مطالب مرتبط:
آژانس های ادبی با دوپینگ زنده اند/ کاش دولت رنجی بکاهد
رونمایی زنده از بسته جدید ارزی دولت؛ همتی به تلویزیون می آید
دولت از نیروهای مسلح و سپاه برای حل مشکلات کمک بگیرد/ اگر شهید مطهری زنده بود از فرزندش برائت می جست
دولت باید از حجم بدهی خود به شبکه بانکی بکاهد
امشب؛ رونمایی زنده از بسته جدید ارزی دولت؛ همتی به تلویزیون می آید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 19 مرداد 1397 ساعت 22:052018-08-10اقتصادي

آژانس های ادبی با دوپینگ زنده اند/ کاش دولت رنجی بکاهد


آژانس های ادبی در ایران با وجود به رسمیت شناخته نشدن برای ثبت دولتی بخشی مهم و تاثیرگذار از پروسه حضور جهانی نشر ایران را هدایت و ساماندهی می کنند.

- شعار سال:" یک کت و شلوار ساده یا یک کت و دامن معمولی بر تن دارد.

کیف یا چمدانی کوچک را نیز به دنبال خود.

در دستش دفترچه ای است که اگر بتوان درآن سرک کشید تنها نام و نشانی و آدرس و زمان دیدارهای ملاقات درج شده است.

نه میزی دارد، نه منشی و نه چیزهایی از این دست.

تنها سرمایه او ارتباطاتش است و قرارهای دیداری که تنظیم کرده است.

در هر دیدار انبوهی از بروشورها و کاتالوگ هایی که برای آن دیدار فراهم کرده را عرضه می کند و یا درباره اثر خاصی که آن دیدار به خاطرش برنامه ریزی شده صحبت می کنند.

صبور هستند.

می دانند که قرار نیست در همان دیدار ابتدایی به نتیجه نهایی دست پیدا کنند.

از تمام زیر و بم محصولی که درباره آن توضیح می دهد مطلع است.

خالق و تم آن را می شناسد و می تواند برای جلب نظر طرف مقابلش به آن اثر مدت زمان زیادی به صحبت و جلب نظرش بپردازد.

اینها تنها بخشی از توصیفاتی است که می توان از نمایندگان آژانس های ادبی و مدیران فروش رایت در نمایشگاه های بین المللی کتاب داشت.

افرادی بسیار منظم و دقیق که لحظه به لحظه حضورشان در یک رویداد بین المللی نشر برنامه ریزی شده است و در هر یک از سفرهای کاری خود تعداد بسیار زیادی قرار ملاقات کاری درباره خرید و فروش حق انتشار یک کتاب از زبانی به زبان دیگر را به انجام می رسانند.

توسعه و رونق آژانس های ادبی در جهان که امروزه یکی از مهمترین و بزرگترین سالن های هر نمایشگاه جهانی کتاب را به خود اختصاص داده اند حاصل رویکرد جهانی نشر به تعهدات بین المللی در زمینه حقوق ناشر و مولف است و درآمد سرشاری که این موضوع نصیب صنعت نشر در جهان کرده است.

کتاب، دلار، کپی رایت برای اینکه تصور قابل توجهی از این اتفاق در ذهن داشته باشیم بد نیست بدانیم که بازار کتاب ایالات متحده به عنوان بزرگترین بازار کتاب در جهان سالانه گردشی مالی نزیدک به پانزده میلیارد دلار دارد و پس از آن کشور آلمان به عنوان دومین اقتصاد بزرگ نشر در جهانی گردش مالی معادل تقریبا 9 میلیارد یورو در سال را سال تجربه می کند که حاصل فروش نسخه های فیزیکی، صوتی و الکترونیک از کتاب است و نیز قراردادها و مبادات جهانی این دو کشور در زمینه خرید و فروش حق انتشار کتاب که بخش قابل توجهی از درآمد این ناشران را مهیا می سازد.

در ایران اما در آخرین برآورد که حدود چهار سال پیش از این انجام شده است تخمین زده شده که گردش مالی بازار کتاب رقمی بالغ بر هزار میلیارد تومان در سال است که رقمی نزدیک به 800 میلیون دلار است و البته خرید و فروش حق انتشار کتاب در آن جایگاهی نداشته و به دلیل متعهد نبودن ایران به معاهده جهانی کپی رایت و انتشار ترجمه کتاب جلب نظر ناشر و مولف گردش مالی مرتبط با آن نیز به صنعت نشر ایران وارد نمی شود.

با این همه در ده سال گذشته نشر ایران با پدیده آژانس های ادبی کما بیش آشنا بوده است و فعالیت آنها رفته رفته در بازار نشر ایران پذیرفته شده است.

توسعه مراودات جهانی در بازار کتاب از سوی ناشران ایرانی، آشنایی با ناشران ومولفان متعدد، بازدید و حضور در نمایشگاه های جهانی کتاب و حضور اهالی نشر و کتاب از کشورهای مختلف در نمایشگاه بین المللی کتاب در تهران را نیز باید به این پدیده افزود.

برخی ناشران ایرانی از این رهگذر در چند سال اخیر به صورت داوطلبانه برای خرید حق انتشار آثاری برای ترجمه در ایران تلاش کرده و متحمل هزینه شده و در مقابل موفق به عرضه و گاه فروش حق رایت آثار ایرانی منتشر شده توسط خود در بازار جهانی کتاب نیز شده اند.

آژانس های ادبی در ایران توسعه فعالیت آژانس های ادبی در ایران در همین زمینه به جایگاهی دست پیدا کرده که در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در سال جاری تنها یکی از آژانس های ادبی ایران با عنوان پل برای دیدار با برخی از مهمترین نمایندگان آژانس های ادبی در آمریکا، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، لهستان، صربستان، بلاروس، روسیه، ژاپن، یونان، ترکیه، چین و گرجستان برنامه ریزی کرده است که در میان آنها می توان به نمایندگانی از موسساتی چون پنگوئن رندوم هاوس، مک میلان و آمازون کراسینگ نیز اشاره کرد که از جمله معتبرترین موسسات جهانی نشر در ایران هستند.

همچنین امسال نمایندگانیاز آژانس ادبی کیا ایرانی در کنگره جهانی IBBY حضور خواهد داشت.

با وجود اینکه عضویت نداشتن ایران در معاهده جهانی کپی رایت و رعایت نشدن این قانون به ویژه در زمینه ترجمه و انتشار آثار علمی و دانشگاهی همواره یکی از مهمترین دغدغه های این دیدارها به شمار می رود اما آژانس های ادبی در ایران با پدیده دیگری نیز مواجه هستند که عمده آنها به جدی گرفته نشدن و بستر سازی نشدن زمینه فعالیت برای آنها از در کشور است.

آژانس ادبی را در ایران هنوز به رسمیت نمی شناسند مجید جعفری اقدم مدیرآژانس ادبی و ترجمه پل که از معدود آژانس های فعال ادبی در ایران است در این زمینه به این مساله اشاره می کند که آژانس های ادبی در ایران با وجود جفاهایی که می بینند چند خدمت ارزنده به نشر ایران نیز عرضه می کنند که مهمترین آنها به تعبیر وی عرضه آثار مناسب نشر در بازارهای بین المللی به صورت حرفه ایی و مستمر است که این عرضه نه فقط در موقعیت های نمایشگاهی بلکه در موقعیت های مختلف فرهنگی در مخاطبین خارجی صورت می پذیرد.

با این همه جعفری اقدم از مشکلات فعالیت این موسسات در کشور نیز سخن می گوید که مهمترین آنها بلاتکلیفی این موسسات برای ثبت و فعالیت قانونی به عنوان یک نهاد فرهنگی است.

وی در این زمینه می گوید: در تمام دنیا نویسندگی و مترجمی شغل و حرفه به حساب می آید اما در ایران کمتر کسی از این راه محل درآمد دائمی دارد و این یعنی نویسندگی و مترجمی یک شغل حرفه ای به شمار نمی رود.

به همین تناسب آژانس ادبی که وظیفه اش ساماندهی به امور انتشار و ترجمه آثار یک نویسنده به شمار می رود نیز هنوز در کشور حرفه به شمار نمی رود و در نتیجه راهکارهای لازم برای ثبت حقوقی این نوع تشکیلات سنجیده نشده و از افرادی که تخصص و علاقه ورود به این نوع فعالیت در چرخه نشر کشور را دارند حمایتی صورت نمی پذیرد.

این فعال فرهنگی عرصه ادبیات در ادامه می گوید: آژانس های ادبی شاید تنها قشری از فعالین نشر در کشور باشند که به موازین حضور در بازارهای بین المللی نشر واقفند و قواعد و آداب گفتگوی تخصصی در مذاکرات نشر را می فهمند و به اسناد و موازین قانونی و حقوقی مبادلات رایت آشنایی دارند و می توانند صدها عنوان کتاب ایرانی در موضوعات و فارغ از رویکردهای سیاسی و اجتماعی توسط اینها به دنیا معرفی کنند.

ناشر ایرانی که در حال حاضر مشکلات چاپ، انتشار و توزیع کتاب بر دوش او بسیار سنگینی می کند و نیز دستگاه های دولتی که کماکان حس می کنند تنظیم روابط بین المللی نشر در کشور بر دوش آنهاست ، نباید فکر کند شاید وجود آژانس ادبی رابطه مستقیم او را با نویسنده یا مترجم خدشه دار می کند.

به ویژه اینکه در وضعیتی که ایران نه عضو کنوانسیون های بین المللی نشر است و نه اخلاق حرفه ای توسط بیشتر ناشرانش مراعات می شود توانسته با فعالیت آژانس ها نظر ناشران خارجی زیادی را برای همکاری با نشر ایران جلب کنند.

دولت نباید رقیب فعالیت های آژانس ها باشد علیرضا ربانی از پیشگامان فعالیت در زمینه آژانس ادبی در ایران و مدیر آژانس ادبی غزال که چندسال گذشته فعالیت خود را در ایران متوقف کرد مهمترین چالش فعالیت آژانس های ادبی در ایران را تنظیم نوع رابطه آنها با دولت عنوان می کند.

وی در این زمینه می گوید: کار دولتی به جایی نمی رسد.

فعالیت در عرصه آژانس ادبی کار دولت نیست.

کار دولت حمایت و نظارت است.

سالهای سال است رایزنی های فرهنگی ایران در این زمینه در حال تلاش هستند اما به خاطر محدودیت هایشان نتوانسته اند کاری کنند.

این یک فعالیت دائمی است و باید به صورت سیستماتیک رشد کند و تداوم یابد.

از سوی دیگر تغییرات مدیریتی در بخش های دولتی به این حرکت بسیار ضربه م یزند.

ربانی با اشاره به اینکه کارمندان و مدیران حقوق بگیر دولت انگیزه ای برای این دست کارها ندارند، می گوید: دولت باید برای حمایت از بخش خصوصی برای جلو بردن این کار هزینه کند.

دولت باید سیاست گذاری اجرایی مشخصی برای این کار داشته باشد و این فعالیت بودجه مصوب حقیقی و حتی ردیف بودجه داشته باشد.

این فعال فرهنگی همچنین به این مساله نیز اشاره دارد که متاسفانه چون هنوز در ایران جو رقابتی در حوزه آژانس های ادبی به وجود نیامده است، حتی افراد یا موسساتی نبز که تحت عنوان آژانس ادبی فعالیت می کنند، لزوماً از استانداردهای لازم یک آژانس ادبی برخوردار نیستند که البته در صورت فعال شدن این چرخه، اجبارا به سمت تکامل پیش خواهند رفت.

آژانس ادبی در ایران هنوز به لحاظ حقوقی جایگاهی ندارد و قابل ثبت کردن هم نیست.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت غیر رسمی آن را پذیرفته است اما هنوز مشخص نیست نحوه ثبت آن چگونه است و تحت نظارت چه سازمانی است.

مشکل از ماست نه جامعه جهانی نشر لیلی حائری یزدی مدیر آژانس ادبی کیا و از باسابقه ترین مدیران آژانس ادبی در ایران نیز در این زمینه از بدقولی و بدعهدی بخش دولتی اشاره کرده و می گوید من در کار آژانس ادبی در ایران هرگز به بخش دولتی نگاهی ندارم اما تجربه به من می گوید هرگز کاری هم نداشته باشم.

وی می گوید: آژانس های ادبی به سابقه فعالیت خود در این سال ها در ایران سعی کردند بخش زیادی از بدنه نشر جهانی را به فضای نشر ایران پیوند بزنند اما وقتی با ناشرانی روبرو می شوند که متقلب هستند، یعنی دم از رعایت حق کپی رایت می زنند ولی در خیلی از موارد بدون پرداخت هیچ حقوقی ، کتابهای نویسندگان خارجی را منتشر می کنند ، چگونه می شود این وضعیت را به طرف خارجی شرح داد؟ در مورد طرح گرنت ویا حمایت از ترجمه آثار ایرانی که توسط وزارت ارشاد با پیگیری های زیاد بالاخره به جریان افتاد، متاسفانه مثل سایر کارهایی که توسط دولت شروع می شود، با تعلل و بهانه تراشی های بی مورد به تعویق افتاده و این طرح را در انظار ناشران خارجی ایی که طرف این قرارداد هستند، بدون اعتبار جلوه می دهد.

حائری در عین حال می گوید: خوشحالی من این است که ناشران ایرانی در مسیر پرداخت حق رایت در حال حرکت هستند اما وقتی صحبت از حق رایت می کنیم منظورمان بحث اخلاقی ماجرا نیز هست.

نمی شود که امر اخلاقی را نصفه نیمه جلو برد.

یعنی پرداخت حقوق خودمان را اخلاقی بدانیم و پرداخت حقوق دیگران را غیر اخلاقی.

من بر این باورم که اعتماد و فعالیت جدی تر ناشران با آژانس های ادبی پیرامون موضوع کپی رایت رفته رفته بخش دولتی را مجبور به تغییر رفتار خود در زمینه کپی رایت نیز خواهد کرد.

با این همه دورنمای فعالیت آژانس های ادبی در ایران دورنمایی مزرعه ای است که از مرحله کاشت به مرحله داشت خود نزدیک می شود.

جایی که نهال تازه روییده از نشر ایران نیاز در فضای بین المللی و اعتماد جهانی به فعالیت با ناشران ایرانی نیاز به حمایت و به اصطلاح داشت دارد تا بتواند به ثمر بنشیند.

هرچند که به نظر می رسد این روزها این نهال بیشتر از مهاجمان بیرونی نیاز به حراست در مقابل مهاجمان داخلی دارد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ 19 مرداد 97، کد مطلب: 4369150:
کلید واژه ها: کتاب - جهان - دیدار - بین المللی - جهانی - برنامه ریزی - خرید و فروش - آژانس - بزرگترین - نمایشگاه - ادبی - فروش - ایران - بازار - میلیارد - برنامه - هایی - بزرگ - مالی - ایالات متحده - درآمد - کت و شلوار - الکترونیک - زبان - لحظه - کشور - دلار - دولت - خرید - ابتدایی

آخرین اخبار سرویس:
روند فعالیت های بانک بر مبنای استراتژی های تدوین شده قرار دارد

با تسهیلات بانک صنعت و معدن واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی غرب مازندران افتتاح شد

سایت بانک توسعه صادرات ایران با طراحی جدید رونمایی شد

بیمه ما در یک پرونده اتومبیل بیش از ده میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد

محاسبه سود بیمه های عمروسرمایه گذاری کوثر

ایران در رتبه دوم بالاترین تعرفه واردات خودرو در دنیا

ترکیه،در تلاش برای فاصله گرفتن از دلار

آغاز توزیع کالاهای احتکاری در کرمان

امام جمعه کرمان مطرح کرد لزوم تغییر مدیریت اقتصادی کشور/ جلوی افزایش قیمت ها گرفته شود

آغاز توزیع اقلام احتکاری در کرمان با هدف تنظیم بازار

تایلند خریدار خرمای پیارم حاجی آباد هرمزگان شد

تایلند خریدار خرمای پیارم حاجی آباد هرمزگان شد

مشکلات اقتصادی ناشی از کوتاهی در اجرای قانون

تایلند خریدار خرمای پیارم حاجی آباد هرمزگان شد

پاکسازی پساب شرکت نفت پارس در نهر زرنان

استخدام مدیر فروش،مدیرمالی،کارشناس فروش در اصفهان

استخدام کارشناس فروش در موسسه ثبتی آرارات در تهران

پیکسل واچ گوگل وارد بازار می شود +عکس

آغاز توزیع اقلام احتکاری در کرمان با هدف تنظیم بازار

تایلند خریدار خرمای پیارم حاجی آباد هرمزگان شد

دولت با گران فروشی و احتکار مقابله کند

جنگ تخفیف های نفتی بین ایران و عربستان

پرداخت خسارت آتش سوزی شرکت پاکدیس از سوی بیمه سینا

مراسم قرعه کشی دومین جشنواره بیمه عمر و تشکیل سرمایه سامان

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران: ورود شعبات این بانک به شهرستان های مناطق محروم

انجام نخستین پرواز هواپیما های برجامی در مسیر تهران - مشهد

آتش نشانی برای برج نشینان تهرانی کلاس می گذارد

سهام جهان رشد کرد /لیر ترکیه از نفس افتاد

ترکیه هم به دنبال روسیه، اوراق قرضه آمریکایی خود را فروخت

سقوط بیش از 6 درصدی لیره ترکیه با تهدید آمریکا به تحریم های بیشتر

افتتاح اتاق عمل آبی در بیمارستان آپادانا اهواز/بیمارستان آپادانا پایلوت اصلی توریسم درمانی جنوب کشور

برخورد با مفاسد در اولویت وظایف مسئولان کشور

عکس های برگزیده هفته

عامل برداشت غیرقانونی از حسابهای دولتی در مشهد شناسایی شد

به منظور فاصله گرفتن از دلار؛ ترکیه راه روسیه را در فروش دارایی های دلاری پیش گرفت

قیمت طلا در بازار جهانی فزایش یافت

وارد کننده و مصرف کننده پنبه تراریخته هستیم

سهم ایران از خزر چقدر است؟

زنانی که نان آور خانه اند

فساد عیان، بی خیالی اعیان

کسی میدونه این دوتا مجری معروف صدا و سیما کیه؟؟؟

با مفسدان اقتصادی به شدت برخورد قانونی شود

مردمی کردن اقتصاد در دستورکار ستاد

افتتاح کارگزاری ایران و گرجستان

سطح نظارت الکترونیک و رصد آبراهه ها ی قابل کشتیرانی ارتقاء می یابد

دلایل گرانی گوشت چیست؟

برداشت غیرقانونی از تعدادی حساب های دولتی در مشهد / کارمند متخلف بانک بازداشت شد

انتقاد سازمان چای از ممنوعیت صادرات چای ایرانی/ بازارهای هدف را از دست می دهیم

امام جمعه اهل سنت ایرانشهر: دلار آمریکا را باید آتش زد

لزوم افزایش کیفیت و بهره وری در تولید محصولات واحدهای بافق

امام جمعه اهل سنت ایرانشهر: دلار آمریکا را باید آتش زد

ارز بدهید، ارز بگیرید

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم در موسسه بین المللی ثبتی اجلاس

استخدام کارشناس فروش خانم با حقوق ثابت بیمه و پورسانت در تهران

امام جمعه اهل سنت ایرانشهر: دلار آمریکا را باید آتش زد

در بازار جهانی روی داد افزایش 3.4 دلاری قیمت طلا/ هر اونس طلا 1177.1 دلار

خیران جهرمی بیش از یک میلیارد ریال از اموال خود را وقف کردند

توافق تازه با ارمنستان/ تسریع اجرای خط سوم انتقال برق

بازگشت دلالان ارز به معاملات شبانه

قیمت زنده طلا، سکه، دلار و ارز

خودروهای آلمانی در بازار تهران چند؟

در پرداخت تفاوت ارزی برای قطعه سازان ابهام وجود دارد

ارائه خدمات سهام عدالت متوفیان به وراث از شنبه از سرگرفته می شود

محورهای خطبه های نمازجمعه شهرهای استان بوشهر

خیران جهرمی بیش از یک میلیارد ریال از اموال خود را وقف کردند

ترکیه در مقابله با تهدید و تحریم آمریکا تنها نیست

آمریکا به پیمان و عهد خویش پایبند نیست/ با مفسدان اقتصادی برخورد قاطع و قانونی شود

در دیدار معاون وزیر نیروی ایران با وزیر انرژی ارمنستان توافق شد سرعت گرفتن اجرای خط سوم انتقال برق بین ایران و ارمنستان

اصلی ترین مسئله در 20 سال آینده ایران بازآفرینی شهری است

خانه های 200میلیون تومانی را در کجای تهران می توان خرید؟

احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

کالاهایی که در بازار هستند اما موجود نیستند! (گزارش تصویری)

استخدام حسابدار در شرکت روغن صنعت آبنوس در تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی،حسابدار در شرکت آبنوس

صادرات هندوانه 100000000 دلاری شد

چوب هایی لای چرخ سامانه روابط کار

برداشت غیرقانونی از تعدادی حساب های دولتی در مشهد / کارمند متخلف بانک بازداشت شد

محورهای خطبه های نمازجمعه شهرهای استان بوشهر

نواحی صنعتی روستایی در آذربایجان غربی احداث می شود

شرایط کشور بحرانی نیست

با آغاز به کار صرافی ها صورت گرفت؛ بازگشت دلالان ارز به معاملات شبانه

استخدام 4 ردیف شغلی در یک آژانس هواپیمایی معتبر در تهران

احضارمدیرعامل سیمان ایلام به تعزیرات حکومتی شهرستانهای شیروانچرداول

پرده برداری توکلی از هزاران میلیارد تومان معوقات بانکی

افزایش 132 هزار تنی واردات گندم به تاجیکستان در سال 2018

رییس انجمن صنفی گاوداران: قیمت گوشت نباید بیش از 43 هزار تومان باشد

تفاهم نامه راه اندازی مرکز رشد و نو آوری در کیش امضا شد

باید عاملان اصلی گرانی سکه و ارز مجازات شوند

درب انبار های احتکار کالا های میلیاردی بر روی مردم کرمان گشوده شد

اولین ژاکت گرافینی در جهان + عکس

افزایش 16 درصدی قیمت نهاده های دامی

طلا، ارز و بورس همچنان در بورس!

استخدام بازاریاب حرفه ای با مزایای عالی در خوزستان

کدام ایرانیست که راضی شود کشور تنها بازدارنده خود را از دست بدهد؟

شناسایی عامل برداشت های غیرقانونی از برخی حساب های دولتی در مشهد

ضرورت اصلاح قانون پولی و بانکی از سوی مجلس و دولت

امام جمعه موقت اصفهان: هدف دشمن جدایی حکومت و روحانیت است

خطیب جمعه بیرجند: بسیاری از مشکلات اقتصادی قابل حل است

دولت نباید به بخش درمان نگاه درآمدی داشته باشد

بخش اتاق عمل ویژه بیمارستان آپادانا اهواز به بهره برداری رسید

آژانس های ادبی با دوپینگ زنده اند/ کاش دولت رنجی بکاهد

آژانس های ادبی با دوپینگ زنده اند/ کاش دولت رنجی بکاهد