مطالب مرتبط:
واکنش خداداد عزیزی به حضور بیش از حد ملی پوشان در فضای مجازی
کسب رتبه برتر راهداری کرمانشاه در سیزدهمین جشنواره ملی روابط عمومی های کشور
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی: تلگرام هرگز رفع فیلتر نخواهد شد
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی:
قیمت مرغ تابع عرضه و تقاضا است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 3 مرداد 1397 ساعت 18:262018-07-25سياسي

اثرگذاری ملی هدف شناسایی نخبگان است/ تناسب میان عرضه و تقاضا در فضای علمی و عملی کشور وجود ندارد


برنامه «رو در رو» سه شنبه 2 مرداد 1397 با موضوع ظرفیت سازی برای جذب و بکارگیری نخبگان با حضور عبدالرضا مصری، نماینده مجلس، محمد مهدی نوری نژاد معاون سابق وزارت علوم همچنین محمد ناطق مدرس دانشگاه و محمدرضا سعیدی دکترای مدیریت کسب و کار های بین المللی و کار .

- " برنامه رو در رو سه شنبه 2 مرداد 1397 با موضوع ظرفیت سازی برای جذب و بکارگیری نخبگان با حضور عبدالرضا مصری، نماینده مجلس، محمد مهدی نوری نژاد معاون سابق وزارت علوم همچنین محمد ناطق مدرس دانشگاه و محمدرضا سعیدی دکترای مدیریت کسب و کار های بین المللی و کار آفرینی ازسوئد به روی آنتن رفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از شبکه چهار سیما، برنامه رو در رو سه شنبه 2 مرداد 1397 با موضوع ظرفیت سازی برای جذب و بکارگیری نخبگان با حضور عبدالرضا مصری، نماینده مجلس، محمد مهدی نوری نژاد معاون سابق وزارت علوم همچنین محمد ناطق مدرس دانشگاه و محمدرضا سعیدی دکترای مدیریت کسب و کار های بین المللی و کار آفرینی ازسوئد به روی آنتن رفت.

ناطق در مورد ساز و کار فعلی شناسایی نخبگان در کشور و اشکال در این تشخیص گفت: هدف مشخصی که در شناسایی نخبگان دنبال می شود اثرگذاری ملی است و در این مهم غفلت شده و آیتم هایی، چون رتبه در کنکور ملاک انتخاب بوده در حالیکه باید فعالیت اثر بخش را ملاک نخبگی دانست و از آن افراد حمایت کرد.

این مدرس دانشگاه برچسب نخبگی را باعث ایجاد موقعیتی برای افراد نخبه دانست و افزود: این موقعیت باعث ایجاد توقعی در فرد و جامعه می شود.

مهدی نژاد، معاون سابق وزارت علوم در مورد آمار 14 هزار نخبه در کشور و برنامه ریزی برای آن ها نسبت به استفاده از ظرفیت و توانایی این نخبگان، اظهار کرد: وضعیت اشتغال و کار آفرینی نخبگان دانشگاهی نیاز به چاره اندیشی دارد و 12.

1 درصد بیکار کشور عمدتاً نخبگان دانشگاهی هستند و از سال 86 موضوع فعالیت های دانش بنیان مطرح شد با این امید که آینده روشنی را برای نخبگان دانشگاهی ترسیم کنیم و امروز شاهد وجود 44 پارک علم و فناوری در کشور هستیم و حدود 60 هزار نفر در شرکت های دانش بنیان فعال هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر 4 میلیون و 300 هزار دانشجو داریم و این فرصت شغلی در حوزه دانش بنیان برای دانشجویان بسیار کم است و ظرفیت فعلی اشتغال فارغ التحصیلان یک سال را هم پوشش نمی دهد.

معاون سابق وزارت علوم با یادآوری اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: ما نتوانستیم تناسب میان عرضه و تقاضا در فضای علمی و عملی کشور ایجاد کنیم.

ناطق نیر در مورد خلاء های ساختاری جذب نخبگان در کشور گفت: با تعریفی که ابتدا بیان کردم موضوع اثر بخشی را ملاک قرار دهیم می توانیم ساختار را بر اساس ارزش ایجاد شده در نظر گرفت و در سازمان های دولتی بحث جذب نخبگان آمار چندانی ندارد و در سازمان های دولتی انگیزه و ارزش جذب نخبه چندان اهمیتی ندارد و امکان نگهداری نخبگان در یک سازمان دولتی وجود ندارد و اگر هم وارد شود رشد لازم اتفاق نمی افتد.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: بخش خصوصی ارزش جذب نخبگان را درک نکرده، اما بسیار استقبال می کند از حضور نخبگان در مجموعه خودشان.

فرهنگ بازار در محصولات دانش بنیان اصلاح شودمهدی نژاد در بحث بازار و فاصله ایده تا محصول در حوزه فعالیت های اقتصادی کشور گفت: در دنیا به این صورت است که از مجموع ایده ها یک ایده به محصول منجر می شود و مابقی سنگ بنای طرح های دیگر می شوند در کشور ما نیز به همین صورت است و البته در حوزه بازار با مشکلات عدیده ای رو به رو هستند و در بخش تولید و اثبات و پرورش ایده زیر ساخت های خوبی در کشور داریم و بزرگترین معضل توسعه اقتصاد دانش بنیان در شرایط فعلی بازار است.

وی به پیچیدگی های بازار اشاره کرد و افزود: باید فرهنگ بازار اصلاح شود و مکانیزم آن در کشور حل شود.

اکوسیستم نخبگی مدیریت شودسعیدی با ارتباط تلفنی در مورد اقتصاد دانش بنیان در داخل کشور در مقایسه با سایر کشور ها تأکید کرد: اگر می خواهیم اقتصاد دانش بنیان خوبی داشته باشیم باید زیست بوم دانش بنیان را بر اساس نیاز فعالان به درستی فراهم کرد و مهمترین آن مالکیت معنوی ایده است که باید به رسمیت شناخته شود و نهاد های تأمین کننده مالی و نهاد های دانش باید حمایت گر باشند و خود نظام نوآوری باید در این اکوسیستم اجزایی داشته باشد که نتیجه آن کارآفرینی باشد و در این صورت تخصیص منابع کارآمد خواهد بود و باید مدیریت این اکوسیستم به نحو احسن انجام شود.

این استاد کارآفرینی در دانشگاه به شناسایی فرصت ها در مورد نخبگان اظهار کرد: با وجود نخبگان خوب به درستی از آن استفاده نکردیم و آیا دانشجویان و نخبگان مهارت ایجاد یک استارت آپ را در دانشگاه می آموزد؟ البته باید اکوسیستم به این نحو برنامه ریزی شود و مهارت های لازم را به نخبگان بیاموزد.

3 هزار میلیاد به صندوق نوآوری اختصاص یافتمصری نماینده مجلس در مورد موقعیت بنیاد ملی نخبگان به مظلومیت این نهاد اشاره کرد و ادامه داد: از زمانیکه مقام معظم رهبری بر توجه به نخبگی تأکید داشتند این بنیاد ایجاد شد و یک مرکز برای نخبگان ایجاد شد، اما تعریف های لازم در تعریف با دستگاه های اجرایی دچار نقص هستیم و پیوند هایی که بر اساس قانون با چهار بخش باید برقرار کند مطابق مصوبه مجس دارای بودجه و اهرم مالی شد و سه هزار میلیاد تومان برای صندوق نوآوری و شکوفایی از صندوق توسعه ملی پیش بنی کردیم با تسهیلات بدون سود و با سختگیری کمتر در وثیقه مربوط به سایر تسهیلات ارائه شده تا شرایط روان و سهل تر شود.

کشور های موفق پژوهش را به نخبگان می سپارندمصری بخش هایی، چون نهاد های عمومی و دولتی، بخش خصوصی و بخش تعاونی را محور عمل نخبگان و ایده آن ها مطرح کرد و گفت: در تبدیل ایده به عمل لازم است که ایده به بخشی از دولت و یا مجموعه خصوصی ارتباط بگیرد و در ارتباط با بدنه دولت نخبگی از بین می رود همچنان که اگر هم نخبگان دنیا هم در موقعیت یک اداره قرار بگیرند به نوعی دست بسته می شوند در حالیکه کشور های موفق در بخش خصوصی با نخبگان به صورت پروژه ای قرار داد می بندند و کار های تحقیقاتی مفید انجام می دهند و در کشور ما چنین موضوعی وجود ندارد.

شرایط اقتصادی دشوار کار استارت آپ ها را سخت کردهناطق مهمترین دغدغه نخبگان کشور را در ایفای نقش در جامعه و اقتصاد کشور را با تکیه بر اقتصاد دانش بنیان، سرمایه گذاری خطرپذیر دانست و گفت: مجموعه برآیند های این نوع از سرمایه گذاری نشان داده که این کسب و کار ها موفق بوده اند و دولت از استارت آپ ها حمایت نکرده و شرکت های دانش بنیان با نخبگان به عنوان تأمین کننده مالی امکان پذیریش این ریسک را نداشتند و در شرایط سخت اقتصادی موقعیت دشواری برای تمام کسب و کار ها ایجاد می شود.

مهدی نژاد به قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و افزود: روح این قانون در سال 1389 مشمول نخبگان هم می شود و صندوق نوآوری و شکوفایی قرار نبود جز حمایت نقش دیگری ایفاء کند و قرار نبود با منطق بازار کار کند در حالیکه مقرر بود تا پایان برنامه پنجم توسعه 60 هزار شرکت دانش بنیان تأسیس شود و در این اقتصاد شکل گرفته ارزش افزوده آن سودآور خواهد بود.

وی ادامه داد: صندوق نوآوری مقرر بود از کارگزاران استفاده کند و حدود 4600 مورد درخواست به صندوق توسعه برای حمایت ارائه شده است و فرصت زمانی از دست رفته است و دانشجویان نخبه با شور و شوق نیازمند تضمین بازار بودند و برای ادامه حیات حمایت جدی نیاز داشتند و مشخص نیست که چه میزان اعتبار به آن ها تخصیص یافته است و باید این قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان را به درستی اجرا کنیم.

مصری در موضوع تجاری سازی ایده ها و فاصله اجرا تا ایده اظهار کرد: در دنیا همه ایده ها در مسیر اجرا قرار نمی گیرند و مکانیزم های بسیاری هست که این ایده ها بررسی شود و ایده در مرحله خرید نیز به صورت چند مرحله ای خریداری می شود و در چند نوبت بر اساس مطلوبیت مورد اقبال قرار می گیرد و حتی در نوعی دیگر سفارش ایده و اختراع می دهند بر اساس نیاز خود و شرکت و فعالیت های مربوطه در حالیکه برخی تصور می کنند باید از هر ایده ای حمایت کرد و صندوق نوآوری از هم ایده ها حمایت کنند و در دنیا بخش خصوصی ایده ها را بررسی کند.

وی تصریح کرد: اختیار تصویب تسهیلات در اختیار صندوق نوآوری نیست و باید نخبگی و شرکت های دانش بنیان تأیید شود و ضوابطی در این رابطه است و، اما ریسک 100 درصدی بر عهده صندوق نیست تا 80 درصد ریسک را پوشش می دهند و باید ضمانت 10 درصدی از سوی شرکت ها آورده شود و در حال حاضر صندوق خود را شکوفا کرده و نه نخبگان را و امیدواریم که این مهم محقق شود.

همچنین در این برنامه با پخش مستند گزارشی از نخبگان و نیاز های آن ها فضای فعلی و بستر مورد نیاز ترسیم شد.

برنامه رو در رو کاری از گروه سیاسی شبکه چهار سیما هر هفته دوشنبه ها ساعت 21 پخش می شد که با تغییر در زمانبندی کنداکتور به روز های سه شنبه ساعت 19 منتقل شده، تهیه کننده این برنامه را سید مهدی حسینی از پیشکسوتان عرصه رسانه و اطلاع رسانی بر عهده دارد.


کلید واژه ها: نخبگان - دانشگاه - وزارت علوم - محمد - بین المللی - معاون - وزارت - کشور - برنامه - ناطق - علوم - دانشجو - مدیریت - مهدی - اقتصاد مقاومتی - فارغ التحصیلان - شنبه - نوری - اشتغال - برنامه ریزی - دانشجویان - نخبه - خبرگزاری - علمی - فناوری - انتخاب - اقتصاد - گزارش - تشخیص - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارمند خانم در یک موسسه معتبر در البرز

صندلی های خالی در کنفرانس بین المللی «داووس صحرا»+ ویدئو

تعلل دانشگاه ها در رسیدگی به موقع به پرونده متقاضیان جذب

روزنامه کیهان :محاسبات دشمن را به هم بریزید نه برعکس!

عدم مشورت رییس جمهور با حامیانش در سرمقاله روزنامه ستاره صبح

تعزیه شهادت حضرت عباس (ع) در سنندج شبیه خوانی شد

وزیر اطلاعات از مرز مهران بازدید کرد

طرح استفساریه مستثنی شدن شهردار تهران تقدیم هیات رییسه مجلس شد

سکونت گاه های زیرزمینی؛ هنر خلاقانه بشر در آشتی کردن با طبیعت

حسن پور: نظر مجلس نسبت به وزرای پیشنهادی صنعت، اقتصاد و کار مثبت است

استخدام فروشنده در محدوده حکیم نظامی اصفهان

استخدام نیروی خانم برای کار فروشندگی در خراسان جنوبی

استخدام گروه صنعتی کشاورز

امیر «علی اوجاقی» فرمانده دانشگاه افسری امام علی(ع) شد

سرلشکر صفوی درگذشت پدر سردار حاجی زاده را تسلیت گفت

FATF غیرعلنی در مجلس/ توطئه علیه نفت تهران در ریاض/ صعود با دست خالی

نقش کلیدی زنان در رسیدن به جامعه بالنده

مشکل جدید آل سعود

سخن نگاشت | مسئولیت داشتن یعنی به مردم نزدیک تر شدن

اروپای بدون زباله از امروز

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | چهارشنبه 2 آبان 97

جانشین جدید فرمانده ناجا منصوب شد

بررسی الگوی پیشرفت ایران در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام

مسجدی که به امر مستقیم امام حسن عسگری(ع) در قم بنا شد

پیام تسلیت سرلشکر صفوی خطاب به فرمانده نیروی هوا فضای سپاه

سکونت گاه های زیرزمینی؛ هنر خلاقانه بشر در به آشتی رسیدن با طبیعت

فرآیند انتخاب شهردار جدید روی میز شورا

حسن پور: نظر مجلس نسبت به وزرای پیشنهادی صنعت، اقتصاد و کار مثبت است

ایران برای مقابله با تحریم های آمریکا آماده است/بعد از تحریم ها اقتصادمان هوشمندتر شد/نمی توان کشوری که مادر امنیت در حوزه انرژی هست را محدود کرد

روحانی شهیدی که پیکرش در آمریکای لاتین کشف شد

استخدام کارمند بخش فنی در شرکت پژواک ارتباطات آتیه روشن

استخدام Android,IOS,Web Designer و DataBase Developer

ترویج خودکشی و مشروب خواری در برنامه زنده سیما !

رییس جمهور پنهان 1400 !

آداب و شاخصه های «زیارت بامعرفت» اربعین

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | چهارشنبه 2 آبان 97

ورود مجلس به افزایش حقوق / تغییر حقوق 2 بار در سال

استخدام نیروی خدماتی در یک شرکت معتبر محدوده کامرانیه

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در محدوده سهروردی

استخدام کارمند دفتری خانم در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام کارشناس اداری خانم در یک شرکت معتبر محدوده کامرانیه

استخدام مهندس الکترونیک خانم در یک شرکت معتبر در اصفهان

جهانگیری:در آینده با چالش بزرگی در صندوقهای بازنشستگی مواجه هستیم

عضو مجلس خبرگان: مگر دولت با دستور رحیم صفوی، احمدی نژاد و برخی اصولگرایان آمده که با دستور آنان برود

ابراز نگرانی شدید نمایندگان مجلس انگلیس از رواج گسترده فیلم های مستهجن/ زنان و دختران در مکان های عمومی امنیت ندارند/ جوان انگلیسی بعد از تماشای فیلم ضد اخلاقی خواهرش را تکه تکه کرد + فیلم

آشنایی با مقررات قانونی اجرای احکام مدنی

جمع بندی روز: سه شنبه، 01 آبان 1397

الگوی ویژه پیشرفت ایران در دستور کار مجمع تشخیص

اظهارات ذوالنور درباره کانال جدید مالی ایران و اروپا

مرگ دلخراش عروس مشهدی که از زیارت کربلا برمی گشت ! + جزییان

ثبت خاطرات با زخم بر تن درختان+عکس

رعد و برق‎های ترسناک+فیلم

استقلال و مشارکت نهادهای مدنی به رسمیت شناخته شود/مقابل وزیر بهداشت محکم تر بایستید‍!

این ملت نمی ترسد

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | چهارشنبه 2 آبان 97

تبلور مسئولیت اجتماعی در اداره و مدیریت شهرداری کلانشهر تهران

جعفر بلوری محاسبات دشمن را به هم بریزید نه برعکس!

این ملت نمی ترسد

عکس «ممنوعه» امیرحسین آرمان

وحدتی در گفت وگو با فارس: انتقادات بسیاری از شریعتمداری وجود دارد/ مدیریت خوبی از تیم اقتصادی دولت ندیدیم

بیست و نهم مهرماه نود و هفت /کلوزآپ/ روز استعفا...

ماکیاولی اشتباه می کرد...

تجربیات و نکات ضروری سفر اربعین که باید حتما بدانید

قهوه چی خوش ذوق عراقی/ عکس

نظافت مسیر پیاده روی توسط زائران/ عکس

واردات بیش از 8 تن عینک آفتابی به کشور

وجود عقرب در غذای دانشگاه +عکس

جانشین جدید فرمانده ناجا منصوب شد

بنیاد تعاون سپاه از شرکت توسعه اعتماد مبین خارج شد

استخدام ویزیتور حضوری با مزایا در یک شرکت معتبر در قزوین

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام کارمند حقوقی خانم با مزایا در یک موسسه حقوقی معتبر

استخدام منشی و مسئول دفتر مدیر عامل در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارمند اداری و اجرایی،مسئول دفتر در محدوده سعادت آباد

استخدام برنامه نویس IOS در شرکت داده پردازان اندیشه خلاق شایان

تایید حکم اعدام دو مفسد اقتصادی در دیوان عالی کشور

کنایه طلایی به نحوه عملکرد آخوندی در شهرداری/ حضور در شهرداری نه به مصلحت آقای آخوندی است و نه مردم

چه کنیم فرشتگان برایمان بنایی از طلا و نقره بسازند؟

استخدام روانشناس در یک مجموعه معتبر در یزد

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در شرکت تاکسی ماکسیم در زاهدان

هیأت نظارت برخی اقدامات محمود صادقی را خلاف وظایف نمایندگی اعلام کرد

پدر معتاد پسر 30 ساله اش را در نازی آباد آتش زد ! + جزییات

فال آنلاین دیوان حافظ چهارشنبه دوم آبان ماه 97

برخورد کریمانه خداوند با زائران امام حسین(ع) در روزقیامت

خوش به حال این فرزند .../ عکس

انتقاد نماینده کشورمان از بنگاه تبلیشعاتی دولت انگلیس

مدافعان کنکور همان مافیا ست

رنج زنان نهاوند در مزارع گوجه

نقشه نوسازی یک نهاد صنفی هنری

نفس های آخر «تالاب صالحیه»

کلاه قرمزی اولش مورچه بود

بگویید سوداگری آموزشی ،نه مافیا

مافیای آموزشی و راهبرد گفتار درمانی!

قصه خودتان را تعریف کنید

وقتی دیگران را مسخره می کنیم

بازی برد - برد رسانه با مافیای کنکور

خانه ارواح(قسمت چهارم)

هانیه عاشق مدرسه است

مبارزه وزیر با مافیای آموزشی

استخدام بازاریاب تلفنی با مزایا در دفتر معماری معتبر در تهران

اثرگذاری ملی هدف شناسایی نخبگان است/ تناسب میان عرضه و تقاضا در فضای علمی و عملی کشور وجود ندارد

اثرگذاری ملی هدف شناسایی نخبگان است/ تناسب میان عرضه و تقاضا در فضای علمی و عملی کشور وجود ندارد