مطالب مرتبط:
احتکار مواد اولیه تولید فرش ماشینی دلیل کاهش 50درصدی این محصول
لزوم ایجاد پالایشگاه گیاهان دارویی برای تهیه مواد اولیه استاندارد
اهمیت تامین نیازهای اولیه آتش نشانی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس به نمایندگی از طرف شرکت ها، اقدام نماید
رد پای دلالان در کمبود مواد اولیه بطری و بسته بندی
اهمیت تامین نیازهای اولیه آتش نشانی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی/ هلدینگ خلیج فارس به نمایندگی از طرف شرکت ها، اقدام نماید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 3 مرداد 1397 ساعت 09:452018-07-25اقتصادي

مشکل در تامین مواد اولیه تولید سرم


رییس هیأت مدیره سندیکاهای صنایع دارویی با تاکید بر اینکه لیست وارد کنندگان دارو که ارز دولتی دریافت کردند، باید منتشر شود، گفت: در بحران قبل عده ای سودجو به اسم تعرفه دارو، - کالاهای دیگر وارد کردند که پرونده واردات خودرو با ارز دارویی نیز هنوز مطرح است.

محمود نجفی عرب در خصوص وضعیت واردات دارو و مواد اولیه گفت: در حال حاضر یکی از مشکلات این بخش تعرفه های گمرکی است، بخشی از نیازهای دارویی با تعریف جدید وارد گروه کالایی دسته یک شده اند، مانند مواد اولیه و داروهای ساخته شده، اما اقلامی همچون مواد بسته بندی و کمکی ساخت دارو در گروه های دو و سه قرار گرفته که این مسیر را برای تولید سخت کرده است.

رییس هیأت مدیره سندیکاهای صنایع دارویی افزود: یک تولیدکننده برای واردات مواد اولیه که شامل گروه کالای یک می شود، باید ارز را از بانک عامل دریافت کند و ثبت سفارش را در آنجا انجام دهد، اما برای مواد بسته بندی و کمکی که در گروه دو و سه قرار دارد، باید از طریق سامانه نیما و یا توافق با صادرکننده ارز مورد نیاز را تامین کند.

مشکل اینجاست که همزمان بودن این پروسه که برای تولید نهایی یک دارو از اهمیت بسزایی برخوردار است، امکان پذیر نیست و به هر حال در یک نقطه در این روند خلل به وجود خواهد آمد.

او ادامه داد: از سوی دیگر بحث بدهی های دولت و وزارت بهداشت همچنان جزو مشکلات این صنعت است به طوری که باعث شده، امروز کارخانه های تولید دارو در بحث سرمایه در گردش و نقدینگی به مشکل بربخورند، از سوی دیگر تجهیزات و قطعات ماشین آلات و به روز بودن آنها نیز کم کم برای ما دردسر ایجاد کرده است، اما با تمام این مشکلات در حالی که تحریم های آمریکا هنوز آغاز نشده، تحریم داخلی گریبانگیر ما شده و الان مشکلات داخلی ما بیشتر از زمان های دیگر شده است.

تغییر مداوم سیاست ها به خصوص در دو ماه اخیر که ارز تک نرخی شده و بخشنامه های یک شبه باعث گیج شدن مدیران شده است و قدرت هرگونه برنامه ریزی میان مدت را گرفته است.

نجفی ادامه داد: شرکت های تولیدکننده و واردکننده همیشه بخشی از نیازهای خود را به صورت اعتباری وارد و همانطور به بازار عرضه می کردند.

اکنون که سررسید آنها فرارسیده مشکل تامین ارز دارند از سوی دیگر آنها با احتساب دلار 3 هزار و 800 تومانی کالای خود را عرضه کردند، اما باید اکنون حداقل دلار 4200 تومانی به فروشنده پرداخت کند.

از طرف دیگر مواد اولیه را معمولا تولید کنندگان دارو به صورت یوزانس 6 ماهه و یا اعتباری تهیه می کنند که اکنون تکلیف تامین ارز آنها حال به هر قیمتی مشخص نیست.

مشکلات قیمت گذاری در بخش دارویی عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به مشکلات قیمت گذاری در بخش دارویی گفت: یکی از اعتراضاتی که همواره ما چه در بخش دارو و چه در بخش تجهیزات پزشکی داشتیم و بارها به مسوولان مختلف چه به صورت کتبی و چه شفاهی اعلام کردیم، دخالت وزارت بهداشت در حوزه قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی بوده است، اکنون که قیمت ارز از سه هزار و 800 تومان به 4200 تومان افزایش پیدا کرده یعنی حداقل 14 درصد قیمت دلار که هزینه مواد اولیه است، گران شده، این هزینه جدا از هزینه های افزایش حقوق کارگر، آب و برق و سایر هزینه های جاری است، اما در نهایت وزارتخانه قیمت ها را 2 تا 4 درصد افزایش داده است که این باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای تولید کننده ها و واردکننده شده است به طوری که در صورت ادامه این روند در هر دو صنف تولید و واردات برای فعالیت در برخی از مواد و اقلام دارویی صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

وی با انتقاد از تصمیم گیری های دولت در چند هفته اخیر گفت: ما به عنوان اتاق بازرگانی نماینده بخش خصوصی کشور هستیم و با عنوان تاجر و تولید کننده نیز سالهاست عمر خود را صرف فعالیت در این حوزه کرده ایم، اما متاسفانه دولت در تصمیم هایی که در این مدت اتخاذ کرده و بخشنامه هایی که ابلاغ کرده است، هیچگونه همفکری و مشورتی با هیچ تشکل یا سمن بخش خصوصی انجام نداده به طوری که ما در شوک به سر می بریم که چگونه دولت چنین تصمیماتی را در بخش دارو اتخاذ کرده است.

یک مشورت ساده و نظرخواهی می توانست بسیاری از مشکلاتی که اکنون به وجود آمده را حل کند.

وی تصریح کرد: دارو یک مقوله بسیار حساس است و منابع داخلی و خارجی آن برای مواقع اضطرار باید از سالها قبل مشخص شود با توجه به وضعیت کشور و مشکلاتی که وجود دارد ما به عنوان تولیدکننده و تشکل دارویی کشور هیچ اطلاعی از این تمهیدات نداریم و اصلا نمی دانیم که آیا همچنین برنامه ریزی صورت گرفته یا خیر؟ آشفتگی در بازار دارویی نجفی در مورد افزایش قاچاق دارویی گفت: این یک اصل اقتصادی است که وقتی بازار عرضه و تقاضا هماهنگ نباشد بازار سیاه یا همان قاچاق به وجود خواهد آمد، ما امروز ظرفیت تولید خوبی در بخش دارو داریم و همچنین شرکت های قوی و با سابقه روشن در حوزه واردات مشغول به کار هستند، اما وقتی یک شبه تصمیم به تک نرخی کردن ارز می گیرند، آن هم بدون بررسی همه جوانب این بازی را با وجود تمام امکاناتی که داریم به هم می زنیم و همین باعث آشفتگی در بازار دارو می شود، از سوی دیگر تحریم ها نیز به این آشفتگی دامن زده است و حتی برخی کشورها به پیشواز آن رفتند به طور مثال ما پلی اتیلن سرم سازی را از شرکت ال جی کره جنوبی تهیه می کنیم، اما الان این شرکت به بهانه تحریم ها که از مردادماه تازه آغاز می شود از دادن جنس به ما خودداری می کند از سوی دیگر این کالا در داخل نیز تولید نمی شود و در صورت ادامه این روند ما در دو و سه ماه آینده دچار مشکل خواهیم شد.

او ادامه داد: اما با وجود تمام این مشکلات صحبت اصلی ما این است که تحریم های خارجی بخشی از مشکلات صنعت دارو است و مشکل اصلی ما خود تحریمی است که امروز اکثر صنایع کشور به آن دچار شده است.

تصمیم های غلط و بدون مشورت با بخش خصوصی، عدم شفافیت در تخصیص ارز و رانت باعث شده که تحریم های خارجی در مقابل آنها بسیار کوچک به نظر آید.

هشدار نسبت به کم فروشی و احتکار وی در خصوص نظارت وزارت بهداشت در توزیع دارو گفت: خوشبختانه وزارت بهداشت دقیقا آمار دارد که چه دارویی وارد شده و چه دارویی خارج می شود.

در واقع از زمان ثبت و سفارش تا ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی از گمرک و انتقال آن به انبار شرکت وارد کننده وزارت بهداشت در جریان جز به جز آن است، اما ممکن است در هنگام توزیع شیطنت هایی صورت بگیرد که ما آن را کتمان نمی کنیم و احتمال دارد کم فروشی و احتکار صورت بگیرد.

این یک روال طبیعی است وقتی بازار می بیند دارویی اصطلاحا پشت ندارد و معلوم نیست محموله بعدی برسد یا خیر شروع به احتکار کالا می کند که در فرصت مناسب به قیمت بالاتری عرضه کند.

او ادامه داد: بر همین اساس ما طرفدار شفافیت هستیم و به صورت کتبی نیز با آقای خسرو تاج اعلام کردیم که لیست وارد کنندگان دارو را که ارز دریافت کردند منتشر کنند.

در بحران قبل عده ای سودجو به اسم تعرفه دارو کالاهای دیگر وارد کردند که پرونده واردات خودرو با ارز دارویی هنوز مطرح است.

روند فعلی موجب افزایش قاچاق خواهد شد نجفی ضمن هشدار به اینکه ادامه روند فعلی موجب افزایش قاچاق خواهد شد، گفت: چرا تا چند ماه پیش بحث قاچاق دارو اصلا مطرح نبود و وجود خارجی نداشت، چون بازار به صورت طبیعی فعالیت خود را داشت و تولید کننده و وارد کننده در یک خط به کار خود مشغول بودند و بر همین اساس قاچاق دارو اصلا صرفا اقتصادی نداشت، اما اکنون با بخشنامه های جدید ارزی و آشفتگی هایی که در این بازار به وجود آمده، قاچاق و تقلب صرفه اقتصادی پیدا کرده است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری دارو و سلامت ، تاریخ انتشار 26تیر97، کدمطلب: 14574، www.

phana.

ir
کلید واژه ها: دارو - مشکل - تولید - مشکلات - تامین - واردات - بسته بندی - تولید کنندگان - واردات خودرو - وزارت بهداشت - واردات دارو - برنامه ریزی - مدیره - ارز تک نرخی - تحریم - تعرفه - نجفی - بسته - قیمت - دلار - دولت - صورت - بخشنامه - نقدینگی - فروشنده - کارخانه - برنامه - بهداشت - مدیران - سرمایه

آخرین اخبار سرویس:
حذف دلار از معاملات دوجانبه روسیه و سوریه

کارگروه ویژه قاچاق فرآورده های نفتی تا پایان سال تشکیل می شود/کاهش قاچاق سوخت به 3 میلیون لیتر در روز

عزم دولت تدبیر و امید برای اتمام یک طرح 36 ساله

عزم دولت تدبیر و امید برای اتمام یک طرح 36 ساله

هزار گردشگر در اقامتگاه های بوم گردی اردبیل پذیرش شدند

35روز از آغاز اعتراضات کارگران گروه ملی گذشت/ تولید خواسته معترضان

آغاز طرح نظارتی شب یلدا در خراسان رضوی

دست انداز های مسیر اعتبار 500 میلیون یورویی تا شرکت های دارویی

قیمت خودروهای خارجی دست دوم + جدول

افزودن بوستان مادر به فهرست بوستان های کهریزک

سهم بودجه نظامی از بودجه سالانه کشورهای جهان چقدر است؟

قیمت جهانی طلا امروز 1397/09/24

دیدار حجتی با مسئولان سازمان ملی استاندارد

​تذکر جهانگیری به 2 وزیر درباره خودرو های وارداتی معطل مانده در گمرک

وزیر دارایی قطر: در 5 سال آینده اقتصادهای نوظهور جای آمریکا را می گیرند

شبکه فروش می تواند با کمک استارت آپ ها بازارهای جدیدی را خلق کند.

وام کشاورزان خسارت دیده با تصویب دولت تا 3 سال استمهال شد

یارانه ها افزایش می یابد؟

مشخصات فنی و آپشن/ هایما S7 توربو

عرضه قطره چکانی در بازار خودرو / رکود در شرایط بلاتکلیفی خریداران

استخدام بازاریاب حضوری حرفه ای با مزایا در تهران

استخدام کارشناس نگهداری و تعمیرات،انباردار،کارشناس مالی واداری

برداشت سویا در سیمرغ

دادستان تهران: تخلف در ثبت سفارش 9 هزار خودرو / دستگیری 6 متهم در پرونده کاغذ

بورس به کانال 164 هزار واحدی عقب نشینی کرد

وام کشاورزان خسارت دیده با تصویب دولت تا 3 سال استمهال شد

استفاده از فناوری برای اعمال سیاست های نظارتی در بازار پول و ارز

روسیه و سوریه دلار را از معاملات دوجانبه خود حذف کردند

برداشت گاز از پارس جنوبی به بیش از 630 میلیون مترمکعب می رسد

شناسایی 17 ملک و تعدادی خودرو گران قیمت متعلق به وحید مظلومین/ دستگیری شش متهم در پرونده کاغذ/ تخلف در ثبت سفارش 9 هزار خودرو

هوای آلوده افراد را فراموشکار و تنبل می کند

2000 سی سی حجم موتور در شاسی بلند ام وی ام

آزادراه ذوب آهن نخستین راه مجهز به روشنایی LED/ توزیع 30 هزار حلقه لاستیک بین رانندگان اصفهانی

تولید 5600 تن عسل در استان اردبیل

فارس خبر می دهد رجیستری شخصی گوشی های مسافری متوقف شد

هزار گردشگر در اقامتگاه های بوم گردی اردبیل پذیرش شدند

بورس به کانال 164 هزار واحدی عقب نشینی کرد

2 کتابخانه عمومی در بیله سوار راه اندازی می شود

هواشناسی باعث افزایش 30 هزار تن محصولات کشاورزی در اردبیل شد

زنان خانه دار و دختران مجرد با 175 هزار تومان بیمه می شوند

قلمرو رفاه منتشر شد

اوپک برآورد تقاضای نفت در 2019 را کاهش داد

آخرین فرصت ثبت نام کارت سوخت تا ساعت 24 امشب

عرضه گوشی موبایل به قیمت مصرف کننده (قیمت ارزان) در 19 کالا

استانی که دستش به مواد معدنی اش نمی رسد!

بیوگرافی جلال رسول اف

کسب 5 ستاره ایمنی توسط تاتا نکسون؛ تکنولوژی روز صنعت خودرو در اختیار هندی ها

ایرانی ها به کدام کشور ها بیشتر سفر کرده اند؟

برای صادر کننده سخت است ارز خود را تحویل دولت بدهد

بانک ها دلار را چقدر گران تر از بازار می‎ خرند؟

جزییات شیوه جدید محاسبه هزینه کامیون ها

تصویب استمهال 3 ساله تسهیلات کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه

برداشت گاز از میدان پارس جنوبی افزایش می یابد

امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام متقاضیان کارت سوخت المثنی

گرانی کاذب به شب یلدا هم رسید! + جزییات قیمت آجیل و خشکبار

ثبت نام کارت سوخت المثنی ساعت 24 امشب به پایان می رسد

2 کتابخانه عمومی در بیله سوار راه اندازی می شود

در اقدسیه خانه بخریم یا زعفرانیه؟

استخدام طراح گرافیک،دیجیتال مارکتر در تیم مارکتینگ پذیرش 24

اجرای طرح حذف چیلر های آبی در کشتارگاه های صنعتی طیور

استخدام توسعه دهنده PHP در شرکت کشمون در تهران

دشواری انتخاب همزمان 14 استاندار در وزارت کشور

اجرای طرح بخشودگی جرائم تاخیر پرداخت بدهی توسط سازمان منطقه آزاد کیش

هواشناسی باعث افزایش 30 هزار تن محصولات کشاورزی در اردبیل شد

14 هزار خودروی متوقف در گمرکات/ دستوری برای ترخیص خودروهای دپو شده نداریم

هند از لیر ترکیه و وون کره در تجارت استفاده می کند

افزایش محبوبیت رانندگی و دستفروشی

وزیر دارایی قطر: در 5 سال آینده اقتصادهای نوظهور جای آمریکا را می گیرند

حذف 45 تا 60 درصد سوخت پایه خودروهای سنگین

سومین کنفرانس «اقتصاد، مدیریت و حسابداری» در دانشگاه شهید چمران برگزار می شود

هواشناسی باعث افزایش 30 هزار تن محصولات کشاورزی در اردبیل شد

اعتبار طرح های بازآفرینی فارس ابلاغ شد

آپارتمان در تهران نسبت به سال گذشته 91 درصد گران شد | میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در تهران

برگزاری جلسه روسای شعب استان گیلان بانک ایران زمین

حضور فعال شرکت چاپ و نشر بانک ملّی در نمایشگاه بین المللی چاپ

شبکه فروش می تواند با کمک استارت آپ ها بازارهای جدیدی را خلق کند

72 درصد سرنشینان عقب کمربند ایمنی نمی بندند

ذخیره 70 هزار تن سیب و پرتقال برای شب عید

قیمت جدید خودروهای وارداتی در بازار + جدول

نبض بازار خودروهای وارداتی 24 آذر 97

حذف 45 تا 60 درصد سوخت پایه خودروهای سنگین

پرداخت 9میلیاردو964میلیون ریال به زیان دیده خراسانی

اختلال موقت در ارائه خدمات بانک سینا به دلیل اجرای رزمایش سایبری

استخدام مدیر فروش در یک مجموعه آموزشی مشاوره بین المللی معتبر

استخدام کارشناس اجرایی آموزش در شرکت بین المللی Dio Pars-تهران

برند ملی؛ رتبه ایران در بین کشورها چند است؟

بی ثباتی قیمت ها در بازار امروز خودرو +جدول

سکه امروز چقدر قیمت خورد؟

کاهش زباله های غذایی تنها با چند راهکار ساده

خالق اولین سیستم پردازنده کلمات در دنیا درگذشت

واردات بیش از 5 میلیون تن ذرت دامی در 8 ماه

رانندگی و دستفروشی شغل دوم محبوب کارگران و کارمندان

تولید خودرو 57 درصد کاهش یافت

مدیرعامل شرکت توانیر در گفت و گو با فارس مطرح کرد مصرف 2 هزار مگاوات برق به واسطه کولرهای گازی غیراستاندارد

ایران عضو اتحادیه راه آهن های CIA شد

واگذاری پروژه های اقتصادی به بخش خصوصی از سیاست های دولت است

اعتبار طرح های بازآفرینی فارس ابلاغ شد

تولید خودرو 57 درصد کاهش یافت

استخدام ویزیتور با مزایا در شهر چوب در البرز

استخدام کارشناس مشاور(فروش ) در یک مجموعه معتبر

مشکل در تامین مواد اولیه تولید سرم

مشکل در تامین مواد اولیه تولید سرم