مطالب مرتبط:
در رویای اشتغالزایی پایدار (گزارش از برنامه های کاهش بیکاری در جامعه)
در رویای اشتغالزایی پایدار
حمایت از تولید و صادرات، مهم ترین راهکار اشتغالزایی پایدار است
ظرفیت سازی برای ایجاد معیشت پایدار جایگزین در 36 روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه آغاز شد
ضرورت ایجاد درآمدهای پایدار در شهرداری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 14:322018-08-14اقتصادي

در رویای اشتغالزایی پایدار


اصل 28 قانون اساسی در فصل سوم-حقوق ملت عنوان می کند هرکسی حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست، - برگزیندبه گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از قانون ،دولت با قید شرایط مساوی برای احراز شغل برای یکایک افراد جامعه موظف به فراهم سازی امکان اشتغال شده است طرح کارورزی یکی از زیرمجموعه های برنامه اشتغال فراگیر است که 200 هزار میلیارد ریال با یارانه دو تا هفت درصد برای آن تعریف شده استدر ماده هشت ابلاغیه برنامه اشتغال فراگیر در سال 96 ابلاغ شد توسعه رسته های منتخب در قالب مدل توسعه سیستم کسب وکار به صورت پروژه های با هویت مستقل به اجرا درآیدکار به عنوان انجام وظیفه، متضمن صرف کوشش های فکری و جسمی است که هدف از آن تولید کالا و ارائه خدماتی است که نیازهای آحاد جامعه را برآورده می کند.

ازنظر اقتصادی، کار دربردارنده نهادها و سازوکارهایی است که با تولید و توزیع کالا و خدمات مرتبط است.

اصل 28 قانون اساسی در فصل سوم-حقوق ملت عنوان می کند هرکسی حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست، برگزیند.

این بند از اصل 28 حق داشتن شغل را به آحاد جامعه می دهد و ادامه این بند با تصریح بر اینکه دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون برای همه افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز شغل ایجاد کند، وظیفه دولت را در برابر حق تعیین می کند.

دولت با قید شرایط مساوی برای احراز شغل برای یکایک افراد جامعه موظف به فراهم سازی امکان اشتغال شده است.

دولت، مسئول ایجاد شغلآنچه در اینجا حائز اهمیت است این است که این اصل دولت را برابر تحقق شغل مسئول دانسته و همچنین دولت را از تصدی گری در قبال شغل افراد جامعه مبرای دانسته است؛ زیرا دولت را نه به عنوان کارفرما، بلکه مقید به تسهیل گری یا فراهم کننده شرایط شغل کرده است.

این مهم با تصریح دوباره در بند دو اصل 43 مجدد مورد تاکید قانونگذار قرارگرفته است؛ رسیدن به اشتغال کامل و قرار دادن وسایل کار در اختیار همه کسانی که قادر به کارند ولی وسایل کار را ندارند باید با تامین شرایط و امکانات کار صورت پذیرد نه اینکه دولت را به صورت یک کارفرمای بزرگ مطلق درآورد.

البته در ادامه این بند عنوان شده این اقدام منوط به رعایت ضروریات حاکم بر برنامه ریزی عمومی اقتصاد کشور است.

این منوط بودن اقدام به ضروریات، واگذاری امتیاز و اختیار نحوه اجرای برنامه های عمومی به دولت و نمایندگان سیاسی او در استان ها و شهرستان ها (استانداران و فرمانداران) است.

اشراف کامل دولت و نمایندگان سیاسی او بر همه حوزه های اجتماع به تبع اختیاراتی است که مطابق قانون به آن ها داده شده است.

این امر، امکان درک ضروریات جامعه و اعمال حاکمیت را برای او فراهم ساخته و به تبع آن امکان اعمال نظر در برنامه ریزی، اصلاح برنامه ها و نظارت بر روند اجرا را در اختیارش قرار داده است.

معطوف به این بندهای یادشده و برابر انتظاراتی که از دولت ها هست برنامه های اشتغال زایی ازجمله اولویت های دولت ها است.

در برنامه های اول تا پنجم توسعه کشور اشتغال وجود نداشت اما برای نخستین بار در برنامه ششم توسعه سیاست اشتغال و سند ملی اشتغال مبتنی بر شایستگی تهیه و تدوین شد.

بعد از مهار نرخ تورم و سیاست های انقباضی دولت در قبال نقدینگی، رکود ناشی از آن، فضای تحرک را از کارآفرینان و سرمایه گذاران گرفت.

ازاین رو دولت درصدد برآمد حلقه تنگ به وجود آمده را فراخ تر کند و در نخستین اقدام درصدد پاسخگویی به مطالبات قشر جوان دانشگاهی فارغ التحصیل برآمد.

طرح دولت، طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی بود.

این طرح یکی از زیرمجموعه های برنامه اشتغال فراگیر است که 200 هزار میلیارد ریال با یارانه دو تا هفت درصد برای آن تعریف شده است.

دولت با این کار سعی کرد مقداری از بار فشاری که بر شانه هایش احساس می کرد را خالی کند.

این طرح دارای پیام های صریح و ضمنی بود.

پیام صریح، طرح به کارگیری و مشغولیت دانش آموختگان دانشگاهی در یک حرفه موقت غیردولتی بود.

دولت با این کار سعی کرد بخش خصوصی را ترغیب به به کارگیری آن ها کند.

پشتوانه این امر اجرای آزمایشی آن در برخی استان ها بود که به جذب بیش از70 درصد کارجویان در کارگاه ها منجر شده بود.

ازجمله مهم ترین مراکز مهارتی پیش بینی شده برای ایجاد اشتغال پایدار، تاسیس مرکز طراحی کفش در تبریز، ایجاد مرکز توسعه خلاقیت و اتصال به بازار صنایع دستی در نیشابور، کرمانشاه، مازندران، گیلان، اصفهان و شیراز، تاسیس مرکز اصلاح نژاد و اتصال به بازار دام سبک درچهار نقطه کشور، ایجاد مرکز ارتقای مهارت و ارتقای فناوری ساخت پویانمایی و بازی رایانه ای در سه نقطه کشور، تاسیس مرکز تحقیق و توسعه و آزمایشگاه تخصصی زعفران در مشهد و همچنین ایجاد مرکز ارتقای مهارت و فناوری صنعت پلاستیک بود؛ بنابراین با این طراحی، در وهله نخست، برخی استان های محروم همچون کردستان و سیستان و بلوچستان عملا ظرفیت اجرای طرح را نداشتند یا مدنظر سیاست گذار و مجری نبودند.

اهرم های تشویقی طرح برای کارورزان این بود که آن ها مشمول بیمه حوادث شده و یک سوم حداقل دستمزد به آن ها پرداخت شود که توسط دستگاه ناظر پرداخت می شد.

این امر یعنی بهره مندی افراد جویای کار از حقوق حداقلی که بیشتر به پول توجیبی می ماند.

مشوق ها برای کارفرمایان بهره مندی از معادل میزان بیمه سهم کارفرما به مدت دو سال از مشوق های دولت بود.

البته طرح قیدهایی هم برای کارفرمایان و کارورزان داشت اما مهم ترین ویژگی طرح این بود که کارورزی طرحی آموزشی است و ازلحاظ برخورداری از پوشش قانون کار و تامین اجتماعی هیچ گونه حقی برای کارورز و تعهدی برای واحد پذیرنده کارورز ایجاد نمی کند.

این یعنی اینکه از ابتدا مشخص شده که این طرح، قرار نیست تعهدآور باشد و این امر انگیزه هایی ورود به آن را می کاست اما طرح پیام هایی ضمنی هم داشت.

دولت به سرمایه گذاران و صاحبان کارگاه ها و مشاغل اعلام کرد که افراد مستعدی برای به کارگیری هستند.

در واقع دولت انتظار داشت پس از یک دوره چندماهه کارورزی صاحبان کارگاه ها و مشاغل ترغیب شوند از کارورزان استفاده و آن ها را به کارگیری کنند.

پیام ضمنی طرح برای کارورزان هم این بود که آن ها منتظر شغل دولتی نباشند.

منابع اعتباری دولت برای جذب و به کارگیری آن ها کم است.

از همه مهم تر اینکه آن ها آموزش های متناسب با بازار کار ندیده اند.

شرط جذب آن ها در بازار به فعالیت رساندن آموخته های شان است.

این طرح به دلیل نبود رغبت کارورزان-به خصوص در شهرهای کوچک- که ناشی از پرداختی ناچیز و شرایط نه چندان وسوسه برانگیز آن بود و عدم مشارکت بخش خصوصی که ناشی از عواقب تعهدات و انتظارات کارورزان و نبودباور به قابلیت های آن ها بود، موفقیت چندانی به دست نیاورد.

حمایت از طرح های اشتغالزادومین طرح دولت، برنامه اشتغال فراگیر و مولد از محل 20 درصد از اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای قانون بودجه 97 بود.

هدف از این طرح، حمایت از طرح های تولیدی اشتغال زا با اولویت بازسازی و نوسازی صنایع، راه اندازی طرح های کشاورزی، صنعتی و معدنی نیمه تمام در بخش خصوصی، تامین اعتبارات اشتغال زایی از محل بافت های فرسوده، طرح های حمل ونقل ریلی، کارورزی جوانان و همچنین طرح های اشتغال زایی مناطق مرزی نظیر کولبران، گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی -که در تبصره 18 قانون بودجه پیش بینی شده است- بود.

در سال 96 بیش از 3 هزار میلیارد تومان طرح از این محل به بانک ها ارسال شد و برای سال 97، 20 هزار میلیارد تومان برای اشتغال فراگیر در نظر گرفته شده است.

در اشتغال فراگیر سیاست گذار حتی رسته های اولویت دار استان های هدف را برای مجری و ناظر تعریف کرده است.

در ماده 8 ابلاغیه برنامه ی اشتغال فراگیر در سال 96 ابلاغ شد توسعه رسته های منتخب در قالب مدل توسعه سیستم کسب وکار به صورت پروژه های با هویت مستقل به اجرا درآید.

نکته مثبت این طرح در تنظیم و رصد سازوکار اجرایی آن در جهت دهی به یارانه دانشگاه ها بر مبنای میزان اشتغال پذیری فارغ التحصیلان دانشگاه ها است که تا اجرایی کردن آن راهی دراز در پیش است اما این طرح نتوانست نظر متقاضیان و کارآفرینان را جذب کند.

دلیل آن پرداخت یارانه سود تسهیلات دو تا هشت درصدی به طرح های اشتغالزایی بود.

با این تبصره که برای مناطق روستایی یا مرزی و یا نقاط محروم معادل سه واحد درصد و برای مناطق روستایی یا محروم مرزی نیز پنج واحد درصد به یارانه نرخ سود تسهیلات فوق اضافه خواهد شد.

رویه کار هم به این صورت بود که ابتدا بانک با متقاضی قرار اعطای وام 18درصد را می بندد و درصورتی که متقاضی به تعهدات خود عمل کند، مشمول دریافت یارانه سود تسهیلات می شود.

این مساله در ابتدا متقاضیان را با این شبه مواجه کرد که چه تضمینی وجود دارد دولت تعهد خود را در پرداخت یارانه سود ادا کند.

بانک ها هم که بیشتر طرف قرارداد متقاضی بودند به گونه ای مساله را بازگو می کردند که متقاضیان بسیاری منصرف شدند، زیرا متقاضیان خود رادر شرایط عقد قراردادی می دیدند (وام با بهره 18 درصد) که بدون ارائه هیچ طرح و تعهدی با مراجعه به بانک می توانستند آن را دریافت کنند.

البته بانک ها هم درست عنوان می کردند زیرا از ابتدای طرح تا تیر 97 هیچ یارانه ای از سوی سازمان برنامه وبودجه در اختیار بانک های عامل قرار نگرفت؛ بنابراین این طرح با عدم رغبت متقاضیان نتوانست به اهداف خود دست یابد.

از سویی آنچه بر این عدم رغبت و تمایل متقاضیان و عدم موفقیت طرح افزود، ارائه طرح اشتغال پایدار روستایی بود.

اشتغال پایدار روستایی در سال 96 در پنج استان کشور آغاز شد و قرار بود تا پایان سال جاری دو هزار میلیارد تومان تسهیلات برای آن در نظر گرفته شود.

اشتغال پایدار برای سه گروه از اقشار جامعه در نظر گرفته شده است؛ گروه نخست شهرهای زیر 10 هزار نفر و نواحی صنعتی خواهند بود که مشمول سود 10 درصدی پرداخت این تسهیلات هستند.

گروه دوم نیز مناطق روستایی و عشایری معمولی خواهند بود که نرخ سود تسهیلات برای اهالی این مناطق 6 درصد در نظر گرفته شده است؛ گروه سوم اهالی مناطق روستایی و عشایری در مناطق روستایی هستند که مشمول تسهیلات با نرخ چهار درصدی خواهند بود.

ازجمله ملاحظات این طرح که موردنظر سیاست گذار و حائز اهمیت بود این بود که پرداخت تسهیلات نباید باهدف پول پاشی انجام شود و منجر به مهاجرت نشود و سازمان فنی و حرفه ای موظف است تا طی زمان مقرر برای انجام فرآیند پرداخت تسهیلات آموزش های عمومی، کارآفرینی و فنی و تخصصی برای رسته مشخص شده را برای متقاضیان دریافت تسهیلات اجرا کند .

البته مقصود از مهاجرت این است که تسهیلات نباید به مهاجرت روستاییان به شهر بینجامد و حالت عکس پذیرفتنی و معقول است.

در گزینه دوم هم به دلیل نبود زیرساخت های فنی و اجتماعی، امکان برگزاری دوره های تخصصی و فنی برای جامعه هدف یعنی روستاییان محقق نشد.

استفاده از ظرفیت های شبکه بانکیمنابع طرح توسعه اشتغال پایدار روستایی 50 درصد منابع صندوق توسعه ملی و 50 درصد منابع بانکی است.

تا 22 خرداد 97 بیش از 1500 میلیارد تومان از منابع مصوب این طرح در اختیار متقاضیان قرار گرفت.

بر اساس مصوبه 31/05/96 مجلس شورای اسلامی، بانک های کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی تعیین شدند تا تسهیلات مورد درخواست متقاضیان را پرداخت کنند.

تعیین بانک های عامل برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان تسهیلات پایدار روستایی، برای ایجاد توازن و توزیع منابع بود؛ زیرا در مقابل این بانک ها، برابر ابلاغیه 1390033/96 1396.

5.

8 بانک های سپه، ملی، رفاه، ملت، صادرات، تجارت، توسعه تعاون و کشاورزی به عنوان بانک های عامل پرداخت تسهیلات فراگیر انتخاب شده بودند.

دستورالعمل آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ذیل ماده پنج، بندهای حائز اهمیتی به این شرح به تصویب رساند؛ تهیه اطلس ملی توسعه اشتغال روستایی و عشایری با استفاده از داده ها و برنامه های دستگاه های بخشی، برنامه اجرایی استانی توسعه اشتغال و مطالعات میدانی ، انتخاب و آموزش تسهیل گران توسعه اشتغال روستایی و عشایری ، پیاده سازی برنامه توسعه کسب وکار و اشتغال در حوزه زیرساختی (با حمایت معاونت و نهادهای عمومی غیردولتی) و شکل دهی و تجاری سازی کسب وکارها (با حمایت دستگاه های بخشی و نهادهای عمومی غیردولتی) ، آموزش مهارتی و کارآفرینی بومی و محلی برای مناطق هدف با مسئولیت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و ارائه خدمات مشاوره ای به متقاضیان یا سرمایه گذاری و ایجاد کلینیک های آموزشی لازم با استفاده از ظرفیت مراکز و نهادهای خصوصی و تعاونی .

اعطای تسهیلات اشتغال پایدار روستایی آغاز شد اما اطلس ملی توسعه اشتغال روستایی و عشایری که مبتنی بر داده های بومی و محلی باشد، تهیه نشد.

تسهیل گران توسعه اشتغال انتخاب نشده و آموزش ندیدند.

در حوزه زیرساخت هیچ اعتباری در راستای اشتغال پایدار روستایی تزریق نشد.

مهارت های موردنیاز آموزش داده نشد و مهارت آموزی و انتقال دانش و تجربه صورت نگرفت.

کلینیک های آموزشی که خودشان می توانستند به عنوان شغل مطرح باشند و خدمات مشاوره ای بدهند، دایر نشدند اما مشکل بزرگ اجرای طرح های اشتغال پایدار روستایی عدم تبعیت بانک ها از شیوه نامه اشتغال پایدار روستایی و عشایری بود.

شیوه نامه سود تسهیلات را چهار درصد با مدت زمان تنفس دو سال و زمان بازپرداخت 6 سال در نظر گرفته بود که معدودی از بانک ها و برخی هم با جرح وتعدیل آن را پذیرفتند.

طرح دیگر دولت، طرح الگوی نوین مشاغل خانگی است.

این طرح ازجمله طرح های اشتغال حمایتی ذیل برنامه اشتغال فراگیر است که با نقش آفرینی سازمان جهاد دانشگاهی به عنوان نهاد واسط و تسهیل گر باهدف توانمندسازی و اتصال متقاضیان مشاغل خانگی به بازار فروش محصولات، در هشت استان آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری و لرستان، در حال اجر است .

نکته حائز اهمیت این طرح، قرار دادن رشته های ویراستاری، مترجمی زبان های خارجی، حوزه های آی تی و آی سی تی در میان دریافت کننده تسهیلات و مشاغل موردحمایت است.

شروط دریافت این تسهیلات، داشتن حداقل 18 سال سن، ساکن استان محل ثبت نام بودن و عدم اشتغال و تحت پوشش نبودن بیمه کار است.

ازجمله مزیت های دیگر این طرح به نسبت طرح های قبلی این است که در طرح های قبلی با مراجعه افراد، اطلاعات آن ها بر اساس خود اظهاری در سیستم ثبت و بر مبنای اطلاعات و طرح های واردشده در سیستم بررسی انجام می شد اما در طرح نوین مشاغل خانگی، بررسی های تخصصی صورت گرفته، توان و استعداد اشخاص سنجیده و بر اساس آن و طبق نظر متخصصان، آموزش های لازم در صورت نیاز ارائه می شود.

این طرح در قیاس با دو طرح پیش گفته-اشتغال فراگیر و پایدار روستایی- که هر دو در سامانه کارا (kara.

mcls.

gov.

ir) ثبت می شوند، دارای سامانه مجزا (www.

inhb.

ir) بوده و متقاضیان می توانند با رجوع به آن ثبت نام کرده و فرآیند درخواست تسهیلات را آغاز کنند.

اجرای این طرح تازه آغازشده و در مراحل اولیه است.

امیدی به آیندهدو طرح دیگر در حال اجرا، طرح روستای بدون بیکار و هر روستا یک محصول، هر خانه یک کارخانه هستند.

بررسی و اجرای این طرح ها با همکاری صندوق کارآفرینی امید انجام می شود.

به طورکلی، وام صندوق کارآفرینی امید برای اشتغال روستایی در سه نوع مشاغل خانگی، خوداشتغالی و کارآفرینی اعطا می شود.

در طرح روستای بدون بیکار، در هر شهرستان یک یا چند روستا به عنوان پایلوت انتخاب شده و پس از دستیابی به نتایج موردنظر طرح به تمامی روستاهای شهرستان و در مرحله بعد استان تسری می یابد.

در این طرح بیکاران شناسایی شده روستاهای پایلوت در گروه های تعاونی و گروه های خانوادگی سازمان دهی می شوند و تسهیلات لازم برای ایجاد اشتغال در اختیار آنان گذاشته می شود.

حال اگر افرادی که مشغول به فعالیت در شغلی هستند و قصد گسترش آن را داشته باشند، از پشتیبانی لازم نیز برخوردار می شوند.

اساسی ترین بخش اجرای این طرح ها، مشارکت عمومی اجتماع روستایی است.

ویژگی طرح هر روستا یک محصول، هر خانه یک کارخانه ، اجرای آن در مناطق و منازل روستایی است تا با توجه به توانمندی هر روستا آن یک محصول تولیدشده و هر خانه هم نقش یک کارخانه را ایفا کند.

این طرح در حدود 300 روستا، در هفت استان در سال 94 شروع شده، در سال 95 تعمیم یافته و در حال حاضر در تمامی استان ها و شهرستان ها در حال اجراست.

طرح یک روستا یک محصول با شناسایی پتانسیل های هر روستا شروع شده و جهت گیری آن توسعه بخش کشاورزی، ایجاد اشتغال پایدار و کاهش بیکاری در روستاهاست.

سقف تسهیلات صندوق کارآفرینی امید در این طرح، 100 میلیون تومان با اقساط پنج ساله و دوره تنفس 6 ماهه است.

بنابر اظهارنظرها، هدف از اجرای این طرح جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر و ایجاد تحرک در اشتغال مردم و پایدارسازی مشاغل روستایی است اما پیش زمینه یا پشتوانه ای که می تواند به این طرح و طرح روستای بدون بیکار یاری برساند، صندوق های توسعه روستایی است.

صندوق هایی که منابع مالی پرداخت وام های اشتغال زا را تامین می کنند.

البته بر این طرح های اشتغال زایی دولت انتقادهایی وارد است که بررسی و اظهارنظر در خصوص هرکدام از آن ها منوط به اجرای کامل آن ها، بررسی تاثیر آن طرح ها بر جامعه هدف و بر کل جامعه روستایی و کشور است.


کلید واژه ها: دولت - اشتغال - جامعه - شرایط - برنامه - قانون اساسی - قانون - حقوق - اقتصاد - صورت - برنامه ریزی - سیاسی - اسلام - وسایل - وظیفه - تولید - توسعه - استان - سلامت نیوز - کسب وکار - میلیارد - یارانه - پروژه - سلامت - تامین - اهمیت - توزیع - گزارش - فکری - ماده

آخرین اخبار سرویس:
تقسیم آپارتمان به قسمت های مشترک و اختصاصی چه اثراتی دارد؟

اما و اگرهایی در مورد خواص «آب کرفس»

آپارتمان های ریزمتراژ در صف فروش

کنایه رشیدپور به ساخت پراید و قیمت آن

استخدام پارکبان،پیک با موتور در یک رستوران معتبر در تهران

استخدام 4 ردیف شغلی در یک رستوران معتبر محدوده ی چیتگر شمالی

استخدام بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی در تهران

استخدام کارمند اداری خانم در دفتر پیشخوان دولت

جدول نرخ سکه و ارز1397/8/29

قیمت خودروهای داخلی1397/8/29

استخدام کارشناس ارزهای دیجیتال،مسئول تحقیق و توسعه (R&D)

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام مهندس تولیدو فرآوری و کارشناس رنگ کاری درچرمشهر ورامین

استخدام کارشناس فروش حضوری در یک هلدینگ معتبر در خراسان رضوی

اجرای دو هزار و 700 هکتار جنگل کاری در فارس

تـوافق اعضاء اوپک برای کاهش تولید نفت

استخدام فروشنده در شرکت پخش رازی در استان فارس

استخدام مسئول ارتباط با مشتری در یک مجموعه معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت استارتاپی معتبر

استخدام کارشناس DIGITALMARKETING در یک شرکت استارتاپی معتبر

استخدام مدیر اجرایی قوی،مدیر بازاریابی و فروش در تهران

استخدام نیروی خدماتی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تکنسین برق در شرکت صنایع غذایی معتبر در اصفهان

استخدام حسابدار در شرکت پخش اطلس دینا در تهران

صادرات محصولات نانویی به 50 کشور/ نفوذ نانو در صنعت شیرآلات

مقایسه قیمت مصالح ساختمانی نسبت به پارسال

استخدام سرپرست بازرگانی خارجی در کارخانه تولیدی اصفهان

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در یزد

استخدام اپراتور خط تولید،انبار دار،مسئول IT در یزد

استخدام سرپرست بازرگانی خارجی در کارخانه تولیدی در اصفهان

استخدام مدیر تولید و کنترل کیفیت در شرکت مهندسی در تهران

استخدام کمک انباردار آقا و مدیر تولید و کنترل کیفیت در تهران

استخدام حسابدار در یک صرافی معتبر در تهران

استخدام فروشنده در شرکت پخش رازی در هرمزگان

استخدام کارمند فروش در یک شرکت معتبر در تهران

عرضه کنندگان بهبوددهنده نان، گران فروشی می کنند

دوربرگردان ارزی بانک مرکزی علیه بخش خصوصی

این جا بازار ازدواج است+عکس

بعیدی نژاد: مسئولان سال هاست اطلاعات دقیقی درباره میزان پولشویی در کشور دارند

چند نرخی بودن ارز آسیب زا است

استخدام فروشنده آقا،سرپرست فروش آقا ،کارشناس فروش(vip) در فارس

پرداخت کمک جبرانی خانوارهای کم درآمد ابلاغ شد/نحوه واریز به حساب

170 میلیاردریال برای اجرای طرح کلید به کلید در خرم آباد نیاز است

شبکه های اجتماعی میزبان داروهای تقلبی و تاریخ گذشته!

سهم خانوار از سبد حمایت غذایی به نسبت جمعیت/ نحوه واریز به حساب

کاهش آلاینده مازوت با سامانه ساخت محققان کشور

برکناری مدیرکل متخلّف در فارس

تامین برق تابستان در گروی 5950 میلیارد تومان

170 میلیاردریال برای اجرای طرح کلید به کلید در خرم آباد نیاز است

صادرات محصولات فولادی افزایش یافت

دستمزد کارگران چند درصد هزینه هایشان را تامین می کند؟

قیمت های جدید خودرویی روی میز دولت

دلیل سکوت نفتی ها چیست؟

قاچاق روزانه 10 تا 13 میلیون لیتر سوخت از کشور

کاهش قیمت طلا همسو با عقب گرد دلار

چگونه کتاب در ایران فست فودی شد؟

کارمندان یک بانک چینایی بدون اجازه حق باردار شدن را ندارند

چقدر سیگار قاچاق و مصرف شد؟

تبلت ها هم مشمول رجیستری می شوند؟

جنگ اطلاعاتی بین ایران و آمریکا و سکوت نفتی ها

بررسی علت مرگ و میر استارت آپ ها/ ناآگاهی دلیل افول

هفت قصه به روایت «هفت تپه»

بیکاری صدهزار نفری در انتظار صنعت قطعه سازی

اولین دادگاه متحرک و سیار جهان+عکس

پیشنهاد ایجاد شهرک های صنعتی مشترک به عراقی ها/ ظرفیت رسیدن به تجارت 20 میلیارد دلاری با عراق وجود دارد

بهره برداری از طرح بهسازی محوطه امامزاده سید طاهر حسینی بردسکن

خودروهای 200 تا 300میلیونی بازار تهران

همت خیران سبزواری در کتابخانه سازی

کمک 900 میلیون ریالی خیران درود به بقعه امامزادگان این شهر

مراقب ظهور «متولدان فصل تحریم» باشیم!

5 دلیل ریزش قیمت رمز ارزها

استخدام نیروی دفتری مسلط به نرم افزارهای ساختمانی در تهران

استخدام گرافیست جهت شرکت معتبر صنایع غذایی در تهران

استخدام رنگ کار چوب و وردست رنگ کار در تهران

استخدام مدیر رنج با پورسانت و بیمه در دفتر املاک

استخدام کارمند اداری در صنایع بسته بندی آوا پروتیین پایتخت

استخدام مهندس برق جهت شرکت خصوصی در تهران

بهبود اشتهای اژدهای زرد برای خرید نفت ایران+آمار

نسخه جهانی مسکن ارزان

بعیدی نژاد: مسئولان سال هاست اطلاعات دقیقی درباره میزان پولشویی در کشور دارند

درخواست 23هزار میلیاردی بیمه سلامت برای بودجه 98

مرگ در کمین خلیج گرگان/ عکس

نزول قیمت ارز و سکه

پاساژ ها چطور شهروندی ما را کنترل می کنند؟

گلستان صاحب بیشترین نقاط بوم گردی ایران

استخدام خزانه دار آشنا به امور مالی و مسلط زبان انگلیسی در تهران

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه پوشاک در محدوده شمال تهران

کتاب های پرفروش؛ طعمه قاچاقچیان

قیمت واحد مسکونی در محله شادآباد تهران

20 پیش بینی کارشناسی از بازار مسکن

پویش کتاب گردی 97

بارش های اخیر خشکسالی را برطرف نمی کند

از حکم فروش بن کتاب تا سوزاندن کتاب هایی با اسماء متبرکه

درخواست 23 هزار میلیاردی بیمه سلامت برای بودجه 98

ضرر میلیاردی قطعه سازان خودرو

استخدام از رشته های مهندسی شیمی، مکانیک و برق در تهران

تمهیدات اروپایی در مقابل رسوایی پولشویی در دانمارک

چهارمین ریزش بزرگ شاخص بورس هم ثبت شد

قیمت نفت حالا فقط در دستان سه نفر است/ اوپک کنترل بازار نفت را از دست داده است/تنها راهی که عربستان می تواند به قیمت مورد نظر خود دست یابد چیست؟/میدان های نفتی تگزاس آمریکا تهدید بزرگ تری برای نقشه های سعودی ها است

در رویای اشتغالزایی پایدار

در رویای اشتغالزایی پایدار