مطالب مرتبط:
واکنش خداداد عزیزی به حضور بیش از حد ملی پوشان در فضای مجازی
کسب رتبه برتر راهداری کرمانشاه در سیزدهمین جشنواره ملی روابط عمومی های کشور
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی: تلگرام هرگز رفع فیلتر نخواهد شد
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی:
قیمت مرغ تابع عرضه و تقاضا است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 3 مرداد 1397 ساعت 19:262018-07-25سياسي

اثرگذاری ملی هدف شناسایی نخبگان است/ تناسب میان عرضه و تقاضا در فضای علمی و عملی کشور وجود ندارد


برنامه «رو در رو» سه شنبه 2 مرداد 1397 با موضوع ظرفیت سازی برای جذب و بکارگیری نخبگان با حضور عبدالرضا مصری، نماینده مجلس، محمد مهدی نوری نژاد معاون سابق وزارت علوم همچنین محمد ناطق مدرس دانشگاه و محمدرضا سعیدی دکترای مدیریت کسب و کار های بین المللی و کار .

- " برنامه رو در رو سه شنبه 2 مرداد 1397 با موضوع ظرفیت سازی برای جذب و بکارگیری نخبگان با حضور عبدالرضا مصری، نماینده مجلس، محمد مهدی نوری نژاد معاون سابق وزارت علوم همچنین محمد ناطق مدرس دانشگاه و محمدرضا سعیدی دکترای مدیریت کسب و کار های بین المللی و کار آفرینی ازسوئد به روی آنتن رفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از شبکه چهار سیما، برنامه رو در رو سه شنبه 2 مرداد 1397 با موضوع ظرفیت سازی برای جذب و بکارگیری نخبگان با حضور عبدالرضا مصری، نماینده مجلس، محمد مهدی نوری نژاد معاون سابق وزارت علوم همچنین محمد ناطق مدرس دانشگاه و محمدرضا سعیدی دکترای مدیریت کسب و کار های بین المللی و کار آفرینی ازسوئد به روی آنتن رفت.

ناطق در مورد ساز و کار فعلی شناسایی نخبگان در کشور و اشکال در این تشخیص گفت: هدف مشخصی که در شناسایی نخبگان دنبال می شود اثرگذاری ملی است و در این مهم غفلت شده و آیتم هایی، چون رتبه در کنکور ملاک انتخاب بوده در حالیکه باید فعالیت اثر بخش را ملاک نخبگی دانست و از آن افراد حمایت کرد.

این مدرس دانشگاه برچسب نخبگی را باعث ایجاد موقعیتی برای افراد نخبه دانست و افزود: این موقعیت باعث ایجاد توقعی در فرد و جامعه می شود.

مهدی نژاد، معاون سابق وزارت علوم در مورد آمار 14 هزار نخبه در کشور و برنامه ریزی برای آن ها نسبت به استفاده از ظرفیت و توانایی این نخبگان، اظهار کرد: وضعیت اشتغال و کار آفرینی نخبگان دانشگاهی نیاز به چاره اندیشی دارد و 12.

1 درصد بیکار کشور عمدتاً نخبگان دانشگاهی هستند و از سال 86 موضوع فعالیت های دانش بنیان مطرح شد با این امید که آینده روشنی را برای نخبگان دانشگاهی ترسیم کنیم و امروز شاهد وجود 44 پارک علم و فناوری در کشور هستیم و حدود 60 هزار نفر در شرکت های دانش بنیان فعال هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر 4 میلیون و 300 هزار دانشجو داریم و این فرصت شغلی در حوزه دانش بنیان برای دانشجویان بسیار کم است و ظرفیت فعلی اشتغال فارغ التحصیلان یک سال را هم پوشش نمی دهد.

معاون سابق وزارت علوم با یادآوری اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: ما نتوانستیم تناسب میان عرضه و تقاضا در فضای علمی و عملی کشور ایجاد کنیم.

ناطق نیر در مورد خلاء های ساختاری جذب نخبگان در کشور گفت: با تعریفی که ابتدا بیان کردم موضوع اثر بخشی را ملاک قرار دهیم می توانیم ساختار را بر اساس ارزش ایجاد شده در نظر گرفت و در سازمان های دولتی بحث جذب نخبگان آمار چندانی ندارد و در سازمان های دولتی انگیزه و ارزش جذب نخبه چندان اهمیتی ندارد و امکان نگهداری نخبگان در یک سازمان دولتی وجود ندارد و اگر هم وارد شود رشد لازم اتفاق نمی افتد.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: بخش خصوصی ارزش جذب نخبگان را درک نکرده، اما بسیار استقبال می کند از حضور نخبگان در مجموعه خودشان.

فرهنگ بازار در محصولات دانش بنیان اصلاح شودمهدی نژاد در بحث بازار و فاصله ایده تا محصول در حوزه فعالیت های اقتصادی کشور گفت: در دنیا به این صورت است که از مجموع ایده ها یک ایده به محصول منجر می شود و مابقی سنگ بنای طرح های دیگر می شوند در کشور ما نیز به همین صورت است و البته در حوزه بازار با مشکلات عدیده ای رو به رو هستند و در بخش تولید و اثبات و پرورش ایده زیر ساخت های خوبی در کشور داریم و بزرگترین معضل توسعه اقتصاد دانش بنیان در شرایط فعلی بازار است.

وی به پیچیدگی های بازار اشاره کرد و افزود: باید فرهنگ بازار اصلاح شود و مکانیزم آن در کشور حل شود.

اکوسیستم نخبگی مدیریت شودسعیدی با ارتباط تلفنی در مورد اقتصاد دانش بنیان در داخل کشور در مقایسه با سایر کشور ها تأکید کرد: اگر می خواهیم اقتصاد دانش بنیان خوبی داشته باشیم باید زیست بوم دانش بنیان را بر اساس نیاز فعالان به درستی فراهم کرد و مهمترین آن مالکیت معنوی ایده است که باید به رسمیت شناخته شود و نهاد های تأمین کننده مالی و نهاد های دانش باید حمایت گر باشند و خود نظام نوآوری باید در این اکوسیستم اجزایی داشته باشد که نتیجه آن کارآفرینی باشد و در این صورت تخصیص منابع کارآمد خواهد بود و باید مدیریت این اکوسیستم به نحو احسن انجام شود.

این استاد کارآفرینی در دانشگاه به شناسایی فرصت ها در مورد نخبگان اظهار کرد: با وجود نخبگان خوب به درستی از آن استفاده نکردیم و آیا دانشجویان و نخبگان مهارت ایجاد یک استارت آپ را در دانشگاه می آموزد؟ البته باید اکوسیستم به این نحو برنامه ریزی شود و مهارت های لازم را به نخبگان بیاموزد.

3 هزار میلیاد به صندوق نوآوری اختصاص یافتمصری نماینده مجلس در مورد موقعیت بنیاد ملی نخبگان به مظلومیت این نهاد اشاره کرد و ادامه داد: از زمانیکه مقام معظم رهبری بر توجه به نخبگی تأکید داشتند این بنیاد ایجاد شد و یک مرکز برای نخبگان ایجاد شد، اما تعریف های لازم در تعریف با دستگاه های اجرایی دچار نقص هستیم و پیوند هایی که بر اساس قانون با چهار بخش باید برقرار کند مطابق مصوبه مجس دارای بودجه و اهرم مالی شد و سه هزار میلیاد تومان برای صندوق نوآوری و شکوفایی از صندوق توسعه ملی پیش بنی کردیم با تسهیلات بدون سود و با سختگیری کمتر در وثیقه مربوط به سایر تسهیلات ارائه شده تا شرایط روان و سهل تر شود.

کشور های موفق پژوهش را به نخبگان می سپارندمصری بخش هایی، چون نهاد های عمومی و دولتی، بخش خصوصی و بخش تعاونی را محور عمل نخبگان و ایده آن ها مطرح کرد و گفت: در تبدیل ایده به عمل لازم است که ایده به بخشی از دولت و یا مجموعه خصوصی ارتباط بگیرد و در ارتباط با بدنه دولت نخبگی از بین می رود همچنان که اگر هم نخبگان دنیا هم در موقعیت یک اداره قرار بگیرند به نوعی دست بسته می شوند در حالیکه کشور های موفق در بخش خصوصی با نخبگان به صورت پروژه ای قرار داد می بندند و کار های تحقیقاتی مفید انجام می دهند و در کشور ما چنین موضوعی وجود ندارد.

شرایط اقتصادی دشوار کار استارت آپ ها را سخت کردهناطق مهمترین دغدغه نخبگان کشور را در ایفای نقش در جامعه و اقتصاد کشور را با تکیه بر اقتصاد دانش بنیان، سرمایه گذاری خطرپذیر دانست و گفت: مجموعه برآیند های این نوع از سرمایه گذاری نشان داده که این کسب و کار ها موفق بوده اند و دولت از استارت آپ ها حمایت نکرده و شرکت های دانش بنیان با نخبگان به عنوان تأمین کننده مالی امکان پذیریش این ریسک را نداشتند و در شرایط سخت اقتصادی موقعیت دشواری برای تمام کسب و کار ها ایجاد می شود.

مهدی نژاد به قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و افزود: روح این قانون در سال 1389 مشمول نخبگان هم می شود و صندوق نوآوری و شکوفایی قرار نبود جز حمایت نقش دیگری ایفاء کند و قرار نبود با منطق بازار کار کند در حالیکه مقرر بود تا پایان برنامه پنجم توسعه 60 هزار شرکت دانش بنیان تأسیس شود و در این اقتصاد شکل گرفته ارزش افزوده آن سودآور خواهد بود.

وی ادامه داد: صندوق نوآوری مقرر بود از کارگزاران استفاده کند و حدود 4600 مورد درخواست به صندوق توسعه برای حمایت ارائه شده است و فرصت زمانی از دست رفته است و دانشجویان نخبه با شور و شوق نیازمند تضمین بازار بودند و برای ادامه حیات حمایت جدی نیاز داشتند و مشخص نیست که چه میزان اعتبار به آن ها تخصیص یافته است و باید این قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان را به درستی اجرا کنیم.

مصری در موضوع تجاری سازی ایده ها و فاصله اجرا تا ایده اظهار کرد: در دنیا همه ایده ها در مسیر اجرا قرار نمی گیرند و مکانیزم های بسیاری هست که این ایده ها بررسی شود و ایده در مرحله خرید نیز به صورت چند مرحله ای خریداری می شود و در چند نوبت بر اساس مطلوبیت مورد اقبال قرار می گیرد و حتی در نوعی دیگر سفارش ایده و اختراع می دهند بر اساس نیاز خود و شرکت و فعالیت های مربوطه در حالیکه برخی تصور می کنند باید از هر ایده ای حمایت کرد و صندوق نوآوری از هم ایده ها حمایت کنند و در دنیا بخش خصوصی ایده ها را بررسی کند.

وی تصریح کرد: اختیار تصویب تسهیلات در اختیار صندوق نوآوری نیست و باید نخبگی و شرکت های دانش بنیان تأیید شود و ضوابطی در این رابطه است و، اما ریسک 100 درصدی بر عهده صندوق نیست تا 80 درصد ریسک را پوشش می دهند و باید ضمانت 10 درصدی از سوی شرکت ها آورده شود و در حال حاضر صندوق خود را شکوفا کرده و نه نخبگان را و امیدواریم که این مهم محقق شود.

همچنین در این برنامه با پخش مستند گزارشی از نخبگان و نیاز های آن ها فضای فعلی و بستر مورد نیاز ترسیم شد.

برنامه رو در رو کاری از گروه سیاسی شبکه چهار سیما هر هفته دوشنبه ها ساعت 21 پخش می شد که با تغییر در زمانبندی کنداکتور به روز های سه شنبه ساعت 19 منتقل شده، تهیه کننده این برنامه را سید مهدی حسینی از پیشکسوتان عرصه رسانه و اطلاع رسانی بر عهده دارد.


کلید واژه ها: نخبگان - دانشگاه - وزارت علوم - محمد - بین المللی - معاون - وزارت - کشور - برنامه - ناطق - علوم - دانشجو - مدیریت - مهدی - اقتصاد مقاومتی - فارغ التحصیلان - شنبه - نوری - اشتغال - برنامه ریزی - دانشجویان - نخبه - خبرگزاری - علمی - فناوری - انتخاب - اقتصاد - گزارش - تشخیص - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
عمران خان وعده 100 روزه داد

لزوم تبیین نوآورانه معارف اسلامی و مقابله با تهاجمات فکری وتبلیغی/ فکر و فرهنگ اسلامی را بگونه ای تبیین و عرضه کنید که بر دل و جان مخاطبان بن

یک خبر خوب برای داوطلبان متقاضی کنکور 98

عکس/ خانه نیما یوشیج مامن معتادان شده است

تحریم های آمریکا مبادلات بانکی کشورهای اکو را مختل کرد

ترور شخصیت ها جزو توطئه های اصلی دشمنان علیه ایران است

تأمل حقوقی درباره تجمع طلاب

تفاهمی برای تغییر قانون ازدواج زیر 18 سال صورت نگرفت/ ضعف استدلال حامیان تغییر قانون سن ازدواج تفهیم شد

سید مجید بختیاری مدیرعامل بیمه رازی شد

برگزاری کلاس آموزشی بیمه های مسئولیت بیمه ما

سیاست علیه روانکاوی

خانه خدیوی زنجان؛نمونه کامل معماری عهد پهلوی اول

شرایط کاندیدا های انتخابات مجلس مشخص شد +جزییات

روحانی: عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است!

به کارگیری مجدد بازنشستگان نیروهای مسلح منوط به اجازه از رهبری

دکتر احمدی نژاد: رفتید مذاکره کردید نتیجه اش را دیدیم، مشخص شد از خطوط قرمز هم عبور کردید/ ممکن است فشار بالاتر هم برود ولی دوره اش کوتاه است

ترور شخصیت ها جزو توطئه های اصلی دشمنان علیه ایران است

تهدید به افشاگری توسط محمود صادقی

آماری از ایثارگری روحانیون رزمنده

حریق سنگین در فرانسه تلفات جانی بجا گذاشت

آیا آمریکایی ها گولن را در قبال بازگشت کشیش آمریکایی تحویل می دهند؟

یک تاریخ منحصر به فرد

در «شهر کتاب» هوای فرهنگ تنفس می کنم

گره چک بلامحل باز نشد

نام سایت های غیرمجاز فروش بلیت هواپیما به دادستانی رفت

زندگینامه حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی

هرگونه موافقت نامه در خصوص تمامیت ارضی کشور باید به تصویب مجلس برسد

باید مردم را با فیلم کوتاه آشنا کرد

بازدیدهای میدانی و پایش های سیستمی موجب ارتقا شاخص های کیفی می شود

حالا خداییش فرزندت کجاست؟

تأمین امنیت کامپیوتر با یک نرم افزار امنیتی

تأمین امنیت شناگران با گجت پوشیدنی

حاضری چقدر برای یک ساز خرج کنی؟

آن سوی مایکروسافت

الهام گیری از انبیاء موجب از بین رفتن یکنواختی در زندگی است

چگونه می توان میان «خواست مردم» و «حقیقت» آشتی داد؟

تأکید وزارت خارجه بر ممنوعیت عضویت کارکنان در احزاب سیاسی

شب شعر و خاطره شهدای بخش مرکزی املش برگزار شد

نقوی حسینی: دولت و مجلس سوال از رییس جمهور را دچار حاشیه نکنند

دیدار پس از انبوه جدایی ها

فرآیند دریافت درگاه پرداخت الکترونیکی برای کسب و کارهای اینترنتی تغییر می کند

تلاقی شرق و غرب در ویلای «مسه برگ»

جزییات6خبر ویژه امروز ذوشنبه 29 مردادماه 1397

هیچ یک از سفرا عضو گروه های سیاسی نیستند

هیچ یک از سفرا عضو گروه های سیاسی نیستند

امیر سرتیپ نصیرزاده به فرماندهی نیروی هوایی ارتش منصوب شد

قادروف عازم عربستان شد

عضو هیئت مدیره خواستار تسریع در حل مشکلات نرم افزاری حوزه فنی و بازرگانی شد

وزیر کشور فردا برای پاسخگویی به سوال نمایندگان در کمیسیون شوراها حاضر می شود

نگاه مردم به نوازندگان خیابانی عوض شده

دورنـــما

اختلافات بالاگرفت، فرهاد رهبر عزل شد

گفت و گوی 2 ساعته مردم مازندران با استاندار

چرا خواهر و برادرها با یکدیگر دعوا می کنند

روش های مقابله با نگرانی ها در مورد نوجوانان

عکس نوشته/ آیت الله العظمی مکارم: وابستگی حوزه به دولت، مشکلات جامعه را دو چندان می کند

تصاویر/ پیوند زوج طلبه در سالروز ازدواج حضرت علی و فاطمه (ع) در رفسنجان

آموزش و پرورش جای مسائل سیاسی و جناحی نیست/ سند تحول بنیادین به دنبال حیات طیبه دانش آموزان است

آزاد سازی بخش عظیمی از سواحل مازندران تا سال آینده

اینجا هیچ کودکی داد نمی زند سوختم

جنایت هولناکی که پسر قمار باز رقم زد

شب شعر و خاطره شهدای بخش مرکزی املش برگزار شد

حاشیه نشینی از معضلات بزرگ کشور و استان قزوین است

نام سایت های غیرمجاز فروش بلیت هواپیما به دادستانی رفت

ازدواجی که آخرش خوش نیست

آیا خود شیفته ها هم می توانند عاشق شوند؟

سفیر ایران در عمان عضو هیچ حزب سیاسی نیست

نجفی توانا: لزوم قانون گذاری پیرامون رانت و حمایت از افشاکننده جرم برای کاهش مفاسد اقتصادی

تصاویر/ اردوی علمی تفریحی طلاب جدید الورود مدرسه علمیه ولایت مشهد

حوادث جهان

ناگفته های بانوی آوازخوان/ آدم ها یادشان رفته ما هم هستیم

آرزوهای بر باد رفته

سرقت هایی که فاجعه به بار می آورند

دعوت مجری معروف برای سفر به کانون توفان شن

«سردار جنگل» خزر چگونه به نفت رسید

پاسداشت چهار یار دیرین فرهنگ

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان: تفاهمی برای تغییر قانون ازدواج زیر 18 سال صورت نگرفت/ ضعف استدلال حامیان تغییر قانون سن ازدواج تفهیم شد

روابط عمومی وزارت خارجه سفیر ایران در عمان عضو هیچ حزب سیاسی نیست

تأکید وزارت خارجه بر ممنوعیت عضویت کارکنان در احزاب سیاسی

حاشیه نشینی از معضلات بزرگ کشور و استان قزوین است

دُرّ تلویزیون از دید ضرغامی +عکس

وداع ملت با عزت سینما

آواز مرگ در کوهستان

خواننده زن حرفه ای از خطه جنوب+ تصویر

بیشترین خودکشی ها در مردان بالای 25 سال

تأکید وزارت خارجه بر ممنوعیت عضویت کارکنان در احزاب سیاسی

مجازات حبس اشتباه است

غارت منزل دکتر مصدق در حمله عناصر کودتاگر +تصاویر

بازدید هیات هندی از موزه بانک ملّی ایران

سهم 50 درصد برداشت ساده از یک مفهوم حقوقی است

جلوگیری از انزوای اقتصادی ایران، نیازمند اجماع و عمل

سپرده گذاران کلان مؤسسات غیرمجاز چه کسانی هستند؟

باخت اقتصاد ملی به تولیدکننده نماها

قرائت گزارش پر ابهام دو تابعیتی ها در مجلس

نتایج مبارک تحقق وعده جهانگیری

انسجام بزرگ ترین سرمایه ملی

سه تجربه تازه از آواخوانی زنان/ من صداها را می بینم

اتحاد درونی شود نه نمادین

بهترین روش جرم گیری دندان ها

ورود ساز به پارک ها آزاد شد

اثرگذاری ملی هدف شناسایی نخبگان است/ تناسب میان عرضه و تقاضا در فضای علمی و عملی کشور وجود ندارد

اثرگذاری ملی هدف شناسایی نخبگان است/ تناسب میان عرضه و تقاضا در فضای علمی و عملی کشور وجود ندارد