مطالب مرتبط:
بابک بردبار در گفت وگو با فارس: متاسفانه پدرم دچار سکته مغزی شده/ روند درمان به خوبی پیش می رود
متاسفانه پدرم دچار سکته مغزی شده / روند درمان به خوبی پیش می رود
میزبانی رایگان پردیس های سینمایی شهرداری از خبرنگاران تا پایان شهریور
فلج بل را با سکته مغزی اشتباه نگیرید!
اظهارات محسن هاشمی درباره دیدارش با قالیباف، کاهش درخواست رشوه از سوی کارکنان، حواشی انتصابات افشانی، دلایل عدم ورود شهرداری به پروژ ه های بزرگ و...
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 21 مرداد 1397 ساعت 08:352018-08-12پزشكي

درمان اورژانسی و رایگان سکته های قلبی و مغزی / درخواست از شهرداری درباره پادگان قلعه مرغی


رییس سازمان اورژانس کشور ضمن تشریح اقدامات اورژانس در سال های اخیر، درباره اقداماتی مانند درمان سکته های حاد قلبی و مغزی، تکمیل ناوگان اورژانس کشور، - درمان اورژانسی و رایگان سکته های قلبی و مغزی / درخواست از شهرداری درباره پادگان "قلعه مرغی" رییس سازمان اورژانس کشور ضمن تشریح اقدامات اورژانس در سال های اخیر، درباره اقداماتی مانند درمان سکته های حاد قلبی و مغزی، تکمیل ناوگان اورژانس کشور، شهرک اورژانسی و.

توضیحاتی ارائه داد.

دکتر پیرحسین کولیوند با حضور در خبرگزاری ایسنا و در جمع خبرنگاران، با اشاره به شکل گیری سازمان اورژانس کشور با حمایت وزیر بهداشت، گفت: مدت ها پیگیر بودیم تا اورژانس به سطح بالاتری برسد و بتواند تصمیمات لازم را دور از بروکراسی های اداری اتخاذ و با سرعت در مناطق عملیاتی حضور پیدا کرده و به مددجویان کمک کند.

وی افزود: نگاه جدی و اهتمام وزیر بهداشت باعث شد که ما در این زمینه برنامه هایمان را ارائه دهیم و مجلس شورای اسلامی نیز در همین راستا به ما کمک کرد.

بنابراین اورژانس با رای مجلس به سازمان اورژانس تبدیل شد.

اساسنامه سازمان اورژانس هم به سرعت در دولت پیگیری و مصوب و در شورای نگهبان تایید شد.

کولیوند در ادامه به برخی چالش های گذشته اورژانس کشور اشاره و اظهار کرد: در گذشته ناوگان زمینی اورژانس مستهلک شده بود و آمبولانس هایی که با آنها مصدومان را جابجا می کردیم، دیگر قابل اعتماد نبودند.

بر همین اساس 2400 دستگاه آمبولانس جدید، بروز و با امکانات خوبی چون دستگاه های الکتروشوک، نوار قلب تولید داخل و.

به ناوگان اورژانس کشور اضافه شد.

رییس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اگر کسی برای تقویت اقتصاد کشور و برای منافع کشور فعالیت کند، جهاد کرده است و شعارهای ایشان درباره اقتصاد مقاومتی را در بخش اورژانس 100 درصد عملیاتی کرده ایم، گفت: در سازمان اورژانس به گونه ای اقدامات مان را انجام دادیم که بتوانیم سیاست های مقام معظم رهبری را عملیاتی کنیم؛ زیرا معتقدم هرچند درصد که از فرمایشات ایشان را عملی کنیم، موفق تر خواهیم بود.

ایجاد 40 پایگاه اورژانس هوایی در کشور کولیوند با بیان اینکه در گذشته اورژانس کشور تنها دو بالگرد ملکی داشت و جز اینها بالگردی برای انتقال هوایی مصدومان وجود نداشت، افزود: به دلیل حواشی و خطرات این اقدام هیچکس هم جرات نمی کرد به دنبال راه اندازی اوراژانس هوایی رود، اما امروز می بینیم که نزدیک به 40 پایگاه اورژانس هوایی داریم و قرار است تعداد آنها را به 54 پایگاه افزایش دهیم.

بر همین اساس می خواهیم با فاصله هر 150 کلیومتر هوایی از هر پایگاه، بالگرد داشته باشیم و بتوانیم به سرعت بر بالین مصدومان برسیم.

هزینه 20 میلیون تومانی بابت هر پرواز اورژانس هوایی وی با بیان اینکه تاکنون بیش از 22 هزار نفر را با اورژانس هوایی جابجا کرده ایم که 65 درصد آنها مستقیما به اتاق عمل رفته اند، افزود: این افراد یا از مرگ حتمی و یا از عوارض بعدی نجات پیدا کرده اند.

باید توجه کرد که تقریبا برای هر پرواز به طور متوسط مبلغ 20 میلیون تومان متوسط هزینه می کنیم، اما ارزش نجات جان مردم بیش از این حرف هاست؛ به طوریکه گاهی اوقات در یک روستا مادر باردار و فرزندش را نجات می دهیم و این اقدامات قیمت ندارند.

خداوند می فرماید اگر شما یک نفر را نجات دهید، انگار همه بشر را نجات داده اید.

تجهیز آمبولانس های هوایی به گروه خونی O منفی کولیوند با اشاره به مزایای استفاده از اورژانس هوایی در حادثه کرمانشاه، ادامه داد: نکته مثبت این است که حتی یک تن از مصدومانی که با بالگرد منتقل شد، دچار عارضه یا مرگ نشد و این بسیار ارزشمند است.

باید توجه کرد که با این اقدامات دیگر مرگ به علت خونریزی بین محل حادثه تا بیمارستان را نداریم.

در عین حال گروه خونی –O را در بالگردهای اورژانس قرار داده ایم که در انتقال مصدومان و نجات آنها بسیار موثر بوده است.

400 دستگاه آمبولانس در گمرک وی در ادامه صحبت هایش گفت: امسال 400 دستگاه آمبولانس به ناوگان زمینی اورژانس کشور افزوده خواهد شد که در حال حاضر در گمرک بندرعباس هستند و امیدواریم زودتر ترخیص شده و در خدمت مردم قرار گیرند.

همچنین 300 دستگاه آمبولانس هم در تهران است که به زودی به ناوگان اوژانس کشور اضافه می شوند.

از طرفی تمام آمبولانس های قدیمی و فرسوده را هم بازسازی کردیم تا بتوانیم از آنها هم استفاده کنیم.

زیرا برند خودروهایمان، برند خوبی است و با نوسازی می توان آنها را به دایره کار و خدمت رسانی اورژانس وارد کرد.

در این صورت می توانیم بسیاری از هزینه هایمان را ذخیره کنیم.

درمان سکته های حاد قلبی؛ 24 ساعته و 7 روز هفته رییس سازمان اورژانس کشور به برنامه درمان سکته های حاد مغزی و قلبی که با همکاری معاونت درمان وزارت بهداشت و اورژانس کشور اجرا می شود، اشاره و اظهار کرد: در حوزه های سکته های حاد قلبی و مغزی کار بی نظیری انجام شد.

باید توجه کرد که مقام معظم رهبری سه اقدام مهم شامل حمایت از تولید داخل، اشتغال و اقتصاد مقاومتی را اعلام کرده بودند و سازمان اورژانس در سال گذشته توانست این سه اقدام را محقق کند.

بر این اساس در حوزه درمان سکته های حاد قلبی دستگاه های نوار قلب را به شرکت های داخلی سفارش دادیم و دو سیم کارت به این دستگاه ها اضافه کردیم؛ یک سیم کارت دیتا را ارسال می کند و یک سیم کارت صدا را.

بر این اساس به محض اینکه کسی به دلیل درد قلب با 115 تماس بگیرد، تکنیسین ما بر سر بالینش می رسد و از او نوار قلب می گیرد.

بلافاصله بعد از گرفتن نوار قلب پزشک قلب، آن را می بیند و گویی که پزشک بر سر بالین بیمار حضور دارد.

وی ادامه داد: اگر مشخص شود که فرد دچار سکته حاد قلبی شده، کد 247 که به معنی 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته است، فعال و اقدامات لازم برای بیمار انجام می شود.

به طوری که دیتای بیمار به اولین بیمارستانی که امکانات آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی و جراحی قلب دارد، ارسال و او بلافاصله و مستقیما وارد "کت لب" می شود و در آنجا آنژیوگرافی شده و رگ های بسته قلبش باز می شود.

کولیوند تاکید کرد: در موارد سکته حاد قلبی اگر بتوانیم زیر 90 دقیقه بیمار را به بیمارستان برسانیم، هم نجات پیدا می کند و هم دچار عارضه نخواهد شد، اما اگر تاخیر در این زمینه صورت گیرد به احتمال 30 الی 35 درصد بویژه جوانان و افراد زیر 55 سال فوت می کنند، اما اگر زنده بماند، عضله قلب از بین رفته و فرد دچار عارضه خواهد شد.

بنابراین لازم است افراد به محض احساس درد در قلب با شماره 115 تماس بگیرند.

حمایت اورژانسی از تولید داخل، اشتغال و اقتصاد مقاومتی وی با بیان اینکه دستگاه نوار قلبی که برخی آمبولانس ها به آن مجهز شده اند، تولید داخلی بود و اشتغال هم ایجاد کرده است، گفت: به طوریکه برای این اقدام تعدادی از مهندسین کشور کار تولید را پیش بردند و از طرفی به اندازه خودمان در حوزه اقتصاد مقاومتی هم کار کردیم.

بر این اساس هم افراد را نجات دادیم و هم این افراد بدون عارضه و سالم به فعالیت شان ادامه می دهند.

باید توجه کرد که اگر کسی بیمار و دچار عارضه شود، علاوه بر اینکه سرمایه های اجتماعی مان را از دست می دهیم، هزینه های زیادی را هم باید پرداخت کنیم.

بنابراین وقتی از طریق بالگرد مصدومی را منتقل کرده و اجازه نمی دهیم از بین برود، به کشور کمک کرده ایم.

باید توجه کرد که بدون در نظر گرفتن عوارض روحی، روانی و اجتماعی، فوت هر فرد بیش از یک میلیارد تومان و گاهی تا دو میلیارد هزینه برای کشور ایجاد می کند.

درمان سکته حاد قلبی بدون حتی یک ریال کولیوند در ادامه چند مثال را از فعالیت کد 247 درمان سکته های حاد قلبی را شرح داد و گفت: در یکی از موارد فعال شدن کد 247، فردی در یکی از روستاهای آمل، دچار قلب درد می شود، اطرافیانش با اورژانس 115 تماس گرفته و وقتی اورژانس به آنجا می رود، متوجه می شود که این فرد مشمول کد 247 است.

بر همین اساس و با توجه به صعب العبور بودن منطقه، تکنسین های اورژانس درخواست می کنند بالگرد به محل اعزام شود، اما این فرد می گوید من کاره ای نیستم که می خواهید مرا با بالگرد ببرید .

به هر ترتیب بالگرد به منطقه اعزام شد.

تکنسین های حاضر در آنجا، بعدها تعریف می کردند که وقتی بالگرد آمد، این فرد می گفت من پول ندارم که بابت بالگرد بدهم .

به هر حال این فرد توسط بالگرد به بیمارستان منتقل شد و سه رگ قلبش که بسته بود، باز شدند و دو روز بعد به سلامت و بدون یک ریال هزینه، از بیمارستان مرخص شد.

وی افزود: در موردی دیگر یکی از متخصصان کشور برایم تعریف می کرد که یک پروفسور آمریکایی به ایران آمده و در خانه این فرد می ماند و شب دچار درد قفسه سینه می شود، این فرد با اورژانس تماس گرفته و تکنسین اورژانس با موتورلانس می آید.

بعد از گرفتن نوار قلب، کد 247 برای وی فعال شد و بلافاصله این فرد به بیمارستان قلب تهران منتقل، در آنجا آنژیوگرافی شد و نجات پیدا کرد.

همین پروفسور آمریکایی بعدها گفته بود که خدا خیلی مرا دوست داشته که این اتفاق در ایران برایم افتاد.

زیرا اگر در ایالت خودمان بودم، این سیستم را نداشتیم و فقط برخی از ایالات آمریکا این سیستم را دارند.

او گفته بود که از این به بعد به عنوان سفیر سلامت ایران می گویم که عملکرد ایران در این حوزه بسیار عالی است.

کولیوند با بیان اینکه در بسیاری از شهرها و استان های کشور این اقدام را انجام داده ایم و سعی می کنیم این طرح را گسترش داده و همه آمبولانس هایمان را تجهیز کنیم، گفت: پزشک مقیمی که در دیسپچ تهران مستقر است، می تواند تمام کشور را پوشش دهد، اما اینکه در داخل آمبولانس هایمان این دستگاه ها را داشته و به پرسنل مان آموزش دهیم، جزو تکالیف اورژانس است که به تدریج باید بودجه هایش را تامین کرده و آن را توسعه دهیم.

امیدوارم خدا کمک کند تا بتوانیم تا پایان امسال یا نیمه سال آینده این طرح را در کشور تکمیل کنیم.

رییس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه مشابه این اقدام را برای سکته های مغزی هم انجام داده ایم، اظهار کرد: باید توجه کرد که اگر بیماری دچار سکته مغزی شده و بتوانیم او را زیر سه ساعت به بیمارستان برسانیم و اگر دچار خونریزی مغزی نشده نباشد، فرد نجات پیدا می کند.

مردم توجه کنند که به محض اینکه سینه شان درد گرفت یا دردی سنگین را در سینه خود احساس کردند و تعریق شروع شد، بلافاصله باید با اورژانس تماس بگیرند و اورژانس اعزام شده و تعیین تکلیف می شوند.

در سکته مغزی سه ساعت زمان داریم که اگر فرد را در این مدت به بیمارستان برسانیم، 60 درصد آنها با تزریق دارو بدون اینکه فلج شوند، مرخص می شوند.

نجات اورژانسی 1100 نفر در تهران در سال گذشته کولیوند افزود: در سال گذشته در تهران بالغ بر 1100 نفر را با این سیستم نجات دادیم.

اما بیماران سکته مغزی دیر متوجه سکته می شوند.

زیرا در سکته مغزی احساس درد وجود ندارد، اما زبان فرد می گیرد و بدنش بی حس می شود و اگر کسی اطراف بیمار باشد، می تواند به اورژانس خبر دهد.

افرادی که با تشخیص سکته مغزی توسط اورژانس اعزام می شوند، مستقیما سی تی اسکن می شوند و اگر خونریزی مغزی نداشته نباشند، بلافاصله دارو برایشان تزریق می شود.

از آنجایی که این اقدامات در راستای منافع مملکت بوده، اقدامی جهادی است.

اولین فرمانده جهادی ما در حوزه سلامت وزیر بهداشت است که به این موضوعات بویژه در مناطق محروم اهمیت می دهد و به دنبال توسعه و ارائه امکانات در این حوزه هاست.

کولیوند با بیان اینکه خوشبختانه در سازمان اورژانس کشور اقدامات خوبی انجام شده و در حال حاضر اقدامات دیگری را هم انجام می دهیم، ادامه داد: به عنوان مثال در نظر داریم که آمبولانس ها را به دستگاه سونوگرافی پرتابل مجهز کنیم و از همانجا بیمار را سونو کنیم تا متخصصین ببینند و نظر دهند.

شهرک اورژانس ساخته می شود رییس سازمان اورژانس کشور با اشاره به اقدام این سازمان برای ایجاد شهرک اورژانس، گفت: در صورتیکه بتوانیم آموزش همگانی درباره فوریت های پزشکی را به مردم ارائه دهیم، بسیار خوب و موثر است.

در حال حاضر آموزش های همگانی فوریت های پزشکی را ویژه اقشار مختلف شروع کردیم و معتقدیم هر چه سطح آگاهی مردم در این حوزه بالاتر رود، بیشتر می توانیم از خسارت ها پیشگیری کنیم.

در حال حاضر برای طلاب، دانشجویان، اساتید، دانش آموزان، رانندگان و.

آموزش هایی گذاشته ایم.

در تابستان هم این کار را آغاز کرده ایم، اما قرارمان این است که یک شهرک اورژانس بسازیم که از طریق آن هم مهارت های عمومی و هم مهارت های اختصاصی را آموزش دهیم و وقتی افراد در آن دور می زنند اورژانس را درک کنند.

البته گروهی از بخش خصوصی هم وارد شدند که امیدواریم در این باره خبرهای خوبی را در هفته آتی بشنویم.

کولیوند در ادامه در پاسخ به سوالی درباره خشونت علیه تکنیسین ها، پزشکان و کادر درمانی به عنوان اولین افرادی که در حوادث با افراد متاثر مواجه می شوند، گفت: باید توجه کرد به همان میزانی که مصدوم حادثه ترافیکی داریم، مصدوم ناشی از نزاع هم داریم و تعدادشان هم کم نیست.

به عنوان مثال در هفته گذشته فردی با چاقو، خودش و فرد دیگری را مصدوم کرده بود.

مردم هم با اورژانس تماس گرفته بودند و تکنسین ما برای کمک جلو رفته بود، اما فرد ضارب او را هم مورد اصابت چاقو قرار داده بود.

وی تاکید کرد: در این زمینه هیچ چیز مانند فرهنگسازی، آموزش و اعمال قانون جواب نمی دهد.

قانون و قوه قضاییه باید با این مسائل به صورت جدی تر برخورد کند و از طرفی باید در این باره آموزش داده و فرهنگسازی کنیم تا این خشونت ها کمتر شود.

همه این مسائل قابل پیشگیری است، اما بسیاری از دستگاه ها باید دست به دست هم دهند تا این اقدام انجام شود.

هر چند که ما عامل بروز این مسائل نیستیم، اما از آنها متضرر شده، مصدوم می شویم و حتی پرسنل مان کتک هم می خورند.

گاهی ما با بحران هایی مواجه می شویم که غیرقابل تصور است.

قانون ارتقاء بهره وری برای اورژانسی ها اصلاح می شود کولیوند در ادامه درباره اعمال قانون ارتقاء بهره وری برای پرسنل اورژانس نیز گفت: چالش های قانون بهره وری حل شده و قرار شد یک دستورالعمل جدید از طریق وزارت بهداشت ابلاغ شود که مشکل تکنسین های ما هم حل شود.

قلعه مرغی اورژانسی شود وی با اشاره به قدمت بالای بیمارستان های پایتخت و مقاومت نه چندان مناسب آنها در قبال حوادثی مانند زلزله، به رایزنی های سازمان اورژانس با شهرداری از زمان محمدباقر قالیباف اشاره کرد و گفت: بر همین اساس یکی از درخواست هایمان از شهرداری این بود که جهت احداث بیمارستان های صحرایی، پادگان قلعه مرغی را تحویل بگیریم؛ چراکه در حال حاضر قدمت بیمارستان هایمان در تهران بالای 40 سال است و در صورت بروز اتفاق، بیمارستان ها هم در معرض خطر قرار می گیرند.

زیرا بیمارستان ها، ساختمان های پیری هستند و از طرفی هم این بیمارستان ها در وسط شهر هستند و دسترسی به آنها بسیار مشکل خواهد بود.

وی در این باره افزود: پادگان قلعه مرغی تعدادی سنگر دارد که می توانیم آنها را به بیمارستان صحرایی تبدیل کنیم و تجهیزات و امکانات درمانی در آن آماده کنیم.

از طرفی این پادگان یک رمپ پرواز هم دارد که می توان برای پرواز بالگردها از آن استفاده کرد.

در حال حاضر در تهران دو بالگرد مجهز داریم، اما باید پرسید این بالگردها در کجای تهران می توانند بنشینند.

در حال حاضر با بالگردهای اورژانس مصدومان را از اطراف تهران به تهران می آوریم، اما از داخل شهر تهران هنوز نتوانستیم جابجایی انجام دهیم و هنوز پایگاهی در تهران نداریم که بتوانیم در آن مستقر شویم.

کولیوند ادامه داد: البته همه دستگاه ها موافقت کردند که بهره برداری این قسمت از پادگان قلعه مرغی را به اورژانس هوایی دهند تا هم بیمارستان های صحرایی در آن راه اندازی کنیم و هم پایگاه هوایی داشته باشیم تا اگر خدایی نکرده اتفاقی رخ داد، بتوانیم مصدومان را به صورت هوایی به آنجا منتقل کنیم و توسط بیمارستان های صحرایی وضعیت شان را پایدار کرده و مجددا از طریق هوایی آنها را به استان ها و شهرهای دیگر منتقل کنیم.

باید توجه کرد که تجربیات ما در حوادث در مناطقی بوده که نهایتا 170 هزار نفر جمعیت داشته است، اما باید بداینم که هر محله تهران این میزان جمعیت را دارد و ما باید این آمادگی را داشته باشیم که بتوانیم در زمان حادثه خدمات لازم را ارائه کنیم.

ساخت 4 بیمارستان تروما در تهران در انتظار تصمیم شهرداری رییس سازمان اورژانس کشور همچنین گفت: در عین حال با شهرداری صحبت کرده ایم که در چهار نقطه تهران به ما زمین دهد تا در آنجا بیمارستان های مرکز تروما بسازیم.

اگر زمین را شهرداری برایمان تامین کند، به سرعت این بیمارستان ها را می سازیم تا دسترسی به این بیمارستان ها تسهیل شده باشد.

در حال پیگیری این موضوع هستیم.

البته هنوز زمین ها را به ما تحویل نداده اند.

از طرفی با مترو هم هماهنگ کردیم تا بتوانیم از شبکه زیرزمینی مترو هم برای خدمت رسانی استفاده کنیم.

به عنوان مثال برای رسیدن به بیمارستان امام 60 متر و برای رسیدن به بیمارستان شهدای تجریش 170 متر باید تونل بزنند.

بر همین اساس مراکز بیمارستانی بزرگ مان به مترو نزدیکند.

شبکه ای زیرزمینی برای انتقال مصدومان کولیوند تاکید کرد: اگر این رمپ را برای اورژانس ایجاد کنند، می توانیم از شبکه زیرزمینی برای انتقال مصدومان استفاده کنیم.

در این زمینه توافقات اولیه بین اورژانس، سازمان پدافند غیرعامل و مترو انجام شده است، اما هنوز این طرح عملیاتی نشده است.

باید توجه کرد که اگر این طرح عملیاتی شود، می توانیم از شبکه ریلی به خوبی استفاده کنیم.

به هر حال می بینیم که ترافیک تهران راه آمبولانس های اورژانس را می بندد، اما از طریق شبکه ریلی می توانیم حجم انبوهی از بیماران را مستقیما به بیمارستان منتقل کنیم.


کلید واژه ها: اورژانس - اورژانس کشور - کشور - مقام معظم رهبری - ناوگان - وزیر بهداشت - درمان - هوایی - مجلس شورای اسلامی - آمبولانس - سکته - شهرداری - اقتصاد مقاومتی - بهداشت - بالگرد - رایگان - اقتصاد - شورای نگهبان - شورای - رهبری - قلعه - مجلس - وزیر - مددجویان - خبرگزاری - درصد - نگهبان - انتقال - اسلامی - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
چرا بدن ما دچار خون مردگی می شود؟ + راه های درمان

مکمل هایی که هرگز نباید با داروها ترکیب شوند

تاثیر افزایش ضربان قلب بر آلزایمر!

چرا دچار دندان درد می شویم؟

10 علت دندان درد

آیا جهان در برابر همه گیری آنفلوآنزا آماده است؟

تشخیص زودهنگام ام اس با این 16 نشانه

آیا جهان در برابر همه گیری آنفلوآنزا آماده است؟

وقوع بیش از 90 درصد موارد سل و مرگ ناشی از آن در کشورهای در حال توسعه

مصرف میوه می تواند عامل ابتلا به دیابت باشد؟

راه حلی تازه برای بی خواب ها

هشدار وزارت بهداشت به سوپرمارکت های داروفروش

نبود بازارکار مناسب برای فارغ التحصیلان رشته فیزیولوژی

افزایش اعتماد به نفس با روزی 30 دقیق پیاده روی

چه واکسن هایی در بارداری باید تزریق شود؟

افزایش اعتماد به نفس با روزی 30 دقیق پیاده روی

آیا کپسول پرولیو باریج برای درمان کبد چرب موثر است؟

دانستنی های جالب علمی

خطرات فشار خون پایین + اینفوگرافی

ورزش های مناسب برای درمان پارگی تاندون آشیل + تصاویر

درد شکم همراه با تغییر اجابت مزاج نشانه چیست؟

ویروس خاموشی که یکباره جانتان را می گیرد

خوردن کدام میوه ها با هم ممنوع است و ضرر دارد؟

مقابله با زوال عقل با داروهای افسردگی

5 بیماری که آقایان باید بشناسند

هشدار وزارت بهداشت به سوپرمارکت های داروفروش

اگر یکی از این 13 مشکل را دارید، به جای قرص آب لیمو مصرف کنید

رابطه ورزش روزانه و طول عمر

تمرین های ورزشی پس از زایمان

چگونه رابطه جنسی خود را بهبود بخشیم؟

15 روش موثر برای داشتن یک زندگی آرام

طرز تهیه مرغ طعم دار

ایدز و تغذیه با شیر مادر

داروهای گیاهی برای از بین بردن نفخ

عاداتی بد که محرک میگرن هستند

باورهای غلط درباره سرماخوردگی را فراموش کنید

خوشبو کردن خانه به روش های طبیعی

با دوست خیالی کودکمان چه کنیم؟

علت دیر دندان درآوردن نوزاد

هشدار وزارت بهداشت به سوپرمارکت های داروفروش

تهیه ترشی سیر 7 ساله فقط در 40 روز!

از هدفون و هندزفری استفاده نکنید

ماکارونی موجب مشکلات هورمونی در پسرها می شود!

آنفلوآنزایی که می تواند در 6 ماه 33 میلیون نفر را نابود کند

راه های درمان شب ادراری در کودکان

وقتی لثه عامل بیماری می شود

6 هزار کودک مبتلا به سوء تغذیه، نیازمند حمایت

چرا نباید هر شب قرص خواب آور بخورید؟

هشدار پزشکی قانونی درباره مشروبات الکلی در ایران

این میوه هم چاق میکند هم لاغر!

سلفی وزیر بهداشت با تکنسین های اورژانس

این دردها کمردرد نیست

مرور نقش آفرینیِ عجیب چند ماده غذایی در تاریخ

ایران، بالاترین آمار سزارین در جهان

باورهای اشتباهی که همه درباره خواب دارند

چند نکته مهم درباره ژلوفن و استامینوفن

الکل دست ساز چگونه می کُشد و کور می کند؟

رژیم غذایی فوق العاده برای کبد چرب

محصولات تراریخته شده بخوریم یا نخوریم؟

دروغگویی کودکان، دلایل و راهکار ها

مأموریت های اورژانس مازندران 24 درصد افزایش داشته است

غذاهایی که علاوه برچاقی، پوست تان را خراب می کنند

پزشکی قانونی پاکستان بیماری خطرناک پرویز مشرف را تایید کرد

مأموریت های اورژانس مازندران 24 درصد افزایش داشته است

بهترین زمان استفاده از ویتامین ها/ قرص آهن را با لبنیات مصرف نکنید

6دلیل رایج که کف پا پوسته پوسته می شود

مصرف ماهی، توده های کوچک سرطان سینه را کنترل می کند

بیمه سلامت، مطلقا تلفنی نیست

تاکید بر تامین نیاز های ارزی مرکز تشخیص و آزمایشگاهی پزشکی قانونی

تاکید استاندار تهران بر تامین نیازهای ارزی مرکز تشخیص و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران

تنبلی چشم در کودکی، رشد و نمو مغز را مختل می کند

نوشیدنی که شما را لاغر می کند

شایع ترین علت نابینایی

برای 17پرونده قصور پزشکی رای محکومیت صادر شد

وسایل آهنی در هوای مرطوب سریع تر زنگ می زنند یا در هوای خشک؟

غول سرطان و جادوی تشخیص زودهنگام

بازدید ترامپ از مناطق طوفان زده فلوریدا

خونمردگی پوست + علت و درمان

ساده ترین درمان های خانگی برای از دست دادن چربی شکم

میوه ای خوش رنگ که جوان نگه تان می دارد

آیا چای ماچا به کاهش وزن کمک می کند؟

این دردها کمردرد نیست

چرا کوله پشتی کمتر از کیف به کمر آسیب می زند

به چه علت زایمان طبیعی بهتر از سزارین است؟

در عرض 10 دقیقه 10 سال جوان شوید

محصولات دستکاری شده بخوریم یا نخوریم؟

استفاده از هوش مصنوعی برای پیش بینی زلزله

هیچ گونه مشروبات الکلی استانداردی در ایران وجود ندارد

استفاده از هوش مصنوعی برای پیش بینی زلزله

اختصاص زمان مناسب برای ویزیت جزیی از حقوق بیمار است

7منبع امگا 3 گیاهی که با التهاب مغز و قلب مبارزه می کنند

آیا می خواهید همیشه سالم باشید

در این ساعت ها بخوابید تا پوستی شفاف داشته باشید

موثرترین دارو برای درمان و پیشگیری از انواع بیماری ها

رژیم غذایی فوق العاده برای کبد چرب

عامل اصلی گرسنگی و چاقی را بشناسید و آن را کنترل کنید

بهترین زمان استفاده از ویتامین ها/ قرص آهن را با لبنیات مصرف نکنید

6 راه فوری برای از بین بردن میل شدید به شیرینی جات

نبات داغ برای نوزاد آری یا خیر؟

شیوع آزار جنسی در پارلمان بریتانیا ؛ شوکه کننده و شنیع

درمان اورژانسی و رایگان سکته های قلبی و مغزی / درخواست از شهرداری درباره پادگان قلعه مرغی

درمان اورژانسی و رایگان سکته های قلبی و مغزی / درخواست از شهرداری درباره پادگان قلعه مرغی