مطالب مرتبط:
در رویای اشتغالزایی پایدار (گزارش از برنامه های کاهش بیکاری در جامعه)
در رویای اشتغالزایی پایدار
حمایت از تولید و صادرات، مهم ترین راهکار اشتغالزایی پایدار است
ظرفیت سازی برای ایجاد معیشت پایدار جایگزین در 36 روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه آغاز شد
ضرورت ایجاد درآمدهای پایدار در شهرداری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 15:322018-08-14اقتصادي

در رویای اشتغالزایی پایدار


اصل 28 قانون اساسی در فصل سوم-حقوق ملت عنوان می کند هرکسی حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست، - برگزیندبه گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از قانون ،دولت با قید شرایط مساوی برای احراز شغل برای یکایک افراد جامعه موظف به فراهم سازی امکان اشتغال شده است طرح کارورزی یکی از زیرمجموعه های برنامه اشتغال فراگیر است که 200 هزار میلیارد ریال با یارانه دو تا هفت درصد برای آن تعریف شده استدر ماده هشت ابلاغیه برنامه اشتغال فراگیر در سال 96 ابلاغ شد توسعه رسته های منتخب در قالب مدل توسعه سیستم کسب وکار به صورت پروژه های با هویت مستقل به اجرا درآیدکار به عنوان انجام وظیفه، متضمن صرف کوشش های فکری و جسمی است که هدف از آن تولید کالا و ارائه خدماتی است که نیازهای آحاد جامعه را برآورده می کند.

ازنظر اقتصادی، کار دربردارنده نهادها و سازوکارهایی است که با تولید و توزیع کالا و خدمات مرتبط است.

اصل 28 قانون اساسی در فصل سوم-حقوق ملت عنوان می کند هرکسی حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست، برگزیند.

این بند از اصل 28 حق داشتن شغل را به آحاد جامعه می دهد و ادامه این بند با تصریح بر اینکه دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون برای همه افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز شغل ایجاد کند، وظیفه دولت را در برابر حق تعیین می کند.

دولت با قید شرایط مساوی برای احراز شغل برای یکایک افراد جامعه موظف به فراهم سازی امکان اشتغال شده است.

دولت، مسئول ایجاد شغلآنچه در اینجا حائز اهمیت است این است که این اصل دولت را برابر تحقق شغل مسئول دانسته و همچنین دولت را از تصدی گری در قبال شغل افراد جامعه مبرای دانسته است؛ زیرا دولت را نه به عنوان کارفرما، بلکه مقید به تسهیل گری یا فراهم کننده شرایط شغل کرده است.

این مهم با تصریح دوباره در بند دو اصل 43 مجدد مورد تاکید قانونگذار قرارگرفته است؛ رسیدن به اشتغال کامل و قرار دادن وسایل کار در اختیار همه کسانی که قادر به کارند ولی وسایل کار را ندارند باید با تامین شرایط و امکانات کار صورت پذیرد نه اینکه دولت را به صورت یک کارفرمای بزرگ مطلق درآورد.

البته در ادامه این بند عنوان شده این اقدام منوط به رعایت ضروریات حاکم بر برنامه ریزی عمومی اقتصاد کشور است.

این منوط بودن اقدام به ضروریات، واگذاری امتیاز و اختیار نحوه اجرای برنامه های عمومی به دولت و نمایندگان سیاسی او در استان ها و شهرستان ها (استانداران و فرمانداران) است.

اشراف کامل دولت و نمایندگان سیاسی او بر همه حوزه های اجتماع به تبع اختیاراتی است که مطابق قانون به آن ها داده شده است.

این امر، امکان درک ضروریات جامعه و اعمال حاکمیت را برای او فراهم ساخته و به تبع آن امکان اعمال نظر در برنامه ریزی، اصلاح برنامه ها و نظارت بر روند اجرا را در اختیارش قرار داده است.

معطوف به این بندهای یادشده و برابر انتظاراتی که از دولت ها هست برنامه های اشتغال زایی ازجمله اولویت های دولت ها است.

در برنامه های اول تا پنجم توسعه کشور اشتغال وجود نداشت اما برای نخستین بار در برنامه ششم توسعه سیاست اشتغال و سند ملی اشتغال مبتنی بر شایستگی تهیه و تدوین شد.

بعد از مهار نرخ تورم و سیاست های انقباضی دولت در قبال نقدینگی، رکود ناشی از آن، فضای تحرک را از کارآفرینان و سرمایه گذاران گرفت.

ازاین رو دولت درصدد برآمد حلقه تنگ به وجود آمده را فراخ تر کند و در نخستین اقدام درصدد پاسخگویی به مطالبات قشر جوان دانشگاهی فارغ التحصیل برآمد.

طرح دولت، طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی بود.

این طرح یکی از زیرمجموعه های برنامه اشتغال فراگیر است که 200 هزار میلیارد ریال با یارانه دو تا هفت درصد برای آن تعریف شده است.

دولت با این کار سعی کرد مقداری از بار فشاری که بر شانه هایش احساس می کرد را خالی کند.

این طرح دارای پیام های صریح و ضمنی بود.

پیام صریح، طرح به کارگیری و مشغولیت دانش آموختگان دانشگاهی در یک حرفه موقت غیردولتی بود.

دولت با این کار سعی کرد بخش خصوصی را ترغیب به به کارگیری آن ها کند.

پشتوانه این امر اجرای آزمایشی آن در برخی استان ها بود که به جذب بیش از70 درصد کارجویان در کارگاه ها منجر شده بود.

ازجمله مهم ترین مراکز مهارتی پیش بینی شده برای ایجاد اشتغال پایدار، تاسیس مرکز طراحی کفش در تبریز، ایجاد مرکز توسعه خلاقیت و اتصال به بازار صنایع دستی در نیشابور، کرمانشاه، مازندران، گیلان، اصفهان و شیراز، تاسیس مرکز اصلاح نژاد و اتصال به بازار دام سبک درچهار نقطه کشور، ایجاد مرکز ارتقای مهارت و ارتقای فناوری ساخت پویانمایی و بازی رایانه ای در سه نقطه کشور، تاسیس مرکز تحقیق و توسعه و آزمایشگاه تخصصی زعفران در مشهد و همچنین ایجاد مرکز ارتقای مهارت و فناوری صنعت پلاستیک بود؛ بنابراین با این طراحی، در وهله نخست، برخی استان های محروم همچون کردستان و سیستان و بلوچستان عملا ظرفیت اجرای طرح را نداشتند یا مدنظر سیاست گذار و مجری نبودند.

اهرم های تشویقی طرح برای کارورزان این بود که آن ها مشمول بیمه حوادث شده و یک سوم حداقل دستمزد به آن ها پرداخت شود که توسط دستگاه ناظر پرداخت می شد.

این امر یعنی بهره مندی افراد جویای کار از حقوق حداقلی که بیشتر به پول توجیبی می ماند.

مشوق ها برای کارفرمایان بهره مندی از معادل میزان بیمه سهم کارفرما به مدت دو سال از مشوق های دولت بود.

البته طرح قیدهایی هم برای کارفرمایان و کارورزان داشت اما مهم ترین ویژگی طرح این بود که کارورزی طرحی آموزشی است و ازلحاظ برخورداری از پوشش قانون کار و تامین اجتماعی هیچ گونه حقی برای کارورز و تعهدی برای واحد پذیرنده کارورز ایجاد نمی کند.

این یعنی اینکه از ابتدا مشخص شده که این طرح، قرار نیست تعهدآور باشد و این امر انگیزه هایی ورود به آن را می کاست اما طرح پیام هایی ضمنی هم داشت.

دولت به سرمایه گذاران و صاحبان کارگاه ها و مشاغل اعلام کرد که افراد مستعدی برای به کارگیری هستند.

در واقع دولت انتظار داشت پس از یک دوره چندماهه کارورزی صاحبان کارگاه ها و مشاغل ترغیب شوند از کارورزان استفاده و آن ها را به کارگیری کنند.

پیام ضمنی طرح برای کارورزان هم این بود که آن ها منتظر شغل دولتی نباشند.

منابع اعتباری دولت برای جذب و به کارگیری آن ها کم است.

از همه مهم تر اینکه آن ها آموزش های متناسب با بازار کار ندیده اند.

شرط جذب آن ها در بازار به فعالیت رساندن آموخته های شان است.

این طرح به دلیل نبود رغبت کارورزان-به خصوص در شهرهای کوچک- که ناشی از پرداختی ناچیز و شرایط نه چندان وسوسه برانگیز آن بود و عدم مشارکت بخش خصوصی که ناشی از عواقب تعهدات و انتظارات کارورزان و نبودباور به قابلیت های آن ها بود، موفقیت چندانی به دست نیاورد.

حمایت از طرح های اشتغالزادومین طرح دولت، برنامه اشتغال فراگیر و مولد از محل 20 درصد از اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای قانون بودجه 97 بود.

هدف از این طرح، حمایت از طرح های تولیدی اشتغال زا با اولویت بازسازی و نوسازی صنایع، راه اندازی طرح های کشاورزی، صنعتی و معدنی نیمه تمام در بخش خصوصی، تامین اعتبارات اشتغال زایی از محل بافت های فرسوده، طرح های حمل ونقل ریلی، کارورزی جوانان و همچنین طرح های اشتغال زایی مناطق مرزی نظیر کولبران، گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی -که در تبصره 18 قانون بودجه پیش بینی شده است- بود.

در سال 96 بیش از 3 هزار میلیارد تومان طرح از این محل به بانک ها ارسال شد و برای سال 97، 20 هزار میلیارد تومان برای اشتغال فراگیر در نظر گرفته شده است.

در اشتغال فراگیر سیاست گذار حتی رسته های اولویت دار استان های هدف را برای مجری و ناظر تعریف کرده است.

در ماده 8 ابلاغیه برنامه ی اشتغال فراگیر در سال 96 ابلاغ شد توسعه رسته های منتخب در قالب مدل توسعه سیستم کسب وکار به صورت پروژه های با هویت مستقل به اجرا درآید.

نکته مثبت این طرح در تنظیم و رصد سازوکار اجرایی آن در جهت دهی به یارانه دانشگاه ها بر مبنای میزان اشتغال پذیری فارغ التحصیلان دانشگاه ها است که تا اجرایی کردن آن راهی دراز در پیش است اما این طرح نتوانست نظر متقاضیان و کارآفرینان را جذب کند.

دلیل آن پرداخت یارانه سود تسهیلات دو تا هشت درصدی به طرح های اشتغالزایی بود.

با این تبصره که برای مناطق روستایی یا مرزی و یا نقاط محروم معادل سه واحد درصد و برای مناطق روستایی یا محروم مرزی نیز پنج واحد درصد به یارانه نرخ سود تسهیلات فوق اضافه خواهد شد.

رویه کار هم به این صورت بود که ابتدا بانک با متقاضی قرار اعطای وام 18درصد را می بندد و درصورتی که متقاضی به تعهدات خود عمل کند، مشمول دریافت یارانه سود تسهیلات می شود.

این مساله در ابتدا متقاضیان را با این شبه مواجه کرد که چه تضمینی وجود دارد دولت تعهد خود را در پرداخت یارانه سود ادا کند.

بانک ها هم که بیشتر طرف قرارداد متقاضی بودند به گونه ای مساله را بازگو می کردند که متقاضیان بسیاری منصرف شدند، زیرا متقاضیان خود رادر شرایط عقد قراردادی می دیدند (وام با بهره 18 درصد) که بدون ارائه هیچ طرح و تعهدی با مراجعه به بانک می توانستند آن را دریافت کنند.

البته بانک ها هم درست عنوان می کردند زیرا از ابتدای طرح تا تیر 97 هیچ یارانه ای از سوی سازمان برنامه وبودجه در اختیار بانک های عامل قرار نگرفت؛ بنابراین این طرح با عدم رغبت متقاضیان نتوانست به اهداف خود دست یابد.

از سویی آنچه بر این عدم رغبت و تمایل متقاضیان و عدم موفقیت طرح افزود، ارائه طرح اشتغال پایدار روستایی بود.

اشتغال پایدار روستایی در سال 96 در پنج استان کشور آغاز شد و قرار بود تا پایان سال جاری دو هزار میلیارد تومان تسهیلات برای آن در نظر گرفته شود.

اشتغال پایدار برای سه گروه از اقشار جامعه در نظر گرفته شده است؛ گروه نخست شهرهای زیر 10 هزار نفر و نواحی صنعتی خواهند بود که مشمول سود 10 درصدی پرداخت این تسهیلات هستند.

گروه دوم نیز مناطق روستایی و عشایری معمولی خواهند بود که نرخ سود تسهیلات برای اهالی این مناطق 6 درصد در نظر گرفته شده است؛ گروه سوم اهالی مناطق روستایی و عشایری در مناطق روستایی هستند که مشمول تسهیلات با نرخ چهار درصدی خواهند بود.

ازجمله ملاحظات این طرح که موردنظر سیاست گذار و حائز اهمیت بود این بود که پرداخت تسهیلات نباید باهدف پول پاشی انجام شود و منجر به مهاجرت نشود و سازمان فنی و حرفه ای موظف است تا طی زمان مقرر برای انجام فرآیند پرداخت تسهیلات آموزش های عمومی، کارآفرینی و فنی و تخصصی برای رسته مشخص شده را برای متقاضیان دریافت تسهیلات اجرا کند .

البته مقصود از مهاجرت این است که تسهیلات نباید به مهاجرت روستاییان به شهر بینجامد و حالت عکس پذیرفتنی و معقول است.

در گزینه دوم هم به دلیل نبود زیرساخت های فنی و اجتماعی، امکان برگزاری دوره های تخصصی و فنی برای جامعه هدف یعنی روستاییان محقق نشد.

استفاده از ظرفیت های شبکه بانکیمنابع طرح توسعه اشتغال پایدار روستایی 50 درصد منابع صندوق توسعه ملی و 50 درصد منابع بانکی است.

تا 22 خرداد 97 بیش از 1500 میلیارد تومان از منابع مصوب این طرح در اختیار متقاضیان قرار گرفت.

بر اساس مصوبه 31/05/96 مجلس شورای اسلامی، بانک های کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی تعیین شدند تا تسهیلات مورد درخواست متقاضیان را پرداخت کنند.

تعیین بانک های عامل برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان تسهیلات پایدار روستایی، برای ایجاد توازن و توزیع منابع بود؛ زیرا در مقابل این بانک ها، برابر ابلاغیه 1390033/96 1396.

5.

8 بانک های سپه، ملی، رفاه، ملت، صادرات، تجارت، توسعه تعاون و کشاورزی به عنوان بانک های عامل پرداخت تسهیلات فراگیر انتخاب شده بودند.

دستورالعمل آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ذیل ماده پنج، بندهای حائز اهمیتی به این شرح به تصویب رساند؛ تهیه اطلس ملی توسعه اشتغال روستایی و عشایری با استفاده از داده ها و برنامه های دستگاه های بخشی، برنامه اجرایی استانی توسعه اشتغال و مطالعات میدانی ، انتخاب و آموزش تسهیل گران توسعه اشتغال روستایی و عشایری ، پیاده سازی برنامه توسعه کسب وکار و اشتغال در حوزه زیرساختی (با حمایت معاونت و نهادهای عمومی غیردولتی) و شکل دهی و تجاری سازی کسب وکارها (با حمایت دستگاه های بخشی و نهادهای عمومی غیردولتی) ، آموزش مهارتی و کارآفرینی بومی و محلی برای مناطق هدف با مسئولیت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و ارائه خدمات مشاوره ای به متقاضیان یا سرمایه گذاری و ایجاد کلینیک های آموزشی لازم با استفاده از ظرفیت مراکز و نهادهای خصوصی و تعاونی .

اعطای تسهیلات اشتغال پایدار روستایی آغاز شد اما اطلس ملی توسعه اشتغال روستایی و عشایری که مبتنی بر داده های بومی و محلی باشد، تهیه نشد.

تسهیل گران توسعه اشتغال انتخاب نشده و آموزش ندیدند.

در حوزه زیرساخت هیچ اعتباری در راستای اشتغال پایدار روستایی تزریق نشد.

مهارت های موردنیاز آموزش داده نشد و مهارت آموزی و انتقال دانش و تجربه صورت نگرفت.

کلینیک های آموزشی که خودشان می توانستند به عنوان شغل مطرح باشند و خدمات مشاوره ای بدهند، دایر نشدند اما مشکل بزرگ اجرای طرح های اشتغال پایدار روستایی عدم تبعیت بانک ها از شیوه نامه اشتغال پایدار روستایی و عشایری بود.

شیوه نامه سود تسهیلات را چهار درصد با مدت زمان تنفس دو سال و زمان بازپرداخت 6 سال در نظر گرفته بود که معدودی از بانک ها و برخی هم با جرح وتعدیل آن را پذیرفتند.

طرح دیگر دولت، طرح الگوی نوین مشاغل خانگی است.

این طرح ازجمله طرح های اشتغال حمایتی ذیل برنامه اشتغال فراگیر است که با نقش آفرینی سازمان جهاد دانشگاهی به عنوان نهاد واسط و تسهیل گر باهدف توانمندسازی و اتصال متقاضیان مشاغل خانگی به بازار فروش محصولات، در هشت استان آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری و لرستان، در حال اجر است .

نکته حائز اهمیت این طرح، قرار دادن رشته های ویراستاری، مترجمی زبان های خارجی، حوزه های آی تی و آی سی تی در میان دریافت کننده تسهیلات و مشاغل موردحمایت است.

شروط دریافت این تسهیلات، داشتن حداقل 18 سال سن، ساکن استان محل ثبت نام بودن و عدم اشتغال و تحت پوشش نبودن بیمه کار است.

ازجمله مزیت های دیگر این طرح به نسبت طرح های قبلی این است که در طرح های قبلی با مراجعه افراد، اطلاعات آن ها بر اساس خود اظهاری در سیستم ثبت و بر مبنای اطلاعات و طرح های واردشده در سیستم بررسی انجام می شد اما در طرح نوین مشاغل خانگی، بررسی های تخصصی صورت گرفته، توان و استعداد اشخاص سنجیده و بر اساس آن و طبق نظر متخصصان، آموزش های لازم در صورت نیاز ارائه می شود.

این طرح در قیاس با دو طرح پیش گفته-اشتغال فراگیر و پایدار روستایی- که هر دو در سامانه کارا (kara.

mcls.

gov.

ir) ثبت می شوند، دارای سامانه مجزا (www.

inhb.

ir) بوده و متقاضیان می توانند با رجوع به آن ثبت نام کرده و فرآیند درخواست تسهیلات را آغاز کنند.

اجرای این طرح تازه آغازشده و در مراحل اولیه است.

امیدی به آیندهدو طرح دیگر در حال اجرا، طرح روستای بدون بیکار و هر روستا یک محصول، هر خانه یک کارخانه هستند.

بررسی و اجرای این طرح ها با همکاری صندوق کارآفرینی امید انجام می شود.

به طورکلی، وام صندوق کارآفرینی امید برای اشتغال روستایی در سه نوع مشاغل خانگی، خوداشتغالی و کارآفرینی اعطا می شود.

در طرح روستای بدون بیکار، در هر شهرستان یک یا چند روستا به عنوان پایلوت انتخاب شده و پس از دستیابی به نتایج موردنظر طرح به تمامی روستاهای شهرستان و در مرحله بعد استان تسری می یابد.

در این طرح بیکاران شناسایی شده روستاهای پایلوت در گروه های تعاونی و گروه های خانوادگی سازمان دهی می شوند و تسهیلات لازم برای ایجاد اشتغال در اختیار آنان گذاشته می شود.

حال اگر افرادی که مشغول به فعالیت در شغلی هستند و قصد گسترش آن را داشته باشند، از پشتیبانی لازم نیز برخوردار می شوند.

اساسی ترین بخش اجرای این طرح ها، مشارکت عمومی اجتماع روستایی است.

ویژگی طرح هر روستا یک محصول، هر خانه یک کارخانه ، اجرای آن در مناطق و منازل روستایی است تا با توجه به توانمندی هر روستا آن یک محصول تولیدشده و هر خانه هم نقش یک کارخانه را ایفا کند.

این طرح در حدود 300 روستا، در هفت استان در سال 94 شروع شده، در سال 95 تعمیم یافته و در حال حاضر در تمامی استان ها و شهرستان ها در حال اجراست.

طرح یک روستا یک محصول با شناسایی پتانسیل های هر روستا شروع شده و جهت گیری آن توسعه بخش کشاورزی، ایجاد اشتغال پایدار و کاهش بیکاری در روستاهاست.

سقف تسهیلات صندوق کارآفرینی امید در این طرح، 100 میلیون تومان با اقساط پنج ساله و دوره تنفس 6 ماهه است.

بنابر اظهارنظرها، هدف از اجرای این طرح جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر و ایجاد تحرک در اشتغال مردم و پایدارسازی مشاغل روستایی است اما پیش زمینه یا پشتوانه ای که می تواند به این طرح و طرح روستای بدون بیکار یاری برساند، صندوق های توسعه روستایی است.

صندوق هایی که منابع مالی پرداخت وام های اشتغال زا را تامین می کنند.

البته بر این طرح های اشتغال زایی دولت انتقادهایی وارد است که بررسی و اظهارنظر در خصوص هرکدام از آن ها منوط به اجرای کامل آن ها، بررسی تاثیر آن طرح ها بر جامعه هدف و بر کل جامعه روستایی و کشور است.


کلید واژه ها: دولت - اشتغال - جامعه - شرایط - برنامه - قانون اساسی - قانون - حقوق - اقتصاد - صورت - برنامه ریزی - سیاسی - اسلام - وسایل - وظیفه - تولید - توسعه - استان - سلامت نیوز - کسب وکار - میلیارد - یارانه - پروژه - سلامت - تامین - اهمیت - توزیع - گزارش - فکری - ماده

آخرین اخبار سرویس:
اعضاء اوپک ایجاد توازن در بازار جهانی نفت را ضروری دانستند

طرح بازچرخانی آب در زاینده رود نیاز ضروری اصفهان است

روسیه: اوپک به وضعیت تولید نفت ایران توجه دارد/ ایران اعلام کرد که تولید نفت خود را حفظ می کند

طرح بازچرخانی آب در زاینده رود نیاز ضروری اصفهان است

علت شلوغی داروخانه های دولتی/چالشی زنجیره وار در نظام دارویی کشور

دهه اول محرم هم تمام شد اما گوشت ارزان نشد!

زمان عرضه مجدد بنزین سوپر مشخص شد

ویدئو / «دریای کوچک» دیگر دریا نیست

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟

42 درصد اشتغالزایی البرز در بخش صنعت است

موارد ثبت شده آزار زنان در فرانسه 22 درصد افزایش یافت

همگام شدن بازار سرمایه با سایر بازارها

کلاهبرداری هزار میلیارد تومانی یک طلافروشی در تهران

قیمت آهن به زیر 4 هزار تومان می رسد

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟

روسیه: اوپک به وضعیت تولید نفت ایران توجه دارد

به همه نفت می فروشیم جز بابک زنجانی ها

افزایش چراغ خاموش نرخ سود بانکی

ویدئو / «دریای کوچک» دیگر دریا نیست

روسیه: اوپک به وضعیت تولید نفت ایران توجه دارد

افزودن هیزم بر آتش گرانی در فضای مجازی

یک دوتابعیتی دیگراز وزارت نفت با ده ها میلیارد تومان اختلاس به گرجستان گریخت

روسیه: اوپک به وضعیت تولید نفت ایران توجه دارد

کاهش حجم بدهی های خارجی ایران

صنایع مازندران زیر فشار بی ثباتی بازار ارز و تصمیمات اشتباه/ حال و روز واحدهای صنعتی خوب نیست

مخالفت روسیه و عربستان با افزایش تولید نفت اوپک

دهه اول محرم هم تمام شد اما گوشت ارزان نشد!

هزینه خرید پرگار در بازار

اوپک یک انحصار نیست

70 شناور خدماتی برای سازمان بنادر ساخته شد

نگاهی به سنت قربانی کردن در کشور نیجر

دلار گران ترمز چک های برگشتی را کشید

افزایش هزار تومانی قیمت هر بطری شیر!

قیمت بلیت اتوبوس اربعین امسال

کالاهای مکشوفه محتکران چه شد؟!

ناکارآمدی قوانین حمایت از توان داخل

اعلام میزان تامین ارز برای واردات و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات

قیمت هیوندای آزرا 2018 در بازار

بافت های ناکارآمد استان تهران با سایر شهرهای کشور تفاوت دارد

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی درباره فعالیت سکه ثامن اطلاعیه داد

بارش ها نسبت به سال گذشته 27 درصد کاهش یافت

آغاز تولید و توزیع مجدد بنزین سوپر از هفته آینده

اعلام ساعات کار موزه های آذربایجان شرقی در شش ماهه دوم سال 97

تامین امکانات خدماتی در شهرک های صنعتی دراولویت قرار گیرد

تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت منتفی شد

پیمان سپاری ارزی به شکل دستوری دشوار است

زنان خانه دار با چه شرایطی می توانند بیمه تامین اجتماعی شوند؟

جانمایی نامناسب سایت تکثیر میگو در دیرباعث نابودی جنگل های حرا می شود

بررسی عملکرد حج 97 در کمیسیون فرهنگی مجلس

تورم شهریور 11.3 درصد اعلام شد

قوانین مخل سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

لوازم یدکی مهمترین مشکل کامیون داران خوزستانی است

جزییات تامین ارز برای واردات و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات

بررسی تهاتر بدهی های دولت و بخش خصوصی در کمیسیون برنامه و بودجه

میزان اختلاس شرکت فرآورده های نفتی بوشهر در دست بررسی است

نرخ تورم به 11.3 درصد رسید

احداث یک موسسه خیریه برای کارآموزان صنعت توسط آستون مارتین

ترفند یک هنرمند برای پرت کردن حواس مردم از عکسی حیرت انگیز + عکس

حمایت ایران از پایبندی اعضا به توافق کاهش تولید نفت

افزایش 29.7 درصدی متوسط قیمت خرید مسکن

تورم شهریور 11.3 درصد اعلام شد

قیمت سکه و ارز افزایش یافت+ جدول

پیمان سپاری ارزی به شکل دستوری دشوار است

جزییات تامین ارز برای واردات و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات

موارد ثبت شده آزار زنان در فرانسه 22 درصد افزایش یافت

عربستان و روسیه درخواست ترامپ را رد کردند

امضای تفاهم نامه همکاری «حمل ونقل بین المللی»بین ایران وایتالیا

از پیش فروش خودرو تا احتکار پوشک

رشت ظرفیت های زیادی برای توسعه دارد

بررسی بازی Spider-Man، عنکبوتی بر فراز آسمانخراش های نیویورک

سکه گران شد ! + جدول قیمت سکه و ارز غیر دولتی

اخبار کوتاه از پیش فروش خودرو تا جنگ نرم

دلار در آینده قدرت خود را از دست می دهد

تفاهم نامه همکاری «حمل ونقل بین المللی»بین ایران وایتالیا امضاشد

جزییات تامین ارز برای واردات و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات

رشت ظرفیت های زیادی برای توسعه دارد

خودروهای داخلی دوباره گران شدند + جدول

حاجی بیگی: بازیکنان ما یک مقدار خسته بودند / جوایز بازیکنان به ریال است نه به دلار

جزییات شرایط پیش فروش مهر ماه محصولات ایران خودرو اعلام شد

بررسی عملکرد حج 97 در کمیسیون فرهنگی مجلس

5 واقعیت هرگز دیده نشده درباره فقر و فلاکت در سوییس + عکس ها

موارد ثبت شده آزار زنان در فرانسه 22 درصد افزایش یافت

11 هزار انشعاب غیرمجاز برق در البرز شناسایی شد

بررسی عملکرد حج 97 در کمیسیون فرهنگی مجلس

چرا بانک ها دیگر تمایلی به ارائه کارت هدیه ندارند؟

انتخاب اعضای هیات تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی

اجرای استانداردسازی مالی بین المللی در بانک ها

گرهی که به دست شریعتمداری باز نشد

صادرکنندگان خصوصی لغو مصوبه پیمان سپاری ارزی را خواستار شدند

آپارتمان در خیابان انقلاب تهران چند؟ +جدول

نرخ انواع چادر مسافرتی در بازار تهران؟ + جدول

فقط دو سال از امسال بدتر بود !

یک پیش بینی در مورد کاهش قیمت ارز

کلاهبرداری 1000 میلیاردی یک طلافروشی در تهرانپارس ! + جزییات

صادرکنندگان خصوصی لغو مصوبه پیمان سپاری ارزی را خواستار شدند

تنها مرکز یادگیری محلی خراسان شمالی خصوصی می شود

اعلام میزان تامین ارز برای واردات و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات

استان البرز ظرفیت های خوبی در صنعت پوشاک دارد

بررسی تهاتر بدهی های دولت و بخش خصوصی در کمیسیون برنامه و بودجه

توقف فعالیت نفتکش ها موجب شلوغی جایگاه های سوخت کرمان شد

در رویای اشتغالزایی پایدار

در رویای اشتغالزایی پایدار