مطالب مرتبط:
عباس امیر انتظام درگذشت/ روایتی از آغاز و پایان جاسوسی که طلبکار شد +تصاویر
عباس امیر انتظام درگذشت
عباس امیر انتظام درگذشت
عباس امیر انتظام صبح امروز در گذشت
عباس امیر انتظام درگذشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 تیر 1397 ساعت 06:262018-07-13سياسي

میرحسین موسوی: سنجاق کراوات امیر انتظام چون سوزنی در چشمم بود!/ جاسوسی که یکباره فرشته شد


محمد خاتمی و حامیانش در ابتدای انقلاب به انحای مختلف در نقد نهضت آزادی بر یکدیگر پیشی می جستند یکباره ژست عزا گرفتند.

تا جایی که میرحسین موسوی روزی میگفت سنجاق کراوات امیرانتظام چون سوزنی در چشم من است، - امروز اعوان و انصارش مدعی وراثت فکری سخنگوی دولت موقت شده اند! گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو-سیدمهدی حاجی آبادی؛ روز گذشته پس از انتشار خبر فوت عباس امیرانتظام، سخنگوی دولت موقت و از نزدیکان مرحوم بازرگان، برخی از چهره ها به طرق مختلف به ابراز نظر پرداختند.

نکته جالب اینجاست که حامیان دولت چون محمد خاتمی و برخی دیگر از فعالین فتنه که در ابتدای انقلاب به انحای مختلف در نقد نهضت آزادی بر یکدیگر پیشی می جستند یکباره ژست عزا گرفتند.

تا جایی که میرحسین موسوی روزی میگفت سنجاق کراوات امیرانتظام چون سوزنی در چشم من است، امروز اعوان و انصارش مدعی وراثت فکری سخنگوی دولت موقت شده اند! گفتنی است بعد از کودتای 28 مرداد و 16 آذر 1332، درحالی که اغلب جریان های مبارز و در راس آنها روحانیت، امریکا را هدف مبارزه قرار داده بودند، ملی گرایان بیش از پیش به امریکا نزدیک شدند.

آنها اگرچه خود را میراث دار جنبش دانشجویی معرفی می کردند و در سالروز 16 آذر دست به اعتصاب می زدند، اما در عمل شیوه ای دیگر را پیش می گرفتند و به طور پنهانی و آشکار با امریکا که کودتای ننگین 28 مرداد و کشتار 16 آذر برآمده از آن بود، رابطه برقرار می کردند.

مهدی بازرگان٬دبیرکل نهضت آزادی پس از رسوایی ملی گرایان در جریان افشای اسناد لانه جاسوسی می­ گوید: پایه­ گذاران و اعضاء و علاقمندان به نهضت آزادی ایران و نهضت مقاومت ملّی، نه تنها با آمریکا، بلکه با بعضی از کشورهای اروپا و نیز دولت وقت [رژیم پهلوی] ارتباط­ های کم و بیش پنهانی داشته­ اند؛ نه تنها در چند ماه مانده به پیروزی درخشان انقلاب بلکه از 26 سال پیش.

پس از پناه دادن آمریکا به شاه مخلوع، در اول آبان ماه آتش خشم مردم شعله ور شد و تظاهرات خشمگینانه مردم علیه آمریکا آغاز شد.

در چنین فضایی، بازرگان و یزدی، بدون همانگی با امام خمینی و شورای انقلاب و بدون توجه به فضای حاکم بر مردم، در الجزایر به ملاقات برژینسکی می روند.

بازرگان در حالیکه خود به خوبی می دانست با وجود مواضع صریح امام و مردم علیه آمریکا، ملاقات دو مقام ارشد از ایران و آمریکا، نمی توانست ملاقاتی عادی و مانند سایر ملاقات های وی باشد، این مسئله را به آب خوردن تعبیر می کند: آن نخست وزیری که برای ملاقات با وزرا اجازه بگیرد، برای لای جرز خوب است.

مگر من هویدا هستم و یا امام، محمدرضا شاه که آب خوردن را اجازه بگیریم؟! در مرحله بعد، تسخیر سفارت آمریکا باعث استعفای بازرگان از نخست وزیری شد.

بازرگان شدیدا این اقدام و نیز افشای اسناد آن را محکوم کرد و به مسببین آن تاخت و دانشجویان پیرو خط امام را دانشجویان پیرو خط شیطان خواند که با عکس العمل شدید امام خمینی مواجه شد.

در سوی دیگر ملیون سکولار که به تازگی و تحت قالب جبهه ملی چهارم و البته بسیار ضعیف تر از نهضت آزادی احیا شده بودند، با تداوم همان رویکرد غربگرایانه و با تظاهرات علیه لایحه قرآنی قصاص، که با حقوق بشر غربی همخوان نبود، توسط امام به ارتداد محکوم شدند.

صدها سند قطعی که اغلب از سفارت امریکا در ایران به دست آمده است، گواه ارتباط سری و پنهانی ملی گرایان با آمریکا است که خروجی آن، ارائه اطلاعات کشور به سازمان سیا بود.

بخشی از این ارتباطاتِ سرّیِ، با افرادی تحت عنوان "منبع اطلاعاتی" و دارای "کدرمز" از طرف سازمان سیا و تحت پوشش سفارت صورت می گرفت.

محمد توسلی تا اواخر آذرماه1357 رابط میان نهضت آزادی و سفارت آمریکا بوده، پس از آن بنابر تصمیم مهندس بازرگان، امیرانتظام جایگزین وی می شود و از آن تاریخ به بعد ارتباط با سفارت آمریکا به عهده وی قرار می گیرد.

اخبار و اطلاعات مربوط به حوادث دوران انقلاب اسلامی ابتدا از طریق توسلی و سپس از طریق امیرانتظام در اختیار آمریکایی ها قرار می گرفت.

لازم به ذکر است که طبق مفاد سند سری ششم ژوئن1978 (شانزدهم خرداد1357)، افسر اطلاعاتی سفارت آمریکا اظهار می دارد که غیر از ارتباطی که از طریق محمد توسلی با نهضت آزادی دارند، با افراد دیگری نیز از نهضت آزادی در تماس هستند.

طبق مفاد برخی اسناد دارای طبقه بندی سری سفارت آمریکا، خود بازرگان نیز حداقل سه نوبت در خردادماه و تیرماه1357، به اتفاق توسلی در یک خانه شخصی در منطقه دروس شمیران، با استمپل (افسر اطلاعاتی سفارت) ملاقات کرده و راجع به رویدادهای سیاسی با یکدیگر گفت و گو می¬ کنند که در دو نوبت آن یدالله سحابی نیز حضور داشته است.

در یک مقطع زمانی که برخی از روزنامه های آمریکا دست به افشاگری زده و ارتباط میان سفارت آمریکا و بعضی از ایرانیان را فاش کرده بودند، سولیوان سفیر آمریکا در تهران، طی یک نامه سری به تاریخ سوم دسامبر1978، (دوازدهم آذر1357) که برای وزارت امور خارجه آمریکا ارسال می کند، با اشاره به "کانال" بودن نهضت آزادی می گوید: سفارت متوجه است که مسأله رابطه های آمریکا با مخالفین، متأسفانه در کشور خودمان علنی شده ولی امیدواریم که وزارت خانه بتواند منابع حساسی مانند این فرد و اشخاص دیگر را حفظ کند.

مقالات روزنامه هایی مانند "واشنگتن پست" در تاریخ 28 نوامبر، افشاگری مضری نموده که در شرایط کنونی می تواند موجب شود که نهضت آزادی و دیگران عقب بکشند و این در شرایطی است که چنین کانال هایی مخفی باید باز بمانند.

مهدی بازرگان طی ملاقاتی با جان استمپل در تاریخ 30ماه مه 1978 (نهم خرداد1357)، یعنی در هنگامی که رژیم پهلوی مشغول سرکوب تظاهرات ملت ایران در شهرهای مختلف بود، می گوید: اگر شاه حاضر باشد که تمام مواد قانون اساسی را به اجرا درآورد، ما آماده ایم تا سلطنت را بپذیریم.

براساس برخی از اسناد، ناصر میناچی نقش رابط میان "جمعیت ایرانی دفاع از آزادی و حقوق بشر" و سفارت آمریکا را بر عهده داشته است که بی تزویر اطلاعات می داده است.

در سندی، سفارت آمریکا وزیر ارشاد دولت بازرگان را این¬گونه معرفی می کند: ناصر میناچی _ وکیل و عضو فعال حقوق بشر یکی از دو رییس بازار تهران که پایگاه سنتی مخالفین مسلمان است می باشد.

او همچنین خزانه دار کمیته دفاع از آزادی و حقوق بشر می باشد.

درمقام رییس هیات مدیره حسینیه ارشاد مرکز مذهبی در تهران او مدت ها طرفدار و حامی پشت پرده رهبران مذهبی میانه رو و مخالف بوده و او دوست نزدیک آیت الله کاظم شریعتمداری می باشد.

میناچی منطقی و میانه رو از رژیم جعفر شریف امامی حمایت نموده و اظهار داشته که مذهبیون میانه¬ رو مخالف باید در جهت آزادی¬ های سیاسی با دولت همکاری کنند.

میناچی مدت هاست در پی آن بوده که تایید رسمی ایالات متحده را درمورد فعالیت هایش به دست آورد.

او در اوت 1978 از واشنگتن به منظور مذاکره با مقامات حقوق بشر وزارت امور خارجه دیدار کرد.

او با مقامات سفارت ایالات متحده در تهران بی- تزویر و ساده بود و اطلاعات می داد.

نهضت آزادی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به روابط سری خود با سازمان سیا ادامه داد.

نهایتا با تسخیر لانه جاسوسی در 13 آبان 1358 اسناد این روابط افشا شد.

براساس اسناد لانه جاسوسی علاوه بر همکاری حسن نزیه با آمریکایی ها قبل از پیروزی انقلاب، حتی پس از برکناری وی از مسئولیت بلندپایه ترین مقام نفتی کشور، آمریکایی ها او را دوباره به رابط سازمان سیا در فرانسه وصل کردند.

حسن نزیه پس از آنکه ابتدا در پناهگاه سیدکاظم شریعتمداری مخفی و سپس از کشور متواری شد، مجدداً توسط جرج کیو (رابط CIA در فرانسه و رییس سابق ایستگاه CIA در تهران) به خدمت آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا درآمد.

نزیه در آستانه تسخیر سفارت آمریکا موفق به فرار از کشور شد اما عباس روافیان (امیر انتظام) از برجسته ترین چهره های ملی گرای کشور و دولت موقت، پس از اثبات جاسوسی وی برای ایالات متحده، توسط دادگاه به اعدام و پس از تنزل حکم به حبس ابد محکوم شد.

پس از فوت مرحوم امیرانتظام مردم در شبکه های اجتماعی واکنش های متفاوتی از خود نشان دادند.

یکی از کاربران با اشاره به کد جاسوسی عباس امیرانتظام در اسناد لانه جاسوسی نوشت: احمد دستاران با اشاره به موضع کروبی در مورد عباس امیرانتظام و حکم جاسوسی وی گفت: کاربر دیگری در مورد پیام تسلیت محمد خاتمی برای فوت امیرانتظام و یادآوری موضعی که وی 37 سال پیش علیه او گرفت نوشت: فردی دیگر نیز موضعی از میرحسین موسوی پس از حکم حبس ابد امیرانتظام منتشر کرد: محمدرضا باقری در مورد حاشیه سازی برخی مستندسازان با دستکاری در تاریخ و انحراف از مسیر اصلی نوشت: فرید ابراهیمی هم در پاسخ به دختر عباس عبدی که در ژستی عجیب به ارزشی ها تاخته بود گفت: داود رییسی نیز از دوگانه متناقض حمایت از شهید بهشتی و همزمان از امیرانتظام توسط حامیان دولت نوشت:
کلید واژه ها: میرحسین موسوی - سخنگوی دولت - آمریکا - بازرگان - میرحسین - آزادی - دولت - محمد خاتمی - امریکا - مردم - موسوی - کودتای 28 مرداد - جنبش دانشجویی - جاسوسی - لانه جاسوسی - خاتمی - امروز - ایران - امام خمینی - فکری - مهدی - دانشجویی - امام - محمد - خبرگزاری - تظاهرات - الجزایر - چهره ها - درخشان - مبارزه

آخرین اخبار سرویس:
توضیحات سعید جلیلی در مورد دولت سایه

پیام تسلیت وزیر اطلاعات به فرمانده کل سپاه پاسداران

آخرین وضعیت وزارت نفت و تحریم ها با حضور زنگنه بررسی شد

بازرسان خانه مطبوعات خراسان مشخص شدند

نبود زنجیره تولید چالش اصلی حوزه کشاورزی است

پژو پارس در برخورد با گاردیل متلاشی شد + تصاویر

پیش بینی سازمان زمین شناسی آمریکا از خسارت احتمالی زلزله کرمانشاه

واژگونی قطار حامل گندم

سیرک پوتین

محسن رضایی: از مواضع انقلابی رییس جمهور حمایت می کنیم

دوره میثاق طلبگی داوطلبان ورود به مدارس علمیه خوزستان برگزار می شود

لاریجانی :پیشرفت های موشکی ما چشمگیر و ارزشمند است

نمایندگان کمیته بررسی سانحه هواپیمای تهران-یاسوج در کمیسیون اصل 90 حضور نیافتند

مجمع تشخیص «منع رد صلاحیت منتخب مردم در مجلس» را در دستور کار قرار دهد

نقش چریک کت و شلواری را در جهان ایفا کنید

اخطارهایی که مجلس به دولت داد

بابایی خبر داد حضور لاریجانی در نشست کمیسیون اجتماعی/بررسی روند تقنینی در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی

تأکید رییس پارلمان اسلوونی بر تقویت همکاری های پارلمانی با ایران

لغو جلسه امروز کمیسیون اصل 90 / نماینده مجلس: عدم همکاری تیم بررسی سانحه پرواز تهران-یاسوج ابهام برانگیز است

پیام تسلیت وزیر اطلاعات به فرمانده کل سپاه

آغاز به کار سالن اعلام بار در ارومیه

تشکیل انجمن یاوران وقف ترویج امربه معروف و نهی از منکر در سمنان

غار سهولان، دومین غار آبی ایران

قدردانی از معلول برتر کشوری

روایتی از نحوه آغاز مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا/ تردید جدی درباره مذاکره با اروپا/ دیپلمات های ایرانی باید همانند چریک های کت و شلواری باشند/ پیشرفت موشکی چشم گیر است

جزییاتی از دیدار اخیر هیات دولت با رهبر انقلاب

خرد، پیشرفت، توسعه

حضور قاسم سلیمانی در مراسم ترحیم پدر وحید حقانیان +عکس

سالروز شهادت شهید داریوش رضایی نژاد

مدارس بلااستفاده دراختیار انجمن معتادان گمنام قرار می گیرد

ویدئو / سخنرانی روحانی در جمع دیپلمات های کشور

بازدید امیر صباحی فرد از گروه پدافند هوایی شرق کشور

اولین بازی اینیستا در جی لیگ ژاپن+عکس

اینفوگرافی / با 12 روش طبیعی درمان سرفه آشنا شوید

رسانه های بین المللی درباره هشدار شدید روحانی به رییس‎جمهور آمریکا چه نوشتند؟

فرزاد منصوری مدال طلای مسابقات کوریا اوپن را به گردن آویخت

همایش فصلی مدیران و کارکنان مدارس علمیه لرستان برگزار شد

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت آریابان تردد هوشمند در تهران

اساتید طلاب مجهز به علم روز تربیت کنند

بعد از سپنتا نیکنام نوبت مینو خالقی است؟ / علی مطهری: مجمع تشخیص بحث منع رد صلاحیت منتخب مردم از سوی شورای نگهبان را در دستور کار قرار دهد

عضو سابق تیم هسته ای در اتوبوس بی آر تی / عکس

ماشین سردار سلیمانی در مراسم ختم امروز چه بود؟ +عکس

مهمترین جاذبه های توریستی کانادا را بشناسید؛ از شیرینی های معروف مونترال تا سواحل رمانتیک پرنس ادوارد

سپاه وعده انتقام داد

ضرغامی : آفتابه داران احترام شان خوب است ولی تا حدی

پیام تسلیت سردار سلیمانی و سرلشکر جعفری به وحید حقانیان

با حکم رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) معاون مشارکت های مردمی و معاون اداری و مالی کمیته امداد منصوب شدند

برداشت بیش از حد از منابع زیرزمینی مخازن ما را تهی کرده/ صحنه سازی برای ایجاد چاه های غیر مجاز/ بستر رودخانه ها را تصرف کرده اند

فردا؛ دیدار هیأت رییسه فراکسیون امید با رییس جمهور

مشکلات رشته صنایع دستی در دانشگاه ها

تأکید استاندار بر بررسی مشکلات و مسائل حوزه جوانان

مجمع تشخیص استفساریه قانون انتخابات درباره مینو خالقی را در دستور کار قرار دهد

مجمع تشخیص «منع رد صلاحیت منتخب مردم در مجلس» را در دستور کار قرار دهد

نحوه تخصیص ارز صنایع سه شنبه با حضور وزیر صنعت بررسی می شود

روایت علی لاریجانی از نحوه آغاز مذاکرات هسته ای میان ایران و آمریکا

بررسی طرح قانون جامع انتخابات در دستورکار کمیسیون شوراهای مجلس/ دولت از فرصت ارائه لایحه استفاده نکرد

داداشی در گفت وگو با فارس خبر داد ارسال پرونده سانحه هوایی تهران- یاسوج به قوه قضاییه در صورت عدم حضور مسئولان مربوطه در کمیسیون

هنر «های لاین» در اراک (عکس)

محسن رضایی: از مواضع انقلابی رییس جمهور حمایت می کنیم/واکنش به اظهارات واعظی

علی رغم همه شعارها، مشکلات کامیون داران همچنان پابرجاست

دستگیری از نیازمندان در سایه کرامات امام رئوف

دانلود آهنگ جدید آصف آریا بنام چه عجب

بازداشت شدگان تجمع روز جهانی زن تبرئه شدند

سرلشکر قاسم سلیمانی درگذشت پدر سیدوحید حقانیان را تسلیت گفت

عارف: استکبار علیه ما بسیج شده، خودزنی های داخلی را کنار بگذاریم

آغاز ساعت کاری ادارات استان تهران از فردا تا 19 مرداد؛ 6:30 صبح

مشکلات جامعه نتیجه دوری از معارف اهل بیت(ع) است

ماشین سردار سلیمانی در مراسم ختم سید حسن حقانیان +عکس

سبک زندگی رضوی بهترین راه رسیدن به خوشبختی است

این مراکز اعزام دانشجو به خارج از کشور بدون مجوز هستند!

حمایت محسن رضایی از رییس جمهور

استخدام حسابدار خانم در شرکت یادمان خوان گستر در تهران

آغاز ساعت کاری ادارات استان تهران از فردا تا 19 مرداد 6:30 صبح

عکس/ آخرین عضو یک قبیله در جنگل آمازون

صنایع دستی، 11 شهر و روستا را ثبت ملی کرد

پوسترهای 50 ساله بر دیوارهای موزه گرافیک

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی از منطقه پدافند هوایی شرق بازدید کرد

اعتراض دانشمند هسته ای به بازرسی آژانس از اتاق اساتید دانشگاه ها/ در پنج سال گذشته یک ریال هم به تنها دانشکده هسته ای کشور پول ندادند

اطلاعیه مجمع تشخیص درباره تصاویر جنجالی دیروز

دستگیری شهردار و 3 کارمند شهرداری ایوان

حمایت دبیر مجمع تشخیص مصلت نظام از مواضع انقلابی آقای روحانی

از مواضع انقلابی رییس جمهور حمایت می کنیم

مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ مصوبه ای را بدون کارشناسی عمیق بررسی نمی کند

خانه احزاب استان مرکزی آغاز به کار کرد

تصاویر| تشییع پیکر شهید قانع کرم ویسه در سنندج

خانه احزاب استان مرکزی آغاز به کار کرد

آملی لاریجانی: دشمن شمشیر از رو بسته است | ایران مقتدرتر از هر زمانی است

امام جمعه تبریز: اقدامات مذبوحانه استکبار هوشیاری ملت را می طلبد

لزوم تصویرسازی صحیح به گروه های مرجع توسط روابط عمومی ها

ایجاد وزارت مدیریت بحران در کمیسیون اجتماعی رای نیاورد

در جمع خبرنگاران صورت گرفت واکنش محسن رضایی به سخنان واعظی درباره لایحه پالرمو

فریده اولاد قباد رییس فراکسیون زنان شد

تبیین و تشریح خدمات 40 ساله انقلاب اسلامی گامی مؤثر برای مقابله با هجمه های دشمنان

صحبت های امروز رییس جمهور محترم عزتمندانه بود

واکنش وزارت امور خارجه به دیداری که «غیرمتعارف» عنوان شده بود

پیشرفت های موشکی ایران چشمگیر و ارزشمند است

افزایش مصدومان زلزله امروز کرمانشاه/ 146 زخمی در زلزله امروز

13هزار میلیارد ریال مشوق صادراتی پرداخت می شود

کشف 10میلیون نخ سیگار قاچاق

دستگیری نوجوانی مزاحم در فضای مجازی

میرحسین موسوی: سنجاق کراوات امیر انتظام چون سوزنی در چشمم بود!/ جاسوسی که یکباره فرشته شد

میرحسین موسوی: سنجاق کراوات امیر انتظام چون سوزنی در چشمم بود!/ جاسوسی که یکباره فرشته شد