مطالب مرتبط:
بابک بردبار در گفت وگو با فارس: متاسفانه پدرم دچار سکته مغزی شده/ روند درمان به خوبی پیش می رود
متاسفانه پدرم دچار سکته مغزی شده / روند درمان به خوبی پیش می رود
میزبانی رایگان پردیس های سینمایی شهرداری از خبرنگاران تا پایان شهریور
فلج بل را با سکته مغزی اشتباه نگیرید!
اظهارات محسن هاشمی درباره دیدارش با قالیباف، کاهش درخواست رشوه از سوی کارکنان، حواشی انتصابات افشانی، دلایل عدم ورود شهرداری به پروژ ه های بزرگ و...
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 21 مرداد 1397 ساعت 08:352018-08-12پزشكي

درمان اورژانسی و رایگان سکته های قلبی و مغزی / درخواست از شهرداری درباره پادگان قلعه مرغی


رییس سازمان اورژانس کشور ضمن تشریح اقدامات اورژانس در سال های اخیر، درباره اقداماتی مانند درمان سکته های حاد قلبی و مغزی، تکمیل ناوگان اورژانس کشور، - درمان اورژانسی و رایگان سکته های قلبی و مغزی / درخواست از شهرداری درباره پادگان "قلعه مرغی" رییس سازمان اورژانس کشور ضمن تشریح اقدامات اورژانس در سال های اخیر، درباره اقداماتی مانند درمان سکته های حاد قلبی و مغزی، تکمیل ناوگان اورژانس کشور، شهرک اورژانسی و.

توضیحاتی ارائه داد.

دکتر پیرحسین کولیوند با حضور در خبرگزاری ایسنا و در جمع خبرنگاران، با اشاره به شکل گیری سازمان اورژانس کشور با حمایت وزیر بهداشت، گفت: مدت ها پیگیر بودیم تا اورژانس به سطح بالاتری برسد و بتواند تصمیمات لازم را دور از بروکراسی های اداری اتخاذ و با سرعت در مناطق عملیاتی حضور پیدا کرده و به مددجویان کمک کند.

وی افزود: نگاه جدی و اهتمام وزیر بهداشت باعث شد که ما در این زمینه برنامه هایمان را ارائه دهیم و مجلس شورای اسلامی نیز در همین راستا به ما کمک کرد.

بنابراین اورژانس با رای مجلس به سازمان اورژانس تبدیل شد.

اساسنامه سازمان اورژانس هم به سرعت در دولت پیگیری و مصوب و در شورای نگهبان تایید شد.

کولیوند در ادامه به برخی چالش های گذشته اورژانس کشور اشاره و اظهار کرد: در گذشته ناوگان زمینی اورژانس مستهلک شده بود و آمبولانس هایی که با آنها مصدومان را جابجا می کردیم، دیگر قابل اعتماد نبودند.

بر همین اساس 2400 دستگاه آمبولانس جدید، بروز و با امکانات خوبی چون دستگاه های الکتروشوک، نوار قلب تولید داخل و.

به ناوگان اورژانس کشور اضافه شد.

رییس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اگر کسی برای تقویت اقتصاد کشور و برای منافع کشور فعالیت کند، جهاد کرده است و شعارهای ایشان درباره اقتصاد مقاومتی را در بخش اورژانس 100 درصد عملیاتی کرده ایم، گفت: در سازمان اورژانس به گونه ای اقدامات مان را انجام دادیم که بتوانیم سیاست های مقام معظم رهبری را عملیاتی کنیم؛ زیرا معتقدم هرچند درصد که از فرمایشات ایشان را عملی کنیم، موفق تر خواهیم بود.

ایجاد 40 پایگاه اورژانس هوایی در کشور کولیوند با بیان اینکه در گذشته اورژانس کشور تنها دو بالگرد ملکی داشت و جز اینها بالگردی برای انتقال هوایی مصدومان وجود نداشت، افزود: به دلیل حواشی و خطرات این اقدام هیچکس هم جرات نمی کرد به دنبال راه اندازی اوراژانس هوایی رود، اما امروز می بینیم که نزدیک به 40 پایگاه اورژانس هوایی داریم و قرار است تعداد آنها را به 54 پایگاه افزایش دهیم.

بر همین اساس می خواهیم با فاصله هر 150 کلیومتر هوایی از هر پایگاه، بالگرد داشته باشیم و بتوانیم به سرعت بر بالین مصدومان برسیم.

هزینه 20 میلیون تومانی بابت هر پرواز اورژانس هوایی وی با بیان اینکه تاکنون بیش از 22 هزار نفر را با اورژانس هوایی جابجا کرده ایم که 65 درصد آنها مستقیما به اتاق عمل رفته اند، افزود: این افراد یا از مرگ حتمی و یا از عوارض بعدی نجات پیدا کرده اند.

باید توجه کرد که تقریبا برای هر پرواز به طور متوسط مبلغ 20 میلیون تومان متوسط هزینه می کنیم، اما ارزش نجات جان مردم بیش از این حرف هاست؛ به طوریکه گاهی اوقات در یک روستا مادر باردار و فرزندش را نجات می دهیم و این اقدامات قیمت ندارند.

خداوند می فرماید اگر شما یک نفر را نجات دهید، انگار همه بشر را نجات داده اید.

تجهیز آمبولانس های هوایی به گروه خونی O منفی کولیوند با اشاره به مزایای استفاده از اورژانس هوایی در حادثه کرمانشاه، ادامه داد: نکته مثبت این است که حتی یک تن از مصدومانی که با بالگرد منتقل شد، دچار عارضه یا مرگ نشد و این بسیار ارزشمند است.

باید توجه کرد که با این اقدامات دیگر مرگ به علت خونریزی بین محل حادثه تا بیمارستان را نداریم.

در عین حال گروه خونی –O را در بالگردهای اورژانس قرار داده ایم که در انتقال مصدومان و نجات آنها بسیار موثر بوده است.

400 دستگاه آمبولانس در گمرک وی در ادامه صحبت هایش گفت: امسال 400 دستگاه آمبولانس به ناوگان زمینی اورژانس کشور افزوده خواهد شد که در حال حاضر در گمرک بندرعباس هستند و امیدواریم زودتر ترخیص شده و در خدمت مردم قرار گیرند.

همچنین 300 دستگاه آمبولانس هم در تهران است که به زودی به ناوگان اوژانس کشور اضافه می شوند.

از طرفی تمام آمبولانس های قدیمی و فرسوده را هم بازسازی کردیم تا بتوانیم از آنها هم استفاده کنیم.

زیرا برند خودروهایمان، برند خوبی است و با نوسازی می توان آنها را به دایره کار و خدمت رسانی اورژانس وارد کرد.

در این صورت می توانیم بسیاری از هزینه هایمان را ذخیره کنیم.

درمان سکته های حاد قلبی؛ 24 ساعته و 7 روز هفته رییس سازمان اورژانس کشور به برنامه درمان سکته های حاد مغزی و قلبی که با همکاری معاونت درمان وزارت بهداشت و اورژانس کشور اجرا می شود، اشاره و اظهار کرد: در حوزه های سکته های حاد قلبی و مغزی کار بی نظیری انجام شد.

باید توجه کرد که مقام معظم رهبری سه اقدام مهم شامل حمایت از تولید داخل، اشتغال و اقتصاد مقاومتی را اعلام کرده بودند و سازمان اورژانس در سال گذشته توانست این سه اقدام را محقق کند.

بر این اساس در حوزه درمان سکته های حاد قلبی دستگاه های نوار قلب را به شرکت های داخلی سفارش دادیم و دو سیم کارت به این دستگاه ها اضافه کردیم؛ یک سیم کارت دیتا را ارسال می کند و یک سیم کارت صدا را.

بر این اساس به محض اینکه کسی به دلیل درد قلب با 115 تماس بگیرد، تکنیسین ما بر سر بالینش می رسد و از او نوار قلب می گیرد.

بلافاصله بعد از گرفتن نوار قلب پزشک قلب، آن را می بیند و گویی که پزشک بر سر بالین بیمار حضور دارد.

وی ادامه داد: اگر مشخص شود که فرد دچار سکته حاد قلبی شده، کد 247 که به معنی 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته است، فعال و اقدامات لازم برای بیمار انجام می شود.

به طوری که دیتای بیمار به اولین بیمارستانی که امکانات آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی و جراحی قلب دارد، ارسال و او بلافاصله و مستقیما وارد "کت لب" می شود و در آنجا آنژیوگرافی شده و رگ های بسته قلبش باز می شود.

کولیوند تاکید کرد: در موارد سکته حاد قلبی اگر بتوانیم زیر 90 دقیقه بیمار را به بیمارستان برسانیم، هم نجات پیدا می کند و هم دچار عارضه نخواهد شد، اما اگر تاخیر در این زمینه صورت گیرد به احتمال 30 الی 35 درصد بویژه جوانان و افراد زیر 55 سال فوت می کنند، اما اگر زنده بماند، عضله قلب از بین رفته و فرد دچار عارضه خواهد شد.

بنابراین لازم است افراد به محض احساس درد در قلب با شماره 115 تماس بگیرند.

حمایت اورژانسی از تولید داخل، اشتغال و اقتصاد مقاومتی وی با بیان اینکه دستگاه نوار قلبی که برخی آمبولانس ها به آن مجهز شده اند، تولید داخلی بود و اشتغال هم ایجاد کرده است، گفت: به طوریکه برای این اقدام تعدادی از مهندسین کشور کار تولید را پیش بردند و از طرفی به اندازه خودمان در حوزه اقتصاد مقاومتی هم کار کردیم.

بر این اساس هم افراد را نجات دادیم و هم این افراد بدون عارضه و سالم به فعالیت شان ادامه می دهند.

باید توجه کرد که اگر کسی بیمار و دچار عارضه شود، علاوه بر اینکه سرمایه های اجتماعی مان را از دست می دهیم، هزینه های زیادی را هم باید پرداخت کنیم.

بنابراین وقتی از طریق بالگرد مصدومی را منتقل کرده و اجازه نمی دهیم از بین برود، به کشور کمک کرده ایم.

باید توجه کرد که بدون در نظر گرفتن عوارض روحی، روانی و اجتماعی، فوت هر فرد بیش از یک میلیارد تومان و گاهی تا دو میلیارد هزینه برای کشور ایجاد می کند.

درمان سکته حاد قلبی بدون حتی یک ریال کولیوند در ادامه چند مثال را از فعالیت کد 247 درمان سکته های حاد قلبی را شرح داد و گفت: در یکی از موارد فعال شدن کد 247، فردی در یکی از روستاهای آمل، دچار قلب درد می شود، اطرافیانش با اورژانس 115 تماس گرفته و وقتی اورژانس به آنجا می رود، متوجه می شود که این فرد مشمول کد 247 است.

بر همین اساس و با توجه به صعب العبور بودن منطقه، تکنسین های اورژانس درخواست می کنند بالگرد به محل اعزام شود، اما این فرد می گوید من کاره ای نیستم که می خواهید مرا با بالگرد ببرید .

به هر ترتیب بالگرد به منطقه اعزام شد.

تکنسین های حاضر در آنجا، بعدها تعریف می کردند که وقتی بالگرد آمد، این فرد می گفت من پول ندارم که بابت بالگرد بدهم .

به هر حال این فرد توسط بالگرد به بیمارستان منتقل شد و سه رگ قلبش که بسته بود، باز شدند و دو روز بعد به سلامت و بدون یک ریال هزینه، از بیمارستان مرخص شد.

وی افزود: در موردی دیگر یکی از متخصصان کشور برایم تعریف می کرد که یک پروفسور آمریکایی به ایران آمده و در خانه این فرد می ماند و شب دچار درد قفسه سینه می شود، این فرد با اورژانس تماس گرفته و تکنسین اورژانس با موتورلانس می آید.

بعد از گرفتن نوار قلب، کد 247 برای وی فعال شد و بلافاصله این فرد به بیمارستان قلب تهران منتقل، در آنجا آنژیوگرافی شد و نجات پیدا کرد.

همین پروفسور آمریکایی بعدها گفته بود که خدا خیلی مرا دوست داشته که این اتفاق در ایران برایم افتاد.

زیرا اگر در ایالت خودمان بودم، این سیستم را نداشتیم و فقط برخی از ایالات آمریکا این سیستم را دارند.

او گفته بود که از این به بعد به عنوان سفیر سلامت ایران می گویم که عملکرد ایران در این حوزه بسیار عالی است.

کولیوند با بیان اینکه در بسیاری از شهرها و استان های کشور این اقدام را انجام داده ایم و سعی می کنیم این طرح را گسترش داده و همه آمبولانس هایمان را تجهیز کنیم، گفت: پزشک مقیمی که در دیسپچ تهران مستقر است، می تواند تمام کشور را پوشش دهد، اما اینکه در داخل آمبولانس هایمان این دستگاه ها را داشته و به پرسنل مان آموزش دهیم، جزو تکالیف اورژانس است که به تدریج باید بودجه هایش را تامین کرده و آن را توسعه دهیم.

امیدوارم خدا کمک کند تا بتوانیم تا پایان امسال یا نیمه سال آینده این طرح را در کشور تکمیل کنیم.

رییس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه مشابه این اقدام را برای سکته های مغزی هم انجام داده ایم، اظهار کرد: باید توجه کرد که اگر بیماری دچار سکته مغزی شده و بتوانیم او را زیر سه ساعت به بیمارستان برسانیم و اگر دچار خونریزی مغزی نشده نباشد، فرد نجات پیدا می کند.

مردم توجه کنند که به محض اینکه سینه شان درد گرفت یا دردی سنگین را در سینه خود احساس کردند و تعریق شروع شد، بلافاصله باید با اورژانس تماس بگیرند و اورژانس اعزام شده و تعیین تکلیف می شوند.

در سکته مغزی سه ساعت زمان داریم که اگر فرد را در این مدت به بیمارستان برسانیم، 60 درصد آنها با تزریق دارو بدون اینکه فلج شوند، مرخص می شوند.

نجات اورژانسی 1100 نفر در تهران در سال گذشته کولیوند افزود: در سال گذشته در تهران بالغ بر 1100 نفر را با این سیستم نجات دادیم.

اما بیماران سکته مغزی دیر متوجه سکته می شوند.

زیرا در سکته مغزی احساس درد وجود ندارد، اما زبان فرد می گیرد و بدنش بی حس می شود و اگر کسی اطراف بیمار باشد، می تواند به اورژانس خبر دهد.

افرادی که با تشخیص سکته مغزی توسط اورژانس اعزام می شوند، مستقیما سی تی اسکن می شوند و اگر خونریزی مغزی نداشته نباشند، بلافاصله دارو برایشان تزریق می شود.

از آنجایی که این اقدامات در راستای منافع مملکت بوده، اقدامی جهادی است.

اولین فرمانده جهادی ما در حوزه سلامت وزیر بهداشت است که به این موضوعات بویژه در مناطق محروم اهمیت می دهد و به دنبال توسعه و ارائه امکانات در این حوزه هاست.

کولیوند با بیان اینکه خوشبختانه در سازمان اورژانس کشور اقدامات خوبی انجام شده و در حال حاضر اقدامات دیگری را هم انجام می دهیم، ادامه داد: به عنوان مثال در نظر داریم که آمبولانس ها را به دستگاه سونوگرافی پرتابل مجهز کنیم و از همانجا بیمار را سونو کنیم تا متخصصین ببینند و نظر دهند.

شهرک اورژانس ساخته می شود رییس سازمان اورژانس کشور با اشاره به اقدام این سازمان برای ایجاد شهرک اورژانس، گفت: در صورتیکه بتوانیم آموزش همگانی درباره فوریت های پزشکی را به مردم ارائه دهیم، بسیار خوب و موثر است.

در حال حاضر آموزش های همگانی فوریت های پزشکی را ویژه اقشار مختلف شروع کردیم و معتقدیم هر چه سطح آگاهی مردم در این حوزه بالاتر رود، بیشتر می توانیم از خسارت ها پیشگیری کنیم.

در حال حاضر برای طلاب، دانشجویان، اساتید، دانش آموزان، رانندگان و.

آموزش هایی گذاشته ایم.

در تابستان هم این کار را آغاز کرده ایم، اما قرارمان این است که یک شهرک اورژانس بسازیم که از طریق آن هم مهارت های عمومی و هم مهارت های اختصاصی را آموزش دهیم و وقتی افراد در آن دور می زنند اورژانس را درک کنند.

البته گروهی از بخش خصوصی هم وارد شدند که امیدواریم در این باره خبرهای خوبی را در هفته آتی بشنویم.

کولیوند در ادامه در پاسخ به سوالی درباره خشونت علیه تکنیسین ها، پزشکان و کادر درمانی به عنوان اولین افرادی که در حوادث با افراد متاثر مواجه می شوند، گفت: باید توجه کرد به همان میزانی که مصدوم حادثه ترافیکی داریم، مصدوم ناشی از نزاع هم داریم و تعدادشان هم کم نیست.

به عنوان مثال در هفته گذشته فردی با چاقو، خودش و فرد دیگری را مصدوم کرده بود.

مردم هم با اورژانس تماس گرفته بودند و تکنسین ما برای کمک جلو رفته بود، اما فرد ضارب او را هم مورد اصابت چاقو قرار داده بود.

وی تاکید کرد: در این زمینه هیچ چیز مانند فرهنگسازی، آموزش و اعمال قانون جواب نمی دهد.

قانون و قوه قضاییه باید با این مسائل به صورت جدی تر برخورد کند و از طرفی باید در این باره آموزش داده و فرهنگسازی کنیم تا این خشونت ها کمتر شود.

همه این مسائل قابل پیشگیری است، اما بسیاری از دستگاه ها باید دست به دست هم دهند تا این اقدام انجام شود.

هر چند که ما عامل بروز این مسائل نیستیم، اما از آنها متضرر شده، مصدوم می شویم و حتی پرسنل مان کتک هم می خورند.

گاهی ما با بحران هایی مواجه می شویم که غیرقابل تصور است.

قانون ارتقاء بهره وری برای اورژانسی ها اصلاح می شود کولیوند در ادامه درباره اعمال قانون ارتقاء بهره وری برای پرسنل اورژانس نیز گفت: چالش های قانون بهره وری حل شده و قرار شد یک دستورالعمل جدید از طریق وزارت بهداشت ابلاغ شود که مشکل تکنسین های ما هم حل شود.

قلعه مرغی اورژانسی شود وی با اشاره به قدمت بالای بیمارستان های پایتخت و مقاومت نه چندان مناسب آنها در قبال حوادثی مانند زلزله، به رایزنی های سازمان اورژانس با شهرداری از زمان محمدباقر قالیباف اشاره کرد و گفت: بر همین اساس یکی از درخواست هایمان از شهرداری این بود که جهت احداث بیمارستان های صحرایی، پادگان قلعه مرغی را تحویل بگیریم؛ چراکه در حال حاضر قدمت بیمارستان هایمان در تهران بالای 40 سال است و در صورت بروز اتفاق، بیمارستان ها هم در معرض خطر قرار می گیرند.

زیرا بیمارستان ها، ساختمان های پیری هستند و از طرفی هم این بیمارستان ها در وسط شهر هستند و دسترسی به آنها بسیار مشکل خواهد بود.

وی در این باره افزود: پادگان قلعه مرغی تعدادی سنگر دارد که می توانیم آنها را به بیمارستان صحرایی تبدیل کنیم و تجهیزات و امکانات درمانی در آن آماده کنیم.

از طرفی این پادگان یک رمپ پرواز هم دارد که می توان برای پرواز بالگردها از آن استفاده کرد.

در حال حاضر در تهران دو بالگرد مجهز داریم، اما باید پرسید این بالگردها در کجای تهران می توانند بنشینند.

در حال حاضر با بالگردهای اورژانس مصدومان را از اطراف تهران به تهران می آوریم، اما از داخل شهر تهران هنوز نتوانستیم جابجایی انجام دهیم و هنوز پایگاهی در تهران نداریم که بتوانیم در آن مستقر شویم.

کولیوند ادامه داد: البته همه دستگاه ها موافقت کردند که بهره برداری این قسمت از پادگان قلعه مرغی را به اورژانس هوایی دهند تا هم بیمارستان های صحرایی در آن راه اندازی کنیم و هم پایگاه هوایی داشته باشیم تا اگر خدایی نکرده اتفاقی رخ داد، بتوانیم مصدومان را به صورت هوایی به آنجا منتقل کنیم و توسط بیمارستان های صحرایی وضعیت شان را پایدار کرده و مجددا از طریق هوایی آنها را به استان ها و شهرهای دیگر منتقل کنیم.

باید توجه کرد که تجربیات ما در حوادث در مناطقی بوده که نهایتا 170 هزار نفر جمعیت داشته است، اما باید بداینم که هر محله تهران این میزان جمعیت را دارد و ما باید این آمادگی را داشته باشیم که بتوانیم در زمان حادثه خدمات لازم را ارائه کنیم.

ساخت 4 بیمارستان تروما در تهران در انتظار تصمیم شهرداری رییس سازمان اورژانس کشور همچنین گفت: در عین حال با شهرداری صحبت کرده ایم که در چهار نقطه تهران به ما زمین دهد تا در آنجا بیمارستان های مرکز تروما بسازیم.

اگر زمین را شهرداری برایمان تامین کند، به سرعت این بیمارستان ها را می سازیم تا دسترسی به این بیمارستان ها تسهیل شده باشد.

در حال پیگیری این موضوع هستیم.

البته هنوز زمین ها را به ما تحویل نداده اند.

از طرفی با مترو هم هماهنگ کردیم تا بتوانیم از شبکه زیرزمینی مترو هم برای خدمت رسانی استفاده کنیم.

به عنوان مثال برای رسیدن به بیمارستان امام 60 متر و برای رسیدن به بیمارستان شهدای تجریش 170 متر باید تونل بزنند.

بر همین اساس مراکز بیمارستانی بزرگ مان به مترو نزدیکند.

شبکه ای زیرزمینی برای انتقال مصدومان کولیوند تاکید کرد: اگر این رمپ را برای اورژانس ایجاد کنند، می توانیم از شبکه زیرزمینی برای انتقال مصدومان استفاده کنیم.

در این زمینه توافقات اولیه بین اورژانس، سازمان پدافند غیرعامل و مترو انجام شده است، اما هنوز این طرح عملیاتی نشده است.

باید توجه کرد که اگر این طرح عملیاتی شود، می توانیم از شبکه ریلی به خوبی استفاده کنیم.

به هر حال می بینیم که ترافیک تهران راه آمبولانس های اورژانس را می بندد، اما از طریق شبکه ریلی می توانیم حجم انبوهی از بیماران را مستقیما به بیمارستان منتقل کنیم.


کلید واژه ها: اورژانس - اورژانس کشور - کشور - مقام معظم رهبری - ناوگان - وزیر بهداشت - درمان - هوایی - مجلس شورای اسلامی - آمبولانس - سکته - شهرداری - اقتصاد مقاومتی - بهداشت - بالگرد - رایگان - اقتصاد - شورای نگهبان - شورای - رهبری - قلعه - مجلس - وزیر - مددجویان - خبرگزاری - درصد - نگهبان - انتقال - اسلامی - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
ظروفی که امکان بروز سنگ کلیه را افزایش می دهد

اقدام جالب وزارت بهداشت بریتانیا:حمایت از پدرانی که دچار افسردگی پس از زایمان همسرانشان شده اند

هلال احمر 7 تیم پزشکی به روستاهای جاجرم اعزام کرد

هر آنچه از نیاسین باید بدانیم

چربی شکمی مازاد و سکته مغزی

روش نگهداری و تمیز کردن بوت آگ

ایرج دانایی فرد در کما نیست

چطور طول دوره سرماخوردگی را کوتاه کنیم؟

با این قدم ها یک زندگی م? - بت را شروع کنیم

بررسی و مطالعه میزان شیوع افسردگی دردانش آموزان سال سوم دبیرستانهای تیزهوشان یزد

لزوم ایجاد زیرساخت های لازم برای توانمندسازی زنان/ 62 درصد پرسنل وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور، زن هستند

روز جهانی کودک و تلویزیون؛ پیوند مثبت کودکان با این جعبه جادویی

وزیر بهداشت به هند سفر می کند

فرمول غذایی برای بهبود الگوهای خواب

قرص های شادی آور و اثرات آنها

وجود هزار گونه گیاهان دارویی و معطر در کشور

زندگی در فضا تاثیری روی سیستم ایمنی فضانوردان ندارد

«اوتیسم» مهمان ناخوانده ای که قصد رفتن ندارد/ داد خانواده ها از بی داد هزینه های میلیونی درمان

تصاویری از جوانی سیاستمداران جهان

نظریه های گرسنگی و تشنگی

ثبت 71 بیماری در قالب مگاپروژه بین المللی

کشف خطرات تازه نمک برای قلب

مقابله با افسردگی

بررسی راهکارهای کاهش تصادف در قم

تحویل آمبولانس و افتتاح مرکز خدمات درمانی روستای برندق خلخال

زمینه های روانی اعتیاد

باور ها و عادت های اشتباه در پیشگیری از سرطان

خوش آمد گویی خاله اسحاق جهانگیری به وی

بهبود ایمنی خودرو در کاهش تلفات تصادف ها نقش چشمگیری دارد

خواص آب انگور/ خواص ضد سرطان آب انگور / خواص آب انگور برای قلب

«اوتیسم» مهمان ناخوانده ای که قصد رفتن ندارد/ داد خانواده ها از بی داد هزینه های میلیونی درمان

برپایی اردوی سلامت در روستای بلوکانلو

تعیین تفاوت بین تیپ A و B از نظر میزان افسردگی

فرمول غذایی برای بهبود الگوهای خواب

خواب بیش از حد شاید نشانه ای از وجود مشکلات سلامتی باشد

مضمون قانونی مراقبت پرستاری و روانپزشکی

5 ماده معجزه گر برای تقویت موی نوزاد

تاثیر شرایط مختلف محیط بر یادگیری

واکسن هایی که زنان باردار باید تزریق کنند

وزیر بهداشت به هند سفر می کند

استرس و پاسخ به آن

حضور ایران در اجلاس بین المللی سلامت مادر، کودک و تغذیه در هند

اختلالات وابسته به مواد

دولت و مجلس به ثبت بیماری ها و پیامدهای سلامت کمک کنند

وزیر بهداشت به هند سفر می کند

سیر؛ از باز کردن عروق تا تناسب اندام

فرمول غذایی برای بهبود الگوهای خواب

تصادف ها در قم سالانه جان 300 تن را می گیرد

«اوتیسم» مهمان ناخوانده ای که قصد رفتن ندارد/ داد خانواده ها از بی داد هزینه های میلیونی درمان

وزیر بهداشت برای شرکت در اجلاس مادر و کودک به هند می رود

سونای خشک ساده ترین درمان برای قلب شماست

خوراکی و مواد غذایی برای افزایش میل جنسی زن و مرد

گزارش فارس از کودکان درگیر «درد خاموش» «اوتیسم» مهمان ناخوانده ای که قصد رفتن ندارد/ داد خانواده ها از بی داد هزینه های میلیونی درمان

واکنشهای پسیکوفیزیولوژیکال و اختلالات شبه جسمی و خواب

فرمول غذایی برای بهبود الگوهای خواب

سامانه سیمای سرطان تا پایان سال به بهره برداری می رسد

داروها و شرایط نگهداری مناسب

10 عادت روزانه اشتباهی که باعث خشکی پوست تان می شوند

گیاه تاج ریزی سیاه معجزه گری نا شناخته

نحوه صحیح استفاده از نخ دندان+فیلم

ثبت 71 بیماری در قالب مگاپروژه بین المللی

طرز تهیه گرانولا

تولید داروی ضد سرطان توسط محققان

این قرص ها را نباید نصف کنید

شیوع یک بیماری مرموز در جهان؟/ نوزادان بعد از 1 هفته تب فلج می شوند!

چهره های معروف در تشییع پیکر همسر زیبا بروفه

هفت لباس و اکسسوری زمستانه ضروری برای پسربچه ها

روزیاتو: 7 بیماری که آن ها را با آنفولانزا اشتباه می گیریم

تبلیغ کلیه فروشی؛ ممنوع!/ پیوند کلیه در ایران از مرز 50 هزار پیوند گذشت

کمک 15 میلیاردتومانی نیکوکاران به حوزه سلامت شهرستان های گناباد و بجستان

اجزاء و ارزشیابی یادگیری

مواد خوراکی مضر برای دندان ها را بشناسید

کسالت روزانه را فراری دهید/با خوردن این غذاها دوپینگ می کنید

اطلاعات ثبت بیماری ها در کشور باید قابل اعتماد باشد

تغییر وضعیت رشته جراحی عروق ازفوق تخصص به فلوشیپ/تبدیل رشته تخصصی طب سالمندان به دوره فلوشیپ

تفاهم نامه همکاری بین وزارت بهداشت و انتقال خون

طلب 688 میلیارد تومانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بیمه ها

ثبت 71 بیماری در قالب مگاپروژه بین المللی

استفاده از ظرفیت دانشجویان برای فرهنگسازی اهدای خون و سلول بنیادی

بیمه سلامت، بازنشستگی ندارد

بیمه سلامت، بازنشستگی ندارد

سلامت کلیه های تان را با 17 غذای مقوی تضمین کنید

فواید میوه های خشک شده/10 میوه خشک که بیشترین پروتیین را دارند

مقابله با بیماری ام اس با مصرف آسپرین

سرطانی که کشنده ترین سرطان است

روغنی که خوشبو کننده دهان است

پیری پوست را با جرعه ای از این نوشیدنی مهار کنید

کشنده ترین سرطان را از ناخن انگشت پا تشخیص دهید!

لزوم توجه به مسائل روحی و روانی زنان

اهدا خون، اهدا زندگی

مسجد لندن برای اولین بار از پزشکان بین المللی حمایت کرد

ناکامی در به دست آوردن امنیت

8600 بیمار دیالیزی در کشور منتظر پیوند کلیه هستند

سریعترین پروژه بهداشتی ودرمانی خلخال بهره برداری شد

8600 بیمار دیالیز در کشور منتظر پیوند کلیه هستند

درمان اورژانسی دندان درد / از مصرف آویشن تا عدم مصرف لواشک

تاثیر قهوه در درمان پارکینسون

10 هشدار که به شما می گوید سرطان پوست دارید

واکنش عاطفی به مردن

ثبت بیش از 70 میلیون نفر پرونده در نظام ارجاع سلامت

درمان اورژانسی و رایگان سکته های قلبی و مغزی / درخواست از شهرداری درباره پادگان قلعه مرغی

درمان اورژانسی و رایگان سکته های قلبی و مغزی / درخواست از شهرداری درباره پادگان قلعه مرغی