مطالب مرتبط:
بیماریهای قابل درمان با خون بند ناف
ابتلای 27 درصدی مردم به پرفشاری خون و راه های درمان
ساخت کپسول گیاهی درمان بیماریهای کبد در مشهد
ذخیره سازی 466 خون بند ناف در اردبیل
مادرانی که اجازه نمی دهند بند ناف روان کودک از آنها جدا شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 18 مرداد 1397 ساعت 18:362018-08-09پزشكي

بیماریهای قابل درمان با خون بند ناف


بندناف مملو از سلول های بنیادی است بعد از زایمان به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می شد.

از همین رو محققان به این نتیجه رسیدند که از خون بند ناف برای فراهم کردن سلولهای بنیادی استفاده کنند.

- "، با اینکه مدت زمان اندکی از ظهور علم سلول های بنیادی می گذرد، عرصه این علم مرزهای بسیاری را درنوردیده و جهان زیست شناسی و پزشکی را متحول کرده است.

سلول های بنیادی در درون خون بند ناف دارای پتانسیل بالقوه ای برای درمان و یا کاهش شدت بیماری های صعب العلاج هستند.

این طور نیست که تمام درمان هایی که از سلول های بنیادی در آنها استفاده می شود مربوط به آینده باشد.

پزشکان امروزه به طور رایج از درمان های مبتنی بر سلول بنیادی برای مداوای سرطان ها و حتی سوختگی های شدید استفاده می کنند.

از آنجا که بعد از چند دقیقه خون موجود در بند ناف و جفت لخته می شود، بنابراین برای دسترسی به این منبع مهم فقط 5 تا 10 دقیقه فرصت داریم در غیر این صورت سلول های بنیادی موجود در آن بدون استفاده باید دور انداخته شود.

این خون بعد از جدا شدن کامل بند ناف از نوزاد قابل جمع آوری است و نمونه گیری از آن هیچ صدمه ای به نوزاد یا مادر وارد نمی کند.

و خداوند پدیده هایی را خواهد آفرید و حقایقی را برای شما روشن خواهد کرد که شما هم اکنون نسبت به آن دانشی ندارید.

سوره مبارکه نحل، آیه 8در ایران سه بانک عمومی خون بندناف در پژوهشگاه رویان، سازمان انتقال خون و مرکز پیوند مغز استخوان بیمارستان شریعتی و یک بانک خصوصی بندناف در شرکت بن یاخته های رویان مشغول به فعالیت هستند.

امروزه در اغلب کشورهای توسعه یافته بانک خون بند ناف وجود دارد که خون بند ناف نوزاد را به جای دور ریختن ذخیره کرده و در آینده برای خود او یا دیگر بیماران استفاده می کنند.

والدین قبل از تولد نوزاد اقدام به ثبت نام در این بانک می کنند.

بلافاصله بعد از زایمان، بندناف از نوزاد جدا می شود و با یک سوزن خون از بندناف و جفت جمع آوری و به کیسه های خون منتقل می شود.

سپس خون بند ناف نوزاد که غنی از سلول های بنیادی و سلول های خونساز است منجمد و در بانک نگهداری می شود تا چنانچه نوزاد در بزرگسالی مبتلا به بیماری هایی نظیر سرطان خون شد برای درمان استفاده شود.

این خون قادر به ساخت انواع سلول های دیگر و ترمیم و نگهداری سلول ها هنگام جراحت است.

منشأ سلول های خونی موجود در بند ناف، سلول های بنیادی جنینی بوده و از نظر سلولی، نابالغ تر از سلول های خونی موجود در یک فرد بزرگسال است، بنابراین، به همان نسبت سلول های بنیادی آن توانایی بیشتری در تمایز به دیگر سلول ها و از جمله سلول های خونی دارند.

اولین پیوند خون بند ناف سال 1988 میلادی در فرانسه و توسط دکتر گلوکمن به یک کودک مبتلا به کم خونی فانکونی که نوعی کم خونی مادرزادی است با موفقیت انجام شد.

او با پیوند سلول های بنیادی خون بند ناف خواهر تازه متولد شده خود، تحت درمان قرار گرفت.

از آن زمان تاکنون صدها پیوند موفق خون بند ناف صورت گرفته و مراکز بزرگ ذخیره این سلول ها در کشورهای مختلف جهان تاسیس شده است.

آمار نشان می دهد هر ساله حدود 30 هزار نفر با بیماری هایی که با پیوند سلول های بنیادی مغز استخوان، قابل درمان است شناسایی می شوند و حدود 75 درصد این بیماران قادر به یافتن یک داوطلب مناسب برای اهدای خونمغز استخوان نیستند.

از سوی دیگر جستجوی اهدا کنندگان مغز استخوان و محدودیت های دیگر، زمان بسیاری به خود اختصاص داده و استفاده از پیوند سلول های مغز استخوان را محدود می کند.

اما ذخیره خون بندناف که تعداد اهدا کننده بیشتری می تواند داشته باشد ، زمان را برای مبتلایان به لوسمی های حاد، کم خونی ها و نقایص ایمنی که در زمان کوتاهی می میرند کوتاه تر می کند.

امروزه تحقیقات گسترده ای به منظور درمان بیماری ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت های آسیب دیده قلبی و استخوانی، ترمیم سوختگی ها و ضایعات پوستی، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم دیگر بافت های آسیب دیده با استفاده از سلول های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف و دیگر سلول های بنیادی یک فرد بالغ درحال انجام است.

بیماری هایی که با خون بند ناف درمان می شوند: اختلالات سلول های بنیادی: کم خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله ای شبانه (PNH) لوسمی حاد: AML، ALL، لوسمی تمایز نیافته حاد لوسمی مزمن: CML بیماری های نقص در تولید لنفوسیت ها: لنفوم غیر هوچکین، لنفوم هوچکین ناهنجاری های ارثی گلبو ل های قرمز: تالاسمی ماژور، کم خونی سلولی داسی شکل اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی: سندرم کاستمن، نقص چسبندگی لکوسیتی، سندرم دی جورج مزایای استفاده از خون بند ناف مغز استخوان و بند ناف هر دو واجد سلول های بنیادی خونساز است که به بازسازی مجدد سیستم خونی و نیز سیستم ایمنی بدن کمک می کنند.

هرچند استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماری ها هنوز چندان معمول نیست، ولی این سلول ها در درمان دیابت نوع یک (وابسته به انسولین)، بیماری های قلبی ـ عروقی، لوپوس، بیماری های نورولوژیک مانند سکته مغزی، پارکینسون و آلزایمر، کم خونی ها و نقص ایمنی، بیماری های کبدی و.

به کار رفته اند.

مغز استخوان دارای بالاترین درصد از سلول های بنیادی خونساز (1 تا 3 درصد) و خون بند ناف دارای (0.

6 تا یک درصد) سلول های پیش ساز خونی و بنیادی خونساز است.

در خون محیطی نیز کمتراز 0.

2 درصد سلول های بنیادی خونساز شناسایی شده است، اما به دلایل متعددی استفاده از خون بند ناف مزایای بیشتری دارد: 1 ـ با استفاده از خون بند ناف، امکان انجام پیوند موفق با تشابه کمتر HLA بین دهنده و گیرنده نسبت به خون مغز استخوان بیشتر است، بنابراین تعداد زیادی گیرنده را در برخواهد گرفت.

2 ـ اهدای خون بند ناف خطری برای اهداکننده آن (جنین و مادر) به دنبال ندارد.

به این ترتیب که پس از تولد نوزاد، بند ناف و جفت جدا و خون آن توسط کیسه یا سرنگ جمع آوری می شود.

طی این فرآیند به مادر و فرزند آسیبی وارد نمی شود و این کار کاملا بدون درد انجام می شود.

این در حالی است که جمع آوری خون مغز استخوان نیازمند روش های جراحی است و معمولا تحت بیهوشی صورت می گیرد و می تواند همراه با درد برای دهند ه باشد.

3 ـ میزان ابتلا به عفونت های ویروسی فرد دهنده از جمله سایتومگالو ویروس در خون بند ناف کمتر از خون مغز استخوان است.

4 ـ سلول های بنیادی و پیش سازی خون بند ناف نسبت به مغز استخوان قدرت تکثیر بیشتری دارند.

5 ـ به علت آن که روزانه تعداد بسیاری نوزاد متولد می شود، بنابراین تعداد زیادی واحد خونی در دسترس بوده که این امر استفاده از آنها را آسان می کند.

6 ـ مطالعات نشان داده است که سلول های بنیادی بند ناف سلول های خونی بیشتری نسبت به مغز استخوان تولید می کند.

(سلول های خون بند ناف ده برابر سلول بیشتر تولید می کند و بنابراین با تعداد کم سلول نیز می توان پیوند موفقی داشت.

) روش جمع آوری خون بند ناف هنگام تولد و بعد از جدا شدن بند ناف، جفت نیز از دیواره رحم جدا شده و خارج می شود.

حجم بند ناف و جنین به گونه ای است که به طور متوسط 70 تا 200 میلی لیتر خون غنی از سلول های بنیادی خونساز در آن ذخیره شده است.

از آنجا که بعد از چند دقیقه خون موجود در بند ناف و جفت لخته می شود، بنابراین برای دسترسی به این منبع مهم فقط 5 تا 10 دقیقه فرصت داریم در غیر این صورت سلول های بنیادی موجود در آن بدون استفاده باید دور انداخته شود.

این خون بعد از جدا شدن کامل بند ناف از نوزاد قابل جمع آوری است و نمونه گیری از آن هیچ صدمه ای به نوزاد یا مادر وارد نمی کند.

انواع بانک های خون بند ناف با توجه به کاربردی بودن سلول های بنیادی خون بند ناف و نیز توجه به این مساله که در بیمارستان ها این خون به عنوان یک زباله بیولوژیک در نظر گرفته و دور ریخته می شود، تفکر استفاده و بازیافت این خون شکل گرفت و به این ترتیب اولین بانک خون بندناف با هدف ذخیره سازی و تامین سلول های بنیادی بند ناف جهت پیوند در فرانسه و سپس در سراسر جهان تاسیس شد.

بانک خون بند ناف عمومی موظف به پاسخگویی به نیاز جمعیت مردم است.

انگیزه ها برای ذخیره خون بند ناف از فردی به فرد دیگر متغیر است.

گاهی پدر و مادر یک نیاز فوری به پیوند سلول های بنیادی برای درمان بیماری یکی از افراد خانواده، خواهر و برادر یا اقوام نزدیک دارند و این انگیزه ای برای ذخیره سازی است و عده ای نیز خون بند ناف را برای استفاده عموم مردم و افراد دیگر برای پیوند اهدا می کنند و دسته ای نیز برای کار های تحقیقاتی همکاری می کنند.

بر این اساس بانک های خونی بند ناف به سه دسته تقسیم می شود: 1 ـ بانک خون بند ناف عمومی:نمونه هایی که به طور خیر خواهانه برای اهدا به دیگران یا برای تحقیقات کاربرد دارند، نگهداری می کند.

البته گاهی ممکن است بعضی بانک های عمومی برای خانواده هایی که یک بیماری شناخته شده قابل درمان با سلول بنیادی دارند، خون نوزاد را برای مدت کوتاهی فقط برای همان خانواده نگهداری کنند.

در بین نمونه ها آنهایی که استاندارد ها را دارا نباشد برای کارهای تحقیقاتی به کار گرفته می شود.

2 ـ بانک خون بند ناف خصوصی:که خون را فقط برای خود نوزاد یا خانواده او نگهداری می کند و در قبال مراحل نگهداری، جمع آوری و ذخیره سازی هزینه از خانواده نوزاد دریافت می کند.

3 ـ بانک خون بند ناف ترکیبی:هر دو نوع فعالیت را دارد و از هزینه های دریافتی در قسمت خصوصی نیاز های مالی خود در بانک عمومی را رفع می کند.

در آینده در صورت انصراف والدین در بخش خصوصی نمونه خون آن خانواده با رضایت شخصی آنها برای استفاده عموم به بخش عمومی انتقال می یابد.

در ایران سه بانک عمومی خون بندناف در پژوهشگاه رویان، سازمان انتقال خون و مرکز پیوند مغز استخوان بیمارستان شریعتی و یک بانک خصوصی بندناف در شرکت بن یاخته های رویان مشغول به فعالیت هستند.

نمناک 2025
کلید واژه ها: سلول - نوزاد - درمان - بعد از زایمان - بانک - بیماری - سازمان انتقال خون - هایی - زایمان - سرطان - آینده - بانک خصوصی - انتقال خون - بیمارستان - پژوهشگاه - استخوان - بیماران - ثبت نام - محققان - شریعتی - انتقال - پزشکان - والدین - پدیده - ترمیم - منجمد - زباله - توسعه - پزشکی - ایران

آخرین اخبار سرویس:
18 میلیون ایرانی دچار کم تحرکی هستند/ ورزش و فعالیت های بدنی بیماری های غیر واگیر را کاهش می دهد

معدوم سازی 24 تن مواد غذایی غیر قابل مصرف در سیستان و بلوچستان

کشف سه داروی جدید برای کاهش فشار خون

مدیران باید جسارت پذیرش کم کاری های خود را داشته و از مردم عذر خواهی بکنند

جگر مرغ مفید یا مضر؟

چرا مردان کمتر از زنان به پزشک مراجعه می کنند؟

کم تحرکی 18 میلیون ایرانی

برگزاری کنگره باکتری شناسی پزشکی ایران در مراغه

چگونه هورمون های شادی آور را تحریک کنیم و خوشحال بمانیم؟

تبخال را سه دقیقه ای ناپدید کنید

آزمایش های ضروری که برای حفظ سلامت باید انجام دهید

18 میلیون ایرانی دچار کم تحرکی هستند

مشاور وزیر بهداشت از سومین نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای تجهیزات پزشکی استان فارس بازدید کرد

بازنشستگان در مراکز درمانی تامین اجتماعی گلستان در اولویت هستند

بهشتی خانوادگی در میان گیاهان دارویی

این مواد غذایی را با پنیر مصرف نکنید

آزمایش های ضروری که برای حفظ سلامت باید انجام دهید

8 کار زنانه که باعث خیانت می شود!

بیماری شایع و خطرناک در استخر

آیا پروتز سینه موجب سرطان می شود؟

بیماری شایع و خطرناک در استخر

سرطان سینه و درمان آن

معاون درمان وزیر بهداشت وارد کرمانشاه شد

نشانه های کمبود پروتیین در بدن

درمان زیگیل با سیر

عوارض خوردن سیب زمینی سرخ کرده

کدام بیماران دیابتی نباید ورزش کنند؟

آیا پروتز سینه موجب سرطان می شود؟

نقش کافیین در تقویت سلامت انسان

تاثیر زردچوبه در نابودی سلول های سرطانی

5 نشانه کمبود پروتیین در بدن

نشانه کمبود پروتیین در بدن

بیمارستان قصرشیرین تبدیل به مرکز توریسم درمانی می شود

در گفت وگو با فارس مطرح شد نکاتی که در مورد بلوغ کودکان باید بدانیم

کدام بیماران دیابتی نباید ورزش کنند؟

اگر میخواهید حافظه قوی داشته باشید بخوانید!

5 نشانه کمبود پروتیین در بدن

خوردن این مواد غذایی با پنیر ممنوع

احتمال گسترش ایدز در اثر استفاده از وسایل چندبار مصرف

معاون وزیر بهداشت: 18 میلیون ایرانی دچار کم تحرکی هستند

استفاده از رادار برای نظارت بر ضربان قلب

با هدف آموزش به دانشجویان پزشکی: احساس واقعی جراحی با سیستم واقعیت مجازی

در گفت وگو با فارس مطرح شد نکاتی که والدین در مورد بلوغ کودکان خود باید بدانند

شناسایی 15 نفر شتر مبتلا به بیماری بروسلوز در نهبندان

غذای مفید برای مغز کودک

آیا پروتز سینه موجب سرطان می شود؟

آیا اسید معده کم به سلامت شما آسیب می رساند؟

کدام بیماران دیابتی نباید ورزش کنند؟

چرا مردان کمتر از زنان به پزشک مراجعه می کنند؟

چند ساعت پس از غذا می توانیم چای بخوریم؟

لکه های سیاه پوستی چیست؟

نکاتی در خصوص نحوه شستن صحیح مواد غذایی

اجرای طرح مدارس عاری ازپوسیدگی دندان از مهر/ پیشنهاد برای توزیع سبدغذایی سالم در مدارس

ازخوردن این مواد غذایی با پنیر خود داری کنید

حاشیه نشینان بیش از شهری ها به مراکز سلامت روان می آیند

تجلیل از خیرین سلامت شهرستان گچساران

ارزیابی سلامت روان 70 درصد از جمعیت اسکو

بلایی که آقای دکتر بر پیکر دختر بدنساز آورد!

سرطان«کولون»را بشناسیم

کاهش وزن با خوردن ماست

7غذایی که خوردن آن سفارش میشود

آیا پروتز سینه موجب سرطان می شود؟

معاون درمان وزیر بهداشت وارد کرمانشاه شد

مسواک های جاندار! + عکس

24 هکتار زمین برای ساخت بیمارستان جدید چابهار واگذار می شود

واکسیناسیون 150قلاده سگ در خوسف

راهکارهای درمانی لک و پیس

راهکارهایی برای کاهش وزن بیشتر پس از ورزش

22 راه پیشگیری از آنفلوانزا و درمان سریع سرماخوردگی

آیا پروتز سینه موجب سرطان می شود؟

5 نشانه کمبود پروتیین در بدن

سرطان کولون را بشناسیم

آرایشگاه های خانگی تهدیدی بزرگ

آیا پروتز سینه موجب سرطان می شود؟

مردان سریع تر از زنان وزن کم می کنند

5 نشانه کمبود پروتیین در بدن

تاثیر زردچوبه در نابودی سلول های سرطانی

معدوم سازی بیش از 10 تن داروی قاچاق

تاثیر زردچوبه در نابودی سلول های سرطانی

آیا پروتز سینه موجب سرطان می شود؟

زنان با این کارها مردان را از خود فراری می دهند

پژوهشگر مرکز تحقیقات ایدز: بیشتر مبتلایان به ایدز بین 25 تا 34 سال سن دارند/ حدود 4.5 درصد از کودکان کار به به اچ آی وی مبتلا هستند

افراد گرم مزاج در تابستان چه باید بخورند؟

تاثیر زردچوبه در نابودی سلول های سرطانی

راهکارهای درمانی لک و پیس

5 نشانه کمبود پروتیین در بدن

اجرای طرح خطرسنجی بیماری های قلبی عروقی در دانشگاه تهران

بیمارستان های غزه درمان بیماران سرطانی را متوقف کردند

تجهیزات راداری جایگزین گوشی پزشکی می شود

قرص خواب آور و افزایش ریسک ابتلا به آلزایمر

فلج صورت را با سکته مغزی اشتباه نگیرید

درمان اختلالات شناختی با ورزش مداوم

5 نشانه کمبود پروتیین در بدن

آیا به اندازه کافی با فرزندان خود صحبت می کنیم؟

مردی که پس از مرگش زنده خواهد ماند

بی توجهی از همسر در بارداری یا ویار به شوهر چیست؟/ نقش مرد در دوران بارداری

چگونه مهارت های زبانی کودکان را افزایش دهیم؟

احتمال گسترش ایدز در اثر استفاده از وسایل چندبار مصرف

30 درصد بیماران مصروع مقاوم به درمان هستند/ردپای خودایمنی در ابتلا به صرع

5 نشانه کمبود پروتیین در بدن

بیماریهای قابل درمان با خون بند ناف

بیماریهای قابل درمان با خون بند ناف