحانی! +فیلم

برترین اسباب بازی های ایرانی در کانون پرورش معرفی می شوند

بازگشت پیمان قاسم خانی با سن پطرزبورگ

معرفی داوران جشنواره ی تئاتر مقاومت

ادبیات بلوچستان و کردستان میهمان «شب شعر» نبوی

بهمن ساکی دبیر علمی سیزدهمین جشنواره شعر فجر شد

درخشش کاریکاتوریست چهارمحال و بختیاری در جشنواره کارتون و کاریکاتور کتاب

مازیار فلاحی برای «مینو» می خواند

داوران جشنواره ی فیلم مقاومت معرفی شدند

کاهدان کاهانی؛ به بهانه اکران فیلم خانم یایا

خبر ناراحت کننده برای طرفداران رضا گلزار +عکس

تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی

ال اس دی با مغز چه می کند؟ (فیلم)

بهتر است بازگشت مری پاپینز حالا اکران شود

بازیگر زن در کنار همسر بیمارش +عکس

امیر جعفری در فیلم جدید رامبد جوان +عکس

جریانات هنری در طول تاریخ وابسته به حکومتی نبوده است

مازیار فلاحی برای «مینو» می خواند

بیستمین جشنواره تئاتر قزوین برگزار می شود

بیستمین جشنواره تئاتر قزوین برگزار می شود

دماوندهایی که غیب می شوند!

واکنش تهیه کننده «حوالی پاییز» به فیلم های منتشر شده از بازیگر زن لبنانی

واکنش تهیه کننده حوالی پاییز به فیلم های جنجالی منتشر شده از بازیگر لبنانی

تیپ لاکچری «میلاد کی مرام» در تورنتو +عکس

فیلم/معجونی جادویی برای یک روز بی خستگی

کاخ نیاوران

کمبربچ جاسوس جنگ سرد شد

برگزاری اختتامیه جشنواره استانی «ابوذر» در 20 دی

فیلم/ تلاوت «عبدالباسط» در مسجد المغفره

دام های کلاهبرداران اینترنتی را بشناسید + فیلم

انیمیشن جذاب رالف خرابکار 2 از امروز اکران می شود

«و کیارستمی ادامه دارد…» روی پرده هنر و تجربه

هنرمندان مراغه در جشنواره تئاتر بسیج خوش درخشیدند

جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با شادپیمایی آعاز شد

جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با شادپیمایی آعاز شد

هنرمندان مراغه در جشنواره تئاتر بسیج خوش درخشیدند

اینستاگرام:: جدایی رضا گلزار از سریال «دل»

اینستاگرام:: پوستر انگلیسی فیلم جدیدی اصغر فرهادی رونمایی شد

المان جشنواره بین المللی تئاتر کودک در همدان رونمایی شد

المان جشنواره بین المللی تئاتر کودک در همدان رونمایی شد

رونمایی از پوستر جدید «پاسیو»

اختتامیه جشنواره ملی عکس آیات و افتتاح نمایشگاه آن برگزار می شود

تاریخ برگزاری پنجمین جشنواره موسیقی نوای خرم اعلام شد

فراخوان نخستین جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی IE اسپانیا منتشر شد

رونمایی از مجوز یازده نشریه علمی در مجتمع آموزش عالی علوم انسانی

روز سینمای ایران در جشنواره فیلم منچستر

کتابخانه های مساجد، برنامه های فرهنگی برگزار می کنند

آغاز به کار ایستگاه تبادل کتاب کودک در بوشهر

ورود اولین گروه مهمانان جشنواره تئاتر به همدان

محمد همایون پور رییس هیات ووشو فارس باقی ماند

تجهیز و نوسازی مدرسه خیرساز با کمک خیر دیگر + عکس

استخدام فروشگاه شهر کتاب در گیلان

سید آبادی و خانیان به جایزه آسترید لیندگرن معرفی می شوند

سید آبادی و خانیان به جایزه آسترید لیندگرن معرفی می شوند