مطالب مرتبط:
استخدام نیروی خانم در رشته محیط زیست در شهر مشهد
استخدام نیروی خانم فارغ التحصیل رشته محیط زیست در خراسان رضوی
دختران بی حجاب در المپیاد زیست شناسی تهران + عکس
المپیاد جهانی زیست شناسی موضوع این هفته برنامه "چرخ"
اولین عکس از دختران بی حجاب در المپیاد زیست شناسی تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 14 مرداد 1397 ساعت 07:402018-08-05اقتصادي

زیست شناسی دریا؛ رشته ای به وسعت و عمق دریا


این روزها تب اعلام نتیجه کنکور و انتخاب رشته در بین دانش آموزان و البته خانواده ها بالا گرفته است.

خبرگزاری ایسنا خلیج فارس در نظر دارد تا با گفت وگو با کارشناسان رشته های مختلف در این فرصت اندک به معرفی رشته های دانشگاهی اقدام کند تا کمک و راهنمایی به دانش آموزان باشد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، بیش از 70 درصد کره ی زمین را آب اقیانوس ها و دریاها پوشانده است که سبب شده تا بیش از 90 درصد تجارت جهانی از طریق حمل ونقل دریایی صورت گیرد که این روند در آینده هم چنان رو به رشد است.

پیش بینی ها حاکی از آن است که تا سال 2050 جمعیت کره ی زمین حدود 11 میلیارد خواهد شد که تامین نیازهای این میزان جمعیت به انرژی و منابع یک چالش اساسی محسوب می شود که تنهاترین و بهترین راه جهت غلبه بر این چالش روی آوردن به "اقیانوس ها" و "دریاها" است.

از سویی 40 درصد از جمعیت جهان در مناطق ساحلی و دلتاها زندگی می کنند و 90 درصد شهرهای پیشرفته و مدرن دنیا، شهرهای ساحلی و بندری هستند.

در این بین کشورهای مختلف اقدامات زیادی را در دست اجرا و برنامه ریزی جهت سیطره بر اقیانوس ها و دریاها دارند که اولین آن توسعه "علوم" مرتبط به دریا است.

کشور ایران با داشتن 5800 کیلومتر طول نوار ساحلی و قرار گرفتن در کنار دو آبراه استراتژیک در شمال و جنوب یک کشور دریایی محسوب می شود.

از بین استان های کشورمان که 7 استان کشور شامل 3 استان در شمال و 4 استان در جنوب، مرز آبی یا نوار ساحلی دارند که در این بین استان هرمزگان با داشتن 14 جزیره و نیز بیش از 1100 کیلومتر مرز آبی به عنوان استانی که بیشترین مجاورت را با دریا دارد و نیز قرار گرفتن بزرگترین بندر تجاری کشور، بندر شهید رجایی و بزرگترین مجتمع کشتی سازی و فراساحل کشور در این استان، مهم ترین استان دریایی کشور محسوب می شود.

در کشور ما نیز با توجه به اهمیت موارد ذکرشده در سال ها و دهه های اخیر توجه به مقوله "دریا" بیشتر از قبل شده است و رشته های مختلف مرتبط با دریا در دانشگاه های مختلف تاسیس شده که از جمله آن ها می توان "مهندسی دریا"، "اقیانوس شناسی"، "زیست شناسی دریا" و "شیلات و دیگر رشته های مرتبط را نام برد.

معرفی مختصر از رشته ی کارشناسی زیست شناسی دریا یک کارشناس ارشد زیست دریا در گفت وگو با ایسنا، منطقه خلیج فارس در خصوص رشته "زیست شناسی دریا" عنوان کرد: زیست شناسی دریا رشته ای است که دانشجویان را با انواع جانداران آبزی، مسائل مربوط به سازگاری ها و توانایی های ظاهری و بیولوژیک و چگونگی بهره گیری از این منابع عظیم آشنا می کند و آنها را از لحاظ علمی در زمینه شناسایی موجودات آبزی و ترکیبات زیست فعال موجود در آن ها و کاربرد آن ها در زمینه های مختلف توانمند می سازد.

نورا برزکار اضافه کرد: علاوه بر این, این علم به بررسی خصوصیات اکولوژیک سیستم های آبی و شناسایی آلودگی های زیستی و غیر زیستی تاثیر گذار بر آب های سواحل، دریا و اقیانوس می پردازد و راهکارهای مقابله با این عوامل مخرب و حفاظت و نحوه بهره برداری پایدار از این منابع را به دانشجویان این رشته می آموزد.

چالش اشتغال برای دانش آموختگان این رشته وجود دارد برزکار در خصوص بازار کار رشته زیست شناسی دریا علی رغم تحریم ها و عوامل محدود کننده اظهار کرد: عوامل محدود کننده ای مثل تحریم ها به شکل مستقیم بر میزان بازار کار این رشته تاثیر محسوسی نخواهد داشت.

اما, علی رغم برتر بودن این رشته علمی در سطح جهان و پتانسیل بالای آن، متاسفانه در کشور عزیزمان ایران، همواره چالش اشتغال برای دانش آموختگان این رشته وجود دارد که دلیل اصلی این چالش ماهیت این رشته است که بیشتر جنبه نظری دارد.

وی با بیان اینکه برای رشته نوپای زیست شناسی دریا در مقایسه با رشته های فنی و کاربردی زمینه کاری تخصصی فراهم نشده است خاطرنشان کرد: اما امید است در آینده نه چندان دور شاهد پیشرفت گسترده تر و برنامه ریزی هوشمندانه تری در رابطه با مساله اشتغال این رشته کاربردی دریایی باشیم تا بتوانیم از این نعمت عظیم خدادادی بهترین استفاده را در صنایع مختلف پزشکی، دارویی، غذایی، آرایشی بهداشتی، چرم سازی و غیره داشته باشیم.

سازمان ها و ارگان های دریایی می تواند مقصدی برای دانش آموخته های این رشته باشد این کارشناس ارشد زیست شناسی دریا در خصوص ارگان ها و سازمان های مرتبط با این رشته گفت: به طور کلی هر ارگان و سازمانی که به نحوی مرتبط به دریا و سواحل باشد، می تواند مقصدی برای دانش آموخته های این رشته باشد که برای مثال می توان به سازمان محیط زیست، سازمان شیلات، پژوهشگاه های مربوطه مثل؛ پژوهشگاه اکولوژی دریای عمان و خلیج فارس در بندرعباس و دیگر موارد اشاره کرد.

محدودیتی برای تحصیل خانم ها در این رشته وجود ندارد برزکار با بیان اینکه از نظر شرایط تحصیل، حتی در مقاطع تحیلات تکمیلی و دکتری نیز منعی برای حضور خانم ها وجود ندارد تصریح کرد: امروزه بیشتر دانشجویان در این رشته متشکل از خانم ها هستند.

وی اضافه کرد: از نظر شرایط کار نیز، در صورت مهیا شدن فرصت شغلی، یک دانش آموخته خانم همانند دانش آموخته ی آقا، توانایی های لازم را دارد.

این کارشناس ارشد زیست شناسی دریا با بیان اینکه تقریبا تمامی گرایش ها برای خانم ها و آقایان شرایط یکسانی دارد ابراز کرد: اما بعضی از فرصت های شغلی در هر یک از گرایش ها که جنبه ی فعالیت میدانی دارند مانند فعالیت های اکولوژیکی می تواند برای خانم ها مقداری مشکل باشد، اما در صورت وجود علاقه، می توان گفت تفاوتی برای خانم ها و آقایان چه از نظر تحصیل و چه از نظر کار، وجود ندارد.

انتخاب گرایش در مقطع ارشد انجام می شود این کارشناس ارشد زیست دریا در خصوص گرایش های این رشته عنوان کرد: رشته زیست شناسی دریا دارای گرایش های: جانوران دریا، بوم شناسی (اکولوژی) دریا، گیاهان دریا، آلودگی دریا و زیست فناوری دریا است که البته انتخاب گرایش در مقطع ارشد انجام می شود.

بزرکار در ادامه اضافه کرد: شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور در این عنوان رشته، تفاوتی با دیگر رشته ها ندارد.

وی در خصوص امکان پیشرفت این رشته در ایران خاطرنشان کرد: امروزه امکان تحصیل در این رشته تا بالاترین مدرک دانشگاهی وجود دارد پس شرایط پیشرفت در این رشته در کشورمان فراهم است.

بزرکار با بیان اینکه امروزه امکان ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری در این رشته وجود دارد تصریح کرد: دانشگاه های هرمزگان، علوم و فنون دریایی خرمشهر، علوم دریایی چابهار، شهید بهشتی، تربیت مدرس و دانشگاه علوم تحقیقات تهران، در سال های تحصیلی مختلف با ظرفیت های متفاوتی اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

امکان بورسیه در این رشته وجود دارد این کارشناس ارشد زیست شناسی دریا با بیان اینکه امروزه با توجه به سیاست های وزارت علوم امکان بورسیه تحصیلی خارج از کشور اکثراً متمرکز بر مقطع دکتری است گفت: در چند سال اخیر تنها شاهد اعطای بورسیه برای اعضای هیات علمی این رشته بوده ایم.

همچنین در سال 94 ظرفیت اختصاص داده شده برای اعزام دانشجویان پذیرفته شده در این مقطع تنها یک نفر بوده است.

بزرکار ادامه داد: اما علاوه بر بورسیه ی وزارت علوم، دانشجویان علاقه مند با بررسی و پیگیری های خود می توانند از شرایط بورسیه دانشگاه های خارج از کشور چه در مقطع ارشد و چه در مقطع دکتری، برخوردار شوند که این نوع بورسیه ها شرایط و قواعد خاص خودش را دارد و با توجه به نوپا بودن این رشته استقبال از انواع بورسیه های تحصیلی وجود دارد.

مرکز رشد دانشگاه سعی در استقبال و حمایت از دانشجویان کارآفرین دارد دانشجوی دکتری دانشگاه هرمزگان در خصوص فضا و فرهنگ این دانشگاه ابراز کرد: متاسفانه شرایط لازم برای برقراری ارتباط علم و صنعت فراهم نشده است و به نحوی زنجیره علم از صنعت جدا است.

دلیل اصلی این جدایی، جنبه آموزش محور بودن آن است.

برزکار در ادامه تصریح کرد: می بایست دانشجویان را به سمت ایده های نوین و نوآورانه هدایت و تشویق کرد و دانشجویان را آگاه و مشتاق بر فعالیت های صنعتی و کارآفرینی ساخت.

وی بیان کرد: مرکز رشد دانشگاه سعی در استقبال و حمایت از دانشجویان کارآفرین را داشته و دانشکده ی علوم و فنون دریایی که ارائه دهنده ی این رشته از مقطع کارشناسی تا دکتری است، دارای فعالیت بیشتری بوده به نحوی که همواره دانشجویان این رشته در این دانشکده در جشنواره ها، همایش ها، نمایشگاه ها و کنفرانس ها حضور پررنگ دارند و علاوه بر این شاهد کسب رتبه و افتخار از سوی دانشجویان نیز بوده ایم.


کلید واژه ها: دریا - استان - رشته - کشور - اقیانوس - زیست - دانش آموزان - کارشناس - ساحلی - دریایی - خلیج فارس - درصد - بزرگترین - ایسنا - جمعیت - منطقه خلیج فارس - دانشگاه - بندر - زمین - برنامه ریزی - انتخاب رشته - شهید رجایی - جمعیت جهان - بهترین راه - دانشجویان - خبرگزاری - جنوب - جهان - خلیج - فارس

آخرین اخبار سرویس:
تخریب یک بنای غیر قانونی در اراضی کشاورزی شهرستان البرز

دستورالعمل اجرایی تن – کیلومتر نهایی شد

1.6 میلیارد دلار قطعه خودرو وارد کشور شد

چالش سکه فروش ها با بانک مرکزی باعث گرانی طلا می شود؟

مشخصات و ویژگی های نیسان ماکسیما 2019

حقوق سفرا و دیپلمات ها چقدر است؟

استخدام مدرس با تجربه در رشته کامپیوتر

امروز در بازار سکه و ارز چه گذشت؟ سه شنبه 20 آذر / ورود قیمت سکه به کانال پایین تر

معاملات امروز فرابورس لغو شد

جذب 68 درصد اعتبارات اشتغال روستایی در شهرستان رشت/ جذب اعتبارات اشتغال زایی شهرستان رشت مطلوب نیست

آب شرب مردم 110 روستای گلستان در دسترس آنان نیست

کاهش قیمت چهار برند معروف تولید کننده لوازم خانگی

گزارش امروز قیمت ها در بازار طلا، سکه و ارز

دلار وارد کانال 9 هزار تومان شد/ افزایش رسمی قیمت خودرو

چالش سکه فروش ها با بانک مرکزی باعث گرانی طلا می شود؟

طرح آبخیزداری در 14 شهرستان آذربایجان شرقی در دست اجراست

دستورالعمل اجرایی تن – کیلومتر نهایی شد

سهم سد دوستی در تامین آب مشهد به 21 درصد رسید

توسعه بازارچه مرزی سومار در دستور کار دولت است

طرح آبخیزداری در 14 شهرستان آذربایجان شرقی در دست اجراست

املاک مفسدان اقتصادی شناسایی شده است

بازاریابی فرش دست باف حل شود

استاندار اصفهان: بازاریابی فرش دست باف حل شود

املاک مفسدان اقتصادی شناسایی شده است

60 درصد دامداری های کشور تعطیل است

پل تاریخی کشکان مرمت می شود

سهم 17 درصدی ناوگان سنگین در ترافیک جاده ها

ثبت نام یک میلیون و 100 هزار نفر برای دریافت کارت سوخت المثنی/تنها چهار روز دیگر فرصت باقی است

شباهت و تفاوت شیطانی

معاملات بازار های فرابورس ایران ابطال شد

توسعه بازارچه مرزی سومار در دستور کار دولت است

ثبت نام یک میلیون و100هزار نفر برای دریافت کارت سوخت المثنی

چرا استفاده از تنها دو حلقه لاستیک زمستانی می تواند خطرناک باشد؟ [تماشا کنید]

خط فقر در تهران چقدر است؟ / اقشار بسیاری در فقر بسر می برند!

استخدام بازاریاب حضوری (ویزیتور) با مزایا در صنایع غذایی حام

استخدام برنامه نویس PHP مسلط به OpenCard و وردپرس در تهران

سهم سد دوستی در تامین آب مشهد به 21 درصد رسید

محاسبه کرایه کامیون با شیوه جدید

کاهش قیمت برخی خودروهای تولید داخلی + جدول

غذای لاکچری نشین‎ها؛ از ژامبون گوزن تا موز قرمز!

سیر صعودی قیمت یورو در بازار ثانویه

ثبت مشخصات انبارها در سامانه جامع انبارها

زمستان، فصل شکار طمعکاران بازار مسکن

راه اندازی مرکز مانیتورینگ سامانه های حفاظت الکترونیک ساختمان مرکزی وزارت ارشاد

با کسانی که علیه ساقه طلایی سیاه نمایی می کنند برخورد می کنیم

ثبت نام یک میلیون و100هزار نفر برای دریافت کارت سوخت المثنی

920 میلیارد ریال درطرحهای آبفای شهری کهگیلویه و بویراحمد هزینه شد

احیای 80 درصد ارزش پول ملی در 80 روز

ارزانی 126 هزار تومانی سکه در بازار

شکست رکود بازار لوازم خانگی

شرایط دریافت دفترچه رایگان بیمه سلامت

آغاز اعلام رسمی نرخ طلا و سکه در فضای مجازی

قیمت کالاهای اساسی بررسی شد

تولید نفت روسیه روزانه تا 60 هزار بشکه کاهش می یابد

مداخله متمرکز بر هیجان در زوجها

ثبت نام یک میلیون و100هزار نفر برای دریافت کارت سوخت المثنی

سیر صعودی قیمت یورو در بازار ثانویه

استاندار اصفهان، بازاریابی ویژه برای فرش ایرانی را خواستار شد

تجاری سازی اکسید گرافن در اسفراین مجوز گرفت

اعتراف آقای مشاور به دست خالی روحانی

عده ای موش صفت در حال ذخیره کردن طلا هستند

تجاری سازی اکسید گرافن در اسفراین مجوز گرفت

نابودی تمامی آبخوان های کشور تا 15 سال آینده/ ضرورت تغییر اساسی در رویه مصرف آب

اعلام قیمت لبنیات براساس ابلاغیه کارگروه تنظیم بازار کشور

معاملات بازارهای فرابورس ایران ابطال شد

پرداخت 270 میلیون تومان برای خسارت تلفات پلنگ

رشد 25 درصدی صادرات ایران به پاکستان در هشت ماه

استخدام کارشناس خدمات فنی و تخصصی پس از فروش در اصفهان

استخدام با مدرک مهندسی صنایع خانم و آقا در اصفهان

استخدام خیاط و برشکار با سابقه کار آقا در اصفهان

استخدام کارگر ساده آقا دارای دیپلم فنی در اصفهان

ثبت نام یک میلیون و100هزار نفر برای دریافت کارت سوخت المثنی

گلستان ؛ دومین استان کشور در پرداخت تسهیلات رونق تولید + مصاحبه

بررسی قیمت کالاهای اساسی در کارگروه تنظیم بازار

نمایشگاه تخصصی فن آوری نوین کشاورزی و ماشین آلات وابسته

موسوی لارگانی: باید نفت را در بورس عرضه کنیم

با کارت ملی از میادین تره بار گوشت منجمد می خرید

استاندار اصفهان، بازاریابی ویژه برای فرش ایرانی را خواستار شد

تجلیل از حامیان و فعالان صنعت بسته بندی در قزوین

تعلل در اجرای کامل طرح کاداستر

تغییر سبک زندگی؛ آسیب فضای مجازی

افزایش 50 درصدی قیمت گوشت قرمز

رونمایی از پروژه دهکده گوگل با 8 هزار خانه مسکونی +jwh,dv

استخدام مدیر فروش محصولات غذایی در شرکت آلتون پخش آرشا

استخدام مدیر تولید،آشپز،کمک آشپز،مدیر سالن،کارشناس کنترل کیفیت

استفاده از ولوو FH16 در معدن آن هم به صورت خودران

سیر صعودی قیمت یورو در بازار ثانویه

قیمت موز با دلار بالا و پایین می رود

افزایش 25 درصدی خط فقر در یک سال

قیمت طلا، سکه و ارز در 20 آذرماه

معاملات امروز فرابورس لغو شد

ساخت 1300 واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد خراسان رضوی

محاسبه کرایه کامیون با شیوه جدید

برگزاری نخستین اجلاس فصلی فرصت های سرمایه گذاری شهر تهران

جوابیه دانشگاه الزهرا به خبر «تابناک»

ارائه تسهیلات تا سقف 30 میلیون تومان برای افراد صاحب ایده در دانشگاه کردستان

تاکسی های فرسوده گیلان با خودرو های پلاک منطقه آزاد انزلی نوسازی می شوند

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز امروز 1397/09/20

احتمال لغو واگذاری پتروشیمی بیستون در گام آخر

راه اندازی نخستین قرارداد آتی سبد سهام

زیست شناسی دریا؛ رشته ای به وسعت و عمق دریا

زیست شناسی دریا؛ رشته ای به وسعت و عمق دریا