مطالب مرتبط:
450 میلیارد تومان وام شهریه پرداخت شده است/ راه اندازی 30 کارگاه مهارت محور در دانشگاه فنی و حرفه ای
مرکز بین المللی آموزش های مهارتی راه اندازی می شود/ افزایش 10درصدی شهریه دانشجویان دانشگاه جامع
پرداخت بدهی «شهریه» دانشجویان کمیته امدادی به دانشگاه ها
شهریه نوبت دوم دانشگاه هنر اعلام شد
دانشگاه های غیرانتفاعی ملزم به اعلام میزان شهریه هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 08:552018-08-14دانش

این دانشگاه کمترین شهریه را می گیرد


رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی گفت: دانشگاه علمی کاربردی در میان دانشگاه های غیر دولتی کمترین شهریه را اخذ می کند.

- دکتر عبدالرضا مجدالدین در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه کشور در حوزه آموزش های تخصصی عالی کوتاه مدت سردرگمی دارد، گفت: اگرچه وزارت علوم متولی این حوزه است اما این حوزه آن طور که باید پوشش داده نمی شود.

رییس موسسه آموزش عالی علمی_ کاربردی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی می تواند یک نهاد الگوساز باشد، گفت: جای جهاد در نهادهای حاکمیتی آموزش های عالی کوتاه مدت در سطح کشور خالی است و جهاد دانشگاهی می تواند این وظیفه را نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح بین المللی بر عهده بگیرد و دستاوردهای خود را به کل محیط آموزش عالی کوتاه مدت کشور تعمیم دهد.

وی با بیان اینکه سابقه کار جهاد دانشگاهی نشانگر آن است که این نهاد می تواند یک سازمان آموزش های عالی تخصصی کوتاه مدت داشته باشد، اظهار کرد:طبق نقشه جامع شورای عالی این ماموریت به جهاد داده شده است، حتی در مقطعی در سال 1394 وزارت علوم مجوزی هم برای این کار به جهاد دانشگاهی داد، اما این سازمان هنوز شکل نگرفته است.

اگر این اتفاق رخ دهد، جهاد دانشگاهی می تواند آموزش عالی کوتاه مدت کشور در سطح کشور و حتی در سطح بین الملل را پوشش دهد و این گلخانه را به گلستان تبدیل کند.

مجد الدین درباره تاثیر کیفی سازی و ارتقای کیفیت بر روی تعداد کدرشته های این موسسه یادآور شد: خوشبختانه براساس اساسنامه جهاد دانشگاهی که دو ماموریت عمده حوزه های علمی و فنی و فرهنگی را رسالت خود قرار داده، ما نیز حوزه صنعت را اولین ماموریت و فرهنگ و هنر را دومین ماموریت خود قرار دادیم، البته بعضا در جاهایی به خاطر اینکه مراکز دیگری وجود داشتند که در حوزه فرهنگ و هنر فعالیت می کردند، بعضی از واحدهای ما در استان ها با واحد استانی توافق کردند که در حوزه مدیریت و خدمات نیز فعالیت کنند.

تنها 30 درصد فارغ التحصیلان ما بیکارند رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی درباره تعداد مدرسان این موسسه توضیح داد: در نیم سال گذشته یعنی سال 96 بیش از سه هزار مدرس با ما همکاری داشتند که از این بین 117 نفر خبره، 86 نفر عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی و 94 نفر از آن ها عضو هیئت علمی دانشگاه بوده اند.

مجد الدین درباره وضعیت اشتغال دانش آموختگان این موسسه یادآور شد: خوشبختانه در دو نوبت یعنی در سال 87 و 96 در خصوص وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان کار پیمایشی انجام دادیم و نتایج آن را به صورت یک طرح تحقیقی در اختیار دانشگاه قرار دادیم که نشان می داد حدود 50 درصد از این فارغ التحصیلان شاغل شده بودند و بخشی از این ها در مقطع بالاتر تحصیل می کردند و بخشی نیز در حال انجام خدمت سربازی بودند و کمتر از 30 درصد بیکار بودند.

وی درباره رشته های پرطرفدار این موسسه، توضیح داد: در حوزه صنعت، IT و رشته های مرتبط با آن پرطرفدار است در حوزه مدیریت و خدمات نیز رشته های حقوق و حسابداری طرفداران زیادی دارند، در حوزه فرهنگ و هنر نیز رشته های گرافیک و معماری پرطرفدار محسوب می شود، در کشاورزی نیز رشته های گیاهان دارویی و گیاه پزشکی علاقه مندان بیشتری دارند.

کشاورزی، رشته کم طرفدار علمی کاربردی رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی رشته کشاورزی را به عنوان یکی از رشته های کم طرفدار عنوان کرد و گفت: بعد از کشاورزی برخی از رشته های صنعتی نیز چون هزینه بر اند، مراکزی که این رشته ها را ارائه می دهند، محدودتراند.

مجد الدین میزان پذیرش دانشجو در رشته های کشاورزی در سال 96 را دو درصد عنوان کرد و گفت: این در حالی است که سهم دانشجویان این رشته باید 25 درصد باشد.

وی شهریه پایین این دانشگاه را از مهم ترین چالش های این موسسه عنوان کرد و گفت: این مسئله و افزایش هزینه ها باعث شده است که ما همه ساله با کمبود منابع مواجه شویم و درآمدهای ما از محل شهریه، هزینه ها را پوشش نمی دهد و گاهی اوقات حتی در پرداخت حق التدریس مدرسان نیز وقفه هایی صورت گرفته و گاهی مجبور شده ایم وام هایی را از سایر منابع جهاد اخذ کنیم تا در بعضی از مراکز حق التدریس مدرسان را پرداخت کنیم.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی در میان دانشگاه های غیر دولتی کمترین شهریه را اخذ می کند، متذکر شد: این موضوع باید اصلاح شود و دست مراکز نیز در پذیرش بازتر گذاشته شود تا خودشان را تنظیم کنند که کیفیت آسیب نبیند.

مجد الدین افزود: در برنامه های ما اولین آیتم ارتقای کیفیت اعم از تامین زیرساخت ها، تجهیزات و منابع مالی است و در حال حاضر با کمک جهاد این کارها را انجام می دهیم و خوشبختانه در خیلی از موارد هم موثر بوده است، البته این به معنای این نیست که ما در جایی ضعفی نداریم، اتفاقا پنج – شش مرکز در وضعیتی قرار دارند که در سطح بندی دانشگاه در سطح سوم قرار می گیرند و از نظر ما یا باید تعطیل شوند و یا اینکه خود را ارتقا دهند.

وی درباره عملکرد جهاد دانشگاهی در طول 38 سال گذشته توضیح داد: من تمام طول عمر خدمتی خود را در جهاد گذرانده ام و تجربه کار در سازمان های دیگر را نداشته ام، اما وقتی با دوستانی که در جاهای دیگر کار کرده و دوباره به جهاد بازگشته اند یا کسانی که از جهاد به سازمان های دیگر رفته اند، صحبت می کنم و قضاوت آن ها را می شنوم متوجه می شوم که آن ها نیز تصریح می کنند که محیط جهاد، گلخانه ای است که به گفته مقام معظم رهبری باید به گلستان تبدیل شود.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی درباره مراکز برتر این موسسه در سال 96 گفت: ما هر ساله یک ارزیابی درون سازمانی از 40 مرکزمان انجام می دهیم و جشنواره ای تحت عنوان امید داریم که در آن مراکز برترمان را معرفی می کنیم.

مجد الدین افزود: امسال برترین مراکز ما به ترتیب مراکز مشهد، اراک و کرمانشاه هستند.

وی درباره جشنواره امید توضیح داد: در این جشنواره هر سال پژوهشگر برترمان را معرفی می کنیم و امسال دکتر خلیل جلیلی از مرکز کرمانشاه به عنوان پژوهشگر برتر انتخاب شد.

همچنین در این جشنواره آقای حامدی فر دانشجوی کارشناسی از مرکز اراک به عنوان کارآفرین برتر معرفی شد.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی افزود: بعد از مراکز مشهد، اراک و کرمانشاه مراکز زنجان، بندرعباس، ارومیه، تبریز، اهواز و بندرانزلی 10 مرکز برتر امسال ما بوده اند.

مجد الدین ادامه داد: تا به حال موسسه ما بیش از 120 هزار فارغ التحصیل داشته است و درحال حاضر 27 هزار دانشجو در این موسسه مشغول به تحصیل اند و این موسسه با کمترین تعداد نیرو یعنی حدود 570 نیرو در ستاد مراکز ما این خدمات را ارائه می کند.

هزینه یک میلیاردی برای فعالیت های فرهنگی دانشجویی وی یادآور شد: در برنامه مدون سه ساله اخیر اتفاق خوبی رخ داد و بیش از 30 هزار متر مربع ظرفیت فیزیکی برای مراکزمان اضافه کردیم و بیش از 30 میلیارد تومان وام در اختیار واحدها و مراکزمان برای زیرساخت، تجهیز و ترمیم حق التدریس قرار دادیم و همچنین در سال گذشته بیش از یک میلیارد تومان برای فعالیت های دانشجویی فرهنگی هزینه کردیم.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه سایر مراکز علمی کاربردی کمتر به مسائل فرهنگی دانشجویان می پردازند، یادآور شد: ما با توجه به رسالت فرهنگی جهاد تقریبا 1714 برنامه فرهنگی داشته ایم که بیش از یک میلیارد تومان برای ما هزینه داشته است.

وی با بیان اینکه در مراکز علمی کاربردی این موسسه هشت مرکز رشد فعالیت می کنند، گفت: امسال دو مرکز نوآوری و سال گذشته شش مرکز نوآوری در دل مراکز علمی کاربردی ما شکل گرفته اند و هم تحت آموزش اند و همین که خدمات ارائه می دهند.

مجد الدین درباره تاریخچه موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اظهارکرد: موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی از سال 77 در معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی با هشت مرکز شکل گرفت و در سال 81 تبدیل به یک تشکیلات مستقل شد و در سال 90 با مجوز شورای گسترش وزارت علوم به موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی تبدیل شد.

وی افزود: در سال 90، 47 مرکز در ذیل این موسسه ایجاد کردیم که در حال حاضر 40 مرکز از این ها فعال اند و هفت مرکز به خاطر بحث کیفیت گرایی تعطیل شده اند.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی درباره تعداد کدرشته محل های این موسسه توضیح داد: تعداد کدرشته محل های ما در مهر 97 نزدیک به 500 رشته محل است و در نیم سال گذشته تقریبا 27 هزار دانشجو در 40 مرکز ما حضور داشته اند.

مجد الدین در پایان افزود: ما در زیرگروه های سه گانه صنعت که عمده رشته های آن در حوزه IT است، فرهنگ و هنر که عمده رشته های آن فرهنگی است و مدیریت و خدمات که عمده رشته های آن حقوق، مدیریت و حسابداری هستند، دانشجو می پذیریم.

یک مرکز ما نیز در کاشمر در زیرگروه کشاورزی فعالیت می کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جهاد دانشگاهی - دانشگاه - جهاد - عالی - آموزش - علمی کاربردی - موسسه - کاربردی - علمی - فارغ التحصیلان - فرهنگ و هنر - کشور - دانشگاه علمی کاربردی - وزارت علوم - هیئت علمی - فرهنگ - اشتغال - دانشگاه علمی - وزارت - شهریه - استان - بین المللی - نشان - علوم - خبرنگار - فرهنگی - گلستان - مدیریت - شورای - توافق

آخرین اخبار سرویس:
طراحی و ساخت دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی در دانشگاه بیرجند

طهرانچی: 8 دانشجو همچنان بستری هستند

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ارومیه منصوب شد

بررسی «سند ملی تربیت، آموزش و سلامت جنسی کشور»

شرایط پذیرش بدون کنکور برای ترم بهمن دانشگاه ها

دکتر عاملی مسایل جهانی را با نگاه دینی و واقع بینانه تحلیل می کند

بیژن رنجبر قائم مقام رییس دانشگاه آزاد شد

بودجه دانشجویی و فرهنگی دانشگاه ها زیاد نشد

افزایش بودجه دانشجویی و فرهنگی دانشگاه ها صفر است

شرایط پذیرش بدون کنکور برای ترم بهمن دانشگاه ها

بیژن رنجبر قائم مقام رییس دانشگاه آزاد شد

آغاز پذیرش بدون آزمون کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد از روز شنبه

طهرانچی: 8 دانشجو همچنان بستری هستند

دستاورد ماهواره پیام

تفاهم نامه ایجاد دانشگاه فرهنگیان در مرند امضا شد

قائم مقام رییس دانشگاه آزاد در امور آموزش و پژوهش تعیین شد

اسامی مقصرین حادثه اتوبوس اعلام شد

طهرانچی: 8 دانشجو دانشگاه علوم تحقیقات همچنان بستری هستند

قائم مقام رییس دانشگاه آزاد در امور آموزش عالی منصوب شد

جزییات پذیرش دانشجوی بدون کنکور در بهمن 97 اعلام شد

دستاورد ماهواره پیام

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان مرحله نیمه متمرکز کنکور 97 دانشگاه فرهنگیان اعلام شد

آخرین اقدامات پرونده سانحه علوم و تحقیقات

قرارگاه ملی راهیان نور دانشجویی از دانشجویان علاقمند به فعالیت رسانه ای برای همکاری دعوت کرد+ جزییات

دشوارترین وظایف دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، هماهنگی بین سازمان ها است

دانشگاه ها به سمت حل مشکلات جامعه پیش می روند

قائم مقام رییس دانشگاه آزاد در امور آموزش و پژوهش منصوب شد

آغاز پذیرش دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد از 29 دی

طهرانچی: 8 دانشجو همچنان بستری هستند

دانشگاه هایی که بدون کنکور دانشجو می پذیرند

قرارگاه ملی راهیان نور دانشجویی از دانشجویان خادم رسانه برای همکاری دعوت کرد+ جزییات

جزییات امضای سه تفاهم نامه در دانشگاه شریف

آغاز پذیرش بدون آزمون در مقاطع کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد از شنبه

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور از 29 دی

انتصاب قائم مقام رییس دانشگاه آزاد در امور آموزش و پژوهش

عدم افزایش بودجه دانشجویی و فرهنگی دانشگاه های پزشکی

شوارترین وظایف دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، هماهنگی بین سازمان ها است

بیژن رنجبر، قائم مقام رییس دانشگاه آزاد در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش های تحصیلات تکمیلی شد

آخرین اقدامات پرونده سانحه علوم وتحقیقات دانشگاه آزاد/8 دانشجو همچنان بستری هستند

ماهواره بر «سیمرغ»، ماهواره «پیام» را با موفقیت به فضا پرتاب کرد

آغاز پذیرش بدون آزمون کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد از روز شنبه

آخر هفته برفی در تهران

«بیژن رنجبر» قائم مقام رییس دانشگاه در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش های تحصیلات تکمیلی شد

آغاز پذیرش بدون آزمون در مقاطع کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد از شنبه

آغاز پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد از 29 بهمن ماه

بازار آفریقا بازاری بکری برای ایران است/ تنها وام دادن راه رشد شرکتهای دانش بنیان نیست

شنبه؛ آغاز پذیرش بدون آزمون در مقاطع کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد

دانشگاه هایی که در بهمن 97 بدون کنکور دانشجو می پذیرند

با حکم طهرانچی رنجبر قائم مقام رییس دانشگاه آزاد در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش ها شد

«سند ملی تربیت، آموزش و سلامت جنسی کشور» بررسی می شود

ضرورت ایمن سازی مراکز آموزشی

93 دانشجو از مجتمع آموزش عالی سلامت چابهار دانش آموخته شدند

پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد از 29 دی آغاز می شود

آزمایشگاه سم شناسی در دانشگاه ولی عصر رفسنجان راه اندازی می شود 

پذیرش بدون کنکور کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد از شنبه آغاز می شود

از دشوارترین وظایف دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، هماهنگی بین سازمان ها در موضوع های مشترک است

3 مصدوم علوم و تحقیقات در بیمارستان

جزییات مصوبات جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد

زمان پذیرش بدون کنکور کارشناسی و کاردانی آزاد

93 دانشجو از مجتمع آموزش عالی سلامت چابهار دانش آموخته شدند

پذیرش بدون کنکور کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد شنبه آغاز می شود

بیش از 200 طرح توسط خیران در دانشگاه های کشور در حال اجراست

آغاز پذیرش دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد از 29 دی

هیچ اتوبوس فرسوده ای در واحد علوم تحقیقات تردد نمی کند

خوارزمی میزبان دانشگاه های در حال توسعه کشور شد

با حضور وزیر علوم سومین دور مذاکرات علمی فناوری ایران و اتحادیه اروپا برگزار می شود

تشریح دلایل انحراف مداری پیام /تاکنون پرتاب ها به مدار پارکینگ بوده است

کم رویی مانع رشد اجتماعی کودکان می‎شود

جزییات پذیرش دانشجوی بدون کنکور در بهمن 97 اعلام شد

جزییات مصوبات جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

شرایط پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی اعلام شد/ آغاز ثبت نام از 29 دی

اوایل سال آینده؛ ساخت یک بلوک خوابگاهی/ خوابگاه دانشجویی ویژه دختران احداث می شود

مسابقه ملی داده کاوی دانشجویان را به چالش می کشاند

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود

زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت در دانشگاه فرهنگیان

هر ماهواره چقدر برای ایران هزینه دارد؟

رییس دانشگاه صداوسیمادر گفت وگو با فارس: نیروهای جدید به صداوسیما تزریق می کنیم/ تاسیس هنرستان صداوسیما در استان ها

سیگار کشیدن در دانشگاه تورنتو ممنوع شد

سرقت های سریالی از دانشجویان شریف تمامی ندارد/ کیوسک های خالی نیروی انتظامی در اطراف دانشگاه!+ فیلم

عراق از منظر سیاسی، عمق استراتژیک ایران محسوب می شود

شهرت جهانی موزه ملی تاریخ علوم پزشکی/اعلام 3 شرط اساسی برای ثبت موزه های دانشگاهی در ایکوم

بهترین دانشگاه های منطقه آسیا-اقیانوسیه معرفی شدند

جزء 5 کشور دارای فناوری ماهواره بر هستیم

تقدیر از زحمات 13 ساله دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

ماهواره «پیام» سیگنال به زمین فرستاد

در جلسه هیئت امنا دانشگاه آزاد نتایج حسابرسی دانشگاه اعلام شد

قرارداد راه اندازی فن بازار در بوشهر امضا شد

روز خواهران به جای ولنتاین در پاکستان

50 مددجوی زندان رجایی شهر در آزمون های پایان ترم دانشگاه جامع علمی کاربردی شرکت کردند

روایت رییس دانشگاه امیرکبیر از پرتاب ناموق ماهواره پیام

ماهواره «پیام» سیگنال به زمین فرستاد/ ایجاد دانش فنی در ساخت ماهواره های جدید

بررسی مسائل دانشجویی در بخش خدماتی

نام نویسی دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد از 29 دی

اعلام شرایط پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی

آغاز پذیرش دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد

اعلام شرایط پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی

جزییات پذیرش دانشجو بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی

ماهواره «پیام» سیگنال به زمین فرستاد/ ایجاد دانش فنی در ساخت ماهواره های جدید

شرایط پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی اعلام شد

شرایط پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی اعلام شد/آغاز ثبت نام از 29 دی

این دانشگاه کمترین شهریه را می گیرد

این دانشگاه کمترین شهریه را می گیرد