مطالب مرتبط:
بررسی تجاوز ناو آمریکایی علیه هواپیمای مسافربری ایران
بلومبرگ اعلام کرد مذاکره تیم آمریکایی با عربستان برای قطع ورود پول به ایران بدون اختلال در بازار انرژی
ادعای مقام آمریکایی درباره تأثیر تحریم ها علیه ایران
سناتور ارشد آمریکایی به تل آویو درباره توافق با روسیه درباره سوریه هشدار داد
مذاکره تیم آمریکایی با عربستان برای قطع ورود پول به ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 تیر 1397 ساعت 07:252018-07-13سياسي

یک آمریکایی در ایران / سرگذشت مورگان شوستر در کشاکش سهم خواهی های روسیه و انگلستان از ایران


- نوشته شده توسط / یکی از مشکلات دامن گیر ایران پس از مشروطیت، بحران مالی و اقتصادی بود.

ایرانیان که همیشه برای برون رفت از چنگال قدرت های رقیب استعماری به نیروی سوم می اندیشیدند، در این بحبوحه با اندیشه ایجاد دگرگونی اساسی در مالیه و اقتصاد ایران باز هم به فکر یک نیروی بی طرف افتادند و استخدام مورگان شوستر آمریکایی برای رسیدگی و به سامان درآوردن مالیه ایران با همین هدف صورت گرفت.

دکتر علی اکبر خدری زاده مقاله مفصلی با عنوان مورگان شوستر و اولتیماتوم روسیه در این رابطه نوشته است که خلاصه ای از آن در اینجا ارائه شده است.

تلاش های ایران برای دریافت وام خارجی هرج ومرج و ناامنی بازرگانی، برهم خوردگی معیشت سنتی ایرانیان، روی آوردن به زندگی شهری و نیز مشکلات ناشی از جنگ جهانی اول و حضور و رقابت قدرت های اروپایی، عرصه را به قدری برای دولت و ملت ایران تنگ کرد که دولت برای استقراض به تکاپو افتاد.

ماجرای اعطای وام از سوی روسیه و انگلیس، حکایت های مفصل و جالبی از تاریخ معاصر ما را به خود اختصاص داده است، اما جالب تر از همه، مخالفت و مقابله گستاخانه استعمارگران با نوسازی اقتصادی و مالی ایران است.

ایرانیان که همیشه برای برون رفت از چنگال قدرت های رقیب استعماری به نیروی سوم می اندیشیدند، در این بحبوحه با اندیشه ایجاد دگرگونی اساسی در مالیه و اقتصاد ایران باز هم به فکر یک نیروی بی طرف افتادند و استخدام مورگان شوستر آمریکایی برای رسیدگی و به سامان درآوردن مالیه ایران به همین مقصود صورت گرفت.

یکی از مسائلی که پس از فتح تهران (1327 ق) مطرح شد، بحران مالی و تلاش دولت ایران برای دریافت وام از دولت های روس و انگلیس بود.

پیش از این، دولت ایران چند بار از دولت های روسیه و انگلستان تقاضای وام کرده بود.

درخواست های مذکور یا با مخالفت آنها یا با شرایط سخت و غیرقابل قبولی روبه رو شد که ایران قدرت برآوردن آنها را نداشت.

حتی تلاش دولت ایران برای دریافت وامی از شرکت سموییل و شرکا (Samuel&Co.

) و سپس شرکت برادران سلیگمن (Seligman Brothers) نیز با مخالفت دولت های روس و انگلیس مواجه شده بود.

اما آنچه مزید بر علت شد، رقابت های بین المللی دولت های اروپایی در دوره صلح مسلح بود که برای مدتی موجب تیرگی روابط سیاسی روس و انگلیس شد.

علت این امر، برقراری روابط تازه ای میان روسیه و آلمان بود که پس از برکناری ایزولسکی، عاقد قرارداد 1907 و روی کار آمدن سرگیی دمیتریویچ سازانوف به جای او در وزارت خارجه روسیه صورت گرفت.

سازانوف بر خلاف ایزولسکی معتقد بود چنانچه روسیه و آلمان به تفاهمی دست یابند، فرصت مغتنمی برای روسیه فراهم خواهد شد تا با اقدام به تقویت نیروهای نظامی خود، از مسابقه تسلیحاتی دوره صلح مسلح عقب نماند؛ بنابراین در نوامبر 1910 م.

نشستی با حضور ویلهلم دوم و نیکولای دوم در پوتسدام صورت گرفت و چند ماه بعد، در 20 آگوست 1911 م.

قرارداد پوتسدام بین آلمان و روسیه به امضا رسید.

به موجب این قرارداد روسیه در پروژه راه آهن بغداد، با آلمان مخالفت نمی کرد و در عوض، آلمان منافع ویژه روس ها را در شمال ایران در زمینه ایجاد خطوط راه آهن، جاده ها و تأسیسات تلگراف به رسمیت می شناخت.

همچنین به موجب این قرارداد، آلمان قرارداد 1907 م.

روس و انگلیس را به رسمیت می پذیرفت.

قرارداد پوتسدام اگرچه روابط روسیه و انگلستان را دچار مشکل کرد، اما مانع از پرداخت وام از طرف انگلستان به ایران نشد.

عارف قزوینی عارف قزوینی، شاعر ملی گرا و مشروطه خواه قطعه ای در وصف ماجرای شوستر در ایران و حمایت از او سروده است: ننگ آن خانه که مهمان ز سر خوان برود جان نثارش کن و مگذار که مهمان برود گر رود شوستر از ایران، رود ایران بر باد ای جوانان مگذارید که ایران برود استقراض از بانک شاهنشاهی انگلیس سرانجام در اوایل سال 1911 پس از موافقت ایران مبنی بر پرداخت بدهی های خود به روسیه ظرف 15 سال با بهره هفت درصد، دولت روسیه با پرداخت وامی از طرف بانک شاهنشاهی انگلیس به ایران موافقت کرد و در تاریخ هشتم مه 1911 قرارداد اعطای وام میان نماینده بانک شاهنشاهی انگلیس در ایران و نماینده دولت ایران امضا شد.

به موجب این قرارداد، بانک شاهنشاهی وامی به مبلغ یک میلیون و 250 هزار لیره با بهره پنج درصد به دولت ایران می داد که وثیقه و ضمانت بازپرداخت آن عایدات گمرکات ایران بود.

معرفی کتاب اختناق ایران اختناق ایران نام کتابی است از مورگان شوستر.

او در آن کتاب به شرح استخدام خود در ایران و ماجرای اولتیماتوم روسیه می پردازد.

شوستر خاطرات هشت ماه حضور خود را به رشته تحریر درآورده که امروز از جمله منابع دست اول سال های پس از مشروطه در ایران به شمار می رود.

کتاب اختناق ایران با درآمد شوستر درباره وضع سیاسی ایران در سال های پیش از مشروطه تا ورود او به ایران آغاز می شود.

سپس شوستر آنچه را بر خودش گذشته نقل می کند.

این کتاب با نام اصلی The Strangling of Persia در انتشارات ماهی و با ترجمه حسن افشار در سال 1386 منتشر شده است.

موارد مصرف این وام، به طور عمده پرداخت حقوق عقب افتاده قوای نظامی و ژاندارمری و نمایندگان ایران در خارج از کشور و نیز خرید اسلحه تعیین شد.

در برابر وام مذکور، عایدات خلیج فارس و بنادر بوشهر، لنگه، محمره، بندرعباس و اهواز و نیز عایدات تلگرافخانه تا ژانویه 1929 در گرو قرار گرفت و دولت ایران موظف به پرداخت 62 هزار و 500 لیره طلا در سال بابت سود این وام به بانک شاهنشاهی شد.

استخدام مستشاران خارجی برای بازسازی تشکیلات اداری مالی و سازمان نظامی کشور، نه تنها در برنامه دولت هایی که پس از فتح تهران تشکیل شدند، مطرح شده بود، بلکه اساساً یکی از شرایط موافقت دولت های روس و انگلیس با اعطای وام به ایران، استخدام مستشاران خارجی جهت اصلاح امور مالی بود.

این مسئله در برنامه دولت مستوفی که در 31 ژوییه 1910 به مجلس ارائه شد نیز مطرح شد.

وثوق الدوله حسن وثوق (وثوق الدوله) (1252 ش بهمن 1329) برادر احمد قوام (قوام السلطنه) بود.

وثوق الدوله دو بار نخست وزیر ایران شد.

دوره نخست از مرداد 1295 تا خرداد 1296 خورشیدی و دوره دوم از مرداد 1297 تا تیر 1299 بود.

وی در زمان نخست وزیری رابطه خوبی با احمدشاه نداشت، ولی به سفارت انگلیس نزدیک بود و در دوره دوم نخست وزیری اش به شدت از سوی انگلیس پشتیبانی می شد.

در جریان کوشش برای تصویب قرارداد 1919 به دریافت رشوه از دولت انگلیس متهم شد.

پس از موفق نشدن در تصویب قرارداد 1919 به اروپا رفت.

در دوره رضاشاه بخشی از پولی را که برای قرارداد گرفته بود، از او پس گرفتند.

اصلاحات داخلی با استفاده از نیروهای خارجی در این هنگام دولت ایران از نظر وضع مالی، تنظیم بودجه کشور، اخذ مالیات ها و دریافت وام از کشورها و منابع خارجی وضعیت مساعدی نداشت و ضمناً به علت حضور نیروهای بیگانه در کشور، هرج ومرج ایالات و ولایات و برخوردار نبودن از تشکیلات منظم اداری مالی و سازمان نظامی، در موقعیت نامطلوبی به سر می برد.

برای رفع این معضلات، دولت ایران درصدد برآمد جهت اصلاح وزارت مالیه از فرانسویان، برای تشکیل ژاندارمری از ایتالیایی ها و برای اداره قشون از اتریش استفاده کند؛ اما چون استخدام کارشناسان مورد نیاز از کشورهای مزبور با مخالفت سن پترزبورگ و لندن مواجه شد، دولت ایران تصمیم گرفت برای استخدام کارشناس مالی از کشوری بزرگ و در عین حال بی طرف اقدام کند.

در نتیجه مجلس پس از مذاکرات مفصل، به دولت پیشنهاد کرد درباره استخدام مستشار مالی با دولت آمریکا مذاکره کند؛ زیرا در این زمان دولت آمریکا یک دولت معظم اروپایی نبود و در ایران مصالح سیاسی نداشت.

از این رو انگلیسی ها نسبت به تصمیم دولت ایران مبنی بر استخدام مستشاران آمریکایی روی خوش نشان دادند و حتی از آن در سن پترزبورگ دفاع کردند.

جانشین مورگان شوستر به پیشنهاد هیات وزیران و فرمان ناصرالملک نایب السلطنه مسیومرنارد بلژیکی، رییس کل گمرک ایران به جای مورگان شوستر آمریکایی موقتاً به مقام خزانه داری کل تعیین شد.

متن فرمان به این شرح است: بر وفق پیشنهاد شورای وزراء، ما به طریق ذیل امر می نماییم: به ملاحظه تصمیم شورای وزراء که بر طبق عقیده کمیسیون مخصوص که از طرف اعضای منتخبه پارلمان تشکیل شده نموده اند، چون مستر مورگان شوستر از مقام خزانه داری کل منفصل شده اند، مسیو مرنارد مدیرکل گمرکات موقتاً به مقام خزانه داری کل تعیین شده اند.

نراتوف (کفیل وزارت امورخارجه روسیه)، ضمن اکراه از تسلیم شدن در برابر ایران، با بی میلی به این کار تن داد.

رومان روزن، سفیر روسیه در واشنگتن، طی یادداشتی به وزارت امورخارجه آمریکا، اظهار علاقه و امیدواری کرد دولت آمریکا دعوت ایران را نپذیرد و مستشار به تهران نفرستد.

پس از جلب موافقت روسیه و انگلستان، دولت ایران در دسامبر 1910 به وسیله علیقلی خان نبیل الدوله، کاردار سفارت ایران در واشنگتن، تقاضای خود مبنی بر استخدام کارشناسانی جهت خزانه داری ایران را تسلیم دولت آمریکا کرد و وزیرخارجه آمریکا نیز به نبیل الدوله وعده داد صمیمانه در این باره اقدام خواهد کرد.

مورگان شوستر؛ خزانه دار کل ایران دولت آمریکا پس از اطلاع از موافقت بریتانیا با این امر، نسبت به معرفی کارشناسان مورد نیاز ایران اقدام کرد؛ البته بدون آنکه در شرایط استخدام آنها دخالتی کند.

مورگان شوستر بنا به توصیه تافت، رییس جمهوری آمریکا، برای این کار معرفی شد و سپس قراردادی بین شوستر و دولت ایران به امضا رسید.

وی در دوازدهم مه 1911 در رأس هیاتی از کارشناسان مالی وارد تهران شد و به عنوان خزانه دار کل ایران، کار خود را آغاز کرد.

اعضای هیات شوستر عبارت بودند از: دیکی (Bruce G.

Dickey)، کارشناس مالیاتی؛ کرنز (Frank S.

Cairns) و مک کاسکی (Charles I.

Mccaskey)، کارشناسان مسائل گمرکی و هیلز (Ralph M.

Hills) متخصص در امور ممیزی و حسابداری.

میزان حقوق پرداختی از سوی دولت ایران به افراد مذکور، به این گونه بود: مک کاسکی چهارهزار دلار، هیلز سه هزاروپانصد دلار، کرنز دوهزار دلار، دیکی دوهزاروپانصد دلار و شوستر شش هزار دلار.

ورود هیات آمریکایی به تهران با موضوع استقراض از بانک شاهنشاهی مقارن بود.

مرنارد (Mornard) بلژیکی، مدیرکل گمرکات ایران، تلاش می کرد مصارف استقراض را تحت اختیار خود بگیرد؛ اما پس از آنکه مجلس لایحه نظارت شوستر بر مصرف وجوه قرضه بانک شاهنشاهی را تصویب کرد، از نفوذ مرنارد کاسته شد و این جریان موجب کارشکنی های آینده وی ضد شوستر شد.

همچنین روس ها که از فعالیت شوستر نگران بودند، به مخالفت با وی برخاستند؛ زیرا بهبود وضع اقتصادی دولت ایران با سیاست و منافع آنها مغایرت داشت.

روس ها همواره در تلاش بودند ایران را تحت فشار مالی قرار دهند، بلکه بتوانند با اعطای وام های مختلف امتیاز بیشتری در ایران به دست آورند.

افزایش اختیارات همزمان با افزایش مخالفت ها علاوه بر آن، برخی از مقامات و درباریان که به ولخرجی، دزدی و بی قانونی عادت کرده بودند، از اقدامات شوستر رنجیده خاطر شدند.

از این رو پس از مدت کوتاهی، مخالفت ها با شوستر و همکاران او به تدریج آغاز شد، با این حال اکثر قریب به اتفاق مجلس (اعم از دموکرات ها و اعتدالیون) از اصلاحات مالی شوستر جانبداری می کردند.

بهترین گواه بر این ادعا، تصویب قانون بیست وسوم خرداد 1290 بود که به شوستر اختیار تام می داد.

براساس این قانون، شوستر اختیار داشت به جمع آوری مالیات کل کشور و تمامی حساب های دولت رسیدگی کند.

قرارداد 1907 قرارداد سن پترزبورگ درسال 1325 قمری (برابر 1907 میلادی) میان کشورهای روسیه و بریتانیا در منطقه سن پترزبورگ امضا شد.

این پیمان آخرین قدم در راه ایجاد تفاهم مثلثی بود و با حل مشکلات بین بریتانیا و روسیه، این دو کشور را همراه با فرانسه در برابر اتحاد مثلث متحد کرد.

بر اساس این قرارداد: ایران میان روس ها و بریتانیایی ها تقسیم شد.

بر این پایه بریتانیا پیشنهاد تقسیم ایران به دو منطقه نفوذ را داد.

منطقه شمالی به روسیه تزاری اعطا شد و منطقه جنوبی به بریتانیای کبیر.

منطقه میانی باید به عنوان منطقه بی طرف کار می کرد.

شمال ایران به اشغال روس ها درآمد و پس از جنگ جهانی اول نیز بریتانیایی ها با اشغال بوشهر به سوی شیراز پیشروی کرده و مناطق جنوبی ایران را به تصرف خود درآوردند.

افغانستان به عنوان منطقه نفوذ بریتانیا به رسمیت شناخته می شد.

نیروهای بریتانیا از تبت خارج می شدند و حاکمیت چین در این منطقه به رسمیت شناخته می شد.

اسماعیل رایین واگذاری چنین اختیارات وسیعی به شوستر را به مثابه تبدیل شدن وی به دیکتاتور مالی ایران توصیف کرده و می نویسد: خزانه دار کل با گرفتن اختیارات وسیع این قانون، در حقیقت به صورت یک دیکتاتور مالی درآمد که همه نظرات و مسائل مورد توجه او، بدون چون و چرا اجرا می شد و همین قانون بود که به شوستر و همکاران او فرصت داد تا نظام نوینی را در مالیه ایران برقرار کنند.

با این حال دولت های روس و انگلیس از اقدامات شوستر رضایت نداشتند.

دو دولت روس و انگلیس، ابتدا می خواستند اختیارات شوستر را محدود سازند، اما بعداً به این نتیجه رسیدند که وی را از کار برکنار کنند.

در عین حال، شوستر با درخواست دائمی پول از طرف دولت و خصوصاً بختیاری ها مخالفت می کرد.

شوستر همچنین از وثوق الدوله (وزیر امورخارجه) و قوام السلطنه (وزیر امور داخله) نیز شکایت داشت؛ چراکه هر روز بیش از پیش همکاری شان را با او کم می کردند و حتی کم کم کار آنها به مخالفت کشیده بود.

خصوصاً پس از انتصاب لوکفر، یکی از ماموران شوستر، به سمت مالیه آذربایجان ــ که مغایر با قرارداد 1907 و منافع روسیه بود ــ دولت روسیه بیش از پیش خشمگین شد.

دامنه اختلافات و فشارهای دولت روسیه به حدی رسید که 8 آذر 1290 خورشیدی دولت روسیه به ایران اولتیماتوم داد که ظرف 48 ساعت مورگان شوستر آمریکایی را برکنار کند و از این پس نیز بدون جلب موافقت قبلی دولتین روسیه و انگلستان به استخدام مشاور از خارج دست نزند.

روز بعد مجلس به این اولتیماتوم روسیه رسیدگی و به رغم توجیه وثوق الدوله آن را رد کرد.

مردم تهران به جانبداری از مجلس که اولتیماتوم روسیه را رد کرده بود، به خیابان ها ریختند و تزار روسیه پس از آگاه شدن از تصمیم مجلس ایران دستور داد که چهار هزار سرباز روانه ایران شود.

روسیه و انگلستان طبق سازش نامه آگوست 1907 و تقسیم ایران به دو منطقه نفوذ، چنین حقی را به خود می دادند.

دولت وقت بار دیگر از مجلس خواست اولتیماتوم روسیه را بپذیرد و با اخراج شوستر موافقت کند که مجلس زیر بار نرفت.

28 آذرماه یپرم خان، رییس وقت شهربانی (نظمیه) به مجلس اخطار کرد که اگر اولتیماتوم را نپذیرد، نیروهای روسیه وارد خواهند شد که مجلس اجباراً پذیرفت و مراتب همان روز به دولت و نیز مورگان شوستر اعلام شد که خاک ایران را ترک کند.


کلید واژه ها: ایران - دولت - روسیه - مالی - ایرانیان - آمریکایی - اقتصاد - انگلیس - اقتصاد ایران - انگلستان - وزارت خارجه روسیه - استخدام - اروپایی - اقتصادی - مشکلات - صورت - جنگ جهانی اول - اندیشه - وزارت خارجه - بحران - همیشه - روابط - اولتیماتوم - بین المللی - زندگی شهری - جالب - علی اکبر - قرارداد - نوسازی - سیاسی

آخرین اخبار سرویس:
توضیحات سعید جلیلی در مورد دولت سایه

پیام تسلیت وزیر اطلاعات به فرمانده کل سپاه پاسداران

آخرین وضعیت وزارت نفت و تحریم ها با حضور زنگنه بررسی شد

بازرسان خانه مطبوعات خراسان مشخص شدند

نبود زنجیره تولید چالش اصلی حوزه کشاورزی است

پژو پارس در برخورد با گاردیل متلاشی شد + تصاویر

پیش بینی سازمان زمین شناسی آمریکا از خسارت احتمالی زلزله کرمانشاه

واژگونی قطار حامل گندم

سیرک پوتین

محسن رضایی: از مواضع انقلابی رییس جمهور حمایت می کنیم

دوره میثاق طلبگی داوطلبان ورود به مدارس علمیه خوزستان برگزار می شود

لاریجانی :پیشرفت های موشکی ما چشمگیر و ارزشمند است

نمایندگان کمیته بررسی سانحه هواپیمای تهران-یاسوج در کمیسیون اصل 90 حضور نیافتند

مجمع تشخیص «منع رد صلاحیت منتخب مردم در مجلس» را در دستور کار قرار دهد

نقش چریک کت و شلواری را در جهان ایفا کنید

اخطارهایی که مجلس به دولت داد

بابایی خبر داد حضور لاریجانی در نشست کمیسیون اجتماعی/بررسی روند تقنینی در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی

تأکید رییس پارلمان اسلوونی بر تقویت همکاری های پارلمانی با ایران

لغو جلسه امروز کمیسیون اصل 90 / نماینده مجلس: عدم همکاری تیم بررسی سانحه پرواز تهران-یاسوج ابهام برانگیز است

پیام تسلیت وزیر اطلاعات به فرمانده کل سپاه

آغاز به کار سالن اعلام بار در ارومیه

تشکیل انجمن یاوران وقف ترویج امربه معروف و نهی از منکر در سمنان

غار سهولان، دومین غار آبی ایران

قدردانی از معلول برتر کشوری

روایتی از نحوه آغاز مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا/ تردید جدی درباره مذاکره با اروپا/ دیپلمات های ایرانی باید همانند چریک های کت و شلواری باشند/ پیشرفت موشکی چشم گیر است

جزییاتی از دیدار اخیر هیات دولت با رهبر انقلاب

خرد، پیشرفت، توسعه

حضور قاسم سلیمانی در مراسم ترحیم پدر وحید حقانیان +عکس

سالروز شهادت شهید داریوش رضایی نژاد

مدارس بلااستفاده دراختیار انجمن معتادان گمنام قرار می گیرد

ویدئو / سخنرانی روحانی در جمع دیپلمات های کشور

بازدید امیر صباحی فرد از گروه پدافند هوایی شرق کشور

اولین بازی اینیستا در جی لیگ ژاپن+عکس

اینفوگرافی / با 12 روش طبیعی درمان سرفه آشنا شوید

رسانه های بین المللی درباره هشدار شدید روحانی به رییس‎جمهور آمریکا چه نوشتند؟

فرزاد منصوری مدال طلای مسابقات کوریا اوپن را به گردن آویخت

همایش فصلی مدیران و کارکنان مدارس علمیه لرستان برگزار شد

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت آریابان تردد هوشمند در تهران

اساتید طلاب مجهز به علم روز تربیت کنند

بعد از سپنتا نیکنام نوبت مینو خالقی است؟ / علی مطهری: مجمع تشخیص بحث منع رد صلاحیت منتخب مردم از سوی شورای نگهبان را در دستور کار قرار دهد

عضو سابق تیم هسته ای در اتوبوس بی آر تی / عکس

ماشین سردار سلیمانی در مراسم ختم امروز چه بود؟ +عکس

مهمترین جاذبه های توریستی کانادا را بشناسید؛ از شیرینی های معروف مونترال تا سواحل رمانتیک پرنس ادوارد

سپاه وعده انتقام داد

ضرغامی : آفتابه داران احترام شان خوب است ولی تا حدی

پیام تسلیت سردار سلیمانی و سرلشکر جعفری به وحید حقانیان

با حکم رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) معاون مشارکت های مردمی و معاون اداری و مالی کمیته امداد منصوب شدند

برداشت بیش از حد از منابع زیرزمینی مخازن ما را تهی کرده/ صحنه سازی برای ایجاد چاه های غیر مجاز/ بستر رودخانه ها را تصرف کرده اند

فردا؛ دیدار هیأت رییسه فراکسیون امید با رییس جمهور

مشکلات رشته صنایع دستی در دانشگاه ها

تأکید استاندار بر بررسی مشکلات و مسائل حوزه جوانان

مجمع تشخیص استفساریه قانون انتخابات درباره مینو خالقی را در دستور کار قرار دهد

مجمع تشخیص «منع رد صلاحیت منتخب مردم در مجلس» را در دستور کار قرار دهد

نحوه تخصیص ارز صنایع سه شنبه با حضور وزیر صنعت بررسی می شود

روایت علی لاریجانی از نحوه آغاز مذاکرات هسته ای میان ایران و آمریکا

بررسی طرح قانون جامع انتخابات در دستورکار کمیسیون شوراهای مجلس/ دولت از فرصت ارائه لایحه استفاده نکرد

داداشی در گفت وگو با فارس خبر داد ارسال پرونده سانحه هوایی تهران- یاسوج به قوه قضاییه در صورت عدم حضور مسئولان مربوطه در کمیسیون

هنر «های لاین» در اراک (عکس)

محسن رضایی: از مواضع انقلابی رییس جمهور حمایت می کنیم/واکنش به اظهارات واعظی

علی رغم همه شعارها، مشکلات کامیون داران همچنان پابرجاست

دستگیری از نیازمندان در سایه کرامات امام رئوف

دانلود آهنگ جدید آصف آریا بنام چه عجب

بازداشت شدگان تجمع روز جهانی زن تبرئه شدند

سرلشکر قاسم سلیمانی درگذشت پدر سیدوحید حقانیان را تسلیت گفت

عارف: استکبار علیه ما بسیج شده، خودزنی های داخلی را کنار بگذاریم

آغاز ساعت کاری ادارات استان تهران از فردا تا 19 مرداد؛ 6:30 صبح

مشکلات جامعه نتیجه دوری از معارف اهل بیت(ع) است

ماشین سردار سلیمانی در مراسم ختم سید حسن حقانیان +عکس

سبک زندگی رضوی بهترین راه رسیدن به خوشبختی است

این مراکز اعزام دانشجو به خارج از کشور بدون مجوز هستند!

حمایت محسن رضایی از رییس جمهور

استخدام حسابدار خانم در شرکت یادمان خوان گستر در تهران

آغاز ساعت کاری ادارات استان تهران از فردا تا 19 مرداد 6:30 صبح

عکس/ آخرین عضو یک قبیله در جنگل آمازون

صنایع دستی، 11 شهر و روستا را ثبت ملی کرد

پوسترهای 50 ساله بر دیوارهای موزه گرافیک

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی از منطقه پدافند هوایی شرق بازدید کرد

اعتراض دانشمند هسته ای به بازرسی آژانس از اتاق اساتید دانشگاه ها/ در پنج سال گذشته یک ریال هم به تنها دانشکده هسته ای کشور پول ندادند

اطلاعیه مجمع تشخیص درباره تصاویر جنجالی دیروز

دستگیری شهردار و 3 کارمند شهرداری ایوان

حمایت دبیر مجمع تشخیص مصلت نظام از مواضع انقلابی آقای روحانی

از مواضع انقلابی رییس جمهور حمایت می کنیم

مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ مصوبه ای را بدون کارشناسی عمیق بررسی نمی کند

خانه احزاب استان مرکزی آغاز به کار کرد

تصاویر| تشییع پیکر شهید قانع کرم ویسه در سنندج

خانه احزاب استان مرکزی آغاز به کار کرد

آملی لاریجانی: دشمن شمشیر از رو بسته است | ایران مقتدرتر از هر زمانی است

امام جمعه تبریز: اقدامات مذبوحانه استکبار هوشیاری ملت را می طلبد

لزوم تصویرسازی صحیح به گروه های مرجع توسط روابط عمومی ها

ایجاد وزارت مدیریت بحران در کمیسیون اجتماعی رای نیاورد

در جمع خبرنگاران صورت گرفت واکنش محسن رضایی به سخنان واعظی درباره لایحه پالرمو

فریده اولاد قباد رییس فراکسیون زنان شد

تبیین و تشریح خدمات 40 ساله انقلاب اسلامی گامی مؤثر برای مقابله با هجمه های دشمنان

صحبت های امروز رییس جمهور محترم عزتمندانه بود

واکنش وزارت امور خارجه به دیداری که «غیرمتعارف» عنوان شده بود

پیشرفت های موشکی ایران چشمگیر و ارزشمند است

افزایش مصدومان زلزله امروز کرمانشاه/ 146 زخمی در زلزله امروز

13هزار میلیارد ریال مشوق صادراتی پرداخت می شود

کشف 10میلیون نخ سیگار قاچاق

دستگیری نوجوانی مزاحم در فضای مجازی

یک آمریکایی در ایران / سرگذشت مورگان شوستر در کشاکش سهم خواهی های روسیه و انگلستان از ایران

یک آمریکایی در ایران / سرگذشت مورگان شوستر در کشاکش سهم خواهی های روسیه و انگلستان از ایران