مطالب مرتبط:
شکل گیری پدیده جزیره گرمایی در تهران، اصفهان و شیراز/ایران در معرض کاهش امنیت غذایی و افزایش انواع بیماری ها
موسویان: تنش بین واشنگتن و تهران به طرز خطرناکی افزایش یافته است /بحران های منطقه در مقابل رویارویی نظامی ایران و امریکا ناچیز است
صادرات استان اصفهان افزایش و واردات کاهش یافت
دعوت 60 سفیر ایران به کمیسیون امنیت ملی / بررسی روابط تهران با کشورها
رژیم غذایی ایرانی ها غربی شده/افزایش بیماری های کلیوی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 6 مرداد 1397 ساعت 12:432018-07-28اقتصادي

شکل گیری پدیده جزیره گرمایی در تهران، اصفهان و شیراز/ایران در معرض کاهش امنیت غذایی و افزایش انواع بیماری ها


رییس سازمان هواشناسی کشور گفت: گرمایش جهانی پیامدهایی از جمله افزایش رخداد توفان، کاهش امنیت غذایی، افزایش انواع بیماری های انسان، - داود پرهیزکار (معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی کشور) در گفت وگو با ایلنا درباره تاثیرات گرمایش جهانی و تغییر اقلیم بر ایران و راهکارهای کاهش پیامدها و اثرات آن گفت: گرمایش جهانی ناشی از افزایش غلظت گازهای گلخانه ای و تغییر کاربری اراضی، موجب تغییرات آشکار بر اقلیم کشور شده است.

شکل گیری پدیده جزیره گرمایی در شهرهای بزرگ وی با اشاره به تاثیرات تغییر اقلیم در کشور تصریح کرد: افزایش دما، کاهش بارش و افزایش فراوانی رخداد پدیده های حدی جوی-اقلیمی در کشور به ویژه در دو دهه اخیر، از جمله اثرات تغییر اقلیم در ایران هستند.

در 49 سال اخیر (1395-1347) میانگین دمای کشور با شیبی حدود 4/ 0 درجه بر دهه افزایش یافته است و اثر آن بر دمای کمینه آشکارتر است.

این وضعیت در کلان شهرهای رو به توسعه همچون تهران، اصفهان و شیراز به سبب شکل گیری پدیده جزیره گرمایی بارزتر است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بررسی داده های دمایی ثبت شده در 33 ایستگاه سازمان هواشناسی کشور با آمار بلندمدت، نشان از روند گرمایش معنی دار در دوره 54 ساله (1340 _ 1393) دارد، خاطرنشان کرد: در 88 درصد ایستگاه ها، دمای کمینه افزایش معنی داری داشته است.

همچنین در 39 و 73 درصد ایستگاه ها، روند گرمایش معنی داری به ترتیب در روزهای یخبندان (دمای کمینه زیر صفر) و شب های گرم (با دمای بیش از 20 درجه) رخ داده است.

همچنین، تفاوت شبانه روزی دما (اختلاف بین دمای بیشینه و کمینه) با آهنگ 1/59 درجه بر دهه کاهش می یابد که با افزایش سریعتر دمای کمینه نسبت به دمای بیشینه در ایستگاه های کشور سازگار است.

از سال 1384 تاکنون دهک های نمایه خشکسالی کشور منفی بوده و طی این مدت کشور با خشکسالی انباشت شده مواجه شده است.

کشور با خشکسالی انباشت شده مواجه است پرهیزکار با بیان اینکه تغییرات بارش کشور نشان از کاهش آن با شیب 11 میلیمتر بر دهه دارد، اضافه کرد: علاوه بر کاهش بارش، تبخیر و تعرق پتانسیلی (نیاز آبی بالقوه) با شیب 54 میلیمتر بر دهه افزایش یافته است.

از سال 1384 تاکنون دهک های نمایه خشکسالی کشور منفی بوده و طی این مدت کشور با خشکسالی انباشت شده مواجه شده است.

همچنین تعداد ساعات آفتابی به طور میانگین 11 ساعت بر سال افزایش یافته و میانگین سرعت باد در بسیاری از نقاط کشور بویژه در شهرهای بزرگ، علاوه بر نوسانات شدید دارای روند کاهشی نیز بوده است.

کاهش میانگین بارش از مدیترانه تا افغانستان وی با بیان اینکه اثرات گسترش شهرها و ساخت و سازها بر کاهش سرعت باد و سایر پارامترها آشکار است، تصریح کرد: چشم انداز تغییر اقلیم کشور تا پایان قرن 21 میلادی با سناریوهای متفاوت در سازمان هواشناسی کشور شبیه سازی شده است، به استثنای سناریوی خوشبینانه RCP2.

6، در سه سناریوی دیگر، میانگین بارش از مدیترانه تا افغانستان با کاهش روبرو است.

درصورت عدم پایبندی کشورها به توافقنامه سال 2015 تغییر آب و هوای پاریس (COP21)، کاهش بارش در غرب و بخش هایی از شرق ایران تا 20 درصد و در سوریه، اردن، فلسطین و عراق تا 30 درصد در مقایسه با بلندمدت خواهد بود.

افغانستان نیز تا 20 درصد کاهش بارش را تجربه خواهد کرد.

افزایش دمای 5.

2 در کشور در صورت عدم پایبندی به توافقنامه پاریس رییس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه کاهش بارش و خشکسالی از دهه 2050 در مقایسه با وضعیت فعلی تشدید می شود، یادآور شد: درصورت عدم پایبندی به توافقنامه پاریس، میانگین دمای کشور حدود 5.

2 و درصورت پایبندی به آن 1/3 درجه نسبت به دوره 2005-1986 افزایش می یابد.

تنها منطقه ای که احتمال افزایش بارش در آن وجود دارد، جنوب شرق کشور است، ولی نوع بارش ها در این منطقه ناگهانی و سیل آسا خواهد بود.

پرهیزکار با تاکید براینکه براساس پیش بینی ها بیشترین کاهش بارش به ترتیب در منطقه زاگرس و شمال غرب رخ خواهد داد، افزود: منطقه زاگرس علاوه بر بیشترین کاهش بارش با بیشترین افزایش دما نیز مواجه خواهد شد.

تنها منطقه ای که احتمال افزایش بارش در آن وجود دارد، جنوب شرق کشور است، ولی نوع بارش ها در این منطقه ناگهانی و سیل آسا خواهد بود.

این شرایط اقلیمی ایجاب می کند که ایران ضمن حضور فعال در توافقنامه پاریس، مطالبه گری خود برای پیامدهای گرمایش جهانی در کشور را از جامعه جهانی داشته باشد.

کاهش امنیت غذایی و افزایش انواع بیماری ها از اثرات تغییر اقلیم وی با اشاره به دیگر پیامدهای گرمایش جهانی زمین در کشور گفت: گرمایش جهانی پیامدهایی مانند افزایش فراوانی رخداد پدیده های حدی جوی-اقلیمی، وقوع بارش های سنگین و ناگهانی (علیرغم کاهش کلی میانگین بارش)، افزایش رخداد توفان، کاهش عملکرد محصولات زراعی و باغی، کاهش امنیت غذایی، حذف یا جایجایی برخی گونه های جانوری و گیاهی، افزایش انواع بیماری های انسان، دام و گیاه، کاهش تنوع زیستی و موجودات دریایی، کاهش چشمگیر پهنه های اقلیم مرطوب و افزایش اقلیم خشک کشور، افزایش روند بیابان زایی، کاهش کیفیت شاخص زیست اقلیمی و کم رونق شدن گردشگری، افزایش بیماری های مناطق گرمسیری مانند مالاریا، افزایش ریسک سرمایه گذاری در بخشهای کشاورزی، افزایش خسارت ناشی از حوادث غیرمترقبه، کاهش اعتماد به برنامه ریزی و بودجه سالانه و همچنین افزایش مهاجرت از مناطق در معرض مخاطره را در کشور به دنبال خواهد داشت.

علیرغم چالش ها و پیامدهای زیانبار تغییر اقلیم، با مدیریت صحیح می توان از برخی فرصت های آن در جهت رشد اقتصاد و افزایش تعاملات بین المللی استفاده کرد.

لزوم استفاده از منابع عظیم خورشیدی در مناطق مرکزی و جنوبی کشور معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص راهکارهای کاهش پیامدها و اثرات تغییر اقلیم و گرمایش جهانی، تاکید کرد: علیرغم چالش ها و پیامدهای زیانبار تغییر اقلیم، با مدیریت صحیح می توان از برخی فرصت های آن در جهت رشد اقتصاد و افزایش تعاملات بین المللی استفاده کرد.

وی ادامه داد: از جمله این فرصت ها، تبدیل ایران به قطب تولید انرژی پاک با استفاده از منابع عظیم انرژی خورشیدی در مناطق مرکزی و جنوبی کشور است.

هم اکنون کشورهای اروپایی در شمال آفریقا (مانند مراکش با بزرگترین مزرعه انرژی خورشیدی جهان)، با ایجاد مزارع/ نیروگاه های خورشیدی، برق تولیدی را از طریق مدیترانه به اروپا منتقل می کنند.

کشور عربستان نیز درحال سرمایه گذاری کلان در این بخش است.

جایگزینی انرژی باد، امواج دریا و به ویژه انرژی خورشیدی سبب می شود تا سوخت های فسیلی برای مصارفی غیر از تولید انرژی استفاده شده و تا حدی نیز برای نسل های آینده ذخیره شود.

جایگزینی انرژی باد، امواج دریا و خورشید به جای سوخت های فسیلی رییس سازمان هواشناسی کشور بیان کرد: همچنین جایگزینی انرژی باد، امواج دریا و به ویژه انرژی خورشیدی سبب می شود تا سوخت های فسیلی برای مصارفی غیر از تولید انرژی (مانند پتروشیمی، .

) استفاده شده و تا حدی نیز برای نسل های آینده ذخیره شود که پیامد آن کاهش تولید گازهای گلخانه ای است، از سوی دیگر حرکت به سوی اقتصاد بدون نفت نیز از دیگر راهکارها است که در صورت پایبندی کشورها به توافقنامه پاریس، مطابق پیش بینی ها تقاضای جهانی نفت تا سال 2030 به یک چهارم مقدار کنونی کاهش می یابد، چنین وضعیتی بدون برنامه ریزی صحیح می تواند تهدیدی برای اقتصادهای وابسته به نفت باشد.

تغییر تدریجی رژیم غذایی مردم پرهیزکار با بیان اینکه برنامه ریزی و حمایت از شرکت های دانش بنیان برای ارتقای دانش و فناوری های نوین در حوزه تولید انرژی تجدیدپذیر خورشیدی، امواج دریا، باد و زمین گرمایی و صدور محصولات یاد شده از دیگر راهکارهای قابل استفاده است، خاطرنشان کرد: برنامه ریزی برای تغییر تدریجی رژیم غذایی مردم در راستای کاهش یا حذف محصولات با محدودیت اقلیمی، تولید دانش سازگاری با اقلیم و ایجاد رشته های تحصیلی مرتبط با مهندسی اقلیم با هدف بهبود سیستم ها در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و سامانه های با بهره وری بالای انرژی و رهبری علمی در منطقه، امکان کشت دوم برخی محصولات با نیاز آبی کم با توجه به تغییر رژیم دمایی و کاهش یا حذف روزهای یخبندان در برخی مناطق کشور از راهکارهایی است که می توان برای مقابله با پیامدها و اثرات گرمایش جهانی استفاده کرد.

تدوین قانون افزایش تاب آوری و سازگاری با تغییر اقلیم و تدوین احکام آن در برنامه های توسعه 5 ساله و پشتیبانی دولت از صنعت بیمه از راهکارهای مقابله با اثرات این پدیده است.

وی با اشاره به رئوس برنامه های بنیادی برای سازگاری با تغییر اقلیم گفت: تدوین قانون افزایش تاب آوری و سازگاری با تغییر اقلیم و تدوین احکام آن در برنامه های توسعه 5 ساله، تشویق و پشتیبانی دولت از صنعت بیمه، تدوین سیاست های جدید کشت و برنامه جامع سازگاری با تغییر اقلیم در بخش کشاورزی، ایجاد سامانه ملی پایش و پیش نگری حسابداری آب با هدف به روزرسانی خودکار بیلان آب برای ارتقای مدیریت منابع آب، اجرای بند 7 و 8 سیاست های کلان نظام (مصوبه مجمع تشخیص مصلحت) برای شناسایی بلایای جوی و اقلیمی و پیش بینی آن ها نیز از دیگر راهکارهایی ارائه شده برای مقابله با این پدیده است.

رییس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اجرای سیاست های کلان زیست محیطی در راستای افزایش مقاومت اقتصاد کشور نسبت به تغییر اقلیم تصریح کرد: بکارگیری سیاست های توسعه ای جایگزین کشاورزی و باغداری در مناطق روستایی متأثر از خشکسالی و تغییر اقلیم، مانند حمایت از توسعه صنایع کوچک در مناطق روستایی برای کاهش مهاجرت روستاییان، حمایت از برنامه های آبخیزداری، حفظ، احیاء، اصلاح و بهره برداری اصولی از منابع طبیعی، تدوین بسته های حمایتی از بیمه بلایای جوی-اقلیمی، اجرا و عملیاتی کردن سامانه های نوین هشدار مخاطرات جوی و اقلیمی، بازنگری در استانداردها و دستورالعمل های مهندسی آب، عمران و طراحی تاسیسات زیرساختی، توسعه همکاری ها و تعاملات بین المللی برای کاهش پیامدهای زیانبار ناشی از تغییر اقلیم و مدیریت تغییر اقلیم با تدوین برنامه ها برای تبدیل چالش و تهدید به فرصت از دیگر اقداماتی است که می توان برای کاهش اثرات تغییر اقلیم انجام داد.


کلید واژه ها: افزایش - کشور - سازمان هواشناسی کشور - سازمان هواشناسی - خشکسالی - وزیر راه و شهرسازی - کاهش - هواشناسی - پدیده - گازهای گلخانه ای - وزیر راه - جهانی - جزیره - ایران - شهرسازی - بارش - نشان - اصفهان - بیماری - امنیت - معاون - انواع - شیراز - منفی - وزیر - بزرگ - درصد - تفاوت - توسعه - شبانه

آخرین اخبار سرویس:
عملیات اجرایی پروژه 381 هکتاری آبیاری کم فشار در خوانسار آغاز شد

حقوق سوم معوق کارگران هفت تپه پرداخت شد

مسکن تا شب عید ارزان می شود؟

دلار ارزان شد، کالاها گران ماند

سکته های مکرر بازار ارز

قیمت دلار و طنازی هایش در بازار!

اظهارات دبیر کل جامعه اسلامی کارمندان درباره افزایش حقوق

تصاویر| روزنامه های پنجشنبه 22 آذر

کژراهه قیمت گذاری خودرو

دم و بازدم دلا ر در جو 9 هزار

نگاهی به نوسانات نرخ دلار پتروشیمی ها در سامانه نیما

استخدام 3 رده شغلی در یک شرکت طراحی و مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی

موفقیت سیاست های بانک مرکزی در کنترل بازار ارز

استخدام مونتاژکار صندلی اداری جهت شرکتی در چهاردانگه

تولید نفت ایران بعد از تحریم ها به سطح قبل بازمی گردد/ سهمیه بندی و تغییر قیمت بنزین انجام نمی شود

ماجرای احتکار ماشین های بهمن خودرو چیست؟/ پول بدهید، خودروی دیگر تحویل بگیرید!

24 آذر ؛ آخرین مهلت ثبت نام کارت سوخت

استخدام ویزیتور با حقوق ثابت و پورسانت در تهران

37 زن سرپرست خانوار درخمین تسهیلات اشتغال دریافت کردند

سرمایه گذاری های فناورانه در استان اردبیل حمایت مالی می شود

تصمیم سهمیه بندی و تغییر قیمت بنزین مطرح نیست

تولید سالانه زعفران در افغانستان به 13 تن رسید

تولید زعفران افغانستان رکورد زد

تولید اوپک با کاهش تولید ایران افت کرد/رشد تولید سعودی ها خنثی شد

سرمایه گذاری های فناورانه در استان اردبیل حمایت مالی می شود

تولید نفت ایران بعد از تحریم ها به سطح قبل بازمی گردد/ دولت تصمیمی برای سهمیه بندی یا تغییر قیمت بنزین ندارد

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در تهران

آیا اجرای توافق پاریس برای ایران منفعت دارد؟

ثبت کارت سوخت فقط تا 2 روز دیگر

ران بره شکر اندود شده با عسل

کاریکاتور اینم معجزه رییس صداوسیما!

لزوم عرضه محصولات ارگانیک مورد نیاز در میادین میوه و تره بار

استخدام رویه کوب ماهر و نیمه ماهر برای شرکتی در تهران

استخدام حسابدار مسلط به نرم افزار هلو در محدوده بازار تهران

کاهش نرخ 6 ارز بین بانکی

استخدام کارمند فروش در شرکت معتبر بازرگانی قطعات خودرو

قیمت اجناس باید ثابت، سپس کاهش یابد

تجهیز تاکسی های تهرانی به پرداخت الکترونیک

نرخ ارز آزاد و ثانویه در حال یکی شدن است

مذاکرات صلح یمن؛ دبیرکل سازمان ملل متحد وارد سوئد شد+عکس

40 هزار راه شریانی زیرپوشش طرح زمستانی ترافیک

37 زن سرپرست خانوار درخمین تسهیلات اشتغال دریافت کردند

اراضی کشاورزی خلخال افزایش یافت

200 متقاضی وام بافت فرسوده خراسان شمالی به بانک معرفی شدند

طرح های آبیاری کم فشار به حفظ سطح زیر کشت گلپایگان کمک می کند

اراضی کشاورزی خلخال افزایش یافت

تفاوت های جنسیتی در زمینه سوءمصرف موادمخدر

لایه چینی نقوش ایرانی روی چوب

افزایش 13 درصدی صادرات غیر نفتی

نرخ دلار ثابت ماند

رییس سازمان راهداری: دلایل بروز مشکلات کامیون داران بررسی می شود

40 روستای ایلام به ایستگاه دیجیتال مجهز می شوند

قیمت گذاری خودرو بر چه مبنایی خواهد بود؟

طرح های آبیاری کم فشار به حفظ سطح زیر کشت گلپایگان کمک می کند

200 متقاضی وام بافت فرسوده خراسان شمالی به بانک معرفی شدند

استخدام کمک آشپز جوان جهت کار در کترینگ

استخدام کمک آشپز ماهر جهت رستوران - تهران

عرضه مرغ آماده طبخ به قیمت 12 هزار و 550 تومان

استخدام آشپز حرفه ای ایرانی پز جهت رستوران

اجرای طرح حفاظت مشارکتی منابع طبیعی در استان

استخدام آشپز در شرق تهران

پرداخت 112 میلیارد ریال برای واحدهای روستایی مراغه

افزایش قیمت لاستیک خودرو در بازار

به فکر یک سقف اند...

121 متخلف در سبزوار به تعزیرات حکومتی معرفی شدند

لزوم عرضه محصولات ارگانیک مورد نیاز در میادین میوه و تره بار

سهمیه بندی و تغییر قیمت سوخت مطرح نیست

حرکت مارپیچ گروه خودرویی در جاده تالار/خودرویی همچنان بلاتکلیف تعیین قیمت+ نمودار

چرا پیتزا تا این حد اعتیادآور است؟

قیمت احتمالی و زمان عرضه سامسونگ گلکسی اس 10 لو رفت

دستور روحانی برای کاهش قیمت کالاها

پروژه 559 هکتاری آبیاری نوین در گلپایگان افتتاح شد

اطلاعیه مهم بانک ملی در خصوص گروه ملی فولاد

خبرهای خوش برای کارگران فولاد در راه است

واردات نفت خام چین رکورد زد

پاک کردن صورت مساله و فقری که همه گیر می شود

هدرروی 25درصدی آب در ایران به دلیل فرسودگی شبکه

خبرهای خوش برای کارگران فولاد در راه است

حذف دلار از مبادلات اقتصادی اروپا هدف اصلی راه اندازی SPV است

60 میلیارد ریال صرف ارتقای گردشگری روستای استاد فاروج شد

121 متخلف در سبزوار به تعزیرات حکومتی معرفی شدند

معافیت های ارزی پاسخگوی مشکلات صادرکنندگان نیست

کنتور هوشمند در افزون بر هزار چاه کشاورزی یزد نصب شد

تدوین فرصت های سرمایه گذاری نیاز اصلی جذب سرمایه گذاری است

646پرونده تخلف نانوایان استان اردبیل رسیدگی شد

80 میلیارد ریال محموله چوب قاچاق در ممسنی کشف شد

50 درصد معابر روستاهای گنبد نیازمند آسفالت است

بخش صنعت البرز آماده تجاری سازی علم

28 هزار تن سویا از کشاورزان استان اردبیل خریداری شد

85 میلیون تردد در محورهای مواصلاتی چهارمحال و بختیاری ثبت شد

فرودگاه سمنان در انتظار اعلام زمان قطعی پروازها

پیش بینی قیمت و میزان نفت صادراتی ایران در سال آینده

اسکله جدید برای اروند رود

صف های انتظار برای بیماران پیوندی طولانی تر شده

آغاز فاز جدید کمک آلمانی ها برای مدیریت زاینده رود

کشت و صنعت کارون را به سرنوشت هفت تپه دچار نکنیم

نرخ ارز آزاد و ثانویه در حال یکی شدن است

به فکر یک سقف اند...

جنگل شمال دیگر نفس نمی کشد!

آغاز بکار بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنعت چاپ و بسته بندی

شکل گیری پدیده جزیره گرمایی در تهران، اصفهان و شیراز/ایران در معرض کاهش امنیت غذایی و افزایش انواع بیماری ها

شکل گیری پدیده جزیره گرمایی در تهران، اصفهان و شیراز/ایران در معرض کاهش امنیت غذایی و افزایش انواع بیماری ها