مطالب مرتبط:
شلوغ ترین طبقه جهنم کجاست و چه کسانی در آن هستند ؟
شلوغ ترین طبقه جهنم کجاست و چه کسانی در آن هستند؟
گزارش اختصاصی خبرنگار ورزش سه از لوژنیکی / کرواسی- دالیچ؛ از جهنم تا بهشت
کرواسی- دالیچ؛ از جهنم تا بهشت
قایم باشک ترسناک کودکان چینی در طبقه سی وسوم یک برج+فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 تیر 1397 ساعت 06:022018-07-13سياسي

شلوغ ترین طبقه جهنم کجاست و چه کسانی ساکن آن هستند؟


بهشت و جهنم جزء اماکنی است که خداوند و فرستادگانش از آن یاد کرده اند و برای رسیدن و یا دوری از آن راه حل هایی را پیشنهاد داده اند.

- ، بهشت و جهنم جزء اماکنی است که خداوند و فرستادگانش از آن یاد کرده اند و برای رسیدن و یا دوری از آن راه حل هایی را پیشنهاد داده اند که این کلید ها می تواند در بهشت را به روی ما بگشایند و یا در جهنم را به روی ما ببندند.

البته همه این موارد و رسیدن به آن تنها و تنها به خود انسان بستگی دارد و هیچ کسی جز خود انسان نمی تواند در این راستا به وی کمک کند.

اما، جهنم تنها جهنم نیست بلکه برای خود رتبه بندی و طبقات خاصی دارد که هر کدام متعلق به افرادی با ویژگی ها و گناهان خاص است.

در همین راستا باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا شما را به معنا و طبقات جهنم و همچنین شلوغ ترین محل جهنم و این موضوع که در این محل شلوغ چه افرادی دور هم جمع هستند را بررسی نماید، پس پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید.

جهنم یعنی چه؟ بر اساس باور های اسلامی، به دوزخ جهنم گفته می شود.

جهنم هفت طبقه دارد و هر چه پایین تر، جای افراد بدتر.

عذاب های دوزخ هم روحی هستند هم جسمی.

برخی جهنمیان همیشه در آنجا می مانند و برخی دیگر پس از مدتی بخشوده می شوند و به بهشت می روند.

تنها راه خلاصی از جهنم یا پایان کیفر مقرر است یا شفاعت شفیعان.

گناهان برخی کسان چنان سنگین است که در آن جاودانه می شوند.

جهنم جای عمل نیست و بنابر این نمی توان در آنجا با عمل صالح خویش را از عذاب رهانید.

علی بن ابی طالب در خطبه ای در مورد ضرورت یاد قیامت و عذاب الهی چنین می گوید: مردم! شما چونان نازک تن، طاقت آتش دوزخ را ندارد، پس به خود رحم کنید.

شما مصیبت های دنیا را آزموده اید، آیا ناراحتی یکی از افراد خود را بر اثر خاری که در بدنش فرورفته، یا در زمین خوردن پایش مجروح شده، یا ریگ های داغ بیابان او را رنج داده، دیده اید که تحمل ان مشکل است؟ پس چگونه می شود تحمل کرد که در میان دو طبقه آتش، در کنار سنگ های گداخته، هم نشین شیطان باشید؟ آیا می دانید وقتی مالک دوزخ بر آتش غضب کند، شعله ها بر روی هم می غلتند و یکدیگر را می کوبند؟ و آنگاه که برآتش بانگ زند میان در های جهنم به هر طرف زبانه می کشد؟ ای پیر سالخورده، که پیری وجودت را گرفته است، چگونه خواهی بود آن گاه که طوق های آتش به گردن ها انداخته شود و غل و زنجیر های آتشین به دست و گردن افتد چنان که گوشت" دست ها را بخورد؟ جعفر صادق در مورد جهنم چنین می گوید: آتش دنیا یک بخش از 70 بخش آتش جهنم است، آتش جهنم 70 بار با آب خاموش شده سپس شعله ور گردیده تا به آتش دنیا تبدیل گشته است و اگر چنین نبود هیچ انسانی طاقت تحمل آتش را نداشت! نام طبقات مختلف جهنم جهنم (Gehenna) نام دره ای است در نزدیکی اورشلیم (بیت المقدس) که در جنوب کوه صهیون واقع است.

در روایت دیگری از امام علی" نام طبقات و در های جهنم چنین ذکر شده است: هاویه سعیر جحیم سقر حطمه لظی جهنم کدام محل در جهنم از همه جا شلوغ تر است؟ خداوند در در قران کریم فرموده که درصورت انجام گناه به جهنم فرستاده می شوید.

اما کجای جهنم از همه جا شلوغ تر است و جای چه کسانی است؟ خدا درباره اش فرموده است: إِنَّا أَرْسَلْناکَ بِالْحَقِّ بَشِیراً وَ نَذِیرا ؛ ما تو را به حق، برای بشارت و بیم دادن (مردم جهان) فرستادیم.

در آیه دیگری چنین آمده است: وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلاَّ رَحْمَهً لِلْعالَمین ؛ ما تو را جز رحمت برای جهانیان نفرستادیم.

بر اساس آنچه که در قرآن کریم" بیان شده است، هیچ گاه رفتار و سیره پیامبر گرامی اسلام (ص) بدون اذن وحی نبوده، همان گونه که گفتار آن جناب این چنین بوده است و محاورات روزمره و عادی زندگی پیامبر (ص) هم از روی هوی و هوس نبوده است.

در واقع محال بوده که بر دامن آن جناب در این وادی گرد گناه و خطا نشسته باشد بر همین اساس برخی با استناد به اطلاق آیه 3 و 4 سوره نجم وَ ما یَنْطِقُ عَنِ الْهَوی إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْیٌ یُوحی ؛ و هرگز از روی هوای نفس سخن نمی گوید آنچه می گوید چیزی جز وحی که بر او نازل شده نیست، معتقدند که تمام سخنان و رفتار و کردار پیامبر (ص) از وحی ناشی شده است.

از این رو، هرگز احتمال کذب و خطا در آن نیستو باید مطیع آن باشیم و به آن عمل کنیم.

حالا این پیامبری که سخنانش این گونه وحی است و سخنانش از روی هوا و هوس نیست، در روایتی زیبا امت خود را با ملاک اهتمام به نماز به چهار گروه تقسیم کردند.

در واقع پیامبر (ص) یک شاقول را به ما معرفی کرده که باید هر کسی آن را روی اعمال و رفتار خودش قرار دهد تا اعمالش را بر اساس دقیق کند، بیاییم خودمان را بسنجیم و ببینیم در کدام گروه قرار می گیریم؟ امت رسول خدا به چند گروه تقسیم می شود؟ پیامبر (ص) در این باره امتش می فرمایند: امت من چهار گروه هستند: ساهلان در نماز پیامبر (ص): صنفٌ یُصَلون، وَلکِنَهُم فِی صَلوتِهِم ساهُون، فکانَ لَهُم الوَیل، وَ الوَیلُ اِسمُ دَرکهٍ مِن دَرکاتِ جَهَنَم ؛ گروهی نماز می خوانند، ولی در نمازشان سهل انگارند.

پس ویل برای آنهاست، و ویل نام یکی از طبقات زیرین جهنم است، خداوند می فرماید: فَوَیْلٌ لِلْمُصَلِّینَ الَّذینَ هُمْ عَنْ صَلاتِهِمْ ساهُون ؛ پس وای بر نمازگزارانی که در نماز خود سهل انگاری می کنند.

ساهون از ماده سهو در اصل به معنی خطایی که از روی غفلت سر زند، خواه در فراهم کردن مقدماتش مقصر باشد یا نه، البته در صورت اول معذور نیست، و در صورت دوم معذور است، ولی در اینجا منظور سهو توأم با تقصیر است.

باید توجه داشت که خداوند در آیه نمی فرماید در نمازشان سهو می کنند ، زیرا سهو در نماز به هر حال برای هر کسی واقع می شود، بلکه می فرماید از اصل نماز سهو می کنند و کل آن را به دست فراموشی می سپرند؛ بنابراین ساهون عده ای از شود و چه اینکه وقت فضیلتش از دست برود و چه اینکه ارکان و شرایطش و احکام و مسائلش را ندانند و نمازی باطل بخوانند.

در آیه شریفه تکذیب گر روز جزا به چنین نمازگزارانی تطبیق شده، چون حرف فاء که بر سر جمله آمده می فهماند جمله مزبور نتیجه تکذیب روز جزا است أَرَأَیْتَ الَّذی یُکَذِّبُ بِالدِّین و می رساند چنین نمازگزارانی خالی از نفاق نیستند، چون تکذیب روز جزا تنها به این نیست که به کلی آن را منکر شود، کسی هم که تظاهر به ایمان می کند و نماز مسلمانان را می خواند، اما طوری می خواند که عملاً نشان می دهد باکی از روز جزا ندارد، او نیز روز جزا را تکذیب کرده.

ویل برای این دسته است.

یعنی در طبقات زیرین جهنم جای می گیرند.

ضایع کنندگان نماز پیامبر (ص): وَ صِنف یُصَلونَ اَحیاناً، وَلایُصَلون اَحیاناً، فَکانَ لَهُم الغَیُّ، وَالغیّ اِسمَ دَرکهٍ مِن دَرکات جَهنَم ؛ گروهی گاهی نماز می خوانند و گاهی نمی خوانند، پس غی مال آنهاست، و غی نام یکی از طبقات پایین جهنم است.

خداوند متعال فرمود: فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضاعُوا الصَّلاهَ وَ اتَّبَعُوا الشَّهَواتِ فَسَوْفَ یَلْقَوْنَ غَیًّا ؛ سپس جانشین آن مردم خداپرست قومی شدند که نماز را ضایع کرده و از شهوات پیروی کردند، و این ها به زودی در غی افکنده خواهند شد.

این آیه کریمه نشان می دهد که اولاً، ضایع کردن نماز با پیروی از شهوت ها رابطه مستقیمی دارد، همان طور که نماز انسان را از فحشاء و منکر باز می دارد و مانع ارتکاب گناهان می شود، ضایع کردن نماز هم، سبب پیروی از شهوت ها و خواهش های نفسانی که سرچشمه فحشا و منکر است، می شود.

از پیامبر اسلام (ص) نقل است که در تفسیر آیه فخلف من بعدهم می فرمایند: شصت سال بعد از من، افرادی روی کار می آیند که نماز را ضایع می کنند و در شهوت ها غوطه ور می شوند و به زودی نتیجه گمراهی خود را خواهند دید ، حال اگر مبدأ شصت سال را هجرت پیامبر در نظر بگیریم، این پیش بینی بر زمان بنی امیه و حکومت یزید، منطبق می شود.

ثانیاً، نقطه حساس حفظ داشتند.

تازه وقتی نماز می خواند، می گوید: إِلَهِی إِنْ کَانَ فِیهَا خَلَلٌ أَوْ نَقْصٌ مِنْ رُکُوعِهَا أَوْ سُجُودِهَا فَلَا تُؤَاخِذْنِی وَ تَفَضَّلْ عَلَیَّ بِالْقَبُولِ وَ الْغُفْرَانِ ؛ اگر در رکوع یا در سجود نماز من خلل و نقصی دیدی، خدایا به بزرگی خودت قبول کن، پس برای کسانی که نماز را ضایع کنند، یعنی نسبت به انجام آن سست باشند و نماز را خوار بشمارند و آن را به بازی بگیرند، جایگاهشان در یکی از طبقات پایین جهنم به نام غی است.

تارکان نماز پیامبر (ص): وَ صِنف لایُصَلون اَبداً فَکانَ لَهُم سَقَر، وَ سقر اِسم دَرَکات جَهَنَم ؛ گروهی که هیچ وقت نماز نمی خوانند، سقر برای آنهاست، سقر هم نام یکی از طبقات زیرین جهنم است.

(سقر سخت رین و پر جمعیت ترین درکات دوزخ است) خداوند متعال فرمود: ما سَلَکَکُمْ فی سَقَرَ قالُوا لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّینَ ؛ اهل بهشت از اهل جهنم سؤال می کنند: چه چیزی شما را به سقر کشاند؟ در جواب می گویند: ما از نمازگزاران نبودیم.

خاشعان در نماز پیامبر (ص): وَ صِنف یُصَلون اَبداً وَ هُم صَلوتهم خاشِعُون ؛ گروهی همیشه نماز می خوانند و در نمازشان خشوع دارند.

خداوند متعال فرمود: قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ الَّذینَ هُمْ فی صَلاتِهِمْ خاشِعُونَ ؛ مؤمنان رستگار شدند، آن هایی که در نمازشان خشوع دارند.

افلح از ماده فلح و فلاح در اصل به معنی شکافتن و بریدن است، سپس به هر نوع پیروزی و رسیدن به مقصد و خوشبختی اطلاق شده است، البته فلاح و رستگاری معنی وسیعی دارد که هم پیروزی های مادی را شامل می شود، و هم معنوی را، و در مورد مؤمنان هر دو بعد منظور است.

پیروزی و رستگاری دنیوی در آن است که انسان آزاد و سربلند، عزیز و بی نیاز زندگی کند، و این امور جز در سایه ایمان امکان پذیر نیست، و رستگاری آخرت در این است که در جوار رحمت پروردگار، در میان نعمت های جاویدان، در کنار دوستان شایسته و پاک و در کمال عزت و سربلندی به سر برد.

در اذان این چنین دیگران را به نماز دعوت می کنیم حی علی الفلاح این جمله به صورت اجمالی یکی از اسرار نماز را بیان می کند که رستگاری در نماز است و بشتابید برای رستگار شدن.

آیت الله بهجت می فرماید: هر قدر که امور نمازت منظم باشد امور زندگیت هم تنظیم خواهد شد! مگر نمی دانی که رستگاری و سعادت با نماز قرین گشته است؟! حی علی الصلاه حی علی الفلاح .

نماز در جبهه ها هم سبب رستگاری رزمندگان شد و هم سبب سربلندی و پیروزی کشور ایران، حسین احمد آبادی یکی از آزادگان سرافراز آمده قرار دهد: رَبِّ اجْعَلْنی مُقیمَ الصَّلاهِ وَ مِنْ ذُرِّیَّتی رَبَّنا وَ تَقَبَّلْ دُعاءِ ؛ خدایا! مرا و نسل و فرزندان مرا اقامه گر نماز قرار بده.

خدایا، دعایم را بپذیر.


کلید واژه ها: پیشنهاد - انسان - خبرنگاران - گردن - هایی - بیابان - همیشه - خوردن - مجروح - همراه - شیطان - جوان - طالب - صالح - صادق - رتبه - زمین - مشکل - پیری

آخرین اخبار سرویس:
توضیحات سعید جلیلی در مورد دولت سایه

پیام تسلیت وزیر اطلاعات به فرمانده کل سپاه پاسداران

آخرین وضعیت وزارت نفت و تحریم ها با حضور زنگنه بررسی شد

بازرسان خانه مطبوعات خراسان مشخص شدند

نبود زنجیره تولید چالش اصلی حوزه کشاورزی است

پژو پارس در برخورد با گاردیل متلاشی شد + تصاویر

پیش بینی سازمان زمین شناسی آمریکا از خسارت احتمالی زلزله کرمانشاه

واژگونی قطار حامل گندم

سیرک پوتین

محسن رضایی: از مواضع انقلابی رییس جمهور حمایت می کنیم

دوره میثاق طلبگی داوطلبان ورود به مدارس علمیه خوزستان برگزار می شود

لاریجانی :پیشرفت های موشکی ما چشمگیر و ارزشمند است

نمایندگان کمیته بررسی سانحه هواپیمای تهران-یاسوج در کمیسیون اصل 90 حضور نیافتند

مجمع تشخیص «منع رد صلاحیت منتخب مردم در مجلس» را در دستور کار قرار دهد

نقش چریک کت و شلواری را در جهان ایفا کنید

اخطارهایی که مجلس به دولت داد

بابایی خبر داد حضور لاریجانی در نشست کمیسیون اجتماعی/بررسی روند تقنینی در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی

تأکید رییس پارلمان اسلوونی بر تقویت همکاری های پارلمانی با ایران

لغو جلسه امروز کمیسیون اصل 90 / نماینده مجلس: عدم همکاری تیم بررسی سانحه پرواز تهران-یاسوج ابهام برانگیز است

پیام تسلیت وزیر اطلاعات به فرمانده کل سپاه

آغاز به کار سالن اعلام بار در ارومیه

تشکیل انجمن یاوران وقف ترویج امربه معروف و نهی از منکر در سمنان

غار سهولان، دومین غار آبی ایران

قدردانی از معلول برتر کشوری

روایتی از نحوه آغاز مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا/ تردید جدی درباره مذاکره با اروپا/ دیپلمات های ایرانی باید همانند چریک های کت و شلواری باشند/ پیشرفت موشکی چشم گیر است

جزییاتی از دیدار اخیر هیات دولت با رهبر انقلاب

خرد، پیشرفت، توسعه

حضور قاسم سلیمانی در مراسم ترحیم پدر وحید حقانیان +عکس

سالروز شهادت شهید داریوش رضایی نژاد

مدارس بلااستفاده دراختیار انجمن معتادان گمنام قرار می گیرد

ویدئو / سخنرانی روحانی در جمع دیپلمات های کشور

بازدید امیر صباحی فرد از گروه پدافند هوایی شرق کشور

اولین بازی اینیستا در جی لیگ ژاپن+عکس

اینفوگرافی / با 12 روش طبیعی درمان سرفه آشنا شوید

رسانه های بین المللی درباره هشدار شدید روحانی به رییس‎جمهور آمریکا چه نوشتند؟

فرزاد منصوری مدال طلای مسابقات کوریا اوپن را به گردن آویخت

همایش فصلی مدیران و کارکنان مدارس علمیه لرستان برگزار شد

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت آریابان تردد هوشمند در تهران

اساتید طلاب مجهز به علم روز تربیت کنند

بعد از سپنتا نیکنام نوبت مینو خالقی است؟ / علی مطهری: مجمع تشخیص بحث منع رد صلاحیت منتخب مردم از سوی شورای نگهبان را در دستور کار قرار دهد

عضو سابق تیم هسته ای در اتوبوس بی آر تی / عکس

ماشین سردار سلیمانی در مراسم ختم امروز چه بود؟ +عکس

مهمترین جاذبه های توریستی کانادا را بشناسید؛ از شیرینی های معروف مونترال تا سواحل رمانتیک پرنس ادوارد

سپاه وعده انتقام داد

ضرغامی : آفتابه داران احترام شان خوب است ولی تا حدی

پیام تسلیت سردار سلیمانی و سرلشکر جعفری به وحید حقانیان

با حکم رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) معاون مشارکت های مردمی و معاون اداری و مالی کمیته امداد منصوب شدند

برداشت بیش از حد از منابع زیرزمینی مخازن ما را تهی کرده/ صحنه سازی برای ایجاد چاه های غیر مجاز/ بستر رودخانه ها را تصرف کرده اند

فردا؛ دیدار هیأت رییسه فراکسیون امید با رییس جمهور

مشکلات رشته صنایع دستی در دانشگاه ها

تأکید استاندار بر بررسی مشکلات و مسائل حوزه جوانان

مجمع تشخیص استفساریه قانون انتخابات درباره مینو خالقی را در دستور کار قرار دهد

مجمع تشخیص «منع رد صلاحیت منتخب مردم در مجلس» را در دستور کار قرار دهد

نحوه تخصیص ارز صنایع سه شنبه با حضور وزیر صنعت بررسی می شود

روایت علی لاریجانی از نحوه آغاز مذاکرات هسته ای میان ایران و آمریکا

بررسی طرح قانون جامع انتخابات در دستورکار کمیسیون شوراهای مجلس/ دولت از فرصت ارائه لایحه استفاده نکرد

داداشی در گفت وگو با فارس خبر داد ارسال پرونده سانحه هوایی تهران- یاسوج به قوه قضاییه در صورت عدم حضور مسئولان مربوطه در کمیسیون

هنر «های لاین» در اراک (عکس)

محسن رضایی: از مواضع انقلابی رییس جمهور حمایت می کنیم/واکنش به اظهارات واعظی

علی رغم همه شعارها، مشکلات کامیون داران همچنان پابرجاست

دستگیری از نیازمندان در سایه کرامات امام رئوف

دانلود آهنگ جدید آصف آریا بنام چه عجب

بازداشت شدگان تجمع روز جهانی زن تبرئه شدند

سرلشکر قاسم سلیمانی درگذشت پدر سیدوحید حقانیان را تسلیت گفت

عارف: استکبار علیه ما بسیج شده، خودزنی های داخلی را کنار بگذاریم

آغاز ساعت کاری ادارات استان تهران از فردا تا 19 مرداد؛ 6:30 صبح

مشکلات جامعه نتیجه دوری از معارف اهل بیت(ع) است

ماشین سردار سلیمانی در مراسم ختم سید حسن حقانیان +عکس

سبک زندگی رضوی بهترین راه رسیدن به خوشبختی است

این مراکز اعزام دانشجو به خارج از کشور بدون مجوز هستند!

حمایت محسن رضایی از رییس جمهور

استخدام حسابدار خانم در شرکت یادمان خوان گستر در تهران

آغاز ساعت کاری ادارات استان تهران از فردا تا 19 مرداد 6:30 صبح

عکس/ آخرین عضو یک قبیله در جنگل آمازون

صنایع دستی، 11 شهر و روستا را ثبت ملی کرد

پوسترهای 50 ساله بر دیوارهای موزه گرافیک

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی از منطقه پدافند هوایی شرق بازدید کرد

اعتراض دانشمند هسته ای به بازرسی آژانس از اتاق اساتید دانشگاه ها/ در پنج سال گذشته یک ریال هم به تنها دانشکده هسته ای کشور پول ندادند

اطلاعیه مجمع تشخیص درباره تصاویر جنجالی دیروز

دستگیری شهردار و 3 کارمند شهرداری ایوان

حمایت دبیر مجمع تشخیص مصلت نظام از مواضع انقلابی آقای روحانی

از مواضع انقلابی رییس جمهور حمایت می کنیم

مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ مصوبه ای را بدون کارشناسی عمیق بررسی نمی کند

خانه احزاب استان مرکزی آغاز به کار کرد

تصاویر| تشییع پیکر شهید قانع کرم ویسه در سنندج

خانه احزاب استان مرکزی آغاز به کار کرد

آملی لاریجانی: دشمن شمشیر از رو بسته است | ایران مقتدرتر از هر زمانی است

امام جمعه تبریز: اقدامات مذبوحانه استکبار هوشیاری ملت را می طلبد

لزوم تصویرسازی صحیح به گروه های مرجع توسط روابط عمومی ها

ایجاد وزارت مدیریت بحران در کمیسیون اجتماعی رای نیاورد

در جمع خبرنگاران صورت گرفت واکنش محسن رضایی به سخنان واعظی درباره لایحه پالرمو

فریده اولاد قباد رییس فراکسیون زنان شد

تبیین و تشریح خدمات 40 ساله انقلاب اسلامی گامی مؤثر برای مقابله با هجمه های دشمنان

صحبت های امروز رییس جمهور محترم عزتمندانه بود

واکنش وزارت امور خارجه به دیداری که «غیرمتعارف» عنوان شده بود

پیشرفت های موشکی ایران چشمگیر و ارزشمند است

افزایش مصدومان زلزله امروز کرمانشاه/ 146 زخمی در زلزله امروز

13هزار میلیارد ریال مشوق صادراتی پرداخت می شود

کشف 10میلیون نخ سیگار قاچاق

دستگیری نوجوانی مزاحم در فضای مجازی

شلوغ ترین طبقه جهنم کجاست و چه کسانی ساکن آن هستند؟

شلوغ ترین طبقه جهنم کجاست و چه کسانی ساکن آن هستند؟