مطالب مرتبط:
واکنش خداداد عزیزی به حضور بیش از حد ملی پوشان در فضای مجازی
کسب رتبه برتر راهداری کرمانشاه در سیزدهمین جشنواره ملی روابط عمومی های کشور
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی: تلگرام هرگز رفع فیلتر نخواهد شد
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی:
قیمت مرغ تابع عرضه و تقاضا است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 3 مرداد 1397 ساعت 18:262018-07-25سياسي

اثرگذاری ملی هدف شناسایی نخبگان است/ تناسب میان عرضه و تقاضا در فضای علمی و عملی کشور وجود ندارد


برنامه «رو در رو» سه شنبه 2 مرداد 1397 با موضوع ظرفیت سازی برای جذب و بکارگیری نخبگان با حضور عبدالرضا مصری، نماینده مجلس، محمد مهدی نوری نژاد معاون سابق وزارت علوم همچنین محمد ناطق مدرس دانشگاه و محمدرضا سعیدی دکترای مدیریت کسب و کار های بین المللی و کار .

- " برنامه رو در رو سه شنبه 2 مرداد 1397 با موضوع ظرفیت سازی برای جذب و بکارگیری نخبگان با حضور عبدالرضا مصری، نماینده مجلس، محمد مهدی نوری نژاد معاون سابق وزارت علوم همچنین محمد ناطق مدرس دانشگاه و محمدرضا سعیدی دکترای مدیریت کسب و کار های بین المللی و کار آفرینی ازسوئد به روی آنتن رفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از شبکه چهار سیما، برنامه رو در رو سه شنبه 2 مرداد 1397 با موضوع ظرفیت سازی برای جذب و بکارگیری نخبگان با حضور عبدالرضا مصری، نماینده مجلس، محمد مهدی نوری نژاد معاون سابق وزارت علوم همچنین محمد ناطق مدرس دانشگاه و محمدرضا سعیدی دکترای مدیریت کسب و کار های بین المللی و کار آفرینی ازسوئد به روی آنتن رفت.

ناطق در مورد ساز و کار فعلی شناسایی نخبگان در کشور و اشکال در این تشخیص گفت: هدف مشخصی که در شناسایی نخبگان دنبال می شود اثرگذاری ملی است و در این مهم غفلت شده و آیتم هایی، چون رتبه در کنکور ملاک انتخاب بوده در حالیکه باید فعالیت اثر بخش را ملاک نخبگی دانست و از آن افراد حمایت کرد.

این مدرس دانشگاه برچسب نخبگی را باعث ایجاد موقعیتی برای افراد نخبه دانست و افزود: این موقعیت باعث ایجاد توقعی در فرد و جامعه می شود.

مهدی نژاد، معاون سابق وزارت علوم در مورد آمار 14 هزار نخبه در کشور و برنامه ریزی برای آن ها نسبت به استفاده از ظرفیت و توانایی این نخبگان، اظهار کرد: وضعیت اشتغال و کار آفرینی نخبگان دانشگاهی نیاز به چاره اندیشی دارد و 12.

1 درصد بیکار کشور عمدتاً نخبگان دانشگاهی هستند و از سال 86 موضوع فعالیت های دانش بنیان مطرح شد با این امید که آینده روشنی را برای نخبگان دانشگاهی ترسیم کنیم و امروز شاهد وجود 44 پارک علم و فناوری در کشور هستیم و حدود 60 هزار نفر در شرکت های دانش بنیان فعال هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر 4 میلیون و 300 هزار دانشجو داریم و این فرصت شغلی در حوزه دانش بنیان برای دانشجویان بسیار کم است و ظرفیت فعلی اشتغال فارغ التحصیلان یک سال را هم پوشش نمی دهد.

معاون سابق وزارت علوم با یادآوری اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: ما نتوانستیم تناسب میان عرضه و تقاضا در فضای علمی و عملی کشور ایجاد کنیم.

ناطق نیر در مورد خلاء های ساختاری جذب نخبگان در کشور گفت: با تعریفی که ابتدا بیان کردم موضوع اثر بخشی را ملاک قرار دهیم می توانیم ساختار را بر اساس ارزش ایجاد شده در نظر گرفت و در سازمان های دولتی بحث جذب نخبگان آمار چندانی ندارد و در سازمان های دولتی انگیزه و ارزش جذب نخبه چندان اهمیتی ندارد و امکان نگهداری نخبگان در یک سازمان دولتی وجود ندارد و اگر هم وارد شود رشد لازم اتفاق نمی افتد.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: بخش خصوصی ارزش جذب نخبگان را درک نکرده، اما بسیار استقبال می کند از حضور نخبگان در مجموعه خودشان.

فرهنگ بازار در محصولات دانش بنیان اصلاح شودمهدی نژاد در بحث بازار و فاصله ایده تا محصول در حوزه فعالیت های اقتصادی کشور گفت: در دنیا به این صورت است که از مجموع ایده ها یک ایده به محصول منجر می شود و مابقی سنگ بنای طرح های دیگر می شوند در کشور ما نیز به همین صورت است و البته در حوزه بازار با مشکلات عدیده ای رو به رو هستند و در بخش تولید و اثبات و پرورش ایده زیر ساخت های خوبی در کشور داریم و بزرگترین معضل توسعه اقتصاد دانش بنیان در شرایط فعلی بازار است.

وی به پیچیدگی های بازار اشاره کرد و افزود: باید فرهنگ بازار اصلاح شود و مکانیزم آن در کشور حل شود.

اکوسیستم نخبگی مدیریت شودسعیدی با ارتباط تلفنی در مورد اقتصاد دانش بنیان در داخل کشور در مقایسه با سایر کشور ها تأکید کرد: اگر می خواهیم اقتصاد دانش بنیان خوبی داشته باشیم باید زیست بوم دانش بنیان را بر اساس نیاز فعالان به درستی فراهم کرد و مهمترین آن مالکیت معنوی ایده است که باید به رسمیت شناخته شود و نهاد های تأمین کننده مالی و نهاد های دانش باید حمایت گر باشند و خود نظام نوآوری باید در این اکوسیستم اجزایی داشته باشد که نتیجه آن کارآفرینی باشد و در این صورت تخصیص منابع کارآمد خواهد بود و باید مدیریت این اکوسیستم به نحو احسن انجام شود.

این استاد کارآفرینی در دانشگاه به شناسایی فرصت ها در مورد نخبگان اظهار کرد: با وجود نخبگان خوب به درستی از آن استفاده نکردیم و آیا دانشجویان و نخبگان مهارت ایجاد یک استارت آپ را در دانشگاه می آموزد؟ البته باید اکوسیستم به این نحو برنامه ریزی شود و مهارت های لازم را به نخبگان بیاموزد.

3 هزار میلیاد به صندوق نوآوری اختصاص یافتمصری نماینده مجلس در مورد موقعیت بنیاد ملی نخبگان به مظلومیت این نهاد اشاره کرد و ادامه داد: از زمانیکه مقام معظم رهبری بر توجه به نخبگی تأکید داشتند این بنیاد ایجاد شد و یک مرکز برای نخبگان ایجاد شد، اما تعریف های لازم در تعریف با دستگاه های اجرایی دچار نقص هستیم و پیوند هایی که بر اساس قانون با چهار بخش باید برقرار کند مطابق مصوبه مجس دارای بودجه و اهرم مالی شد و سه هزار میلیاد تومان برای صندوق نوآوری و شکوفایی از صندوق توسعه ملی پیش بنی کردیم با تسهیلات بدون سود و با سختگیری کمتر در وثیقه مربوط به سایر تسهیلات ارائه شده تا شرایط روان و سهل تر شود.

کشور های موفق پژوهش را به نخبگان می سپارندمصری بخش هایی، چون نهاد های عمومی و دولتی، بخش خصوصی و بخش تعاونی را محور عمل نخبگان و ایده آن ها مطرح کرد و گفت: در تبدیل ایده به عمل لازم است که ایده به بخشی از دولت و یا مجموعه خصوصی ارتباط بگیرد و در ارتباط با بدنه دولت نخبگی از بین می رود همچنان که اگر هم نخبگان دنیا هم در موقعیت یک اداره قرار بگیرند به نوعی دست بسته می شوند در حالیکه کشور های موفق در بخش خصوصی با نخبگان به صورت پروژه ای قرار داد می بندند و کار های تحقیقاتی مفید انجام می دهند و در کشور ما چنین موضوعی وجود ندارد.

شرایط اقتصادی دشوار کار استارت آپ ها را سخت کردهناطق مهمترین دغدغه نخبگان کشور را در ایفای نقش در جامعه و اقتصاد کشور را با تکیه بر اقتصاد دانش بنیان، سرمایه گذاری خطرپذیر دانست و گفت: مجموعه برآیند های این نوع از سرمایه گذاری نشان داده که این کسب و کار ها موفق بوده اند و دولت از استارت آپ ها حمایت نکرده و شرکت های دانش بنیان با نخبگان به عنوان تأمین کننده مالی امکان پذیریش این ریسک را نداشتند و در شرایط سخت اقتصادی موقعیت دشواری برای تمام کسب و کار ها ایجاد می شود.

مهدی نژاد به قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و افزود: روح این قانون در سال 1389 مشمول نخبگان هم می شود و صندوق نوآوری و شکوفایی قرار نبود جز حمایت نقش دیگری ایفاء کند و قرار نبود با منطق بازار کار کند در حالیکه مقرر بود تا پایان برنامه پنجم توسعه 60 هزار شرکت دانش بنیان تأسیس شود و در این اقتصاد شکل گرفته ارزش افزوده آن سودآور خواهد بود.

وی ادامه داد: صندوق نوآوری مقرر بود از کارگزاران استفاده کند و حدود 4600 مورد درخواست به صندوق توسعه برای حمایت ارائه شده است و فرصت زمانی از دست رفته است و دانشجویان نخبه با شور و شوق نیازمند تضمین بازار بودند و برای ادامه حیات حمایت جدی نیاز داشتند و مشخص نیست که چه میزان اعتبار به آن ها تخصیص یافته است و باید این قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان را به درستی اجرا کنیم.

مصری در موضوع تجاری سازی ایده ها و فاصله اجرا تا ایده اظهار کرد: در دنیا همه ایده ها در مسیر اجرا قرار نمی گیرند و مکانیزم های بسیاری هست که این ایده ها بررسی شود و ایده در مرحله خرید نیز به صورت چند مرحله ای خریداری می شود و در چند نوبت بر اساس مطلوبیت مورد اقبال قرار می گیرد و حتی در نوعی دیگر سفارش ایده و اختراع می دهند بر اساس نیاز خود و شرکت و فعالیت های مربوطه در حالیکه برخی تصور می کنند باید از هر ایده ای حمایت کرد و صندوق نوآوری از هم ایده ها حمایت کنند و در دنیا بخش خصوصی ایده ها را بررسی کند.

وی تصریح کرد: اختیار تصویب تسهیلات در اختیار صندوق نوآوری نیست و باید نخبگی و شرکت های دانش بنیان تأیید شود و ضوابطی در این رابطه است و، اما ریسک 100 درصدی بر عهده صندوق نیست تا 80 درصد ریسک را پوشش می دهند و باید ضمانت 10 درصدی از سوی شرکت ها آورده شود و در حال حاضر صندوق خود را شکوفا کرده و نه نخبگان را و امیدواریم که این مهم محقق شود.

همچنین در این برنامه با پخش مستند گزارشی از نخبگان و نیاز های آن ها فضای فعلی و بستر مورد نیاز ترسیم شد.

برنامه رو در رو کاری از گروه سیاسی شبکه چهار سیما هر هفته دوشنبه ها ساعت 21 پخش می شد که با تغییر در زمانبندی کنداکتور به روز های سه شنبه ساعت 19 منتقل شده، تهیه کننده این برنامه را سید مهدی حسینی از پیشکسوتان عرصه رسانه و اطلاع رسانی بر عهده دارد.


کلید واژه ها: نخبگان - دانشگاه - وزارت علوم - محمد - بین المللی - معاون - وزارت - کشور - برنامه - ناطق - علوم - دانشجو - مدیریت - مهدی - اقتصاد مقاومتی - فارغ التحصیلان - شنبه - نوری - اشتغال - برنامه ریزی - دانشجویان - نخبه - خبرگزاری - علمی - فناوری - انتخاب - اقتصاد - گزارش - تشخیص - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
پیکرهای پاک 46 شهید دوران دفاع مقدس از مرز مهران وارد کشور شد

باید کاری کنیم مردم به اسلام گرایش پیدا کنند

کرسی تفسیر و تلاوت قرآن مسجد النبی(ص) نارمک برگزار شد + عکس

اولین یادواره شهدای مدافع حرم پردیسان برگزار می شود

برپایی کارگاه آشنایی با نسخ خطی نهج البلاغه

نشست هم اندیشی طرح بزرگ خادمیاری رضوی برگزار می شود

اعتراض دانشجویان نیشابور به امکانات رفاهی

چرا گروه فرقان آیت الله مفتح را ترور کردند؟

در پی حادثه آتش سوزی پیش دبستانی و دبستان دخترانه زاهدان دستور بازداشت مدیر و مربی آموزشی مدرسه صادر شد/ استعفای مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2

480 روستا ظرفیت خوب بومگردی گیلان است

برگزاری مراسم باشکوه 9 دی در سراسر کشور

بودجه بنیادهای خاص فرهنگی را قطع یا کم کنید!

جزییات حادثه تروریستی چابهار در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی بررسی شد

راه اندازی خانه تاکسی و تاکسی یار در رشت

تاکید بر برخورد قاطع با زمین خواران در قزوین

دعوت از محققان و پژوهشگران در اولین همایش ملی عناب

حوزه و دانشگاه ، دو بال برای پرواز

حکم روحانی: نقویان دبیر هیات عالی گزینش شد

7 نکته و خاطره درباره دکتر مفتح/ مجلس سنا چیز مزخرفی است

دبیر هیأت عالی گزینش کشور منصوب شد

روی آنتن شبکه سه؛ چیز خاصی نیست!

نامه خانواده شهدای ترور به سفیر دانمارک در اعتراض به حمایت های این کشور از تروریست ها

آیت الله علم الهدی: سکولاریسم تهدید حوزه و دانشگاه است

حجت الاسلام نقویان دبیر هیأت عالی گزینش کشور منصوب شد

وزیر اقتصاد: از نماینده سراوان عذرخواهی نکردم

بررسی سیاست ها و برنامه های انتخاباتی در جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت

سفیر سوییس در تهران به کمپین سه شنبه های بدون خودرو پیوست

نماز حجت الاسلام دعایی بر پیکر همسر بازرگان(عکس)

افزایش 620 هزار نفری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد طی چند ماه اخیر

لزوم مستند سازی یکپارچه باغات پایتخت از سوی شهرداری تهران

استخدام منشی خانم در یک شرکت نرم افزاری در تهران

آستان مقدس علوی ایستگاه تبلیغ و پاسخ به سؤالات شرعی برپا کرد+تصاویر

عیدانه فیس بوک مسنجر در راه است

حکم روحانی برای حجت الاسلام نقویان

لزوم رسیدن به یک پیمان منطقه ای برای توسعه ترانزیت

امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت حوزه و دانشگاه هستیم

جمع آوری بیش از 3000 سند از رزمندگان گیلانی دوران دفاع مقدس

اتحاد بین حوزه و دانشگاه پرورش نیروهای متخصص و متعهد را به همراه دارد

حجت الاسلام نقویان به عنوان «دبیر هیأت عالی گزینش کشور» منصوب شد

استخدام سرمهمان دار،مهماندار در یک شرکت خدمات مجالس معتبر

بارزترین مصداق مرگ بر آمریکا، خدمت به کشور است

طرح استیضاح وزیر اقتصاد و عزل رییس گمرک

ناصر نقویان «دبیر هیأت عالی گزینش کشور» شد

گرگان، هفتمین میزبان کارگاه های جشنواره هنر مقاومت

دستاوردهای انقلاب باید متناسب با سنین مختلف ارائه شود

حکم روحانی: نقویان دبیر هیات گزینش شد

لزوم تقویت زیرساخت های علمی و انسانی در حوزه حقوق مالکیت فکری

تشییع پیکر دو شهید گمنام در دانشگاه گیلان

ستادی عالی رتبه برای وحدت حوزه و دانشگاه ایجاد شود/ تقوا؛ عامل وحدت

«پاسخ»؛ کتابی برای پاسخ به 200 هزار سؤال و شبهه دینی

با تصویب طرح تشکیل اجتماعات و راهپیمایی مردم عادی می توانند درخواست راهپیمایی و اجتماعات دهند

دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک/ کارمند گمرک خود اهل تسنن است

تولید کار هنری بهترین شیوه تبلیغ ارزش های دفاع مقدس است

لزوم تعامل و هم فکری حوزه و دانشگاه

تلاوتی از هادی موحد امین/ آیاتی از سوره احزاب و بلد+صوت و عکس

تعداد نهادهای پژوهشی فعال در حوزه زنان اندک است

مغالطه عجیب صادق زیباکلام علیه رحیم پور ازغدی

حجت الاسلام والمسلمین ناصر نقویان به عنوان «دبیر هیأت عالی گزینش کشور» منصوب شد

تذکر نمایندگان به سه وزیر درباره بازداشت کارگران فولاد اهواز

زمان ثبت نام کاندیداهای ریاست فدراسیون کاراته مشخص شد

شکسته شدن دو بال سوسیالیسم و کاپیتالیسم نشان دهنده وحدت حوزه و دانشگاه است

اهمیت یک صدایی در منافع ملی

امروز صنایع دفاعی نماد خودباوری و اتکا به ظرفیت های داخلی است

غفلت از انباشت نقدینگی به ضرر کشور تمام شد

نمی دانم چرا عده ای می خواهند در مناطق مرفه قم بیمارستان و حوزه علمیه بسازند

دهمین اجلاسیه شهدا در تخت فولاد اصفهان برگزار می شود

افزایش 620 هزار نفری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد طی چند ماه اخیر

خواهرتان روبه راه نیست

تصاویر/ افتتاح مجموعه فرهنگی شهید آیت الله اشرفی اصفهانی دانشگاه رازی در کرمانشاه

تجمع اعتراض آمیز کارگران مسلمان آمازون

«ام آی 6»، «موساد» و «سیا» چه نقشه ای برای ایران کشیده اند؟

تصاویر/ تشییع دو شهید گمنام در حوزه علمیه رشت

بیانات رهبر انقلاب درباره تبعات اخروی ریاست

استخدام دستیار رنگ و مش کار حرفه ای در محدوده فرشته تهران

استخدام کمک آشپز و کارگر ساده جهت یک رستوران در تهران

استخدام نیروی ظرفشوی و کارگر ساده در رستوران

در نشست خبری جزییات پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال اعلام شد

کلاهبرداری و تحصیل قیر با صحنه گردانی شرکت های شش گانه/ مدیران شرکت ها گوش به فرمان درمنی بودند

اگر متاهل هستید، این کارها را در اینستاگرام انجام ندهید!

جامعه امروز به قاطعیت و انعطاف همراه با عقلانیت نیاز دارد

غریب آبادی با مدیر اجرایی دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل دیدار و گفت وگو کرد

قدردانی حجت الاسلام قرائتی از رییس جمهور

پاسخ به 200هزار سؤال و شبهه دینی

برپایی دوره عمومی تدبر در قرآن در رفسنجان

حق جویی در دو عرصه واقعیت و ارزش

اعزام رایگان حافظان کل مؤسسه امام رضا(ع) به مشهد

جلسه هماهنگی کنگره «شهدای دانشجو» در تبریز برگزار شد

ویدئو / بیانات مقام معظم رهبری درباره «تبعات ریاست»

بررسی سیاست ها و برنامه های انتخاباتی در جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت

ناصر نقویان «دبیر هیأت عالی گزینش کشور» شد

موزه مردم شناسی خصوصی در حمیدیه تاسیس می شود

فراخوان ارسال آثار برای شرکت در همایش ملی عناب

7 نکته متفاوت در سالروز ترور مفتح به جای بحث کلیشه ای

محکومان امنیتی برای آزادی مفسد اقتصادی سنگ تمام گذاشتند/ وثیقه 500 هزار متری «هنگامه شهیدی» برای آزادی «درمنی» +سند

اختتامیه سومین نمایشگاه حمل و نقل و صنایع وابسته

فساد اقتصادی ایران و دیگران

جزییات ابراء ذمه و شرایط قانونی آن

زمزمه های افزایش یارانه نقدی در بودجه سال آینده

بجای طمع، نخریدن را تمرین کنیم

وکالت و نمایندگی در دعاوی

اثرگذاری ملی هدف شناسایی نخبگان است/ تناسب میان عرضه و تقاضا در فضای علمی و عملی کشور وجود ندارد

اثرگذاری ملی هدف شناسایی نخبگان است/ تناسب میان عرضه و تقاضا در فضای علمی و عملی کشور وجود ندارد