مطالب مرتبط:
دانشگاه و صنعت دو جزیره دور از هم
توسعه علمی کشور با پیوند صنعت و دانشگاه محقق می شود
همایش آشنایی با رشته های دانشگاه علم و صنعت برگزار می شود
14 مرداد موعد آشنایی کنکوری ها با دانشگاه علم و صنعت
دانشگاه صنعت نفت به وزارت علوم واگذار نمی شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 08:402018-08-14دانش

دانشگاه و صنعت دو جزیره دور از هم


تهران - ایرنا- فقدان ارتباط تنگاتنگ بین گروه های مختلف آموزشی یکی از مباحثی که همیشه در سطح پژوهش و البته آموزش عالی کشور مطرح می شود، - است.

در این میان اهمیت عدم پیوستگیِ مورد رضایت در گروه پرمخاطب و دانشگاهی یعنی علوم انسانی و پژوهش در حوزه صنعت بیشتر به چشم می آید.

متخصصان دو حوزه علوم انسانی و صنعت از استادان، وزرا، مسئولان، تصمیم گیرندگان گرفته تا بافت های میانی صنعت و دانشگاه در تلاش هستند بالاخره روزی این گسست را ترمیم کنند.

دکتر وحید احمدی استاد تمام رشته مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه تربیت مدرس، هم اکنون مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور است.

وی تا آذر ماه سال 96 معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و تا دی ماه همان سال دبیرکل شورای عالی علوم تحقیقات و فن آوری (عتف) در دولت دکتر حسن روحانی بوده است.

احمدی از مؤسسین انجمن اپتیک و فوتونیک ایران بوده و عضو ارشد انجمن بین المللی مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک است.

خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا با وی به عنوان یکی از پژوهشگران و تاثیرگذاران در پیوند علوم انسانی در باره ابعاد چگونگی در هم تنیدگی علوم انسانی و صنعت به گفت و گو پرداخته است که در ادامه می خوانیم.

ایرنا : آقای دکتر زمانی که صحبت از پیوستگی صنعت و علوم انسانی به میان می آید، چه تعریفی باید برای صنعت قائل شد؟ احمدی : گاهی اوقات منظور از صنعت، مسائل صنعتی در حوزه های فنی، تجهیزات و تکنولوژی و در تعریفی دیگر صنعت به معنای حوزه تقاضا و مجموعه ای است که شامل ابعاد فرهنگی و اجتماعی می شود.

در واقع، ناهنجاری های اجتماعی، مهاجرت ها ، آشوب ها، التهابات اجتماعی، مسائل زنان و جوانان، طلاق، آسیب های اجتماعی، نظام مدیریتی، مالی و حقوقی به حوزه تقاضا ارتباط دارد که فکر می کنیم علوم انسانی به معنای عام باید همه این موارد را در نظر بگیرد.

در این تعریف، علوم انسانی و صنعت به معنای تکنولوژی و حوزه های فنی را در نظر نداریم.

اگر از صنعت، ذهنیتِ تقاضا را داشته باشیم، این امر تمام حوزه های فنی به علاوه شهرداری ها، وزارتخانه های کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاعات، صدا و سیما، آموزش و پرورش، امور بهزیستی، قوه قضاییه، نیروهای انتظامی، نظامی، وزارتخانه های دفاعی و مجموعه وزارتخانه هایی را در بر می گیرد که به انحاء مختلف درگیر مسائل مختلف اجتماعی، انسانی، فرهنگی، حقوقی، مدیریتی و اقتصادی هستند.

بنابراین، اگر با این رویکردِ صحیح به پیوند علوم انسانی و صنعت نگاه کنیم، باید بپذیریم بسیاری از مشکلات مان با ورود علوم انسانی برطرف می شود.

اشاره به این پیوستگی، رویکردی حاکم در دنیا است که حوزه های مختلف را به یکدیگر پیوند می دهد ؛ در این میان، علوم انسانی نقش اساسی دارد چرا که مسائل انسانی، فرهنگی اجتماعی را که همه جا ظهور و بروز دارد، مورد بررسی قرار می دهد.

ایرنا : از دیدگاه شما به عنوان متخصص حوزه فنی و مهندسی، ضرورت های پیوند علوم انسانی و صنعت در کجا بروز و ظهور می یابد؟ احمدی: در حال حاضر، رشته های بین رشته ای در رشته های مختلفِ فنی ظاهر و مرزهای بین علوم برداشته شده است؛ درهمین زمینه باید تاکید کنیم بین علوم انسانی و صنعت هم در بسیاری از موارد این مرزها حذف شد.

در واقع، جامعه علمیِ امروز قائل به این مرزبندی ها نیست.

بنابراین درهم تنیدگیِ ذاتی بین این علوم وجود دارد و خود به خود رشته های جدید علوم انسانی هم در این میان ظاهر می شوند و شاهد پیوند جدی با مسائل فنی و غیر علوم انسانی هستیم.

در این زمینه به ذکر مثالی می پردازم؛ اخلاق در صنعت و پزشکی کاربرد دارد و مسائل اخلاقی و فرهنگی جزیی از علوم پزشکی محسوب می شود.

بنابراین، عدم توجه به علوم انسانی در فناوری تبعات زیادی در زندگی مردم دارد و مشکلات عدیده ای ایجاد می کند.

در نمونه ای دیگر به میادین نفتی، صنعتی و توسعه معادن اشاره می کنم.

همزمان با توسعه میادین و معادن، زندگی مردم در آن مناطق بهم می خورد؛ در صورتی که ابعادِ روابط انسانی، فرهنگی و علوم انسانی در توسعه صنعتِ آن منطقه بررسی نشود، تبعات آن منجر به شکل گیری مشکلاتی در منطقه خواهد شد.

باید توجه کنیم این درهم تنیدگی از نظر علمی به معنی ایجاد رشته های جدید و حذف مرزهای بین علوم است.

علوم انسانی می تواند نقش اساسی را برای رفع چالش ها، مشکلات احتمالی و بومی کردن آن تکنولوژی با نیازها و فرهنگ منطقه ایفا کند.

ایرنا: آیا در سطح دنیا هم این ارتباط و همبستگی بین علوم انسانی و صنعت، وجود دارد؟ احمدی: در دنیا هم به این شکل است.

اگر بررسی کنید، شرکت هایی که دارای ترنوبل های مالی بسیار بالا هستند و ضریبِ تاثیر اجتماعی و اقتصادی بالایی دارند، به طورعمده ترکیبی از نیروهای متخصص و فنی و نیروهای حوزه علوم انسانی را به کار می گیرند.

شرکت های بزرگ مثل گوگل، مایکروسافت و حتی شرکت های نفتی از افراد فعال در حوزه علوم انسانی در قسمت های اقتصادی و مالی، روابط اجتماعی، تجاری سازی، بازاریابی و مسائل حقوقی شان بهره می برند.

واقعیت این است که علوم انسانی با صنعت و سایر حوزه ها در هم تنیدگی دارد و اینطور نیست که فعالیت یک شرکت بزرگ صرفاً اقتصادی است و تنها روی مسائل تکنیکال و فنی سرمایه گذاری می کند، بلکه تمام حوزه ها در کنار هم قرار دارند.

در پروژه ها بیش از 70 درصد علوم انسانی و بین 30 تا 40 درصد مسائل تخصصی، نقش دارد چرا که ورود صنعت به جامعه و مسائل اجتماعی، نیازمند توجه به علوم انسانی است.

ایرنا: از نظر شما و متخصصان حوزه پژوهش آیا تاکنون از علوم انسانی در بافت های میانی صنعت استفاده شده است؟ احمدی: در دنیا این پیوند کاملاً برقرار شده و در تمام روابط دیده می شود.

در واقع به این ارتباط به مثابه یک زنجیره نگاه می کنند، زنجیره ای که تمام ابعاد مختلف علم و تکنولوژی را در نظر می گیرد.

در این زنجیره، عوامل انسانی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، حقوقی و اخلاقی دیده می شود.

این پیوند متاسفانه در ایران کمتر دیده شده است.

از هشت سال گذشته، پروژه های بزرگ صنعتی وارد دانشگاه و مراکز پژوهشی شده و ما هنوز تجربه کارهای جمعی بزرگ را با هم نداریم.

امیدوارم شروع این حرکت بزرگ همراه با تجربه کار مشترک باشد؛ البته عدم وجود تجربه بزرگ و طولانی در رشته های دیگر هم دیده می شود اما در علوم انسانی بسیار جدی تر است.

ایرنا: به عنوان یک متخصص و استاد حوزه پژوهش و صنعت، چرا تاکنون اهمیت پیوستگی علوم انسانی و صنعت در حد حرف باقی مانده است؟ احمدی : واقعیت این است که در نظام علمی ایران، دانشگاه ها مشغول تحقیقات هستند و صنعت هم سرگرم تولید است، به همین دلیل صنعت ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه نداشت چه برسد به علوم انسانی.

در سال های اخیر به خصوص هشت سال گذشته، صنعت ورود خیلی جدی به دانشگاه داشت که نیاز به شناخت دقیق تر از توانمندی های علوم انسانی و چگونگی انجام کار مشترک، احساس می شود.

همچنین صنعت و حوزه تقاضا هنوز ورودی به پروژه های سنگین برای حل مشکلات اجتماعی نداشتند.

برخی پروژه ها شروع شده که برای نمونه می توان به چند مورد اشاره کرد.

یکی از گزارش های وزارت نفت در خصوص واگذاری توسعه میادین نفتی و بالادستی نفت به دانشگاه ها بود.

در واقع، پروژه بزرگی برای بررسی مسائلِ اجتماعیِ میادین نفتی بود که طبق گزارش ها، نتایج این پروژه، بررسی مسائل اجتماعی و فرهنگی میادین نفتی است.

ما در این زمینه معضلات زیادی داشتیم به این معنا که توسعه صنعتی، مشکلات اجتماعی زیادی به همراه داشت.

در مراکز صنعتی و بزرگ مثل وزارتخانه های نفت، صنعت و نیرو معضلات اجتماعی، اقتصادی و مدیریتی داریم که نیاز به فهم مشترک دو حوزه دانشگاه و مراکز پژوهشی دیده می شود.

باید بگویم آمادگی دانشگاه ها به تنها کافی نیست و نمی توان در این باره، ادعای جدی کرد چرا که در فرایند کار مشترک، توانمندی ها توسعه پیدا می کند، یعنی باید ارتباطی برای شناخت مشترک دو طرف ایجاد شود و اعتماد مشترک و توانمندسازی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی هم توسعه پیدا کند.

ایرنا : آقای دکتر احمدی چرا صنعت تمایلی به همکاری با علوم انسانی ندارد؟ احمدی: صنعت ما رقابتی مبتنی بر ارتباطات تنگاتنگ با مراکز تحقیقاتی ندارد.

مهمترین چالش پیش رو این است که به علت رقابتی نبودن و محدودیت در واردات از حمایت دولت بهره مند هستند، بنابراین گرایشی به R&D (تحقیق و توسعه ) ندارند.

از این رو، علاوه بر نداشتن اعتبارِ چشمگیر مالی، از ارتباط تنگاتنگی هم برخوردار نیستند.

با این حال روابطی که بین این دو حوزه شروع شده باید توسعه یابد.

بنابراین، رقابتی نبودن و دریافت منابع مالی مشخص از دولت، دو عامل اصلی عدم تمایل همکاری صنعت با علوم انسانی است.

از سوی دیگر، صنعت ما در صحنه بین المللی برای عرض اندام حضور ندارد تا مشکلات مختلفی را برطرف سازد.

بخش هایی از صنعت، مراکز تحقیقاتیِ وابسته دارند اما شاهد کارکرد قدرتمندی از آنان نیستیم و بودجه های تحقیقاتی به صورت بودجه های جاری در این مراکز مصرف می شود؛ همچنین عملکردِ همراه با راندمان بالا ندارند.

ایرنا: نقش نخبگان علوم انسانی و صنعت را در پیوند این دو حوزه چگونه ارزیابی می کنید؟ احمدی : در 15 سال گذشته تعداد کمی از دانشگاه، دانش آموخته و در صنعت مشغول به کار شدند.

در حال حاضر این روند تغییر کرده و شاهد حضور قابل توجهی از دانش آموختگان در صنعت هستیم که نوید خوبی برای ما است، چرا که امکان تعامل و گفتمان قابل قبولی برای همدیگر را فراهم می کنیم.

در خاطرم هست زمانی که به یکی از وزارتخانه ها پیشنهاد یک پروژه صنعتی را دادیم اما آن زمان مسئولان مربوطه اعلام عدم نیاز و تاکید کردند هر چه لازم باشد از خارج وارد می کنند.

امروزه با ورود دانش آموختگان به صنعت، زبان مشترک بین آنها ایجاد شده و امکان گفتمان و برگزاری نشست هایی بین علوم انسانی و صنعتگران ایجاد می شود.

این موضوع زمینه تفاهم و فهم مشترک از توانمندی ها، نیازها و رویکردهای دیگر را هم فراهم می کند.

بعد از این مرحله، باید راهکارهای اجرایی توسط مدیران تصمیم گیر در سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان مجلس مطرح شود که قوانینی برای تسهیل این ارتباطات وضع کنند.


کلید واژه ها: علوم انسانی - صنعت - علوم - دانشگاه - اجتماعی - وزارت - فناوری - تکنولوژی - فرهنگ - احمدی - آموزش - ایرنا - دکتر حسن روحانی - کشور - فرهنگی - دکتر - مرکز تحقیقات - ایران - حسن روحانی - بین المللی - الکترونیک - عالی - کامپیوتر - نظام - اقتصادی - شهرداری - مهندسان - روحانی - مشکلات - مهاجرت

آخرین اخبار سرویس:
اعتراض دانشجویان فنی دانشگاه تبریز به کیفیت بد غذا در هفته دانشجو/ سلف دانشگاه به بخش خصوصی واگذر می شود

رونمایی از استراتژی «عبور از روحانی» در دانشگاه تهران/ ایستاده با افراط

اعلام نتایج تکمیل ظرفیت دکتری علوم پزشکی تا پایان آذرماه

آمار صادرات علم و فناوری اعلام شد/ رتبه زبان فارسی در دنیای علم

فارس من/ رییس سازمان سنجش پزشکی مطرح کرد اعلام نتایج تکمیل ظرفیت دکتری علوم پزشکی تا پایان آذرماه

امکان پذیرش فارغ التحصیلان ارشد فیتوشیمی در مقطع دکتری

سلطانی فر:با دید حقوقی «طرح ساماندهی پیام رسان های اجتماعی» را به چالش بکشیم/ نصراللهی: نگاه سیاسی و امنیتی در این طرح غلبه دارد

کیک و جنگ شادی امسال هم روز دانشجو را رها نکرد!

استعفای نمایندگان اصفهان اعتراض به بی عدالتی است

آغاز المپیاد ورزشی دانشگاه های خراسان شمالی

بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه شاهد

توسعه فرهنگی زیر ساخت پیشرفت کشور است

همایش روز دانشجو در جاجرم

ارسال محموله های دراگون به ایستگاه فضایی بین المللی؛ تصویر روز ناسا

مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران

نشست صمیمی دانشجویان و مسئولان

بایدهای پیش نویس سند تحول علوم انسانی

محسن عطایی گرامیداشت روز دانشجو دردانشکده پرستاری و مامایی

گروه های جهادی برای حل مشکل کم آبی در روستا های خراسان جنوبی پیش قدم شدند/ لوله کشی و آبرسانی به مناطق مرزی برای جلوگیری از مهاجرت مرزنشینان

مسئولان امور زنان به جای الگوگیری غلط، فکر حل مشکلات و دغدغه ها باشند

زهیر صیدانلو تفاهم نامه همکاری آستان قدس رضوی و دانشگاه شهید بهشتی

بزودی شرایط جدید بیمه فرهنگیان اعلام می شود

یادمان نکوداشت هفتاد سال خدمات فرهنگی و ادبی محمدعلی موحد

بازدید دانشجویان دانشگاه پیام نور فریمان از اماکن تاریخی قلندرآباد

دیدار اعضای شورای مرکزی اتحادیه های دانشجویی با رییس دانشگاه آزاد

اردوی جهادی علوم پزشکی اهواز در منطقه کوی طاهر برگزار شد+ تصاویر

خودباوری ؛ یگانه مسیر رسیدن به اهداف تمدنی

ضرورت تبیین ماموریت و برنامه های صندوق نوآوری در دانشگاهها

ایده های استارتاپی گردشگری را حمایت می کنیم

برای ارتباط با دنیا ناتوان بودیم

دیدار مسئولان بسیج دانشجویی با خانواده شهیدان معادی و مرادی

بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه امیرکبیر

بزرگداشت روز دانشجو در دانشکده حقوق دانشگاه تهران

بزرگداشت روز دانشجو در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران

سخنرانی قالیباف در دانشگاه تهران

آموزشکده فنی وحرفه ای پسران کنگان تاسیس می شود

نشست هم اندیشی مدیریت یکپارچه منابع آب

نشست هم اندیشی طرح مدیریت یکپارچه منابع آب رودخانه زاینده رود

گزارش تصویری سخنرانی دکتر قالیباف در دانشگاه تهران

همایش «تهیه و آنالیز داشبورد ها» در دانشگاه تهران برگزار می شود

پایان مسابقات ورزشی دانشجویان دختر دانشگاه های علوم پزشکی شمال شرق

نشست مطالبه گری دانشجویی در دانشگاه اراک

دیدار مسئولان دبیرخانه همایش سبک زندگی با امام جمعه یزد

شناخت دشمن بهترین راه مقابله با آن است

شناخت دشمن بهترین راه مقابله با آن است

شناخت دشمن بهترین راه مقابله با آن است

برپایی جشنواره رشد در دانشگاه ایلام

دانشگاه آزاد؛ نهاد توسعه در کشور

جزییات ثبت نام نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه آزاد

دانشجوی دانشگاه گلستان موفق به کسب رتبه اول مسابقات اسکواش تهران شد

سلگی در گفت وگو با فارس: چپ های جدید دانشگاه ها نمی توانند صدای محرومان باشند

رتبه نخست دانشگاه آزاد قزوین در مسابقات ربوکاپ آسیا - اقیانوسیه

نانو غشاهای پلیمری برای تصفیه پساب

بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه شهید بهشتی

نظام جامع آموزش های فنی حرفه ای تصویب می شود

کانون همگرایی دانشگاه امیرکبیرعضو جدید می گیرد

راه های جایگزین برای سدسازی پیدا کنید

رضا امیرخانی 100 میلیون جایزه اش را به کجا هدیه داد؟

انتقاد از فشار برای تغییر شهرام نیا/ جوسازی ها هدف دیگری داشت

استفاده از بازنشسته های وزارت علوم با ضوابط خاص/ باید به وضع معیشتی کارمندان رسیدگی شود

برگزاری جشن دانشجو برای دانشجویان پرستاری

دکتر سیامک یاسمی لوح عضویت را در فرهنگستان علوم جهان دریافت کرد

رضا امیرخانی 100 میلیون جایزه اش را به کجا هدیه داد؟

دستاوردهای آموزشی و فناوری کشور در 4 دهه گذشته

نشست صمیمانه طلاب و دانشجویان به مناسبت روز دانشجو در مدرسه فیضیه

توسعه آموزش فناوری هدف دانشگاه آزاد اسلامی است/ واحد قزوین پیشرو در علوم رباتیک

اعتراض دانشجویان دانشگاه فرهنگیان یاسوج به جشن روز دانشجو/ دانشجویان مخالف تبعیض فکری در دانشگاه هستند

بسته های توزیعی خواجه نصیر در روز دانشجو فاسد نبود

در شورای تحول علوم انسانی صورت گرفت بررسی پیش نویس سند تحول علوم انسانی

اعلام منابع آزمون رشته های دندانپزشکی در کنکور دکتری 98

اعتراض دانشجویان دانشگاه فرهنگیان یاسوج در جشن روز دانشجو/ دانشجویان مخالف تبعیض فکری در دانشگاه هستند

اولین همایش «از مهندسی به علوم انسانی» برگزار می شود

جشن روز دانشجو در مشگین شهر برگزار شد

برنامه روز دانشجو انجمن اسلامی دانشگاه تهران آغاز شد

برنامه روز دانشجو بسیج دانشجویی دانشگاه تهران آغاز شد

استخدام برنامه نویس WPF در گروه نرم افزاری معتبر در تهران

آمار ثبت نام ارشد 98 تا امروز ظهر

تبیین بسته آموزش محیط زیست در پیش دبستانی ها

همایش جوان انقلابی فردا در دانشگاه آزاد کرمانشاه برگزار می شود

رتبه 15 مقالات فارسی زبان در سایت علم سنجی اسکوپوس

مطالعه آکادمیک اسلام؛ زمینه ساز فضای گفت وگو میان اسلام و غرب

مؤسسه های برگزیده در ثبت و همانندجویی پایان نامه ها تقدیر می شوند

تجلیل از دانشجویان در شاهرود

مخدر دانشجویی جدید، نسخه سیستم برای دانشجو!

فراخوان شناسایی دانش آموختگان دانشگاه امیرکبیر

پیش نویس سند تحول علوم انسانی بررسی شد

اعلام منابع آزمون دندانپزشکی در کنکور دکتری 98

اعلام منابع آزمون رشته های دندانپزشکی در کنکور دکتری 98

ضرورت مغفول مانده در فعالیت های ورزشی در دانشگاه

سطح آکادمیک موسیقی پایین آمده است

برنامه روز دانشجو بسیج دانشجویی دانشگاه تهران آغاز شد

حمایت وزارت علوم از صندوق نوآوری

ثبت نام 40 هزار نفر در کنکور ارشد 98

بررسی جزییات اساسنامه دانشگاه D8 در همدان

درآمدزایی غیرشهریه ای افزایش یابد

جزییات نقل و انتقال دانشجویان شاهد دانشگاه آزاد

برنامه وزارت علوم برای ساخت 200خوابگاه دانشجویی

اجرای مطالعاتی علوم شناختی در دانشگاه شیراز

اجرای طرح مطالعاتی علوم شناختی در دانشگاه شیراز

برگزاری همایش در امتداد امام(ره) در کرمانشاه

دانشگاه و صنعت دو جزیره دور از هم

دانشگاه و صنعت دو جزیره دور از هم