مطالب مرتبط:
آژانس های ادبی با دوپینگ زنده اند/ کاش دولت رنجی بکاهد
رونمایی زنده از بسته جدید ارزی دولت؛ همتی به تلویزیون می آید
دولت از نیروهای مسلح و سپاه برای حل مشکلات کمک بگیرد/ اگر شهید مطهری زنده بود از فرزندش برائت می جست
دولت باید از حجم بدهی خود به شبکه بانکی بکاهد
امشب؛ رونمایی زنده از بسته جدید ارزی دولت؛ همتی به تلویزیون می آید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 19 مرداد 1397 ساعت 21:052018-08-10اقتصادي

آژانس های ادبی با دوپینگ زنده اند/ کاش دولت رنجی بکاهد


آژانس های ادبی در ایران با وجود به رسمیت شناخته نشدن برای ثبت دولتی بخشی مهم و تاثیرگذار از پروسه حضور جهانی نشر ایران را هدایت و ساماندهی می کنند.

- شعار سال:" یک کت و شلوار ساده یا یک کت و دامن معمولی بر تن دارد.

کیف یا چمدانی کوچک را نیز به دنبال خود.

در دستش دفترچه ای است که اگر بتوان درآن سرک کشید تنها نام و نشانی و آدرس و زمان دیدارهای ملاقات درج شده است.

نه میزی دارد، نه منشی و نه چیزهایی از این دست.

تنها سرمایه او ارتباطاتش است و قرارهای دیداری که تنظیم کرده است.

در هر دیدار انبوهی از بروشورها و کاتالوگ هایی که برای آن دیدار فراهم کرده را عرضه می کند و یا درباره اثر خاصی که آن دیدار به خاطرش برنامه ریزی شده صحبت می کنند.

صبور هستند.

می دانند که قرار نیست در همان دیدار ابتدایی به نتیجه نهایی دست پیدا کنند.

از تمام زیر و بم محصولی که درباره آن توضیح می دهد مطلع است.

خالق و تم آن را می شناسد و می تواند برای جلب نظر طرف مقابلش به آن اثر مدت زمان زیادی به صحبت و جلب نظرش بپردازد.

اینها تنها بخشی از توصیفاتی است که می توان از نمایندگان آژانس های ادبی و مدیران فروش رایت در نمایشگاه های بین المللی کتاب داشت.

افرادی بسیار منظم و دقیق که لحظه به لحظه حضورشان در یک رویداد بین المللی نشر برنامه ریزی شده است و در هر یک از سفرهای کاری خود تعداد بسیار زیادی قرار ملاقات کاری درباره خرید و فروش حق انتشار یک کتاب از زبانی به زبان دیگر را به انجام می رسانند.

توسعه و رونق آژانس های ادبی در جهان که امروزه یکی از مهمترین و بزرگترین سالن های هر نمایشگاه جهانی کتاب را به خود اختصاص داده اند حاصل رویکرد جهانی نشر به تعهدات بین المللی در زمینه حقوق ناشر و مولف است و درآمد سرشاری که این موضوع نصیب صنعت نشر در جهان کرده است.

کتاب، دلار، کپی رایت برای اینکه تصور قابل توجهی از این اتفاق در ذهن داشته باشیم بد نیست بدانیم که بازار کتاب ایالات متحده به عنوان بزرگترین بازار کتاب در جهان سالانه گردشی مالی نزیدک به پانزده میلیارد دلار دارد و پس از آن کشور آلمان به عنوان دومین اقتصاد بزرگ نشر در جهانی گردش مالی معادل تقریبا 9 میلیارد یورو در سال را سال تجربه می کند که حاصل فروش نسخه های فیزیکی، صوتی و الکترونیک از کتاب است و نیز قراردادها و مبادات جهانی این دو کشور در زمینه خرید و فروش حق انتشار کتاب که بخش قابل توجهی از درآمد این ناشران را مهیا می سازد.

در ایران اما در آخرین برآورد که حدود چهار سال پیش از این انجام شده است تخمین زده شده که گردش مالی بازار کتاب رقمی بالغ بر هزار میلیارد تومان در سال است که رقمی نزدیک به 800 میلیون دلار است و البته خرید و فروش حق انتشار کتاب در آن جایگاهی نداشته و به دلیل متعهد نبودن ایران به معاهده جهانی کپی رایت و انتشار ترجمه کتاب جلب نظر ناشر و مولف گردش مالی مرتبط با آن نیز به صنعت نشر ایران وارد نمی شود.

با این همه در ده سال گذشته نشر ایران با پدیده آژانس های ادبی کما بیش آشنا بوده است و فعالیت آنها رفته رفته در بازار نشر ایران پذیرفته شده است.

توسعه مراودات جهانی در بازار کتاب از سوی ناشران ایرانی، آشنایی با ناشران ومولفان متعدد، بازدید و حضور در نمایشگاه های جهانی کتاب و حضور اهالی نشر و کتاب از کشورهای مختلف در نمایشگاه بین المللی کتاب در تهران را نیز باید به این پدیده افزود.

برخی ناشران ایرانی از این رهگذر در چند سال اخیر به صورت داوطلبانه برای خرید حق انتشار آثاری برای ترجمه در ایران تلاش کرده و متحمل هزینه شده و در مقابل موفق به عرضه و گاه فروش حق رایت آثار ایرانی منتشر شده توسط خود در بازار جهانی کتاب نیز شده اند.

آژانس های ادبی در ایران توسعه فعالیت آژانس های ادبی در ایران در همین زمینه به جایگاهی دست پیدا کرده که در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در سال جاری تنها یکی از آژانس های ادبی ایران با عنوان پل برای دیدار با برخی از مهمترین نمایندگان آژانس های ادبی در آمریکا، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، لهستان، صربستان، بلاروس، روسیه، ژاپن، یونان، ترکیه، چین و گرجستان برنامه ریزی کرده است که در میان آنها می توان به نمایندگانی از موسساتی چون پنگوئن رندوم هاوس، مک میلان و آمازون کراسینگ نیز اشاره کرد که از جمله معتبرترین موسسات جهانی نشر در ایران هستند.

همچنین امسال نمایندگانیاز آژانس ادبی کیا ایرانی در کنگره جهانی IBBY حضور خواهد داشت.

با وجود اینکه عضویت نداشتن ایران در معاهده جهانی کپی رایت و رعایت نشدن این قانون به ویژه در زمینه ترجمه و انتشار آثار علمی و دانشگاهی همواره یکی از مهمترین دغدغه های این دیدارها به شمار می رود اما آژانس های ادبی در ایران با پدیده دیگری نیز مواجه هستند که عمده آنها به جدی گرفته نشدن و بستر سازی نشدن زمینه فعالیت برای آنها از در کشور است.

آژانس ادبی را در ایران هنوز به رسمیت نمی شناسند مجید جعفری اقدم مدیرآژانس ادبی و ترجمه پل که از معدود آژانس های فعال ادبی در ایران است در این زمینه به این مساله اشاره می کند که آژانس های ادبی در ایران با وجود جفاهایی که می بینند چند خدمت ارزنده به نشر ایران نیز عرضه می کنند که مهمترین آنها به تعبیر وی عرضه آثار مناسب نشر در بازارهای بین المللی به صورت حرفه ایی و مستمر است که این عرضه نه فقط در موقعیت های نمایشگاهی بلکه در موقعیت های مختلف فرهنگی در مخاطبین خارجی صورت می پذیرد.

با این همه جعفری اقدم از مشکلات فعالیت این موسسات در کشور نیز سخن می گوید که مهمترین آنها بلاتکلیفی این موسسات برای ثبت و فعالیت قانونی به عنوان یک نهاد فرهنگی است.

وی در این زمینه می گوید: در تمام دنیا نویسندگی و مترجمی شغل و حرفه به حساب می آید اما در ایران کمتر کسی از این راه محل درآمد دائمی دارد و این یعنی نویسندگی و مترجمی یک شغل حرفه ای به شمار نمی رود.

به همین تناسب آژانس ادبی که وظیفه اش ساماندهی به امور انتشار و ترجمه آثار یک نویسنده به شمار می رود نیز هنوز در کشور حرفه به شمار نمی رود و در نتیجه راهکارهای لازم برای ثبت حقوقی این نوع تشکیلات سنجیده نشده و از افرادی که تخصص و علاقه ورود به این نوع فعالیت در چرخه نشر کشور را دارند حمایتی صورت نمی پذیرد.

این فعال فرهنگی عرصه ادبیات در ادامه می گوید: آژانس های ادبی شاید تنها قشری از فعالین نشر در کشور باشند که به موازین حضور در بازارهای بین المللی نشر واقفند و قواعد و آداب گفتگوی تخصصی در مذاکرات نشر را می فهمند و به اسناد و موازین قانونی و حقوقی مبادلات رایت آشنایی دارند و می توانند صدها عنوان کتاب ایرانی در موضوعات و فارغ از رویکردهای سیاسی و اجتماعی توسط اینها به دنیا معرفی کنند.

ناشر ایرانی که در حال حاضر مشکلات چاپ، انتشار و توزیع کتاب بر دوش او بسیار سنگینی می کند و نیز دستگاه های دولتی که کماکان حس می کنند تنظیم روابط بین المللی نشر در کشور بر دوش آنهاست ، نباید فکر کند شاید وجود آژانس ادبی رابطه مستقیم او را با نویسنده یا مترجم خدشه دار می کند.

به ویژه اینکه در وضعیتی که ایران نه عضو کنوانسیون های بین المللی نشر است و نه اخلاق حرفه ای توسط بیشتر ناشرانش مراعات می شود توانسته با فعالیت آژانس ها نظر ناشران خارجی زیادی را برای همکاری با نشر ایران جلب کنند.

دولت نباید رقیب فعالیت های آژانس ها باشد علیرضا ربانی از پیشگامان فعالیت در زمینه آژانس ادبی در ایران و مدیر آژانس ادبی غزال که چندسال گذشته فعالیت خود را در ایران متوقف کرد مهمترین چالش فعالیت آژانس های ادبی در ایران را تنظیم نوع رابطه آنها با دولت عنوان می کند.

وی در این زمینه می گوید: کار دولتی به جایی نمی رسد.

فعالیت در عرصه آژانس ادبی کار دولت نیست.

کار دولت حمایت و نظارت است.

سالهای سال است رایزنی های فرهنگی ایران در این زمینه در حال تلاش هستند اما به خاطر محدودیت هایشان نتوانسته اند کاری کنند.

این یک فعالیت دائمی است و باید به صورت سیستماتیک رشد کند و تداوم یابد.

از سوی دیگر تغییرات مدیریتی در بخش های دولتی به این حرکت بسیار ضربه م یزند.

ربانی با اشاره به اینکه کارمندان و مدیران حقوق بگیر دولت انگیزه ای برای این دست کارها ندارند، می گوید: دولت باید برای حمایت از بخش خصوصی برای جلو بردن این کار هزینه کند.

دولت باید سیاست گذاری اجرایی مشخصی برای این کار داشته باشد و این فعالیت بودجه مصوب حقیقی و حتی ردیف بودجه داشته باشد.

این فعال فرهنگی همچنین به این مساله نیز اشاره دارد که متاسفانه چون هنوز در ایران جو رقابتی در حوزه آژانس های ادبی به وجود نیامده است، حتی افراد یا موسساتی نبز که تحت عنوان آژانس ادبی فعالیت می کنند، لزوماً از استانداردهای لازم یک آژانس ادبی برخوردار نیستند که البته در صورت فعال شدن این چرخه، اجبارا به سمت تکامل پیش خواهند رفت.

آژانس ادبی در ایران هنوز به لحاظ حقوقی جایگاهی ندارد و قابل ثبت کردن هم نیست.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت غیر رسمی آن را پذیرفته است اما هنوز مشخص نیست نحوه ثبت آن چگونه است و تحت نظارت چه سازمانی است.

مشکل از ماست نه جامعه جهانی نشر لیلی حائری یزدی مدیر آژانس ادبی کیا و از باسابقه ترین مدیران آژانس ادبی در ایران نیز در این زمینه از بدقولی و بدعهدی بخش دولتی اشاره کرده و می گوید من در کار آژانس ادبی در ایران هرگز به بخش دولتی نگاهی ندارم اما تجربه به من می گوید هرگز کاری هم نداشته باشم.

وی می گوید: آژانس های ادبی به سابقه فعالیت خود در این سال ها در ایران سعی کردند بخش زیادی از بدنه نشر جهانی را به فضای نشر ایران پیوند بزنند اما وقتی با ناشرانی روبرو می شوند که متقلب هستند، یعنی دم از رعایت حق کپی رایت می زنند ولی در خیلی از موارد بدون پرداخت هیچ حقوقی ، کتابهای نویسندگان خارجی را منتشر می کنند ، چگونه می شود این وضعیت را به طرف خارجی شرح داد؟ در مورد طرح گرنت ویا حمایت از ترجمه آثار ایرانی که توسط وزارت ارشاد با پیگیری های زیاد بالاخره به جریان افتاد، متاسفانه مثل سایر کارهایی که توسط دولت شروع می شود، با تعلل و بهانه تراشی های بی مورد به تعویق افتاده و این طرح را در انظار ناشران خارجی ایی که طرف این قرارداد هستند، بدون اعتبار جلوه می دهد.

حائری در عین حال می گوید: خوشحالی من این است که ناشران ایرانی در مسیر پرداخت حق رایت در حال حرکت هستند اما وقتی صحبت از حق رایت می کنیم منظورمان بحث اخلاقی ماجرا نیز هست.

نمی شود که امر اخلاقی را نصفه نیمه جلو برد.

یعنی پرداخت حقوق خودمان را اخلاقی بدانیم و پرداخت حقوق دیگران را غیر اخلاقی.

من بر این باورم که اعتماد و فعالیت جدی تر ناشران با آژانس های ادبی پیرامون موضوع کپی رایت رفته رفته بخش دولتی را مجبور به تغییر رفتار خود در زمینه کپی رایت نیز خواهد کرد.

با این همه دورنمای فعالیت آژانس های ادبی در ایران دورنمایی مزرعه ای است که از مرحله کاشت به مرحله داشت خود نزدیک می شود.

جایی که نهال تازه روییده از نشر ایران نیاز در فضای بین المللی و اعتماد جهانی به فعالیت با ناشران ایرانی نیاز به حمایت و به اصطلاح داشت دارد تا بتواند به ثمر بنشیند.

هرچند که به نظر می رسد این روزها این نهال بیشتر از مهاجمان بیرونی نیاز به حراست در مقابل مهاجمان داخلی دارد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ 19 مرداد 97، کد مطلب: 4369150:
کلید واژه ها: کتاب - جهان - دیدار - بین المللی - جهانی - برنامه ریزی - خرید و فروش - آژانس - بزرگترین - نمایشگاه - ادبی - فروش - ایران - بازار - میلیارد - برنامه - هایی - بزرگ - مالی - ایالات متحده - درآمد - کت و شلوار - الکترونیک - زبان - لحظه - کشور - دلار - دولت - خرید - ابتدایی

آخرین اخبار سرویس:
باید برای رساندن کالاهای اساسی به دست مصرف کننده واقعی راهکاری اندیشید

برخی مشکلات واحدهای تولیدی به قانون برمی‎گردد

کارخانه های ما به اندازه خودروهای برقی مان پاک هستند

رد کشف گوشت سگ در یک مرکز عرضه گوشت مشهد

فروش اقساطی خودرو

راهنمای خرید استرات بار خودرو + قیمت

نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت

تولید به ریال فروش به دلار؛ معامله ای دو سر سود

چهار عامل افزایش 7 درصدی قیمت سکه

هزینه بالای تشریفات گمرکی مانع اصلی صادرات کالا از ایران به عراق

اکوسیستمی به سبک هواوی / اولویت های هواوی در سال پیش رو از زبان ریچارد یو

سود روزشمار هیچ تفاوتی با سود ماه شمار ندارد!

افزایش تقاضای خرید سکه طلا

ژاپنی ها دو میلیون بشکه دیگر نفت از ایران خریدند

رشد قیمت مسکن چرا تدبیر نمی شود؟

مدیرعامل شرکت مخابرات: حذف هزینه ی آبونمان تلفن ثابت اجحاف در حق مخابرات است

کشف گوشت سگ در یک مرکز عرضه گوشت مشهد تکذیب شد

فروش بلیت های سیستمی به صورت چارتری ممنوع شد | هشدار به ایرلاین ها

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز امروز 97/11/03

روز کم نوسان در بازار ارز و سکه/ کاهش قیمت دلار در صرافی های مجاز

بعد از انقلاب اسلامی روزانه چند روستا در ایران برق دار شدند؟

تشریح برنامه های سال آینده بانک قوامین

افزایش 60 درصدی تراکنش های درگاه های پرداخت اینترنتی بانک صادرات

چقازردی: سپرده های بانک سپه از یک هزار هزار میلیارد ریال عبور کرد

بانک سامان، خدمات شعبه ای را تلفنی ارایه می دهد

بانک های طراز اول دنیا از یک حوزه نظارتی قدرتمند بهره می برند

افزایش بیش از حد تولیدکنندگان خودرو الکتریکی در چین؛ کمپانی های کوچک حذف می شوند

مدل کسب وکار بانک قرض الحسنه رسالت، ایجاد اشتغال مستقیم است

بانک خاورمیانه سازمان های بزرگ را به حذف سررسید دعوت کرد

بانک توسعه صادرات حامی توسعه ظرفیت های صادراتی

افزایش 7 درصدی آمار نزاع در 9 ماهه امسال

جزییات تغییرات تورم یکساله 10دهک جامعه

نرخ انواع لپ تاپ لمسی در بازار + جدول

قیمت خودرو امروز 1397/11/03

بدهی خارجی روسیه 64 میلیارد دلار کاهش یافت

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/11/03

قیمت خرید دلار در بانک ها امروز 97/11/03

روسیه پنجمین دارنده بزرگ ذخایر طلا در جهان شد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/03

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/11/03

قیمت جهانی طلا امروز 1397/11/03

مشتریان باید از عرضه منظّم نفت در بورس مطمئن باشند

برخورد با گران فروشی بلیت هواپیما در تعطیلات 22 بهمن

آغازی دوباره در روستای متروکه پس از 25 سال +گزارش

قیمت طلا و قیمت سکه در 3 بهمن ماه 1397

اجرای خیابانی موزیک در راواناهاتها

رشد 56 درصدی تشکل های کارگری و بازنشستگی از لحاظ تعداد

افزایش 5 برابری ردیف بودجه اربعین

80میلیارد ریال سرمایه توسط شرکت دانش بنیان فرآور آبزی جذب شد

روزانه هفت میلیون لیتر سوخت در منطقه ارومیه توزیع می شود

رشد 56 درصدی تشکل های کارگری و بازنشستگی از لحاظ تعداد

ضرورت ساماندهی ناوگان عمومی شهر دیشموک

بهره برداری از 81 طرح همزمان با دهه فجر در شیراز

علل کاهش اعتماد مردم به بانک ها

هر سهم لوتوس 2050 ریال کشف قیمت شد

شاخص بورس 883 واحد رشد کرد

هزینه بالای تشریفات گمرکی مهم ترین مانع صادرات کالا از ایران به عراق

فروض طرح بانک مرکزی مجلس قابل قبول نیست/ تخصیص پول در اقتصاد نباید به دست نامریی سپرده شود

عیدی 97 چقدر است؟

سرانجام چه کسانی بسته حمایتی گرفتند؟

کشف دو محموله قاچاق در آباده

کاهش 60 درصدی معاملات مسکن

کشف محموله میلیاردی کالای قاچاق

برگزاری نمایشگاه بهاره در استان ها/ تمهیدات لازم برای تامین کالاهای اساسی اندیشیده شده

نماینده ویژه مدیرعامل سایپا با مشتریان دیدار کرد

ساختار بخش آب وزارت نیرو تا پایان امسال اصلاح می شود

بیمه 132 هزار خانوار روستایی فارس

طراحی های عمو کامبیز برای همه جذاب است / کامبیز درمبخش پرکار است نه سری کار

پزشکی قانونی: افزایش 7 درصدی آمار نزاع در سال 97

پل عبور قطعه سازی از بحران

تاکید سفیر ایران در ایروان بر توانایی رقابت و عرضه کالای ایرانی در بازار اوراسیا

فاصله زمانی زیاد و عدم قطعیت دو مشکل بزرگ عرضه نفت در بورس

چرا افزایش 30 درصدی نرخ پایه خرید تضمینی برق اجرا نشد؟

اعلام شرایط فروش بلیت چارتری

اگر هوس شیرینی میکنید؛ بخوانید!

هزار میلیارد ریال صرف اجرای طرح آبرسانی خلخال شد

تدارک30 هزار تن پرتقال شمال برای شب عید در کشور

نشست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با فرماندهی وکارکنان انتظامی و راهور کیش

نمایش دستاورد های صنایع غذایی در شیراز

6 پیمانکار بدعهد مسکن مهر پردیس کنارگذاشته شدند

روشنایی برق، چرخش روزگار و چرخ صنعت

مهمترین نکات در هنگام خرید لاستیک خودرو

کاهش چشمگیر نسبت خسارت بیمه های حوادث کوثر

مشمولان از فرصت ثبت شماره شبا در سامانه سهام عدالت استفاده کنند

برگزاری نمایشگاه و جشنواره ایمنی و آتش نشانی در تهران

همه چیز درباره بیمه عمر + جزییات و قیمت

توضیح ناجا درباره تعلل در تحویل کارت خودرو

پیشنهاد بانک ها برای جلوگیری از خروج سپرده ها

جزییات تغییرات تورم یکساله 10دهک جامعه/افزایش فاصله تورمی دهک ها

شاخص ها، بیانگر رشد اقتصادی استان

افزایش 8 میلی متری بارش ها در کشور

کرمان 1400 بدون کودک متکدی

خانه صنعت، معدن و تجارت اردستان راه اندازی می شود

758 موتورخانه دستگاه های دولتی معاینه فنی شد

110 خیابان پایتخت تا پایان برنامه سوم توسعه استاندارد می شود

وزارت تعاون از برند سازی گیاهان دارویی در فارس حمایت می کند

یک میدان نفتی جدید در مینوشهر کشف شد

توزیع 40تن گوشت منجمد در خراسان شمالی تا افزایش تولید عسل

توسعه صنعت شیلات در جنوب کشور

افزایش 4ونیم برابری کشف کالای قاچاق در سمنان + فیلم

آژانس های ادبی با دوپینگ زنده اند/ کاش دولت رنجی بکاهد

آژانس های ادبی با دوپینگ زنده اند/ کاش دولت رنجی بکاهد