مطالب مرتبط:
شلوغ ترین طبقه جهنم کجاست و چه کسانی در آن هستند ؟
گزارش اختصاصی خبرنگار ورزش سه از لوژنیکی / کرواسی- دالیچ؛ از جهنم تا بهشت
کرواسی- دالیچ؛ از جهنم تا بهشت
قایم باشک ترسناک کودکان چینی در طبقه سی وسوم یک برج+فیلم
بررسی بزرگترین حباب های اقتصادی تاریخ جایگاه بیت کوین کجاست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 تیر 1397 ساعت 00:152018-07-12سياسي

شلوغ ترین طبقه جهنم کجاست و چه کسانی در آن هستند؟


بهشت و جهنم اماکنی هستند که خداوند و فرستادگانش از آن یاد کرده و برای رسیدن و یا دوری از آن راه حل هایی را پیشنهاد داده اند.

- خداوند در در قران کریم فرموده که درصورت انجام گناه به جهنم فرستاده می شوید.

اما کجای جهنم از همه جا شلوغ تر است و جای چه کسانی است؟ خدا درباره اش فرموده است: إِنَّا أَرْسَلْناکَ بِالْحَقِّ بَشِیراً وَ نَذِیرا ؛ ما تو را به حق، برای بشارت و بیم دادن (مردم جهان) فرستادیم.

در آیه دیگری چنین آمده است: وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلاَّ رَحْمَهً لِلْعالَمین ؛ ما تو را جز رحمت برای جهانیان نفرستادیم.

بر اساس آنچه که در قرآن کریم بیان شده است، هیچ گاه رفتار و سیره پیامبر گرامی اسلام (ص) بدون اذن وحی نبوده، همان گونه که گفتار آن جناب این چنین بوده است و محاورات روزمره و عادی زندگی پیامبر (ص) هم از روی هوی و هوس نبوده است.

در واقع محال بوده که بر دامن آن جناب در این وادی گرد گناه و خطا نشسته باشد بر همین اساس برخی با استناد به اطلاق آیه 3 و 4 سوره نجم وَ ما یَنْطِقُ عَنِ الْهَوی‏ إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْیٌ یُوحی ؛ و هرگز از روی هوای نفس سخن نمی‏ گوید آنچه می‏ گوید چیزی جز وحی که بر او نازل شده نیست، معتقدند که تمام سخنان و رفتار و کردار پیامبر (ص) از وحی ناشی شده است.

از این رو، هرگز احتمال کذب و خطا در آن نیستو باید مطیع آن باشیم و به آن عمل کنیم.

حالا این پیامبری که سخنانش این گونه وحی است و سخنانش از روی هوا و هوس نیست، در روایتی زیبا امت خود را با ملاک اهتمام به نماز به چهار گروه تقسیم کردند.

در واقع پیامبر (ص) یک شاقول را به ما معرفی کرده که باید هر کسی آن را روی اعمال و رفتار خودش قرار دهد تا اعمالش را بر اساس دقیق کند، بیاییم خودمان را بسنجیم و ببینیم در کدام گروه قرار می گیریم؟شلوغ ترین طبقه جهنم کجاست و چه کسانی در آن هستند؟ / معرفی شلوغ ترین محل جهنم و افراد حاضر در آنامت رسول خدا به چند گروه تقسیم می شود؟پیامبر (ص) در این باره امتش می فرمایند: امت من چهار گروه هستند:ساهلان در نمازپیامبر (ص): صنفٌ یُصَلون، وَلکِنَهُم فِی صَلوتِهِم ساهُون، فکانَ لَهُم الوَیل، وَ الوَیلُ اِسمُ دَرکهٍ مِن دَرکاتِ جَهَنَم ؛ گروهی نماز می خوانند، ولی در نمازشان سهل انگارند.

پس ویل برای آنهاست، و ویل نام یکی از طبقات زیرین جهنم است، خداوند می فرماید: فَوَیْلٌ لِلْمُصَلِّینَ الَّذینَ هُمْ عَنْ صَلاتِهِمْ ساهُون ؛ پس وای بر نمازگزارانی که در نماز خود سهل ‏انگاری می ‏کنند.

ساهون از ماده سهو در اصل به معنی خطایی که از روی غفلت سر زند، خواه در فراهم کردن مقدماتش مقصر باشد یا نه، البته در صورت اول معذور نیست، و در صورت دوم معذور است، ولی در اینجا منظور سهو توأم با تقصیر است.

باید توجه داشت که خداوند در آیه نمی‏ فرماید در نمازشان سهو می ‏کنند ، زیرا سهو در نماز به هر حال برای هر کسی واقع می‏ شود، بلکه می‏ فرماید از اصل نماز سهو می‏ کنند و کل آن را به دست فراموشی می ‏سپرند؛ بنابراین ساهون عده ای از مسلمانان هستند که نماز را قبول دارند؛ ولی سهل انگاری می کنند، این ها از نمازشان غافلند و اهتمامی به امر نماز ندارند و از فوت شدنش باکی ندارند، چه اینکه به کلی فوت شود و چه اینکه بعضی از اوقات فوت شود و چه اینکه وقت فضیلتش از دست برود و چه اینکه ارکان و شرایطش و احکام و مسائلش را ندانند و نمازی باطل بخوانند.

در آیه شریفه تکذیب‏ گر روز جزا به چنین نمازگزارانی تطبیق شده، چون حرف فاء که بر سر جمله آمده می ‏فهماند جمله مزبور نتیجه تکذیب روز جزا است أَرَأَیْتَ الَّذی یُکَذِّبُ بِالدِّین و می‏ رساند چنین نمازگزارانی خالی از نفاق نیستند، چون تکذیب روز جزا تنها به این نیست که به کلی آن را منکر شود، کسی هم که تظاهر به ایمان می‏ کند و نماز مسلمانان را می‏ خواند، اما طوری می‏ خواند که عملاً نشان می‏ دهد باکی از روز جزا ندارد، او نیز روز جزا را تکذیب کرده.

ویل برای این دسته است.

یعنی در طبقات زیرین جهنم جای می گیرند.

ضایع کنندگان نمازپیامبر (ص): وَ صِنف یُصَلونَ اَحیاناً، وَلایُصَلون اَحیاناً، فَکانَ لَهُم الغَیُّ، وَالغیّ اِسمَ دَرکهٍ مِن دَرکات جَهنَم ؛ گروهی گاهی نماز می خوانند و گاهی نمی خوانند، پس غی مال آنهاست، و غی نام یکی از طبقات پایین جهنم است.

خداوند متعال فرمود: فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضاعُوا الصَّلاهَ وَ اتَّبَعُوا الشَّهَواتِ فَسَوْفَ یَلْقَوْنَ غَیًّا ؛ سپس جانشین آن مردم خداپرست قومی شدند که نماز را ضایع کرده و از شهوات پیروی کردند، و این ها به زودی در غی افکنده خواهند شد.

این آیه کریمه نشان می دهد که اولاً، ضایع کردن نماز با پیروی از شهوت ها رابطه مستقیمی دارد، همان طور که نماز انسان را از فحشاء و منکر باز می دارد و مانع ارتکاب گناهان می شود، ضایع کردن نماز هم، سبب پیروی از شهوت ها و خواهش های نفسانی که سرچشمه فحشا و منکر است، می شود.

از پیامبر اسلام (ص) نقل است که در تفسیر آیه فخلف من بعدهم می فرمایند: شصت سال بعد از من، افرادی روی کار می آیند که نماز را ضایع می کنند و در شهوت ها غوطه ور می شوند و به زودی نتیجه گمراهی خود را خواهند دید ، حال اگر مبدأ شصت سال را هجرت پیامبر در نظر بگیریم، این پیش بینی بر زمان بنی امیه و حکومت یزید، منطبق می شود.

ثانیاً، نقطه حساس حفظ سلامت نسل و تداوم پاکی در نسل های بعدی، پای بندی به ارتباط مستمر با خداوند است و ضایع کردن این رابطه، پاکی و طهارت را از سلسله فرزندان بشر می رباید، آنچه که باید در رابطه با این گروه مورد توجه قرار گیرد، معنای ضایع کردن و انواع آن است.

باید دید که چگونه نماز ضایع می شود؟ببینید: نماز را می پیچانیم تا به چه برسیم؟ضایع کردن یک عمل، یعنی آن را به نحوی انجام دهی که نتیجه و اثر واقعی آن ظاهر نشود به طوری که بود و نبودش و انجام دادن و ندادنش، مساوی باشد، علامه طباطبایی در تفسیر آیه می گوید: مقصود از اضاعه نماز تباه کردن نماز است، همراه با سستی در امر نماز و خوار شمردن آن و به بازی گرفتن و تغییر ایجاد کردن در آن و ترک نماز بعد از گرفتن و قبول آن .

می توان گفت: بد نماز خواندن و نماز را بدون آرامش و با سرعت به جا آوردن از مصادیق ضایع کردن نماز است، نقل شده که روزی پیامبر گرامی اسلام (ص) وارد مسجد شدند، شخصی را دیدند که با شتاب زدگی نماز می خواند و با رکوع و سجود ناقص، آن را انجام می دهد، فرمودند: عمل این شخص مانند نوک زدن کلاغ بر زمین برای برچیدن دانه است.

لَئِنْ مَاتَ هَذَا وَ هَکَذَا صَلَاتُهُ لَیَمُوتَنَّ عَلَی غَیْرِ دِینِی‏ ؛ اگر این شخص با چنین نمازی بمیرد، قطعاً خارج از دین (اسلام) مرده است.

حجت الاسلام ابوترابی (ره) می گوید: بعثی ها در اردوگاه می گشتند تا ببینید رهبر فکری اسرای ایرانی چه کسی است؟ 150 نفر از اسرا را به عنوان رهبران فکری جدا کردند و به یک شهری بردند و شروع کردن به شکنجه کردن آن ها تا اعتراف بگیرند.

یک شب من را به همراه عده ای برای شلاق زدن بردند.

آن شب دو نفر از اسرا را چنان زدند که چشمشان از حدقه درآمد و همان جا کور شدند! بقیه را هم در حدی می زدند که خون تمام زمین را گرفته بود.

ما آن شب خیلی کتک خوردیم.

هوا مهتابی بود.

برای نماز بلند شدیم و در حالی که دستمان را به دیوار گرفته بودیم، نماز خواندیم.

نماز را خواندیم و افتادیم.

بعد متوجه شدیم که این مهتاب برای صبح نبوده است.

آن شب هوا مهتابی بوده است.

اما ما خیال کردیم که صبح شده است.

دوباره صبح که شد، بلند شدیم و نماز خواندیم.

بیشتر بخوانید: کدام بندگان نزد خداوند محبوب تر هستند؟ آری اسرا و شهدا آن شبی که کتک خوردند تا حدی که چشم برخی آن ها از حدقه بیرون آمد، دوبار نماز صبح می خوانند.

اما بعضی از افراد راحت از کنار نماز می گذرند؟ مغازه اش را نمی بندد برای اینکه یک مشتری یک کیلو نخود بخرد.

واقعاً وقتی آدم نگاه می کند می بیند که بعضی ها از چه چیز هایی گذشتند، ولی بعضی ها از هیچ چیز نمی گذرند!وقتی امامان ما صدای اذان را می شنیدند، رنگشان می پرید.

سر نماز آنچنان محکم می ایستادند که جز باد، عبای این ها را تکان نمی داد.

امامان ما این چنین حضور قلب داشتند.

تازه وقتی نماز می خواند، می گوید: إِلَهِی إِنْ کَانَ فِیهَا خَلَلٌ أَوْ نَقْصٌ مِنْ رُکُوعِهَا أَوْ سُجُودِهَا فَلَا تُؤَاخِذْنِی وَ تَفَضَّلْ عَلَیَّ بِالْقَبُولِ وَ الْغُفْرَانِ ؛ اگر در رکوع یا در سجود نماز من خلل و نقصی دیدی، خدایا به بزرگی خودت قبول کن، پس برای کسانی که نماز را ضایع کنند، یعنی نسبت به انجام آن سست باشند و نماز را خوار بشمارند و آن را به بازی بگیرند، جایگاهشان در یکی از طبقات پایین جهنم به نام غی است.

شلوغ ترین طبقه جهنم کجاست و چه کسانی در آن هستند؟ / معرفی شلوغ ترین محل جهنم و افراد حاضر در آنتارکان نمازپیامبر (ص): وَ صِنف لایُصَلون اَبداً فَکانَ لَهُم سَقَر، وَ سقر اِسم دَرَکات جَهَنَم ؛ گروهی که هیچ وقت نماز نمی خوانند، سقر برای آنهاست، سقر هم نام یکی از طبقات زیرین جهنم است.

(سقر سخت رین و پر جمعیت ‏ترین درکات دوزخ است) خداوند متعال فرمود: ما سَلَکَکُمْ فی‏ سَقَرَ قالُوا لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّینَ ؛ اهل بهشت از اهل جهنم سؤال می کنند: چه چیزی شما را به سقر کشاند؟ در جواب می گویند: ما از نمازگزاران نبودیم.

خاشعان در نمازپیامبر (ص): وَ صِنف یُصَلون اَبداً وَ هُم صَلوتهم خاشِعُون ؛ گروهی همیشه نماز می خوانند و در نمازشان خشوع دارند.

خداوند متعال فرمود: قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ الَّذینَ هُمْ فی‏ صَلاتِهِمْ خاشِعُونَ ؛ مؤمنان رستگار شدند، آن هایی که در نمازشان خشوع دارند.

افلح از ماده فلح و فلاح در اصل به معنی شکافتن و بریدن است، سپس به هر نوع پیروزی و رسیدن به مقصد و خوشبختی اطلاق شده است، البته فلاح و رستگاری معنی وسیعی دارد که هم پیروزی های مادی را شامل می ‏شود، و هم معنوی را، و در مورد مؤمنان هر دو بعد منظور است.

پیروزی و رستگاری دنیوی در آن است که انسان آزاد و سربلند، عزیز و بی نیاز زندگی کند، و این امور جز در سایه ایمان امکان پذیر نیست، و رستگاری آخرت در این است که در جوار رحمت پروردگار، در میان نعمت های جاویدان، در کنار دوستان شایسته و پاک و در کمال عزت و سربلندی به سر برد.

در اذان این چنین دیگران را به نماز دعوت می کنیم حی علی الفلاح این جمله به صورت اجمالی یکی از اسرار نماز را بیان می کند که رستگاری در نماز است و بشتابید برای رستگار شدن.

بیشتر بدانید: منطقه ای ناشناخته بین بهشت و جهنم را می شناسید؟ آیت الله بهجت می فرماید: هر قدر که امور نمازت منظم باشد امور زندگیت هم تنظیم خواهد شد! مگر نمی دانی که رستگاری و سعادت با نماز قرین گشته است؟! حی علی الصلاه حی علی الفلاح .

نماز در جبهه ها هم سبب رستگاری رزمندگان شد و هم سبب سربلندی و پیروزی کشور ایران، حسین احمد آبادی یکی از آزادگان سرافراز جنگ تحمیلی نقل کند: یکی از برادرانی که در آسایشگاه با ما به سر می برد، خیلی به نماز اهمیت می داد و هیچ وقت نماز اول وقت را ترک نمی کرد.

او تنگی نفس داشت و بسیاری اوقات نفسش می گرفت، به قلبش فشار می آمد.

بعد از این حالت به زمین می افتاد.

بار ها اتفاق افتاده بود که او هنگام خواندن نماز آن قدر سرفه می کرد که نقش بر زمین می شد، مدتی نگذشت که حالش وخیم شد و متوجه شدیم که او مبتلا به سرطان ریه شده است.

دائم خون بالا می آورد.

دیگر نمی توانست راه برود.

وقتی می خواست وضو بگیرد دو نفری زیر بازوانش را می گرفتیم.

یک روز موقع نماز مغرب می خواست از جایش بلند شود.

هر چه تلاش کرد میسر نشد.

یکی از بچه ها که شاهد این صحنه بود، با حالتی دلسوزانه و از روی شفقت گفت: امیر جان با این وضع، مگر مجبوری نماز بخوانی؟ او با عصبانیت پاسخش را داد و گفت: به خدا قسم اگر بمیرم، باز هم جنازه ام نماز می خواند.

امیدواریم خداوند متعال همه ما را از گروه چهارم قرار دهد و ما را مشمول دعای حضرت ابراهیم (ع) که در قرآن آمده قرار دهد: رَبِّ اجْعَلْنی‏ مُقیمَ الصَّلاهِ وَ مِنْ ذُرِّیَّتی‏ رَبَّنا وَ تَقَبَّلْ دُعاءِ ؛ خدایا! مرا و نسل و فرزندان مرا اقامه گر نماز قرار بده.

خدایا، دعایم را بپذیر.


کلید واژه ها: نماز - رفتار - پیشنهاد - زندگی - اسلام - سوره - قرآن - ماده - زیبا - هایی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام وردست فلافلی خانم جهت کار در قم

هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم است

استخدام استادکار برق خودرو در محدوده امام حسین مشهد

حمله مارکبری به شعبده باز ایرانی +تصاویر

توضیحات پدر داماد رییس جمهور درباره دختر و خانواده روحانی و ارز دولتی که دریافت کرده است

پایگاه نیروهای اماراتی در شهر المخا هدف موشک بالستیک انصارالله

یک راه ساده برای رفع 50 درصد تحریم‎ها

نامه بیش از 120 استاد دانشگاه به رییس جمهور برای متوقف شدن روند قضایی پرونده های دانشجویان

بانک تجارت میزبان نشست هم اندیشی مدیران عامل بانکها

اطلاعیه روابط عمومی وزارت اطلاعات درباره اظهار نظر منتسب به علوی

طعنه حجتی کرمانی به آیت الله جنتی: شما یک رای دارید اما&

مسابقه ای خاص و متفاوت با اجرای آقای سوپراستار در تلویزیون

طرح هوشمندسازی جاده های انگلیس کلید خورد

آزمون شفاهی پذیرش دستیار تخصصی 31 تیر برگزار می شود

اعتصاب کارمندان آمازون در اروپا

آخرین خبر از سقوط هواپیمای تهران-یاسوج؛ خلبان عامل اولیه سقوط نبوده است

شروع پرواز حجاج گلستانی از 20 مرداد

استخدام کارمند آشنا به نرم افزار حسابداری پارسیان

دل نوشته عاطفی مینا علی نژاد برای خواهرش مسیح

دستگیری تیم ترویستی داعش در جنوب غرب کشور

پشت پرده خبر جدایی جهانگیری از دولت

استخدام کاردان متالوژی، انباردار، حسابدار و نیروی کنترل کیفی در اصفهان

استخدام کمک حسابدار خانم در فرجاد سیستم پرداز محدوده پونک

استخدام آشپز بازنشسته برای رستورانی در سلفچگان

عکاسان ایرانی، برنده جایزه جشنواره وارنای بلغارستان

فرهنگ حجاب متولی که ندارد هیچ، دشمن حکومتی هم دارد

نشست خبری رونمایی از ترجمه فاخر کتاب گرانسنگ الغدیر

استخدام کارشناس راهبری و پشتیبانی-لینوکس -Sysadmin در تهران

چرا نقل قول لاریجانی از رهبری درباره FATF اشتباه بود؟

از3پروژه آبرسانی و فاضلاب روستایی در دزفول بازدیدبعمل آمد

اقبال داوطلبان به رشته های پولساز/ انتخاب برترینهای دستیاری

نهاد کتابخانه های عمومی کشور، یک نهاد پویا و با نشاط در کشور است

نقش انسان شناسی در علوم انسانی بررسی می شود

نشست «پیامدهای دنیوی و اخروی ترک حج» برگزار می شود

سفالی که چینی می شود ردپای چشم بادامی ها در تهدید هنر هزاران ساله یزدی ها

دادستان تهران: قاضی پرونده دخالتی در ساخت کلیپ دختر اینستاگرامی نداشت/ انتشار اخبار قضایی با اخذ مجوز صورت گیرد

آموزش و پرورش 100هزار میلیارد ریال کسری بودجه دارد

لزوم تشکیل نهاد آب شهر تهران

نگاهی به ابعاد روشن و تاریک مدارا کردن در زندگی مشترک

نیروهای مسلح اصحاب و لشکریان امام زمان (عج)

محکومیت ناظم مدرسه معین به حبس و انفصال از خدمت/ انتشار اخبار قضایی با اخذ مجوز

ناظم مدرسه غرب تهران به ده سال حبس، دو سال انفصال از خدمت و شلاق محکوم شد

جمع بندی برجام اروپایی تا یک الی دو ماه آینده/ در حقوق بشر مدعی هستیم/داعش و ضرورت سپاسگزاری جهان از ایران/ اخذ تابعیت حدود 100 ایرانی از کومور؟! / پیگیری پرونده های «حاج احمد متوسلیان» و «فاجعه منا» / از ماموریت های ویژه تا سفر های خاص

برگزاری کارگاه آموزش صداسازی ویژه قاریان قرآن در بوشهر

صدور مجوز فعالیت تشکل ها نیازمند رفع خلاء قانونی است

دیدارهای روحانی و خاتمی برقرار است/ شایعه برکناری جهانگیری کار جناح رقیب است

طرح های منطقه یک شهرداری قم به بهره برداری رسید

نخستین کاروان زائران حج تمتع 97 به مدینه از فردا اعزام می شود

طرح ولایت بستر مناسبی برای پرورش نیرو های متعهد انقلابی است

اولین اجلاس اساتید و نخبگان بسیجی حوزه های علمیه در مشهد مقدس آغاز شد

معاونت های شهرداری به صحن شورا دعوت شوند تا شخصا عملکردهای خود را گزارش دهند/انعقاد قرارداد مطالعات تراموا

«محمد حبیبی» اول مرداد در دادگاه انقلاب محاکمه می شود

استخدام مدرس زبان انگلیسی جهت کار در محدوده شرقِ تهران

جشنواره ملی تولید محتوای دیجیتال دریاچه ارومیه برگزار می شود

"تلاش ایران و پاکستان برای تولید مشترک محصولات نظامی"

مبانی غدیر برای نسل جوان تبیین شود

تفتیش فضای دانشگاه ها از سوی بازرسان بین المللی انرژی اتمی خیانت به ملت است

نحوه دستگیری تیم 4نفره داعشی در ایران

راه اندازی 77 مدرسه طبیعت در 29 استان

آزادی یک مددجوی زن ندامتگاه شهرری در سالروز ولادت حضرت معصومه(س)

پویش «امامزادگان سرزمین من» در زنجان آغاز شد

آغاز نشست خبری سخنگوی دولت

اهدای 1500 جهیزیه به نوعروسان مددجوی کمیته امداد همدان

قضاوت 18 داور بین المللی و کشوری در مسابقات قرآن اوقاف خراسان رضوی

استخدام شرکت المان پارس آبنوس

استخدام نیروی ماهر جهت نصب کابینت و دکوراسیون داخلی در اصفهان

استخدام مشاور حرفه ای در منطقه امامت مشهد

اختتامیه ششمین جشنواره بین المللی باروت خیس

استخدام مدرس سنتور پیشرفته جهت آموزشگاهی در تهران

محفل انس با قرآن، در حرم امام رضا(ع) برگزار می شود

استخدام کارمند خانم در موسسه آموزش عالی آزاد نسل فردا

سرنوشت 4 داعشی که قصد تشکیل گروهکی در جنوب غرب ایران را داشتند

هم اندیشی نمایندگان خارجی مقیم ایران

سخنان جنجالی مهمان "حالاخورشید" برای رشیدپور دردسرساز شد

دیه گو مارادونا رییس دینامو برست شد+ عکس

استخدام نیروی خانم برای کارخانه بسته بندی در قم

تفتیش فضای دانشگاهها توسط بازرسان بین المللی انرژی اتمی خیانت به ملت است

مرغ 9 هزار تومان شد

استخدام طراح افترافکت، پیریمیر خانم در شرکت چتر گستران

مرمت بادگیر های بندر کنگ

شلیک مرگبار به جوان روستایی

آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد در «لهجه آسمانی»

1500 جهیزیه به نوعروسان مددجوی کمیته امداد همدان پرداخت می شود

ترزا می رای پارلمان را برای لایحه گمرک دولت به دست آورد

استقبال بخش خصوصی از ایجاد بازار ثانویه ارز

گزارش تصویری راه اندازی 2 مرکز حفظ قرآن بسیج

18 داور بین المللی و کشوری قضاوت بین متسابقان را برعهده دارند

در مشهد مقدس اولین اجلاس اساتید و نخبگان بسیجی حوزه های علمیه آغاز شد

آثار و برکات زیارت امام رضا (ع)

بازداشت 4 تروریست داعش در جنوب غرب کشور + فیلم

رقابت های روز دوم مسابقات قرآن اوقاف در خراسان رضوی آغاز شد

ضرورت پرهیز از بخشی نگری در فرآیند حفاظت و احیای تالاب های کشور

چهارمین جلسه محاکمه رامین 2 تیر برگزار می شود

استقبال مردم تفت از دوندگان جاده ولایت

اما و اگرهای اصلاح قانون «منع به کارگیری بازنشستگان» در مجلس

هاشمی: صحبت های کدخدایی حاکی از رد لایحه FATF است

بررسی برون رفت از شرایط موجود

کودکان و نوجوانان سرمایه های انسانی اند/ لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در مسیر تصویب

یادداشت سعید حجاریان در خصوص زبان غیر بهداشتی سیاسیون

استخدام دو نفر نیروی ریخته گر جهت کار در قم

شلوغ ترین طبقه جهنم کجاست و چه کسانی در آن هستند؟

شلوغ ترین طبقه جهنم کجاست و چه کسانی در آن هستند؟