مطالب مرتبط:
واقعیت پشت توییت های ترامپ چیست؟
واقعیت پشت توییت های ترامپ چیست؟
واقعیت پشت توییت های ترامپ چیست؟
واقعیت پشت توییت های ترامپ چیست؟
واقعیت پشت توییت های ترامپ چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 10 مرداد 1397 ساعت 19:122018-08-01بين الملل

واقعیت پشت توییت های ترامپ چیست؟


توییت های او از صبح خیلی زود، گاهی حتی پیش از برآمدن آفتاب، آغاز می شوند و تا حوالی نیمه شب ادامه دارند؛ توییت هایی همچون «اوباما خیلی احمق است»، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از ایسنا فعالیت دونالد ترامپ در توییتر از سال 2009 آغاز شد و در سال 2012 به همراه رنگ و بوی سیاسی ، شدت بیشتری هم گرفت.

او که پیش از نشستن بر کرسی ریاست جمهوری، کمتر کسی را از نیش توییت های خود بی بهره می گذاشت، برخلاف تصور، همان رویه را پس از ورود به کاخ سفید هم ادامه داد.

او از زمانی که رییس جمهوری ایالات متحده شده است، نزدیک به 4150 توییت منتشر کرده است؛ یعنی حدود هشت توییت در روز؛ توییت هایی که در آنها بیش از هر چیز، به رسانه ها که او رسانه های دروغ می نامدشان، می تازد (271 توییت)، درباره ی روسیه و مسئله دخالتش در انتخابات آمریکا می نویسد (231 توییت)، از باراک اوباما و سیاست های او بد می گوید (204 توییت) و از بهبود هایی که سیاست های او به بار آورده با شعار بیایید دوباره آمریکا را به جایی عالی تبدیل کنیم (154 توییت) خبر می دهد.

آیا آنطور که برخی از افراد و رسانه های غربی باور دارند، توییت های ترامپ سیاستی را دنبال نمی کنند و تنها از شخصیت دمدمی مزاج او ریشه می گیرند؟ اگر الگوی موضوع ها، لحن و واژه های پرکاربرد توییت های ترامپ را در کنار سیاست های کلی او بگذاریم - چه در کارزارهای انتخاباتی و چه پس از آن - به نتیجه ای دیگر خواهیم رسید.

در سال های اخیر، پوپولیست ها و راست های افراطی نشان داده اند که بهره بردن از فضای شبکه های اجتماعی و به خصوص توییتر را به خوبی بلد هستند.

حزب قانون و عدالت که قدرت را در لهستان در دست دارد، لوپن رقیب انتخاباتی امانوئل مکرون در انتخابات گذشته ی فرانسه که رقابتی سخت را برای او رقم زد و بالاخره دونالد ترامپ در آمریکا.

پوپولیسم، بر دو پاشنه ی اصلی می چرخد: نخست، نمایاندن جامعه به صورت اکثریتِ مردم خالص در برابر اقلیتِ نخبگان فاسد ؛ و دوم، ساختن دیگرانِ خطرناک که تهدیدی برای آن مردم خالص و سرزمین مادری اندپوپولیسم، بر دو پاشنه ی اصلی می چرخد: نخست، نمایاندن جامعه به صورت اکثریتِ مردم خالص در برابر اقلیتِ نخبگان فاسد ؛ و دوم، ساختن دیگرانِ خطرناک که تهدیدی برای آن مردم خالص و سرزمین مادری اندمنظور از نخبگان فاسد ، رهبران سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و قضایی و همچنین رسانه است.

منظور از مردم خالص هم، مردمی هستند که نژاد و هویت اصیلی دارند.

از آنجا که در این گفتمان، رسانه، یکی از همان نخبگان فاسد است، رابطه ی خصمانه ی دوسویه ای میان رسانه و پوپولیست ها برقرار است.

برای همین پوپولیست ها تمایل دارند با مردم به طور مستقیم سخن بگویند.

سفرهای استانی احمدی نژاد، نمودی از همین تمایل بود.

اما امروز، شبکه های اجتماعی کار را به مراتب ساده تر کرده اند.

اکنون ترامپ، هر روز، بارها بی آنکه از صندلی خود جدا شود، در برابر میلیون ها مخاطب، از راه توییتر سخنرانی می کند.

رومانا کریس در مقاله ی خود با عنوان سیاست توییتری رییس جمهور ترامپ ، با بررسی توییت های یک ماه نخست ریاست جمهوری ترامپ، نشان داده است که اغلب توییت های او، یکی از اصل های پوپولیسم را دنبال می کنند؛ یعنی ساختن مردم خالص و همگون ، حمله به نخبگان فاسد ، ساختن دیگران خطرناک و تقویت هویت ملی و سرزمین مادری .

برای نمونه، او در توییت های خود، نه از واژگانی که تفاوت های طبقاتی، فرهنگی، یا قومی را نشان می دهد، بلکه تنها از واژه هایی چون مردم و ملت آمریکا استفاده می کند؛ واژه هایی که می کوشند تا مردم را دسته ای همگون نشان دهند: ژانویه ی 2017 به عنوان روزی که مردم بار دیگر حکم رانان ملت خود شدند، در یادها خواهد ماند.

به رغم آنکه برخی معتقدند لحن او اصلا مناسب یک رییس جمهوری نیست، اما او این لحن صمیمانه، شخصی و بسیار متفاوت با دیگر سیاستمدارها را به کار می برد تا این حس را در مردم ایجاد کند که او همچون آنان، یک نفر بیرون از نظام و مناسبات سیاسی مستقر است؛ غلط های املایی و نوشتاری او هم، فارغ از عامدانه بودن یا نبودشان، به او در ایجاد چنین حسی، یاری می رسانند.

حتی نام حساب کاربری او یعنی @realDonaldTrump دونالد ترامپ واقعی ، سعی در القای این حس دارد که آنچه می نویسد، نه از سر ملاحظات سیاسی بلکه از درون او برمی آید.

اما برای ساختن یک مردم همگن و اصیل ، ضروری است که دیگران و غیراصیل ها مشخص شوند تا بتوان آنان را از یکدیگر تمییز داد.

او برای این کار دو اصل ساده دارد: تاکید بر اصل بودن آمریکا و آمریکایی و اعلام خطر نسبت به شیطانی که باید بیرون از کشور نگه داشته شود .

او به مرور این شیطان را مشخص می کند: سیستم قانونی ما فروپاشیده است.

77 درصد پناه جویان پذیرفته شده، از شش کشور مظنون هستند.

این اصول تنها در حد حرف باقی نماندند و نمود عملی خود را در برخورد شدید با مهاجران غیرقانونی مکزیکی، طرح دیوار کشیدن در مرز این کشور و ممنوعیت صدور ویزا برای مردم شش کشور مسلمان، نشان دادند.

همان طور که برای ساخت مفهوم مردم همگن ، باید مفهوم دیگران خطرناک، ساخته شود، تاختن بر نخبگان فاسد هم برای جدا نشان دادن خود از آنان، ضروری است.

پس از واژه های، پول و رتبه بندی ، واژه های توسری خور (234)، کندذهن (222)، وحشتناک (204) و احمق (183) پرتکرارترین واژه های توییت های ترامپ هستندپس از واژه های، پول و رتبه بندی ، واژه های توسری خور (234)، کندذهن (222)، وحشتناک (204) و احمق (183) پرتکرارترین واژه های توییت های ترامپ هستند؛ واژه هایی که او برای توصیف مخالفان خود یعنی همان نخبگان فاسد به کار می برد.

توییت های پرشمار ترامپ، درباره ی باراک اوباما و هیلاری کلینتون (376) و پربسامدترین موضوع توییت های او یعنی حمله به رسانه ها هم در خدمت این هدف هستند.

در توییت های او، بدگویی از دیگران، دوشادوش تعریف از خود حرکت می کند: جریان اصلی رسانه ای (رسانه ی دروغ) را باور نکنید.

کاخ سفید دارد خیلی خوب به کارش ادامه می دهد.

من یک وضعیت کثافت را تحویل گرفتم و دارم آن را درست می کنم.

او در عین حال، هدف دیگری را هم از این حمله ها دنبال می کند.

نخست آنکه رقیبان سیاسی خود را با این حمله های نامتعارف در تنگنا می گذارد و تصویری شکست خورده از آنان در برابر عموم به نمایش می گذارد؛ چرا که بازی ترامپ بیرون از قاعده ی معمول سیاست است و آنان شیوه ی رویارویی با این بی قاعدگی را نیاموخته اند؛ همانند آنچه که در مناظره ی تلویزیونی سال 88، میان محمود احمدی نژاد و میرحسین موسوی رخ داد.

او می داند به هر موضوعی که حمله کند، به موضوع روز رسانه ها تبدیل خواهد شد و با این شیوه، توجه رسانه ها را به موضوع هایی که خود می خواهد معطوف می دارد و از موضوع هایی که نمی خواهد منحرف می کند.

پس هیچ جای شگفتی نیست که از میان 12 موضوع پربسامد توییت های ترامپ، ده تای آنها درباره ی دیگران و نخبگان فاسد اند.

حتی حمله ی او به خود رسانه ها هم آنها را وارد یک بازی دوسرباخت می کند؛ از سویی نمی توانند آنها را بی پاسخ بگذارند و از سویی با پاسخ دادن به آنها، در واقع دارند به ساز او می رقصند.

گاردین در گزارشی از خود با اشاره به این مسئله، برخی از سکوت های او را به سخن وامی دارد.

این سکوت ها از کشته شدن سیاه پوستان آمریکایی، از جنگ و فاجعه ی انسانی در یمن و از فقر و گرسنگی در آفریقا سخن می گویندبرای همین است که لیکاف ، زبان شناس پرآوازه ی آمریکایی، باور دارد که نباید توییت های او را بدون آشکار کردن سیاست های پشت آن و ارائه ی روایت های جایگزین از حقیقت، گزارش داد.

اما راهبرد دیگری هم در برخورد با توییت های او وجود دارد که می تواند ما را از افتادن در دام فریب پوپولیسم برهاند: این راهبرد، نه به سخنان او بلکه به سکوت های او چشم دارد.

گاردین در گزارشی از خود با اشاره به این مسئله، برخی از سکوت های او را به سخن وامی دارد.

این سکوت ها از کشته شدن سیاه پوستان آمریکایی، از جنگ و فاجعه ی انسانی در یمن و از فقر و گرسنگی در آفریقا سخن می گویند.

در دوران رقابت های انتخاباتی، برخی می پنداشتند که سیاست توییتری ترامپ برای پیروزی در انتخابات است و پس از رییس جمهوری شدن، رویه ی دیگری را در پیش خواهد گرفت.

آنها این نکته را در نظر نداشتند که برای یک پوپولیست خوب، دوران انتخابات هرگز تمام نمی شود! او سیاستی را که پیروزی بخش بودن خود را ثابت کرده است، دور نمی اندازد.

او می داند که یک پوپولیست موفق، کسی است که سفرهای استانی اش را هرگز قطع نکند.


کلید واژه ها: انتخابات - رسانه - مردم - نخبگان - دونالد ترامپ - آمریکا - پایگاه اطلاع رسانی - شبکه های اجتماعی - توییتر - جمهوری - خطرناک - اوباما - هایی - ایالات متحده - باراک اوباما - اطلاع رسانی - رییس جمهوری - سیاسی - جامعه - صورت - عالی - کاخ سفید - اجتماعی - لهستان - فرهنگی - افراطی - فرانسه - روسیه - آینده - همراه

آخرین اخبار سرویس:
جلیقه زردها جاده ها و راه های فرانسه را بستند

رای منفی آمریکا به قطعنامه مبارزه با خشونت علیه زنان

افتتاح تونل زیرزمین الون ماسک

ترامپ برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد به سوییس می رود

ترافیک دیپلماتیک در سوریه

نیروهای دموکراتیک به ارتش سوریه بپیوندند

سرفصل هفته نامه های نیوزویک، اکونومیست و تایم

آمدیم، نبودید!

مادر کودک بیمار یمنی سرانجام ویزای آمریکا گرفت

هلند به آموزش نیروهای پیشمرگ ادامه می دهد

جنگ علیه مواد مخدر یا قتل های فراقانونی در فیلیپین

فلسطین خواستار قطع رابطه اعراب با استرالیا شد

بسیج مردمی عراق حمله داعش به میدان نفتی علاس را ناکام گذاشت

شهرداری پاریس به مغازه داران متضرر کمک مالی می کند

مردم ژاپن به روابط تجاری با آمریکا بدبین تر شده اند

ادعای سایت اسراییلی درباره طرح حزب الله لبنان برای حمله به اراضی اشغالی

آمریکا در سال 2019 در چه مناطقی آغازگر جنگ خواهد بود؟ 

واکنش محمد علی الحوثی به اظهارات مقامات سودان

نگرانی آمریکا از نفوذ فزاینده «حزب الله» در لبنان

کویت: سازمان ملل از پایبندی اسراییل به قطعنامه 2334 گزارش دهد

​ یتیم نوازی خیرین ایرانی در آفریقای جنوبی

تشدید درگیری در غرب استان مآرب/ خطوط دفاعی نیرو های مزدور سعودی شکسته شد

هشدار آنجلینا جولی نسبت به کمبود منابع امدادی؛ جنگ ها باید تمام شوند

تاکید نتانیاهو بر افزایش شهرک سازی ها

نیکی هیلی: بن سلمان باید خصلت راهزنی اش را کنار بگذارد

امضای تفاهمنامه حج تمتع 98

اعتراض به وضعیت معیشتی و فساد در لبنان

تلاش سنای آمریکا برای جلوگیری از تعطیلی دولت

موگرینی: بروکسل می خواهد به برنامه موشکی ایران نیز رسیدگی شود

تاجیکستان اتهام سازمان ملل را رد کرد

حزب کمونیست چین از میلیاردها تشکر و تحسین کرد

تداوم اعتراضات گسترده ضد دولتی در مجارستان

ادعاهای جدید برای تنگ تر کردن حلقه تحریم نفت ایران

زنجیره تحریم نفت ایران توسط رویترز تکمیل می شود

عکس | از دیدن زیباترین اردک جهان چه حسی دارید؟

وال استریت ژورنال: جنجال قتل خاشقجی اشتهای بن سلمان برای نزدیک شدن به اسراییل را کاهش داد

موگرینی علت نیاز اروپا به حفظ برجام را اعلام کرد

امسال چند گردشگر خارجی وارد ایران شدند؟

سفیر آلمان در تهران در حال خوردن شلغم! +عکس

پوتین به دنبال آتش بس بین ایران و عربستان

آغاز تظاهرات گسترده ضد دولتی در لبنان

هزینه های میلیارد دلاری هواوی برای مقابله با چالش های امنیتی

رای منفی آمریکا به قطعنامه مبارزه با خشونت علیه زنان

داعش 700 زندانی را در شرق سوریه اعدام کرده است

واکنش واشنگتن به ادعای بی احترامی سفیر ایران در بغداد به شهدای عراق

رشد اقتصادی فرانسه به خاطر جنبش جلیقه زردها کاهش می یابد

سازمان ملل طی چند روز آینده در الحدیده نیرو مستقر می کند

آمریکا فروش 3.5 میلیارد دلاری موشک به ترکیه را تایید کرد

گفت وگوهای آمریکا و طالبان با تاکید بر آتش بس/ طالبان مقاومت می کند

هیلی: شکست معامله قرن عقب گرد به وضعیت 50 سال قبل است

رهبری حکومت موقت؛ شرط طالبان برای اعلام آتش بس

ژاپن: سازمان ملل باید فشار بر کره شمالی را حفظ کند

رویارویی خطرناک چین و آمریکا در دریای جنوبی

لبنان در آستانه خروج از بحران هفت ماهه تشکیل دولت

باید نشان دهیم قهرمانان میدان صلح هم هستیم

ملک سلمان بزرگترین بودجه تاریخ عربستان را تصویب کرد

شروع اقدامات واشنگتن برای تجدیدنظر در ویزای فرزندان مقامات ایرانی

پهن کردن فرش قرمز در فرودگاه اربیل برای استقبال از وزیر امور خارجه آلمان

قتل خاشقجی به تقویت روابط بین سعودی ها و اسراییل ضربه زد

تهدید حملات تروریستی القاعده در غرب همچنان وجود دارد

آمریکا: ترامپ برای حمله به شرق فرات به اردوغان چراغ سبز نشان نداده است

مدیریت ریاض بر گروه های تروریستی با انتقال آنها به عرصه های خارجی

ینی مساوات:آمریکا از طریق بلغارستان به ارمنستان سلاح ارسال می کند

فیلم/ الزامات و چگونگی واگذاری سرخابی ها

10 دانشگاه جهان با بیشترین تعداد دانشمند

نفوذ هکرها به شبکه ارتباطی دیپلماتیک اروپا

اوباما فهمید ما قدرت اول منطقه ایم اما رییس جمهور جدید آمریکا نفهمید و از برجام خارج شد

روایت تحلیلگر سازمان سیا از جنگ تحمیلی

ذوق زدگی آمریکا از تصویب قطعنامه ضد ایرانی سازمان ملل

افزایش خشونت علیه خبرنگاران و یک سانسور بی سابقه

آماده باش ارتش انگلیس برای مقابله با شورش

رای منفی آمریکا به قطعنامه مبارزه با خشونت علیه زنان

عملیات نیروهای عراقی علیه داعش در استان های دیاله و صلاح الدین عراق

رژیم اشغالگر از طرح ساخت شهرک های جدید خبر داد

کشته شدن 10 مزدور ائتلاف سعودی در حمله نیروهای یمنی به مارب

آیا قانون اساسی سوریه تغییر خواهد کرد؟

زنجیره تحریم نفت ایران توسط رویترز تکمیل می شود

رییس جمهور جدید برزیل به دنبال اعمال فشار به ونزوئلا و کوبا است

سناتور تندرو آمریکایی: نُجَباء قوی تر شده است تحریم کافی نیست

جاه طلبی نظامی آمریکا در فضا

استقبال وزارت خارجه آمریکا از قطعنامه حقوق بشری سازمان ملل علیه ایران

جنجال نمایش قرآن در حساب کاربری اسراییلی

ترامپ: در مرز مکزیک دیوار فولادی زیبا می سازیم

تمسخر نماینده سعودی از سوی همتای مغربی اش درباره حقوق بشر

رای منفی آمریکا به قطعنامه مبارزه با خشونت علیه زنان

جاه طلبی نظامی آمریکا در فضا

هشدار اتحادیه اروپا درباره شکست طرح «معامله قرن» آمریکا

بریتانیا در چالش برگزیت

افزایش 15 درصدی مرگ خبرنگاران در سال 2018/ آمریکا ششمین کشور خطرناک برای خبرنگاران

تصاویری جالب از کشف یک مقبره باستانی جدید در مصر

مردم کره شمالی در سالروز مرگ رهبر سابقشان! +تصاویر

کشته و زخمی شدن 750 نیروی شورشی در شمال شرق استان پایتخت یمن/ بمب های خوشه ای هم حریف نیروهای انصارالله نشدند + نقشه میدانی و تصاویر

کاوشگر ناسا در مسیر ملاقات با دورترین اجرام منظومه شمسی

دیدار رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح عربستان با «عمر البشیر»

نجات جان پرندگان در حال انقراض با پهپاد

از هراس دیکتاتورهای منطقه تا تقویت اسلام سیاسی: پیامدهای حضور زنان مسلمان در کنگره آمریکا از نگاه فارین پالیسی

تهران به SPV دل خوش نکند

خروج آمریکا از برجام و پایان اصلاحات اقتصادی روحانی

ممانعت شهروندان فلسطینی از تخریب منزل یکی از مبارزان

غربیها به سعودیها برای تعقیب مخالفان آنها کمک می کنند

واقعیت پشت توییت های ترامپ چیست؟

واقعیت پشت توییت های ترامپ چیست؟