مطالب مرتبط:
چادر در سوییس، موازی کاری در ایران؛ فقدان معناسازی در حوزه حجاب
در نشست بسیج و ایران فردا تاکید شد انتقاد از عدم جذب گردشگر به کشور/ لزوم متمرکز شدن اندیشکده های راهبردی بسیج اساتید در حوزه گردشگری
گزارش فارس به مناسبت روز حجاب و عفاف دفن مظلومیت گوهرشاد در سینمای ایران / حقی که هرگز ادا نشد
پیشنهاد نتانیاهو به پوتین: ایران از سوریه خارج شود، ما هم کاری با اسد نداریم
پیشنهاد نتانیاهو به پوتین: ایران از سوریه خارج شود، ما هم کاری با اسد نداریم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 21 تیر 1397 ساعت 20:152018-07-12سياسي

چادر در سوییس، موازی کاری در ایران/ فقدان معناسازی در حوزه حجاب


اوضاع مغشوش مد و لباس و عفاف و حجاب در جامعه مدتی است که سیاست های مدیریت فرهنگی کشور را به چالشی جدی فرا خوانده؛ سیاست هایی که بواسطه موازی کاری و یک بام و دو هوا بودن ها تضعیف می شوند.

- در حوزه حجاب و عفاف با وجود اتمسفری که بواسطه فعال شدن سیاستی عینی در قالب ارشاد بواسطه گشت زدن، ایجاد شده است، به نظر می رسد جای نهادها، ارگان ها و سیاست هایی که بتوانند با استراتژی و راهبردهای فرهنگی و اجتماعی حجاب را ترویج و نهادینه کنند، شدیدا خالی است.

تقریبا بدیهی به نظر می رسد که فرهنگ عمومی ما در حوزه حجاب و عفاف فاقد راهبردهای جدی فرهنگی و ترویجی است و چالشهای موجود در این زمینه از همین فقدان ناشی می شود.

با توجه به فضاهای ارتباطی گسترده، شبکه های مجازی و اجتماعی، مدرن شدن سبک زندگی و تکثر سبکهای زندگی امروز، نسبت به هر زمان دیگر کمتر شاهد باورها و اعتقادت متکثری در زمینه حجاب و عفاف هستیم که به طور همه جانبه به تقابل با معنای سنتی حجاب برخاسته اند.

احساس می شود نهادهای فکری و فرهنگی از این مسئله غافل مانده اند و مردم جامعه هم بیشتر با تحولات اجتماعی در شبکه های مجازی و رسانه ها ارتباط برقرار می کنند و از آنها تاثیر می پذیرند.

در این میان گویی ارتباط مردم و بطن جامعه با نهادهای ترویجی و فکری و فرهنگی کشور تقریبا گسسته شده و این افزایش فاصله فرهنگی، نیازمند اقدامی ضروری است.

مسلما، امروزه سبک زندگی مردم و پوشش آنان در ارتباط معناداری با رسانه ها و شبکه های اجتماعی قرار دارد، زیرا بیش از نیمی از جوانان اوقات فراغت خود را در فضای مجازی سپری می کنند و این تاثیرپذیری دور از ذهن نیست.

تاثیراتی که منجر به یک گسست معنادار و البته دو قطبی شدن، تا حد زیادی کاذب، در جامعه منجر شده است.

با وجود این وضعیت در زمینه حجاب و عفاف، گویی متولی ثابتی برای کار جدی فرهنگی در این زمینه وجود ندارد، هر چند به نوعی تمام ارگان ها جسته و گریخته در این خصوص فعالیت های موازی و پراکنده و در پاره ای از موارد محدودیت های سازمانی و سلیقه ای خود را اعمال می کنند.

به بیان دقیقتر، در زمینه عفاف و حجاب یک متولی که با یک رویکرد فرهنگی و فکری بتواند تمام فعالیت ها را به هم افزایی مفید و قابل اعتنا و موثر در جامعه برساند وجود ندارد.

بی شک فیلم ها، مقالات، کتاب ها، همایش ها و نشست ها و غیره.

زیادی تولید و اجرا می شود، اما گویی ما در زمینه حجاب و عفاف تنها به تولید محتوا نیاز داریم! اتفاقا آنچه در اینجا شدیدا نقصان و کمبود دارد، نه محتوا و امور نظری، بلکه شیوه های عینی و کاربردی برای عملیاتی کردن محتواهای فکر شده در خصوص حجاب و عفاف است.

به عبارت دیگر ما نیازمند اجرایی کردن محتواهای ازپیش موجود در خصوص این موضوع مهم است، نه باز تولید محتواهای جدید، انتزاعی و بی کارکرد در جامعه.

بدین ترتیب به نظر می رسد مهمترین معضل عفاف و حجاب در جامعه ما راهبردها و راهکارهای عینی فرهنگی برای اجرایی و کاربردی شدن ارزش های عفاف و حجاب در بطن جامعه است.

البته در این میان چالش ها و بحث و جدلهای نظری زیادی هم مطرح است.

از اساسی ترین چالشها آن است که گویی بین قرائت و درک مردم و قرائت و درک نهادی و سازمانی در کشور درباره موضوع تمایز و در مواقعی حتی تعارض وجود دارد.

برخی آموزه های اسلامی در خصوص حجاب و عفاف را انعطاف پذیرتر و غیرسخت گیرانه تر از چیزی می دانند که به صورت رسمی و نهادی در این باره اقدام می شود.

این افراد معتقدند انواع سخت گیریها در خصوص شکلهای حجاب در کشور بیشتر از تصمیمات سلیقه ای نهادها و سازمانها ناشی می شود.

به هر حال، 21 تیرماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز حجاب و عفاف در نظر گرفته شده و فارغ از اینکه تعیین یک روز در تقویم، یا حتی هفته و دهه برای آن، اقدامی کافی برای به نتیجه رساندن ارزش های عمومی عفاف و حجاب در جامعه است یا نه، سراغ دو صاحب نظر رفتیم تا لااقل از دو وجه به موضوع نگاه کنیم.

یکی از منظر محتوایی و سیاستگذاری فرهنگی در خصوص عفاف و حجاب و دیگر از منظر اجرا و تولید مادی محصولات این حوزه؛ رویکرد این مراجعه هم برون کشیدن نقصانهایی بود که در هر دوی این وجوه، ممکن است نهادینه کردن حجاب در جامعه را با چالش مواجه کرده باشد.

کار حجاب رها شده است لاله افتخاری عضو سابق کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و کارشناس حوزه زنان در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره راهبردهای حجاب و عفاف در جامعه و نوع سیاست گذاری های انجام شده، می گوید: کشور ما در زمینه حجاب و عفاف، کمبود قانون ندارد، اما متاسفانه در بخش اجرا، اراده مصممی برای عملیاتی کردن ارزشهای حجاب و عفاف دیده نمی شود.

زمانی بود که برخی دستگاه ها در این بخش فعالیت تاثیرگذار داشتند، اما امروزه کار را رها کرده اند؛ انجام کارهای پراکنده هم اصلا مفید نخواهد بود.

او مردم را در اشاعه فرهنگ حجاب و عفاف موثر می داند و می افزاید: ما در بخش حجاب و عفاف به حضور گسترده مردم نیازمندیم.

همچنین در جهت تبیین و آگاهی بخشی موضوع حجاب و عفاف باید هنرمندان، صاحب نظران و کارشناسان وارد این عرصه شوند تا بتوانیم در عمل و اجرا آن را جلو ببریم.

البته آن دسته از کسانی که حجاب را به هر دلیلی قبول ندارند، هم باید ملزم به رعایت قوانین شوند.

افتخاری می گوید از آنجا که ظاهرا در بحث حجاب و عفاف همه نهادها به نوعی فعالیت های نابه سامان دارند و موازی کاری هایی در این زمینه صورت گرفته و متولی مشخصی هم نبوده تا به هم افزایی دامن بزند، باید این مشکلات را بواسطه فعالیت نهادهایی چون شورای انقلاب فرهنگی، مجلس شورای اسلامی رفع کنیم.

این نهادها باید از ارگان های مربوطه گزارش بگیرند و آنان را وارد فاز اجرایی کنند.

البته در اصل مسئول نظارت، ارزیابی، اجرایی و هدایت تمام نهادها در زمینه حجاب و عفاف وزارت کشور است، وزارت کشور باید پیگیری اصلی را انجام دهد تا مسئله حجاب در حد تکاملی خود به اجرا درآید.

او حجاب را بحثی تخصصی می داند و می گوید در این زمینه نمی توان به نظرات عامه مردم که درک درستی از دین و قواعد دینی ندارند و دیدگاه های غیرتخصصی دارند توجه نشان دهیم.

اصل در مسئله حجاب حکم شرعی است اما مسئله در اینجا تبیین این موضوعات است که متاسفانه به درستی انجام نگرفته است.

ضعف اصناف حوزه مد و لباس در کنار تمام انتقادات و چالش های موجود در خصوص حجاب و پوشش در جامعه، سوال این است که استراتژی نهادهای جمهوری اسلامی برای مد و لباس کجاست؟ و قوانین و مقررات سامان دهنده برای کلیت پوشش و مد چه محتوا و کارکردهایی دارند؟! از سوی دیگر وضعیت زیرساخت های اقتصادی برای تقویت این استراتژیها و ساماندهی های مبتنی بر قانون وجود دارد؟ درباره این موضوعات، اسدالله سلیمانی ، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات عفاف و حجاب، به خبرنگار مهر می گوید: متولی مد و پوشاک باید اتحادیه های مربوطه باشند، اما به دلیل کم کاری های اصناف، معمولا فعالیتهای درستی با انگیزه مناسبی صورت نگرفته است.

به اعتقاد سلیمانی در حوزه اصناف پوشاک و مد و لباس کم کاری های زیادی انجام شده است.

وی توضیح می دهد: اگر این نوع کم کاری ها صورت نمی‎ گرفت دیگر نیازی به حضور و مداخله وزارت ارشاد در این امر نبود تا نهادی به نام بنیاد ملی لباس ایجاد کند.

به اعتقاد من، هزینه های گزاف موازی کاری در حوزه مد و لباس، تنها در کشور ما وجود دارد.

سلیمانی درباره اوضاع نابه سامان مجامع امور صنفی بیان می کند: مجامع امور صنفی به دلیل مشکلات عدیده مثل تحریم و جنگ، از قافله عقب مانده، اما در کنار این مشکلات، کم کاری زیادی هم داشته است اگر کم کاری نمی کرد وضعیت ما این گونه نبود.

احساس می کنم کسانی در راس اتحادیه ها قرار می گیرند، هیچ انگیزه ای برای کار کردن ندارند، هیچ رزومه و برنامه ای را اعلام نمی کنند و استراتژی خاصی را دنبال نکرده اند.

او همچنین ادامه می دهد: زمانی که شخصی برای هیات مدیره اتحادیه انتخاب می شود، به نظر می رسد بر اساس معروف بودنشان وارد کار می شوند نه اینکه تخصصی در این زمینه داشته یا برای آینده تولید پوشاک، برنامه درست و قابل اجرایی ارائه داده باشند.

از طرفی هم افرادی هستند که سنشان بالا است و قصد کناره گیری هم ندارند؛ یکی از انتقادهای من به مجامع صنفی همین موضوع است.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات عفاف و حجاب، معتقد است با این که در دوره ای از تکنولوژی و دسترسی آسان به اینترنت هستیم و دنیا در این زمینه سرعت چشمگیری دارد اتحادیه های کشورمان با مکانیزم 50 سال پیش فعالیت می کنند.

او با اشاره به این که چه ارگان هایی باید این کم کاری ها را جبران کند: دولت یا بخش خصوصی؟ اضافه می کند: ما متاسفانه در بخش اصناف و اتحادیه ها پرسش گر نداریم، در حال حاضر مجامع امور صنفی فرار رو به جلو دارند در برنامه های تلویزیونی ومصاحبه ها از وارادت و تعطیلی کارگاه ها انتقاد می کنند.

در حالی که خودشان در این 40 سال برای پیشرفت تولید ملی کجا بودند؟ وی ادامه می دهد: به تازگی یادشان افتاده که در کشور بسیاری از شغل ها را از دست داده ایم و کارگاه های تولیدی تعطیل شده و بازار از کالاهای خارجی پُر شده است.

اگر عِرق کاری و صنف داشتند، باید اعتراض می کردند، با نمایندگان مجلس صحبت می کردند.

یا اگر کسی به آنان گوش نمی داد به لب مرز می‎رفتند و زنجیره انسانی درست می کردند و در اعتراض هایشان می گفتند نمی گذاریم وارادت انجام شود.

پوشاک چیزی نیست که کشورمان نداشته باشد و نتواند تولید کند.

چرا سوییس برای زنان مسلمان چادر تولید کند؟ سلیمانی با اشاره به صنعت نوپای پوشاک اسلامی می گوید: نزدیک به 17 سال است که بحث چادرهای ملی و دانشجویی پیش آمده است و من هم از اولین تولیدکنندگان انبوه این کار هستم به دلیل نوپا بودن، هنوز در اول راه هستیم و این را هم بگویم که مواد اولیه اش را خودمان نداشته ایم و نزدیک به 5 سال است که با راه اندازی حجاب شهرکرد، توانستیم 10 درصد مواد اولیه چادر را تولید کنیم.

شما تصور کنید که کشورهایی مانند کره، چین، ژاپن و سوییس برای کشور ما چادر تولید می کنند که زن هایشان محجبه نیستند.

او درباره راهکارهایی که می توان در پیش گرفت تا از این معضل رها شد، بیان می کند: راهکار در متکی بودن به خودمان است.

ببینید در یکی از کارخانه های تولید چادرمشکی ملی بیش از 150 میلیارد سرمایه گذاری شده است.

اگر یک درصد از این هزینه را به دانشجوهای مقطع شیمی و نساجی اختصاص می دادند و به آنان سفارش نخو رنگ مخصوص را می دادند، بدون شک موفق تر بودیم.

سلیمانی معتقد است باید بخش خصوصی را تقویت کرد و کارخانه هایی که در زمینه تولید پارچه چادر مشکی فعالیت می کنند باید به بخش خصوص واگذار شود تا بتواند فعالیت مفیدی را به جامعه ارائه دهد؛ او می گوید: ببینید، کارخانه کرپ ناز در بخش دولتی میلیاردی از بانک وام گرفتند، افرادی برای مدیریت کارخانه انتخاب شدند اما نتوانستند کار را به سرانجام برسانند، در نهایت کارخانه هیچ کارایی نداشته و تنها هزار و ششصد کارگر این کارخانه بیکار شده اند.

به اعتقاد من واگذاری بخش دولتی به خصوصی بهتر خواهد بود و آنان می دانند که در عرصه تولید پوشاک اسلامی باید چه استراتژی هایی را پیاده کنند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار 21تیر 97، کدمطلب: 4342933، www.

mehrnews.

com
کلید واژه ها: حجاب و عفاف - فرهنگی - فرهنگ - حجاب - اجتماعی - جامعه - عفاف و حجاب - سبک زندگی - مجازی - شبکه های اجتماعی - زندگی - فکری - شبکه - مردم - اوقات فراغت - تولید - رسانه - فضای مجازی - مد و لباس - کشور - هایی - مدرن شدن - نهادینه - کاربردی - مدیریت - جوانان - افزایش - احساس - ارشاد - همایش

آخرین اخبار سرویس:
اختلافات سیاسی نباید حج را تعطیل کند/ دشمنان میلیاردها دلار برای منزوی کردن شیعه هزینه می کنند

روزنامه های شنبه 30 تیرماه 97

حمیده پاکمهر، دکتر مقصود امین خندقی، دکتر سیدجواد قندیلی، دکتر محموذ سعیدی رضوانی ماهیت گفتمان سازی آموزه های انقلاب اسلامی و ویژگی های آن در برنامه های درسی نظام آموزش و پرورش

دولت «مبارزه با فساد» را در صدر قرار دهد

محمد سربخشی بازگشت علوم حصولی به حضوری و حل مسئله صدق

اگر روحانی تیم اقتصادی را تغییر ندهد، مجلس اقدام می کند

ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

مأموریت صدام براندازی 4مرحله ای جمهوری اسلامی بود/ زمزمه پذیرش قطعنامه598 از چه زمانی آغاز شد؟

غرویان: در برخورد با فساد باید شیوه امیرالمومنین(ع) را در پیش گرفت/ مسایل اقتصادی باید به صورت شفاف برای مردم بیان شود

کسانی که باید به مشکلات عراق رسیدگی کنند،در معرض اتهام هستند/ اعتراض ها به بهانه ها و اشکال دیگر سر باز می کند

فساد، خوره هر نظامی است/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

آشنا: رابطه مالی و تبلیغاتی صدا و سیما شفاف شود

معرفی 7 نماینده روحانی به مجلس برای بررسی سوال از رییس جمهور

حج را نمی توان با مسائل سیاسی تعطیل کرد/ فتنه انگیزی با هدف خدشه دار کردن حج

پیامدهای کارآمدی در قوه قضاییه از منظر امام خمینی و مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

فرشچی نفر بیستم لیست 100 نفره مدیران دو تابعیتی است/ارسال لیست به دادستانی، قوه قضاییه و وزارت خارجه

درخواست رییس جمهور از وزرا برای تشکیل اتاق فکر با نخبگان/ افرادی به کابینه دعوت می شوند که توان اجرایی دارند

رضا امانی، زهرا رضایی، زهرا خوشناموند روش شناسی و ارزیابی ترجمه های قرآن کریم در برگردان ضرب المثل های اخلاقی قرآن

محمد محمدیان، محمد ابراهیم سنجقی، محمدرضا سلطانی طراحی الگوی فرهنگ انسان محور یکی از نهادهای انقلاب اسلامی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 30 تیر 97

حضور قاتلان مردم در انتخابات پاکستان نگران کننده است/ انتخابات باید شفاف برگزار شود

وحید جلیلی: عدالتخواهی با حرف نمی شود

اقتصاد دانش بنیان چگونه شکل میگیرد؟!

محمد شتا بدرا الگوی اثربخشی آموزه های اسلام با رویکرد تحلیلی چشم انداز پردازی در آینده پژوهی تبادل اطلاعات

40 درصد خوابگاه ها در رتبه 3 و 4 قرار دارند/نتایج رتبه بندی آشپزخانه ها به زودی اعلام می شود

احد فرامرز قراملکی، مهدی باقری کاربست انتقادی نظریه آمیختگی مفهومی در خوانش «خزائن الهی» در المیزان

این انتخابِ آخر روحانی است/تفسیر جمهوری اسلامی از سیاست «نه شرقی – نه غربی» /اتاق فکر، نیاز همه بخش های حاکمیتی

خانه تاریخی «افتخار الاسلام» بروجرد

علت مشکلات معیشتی جامعه در بیان امام علی(ع)

بعید است موضوع «سپنتا نیکنام» در جلسه امروز مجمع مطرح شود

تحقیق و تفحص از شهرداری تهران

جذب تنها 16 میلیارد تومان از 807 میلیارد تومان تسهیلات توسعه اشتغال؟!

دلالان به اسم وام 400 هزار میلیارد تومان از ایران دزدیدند

فایده و ضرورت های گفتگو

احسان رحیمی خورزوقی، اسدالله گنجعلی تحلیل مبانی انسان شناسی پارادایم های جامعه شناختی سازمان و مدیریت از منظر اندیشه های علامه طباطبایی(ره)

توضیحات نماینده ایذه در خصوص تشکر از روسیه بابت سیر کردن شکم مردم

دخترانمان را به سندروم سیندرلا مبتلا نکنیم +عکس

دکتر سمیه رام، دکتر محمود مهرمحمدی، دکتر علیرضا صادق زاده قمصری، دکتر ابراهیم طلایی آموزش خویشتن بانی به کودکان سنین 7 تا 14 سال؛ با کدام منطق و رویکرد؟

حسن محیطی اردکانی بررسی نسبت اندیشه اخلاقی هیر با واقع گرایی اخلاقی

فرار از زندگی

عکس نوشته تیکه دار برای پروفایل

تسلیت آیت الله اعرافی به معاون امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری

روحانیون خراسان شمالی «مهد کودک» راه اندازی می کنند

سه کالای که 4هزار سال پیش از ایران به چین صادر می شد

ابراهیم رجب پور، سعید شاکری بررسی رابطه بین سبک رهبری کریمانه و یادگیری سازمانی با تأکید بر فراموشی سازمانی هدفمند

دانلود آهنگ جدید مسعود سعادتمند بنام کار دادی دستم

عناوین روزنامه های سیاسی 30 تیر 97/ پایان 39 ماه رنج شیعیان فوعه و کفریا +تصاویر

محمد سعید ذکایی، آرام نوری زندگی در مناطق مرزی

زهرا محققیان تجلی اصل مادینه هستی در بیان قرآن کریم

گزارش تصویری: گشت وگذاری در یکی از آرامستان های نروژ / تورندهایم

کشاورزان حوضه زاینده رود خواهان تخصیص حقابه خود شدند

ظاهر متفاوت «سحر قریشی» در یک فیلم +عکس

ادامه تظاهرات در برخی مناطق عراق

شباهت عجیب «پیمان معادی» و خواهرش +عکس

بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و چین درباره برجام

تصاویر سیاه و سفیدِ روزگار قدیم: از سوختگی سر مایکل جکسون تا خودکشی یک سامورایی

برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن در پرونده واردات خودرو ممنوع الخروج و مورد بازجویی قرار گرفته اند/ مدیران برخی شرکتهای واردکننده خودرو احضار شدند

وزیر نیرو: پول آب و برق مشترکان پرمصرف تصاعدی محاسبه می شود

عجیب ترین تفنگ شکاری ساخته شده در قرن هیجدهم +تصاویر

فیلم/ تشدید درگیری ها در جنوب عراق، افزایش سطح هشدارهای امنیتی

فیلم/ منزل محمودرضا خاوری، در کانادا را ببینید

تصاویر : رزمایش نیروی هوایی روسیه

رسول خطیبی مالک ماشین سازی شد، برادرش سرمربی!

کشاورزان حوضه زاینده رود خواهان تخصیص حقابه خود شدند

کمیل رودی، علی نقی امیری، رضا برنجکار، علی اصغر پورعزت تبیین ارتباط میان گزاره های اسلام و گزاره های مدیریت

خشم تونسی ها از دخالت سفیر سعودی

کشاورزان حوضه زاینده رود خواهان تخصیص حقابه خود شدند

رانندگان کامیون هیچ اعتصابی در ابتدای مرداد ماه ندارند + جزییات و سوابق

تصویری ناگوار از خودکشی یک جوان در سینما آزادی

گزارش اختصاصی فرتاک پلاس از جشنواره روغن کرمانشاهی

نکاتی برای داشتن یک روز کاری مفید

حسینعلی شیدان شید، محمدهادی توکلی نوآوری‏ های حکیم سبزواری در ادله اتحاد عاقل و معقول

پیام تسلیت رییس شورای هیات های مذهبی کشور به مناسبت درگذشت پدر سید وحید حقانیان

رقابت های سنگ نوردی دختران نونهال کشور

پایان تجمع معترضان کم آبی و باز شدن مسیر شیراز- بوشهر+ عکس و جزییات

استفاده از «کودکان جاسوس» در عملیات های محرمانه

مغازه دونبش ادبیات متعهد و غیرمتعهد

پیام تسلیت رییس شورای هیات های مذهبی کشور به مناسبت درگذشت پدر وحید حقانیان

آرمان حیدری، عباس رمضانی باصری بررسی رابطه جهت گیری ارزشی مُـدرن با هویت دینی و مقایسه جنسیتی آن

پیام تسلیت رییس شورای هیات های مذهبی کشور به مناسبت درگذشت پدر سردار وحید حقانیان

هنر درمانی شیوه ای نو برای مشکلاتی کهن

احساسات منفی و زندگی مشترک ما

مرد 34 ساله ایرانی عامل حمله مرگبار به اتوبوس آلمانی+ عکس و جزییات

جزییات دستور روحانی در باره برخورد با متخلفان واردات خودرو + تصویر

اسلام، دین و حیثیات اسلام باید حفظ شود

واکنش مدیری به حواشی اخیر در یک پیام ویدیویی

یادداشت/ مهدی فضائلی آیا در این اوضاع رهبری اقدام نمی کنند؟

13 راز موفقیت از نگاه جیم ران، فیلسوف کارآفرین

یک منبع مطلع در مجمع تشخیص مصلحت نظام: بعید است موضوع سپنتا نیکنام در جلسه امروز مجمع مطرح شود

خدا را در نظر بگیرید و از جَو سازی های اشخاص نادان پیروی نکنید

مهران مدیری در دفاع از خود در ماجرای موسسه ثامن الحجج ویدئو منتشر کرد+فیلم

مصوبه نژادپرستانه رژیم صهیونیستی و آغاز دور تازه کوچ اجباری فلسطینیان

دیدگاه رهبر انقلاب درباره دست زدن در هیأت

اتاق فکر، نیاز همه بخش های حاکمیتی

تشریح محتوای گفت وگوهای ترامپ و پوتین در سفر نماینده رییس جمهوری روسیه به ایران

مردم عراق منتظر عملکرد مسئولان هستند/ شعار توخالی نتیجه منفی دارد

دنیا بعد از ظهور امام زمان (عج) چگونه خواهد شد؟

کاروان «زیر سایه خورشید» در بجنورد

ظریف: فروش نفت در برابر کالا جزو بسته همکاری ایران و روسیه نیست

ستاد فرماندهی جنگ اقتصادی، تیم اقتصادی دولت است

چادر در سوییس، موازی کاری در ایران/ فقدان معناسازی در حوزه حجاب

چادر در سوییس، موازی کاری در ایران/ فقدان معناسازی در حوزه حجاب