مطالب مرتبط:
دبیر هیات رییسه مجلس :روحانی به درخواست نمایندگان بی توجهی کرد/ استیضاح های بعدی به نحوه پاسخگویی رییس جمهور در مجلس بستگی دارد
از دوران سلاطین گذشته ایم؛ قانون اساسی و دموکراسی در جمهوری اسلامی حاکم شده است/ مجلس به دولت: سؤال از رییس جمهور نصاب دارد
استیضاح های بعدی به نحوه پاسخگویی رییس جمهور در مجلس بستگی دارد
چرا رییس جمهور از پاسخگویی در مجلس ابا دارد؟
چرا رییس جمهور از پاسخگویی در مجلس ابا دارد؟/ نامه ای که بوی تهدید سیاسی می دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 12:152018-08-14سياسي

پاسخگویی رییس جمهور در مجلس خاصیت دموکراسی است (گفت وگو با غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی)


دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی درباره سوال از رییس جمهوری در مجلس گفت: اگر سابقه پاسخگویی رییس جمهور در برابر عملکردش را نداشته ایم، ضعف بوده است.

- " ـ موضوع طرح سوال از رییس جمهوری در مجلس شورای اسلامی واکنش های متفاوتی را از طرف سیاسیون و کارشناسان در پی داشته است؛ علاوه بر اینکه عده ای تاکید دارند زمان طرح سوال با توجه به وضعیت کشور مناسب نیست، عده ای معتقدند رییس جمهوری باید در مجلس حاضر شود و دست همه موانع پشت پرده برای پیشبرد اهداف کشور را که منجر به بروز وضعیت کنونی شده، رو کند.

در کنار این گروه دیگری هم هستند که تاکید دارند این کار موجب شکاف و بی اعتمادی بیشتر افکارعمومی نسبت به حاکمیت می شود و روحانی صرفا باید درباره سوال هایی که به خاطر آنها به مجلس کشانده شده توضیح دهد.

غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی از دسته آخر است؛ او گرچه معتقد است که روحانی باید به سوالاتی که از او در مجلس پرسیده شده و می شود ، پاسخ دهد اما تاکید می کند او باید در بیان واقعیات شفاف باشد.

او می گوید روحانی باید از این فرصت پیش آمده استفاده کند و همه چیز را حتی اختلاف سلیقه ها را براساس آن چیزی که واقعا وجود دارد، بیان کند.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی همچنین می گوید که اگر تا به حال سوال از رییس جمهوری مطرح نشده به این دلیل است که یک رییس جمهور در مجلس رفتار مناسب نداشته و در صحن علنی روسای قوا را به فحش کشیده است.

متن گفت وگوی غلامحسین کرباسچی با اعتمادآنلاین را در زیر بخوانید.

*آقای کرباسچی، علاوه بر مباحثی که درباره طرح سوال از رییس جمهوری مطرح می شود سوال دیگری هم مبنی بر اینکه رییس جمهوری در جلسه طرح سوال خود باید از چه موضوعاتی سخن بگوید، مطرح است.

به نظر شما روحانی در روز سوال در مجلس چه باید بگوید؟ به هر حال از نظر قانونی آقای روحانی باید به سوالاتی که از او در مجلس پرسیده شده و می شود را پاسخ دهد.

*اما برخی تاکید دارند که ریشه برخی از اتفاقاتی که موجب طرح این سوال شده سیاسی است و رییس جمهوری باید برای پاسخ به آنها از موانعی که موجب محقق نشدن وعده ها شده است هم سخن بگوید.

واقعیت این است که کارنامه دولت و عملکرد دستگاه های اجرایی قابل انتقاد است و این طور نیست که بتوان از همه دستگاه ها و از همه عملکردها دفاع کرد؛ قطعا نقایصی وجود دارد.

به نظر من ضرورت سیاسی که الان در کشور وجود دارد این است که در مقابل مجموعه جریاناتی که می خواهند در کشور اختلاف، تفرقه و مشکل ایجاد کنند، آقای روحانی باید مسائل کشور را آنگونه که هست و خود ایشان هم حتما می دانند برای مجلس و افکارعمومی تشریح کنند.

خاصیت این اتفاق این است که هم مجلسی ها با دولت همراه می شوند و در مسائل مختلف به دولت کمک خواهند کرد و هم به لحاظ افکارعمومی اگر نقاط ابهامی وجود دارد و توضیحاتی لازم است آقای روحانی از این فرصت استفاده کرده و آنها را مطرح می کنند.

به نظر من تاثیری که این جلسه در افکارعمومی دارد کمتر از تاثیر آن در مجلس نیست؛ یعنی تاثیرگذاری که می تواند در میان افکاعمومی داشته باشد بسیار زیاد است.

*فکر می کنید سوال از رییس جمهور کمکی به جایگاه دولت و رییس جمهور که به نظر می آید نسبت به یک سال قبل تضعیف شده، خواهد کرد؟ قطعا جایگاهی که دولت و شخص آقای روحانی در سال گذشته داشته اند و مردم به ایشان برای حل مشکلات خود رای دادند به لحاظ افکارعمومی تضعیف و معضلات زیادی هم از خارج و هم در داخل ایجاد شده است.

علاوه براینکه در خود سیستم دولت نارسایی هایی وجود داشته که بر عملکرد ایشان اثر گذاشته است.

به نظر من باید واقعی و شفاف و بدون توجیه سیاسی یا تبلیغاتی برای افکارعمومی مسائل را توضیح دهند.

بحث اینکه بخواهند به گردن کسی بیندازند یا موانع را خیلی بزرگ کنند، درست نیست.

اگر جاهایی نقایصی هم در کار دولت است باید ذکر شود و اراده خود را برای رفع این نقایص به کار گیرند.

منهای فشار و سوال مجلس این عملکردهای ضعیفی که در برخی از دستگاها ی اجرایی همه به آن معترف هستند را خود رییس جمهور باید بیش از همه مورد توجه قرار دهد و سعی کند تا برطرف شوند.

گمان کنم برخورد صادقانه و جدای از فضای تبلیغاتی و جوسازی ضرورتی جدی است که در این شرایط کشور لازم دارد.

*از اظهارنظرهایی که از سیاسیون گروه ها و جناح های مختلف دیده می شود به نظر می آید که یک دعوای سیاسی و جناحی هم بر سر سوال از رییس جمهور وجود دارد.

عده ای مطرح می کنند که رییس جمهور باید خیلی با احتیاط صحبت کند و عده ای دیگر تاکید دارند که باید همه چیز را درباره موانع پیش روی دولت و دست های پشت پرده اتفاقات افشا کند.

نظر شما در این باره چیست؟ دعوای سیاسی که همیشه در کشور وجود دارد اما من مسئله منفی در این میان نمی بینم.

به هر حال در کشور عده ای سلایق مختلفی دارند و می خواهند صرف نظر از اینکه منافع شخصی و گروهی ویژه ای غیر از آنکه مصالح کشور باشد، در نظر گرفته شود؛ این سلایق را در عمل و در نحوه اداره کشور به کار گیرند اما به هر حال زمانی که در کشور سلایق مختلفی وجود دارد گروه های مختلف بر سر اینکه چگونه مسائل کشور حل و فصل شود با هم اختلاف نظر دارند، این اختلاف نظرها اگر صادقانه و واقعی مطرح شود و متهم کردن، توهین و افترا و حرف های غیرواقعی در آن نباشد به نظر من مضر نیست و حتی برای مردم و افکارعمومی روشنگری ایجاد می کند و نسبت به برخی مسائل آگاهی پیدا می کنند.

حالا چه کسانی که سوال را مطرح کرده اند واقعا سوال داشته باشند یا اینکه برخورد سیاسی کرده باشند؛ در هر صورت برای دولت، رییس جمهور و دستگاه های اجرایی فرصتی است تا کارنامه خود را توضیح دهند.

طبیعتا در کارنامه ای که توضیح می دهند یکی از بخش های آن هم این است که چه کارهایی را در برنامه داشته اند و نشده است.

به عنوان نمونه اگر در سیاست خارجی دولت ناموفق بوده دلایل عدم موفقیت را با توجه به اینکه در آغاز کار موفقیت هایی داشته مطرح کند یا در بخش های اقتصادی اگر دولت توانسته تورم را کنترل کند چه موانعی موجب شده بار دیگر افزایش نقدینگی و بالا رفتن تورم اتفاق بیفتد.

اگر این ها را به صورت واقعی و شفاف بگویند ممکن است اشاره ای هم به اختلاف سلیقه ها و نظرات مختلف بکنند که این اشکالی ندارد.

برای اداره کشور ممکن است سلایق مختلفی به کار گرفته شود اما آنچه مهم است این است که مردم در جریان این فعالیت ها و اختلاف نظرها به صورت واقعی قرار گیرند.

به نظر من این فرصتی است که هم باید برنامه دولت تشریح شود و هم اگر موانعی هست به صورت واقعی عنوان شود و هم اگر ضعف هایی در کارنامه دستگاه های مختلف است انکار نشود.

*با توجه به اتفاقاتی که در استیضاح وزیر کار اخیرا در مجلس رخ داد، به نظر شما مجلس ظرفیت این را دارد که حتی اگر رییس جمهور از مسائل پشت پرده ای صحبت نکند، در آرامش و بدون تنش صحبت های رییس جمهوری را بشنود؟ بالاخره اکثریت مجلس، مجلس معتدلی است.

اگر درست برخورد و مباحث صادقانه در مجلس مطرح شود به نظر من اکثریت مجلس راه غلطی را انتخاب نمی کند.

البته در مجلس افرادی هم هستند که در اظهارنظرها، نظارت ها و حتی رای دادنشان عادلانه رفتار نمی کنند و خیلی جهت دار و با همان پیش فرض ها و پیش داوری های ذهنی که دارند با مسائل برخورد می کنند.

این حقیقتی در مجلس است و شاید هیچ گاه هم هیچ مجلسی نداشته باشیم ولو اقلیت که ممکن است به دلیل اینکه فعالیت و حرف جدی برای گفتن ندارند بخواهند با همین شعارهای احساسی رای دهندگان خود را اقناع کنند اما به نظر من اکثریت مجلس ظرفیت این اتفاق را دارد، منتها مهم این است که چگونه با این اکثریت راه تعامل پیش گرفته شود.

* نسبت به روند طرح این سوال اعتراض وجود داشت، به نظر شما طرح این سوال روند عادی داشت یا با آن سیاسی و جناحی برخورد شده است؟ برخی از نزدیکان رییس جمهوری گفتند که طرح این سوال را از چشم جبهه پایداری می بینند و از نظرشان مجلس با آن همراه نیست؟ به هر صورت این حق مجلس است.

چه جبهه پایداری چه هر گروه دیگری که اختلاف نظر و اختلاف سلیقه دارند پیگیر آن باشند، قانون این حق را برای مجلس در نظر گرفته که توضیح بخواهد.

بستگی به برخورد با آن دارد، به هر حال که نمی توانیم بگوییم که یک مجلس یکپارچه داریم که همه از یک حزب و جبهه واحد هستند.

بالاخره این حق برای مجلسی که در آن سلیقه های مختلف وجود دارد طبیعی است.

مهم این است که دست ما پر باشد، از سوال نترسیم، فرصت را غنیمت بشماریم، مسائل را مطرح کنیم.

به نظر من اصل موضوع مهم نیست که از جبهه پایداری یا گروه های دیگر بلکه مهم این است که ما این حق را در کشور قائل باشیم.

*یعنی اصل طرح سوال از رییس جمهوری را مثبت می دانید؟ بله این موضوع یکی از وجه ها و خاصیت های دموکراسی است؛ اینکه مقامی در کشور داشته باشیم که هیچ کسی جرات نکند از او سوال کند یا اگر کسی خواست سوال بپرسد یکی بگوید این جبهه پایداری است، آن چپ یا این راست است و .

به وضعیت کمکی نمی کند.

*به نظرتان این حمایت شما خودزنی به حساب نمی آید؟ خیر، الان برخی از مطبوعات و روزنامه ها هستند که رابطه نزدیکی با آقای روحانی داشته و دارند و خیلی هم به ایشان علاقمند هستند اما سوالات و نقدهای جدی نسبت به برخی از دستگاه ها و کارها در مورد ایشان دارند، اینکه دیگر جبهه پایداری نیست؛ حتی اگر جبهه پایداری یا آقای احمدی نژاد باشد هم باید پاسخ داد.

*شما انتقادات را سازنده می دانید؟ به نظر می آید برخی در قالب نقد در تلاش برای تخریب هستند.

البته باید واقعا نقد، حرف درست و سوال جدی باشد نه اینکه شعار بدهند و خودشان هم بدانند که شعارهایشان، شعارهای بی محتوایی است.

دولت باید در مجلس صادقانه مسائل را توضیح دهد.

این خاصیت دموکراسی است نباید هم تضعیف شود.

اگر ما سابقه این را نداشته ایم که از رییس جمهور در برابر عملکردش سوال جدی شود، ضعف بوده است.

یعنی به گونه ای بوده که یک رییس جمهور برخورد مناسبی نداشته و می رفته در صحن علنی مجلس رییس مجلس و رییس قوه قضاییه و .

را به فحش می کشیده که کسی جرات نکند از او سوالی بپرسد یا حرفی بزند.

اگر سوالی مطرح شد فارغ از اینکه در کدام جناح و گروه است باید برویم و جواب سوال را توضیح دهیم.

این کار می تواند به گسترش دموکراسی و تحکیم جایگاه مجلس و تحکیم رای مردم کمک کند.

مهم نیست که جبهه مخالف ما سئوالی مطرح کند، به هر حال نقطه ضعف یا نقطه ابهام باید هر دو را توضیح داد و از این فرصت استفاده کرد.

این در کل به نفع نظام و کشور است که این حالت مصونیت از سوال و در جایگاه پاسخگویی قرار نگرفتن را در کشور به حداقل برسانیم.

حداقل مقام های انتخابی که در کشور هستند انقدر خود را تقدیس نکنند که کسی جرات نکند از آنها سوال بپرسد.

اینها باید حداقل، در معرض افکارعمومی و مجلس قرار گیرند ولو بدترین مخالفان بیایند و صحبت کنند.


کلید واژه ها: رییس جمهور - حزب کارگزاران سازندگی - رییس جمهوری - حزب کارگزاران - غلامحسین کرباسچی - جمهوری - مجلس - روحانی - کارگزاران - طرح سوال - کرباسچی - دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی - دبیرکل حزب کارگزاران - کشور - مجلس شورای اسلامی - سیاسی - رفتار مناسب - دموکراسی - کارنامه - اعتمادی - انتقاد - واقعیت - اسلامی - رفتار - شورای - واکنش - وعده - شفاف - پرده - دولت

آخرین اخبار سرویس:
کریمی عضو موظف هیات مدیره منطقه آزاد ارس شد

مصرف مواد مخدر از نظر شرعی حرام است/ جنگ تریاک جنگی مرتبط با انگلیس است

کریمی عضو موظف هیات مدیره منطقه آزاد ارس شد

وضعیت تالاب هورالعظیم رضایت بخش است

قرارداد مشارکت بانک سپه در آزادراه مراغه-هشترود امضا می شود

کریمی عضو موظف هیات مدیره منطقه آزاد ارس شد

آیت الله مکارم شیرازی: در مبارزه فرهنگی با مواد مخدر ضعیف عمل کرده ایم

شهری که دبیرکل سازمان جهانی گردشگری آن را بهترین مقصد گردشگری ایران نامید

چراغ سبز سازمان بین المللی جهانگردی به جهانی شدن برنامه های گردشگری ایران

فرهنگ مهدویت، خنثی کننده توطئه فرهنگی دشمن است

فرصت بی نتیجه هیئت حل اختلاف به شورای شهری ها برای انتخاب شهردار

واکنش محسن هاشمی به خبر رد صلاحیت دو گزینه شهرداری تهران

دانلود آهنگ جدید حمید هیراد بنام خاتون

دانلود آهنگ جدید یونس طاهری بنام مهربون

همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی در تبریز برگزار می شود

فرمانده کل سپاه در پیامی شهادت نورخدا موسوی را تسلیت گفت

حمله به 2 طلبه نیشابوری با چاقو

به رفتار دوگانه صداوسیما در قبال آموزش وپرورش انتقاد داریم

هیئت رییسه شورای استان تهران انتخاب شد

سرلشکر جعفری شهادت سید نورخدا موسوی را تسلیت گفت

ماهیت تهدیدات ترکیبی دشمن علیه ایران

کدخدایی: نظارت استصوابی همان نظارت قانونی است

ژست رضا گلزار و ساره بیات کنار ماشین های لوکس +عکس /جراحی زیبایی مدل گوش الاغی به ایران رسید! ( برگزیده )

مرعشی: هر 2 گزینه شهرداری تهران مثل هلو هستند

شورای نگهبان چه ایراداتی به CFT گرفت؟

تشکر مسئولان ارشد استان درعای سوریه از جمهوری اسلامی ایران

آیت الله مکارم شیرازی: مصرف مواد مخدر از نظر شرعی حرام است

پمپئو به رسانه ها به خاطر نقل حرف هایش حمله می کند

له شدن پژو آر دی زیر چرخ های کامیون با سه کشته در نیشابور + فیلم

قرارداد مشارکت بانک سپه در آزادراه مراغه-هشترود امضا می شود

صالحی: اثبات حقانیت کشورمان از طریق قدرت علمی ممکن است

تصویرسازی وقایع صدر اسلام تاکنون در نمایشگاه حرا تا حرم

کدخدایی: نظارت استصوابی همان نظارت قانونی است

خدمتی بالاتر از مبارزه با این مواد مخدر نیست/ لزوم کنترل بیشتر مرزها

اساسنامه ایجاد باشگاه های علمی ایران در یونسکو تدوین می شود

تشییع پیکر پدر شهید در جهرم

ممنوعیت کاشت برنج در فارس

بازدید سیدابراهیم رییسی از چند کتاب فروشی

برگزاری یادواره خبرنگار شهید «محسن خزایی» در مشهد

تکذیب گمانه زنی ها درباره تغییر سعیدی کیا

ضرورت حفظ و ارائه میراث ایران بزرگ در بین کشورهای مختلف منطقه به صورت اشتراکی

استخدام مدرس و مترجم زبان ترکی استانبولی در مجموعه آموزشی بیاموز

استخدام باطریساز ماهر دوره دیده ایران خودرو در تهران

درخواست پناهندگی یک دیپلمات بلندپایه افغانستان در آلمان

چگونگی دعوت کردن مردم به دین از زبان امام صادق(ع)

برگزاری مانور واقعی پدافند غیرعامل در سیمرغ

خبر تغییر رییس بنیاد مستضعفان تکذیب شد

فضیلت تلاوت سوره مسد

فرمانده کل سپاه در پیامی شهادت نورخدا موسوی را تسلیت گفت

ظریف: از طرح سعودی برای ترور شخصیت های ایرانی اطلاع داشتیم

26 آبان پایان مهلت پیش بینی شده در قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان است

دستاوردهای دولت و نظام به طور ویژه برای مردم تبیین شود

دستاوردهای دولت و نظام به طور ویژه برای مردم تبیین شود

تحریم ها تاثیری بر قدرت نظامی ایران ندارد

افتتاح تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز

چرا پمپئو نمی خواهد مسئولیت سخنانش علیه ایران را بپذیرد؟

14 استاندار بازنشسته کشور مشخص شدند

بهره گیری از نظرات نخبگان برای مبارزه با مواد مخدر موثر است

دستاوردهای دولت و نظام به طور ویژه برای مردم تبیین شود

ظریف طرح ترور سردار سلیمانی را تایید کرد

امیر دریادار سیاری: تحریم تاثیری بر نیروهای مسلح ایران ندارد

طنز: واکنش تلگرام به بازگشت خبرگزاری ها

پاکستان یک فرمانده کلیدی دیگر طالبان را نیز آزاد کرد

حداد عادل: زبان ابزار کارآمد توسعه کشورها است

یادداشت میهمان؛ انتخابات میان دوره ای آمریکا، نتایج و پیامدها در عرصه داخلی و بین المللی

مقدم فر: مدیریت طهرانی مقدم گوهر گم شده مدیران اجرایی کشور است

سفر معاون اول رییس جمهور به خوزستان

حسین مرعشی و یادآوری ادبیات احمدی نژاد

آیت الله مکارم شیرازی: مصرف مواد مخدر از نظر شرعی حرام است

جامعه اسلامی جامعه بدون تبعیض است نه بی تفاوت/ مجلس به بررسی الگوی ایرانی اسلامی ورود می کند/ برای حفظ نظام که امر مقدسی است نمی توانیم از وسیله نامقدس استفاده کنیم

تنها 8 درصد مردم بر رفتار فرزندان شان در فضای آنلاین نظارت دارند

مؤسسات قرآنی بیجار مورد ارزیابی قرار گرفتند

نیروی دریایی ایران حرف اول را در منطقه می زند

تکذیب گمانه زنی ها درباره تغییر رییس بنیاد مستضعفان

گردهمایی فعالان هیئت های مذهبی سمنان برگزار می شود

واکنش ایران به تأیید مجدد آژانس بر پایبندی تهران به برجام

حمله به 2 طلبه نیشابوری با چاقو

استخدام کارمند تمام وقت جهت یک فروشگاه اینترنتی در مازندران

پرواز زیبای پرندگان در ساحل نوشهر + فیلم

فیروزی در گفت وگو با فارس: مخالفت با آخوندی کاملا فراجناحی و بر اساس ادلّه و کارنامه مدیریتی این فرد است

طی حکمی جلال حسینی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی شد

70 درصد سرمایه کشور در دست معدود افراد/ سال سختی بودجه ای در پیش رو داریم

بهره گیری از نظرات نخبگان برای مبارزه با مواد مخدر موثر است

قصه ناگفته پدر

هفته آینده؛ بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس

مردم از عملکرد مدیران شهرداری اهواز رضایت ندارند

گفت و شنود اهالی شورا و نمایندگان شیراز در مجلس

مبارزه با مواد مخدر حفظ بشریت است

تکذیبِ تغییر رییس بنیاد مستضعفان

سارقان مسلح طلافروشی گتوند چهره شناسی شدند

مبارزه با مواد مخدر جهاد است

نماز جمعه ظرفیتی برای مقابله با جنگ نرم دشمن است

استفاده از مجازات های جایگزین حبس | مواظب گروه های نوظهور انحرافی باشید

آشنایی با حقوق متهم برای ارائه آخرین دفاع

سردار مومنی: 2 میلیون و 800 هزار معتاد در کشور داریم

راه حلی از قرآن: چگونه فرزند خوب تربیت کنیم؟

تغییر رییس بنیاد مستضعفان تکذیب شد

انتصاب استاندار کهگیلویه و بویراحمد حاشیه ساز شد/ چه کسی پاسخگو است؟

نفت بلای جان اقتصاد ایران

استخدام پژوهشگر اقتصادی در یک شرکت دانش بنیان

پاسخگویی رییس جمهور در مجلس خاصیت دموکراسی است (گفت وگو با غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی)

پاسخگویی رییس جمهور در مجلس خاصیت دموکراسی است (گفت وگو با غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی)