مطالب مرتبط:
یگان ویژه؛ قدرت آهنین ناجا در مقابل حوادث احتمالی/امنیت اجتماعی، از ارکان حقوق شهروندی
توسعه امنیت اجتماعی، رضایت مندی عمومی ایجاد می کند
هزینه ماهانه 1500 میلیارد تومان از سوی تامین اجتماعی برای درمان
یگان ویژه؛ قدرت آهنین ناجا در مقابل حوادث احتمالی/امنیت اجتماعی، از ارکان حقوق شهروندی
توسعه امنیت اجتماعی، رضایت مندی عمومی ایجاد می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 تیر 1397 ساعت 00:102018-07-12پزشكي

تهمت؛ آفتی اخـلاقی و اجتماعی


تهمت اعتماد بین انسان ها را از بین می برد و جامعه و محیط کاری را دچار ناامنی می کند.

ظالم ترین افراد کسی است که به خدا نسبت دروغ ببندد و به زنان و مردان مؤمن تهمت بزند آدم تهمت زننده از رسواترین خلایق در آخرت است.

- از امام صادق(ع) نقل است که هنگامی شخصی به شخص دیگری تهمت می زند ایمانش از بین می رود همانند حل شدن نمک در آب و در جای دیگری فرمودند که حرمت کعبه بسیار بالاست اما حرمت مؤمن از حرمت کعبه بالاتر است .

نابود کننده روابط اجتماعی و ناپسندترین بیماری های زبان هستند به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا "از لرستان، یکی از زشت ترین رفتارهای اجتماعی، تهمت، بهتان و افترا زدن به دیگری است.

نگاه منفی به دیگران و بدگمانی، موجب می شود که آبروی آن ها در معرض خطر قرار گیرد.

یکی از گناهانی که باعث می شود انسان در گناهان دریده شود تهمت است چراکه تهمت ایمان را از بین می برد وقتی ایمان از بین رفت دیگر هرچه معجزه هم بیاوری باورش نمی شود.

بعضی از کسانی که در محضر نبی مکرم اسلام بودند با دیدن معجزات از پیامبر عظیم الشان آن ها را انکار می کردند.

تهمت تبعات و پیامدهایی دارد ازجمله اعتماد بین انسان ها را از بین می برد و جامعه و محیط کاری را دچار ناامنی می کند.

امام جعفر صادق(ع) می فرمایند: آن کسی که به برادر دینی خودش تهمت بزند، دیگر حرمتی بین آن دو باقی نمی ماند کمااینکه در روایت داریم جامعه ای که اعتماد در آن از بین رفت خیرات و برکات ظاهری و مادی هم از بین می رود.

نسبت دادن سخن یا فعل ناحق یا صفت نادرست به دیگری که موجب آبروریزی می شود گناهی نابخشودنی و یکی از گناهان کبیره زبانی است که در برخی از مصادیق آن جرم نیز تلقی شده و احکام قانونی چون حد و تعزیر بر آن بار می شود.

از نظر اسلام هرچند این نسبت دادن برخاسته از اعتقاد فرد باشد جایز و روا نیست زیرا تا زمانی که چیزی براساس ادله محکمه پسند اثبات نشده باشد بیان هر سخن یا کار نادرست یا صفت ناروا به دیگری عملی ضداخلاقی، گناهی نابخشودنی و گاه جرم قانونی است که تبعات حقوقی و کیفری به دنبال دارد.

ظالم ترین افراد کسی است که به خدا نسبت دروغ ببندد و به زنان و مردان مؤمن تهمت بزند آدم تهمت زننده از رسواترین خلایق در آخرت است.

از امام صادق(ع) نقل است که هنگامی شخصی به شخص دیگری تهمت می زند ایمانش از بین می رود همانند حل شدن نمک در آب و در جای دیگری فرمودند که حرمت کعبه بسیار بالاست اما حرمت مؤمن از حرمت کعبه بالاتر است .

در روایتی از پیامبر اکرم(ص) نیز آمده است: هر کس به مرد یا زن مؤمن تهمت بزند خداوند در قیامت او را بر تلی از آتش قرار می دهد کمااینکه اولیاء الهی دائم این تذکر را داده اند که انسان برای این که دچار تهمت نشود اول باید مراقبت داشته باشد و قبل از آن، جامعه را به غیبت دچار نکند.

غیبت به معنای این است که خصوصیت و چیزی که فردی مبتلابه آن است را بگوییم و تهمت یعنی این که فردی خصوصیاتی را ندارد و ما آن خصوصیت را به آن می بندیم.

تهمت زدن هم عقوبت اخروی دارد و هم عقوبت دنیوی، عقوبت تهمت دنیا و آخرت انسان را تخریب می کند جالب این است راجع به تهمت داریم که خود خداوند در دنیا از تهمت زننده انتقام می گیرد چراکه مهم‏ترین آثار تهمت زدن عبارت اند؛ از زوال ایمان، قطع روابط انسانی، عذاب اخروی، رسوایی، عدم قبولی توبه، بی اعتمادی، را در دنیا و آخرت را به دنبال دارد.

لذا وظیفه همه ما در محیط کاری رعایت مودت و رفاقت و موارد اخلاقی است.

افترا به خداوند؛ بزرگ ترین تهمت ها در آیه 18 سوره مبارکه هود با این مضمون وَ مَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَری‏ عَلَی اللَّهِ کَذِباً أُولئِکَ یعْرَضُونَ عَلی‏ رَبِّهِمْ وَ یقُولُ الْأَشْهادُ هؤُلاءِ الَّذینَ کَذَبُوا عَلی‏ رَبِّهِمْ أَلا لَعْنَهُ اللَّهِ عَلَی الظَّالِمین بزرگ ترین تهمت ها، افترا به خداوند بیان شده است این در حالی است که گاهی افترا و تهمت به خدای متعال و پیامبران است، گاهی تهمت به زنان و مردان مؤمن است که در این صورت باید حد شرعی را جاری کرد البته تهمت و افترا به جهت تضعیف دین نیز از مصادیق تهمت است که باعث ایجاد بدعت در دین می شود.

بنابر آیات و روایات ظالم ترین افراد کسی است که به خدا نسبت دروغ ببندد و به زنان و مردان مؤمن تهمت بزند، در سوره مبارکه نور آمده است کسانی که به زنان و مردان مؤمن تهمت زده و نتوانند چهار شاهد بیاورند باید حد شرعی 80 تازیانه را بر آن ها اجرا کرد.

در تفسیر آیه 18 سوره هود مجازات انسان تهمت زننده بیان شده است، اجرای حد شرعی، عدم قبول گواهی و شهادت، مجازات های فرد تهمت زننده است این در حالی است که فرد تهمت زننده فاسق شمرده می شود و لعنت خدا بر فاسقان است.

از مصادیق تهمت که در قرآن بیان شده است می‎توان به داستان حضرت یوسف اشاره کرد همسر عزیز مصر به دلیل جاه طلبی به حضرت یوسف تهمت رابطه نامشروع زد، همسر عزیز مصر وقتی به هدفش نرسید به پیامبر خدا تهمت رابطه نامشروع بست این در حالی است که تهمت و افترا به ویژه در رابطه با مسائل ناموسی ویران کننده و خانمان سوز است.

انسان مؤمن باید خود را از مواضع تهمت دور کند، یک مرد نامحرم نباید در یک مکان خلوت با زن نامحرم باشد و زمینه تهمت را فراهم کنند این در حالی است که تهمت و افترا ناشی از سوء ظن است.

تهمت به حضرت مریم(س) از دیگر مصادیق تهمت در قرآن است حضرت مریم بدون این که همسری داشته باشد، فرزندش حضرت عیسی را به دنیا آورد، عده ای به حضرت مریم تهمت زدند و آن حضرت برای این که پاکدامنی خود را ثابت کنند گفت از این نوزاد پبرسید که به امر خدا حضرت عیسی در گهواره شروع به صحبت کردن، کرد.

آدم تهمت زننده رسواترین خلایق در آخرت آدم تهمت زننده رسواترین خلایق در آخرت است ظالم ترین افراد کسی است که به خدا نسبت دروغ ببندد، انسان تهمت زننده در دادگاه عدل الهی حاضر می شود در حالی که منادی ندا می دهد این کسی بود که به خدا و مؤمنین تهمت و افترا بسته و لعنت خدا بر تهمت زنندگان باد.

تهمت و بهتان از آفاتی هستند که اثر تخریبی آن ها در روابط بین فردی به مراتب بیشتر از دیگر آسیب های گفتاری است به گونه ای که می توان گفت نابود کننده روابط اجتماعی و ناپسندترین بیماری های زبان هستند و براساس آن چه که اسلام برای ما از زندگی در دنیا و آخرت ترسیم می کند این گونه آسیب ها در سبک زندگی اسلامی جایی ندارد.

تهمت از ریشه وهم، به معنای اظهار گمان بدی است که به دل انسان راه یافته است بنابراین سرچشمه آن سوءظن است و به عبارتی هرگاه کسی از رفتار، گفتار یا حالات دیگران برداشت بدی داشته باشد ولی این برداشت، فقط در درونش پنهان بماند و آشکار نشود به سوءظن مبتلا شده است؛ ولی اگر برداشت ناشایستش را اظهار کرد به رفتار او تهمت گفته می شود؛ پس تفاوت سوءظن و تهمت در آشکار کردن گمانی است که از رفتار دیگری برداشت شده است.

تهمت آفت اخـلاقی و اجتماعی و سلاح برنده ای است که دشمنان حق و تجاوزگران به حریم انسانیت در طول تاریخ و خاصه در راستای تاریخ ادیان الهی علیه پیامبران و امامان معصوم(ع) و طـلایه داران هدایت بشریت آن را بارها به کار گرفته و با این حربه تاکنون ضربه های کوبنده ای هم بر پیکره انسانیت وارد آورده اند.

تهمت امنیت و آبروی افراد را تهدید می کند از دیدگاه علمای اخلاق، تهمت و افترا از غیبت هم بدتر است؛ زیرا غیبت اظهار عیب واقعی یک شخص برای دیگران است؛ اما در تهمت، عیبی را که در واقع، شخص متهم ندارد، به او نسبت می دهند.

روشن است که اگر چنین کاری در جامعه رایج شود، امنیت و آبروی افراد تهدید می شود.

در اجتماعی که افراد آن، به خود حق بدهند که به دیگران تهمت بزنند و نسبت های دروغ و ناروا به آنان بدهند، اعضای آن، احساس امنیت و آرامش نمی کنند، پیوسته در اضطراب به سر می برند، نسبت به هم احساس بدبینی می کنند و با این وضع، جامعه رو به ویرانی می نهد.

چنین افرادی نمی توانند با هم مهربان باشند و نمی توانند همکاری، همیاری و هم زیستیِ خوبی داشته باشند و در راه تحقق اهداف اسلام با هم تلاش کنند.

تهمت از نگاه قرآن تهمت زدن از زشت ترین کارهایی است که اسلام آن را به شدت محکوم کرده است، آیات قرآن و روایات متعددی درباره این موضوع وارد شده است.

خداوند متعال در سوره نساء آیه 112 می فرماید: وَمَن یَکْسِبْ خَطِیئَهً أَوْ إِثْمًا ثُمَّ یَرْمِ بِهِ بَرِیئًا فَقَدِ احْتَمَلَ بُهْتَانًا وَإِثْمًا مُّبِینًا؛ و هر کس خطا یا گناهی مرتکب شود سپس آن را به بی گناهی نسبت دهد قطعاً بهتان و گناه آشکاری بر دوش کشیده است .

همچنین، در آیات 23 و 24 سوره مبارکه نور در این رابطه امده است: إِنَّ الَّذِینَ یَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ الْغَافِلَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ لُعِنُوا فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَهِ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِیمٌ(23) یَوْمَ تَشْهَدُ عَلَیْهِمْ أَلْسِنَتُهُمْ وَأَیْدِیهِمْ وَأَرْجُلُهُم بِمَا کَانُوا یَعْمَلُونَ؛ بی‏ گمان کسانی که به زنان پاکدامن بی ‏خبر [از همه جا] و با ایمان نسبت زنا می ‏دهند در دنیا و آخرت لعنت ‏شده‏ اند و برای آن ها عذابی سخت‏ خواهد بود(23) در روزی که زبان و دست ها و پاهایشان بر ضد آنان برای آن چه انجام می‏ دادند شهادت می‏ دهند .

در آیه 58 سوره احزاب نیز خداوند متعال در این رابطه می فرماید: وَالَّذِینَ یُؤْذُونَ الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ بِغَیْرِ مَا اکْتَسَبُوا فَقَدِ احْتَمَلُوا بُهْتَانًا وَإِثْمًا مُّبِینًا؛ و کسانی که مردان و زنان مؤمن را بی ‏آنکه مرتکب [عمل زشتی] شده باشند آزار می ‏رسانند قطعاً تهمت و گناهی آشکار به گردن گرفته‏ اند .

در آیه 12 سوره نور آمده است: لَوْلَا إِذْ سَمِعْتُمُوهُ ظَنَّ الْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بِأَنفُسِهِمْ خَیْرًا وَقَالُوا هَذَا إِفْکٌ مُّبِینٌ؛ چرا هنگامی که آن [بهتان] را شنیدید مردان و زنان مؤمن گمان نیک به خود نبردند و نگفتند این بهتانی آشکار است در این آیه، جمله چرا گمان خیر به خودشان نبردند ت عبیر بسیار لطیفی است و اشاره دارد به این که مؤمنان باید همه اعضای جامعه خود را، که افراد مؤمنند، یکی بدانند و همگان را از خود حساب کنند و هرچه را که درباره خود نمی پسندند، درباره آنان هم نپسندند؛ زیرا گمان بد بردن درباره دیگر مؤمنان را گمان بد درباره خودشان بر شمرده است.

پس مؤمن همان طور که وضع خودش برای خودش روشن است، به خود گمان بد نمی برد و از حیثیت و آبروی خویش به سختی دفاع می کند، باید به مؤمنان دیگر نیز گمان بد نبرد و از حیثیت ایشان به سختی دفاع کند.

بنابراین، نخستین وظیفه مؤمن در برابر چنین جریانی آن است که آن را تکذیب کند و با قاطعیت بگوید که این یک تهمت و افترای آشکار است.

دومین وظیفه او این است که به گسترش آن دامن نزند و شایعه پراکنی نکند و بداند که این کار گناه سنگینی است.

تهمت از نگاه روایات امام صادق(ع) نیز حرمت مؤمن را بالاتر از کعبه دانسته و تهمت به مؤمن را سبب از بین رفتن ایمان و از بین رفتن حرمت ها می داند و می فرماید: حرمت مؤمن از کعبه عظیم تر است همچنین در حدیثی فرموده است: آن گاه که مؤمن به برادرش تهمت زند ایمان در دل او ذوب می شود؛ همان گونه که نمک در آب ناپدید می شود .

امام علی(ع) در خطبه 41 نهج البلاغه در این رابطه فرموده است: ای مردم آن کس که از برادرش اطمینان و استقامت در دین و درستی راه و رسم را مشاهده کند باید به سخنانی که این و آن درباره او می گویند گوش فرا ندهد آگاه باشید گاهی تیرانداز تیرش به خطا می رود و حدس و گمان مردم گاهی نادرست است سخن باطل فراوان گفته می شود ولی سخن های باطل نابود خواهد شد و خداوند شنوا و گواه است بدانید بین حق و باطل بیش از چهار انگشت فاصله نیست .

همچنین، امام جعفرصادق(ع) در این رابطه فرموده است: مَنِ اتَّهَمَ أَخَاهُ فِی دِینِهِ فَلَا حُرْمَهَ بَیْنَهُم؛ آن کسی که به برادر دینی خودش تهمت بزند، دیگر حرمتی بین آن دو باقی نمی ماند .

همچنین، امام زین العابدین(ع) می فرمایند: مَنْ رَمَی النَّاسَ بِمَا فِیهِمْ رَمَوْهُ بِمَا لَیْسَ فِیهِ؛ هر کس به مردم عیبی را نسبت دهد و تهمت بزند، مردم به او عیبی را که ندارد نسبت می دهند .

پیامبر اکرم(ص) نیز در این رابطه فرموده است: مَنْ بَهَتَ مُۆْمِناً أَوْ مُۆْمِنَهً أَوْ قَالَ فِیهِ مَا لَیْسَ فِیهِ أَقَامَهُ اللَّهُ تَعَالَی یَوْمَ الْقِیَامَهِ عَلَی تَلٍّ مِنْ نَارٍ حَتَّی یَخْرُجَ مِمَّا قَالَهُ فِیهِ؛ هر کس به مرد یا زن مومنه ای تهمت بزند یا درباره او چیزی بگوید که او مبرّا از آن است(اولیاء الهی می گویند حتی اگر فرض هم کردی، تا یقین حاصل نشود نباید بگویی) عزّوجلّ او را در روز رستاخیز بر تلّی از آتش قرار می دهد تا این که از حرف خود درباره آن شخص برگردد .

حضرت موسی بن عمران(ع) می فرماید: شیطان به صورت انسان آمد و گفت: موسی! من اگر بخواهم جامعه ای را ناامن کنم، در آن جامعه تهمت را زیاد می کنم و برای این که بخواهم تهمت را در جامعه زیاد کنم، بستر غبیت را فراهم می کنم چراکه اگر جامعه ای به غیبت دچار شد به تهمت دچار می شود .

امام علی(ع) نیز در این رابطه می فرمایند: البُهتانُ عَلی البَری اَعظَمُ مِنَ السَّماء؛ تهمت زدن به آدم بی گناه بزرگ تر از آسمان هاست و نیز فرموده است کسی که خود را در معرض تهمت قرار دهد، نباید کسی را که به او بد گمان می شود ملامت و نکوهش کند .

امام صادق(ع) نیز فرموده است: کسی که به موضعی از مواضع تهمت برود و متهم شود نباید جز خودش را ملامت کند و نیز امام علی(ع) در وصیت به فرزندش امام مجتبی (ع) فرمود از محل تهمت بر حذر باش و دوری کن، همچنین از مجلسی که به آن گمان بد برده می شود .

انتهای پیام
کلید واژه ها: اجتماعی - کعبه - انسان - انسان ها - جامعه - روابط اجتماعی - امام - مردان - اسلام - زبان - دروغ - زنان - محیط - زشت ترین - بیماری - گزارش - روابط - انکار - منفی - عظیم

آخرین اخبار سرویس:
وزیر بهداشت: مردم فشارهای زیاد اقتصادی متحمل شده اند

بهبود حافظه سالمندان با مصرف اندکی شکر

مردم مراقب سودجویان با عنوان بیمه سلامت باشند

اهدای عضو در سمنان جان چند بیمار را نجات داد

افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری های کبدی در آمریکا

وزیر بهداشت: پزشکان اعزام دختران شین آباد به خارج از کشور را صلاح نمی دانند

هشدار سازمان ملل: سرعت مهار اچ آی وی رو به کاهش است

فرزندان مادران شاغل در آینده موفق ترند

7 اشتباه بهداشتی که سلامتی را به خطر می اندازد

خوردن قند و شکر عمر را کوتاه می کند

انتقاد رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از شایعه پراکنی

وزیر بهداشت: پزشکان اعزام دختران شین آباد به خارج از کشور را صلاح نمی دانند

رتبه سوم خراسان رضوی در تولید خون و فرآورده های خونی در کشور

خوراکی هایی برای سوخت و ساز بدن

حساسیت فصلی در کودکان؛ دلایل و راه های درمان

9خاصیت هندوانه قرمز برای بدن

لذت صرف غذا در ارتفاعات رو تجربه کنید

9خاصیت هندوانه قرمز برای بدن

آخرین وضعیت ابتلای شهروندان «رفیع» به اسهال در پی آلودگی شبکه آب

گرم کردن برنج مسمومیت غذایی می آورد؟

فرزندان مادران شاغل در آینده موفق ترند

چاقی صورت با این تکنیک های عجیب/دریافت ویتامین های ضروری

بیمارستان قرچک با 45 پزشک متخصص شروع به کار می کند

استخدام ماما در دانشگاه علوم پزشکی جیرفت

خطرات جدید مصرف گوشت

40 ساله شده اید؟ منتظر این بیماری باشید

زنگ خطرهای بدن قبل از سکته قلبی

آموزش فر کردن مو با اتو مو و بابلیس

بیماری پروانه ای در قالب عکس

آخرین وضعیت ابتلای شهروندان «رفیع» به اسهال در پی آلودگی شبکه آب

لکه خونی در چشم نشانه چیست؟

بیمارستان برکت شهید ستاری قرچک افتتاح شد

نکته بهداشتی: مراقبت از محل برش جراحی

9خاصیت هندوانه قرمز برای بدن

300 نفردر بویراحمد خدمات دندانپزشکی دریافت کردند

وزیر بهداشت: یک چهارم مردم فشارخون شان بالاست

جدول ترکیبات موادغذایی 410 قلم محصول پرمصرف ایرانی تدوین شد

پزشکان سرشناس تمایلی به بیمه شدن ویزیت ندارند

سیگار، عمر را کوتاه می کند

زباله های بیمارستانی عادی تلقی نمی شوند

انواع بابلیس، فر موی میله ای یا عصایی + عکس بابلیس

تشخیص سوزاندن قند یا چربی فقط با یک فوت!+تصاویر

ضرورت مصرف روزانه  7ماده غذایی برای زنان  

برپایی دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران

عطر قهوه موجب تقویت عملکرد تحلیلی می شود

حمام گرم یک تست تشخیصی برای بیماری ام اس

راه های جلوگیری از بارداری ناخواسته

دارچین به مقابله با سوپرباگ ها کمک می کند

تاثیر زود شام خوردن بر کاهش ریسک سرطان های پروستات و سینه

معضل تامین تجهیزات پزشکی با برقراری تحریمها /جراحی های ارتوپدی در معرض توقف

اسمارت فون ها عامل بروز اختلال بیش فعالی در نوجوانان

ریسک افسردگی پس از زایمان در زنان جوان امروزی بیشتر است

مصرف غذاهای تند برای سلامت مفید است

سنجش تراکم استخوان در داروخانه ها؛ ممنوع

ساعت شام بر جلوگیری از سرطان تاثیر دارد

بیمارستان برکت شهید ستاری قرچک افتتاح شد

سوتی هایی خنده داری که از «مردان آنجلس» رو شد و از چشم مخاطبان دور نماند!

وزیر بهداشت: 15 درصد هزینه های حوزه سلامت مربوط به دیابت است/یک چهارم مردم فشارخون شان بالاست

حدود 15 درصد هزینه های حوزه سلامت مربوط به بیماری دیابت است

سیاه دانه زنان باردار را تهدید می کند

سنجش تراکم استخوان در داروخانه ها؛ ممنوع

خوراکی هایی که صبح بمب انرژی شما هستند

سنجش تراکم استخوان در داروخانه ها؛ ممنوع

با موی بدون حالت چه کنیم؟

لکه بینی بارداری و دوران قاعدگی؛ علت، علائم و درمان

ته دیگ بهترین جایگزین برای لاغری

آیا جگر مرغ خوردنی است

نجات زندگی 3 بیمار نیازمند به عضو در مشهد

مقایسه جت های شخصی پوتین و ترامپ

9خاصیت هندوانه قرمز برای بدن

ماجرای فروش شیرخشک در کنار خیابان

علائم و راه های درمان آب سیاه

تاکنون طرح منسجمی برای توریسم درمانی نداشته ایم

علائم اولیه سرطان خون در کودکان

اسانس دارچین به مقابله با سوپرباگ ها کمک می کند

بیماران بدون تخت، بیمارستان های پر

سنجش تراکم استخوان در داروخانه ها؛ ممنوع

توزیع یک وعده غذای گرم در مهدهای روستایی و مناطق محروم

وزیر بهداشت: یک چهارم مردم فشارخون شان بالاست

پیوند مفاصل آسیب دیده با سلول های بنیادی

سنجش تراکم استخوان در داروخانه ها؛ ممنوع

سامد سامانه پاسخگو به مردم

بیمه رایگان حذف نمی شود

بیمارستان قرچک با45 پزشک متخصص شروع به کار می کند

طرز تهیه حلوای رولتی در نان میکادو

عطاری مکان تشخیص و درمان بیماری نیست

پساب بیمارستان های کهگیلویه و بویراحمد پیش تصفیه می شود

تولید شامپو ضدشوره خاویار پرونایس در داروسازی دکتر جهانگیر

خطر رشد مجدد برخی بیماری ها ایران را تهدید می کند

وزیر بهداشت: یک چهارم مردم فشارخون شان بالاست

کمبود برخی از داروها در زنجان برطرف می شود

فرماندار جدید کهگیلویه منصوب شد فرماندار سابق: مدیرکل استانداری نمی شوم

طرز تهیه پای با پوره کدو تنبل

سنجش تراکم استخوان در داروخانه ها؛ ممنوع

عطاری مکان تشخیص و درمان بیماری نیست

پساب بیمارستان های کهگیلویه و بویراحمد پیش تصفیه می شود

کنترل مستمر کیفی آب در آبادان همچنان ادامه دارد

پروتیین گیاهی جایگزین مناسب گوشت در سبد غذایی

بیماران بدون تخت

روشی برای تشخیص وضعیت سلامتی بدن

تهمت؛ آفتی اخـلاقی و اجتماعی

تهمت؛ آفتی اخـلاقی و اجتماعی