مطالب مرتبط:
معاون فنی عمرانی استاندار تهران: تأمین زیرساخت فناوری اطلاعات، کاهش مراجعات مردم و در پی آن کاهش آلودگی هوا را به دنبال دارد
نقش سوخت CNG در کاهش آلودگی هوا/ نیمی از اتوبوس های در حال تردد در تهران فرسوده هستند
دبیر کارگروه ملی آلودگی هوا: 300 هزار خودروی مردودی در تهران از استانها معاینه فنی دریافت کردند
دمای فعلی هوای تهران به 36 درجه ساتیگراد رسید/ افزایش دمای هوا در روز های آینده
امکان مشاهده آنلاین کیفیت هوای دریاچه ارومیه در سامانه ملی پایش آلودگی هوا فراهم شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 12 مرداد 1397 ساعت 02:302018-08-02اقتصادي

سهم موتورسیکلت ها از آلودگی هوا و اختلال ترافیکی تهران


به گفته « سید نواب حسینی منش» حدود 2 میلیون دستگاه موتورسیکلت در پایتخت تردد می کنند و ذرات معلق کمتر از 5/2 میکرون تولید شده آنها معادل 25 درصد کل آلایندگی این نوع آلودگی پایتخت است.

- " به گفته سید نواب حسینی منش حدود 2 میلیون دستگاه موتورسیکلت در پایتخت تردد می کنند و ذرات معلق کمتر از 5/2 میکرون تولید شده آنها معادل 25 درصد کل آلایندگی این نوع آلودگی پایتخت است.

براساس پیمایش موتورسیکلت ها می توان گفت که هر موتورسیکلت به تنهایی به اندازه 3 دستگاه خودرو سمند آلودگی تولید می کند.

سهم موتورسیکلت ها از16 میلیون سفر روزانه پایتخت حدود 8 درصد است.

یعنی در تهران روزانه یک میلیون و 200 هزار سفر با وسیله ای غیر از خودروهای عمومی انجام می شود که درصد بالایی است.

این حجم از سفرهای روزانه با وسیله نه چندان ایمن چون موتورسیکلت، مزایا و در عین حال دردسرهایی را برای شهر و شهروندان در پی داشته و دارد، آلودگی صوتی، آلودگی هوا، سوانح منجر به فوت و جرح و نیز قانون گریزی از مشکلاتی است که این وسیله برای سایر شهروندان ایجاد می کند.

از سوی دیگر، مزیت هایی مانند ارزانی تردد، امکان حرکت در کوچه ها و معابر باریک، مستثنا بودن از ممنوعیت های معمول ترددی و به تبع آن کاهش زمان سفر در کنار برخی دیگر از خصوصیت های این وسیله نقلیه، سبب شده است تعداد بالایی از شهروندان علاقه مند به استفاده از موتورسیکلت برای سفرهای درون شهری باشند.

برای بررسی نقش و سهم موتورسیکلت ها در حمل ونقل عمومی و راهکارهایی که می تواند به کاهش معضلات ناشی از تردد این وسیله نقلیه در پایتخت کمک کند با کارشناسان و متولیان حوزه حمل ونقل گفت وگو کرده ایم.

موضوع موتورسیکلت و مشکلات و مزایای تردد آن در تهران همواره مورد بررسی کارشناسان فن قرار داشته است.

در این سال ها شاید یکی از دقیق ترین مطالعاتی که روی این 2 چرخ پر حاشیه پایتخت انجام شده، در سال های 1393 تا 1395 از سوی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران بوده است.

براساس این مطالعه، مشخص شد مبنای استفاده مردم پایتخت از موتورسیکلت ها بر چه اساسی است.

در این پژوهش، 41 درصد شهروندان، ارزان بودن استفاده از این وسیله حمل ونقل را دلیل انتخاب آن عنوان کرده اند.

از سوی دیگر، دلیل دوم استفاده از موتورسیکلت ها به جای خودرو از سوی شهروندان، نبود ممنوعیت ورود موتورسیکلت ها به محدوده زوج و فرد و طرح ترافیک به ویژه در مناطق 6، 11 و 12 پایتخت از سوی شهروندان اعلام شده بود.

سومین دلیل استفاده شهروندان از موتورسیکلت ها در پایتخت قدرت بالای حمل بار، دور زدن ترافیک، ورود به معابر کم عرض و باریک به ویژه در مناطق دارای بافت های فرسوده، بافت تجاری متراکم و.

عنوان شده است.

این 3 دلیل را می توان از دلایل عمده رشد استفاده از موتورسیکلت در پایتخت دانست.

سهم موتورسیکلت ها در حمل ونقل شهری سهم موتورسیکلت در حمل ونقل در کشورهای جهان متفاوت است.

این سهم رابطه مستقیمی با توسعه یافتگی ناوگان حمل ونقل عمومی دارد و هرچه این شبکه گسترده تر و قوی تر باشد، موتورسیکلت ها سهم کمتری را در این حوزه به خود اختصاص می دهند.

برای مثال در ویتنام و در شهر هوشی مین، 60 درصد حمل ونقل با موتورسیکلت انجام می شود.

این درصد در پاریس کمتر از 4 ، در سئول و توکیو 4 و در استرالیا کمتر از یک درصد است.

این سهم در تهران به دلیل توسعه نیافتگی شبکه حمل ونقل عمومی، حدود 8 درصد است.

جالب است بدانید در مناطقی که شبکه حمل ونقل عمومی مانند قلب پایتخت گستردگی بیشتری دارند اما محدوده های زوج و فرد و طرح ترافیک در آن اعمال می شود، سیستم حمل ونقل همگانی نوع کاربری از موتورسیکلت ها را تا حدود زیادی تغییر داده است، به گونه ای که کاربری موتورسیکلت در این منطقه بیشتر باربری است تا مسافربری.

تهدیدات و مشکلات موتورسیکلت ها براساس یافته های پژوهشی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، استفاده از موتورسیکلت برای رفتن از منزل به محل کار و بر عکس 41 درصد، کسب درآمد و امرار معاش 40 درصد و مابقی برای انجام خرید های روزانه و تفریح است.

براساس قانون راهنمایی و رانندگی مصوب سال 1389، حمل بار غیر متعارف و مسافر اضافه با موتورسیکلت خلاف قانون و مستوجب جرائمی است که در قانون پیش بینی شده.

اما این قانون دارای شفافیت کافی نیست، زیرا منظور قانونگذار از بار متعارف یا مسافر اضافه به درستی تبیین نشده است.

می توان نمونه چنین تخلفاتی را حمل بار در محدوده بازار تهران (منطقه 12 و 11) و مسافرکشی در نقاط مختلف پایتخت و نیز محدوده منطقه 6 تهران به وفور دید.

نبود تعریف دقیق در این باره سبب شده است حدود 20 درصد تصادف های خسارتی، 50 درصد تصادف های منجر به جرح و 33 درصد تصادف های منجر به فوت با موتورسیکلت، ارتباط مستقیم یا غیر مستقیم داشته باشد.

2 تکه شدن مناطقی از تهران با عبور بزرگراه ها و نبود زیرساخت کافی برای عبور موتورسیکلت سواران از یک بخش به بخش دیگر بزرگراه نیز از دلایلی است که نمونه آن را می توان در مناطقی مانند 10، 15و 16مشاهده کرد.

از سوی دیگر، فعالیت چند میلیون دستگاه موتورسیکلت در شهر سبب شده است آلودگی صوتی در محدوده هایی از پایتخت بالا باشد.

براساس یافته های پژوهشی، حدود 50 درصد از آلودگی صوتی به دلیل تردد موتورسیکلت ها است.

به گفته محمد حقانی رییس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای چهارم شهر تهران، اگر این موضوع را در نظر بگیریم که روزانه بیش از 700 هزار دستگاه موتورسیکلت تنها به منطقه 12 وارد می شود، به آسانی می توان شدت آلودگی صوتی در این محدوده را حدس زد.

همه این موارد در حالی است که آلودگی هوای ناشی از تردد این موتورسیکلت ها که اغلب کاربراتوری هستند، خود حدیث مفصلی دارد.

به گفته سید نواب حسینی منش حدود 2 میلیون دستگاه موتورسیکلت در پایتخت تردد می کنند و ذرات معلق کمتر از 5/2 میکرون تولید شده آنها معادل 25 درصد کل آلایندگی این نوع آلودگی پایتخت است.

براساس پیمایش موتورسیکلت ها می توان گفت که هر موتورسیکلت به تنهایی به اندازه 3 دستگاه خودرو سمند آلودگی تولید می کند.

اعلام نظر رییس ستاد مرکزی معاینه فنی شهرداری در حالی است که تنها 2 مرکز یکی در منطقه19 و دیگری در منطقه 6 تهران این امکان را دارند که برای موتورسیکلت ها، برگه معاینه فنی صادر کنند.

راهکار هایی برای ساماندهی موتورسواران موضوع ساماندهی موتورسواران سال هاست در دستور کار مسئولان قرار دارد.

اما موانع و مشکلاتی برای این کار وجود دارد.

بر ای تحقق این هدف، 5 راهکار عمده شامل هویت بخشی، فرهنگسازی، اقدامات مهندسی، اصلاح قوانین و مقررات مربوط به موتورسیکلت ها، اعمال سیاست های تشویقی و تنبیهی مورد توجه است.

به گفته کامران رحیمی کارشناس پژوهشی مدیریت حمل ونقل و ترافیک مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهری شهرداری تهران، هویت دادن به موتورسیکلت ها از برنامه هایی است که باید با اولویت انجام شود: متأسفانه آمار دقیقی از تعداد موتورسیکلت ها در تهران وجود ندارد.

برخی موتورسیکلت ها مانند موتورهای سه چرخ دارای پلاک مخدوش هستند یا پلاک ندارند.

در روند نقل و انتقال موتورسیکلت نیز سند مالکیت آن به درستی تنظیم نمی شود و نمی توان مالک یک دستگاه موتورسیکلت را به آسانی شناسایی کرد.

بنابراین، ضرورت دارد در این حوزه اقدامات جدی برای هویت دادن به موتورسیکلت ها و صاحبان آن انجام شود تا اعمال قانون امکان پذیر شود.

او موضوع فرهنگسازی را برای موتورسواری در شهر ضرورتی غیر قابل انکار ارزیابی می کند و حرفش را اینگونه ادامه می دهد: بسیاری از موتورسواران قوانین را رعایت نمی کنند.

اگر هر راکب برای هدایت موتورسیکلت خود ملزم به داشتن گواهینامه و شرکت در کلاس های آموزشی باشد می توان خلأ های فرهنگی در این حوزه را تا حدودی جبران کرد.

نقش بیمه ها را در فرهنگسازی این حوزه نیز نباید نادیده گرفت.

این کارشناس حمل ونقل و ترافیک، اصلاح مهندسی برخی معابر برای تردد موتورسیکلت ها را یکی دیگر از راهکارهای پیش بینی شده برای بهبود تردد موتورسیکلت سواران در شهر عنوان می کند و می افزاید: ایجاد برخی محدودیت ها برای ورود موتورسیکلت ها به پیاده روها و خطوط ویژه، پرداخت یارانه برای خرید تجهیزات ایمنی به مالکان موتورسیکلت ها، تشویق موتورسواران قانونمدار و اعطای امتیازهای ویژه به آنان و نیز معرفی موتورسواران قانونمند به بازاریان و استفاده کنندگان از خدمات آنها با هدف کسب درآمد بیشتر برای موتورسواران قانونمند می تواند به ساماندهی موتورسواران در پایتخت کمک کند.

یکی از راهکارهایی که از سوی مدیریت شهری برای کاهش تعداد تصادف منجر به فوت و جرح در پایتخت پیش بینی شده است، کاهش یا حذف نقاط حادثه خیز است.

مسئولان راهور و شهرداری می دانند در چه نقاطی بیشترین سوانح موتورسیکلت رخ می دهد و برای از بین بردن این نقاط طرح های مختلفی را اجرا کرده اند.

نصب پل های هوایی برای تردد موتورسیکلت ها در محورهایی که بزرگراه ها آن را به 2 قسمت تبدیل کرده است از جمله این طرح هاست.

یکی از این نقاط، 20 متری افسریه است که با نصب پل هوایی برای موتورسواران در این محدوده، حجم تصادف های منجر به فوت در سال جاری نسبت به سال قبل از آن 100 درصد کاهش یافته است.

براساس آمارهایی که در اختیار دارم، سال گذشته3 مورد تصادف موتورسوار منجر به فوت در 20 متری افسریه ثبت شده است.

این تصادف ها ناشی از تلاش موتورسواران برای عبور از یک قسمت بزرگراه به قسمت دیگر رخ داده است.

موتورسواران با این اقدام علاوه بر اینکه جان خویش را به خطر می اندازند، جان رانندگانی که در بزرگراه در تردد هستند را نیز با خطر روبه رو می کنند؛ چراکه رانندگان با دیدن موتورسواران در بزرگراه ترمز کرده و با این کار تصادف های زنجیره ای را رقم می زنند.

برای برطرف کردن این مشکل، پل هوایی موتورسیکلت رو در محور 20 متری افسریه نصب شده است و با نصب آن هیچ تصادف منجر به فوتی در این محور گزارش نشده است.

اکنون به یک پل ویژه تردد موتورسیکلت ها در میدان آقانور نیاز است تا تصادف موتورسیکلت سواران در این محور نیز به صفر برسد.

با ایجاد این زیرساخت در منطقه امیدواریم سوانح منجر به فوت موتورسیکلت سوارها به حداقل برسد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه همشهری، تاریخ انتشار:10مرداد1397 ، کدخبر: 25241: www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: موتورسیکلت - پایتخت - آلودگی - حمل ونقل - وسیله نقلیه - درصد - تهران - آلودگی هوا - ترافیک - هایی - خودرو - تولید - محدوده زوج و فرد - ممنوعیت - شهرداری تهران - مشکلات - برنامه ریزی - طرح ترافیک - معلق - کاهش - شهرداری - انتخاب - برنامه - اختلال - ارزانی - حاشیه - قانون - مناطق - مردم - سمند

آخرین اخبار سرویس:
چه کسانی پشت پرده تولید فیلم های سینمایی مهم در سال 1397 بودند؟

شیرینی خشک گردویی

فوت 76 نفر در 3 روز گذشته در حوادث جاده ای

توضیحات همتی درباره ساز وکار تجارت ایران و اروپا

افزایش آمار زایمان طبیعی پس از اجرای طرح تحول سلامت

فعالیت منسجم، برنامه ریزی شده و فرهنگی دقیقی در ارتباط با تحقق شعار سال صورت نمی گیرد

وعده های دولت در سال 97 عملیاتی نشد

هدف آمریکا از ایجاد نوپک؛ تضعیف سیاسی و اقتصادی ایران

راه اندازی نهاد ایرانی متناظر با اینستکس رسماً تأیید شد

قیمت آپارتمان در کوی بیمه

به منظور کاهش مزاحمت برای شهروندان و زائرین پروژه های عمرانی شهرداری تا پایان تعطیلات نوروز متوقف می شود

گرانی بلیت، مسافران را به جاده کشاند

تکاپوی بازار

افزایش قیمت گاز مایع در ارمنستان

جدول بهترین و بدترین اتفاق سال 97 از دیدگاه 25 نماینده مجلس

مهار آتش سوزی فوکر 100 با مهارت خلبان و آتش نشانان

ایران نگاه ویژه به توسعه روابط با چین دارد

فرود اضطراری یک فروند هواپیما در فرودگاه مهرآباد

پیام وزیر نفت به مناسبت شصت وهشتمین سالگرد ملی شدن صنعت نفت

140 هواپیما آماده انجام سفرهای نوروزی

تکذیب دستگیری قریب الوقوع «زنگنه»

نقش پدر در خانواده را پر رنگ تر کنیم

بخشنامه دستمزد سال 98 کارگران ابلاغ شد

فهرست خدمات بانک ها و بیمه ها در ایام نوروز

ماهان و ایرتور به دلیل گرانفروشی جریمه شدند

گرانترین شهرهای دنیا تعیین شدند

توضیحات همتی درباره ساز وکار تجارت ایران و اروپا

بازار داغ خرید عید

جشنواره سراسری باجه های روستایی پست بانک در 110 نقطه کشور

ماهی عید

جت ایرویز هند پروازهای خود به ابوظبی را تعلیق کرد

نماینده سیمرغ خبر داد خسارت به 650 واحد مسکونی در سیل شهرستان سیمرغ/پرداخت کمک های بلاعوض

خواص چای ترش : 16 خاصیت چای ترش یا چای قرمز + طرز تهیه و عوارض جانبی

شلوغ ترین جزیره جهان

پربازدیدترین فیلم های سال 97 فیلم | خروج 40 میلیون دلاری ارز برای واردات 4 هزار دستگاهی که توان تولید داخلی آن وجود دارد

پدری برای 6 فرزند با 42 سال دست فروشی جوراب چرخ زندگی می چرخد/ توقعی از فرزندانم ندارم

ساز و کار تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا ( STFI ) به ثبت رسید

ساز و کار تجارت و تامین مالی ایران و اروپا ثبت شد

واردات بیش از 3 میلیون دلار شیرخشک صنعتی به کشور

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/12/28

رشد 13 درصدی حضور گردشگران خارجی در لرستان

آلمان به درخواست آمریکا محل نگذاشت

خرید باتری صبا به قیمت درب کارخانه از امداد باتری

افت زنگ زرد به مزارع گندم مناطق گرمسیری استان نفوذ کرد

افت زنگ زرد به مزارع گندم مناطق گرمسیری استان نفوذ کرد

واردات 735 تن زیپ به کشور + جدول

ساز و کار تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا به ثبت رسید

اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان

واکنش «بهنوش بختیاری» به ماجرای فردوسی پور/ عکس

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

5 میلیون لیتر بنزین سوپر روزانه عرضه می شود/مکان یابی جایگاه های سوخت تسهیل شد

پدیده نادر چشمه های ریتمیک

در اسفندماه امسال صورت گرفت جمع آوری 254 کیلو گرم مواد خام دامی فاسد در ملایر

مقایسه اولین و آخرین قیمت خودرو تولید داخل در سال 97

کلبه های تپه ای سوئد

دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر/ عکس

دستور وزیر راه برای حل مشکل بیمه تامین اجتماعی رانندگان

مسدودی چندساعته حساب های برق رفع شد

صادرات نفت خام عربستان کاهش یافت

میوه های تنظیم بازاری عید امسال لاکچری شدند+جزییات

مظنه انواع یخچال فریزر در بازار تهران

ساز و کار تجارت و تامین مالی ایران و اروپا ثبت شد

مصرف روزانه بنزین کل کشور از مرز 108 میلیون لیتر گذشت

جذب 200 میلیون تومان از خیران برای پروژه های محرومیت زدایی

پیشروی بطیی سیلاب به داخل شهر گنبد

شکر یارانه ای برای قنادی های زنجان توزیع می شود

رشد 45 درصدی صادرات کالا به عراق

دیوید مایر چرا والدین ثروتمند بیشتر مرتکب رفتارهای غیراخلاقی می شوند؟

پیشروی بطیی سیلاب به داخل شهر گنبد

مصدومیت دومامور دیگر پلیس با نارنجک دستی

پایان آرام چهارشنبه سوری 97

رونقی در انتظار نوروز ...!

زندگی لوکس در دبی از دریچه دوربین یک انگلیسی

سکوت مدیران «ماهان» صدای مسافران پاریس را درآورد

اگر ما بتوانیم از همه ی ظرفیّت کشور با برنامه ریزیِ درست استفاده کنیم، پیشرفت کشور، رشد کشور بسیار بیشتر از امروز خواهد شد

افزایش آمار مصدومان به 1600 نفر

آزاد راه زنجان - تبریز بسته شد

قیمت طلا، سکه و دلار امروز 97/12/28

قیمت بلیط سینما در سال 98 تغییر کرد

پربازدیدترین فیلم های سال 97 فیلم | انتظار افزایش قیمت ها چه بلایی سرمان می آورد؟

ساز و کار تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا به ثبت رسید

شکر یارانه ای برای قنادی های زنجان توزیع می شود

ساز و کار تجارت و تامین مالی ایران و اروپا ثبت شد

ساز و کار تجارت و تامین مالی ایران و اروپا ( STFI )ثبت شد

سه میلیون و 700 هزار نفر از جاذبه های گردشگری لرستان بازدید کردند

معاونت اقتصادی استانداری گلستان باید به جایگاه حرفه ای خود برگردد

انسداد محور تبریز-زنجان

همتی: ساز و کار مالی ایران و اروپا ثبت شد

مرگ تلخ فوتبالیست سرشناس کشور در شب چهارشنبه سوری

جزییات فرود اضطراری فوکر 100 ایران ایر در فرودگاه مهرآباد

لحظه فرود هواپیمای ایران ایر بدون چرخ

سه میلیون و 700 هزار نفر از جاذبه های گردشگری لرستان بازدید کردند

معاونت اقتصادی استانداری گلستان باید به جایگاه حرفه ای خود برگردد

پرداخت تسهیلات بلاعوض به سیل زدگان

رشد اقتصادی آلمان باز هم با کاهش روبرو شد

سازوکار تامین مالی ایران و اروپا به ثبت رسید

قیمت سکه و ارز در آخرین روز فعالیت بازار تهران در سال 97+جدول

گذر قیمت هرکیلو پیاز از مرز هشت هزار تومان

راه اندازی نهاد ایرانی متناظر با اینستکس رسما تایید شد

زنگ خطر خشکسالی، ایتالیا تنها یک ماه دیگر ذخایر آبی دارد

سهم موتورسیکلت ها از آلودگی هوا و اختلال ترافیکی تهران

سهم موتورسیکلت ها از آلودگی هوا و اختلال ترافیکی تهران