مطالب مرتبط:
استخدام نیروی خانم در رشته محیط زیست در شهر مشهد
استخدام نیروی خانم فارغ التحصیل رشته محیط زیست در خراسان رضوی
دختران بی حجاب در المپیاد زیست شناسی تهران + عکس
المپیاد جهانی زیست شناسی موضوع این هفته برنامه "چرخ"
اولین عکس از دختران بی حجاب در المپیاد زیست شناسی تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 14 مرداد 1397 ساعت 07:402018-08-05اقتصادي

زیست شناسی دریا؛ رشته ای به وسعت و عمق دریا


این روزها تب اعلام نتیجه کنکور و انتخاب رشته در بین دانش آموزان و البته خانواده ها بالا گرفته است.

خبرگزاری ایسنا خلیج فارس در نظر دارد تا با گفت وگو با کارشناسان رشته های مختلف در این فرصت اندک به معرفی رشته های دانشگاهی اقدام کند تا کمک و راهنمایی به دانش آموزان باشد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، بیش از 70 درصد کره ی زمین را آب اقیانوس ها و دریاها پوشانده است که سبب شده تا بیش از 90 درصد تجارت جهانی از طریق حمل ونقل دریایی صورت گیرد که این روند در آینده هم چنان رو به رشد است.

پیش بینی ها حاکی از آن است که تا سال 2050 جمعیت کره ی زمین حدود 11 میلیارد خواهد شد که تامین نیازهای این میزان جمعیت به انرژی و منابع یک چالش اساسی محسوب می شود که تنهاترین و بهترین راه جهت غلبه بر این چالش روی آوردن به "اقیانوس ها" و "دریاها" است.

از سویی 40 درصد از جمعیت جهان در مناطق ساحلی و دلتاها زندگی می کنند و 90 درصد شهرهای پیشرفته و مدرن دنیا، شهرهای ساحلی و بندری هستند.

در این بین کشورهای مختلف اقدامات زیادی را در دست اجرا و برنامه ریزی جهت سیطره بر اقیانوس ها و دریاها دارند که اولین آن توسعه "علوم" مرتبط به دریا است.

کشور ایران با داشتن 5800 کیلومتر طول نوار ساحلی و قرار گرفتن در کنار دو آبراه استراتژیک در شمال و جنوب یک کشور دریایی محسوب می شود.

از بین استان های کشورمان که 7 استان کشور شامل 3 استان در شمال و 4 استان در جنوب، مرز آبی یا نوار ساحلی دارند که در این بین استان هرمزگان با داشتن 14 جزیره و نیز بیش از 1100 کیلومتر مرز آبی به عنوان استانی که بیشترین مجاورت را با دریا دارد و نیز قرار گرفتن بزرگترین بندر تجاری کشور، بندر شهید رجایی و بزرگترین مجتمع کشتی سازی و فراساحل کشور در این استان، مهم ترین استان دریایی کشور محسوب می شود.

در کشور ما نیز با توجه به اهمیت موارد ذکرشده در سال ها و دهه های اخیر توجه به مقوله "دریا" بیشتر از قبل شده است و رشته های مختلف مرتبط با دریا در دانشگاه های مختلف تاسیس شده که از جمله آن ها می توان "مهندسی دریا"، "اقیانوس شناسی"، "زیست شناسی دریا" و "شیلات و دیگر رشته های مرتبط را نام برد.

معرفی مختصر از رشته ی کارشناسی زیست شناسی دریا یک کارشناس ارشد زیست دریا در گفت وگو با ایسنا، منطقه خلیج فارس در خصوص رشته "زیست شناسی دریا" عنوان کرد: زیست شناسی دریا رشته ای است که دانشجویان را با انواع جانداران آبزی، مسائل مربوط به سازگاری ها و توانایی های ظاهری و بیولوژیک و چگونگی بهره گیری از این منابع عظیم آشنا می کند و آنها را از لحاظ علمی در زمینه شناسایی موجودات آبزی و ترکیبات زیست فعال موجود در آن ها و کاربرد آن ها در زمینه های مختلف توانمند می سازد.

نورا برزکار اضافه کرد: علاوه بر این, این علم به بررسی خصوصیات اکولوژیک سیستم های آبی و شناسایی آلودگی های زیستی و غیر زیستی تاثیر گذار بر آب های سواحل، دریا و اقیانوس می پردازد و راهکارهای مقابله با این عوامل مخرب و حفاظت و نحوه بهره برداری پایدار از این منابع را به دانشجویان این رشته می آموزد.

چالش اشتغال برای دانش آموختگان این رشته وجود دارد برزکار در خصوص بازار کار رشته زیست شناسی دریا علی رغم تحریم ها و عوامل محدود کننده اظهار کرد: عوامل محدود کننده ای مثل تحریم ها به شکل مستقیم بر میزان بازار کار این رشته تاثیر محسوسی نخواهد داشت.

اما, علی رغم برتر بودن این رشته علمی در سطح جهان و پتانسیل بالای آن، متاسفانه در کشور عزیزمان ایران، همواره چالش اشتغال برای دانش آموختگان این رشته وجود دارد که دلیل اصلی این چالش ماهیت این رشته است که بیشتر جنبه نظری دارد.

وی با بیان اینکه برای رشته نوپای زیست شناسی دریا در مقایسه با رشته های فنی و کاربردی زمینه کاری تخصصی فراهم نشده است خاطرنشان کرد: اما امید است در آینده نه چندان دور شاهد پیشرفت گسترده تر و برنامه ریزی هوشمندانه تری در رابطه با مساله اشتغال این رشته کاربردی دریایی باشیم تا بتوانیم از این نعمت عظیم خدادادی بهترین استفاده را در صنایع مختلف پزشکی، دارویی، غذایی، آرایشی بهداشتی، چرم سازی و غیره داشته باشیم.

سازمان ها و ارگان های دریایی می تواند مقصدی برای دانش آموخته های این رشته باشد این کارشناس ارشد زیست شناسی دریا در خصوص ارگان ها و سازمان های مرتبط با این رشته گفت: به طور کلی هر ارگان و سازمانی که به نحوی مرتبط به دریا و سواحل باشد، می تواند مقصدی برای دانش آموخته های این رشته باشد که برای مثال می توان به سازمان محیط زیست، سازمان شیلات، پژوهشگاه های مربوطه مثل؛ پژوهشگاه اکولوژی دریای عمان و خلیج فارس در بندرعباس و دیگر موارد اشاره کرد.

محدودیتی برای تحصیل خانم ها در این رشته وجود ندارد برزکار با بیان اینکه از نظر شرایط تحصیل، حتی در مقاطع تحیلات تکمیلی و دکتری نیز منعی برای حضور خانم ها وجود ندارد تصریح کرد: امروزه بیشتر دانشجویان در این رشته متشکل از خانم ها هستند.

وی اضافه کرد: از نظر شرایط کار نیز، در صورت مهیا شدن فرصت شغلی، یک دانش آموخته خانم همانند دانش آموخته ی آقا، توانایی های لازم را دارد.

این کارشناس ارشد زیست شناسی دریا با بیان اینکه تقریبا تمامی گرایش ها برای خانم ها و آقایان شرایط یکسانی دارد ابراز کرد: اما بعضی از فرصت های شغلی در هر یک از گرایش ها که جنبه ی فعالیت میدانی دارند مانند فعالیت های اکولوژیکی می تواند برای خانم ها مقداری مشکل باشد، اما در صورت وجود علاقه، می توان گفت تفاوتی برای خانم ها و آقایان چه از نظر تحصیل و چه از نظر کار، وجود ندارد.

انتخاب گرایش در مقطع ارشد انجام می شود این کارشناس ارشد زیست دریا در خصوص گرایش های این رشته عنوان کرد: رشته زیست شناسی دریا دارای گرایش های: جانوران دریا، بوم شناسی (اکولوژی) دریا، گیاهان دریا، آلودگی دریا و زیست فناوری دریا است که البته انتخاب گرایش در مقطع ارشد انجام می شود.

بزرکار در ادامه اضافه کرد: شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور در این عنوان رشته، تفاوتی با دیگر رشته ها ندارد.

وی در خصوص امکان پیشرفت این رشته در ایران خاطرنشان کرد: امروزه امکان تحصیل در این رشته تا بالاترین مدرک دانشگاهی وجود دارد پس شرایط پیشرفت در این رشته در کشورمان فراهم است.

بزرکار با بیان اینکه امروزه امکان ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری در این رشته وجود دارد تصریح کرد: دانشگاه های هرمزگان، علوم و فنون دریایی خرمشهر، علوم دریایی چابهار، شهید بهشتی، تربیت مدرس و دانشگاه علوم تحقیقات تهران، در سال های تحصیلی مختلف با ظرفیت های متفاوتی اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

امکان بورسیه در این رشته وجود دارد این کارشناس ارشد زیست شناسی دریا با بیان اینکه امروزه با توجه به سیاست های وزارت علوم امکان بورسیه تحصیلی خارج از کشور اکثراً متمرکز بر مقطع دکتری است گفت: در چند سال اخیر تنها شاهد اعطای بورسیه برای اعضای هیات علمی این رشته بوده ایم.

همچنین در سال 94 ظرفیت اختصاص داده شده برای اعزام دانشجویان پذیرفته شده در این مقطع تنها یک نفر بوده است.

بزرکار ادامه داد: اما علاوه بر بورسیه ی وزارت علوم، دانشجویان علاقه مند با بررسی و پیگیری های خود می توانند از شرایط بورسیه دانشگاه های خارج از کشور چه در مقطع ارشد و چه در مقطع دکتری، برخوردار شوند که این نوع بورسیه ها شرایط و قواعد خاص خودش را دارد و با توجه به نوپا بودن این رشته استقبال از انواع بورسیه های تحصیلی وجود دارد.

مرکز رشد دانشگاه سعی در استقبال و حمایت از دانشجویان کارآفرین دارد دانشجوی دکتری دانشگاه هرمزگان در خصوص فضا و فرهنگ این دانشگاه ابراز کرد: متاسفانه شرایط لازم برای برقراری ارتباط علم و صنعت فراهم نشده است و به نحوی زنجیره علم از صنعت جدا است.

دلیل اصلی این جدایی، جنبه آموزش محور بودن آن است.

برزکار در ادامه تصریح کرد: می بایست دانشجویان را به سمت ایده های نوین و نوآورانه هدایت و تشویق کرد و دانشجویان را آگاه و مشتاق بر فعالیت های صنعتی و کارآفرینی ساخت.

وی بیان کرد: مرکز رشد دانشگاه سعی در استقبال و حمایت از دانشجویان کارآفرین را داشته و دانشکده ی علوم و فنون دریایی که ارائه دهنده ی این رشته از مقطع کارشناسی تا دکتری است، دارای فعالیت بیشتری بوده به نحوی که همواره دانشجویان این رشته در این دانشکده در جشنواره ها، همایش ها، نمایشگاه ها و کنفرانس ها حضور پررنگ دارند و علاوه بر این شاهد کسب رتبه و افتخار از سوی دانشجویان نیز بوده ایم.


کلید واژه ها: دریا - استان - رشته - کشور - اقیانوس - زیست - دانش آموزان - کارشناس - ساحلی - دریایی - خلیج فارس - درصد - بزرگترین - ایسنا - جمعیت - منطقه خلیج فارس - دانشگاه - بندر - زمین - برنامه ریزی - انتخاب رشته - شهید رجایی - جمعیت جهان - بهترین راه - دانشجویان - خبرگزاری - جنوب - جهان - خلیج - فارس

آخرین اخبار سرویس:
اروپایی ها چند سال کار می کنند؟

واردات بی ضابطه، چوب لای چرخ تولید روغن زیتون در طارم

اوپکی ها از قیمت حرف نمی زنند

توصیه هایی برای فروش آنلاین

362 هکتار طرح آبیاری نوین در درمیان در دست اجراست

واردات بی ضابطه، چوب لای چرخ تولید روغن زیتون در طارم

181 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در میاندوآب پرداخت شد

واردات بی ضابطه، چوب لای چرخ تولید روغن زیتون در طارم

نرخ دلار ثابت ماند، یورو و پوند کاهش یافتند

تهیه بسته های سرمایه گذاری برای اجرای پروژه ها در سرخه حصار

28 مهر آغاز خدمات ریلی اربعین در خرمشهر

صدور بیش ازهزار و 700 پروانه کسب واحد صنفی در زنجان

واردات بی ضابطه، چوب لای چرخ تولید روغن زیتون در طارم

362 هکتار طرح آبیاری نوین در درمیان در دست اجراست

وقتی والدین خوابند و کنسول بازی بیدار! (گزارش ازبازی های رایانه ای پرخشونت)

181 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در میاندوآب پرداخت شد

مصلحی، وزیر اطلاعات احمدی نژاد: 4.5 سال پیش 6 برنامه برای مقابله با جمهوری اسلامی تدوین شده: خروج از برجام، افزایش قیمت دلار، نارضایتی عمومی، فتنه، تورم و جلوگیری از بازگشت ایران به بحث هسته ای

اداره اطلاعات انرژی آمریکا: تحریم نفت ایران زمستان سختی را برای آمریکایی ها رقم می زند/پیش بینی می شود زمستان امسال هوای آمریکا سردتر باشد/قیمت نفت گرمایشی در مقایسه با زمستان 2017 افزایش بیشتری خواهد داشت

کمپانی اسنشال 30 درصد از کارکنانش را اخراج کرد

درآمد نجومی قاچاقچیان بنزین در هر دقیقه

قدیمی ترین محله تهران کجاست؟

افزایش قیمت؛ میهمان بازار وارداتی ها

تعیین تکلیف بیمه تکمیلی فرهنگیان تا هفته آینده / معوقه 100 میلیارد تومانی آموزش و پرورش به بیمه آتیه سازان

قیمت وام مسکن چند؟

استخدام پیک موتوری جهت تهیه غذا در امیرآبادِ تهران

استخدام سرایدار جهت مجتع مسکونی در مرزداران تهران

قیمت وام مسکن چند؟

نرخ بین بانکی 27 ارز کاهش یافت+ جدول

ریشه یابی زیان های سنگین دلار

قیمت انواع وانت کارکرده داخلی و وارداتی در بازار + عکس

استخدام خیاط راسته دوز و زیگزال دوز در منزل در قم

مزایای هوشمندسازی شهرها چیست؟

15 هزار راننده زن در اسنپ ثبت نام کرده اند

ایران را تحریم می کنیم به قیمت یخ زدگی در زمستان

نگاهی به روزنامه های 26 مهر

70 درصد اسناد خزانه باید جذب شود

جزییاتی از قیمت وام مسکن

فاز جدید آسفالت معابر و جدول گذاری یاسوج آغاز شد

زنجان در آبیاری تیپ مزارع لوبیا رتبه نخست کشوری را دارد برداشت 36 هزار تن لوبیا در استان

چهار مدرسه خیری گروه جهادی آل یاسین در سیستان افتتاح شد

طرح ساماندهی متمرکز پسماندهای صنعتی یزد اجرا می شود

15 هزار راننده زن در اسنپ ثبت نام کرده اند/ احراز صلاحیت رانندگان به مراجع قضایی سپرده شده است/ اکنون 400 هزار نفر در تهران مشغول به کار هستند

افزایش قیمت نفت و کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی

پرداخت 75 درصد مطالبات گندم کاران کردستانی

بیش از 9 میلیون تن کالای اساسی وارد کشور شد

پرداخت وام و دریافت سود کمرشکن رویه بانک ها شده

اداره اطلاعات انرژی آمریکا: با تحریم نفت ایران، در زمستان یخ می زنیم!

تولید صنعتی آمریکا اوج گرفت / فرصت های شغلی رکورد زد

قاچاق سوخت، تلفن همراه و رب گوجه فرنگی در صدر پرونده های تعزیرات در یک هفته گذشته

بهای اجاره در منطقه 4 تهران چقدر تمام می شود؟

سورپرایز دلار برای نوسان گیران

استخدام فروشنده جهت قنادی در تهران

استخدام پیک موتوری جهت یک فست فود معتبر در تهران

کدام خودروها باید در سال 97 معاینه فنی بگیرند؟

181 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در میاندوآب پرداخت شد

70 درصد اسناد خزانه باید جذب شود

نرخ ارزهای خارجی در بازار ترکیه سقوط کرد

فاز جدید آسفالت معابر و جدول گذاری یاسوج آغاز شد

تنبیه برای برداشت 148 هزار میلیاردی

قیمت رهن و اجاره آپارتمان های لاکچری در تهران +جدول

استقبال مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی از تجمیع هلدینگ‎ها

استخدام کارشناس فروش با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست فروش در شرکت هاتک در تهران

هوای آرام در سواحل دریای خزر

فاز جدید آسفالت معابر و جدول گذاری یاسوج آغاز شد

نرخ ارزهای خارجی در بازار ترکیه سقوط کرد

70 درصد اسناد خزانه باید جذب شود

181 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در میاندوآب پرداخت شد

پیاده روی اربعین در لسان بزرگان

هفت روش صرفه جویی در مهمانی ها

طرح ساماندهی متمرکز پسماندهای صنعتی یزد اجرا می شود

یک سوال خصوصی از آقای وزیر بازنشسته!

30واحد صنفی متخلف در نورآباد ممسنی جریمه شدند

لوازم التحریر میان بورس شدگان جامعه نیکوکاری ابرار توزیع شد

اعتبارسنجی در معاملات از مشکلات حقوقی پیشگیری می کند

محصولات کشاورزی زنجان به 10 کشور دنیا صادر شد

زنجان در آبیاری تیپ مزارع لوبیا رتبه نخست کشوری را دارد/ برداشت 36 هزار تن لوبیا در استان

تولید عسل

بسته های حمایتی برای سرمایه گذاران مناطق بندری

طرح ساماندهی متمرکز پسماندهای صنعتی یزد اجرا می شود

30واحد صنفی متخلف در نورآباد ممسنی جریمه شدند

محله نفرآباد شهرری ساماندهی می شود/ احیای قدیمی ترین محله تهران

یارانه مهرماه پنجشنبه واریز می شود

تبادل نظر نفتی ایران و روسیه از پنجره رسانه های روسی

میرزایی: دولت باید برای تصمیم گیری در زمینه حامل های انرژی با مجلس تعامل داشته باشد

برنامه مدیریت پایدار جنگل تا یک ماه آینده آماده اجرا می شود

رونمایی از جدیدترین مدل های پورشه +تصاویر

اجرای طرح مبارزه با احتکار در بهارستان

استخدام راننده با گواهینامه ب 2 جهت مرکز آمبولانس در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی،کارشناس پلیمر،جوشکار آرگون در تهران

خوش فکری کره شمالی برای جذب سرمایه گذاری خارجی

تردد بیش از 24 هزار نفر از مرز مهران در شبانه روز گذشته

استخدام فروشنده آقا جهت پوشاک مردانه در تهران

استخدام کارگر ماهر کارواش در تهران

استخدام پیک موتوری با جای خواب در تهران

استخدام چند نفر کارگر تولید ریخته گری در شرکت آلیاژسازان زنجان

استمرار روند کاهش نرخ سیب زمینی و گوجه فرنگی در بازار

ممنوعیت ارسال محصولات ترانزیتی از مرز شلمچه

استخدام تعدادی نیروی خانم جهت محیط کاملا زنانه در تهران

انجام 6/1میلیون زایمان طبیعی رایگان

زیست شناسی دریا؛ رشته ای به وسعت و عمق دریا

زیست شناسی دریا؛ رشته ای به وسعت و عمق دریا