مطالب مرتبط:
در رویای اشتغالزایی پایدار (گزارش از برنامه های کاهش بیکاری در جامعه)
در رویای اشتغالزایی پایدار
حمایت از تولید و صادرات، مهم ترین راهکار اشتغالزایی پایدار است
ظرفیت سازی برای ایجاد معیشت پایدار جایگزین در 36 روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه آغاز شد
ضرورت ایجاد درآمدهای پایدار در شهرداری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 14:322018-08-14اقتصادي

در رویای اشتغالزایی پایدار


اصل 28 قانون اساسی در فصل سوم-حقوق ملت عنوان می کند هرکسی حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست، - برگزیندبه گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از قانون ،دولت با قید شرایط مساوی برای احراز شغل برای یکایک افراد جامعه موظف به فراهم سازی امکان اشتغال شده است طرح کارورزی یکی از زیرمجموعه های برنامه اشتغال فراگیر است که 200 هزار میلیارد ریال با یارانه دو تا هفت درصد برای آن تعریف شده استدر ماده هشت ابلاغیه برنامه اشتغال فراگیر در سال 96 ابلاغ شد توسعه رسته های منتخب در قالب مدل توسعه سیستم کسب وکار به صورت پروژه های با هویت مستقل به اجرا درآیدکار به عنوان انجام وظیفه، متضمن صرف کوشش های فکری و جسمی است که هدف از آن تولید کالا و ارائه خدماتی است که نیازهای آحاد جامعه را برآورده می کند.

ازنظر اقتصادی، کار دربردارنده نهادها و سازوکارهایی است که با تولید و توزیع کالا و خدمات مرتبط است.

اصل 28 قانون اساسی در فصل سوم-حقوق ملت عنوان می کند هرکسی حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست، برگزیند.

این بند از اصل 28 حق داشتن شغل را به آحاد جامعه می دهد و ادامه این بند با تصریح بر اینکه دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون برای همه افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز شغل ایجاد کند، وظیفه دولت را در برابر حق تعیین می کند.

دولت با قید شرایط مساوی برای احراز شغل برای یکایک افراد جامعه موظف به فراهم سازی امکان اشتغال شده است.

دولت، مسئول ایجاد شغلآنچه در اینجا حائز اهمیت است این است که این اصل دولت را برابر تحقق شغل مسئول دانسته و همچنین دولت را از تصدی گری در قبال شغل افراد جامعه مبرای دانسته است؛ زیرا دولت را نه به عنوان کارفرما، بلکه مقید به تسهیل گری یا فراهم کننده شرایط شغل کرده است.

این مهم با تصریح دوباره در بند دو اصل 43 مجدد مورد تاکید قانونگذار قرارگرفته است؛ رسیدن به اشتغال کامل و قرار دادن وسایل کار در اختیار همه کسانی که قادر به کارند ولی وسایل کار را ندارند باید با تامین شرایط و امکانات کار صورت پذیرد نه اینکه دولت را به صورت یک کارفرمای بزرگ مطلق درآورد.

البته در ادامه این بند عنوان شده این اقدام منوط به رعایت ضروریات حاکم بر برنامه ریزی عمومی اقتصاد کشور است.

این منوط بودن اقدام به ضروریات، واگذاری امتیاز و اختیار نحوه اجرای برنامه های عمومی به دولت و نمایندگان سیاسی او در استان ها و شهرستان ها (استانداران و فرمانداران) است.

اشراف کامل دولت و نمایندگان سیاسی او بر همه حوزه های اجتماع به تبع اختیاراتی است که مطابق قانون به آن ها داده شده است.

این امر، امکان درک ضروریات جامعه و اعمال حاکمیت را برای او فراهم ساخته و به تبع آن امکان اعمال نظر در برنامه ریزی، اصلاح برنامه ها و نظارت بر روند اجرا را در اختیارش قرار داده است.

معطوف به این بندهای یادشده و برابر انتظاراتی که از دولت ها هست برنامه های اشتغال زایی ازجمله اولویت های دولت ها است.

در برنامه های اول تا پنجم توسعه کشور اشتغال وجود نداشت اما برای نخستین بار در برنامه ششم توسعه سیاست اشتغال و سند ملی اشتغال مبتنی بر شایستگی تهیه و تدوین شد.

بعد از مهار نرخ تورم و سیاست های انقباضی دولت در قبال نقدینگی، رکود ناشی از آن، فضای تحرک را از کارآفرینان و سرمایه گذاران گرفت.

ازاین رو دولت درصدد برآمد حلقه تنگ به وجود آمده را فراخ تر کند و در نخستین اقدام درصدد پاسخگویی به مطالبات قشر جوان دانشگاهی فارغ التحصیل برآمد.

طرح دولت، طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی بود.

این طرح یکی از زیرمجموعه های برنامه اشتغال فراگیر است که 200 هزار میلیارد ریال با یارانه دو تا هفت درصد برای آن تعریف شده است.

دولت با این کار سعی کرد مقداری از بار فشاری که بر شانه هایش احساس می کرد را خالی کند.

این طرح دارای پیام های صریح و ضمنی بود.

پیام صریح، طرح به کارگیری و مشغولیت دانش آموختگان دانشگاهی در یک حرفه موقت غیردولتی بود.

دولت با این کار سعی کرد بخش خصوصی را ترغیب به به کارگیری آن ها کند.

پشتوانه این امر اجرای آزمایشی آن در برخی استان ها بود که به جذب بیش از70 درصد کارجویان در کارگاه ها منجر شده بود.

ازجمله مهم ترین مراکز مهارتی پیش بینی شده برای ایجاد اشتغال پایدار، تاسیس مرکز طراحی کفش در تبریز، ایجاد مرکز توسعه خلاقیت و اتصال به بازار صنایع دستی در نیشابور، کرمانشاه، مازندران، گیلان، اصفهان و شیراز، تاسیس مرکز اصلاح نژاد و اتصال به بازار دام سبک درچهار نقطه کشور، ایجاد مرکز ارتقای مهارت و ارتقای فناوری ساخت پویانمایی و بازی رایانه ای در سه نقطه کشور، تاسیس مرکز تحقیق و توسعه و آزمایشگاه تخصصی زعفران در مشهد و همچنین ایجاد مرکز ارتقای مهارت و فناوری صنعت پلاستیک بود؛ بنابراین با این طراحی، در وهله نخست، برخی استان های محروم همچون کردستان و سیستان و بلوچستان عملا ظرفیت اجرای طرح را نداشتند یا مدنظر سیاست گذار و مجری نبودند.

اهرم های تشویقی طرح برای کارورزان این بود که آن ها مشمول بیمه حوادث شده و یک سوم حداقل دستمزد به آن ها پرداخت شود که توسط دستگاه ناظر پرداخت می شد.

این امر یعنی بهره مندی افراد جویای کار از حقوق حداقلی که بیشتر به پول توجیبی می ماند.

مشوق ها برای کارفرمایان بهره مندی از معادل میزان بیمه سهم کارفرما به مدت دو سال از مشوق های دولت بود.

البته طرح قیدهایی هم برای کارفرمایان و کارورزان داشت اما مهم ترین ویژگی طرح این بود که کارورزی طرحی آموزشی است و ازلحاظ برخورداری از پوشش قانون کار و تامین اجتماعی هیچ گونه حقی برای کارورز و تعهدی برای واحد پذیرنده کارورز ایجاد نمی کند.

این یعنی اینکه از ابتدا مشخص شده که این طرح، قرار نیست تعهدآور باشد و این امر انگیزه هایی ورود به آن را می کاست اما طرح پیام هایی ضمنی هم داشت.

دولت به سرمایه گذاران و صاحبان کارگاه ها و مشاغل اعلام کرد که افراد مستعدی برای به کارگیری هستند.

در واقع دولت انتظار داشت پس از یک دوره چندماهه کارورزی صاحبان کارگاه ها و مشاغل ترغیب شوند از کارورزان استفاده و آن ها را به کارگیری کنند.

پیام ضمنی طرح برای کارورزان هم این بود که آن ها منتظر شغل دولتی نباشند.

منابع اعتباری دولت برای جذب و به کارگیری آن ها کم است.

از همه مهم تر اینکه آن ها آموزش های متناسب با بازار کار ندیده اند.

شرط جذب آن ها در بازار به فعالیت رساندن آموخته های شان است.

این طرح به دلیل نبود رغبت کارورزان-به خصوص در شهرهای کوچک- که ناشی از پرداختی ناچیز و شرایط نه چندان وسوسه برانگیز آن بود و عدم مشارکت بخش خصوصی که ناشی از عواقب تعهدات و انتظارات کارورزان و نبودباور به قابلیت های آن ها بود، موفقیت چندانی به دست نیاورد.

حمایت از طرح های اشتغالزادومین طرح دولت، برنامه اشتغال فراگیر و مولد از محل 20 درصد از اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای قانون بودجه 97 بود.

هدف از این طرح، حمایت از طرح های تولیدی اشتغال زا با اولویت بازسازی و نوسازی صنایع، راه اندازی طرح های کشاورزی، صنعتی و معدنی نیمه تمام در بخش خصوصی، تامین اعتبارات اشتغال زایی از محل بافت های فرسوده، طرح های حمل ونقل ریلی، کارورزی جوانان و همچنین طرح های اشتغال زایی مناطق مرزی نظیر کولبران، گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی -که در تبصره 18 قانون بودجه پیش بینی شده است- بود.

در سال 96 بیش از 3 هزار میلیارد تومان طرح از این محل به بانک ها ارسال شد و برای سال 97، 20 هزار میلیارد تومان برای اشتغال فراگیر در نظر گرفته شده است.

در اشتغال فراگیر سیاست گذار حتی رسته های اولویت دار استان های هدف را برای مجری و ناظر تعریف کرده است.

در ماده 8 ابلاغیه برنامه ی اشتغال فراگیر در سال 96 ابلاغ شد توسعه رسته های منتخب در قالب مدل توسعه سیستم کسب وکار به صورت پروژه های با هویت مستقل به اجرا درآید.

نکته مثبت این طرح در تنظیم و رصد سازوکار اجرایی آن در جهت دهی به یارانه دانشگاه ها بر مبنای میزان اشتغال پذیری فارغ التحصیلان دانشگاه ها است که تا اجرایی کردن آن راهی دراز در پیش است اما این طرح نتوانست نظر متقاضیان و کارآفرینان را جذب کند.

دلیل آن پرداخت یارانه سود تسهیلات دو تا هشت درصدی به طرح های اشتغالزایی بود.

با این تبصره که برای مناطق روستایی یا مرزی و یا نقاط محروم معادل سه واحد درصد و برای مناطق روستایی یا محروم مرزی نیز پنج واحد درصد به یارانه نرخ سود تسهیلات فوق اضافه خواهد شد.

رویه کار هم به این صورت بود که ابتدا بانک با متقاضی قرار اعطای وام 18درصد را می بندد و درصورتی که متقاضی به تعهدات خود عمل کند، مشمول دریافت یارانه سود تسهیلات می شود.

این مساله در ابتدا متقاضیان را با این شبه مواجه کرد که چه تضمینی وجود دارد دولت تعهد خود را در پرداخت یارانه سود ادا کند.

بانک ها هم که بیشتر طرف قرارداد متقاضی بودند به گونه ای مساله را بازگو می کردند که متقاضیان بسیاری منصرف شدند، زیرا متقاضیان خود رادر شرایط عقد قراردادی می دیدند (وام با بهره 18 درصد) که بدون ارائه هیچ طرح و تعهدی با مراجعه به بانک می توانستند آن را دریافت کنند.

البته بانک ها هم درست عنوان می کردند زیرا از ابتدای طرح تا تیر 97 هیچ یارانه ای از سوی سازمان برنامه وبودجه در اختیار بانک های عامل قرار نگرفت؛ بنابراین این طرح با عدم رغبت متقاضیان نتوانست به اهداف خود دست یابد.

از سویی آنچه بر این عدم رغبت و تمایل متقاضیان و عدم موفقیت طرح افزود، ارائه طرح اشتغال پایدار روستایی بود.

اشتغال پایدار روستایی در سال 96 در پنج استان کشور آغاز شد و قرار بود تا پایان سال جاری دو هزار میلیارد تومان تسهیلات برای آن در نظر گرفته شود.

اشتغال پایدار برای سه گروه از اقشار جامعه در نظر گرفته شده است؛ گروه نخست شهرهای زیر 10 هزار نفر و نواحی صنعتی خواهند بود که مشمول سود 10 درصدی پرداخت این تسهیلات هستند.

گروه دوم نیز مناطق روستایی و عشایری معمولی خواهند بود که نرخ سود تسهیلات برای اهالی این مناطق 6 درصد در نظر گرفته شده است؛ گروه سوم اهالی مناطق روستایی و عشایری در مناطق روستایی هستند که مشمول تسهیلات با نرخ چهار درصدی خواهند بود.

ازجمله ملاحظات این طرح که موردنظر سیاست گذار و حائز اهمیت بود این بود که پرداخت تسهیلات نباید باهدف پول پاشی انجام شود و منجر به مهاجرت نشود و سازمان فنی و حرفه ای موظف است تا طی زمان مقرر برای انجام فرآیند پرداخت تسهیلات آموزش های عمومی، کارآفرینی و فنی و تخصصی برای رسته مشخص شده را برای متقاضیان دریافت تسهیلات اجرا کند .

البته مقصود از مهاجرت این است که تسهیلات نباید به مهاجرت روستاییان به شهر بینجامد و حالت عکس پذیرفتنی و معقول است.

در گزینه دوم هم به دلیل نبود زیرساخت های فنی و اجتماعی، امکان برگزاری دوره های تخصصی و فنی برای جامعه هدف یعنی روستاییان محقق نشد.

استفاده از ظرفیت های شبکه بانکیمنابع طرح توسعه اشتغال پایدار روستایی 50 درصد منابع صندوق توسعه ملی و 50 درصد منابع بانکی است.

تا 22 خرداد 97 بیش از 1500 میلیارد تومان از منابع مصوب این طرح در اختیار متقاضیان قرار گرفت.

بر اساس مصوبه 31/05/96 مجلس شورای اسلامی، بانک های کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی تعیین شدند تا تسهیلات مورد درخواست متقاضیان را پرداخت کنند.

تعیین بانک های عامل برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان تسهیلات پایدار روستایی، برای ایجاد توازن و توزیع منابع بود؛ زیرا در مقابل این بانک ها، برابر ابلاغیه 1390033/96 1396.

5.

8 بانک های سپه، ملی، رفاه، ملت، صادرات، تجارت، توسعه تعاون و کشاورزی به عنوان بانک های عامل پرداخت تسهیلات فراگیر انتخاب شده بودند.

دستورالعمل آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ذیل ماده پنج، بندهای حائز اهمیتی به این شرح به تصویب رساند؛ تهیه اطلس ملی توسعه اشتغال روستایی و عشایری با استفاده از داده ها و برنامه های دستگاه های بخشی، برنامه اجرایی استانی توسعه اشتغال و مطالعات میدانی ، انتخاب و آموزش تسهیل گران توسعه اشتغال روستایی و عشایری ، پیاده سازی برنامه توسعه کسب وکار و اشتغال در حوزه زیرساختی (با حمایت معاونت و نهادهای عمومی غیردولتی) و شکل دهی و تجاری سازی کسب وکارها (با حمایت دستگاه های بخشی و نهادهای عمومی غیردولتی) ، آموزش مهارتی و کارآفرینی بومی و محلی برای مناطق هدف با مسئولیت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و ارائه خدمات مشاوره ای به متقاضیان یا سرمایه گذاری و ایجاد کلینیک های آموزشی لازم با استفاده از ظرفیت مراکز و نهادهای خصوصی و تعاونی .

اعطای تسهیلات اشتغال پایدار روستایی آغاز شد اما اطلس ملی توسعه اشتغال روستایی و عشایری که مبتنی بر داده های بومی و محلی باشد، تهیه نشد.

تسهیل گران توسعه اشتغال انتخاب نشده و آموزش ندیدند.

در حوزه زیرساخت هیچ اعتباری در راستای اشتغال پایدار روستایی تزریق نشد.

مهارت های موردنیاز آموزش داده نشد و مهارت آموزی و انتقال دانش و تجربه صورت نگرفت.

کلینیک های آموزشی که خودشان می توانستند به عنوان شغل مطرح باشند و خدمات مشاوره ای بدهند، دایر نشدند اما مشکل بزرگ اجرای طرح های اشتغال پایدار روستایی عدم تبعیت بانک ها از شیوه نامه اشتغال پایدار روستایی و عشایری بود.

شیوه نامه سود تسهیلات را چهار درصد با مدت زمان تنفس دو سال و زمان بازپرداخت 6 سال در نظر گرفته بود که معدودی از بانک ها و برخی هم با جرح وتعدیل آن را پذیرفتند.

طرح دیگر دولت، طرح الگوی نوین مشاغل خانگی است.

این طرح ازجمله طرح های اشتغال حمایتی ذیل برنامه اشتغال فراگیر است که با نقش آفرینی سازمان جهاد دانشگاهی به عنوان نهاد واسط و تسهیل گر باهدف توانمندسازی و اتصال متقاضیان مشاغل خانگی به بازار فروش محصولات، در هشت استان آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری و لرستان، در حال اجر است .

نکته حائز اهمیت این طرح، قرار دادن رشته های ویراستاری، مترجمی زبان های خارجی، حوزه های آی تی و آی سی تی در میان دریافت کننده تسهیلات و مشاغل موردحمایت است.

شروط دریافت این تسهیلات، داشتن حداقل 18 سال سن، ساکن استان محل ثبت نام بودن و عدم اشتغال و تحت پوشش نبودن بیمه کار است.

ازجمله مزیت های دیگر این طرح به نسبت طرح های قبلی این است که در طرح های قبلی با مراجعه افراد، اطلاعات آن ها بر اساس خود اظهاری در سیستم ثبت و بر مبنای اطلاعات و طرح های واردشده در سیستم بررسی انجام می شد اما در طرح نوین مشاغل خانگی، بررسی های تخصصی صورت گرفته، توان و استعداد اشخاص سنجیده و بر اساس آن و طبق نظر متخصصان، آموزش های لازم در صورت نیاز ارائه می شود.

این طرح در قیاس با دو طرح پیش گفته-اشتغال فراگیر و پایدار روستایی- که هر دو در سامانه کارا (kara.

mcls.

gov.

ir) ثبت می شوند، دارای سامانه مجزا (www.

inhb.

ir) بوده و متقاضیان می توانند با رجوع به آن ثبت نام کرده و فرآیند درخواست تسهیلات را آغاز کنند.

اجرای این طرح تازه آغازشده و در مراحل اولیه است.

امیدی به آیندهدو طرح دیگر در حال اجرا، طرح روستای بدون بیکار و هر روستا یک محصول، هر خانه یک کارخانه هستند.

بررسی و اجرای این طرح ها با همکاری صندوق کارآفرینی امید انجام می شود.

به طورکلی، وام صندوق کارآفرینی امید برای اشتغال روستایی در سه نوع مشاغل خانگی، خوداشتغالی و کارآفرینی اعطا می شود.

در طرح روستای بدون بیکار، در هر شهرستان یک یا چند روستا به عنوان پایلوت انتخاب شده و پس از دستیابی به نتایج موردنظر طرح به تمامی روستاهای شهرستان و در مرحله بعد استان تسری می یابد.

در این طرح بیکاران شناسایی شده روستاهای پایلوت در گروه های تعاونی و گروه های خانوادگی سازمان دهی می شوند و تسهیلات لازم برای ایجاد اشتغال در اختیار آنان گذاشته می شود.

حال اگر افرادی که مشغول به فعالیت در شغلی هستند و قصد گسترش آن را داشته باشند، از پشتیبانی لازم نیز برخوردار می شوند.

اساسی ترین بخش اجرای این طرح ها، مشارکت عمومی اجتماع روستایی است.

ویژگی طرح هر روستا یک محصول، هر خانه یک کارخانه ، اجرای آن در مناطق و منازل روستایی است تا با توجه به توانمندی هر روستا آن یک محصول تولیدشده و هر خانه هم نقش یک کارخانه را ایفا کند.

این طرح در حدود 300 روستا، در هفت استان در سال 94 شروع شده، در سال 95 تعمیم یافته و در حال حاضر در تمامی استان ها و شهرستان ها در حال اجراست.

طرح یک روستا یک محصول با شناسایی پتانسیل های هر روستا شروع شده و جهت گیری آن توسعه بخش کشاورزی، ایجاد اشتغال پایدار و کاهش بیکاری در روستاهاست.

سقف تسهیلات صندوق کارآفرینی امید در این طرح، 100 میلیون تومان با اقساط پنج ساله و دوره تنفس 6 ماهه است.

بنابر اظهارنظرها، هدف از اجرای این طرح جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر و ایجاد تحرک در اشتغال مردم و پایدارسازی مشاغل روستایی است اما پیش زمینه یا پشتوانه ای که می تواند به این طرح و طرح روستای بدون بیکار یاری برساند، صندوق های توسعه روستایی است.

صندوق هایی که منابع مالی پرداخت وام های اشتغال زا را تامین می کنند.

البته بر این طرح های اشتغال زایی دولت انتقادهایی وارد است که بررسی و اظهارنظر در خصوص هرکدام از آن ها منوط به اجرای کامل آن ها، بررسی تاثیر آن طرح ها بر جامعه هدف و بر کل جامعه روستایی و کشور است.


کلید واژه ها: دولت - اشتغال - جامعه - شرایط - برنامه - قانون اساسی - قانون - حقوق - اقتصاد - صورت - برنامه ریزی - سیاسی - اسلام - وسایل - وظیفه - تولید - توسعه - استان - سلامت نیوز - کسب وکار - میلیارد - یارانه - پروژه - سلامت - تامین - اهمیت - توزیع - گزارش - فکری - ماده

آخرین اخبار سرویس:
وزیر بهداشت: سال آینده، سال بسیار سختی است| کمربندها را سفت تر ببندیم و صرفه جویی کنیم

وزیر بهداشت: سال آینده سال بسیار سختی از نظر اقتصادی است| کمربندها را سفت تر ببندیم و صرفه جویی کنیم

آرزوی بانک توسعه تعاون بالاخره برآورده شد!

تاخت و تاز خودروسازان در بازار افسارگسیخته| فروش فوری خودرو در کارخانه با قیمت نجومی| افزایش قیمت 22 میلیونی!

عضو کمیسیون عمران مجلس: افزایش تسهیلات مسکن در بهبود وضعیت بازار موثر نیست/مسکن سازی نباید دولتی باشد

پیگیری سوژه مردم: برنج چرا گران شده؟ برنج خارجی واردکنید! فارس من| علیزاده شایق: نیاز به واردات برنج نداریم

تاخت و تاز خودروسازان در بازار افسارگسیخته| فروش فوری خودرو با قیمت های عجیب| قیمت ها بین 5 تا 22 میلیون تومان افزایش یافت!

تأمین حقابه، خونی در رگ های تالاب گاوخونی

مدیرکل کتابخانه های عمومی سمنان: توسعه کتابخانه های روستایی سمنان در سال 98 پیگیری می شود

هند بزرگترین خریدار نفت ونزوئلا

متصرفان آسمان خراش قاجاریه پشت فنس ها هستند

قند شکسته 700 گرمی در بازار چند؟

قیمت هر کیلو نبشی در بازار

فرهنگی: مردمی‎کردن اقتصاد هدف اقتصاد مقاومتی بود که محقق نشد

واردات 42 تن ماهی زینتی به کشور+جدول

بی توجهی دولت به بهانه جنگ اقتصادی/افزایش مشکلات بخش معدن در فرآوری و صادرات

گردشگری بالاخره صاحب شبکه می شود؟

ادامه پربارشی بهمن+جدول

فروش اینترنتی گوشت تنظیم بازاری ثبت نامی شد

وضعیت قیمت خدمات سفرهای نوروزی اعلام شد

چرا پراید 47 میلیون تومان شد؟

حمله کیهان به رشیدپور: ژست منتقد نگیر!

جزییات تمدید مجوز اخذ وام 5 میلیارد دلاری از روسیه

وام دو میلیارد دلاری ایران از روسیه؛ مجلس مجوز پنج میلیارد دلار دیگر را داد

هیچ واحد تولیدی نباید بخاطر مشکلات قضایی تعطیل شود/ 60 کانتینر گوشت در گمرک باقی مانده است

افزایش تسهیلات مسکن در بهبود وضعیت بازار موثر نیست

آخرین وضعیت قیمت بلیت سینماها در سال 98

عربستان کلاشنیکف تولید می کند

حجت الاسلام والمسلمین ذوالنوری: مسؤولان دولتی از رفاه خود کم کنند

بازارچه کار و فناوری دانش آموزان درمیان گشایش یافت

تامین 82 درصد انرژی غذایی مردم از تولیدات داخل است

شرایط نقل وانتقال فرهنگیان در سال 98 اعلام شد

تامین 82 درصد انرژی غذایی مردم از تولیدات داخل است

سکه با 4 میلیون و 500 هزار تومان رکورد شکست

صادرات 190 میلیون دلار صنایع دستی طی 9 ماه

35هزار بشکه نفت در بورس فروش رفت

کالا های اساسی با قیمت مصوب در نمایشگاه بهاره

کارگران واقعاشرمنده خانواده خود هستند

افزایش بهره وری آب و خاک از سیاست های جهاد کشاورزی است

فاصله زیاد بین جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی در استان وجود دارد

تکمیل طرحهای نیمه تمام گناباد 15 هزار میلیارد ریال نیاز دارد

مشکل مالیات و بیمه 12 بنگاه بحرانی پردیس مرتفع شد

نایب رییس مستعفی اتاق بازرگانی همدان: شایعات حمایت استاندار از «زبردست» را رد می کنم/ از کاندیداتوری انصراف دادم

بازارچه کار و فناوری دانش آموزان درمیان گشایش یافت

مشکلات 10 واحد تولیدی و صنعتی آذربایجان شرقی بررسی شد

ظرفیت صادرات سالانه 2 میلیارد دلار صنایع دستی را دارا هستیم

فیلم | برترین گل های تاریخ لیگ برتر

شرکت هلندی به اتهام صادرات «قطعات حساس» به ایران جریمه شد

امارات از آمریکا پرتابگر موشک پاتریوت می خرد

3معضل صادرات ریالی برای اقتصاد کشور/بانک مرکزی در برابر فشارها مقاومت کند

اعتراض به رای تعزیرات در پرونده بزرگ قاچاق لوازم خانگی/لزوم شفاف‎سازی ابهامات از سوی نهادهای نظارتی+سند

تامین 82 درصد انرژی غذایی مردم از تولیدات داخل است

شهردار یاسوج خبر داد تصمیم های جدید برای ساماندهی جمعه بازار یاسوج

دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی: کارگران واقعاشرمنده خانوداه خود هستند

شکاف عمیق توان مالی مردم و خرید مسکن

امضای قرارداد 4000 میلیارد ریالی بین بانک صنعت و معدن و سایپا

تعطیلی چاپخانه های مازندران یکی پس از دیگری /تقلیل نیمی از کارگران در چاپخانه ها

فارس من| مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو: توزیع 8.5 میلیون کارپول دندانپزشکی طی روزهای آینده/ کمبودها تا پایان سال برطرف می شود

وزارت کار مجری توزیع بسته حمایتی است، نه مرجع تامین منابع مالی/ کاش هر ماه بسته های حمایتی توزیع می شد

واکسن HIV نداریم؛ فریب نخورید

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 30 بهمن

توسعه ماده سرامیکی فوق سبک و مقاوم در برابر حرارت 1400 درجه

برجام یک دستاورد برجسته دیپلماتیک است

فروش بالای رولز رویس کالینان برای سازنده آن دردسرساز شد!

خبر تکمیل می شود... تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

بسته فرهنگی شهرستان های خراسان رضوی چناران سرمایه گذار گردشگری ندارد/اعطای 7 میلیارد ریال جهیزیه به نوعروسان نیازمند در قوچان

واردات گوشت خوک گوسفندی؛ از شایعه تا واقعیت

تالاب کجی نهبندان در بارندگی اخیر آبگیری شد

فروشگاه و نمایشگاه بهاره کالاها در آستارا دایر می شود

افزایش بهره وری آب و خاک از سیاست های جهاد کشاورزی است

تکنولوژی در خدمت آسایش؛ نگاهی به قطارهای ویژه ژاپنی که خوابگاه‎های مخصوص و حمام دارند

میزان حقوق معاونان شهردار تهران اعلام شد+ لیست

3 واحد تولیدی با سرمایه گذاری خارجی در خوی احداث می شود

سرمایه بانک توسعه تعاون به یکصد هزار میلیارد ریال افزایش می یابد

نخستین نمایشگاه تعاون و کالای ایرانی در اردبیل دایر شد

گردشگران و اتباع خارجی در آستارا به صرافی های مجاز مراجعه کنند

افزایش 15 درصدی اینترنت در مناطق روستایی فارس

افزایش بهره وری آب و خاک از سیاست های جهاد کشاورزی است

توجه به جوانان، کلید اصلی پیشرفت کشور

انصارالله: عوامل منصور هادی در اجرای توافقنامه حدیده سنگ اندازی می کنند

خبری خوب برای مشمولانی که به دنبال کسری خدمت هستند

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز سه شنبه 97/11/30+ تغییرات

فروشگاه و نمایشگاه بهاره کالاها در آستارا دایر می شود

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 30بهمن

آغاز طرح امداد و نجات نوروزی از 25 اسفندماه

کالا های اساسی با قیمت مصوب در نمایشگاه بهاره

جاویدنیا: خریداران در سایت دیوار بیعانه ندهند

65هزار تن «جو» از آلمان آمد

قیمت نهایی پژو 207 صندوقدار اتومات تعیین شد

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

چاه شماره8 پازنان با تولید روزانه هزار بشکه نفت وارد مدار شد

ببینید | همخوانی

چاه شماره8 پازنان با تولید روزانه هزار بشکه نفت وارد مدار شد

قیمت نهایی پژو 207 صندوقدار اتومات تعیین شد

توزیع 60 تن شکر تنظیم بازار از هفته آینده در کهگیلویه

حباب قیمت های بازار شکسته خواهد شد

هیچ واحد تولیدی نباید بخاطر مشکلات قضایی تعطیل شود/ 60 کانتینر گوشت در گمرک باقی مانده است

نشست اف ای تی اف به احتمال زیاد 4 ماه دیگر به ایران فرصت می دهد

دولت تاکنون چند میلیارد دلار از روسیه وام گرفته است؟

زیلو؛ هنر غنی ایرانی اسلامی/لزوم تلاش برای احیای این صنعت

در رویای اشتغالزایی پایدار

در رویای اشتغالزایی پایدار