مطالب مرتبط:
ارائه 80 درصد خدمات پرستاری در منزل توسط نیروهایی که پرستار نیستند /نظارت ضعیف وزارت بهداشت بر این مراکز
یخ های وزارت بهداشت و نظام پرستاری آب می شود/ انتقاد از وضعیت ارائه خدمات پرستاری در منزل
تبعات وجود مراکز غیرمجاز خدمات پرستاری در منزل/سلامت مردم آسیب می بیند
تبعات وجود مراکز غیرمجاز خدمات پرستاری در منزل/سلامت مردم آسیب می بیند
90 درصد مراکز جامع سلامت وزارت بهداشت برون سپاری شدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 20 مرداد 1397 ساعت 14:162018-08-11سياسي

ارائه 80 درصد خدمات پرستاری در منزل توسط نیروهایی که پرستار نیستند /نظارت ضعیف وزارت بهداشت بر این مراکز


رییس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه 80 درصد مراکز خدمات پرستاری در منزل توسط نیروهایی که پرستار نیستند، اداره می شود، از فعالیت غیرقانونی برخی بیمارستان های خصوصی که مراکز ترخیص بیمارستان را به مرکز مراقبت خدمات در منزل بیمارستانی تبدیل کرده اند، - انتقاد کرد.

رییس سازمان نظام پرستاری با اشاره به موانع پیش روی سازمان از سه دوره قبل تاکنون و عدم دستیابی سازمان به اهداف خود با اشاره به اهمیت بحث پژوهش گفت: باید سازمان را منبع پژوهش قرار دهیم و در این دوره پژوهش را محور کار خود قرار داده ایم تا بتوانیم مبتنی بر شواهد و آمار و ارقام صحبت کنیم.

وی درباره اقدامات سازمان در این دوره گفت: در این دوره به سمت آموزش های مردمی حرکت می کنیم و با رییس اورژانس کشور و رییس هلال احمر به نقاط مشترکی رسیده ام که نقش سازمان و جامعه پرستاری را در آموزش پررنگ تر کنیم همچنین ایجاد مرکز توسعه و رشد سازمان نظام پرستاری و ایجاد معاونت حقوقی و پارلمانی در سازمان نظام پرستاری از دیگر اقداماتی است که در این دوره صورت گرفته است.

دکتر دالوندی با اشاره رفع تنش هایی که در دوره قبل میان سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت وجود داشت، گفت: وزارت بهداشت این مسئله را درک کرده که سازمان نظام پرستاری، می تواند بازویی برای وزارتخانه باشد و بخشی از وظایف حاکمیتی را تقبل کند به طوری که صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران به سازمان واگذار شده است.

وی تلاش معاونت بهداشت وزارت بهداشت برای تصویب رشته مراقبت سلامت را چالش جدیدی برای جامعه پرستاری دانست و گفت: معاونت بهداشتی وزارت بهداشت رشته مراقبت سلامت را به صحن برده و می خواهد به زور این رشته را به تصویب شورای عالی برنامه ریزی برساند این در حالی است که با وجود رشته پرستاری چه نیازی به رشته ای به نام مراقبت سلامت داریم؟ دکتر دالوندی افزود: پرستاری یعنی مراقبت از طیف های مختلف در حوزه سلامت بنابراین جایی باقی نمی گذارد که عده ای رشته ای به نام مراقب سلامت را بخواهند در کنار پرستاری قرار دهند و جامعه پرستاری به شدت با این کار مخالف هستند.

بهانه وزارت بهداشت برای راه اندازی این رشته، این است که پرستاران با یک میلیون و 700 هزار تومان به حوزه بهداشت نمی روند این در حالی است که فردی که قرار است به عنوان مراقب سلامت به کار گرفته شود حتی یک واحد پاتولوژی نگذرانده است که بخواهد در این زمینه فعالیت کند.

وی تاکید کرد: شورای عالی برنامه ریزی نمی تواند رشته ای که بیشتر از 40 درصد با شرح وظایف پرستاری همپوشانی دارد را به تصویب برساند و نارضایتی شغلی در پرستاران با این کار تشدید می شود.

توصیه ما به وزارت بهداشت این است که دست از ادامه تصویب این رشته بردارند.

مراقبت سلامت در واقع یک جایگاه شغلی است و رشته دانشگاهی نیست و باید شرایط احراز برای آن بگذارند.

وی افزود: بسیاری از پرستارن ما اکنون بیکار هستند و همسر بسیاری از پرستاران موافق با اشتغال همسرشان به عنوان پرستار در شیفت شب نیستند و پرستاران می توانند در این جایگاه مشغول به کار شوند.

رییس سازمان نظام پرستاری گفت: وقتی می گوییم پرستاران می توانند در صف اول ارزیابی سلامت مردم قرار گیرند بلافاصله ما متهم می شویم به اینکه می خواهیم جایگاه پزشکان عمومی را اشغال کنیم در حالی که چنین نیست.

در کشورهایی که تولید ناخالص داخلی(GDP) آنها 10 برابر بیشتر از کشور ما است از پرستاران در صف اول ارزیابی سلامت مردمشان استفاده می کنند.

این به این دلیل است که در کشور ما نظام ارجاع بیماران حاکم نیست مردم ما با یک سرماخوردگی به صورت مستقیم به پزشک متخصص مراجعه می کنند.

وی در ادامه گفت: چگونه است که در جامعه روستایی ما یک بهورزی که مدرک سیکل دارد می تواند 47 قلم دارو برای بیماران تجویز اما یک پرستار در اینجا نمی تواند یک آسپرین به بیمار بدهد.

ما ادعا نداریم که می توانیم به صورت مستقیم به بحث درمان بیماران وارد شویم اما می توانیم در ارزیابی و ارتقای سلامت و آموزش خودمراقبتی به مردم کمک کنیم.

در حال حاضر دنیا به سمت بیمارستان زدایی پیش می رود و خدمات جامع نگر را پیش می برد به دلیل کم هزینه بودن آن و بیمار با این کار دچار عفونت بیمارستانی نمی شود و منافع بسیاری برای مردم دارد.

وی درباره نقش پرستاران در اقتصاد سلامت گفت: با شرایط فعلی اقتصاد چه لزومی دارد که معاونت بهداشت وزارت بهداشت با وجود پرستاران بیکار که هزینه های مادی و معنوی زیادی برای آنها شده است بخواهد رشته ای به نام مراقبت سلامت را راه اندازی کند؟ وی افزود: هزینه های گرانی که بار بیماری ها به بیمارستان ها و بیماران تحمیل می کند در صورت غربالگری و آموزش بیماران از سوی پرستاران و مراجعه به موقع بیماران قابل پیشگیری است.

وی با بیان اینکه ایجاد هر تخت بیمارستانی یک میلیارد تومان هزینه دارد بر لزوم توجه هرچه بیشتر به مراکز خدمات مراقبت در منزل تاکید کرد و گفت: هر قدر ما بتوانیم ضریب اشغال تخت را پایین آوریم نشان می دهند پرستاران تا چه حد می توانند در صنعت اقتصاد سلامت کشور نقش بازی کند و هزینه ها را کاهش دهند بنابراین باید خدمات مراقبت در منزل را به شدت توسعه دهیم و زیرساخت های آن مانند بیمه را فراهم کنیم که همه اینها به نقش سیاستمداران نظام سلامت کشور برمی گردد.

وی در پاسخ به سوال درباره تعداد مراکز خدمات مراقبت در منزل و میزان حمایت های وزارت بهداشت از این مراکز و میزان استقبال بیماران از آن گفت: حدود 1200 تا 1700 مرکز خدمات مراقبت پرستاری در منزل مجوز دریافت کرده اند اما اکنون آمار دقیقی نداریم که چند تا از این مراکز فعال هستند چون نظارت خوبی بر این مراکز نمی شود.

دکتر دالوندی درباره تعرفه های خدمات مراقبت پرستاری در منزل گفت: در حال حاضر چیزی به نام تعرفه ها نمی تواند وجود خارجی داشته باشد و نقد ما این است که 80 درصد این مراکز توسط نیروهای غیرحرفه ای و نیروهایی که پرستار نیستند، اداره می شود.

پرستار در شهری مانند تهران نمی تواند با تعرفه تزریق آمپول که 8000 تومان اعلام شده در این مراکز فعالیت کند و این کار عاقلانه نیست.

وی تاکید کرد: باید فضای پرستاری را از پرستار نماها پاک کنیم چون با جان مردم سروکار دارند و مردم باید طعم واقعی خدمات پرستاری را بچشند.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار سلامت نیوز مبنی بر اینکه وظیفه نظارت بر مراکز خدمات پرستار در منزل بر عهده کدام سازمان و وزارتخانه است، گفت: نظارت بر این مراکز فعلا بر عهده وزارت بهداشت است، ظاهرا در قانون سازمان نظام پرستاری نیز موضوع نظارت بر این مراکز آمده است.

متاسفانه در برخی بیمارستان های خصوصی، مراکز ترخیص بیمارستان به مرکز مراقبت خدمات در منزل بیمارستانی تبدیل شده است و هیچ بیماری را به مراکز خدمات پرستاری در منزل ارجاع نمی دهند.

باید سدی که جلوی مراکز مراقبت در منزل ایجاد شده، شکسته شود، چون این موضوع باعث شده حتی یک بیمار بخش خصوصی نیز به این مراکز ارجاع نشود.

این کار بیمارستان های خصوصی کاملا غیرقانونی است.

دالوندی با بیان اینکه با تعرفه هایی که برای این مراکز تعیین شده اعزام پرستار به منازل صرفه اقتصادی ندارد، گفت: این تعرفه ها در سال 95 بازنگری شد، اما با وجود این در شهرهای بزرگ قابلیت اجرا شدن ندارد.

با توجه به اینکه تعرفه ها صرفه اقتصادی ندارند، بسیاری از این مراکز با وجود دریافت مجوز از وزارت بهداشت اما فعلا فعالیت نمی کنند.

تعدادی از مراکزی که فعالیت می کنند نیز مجبور هستند برای بقای خود از نیروهای غیر حرفه ای استفاده کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تا پوشش بیمه ای برای این خدمات برقرار نشود، خدمات مراکز مراقبت در منزل نهادینه نخواهد شد.

بیمه نیز گفته است که فعلا موارد سکته مغزی، بیماری های قلبی مزمن، خدمات ICU و برخی بیماری های کودکان قرار است به صورت آزمایشی بیمه شود.

بعد از شش ماه اگر به نفع بیمه ها بود شاید پوشش بیمه ای به سایر خدمات نیز تسری پیدا کند.


کلید واژه ها: سازمان نظام پرستاری - پرستار - پرستاری - وزارت بهداشت - بهداشت - وزارت - رشته - مراقبت - سلامت - بیمارستان - نظام - برنامه ریزی - عالی - پرستاران - جامعه - رییس هلال احمر - منزل - درصد - برنامه - هایی - اورژانس کشور - آمار و ارقام - شورای - آموزش - بیمارستانی - هلال احمر - پاتولوژی - دکتر - اورژانس - انتقاد

آخرین اخبار سرویس:
پاورپوینت منشور واشنگتن-حفاظت از شهر تاریخی (1987)

تحقیق جامع و کامل حسابداری رفتاری

پاورپوینت تهیه دارو با استفاده از زهر مار

پاورپوینت مسجد النبی

پاورپوینت عوامل موثر در تربیت

مقاله شناخت محیط آموزشی آتلیه های معماری بر مبنای اصول کثرت گرایی

دستیابی آستان حسینی به نسخه خطی از مقتل امام حسین(ع) و شعائر حسینی

رحیمی: تلاش برای منتفی کردن CFT و پالرمو موضع دشمنان را تقویت می کند

بررسی عوامل مؤثر بر قضاوت حرفه ای حسابرس در ارتباط با کمیت و کیفیت شواهد حسابرسی

پاورپوینت وقت کودک تان را الکی نگیرید

بررسی رابطه مدیریت سود و حاکمیت شرکتی با اظهارنظرحسابرس

پاورپوینت فلسفه آفرینش

پاورپوینت مراحل انجام اتوماسیون یک پروژه صنعتی(PLC)

پاورپوینت-اجرای قالب های لغزنده درعمران-

پاورپوینت سیستم های حقوقی

سالروز آغاز عملیات «کربلای 10»

کمک به دولتمردان برای بازسازی مناطق سیل زده تکلیف است

تصاویر/ کمک رسانی طلاب جهاد مدرسه علمیه شهید بهشتی اصفهان در مناطق سیل زده

پاورپوینت معماری حمام ها

پاورپوینت فرق کودک بیش فعال با شیطان

عقب نشینی قانونگذار دموکرات از استیضاح ترامپ بعد از گزارش «مولر»

رهبر دموکرات های مجلس نمایندگان: نمی صرفد ترامپ را استیضاح کنیم

پاورپوینت انضباط

استخدام منشی و کادر دفتری جهت یک گروه در مشهد

نظریات مهم سید بن طاووس و آیت الله قاضی درباره ملاقات با حضرت مهدی علیه السلام

انتقاد فاکر میبدی از عدم فراگیری قرآن در مساجد

پارک شهر، خاطره مشترک نسل ها

اقدام ترامپ همبستگی داخلی را افزایش داد

تصاویر/ رزمایش دو روزه نظامی- فرهنگی طلاب شهرستان بابل

بررسی رابطه سرمایه گذاری نهادی بر ارزش شرکت در هریک از مراحل چرخه عمر

پاورپوینت رودکی و منوچهری

رییس قوه قضاییه: مردم نگران جبران خسارات سیل نباشند

حمایت از سیل زدگان منحصر به امروز نباشد/ مردم جنس خدمتگزاری خالصانه را می شناسند

تصاویر/ حضور رییس قوه قضاییه در ستاد مردمی کمک به سیل زدگان خوزستان

پاورپوینت چگونه اعتماد دیگران را جلب کنیم

پاورپوینت 10 کلیسای جامع گوتیک دراروپای قرون وسطی

فرمانده ناجا: تمام ایران پشت سپاه ایستاده است

تشکیل یک قرارگاه واحد برای رسیدگی به سیل زدگان خوزستان

پروپوزال مدل efqmو مدل bsc

پاورپوینت عایق چیست؟

مهم ترین اخبار قضایی هفته ای که گذشت

پاورپوینت فرم ، فضا و معماری نگرشی راهبردی به طراحی و خلق فرم در معماری

پاورپوینت جامعه شناسی شهری

حناچی: اربعین امسال پرشورتر از سال های گذشته خدمت می کنیم

پاورپوینت طرح کسب و کار

استخدام اپراتور (کاربر) دستگاه پزشکی در یک درمانگاه معتبر

افتخارم این است که تقلید نمی کنیم

تصاویر/ نشست علمی تخصصی اساتید قرآنی در دارالقرآن علامه طباطبایی

پاورپوینت مدیریت آموزشی و توسعه سازمانی

پاورپوینت گزارش فعالیت های سد کبودوال

آیا اجرای دولت الکترونیکی که ابلاغ رهبر معظم انقلاب و باعث ریشه کن کردن اختاپوس فساد از کشور می شود، اجرای سندی بین المللی است؟/ مطمئنا اجرای هیچ سند بین المللی در دستور کار ما نیست؛ اما قطعا دروغ و تخریب کار روز و شب تخریبگرهاست

نیروهای مسلح در راه کمک به مردم هر کاری که بتوانند انجام می دهند

مهم ترین اخبار قضایی هفته ای که گذشت

بررسی عوامل موثر بر رضایتمندی مشتریان مجتمع توریستی رفاهی مهتاب

تسلیت وزیر کشور در پی درگذشت دو جهادگر عازم لرستان

پاورپوینت قرائت عربی (1) رشته زبان و ادبیات فارسی

اوضاع نابسامان لیبی، موضوع جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل

پاورپوینت کامل روش استفاده از متون علمی شیمی

دختربچه مفقود شده در مهاجران به زودی به آغوش خانواده بازمی گردد

پاورپوینت مراحل طلاق عاطفی همسران

جزییات مراسم شب وداع و زمان تشییع سید جبهه ها

سرهنگی که مورد تقدیر رهبر انقلاب قرار گرفت

آموزشهای حرفه ای مستمر و تاثیر آن بر رفتار و نحوه عمل حسابداران رسمی

پاورپوینت گزیده ای از سیاست نامه و قابوس نامه

پاورپوینت آشنایی با علوم قرآنی

بررسی کارایی و اﺛربخشی سیستم حسابداری مدیریت در شرکتهای شهرک صنعتی شهر کرمانشاه

مسئولین استان خوزستان برای مهار بحران سیل تمام قد ایستاده اند/ سیلاب بهانه سدسازی و انتقال آب نشود

تصاویر/ مراسم اختتامیه پانزدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت

پاورپوینت معماری مدرن ساختمان چیست؟

5 زن که کارهای ارزشمندی برای پیشرفت علم فضا انجام دادند

استاندار خوزستان:هیچ دستگاهی نسبت به سیل بی تفاوت نبود

ماموریت به سازمان بازرسی جهت بررسی علل وقوع سیل خوزستان/ نباید خاطره تلخ سیل سال 95 از عدم پرداخت خسارات در ذهن مردم باقی بماند/لزوم بررسی عوامل تشدید سیل از دید مردم

استاندار خوزستان:هیچ دستگاهی نسبت به سیل بی تفاوت نبود

پاورپوینت بررسی حرکت در معماری

کتاب «پس از خورشید» در بندرعباس رونمایی شد

رهبری از مواضع مجلس در صدور بیانیه ها تشکر کردند

پاورپوینت مبانی مدیریت در رسانه

پاورپوینت گزیده نکات مدیریتی در نهج البلاغه

بهترین زمان برای اقامه نماز قضا

پیام حضور فراگیر مردم در امدارسانی به سیل زدگان، همدلی ملت ایران در شرایط دشوار است

شادی و نشاط با رعایت اصول و قوانین به جامعه برگردد/ انتقاد از صداوسیما

تلاش برای رونق تولید از الزامات مهم الگوی پیشرفت ایرانی- اسلامی است

بررسی ارتباط میان محافظه کاری حسابداری و تغییردر وجه نقد نگهداری شده با بازده غیر نرمال شرکت ها در بورس اوراق بهادار تهران

پاورپوینت شیرهای دروازه ایGate Valves

پاورپوینت حقوق و قانون کار

مجمع الجزایر بازاروتو

آیت الله رییسی:اخم و لبخند امریکایی ها اثری در ملت ایران ندارد

گزارش 28 بندی معاونت امور زنان رییس جمهوری به روحانی

نماینده مردم شادگان:سیلاب خوزستان بهانه ساخت سد جدید در این استان نشود

رصد و پایش مسائل حوزه جوانان ضرورت قطعی است

بررسی علل وجود فاصله انتظارات بین حسابرسان و استفاده کنندگان گزارش حسابرسی

پاورپوینت حقوق جزایی عمومی 2

پاورپوینت اتصالات درسازه ها

پاورپوینت درس فقه 3 (فقه ومبانی حقوق اسلامی)

ادامه بررسی طرح تقویت جایگاه سپاه پاسداران در برابر آمریکا

نام عمران خان در لیست 100 شخصیت تاثیر گذار جهان قرار گرفت

مراسم رونمایی از کتاب فاتحه

نماینده مردم شادگان:سیلاب خوزستان بهانه ساخت سد جدید در این استان نشود

سالگرد ارتحال آیت الله مهمان نواز در بجنورد

فعالان رسانه های گروهی نقش مهمی در توسعه استان یزد دارند

ارائه 80 درصد خدمات پرستاری در منزل توسط نیروهایی که پرستار نیستند /نظارت ضعیف وزارت بهداشت بر این مراکز

ارائه 80 درصد خدمات پرستاری در منزل توسط نیروهایی که پرستار نیستند /نظارت ضعیف وزارت بهداشت بر این مراکز