مطالب مرتبط:
دانشگاه و صنعت دو جزیره دور از هم
توسعه علمی کشور با پیوند صنعت و دانشگاه محقق می شود
همایش آشنایی با رشته های دانشگاه علم و صنعت برگزار می شود
14 مرداد موعد آشنایی کنکوری ها با دانشگاه علم و صنعت
دانشگاه صنعت نفت به وزارت علوم واگذار نمی شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 08:402018-08-14دانش

دانشگاه و صنعت دو جزیره دور از هم


تهران - ایرنا- فقدان ارتباط تنگاتنگ بین گروه های مختلف آموزشی یکی از مباحثی که همیشه در سطح پژوهش و البته آموزش عالی کشور مطرح می شود، - است.

در این میان اهمیت عدم پیوستگیِ مورد رضایت در گروه پرمخاطب و دانشگاهی یعنی علوم انسانی و پژوهش در حوزه صنعت بیشتر به چشم می آید.

متخصصان دو حوزه علوم انسانی و صنعت از استادان، وزرا، مسئولان، تصمیم گیرندگان گرفته تا بافت های میانی صنعت و دانشگاه در تلاش هستند بالاخره روزی این گسست را ترمیم کنند.

دکتر وحید احمدی استاد تمام رشته مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه تربیت مدرس، هم اکنون مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور است.

وی تا آذر ماه سال 96 معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و تا دی ماه همان سال دبیرکل شورای عالی علوم تحقیقات و فن آوری (عتف) در دولت دکتر حسن روحانی بوده است.

احمدی از مؤسسین انجمن اپتیک و فوتونیک ایران بوده و عضو ارشد انجمن بین المللی مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک است.

خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا با وی به عنوان یکی از پژوهشگران و تاثیرگذاران در پیوند علوم انسانی در باره ابعاد چگونگی در هم تنیدگی علوم انسانی و صنعت به گفت و گو پرداخته است که در ادامه می خوانیم.

ایرنا : آقای دکتر زمانی که صحبت از پیوستگی صنعت و علوم انسانی به میان می آید، چه تعریفی باید برای صنعت قائل شد؟ احمدی : گاهی اوقات منظور از صنعت، مسائل صنعتی در حوزه های فنی، تجهیزات و تکنولوژی و در تعریفی دیگر صنعت به معنای حوزه تقاضا و مجموعه ای است که شامل ابعاد فرهنگی و اجتماعی می شود.

در واقع، ناهنجاری های اجتماعی، مهاجرت ها ، آشوب ها، التهابات اجتماعی، مسائل زنان و جوانان، طلاق، آسیب های اجتماعی، نظام مدیریتی، مالی و حقوقی به حوزه تقاضا ارتباط دارد که فکر می کنیم علوم انسانی به معنای عام باید همه این موارد را در نظر بگیرد.

در این تعریف، علوم انسانی و صنعت به معنای تکنولوژی و حوزه های فنی را در نظر نداریم.

اگر از صنعت، ذهنیتِ تقاضا را داشته باشیم، این امر تمام حوزه های فنی به علاوه شهرداری ها، وزارتخانه های کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاعات، صدا و سیما، آموزش و پرورش، امور بهزیستی، قوه قضاییه، نیروهای انتظامی، نظامی، وزارتخانه های دفاعی و مجموعه وزارتخانه هایی را در بر می گیرد که به انحاء مختلف درگیر مسائل مختلف اجتماعی، انسانی، فرهنگی، حقوقی، مدیریتی و اقتصادی هستند.

بنابراین، اگر با این رویکردِ صحیح به پیوند علوم انسانی و صنعت نگاه کنیم، باید بپذیریم بسیاری از مشکلات مان با ورود علوم انسانی برطرف می شود.

اشاره به این پیوستگی، رویکردی حاکم در دنیا است که حوزه های مختلف را به یکدیگر پیوند می دهد ؛ در این میان، علوم انسانی نقش اساسی دارد چرا که مسائل انسانی، فرهنگی اجتماعی را که همه جا ظهور و بروز دارد، مورد بررسی قرار می دهد.

ایرنا : از دیدگاه شما به عنوان متخصص حوزه فنی و مهندسی، ضرورت های پیوند علوم انسانی و صنعت در کجا بروز و ظهور می یابد؟ احمدی: در حال حاضر، رشته های بین رشته ای در رشته های مختلفِ فنی ظاهر و مرزهای بین علوم برداشته شده است؛ درهمین زمینه باید تاکید کنیم بین علوم انسانی و صنعت هم در بسیاری از موارد این مرزها حذف شد.

در واقع، جامعه علمیِ امروز قائل به این مرزبندی ها نیست.

بنابراین درهم تنیدگیِ ذاتی بین این علوم وجود دارد و خود به خود رشته های جدید علوم انسانی هم در این میان ظاهر می شوند و شاهد پیوند جدی با مسائل فنی و غیر علوم انسانی هستیم.

در این زمینه به ذکر مثالی می پردازم؛ اخلاق در صنعت و پزشکی کاربرد دارد و مسائل اخلاقی و فرهنگی جزیی از علوم پزشکی محسوب می شود.

بنابراین، عدم توجه به علوم انسانی در فناوری تبعات زیادی در زندگی مردم دارد و مشکلات عدیده ای ایجاد می کند.

در نمونه ای دیگر به میادین نفتی، صنعتی و توسعه معادن اشاره می کنم.

همزمان با توسعه میادین و معادن، زندگی مردم در آن مناطق بهم می خورد؛ در صورتی که ابعادِ روابط انسانی، فرهنگی و علوم انسانی در توسعه صنعتِ آن منطقه بررسی نشود، تبعات آن منجر به شکل گیری مشکلاتی در منطقه خواهد شد.

باید توجه کنیم این درهم تنیدگی از نظر علمی به معنی ایجاد رشته های جدید و حذف مرزهای بین علوم است.

علوم انسانی می تواند نقش اساسی را برای رفع چالش ها، مشکلات احتمالی و بومی کردن آن تکنولوژی با نیازها و فرهنگ منطقه ایفا کند.

ایرنا: آیا در سطح دنیا هم این ارتباط و همبستگی بین علوم انسانی و صنعت، وجود دارد؟ احمدی: در دنیا هم به این شکل است.

اگر بررسی کنید، شرکت هایی که دارای ترنوبل های مالی بسیار بالا هستند و ضریبِ تاثیر اجتماعی و اقتصادی بالایی دارند، به طورعمده ترکیبی از نیروهای متخصص و فنی و نیروهای حوزه علوم انسانی را به کار می گیرند.

شرکت های بزرگ مثل گوگل، مایکروسافت و حتی شرکت های نفتی از افراد فعال در حوزه علوم انسانی در قسمت های اقتصادی و مالی، روابط اجتماعی، تجاری سازی، بازاریابی و مسائل حقوقی شان بهره می برند.

واقعیت این است که علوم انسانی با صنعت و سایر حوزه ها در هم تنیدگی دارد و اینطور نیست که فعالیت یک شرکت بزرگ صرفاً اقتصادی است و تنها روی مسائل تکنیکال و فنی سرمایه گذاری می کند، بلکه تمام حوزه ها در کنار هم قرار دارند.

در پروژه ها بیش از 70 درصد علوم انسانی و بین 30 تا 40 درصد مسائل تخصصی، نقش دارد چرا که ورود صنعت به جامعه و مسائل اجتماعی، نیازمند توجه به علوم انسانی است.

ایرنا: از نظر شما و متخصصان حوزه پژوهش آیا تاکنون از علوم انسانی در بافت های میانی صنعت استفاده شده است؟ احمدی: در دنیا این پیوند کاملاً برقرار شده و در تمام روابط دیده می شود.

در واقع به این ارتباط به مثابه یک زنجیره نگاه می کنند، زنجیره ای که تمام ابعاد مختلف علم و تکنولوژی را در نظر می گیرد.

در این زنجیره، عوامل انسانی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، حقوقی و اخلاقی دیده می شود.

این پیوند متاسفانه در ایران کمتر دیده شده است.

از هشت سال گذشته، پروژه های بزرگ صنعتی وارد دانشگاه و مراکز پژوهشی شده و ما هنوز تجربه کارهای جمعی بزرگ را با هم نداریم.

امیدوارم شروع این حرکت بزرگ همراه با تجربه کار مشترک باشد؛ البته عدم وجود تجربه بزرگ و طولانی در رشته های دیگر هم دیده می شود اما در علوم انسانی بسیار جدی تر است.

ایرنا: به عنوان یک متخصص و استاد حوزه پژوهش و صنعت، چرا تاکنون اهمیت پیوستگی علوم انسانی و صنعت در حد حرف باقی مانده است؟ احمدی : واقعیت این است که در نظام علمی ایران، دانشگاه ها مشغول تحقیقات هستند و صنعت هم سرگرم تولید است، به همین دلیل صنعت ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه نداشت چه برسد به علوم انسانی.

در سال های اخیر به خصوص هشت سال گذشته، صنعت ورود خیلی جدی به دانشگاه داشت که نیاز به شناخت دقیق تر از توانمندی های علوم انسانی و چگونگی انجام کار مشترک، احساس می شود.

همچنین صنعت و حوزه تقاضا هنوز ورودی به پروژه های سنگین برای حل مشکلات اجتماعی نداشتند.

برخی پروژه ها شروع شده که برای نمونه می توان به چند مورد اشاره کرد.

یکی از گزارش های وزارت نفت در خصوص واگذاری توسعه میادین نفتی و بالادستی نفت به دانشگاه ها بود.

در واقع، پروژه بزرگی برای بررسی مسائلِ اجتماعیِ میادین نفتی بود که طبق گزارش ها، نتایج این پروژه، بررسی مسائل اجتماعی و فرهنگی میادین نفتی است.

ما در این زمینه معضلات زیادی داشتیم به این معنا که توسعه صنعتی، مشکلات اجتماعی زیادی به همراه داشت.

در مراکز صنعتی و بزرگ مثل وزارتخانه های نفت، صنعت و نیرو معضلات اجتماعی، اقتصادی و مدیریتی داریم که نیاز به فهم مشترک دو حوزه دانشگاه و مراکز پژوهشی دیده می شود.

باید بگویم آمادگی دانشگاه ها به تنها کافی نیست و نمی توان در این باره، ادعای جدی کرد چرا که در فرایند کار مشترک، توانمندی ها توسعه پیدا می کند، یعنی باید ارتباطی برای شناخت مشترک دو طرف ایجاد شود و اعتماد مشترک و توانمندسازی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی هم توسعه پیدا کند.

ایرنا : آقای دکتر احمدی چرا صنعت تمایلی به همکاری با علوم انسانی ندارد؟ احمدی: صنعت ما رقابتی مبتنی بر ارتباطات تنگاتنگ با مراکز تحقیقاتی ندارد.

مهمترین چالش پیش رو این است که به علت رقابتی نبودن و محدودیت در واردات از حمایت دولت بهره مند هستند، بنابراین گرایشی به R&D (تحقیق و توسعه ) ندارند.

از این رو، علاوه بر نداشتن اعتبارِ چشمگیر مالی، از ارتباط تنگاتنگی هم برخوردار نیستند.

با این حال روابطی که بین این دو حوزه شروع شده باید توسعه یابد.

بنابراین، رقابتی نبودن و دریافت منابع مالی مشخص از دولت، دو عامل اصلی عدم تمایل همکاری صنعت با علوم انسانی است.

از سوی دیگر، صنعت ما در صحنه بین المللی برای عرض اندام حضور ندارد تا مشکلات مختلفی را برطرف سازد.

بخش هایی از صنعت، مراکز تحقیقاتیِ وابسته دارند اما شاهد کارکرد قدرتمندی از آنان نیستیم و بودجه های تحقیقاتی به صورت بودجه های جاری در این مراکز مصرف می شود؛ همچنین عملکردِ همراه با راندمان بالا ندارند.

ایرنا: نقش نخبگان علوم انسانی و صنعت را در پیوند این دو حوزه چگونه ارزیابی می کنید؟ احمدی : در 15 سال گذشته تعداد کمی از دانشگاه، دانش آموخته و در صنعت مشغول به کار شدند.

در حال حاضر این روند تغییر کرده و شاهد حضور قابل توجهی از دانش آموختگان در صنعت هستیم که نوید خوبی برای ما است، چرا که امکان تعامل و گفتمان قابل قبولی برای همدیگر را فراهم می کنیم.

در خاطرم هست زمانی که به یکی از وزارتخانه ها پیشنهاد یک پروژه صنعتی را دادیم اما آن زمان مسئولان مربوطه اعلام عدم نیاز و تاکید کردند هر چه لازم باشد از خارج وارد می کنند.

امروزه با ورود دانش آموختگان به صنعت، زبان مشترک بین آنها ایجاد شده و امکان گفتمان و برگزاری نشست هایی بین علوم انسانی و صنعتگران ایجاد می شود.

این موضوع زمینه تفاهم و فهم مشترک از توانمندی ها، نیازها و رویکردهای دیگر را هم فراهم می کند.

بعد از این مرحله، باید راهکارهای اجرایی توسط مدیران تصمیم گیر در سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان مجلس مطرح شود که قوانینی برای تسهیل این ارتباطات وضع کنند.


کلید واژه ها: علوم انسانی - صنعت - علوم - دانشگاه - اجتماعی - وزارت - فناوری - تکنولوژی - فرهنگ - احمدی - آموزش - ایرنا - دکتر حسن روحانی - کشور - فرهنگی - دکتر - مرکز تحقیقات - ایران - حسن روحانی - بین المللی - الکترونیک - عالی - کامپیوتر - نظام - اقتصادی - شهرداری - مهندسان - روحانی - مشکلات - مهاجرت

آخرین اخبار سرویس:
توضیح وزارت علوم درباره جعلی بودن مدرک نماینده سابق مجلس+ سند

ضرورت رفع مشکلات دانشجویان با هماهنگی وزارت بهداشت ودانشگاه آزاد

سرپرست «اداره کل آزمون سازی و فنی و آمار» مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد

استقبال جمهوری چک از مناسبات علمی با ایران

استخدام مدرس زبان انگلیسی در آکادمی علمی زبان روبیک

آغاز نشست خاورمیانه-اروپا در جزیره کیش

جعلی بودن مدرک رییس سابق سازمان نظام مهندسی تایید شد!

101 دانشجو مسموم شده اند/ رییس دانشگاه: نگویید مسموییت/ یک دانشجو: خونریزی کرده ام

مهلت تکمیل ظرفیت کنکور 97 در غیرانتفاعی ها 30 مهر پایان می یابد

سرنوشت نامعلوم دانشجوی دانشگاه تهران در ارتفاعات دماوند

جعلی بودن مدرک رییس سابق سازمان نظام مهندسی تایید شد!

تمام جزییات درباره موزه پلی تکنیک مسکو+تصاویر

جعلی بودن مدرک رییس سابق سازمان نظام مهندسی تایید شد!

اتفاق هولناک برای 101 دانشجوی خوابگاه دانشگاه کوثر بجنورد

ثبت نام آزمون ای پی تی دانشگاه آزاد آغاز شد

ثبت نام آزمون ای پی تی دانشگاه آزاد آغاز شد

تردد زائران اربعین حسینی در مرز شلمچه

وزارت علوم جعلی بودن مدرک رییس سابق سازمان نظام مهندسی را تایید کرد

آخرین آمار دانشجویان مسموم دانشگاه بیرجند

اولین چشم مصنوعی جهان با قدمت 5000 سال+عکس

101 نفر؛ آخرین آمار دانشجویان مسموم دانشگاه بیرجند

تمام جزییات درباره موزه پلی تکنیک مسکو+تصاویر

مسمومیت 101 دانشجوی در خوابگاه دانشگاه کوثر بجنورد

ربات ها در دانشگاه تدریس می کنند

آشپزی به سبک سرآشپز شفر

اولین فیلتر تصفیه آب نانو با قابلیت احیا در کشور تولید می شود

تقویم روز فناوری/ مورخی که واژه تکنولوژی از اوست

مسمومیت 101 دانشجوی مستقر در خوابگاه دانشگاه کوثر بجنورد

نجات فوک خزری از تور صیادان + تصاویر

جذب 600 دانشجوی خارجی جدید در دانشگاه آزاد مشهد تا پایان 97

شیشه گری علمی،کسب و کاری کوچک و موفق

پذیرش خوابگاه های خلیج فارس بوشهر در مقطع کارشناسی بیش از ظرفیت بود/ تمام متقاضیان مقطع دکتری اسکان داده شدند

همایش علمی دانشجویی «مهندسی مواد و متالورژی ایران» برگزار می شود

ارتقای ساختار مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه

600 مرکز علمی کاربردی در کشور تعطیل شد

مسمومیت 101دانشجوی مستقر در خوابگاه دانشگاه کوثر بجنورد

توضیحات وزارت علوم درباره جعلی بودن مدرک تحصیلی هاشمی و انحلال دانشگاه دوره دکتری + سند

مراکز صنعتی از نبود نیروی انسانی ماهر رنج می برند

مراکز صنعتی از نبود نیروی انسانی ماهر رنج می برند

از راه اندازی رشته ایرانشناسی تا وجود 30 درصد صندلی خالی در دانشگاه بوعلی

دانشگاه‎ ها دانشجویان را موتور یادگیری می بینند

تخلف دانشگاه آزاد در پذیرش رشته های پزشکی

استقرار 400 شرکت دانش بنیان در اطراف دانشگاه شریف

آزمون قضاوت 97 برگزار شد

10 گل اخیر یونایتد روی ضربات آزاد

دانشگاه شیراز محقق پسا دکتری پذیرش می کند

رییس واحد: هیچ تعهدی برای تامین خوابگاه نداریم

آیین نامه ارتقای ویژه اعضای هیات علمی فنی وحرفه ای تدوین می شود

مدیریت واحدهای دانشگاه آزاد را به غیرحرفه ای ها نمی سپارم

مسئولان دانشگاه حکیم سبزواری وعده سرخرمن می دهند/ مشکل اصلی معاونت دانشجویی است

رییس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد عزل می شود

آمادگی دانشگاه آزاد برای افزایش ظرفیت رشته های پزشکی

وزیران پیشنهادی در تصمیم گیری ها شجاع باشند

کشف یک غول کهکشانی که جرمی بیش از خورشید دارد!

دانشگاه سوره هفته آینده 25 ساله می شود

سرپرست دانشگاه آزاد: ارتقای ساختار مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه

توضیحات وزارت علوم درباره جعلی بودن مدرک تحصیلی مهدی هاشمی

معاون علمی و فناوری رییس جمهور : بانک پارسیان بانک پیشرو در حوزه دانش بنیان است

معمای خاشقجی

تجمع دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد مقابل فرمانداری گچساران+ پاسخ مسئولان

استخدام کارشناس علوم دامی آقا در یک شرکت معتبر در تهران

عوامل ماندگاری حافظ/ پیش داوری؛ لطمه ای بزرگ به ماندگاری متفکران

دانشنامه «حافظ و حافظ پژوهی» رونمایی شد/ خرمشاهی: درباره حافظ پرنویسی کرده ام

توضیح وزارت علوم درباره جعلی بودن مدرک نماینده سابق

مدیریت واحدهای دانشگاه آزاد را به غیرحرفه ای ها نمی سپارم

تجمع دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد مقابل فرمانداری گچساران+ پاسخ مسئولان

طرح توانمندسازی «صدف» برگزار می شود/ افزایش توانایی های شغلی بیش از 1000 دانشجو

مشکل داوطلبان رشته های پرستایی و مامایی حل می شود

تجمع دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد مقابل فرمانداری گچساران+ پاسخ مسئولان

ارتقای ساختار مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد/مدیریت واحدها را به غیرحرفه ای ها نمی سپارم

ارتقای ساختار مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی

داستان اخراج دانشجویان دانشگاه آزاد گچساران از خوابگاه + پاسخ مسئولان

استخدام سئوکار تمام وقت با بیمه در موسسه اعزام دانشجو راد

اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد گچساران به تغییر سهمیه پذیرش

ارتقای ساختار مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد/مدیریت واحدها را به غیرحرفه ای ها نمی سپارم

توضیحات وزارت علوم درباره جعلی بودن مدرک تحصیلی مهدی هاشمی

تأثیر حرکات ایروبیک روی حافظه و مغز

دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان افتتاح می شود

ضرب الاجل سه روزه پمپئو به بن سلمان برای پایان تحقیقات در ماجرای خاشقجی

تاکید رییس دانشگاه ارومیه برای همکاری میان گروه های علمی مختلف

آمادگی دانشگاه آزاد برای افزایش ظرفیت پزشکی

تعطیلی 600 واحد دانشگاه جامع علمی کاربردی در کشور

600 دانشگاه علمی کاربردی در کشور تعطیل شد

600 واحد دانشگاه علمی کاربردی در کشور تعطیل شد

600 دانشگاه علمی کاربردی در کشور تعطیل شد

مسمومیت 13 دانشجوی دانشگاه کوثر بجنورد

سرنوشت شوم 13 دانشجو در بجنورد

وزارت علوم جعلی بودن مدرک تحصیلی مهدی هاشمی را تایید کرد+سند

سهمیه ویژه استخدام برای طلاب سرباز معلم

آیا می دانستید دلیل ایجاد چین و چروک روی پوست فیل های آفریقایی چیست؟

نام 2دانشگاه ایرانی در رتبه بندی موضوعی تایمز قرار گرفت

شرکت های دانش بنیان حامی شرکت های تولیدی کشور

چند پارگی جوامع شرقی

آمادگی دانشگاه آزاد برای افزایش ظرفیت رشته های پزشکی در صورت کسب مجوزهای قانونی

مسمویت 13 دانشجوی دانشگاه کوثر بجنورد

آمادگی برای افزایش ظرفیت پزشکی/مشکل تعدادی از داوطلبان حل شد

کشف یک غول کهکشانی که جرمی بیش از خورشید دارد!

309 دشت کشور ممنوعه و بحرانی است

309 دشت کشور ممنوعه و بحرانی است

13 دانشجوی دانشگاه کوثر بجنورد دچار مسمومیت شدند

دانشگاه و صنعت دو جزیره دور از هم

دانشگاه و صنعت دو جزیره دور از هم