مطالب مرتبط:
450 میلیارد تومان وام شهریه پرداخت شده است/ راه اندازی 30 کارگاه مهارت محور در دانشگاه فنی و حرفه ای
مرکز بین المللی آموزش های مهارتی راه اندازی می شود/ افزایش 10درصدی شهریه دانشجویان دانشگاه جامع
پرداخت بدهی «شهریه» دانشجویان کمیته امدادی به دانشگاه ها
شهریه نوبت دوم دانشگاه هنر اعلام شد
دانشگاه های غیرانتفاعی ملزم به اعلام میزان شهریه هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 08:552018-08-14دانش

این دانشگاه کمترین شهریه را می گیرد


رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی گفت: دانشگاه علمی کاربردی در میان دانشگاه های غیر دولتی کمترین شهریه را اخذ می کند.

- دکتر عبدالرضا مجدالدین در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه کشور در حوزه آموزش های تخصصی عالی کوتاه مدت سردرگمی دارد، گفت: اگرچه وزارت علوم متولی این حوزه است اما این حوزه آن طور که باید پوشش داده نمی شود.

رییس موسسه آموزش عالی علمی_ کاربردی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی می تواند یک نهاد الگوساز باشد، گفت: جای جهاد در نهادهای حاکمیتی آموزش های عالی کوتاه مدت در سطح کشور خالی است و جهاد دانشگاهی می تواند این وظیفه را نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح بین المللی بر عهده بگیرد و دستاوردهای خود را به کل محیط آموزش عالی کوتاه مدت کشور تعمیم دهد.

وی با بیان اینکه سابقه کار جهاد دانشگاهی نشانگر آن است که این نهاد می تواند یک سازمان آموزش های عالی تخصصی کوتاه مدت داشته باشد، اظهار کرد:طبق نقشه جامع شورای عالی این ماموریت به جهاد داده شده است، حتی در مقطعی در سال 1394 وزارت علوم مجوزی هم برای این کار به جهاد دانشگاهی داد، اما این سازمان هنوز شکل نگرفته است.

اگر این اتفاق رخ دهد، جهاد دانشگاهی می تواند آموزش عالی کوتاه مدت کشور در سطح کشور و حتی در سطح بین الملل را پوشش دهد و این گلخانه را به گلستان تبدیل کند.

مجد الدین درباره تاثیر کیفی سازی و ارتقای کیفیت بر روی تعداد کدرشته های این موسسه یادآور شد: خوشبختانه براساس اساسنامه جهاد دانشگاهی که دو ماموریت عمده حوزه های علمی و فنی و فرهنگی را رسالت خود قرار داده، ما نیز حوزه صنعت را اولین ماموریت و فرهنگ و هنر را دومین ماموریت خود قرار دادیم، البته بعضا در جاهایی به خاطر اینکه مراکز دیگری وجود داشتند که در حوزه فرهنگ و هنر فعالیت می کردند، بعضی از واحدهای ما در استان ها با واحد استانی توافق کردند که در حوزه مدیریت و خدمات نیز فعالیت کنند.

تنها 30 درصد فارغ التحصیلان ما بیکارند رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی درباره تعداد مدرسان این موسسه توضیح داد: در نیم سال گذشته یعنی سال 96 بیش از سه هزار مدرس با ما همکاری داشتند که از این بین 117 نفر خبره، 86 نفر عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی و 94 نفر از آن ها عضو هیئت علمی دانشگاه بوده اند.

مجد الدین درباره وضعیت اشتغال دانش آموختگان این موسسه یادآور شد: خوشبختانه در دو نوبت یعنی در سال 87 و 96 در خصوص وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان کار پیمایشی انجام دادیم و نتایج آن را به صورت یک طرح تحقیقی در اختیار دانشگاه قرار دادیم که نشان می داد حدود 50 درصد از این فارغ التحصیلان شاغل شده بودند و بخشی از این ها در مقطع بالاتر تحصیل می کردند و بخشی نیز در حال انجام خدمت سربازی بودند و کمتر از 30 درصد بیکار بودند.

وی درباره رشته های پرطرفدار این موسسه، توضیح داد: در حوزه صنعت، IT و رشته های مرتبط با آن پرطرفدار است در حوزه مدیریت و خدمات نیز رشته های حقوق و حسابداری طرفداران زیادی دارند، در حوزه فرهنگ و هنر نیز رشته های گرافیک و معماری پرطرفدار محسوب می شود، در کشاورزی نیز رشته های گیاهان دارویی و گیاه پزشکی علاقه مندان بیشتری دارند.

کشاورزی، رشته کم طرفدار علمی کاربردی رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی رشته کشاورزی را به عنوان یکی از رشته های کم طرفدار عنوان کرد و گفت: بعد از کشاورزی برخی از رشته های صنعتی نیز چون هزینه بر اند، مراکزی که این رشته ها را ارائه می دهند، محدودتراند.

مجد الدین میزان پذیرش دانشجو در رشته های کشاورزی در سال 96 را دو درصد عنوان کرد و گفت: این در حالی است که سهم دانشجویان این رشته باید 25 درصد باشد.

وی شهریه پایین این دانشگاه را از مهم ترین چالش های این موسسه عنوان کرد و گفت: این مسئله و افزایش هزینه ها باعث شده است که ما همه ساله با کمبود منابع مواجه شویم و درآمدهای ما از محل شهریه، هزینه ها را پوشش نمی دهد و گاهی اوقات حتی در پرداخت حق التدریس مدرسان نیز وقفه هایی صورت گرفته و گاهی مجبور شده ایم وام هایی را از سایر منابع جهاد اخذ کنیم تا در بعضی از مراکز حق التدریس مدرسان را پرداخت کنیم.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی در میان دانشگاه های غیر دولتی کمترین شهریه را اخذ می کند، متذکر شد: این موضوع باید اصلاح شود و دست مراکز نیز در پذیرش بازتر گذاشته شود تا خودشان را تنظیم کنند که کیفیت آسیب نبیند.

مجد الدین افزود: در برنامه های ما اولین آیتم ارتقای کیفیت اعم از تامین زیرساخت ها، تجهیزات و منابع مالی است و در حال حاضر با کمک جهاد این کارها را انجام می دهیم و خوشبختانه در خیلی از موارد هم موثر بوده است، البته این به معنای این نیست که ما در جایی ضعفی نداریم، اتفاقا پنج – شش مرکز در وضعیتی قرار دارند که در سطح بندی دانشگاه در سطح سوم قرار می گیرند و از نظر ما یا باید تعطیل شوند و یا اینکه خود را ارتقا دهند.

وی درباره عملکرد جهاد دانشگاهی در طول 38 سال گذشته توضیح داد: من تمام طول عمر خدمتی خود را در جهاد گذرانده ام و تجربه کار در سازمان های دیگر را نداشته ام، اما وقتی با دوستانی که در جاهای دیگر کار کرده و دوباره به جهاد بازگشته اند یا کسانی که از جهاد به سازمان های دیگر رفته اند، صحبت می کنم و قضاوت آن ها را می شنوم متوجه می شوم که آن ها نیز تصریح می کنند که محیط جهاد، گلخانه ای است که به گفته مقام معظم رهبری باید به گلستان تبدیل شود.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی درباره مراکز برتر این موسسه در سال 96 گفت: ما هر ساله یک ارزیابی درون سازمانی از 40 مرکزمان انجام می دهیم و جشنواره ای تحت عنوان امید داریم که در آن مراکز برترمان را معرفی می کنیم.

مجد الدین افزود: امسال برترین مراکز ما به ترتیب مراکز مشهد، اراک و کرمانشاه هستند.

وی درباره جشنواره امید توضیح داد: در این جشنواره هر سال پژوهشگر برترمان را معرفی می کنیم و امسال دکتر خلیل جلیلی از مرکز کرمانشاه به عنوان پژوهشگر برتر انتخاب شد.

همچنین در این جشنواره آقای حامدی فر دانشجوی کارشناسی از مرکز اراک به عنوان کارآفرین برتر معرفی شد.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی افزود: بعد از مراکز مشهد، اراک و کرمانشاه مراکز زنجان، بندرعباس، ارومیه، تبریز، اهواز و بندرانزلی 10 مرکز برتر امسال ما بوده اند.

مجد الدین ادامه داد: تا به حال موسسه ما بیش از 120 هزار فارغ التحصیل داشته است و درحال حاضر 27 هزار دانشجو در این موسسه مشغول به تحصیل اند و این موسسه با کمترین تعداد نیرو یعنی حدود 570 نیرو در ستاد مراکز ما این خدمات را ارائه می کند.

هزینه یک میلیاردی برای فعالیت های فرهنگی دانشجویی وی یادآور شد: در برنامه مدون سه ساله اخیر اتفاق خوبی رخ داد و بیش از 30 هزار متر مربع ظرفیت فیزیکی برای مراکزمان اضافه کردیم و بیش از 30 میلیارد تومان وام در اختیار واحدها و مراکزمان برای زیرساخت، تجهیز و ترمیم حق التدریس قرار دادیم و همچنین در سال گذشته بیش از یک میلیارد تومان برای فعالیت های دانشجویی فرهنگی هزینه کردیم.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه سایر مراکز علمی کاربردی کمتر به مسائل فرهنگی دانشجویان می پردازند، یادآور شد: ما با توجه به رسالت فرهنگی جهاد تقریبا 1714 برنامه فرهنگی داشته ایم که بیش از یک میلیارد تومان برای ما هزینه داشته است.

وی با بیان اینکه در مراکز علمی کاربردی این موسسه هشت مرکز رشد فعالیت می کنند، گفت: امسال دو مرکز نوآوری و سال گذشته شش مرکز نوآوری در دل مراکز علمی کاربردی ما شکل گرفته اند و هم تحت آموزش اند و همین که خدمات ارائه می دهند.

مجد الدین درباره تاریخچه موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اظهارکرد: موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی از سال 77 در معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی با هشت مرکز شکل گرفت و در سال 81 تبدیل به یک تشکیلات مستقل شد و در سال 90 با مجوز شورای گسترش وزارت علوم به موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی تبدیل شد.

وی افزود: در سال 90، 47 مرکز در ذیل این موسسه ایجاد کردیم که در حال حاضر 40 مرکز از این ها فعال اند و هفت مرکز به خاطر بحث کیفیت گرایی تعطیل شده اند.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی درباره تعداد کدرشته محل های این موسسه توضیح داد: تعداد کدرشته محل های ما در مهر 97 نزدیک به 500 رشته محل است و در نیم سال گذشته تقریبا 27 هزار دانشجو در 40 مرکز ما حضور داشته اند.

مجد الدین در پایان افزود: ما در زیرگروه های سه گانه صنعت که عمده رشته های آن در حوزه IT است، فرهنگ و هنر که عمده رشته های آن فرهنگی است و مدیریت و خدمات که عمده رشته های آن حقوق، مدیریت و حسابداری هستند، دانشجو می پذیریم.

یک مرکز ما نیز در کاشمر در زیرگروه کشاورزی فعالیت می کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جهاد دانشگاهی - دانشگاه - جهاد - عالی - آموزش - علمی کاربردی - موسسه - کاربردی - علمی - فارغ التحصیلان - فرهنگ و هنر - کشور - دانشگاه علمی کاربردی - وزارت علوم - هیئت علمی - فرهنگ - اشتغال - دانشگاه علمی - وزارت - شهریه - استان - بین المللی - نشان - علوم - خبرنگار - فرهنگی - گلستان - مدیریت - شورای - توافق

آخرین اخبار سرویس:
سیاست زدگی تشکل ها موجب جدایی جنبش دانشجویی از مردم می شود/ نادیده گرفتن توانمندی ها، آفت جریان دانشجویی

کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی در دانشگاه خواجه نصیر برگزار می شود

دوره آموزشی بازاریابی دیجیتال در دانشگاه امیرکبیر برگزار می شود

برنامه دستخط امروز میزبان مخبر دزفولی است

برنامه دستخط میزبان مخبر دزفولی است

آغاز فعالیت تشکل های دانشجویی به مناسبت روز دانشجو /دانشگاه محل حضور رییس جمهور، مشخص نیست

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه مازندران و معاونت فرهنگی وزارت علوم امضا شد

همایش ملی مسئولیت اجتماعی در قزوین برگزار شد

تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه خلیج فارس بوشهر و دانشگاه UTM مالزی امضا شد

سگ ها را نسوزانید/ عقیم سازی؛ پیشنهاد یک استاد دانشگاه برای کنترل زاد و ولد سگ های ولگرد در اهواز

خبر جدید پاکستان از مرزبانان آزاد شده

مراسم فارغ التحصیلی حافظان قرآن در استان «عفیف» عربستان

تصویری حیرت انگیز از یک خوشه کهکشانی

رضا صمیم: نظام دیجیتال، تولید دانش کلاس را بی معنا کرده است

همایش ملی مسئولیت اجتماعی در دانشگاه آزاد قزوین

پذیرش دانشجو در علمی کاربردی لرستان بر اساس ماموریت گرایی مراکز

طوفان ماده تاریک با سرعت سمت زمین می آید

تخصیص اعتبار فرهنگی به دانشجویان خارجی

طوفان ماده تاریک در راه زمین

خانه خود را با آفتاب خنک کنید !

همایش ملی پیشرفت های معماری سازمانی

زمان برگزاری آزمون زبان دکتری پیام نور اعلام شد

عجیب ترین رشته های دانشگاهی دنیا

اولین کارگروه واگذاری پروژه های ساختمانی علوم پزشکی لرستان برگزار شد

تجلیل از اساتید ، محققان و دانش پژوهان برتر زمین شناسی در قم

گزینه جدی مدیرعامیل منطقه آزاد کیش

اشتغال به تحصیل 179 دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه یزد

دلایل نظریه پرداز نبودن ایران در فلسفه علم جهان

برگزاری اولین مسابقات رباتیک شهری در دانشگاه سیستان و بلوچستان

امضای تفاهم نامه همکاری میان ورزش بسیج و دانشگاه شهید رجایی

برگزاری چالش بیور دانشگاه واترلو کانادا در ایران

دانشگاه شهید بهشتی 270 دانشجوی خارجی دارد

پنج مرزبان ربوده شده مرز میرجاوه ،در مسیر بازگشت به کشور

https://www.e-estekhdam.com/?p=1472259

https://www.isna.ir/news/97082311610/جاده-های-تندرستی-در-خوابگاه-های-دخترانه-گسترش-می-یابد

http://www.irna.ir/fa/News/83100209/

http://shoaresal.ir/fa/news/169080/تشکل های-دانشگاه-آزاد-اسلامی-هیأت های-اندیشه ورز-راه اندازی-کنند

http://khabaredagh.ir/fa/news/791459/مقصود-فراستخواه-استاد-دانشگاه-از-هر-ده-نفری-که-از-کشور-خارج-می شوند-تنها-2-نفر-خواهان-بازگشت-به-ایران-هستند

8

8

45128466

https://www.afkarnews.com/fa/tiny/news-810225

8

http://aftabnews.ir/fa/news/556768/وزیر-علوم-دانشگاه-تربیت-مدرس-به-سوریه-می رود

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277487/معرفی-تجربیات-دانشگاه-علوم-پزشکی-شیراز-به-دانشگاه های-علوم-پزشکی-کشور

news

45128225

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277827/اعلام-نتایج-داوطلبان-دکتری-بدون-آزمون-ویژه-استعدادهای-درخشان

http://shoaresal.ir/fa/news/169045/شرایط-حذف-کنکور-در-سال-98

https://www.etelanews.com/fa/news/67914/اینم-جایگاه-ویژه-زنان-در-ورزشگاه

1542218158

http://www.ecofars.com/view.php?newsid=232815

http://pana.ir/news/870505

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277817/خادمان-اماکن-مذهبی-گلستان-بیمه-تکمیلی-شدند-فیلم

https://www.rouydad24.ir/fa/news/154727/تکذیب-شایعه-تغییر-وزیر-علوم

https://fa.shafaqna.com/news/661091/

1542214558

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277758/رویداد-ملی-ایده-بازار-خوراک-و-نوشیدنی

http://www.irna.ir/fa/News/83100035/

https://fa.shafaqna.com/news/661076/

https://fa.shafaqna.com/news/661072/

http://www.irna.ir/fa/News/83100027/

ثبت نام 400 دانشجوی دانشگاه فرهنگیان در جشنواره نمونه

http://iqna.ir/fa/news/3764135/کارگاه-ریشه شناسی-مفردات-قرآن-در-زبان های-سامی-برگزار-شد

1542211857

http://qafqaz.ir/fa/?p=53868

http://www.irna.ir/fa/News/83100000/

http://snn.ir/fa/news/724082/نقشه-جامع-علمی-کشور-باید-تغییر-کند

http://iqna.ir/fa/news/3764138/اعلام-جزییات-دهمین-دوره-مسابقات-قرآن-دانشجویی-عربستان

https://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1397/8/23/959603_626.jpg

http://khabaredagh.ir/fa/news/791417/داوطلبان-مراقب-باشند-برخی-دانشگاه ها-به-صورت-غیرقانونی-دانشجوی-کارشناسی-ارشد-و-دکتری-جذب-کردند

http://www.irna.ir/fa/News/83099977/

1542209157

http://iqna.ir/fa/news/3764131/تقریر-نظر-علامه-طباطبایی-در-باب-تأویل-علامه-به-نیمی-از-مسائل-فلسفه-اجتماع-توجه-داشته-است

http://www.irna.ir/fa/News/83099949/

http://snn.ir/fa/news/724168/آیت-اللهی-حق-حضانت-والدین-را-به-هر-دلیلی-نمی شود-سلب-کرد-چرا-لایحه-برای-قاچاق-اطفال-تخفیف-قائل-شده-است

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277674/آزمایشگاههای-دانشگاه-یاسوج-در-خدمت-استاندارسازی-تولیدات-استان

http://www.irna.ir/fa/News/83099925/

http://www.irna.ir/fa/News/83099887/

http://www.hamshahrionline.ir/news/422685/نرخ-بیکاری-فارغ-التحصیلان-19-درصد-اعلام-شد-کبگانیان-بیکاری

http://snn.ir/fa/news/724167/دانشگاه-علمی کاربردی-محلی-برای-تمرین-کسب وکار-اولین-مرکز-نوآوری-کنجد-افتتاح-شد

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277696/تشکیل-کارگروه-تخصصی-دبیر-خانه-شورای-عالی-مناطق-آزاد-و-صنعتی-استان

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277648/برگزاری-کنگره-بین-المللی-روز-جهانی-دیابت-در-اردبیل

https://www.tabnak.ir/fa/news/851760/اقدام-غیرقانونی-برخی-از-مراکز-در-جذب-دانشجوی-دکتری

http://snn.ir/fa/news/724163/نتایج-رقابت-کشوری-رویای-کهکشانی-من-اعلام-شد

https://www.tabnak.ir/fa/news/851757/شرایط-ارزیابی-مدارک-تحصیلی-متقاضیان-دکتری-خارج-از-کشور

http://www.tehran24.news/news/138765/انتصاب-جدید-در-روزهای-پایانی-ریاست-افشانی-بر-شهرداری

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277659/برگزاری-رویداد-ملی-ایده-بازار-خوراک-و-نوشیدنی

http://www.irna.ir/fa/News/83099820/

http://snn.ir/fa/news/723928/جلسه-پرسش-و-پاسخ-دانشجویی-در-دانشگاه-علوم-پزشکی-بجنورد-برگزار-شد-از-بیان-مشکلات-تا-وعده های-زمان دار

http://snn.ir/fa/news/724166/اعضای-هیات-عامل-صندوق-نوآوری-و-شکوفایی-منصوب-شدند

http://www.irna.ir/fa/News/83099815/

http://snn.ir/fa/news/724077/تفاهم نامه-همکاری-بین-دانشگاه-مازندران-و-معاونت-فرهنگی-وزارت-علوم-امضا-شد

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277341/همایش-کارآفرینی-در-دانشگاه-سیستان-و-بلوچستان-برگزار-شد

http://www.irna.ir/fa/News/83099807/

http://snn.ir/fa/news/724161/توقف-برنامه-تکمیل-ظرفیت-دانشگاه ها-در-سال-آینده-تعدادی-از-رشته های-بدون-آزمون-حذف-می شوند

https://www.parsnews.com/fa/tiny/news-560424

https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-691830

https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-691824

https://www.tabnak.ir/fa/news/851737/نتایج-دکتری-بدون-آزمون-استعدادهای-درخشان-دانشگاه-آزاد-اعلام-شد

این دانشگاه کمترین شهریه را می گیرد

این دانشگاه کمترین شهریه را می گیرد