مطالب مرتبط:
ضرورت آگاهی بخشی درباره آزار جنسی کودکان
ضرورت آگاهی بخشی درباره آزار جنسی کودکان
نحوه آگاهی بخشی درباره آزار جنسی به کودکان از نگاه یک نویسنده
آزار جنسی باید مناسب با سن و موقعیت کودکان توضیح داده شود
در حاشیه آزار جنسی به دانش آموزان دبیرستانی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 21 تیر 1397 ساعت 18:362018-07-12پزشكي

مورد مسائل جنسی از چه سنی و چگونه با کودک صحبت کنیم؟


صحبت در مورد مسائل جنسی با کودکان یکی از سخت ترین کارها برای والدین است - به گزارش سایت قطره و به نقل از و مادرشان در مورد جنبه های عاطفی و احساسی و جنسی رابطه با جنس مخالف، بیشتر با آنها حرف بزنند.

خیلی از پدر و مادرها دقیقا نمی دانند چه زمانی و چگونه باید در مورد اینجور مسائل با بچه ها گفتگو کنند.

چنین بحث هایی را باید قبل از شروع بلوغ، آغاز کرد.

در واقع این مسئولیت ماست که در مورد مسائل جنسی از همان دوران کودکی با بچه ها حرف بزنیم.

شما به عنوان پدر یا مادر نباید نسبت به چنین گفتگوهایی احساس ناراحتی یا معذب بودن بکنید.

از دوران کودکی، مکررا در مورد مسائل جنسی با بچه ها حرف بزنید فرهنگ عامه به ما القا کرده که صحبت در مورد مسائل جنسی باید یک بار انجام شود و در یک چارچوب خاص مانند یک اتفاق تکرار نشدنی، با خجالت و سرهم بندی، اطلاعاتی به بچه ها داده شود! اما این صحبتی است که باید مکررا و طی بگذارید.

اگر گفتگو در مورد مسائل جنسی همیشه جریان داشته باشد، بخشی معمول از مکالمات شما با فرزندان تان شده و احساس شرم و ناراحتی از آن حذف خواهد شد.

اگر صحبت در مورد مسائل جنسی را از همان سالهای کودکی شروع کنید، اطمینان میان شما و فرزندتان نیز محکم تر شده و باعث می شود در سالهای بعد، برای پرسیدن سوالهایش راحت تر به شما مراجعه کند.

با بچه های کوچک تر در مورد مسائل جنسی چطور حرف بزنیم؟ طبیعی است که پدر و مادر در مورد معرفی مفاهیم جنسی به بچه های کوچک تر دچار اضطراب شوند اما یک راه ساده برای معرفی این مسائل به بچه های کوچک تر، آموزش اسامی درست اندامهای بدن به جای استفاده از واژهای عامیانه و بعضا کودکانه و بی معنی است.

صحبت کردن در مورد اندامها با زبان درست کمک می کند تا سختی ِ گفتگو در مورد مسائل جنسی کاهش پیدا کرده و بچه ها نیز برای صحبت، آماده تر شوند.

والدین می توانند از کنجکاوی طبیعی بچه ها بهره ببرند؛ وقتی کودک خردسال تان سوالهایی می پرسد شما می توانید با عبارتهای بسیار ساده به سوالهایی که مطرح کرده پاسخ بدهید.

یادتان باشد که در مواجهه با چنین سوالهایی نباید عصبانی شوید و کودک را سرزنش کنید یا بترسید و با سرهم بندی کردن از جواب طفره بروید چون کودک، گیج و آشفته خواهد شد.

برای صجبت در مورد بدن هرگز زود نیست.

می توانید از اجازه گرفتن شروع کنید.

بچه ها می دانند که نباید بدون اجازه به اسباب بازیهای دوستان خود دست بزنند و این می تواند به راحتی اینگونه تعبیر شود که؛ کسی حق ندارد بدون اجازه به بدنش دست بزند و او هم نباید بدون اجازه این کار را بکند.

صحبت در مورد مسائل جنسی با کودکان از دوران کودکی، مکررا در مورد مسائل جنسی با بچه ها حرف بزنید با بچه هایی که در سنین پیش از نوجوانی هستند چطور حرف بزنیم بچه ها در سن 9 یا 10 سالگی باید بدانند که بدن آنها و همسالان شان به زودی شروع به تغییراتی خواهد کرد تا دستگاه تناسلی شان فعال شود.

در سالهای پایانی دوران ابتدایی والدین باید در مورد مهارتهای ارتباطی با جنس مخالف با بچه ها حرف بزنند، هر چند که بیشتر بچه ها در این سنین هنوز وارد رابطه ی خاصی با جنس مخالف خود نمی شوند اما با فراگرفتن مهارتهای ارتباطی، برای زمانی که نسبت به روابط دوستانه و عاشقانه در سالهای بعدی تمایل پیدا می کنند آماده می شوند.

این سالها زمانی هستند که پدر و مادر سعی می کنند درباره ی مسائل جنسی با فرزندان حرف بزنند و احتمالا بیشتر آنها نیز اینچنین می شنوند که: من نمی خواهم در مورد این جور چیزهای با شما حرف بزنم! یا بسیار خب مامان، من خود اینها را بلدم! والدین نباید تحت تاثیر اعتراض بچه ها مبنی بر دانستن همه چیز در مورد مسائل جنسی قرار بگیرند.

پدر و مادر می توانند به بچه ها یادآوری کنند که: می دانم تو همین الان هم خیلی چیزهای پیرامون مسائل جنسی می دانی اما باز هم باید با هم درموردش حرف بزنیم.

ممکن است بچه ها در ظاهر وانمود کنند که به حرفهای پدر و مادر گوش نمی دهند و توجهی ندارند اما در واقع خوب هم گوش می دهند! فراموش نکنید که صحبت در مورد مسائل جنسی فقط مربوط به پیشگیری از بارداری" نیست.

والدین باید در مورد رابطه ی جنسی بی خطر نیز حرف بزنند و درباره ی بیماریهایی که از طریق تماسهای جنسی منتقل می شوند فرزندان را آگاه کنند.

بچه ها را از این بیماریها نترسانید، بلکه فقط باید به عنوان گروهی از بیماریها که باید آنها را جدی گرفت معرفی شان کنید.

در مورد زندگی، عشق و اخلاقیات صحبت کنید طی زندگی فرزندانمان، فرصتهای بسیار زیادی وجود خواهد داشت که بتوانیم در مورد جنبه های گوناگون مسائل جنسی با هم حرف بزنیم.

مهم این است که زودتر شروع کنیم و اغلب هم بحث آن را پیش بکشیم تا اینگونه گفتگوها عادی شوند.

پایه ریزی برای یک ارتباط باز و صمیمی کارتان را برای کند و کاو جنبه های پیچیده تر مسائل جنسی راحت تر می کند، جنبه های چالش برانگیزی که بچه ها با بزرگ تر شدن خواه ناخواه با آنها روبرو خواهند شد مانند عشق، روابط سالم و اخلاقیات.

برای فرزند تان تعریفی از رابطه سالم ارائه دهید وقتی پای عشق به میان می آید توصیه می شود پدر و مادر به بچه ها در درک تفاوتها میان جذب شدنهای آتشین و ناگهانی و عشق بالغ کمک کنند.

نوجوانها ممکن است پریشان شوند و ندانند آیا احساسی که دارند عشق است یا سرمستی و هیجان.

همچنین شاید درمورد نشانه های عشق سالم در مقایسه با روابط ناسالم دچار تردید شوند.

پدر و مادر می توانند با مثالهایی از زندگی خودشان و اطرافیان و یا افراد مشهور، آنها را راهنمایی کنند.

به گفته ی محققان این نشانه ها و معیارها باید حول این محور باشد که آیا هر دو طرف احساس امنیت، همدلی، امید و اطمینان دارند یا نه.

آزار و اذیت و سوء استفاده ی جنسی را برایش تعریف کنید نوجوانها برای اینکه بتوانند روابط سالمی برقرار کنند باید بدانند احترام در رابطه با جنس مخالف چه مفهومی دارد.

به توصیه ی محققان و کارشناسان والدین باید انواع سوء استفاده های جنسی و روابط جنسی را برایش توضیح دهند (مثلا همجنسگرایی یا دگر جنسگرایی).

حرف آخر اینکه فردی با و .

، مراقب و با محبت رفتار کنند، بچه ها می توانند در هر مرحله ای از زندگی شان، روابطی مسئولانه برقرار کنند.

اگر هنوز هم پدر یا مادری هستید که از گفتگو پیرامون مسائل جنسی با فرزندان خود واهمه دارید و نمی توانید خجالت و ترس را کنار بگذارید خوب است بدانید که: هیچ منبع قابل اعتمادتر، درست تر و با کیفیت تری از شما برای فرزندان تان وجود ندارد که آنها را نسبت به واقعیت های جنسی آگاه کند .


کلید واژه ها: مسائل جنسی - جنسی - کودک - بدون اجازه - هایی - گفتگو - کوچک تر - کودکان - مادر - احساس - شروع - کوچک - والدین - پدر و مادرها - طبیعی - درست - اطلاعاتی - بازیهای - کنجکاوی - کودکانه - فرزندان - اضطراب - رابطه - فرهنگ - گزارش - آموزش - همیشه - زبان - کاهش - ماست

آخرین اخبار سرویس:

مورد مسائل جنسی از چه سنی و چگونه با کودک صحبت کنیم؟

مورد مسائل جنسی از چه سنی و چگونه با کودک صحبت کنیم؟