مطالب مرتبط:
واقعیت پشت توییت های ترامپ چیست؟
واقعیت پشت توییت های ترامپ چیست؟
واقعیت پشت توییت های ترامپ چیست؟
واقعیت پشت توییت های ترامپ چیست؟
واقعیت پشت توییت های ترامپ چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 10 مرداد 1397 ساعت 19:122018-08-01بين الملل

واقعیت پشت توییت های ترامپ چیست؟


توییت های او از صبح خیلی زود، گاهی حتی پیش از برآمدن آفتاب، آغاز می شوند و تا حوالی نیمه شب ادامه دارند؛ توییت هایی همچون «اوباما خیلی احمق است»، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از ایسنا فعالیت دونالد ترامپ در توییتر از سال 2009 آغاز شد و در سال 2012 به همراه رنگ و بوی سیاسی ، شدت بیشتری هم گرفت.

او که پیش از نشستن بر کرسی ریاست جمهوری، کمتر کسی را از نیش توییت های خود بی بهره می گذاشت، برخلاف تصور، همان رویه را پس از ورود به کاخ سفید هم ادامه داد.

او از زمانی که رییس جمهوری ایالات متحده شده است، نزدیک به 4150 توییت منتشر کرده است؛ یعنی حدود هشت توییت در روز؛ توییت هایی که در آنها بیش از هر چیز، به رسانه ها که او رسانه های دروغ می نامدشان، می تازد (271 توییت)، درباره ی روسیه و مسئله دخالتش در انتخابات آمریکا می نویسد (231 توییت)، از باراک اوباما و سیاست های او بد می گوید (204 توییت) و از بهبود هایی که سیاست های او به بار آورده با شعار بیایید دوباره آمریکا را به جایی عالی تبدیل کنیم (154 توییت) خبر می دهد.

آیا آنطور که برخی از افراد و رسانه های غربی باور دارند، توییت های ترامپ سیاستی را دنبال نمی کنند و تنها از شخصیت دمدمی مزاج او ریشه می گیرند؟ اگر الگوی موضوع ها، لحن و واژه های پرکاربرد توییت های ترامپ را در کنار سیاست های کلی او بگذاریم - چه در کارزارهای انتخاباتی و چه پس از آن - به نتیجه ای دیگر خواهیم رسید.

در سال های اخیر، پوپولیست ها و راست های افراطی نشان داده اند که بهره بردن از فضای شبکه های اجتماعی و به خصوص توییتر را به خوبی بلد هستند.

حزب قانون و عدالت که قدرت را در لهستان در دست دارد، لوپن رقیب انتخاباتی امانوئل مکرون در انتخابات گذشته ی فرانسه که رقابتی سخت را برای او رقم زد و بالاخره دونالد ترامپ در آمریکا.

پوپولیسم، بر دو پاشنه ی اصلی می چرخد: نخست، نمایاندن جامعه به صورت اکثریتِ مردم خالص در برابر اقلیتِ نخبگان فاسد ؛ و دوم، ساختن دیگرانِ خطرناک که تهدیدی برای آن مردم خالص و سرزمین مادری اندپوپولیسم، بر دو پاشنه ی اصلی می چرخد: نخست، نمایاندن جامعه به صورت اکثریتِ مردم خالص در برابر اقلیتِ نخبگان فاسد ؛ و دوم، ساختن دیگرانِ خطرناک که تهدیدی برای آن مردم خالص و سرزمین مادری اندمنظور از نخبگان فاسد ، رهبران سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و قضایی و همچنین رسانه است.

منظور از مردم خالص هم، مردمی هستند که نژاد و هویت اصیلی دارند.

از آنجا که در این گفتمان، رسانه، یکی از همان نخبگان فاسد است، رابطه ی خصمانه ی دوسویه ای میان رسانه و پوپولیست ها برقرار است.

برای همین پوپولیست ها تمایل دارند با مردم به طور مستقیم سخن بگویند.

سفرهای استانی احمدی نژاد، نمودی از همین تمایل بود.

اما امروز، شبکه های اجتماعی کار را به مراتب ساده تر کرده اند.

اکنون ترامپ، هر روز، بارها بی آنکه از صندلی خود جدا شود، در برابر میلیون ها مخاطب، از راه توییتر سخنرانی می کند.

رومانا کریس در مقاله ی خود با عنوان سیاست توییتری رییس جمهور ترامپ ، با بررسی توییت های یک ماه نخست ریاست جمهوری ترامپ، نشان داده است که اغلب توییت های او، یکی از اصل های پوپولیسم را دنبال می کنند؛ یعنی ساختن مردم خالص و همگون ، حمله به نخبگان فاسد ، ساختن دیگران خطرناک و تقویت هویت ملی و سرزمین مادری .

برای نمونه، او در توییت های خود، نه از واژگانی که تفاوت های طبقاتی، فرهنگی، یا قومی را نشان می دهد، بلکه تنها از واژه هایی چون مردم و ملت آمریکا استفاده می کند؛ واژه هایی که می کوشند تا مردم را دسته ای همگون نشان دهند: ژانویه ی 2017 به عنوان روزی که مردم بار دیگر حکم رانان ملت خود شدند، در یادها خواهد ماند.

به رغم آنکه برخی معتقدند لحن او اصلا مناسب یک رییس جمهوری نیست، اما او این لحن صمیمانه، شخصی و بسیار متفاوت با دیگر سیاستمدارها را به کار می برد تا این حس را در مردم ایجاد کند که او همچون آنان، یک نفر بیرون از نظام و مناسبات سیاسی مستقر است؛ غلط های املایی و نوشتاری او هم، فارغ از عامدانه بودن یا نبودشان، به او در ایجاد چنین حسی، یاری می رسانند.

حتی نام حساب کاربری او یعنی @realDonaldTrump دونالد ترامپ واقعی ، سعی در القای این حس دارد که آنچه می نویسد، نه از سر ملاحظات سیاسی بلکه از درون او برمی آید.

اما برای ساختن یک مردم همگن و اصیل ، ضروری است که دیگران و غیراصیل ها مشخص شوند تا بتوان آنان را از یکدیگر تمییز داد.

او برای این کار دو اصل ساده دارد: تاکید بر اصل بودن آمریکا و آمریکایی و اعلام خطر نسبت به شیطانی که باید بیرون از کشور نگه داشته شود .

او به مرور این شیطان را مشخص می کند: سیستم قانونی ما فروپاشیده است.

77 درصد پناه جویان پذیرفته شده، از شش کشور مظنون هستند.

این اصول تنها در حد حرف باقی نماندند و نمود عملی خود را در برخورد شدید با مهاجران غیرقانونی مکزیکی، طرح دیوار کشیدن در مرز این کشور و ممنوعیت صدور ویزا برای مردم شش کشور مسلمان، نشان دادند.

همان طور که برای ساخت مفهوم مردم همگن ، باید مفهوم دیگران خطرناک، ساخته شود، تاختن بر نخبگان فاسد هم برای جدا نشان دادن خود از آنان، ضروری است.

پس از واژه های، پول و رتبه بندی ، واژه های توسری خور (234)، کندذهن (222)، وحشتناک (204) و احمق (183) پرتکرارترین واژه های توییت های ترامپ هستندپس از واژه های، پول و رتبه بندی ، واژه های توسری خور (234)، کندذهن (222)، وحشتناک (204) و احمق (183) پرتکرارترین واژه های توییت های ترامپ هستند؛ واژه هایی که او برای توصیف مخالفان خود یعنی همان نخبگان فاسد به کار می برد.

توییت های پرشمار ترامپ، درباره ی باراک اوباما و هیلاری کلینتون (376) و پربسامدترین موضوع توییت های او یعنی حمله به رسانه ها هم در خدمت این هدف هستند.

در توییت های او، بدگویی از دیگران، دوشادوش تعریف از خود حرکت می کند: جریان اصلی رسانه ای (رسانه ی دروغ) را باور نکنید.

کاخ سفید دارد خیلی خوب به کارش ادامه می دهد.

من یک وضعیت کثافت را تحویل گرفتم و دارم آن را درست می کنم.

او در عین حال، هدف دیگری را هم از این حمله ها دنبال می کند.

نخست آنکه رقیبان سیاسی خود را با این حمله های نامتعارف در تنگنا می گذارد و تصویری شکست خورده از آنان در برابر عموم به نمایش می گذارد؛ چرا که بازی ترامپ بیرون از قاعده ی معمول سیاست است و آنان شیوه ی رویارویی با این بی قاعدگی را نیاموخته اند؛ همانند آنچه که در مناظره ی تلویزیونی سال 88، میان محمود احمدی نژاد و میرحسین موسوی رخ داد.

او می داند به هر موضوعی که حمله کند، به موضوع روز رسانه ها تبدیل خواهد شد و با این شیوه، توجه رسانه ها را به موضوع هایی که خود می خواهد معطوف می دارد و از موضوع هایی که نمی خواهد منحرف می کند.

پس هیچ جای شگفتی نیست که از میان 12 موضوع پربسامد توییت های ترامپ، ده تای آنها درباره ی دیگران و نخبگان فاسد اند.

حتی حمله ی او به خود رسانه ها هم آنها را وارد یک بازی دوسرباخت می کند؛ از سویی نمی توانند آنها را بی پاسخ بگذارند و از سویی با پاسخ دادن به آنها، در واقع دارند به ساز او می رقصند.

گاردین در گزارشی از خود با اشاره به این مسئله، برخی از سکوت های او را به سخن وامی دارد.

این سکوت ها از کشته شدن سیاه پوستان آمریکایی، از جنگ و فاجعه ی انسانی در یمن و از فقر و گرسنگی در آفریقا سخن می گویندبرای همین است که لیکاف ، زبان شناس پرآوازه ی آمریکایی، باور دارد که نباید توییت های او را بدون آشکار کردن سیاست های پشت آن و ارائه ی روایت های جایگزین از حقیقت، گزارش داد.

اما راهبرد دیگری هم در برخورد با توییت های او وجود دارد که می تواند ما را از افتادن در دام فریب پوپولیسم برهاند: این راهبرد، نه به سخنان او بلکه به سکوت های او چشم دارد.

گاردین در گزارشی از خود با اشاره به این مسئله، برخی از سکوت های او را به سخن وامی دارد.

این سکوت ها از کشته شدن سیاه پوستان آمریکایی، از جنگ و فاجعه ی انسانی در یمن و از فقر و گرسنگی در آفریقا سخن می گویند.

در دوران رقابت های انتخاباتی، برخی می پنداشتند که سیاست توییتری ترامپ برای پیروزی در انتخابات است و پس از رییس جمهوری شدن، رویه ی دیگری را در پیش خواهد گرفت.

آنها این نکته را در نظر نداشتند که برای یک پوپولیست خوب، دوران انتخابات هرگز تمام نمی شود! او سیاستی را که پیروزی بخش بودن خود را ثابت کرده است، دور نمی اندازد.

او می داند که یک پوپولیست موفق، کسی است که سفرهای استانی اش را هرگز قطع نکند.


کلید واژه ها: انتخابات - رسانه - مردم - نخبگان - دونالد ترامپ - آمریکا - پایگاه اطلاع رسانی - شبکه های اجتماعی - توییتر - جمهوری - خطرناک - اوباما - هایی - ایالات متحده - باراک اوباما - اطلاع رسانی - رییس جمهوری - سیاسی - جامعه - صورت - عالی - کاخ سفید - اجتماعی - لهستان - فرهنگی - افراطی - فرانسه - روسیه - آینده - همراه

آخرین اخبار سرویس:
سران ارتش صهیونیستی خواستار عملیات نظامی محدود به غزه شدند

انتقاد وندی شرمن از اقدام ترامپ در خروج از برجام

ارسال کمک های بشر دوستانه برای 50 هزار نفر در اردوگاه آوارگان سوری

خبر برکناری کنسول سعودی در استانبول تکذیب شد

درخواست وزیر جنگ رژیم صهیونیستی برای حمله به غزه

تشریح اهداف پشت پرده سفر پمپئو به عربستان و ترکیه برای رسیدگی به پرونده خاشقجی

خاشقچی میانه ترامپ با جمهوریخواهان را شکرآب کرد

سنگاپور دومین اقتصاد رقابتی در جهان را داراست

سفر فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه

آمریکا با رویکرد اتحادیه اروپا درباره ایران موافق نیست

نماینده روسیه در سازمان ملل: کلاه سفیدها هرچه سریعتر باید از سوریه خارج شوند

سازمان ملل: برای 50هزار سوری در مرز اردن کمک ارسال می شود

نامه وزیر کشور به همتای پاکستانی برای آغاز عملیات مشترک

الجزیره منتشر کرد؛ نتایج اولیه بازرسی از منزل سرکنسول سعودی در استانبول

شرکت های کره ای در ایران خواهند ماند

ادعای بی اساس ریاض درباره جزایر سه گانه ایرانی

بحران خاشقچی در عربستان را به شدت زیر نظر داریم

لاگارد سفر خود را به عربستان لغو کرد

حقیقتی که لاوروف درباره کلاه سفیدها گفت

بمباران مواضع کُردهای سوریه توسط جنگنده های آمریکایی

رویترز خبر برکناری سر کنسول عربستان را حذف کرد

گفتگوی وزرای خارجه آمریکا و ترکیه درباره سوریه و ایران

فرار سفیر عربستان از واشنگتن

آمریکا به دنبال توافق تجاری با ژاپن، اتحادیه اروپا و انگلیس

پایان نشست کابینه رژیم صهیونیستی برای بررسی تحولات نوار غزه

6 دقیقه ای که جهان را شوکه کرد؛آنچه در استانبول بر سر روزنامه نگار منتقد سعودی آمد/عکس

نتانیاهو باز هم ساکنین نوار غزه را تهدید کرد

توفان قاشقچی و تحریک اشتهای سیری ناپذیر ترامپ برای دوشیدن آل سعود

ترامپ: آل سعود متحد ما علیه ایران است

ساعت خاشقچی حاشیه ساز شد

فرود اضطراری هواپیمای حامل ملانیا ترامپ

کشف سرنخ های جدید از قتل جمال خاشقچی

هیچ کس مسوولیت نمی پذیرد

آمادگی گروه های مقاومت فلسطین برای مقابله با حمله رژیم صهیونیستی

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی خواستار حمله به غزه شد

هزینه سنگین سلاخی یک روزنامه نگار منتقد

عربستان سعودی از پایان قدرت نفتی روسیه خبر داد

ترامپ: به دلیل خاشقجی از عربستان فاصله نخواهم گرفت

سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا: واشنگتن با رویکرد اروپا برای حفظ برجام موافق نیست

شکل و محتوای رای موقت دیوان لاهه؛ به نفع ایران

مسمومیت 30 کودک و نوجوان بحرینی در بند آل خلیفه

ترامپ: عربستان سعودی متحد مهم آمریکا است؛ از ما سلاح می خرد

عامل آتش سوزی مسجدی در آمریکا به 24 سال زندان محکوم شد

آمریکا مواضع نیروهای هم پیمان خود در سوریه را بمباران کرد / 21 نفر کشته و زخمی شدند

بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره گفتگوی وزرای خارجه آمریکا و ترکیه

حیات وحش تماشایی زیمباوه

چرا خاشقجی مهم بود؟

توییتر: اکانت های روسیه و ایران را مسدود کردیم

سناتور آمریکایی، سعودی ها را مسئول قتل خاشقجی دانست

لغو سفر وزیر اطلاعات مصر به غزه، رام الله و تل آویو

آمادگی گروه های مقاومت فلسطین برای مقابله با حمله رژیم صهیونیستی

سازمان ملل: 11مرکز درمانی در الحدیده یمن تعطیل شده است

وزیر خارجه یونان استعفا کرد

صفحه نخست روزنامه های ورزشی، پنجشنبه 26 مهر؛ درهای باز و بسته!

برایان هوک: توافق جدیدی را با ایران می خواهیم

آشنایی با تانک کرار + عکس

گفتگوی وزرای خارجه آمریکا و ترکیه درباره سوریه و ایران

واکنش مسکو به تحریم های جدید آمریکا علیه ایران

انتقاد دکتر ظریف از تداوم اعتیاد آمریکا به تحریم

امروز 26 مهر؛ سالروز پرتاب فضاپیمای گالیله

تکرار تهدیدات وزیر جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه

آمریکا نیروهای هم پیمان خود را در سوریه بمباران کرد

بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا درباره دیدار پمپئو با اردوغان در ترکیه

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 26مهر

پیام بارزانی درباره روز سیاه

حمله جنگنده های آمریکایی به مواضع نیروهای کرد چندین کشته برجای گذاشت

انتشار نتایج بازرسی از خانه سرکنسول سعودی

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 26مهر

تشکیل اتاق جنگ اقتصادی

انگشتان خاشقجی قبل از قتل قطع شده است! + عکس تحقیقات

مسکو: می خواهیم جهانیان واقعیت مساله خاشقجی را بدانند

شش کشته در حمله جنگنده های آمریکایی به مواضع نیروهای کُرد در سوریه

دیدار نماینده ویژه پوتین در امور سوریه با وزیر خارجه عمان

چرا بن سلمان می تواند آمر قتل خاشقچی باشد؟

تمام تلاش ها برای آزادسازی گروگان ها انجام شود

جنگنده های آمریکایی مواضع کُرد ها را در سوریه بمباران کردند

پژوهشگر آمریکایی: قتل خاشقجی، تلخ ترین ترور سیاسی است

هلاکت شماری از مزدوران سعودی در تعز

انهدام مخفیگاه های داعش در مرز عراق با اردن

آمریکا در سوریه تروریست استخدام می کند

دی میستورا استعفا می دهد

در ماجرای جمال خاشقچی مراقب ایران باشید!

کنسول عربستان در استانبول برکنار شد +تکذیب

فرار سفیر عربستان از واشنگتن

پمپئو و چاووش اوغلو درباره سوریه و ایران گفت وگو کردند

روسیه: در انتظار اجرای توافق ادلب از سوی ترکیه هستیم

ترزا می: توافق بریگزیت قابل دستیابی است

روسیه سلاح های جدیدی را برای فروش به سیسی پیشنهاد داد

وزیر خارجه یونان استعفا داد

موضع جدید روسیه درباره ادلب سوریه

عربستان :خواستار خروج ایران از سوریه هستیم!

بیانیه روزنامه سعودی علیه خبرگزاری رویترز

مسمومیت 30 کودک و نوجوان بحرینی در بند آل خلیفه

موضع عراق درباره ربوده شدن خاشقجی

آمریکا تمایلی به مذاکره با اروپا بر سر اختلافات تجاری ندارد

ظریف: اعتیاد آمریکا به تحریم از کنترل خارج شده است

قتل خاشقچی هفت دقیقه طول کشیده است

امیر مکه در پرونده قتل خاشقجی، سپر بلا شد

جزییات قتل قاشقجی به روایت نیویورک تایمز؛ انگشتان ابتدا قطع شد

فرود اضطراری هواپیمای حامل ملانیا ترامپ

واقعیت پشت توییت های ترامپ چیست؟

واقعیت پشت توییت های ترامپ چیست؟