مطالب مرتبط:
آیا مسئله هجمه کنندگان به جمهوری اسلامی با ریشه کنی تلگرام حل می شود؟
انقلاب اسلامی ریشه در حضور امام رضا(ع) در خطه ایران دارد
چرا از صحبت های ترامپ در مورد ایران غافلگیر شدید؟ / ترامپ هیچ روزی در اندیشه حمله به ایران نبوده و نیست / روش او همین است؛ تنش لفظی و سپس مذاکره / تغییر سیاست های خارجی عربستان ضروری است؛ فقط دولت هایی که تغییرات را درک کنند، می توانند در برابر توفان دنیای جدید مقاومت کنند
انقلاب اسلامی طرح های نظام سلطه را به هم ریخته است
ایستادگی و مقاومت ملت ایران نظام سلطه را با چالش جدی مواجه کرده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 12:152018-08-14سياسي

مقاومت اسلامی، سلطه خارجی را ریشه کن کرده است


عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه اصفهان گفت: نهضت مقاومت اسلامی اگرچه تا دستیابی به آرمان های خود فاصله زیادی دارد، - ولی در نفی سلطه استعماری و حذف دولت های دست نشانده در کشورهای اسلامی موفق عمل کرده است.

محمدعلی بصیری، در گفت و گو با ایکنا" از اصفهان اظهار کرد: با توجه به تقابلی که میان سرمایه داری غرب و اتحاد جماهیر شوروی وجود داشت، با فروپاشی شوروی، جنبش مقاومت اسلامی جایگزین آن در این تقابل شد و تحولاتی که در منطقه خاورمیانه و به خصوص در کشورهای عربی رخ داده، عمدتا تحت تأثیر اسلام سیاسی و جبهه مهمتر از آن یعنی مقاومت اسلامی قرار داشته و عملا اسلام سیاسی و مقاومت اسلامی به یک پایه جنگ و صلح در منطقه تبدیل شده است.

وی افزود: تأثیر این جریان به گونه ای است که امروز عمده اخبار، سمینارها، مقالات و کتب تمرکز خود را بر این جریان قرار داده اند و یکی از مسائل و موضوعات مورد توجه رسانه ها در سطح بین المللی است.

عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه اصفهان بیان کرد: نهضت مقاومت اسلامی شاید تا دستیابی به اهداف بلند مدت خود که همان نفی سلطه خارجی و استقلال و توسعه کشورهای اسلامی است فاصله زیادی داشته باشد، ولی بخشی از این اهداف که شامل طرد سلطه استعماری و دولت های مستبد و به خصوص به زیر کشیدن دولت های دست نشانده بوده، تا حدودی محقق شده، اگرچه تحقق آنها زمان بر، پر هزینه و دردسرساز است و جبهه مقابل نیز دست روی دست نمی گذارد تا شاهد این تحولات و حرکات باشد و با انواع برنامه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با نهضت مقاومت مقابله کرده و با استفاده از رسانه های تبلیغی تلاش می کند تا موتور محرکه این نهضت را متوقف یا انگیزه و اراده طرفداران آن را سلب کند.

مقاومت اسلامی، سلطه خارجی را ریشه کن ساخته است بصیری ادامه داد: در مقایسه با گذشته که سلطه خارجی بدون مقاومت و دردسر در کشورهای اسلامی جریان داشته، امروز با وجود جنبش مقاومت اسلامی سخت و پر هزینه و در برخی از کشورها نیز متزلزل یا ریشه کن شده است.

وی با اشاره به مشکلات و موانع پیش روی نهضت مقاومت اسلامی گفت: در سطح خارجی می توان به بسیج جریانات سلطه در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و حقوقی در قالب تروریسم اشاره کرد که مقاومت اسلامی باید آنها را مهار و کنترل کرده و منابع شان را محدود کند.

از طرف دیگر، مقاومت با چالش های منطقه ای نیز مواجه است که می توان به وجود جریان های بدل و رقیب به اسم جریان های اسلامی اشاره کرد که برخی از آنها اصیل اند و برخی نیز ساختگی و نیابتی هستند، مثل تقابل جریان مقاومت در سوریه و لبنان با داعش یا تقابل میان گروه های جهادی با داعش یا تقابل میان القاعده با جریان های اسلام سیاسی ملی در کشورهایی نظیر یمن؛ در واقع این جریان های بدل جبهه مقاومت را تضعیف کرده و به آن لطمه می زند.

چالش داخلی، جریان مقاومت را تضعیف می کند استاد روابط بین الملل دانشگاه اصفهان اضافه کرد: چالش داخلی که نهضت مقاومت اسلامی با آن دست و پنجه نرم می کند، رقابت های شکننده میان رهبران و جناح های درون این نهضت است، مثل شکاف ها و تنش های موجود در جریان های مقاومت اسلامی فلسطین و عراق که اگرچه مبانی و اصول مشترکی دارند، ولی در جریان رقابت برای دستیابی به قدرت و منابع به جان یکدیگر می افتند و حتی برخورد مسلحانه با یکدیگر داشته اند.

این چالش داخلی، جریان مقاومت را تضعیف می کند و در برخی کشورها باعث حذف آن شده است.

وی با بیان اینکه آموزش مهمترین راهکار برای تقویت جریان مقاومت اسلامی است، تصریح کرد: ارتقاء سطح اطلاعات و آموزش درون این جریان باعث می شود تا برای تحقق اهداف و برنامه های مشترک با یکدیگر همکاری کنند و اختلافات جزیی و حاشیه ای را کنار بگذارند و بدانند که همکاری با یکدیگر برای مقابله با مشکلات و دشمن مشترک مهمتر از این اختلافات است.

این همگرایی به معنای همسانی در مذهب و ملیت نیست، بلکه هر کدام باید استقلال مذهبی و ملی شان را حفظ کرده و حساسیت ها نسبت به یکدیگر را کاهش دهند تا بتوانند به اهداف بلندمدت خود که همان مقابله با سلطه خارجی و استبداد داخلی و تلاش برای استقلال و پیشرفت کشورهای اسلامی است دست پیدا کنند.


کلید واژه ها: اسلامی - مقاومت - اسلام - کشورهای اسلامی - دانشگاه اصفهان - سیاسی - اصفهان - هیئت علمی - منطقه - پر هزینه - اجتماعی - اقتصادی - دانشگاه - دولت - کشورهای عربی - امروز - شوروی - هزینه - دردسر - رسانه - بین المللی - خاورمیانه - علوم - جبهه - علمی - طرفداران - تروریسم - استقلال - برنامه - انگیزه

آخرین اخبار سرویس:

مقاومت اسلامی، سلطه خارجی را ریشه کن کرده است

مقاومت اسلامی، سلطه خارجی را ریشه کن کرده است