مطالب مرتبط:
450 میلیارد تومان وام شهریه پرداخت شده است/ راه اندازی 30 کارگاه مهارت محور در دانشگاه فنی و حرفه ای
مرکز بین المللی آموزش های مهارتی راه اندازی می شود/ افزایش 10درصدی شهریه دانشجویان دانشگاه جامع
پرداخت بدهی «شهریه» دانشجویان کمیته امدادی به دانشگاه ها
شهریه نوبت دوم دانشگاه هنر اعلام شد
دانشگاه های غیرانتفاعی ملزم به اعلام میزان شهریه هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 09:552018-08-14دانش

این دانشگاه کمترین شهریه را می گیرد


رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی گفت: دانشگاه علمی کاربردی در میان دانشگاه های غیر دولتی کمترین شهریه را اخذ می کند.

- دکتر عبدالرضا مجدالدین در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه کشور در حوزه آموزش های تخصصی عالی کوتاه مدت سردرگمی دارد، گفت: اگرچه وزارت علوم متولی این حوزه است اما این حوزه آن طور که باید پوشش داده نمی شود.

رییس موسسه آموزش عالی علمی_ کاربردی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی می تواند یک نهاد الگوساز باشد، گفت: جای جهاد در نهادهای حاکمیتی آموزش های عالی کوتاه مدت در سطح کشور خالی است و جهاد دانشگاهی می تواند این وظیفه را نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح بین المللی بر عهده بگیرد و دستاوردهای خود را به کل محیط آموزش عالی کوتاه مدت کشور تعمیم دهد.

وی با بیان اینکه سابقه کار جهاد دانشگاهی نشانگر آن است که این نهاد می تواند یک سازمان آموزش های عالی تخصصی کوتاه مدت داشته باشد، اظهار کرد:طبق نقشه جامع شورای عالی این ماموریت به جهاد داده شده است، حتی در مقطعی در سال 1394 وزارت علوم مجوزی هم برای این کار به جهاد دانشگاهی داد، اما این سازمان هنوز شکل نگرفته است.

اگر این اتفاق رخ دهد، جهاد دانشگاهی می تواند آموزش عالی کوتاه مدت کشور در سطح کشور و حتی در سطح بین الملل را پوشش دهد و این گلخانه را به گلستان تبدیل کند.

مجد الدین درباره تاثیر کیفی سازی و ارتقای کیفیت بر روی تعداد کدرشته های این موسسه یادآور شد: خوشبختانه براساس اساسنامه جهاد دانشگاهی که دو ماموریت عمده حوزه های علمی و فنی و فرهنگی را رسالت خود قرار داده، ما نیز حوزه صنعت را اولین ماموریت و فرهنگ و هنر را دومین ماموریت خود قرار دادیم، البته بعضا در جاهایی به خاطر اینکه مراکز دیگری وجود داشتند که در حوزه فرهنگ و هنر فعالیت می کردند، بعضی از واحدهای ما در استان ها با واحد استانی توافق کردند که در حوزه مدیریت و خدمات نیز فعالیت کنند.

تنها 30 درصد فارغ التحصیلان ما بیکارند رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی درباره تعداد مدرسان این موسسه توضیح داد: در نیم سال گذشته یعنی سال 96 بیش از سه هزار مدرس با ما همکاری داشتند که از این بین 117 نفر خبره، 86 نفر عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی و 94 نفر از آن ها عضو هیئت علمی دانشگاه بوده اند.

مجد الدین درباره وضعیت اشتغال دانش آموختگان این موسسه یادآور شد: خوشبختانه در دو نوبت یعنی در سال 87 و 96 در خصوص وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان کار پیمایشی انجام دادیم و نتایج آن را به صورت یک طرح تحقیقی در اختیار دانشگاه قرار دادیم که نشان می داد حدود 50 درصد از این فارغ التحصیلان شاغل شده بودند و بخشی از این ها در مقطع بالاتر تحصیل می کردند و بخشی نیز در حال انجام خدمت سربازی بودند و کمتر از 30 درصد بیکار بودند.

وی درباره رشته های پرطرفدار این موسسه، توضیح داد: در حوزه صنعت، IT و رشته های مرتبط با آن پرطرفدار است در حوزه مدیریت و خدمات نیز رشته های حقوق و حسابداری طرفداران زیادی دارند، در حوزه فرهنگ و هنر نیز رشته های گرافیک و معماری پرطرفدار محسوب می شود، در کشاورزی نیز رشته های گیاهان دارویی و گیاه پزشکی علاقه مندان بیشتری دارند.

کشاورزی، رشته کم طرفدار علمی کاربردی رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی رشته کشاورزی را به عنوان یکی از رشته های کم طرفدار عنوان کرد و گفت: بعد از کشاورزی برخی از رشته های صنعتی نیز چون هزینه بر اند، مراکزی که این رشته ها را ارائه می دهند، محدودتراند.

مجد الدین میزان پذیرش دانشجو در رشته های کشاورزی در سال 96 را دو درصد عنوان کرد و گفت: این در حالی است که سهم دانشجویان این رشته باید 25 درصد باشد.

وی شهریه پایین این دانشگاه را از مهم ترین چالش های این موسسه عنوان کرد و گفت: این مسئله و افزایش هزینه ها باعث شده است که ما همه ساله با کمبود منابع مواجه شویم و درآمدهای ما از محل شهریه، هزینه ها را پوشش نمی دهد و گاهی اوقات حتی در پرداخت حق التدریس مدرسان نیز وقفه هایی صورت گرفته و گاهی مجبور شده ایم وام هایی را از سایر منابع جهاد اخذ کنیم تا در بعضی از مراکز حق التدریس مدرسان را پرداخت کنیم.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی در میان دانشگاه های غیر دولتی کمترین شهریه را اخذ می کند، متذکر شد: این موضوع باید اصلاح شود و دست مراکز نیز در پذیرش بازتر گذاشته شود تا خودشان را تنظیم کنند که کیفیت آسیب نبیند.

مجد الدین افزود: در برنامه های ما اولین آیتم ارتقای کیفیت اعم از تامین زیرساخت ها، تجهیزات و منابع مالی است و در حال حاضر با کمک جهاد این کارها را انجام می دهیم و خوشبختانه در خیلی از موارد هم موثر بوده است، البته این به معنای این نیست که ما در جایی ضعفی نداریم، اتفاقا پنج – شش مرکز در وضعیتی قرار دارند که در سطح بندی دانشگاه در سطح سوم قرار می گیرند و از نظر ما یا باید تعطیل شوند و یا اینکه خود را ارتقا دهند.

وی درباره عملکرد جهاد دانشگاهی در طول 38 سال گذشته توضیح داد: من تمام طول عمر خدمتی خود را در جهاد گذرانده ام و تجربه کار در سازمان های دیگر را نداشته ام، اما وقتی با دوستانی که در جاهای دیگر کار کرده و دوباره به جهاد بازگشته اند یا کسانی که از جهاد به سازمان های دیگر رفته اند، صحبت می کنم و قضاوت آن ها را می شنوم متوجه می شوم که آن ها نیز تصریح می کنند که محیط جهاد، گلخانه ای است که به گفته مقام معظم رهبری باید به گلستان تبدیل شود.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی درباره مراکز برتر این موسسه در سال 96 گفت: ما هر ساله یک ارزیابی درون سازمانی از 40 مرکزمان انجام می دهیم و جشنواره ای تحت عنوان امید داریم که در آن مراکز برترمان را معرفی می کنیم.

مجد الدین افزود: امسال برترین مراکز ما به ترتیب مراکز مشهد، اراک و کرمانشاه هستند.

وی درباره جشنواره امید توضیح داد: در این جشنواره هر سال پژوهشگر برترمان را معرفی می کنیم و امسال دکتر خلیل جلیلی از مرکز کرمانشاه به عنوان پژوهشگر برتر انتخاب شد.

همچنین در این جشنواره آقای حامدی فر دانشجوی کارشناسی از مرکز اراک به عنوان کارآفرین برتر معرفی شد.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی افزود: بعد از مراکز مشهد، اراک و کرمانشاه مراکز زنجان، بندرعباس، ارومیه، تبریز، اهواز و بندرانزلی 10 مرکز برتر امسال ما بوده اند.

مجد الدین ادامه داد: تا به حال موسسه ما بیش از 120 هزار فارغ التحصیل داشته است و درحال حاضر 27 هزار دانشجو در این موسسه مشغول به تحصیل اند و این موسسه با کمترین تعداد نیرو یعنی حدود 570 نیرو در ستاد مراکز ما این خدمات را ارائه می کند.

هزینه یک میلیاردی برای فعالیت های فرهنگی دانشجویی وی یادآور شد: در برنامه مدون سه ساله اخیر اتفاق خوبی رخ داد و بیش از 30 هزار متر مربع ظرفیت فیزیکی برای مراکزمان اضافه کردیم و بیش از 30 میلیارد تومان وام در اختیار واحدها و مراکزمان برای زیرساخت، تجهیز و ترمیم حق التدریس قرار دادیم و همچنین در سال گذشته بیش از یک میلیارد تومان برای فعالیت های دانشجویی فرهنگی هزینه کردیم.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه سایر مراکز علمی کاربردی کمتر به مسائل فرهنگی دانشجویان می پردازند، یادآور شد: ما با توجه به رسالت فرهنگی جهاد تقریبا 1714 برنامه فرهنگی داشته ایم که بیش از یک میلیارد تومان برای ما هزینه داشته است.

وی با بیان اینکه در مراکز علمی کاربردی این موسسه هشت مرکز رشد فعالیت می کنند، گفت: امسال دو مرکز نوآوری و سال گذشته شش مرکز نوآوری در دل مراکز علمی کاربردی ما شکل گرفته اند و هم تحت آموزش اند و همین که خدمات ارائه می دهند.

مجد الدین درباره تاریخچه موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اظهارکرد: موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی از سال 77 در معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی با هشت مرکز شکل گرفت و در سال 81 تبدیل به یک تشکیلات مستقل شد و در سال 90 با مجوز شورای گسترش وزارت علوم به موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی تبدیل شد.

وی افزود: در سال 90، 47 مرکز در ذیل این موسسه ایجاد کردیم که در حال حاضر 40 مرکز از این ها فعال اند و هفت مرکز به خاطر بحث کیفیت گرایی تعطیل شده اند.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی درباره تعداد کدرشته محل های این موسسه توضیح داد: تعداد کدرشته محل های ما در مهر 97 نزدیک به 500 رشته محل است و در نیم سال گذشته تقریبا 27 هزار دانشجو در 40 مرکز ما حضور داشته اند.

مجد الدین در پایان افزود: ما در زیرگروه های سه گانه صنعت که عمده رشته های آن در حوزه IT است، فرهنگ و هنر که عمده رشته های آن فرهنگی است و مدیریت و خدمات که عمده رشته های آن حقوق، مدیریت و حسابداری هستند، دانشجو می پذیریم.

یک مرکز ما نیز در کاشمر در زیرگروه کشاورزی فعالیت می کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جهاد دانشگاهی - دانشگاه - جهاد - عالی - آموزش - علمی کاربردی - موسسه - کاربردی - علمی - فارغ التحصیلان - فرهنگ و هنر - کشور - دانشگاه علمی کاربردی - وزارت علوم - هیئت علمی - فرهنگ - اشتغال - دانشگاه علمی - وزارت - شهریه - استان - بین المللی - نشان - علوم - خبرنگار - فرهنگی - گلستان - مدیریت - شورای - توافق

آخرین اخبار سرویس:
پرداخت ارز دانشجویی 4200 تومانی تا پایان شهریور ماه امکان پذیر شد

جزییات ثبت نام از پذیرفته شدگان نهایی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

مواد امتحانی کنکور دکتری 98 اعلام شد

اعلام مهلت ارسال مدارک پذیرش بورسیه دکتری دانشگاه امام صادق (ع)

الزام دانشجویان ورودی جدید دانشگاه شهید بهشتی به تکمیل پرسشنامه سلامت روان

مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه علوم و تحقیقات انتخاب شد

در نیمه دوم مهرماه صورت می گیرد دانشگاه پیام نور میزبان مراسم بزرگداشت روز جهانی ورزش دانشگاهی

فاز اول ساماندهی آموزش عالی با دوره دکتری آغاز شد

تعیین میزان شهریه سنوات اضافی به هیات امنای دانشگاه ها واگذار شد

دانشگاه آزاد اسلامی و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تفاهم نامه همکاری امضا می کنند

 651 نفر در مقطع ارشد و دکترای تخصصی دانشگاه لرستان ثبت نام کردند

چرا نفر دوم کنکور سراسری دانشگاه فرهنگیان زاهدان و رشته معلمی زبان عربی را برای تحصیل انتخاب کرد؟

چرا نفر دوم کنکور سراسری می خواهد معلم شود؟

نحوه ثبت نام از پذیرفته شدگان نهایی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

آخرین مهلت ثبت نام کارشناسی بدون آزمون آزاد

تقویت الگوهای ملی مذهبی؛ آبی بر آتش دل نگرانی های مادرانه نسبت به تغییر هویت جوانان دانشجو

شیوه ارائه دروس معارف در دانشگاه ها تغییر می کند

تغییر هویت جوانِ دانشجو؛ دل نگرانی مادرانه ای که با تقویت الگوهای ملی مذهبی آرام می گیرد

امشب، آخرین مهلت ثبت نام کارشناسی و کاردانی بدون آزمون دانشگاه آزاد

آمار قبولی مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه لرستان

رکاب زنی 2 استاد دانشگاه از دریاچه ارومیه تا دریاچه وان/ دعوت همگانی برای احیای دریاچه ارومیه

جزییات ثبت نام از پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

جزییات ثبت نام از پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

آخرین مهلت ثبت نام کارشناسی و کاردانی بدون آزمون دانشگاه آزاد

امشب، آخرین مهلت ثبت نام کارشناسی و کاردانی بدون آزمون دانشگاه آزاد

اطلاعیه پذیرش دانشجو در پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران منتشر شد

مهلت ثبت نام کارشناسی و کاردانی بدون آزمون دانشگاه آزاد امشب به پایان می رسد

دانشگاه ها و نقشی که در حل مشکلات جامعه دارند

هیئت امنای دانشگاه ها میزان شهریه دانشجویان خارجی را تعیین می کنند

امشب، آخرین مهلت ثبت نام کارشناسی و کاردانی بدون آزمون دانشگاه آزاد

950 ظرفیت جدید جذب هیات علمی در دانشگاه های علوم پزشکی ایجاد شد

امشب؛ آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد

آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد

امشب؛ آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد

امشب؛ آخرین مهلت ثبت نام کارشناسی و کاردانی بدون آزمون دانشگاه آزاد

پاکسازی سریع آب های آلوده با استفاده از نوارهای فلزی

امشب، آخرین مهلت ثبت نام کارشناسی و کاردانی بدون آزمون دانشگاه آزاد

امشب، آخرین مهلت ثبت نام کارشناسی و کاردانی بدون آزمون دانشگاه آزاد

کاهش شهریه دانشگاه آزاد برای دانشجویان نیازمند آمریکایی

خطر انقراض در کمین گونه های مختلف گاو، گوسفند و بز

شب عاشورا در هیئت الزهرا (س) دانشگاه صنعتی شریف

سه برنامه جدید دانشگاه پیام نور برای آغاز سال تحصیلی

خرج دانشگاه آزاد؛ لیسانس 20 میلیون، دکتری 76 میلیون

اگر می خواهید به یک رابطه تمام شده بازگردید، بخوانید!

کشف ماده ای که 10 میلیارد برابر سخت تر از فولاد است

ترامپ: افشای تحقیقات متقلبانه اف بی آی یکی از بزرگترین دستاوردهای من است

زمان بازگشایی خوابگاه های دانشجویی دانشگاه گیلان اعلام شد

قدرتمندترین ماده جهان کشف شد

ثبت نام قبول شدگان ارشد دانشگاه آزاد از شنبه آغاز می شود

آغاز ثبت نام قبول شدگان ارشد دانشگاه آزاد از شنبه

زمزمه های تغییر مدیریت در صندوق ذخیره فرهنگیان

رتبه بندی دفاتر آموزش آزاد دانشگاه پیام نور

دانشگاه لرستان عضو هیأت علمی می پذیرد

​ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه آزاد از روز شنبه

سیاه بودن لباس عزا یک قرارداد نانوشته است

سرپرست دانشگاه بناب منصوب شد

​مُد های عجیب و غریب مُحرمی از کجا سرچشمه می گیرند؟

جزییات ثبت نام قبول شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد

مهسا وقتی از زندان آزاد شد در بد دردسری افتاد!

فراخوان جذب هیأت علمی دانشگاه آزاد

پیام سپاس حسینیه اعظم زنجان از عاشقان حسینی

پاستای هسته، قدرتمندترین ماده جهان

جزییات ثبت نام قبول شدگان دوره ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد

از دسترس خارج شدن سایت دانشگاه آزاد

سالانه هزار کودک ناشنوا در ایران متولد می شوند

جزییات ثبت نام قبول شدگان در دوره ارشد دانشگاه آزاد

جزییات ثبت نام قبول شدگان در دوره ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد

افزایش حد نصاب نمره آزمون MSRT ورودی دکتری تخصصی پزشکی

لیسانس 20 میلیون، دکتری 76 میلیون

زمان ثبت نام قبول شدگان ارشد دانشگاه آزاد

قدرتمندترین ماده جهان کشف شد

پرداخت ارز دانشجویی 4200 تومانی تا پایان شهریور ماه امکان پذیر شد/ بررسی مطالبات دانشجویان دکتری

«دومین کنفرانس ملی کارآفرینی» در دانشگاه شریف برگزار می شود

عزاداری ایرانیان در تاسوعای حسینی

جزییات ثبت نام در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد

جزییات ثبت نام ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد

مهلت ثبت نام دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد فردا به پایان می رسد

بررسی مطالبات دانشجویان دکتری

ثبت نام قبول شدگان ارشد دانشگاه آزاد از شنبه آغاز می شود

اشتباه کارشناسی شورای گسترش در حذف رشته های آزاد

ثبت نام قبول شدگان ارشد دانشگاه آزاد از شنبه آغاز می شود

تسهیلات ویژه شهریه دانشگاه پیام نور

برنامه های دانشگاه علامه برای شروع سال تحصیلی 97

برنامه دانشگاه تربیت مدرس برای ایجاد امید و اتکا به سرمایه های اجتماعی

با شرکت در پویش جلوه گاه حسینی دانشگاهیان فرهنگ سوگواری اقلیم خود را معرفی می کنند

موفق بودن آزمون های تیز هوشان

آخرین مهلت ثبت نام دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد

آیا مشکل کاهش دید فضانوردان از بین خواهد رفت؟

رتبه بندی دفاتر آموزش آزاد دانشگاه پیام نور/ استان تهران مقام اول گسترش مهارت آموزی

31 شهریور؛ آغاز فراخوان جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد

در نشست با معاونان وزیر مطرح شد بررسی مطالبات دانشجویان دکتری/ توضیح معاون وزیر درباره پرداخت ارز دانشجویی

قدرتمندترین ماده جهان کشف شد

ابلاغ برنامه عملیاتی سال تحصیلی 97-98 دانشگاه الزهرا (س)

تصمیمات آشفته شورای گسترش وزارت علوم موجب تاخیر در اعلام نتایج کارشناسی ارشد شد

بدرقه سبکبالان گمنام بر دوش مردم شهیدپرور نکا تا خانه ابدیت

طهرانچی مطرح کرد اشتباه کارشناسی شورای گسترش در حذف رشته های دانشگاه آزاد

موفق بودن آزمون های تیز هوشان / آخرین وضعیت حذف طرح مدارس سمپاد

رهایی خبر داد 31 شهریور؛ آغاز فراخوان جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد

کشمیری مطرح کرد حلال مشکلات کشور از طریق پژوهش در دستور کار وزارت علوم

طرح پایش سلامت جسم دانشجویان از اول مهر ماه اجرا می شود

این دانشگاه کمترین شهریه را می گیرد

این دانشگاه کمترین شهریه را می گیرد