مطالب مرتبط:
استخدام نیروی خانم در رشته محیط زیست در شهر مشهد
استخدام نیروی خانم فارغ التحصیل رشته محیط زیست در خراسان رضوی
دختران بی حجاب در المپیاد زیست شناسی تهران + عکس
المپیاد جهانی زیست شناسی موضوع این هفته برنامه "چرخ"
اولین عکس از دختران بی حجاب در المپیاد زیست شناسی تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 14 مرداد 1397 ساعت 08:402018-08-05اقتصادي

زیست شناسی دریا؛ رشته ای به وسعت و عمق دریا


این روزها تب اعلام نتیجه کنکور و انتخاب رشته در بین دانش آموزان و البته خانواده ها بالا گرفته است.

خبرگزاری ایسنا خلیج فارس در نظر دارد تا با گفت وگو با کارشناسان رشته های مختلف در این فرصت اندک به معرفی رشته های دانشگاهی اقدام کند تا کمک و راهنمایی به دانش آموزان باشد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، بیش از 70 درصد کره ی زمین را آب اقیانوس ها و دریاها پوشانده است که سبب شده تا بیش از 90 درصد تجارت جهانی از طریق حمل ونقل دریایی صورت گیرد که این روند در آینده هم چنان رو به رشد است.

پیش بینی ها حاکی از آن است که تا سال 2050 جمعیت کره ی زمین حدود 11 میلیارد خواهد شد که تامین نیازهای این میزان جمعیت به انرژی و منابع یک چالش اساسی محسوب می شود که تنهاترین و بهترین راه جهت غلبه بر این چالش روی آوردن به "اقیانوس ها" و "دریاها" است.

از سویی 40 درصد از جمعیت جهان در مناطق ساحلی و دلتاها زندگی می کنند و 90 درصد شهرهای پیشرفته و مدرن دنیا، شهرهای ساحلی و بندری هستند.

در این بین کشورهای مختلف اقدامات زیادی را در دست اجرا و برنامه ریزی جهت سیطره بر اقیانوس ها و دریاها دارند که اولین آن توسعه "علوم" مرتبط به دریا است.

کشور ایران با داشتن 5800 کیلومتر طول نوار ساحلی و قرار گرفتن در کنار دو آبراه استراتژیک در شمال و جنوب یک کشور دریایی محسوب می شود.

از بین استان های کشورمان که 7 استان کشور شامل 3 استان در شمال و 4 استان در جنوب، مرز آبی یا نوار ساحلی دارند که در این بین استان هرمزگان با داشتن 14 جزیره و نیز بیش از 1100 کیلومتر مرز آبی به عنوان استانی که بیشترین مجاورت را با دریا دارد و نیز قرار گرفتن بزرگترین بندر تجاری کشور، بندر شهید رجایی و بزرگترین مجتمع کشتی سازی و فراساحل کشور در این استان، مهم ترین استان دریایی کشور محسوب می شود.

در کشور ما نیز با توجه به اهمیت موارد ذکرشده در سال ها و دهه های اخیر توجه به مقوله "دریا" بیشتر از قبل شده است و رشته های مختلف مرتبط با دریا در دانشگاه های مختلف تاسیس شده که از جمله آن ها می توان "مهندسی دریا"، "اقیانوس شناسی"، "زیست شناسی دریا" و "شیلات و دیگر رشته های مرتبط را نام برد.

معرفی مختصر از رشته ی کارشناسی زیست شناسی دریا یک کارشناس ارشد زیست دریا در گفت وگو با ایسنا، منطقه خلیج فارس در خصوص رشته "زیست شناسی دریا" عنوان کرد: زیست شناسی دریا رشته ای است که دانشجویان را با انواع جانداران آبزی، مسائل مربوط به سازگاری ها و توانایی های ظاهری و بیولوژیک و چگونگی بهره گیری از این منابع عظیم آشنا می کند و آنها را از لحاظ علمی در زمینه شناسایی موجودات آبزی و ترکیبات زیست فعال موجود در آن ها و کاربرد آن ها در زمینه های مختلف توانمند می سازد.

نورا برزکار اضافه کرد: علاوه بر این, این علم به بررسی خصوصیات اکولوژیک سیستم های آبی و شناسایی آلودگی های زیستی و غیر زیستی تاثیر گذار بر آب های سواحل، دریا و اقیانوس می پردازد و راهکارهای مقابله با این عوامل مخرب و حفاظت و نحوه بهره برداری پایدار از این منابع را به دانشجویان این رشته می آموزد.

چالش اشتغال برای دانش آموختگان این رشته وجود دارد برزکار در خصوص بازار کار رشته زیست شناسی دریا علی رغم تحریم ها و عوامل محدود کننده اظهار کرد: عوامل محدود کننده ای مثل تحریم ها به شکل مستقیم بر میزان بازار کار این رشته تاثیر محسوسی نخواهد داشت.

اما, علی رغم برتر بودن این رشته علمی در سطح جهان و پتانسیل بالای آن، متاسفانه در کشور عزیزمان ایران، همواره چالش اشتغال برای دانش آموختگان این رشته وجود دارد که دلیل اصلی این چالش ماهیت این رشته است که بیشتر جنبه نظری دارد.

وی با بیان اینکه برای رشته نوپای زیست شناسی دریا در مقایسه با رشته های فنی و کاربردی زمینه کاری تخصصی فراهم نشده است خاطرنشان کرد: اما امید است در آینده نه چندان دور شاهد پیشرفت گسترده تر و برنامه ریزی هوشمندانه تری در رابطه با مساله اشتغال این رشته کاربردی دریایی باشیم تا بتوانیم از این نعمت عظیم خدادادی بهترین استفاده را در صنایع مختلف پزشکی، دارویی، غذایی، آرایشی بهداشتی، چرم سازی و غیره داشته باشیم.

سازمان ها و ارگان های دریایی می تواند مقصدی برای دانش آموخته های این رشته باشد این کارشناس ارشد زیست شناسی دریا در خصوص ارگان ها و سازمان های مرتبط با این رشته گفت: به طور کلی هر ارگان و سازمانی که به نحوی مرتبط به دریا و سواحل باشد، می تواند مقصدی برای دانش آموخته های این رشته باشد که برای مثال می توان به سازمان محیط زیست، سازمان شیلات، پژوهشگاه های مربوطه مثل؛ پژوهشگاه اکولوژی دریای عمان و خلیج فارس در بندرعباس و دیگر موارد اشاره کرد.

محدودیتی برای تحصیل خانم ها در این رشته وجود ندارد برزکار با بیان اینکه از نظر شرایط تحصیل، حتی در مقاطع تحیلات تکمیلی و دکتری نیز منعی برای حضور خانم ها وجود ندارد تصریح کرد: امروزه بیشتر دانشجویان در این رشته متشکل از خانم ها هستند.

وی اضافه کرد: از نظر شرایط کار نیز، در صورت مهیا شدن فرصت شغلی، یک دانش آموخته خانم همانند دانش آموخته ی آقا، توانایی های لازم را دارد.

این کارشناس ارشد زیست شناسی دریا با بیان اینکه تقریبا تمامی گرایش ها برای خانم ها و آقایان شرایط یکسانی دارد ابراز کرد: اما بعضی از فرصت های شغلی در هر یک از گرایش ها که جنبه ی فعالیت میدانی دارند مانند فعالیت های اکولوژیکی می تواند برای خانم ها مقداری مشکل باشد، اما در صورت وجود علاقه، می توان گفت تفاوتی برای خانم ها و آقایان چه از نظر تحصیل و چه از نظر کار، وجود ندارد.

انتخاب گرایش در مقطع ارشد انجام می شود این کارشناس ارشد زیست دریا در خصوص گرایش های این رشته عنوان کرد: رشته زیست شناسی دریا دارای گرایش های: جانوران دریا، بوم شناسی (اکولوژی) دریا، گیاهان دریا، آلودگی دریا و زیست فناوری دریا است که البته انتخاب گرایش در مقطع ارشد انجام می شود.

بزرکار در ادامه اضافه کرد: شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور در این عنوان رشته، تفاوتی با دیگر رشته ها ندارد.

وی در خصوص امکان پیشرفت این رشته در ایران خاطرنشان کرد: امروزه امکان تحصیل در این رشته تا بالاترین مدرک دانشگاهی وجود دارد پس شرایط پیشرفت در این رشته در کشورمان فراهم است.

بزرکار با بیان اینکه امروزه امکان ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری در این رشته وجود دارد تصریح کرد: دانشگاه های هرمزگان، علوم و فنون دریایی خرمشهر، علوم دریایی چابهار، شهید بهشتی، تربیت مدرس و دانشگاه علوم تحقیقات تهران، در سال های تحصیلی مختلف با ظرفیت های متفاوتی اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

امکان بورسیه در این رشته وجود دارد این کارشناس ارشد زیست شناسی دریا با بیان اینکه امروزه با توجه به سیاست های وزارت علوم امکان بورسیه تحصیلی خارج از کشور اکثراً متمرکز بر مقطع دکتری است گفت: در چند سال اخیر تنها شاهد اعطای بورسیه برای اعضای هیات علمی این رشته بوده ایم.

همچنین در سال 94 ظرفیت اختصاص داده شده برای اعزام دانشجویان پذیرفته شده در این مقطع تنها یک نفر بوده است.

بزرکار ادامه داد: اما علاوه بر بورسیه ی وزارت علوم، دانشجویان علاقه مند با بررسی و پیگیری های خود می توانند از شرایط بورسیه دانشگاه های خارج از کشور چه در مقطع ارشد و چه در مقطع دکتری، برخوردار شوند که این نوع بورسیه ها شرایط و قواعد خاص خودش را دارد و با توجه به نوپا بودن این رشته استقبال از انواع بورسیه های تحصیلی وجود دارد.

مرکز رشد دانشگاه سعی در استقبال و حمایت از دانشجویان کارآفرین دارد دانشجوی دکتری دانشگاه هرمزگان در خصوص فضا و فرهنگ این دانشگاه ابراز کرد: متاسفانه شرایط لازم برای برقراری ارتباط علم و صنعت فراهم نشده است و به نحوی زنجیره علم از صنعت جدا است.

دلیل اصلی این جدایی، جنبه آموزش محور بودن آن است.

برزکار در ادامه تصریح کرد: می بایست دانشجویان را به سمت ایده های نوین و نوآورانه هدایت و تشویق کرد و دانشجویان را آگاه و مشتاق بر فعالیت های صنعتی و کارآفرینی ساخت.

وی بیان کرد: مرکز رشد دانشگاه سعی در استقبال و حمایت از دانشجویان کارآفرین را داشته و دانشکده ی علوم و فنون دریایی که ارائه دهنده ی این رشته از مقطع کارشناسی تا دکتری است، دارای فعالیت بیشتری بوده به نحوی که همواره دانشجویان این رشته در این دانشکده در جشنواره ها، همایش ها، نمایشگاه ها و کنفرانس ها حضور پررنگ دارند و علاوه بر این شاهد کسب رتبه و افتخار از سوی دانشجویان نیز بوده ایم.


کلید واژه ها: دریا - استان - رشته - کشور - اقیانوس - زیست - دانش آموزان - کارشناس - ساحلی - دریایی - خلیج فارس - درصد - بزرگترین - ایسنا - جمعیت - منطقه خلیج فارس - دانشگاه - بندر - زمین - برنامه ریزی - انتخاب رشته - شهید رجایی - جمعیت جهان - بهترین راه - دانشجویان - خبرگزاری - جنوب - جهان - خلیج - فارس

آخرین اخبار سرویس:
حمایت 12 هزار میلیارد ریالی بانک کشاورزی از سنت حسنه ازدواج در ده ماه گذشته

یارانه 200 هزار تومانی می شود؟

اگر یارانه ها بالا نرود اقتصاد قفل می شود

نقش شعب در بانکداری در حال تغییر است

همکاری مشترک بانک ملی ایران و شرکت بیمه نوین

نقش شعب بانک ها در حال تغییر است

همراهی با دولت دوازدهم در یک سالگی / نقش آفرینی بانک ملّی ایران در بازار مسکن با طرح ویژه مسکن

صوفی: رویکردهای اقتصادی روحانی مانند دولت سازندگی است

نرخ 7 ارز گران شد

اطلاعیه در خصوص لزوم ثبت نام سهامداران محترم بانک سرمایه در سامانه سجام

برگزاری مجمع فوق العاده پست بانک در 30 مرداد

شرط آمریکا برای معاف شدن هند از تحریم نفتی ایران

رونمایی از کارت اعتباری «وینسا» در بانک سامان

خروج خودروساز بزرگ و یک شرکت بورسی

اعلام زمان مجمع مپنا و 4 شرکت

پاسخ های دختر نعمت زاده به ادعای «احتکار دارو»

گیاهان دارویی در اندیمشک بسته بندی می شوند

گام جدید ایساکو در راستای افزایش رضایت مشتریان

آغاز ثبت نام «وام ضروری» بازنشستگان از اول شهریور/ پرداخت وام های 5 میلیونی از مهرماه

کف بازار / قیمت آپارتمان منطقه 16 در مرداد ماه 1397

افزایش ارزش 14 درصدی میعانات گازی

بلیط هواپیما، محبوب ترین خدمات ایوار

بازنشستگان تامین اجتماعی سهامدار می شوند + جزییات

لیست دارایی ام را در اختیار رسانه ها قرار می دهم/ اموال نامشروع برخی مسئولان باید شفاف سای شود

شرکت تولید انرژی خورشیدی بریتانیایی از ایران می رود

نبود زیرساخت ها بر دوش« فرومد»سنگینی می کند/ کم آبی در راس مشکلات

بازدید معاون وزیر راه و شهرسازی از سومین بیمارستان جهرم

توزیع مرغ منجمد دولتی در استان زنجان

اجرای طرحهای عمرانی با سه هزار میلیارد ریال اعتبار

مردم احتکار و انبار کردن کالاهای مورد نیاز را خبر دهند/آخرین وضعیت پرونده شهرام جزایری/نواقص مربوط به ارز دولتی هنوز رفع نشده است

10 شهریور آخرین مهلت پاسخگویی رییس جمهور به سوالات نمایندگان

مشاغل خانگی در زمینه صادرات اثرگذار هستند

تولید پهپادی که با صدای انسان کنترل می شود

ABC نیوز: چین یک بار دیگر از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد

اکونومیست: تهران یکی از 5 شهر اول دنیا از نظر بهبود کیفیت زندگی

پیام البرز فرودگاه تاثیر گذار کشور می شود

اشتغال 1000 خانوار روستایی در گرو احداث بزرگترین واحد پرورش شترمرغ در چابهار

روستاییان تایباد بیش از 76 میلیارد ریال تسهیلات گرفتند

مالباختگان گلیم و گبه به بانک ها مراجعه نکنند

تامین و توزیع مرغ منجمد دولتی در استان زنجان

اختصاص اعتبار ویژه به مددجویان آسیب دیده از حوادث

آغاز برداشت گندم از مزارع طالقان

تسهیلات و خدمات کمیته امداد برای ازدواج مددجویان

تاکید بر افزایش تاب آوری برای پیشگیری از آسیبها

نمی توانیم مجددا به ارز 4200 تومان برگردیم/ بانک ها به نقدینگی کارخانه ها کمک کنند

اینفوگرافیک / وضع مالک و مستأجر در تهران طی سال های اخیر

یوسفی: دلالیزم نمی گذارد اقتصاد کشور آرام بگیرد

هر متر مکعب آب چند؟

جزییات ده ها میلیارد تومان کمک دیگر به مجموعه های سینمایی شده است

اعراب بیش از310 میلیارد دلار اوراق قرضه از آمریکا خریده اند

آیا باید از ادبیات امروز ایران ناامید بود؟

یوسفی: دلالیزم نمی گذارد اقتصاد کشور آرام بگیرد

بودجه ریزی عملیاتی کلید خورد/ ارایه 800 خدمت در 31 استان

آغاز ثبت نام «وام ضروری» بازنشستگان از اول شهریور/ پرداخت وام های 5 میلیونی از مهرماه

بازنشستگان تامین اجتماعی سهامدار می شوند + جزییات

کاریکاتور در مورد وضعیت اقتصادی این روزها

طلا ارزان تر خواهد شد

تغییر نقش شعب در بانکداری

هفتمین نسل ب ام و سری سه پاییز از راه می رسد

عدم تزریق خودرو در بازار عامل گرانی است

عرضه تریم اسپرت مدل 2019 سیویک

استخدام کارشناس فروش و پشتیبان فروش خانم در تهران

صف های مردم ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی» و فروش دلار

دانش بنیان ها یکساله 50 هزار میلیارد ریال تسهیلات گرفتند

دادگاه معاون سابق ارزی بازداشت شده بانک مرکزی علنی برگزار می شود

واکنش ظریف به شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر

خبرسازی نرخ دلار خوراک پتروشیمی ها همچنان ادامه دارد

مشکلات تبدیل دسته چک قدیمی به چک صیادی

اولویت ادغام با موسسات اعتباری است

کارکنان بانک ها پس انداز خود را به دلار سپرده گذاری می کنند

120میلیاردریال تسهیلات به متقاضیان اشتغال در شوشتر پرداخت شد

قیمت سکه در اولین معامله چهارشنبه 24 مرداد

شناسایی 1200 مورد قمار و شرط بندی در فضای مجازی

اعلام برنامه احتمالی قطع برق شهر تهران +جدول

لیست دارایی ام را در اختیار رسانه ها قرار می دهم/ اموال نامشروع برخی مسئولان باید

شوخی بزرگی به نام بسته جدید ارزی/ ارز مسافرتی را از دلالان بگیرید!

اولویت های جدید بانک مرکزی

استخدام صندوقدار خانم در شیرینی سرای تینا در قم

بانک مرکزی، مسئول سیاست گذاری قیمت خوراک پتروشیمی‎ها

زمان واریز یارانه نقدی مرداد اعلام شد

آغاز برداشت بادام در بهمن آباده

روند کاهش تقاضای دلار در جهان آغاز شده و نمی توان آن را متوقف کرد/ نه ایران و نه روسیه مالک درصد مشخصی از آب های خزر نبوده اند

نرخ انواع محصولات نیمه منجمد+جدول

فرامرزیان: تعلل برخی از فدراسیون ها باعث شد تا نتوانند سکه ها را بگیرند/ تلاش ما ایجاد بهترین شرایط برای سرخابی هاست

روستاییان تایباد بیش از 76 میلیارد ریال تسهیلات گرفتند

آغازثبت نام«وام ضروری»بازنشستگان ازشهریور/افزایش حداقل حقوق ها به3.5میلیون با همسان سازی حقوقها

سهم مالکیتی 50 درصدی ایران در خزر هیچ وقت وجود نداشت/ روس ها مدل توافقات اجماعی را برهم زدند/ اختلاف اصلی میان ایران و آذربایجان است

ظریف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده / کاهش سهم ایران به 11 درصد صحت ندارد / به جز روسیه و قزاقستان، هنوز سهمی برای کشورها تعیین نشده

روستاییان تایباد بیش از 76 میلیارد ریال تسهیلات گرفتند

تاثیر منفی نوسانات بازار ارز بر نحوه اجرای قرارداد های عمرانی

قیمت دلار ثابت، یورو و پوند دولتی ارزان شد

قیمت روز واحدهای 80 متری در تهران

افزایش 9 درصدی تورم تولیدکننده باغداری و دامداری

برای کاهش تلفات جاده ای باید بنزین را گران کنند / بودجه 280 هزار میلیاردی تامین نشود، دولت انتظار کاهش کشته های تصادفات را نداشته باشد

تامین سوخت خودروهای الکتریکی با باتری سیال

گزارش تصویری: شهر کراچی پاکستان در آستانه عید سعید قربان

رییس مجلس: بخش صنعت نیاز به مراقبت ویژه ای دارد

2 واحد آردسازی متخلف در گلستان شناسایی شدند

مدیرعامل دی ان ای یونیون: ذهنیت مدیران و ابزارها ضامن حضور در بازار رقابتی

پاسخ های دختر وزیر سابق به ادعای «احتکار دارو»

زیست شناسی دریا؛ رشته ای به وسعت و عمق دریا

زیست شناسی دریا؛ رشته ای به وسعت و عمق دریا