مطالب مرتبط:
آژانس های ادبی با دوپینگ زنده اند/ کاش دولت رنجی بکاهد
رونمایی زنده از بسته جدید ارزی دولت؛ همتی به تلویزیون می آید
دولت از نیروهای مسلح و سپاه برای حل مشکلات کمک بگیرد/ اگر شهید مطهری زنده بود از فرزندش برائت می جست
دولت باید از حجم بدهی خود به شبکه بانکی بکاهد
امشب؛ رونمایی زنده از بسته جدید ارزی دولت؛ همتی به تلویزیون می آید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 19 مرداد 1397 ساعت 21:052018-08-10اقتصادي

آژانس های ادبی با دوپینگ زنده اند/ کاش دولت رنجی بکاهد


آژانس های ادبی در ایران با وجود به رسمیت شناخته نشدن برای ثبت دولتی بخشی مهم و تاثیرگذار از پروسه حضور جهانی نشر ایران را هدایت و ساماندهی می کنند.

- شعار سال:" یک کت و شلوار ساده یا یک کت و دامن معمولی بر تن دارد.

کیف یا چمدانی کوچک را نیز به دنبال خود.

در دستش دفترچه ای است که اگر بتوان درآن سرک کشید تنها نام و نشانی و آدرس و زمان دیدارهای ملاقات درج شده است.

نه میزی دارد، نه منشی و نه چیزهایی از این دست.

تنها سرمایه او ارتباطاتش است و قرارهای دیداری که تنظیم کرده است.

در هر دیدار انبوهی از بروشورها و کاتالوگ هایی که برای آن دیدار فراهم کرده را عرضه می کند و یا درباره اثر خاصی که آن دیدار به خاطرش برنامه ریزی شده صحبت می کنند.

صبور هستند.

می دانند که قرار نیست در همان دیدار ابتدایی به نتیجه نهایی دست پیدا کنند.

از تمام زیر و بم محصولی که درباره آن توضیح می دهد مطلع است.

خالق و تم آن را می شناسد و می تواند برای جلب نظر طرف مقابلش به آن اثر مدت زمان زیادی به صحبت و جلب نظرش بپردازد.

اینها تنها بخشی از توصیفاتی است که می توان از نمایندگان آژانس های ادبی و مدیران فروش رایت در نمایشگاه های بین المللی کتاب داشت.

افرادی بسیار منظم و دقیق که لحظه به لحظه حضورشان در یک رویداد بین المللی نشر برنامه ریزی شده است و در هر یک از سفرهای کاری خود تعداد بسیار زیادی قرار ملاقات کاری درباره خرید و فروش حق انتشار یک کتاب از زبانی به زبان دیگر را به انجام می رسانند.

توسعه و رونق آژانس های ادبی در جهان که امروزه یکی از مهمترین و بزرگترین سالن های هر نمایشگاه جهانی کتاب را به خود اختصاص داده اند حاصل رویکرد جهانی نشر به تعهدات بین المللی در زمینه حقوق ناشر و مولف است و درآمد سرشاری که این موضوع نصیب صنعت نشر در جهان کرده است.

کتاب، دلار، کپی رایت برای اینکه تصور قابل توجهی از این اتفاق در ذهن داشته باشیم بد نیست بدانیم که بازار کتاب ایالات متحده به عنوان بزرگترین بازار کتاب در جهان سالانه گردشی مالی نزیدک به پانزده میلیارد دلار دارد و پس از آن کشور آلمان به عنوان دومین اقتصاد بزرگ نشر در جهانی گردش مالی معادل تقریبا 9 میلیارد یورو در سال را سال تجربه می کند که حاصل فروش نسخه های فیزیکی، صوتی و الکترونیک از کتاب است و نیز قراردادها و مبادات جهانی این دو کشور در زمینه خرید و فروش حق انتشار کتاب که بخش قابل توجهی از درآمد این ناشران را مهیا می سازد.

در ایران اما در آخرین برآورد که حدود چهار سال پیش از این انجام شده است تخمین زده شده که گردش مالی بازار کتاب رقمی بالغ بر هزار میلیارد تومان در سال است که رقمی نزدیک به 800 میلیون دلار است و البته خرید و فروش حق انتشار کتاب در آن جایگاهی نداشته و به دلیل متعهد نبودن ایران به معاهده جهانی کپی رایت و انتشار ترجمه کتاب جلب نظر ناشر و مولف گردش مالی مرتبط با آن نیز به صنعت نشر ایران وارد نمی شود.

با این همه در ده سال گذشته نشر ایران با پدیده آژانس های ادبی کما بیش آشنا بوده است و فعالیت آنها رفته رفته در بازار نشر ایران پذیرفته شده است.

توسعه مراودات جهانی در بازار کتاب از سوی ناشران ایرانی، آشنایی با ناشران ومولفان متعدد، بازدید و حضور در نمایشگاه های جهانی کتاب و حضور اهالی نشر و کتاب از کشورهای مختلف در نمایشگاه بین المللی کتاب در تهران را نیز باید به این پدیده افزود.

برخی ناشران ایرانی از این رهگذر در چند سال اخیر به صورت داوطلبانه برای خرید حق انتشار آثاری برای ترجمه در ایران تلاش کرده و متحمل هزینه شده و در مقابل موفق به عرضه و گاه فروش حق رایت آثار ایرانی منتشر شده توسط خود در بازار جهانی کتاب نیز شده اند.

آژانس های ادبی در ایران توسعه فعالیت آژانس های ادبی در ایران در همین زمینه به جایگاهی دست پیدا کرده که در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در سال جاری تنها یکی از آژانس های ادبی ایران با عنوان پل برای دیدار با برخی از مهمترین نمایندگان آژانس های ادبی در آمریکا، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، لهستان، صربستان، بلاروس، روسیه، ژاپن، یونان، ترکیه، چین و گرجستان برنامه ریزی کرده است که در میان آنها می توان به نمایندگانی از موسساتی چون پنگوئن رندوم هاوس، مک میلان و آمازون کراسینگ نیز اشاره کرد که از جمله معتبرترین موسسات جهانی نشر در ایران هستند.

همچنین امسال نمایندگانیاز آژانس ادبی کیا ایرانی در کنگره جهانی IBBY حضور خواهد داشت.

با وجود اینکه عضویت نداشتن ایران در معاهده جهانی کپی رایت و رعایت نشدن این قانون به ویژه در زمینه ترجمه و انتشار آثار علمی و دانشگاهی همواره یکی از مهمترین دغدغه های این دیدارها به شمار می رود اما آژانس های ادبی در ایران با پدیده دیگری نیز مواجه هستند که عمده آنها به جدی گرفته نشدن و بستر سازی نشدن زمینه فعالیت برای آنها از در کشور است.

آژانس ادبی را در ایران هنوز به رسمیت نمی شناسند مجید جعفری اقدم مدیرآژانس ادبی و ترجمه پل که از معدود آژانس های فعال ادبی در ایران است در این زمینه به این مساله اشاره می کند که آژانس های ادبی در ایران با وجود جفاهایی که می بینند چند خدمت ارزنده به نشر ایران نیز عرضه می کنند که مهمترین آنها به تعبیر وی عرضه آثار مناسب نشر در بازارهای بین المللی به صورت حرفه ایی و مستمر است که این عرضه نه فقط در موقعیت های نمایشگاهی بلکه در موقعیت های مختلف فرهنگی در مخاطبین خارجی صورت می پذیرد.

با این همه جعفری اقدم از مشکلات فعالیت این موسسات در کشور نیز سخن می گوید که مهمترین آنها بلاتکلیفی این موسسات برای ثبت و فعالیت قانونی به عنوان یک نهاد فرهنگی است.

وی در این زمینه می گوید: در تمام دنیا نویسندگی و مترجمی شغل و حرفه به حساب می آید اما در ایران کمتر کسی از این راه محل درآمد دائمی دارد و این یعنی نویسندگی و مترجمی یک شغل حرفه ای به شمار نمی رود.

به همین تناسب آژانس ادبی که وظیفه اش ساماندهی به امور انتشار و ترجمه آثار یک نویسنده به شمار می رود نیز هنوز در کشور حرفه به شمار نمی رود و در نتیجه راهکارهای لازم برای ثبت حقوقی این نوع تشکیلات سنجیده نشده و از افرادی که تخصص و علاقه ورود به این نوع فعالیت در چرخه نشر کشور را دارند حمایتی صورت نمی پذیرد.

این فعال فرهنگی عرصه ادبیات در ادامه می گوید: آژانس های ادبی شاید تنها قشری از فعالین نشر در کشور باشند که به موازین حضور در بازارهای بین المللی نشر واقفند و قواعد و آداب گفتگوی تخصصی در مذاکرات نشر را می فهمند و به اسناد و موازین قانونی و حقوقی مبادلات رایت آشنایی دارند و می توانند صدها عنوان کتاب ایرانی در موضوعات و فارغ از رویکردهای سیاسی و اجتماعی توسط اینها به دنیا معرفی کنند.

ناشر ایرانی که در حال حاضر مشکلات چاپ، انتشار و توزیع کتاب بر دوش او بسیار سنگینی می کند و نیز دستگاه های دولتی که کماکان حس می کنند تنظیم روابط بین المللی نشر در کشور بر دوش آنهاست ، نباید فکر کند شاید وجود آژانس ادبی رابطه مستقیم او را با نویسنده یا مترجم خدشه دار می کند.

به ویژه اینکه در وضعیتی که ایران نه عضو کنوانسیون های بین المللی نشر است و نه اخلاق حرفه ای توسط بیشتر ناشرانش مراعات می شود توانسته با فعالیت آژانس ها نظر ناشران خارجی زیادی را برای همکاری با نشر ایران جلب کنند.

دولت نباید رقیب فعالیت های آژانس ها باشد علیرضا ربانی از پیشگامان فعالیت در زمینه آژانس ادبی در ایران و مدیر آژانس ادبی غزال که چندسال گذشته فعالیت خود را در ایران متوقف کرد مهمترین چالش فعالیت آژانس های ادبی در ایران را تنظیم نوع رابطه آنها با دولت عنوان می کند.

وی در این زمینه می گوید: کار دولتی به جایی نمی رسد.

فعالیت در عرصه آژانس ادبی کار دولت نیست.

کار دولت حمایت و نظارت است.

سالهای سال است رایزنی های فرهنگی ایران در این زمینه در حال تلاش هستند اما به خاطر محدودیت هایشان نتوانسته اند کاری کنند.

این یک فعالیت دائمی است و باید به صورت سیستماتیک رشد کند و تداوم یابد.

از سوی دیگر تغییرات مدیریتی در بخش های دولتی به این حرکت بسیار ضربه م یزند.

ربانی با اشاره به اینکه کارمندان و مدیران حقوق بگیر دولت انگیزه ای برای این دست کارها ندارند، می گوید: دولت باید برای حمایت از بخش خصوصی برای جلو بردن این کار هزینه کند.

دولت باید سیاست گذاری اجرایی مشخصی برای این کار داشته باشد و این فعالیت بودجه مصوب حقیقی و حتی ردیف بودجه داشته باشد.

این فعال فرهنگی همچنین به این مساله نیز اشاره دارد که متاسفانه چون هنوز در ایران جو رقابتی در حوزه آژانس های ادبی به وجود نیامده است، حتی افراد یا موسساتی نبز که تحت عنوان آژانس ادبی فعالیت می کنند، لزوماً از استانداردهای لازم یک آژانس ادبی برخوردار نیستند که البته در صورت فعال شدن این چرخه، اجبارا به سمت تکامل پیش خواهند رفت.

آژانس ادبی در ایران هنوز به لحاظ حقوقی جایگاهی ندارد و قابل ثبت کردن هم نیست.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت غیر رسمی آن را پذیرفته است اما هنوز مشخص نیست نحوه ثبت آن چگونه است و تحت نظارت چه سازمانی است.

مشکل از ماست نه جامعه جهانی نشر لیلی حائری یزدی مدیر آژانس ادبی کیا و از باسابقه ترین مدیران آژانس ادبی در ایران نیز در این زمینه از بدقولی و بدعهدی بخش دولتی اشاره کرده و می گوید من در کار آژانس ادبی در ایران هرگز به بخش دولتی نگاهی ندارم اما تجربه به من می گوید هرگز کاری هم نداشته باشم.

وی می گوید: آژانس های ادبی به سابقه فعالیت خود در این سال ها در ایران سعی کردند بخش زیادی از بدنه نشر جهانی را به فضای نشر ایران پیوند بزنند اما وقتی با ناشرانی روبرو می شوند که متقلب هستند، یعنی دم از رعایت حق کپی رایت می زنند ولی در خیلی از موارد بدون پرداخت هیچ حقوقی ، کتابهای نویسندگان خارجی را منتشر می کنند ، چگونه می شود این وضعیت را به طرف خارجی شرح داد؟ در مورد طرح گرنت ویا حمایت از ترجمه آثار ایرانی که توسط وزارت ارشاد با پیگیری های زیاد بالاخره به جریان افتاد، متاسفانه مثل سایر کارهایی که توسط دولت شروع می شود، با تعلل و بهانه تراشی های بی مورد به تعویق افتاده و این طرح را در انظار ناشران خارجی ایی که طرف این قرارداد هستند، بدون اعتبار جلوه می دهد.

حائری در عین حال می گوید: خوشحالی من این است که ناشران ایرانی در مسیر پرداخت حق رایت در حال حرکت هستند اما وقتی صحبت از حق رایت می کنیم منظورمان بحث اخلاقی ماجرا نیز هست.

نمی شود که امر اخلاقی را نصفه نیمه جلو برد.

یعنی پرداخت حقوق خودمان را اخلاقی بدانیم و پرداخت حقوق دیگران را غیر اخلاقی.

من بر این باورم که اعتماد و فعالیت جدی تر ناشران با آژانس های ادبی پیرامون موضوع کپی رایت رفته رفته بخش دولتی را مجبور به تغییر رفتار خود در زمینه کپی رایت نیز خواهد کرد.

با این همه دورنمای فعالیت آژانس های ادبی در ایران دورنمایی مزرعه ای است که از مرحله کاشت به مرحله داشت خود نزدیک می شود.

جایی که نهال تازه روییده از نشر ایران نیاز در فضای بین المللی و اعتماد جهانی به فعالیت با ناشران ایرانی نیاز به حمایت و به اصطلاح داشت دارد تا بتواند به ثمر بنشیند.

هرچند که به نظر می رسد این روزها این نهال بیشتر از مهاجمان بیرونی نیاز به حراست در مقابل مهاجمان داخلی دارد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ 19 مرداد 97، کد مطلب: 4369150:
کلید واژه ها: کتاب - جهان - دیدار - بین المللی - جهانی - برنامه ریزی - خرید و فروش - آژانس - بزرگترین - نمایشگاه - ادبی - فروش - ایران - بازار - میلیارد - برنامه - هایی - بزرگ - مالی - ایالات متحده - درآمد - کت و شلوار - الکترونیک - زبان - لحظه - کشور - دلار - دولت - خرید - ابتدایی

آخرین اخبار سرویس:
یارانه شرکت های مسافری در سال گذشته 850 میلیارد تومان

موج گرانی سبک زندگی حاشیه نشینان تهرانی را تغییر داده

پرداخت مطالبات صنعت دارو و داروخانه ها تا آبان

حلقه میلیون دلاری بازیگر زن +عکس

«لیندا کیانی» در حال تمرین بسکتبال /عکس

ایستگاه میوه صلواتی/ عکس

عمر مشاغل در سال 96 کوتاه شد

جنجال برای 17 هزار تومان

جنجال برای 17 هزار تومان

اضافه وزن عجیب «زیبا بروفه» /عکس

ضرورت تخصیص بودجه برای تجمیع دانشگاه خواجه نصیر/تهدید فرصت های مطالعاتی با نوسانات ارزی

نبض بازار معاملات مسکن در هفته اخیر

انتصاب سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن از سوی وزیر مستعفی

نقش جریان های سیاسی در انتخاب وزراء پیشنهادی دولت چقدر است؟

جو پرسپولیس برای بازگشت رضاییان و طارمی مساعد نیست

لزوم کنترل هیجانات در معاملات بازار بورس/ نقش عوامل بنیادی در رشد شاخص

شاهد شکل گیری اقتصاد رفاقتی هستیم

ارزآوری و اشتغالزایی از جمله مزایای «ماینینگ» است

سد بزرگ دو میلیارد دلاری در مسیر احداث پالایشگاه نفت مازندران!

تمام امکانات را برای زمستانی بدون انسداد راه ها آماده کرده ایم

وعده های شهردار یاسوج چه زمانی محقق می شود؟

دوراهی قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی

اجرای پایلوت صنعتی زباله سوز پلاسما برای زباله های خطرناک/کاهش 99 درصدی حجم پسماندها

وانت عتیقه آمریکایی در تهران!/ عکس

نئولیبرالیزم به مثابه قُمپز

حقوق 37 میلیون تومانی معاون بازنشسته وزیر نفت

90 درصد آسانسورهای کشور استاندارد نیست

جمعیت مناطق شمالی کشور 20 درصد افزایش یافت

نرخ بیکاری در گیلان کمتر از متوسط کشوری است

مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل بورس تهران برگزار شد

قیمت خودروی دانگ فنگ در بازار

برخی درباره کی روش و قراردادش اطلاعات غلط می دهند

3 کیلومتر کمربند حفاظتی در عرصه های طبیعی مهاباد احداث شد

دو مدیر کل جدید بانک مرکزی منصوب شدند

رقابت پذیرترین اقتصادهای جهان کدامند؟+اینفوگرافی

اجرای پایلوت صنعتی زباله سوز پلاسما برای زباله های خطرناک/کاهش 99 درصدی حجم پسماندها

چالش هایی که روبروی «صندوق تعاون روستاییان ایرانیان» است

ادامه رشد شاخص های بازار سرمایه به شیب کمتر

احتمال کاهش و یا تثبیت کرایه های اربعین در عراق وجود دارد

نمایی زیبا از پیاده روی اربعین/ عکس

واردات 2 میلیون دلاری اتوی برقی به کشور

واکنش پلیس به خبر شهرداری تهران درباره توقیف خودروهای بدهکار طرح ترافیک

ایران در فهرست صادرکنندگان محصول کشاورزی به ویتنام قرار گرفت

قیمت انواع ظروف یکبار مصرف در بازار

سبوس گندم با چه قیمتی در بازار عرضه می شود؟

انواع پودر شوینده ماشین لباسشویی + قیمت

قیمت بلیت قطار زائران اربعین چقدر است؟ + جدول

48 میلیارد ریال زکات در همدان جمع آوری شد

جزییات قیمت واکسن های آنفلونزا

قیمتهای بلیت قطار رسما اعلام شد

لقبی که به ولیعهد سعودی داده شد

نظارت بر عرضه کالا در بازار افزایش یابد

قیمت واحد مسکونی در خیابان بهشتی تهران؟ +جدول

واردات پوشاک ممنوع شد ولی قاچاق متوقف نشد

تزریق 4میلیارد یورو در بازار ثانویه/600 میلیون یورو بدون مشتری ماند+جدول

قیمت روز سواری های «شاسی بلند» +جدول

ایستگاه صلواتی یک مادر و دختر/ عکس

با 20میلیون هم می توان خودرو خرید؟

مزد کارگران افزایش می‎یابد؟

پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو

جزییات تازه از هزینه تولید «عاشقانه»

20 میلیارد ریال صرف سرمایه گذاری در روستاهای استان می شود

شایعه تأخیر یک هفته ای صدور ویزای اربعین برای دریافت هزینه بیشتر

بازیافت زباله های پلاستیکی چالش پیش روی شوراهای محلی انگلیس

واردات سمعک به 5 تن رسید/خروج بیش از 8 میلیون دلار ارز از کشور+جدول

بخش گردشگری باید جایگزین صنعت شود

روسیه و ایران قربانیان تحریم سوییفت

سرمایه گذاران خارجی سهام خود را در بازار عربستان فروختند

طوفان باسرعت 75کیلومتر در مرز مهران/زائران سمت مرزهای جنوبی بروند

دست یابی چین به ذخایر جدید شیل گاز

قیمت واحد مسکونی در خیابان بهشتی تهران

سیاست های مجلس برای کاهش پلکانی تعرفه واردات خودروهای هیبریدی

تداوم نوسان قیمت میوه های وارداتی

واردات پوشاک ممنوع شد ولی قاچاق متوقف نشد

بررسی حال و روز صادرات کشور

دلایل کاهش قیمت طلا و سکه

کاهش قیمت دلار به 13800 تومان/ سکه 4 میلیون و 300 هزار تومان شد + جدول

سکه اعدام مفسدان اقتصادی ضرب شد

تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

سکه 4.230.000تومان قیمت خورد

آخوندی در بخش مسکن موفق نبود/ مسکن مهر جو روانی رشد قیمت را کنترل کرد

جزییات نشست اکتبرFATF درباره ایران

دبیر هیات دولت برخی مصوبات جلسه هیات دولت را تشریح کرد

1400 میلیارد ریال تسهیلات روستایی در خوزستان پرداخت شد

تاثیر رژیم غذایی بر ریسک ابتلا به سرطان سینه

جزییات5خبر ویژه امروز دوشنبه 30 مهرماه 1397

حمایت از شرکت های دانش بنیان رایانه ای

قیمت نان در دامغان تغییر می کند/ بهای مصوب از شنبه

زمان بررسی صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی در مجلس

پلیس فتا در تعقیب دلالان بازار سیاه بلیت

دبیر هیات دولت برخی مصوبات جلسه هیات دولت را تشریح کرد

برداشت 2500 تن انار از باغات کرمانشاه

دلایل عدم موفقیت جایگزینی فیبرنوری با کابل مسی

تلافی از نوع گوگل از اروپایی ها!

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/07/29

استعفای مدیرعامل ایمیدرو پذیرفته شد

گرانترین برند سیگار جهان+عکس

ترس و توسعه نیافتگی / یادداشتی از محمود سریع القلم

شیطنتی پشت قیمت بلیت هواپیما است؟ /ریزش سفرهای خارجی ادامه دارد

صادرکنندگان امین،سرداران عرصه مقابله با تحریم اند

آژانس های ادبی با دوپینگ زنده اند/ کاش دولت رنجی بکاهد

آژانس های ادبی با دوپینگ زنده اند/ کاش دولت رنجی بکاهد