مطالب مرتبط:
پرونده مسکن مهر استان گلستان سال آینده بسته می شود
شرایط دارو بحرانی نیست/ واردات داروی ترکیه ای نداریم
1600 میلیارد تومان حجم کل داروی مصرفی کشور/ 96 درصد داروی مصرفی بازار داروی ایران در داروسازی داخلی تولید می شود/کاهش میزان واردات داروهای مشابه تولید داخل در سال جاری
تحویل پنج هزار واحد تا یک ماه آینده / مسکن مهر پردیس گران نمی شود / اتصال پردیس به متروی تهران در صورت تعریف ردیف بودجه ای
سخنگوی سازمان غذا و دارو: ادعای واردات داروی چینی کذب است/ آدرس غلط به مردم ندهیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 08:352018-08-14پزشكي

واردات داروی مورد نیاز یک سال آینده تا مهر/عدم امکان گران فروشی دارو


طبق سیاست های این سازمان، برای جلوگیری از بروز مشکل در تامین دارو به دلیل تحریم های آینده، بخش عمده ای از واردات دارو تا پایان مهرماه انجام می شود.

- سیاست های دارویی وزارت بهداشت در ماه های پیش رو اعلام شد واردات داروی مورد نیاز یک سال آینده تا مهر/عدم امکان گران فروشی دارو سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: طبق سیاست های این سازمان، برای جلوگیری از بروز مشکل در تامین دارو به دلیل تحریم های آینده، بخش عمده ای از واردات دارو تا پایان مهرماه انجام می شود.

کیانوش جهانپور در گفت وگو با ایسنا، درباره علت واردات برخی داروها با حجم بالا در چهار ماهه اول سال توضیح داد و گفت: مجوز واردات دارو یا مواد اولیه دارویی بر اساس روند مصرف سال های گذشته صادر می شود.

بارها اعلام کرده ایم که از نظر روند واردات دارو تقریبا مشکلی از ابتدای سال نداشته ایم.

آنچه مورد تاکید سازمان قرار دارد، این است که شاید امسال نیاز داشته باشیم بر خلاف سال های گذشته به جای اینکه بار واردات دارو و مواد اولیه در تمام ماه های سال توزیع شود، تا پایان مهرماه بتوانیم بخش عمده ای از این واردات را از طریق بخش خصوصی انجام دهیم و آنها را ذخیره کنیم.

وی با بیان اینکه در روند عادی واردات دارو و مواد اولیه مشکلی نداشتیم، ادامه داد: الان به صورت فوری نیازمند تسریع و تسهیل در این موضوع هستیم تا طی هفته های آتی بتوانیم این کار را انجام دهیم.

این برنامه نیازمند همکاری جدی و شبانه روزی تمامی دستگاه های مسئول با وزارت بهداشت است.

اگر به جز این باشد قطعا با تشدید تحریم ها، در برخی موارد ممکن است با مشکل روبرو شویم.

تسهیلات واردات دارو فراهم شود سخنگوی سازمان غذا و دارو همچنین اضافه کرد: بارها اعلام کرده ایم که مجموعه نظام دارویی کشور این آمادگی را دارند؛ به شرط اینکه این شرایط تسهیل شود و امکانات موجود در اختیار آنها قرار گیرد، نقدینگی ریالی تامین شود و بخش زیادی از مطالبات حوزه دارو تسویه شود.

همچنین تسهیلات فرایند واردات با توجه به مصوبات کمیسیون ویژه اقتصادی دولت به شکل حداکثری عملیاتی شود تا بخش خصوصی و غیر دولتی بتواند به صورت فوری واردات خود را تا پایان مهرماه در حوزه دارو و مواد اولیه انجام دهد.

جهانپور در ادامه در پاسخ به چرایی واردات 49 میلیون دلاری داروهای IVIG، آلبومین و فاکتور هشت در چهارماهه اول امسال، تاکید کرد: این میزات واردات در راستای سیاست گذاری سازمان است.

مجوزها بر اساس روند مصرف گذشته و برآورد نیاز کشور صادر می شود.

قبلا نیز اعلام کرده بودیم که تقریبا در بسیاری از اقلام دارویی کمبودی نداریم.

با توجه به این میزان واردات نباید روند کمبود جاری داشته باشیم.

اگرچه باید ظرف چندماه پیش رو، ذخیره ای یک تا یک ونیم ساله برای خود ایجاد کنیم.

چرا برخی اقلام دارویی کمیاب می شوند؟ جهانپور دلیل کمیاب شدن برخی اقلام دارویی را جنگ روانی اعلام کرد و گفت: این موضوع فعالان اقتصادی و مردم را تحت تاثیر قرار می دهد.

افزون بر آن گاهی سیاست های توزیع، توزیع ناگهانی انتخاب نمی شود.

وقتی رفتار اقتصادی تحت تاثیر جنگ روانی قرار می گیرد، ما به عنوان تنظیم کننده نباید در این زمین بازی کنیم؛ به همین دلیل باید در توزیع و سیاست گذاری ها محدودیت های خاصی اعمال شود و آزادسازی و توزیع به صورت تدریجی اتفاق افتد تا بازار با شوک در آینده روبرو نشود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو افزود: ممکن است موجودی بعضی از داروها به کمتر از سه ماه رسیده باشد؛ به همین دلیل توزیع آن قطره چکانی انجام می شود.

بعضی از داروها نیز ممکن است کاربرد خاصی داشته باشند؛ با توجه به این موضوع باید توزیع آنها محدود شود و آن را با ارز دولتی و ترجیحی وارد کنیم.

اگر این دارو به صورت ناگهانی در شبکه توزیع شود، این امکان وجود دارد که از آن طرف مرزها به عنوان دارویی ارزان سر درآورد و شیب قاچاق از ایران به سمت خارج از کشور برود؛ اتفاقی که قطعا پذیرفته نیست.

توزیع ناگهانی دارو احتمال قاچاق را افزایش می هد وی درباره راهکار جلوگیری از قاچاق داروهایی که با ارز دولتی وارد شده اند، توضیح داد و گفت: همزمان که باید واردات و ذخیره سازی دارو را تسریع کنیم، همزمان باید مراقب باشیم توزیع این دارو که با ارز دولتی وارد شده و به نوعی ارزان تر از کشورهای مجاور تمام می شود، دسترسی آسان را برای افراد سودجو ایجاد نکند؛ چون در این صورت این دارو را بعدا باید در مرزها و کشورهای مجاور پیدا کنید.

همزمان با واردات مجبور هستیم در سیاست های توزیع تا جایی که امکان دارد اجازه ندهیم این دارو مجددا از ایران به کشورهای دیگر قاچاق شود.

جهانپور ادامه داد: گاهی موجودی دارویی در کشور به کمتر از سه ماه می رسد؛ بنابر این دارو را به فاز کمبود می بریم و فقط داروخانه های منتخب را برای توزیع آن تعیین می کنیم.

همچنین ممکن است موجودی یک نوع دارو به کمتر از دو ماه برسد؛ در این صورت داروخانه های ویژه ای را به آن اختصاص می دهیم و باز هم محدود می کنیم.

گاهی واردات دارو انجام شده و دپوی مورد نیاز وجود دارد، اما دارو از جنس اقلام دارویی خاصی است یا کاربرد بیمارستانی دارد یا قیمت تمام شده آن پایین تر از کشورهای همجوار است.

اگر این دارو به سهولت توزیع شود و در دسترس هر فردی قرار گیرد، قطعا با پدیده ای به نام قاچاق مجدد دارو از ایران به خارج از کشور روبرو می شویم.

لیست کمبودهای دارویی مشخص است وی با بیان اینکه برای هر مورد دارو، تصمیم گیری و سیاست گزاری می شود، تصریح کرد: لیست اقلام دارویی که با کمبود روبرو هستند، مشخص است و در حال حاضر کمتر از 48 قلم است.

برای داروی آلبومین نیز فراخوان داده شده است که شرکت هایی که می توانند واردات انجام دهند، در این فراخوان شرکت تا نیاز یکساله کشور تامین شود.

میزان واردات آلبومین در ابتدای سال کافی نبوده است.

این دارو مصرف بیمارستانی خاص دارد و قطعا در چنین شرایطی باید تجویز و مصرف آن را تحت سیاست های خاصی درآوریم؛ نباید قابلیت عرضه مستقیم و راحت برای چنین داروهایی، در چنین شرایطی و با این قیمت ها که ارزان تر از کشورهای اطراف است، ایجاد شود.

IVIG کمبود ندارد جهانپور همچنین با تاکید بر اینکه داروی IVIG کمیاب نشده است، بیان کرد: ممکن است این موضوع در برخی استان ها به دلیل اختلافات و معوقات مالی داروخانه ها و بیمارستان ها با شرکت های پخش دارو وجود داشته باشد؛ سازمان غذا و دارو در حال پیگیری است.

شرکت های پخش باید این موارد را عرضه کنند و آن را مشروط به مشکلات و مطالبات مالی خود از داروخانه ها به خصوص داروخانه های بیمارستانی و خاص نکنند.

تقریبا کمبودی در این زمینه نداشتیم و نیازهای کشور تقریبا هرماه وارد و رفع شده است.

با توجه به اینکه مصرف این دارو محدود به موارد خاصی است، قطعا توزیع آن باید با سیاست های خاصی انجام شود.

مجوز شرکت های پخش متخلف باطل می شود تذکر به دو شرکت پخش سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به تعلل برخی سیستم های پخش دارو برای توزیع این کالا، اظهار کرد: برخی از شرکت های پخش کشوری یا استانی ممکن است به هر دلیلی مانند مطالبات و معوقه مالی از برخی داروخانه های دولتی و بیمارستان ها در توزیع تعلل کنند.

این در حالی است که عدم ارائه دارو تخلف است.

اگر شرکت ها به جز این عمل کنند به مراجع ذیصلاح قضایی معرفی می شوند.

در برخی موارد نیز اگر شرکت ها در توزیع دارو به ویژه داروی بیماران خاص تعلل کنند، مجوز پخش از آنها گرفته می شود.

دو شرکت پخش به همین دلیل تذکر گرفته اند.

امکان گران فروشی دارو برای شرکت های پخش وجود ندارد جهانپور در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا تعلل در توزیع دارو می تواند با هدف بالا بردن قیمت انجام شود، تاکید کرد: امکان انجام چنین کاری در کشور وجود ندارد؛ چراکه قیمت دارو تعیین شده و با دستور رییس جمهوری تا اردیبهشت 98، آنچه در قیمت گذاری بر مبنای ارز 4200 تومان در کمیسیون قیمت گذاری در ابتدای سال 97 انجام شده است، پایدار خواهد ماند.

اگر کسی چنین اقدامی انجام دهد قطعا به دنبال این است که تاریخ مصرف داروهایش بگذرد و متضرر خواهد شد.

ما تغییر قیمت داروی فاحشی نخواهیم داشت؛ چون تغییر قیمت ارز نیز نداریم.

نظارت بر زنجیره مجاز دارو جهانپور در ادامه، با اشاره به اخباری درباره احتکار دارو توسط دختر یکی از وزرای سابق، گفت: در این گزارش آمده است که این انبار خارج از زنجیره مجاز دارویی بوده است.

اگر نظارتی در نظام سلامت انجام می شود بر زنجیره مجاز دارو است؛ یعنی نظارت بر جایی انجام می شود که شناسنامه دارد.

در غیر این واردات تخلف و به معنی قاچاق، توزیع یا نگهداری دارو خارج از زنجیره رسمی است.

هر محلی که کشف شود نیز با آن برخورد می شود.

وی تاکید کرد: ما بر انبارهای دارویی مجاز نظارت می کنیم؛ هم بر شیوه انبار آن و هم ورود و خروج و کمیت و کیفیت توزیع آن.

ما نه دستگاه امنیتی هستیم و نه انتظامی.

اگر انبار غیرمجازی کشف کنیم، اطلاعات آن را در بازرسی ها به دست آوریم یا از طریق منابع مردمی اطلاعاتی مبنی بر وجود چنین انبارهایی خارج از زنجیره رسمی توزیع به دست آوریم، از مسیر اداره کل حقوقی و بازرسی و رسیدگی شکایات سازمان و همچنین مجاری ذیصلاح سازمان تعزیرات و مراجع قضایی پیگیری می کنیم.

چنانچه قبلا این اتفاق افتاده و به صورت مستمر نیز انجام می شود.

البته این به معنای 100 درصد بودن نظارت و اطلاعات ما بر کل انبارهای بالقوه موجود در گوشه و کنار کشور نیست.

انتهای پیام
کلید واژه ها: واردات دارو - واردات - دارو - سازمان غذا و دارو - داروی - وزارت بهداشت - آینده - مشکل - تامین - تحریم - تسهیلات - بهداشت - وزارت - فروشی - دولت - صورت - کشور - مجوز - مصرف - نقدینگی - اقتصادی - مطالبات - برنامه - توزیع - شرایط - شبانه - نظام

آخرین اخبار سرویس:
یک توصیه؛ با این تیپ و لباس وارد محل کارتان نشوید

پاسخ وزیر بهداشت به ادعاهای دروغین پامپئو

اینفوگرافی / راهکارهای تقویت مغز

آیا ژنتیک در احتمال ابتلا به آلزایمر نقش دارد؟

برخی از باورهای غلط تغذیه ای

تهران، دوازدهمین شهر آلوده جهان

پاسخ وزیر بهداشت به ادعاهای دروغین پامپئو

آنتی بیوتیک طبیعی که با باکتری های مقاوم مقابله می کند

5 خواص درمانی خرمالو که نمی دانید

معرفی پماد مخصوص کهیر

با این روشها درد در قسمت پایینی کمر را درمان کنید

افراد در معرض دیابت 7 درصد از وزن خود را کاهش دهند

درد هر قسمت از سر خبر از یک بیماری می دهد

آلرژی چگونه بر بدن اثر می گذارد؟

ویتامین ب چیست؟

آدامس های قورت دادنی که موجب تقویت حافظه می شود

پاسخ وزیر بهداشت به ادعاهای دروغین پامپئو

کپک رب، سرکه و ترشی را چه کنیم؟

میوه و سبزی را با مایع ظرفشویی نشویید

دردهای استخوانی مقاوم به دارو را جدی بگیرید

این افراد لبو نخورند!

اینفوگرافی / 10 راه ساده برای تقویت مغز

جزییات حمله با چاقو به یکی از پزشکان

زندگی در تنهایی، خطر مرگ را افزایش می دهد

بهترین زمان برای دادن پنیر به کودک

رژیم غذایی کم کربوهیدرات موجب افزایش کالری سوزی می شود

سازمان جهانی بهداشت: مرگ سالانه 1.25 میلیون نفر در تصادفات جاده ای

اثر شگفت انگیز این برگ برای پوست

تا? - یرات جالب فوتبال بازی کردن بر مغز دانش آموزان دبیرستانی

تذکر دانشگاه علوم پزشکی گیلان به 479 پزشک متخلف

مردان حتما اسید فولیک مصرف کنند!

فوکوس؛ «سیستینوزیس»، یک بیماری خیلی خاص

تست اندازه گیری میزان افسردگی

آلرژی چگونه بر بدن اثر می گذارد؟

مادر دیابتی در مشگین شهر نوزاد 5.5 کیلوگرمی بدنیا آورد

وزارت بهداشت: روزانه حدود 15 هزار دیالیز در کشور انجام می شود

برای پسر شدن جنین در این فصل باردار شوید

جگر مرغ را بخوریم یا نه؟

چطور با دارچین قند خون را فوری کاهش دهیم؟

7 قدم طلایی برای درمان فراموشی

روش مناسب برای تخلیه جوش صورت

آزمایش خون تان را در خانه تفسیر کنید

نوعی چاقی عجیب

مهم ترین نکات برای گرم نگه داشتن بدن در طول سفر

استفاده از پوست تخم مرغ با پوستتان چه می کند؟

مادر دیابتی در مشگین شهر نوزاد 5.5 کیلوگرمی بدنیا آورد

گودی زیر چشم، علت و درمان آن

رایج ترین دردهای دوران بارداری

نوزادان نارس؛ علل، نشانه ها و بیماری های آن ها

تولد نوزاد 5 کیلویی در مشگین شهر اردبیل

تولد نوزاد 5 کیلویی در مشگین شهر اردبیل

تولد نوزاد 5 کیلویی از یک مادر دیابتی

اثرات کمبود خواب بر رابطه زناشویی

خواص روغن دنبه و طرز تهیه آن در طب سنتی

تولد نوزاد 5 کیلویی در بیمارستان ولیعصر مشگین شهر

بیماری انگلی را با دارویی قوی تار و مار کنید

دلایل و راه های درمان سردرد پشت گوش

تولد نوزاد 5 کیلویی در مشگین شهر اردبیل

بیمارستان های کشور 150 هزار پرستار کم دارند

زمان طلایی در بهبود و نجات بیماران سکته مغزی

تولد نوزاد 5 کیلویی در بیمارستان ولیعصر مشگین شهر از یک مادر دیابتی

5 شرط اصلی برای پیشگیری از بیماری های غیر واگیر

طرز تهیه چند نوع غذا با تخم مرغ

داروی تقویت جنسی که کور می کند!

فواید خوردن تخم مرغ آب پز در وعده صبحانه

تاثیر آب گشنیز در کنترل قندخون

اهدای عضو یک بانوی پارس آبادی و حیات سالم 8نفر

جزییات حمله با چاقو به یکی از پزشکان

3 ساعت اول زمان طلایی در بهبود سکته های مغزی

اهدای عضو یک بانوی پارس آبادی و حیات سالم 8 نفر

متداول ترین عوامل ایجاد استرس و راه های دوری ازآنها

تلاش کمیسیون بهداشت و سازمان برنامه و بودجه جهت رفع کمبود صد هزار نفری پرستاران

5 علت اصلی بی میلی زنان به رابطه جنسی

خواص بسیار شگفت انگیز پرتقال

10 مورد مهم مشکلات جنسی رایج مردان + راه حل

هفت فایده اصلی خرما کدامند؟

با انتخاب این صورت ها، شخصیت خود را بشناسید

معرفی بهترین کرم های لیفتینگ صورت

مطالبات بازنشستگان سال 95 دانشگاه علوم پزشکی گیلان تسویه شد

مطالبات بازنشستگان سال 95 دانشگاه علوم پزشکی گیلان تسویه شد

راههایی ساده برای پیشگیری از سکته مغزی

10 اشتباه رایج هنگام استفاده از سشوار که صدمات زیادی به موها می زند

صعود تیم کوهنوردی علوم پزشکی نیشابور به قله تفتان

آقایان برای پدر شدن زودتر تصمیم بگیرید زمان از دست می رود

زمان طلایی مراجعه به بیمارستان برای سکته مغزی سه ساعت است

چرا غذاهای نیمه آماده خطرناکند؟

علامت های کم خونی شامل چه مواردی است؟

فعالیت 30 مرکز پیوند کلیه در کشور

علائم افسردگی خفیف چیست؟

زمان طلایی مراجعه به بیمارستان برای سکته مغزی سه ساعت است

پاسخ وزیر بهداشت به ادعای پمپئو

سخنگوی کمیسیون بهداشت: به دلیل کمبود پرستار خانواده ها مجبور به مراقبت از بیمارشان هستند

چه کسانی می توانند برای کاهش وزن از جراحی های چاقی استفاده کنند؟

پاسخ وزیر بهداشت به ادعای پمپئو درباره تحریم ها

اثرات کم خوابی در یک نگاه! +اینفوگرافی

حمله با چاقو به یک پزشک کشیک در بلوار هدایت مشهد

گسترش همکاری معاونت فرهنگی وزارت بهداشت با دانشگاه علوم پزشکی مجازی

تاثیرگذاری سرعت راه رفتن شما بر طول عمرتان

آقا! چرا همسرت شاد نیست؟

توضیح دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره حمله با چاقو به یکی از پزشکان

واردات داروی مورد نیاز یک سال آینده تا مهر/عدم امکان گران فروشی دارو

واردات داروی مورد نیاز یک سال آینده تا مهر/عدم امکان گران فروشی دارو