- - - - -
مطالب مرتبط:
سرطان با طعم پیتزای ایتالیایی
فارس گزارش می دهد روزهای ناآرام «آرام»/ زندگی با طعم معلولیت +عکس
روزهای ناآرام «آرام»/ زندگی با طعم معلولیت +عکس
فارس بررسی می کند پل های توسعه یافته؛ فرهنگ توسعه نیافته!
پل های توسعه یافته؛ فرهنگ توسعه نیافته!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 21 تیر 1397 ساعت 18:002018-07-12سياسي

فرهنگ با طعم فلسفه


ـ فلسفه فرهنگی ذائقه ای فلسفی و عقلی در مسئله فرهنگ است پس از سویی جهاز فلسفی جامعه علمی در آن فعال است و از سوی دیگر فرهنگ پژوهان انسان شناس یا جامعه پژوه با تحصیلات حسی و پوزیتویستی به آن ورود می کنند و این خود آغازی بر جدال علمی فیلسوفان و جامعه شناسان است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا؛ از روز شنبه مورخ 23 تیرماه جاری دوره مطالعاتی با عنوان آشنایی اجمالی با فلسفه فرهنگ در مجتمع علمی و حوزه علمیه امام رضا (علیه آلاف التحیه و الثناء) با ارائه حجت الاسلام و المسلمین مهدی جهان برگزار می شود.

از این رو به جهت تبیین بحث، وی مختصری پیرامون فلسفه فرهنگ به نگارش درآورده است که متن تفصیلی آن در ادامه از نظر می گذرد.

بسمه تعالی فلسفه در میان دانشمندان و نظریه پردازان غربی تعابیر و تعاریف متفاوت و گاهی متضاد دارد مانند اینکه فلسفه در نگاه کانت تأمل عقلانی در باب شناخت و معرفت انسان است و در نگاه ویتگنشتاین فلسفه تحقیق و تأمل در باب زبان است و در عصر حاضر چیستی فلسفه، بعنوان پارادوکس معرفتی در مبادی علم مورد بحث قرار می گیرد اما فیلسوفان مسلمان کمتر دچار اختلاف جدی در این حوزه شده اند بنابراین با توجه به یک تعریف مشهور، فلسفه در نزد فیلسوفان اسلامی عبارت از مطالعه ی احکام کلی موجود بما هو موجود (براساس فلسفه ی مشایی) یا وجود بما هو وجود (براساس فلسفه ی صدرایی) است.

در نگرش فیلسوفان ما، کار فلسفه بیشتر هستی شناسی و بحث درباره ی موضوع های متافیزیکی است و از آنجا که موضوع فلسفه، وجود بما هو وجود یا موجود بما هو موجود در مقابل وجود خاص یا موجود خاص است.

بنابراین مسائل این حوزه ی معرفتی نیز احکام کلی وجود بما هو وجود یا موجود بما هو موجود است.

در تعریف فلسفه ی مطلق یا فلسفه ی اولی ، بر مقیّد نبودن موضوع تأکید گردیده و گفته شده است الفلسفه الاولی باحثه عن احوال الموجود بما هو موجود و عن اقسامه الاولیه التی یمکن من غیر ان یصیر ریاضیاً او طبیعیاً ؛ بر این اساس آنگاه که قید و خصوصیتی در موضوع علم لحاظ شود، به گونه ای که آن موضوع از حالت اطلاق خارج گردد، دیگر از مباحث فلسفه تلقی نمی شود، بلکه موضوع علوم دیگر خواهد بود و به دیگر سخن زمانی که در موضوع قیدی لحاظ شود آن موضوع ها شاخه های دیگری از دانش همچون ریاضیات یا حکمت طبیعی را پدید می آورند.

موضوع فلسفه های مضاف عبارت است از وجودهای خاص و یا اینکه براساس آنچه که بیان شد، فلسفه های مضاف از نوع حکمت های مقیّد به شمار می آیند؛ چون موضوع آنها وجودهای مقیّد هست و با این بیان مسایل فلسفه مضاف نیز عبارت از احکام کلی همان وجودهای خاص است.

تفاوت فلسفه ی اولی با فلسفه ی مضاف در این است که مسائل فلسفه ی اولی احکام کلی وجود مطلق و وجود بما هو وجود است ولی در فلسفه ی مضاف از وجودهای خاص بحث می شود البته در هر دو حوزه ی معرفتی مذکور موضوع وجود است.

فلسفه فرهنگ فلسفه ی فرهنگ فلسفه ای مضاف به علم فرهنگ پژوهی نیست بلکه مضاف بر موضوع فرهنگ است زیرا فرهنگ دانش نیست البته هرچند در بعضی از تعاریف از مفهوم فرهنگ؛ بینش ، دانش، علم و فلسفه هم جزیی از فرهنگ اخذ شده است ولی در مجموع فرهنگ، علم نیست، البته ممکن است معرفت تولید کند اما علم نیست.

همچنین دانش نبودن فرهنگ به معنای این نیست که در فرهنگ، دانش فرهنگ وجود ندارد، بلکه همان گونه که از فلسفه ی فرهنگ سخن می گوییم می توانیم علمی به نام علم فرهنگ را نیز برای فرهنگ تعریف نماییم، اما نباید این دو حوزه ی معرفتی را با همدیگر خلط کنیم پس براساس تعریفی که از فلسفه ی مضاف می توانیم استخدام کنیم باید بگوییم آن دانشی که عهده دار مطالعه ی فرانگر عقلانی احکام کلی مقوله ی فرهنگ فلسفه ی فرهنگ نامیده می شود.

در فلسفه ی مضاف به فرهنگ از احکام کلی فرهنگ بحث می شود، اما کار علم فرهنگ ، مطالعه ی جزیی است.

اصولاً علم با مطالعه ی جزیی و با اتکای به تجربه و اعتماد به عقل، احکامی صادر می کند یا توصیه ها و تجویزهایی می نماید، اما فلسفه با نگاهی فرانگر عقلانی احکام کلی را مطالعه می کند؛ با توجه به همین تفاوت باید میان فلسفه ی مضاف به فرهنگ و علم مضاف به فرهنگ تمایز قائل شد.

آفات فلسفه فرهنگ فلسفه فرهنگی ذائقه ای فلسفی و عقلی در مسئله ی فرهنگ است پس از سویی جهاز فلسفی جامعه ی علمی در آن فعال است و از سوی دیگر فرهنگ پژوهان انسان شناس یا جامعه پژوه با تحصلات حسی و پوزیتویسمی به آن ورود می کنند و این خود آغازی بر جدال علمی فیلسوفان و جامعه شناسان است.

گروهی نیز فرهنگ را به مثابه دین فرض کرده اند پس با بیرق دین فرهنگی و به روش علم کلام و روایت شناسی و درایه به حوزه فرهنگ پژوهی رجوع کرده اند و با همین پیشینه دریای وجود فلسفه فرهنگ دچار تلاطم و تموج نا معمولی شده است که بنیان سوز می باشد.

امید است که تلاش علمی دانشمندان و علمای ما در این حوزه مورد رضایت و تایید خدای متعال و وجود مبارک امام زمان(ارواحناه له الفدا) قرار گیرد.


کلید واژه ها: فلسفه - فرهنگ - علمی - جامعه - طبیعی - تفاوت - انسان - حوزه علمیه - امام رضا - تحصیلات - برگزار - اسلامی - تعاریف - متفاوت - فرهنگی - مطالعه - مسلمان - گزارش - مهدی - علوم - شنبه - جدال - جهان - امام - زبان - نگرش

آخرین اخبار سرویس:
توضیحات وزیر کشور درباره مشکلات مربوط به امنیت داخلی و خارجی کشور

سیرک پوتین

«باهنر» در سمت دبیرکلی جامعه اسلامی مهندسین ابقا شد

اطلاعاتی تازه درباره پرونده ثامن الحجج

در گفتگو با مهندس ابوذر حلوایی پور مدیر روابط عمومی و امور بین الملل گل گهر: روابط عمومی هنر مردم داری است

آموزش کنترل خشم و اخلاق حرفه ای

دیدار کارگزاران حج

ماهواره مخابراتی بومی تا 1404 در مدار زمین قرار می گیرد

رسانه های بین المللی درباره هشدار شدید روحانی به رییس‎جمهور آمریکا چه نوشتند؟

سخن نگاشت | دیدار کارگزاران حج

همایش رؤسای نمایندگی های ایران در خارج از کشور

ایجاد نشاط عمومی از رسالت های مدیریت شهری است

افتخاری به حرف شفر گوش نکرد

در این حالت نماز مسئول کاروان های حج کامل است/فتوای حضرت آیت لله سیستانی

امیری از ترابزون اسپور چقدر گرفت؟

جمع آوری کارگاه های ضایعاتی در حاشیه شهر شیراز

برگزاری 45 برنامه فرهنگی ویژه دهه کرامت در بروجرد

معاون استاندار فارس: ناآرامی در داراب صحت ندارد

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

ترامپ: ظاهرا از ستاد انتخاباتی من جاسوسی شده است

همایش دانشگاهیان خارج از کشور در مشهد

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت آریابان تردد هوشمند در تهران

آن سو درشیپور دموکراسی می دمند ایرانی ها به آن عمل می کنند

حیثیت علیخانی مهم تر از هاشمی و ناطق؟

هفدهمین راهپیمایی بازگشت در غزه

دوستان ایرانی ام به اندازه من شهدا را نمی شناسند

قانون اصل 44، یک قانون مترقی و کامل است

بیانات در دیدار کارگزاران حج

بانک های خصوصی به غده سرطانی تبدیل شده اند

اختصاص اعتبار برای رفع تنش آب شرب شهری در مناطق بحرانی

عکاسان و رویدادهای مهم روز

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 1 مرداد 97

اقدام خلاف قانون اساسی مجمع تشخیص مصلحت نظام

آقایان شورای نگهبان لطفا پاسخ دهید

تعطیلی دائم و موقت 70 شرکت حمل ونقلی به دلیل مشکلات رانندگان

جایگاه جهانی ایران در پیاده سازی دولت الکترونیک ارتقا پیدا کرد

مشت آهنین سپاه آماده تحمیل هزینه های مستقیم به حامیان تروریست ها

نابودی 43درصدی جنگل های ایران طی کمتر از 30 سال

متکدیان خارجی باید به کشورهای خود بازگردانده شوند

تصاویر/ مجلس ترحیم حاج سیدحسن حقانیان

اتهام تبانی اف بی ای به مشاور سابق ترامپ

فرهنگ با طعم فلسفه

فرهنگ با طعم فلسفه