مطالب مرتبط:
توسعه گردشگری خارجی نیازمند زیباسازی فضای شهری است
تهیه اطلس مهدهای کودک شهری و روستایی استان اردبیل
فرماندار نوشهر : مبلمان شهری مناسب نیست
فرماندار نوشهر : مبلمان شهری مناسب نیست
تکذیب "اختصاص رایگان بیلبوردهای شهری برای مستند بهاره افشانی"
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 تیر 1397 ساعت 03:352018-07-12سياسي

نقطه کور مقابله با فساد شهری


برمبنای این طرح، قرار است جلوی اقدامات و فعالیت هایی که در مدیریت شهری باعث می شود منافع شهروندان، مدیران شهری و کارمندان شهرداری در اولویت نسبت به منافع عمومی شهر و شهروندان قرار گیرد، - گرفته شود.

شورای شهر تهران برای مهار فساد و تخلفات ناشی از بروز تعارض منافع در مدیریت شهری، مدیران ارشد و کارمندان شهرداری را از انجام 5 اقدام یا فعالیت منع می کند.

براساس طرح مدیریت تعارض منافع که یک فوریت آن روز گذشته به تصویب رسید، معامله شرکت های زیرمجموعه شهرداری با شهرداری، فعالیت همزمان در نظام مهندسی، انعقاد قرارداد استخدام بستگان، دریافت هدیه و همچنین سفرهای خارجی بدون اطلاع برای خانواده شهرداری تهران ممنوع می شود.

کریدور ضد فساد شهری، یک نقطه کور دارد و آن، شراکت شهرداری با سرمایه گذاران ساختمانی است.

طرح پارلمان محلی پایتخت برای جلوگیری از بروز تعارض منافع در مجموعه شهرداری تهران یک نقطه کور اصلی در برخورد با یکی از سرچشمه های فساد در مدیریت شهری دارد.

هدف اصلی طرحی که روز گذشته در شورای شهر تهران تحت عنوان مدیریت تعارض منافع در شهرداری تهران بررسی و یک فوریت آن به تصویب رسید مرزبندی بین منافع شهر، شهروندان و اشخاص(حقیقی و حقوقی مجموعه شهرداری) است.

برمبنای این طرح، قرار است جلوی اقدامات و فعالیت هایی که در مدیریت شهری باعث می شود منافع شهروندان، مدیران شهری و کارمندان شهرداری در اولویت نسبت به منافع عمومی شهر و شهروندان قرار گیرد، گرفته شود.

بررسی ها نشان می دهد زمینه بسیاری از تخلفات و فسادها در شهرداری تهران وجود تعارض منافع است؛ به این معنی که اگر فردی در مسوولیتی همچون شهرداری تهران همزمان مسوولیت دیگری بر عهده داشته باشد که منافع آن با منافع شهری(مسوولیت اصلی) در تعارض باشد؛ این دوگانگی زمینه را برای سوء استفاده از مسوولیتی که در شهرداری دارد فراهم می کند و باعث بروز فساد، تخلف و انحرافات شهری می شود.

به عبارت دیگر افرادی که دچار تعارض منافع هستند(دو نوع مسوولیت با منافع غیر هم جهت را بر عهده دارند) تضمینی برای انجام بی طرفانه وظایف حرفه ای و اختیارات قانونی در آن مجموعه ای که مسوولیت بر عهده آنها قرار داده شده، وجود ندارد.

از این رو شورای شهر تهران برای پیشگیری از بروز تعارض منافع، یک فوریت طرحی را دیروز به تصویب رساند که بر اساس آن مجموعه شهرداری تهران شامل مدیران ارشد، کارمندان و واحدهای تابعه شهرداری از انجام 5 اقدام که تعارض منافع را رقم می زند منع می شوند.

این اقدامات شامل معامله با شهرداری در قالب شخص یا شرکت، استفاده از پروانه سازمان نظام مهندسی ساختمان، انعقاد قرارداد استخدامی برای بستگان، دریافت هدیه و مسافرت خارجی بدون ارائه اطلاعات هفت گانه درباره جزییات سفر می شود.

در متن این طرح آمده است شرکت هایی که بستگان ارشد شهرداری تهران و واحدهای تابعه به میزان بیش از یک چهارم سرمایه شرکت آنها در آنها سهامدار هستند یا مسوولیت مدیرعاملی، عضویت در هیات مدیره یا هیات نظارت، بازرسی، حسابرسی، مشاوره و نمایندگی شرکت را بر عهده دارند، نمی توانند طرف معامله شهرداری تهران و واحدهای تابعه در حوزه مسوولیت آن مدیر ارشد قرار گیرند.

در عین حال در قالب این طرح تاکید شده است که کارکنان شهرداری تهران و واحدهای تابعه، چه به صورت حقیقی و چه به صورت حقوقی، تازمانی که رابطه استخدامی آنها با شهرداری تهران و واحدهای تابعه پابرجاست، حق استفاده از هیچ یک از صلاحیت های مندرج در پروانه سازمان نظام مهندسی ساختمان خود را در شهر تهران ندارند.

این ممنوعیت در طرح شورای شهر تهران به این دلیل نمونه بارز تعارض منافع شناخته شده است که اگر کارمندان شهرداری تهران و واحدهای تابعه بخواهند از این پروانه استفاده کنند باید در اولویت مسوولیت خود حفظ منافع مالک ساختمان را قرار دهند اما این مسوولیت در تعارض با جایگاه آنها به عنوان کارمند شهرداری تهران نیز قرار دارد، از این رو کارمندان شهرداری در این حوزه از استفاده از پروانه اشتغال خود در سازمان نظام مهندسی منع شده اند.

در این حوزه اواخر سال گذشته وزیر راه و شهرسازی اولین گام را برای پایان دادن به تعارض منافع در دولت برای کارمندان وزارت راه و شهرسازی برداشت.

در عین حال در بخش سوم این طرح، انعقاد هرگونه رابطه استخدامی بستگان مدیران ارشد شهرداری تهران و واحدهای تابعه در زمان تصدی مسوولیت در شهرداری تهران و واحدهای تابعه ممنوع شده است.

البته قراردادهای استخدامی که برمبنای آزمون های فراگیر و رسمی استخدامی منعقد می شود از شمول این بند طرح مستثنی شده اند.

بخش چهارم این طرح نیز مدیران ارشد و کارکنان شهرداری تهران و واحدهای تابعه را از پذیرش هدیه از ارباب رجوع و هرشخصی که فرآیند اقدام یا تصمیم اداری در مورد وی در جریان است یا از بستگان یا شرکای آنها، منع کرده است.

همچنین در بند آخر این طرح، شهرداری تهران مکلف شده است مشخصات هفت گانه شامل مقصد یا مقاصد سفر، طول مدت سفر، همراهان سفر، علت سفر، محل تامین هزینه سفر، دستاوردها و گزارش سفر را حداکثر تاسه هفته پس از اتمام سفر منتشر کند و در دسترس عموم قرار دهد.

براساس این طرح عدم رعایت هر یک از موارد، در حکم تخلف اداری محسوب می شود و متخلف به سازمان بازرسی شهرداری تهران معرفی می شود.

تصویب و اجرای این طرح اگرچه یک گام مثبت برای پیشگیری و پایان دادن به تعارض منافع در شهرداری تهران است اما یک نقطه کور در این طرح همچنان وجود دارد که به نظر می رسد با وجود آن همچنان مسیر بروز تعارض منافع در مجموعه شهرداری تهران بازمی ماند، چراکه در قالب این طرح برای یکی از سرچشمه های اصلی فساد و تخلف شهری تدبیر و چاره اندیشی نشده است.

این سرچشمه به آن دسته از پروژه های ساختمانی مسکونی، اداری و تجاری در تهران برمی گردد که شهرداری تهران یکی از شرکای عوامل ساخت و سرمایه گذار پروژه محسوب می شود.

مطابق آنچه صاحب نظران و کارشناسان ارشد شهری و همچنین برخی اعضای شورای شهر تهران نیز به آن تاکید دارند، این موضوع یکی از مصداق های بارز تعارض منافع به حساب می آید.

به این معنا که پروژه های ساختمانی که سرمایه گذاران، شهرداری را شریک می کنند به یک حیاط خلوت برای آنها تبدیل می شود که از این طریق از خطوط قرمز ضوابط فرادست شهری در بحث مقررات ساختمانی عبور می کنند و با شراکت با مدیریت شهری در برابر مسوول کنترل و بازرسی ساختمان ها در شهر تهران ایمن می شوند.

به این ترتیب پاسخگویی به شهرداری تهران به حداقل می رسد و در مقابل قدرت و جسارت آنها برای انواع تخلفات و کج روی های ساختمانی که به منافع عمومی آسیب وارد می کند بیشتر می شود.

کارشناسان شهری این دسته از پروژه های ساختمانی را به عنوان پروژه های خودمختار نام گذاری می کنند چراکه به پشتوانه شهرداری، شریک پروژه از قوانین فرادست ساختمانی عدول می کند.

مطابق با قواعد شهرداری تهران، مشارکت شهرداری در پروژه های ساختمانی به دو طریق امکان پذیر است.

در روش نخست، ملک از طرف شهرداری تهران است.

آورده شهرداری در این قراردادها شامل زمین و عوارض است که زمین براساس نظریه هیات کارشناسان رسمی دادگستری وعوارض براساس ضوابط شهرسازی منطقه تعیین و هزینه ساخت نیز براساس مشخصات فنی و برابر نظریه هیات کارشناسان رسمی دادگستری ارزیابی و پس از طی تشریفات فراخوان عمومی نسبت به انتخاب سرمایه گذار اقدام می شود.

در شیوه دوم ملک از سوی بخش خصوصی آورده می شود.

در این قراردادها آورده شهرداری، عوارض(پروانه ساختمانی است که براساس آن ضوابط شهرسازی و مصوبات شورای شهر تعیین می شود.

آورده شریک نیز زمین و هزینه های ساخت است که براساس نظریه هیات کارشناسان رسمی دادگستری تعیین می شود و بر همین مبنا قدرالسهم طرفین تعیین و قرار داد مشارکت براساس ضوابط قانونی منعقد می شود.

با این حال نکته جالب آنکه مطابق با بررسی های کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، طی سال های گذشته بالاترین میزان ثبت تخلفات و عدول از ضوابط فرادست ساختمانی به پروژه هایی مربوط بوده است که شهرداری در آنها با بخش خصوصی یا دولتی شریک بوده و در منافع پروژه سهیم بوده است.

محمدسالاری، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با تاکید بر آنکه این طرح یکی از گام های مهم شورای پنجم در راستای مبارزه با فساد، رانت و جلوگیری از خسارات ناشی از تعارض منافع است، اظهار کرد: برای مدیریت تعارض منافع پنج اقدام مهم در قالب این طرح دیده شده است.

یکی از بندهای مهم این طرح منع استفاده همزمان کارمندان شهرداری از پروانه اشتغال سازمان نظام مهندسی است.

مطابق با این بند معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران مکلف شده است ظرف دو ماه لیست تمامی کارمندانی که دارای پروانه اشتغال نظام مهندسی هستند را به صورت عمومی منتشر کند.

او با بیان اینکه طی سال های گذشته غالب پروژه هایی که شهرداری با بخش خصوصی شریک بوده است بیشترین میزان فساد و تخلف را ثبت کرده اند، تصریح کرد: ورود طرح مدیریت تعارض منافع شورای شهر به این حوزه نیازمند تغییر قوانین و ضوابط فرادست است؛ چراکه مطابق با بررسی های انجام شده قانونی مستند مبنی بر عدم مشارکت شهرداری با بخش خصوصی وجود ندارد.

رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر ادامه داد: مشارکت شهرداری در پروژه های ساختمانی با کاربری مسکونی، اداری و تجاری یکی از مصادیق بروز تعارض منافع است که نیازمند پیگیری در مراجع فرادستی است.

در عین حال به نظر می رسد یکی دیگر از مصادیق تعارض منافع که باید در این حوزه پیگیری شود رانت هایی است که طبیعتا پس از هر انتخاباتی امکان بروز آن وجود دارد و باید از آن نیز چه در سطح کشوری و در چه سطح شهری جلوگیری شود.

بهاره آروین رییس کمیته شفافیت شورای شهر تهران نیز به عنوان طراح اصلی این طرح در شورای شهر تهران با این توضیح که طرح مدیریت تعارض منافع که روز گذشته به تصویب رسید در سطح فردی تدوین شده است، به دنیای اقتصاد گفت: سازمان ها و مجموعه هایی همچون شهرداری تهران با دو سطح تعارض منافع مواجه است.

اول تعارض منافع در سطح فرد و دوم تعارض منافع در سطح سازمان.

طرحی که روز گذشته یک فوریت آن به تصویب رسید در سطح نخست طراحی شده است.

او ادامه داد: مدیریت تعارض منافع در سطح سازمانی نیاز به تغییر اساسنامه شرکت از سطوح بالاتر دارد و راهکار آن ایجاد ممنوعیت های فردی نیست بلکه نیاز به تغییر قانون دارد.

عضو هیات رییسه شورای شهرتهران تاکید کرد: مشارکت شهرداری با بخش خصوصی در پروژه های ساختمانی نمونه ای از تعارض منافع در سطح سازمان است که در صورت بررسی های بیشتر و امکان پیگیری از شورای عالی استان ها و مجلس شورای اسلامی را دارد.

علی دشتی حقوقدان و عضو هیات علمی دانشکده حقوق واحد تهران مرکز نیز معتقد است تعارض منافع یا تلاقی منافع زمانی به وجود می آید که منفعت دو فرد در مجموعه ای به نحوی جمع شود که منجر به از بین رفتن قوانین و بروز فساد شود.

او با بیان اینکه نمونه های متعددی از بروز تعارض منافع در زمان شراکت شهرداری با بخش خصوصی در پروژه های ساختمانی وجود دارد، اظهار کرد: اقدام مقابله ای با این سطح از تعارض منافع نیازمند ایجاد محیط حقوقی و اقدام از سوی مجلس شورای اسلامی است.

دشتی با مثبت ارزیابی کردن اقدام شورای شهر تاکید کرد: این نمونه از تعارض منافع در طرح شورای شهر به این دلیل مغفول مانده است که زیرساخت های قانونی برای مقابله با آن وجود ندارد.

این در حالی است که ورود شهرداری در پروژه های ساختمانی منجر به بروز اشکالاتی در تصویب پروژه ها، ارائه پروژه ها و ارزیابی میزان آورده های طرفین در پروژه می شود.

به گفته وی پیگیری و مطالبه بررسی و تغییر این قوانین می تواند از شورای شهر تهران و شورای عالی استان ها آغاز و در مجلس بررسی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد با وجود مثبت بودن اقدام شورای شهر تهران، از آنجا که به نظر برای رفع این نقطه کور نیاز است تا پیگیری ها از سوی شورای شهر به عنوان نمایندگان شهروندان آغاز شود، لازم است تا به فوریت این موضوع نیز در دستور کار قرار گیرد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار: 20تیر1397، کدخبر: 3412146: www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: شهرداری - شهرداری تهران - تهران - شورای شهر تهران - مدیریت - کارمندان - شورای شهر - شهر تهران - مدیران - فساد - شورای - سرمایه گذاران - تخلفات - تخلف - سفرهای خارجی - سوء استفاده - ارشد - ساختمانی - هایی - اختیارات - استخدام - پیشگیری - قرارداد - خانواده - پروانه - سرمایه - پایتخت - ممنوع - اطلاع - حرفه

آخرین اخبار سرویس:
ضرورت جلب رضایت حجاج از خدمات فرودگاهی در رفت و برگشت

حیثیت آمریکا در موضوع برجام در عرصه جهانی فروریخت

نماینده ولی فقیه در کردستان: حیثیت آمریکا در موضوع برجام در عرصه جهانی فروریخت

آخرین وضعیت زمین خواری 230هکتاری در شرق تهران/تحقیق از 36 مدیرعامل شرکت های واردکننده موبایل

انسجام، ضامن موفقیت کشور در عبور از مشکلات

خُرد کردن فَک و گردن یک سرهنگ ارتشی و گرداندن پیکر بی جان وی در سطح شهر

ملاقات مردمی قبادیان مدیر مخابرات منطقه در ناحیه شمالی مخابرات کرمانشاه

نظر امیرعبداللهیان درباره همکاری امنیتی تهران،مسکو و حزب‎الله

ارتش ایران هر روز آماده تر از روز قبل است

ریزش کوه در بلوار جمهوری شیراز / تخلیه خانه های نزدیک محل حادثه

FATF یک کنوانسیون استعماری است/ روحانیت شیعه حامی حکومت اسلامی

مسئولین چند ساعت کارمی کنند؟

آیا تا بحال از باغ گلشن طبس بازدید کرده اید؟! +تصاویر

پرواز مسئله ساز شماره 810 حاشیه ساز شد

تشییع پیکر مادر شهیدان ردانی پور

طی حکمی عرفان خسرویان مسئول بسیج اساتید دانشگاه های تهران بزرگ شد

بررسی اعمال تحریم های جدید علیه روسیه

روحانی در دیدار جانباز دفاع مقدس: روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان برای ما درس و نشان دهنده مسیر مستقیم است

دیدار سرزده رییس جمهور روحانی با یک جانباز

معرفی رییس سازمان تبلیغات باشت

دومین روز از چهل و یکمین دوره از مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امور خیره خراسان رضوی

«فرمانده عتیق»، یک مادر شهید ایرانی که ستون پنجم ها را می شناخت

به کمک فناوری یک شنا امن داشته باشید

اکس باکس وان اکس بازی Ashen را در رزولوشن Native 4K اجرا می کند

بازدید از شهرستان ثلاث باباجانی در پی وقوع پس لرزه های چند روز اخیر

سرلشکر باقری از مناطق عملیاتی و مرزی پاکستان و افغانستان بازدید کرد

واگذاری بنگاه های اقتصادی نیروهای مسلح کلید خورد

محسن هاشمی، تهران هویت خود را از دست داده است

گام نخست شفافیت د ر پایتخت

امسال هر روز 2 کودک در تهران به شیرخوارگاه ها سپرده شده است

نرخ مطالعه در ایران مطلوب نیست/تاکیدبر مشوق های مادی ومعنوی و ایجادفضای رقابتی برای کتابخوانی

نماینده ایران: حل معضل ریزگردها مستلزم همکاری های منطقه ای و جهانی است

سفیران جدید ایران درهلسینکی، دوبلین و کی یف منصوب شدند

پشت پرده پروژه یلتسین سازی منتقدان دولت

انسجام، ضامن موفقیت کشور در عبور از مشکلات

طی حکمی علیرضا معاف معاون بررسی و تحلیل بسیج اساتید کشور شد

کاروان «زیر سایه خورشید» در شیراز

عارف: جایگاه فنی و حرفه ای مشخص نیست

برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات سازمان های مردم نهاد در دزفول

انسجام، ضامن موفقیت کشور در عبور از مشکلات

پشت پرده پروژه یلتسین سازی منتقدان دولت

سفیران جدید ایران درهلسینکی، دوبلین و کی یف منصوب شدند

دهه فرهنگی قم در مشهد برگزار می شود

شرایط ارز دیجیتال تا دو ماه آینده اعلام می شود

67 ردیف تعرفه تجهیزات پزشکی مشمول ارز حاصل از صادرات شد

بررسی اعمال تحریم های جدید علیه روسیه درکنگره آمریکا

عکس جدید نیوشا ضیغمی /مرگ مشکوک زن ایرانی توسط 2 افغانی در پارک چیتگر/ پای رابطه پنهانی در میان است؟ ( برگزیده )

تعبیر خداوند متعال درباره کارشکنان ازدواج مشروع

تنها راهکار حل مشکلات در عراق از زبان عمار حکیم

برگزیدگان آزمون سرتاسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم استان قم تقدیر شدند

عمل به قرآن مهم تر از حفظ آن است/ نباید ما یک قرآنی تنها باشیم

راهکارهای ترویج فرهنگ مطالعه بررسی شد

سرلشکر باقری از مناطق عملیاتی و مرزی پاکستان و افغانستان بازدید کرد

خودکفایی در عرصه مد و لباس در راه است

احزاب مخالف دولت گرجستان ائتلاف تشکیل دادند

اجرای 30 برنامه«دین، نشاط، زندگی» ویژه دهه کرامت در خراسان رضوی

راهکارهای گسترش و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و رفع مشکلات صنعت چاپ بررسی شد

عارف: جایگاه فنی و حرفه ای مشخص نیست

وضعیت برق ، محور جلسه مجمع نمایندگان استان مرکزی

استاندار خراسان رضوی: نقدپذیری لازمه پیشرفت است

درآمد خانوارهای شهری افزایش و روستاییان کاهش یافته است

سپاه در 35 عرصه محرومیت زدایی در سراسر کشور فعالیت می کند

نظر تورات درباره آرایش دختران یهود برای بیگانگان

عارف: جایگاه فنی و حرفه ای مشخص نیست

تبدیل شدن گردباد آتشین به گردآب + ویدیو

محمد معتمدی پدر شد (فیلم)

انتصاب سفرای جدید ایران در سه کشور اروپایی

پل رایان: کنگره آماده بررسی تحریم های بیشتر علیه روسیه است

گردشگری دریایی از مهمترین محورهای توسعه و پیشرفت استان بوشهر است

شرایط ارز دیجیتال تا دو ماه آینده اعلام می شود

سرلشکر باقری از مناطق عملیاتی و مرزی پاکستان و افغانستان بازدید کرد

نامه محرمانه شورا به شهرداری و اعلام لیست متخلفان برج باغ ها

عذر بدتر از گناه مسئولان برای بستن راه «مارگون» بر مردم!

استاندار خراسان رضوی: نقدپذیری لازمه پیشرفت است

نظر امیرعبداللهیان درباره همکاری امنیتی تهران،مسکو و حزب‎الله

تحریم دلیل مشکلات ما نیست

بررسی راهکارهای گسترش و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و رفع مشکلات صنعت چاپ

نرخ مطالعه در ایران مطلوب نیست/تاکیدبر مشوق های مادی ومعنوی و ایجادفضای رقابتی برای کتابخوانی

دلیل توجه مقام معظم رهبری به سرود

روستای کرتویج میزبان دومین جشنواره روغن کرمانشاهی است

استاندار خراسان رضوی: نقدپذیری لازمه پیشرفت است

انتقاد حاج حسن سلیمانی از برخی از دستگاه های اجرایی استان کرمانشاه + فیلم

استخدام شرکت آتی شهر هوشمند ایرانیان (سی پِی)

آغاز به کار نخستین جشنواره هنرهای دیجیتال استان خوزستان

فیلتر های اینستاگرام چگونه کار می کنند و تفاوت میان آن ها چیست؟

قم، استان برگزیده قرآنی شد

همکاری تهران، مسکو و حزب الله در برقراری امنیت در سوریه موفق بود

دیدار جمعی از مسئولان انتخابات استان با امام جمعه یاسوج

برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات سازمان های مردم نهاد در دزفول

اعلام لیست متخلفان برج باغ ها

بخشنامه اجرای رهنمودهای رییس جمهور ابلاغ شد

ده سال حبس برای ناظم خاطی مدرسه

آغاز پویش «امامزادگان سرزمین من» در کردستان

راهکارهای ترویج فرهنگ مطالعه بررسی شد

دانش نظامی شهید علیپور فرماندهان سوری را متعجب می کرد

انصارالله: آمریکا مایل به پایان جنگ در یمن نیست

تلاش های امارات برای وارد کردن اتهام تروریسم علیه قطر در انگلیس

تیم 4 نفره داعشی در ایران دستگیر شدند + جزییات

حس احمد ایراندوست به حرکت رییس جمهور کرواسی

ریزش کوه در بلوار جمهوری شیراز / تخلیه خانه های نزدیک محل حادثه

نقطه کور مقابله با فساد شهری

نقطه کور مقابله با فساد شهری