مطالب مرتبط:
روزنامه اعتماد: مرد روبه روی مائده هژبری کیست؟/ مائده می تواند اعلام شکایت و احقاق حق کند؟/ آیا دادستان به عنوان مدعی العموم به ماجرای اعترافات تلویزیونی ورود خواهد کرد؟
روزنامه اعتماد: مرد رو به روی مائده هژبری کیست؟/ مائده می تواند اعلام شکایت و احقاق حق کند؟/ آیا دادستان به عنوان مدعی العموم به ماجرای اعترافات تلویزیونی ورود خواهد کرد؟
مرد رو به روی مائده هژبری کیست؟/ مائده می تواند اعلام شکایت و احقاق حق کند؟/ آیا دادستان به عنوان مدعی العموم به ماجرای اعترافات تلویزیونی ورود خواهد کرد؟
آیا می دانید تفاوت بین فیتنس و بدنسازی در چیست؟
آیا دختر اینستاگرامی بازداشت شده بود؟ / ابهامات در مورد مستند بحث برانگیز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 تیر 1397 ساعت 01:262018-07-12سياسي

درس اخلاق استاد انصاریان آیا خداوند سختی و تنگنا خلق کرده است؟/ ماجرای گفت وگوی پیامبر(ص) با فرشته مرگ


ملک الموت هستم.

گفتم: وقت مردن، جانم را چگونه می گیری؟ کیفیت جان گرفتنم را برای خودم بگو! گفت: یا رسول الله (ص) اجازه جان گرفتن از کل مردان و زنان عالم دست من است ولی خدا به من اجازه گرفتن جان تو و علی را نداده است.

- آیا خداوند سختی و تنگنا خلق کرده است؟/ ماجرای گفت وگوی پیامبر(ص) با فرشته مرگ گفت: ملک الموت هستم.

گفتم: وقت مردن، جانم را چگونه می گیری؟ کیفیت جان گرفتنم را برای خودم بگو! گفت: یا رسول الله (ص) اجازه جان گرفتن از کل مردان و زنان عالم دست من است ولی خدا به من اجازه گرفتن جان تو و علی را نداده است.

، استاد حسین انصاریان مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآن کریم در جلسه اخلاق خود در مسجد امیر(ع) به موضوع آیا خداوند سختی و تنگنا خلق کرده است؟ اشاره کرد که مشروح آن در ادامه می آید: آیا خداوند سختی و تنگنا خلق کرده است؟ جهان هستی و همه آفریده هایی که در این ظرف عظیم قرار دارند، چه آفریده هایی که با چشم قابل دیدن هستند، چه آفریده هایی که دیده نمی شوند، بدون استثنا همه تجلی رحمت پروردگار هستند.

سند این مطلب را در بحث امروز با عنایت او از قرآن مجید برایتان می خوانم.

رحمت و غضب پروردگار همه ما با سواد و بی سواد، مرد و زن، پیر و جوان، این نکته را می فهمیم و درک می کنیم که مجموعه هستی و موجوداتش جلوه رحمت هستند، رحمت عامل رفاه است، عامل آسانی است، عامل راحتی است.

کجای جهان برای ما و برای هر موجودی سبب سختی و تنگنا و مضیقه و مشکل است؟ آسمان های عالم، ستارگان جهان بالا، پرندگان عالم، نباتات و روییدنی های جهان، دریاها و چشمه ها و رودها خورشید و ماه و هوا، کدامشان عامل مضیقه و تنگنا و رنج هستند؟ آنچه که رحمت است گشایش است، گستردگی است، آسانی است، راحتی است، رفاه است، لذت است، بی دردسر است.

اما جایی که غضب و خشم هست عامل تنگنا است، عامل بسته شدن دست است، عامل به وجود آمدن سد و مانع است، شکننده است، عامل از دست دادن همین خوشی های معمولی هم هست.

آن چه که این گونه است خشم و غضب است.

هر دو مورد را (هم رحمت و هم غضب) از قرآن کریم، سوره مبارکه بقره بشنوید، واقعاً فهم این گونه آیات برای فکر و دل ما، برای جان ما، برای زندگی ما، برای دنیا و آخرت ما راهگشا است.

دادوستد کفار اما خشم، این خشمی که در آیه نود مطرح است خشم پروردگار است، نفرت پروردگار است، رویگردانی پروردگار از یک عده ای از مردم است بِئْسَمَا اشْتَرَوْا بِهِ أَنْفُسَهُمْ أَنْ یَکْفُرُوا بِما أَنْزَلَ اللَّه (بقره، 90) معامله بد و زشتی کردند، داد و ستد ناروایی کردند، کسانی که خودشان را با کفر ورزیدن به آن چه که خدا نازل کرده فروختند، آمدند منکر تمام آیات قرآن شدند و هویت خودشان را با این انکار معامله کردند، چرا این گونه با قرآن معامله کردند؟ بَغْیاً از روی حسد، از روی ظلم، از روی تجاوز، چشم نداشتند قرآن را ببینند.

کفار برای خودشان یک وضعی ساخته بودند که می دیدند با قرآن مجید خودشان را نمی توانند هماهنگ کنند.

یک آزادی نامشروعی را می خواستند و قرآن مجید هم به این آزادی نامشروع رضایت نمی داد، یک سلسله مسائل را قرآن مجید حرام اعلام کرد که با کام آنها این حرام ها نمی سازد.

ظالمانه با قرآن مجید برخورد کردند نه عاقلانه، نه عادلانه، نه از روی مهر و محبت، چنین معامله ای را انجام دادند و قرآن مجید را کنار زدند.

از روی ستم، حسد، تنگ نظری، بی عقلی، بی خردی کفر به قرآن مجید را خریدند.

حسادت کفار به پیامبر(ص) و در دنباله آیه شریفه می فرماید: بَغْیاً أَنْ یُنَزِّلَ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ عَلی‏ مَنْ یَشاءُ مِنْ عِبادِهِ (بقره، 90) ایرادشان این است که چرا قرآن به پیغمبر نازل شده به ما نشده؟ چرا مورد خطاب قرآن این یک نفر بوده ما نبودیم؟ حالا که ما مورد خطاب قرآن نبودیم و قرآن به خود ما نازل نشده یا به شخصی که ما دلمان می خواهد نازل نشده ما کافر به قرآن هستیم.

 با این وضعی که کفار در باطن و ظاهر دارند، در تنگ نظری دارند، در حسادت و ظلم دارند فَباؤُ بِغَضَبٍ عَلی‏ غَضَبٍ سبب شده که خشم من نسبت به آنها دائمی بشود.

فقط امروز نباشد، فقط فردا نباشد، فقط دم مردنشان نباشد، فقط بعد از مردنشان نباشد، فقط قیامت تنها نباشد، فقط یک مدتی در جهنم نباشد.

برای خودشان یک خشمی را از جانب من فراهم کردند که پیوسته و همواره و دائم و جاوید و خالد است.

درد کشیدن در راه دوست  کسی که مورد نفرت پروردگار است قرآن مجید می گوید: مَعِیشَهً ضَنْکا (طه، 124) دارد، آرامش ندارد، روحیه ندارد، سلامت باطن ندارد.

در غضب که راحتی نیست اما در رحمت راحتی و رفاه است.

کل هستی جلوه رحمت است، مؤمن در کل این هستی با آرامش زندگی می کند، راحت زندگی می کند و گاهی هم یک روحیه هایی اهل ایمان واقعی پیدا می کنند که اعجاب انگیز است.

یک پیام های عجیبی به ما دادند؛ به صورت نثر، انشا، شعر، کلمات قصار که یکی از آنها این است: (از درد منالید که مردان ره دوست/ با درد بسازند و نخواهند دوا را).

امام صادق(ع) می فرماید: چهار هزار فرشته به خواست خودشان مأموریت گرفتند روز عاشورا بیایند و وجود مبارک حضرت ابی عبدالله الحسین را کمک کنند، اما ابی عبدالله در این جهاد، در این شهادت، در این حرکت و در این مسیر یک نفر از آن چهار هزار فرشته را نمی دیدند.

آن رقم حکیمانه پروردگار و آثار آن، رقم حکیمانه در شهادت بود.

اگر این چهار هزار نفر به حضرت کمک جنگی می دادند و جنگ به نفع امام تمام می شد، یک اثر از آثار آن شهادت و جهاد در راه خدا را دیگر نداشت.

البته فرشتگان هم وقتی رسیدند که امام در گودال افتاده بود و تمام شده بود، فرشتگان می خواستند برگردند، خطاب رسید: یک نفرتان سر جایش برنگردد، همان جا بمانید شاثا و غبرا هر چهار هزار تا دائم پریشان حال، غبارآلود و خاک آلود باشید و کنار این قبر بمانید که هر زائری برای زیارتش آمد استقبالش کنید، زیارتش تمام شد خواست برگردد بدرقه اش کنید، مُرد به جنازه اش هر چهار هزار تا نماز بخوانید، در شهرش بیمار شد به عیادتش بروید، به سر و صورت زائر دست بکشید.

 امام صادق(ع) می فرماید: این چهار هزار ملک، تا روز برپا شدن قیامت گریه شان بند نمی آید.

حالا ما گریه مان بند می آید آنها نه.

این گشایش یعنی فهمی که از هستی و این که جلوه رحمت است دارند و سیر ایمانی را که آگاه به آن هستند می گویند باشد این درد را بپذیر که در این درد آثار زیادی است دوا نخواه چون اگر دوا بخواهی آن آثار از بین می رود.

خدا تنگنا ندارد (از درد منالید که مردان ره حق/ با درد بسازند و نخواهند دوا را) دنباله آیه می فرماید: وَ لِلْکافِرِینَ عَذابٌ مُهِین برای اینهایی که کفر را خریدند و حق را رها کردند، کفر را خریدند و قرآن را رها کردند، کفر را پذیرفتند و توحید را رها کردند، عذاب دردناک و خارکننده ای آماده کردم.

این تنگناها از آثار خشم است ولی در جهان خلقت که تجلی رحمت است هیچ تنگنایی وجود ندارد، کل موجودات عامل رأفت هستند، عامل گشایش هستند، عامل فرج هستند، عامل رفاه هستند.

ما یک دردی که دائم می گیریم درد تشنگی است پس آب برای ما عامل راحتی است، ما یک دردی که می گیریم گرسنگی است پس غذا برای ما عامل لذت است.

ما گرممان می شود می رویم زیر سایه درخت و در گلستان و در بوستان پس سایه درخت بوستان و گلستان عامل راحتی است، دکتر می گوید ویتامین D بدنت کم است روزی نیم ساعت برو در آفتاب بنشین پس آفتاب عامل راحتی است.

رحمت یعنی حقیقتی که برای همه عامل رفاه است، عامل گشایش است، عامل فراخی است، عامل گستردگی است.

آن وقت همین رحمت که کل خلقت تجلی اوست وقتی به انسان می رسد از همه جوانب (نه فقط در دنیا) برایش در زندگی عامل رفاه و گشایش است به مرگ هم که می رسد عامل گشایش است.

چگونگی مردن مؤمن امام صادق(ع) می فرماید: مؤمن وقتی که زمانش تمام می شود و بناست بمیرد، فرشتگان گماشته شده بر گرفتن جان از بهشت دو نوع گیاه می آورند که او بو کند؛ با گیاه اول که بو می کند تمام تعلقات به دنیا و زن و بچه و مغازه و پول از باطنش می پرد، آرامش عجیبی پیدا می کند، دردش نمی آید که می خواهند من را از زنم و بچه ام و نوه ام و مغازه ام و کار و پولم قیچی کنند، دردش نمی آید.

با یک گل دیگر که بعد از آن گل اول می گذارند کنار شامه اش بو که می کشد با بو کشیدن آن گل روح بدن را مثل استشمام بوی عطر رها می کند.

این راحتی است، این لذت است.

یک کلمه جالبی قرآن مجید دارد: سکرت الموت سکره یعنی مستی.

شخصی که خیلی لذتش قوی می شود، عقلش می پرد و مست می کند، مرگ برای مؤمن سکره است یعنی یک مستی عجیب الهی و ملکوتی است.

البته این مردن مراتبی هم دارد در روایاتمان است رسول خدا می فرماید: شب معراج (لِنُرِیَهُ مِنْ آیاتِنا که در سوره اسراء است) نشانه هایش را به من نشان داد از جمله نشانه هایش فرشتگان عالم ملکوت بودند.

گفت وگوی پیامبر(ص) با فرشته مرگ به فرشته ای رسیدم که حق دیدم از جبرییل بپرسم این کیست؟ شکل خاصی داشت، ایستادن خاصی داشت، وجنات خاصی داشت، می شود با او صحبت کرد؟ جبرییل فرمود: بله شما آزاد هستید.

فرمود رفتم جلو سلام کردم، جواب داد گفتم: چه کسی هستی؟ گفت: ملک الموت هستم.

گفتم: وقت مردن خود من جانم را چگونه می گیری؟ کیفیت جان گرفتنم را برای خودم بگو.

گفت: یا رسول الله اجازه جان گرفتن از کل مردان و زنان عالم دست من است ولی خدا به من اجازه گرفتن جان تو و علی را نداده، به ملک الموت گفتم پس من و علی چطور می میریم؟ گفت: خود خدا جانتان را می گیرد.

حالا آن لذت را شما فکر کن چه لذتی است که رحمت پروردگار اتصال به جان پیغمبر و علی پیدا می کند و این رحمت جان علی و پیغمبر را تا عند ربهما می برد.

رحمت یعنی لذت، رفاه، آسایش، نبود بن بست، این معنی رحمت است.

اکنون کافران در دنیا چه وضعی دارند؟ در باطن خودشان و بلاهایی که از کاسبی هایشان، زن و بچه هایشان، دوستانشان، فریبکاران سرشان می آید و چه وضعی در جهنم دارند؟ چه تنگنایی در دوزخ دارند که جای هر جهنمی در جهنم به اندازه یک قبر معمولی نمی شود، این غضب است، تنگنا.

عظمت خلقت اما آیه بعدی که کل جهان رحمت (رحمت عام) است: إِنَّ فِی خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ ‏ این إِنَّ یعنی بی تردید، یقیناً، مسلماً، در آفرینش همه آسمان ها و زمین که یک چنین جهان وسیعی را به وجود آورده دیگر گسترده تر از آسمان ها و زمین چیزی در عالم وجود نیست مگر بهشت، وَ سارِعُوا إِلی‏ مَغْفِرَهٍ مِنْ رَبِّکُمْ وَ جَنَّهٍ عَرْضُهَا السَّماواتُ وَ الْأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِین (آل عمران، 133) این پهنای آسمان و زمین که به تنهایی بهشت گستره کل آسمان ها و زمین است.

 در آفرینش آسمان ها با این گستردگی و زمین که معدن تمام نیازهای شماست، در همین دانه ها و حبه های نباتی چه خبر است خدا می داند، در عدس، در نخود، در لوبیا، در تره، در تربچه و ریحان، چه ویتامین هایی را پروردگار جا داده و چگونه بدن را ساخته که این بدن با همه آن ویتامین ها سازگار و هماهنگ بشود.

در آفرینش زمین با این کوه ها، دریاها، اقیانوس ها، با این کروی بودنش، با این حرکت وضعی، با این حرکت انتقالی که کل پدید آورنده رفاه و لذت برای شماست، چه کسی می تواند نعمت های زمین را بشمارد؟ چه کسی می تواند آثار پرندگان زمین را بشمارد؟ چه کسی می تواند آثار این درختان را بشمارد؟  اگر یک سال تمام درختان را کسی بتواند تعطیل بکند و کارگاه و کارخانه کربن گیری از هوا تعطیل شود، کربن هایی که از آتش ها و نفس های موجودات زنده وارد هوا می شود هر چه موجود زنده است خفه و نابود می کند.

ما نشستن ، نفس کشیدن و راحتی را مدیون درختان هستیم، مدیون حیوانات زهردار، مدیون پرندگان که می توانند بپرند، چرا می توانند بپرند؟ چون پروردگار داخل استخوان های تمام پرندگان را پوک قرار داده، استخوان هایشان سنگین نیست، داخل استخوان های ما مواد سنگینی است نمی توانیم بپریم اگر یک سال پرندگان نپرند، حشرات فضا هیچ چیزی را در زمین باقی نمی گذارند، همه رحمت، همه لذت و (.

همه در کارند/ تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری/ همه از بحر تو سرگشته و فرمانبردار/ شرط انصاف نباشد که تو فرمان نبری) تسخیر موجودات برای انسان  از کلمات جالب قرآن لغت سخر است که درباره بیشتر نعمت ها خدا به کار برده و می گوید من همه اینها را به کار گرفتم که به نفع شما از نیازهای شما فرمانبرداری می کنند، میلیاردها موجود را فرمانبردار تو قرار دادم و به تو گفتم از یک نفر فرمان ببر که تو را خلق کرده، این را هم نمی خواهی انجام دهی؟ همه فرمان تو را ببرند اما تو فرمان خدا را نبری؟ به چه دلیل با چه انصافی؟ یک قلب تنها را حساب کنید، بیست و چهار ساعته تا هفتاد سال، هشتاد سال، نود سال فرمانبردار ما قرار داده.

باز و بسته می شود و به او اجازه استراحت نداده همه خواب دارند الا قلب، همه حیوانات می خوابند خود ما شب ها می خوابیم روزها می خوابیم، چشم ما می خوابد، گوش ما می خوابد، اعصاب ما می خوابد، فقط قلب اجازه یک چرت ندارد چون اگر چرت بزند ما پنج ساعت بعد بهشت زهرا هستیم.

قلب از تو فرمان ببرد تو چرا از من فرمان نبری؟ به چه دلیل؟ میلیاردها موجود من، برای تو فرمان ببرند، میلیون ها گوسفند بهار صحرا بروند، به خاطر تو، فرمان ببرند، علف بخورند، علفشان شیر بشود، شیرشان را بدوشند، شیر را بیاورند کره، پنیر، ماست، سرشیر، خامه، کشک و روغن بگیرند که سفره تو آباد باشد میلیون ها گاو و گوسفند فرمان تو را ببرند، فرمان نیازهایت را من به تو گفتم تو هم یک نفر را فرمان ببر آن هم که می گویی نه چرا؟ چرا می گویی نه؟ إِنَّ فِی خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ اخْتِلافِ اللَّیْلِ وَ النَّهار رفت و آمد شب و روز عین رحمت است، اگر دائم شب بود کره زمین یک گلوله یخی بود با این همه آب منجمد، اگر دائم روز بود زمین یک گلوله آتش بود مثل خورشید اما نصف کردم کار زمین را دوازده ساعت شب و دوازده ساعت روز، به تناسب کشورها سیزده ساعت شب و مقداری روز.

پدید آمدن این روز هم مدیون گردش وضعی زمین است که به زمین دستور دادم دور خودت بچرخ که دائم نصفت رو به خورشید باشد بشود روز و نصف دیگرت پشت به خورشید و بشود شب، چهار میلیارد سال است می آورد و می برد.

 برای پدید آمدن تابستان و بهار و زمستان و پاییز به زمین گفتم سالی یک بار 365 شبانه روز یک بار دور خورشید بگرد که چهار فصل پدید بیاید، من مهمان دارم اسم مهمانم آدمیزاد است، اگر بهار نشود که همه مهمان هایم نابود هستند، اگر زمستان نشود که همه مهمان هایم بی آب و بی برف می مانند، اگر تابستان نشود که هیچ میوه ای نمی پزد، اگر پاییز نشود استراحتی برای زمین نخواهد بود.

رحمت یعنی گشایش، بهار یعنی رحمت و لذت، فرج تابستان یعنی گشایش، زمستان یعنی بهترین گشایش.

گفته شد امسال آب نداریم، آب کم است، 50 درصد از پارسال کمتر باران آمده، خدا به ابرها گفت در تمام استان ها برو گریه کن و برای زمین ببار (تا نگرید ابر کی روید چمن/ تا نگرید طفل کی نوشد لبن) پروردگار عالم بسیاری از استان ها را سیراب کرد تا جایی که بعضی از سدهای کشور آب مثل سیل سر ریز می کرد و کشاورزهای کنار آن سدها می گفتند همه زمین ها را می کاریم.

این رحمت است.

نعمت و رحمت در دریاها جهان رحمت است وَ الْفُلْکِ الَّتِی تَجْرِی فِی الْبَحْرِ بِما یَنْفَعُ النَّاس کشتی پانصد هزار تنی که نفت هایتان را می برد، برایتان اجناس زندگی از کشورهای دیگر می آورد، پانصد هزار تن را شما روی این آب شل می گذارید و آب دهان باز نمی کند ببرد پایین، اگر من بخواهم به این آب شل می گویم دهان باز کن پانصد هزار تن را بده ته اقیانوس، من نمی گذارم برود نه تو جناب ملاح، نه تو جناب دانشمند.

مگر شما بهترین و قویترین و زیباترین و پرسرعت ترین کشتی را چند صد مهندس ساختید به نام تایتانیک و بزرگ شما مگر دم ساحل نگفت حالا اگر خدا می تواند این را فرو ببرد من این را در کمال امنیت ساختم، از اروپا به امریکا وسط اقیانوس به یک قطعه یخ گفتم آرام برو خودت را بزن به این کشتی کشتی را پاره کرد و پایین برد ته اقیانوس.

اگر من فرمانم نباشد اگر خواستم نباشد کدام کشتی روی آب می تواند حرکت کند؟ وَ الْفُلْکِ الَّتِی تَجْرِی فِی الْبَحْرِ چرا این همه کشتی را می برم و می آورم؟ بِما یَنْفَعُ النَّاس چون مهمان دارم، خیلی چیزها آنور نیست از این طرف باید برود، خیلی چیزها اینجا نیست از اروپا و ژاپن و چین باید وارد بشود.

کشتی ها را به امر خودم می برم و می آورم یک چیزی در جیب شما بریزم، شما چرا ماتتان برده چرا می خورید و یاد نمی کنید مرا؟ طبیعت له یا علیه ما وَ ما أَنْزَلَ اللَّهُ مِنَ السَّماءِ مِنْ ماءٍ فَأَحْیا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها چه باران هایی را برایتان از عالم بالا فرو می فرستم؟ با این باران ها تمام زمین های کشاورزی را زنده و فعال می کنم.

وَ بَثَّ فِیها مِنْ کُلِّ دَابَّهٍ از هر جنبنده مفیدی را با زنده شدن زمین روی زمین پخش می کنم.

وَ تَصْرِیفِ الرِّیاحِ بادها را جابجا می کنم اگر باد جابجا نشود چه کار می خواهید بکنید؟ زمستان در تهران همه چشمتان به آسمان است باد بیاید.

اگر باد ساکن بود یک جا درخت هایتان میوه نداشت، تمام گرده های نر و ماده ای درختان و نباتات را باد جابجا می کند.

اگر باد نبود می خواستید چه کار کنید؟  اگر کوه ها را روی زمین نگذاشته بودم دائم کره زمین گرفتار بادهای طوفانی بود، اینها را بادشکن قرار دادم، یک سود کوه بادشکنی است.

اگر این کوه ها نبود و زمین صاف بود و دائم باد خطرناک بود، یک خانه نمی توانستید بسازید تا چه رسد به زدن چادر.

همه شترهایتان را باد می برد، ماشین هایتان را باد می برد، خانه هایتان را باد می برد مگر خانه را باد می تواند ببرد؟ مگر خانه های قوم عاد را در قرآن نمی گوید باد ریشه کن کرد و گرد و غبار کرد؟ چرا نمی تواند ببرد؟ در طوفان اندونزی وقتی باد به اقیانوس زد، در یک ساعت دویست هزار نفر را نابود کرد، تمام ساختمان های کنار دریا را که چهل پنجاه طبقه بود خورد، اصلاً اثری از آنها نبود.

باد رحمت است وَ السَّحابِ الْمُسَخَّرِ بَیْنَ السَّماءِ وَ الْأَرْض ابرها را برای شما به کار گرفتم که دائم ببارند.

در این همه نعمت لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَعْقِلُون نشانه های رحمت من پیداست برای آنهایی که خواب نیستند، پس عالم رحمت است، موجوداتش رحمت هستند.

تا برسیم به دنباله مطلب که دیگر کجاها رحمت است.

اینها که آیات کتاب تکوین بود که در آیه 164 سوره بقره دیدید.

همه آسمان ها، زمین، شب و روز، کشتی ها، باران ها، بادها و ابرها را در آیه پنجاهم سوره روم می گوید: فَانْظُرْ إِلی‏ آثارِ رَحْمَتِ اللَّهِ (روم، 50) آثار رحمت من را دقت کنید آن وقت یک رحمت را در آن آیه می گوید: کَیْفَ یُحْیِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها چگونه بعد از گذشتن زمستان بهار را برایتان جان می دهم و زنده می کنم، رویش شروع می شود.

اینها همه آثار رحمت من است این برای یک کتاب خداست که خودش اسم این کتاب را گذاشته کتاب آفاق .

انتهای پیام/ http://fna.

ir/bn9grj
کلید واژه ها: جهان - هایی - قرآن - از دست دادن - فرشته - مردان - زنان - رفاه - سواد - پرندگان - خورشید - مترجم - دردسر - آسمان - امروز - زندگی - مجید - علوم - سوره - بسته - مشکل - عظیم - مسجد - مردم - چشمه

آخرین اخبار سرویس:
استفاده از صفت آسیب پذیر و حاشیه ای برای محلات پسندیده نیست

درویش نژاد، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان شد

ادارات و مدارس حق قطع درختان را ندارند/احیای درختان بومی

آغاز بکارتیم سیار ضایعات نخاعی در بندرعباس

گزارش فارس از کارگروه تخصصی آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری حذف رشته های کم اقبال دانشگاه ها تا ساماندهی مؤسسات علمی فاقد استاندارد

از حذف رشته های کم اقبال دانشگاه ها تا ساماندهی مؤسسات علمی فاقد استاندارد در کشور

برگزاری 5 همایش تکریم از امامزادگان استان

نشست خبری سخنگوی سازمان انرژی اتمی با خبرنگاران خارجی

راهکارهای گسترش و ترویج فرهنگ مطالعه بررسی شد/ ابقای رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

دیدار روحانی با «جواد جعفری قدوسی» جانباز 70 درصد دفاع مقدس

سفیران جدید ایران درهلسینکی، دوبلین و کی یف منصوب شدند

نامه محرمانه شورا به شهرداری و اعلام لیست متخلفان برج باغ ها

روحیه بالای خانواده جانبازان نشان دهنده مسیر مستقیم است

سریع ترین خودروی الکتریکی در راه است

انتشار نخستین رندر رسمی از گلکسی نوت 9 و قلم S Pen جدیدش

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | چهارشنبه 27 تیر 97

ایران به دنبال توسعه واردات برق است

نماینده پارلمان جمهوری آذربایجان خواهان استقلال این کشور در حوزه دین از ایران، ترکیه و کشورهای عربی شد

تجلیل از قاریان قرآن کریم در کهگیلویه

ضرورت جلب رضایت حجاج از خدمات فرودگاهی در رفت و برگشت

حیثیت آمریکا در موضوع برجام در عرصه جهانی فروریخت

نماینده ولی فقیه در کردستان: حیثیت آمریکا در موضوع برجام در عرصه جهانی فروریخت

آخرین وضعیت زمین خواری 230هکتاری در شرق تهران/تحقیق از 36 مدیرعامل شرکت های واردکننده موبایل

انسجام، ضامن موفقیت کشور در عبور از مشکلات

خُرد کردن فَک و گردن یک سرهنگ ارتشی و گرداندن پیکر بی جان وی در سطح شهر

ملاقات مردمی قبادیان مدیر مخابرات منطقه در ناحیه شمالی مخابرات کرمانشاه

نظر امیرعبداللهیان درباره همکاری امنیتی تهران،مسکو و حزب‎الله

ارتش ایران هر روز آماده تر از روز قبل است

ریزش کوه در بلوار جمهوری شیراز / تخلیه خانه های نزدیک محل حادثه

FATF یک کنوانسیون استعماری است/ روحانیت شیعه حامی حکومت اسلامی

مسئولین چند ساعت کارمی کنند؟

آیا تا بحال از باغ گلشن طبس بازدید کرده اید؟! +تصاویر

پرواز مسئله ساز شماره 810 حاشیه ساز شد

تشییع پیکر مادر شهیدان ردانی پور

طی حکمی عرفان خسرویان مسئول بسیج اساتید دانشگاه های تهران بزرگ شد

بررسی اعمال تحریم های جدید علیه روسیه

روحانی در دیدار جانباز دفاع مقدس: روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان برای ما درس و نشان دهنده مسیر مستقیم است

دیدار سرزده رییس جمهور روحانی با یک جانباز

معرفی رییس سازمان تبلیغات باشت

دومین روز از چهل و یکمین دوره از مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امور خیره خراسان رضوی

«فرمانده عتیق»، یک مادر شهید ایرانی که ستون پنجم ها را می شناخت

به کمک فناوری یک شنا امن داشته باشید

اکس باکس وان اکس بازی Ashen را در رزولوشن Native 4K اجرا می کند

بازدید از شهرستان ثلاث باباجانی در پی وقوع پس لرزه های چند روز اخیر

سرلشکر باقری از مناطق عملیاتی و مرزی پاکستان و افغانستان بازدید کرد

واگذاری بنگاه های اقتصادی نیروهای مسلح کلید خورد

محسن هاشمی، تهران هویت خود را از دست داده است

گام نخست شفافیت د ر پایتخت

امسال هر روز 2 کودک در تهران به شیرخوارگاه ها سپرده شده است

نرخ مطالعه در ایران مطلوب نیست/تاکیدبر مشوق های مادی ومعنوی و ایجادفضای رقابتی برای کتابخوانی

نماینده ایران: حل معضل ریزگردها مستلزم همکاری های منطقه ای و جهانی است

سفیران جدید ایران درهلسینکی، دوبلین و کی یف منصوب شدند

پشت پرده پروژه یلتسین سازی منتقدان دولت

انسجام، ضامن موفقیت کشور در عبور از مشکلات

طی حکمی علیرضا معاف معاون بررسی و تحلیل بسیج اساتید کشور شد

کاروان «زیر سایه خورشید» در شیراز

عارف: جایگاه فنی و حرفه ای مشخص نیست

برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات سازمان های مردم نهاد در دزفول

انسجام، ضامن موفقیت کشور در عبور از مشکلات

پشت پرده پروژه یلتسین سازی منتقدان دولت

سفیران جدید ایران درهلسینکی، دوبلین و کی یف منصوب شدند

دهه فرهنگی قم در مشهد برگزار می شود

شرایط ارز دیجیتال تا دو ماه آینده اعلام می شود

67 ردیف تعرفه تجهیزات پزشکی مشمول ارز حاصل از صادرات شد

بررسی اعمال تحریم های جدید علیه روسیه درکنگره آمریکا

عکس جدید نیوشا ضیغمی /مرگ مشکوک زن ایرانی توسط 2 افغانی در پارک چیتگر/ پای رابطه پنهانی در میان است؟ ( برگزیده )

تعبیر خداوند متعال درباره کارشکنان ازدواج مشروع

تنها راهکار حل مشکلات در عراق از زبان عمار حکیم

برگزیدگان آزمون سرتاسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم استان قم تقدیر شدند

عمل به قرآن مهم تر از حفظ آن است/ نباید ما یک قرآنی تنها باشیم

راهکارهای ترویج فرهنگ مطالعه بررسی شد

سرلشکر باقری از مناطق عملیاتی و مرزی پاکستان و افغانستان بازدید کرد

خودکفایی در عرصه مد و لباس در راه است

احزاب مخالف دولت گرجستان ائتلاف تشکیل دادند

اجرای 30 برنامه«دین، نشاط، زندگی» ویژه دهه کرامت در خراسان رضوی

راهکارهای گسترش و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و رفع مشکلات صنعت چاپ بررسی شد

عارف: جایگاه فنی و حرفه ای مشخص نیست

وضعیت برق ، محور جلسه مجمع نمایندگان استان مرکزی

استاندار خراسان رضوی: نقدپذیری لازمه پیشرفت است

درآمد خانوارهای شهری افزایش و روستاییان کاهش یافته است

سپاه در 35 عرصه محرومیت زدایی در سراسر کشور فعالیت می کند

نظر تورات درباره آرایش دختران یهود برای بیگانگان

عارف: جایگاه فنی و حرفه ای مشخص نیست

تبدیل شدن گردباد آتشین به گردآب + ویدیو

محمد معتمدی پدر شد (فیلم)

انتصاب سفرای جدید ایران در سه کشور اروپایی

پل رایان: کنگره آماده بررسی تحریم های بیشتر علیه روسیه است

گردشگری دریایی از مهمترین محورهای توسعه و پیشرفت استان بوشهر است

شرایط ارز دیجیتال تا دو ماه آینده اعلام می شود

سرلشکر باقری از مناطق عملیاتی و مرزی پاکستان و افغانستان بازدید کرد

نامه محرمانه شورا به شهرداری و اعلام لیست متخلفان برج باغ ها

عذر بدتر از گناه مسئولان برای بستن راه «مارگون» بر مردم!

استاندار خراسان رضوی: نقدپذیری لازمه پیشرفت است

نظر امیرعبداللهیان درباره همکاری امنیتی تهران،مسکو و حزب‎الله

تحریم دلیل مشکلات ما نیست

بررسی راهکارهای گسترش و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و رفع مشکلات صنعت چاپ

نرخ مطالعه در ایران مطلوب نیست/تاکیدبر مشوق های مادی ومعنوی و ایجادفضای رقابتی برای کتابخوانی

دلیل توجه مقام معظم رهبری به سرود

روستای کرتویج میزبان دومین جشنواره روغن کرمانشاهی است

استاندار خراسان رضوی: نقدپذیری لازمه پیشرفت است

درس اخلاق استاد انصاریان آیا خداوند سختی و تنگنا خلق کرده است؟/ ماجرای گفت وگوی پیامبر(ص) با فرشته مرگ

درس اخلاق استاد انصاریان آیا خداوند سختی و تنگنا خلق کرده است؟/ ماجرای گفت وگوی پیامبر(ص) با فرشته مرگ